تیوال نمایش کروماکی
S3 : 07:07:47
  ۲۵ تیر تا ۱۹ شهریور ۱۳۹۵
  ۲۰:۱۵
  ۱ ساعت
 بها: ۲۲,۰۰۰ تومان

: مارین ون هولک
: (به ترتیب حروف الفبا) بابک بیگ زاده، خسرو پسیانی، نگین تبرا، حدید تقی یار، دیبا خاتمی، مینا درودیان، امیرحسین طاهری، شهریار فرد، پریسا مقتدی، مینا ملک محمدی، میثم میرزایی

: آروند دشت آرای
: امین یزدانی نژاد
: رومینا دواچی
: گل مریم یزدانی نژاد
: هدا ابراهیم پور
: آیدا اورنگ
: آزاده امیرخان
: بیتا مختاریشماره رزرو: ۰۹۳۸۰۶۱۰۸۵۱

گزارش تصویری تیوال از نمایش کروماکی / عکاس: حانیه زاهد

... دیدن همه عکس ها »

اخبار وابسته

» کروماکی از پنج شنبه روی صحنه می‌رود

آواهای وابسته

مکان

میدان فاطمی، ابتدای شهید گمنام، خیابان جهانمهر، کوچه ۶/۱ پلاک ۶۶، خانه نمایش دا
تلفن:  ۸۸۰۱۶۰۷۴


«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
به اطلاع میرساند امکان خرید بلیت برای نمایش کروماکی فراهم می باشد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جالب بود. به جز موقعیتی که نمایش را شکل می داد همچنین پناهگاه های زمان موشکباران جنگ را نیز برایم تداعی ساخت.
دوست همتیوالی عزیز هادی عیار پیش تر در برگۀ نمایش توضیحات مبسوطی ارائه فرموده اند از آن جمله پرداخت های بهتری که در متن می توانست صورت پذیرد و فقدانشان اثر را متأثر ساخته بود در کنار ایده های خوبی که از درب تماشاخانه تا پایان مشهود بودند.
دیدمی دوست داشتنی.
زودتر از من کار رو دیدین :-)
۲۰ مرداد ۱۳۹۵
عباس عزیز ادبمندم:) و خوشحال که نمایش به دلتان نشست. امیدوارم از اشتراک تجربه تان محروم نفرمایید دوست خوبم.
فقط توصیه ام به رفقا این است که اگر تشریف بردید ننشینید و صداها را دنبال کنید.
۲۰ مرداد ۱۳۹۵
گفتنی ها در متن جناب عیار هست
و توصیه لازم در متن جنابتان
بر این دو فزودن، نتوانم

پاینده باشی
۲۲ مرداد ۱۳۹۵
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به آگاهی می‌رسد امکان خرید بلیت روزهای تازه این نمایش فراهم شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به آگاهی می‌رسد امکان خرید بلیت روزهای تازه این نمایش فراهم شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به آگاهی می‌رسد امکان خرید بلیت روزهای تازه این نمایش فراهم شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایش «کروماکی» با طراحی و کارگردانی مارین ون هولک به دلیل استقبال مخاطبان یک هفته تمدید شد.

به گزارش مشاور رسانه‌ای، نمایش کروماکی به دلیل استقبال مخاطبان تا ۲۲ مرداد ماه تمدید شد. این تئاتر هر روز به جز شنبه‌ها با دو نوبت اجرا در ساعات ۱۹:۳۰ و ۲۱:۳۰ در خانه نمایش دا بر روی صحنه می‌رود.
تاکنون هنرمندان بسیاری از جمله آتیلا پسیانی، ترانه علیدوستی، رضا درمیشیان، شیرین یزدانبخش، هنگامه حمیدزاده، کاظم سیاحی، فاطمه نقوی، ابوالفضل کاهانی، محمد مساوات، محمد بحرانى ،ملودى آرام آنیا، جابر رمضانی و..‌. به تماشای این اثر نمایشی نشسته‌اند.
نمایش «کروماکی» به کارگردانی مارین ون هولک با موضوع مهاجرت غیر قانونی از ترکیه به یونان در خانه نمایش دا بر روی صحنه رفته است.

