آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال فیلم شبی که ماه کامل شد
S3 : 06:09:35 | com/org
بها: ۵,۰۰۰، ۶,۰۰۰ و ۷,۰۰۰ تومان
وایت دختر جوانی از مناطق جنوب شهر تهران هست که درگیر عشق جوانی شهرستانی می‌شود و این در حالی است که دختر به دلایلی مجبور به مهاجرت از ایران است که در این مسیر برادرش با او همراه می‌شود، اما در میانه راه اتفاقاتی برای آن‌ها رقم می‌خورد.

گزارش تصویری تیوال از اکران مردمی فیلم شبی که ماه کامل شد در پردیس کورش و پردیس آزادی / عکاس: فاطمه تقوی

... دیدن همه عکس‌ها ››

گزارش تصویری تیوال از نشست خبری فیلم شبی که ماه کامل شد / عکاس: آرمین احمری

... دیدن همه عکس‌ها ››
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
فیلم نامه کاملا به واقعیت وفادار نبود.در قیاس با شیار 143 اصلا انسجام نداشت. تدوین خیلی ضعیف بود و سکانس ها ارتباط موثری نداشتند. سطح بازیگری در سینمای ایران اصلا قابل اعتنا نیست. بازی شاکر دوست معمولی و دور از شخصیت نوجوانی از 13 تا 20 سالگی بود و اصولا نباید برای بازی در آن سن انتخاب می شد.بازی شکیبا معمولی بود. اما در قیاس با محمدزاده در سرخ پوست، و بهداد در قصر شیرین سزاوار سیمرغ بود.
چهره پردازی خوب بود. فیلم برداری مخصوصا در صحنه های درگیری معمولی بود.
تنها نقطه عطف فیلم بازی فرشته صدر عرفایی بود.
امیرمسعود فدائی این را خواند
ماهرو رستمی این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
دوستان کسی نقد آقای فراستی رو به این فیلم تماشا کرده؟
در یک جایی می گه "و کامل شدن ماه در فرهنگ ما چه مفهومی داره؟" و جوابش رو نمی ده.
کسی می دونه مفهوم کامل شدن ماه از لحاظ دینی-فرهنگی چیه؟
هرچی هم سرچ کردم چیزی پیدا نشد.
الهه جان سرچ کن “اسطوره ماه”.
امیدوارم به جواب سوالت برسی.
۱۴ آذر ۱۳۹۸
ممنونم خانم الف.
راستش بیشتر برای دیدن فیلم کمدی سینما میرم که خب چیزی برای نوشتن ندارن و بقیه فیلمها رو وقتی پخش خانگی دارند میبینم که طبیعتا نوشتن در موردش لطفی نداره.
با این حال معمولا نوشته های شما دوستان قدیمی رو میخونم و دنبال میکنم.
۱۷ آذر ۱۳۹۸
لطف دارید. ما هم از خواندن نوشته های شما لذت می بریم :)
۱۸ آذر ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
در یک جمله فیلم افتضاحی که به زیبایی وحشی گری های انسانی را نمایش می داد.
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
ضد ملی و ضد مردمی
یه فیلم به شدت بد با محتوایی سرشار از غم که اصلا دوست نداشتم
و همون حرفایی که جناب فراستی زده راجع به فیلم :)
هوتن شکیبا بنظرم اصلا جذاب نیست.دوستش نداشتم
تنها چیزی که باعث نمره قبولی میشه تصویربرداری خیلی خوب و بازی درجه یکه الناز جانه شاکر دوسته

۱۰/۵
محسن جوانی، سپیده و ووشن این را خواندند
محمد لهاک ( آقای سوبژه )، امیر عسگرزاده و حسین این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
موضوع فیلم شدیدا دردناکه و از یه جایی به بعد برای تماشای صحنه‌ها باید اعصاب قوی داشت. متاسفانه اصلا سلیقه‌ی من نبود و دقایق آخر فیلم رو نتونستم ببینم.
حمیدرضا مرادی، زهره مقدم و سپیده این را خواندند
حسین، محمد لهاک ⭐ ( آقای سوبژه ) و Someone این را دوست دارند
فیلم فوق‌العاده خوش‌ساخت و دیدنیه ولی خب موافقم که باید اعصاب قوی داشته باشید. حالا اینکه من علاقه دارم دوباره برم سینما ببینم فکر کنم نشانگر واجب بودن مراجعه به روانپزشک باشه
۰۳ مرداد ۱۳۹۸
خب این سلیقه‌ی شماست و خب چه اشکالی داره...باز هم ببینیدش :)
۰۴ مرداد ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
فیلمبرداری فیلم آدم رو جذب میکرد نوع طراحی لباس تا حدودی گریم جذاب به نظر میرسید ولی وقتی حرف از فیلمنامه میاد باید ایرادهایی گرفت بخش های مهم فیلمنامه کششی برای ادامه دادن به بخش بعدی به بیننده نمیداد و تا حدودی بیننده رو خسته میکرد اتصال اشیا و نگاه ها و حرفا تا حدودی تو فیلم نامه جلوه گر بود بازی ها واقعا شایسته سیمرغ بلورین نبودن آقای هوتن شکیبا بازی خوبی نشون دادن ولی راجب الناز شاکر دوست و بقیه خیر!
فیلم نامه واقعا نقطه منفی روی فیلم بود و هوشمندانه نوشته نشده بود با این که ایده ی ذهن خود نویسنده هم نبودن و الهام از واقعیتی بود و کار ایشون رو راحت تر میکرد اول و انتهای فیلم جوری نبود که آدمو بگیره و دیالوگ ماندگاری نداشت و صرفا برای جایزه گرفتن ساخته شده بود
چه بسیار فیلم هایی که جایزه نگرفتن و ماندگار هستن!
در اخر باید بگم:تبلیغ کردن برای این گونه فیلم ها اشتباه محضه در حالی که تاتر ها و فیلم های قوی در سالن هایی متروکه همچنان در انتظار بیننده ها هستند
ژرفا کردیان، امیر مسعود، زهره مقدم و sara این را خواندند
محمد کارآمد این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
سنگ بزرگ...

مشخص است که نرگس آبیار فیلسازیست که میخواهد در هر فیلمش سر وصدا به پا کند از لحاظ مادی به خاطر حضور همسر تهیه کننده اش شرایط برایش فراهم است از لحاظ تکنیکی و محتوایی دست روی روایت های عمدتا چالش برانگیز و پر رنگ و لعاب میگذارد اما مشکل این است که او هنوز دغدغه هایش در تبدیل به مدیوم سینما بافتی زمخت پیدا میکند در نوع قصه گویی همچنان بلاتکلیف است.و سینما شناسی را بیشتر در بازی کردن با تکنیک و تنوع لوکشین های زیبا اشتباه گرفته است او برخلاف ادعای بعضی ها رشد چندانی در این چند سال حضورش در سینما نداشته و تنها پلاستیک فیلمهایش روز به روز، پر زرق و برق تر شده است. همانقدر که شایار 143 دچار اشتباهات فاحش روایی است فیلم آخرش هم هست.
شبی ماه کامل شد از لحاظ فیلمبرداری و قاب بندی و میزانسن چیزی جز شلوغ بازی و آشفته کردن دید مخاطب ندارد به طور مثال سکاس تعقیب و گریز ماشین ها و تیراندازی در بیابان با فیلمبرداری الاکلنگی و نماهای کج و کوله بسته از داخل ماشین و جهش های مداوم بین این نماها هیچ درک روشنی به مخاطب نسبت به نحوه درگیری در این سکانس نمیدهد و کاملا او را گیج میکند و حس او را نسبت به صحنه منفک میکند چون اصلا نمیداند چی به چی هست و این پرداخت تکنیکی پر هرج و مرج کم و بیش در تمام فیلم وجود دارد و مخاطب را از نزدیک شدن به کاراکترها و شناخت درست فضاها دور میکند.
با بررسی استراتژی روایی و مسیری که قصه طی میکند فیلم خط شکنی هایی دارد که نابخشودنی است.
شیوه روایی فیلم از سرگردانی رنج میبرد و این رنج به مخاطب هم تسری ... دیدن ادامه ›› پیدا میکند در واقع ما یه عنوان تماشاگر نمیدانیم که روایت فیلم در کدام سو قرار دارد راوی اصلی کجای داستان ایستاده و مخاطب باید کدام کارکتر را همراهی کند آیا خود فیلمساز (دانای کل) روای است یا این مهم به عهده دختر و یا پسر یا هر کدام از قطبهای پروتاگونیست یا آنتاگونیست است.
نمای نقطه نظر فیلم به شکل پاندولی در طول فیلم جابه جا میشود. در شروع با عبدالحمید همراهیم زمانی که در مغازه عاشق میشود تا خواستگاری و ماه عسل به شکل معناداری با دختر فاصله داریم و القای ظاهری حس عشق بیشتر از طرف پسر نمایان است. از سکانس بازجویی عبدالحمید که دوربین همراه دختر در بیرون اتاق هست تا سفر به پاکستان و روبه رو شدن با عبدالحمیدی که دچار چرخش اعتقادی شده است از پسر فاصله داریم در پرده سوم بار دیگر دختر در حاشیه قرار میگیرد با روایتی شبه دانای کل از فعالیتهای تکفیری ها طرفیم و در سکانس های پایانی هم تاکید دوربین روی احوالات عبدلحمید است گویی بیشتر از دختر نیاز به توجه حسی مخاطب دارد.
بنابراین شاهد نوعی آشفتگی و بلاتکلیفی روایی هستیم که منجر به نقص های جدی در پردازش کاراکترها و کنشها میشود. همان قدر که پوشانده ماندن دگردیسی عبدالحمید را نمیتوان با توجه به استدلال همراهی با فائزه توجیه کرد، حس نشدن رابطه عاشقانه به خصوص از طرف دختر و درک پایین او از اتفاقات اطرافش را نمیتوان با استدلال همراهی با عبدلحمید توجیه کرد. اگر فیلمساز روای فیلم است که نادیده گرفتن پلیس ماجرا در طول روایت نقصی جدی محسوب میشود آن هم در حالی که گروهک تروریستی و افکارشان، قدرتشان و هوششان بیشتر نمایان است. صحبت از هوش شد واقعا چرا پروتاگونیستهای فیلم تا این حد کم هوش و مطابق آن منفعل تصویر میشوند به طور مثال چرا دختر تا این حد در درک به موقع فضای اطرافش عاجز است او که داخل و خارج شدن کلی اسلحه و مهمات را با چشم دیده در جایی به مادرشوهرش میگوید فکر میکرده کار خانواده شوهرش فقط قاچاق مواد است! در اواخر فیلم به شوهرش میگوید تا وقتی دستت به خون آلوده نشده برگردیم تهران این در حالیست که فیلم حضور شوهرش در کشتن افراد اتوبوس را دیده بود! این نوع کم هوشی ها را میتوان به برادرش هم نسبت داد. دیگر عنصر پروتاگونیست قصه که انفعالش هیچ منطقی ندارد جز بزدلیٍ؛ مامور امنیتی است که ادعا شده تک تیرانداز بوده و در سکانسی که به نظر کار سختی برای زدن ریگی ندارد (به علت ترسیدن بچه ای که در بغل ریگی است) و یا در بیمارستان که به زور هم شده باید دختر را خارج کند (به علت اصرار دختر برای ماندن با فرزندانش) به ظاهر تسلیم احساست گرایی بر عقل و منطق میشود و این چگونه تصویری از یک مامور ویژه امنیتی است؟ آنچه ما دیدم که ماموری است بی عرضه با طبعی لطیف! در مقابل آنتاگونیست اصلی ما یک متفکر دینی است که استدلالهای تند خودش را دارد و با ارداه و با ابهت تصویر میشود. افرادش همواره به موقع در مهلکه حاضرند (حتی اگر گاهی بی منطق به نظر برسد) و جلوی پروتاگونیست های فیلم می ایستند.
فیلمی که عمده روایتش برخلاف آنچه که ادعا میشود (نه صرفا بر قربانی شدن عشق) بلکه بر تقابل خیر و شر و عشق و خشونت بنا شده و ایرادات روایی فاحشش توزان میان این دو قطب را نه تنها به هم زده بلکه بدتر از آن، قطبت مثبت را منفعل و قطب منفی را کنشمند نشان داده و در قاب سینما (فارغ از دنیای بیرونی که ما و فیلمساز کدام سوی ماجرا هستیم) کم هوشها و منفعلها جایی در مرکز قاب ندارند مرکز قاب شبی ماه کامل شد متاسفانه متعلق به خشونت طلب ها است هر چه قدر هم که فیلمساز در مصاحبه هایش از موضع انتقادی روشنش نسبت به خشونت و رادیکالیسم بگوید این موضع به روشنی در فیلم مشخص نیست و گاهی انقدر محو است که به ضد خودش تبدیل میشود ای کاش قبل از جاه طلبی در فیلسمازی بهتر باشد سطح بینش سینمای خود را ارتقاء داده واگرنه به قول معروف برداشتن سنگ بزرگ نشانه نزدن است گاهی هم میتواند منجر به خودزنی شود.
فوق العاده قوی و تاثیر گذار
من خیلی احساساتی هستم و عاشق مردم بلوچ...برای همین این فیلم رو دوست داشتم و حتی مثبت راجع بهش نوشتم اما پشیمونم...

کاری ندارم نقد فراستی همیشه تند هست و همین تند بودن گاهی باعث میشه نقد درست حسابیش شنیده نشه اما این جوی که تیم خانم آبیار درست کردن و پشت مظلومیت قوم بلوچ واستادن رو اصلا دوست ندارم.یعنی تو کل نقد انقدر گشتن تا جمله ای پیدا کنن تا با احساسات مردمی بازی کنن و جواب دیگه ای برای نقدها نداشتن؟
خانم آبیار کارگردان عزیز فیلم خوب شیار مبادا حاتمی کیای دیگری در راهه تا بعد از سالها بازی با احساسات مردم یهو دستش رو بشه که هدف دیگه ای در پوسته ی مردمی بودن داره؟
امیدوارم این نباشه اما لطفا هرگز برای دفاع از خودتون پشت مظلومیت یه قوم وانستید.این قوم راههای کمک رسانی دیگه ای نیاز داره.از جمله کمک به مدرسه سازی و سرای محله و سینما...میدونید تو ایرانشهر حتی یه اتاق برای نمایش فیلم وجود نداره؟میدونید امسال تازه بچه های روستاهاش تونستن بفهمن شبکه ی پویا یعنی چی؟اگر دلسوز قوم بلوچ هستید تو رو خدا از مظلومیتش برای کوباندن دشمن و بعد تبلیغ بیشتر فیلمتون استفاده نکنید.به فکر مردم بلوچ هستید یه یا علی بگید آدرس مراکز خیریه و تیمهای خیریه رو میدم از طریق اونا یه سینما بسازید چون مردم بلوچ حتی سینما ندارن فیلم شما رو ببینن نرگس خانم!!!!!
با حرفهاتون کاملن موافقم.
ضمن اینکه درصد زیادی از نقد فراستی هم بنظرم کاملن درست بود و مدام هم تاکید میکرد که: «من نمیدونم کارگردان چقدر میدونسته و آگاهانه این کار رو کرده؛ ولی دوربین و فیلم داره به من اینو میگه و نشون میده.»
۱۷ تیر ۱۳۹۸
درسته. ولی نقد هم باید مؤدبانه باشه.مثل نقد آقای معززی نیا که عرض کردم آبیار ازش تشکر هم کرد. نقد نباید به جای هدف قراردادن فیلم به سازندگان فیلم توهین کنه و بگه آی کیو سازندگان فیلم پایینه. نمیشه فراستی فقط توهین کنه و فیلمسازها هم همیشه ساکت بمونند. کمال تبریزی هم بابت نقد فیلم ما همه با هم هستیم بدجوری به فراستی پرید و بهش گفت ام الفساد منتقدین. کار کمال تبریزی هم درست نبود. ولی کسی نگفت که کمال تبریزی یک حاتمی کیای دیگه اس.آبیار رو محکوم می کنیم ولی کمال تبریزی رو نه. چرا؟
۲۵ تیر ۱۳۹۸
خب من ندیدم اون کار رو.ولی بله باید همه رو نقد کرد.البته در مورد فراستی به نظرم خیلی جاها نقدش به جا هست،و کاش لحنش ملایمتر بود تا نقدهای خوبی که خیلی وقتها انجام میده به گوش مردم خوشایند تر جلوه میکرد.
۲۶ تیر ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
تاثیرش صد چندان میشه وقتی مدام به این فکر میکنی که این ماجرا واقعیه.
یک درام عاشقانه که لحظاتی پرالتهاب و نفسگیر برامون میسازه. روند انحطاط شخصیت یک انسان: عشق، تردید، لغزش و سقوط.
بازی‌های درخشان از گروه بازیگران : #الناز_شاکردوست با نقشی ماندگار مسیر کارنامه‌ی بازیگری‌ش رو عوض کرده و بهترینِ خودشه.
#هوتن_شکیبا با پیشینه‌ی پربار تئاتری از پس نقش سخت و پرچالش عبدالحمید به بهترین نحو برمیاد و میدرخشه .
#فرشته_صدرعرفایی که تمام و کمال تو نقش غمناز حل شده و اثری از خودش باقی نمونده و شاهکاره.
و #آرمین_رحیمیان که فوق‌العاده‌ و فراموش نشدنیه، نقشی عجیب و ترسناک که به شکلی کاملا باورپذیر و تامل‌برانگیز به تصویر کشیده شده و در یک حضور نسبتا کوتاه برای همیشه در ذهنمون ثبت میشه.
و البته #شبنم_مقدمی ، #پدرام_شریفی و #امین_میری هم نقشهاشون رو بی ... دیدن ادامه ›› نقص ایفا کردن.
#نرگس_آبیار با ریسک بزرگی که در انتخاب موضوع فیلمش کرده نشون میده فیلمهای #نفس و #شیار۱۴۳ اتفاق نبودن و حاصل درایت و هوش این کارگردان بودن. فیلم شبی که ماه کامل شد از دروازه‌ی عشق و احساس وارد میشه و مارو با خودش به قلب ماجراهای تروریستی و امنیتی میبره بدونِ اینکه در به تصویر کشیدن صحنه‌های جنگی و پرالتهاب فیلم کم بیاره. موسیقی بجای خود به درستی کار میکنه با حال و هوای پاکستانی و ریتمی هماهنگ با لحظات مختلف فیلم. چهره پردازی نقش مهمی در باورپذیرشدنِ شخصیتها داره.
*نیمه‌ی اول فیلم میتونست تو اکران عمومی کوتاهتر هم بشه. و درکل حذف کردن بعضی صحنه ها و رسوندن فیلم به زمان استاندارد اکران به تدوین فیلم یکم ضربه زده.
فیلم شبی که ماه کامل شد و باید روی پرده‌ی سینما دید.
https://www.instagram.com/theatretaster
باید بگم که حاضر نیستم هیچ فیلم دیگه ای از خانم آبیار ببینم
ایشون تلاش کردن بگن این فیلم سفارشی نیست که کاملا هست
قصه ضعیف، شخصیت پردازی ها ضعیف، گریم ضعیف، کارگردانی هم در نتیجه خوب نیست
از همه بدتر سعی داره از طریق بازیچه قراردادن احساسات مخاطب به شیوه ی کاملا ناشیانه و غیراخلاقی پیامشو القاء کنه
که فکر می کنم باز هم ناموفق
من بعد از همون شیار صد و فلان و با نگاهی به خاستگاه خود و همسرشون خیلی راحت قید فیلمهای کاملا سفارشی ایشون رو زدم و خیالمو راحت کردم
۱۱ تیر ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
درود. من متوجه نشدم هدف از ساخت این فیلم چه بوده است؟ بالتبع باید بار فنی فیلم به لحاظ شناسایی و دستگیری اعضای تکفیری پر رنگ تر می بود که نبود. نشان دادن تفکر تکفیری ها که عایدی جدیدی برای مخاطب ندارد که البته به آن هم پرداخت درستی نشده بود. در کل فیلم یک صحنه تعقیب و گریز ضعیف وجود داشت. سیمرغ خانم شاکر دوست برای این فیلم نشان می دهد در جشنواره به شدت سلیقه ای برخورد می شود.
دیشب بعد از دیدن این فیلم متوجه شدم که عزیزان برای اهدای جوایز در جشنواره ، حتما قرعه کشی کرده بودند !!!
از چیزی که فکر میکردم به مرااااتب بدتر بود. ایرادات فیلم حتی برای من بیسواد که جز فیلم نگاه کردن هنر دیگه ای ندارم به قدری مضحک و محرز بود که حتی نمیتونم بشمرشون.. فقط یکی به من بگه سیمرغ شاکر دوست چی بود اون وسط؟! :))))
فقط سیمرغ شاکردوست؟؟ کل سیمرغ ها روجارو کرد
۳۱ خرداد ۱۳۹۸
بله. شاید بوده. من که ندیدم. ولی با توجه به اینکه اونا هم بازی های خیلی فوق العاده ای نداشتند( باتوجه به نظراتی که خوندم) اینقدر تعجب نداره جایزه گرفتن شاکردوست. و من فکر می کنم دلیل اینهمه تعجب به خاطر اینه که بی رحمانه سعی می کنیم فقط فیلم های گذشته شاکردوست رو به یاد بیاریم. و این یه اشتباهه. شاکردوست در خفگی بهتر از اینجا بازی کرد.اون موقع باید نامزد سیمرغ میشد که نشد. شاید اگر اون موقع برای خفگی نامزد سیمرغ میشد الان همه اینقدر تعجب نمی کردن از سیمرغش
۰۲ تیر ۱۳۹۸
موافقم.
البته جایگاه عزیز دردونه فیلم تو نگاه رسمی هم بی‌تاثیر نبوده.
۰۲ تیر ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
اصلا ارتباط برقرار نکردم و تنها سردرد و اعصاب پریشان حاصل این فیلم برای من بود که نه عشق داستان گرفته بود نه جنایتش. خانم آبیار مثل همه کارهای دیگه همچنان میخواد با بازی با احساسات توجه مخاطب رو جلب کنه و علی رغم زحمت و تلاش زیادی که برای فیلم صورت گرفته بود از نظر من فیلم هدرفته ای بود که صرفا هیاهو داشت و دیگر هیچ...
یه یادداشتی آقای معززی‌نیا براش نوشته، خیلیییی دقیق و خوبه
۲۹ خرداد ۱۳۹۸
علی جان نمونه ی بارز دیگه این مدل سینمای لوکس تو خالی فیلم های اخیر بهرام توکلی است مثل غلامرضا تختی واقعا متاسف شدم که میبینم فیلمسازی مثل بهرام توکلی که اصلا به خاطر فیلمنامه های پیچیده اش به سینمایش علاقه مند شدم این روزها تبدیل شده به یه تکنسنین صرف و قرار است قصه ای سرهم بندی شده ای که البته سفارش گرقته شده را با مهارت های تکنیکی و سی جی آی به اثری مرعوب کننده تبدیل کند متاسفانه سینمای ما که مسیر درستی در پیش رو ندارد فیلمسازها را هم به مسیرهای کج و معوج میکشاند. یکی میشود کمدی ساز بساز بفروش یکی هم میشود تکنسینی که پلاستیک فیلم را زرق و برق می دهد.
۳۰ خرداد ۱۳۹۸
انقد خوب توضیح می‌دی ایمان جان، که نمی‌تونم وقتی می‌خونم بی‌جواب رها کنم کامنت‌هات رو
دقیقا همینطوره که گفتی..تازه من (و فکر کنم خودت نیز) طرفدار توکلی بودیم و هستیم..و اینکه تازه من تختی رو دوس داشتم، اما اون کارای قبلی و متن‌های خوب قبلی توکلی کجا و این داستان باسمه‌ای تختی کجا
دقیقا مسیر سینما داره همه رو می‌بره تو بیراهه..من البته سلیقه مخاطب رو هم دخیل می‌دونم، که کاملا یا کتگوری یکی که گفتی رو می‌خواد یا کتگوری دوی تکنیکی و لاغیر
می‌ره که بخنده یا می‌ره که مرعوب شه
۳۱ خرداد ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
روانی شدم
از نوع بدش یا خوبش؟ :)
۲۹ خرداد ۱۳۹۸
اگر فقط یه داستان بود شاید روانی خوب بودم و حتی خوشمم اومده بود که این داستان به مغز یه نفر رسیده هرچند رو اعصاب و مریض طور ولی اینکه واقعن این اتفاقات افتاده و اینکه حتی توی فیلم خیلی کمرنگ تر هم شده ، روان آدمو بهم میریزه
۲۹ خرداد ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
از زمان پخش در جشنواره منتظر اکران عمومی بودم تا بلاخره دیشب و با اصرار زیاد به همسر به تماشا رفتیم...بسیار فیلم خوش ساخت با فیلمبراری جذاب و سکانس های عاشقانه زیبا و در مقابل سکانس های خشونت آمیز ...تقابل زیبایی رو در فیلم رقم زده بود...با اینکه از داستان مطلع بودم و فیلم اصلی سر بریدن شهاب رو در دوران دبیرستان دیده بودم و دو هفته ای حالم دگرگون بود، ولی زمان پخش این سکانس تپش قلب گرفتم.(فکر میکردم بزرگ شدم و دیگه حالم بد نمیشه...بماند که تاصبح خواب های آشفته دیدم..ولی گویا اتفاقات سرچشمه گرفته از خوی حیوانی بزرگ و کوچک نمیشناسد).برایم بسیار جای سواله که چرا این داستان واقعی رو انقدر تحریف کردن...دلیل سر بریدن شهاب این نبود...شهاب رو به دلیل امتناع از بمب گذاری کشتن..و میدونست که قراره کشته بشه...فائزه به جز شهاب 6حواهر و برادر دیگه داشته..و اینکه عبدالحمید رو بسیار انسان موجه نشون دادن..در صورتیکه طبق گفته های مادر فائزه اینطور نبوده..دلیل این همه داستان سرایی از یک داستان واقعی رو متوجه نمیشم...
امیر مسعود، رضا غیوری و پ.ر این را خواندند
Negin Fooladi و NetHunter این را دوست دارند
برای منم خیلی جاهاش سوال برانگیز بود و خیلی جاهاش هم به نظرم اغراق میومد، که البته یه مقدار حق میدم چون فیلم هم باید المان های جذاب کردن داستان رو داشته باشه..مثلا اینکه عبدالحمید عاشق دلخسته ی فائزه بود به نظرم یه کم مبالغه آمیز میومد ولی خب بازم واقعیتو نمیدونم.
ولی بعد از فیلم که سرچ کردم دیدم خیلی تفاوتا تو واقعیت وجود داشته، مثلا همون اقای ناپدری فائزه تو مصاحبه ش گفته بوده ک عبدالحمید با تهدید خواسته که زنش و بچه هاش برن پاکستان پیشش و اگه نفرستنشون کل خانواده رو میکشه و برادر فائزه هم رفته بوده اونا رو لب مرز برسونه که خودش رو هم گرفتن و بردن...
۲۴ خرداد ۱۳۹۸
خطر اسپویل فیلم!!!ببینید یک به دلایل مسائل امنیتی و دو به دلیل اینکه بازمانده های اون واقعه هنوز زنده هستند نمی تونستند همه واقعه رو دقیق نشون بدن(مثلا گویا مادر عبدالحمید خیلی آدم مهربونی نبوده و موافق کارهای پسرش بوده ولی باتوجه به اینکه الان در قید حیاته و یکی از دوقلوها پیش اونه برای اینکه مشکلی براش پیش نیاد مجبورشدن شخصیت مادر رو متفاوت نشون بدن) و دلیل سوم هم جذابیت های سینمایی.تغییر دادن داستان به دلیل جذابیت ایجاد کردن کاریه که تو همه جای دنیا انجام میشه.مثلا فیلم آرگو کاملا پایانش با واقعیت تناقض داره.ولی برای ایجاد جذابیت استرسی به مخاطب وارد کردند که تمام نیروهای امنیتی دنبال گروگان های سفارت آمریکا در ایران دویدند تا پرواز حرکت کنه.همه مخاطب ها نصف قشنگی فیلم رو به همین تیکه می دونستند.اما بعدا مشخص شد که درواقعیت اصلا این طور نبوده و اون افراد بدون هیچ مشکلی از آسمان ایران پرواز کردند و بدون هیچ استرسی.همه اینا رو برای میخکوب کردن مخاطب وارد داستان کردند که یکی از ترفندهای سینمایی محسوب میشه.یا مثلا من یه فیلم دیدم درباره یه اتفاق واقعی در المپیک که بعدا فهمیدم پنجاه درصد فیلم دروغ بوده.این چیزیه که همه جای دنیا ازش استفاده می کنند.ولی در مورد دلیل پاکستان رفتن موافقم که اگر همون دلیل واقعی رو نشون می دادند داستان جذاب تر و معقول تر میشد.
۲۵ خرداد ۱۳۹۸
آره منم موافقم، به جز دلیلی که شیرین عزیز گفت درباره یه سری مراعات ها راجع به شخصیت های زنده، فکر میکنم درصد خیلی زیادی از داستان سرایی ها صرفا المان فیلمی و ایجاد جذابیت بوده، از جمله نشون دادن عشق عبدالحمید و فائزه اونم انقد آتشین :)) البته هنوز این بخش عشقشونو اصلا خبر ندارم که چقدرش اغراق بوده.
۲۵ خرداد ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
از اوایل خرداد منتظر اکران شبی که ماه کامل شد بودم.
با دیدن تیزرهای فیلم توی اینستاگرام، موضوع برام خیلی جالب شد.
اینکه کسی جرات به خرج بده و به سراغ ساخت فیلمی با این سوژه رفته برام خیلی قابل تقدیر بود.
قبل از اکران فیلم، به طور کامل و دقیق راجع به زندگی و تمام زوایا ماجرا توی اینترنت خوندم.
مصاحبه های ریگی ها رو دیدم، صحنه رویارویی عبدالحمید با مادرزنش، ماجرای ازدواج و ....
تا اینکه بالاخره
همون اولین روزهای اکران
در یک شبی که ماه کامل نبود به تماشای فیلم شبی که ماه کامل بود نشستیم.
با وجود اینکه می دونستم چه سرنوشتی در انتظار ستاره های فیلم هستش، نمی تونم بگم ... دیدن ادامه ›› با چه حالی از سینما اومدم بیرون.
در یک کلمه متلاشی.
اینکه واقعاً چه اتفاقی میفته که یه نفر که انقدر عاشق بوده، به پرتگاهی می رسه که عشقش رو خودش می کشه. آخه مگه میشه؟
برای رسیدن به یه نفر تلاش کنی، بعد خودت نابودش کنی.
تا دو شب اصلاً نمی تونستم حتی درست بخوابم و تمام لحظه های فیلم و صحنه های واقعی از مصاحبه های عبدالحمید حالمو دگرگون می کرد.
تو سینمای ایران کمتر فیلمی داریم که دو ساعت باشه چه برسه به اینکه بیشتر از دو ساعت بشه. ولی توی فیلم شبی که ماه کامل شد، اصلاً این دو ساعت رو حس نمی کنی.
صحنه های بازار پاکستان رو خیلی عالی درآورده بودن.
بازی تمام بازیگرهای فیلم رو دوست داشتم.
شخصیت پردازی ها عالی بود. به قدری همه تو نقش خودشون کامل و بدون نقص بودن که کار قضاوت خیلی سخت می شد. مثلاً توی صحنه ای که عبدالمالک دور آتیش، صحبت می کرد، طوری بود که آدم به اطرافیانش حق می داد که مسخ رفتار و حرفاش بشن. یا تو صحنه آخر که عبدالحمید می خواست فائزه رو بکشه و گیر کرده بود، حتی ممکن بود که دلت براش بسوزه.
شبی که ماه کامل شد رو دلم می خواد بارها و بارها ببینم ولی نه الان.
شاید یکم دیگه
که از این التهاب درونی کاسته بشه.
من واقعا دلم برای عبدالحمید سوخت
برای همه ی قربانی های این حادثه
نه فقط قربانی های مقتول
حتی قربانی های قاتل
تلاش خانم آبیار برای نشون دادن دوراهی ای که عبدالحمید توش بود و انگار تا لحظه ی آخر نمی دونست درست و غلط چیه، برام قابل احترام بود...
کاش ما...
انتخاب درست رو بکنیم
۲۲ خرداد ۱۳۹۸
واقعا که کاش آدم بتونه انتخاب درست بکنه نه انتخابی که اون لحظه به نظرش درسته.
صحنه آخر فیلم خیلی تکوندهنده بود.
اولش که عبدالحمید تفنگش رو میذاره پشت در اتاق و هنوز امید داره که زنش رو می تونه داشته باشه ولی وقتی میفهمه زنش دیگه همه چی رو فهمیده و عشق اونو از دست داده ...
۲۲ خرداد ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
البته در واقعیت دلیل به پاکستان رفتن این دو نفر چیزی که در فیلم نشان داده شده نبود. بلکه حمید به دستور برادرش در واقعیت بدون اطلاع دادن به خانواده فائزه یک روز که خونه نبودن همه وسایل رو جمع می کنه و بی خبر به همراه فائزه میرن پاکستان.کاش در فیلم هم همین رو نشون می دادند.چون در فیلم دلیل به پاکستان رفتن و اصرار فائزه به رفتن خیلی برای مخاطب ملموس نیست و همه میگفتند که اینا می تونستند در امنیت کامل در تهران زندگی کنند و مالک هم نمی تونست بیاد تهران.اما به هرحال لذت بردم از تمام دوساعت و ربع این فیلم
نیلوفر ثانی، لی لی، Negin Fooladi، سپهر و رضا بولو این را خواندند
فاطمه دُرامامی و سیما لواسانی این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
هرچقدر هم که ضد این فیلم در اینستاگرام تبلیغ کنند و انگ سفارشی بودن به این فیلم بزنند من باز هم موافق نیستم.گویی دوستان فقط یک کلمه سفارشی را یاد گرفته اند و مدام تکرارش می کنند بدون اینکه معنایش را بدانند. این فیلم یکی از فیلم های مورد علاقه منه. بازی های عالی کارگردانی درست سکانس ها موسیقی زیبا و داستانی که به طور مداوم تو را با خودت همراه می کند. البته که بعضی ایراد ها هم به فیلم وارده.مثل نحوه فیلم برداری بعضی از سکانس ها و یا سکانس فراری دادن فائزه از بیمارستان که می تونست کامل حذف بشه.چرا که خیلی غیرقابل باور بود که فائزه بگه نمیام و مأمور هم بگه چشم. اما به غیر از این یکی دو ایراد, من این فیلم خیلی رو دوست دارم. غم موجود در داستان, عشقی که می تونست خیلی دوست داشتنی ادامه پیدا کنه تا آخر ولی..., حسرت خوردن برای از دست رفتن این عشق ,خارج شدن از فضای آپارتمانی بیشتر فیلم های سینمایی ایرانی و همه و همه.حتی به نظرم خشونت نشان داده شده در فیلم هم به اندازه بود و اصلا صحنه های دلخراش رو از نزدیک نشون نمیداد.آفرین به همه عوامل فیلم.از بازی هوتن شکیبا و فرشته صدر عرفایی خیلی لذت بردم.آرمین رحیمیان پدرام شریفی شبنم مقدمی و امین میری در نقش دایی نورالدین هم خیلی بازی های خوبی داشتند که کمتر ازشون اسم برده میشه.در مورد الناز شاکردوست نمیگم که بد بود.ولی به نظرم بازیگرایی مثل گلاره عباسی و یا لیلا زارع بهتر می تونستند این نقش رو در بیارند.به نظرم الناز شاکردوست در خفگی بهتر از اینجا بازی کرد.
کاملا با شما موافقم. تغییر فضای فیلم واقعا جذاب بود. من بدون هیچ پیش زمینه ای از داستان، فیلم رو در جشنواره دیدم و فک میکنم الان که خیلیا میدونن داستان فیلم چیه، شاید تماشاش به آن اندازه که برای من جذاب بود، نباشه.
۲۱ خرداد ۱۳۹۸
من قبل از دیدن فیلم داستان عبدالحمید و فائزه رو می دونستم.ولی شنیدن کی بود مانند دیدن؟ درسته مستند نبود.ولی دیدن صحنه های بازسازی شده از یک ماجرای واقعی حداقل برای من یکی که داستان رو می دونستم که از جذابیت فیلم کم نکرد.و به نظرم دلیلش هنر کارگردانی در به تصویر کشیدن صحنه ها و بازی عالی بازیگران بود.
۲۱ خرداد ۱۳۹۸
خیلی خوبه که اینطور بوده. منم مجدد باید ببینم که درست تر نظر بدم.
۲۱ خرداد ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید