تیوال نمایش خرمهره
S3 : 21:16:12
  ۲۷ اردیبهشت تا ۰۲ تیر ۱۳۹۴
  ۱۹:۰۰
  ۵۰ دقیقه
 بها: ۱۸,۰۰۰ تومان

: فرهاد نقد علی
: محسن قصابیان
: محسن قصابیان، پژمان عبدی، پویا نوروزی

: پژند سلیمانی
: پویا نوروزی
: پارسا بهشتیخلاصه ی نمایش: الکی مثلن اتصال خطوط ارتباطی به مرحله ی اجراییه گذارده شده ، هی وای که خرمهره دزدی باب شده ! چه می کنیم ؟ چه می کنند ؟ چی شده ؟ چی می گه ؟ چی گفتم ؟

گزارش تصویری تیوال از نمایش خرمهره / عکاس: ساناز جهان آرایی

... دیدن همه عکس ها »

اخبار وابسته

» پایان اجرای نمایش خرمهره با علی باباچاهی

» اجرای نمایش خرمهره تمدید شد

» تخفیف 20 درصدی «خرمهره»به دانشجویان

آواهای وابسته

مکان

خیابان انقلاب، ضلع شمال غرب چهارراه ولیعصر، جنب داروخانه، پلاک ۱۴۷۸
تلفن:  ۶۶۹۷۹۴۶۸، ۶۶۹۷۹۴۷۵


«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
بعد از سالها نمایشی از محسن قصابیان . با تاکید بر انرژی و وضعیت بدن بازیگر . تلفیقی از نمایش ایرانی
و نظریه برشت . دوران ویژه یی در اواخر دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد تئاتر ایران را به یاد می آورد که در آن وقتی پا در تالارهای نمایشی تئاتر شهر می گذاشتی گونه های متفاوتی از کارگردانی تئاتر را مشاهده
میکردی . هر کسی ویژگی های تئاتر خود را به همراه داشت و دو نمایش با یک دیدگاه را به ندرت همزمان مشاهده میکردی . خسته نباشید به گروه اجرایی .
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اجرای نمایش خرمهره تمدید شد

اجرای نمایش« خرمهره » به نویسندگی فرهاد نقد علی و کارگردانی محسن قصابیان در تالار استاد مشایخی تا دو هفته دیگر تمدید شد.

این نمایش یک طنز اجتماعی ،انتقادی است که فرهاد نقد علی آن را بر اساس داستان«خطا کار» چخوف نوشته است ومحسن قصابیان با بهره گرفتن غیر مستقیم از شیوه های نمایش های سنتی ایرانی آن را در یک فضای ابزورد اجرا می کند. داستان این نمایش روایت مردمانی است که بارنجها وشادی هایشان خطوط راه آهن خود را می سازند و بعد در اثرفقراقتصادی و فرهنگی ،خرمهره هایش را باز می کنند و می بلعند. حکایت انسانهایی که به دلیل عقب ماندگی فرهنگی و اقتصادی مورد سو استفاده قدرتمندان زروگو قرار می گیرند.

محسن قصابیان،پژمان عبدی وپویا نوروزی بازیگران این نمایش طنزهستند. نمایش «خرمهره» پس از تعطیلات از امروز یکشنبه، دوباره اجرای ... دیدن ادامه » خود را تا دوهفته دیگردر تالار مشایخی دنبال می کند .ساعت اجرای این نمایش 50 دقیقه ای 19 است و علاقمندان برای خرید بلیت علاوه بر مراجعه به گیشه سالن می توانند باخرید اینترنتی از سایت تیوال ازتخفیف 30 درصدی بهره مند شوند.

تاکنون هنرمندان و نویسندگان صاحب نامی چون محمود دولت آبادی ، شیوا ارسطویی ،رویا نونهالی و...از این نمایش دیدن کرده اند .
پژواک این را خواند
افسون فروزند این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
امشب ظرفیت سالن ما کامل بود. پنجاه و یک نفر. همه بجز شش مهمان بلیط خریده بودند. آنهم در روز یکشنبه که بنا به سنت روز مناسبی برای تیاتر نیست.به گمانم برای سالنی خصوصی که تعریف مشخصی برای سطح کارهای ارائه شده در این سالن ها ندارد؛ من و گروه اجرایی باید ده دوازده شب صبر می کردیم تا با حضور مخاطب روبرو شویم. سالن تابلوی ورودی ندارد. که ای کاش می داشت. با پنج هزار تراکت و بیشمار پوستر و چه و چه باز دوستی می گفت خبر نداشتم تیاتر بر صحنه برده ایی. می دانید چرا؟ چون در سالن های مرسوم و مشخص اجرا نکرده ام. قصد کرده ام حامی بخش خصوصی باشم و لااقل نام من از دعواهای بیشمار متقاضی اجرا در محدوده ی سالن های دولتی و نیمه خصوصی خط بخورد. هزینه اش را هم چه مادی و اعتباری می پردازم.
اما مهمتر از همه ی این ها و بحث امکانات که لازمه ی سالن تئاتر است و نمی توان از تیاتر ... دیدن ادامه » خصوصی با بضاعت کم اش انتظار بالایی داشت، آنچه تماشاگر را به سالن می کشاند، سابقه ی اجراهای موافق یا بهتر است بگوییم اجراهایی با مولفه های خاص و مشترک است. این نکته باعث می شود مخاطب نوع میثاق و قرارداد خود را با یک سالن خاص بداند. مشابهه تعریفی که با شنیدن تالار وحدت در ذهن ایجاد می شود.
راه طولانی تا شکل گیری تیاتر خصوصی داریم. که امیدوارم با حمایت بخش خصوصی و تسهیل مفاد و لایه و طرح های لازم برای تشویق بخش خصوصی در سرمایه گذاری برای فرهنگ و هنر و بخصوص تیاتر، تن نحیف تیاتر جان بگیرد. علاوه بر این حمایت دولت از تیاتر که به جان خودم قسم در تمام ممالک تیاتر همچون دیگر گونه های اجرا از ورزش و مراسم آیینی و موسیقی و گیم و غیره ، کمک دولتی و سوبسید دریافت می کند.
اجرای تیاتر فروش یخچال و کامپیوتر و مواد خوراکی و پوشاک نیست که صبح کرکره ی مغازه را بالا بکشی و منتظر باشی و شب نشده دخل ات به قدر تلاش روزانه پر باشد. کار فرهنگی محتاج زمان است. اخت تماشاگر با سالنی که امکانات ندارد، اما شاید بسیار بیشتر از سالن های شیک و رسمی نیاز مخاطب را برطرف کند ، محتاج صبر و زمان است.
می گویید ریزش مخاطب! کدام مخاطب؟ چقدر بوده و چقدر شده؟ چه قشر و طبقه و طیفی یه تماشای تیاتر می آمده اند و حالا چه قشری می آیند یا نمی آیند؟
ارائه ی نظریه راحت است سرکار خانم. اصل در دیدگاه آکادمیک، مراحل اثبات نظریه است. آمار می خواهد و دلیل و منطق.
به گمانم تماشاگر ما فرقی نکرده همان است که بود. گاهی یک جریان منفرد توسط یک کارگردان یا گروه اجرا حضور مخاطب بیشتری را حادث می کند. این قاعده نیست. استثناست.
آنچه بیشتر به چشم می آید استفاده از چهره های تلویزیونی و سینمایی برای رونق تیاتر است که می تواند باشد. اما همه ی توان تیاتر نیست. تیاتر اگر خوب باشد و جریان تیاتری مستمر، فارغ از حضور یا عدم حضور چهره ، میل و رغبت حضور در سالن را برای مخاطب فرهیخته ایجاد می کند. اما افسوس که تیاتر دولتی و نیمه خصوصی و حتی خصوصی ما برای فروش بلیط که گویی اصل خوبی یا بدی اجرای تیاتری است تنها به همین حضور چهره های تلویزیونی بسنده می کند. اگر تیاتر قرار است مشابه برنامه های تلویزیونی باشد. اگر تیاتر قرار است متاثر از رسانه ی جمعی مشابه تلویزیون باشد؛ اصلا چرا باید باشد؟ تلویزیون که هست. تیاتر قرار است در نوعی از حضورش تلنگر بزند ، روح زمانه را منعکس کند؛ سوال ایجاد کند و شیوه های نوین و بکر تازه ارائه دهد که تلویزیون و سینما را هم و یا حتی شاید ادبیات را هم متاثر کند. این امر نیازمند صبر است و این که تنها متر مان برای خوبی و بدی تیاتر حضور مخاطب نباشد.
محمد ظلی، ر. پ، افسون فروزند و عقیل بهرامی این را خواندند
رضا قاسم پور و لیدا شیرمرد این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
" خرمهره " نمایشی است که این شبها در تماشاخانه استاد مشایخی به نمایش در می آید.
این کار را باید در ژانر " کمدی تلخ " قرار داد، ژانری که اخیرا نیز دوباره مورد استقبال عموم قرار گرفته است. وقتی لیست کتابهای پرفروش سال گذشته سایت آمازون رو می بینیم؛کتابهایی مثل " اتحادیه ابلهان " و " پیرمرد صد ساله ای که..." می بینیم که همگی در این ژانر نوشته شده اند.
اما " خرمهره " روایتگر نظام استبدادی که قصد دارد با استفاده از پول و قدرت به همه ی خواسته هایش برسد.
فضای کار به شدت ضد سرمایه داری است و دائما سعی در القای این موضوع دارد که در دنیای مدرن " پول " به چنان ارج و قربی رسیده است که افراد برای بدست آوردن آن حاضر هستند تمامی موازین اخلاقی را زیر سوال برند.
در انتهای تماشای این کار این سوال در ذهن من شکل گرفت که آیا حکومتی مستبد و چپاول ... دیدن ادامه » گر زاییده ی مردمی مستبد و چپاول گر است یا به عکس این دولت های مستبد و چپاول گر هستند که مردمی با روحیات استبدادی و چپاول گری تربیت می کنند ؟
در انتها دیدن این نمایش غیر دولتی و خصوصی را به علاقه مندان این هنر شریف دعوت می کنم
از مهره ها برای چه کاری استفاده می کردن؟! ... من یاد این افتادم که از ,sms, vibere, insta چه جوری استفاده می کنن!!

یه نمایش موزون، پر از دیالوگ و سه بازیگر مسلط . نگاهی به یه قطعه ی غیر ممنوع از تاریخ و یه سری مختصات ایرانی. اینا حداقل هایی بودن که بعد از تموم شدنش تو ذهنم دور می زدن.
این جا همه از خودمونن!