بازیگران : پریسا مقتدی،خسرو پسیانی، امیرحسین طاهری،مینا درودیان، دیبا خاتمی،شهریار ... دیدن ادامه » فرد، میثم میرزایی، نگین تبرا، مینا ملک محمدی، بابک بیگ زاده، حدید تقی یار

علاقمندان می‌توانند با مراجعه حضوری و یا سایت تیوال بلیت کروماکی را تهیه کنند.

عوامل این اثر نمایشی عبارتند از کانسپت، طراح و کارگردان: مارین ون هولک، مشاور هنری: آروند دشت آرای، مدیر پروژه، دستیار کارگردان و برنامه ریز: امین یزدانی نژاد، منشی صحنه: رومینا دواچی، دستیار طراح لباس: هدا ابراهیم پور، گرافیست: گل مریم یزدانی نژاد، روابط عمومی و مشاور رسانه ای: آیدا اورنگ، عکاس: آزاده امیرخان، تبلیغات مجازی: بیتا مختاری.
تلفن رزرو: ٠٩٣٨٠٦١٠٨٥١
کروماکی کار مشترکی با کشور هلند و با همکاری کمپانی «استت» با گروه «کمپانی هنرهاى اجرایى ویرگول» و همچنین خانه نمایش «دا» است.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به آگاهی می‌رسد امکان خرید روزهای تازه این نمایش فراهم شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
استقبال از کروماکی/دو اجرایی شدن این نمایش

نمایش «کروماکی» با طراحی و کارگردانی مارین ون هولک روز ۱۱ و ۱۲ مرداد به دلیل استقبال مخاطبان دو اجرا در ساعت ۱۹:۳۰ و ۲۱:۳۰ خواهد داشت.
تاکنون هنرمندان بسیاری از جمله آتیلا پسیانی، ترانه علیدوستی، رضا درمشیان، شیرین یزدانبخش، هنگامه حمیدزاده، کاظم سیاحی، فاطمه نقوی، ابوالفضل کاهانی و..‌ به تماشای این اثر نمایشی نشسته‌اند.
نمایش «کروماکی» به کارگردانی مارین ون هولک با موضوع مهاجرت غیر قانونی از ترکیه به یونان در خانه نمایش دا بر روی صحنه رفته است.

بازیگران : پریسا مقتدی،خسرو پسیانی، امیرحسین طاهری،مینا درودیان، دیبا خاتمی،شهریار فرد، میثم میرزایی، نگین تبرا، مینا ملک محمدی، بابک بیگ زاده، حدید تقی یار

علاقمندان می‌توانند با مراجعه حضوری و یا سایت تیوال بلیت کروماکی را تهیه کنند.

عوامل ... دیدن ادامه » این اثر نمایشی عبارتند از کانسپت، طراح و کارگردان: مارین ون هولک، مشاور هنری: آروند دشت آرای، مدیر پروژه، دستیار کارگردان و برنامه ریز: امین یزدانی نژاد، منشی صحنه: رومینا دواچی، دستیار طراح لباس: هدا ابراهیم پور، گرافیست: گل مریم یزدانی نژاد، روابط عمومی و مشاور رسانه ای: آیدا اورنگ، عکاس: آزاده امیرخان، تبلیغات مجازی: بیتا مختاری.
شماره رزرو و هماهنگى: ٠٩٣٨٠٦١٠٨٥١

کروماکی کار مشترکی با کشور هلند و با همکاری کمپانی «استت» با گروه «کمپانی هنرهاى اجرایى ویرگول» و همچنین خانه نمایش «دا» است.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به آگاهی می رسد امکان خرید بلیت روزهای تازه این نمایش فراهم شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ترانه علیدوستی درباره کروماکی چه گفت؟

ترانه علیدوستی «کروماکی» را نمایشی دانست که به سادگی و با شیوه‌ای جذاب، مفاهیم عمیق و سنگین را به مخاطبان ارائه می‌کند.

ترانه علی‌دوستی؛ بازیگر تئاتر و سینما پس از دیدن نمایش «کروماکی» اثر کارگردان هلندى مارین ون هولک، گفت: از آنجا که اصلا از داستان نمایش اطلاع نداشتم و کاملا بدون پیش‌داوری به تماشای «کروماکی» نشسته بودم، شیوه جذاب قرار گرفتن در فضا و شکل قرار گرفتن بازیگران و تماشاگر و تفاوت قائل نشدن بین این دو گروه برای قصه جالب نمایش، بسیار تاثیرگذار بود.

وی در ادامه افزود: فضای نمایش کاملا مرا تحت تاثیر قرار داد. موفقیت اصلی نمایش در این بود که به سادگی و با شیوه‌ای که برای همه قابل فهم است و به نوعی شاید بشود گفت پیش پا افتاده، مباحثی بسیار سنگین را برای مخاطبانش واکاوی می‌کند. با توجه به ... دیدن ادامه » شیوه اجرای نمایش و حضور ما؛ یعنی مخاطبان اثر، در کنار بازیگران نمایش، می‌توانستیم انتظار رخدادن هر اتفاقی را در نمایش داشته باشیم. به نوعی حس عدم قطعیت، عدم اطمینان و عدم انتظار را به همراه بازیگران نمایش تجربه کردیم.
۰۶ مرداد ۱۳۹۵
کیان این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یادداشت من بر نمایش کروماکی در روزنامه نسل فردا:

تجربه مهاجرتی غیرقانونی با یک «رابط» هلندی
نویسنده : هادی عیار

کم کم می توان آشنایی زدایی در اجراهای تماشاخانه «دا» را به عنوان عادتی برای آن در نظر گرفت. گویی هر کارگردانی وقتی می خواهد کاری متفاوت تر از مقابل تماشاگر ایستادن و برای او بازی کردن و دیالوگ خواندن را اجرا کند، به سراغ «دا» می رود. این بار هم بر منوال همین آشنایی‌زدایی نمایش «کروماکی» یا همان پرده سبز با کارگردانی مارین ون‌هولک(بازیگر و کارگردان هلندی مقیم ایران) با موضوع مهاجرت غیر قانونی از ترکیه به یونان و اروپا به روی صحنه یا بهتر است بگوییم در کنار تماشاگر اجرا می شود. از همان آغاز که از در چوبی «دا» وارد می‌شوی و با پوسترهای تبلیغاتی به زبان ترکی استامبولی مواجه می‌شوی، حس و حال تورهای مسافرتی به سر آدم می زند. پس از آن ... دیدن ادامه » خانم بازجویی که تلاش می کند چهره‌ای سرد از خودش به نمایش بگذارد و متاسفانه خیلی هم در این کار موفق نیست، می پرسد: دوست داری کجا مسافرت کنی؟ و در نهایت پیش روی کروماکی عکس پرسنلی شبیه عکس پاسپورت از تو می اندازند و راهی قایق.. یا همان صحنه نمایش می شوی.
تا اینجا می توان یک شروع موفق را برای نمایش در نظر گرفت. قلاب ماهیگیری کارگردان ابتدای کار خوب می‌نشیند و تماشاگر را تا حدود زیادی دارای پیش فرض لازم برای قرار گرفتن در جمع مسافران قاچاق در زیرزمینی سرد شبیه همان سردابه «دا» می کند. متاسفانه در بسیاری از تئاترهایی که این روزها می بینیم به دلیل کم حوصلگی یا کمبود بازیگر حرفه ای تلاش زیادی برای همخوانی چهره بازیگر با نقشی که ایفا می‌کند مشاهده نمی‌شود. آخرینش همین نقش کارگردان نمایش «مجلس ضربت خوردن» است که البته بعید می رسد این انتخاب نامناسب به دلیل کمبود بازیگر باشد. به هر جهت در نمایش کروماکی اما بدون نیاز به شنیدن دیالوگ و تنها با دیدن چهره بازیگرها می توان متوجه حضور ملیت‌های سوری، عراقی، افغانستانی و ایرانی شد. نکته دوم مثبت همین قرار گیری ملیت های مختلفی است که به سختی می توانند با هم ارتباط برقرار کنند . گاهی برای رساندن پیام به دو یا سه واسطه زبانی برای ترجمه نیاز دارند. همین نکته ظریف بسیار به قدرت تعلیق نمایش اضافه کرده است.
نکته مثبت دیگر که به دلیل نگاه از بیرون کارگردان به مسئله مهاجرت ملیت های مختلف است بدون اینکه عضو یکی از آنها باشد، همین مواجهه فرهنگ های مختلف در این دخمه بدون قضاوت درباره آنهاست؛ البته این نکته به شکل شمشیر دو لبه ای است که می توان گفت همانقدر که خاورمیانه ای نبودن کارگردان به جانبدارانه نبودن نگاه او کمک می کند، به همان مقدار خطر نگاه از بیرون بدون زندگی در میان این فرهنگ ها و به نوعی صرفا با تصویری بازنمایی شده از آنها نیز مواجه است که البته با در نظر گرفتن زندگی دو ساله کارگردان در ایران و همانطور که در نمایش می بینیم خوشبختانه وجه مثبت این شمشیر دو لبه به بار نشسته است.
در کنار این وجوه مثبت، اما می توان به چند نکته قابل ذکر در نمایش هم اشاره کرد. نخست اینکه باید از کارگردان پرسید تلاش او برای نشان دادن تیپ و نه شخصیت از هر کدام از ملیت ها چه بوده است؟ نشان دادن دو ایرانی جوان و سرخوش که صرفا برای تجربه نو دست به این خطر زده‌اند، یک زوج سوری جنگ زده وچند افغان برای دست یافتن به زندگی بهتری در غرب چه تفاوتی با خوانش رسانه‌ها و اهالی سیاست از مردمان این سرزمین ها دارد؟ مگر نه اینکه در هنر باید چیزی فراتر از تصور کلیشه ای از این فرهنگ ها به نمایش گذاشته شود که البته این نکته در صحنه ای مثل بازی تخته نرد، ابرو برداشتن زن ها و تقسیم هندوانه تا حدی جبران می شود، اما باز تا پایان نمایش تغییری در تیپ های ساخته شده از ایرانی ، سوری و افغانی باقی می ماند. نکته دوم اما مربوط به نویسندگی خانم مارین ون‌هولک است. کارگردان بیشتر حرفش را در این نمایش در نمایش موقعیت ها نشان می دهد و گویی تلاش زیادی برای نوشتن دیالوگ به عنوان نقاط اوج داستان نشده. حدس من این است که سهم اصلی این ایراد، به خاطر ایرانی نبودن کارگردان و دست و پنجه نرم نکردن با زبان فارسی به دلیل زبان مادری نبودن آن است و اما نکته پایانی اینکه تا ده دقیقه آخر کار تماشاگر نمی تواند شخصیت راوی داستان را تشخیص دهد. اینکه تعمدی در این کار بوده یا نه را باید از کارگردان پرسید، اما آنچه به نظر می رسد اینکه این مشخص نبودن باعث سردرگمی مخاطب در روند همراهی با نمایش می شود و تا حدودی تمرکز او را با این سوال که کدام یک از زنان راوی این داستان می تواند باشد، بر هم می زند.
در نهایت اما توصیه می کنم نمایش کروماکی که کاری مشترک میان ایران و هلند با همکاری کمپانی «استت»، گروه «هنرهای اجرایی ویرگول» و خانه نمایش «دا» است را ببینید اگر تا امروز تجربه سفر خارجی به خصوص به صورت قاچاقی را نداشته اید که امیدوارم هیچ وقت نداشته باشید. «کروماکی» در دو نوبت ۱۹:۳۰ و ۲۱:۳۰ تا 15 مرداد در خانه نمایش «دا» به روی صحنه می‌رود.

لینک یادداشت:
http://www.nasle-farda.ir/newspaper/page/5173/5/56977/0
به آگاهی می‌رسد امکان خرید بلیت روزهای تازه این نمایش فراهم شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید