کمدی کودک و نوجوان رویداد آنلاین
چیدمان
تیوال نمایش پلیس
S3 : 06:12:55 | com/org
امکان خرید پایان یافته
  ۱۶ فروردین تا ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۴
  ۲۰:۳۰
  ۱ ساعت و ۱۰ دقیقه
 بها: ۲۵,۰۰۰ تومان
خلاصه داستان: آخرین زندانی سیاسی یک کشور نظامی توبه نامه را امضا می کند و از زندان مرخص می شود. رییس پلیس برای جلوگیری از بیکاری و در نتیجه نابودی مجبور است گروهبان خود را وادار به دادن شعار علیه شاه کند تا بتواند او را بازداشت کند. گروهبان به زندان می افتد و.....

راه های ارتباطی با تئاتر باران: سایت اینستاگرام کانال تلگرام

گزارش تصویری تیوال از نمایش پلیس / عکاس: آرزو بختیاری

... دیدن همه عکس‌ها ››

ویدیوها

آواها

مکان

خیابان فلسطین، پایین تر از خیابان انقلاب، پلاک ۲۹۲/۱
تلفن:  ۶۶۱۷۶۸۲۵، ۶۶۱۷۶۸۱۲

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
پلیس در پی یوزپلنگ: مروژک منهای مروژک


در این روزهای شلوغ تماشاخانه باران، نمایش «پلیس» اثر شایان افکاری بر اساس نمایشنامه اسلاومیر مروژک روی صحنه رفته است. «پلیس» داستان یک کشور دیکتاتوری است که دیگر مردمش به وضعیت موجود اعتراض نمی¬کنند و پلیس مخفی¬اش عملاً بیکار شده ¬است. پلیس¬ها که موقعیت شغلی خود را در خطر می¬بینند، تصمیم می¬گیرند خود را مخالف نظام جا زنند تا زندانشان تعطیل نشود.
«پلیس» همانند دیگر آثار مطرح مروژک از داستان خارق¬¬العاده¬ای بهره می¬برد؛ یک موقعیت عجیب و غریب، گروتسک و ابزورد. مخاطب با داستانی مواجه است که باور کردنش سخت و انکار کردنش نیازمند یک دلیل قوی است. مروژک ما را در جهانی رها می¬کند که فی‌الواقع فرض محال در آن محال نیست.
جهان نمایشی مروژک، جهانی گروتسک است که در آن همه چیز ممکن است، آن هم در شکل و شمایلی آشنا. همه چیز دقیقاً به همان ترتیبی است که در اطراف این نویسنده لهستانی وجود داشته و وی تنها آدم¬های آشنای جهان خود را در موقعیت¬های شگرف قرار می¬دهد.
شایان افکاری در مقام کارگردان در مواجه با نخستین نمایشنامه مروژک، به این استدلال ... دیدن ادامه ›› رسیده که برای عجیب¬تر کردن جهان نمایش، آن را به سمت فانتزی برد. لباس¬هایی با شکل و شمایل خاص، بازی¬های اغراق‌شده، برجسته کردن حرکات، خلق یک جهان جنون‌زده، دکور نامتعارف و ... راهکارهایی است که افکاری برای در اختیار گرفتن نمایشنامه مروژک انتخاب کرده است.
حال سؤال این است که چنین رویه¬ای در کارگردانی موفقیت¬آمیز بوده است؟ آیا واقعیت تلخی که در اثر مروژک در سیالان است را به مخاطب عرضه می¬کند؟ آیا می¬توان پذیرفت که تماشاگر یک کمدی سیاه بوده¬ایم؟ جواب دادن به این سؤال‌ها آن‌چنان سخت نیست.
فرض کنیم که تمام آنچه کارگردان به نمایش اضافه کرده است را حذف کنیم و همان چیزی که به شکل داستان مطرح می¬شود را به تماشا بنشینیم؛ چه تفاوتی رخ می¬دهد؟ آیا داستان آن بار فانتزیک خود را از دست می¬دهد؟ با قاطعیت می-توان گفت هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد؛ چراکه داستان به‌قدر کافی مخلوق ذهن خیال¬پرداز یک نویسنده بوده و آنچه کارگردان در قالب دکور و لباس بدان اضافه کرده، تنها واقعیت داستان نویسنده را محو می¬کند. باید گفت افکاری در خوانش نمایشنامه مروژک غافل بوده است. او از این واقعیت که مروژک چنین نمایشنامه¬ای را در اوج فضای مخوف حکومت کمونیست¬ها به رشته نگارش درآورده، غافل بوده است. مروژک در نمایشنامه¬اش نه در لفافه حرف می¬زند و نه از داستانی تمثیلی بهره می¬برد. او آنچه در کشورش در حال رخ دادن است را در فضایی گروتسک بیان می¬کند: اینکه یک شهروند مدام در حال جاسوسی شدن است تا در صورت تخطی از اوامر حزب به زندان می افتد یا به دست جلادان دژخیم سپرده شود. مکان¬هایی چون زندان و کوره¬ نشانگان خوبی¬اند بر این نکته که مروژک به‌هیچ‌وجه قصد نقل داستانی استعاری ندارد.
وقتی چنین نمایشنامه¬ای در ایران به اجرا درمی¬¬آید به دو خوانش مواجهیم: یک آنکه کارگردان وفادار به نویسنده اثر می-خواهد بخشی از تاریخ را بازگویی کند، تاریخی که نویسنده، آن را در اثرش نمایش داده است یا آنکه قصد دارد به دنبال مابه¬ازایی در جهان خود می¬گردد. در مورد نخست که افکاری چنین نکرده است؛ او «پلیس» مروژک را از ریخت انداخته است. در حالت دوم نیز مخاطب با هیچ مابه¬ازایی مواجه نیست. برای مخاطب ایرانی کوره آدم سوزی هیچ معنایی ندارد، آن را لمس نکرده است. با آنکه می¬شد جهان این نمایشنامه خوش¬ساخت را بر فضای کنونی ایران تعمیم داد و نشانگانی دال وضعیت کنونی ایران بدان افزود. ولی در مقابل افکاری با انتخاب تصویر کیم جونگ اون و بنیامین نتانیاهو به عنوان حکام این نظام توتالیتر تصمیم می¬گیرد نوعی کاریکاتور توأم به اعتراض نسبت به این افراد خلق کند و در تلاش برای فرار روبه‌جلو برای گریز از تعمیم جهان اثر به جهان کنونی خود است. به‌قول‌معروف توپ را به زمین طرف مقابلش می¬اندازد.
نتیجه چنین رویکردی در کارگردانی آن می¬شود که با اثری مواجهیم که به‌شدت محصول لودگی بازیگرانش است. برای حفظ مخاطبش نه به آنچه در نمایش رخ می¬دهد که به رفتار کمیک سطح پایین، در حد آنچه در تئاترهای آزاد می¬توان یافت روی می¬آورد و خروجی¬اش آن است که تو به رفتار نامشروع ولی مضحک زن یک پلیس با فرمانده شوهرش می-خندی؛ نه به تلخی یک خیانت یا به حماقت¬های یک ژنرال با رفتارهای شبه جنسی می¬خندی نه به آنچه بر سر مردم تحت انقیاد حکام دیکتاتور می¬آید.
شایان افکاری هیچ‌وقت نفهمیده است که مروژک نمایشنامه¬اش را برای چه نوشته است: برای خنداندن مخاطب بورژوا یا بیان یک مسئله؟ برای افکاری گزینه نخست روی میز بوده است و نتیجه کار حضور پژمان جمشیدی در نقش یک انقلابی توبه کرده است تا مخاطب بورژوا را به سالن بکشد؛ چراکه پژمان روی بورس است و نتیجه بازی مبتدیانه و خام¬دستانه جمشیدی. گویا قرار است با چنین رویکرد منهای تأمل و تفکر، تئاتر ایران رستگار شود!!!
جناب زیورعالم عزیز
با توجه به تبحر شما در ادبیات نمایشی و نشانه شناسی مشتاقم بیش از پیش در تیوال مخاطب قلم شما قرار گیرم.
سپاس.
۲۹ فروردین ۱۳۹۴
تشکر می کنم از دوستان گرامی... امیدوارم نوشته های بنده موفق به اشاره هایی منطقی و تا حد ممکن علمی به مقوله درام داشته باشد...
۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۴
ممنون آقای زیورعالم. مطلبتون خیلی در پیدا کردن شناخت از کاری که حالا دیگر نمی خواهم ببینم به من کمک کرد.
۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۴
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مایه‌های طنز سیاسی در نمایش کمدی «پلیس»

شایان افکاری که به تازگی نمایش«پلیس» را در تئاتر باران روی صحنه برده است، این اثر نمایشی را کمدی با مایه‌های طنز سیاسی معرفی کرد.

شایان افکاری در گفت‌وگو با خبرنگار آنا گفت: «این اثر نمایشی که اولین نمایشنامه بلند اسلاومیر مروژک محسوب می‌شود، یک گروتسک است که با برخورداری از فضای فانتزی به جهان ناکجا اشاره دارد.»

وی در تشریح علل انتخاب این متن برای اجرا تشریح کرد: « مروژک ار نویسنده‌های محبوب من است و از این نویسنده تاکنون چند متن از جمله «جشن» را روی صحنه برده‌ام. این متن را در سال 1390 به صورت محدود با همکاری گروه دانشجویی در دانشگاه شهید بهشتی اجرا کرده‌ام ولی از آنجا که این اثر نمایشی سخت و پرهزینه بود ترجیح دادم نمایش ... دیدن ادامه ›› را در زمان مناسب روی صحنه ببرم.»

این کارگردان تئاتر در اشاره به نوع اجرای نمایش «پلیس» اظهار کرد: «نمایشنامه این اثر به فضای ناکجا اشاره دارد و من برای نشان دادن این بخش، در اجرا بیشتر طراحی‌هایی را در گریم و لباس نظامیان در نظر گرفته‌ام که گویای این فضا باشد. همچنین ادبیات رفتاری افسر‌ها و نظامی‌ها و نوع احترامشان به شاه و مافوق‌ها کاملاً ابداعی بوده است. گریم نمایش بسیار اغراق‌آمیز است که در ناکجا بودن نمایش تاثیر بسزایی داشته است.»

وی در سخنانش بیان کرد: «با توجه به این‌که اجرا به هیچ جایی اشاره ندارد، طبیعتاً ایرادی نیز به آن وارد نیست. تنها اشاره‌هایی که مابه‌ازای خارجی دارد 2 تابلویی است که مخاطب با ورودش با آن روبه‌رو می‌شود که یکی عکس شاه ‌نوپااست و دیگری تصویر عموی نایب‌السلطنه که دیکتاتورهای منفوری هستند.»

کارگردان نمایش «پلیس» عنوان کرد: «فضای اجرایی نمایش با توجه به حال و هوای نمایشنامه، فانتزی است و حتی در برخی از بخش‌ها به سمت کارتون می‌رود.»

افکاری درباره اجرا در تماشاخانه تئاتر باران گفت: « این سالن به تازگی راه‌اندازی شده است و با توجه به این‌که روزانه چند اثر نمایشی در آن اجرا می‌شود، محدودیت‌هایی وجود دارد، اما از آنجا که مدیران این سالن تئاتری هستند و با مشکلات این حوزه آشنایی دارند همکاری بسیار خوبی با گروه‌های نمایشی دارند. همچنین بزرگی سالن نمایشی توانسته در راستای اجرای بهتر مفید باشد.»

وی خاطر نشان کرد: «من تجربه اجرا در سالن خصوصی را داشته‌ام و برای مثال در اجرایی هم که در فرهنگسرای نیاوران داشتم با مشکلات صوتی رو‌به‌رو بوده‌ام ولی در تماشاخانه باران تاکنون با مشکلی در حوزه صدا یا نور مواجه نشده‌ایم.»

افکاری درباره مضمون این اثر نمایشی عنوان کرد: «نمایش یک جهان ناکجایی را برای مخاطب ترسیم می‌کند که در آن اتفاقات عجیب و غریبی روی می‌دهد. آخرین زندانی سیاسی توبه می‌کند و پلیس بیکار می‌شود و ناچار می‌شود که از درون سیستمش تخلفات را پی‌گیری کند. پلیس در این اثر گروهبان را مجبور می‌کند که علیه شاه شعار دهد تا او را به زندان بیاندازد و...»

نمایش «پلیس» با نقش آفرینی خسرو احمدی، پژمان جمشیدی، مهدی میرزاییان، فروغ قجابگلی و عبدالله مستجابی تا 12 اردیبهشت ماه هر شب ساعت 20:30 روی صحنه می‌رود.
›› تا ۲ پاسخ


علی عبدالرحیم و مینا این را پاسخ داده‌اند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام.من دیشب نمایش رو دیدم ...
بازی ها خیلی خوب بود ، گریم ها خوب بودو مفهوم اصلی نمایش برام جالب بود. فکر می کنم طراحی لباس می تونست بهتر باشه و جا داشت که متن رو کوتاه تر کنید ...
ممنون ، خسته نباشید به همه گروه :)

شایان افکاری کارگردان نمایش"پلیس" اولین اجرای خود را به محمد جواد ظریف تقدیم کرد.
افکاری بعد از اتمام این مایش به روی صحنه آمد و گفت: در چند روز اخیر در عرصه بین‌المللی برای ما اتفاقی رخ داده است و میخواهم اجرای امشب را به مرد گفتگو محمدجواد ظریف و تیم مذاکره کننده تقدیم کنم.
با احترام به تمام عوامل درگیر کار و فارغ از همۀ مسائل و حواشی مطروحه و غیرمطروحه ، برای شخص من صرف وجود نام "شایان افکاری" دلیل محکمیه که حتماً به تماشای این اثر برم. نمیتونم ندیده و نشنیده نظر قاطع بدم ولی با سابقۀ ذهنی که از متن و اجرای "شعبده باز" دارم فکر نمی‌کنم دوستان تئاتری از تماشای این اثر پشیمون بشن!
کامران عزیزم ممنونم ازت. مرسی که به من و کارهام لطفا داری.
باور کن توی این روزها که به خاطر قضاوتهای بی جا در مورد یکی از بازیگرانم خیلی خیلی دلگیر هستم این دیدگاه و روحیه تو حالم رو حسابی خوب می کنه و البته وظیفه ام رو در قبال این اجرا خیلی خیلی سخت تر.
ممنونم ازت رفیق
۱۷ فروردین ۱۳۹۴
اول اینکه تو روز دوم اجرا به تماشای اثر نشستم و بهتون خسته نباشید میگم.
دوم هم اینکه تا بوده از این قضاوت‌ها و اظهارنظرها بوده، باید منطقی‌هارو شنید و مورد استفاده قرار داد و از الباقی با فرمول گوش‌های در و دروازه عبور کرد. امیدوارم که این دلگیری گذرا بوده و در ادامه تبدیل به انگیزه‌ای بشه برای برداشتن قدم‌های محکم‌تر.
پایدار باشی!
۱۸ فروردین ۱۳۹۴
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید

شایان افکاری در گفتگو با مهر:
نقد نظام کمونیستی در «پلیس»/ پژمان جمشیدی دوست خوبی است

شایان افکاری کارگردان نمایش «پلیس» با اشاره به ویژگی های این اثر درباره دلایل حضور پژمان جمشیدی در این نمایش توضیحاتی ارائه داد.

شایان افکاری درباره اجرای این اثر نمایشی به خبرنگار مهر گفت: نمایش «پلیس» نوشته اسلاومیر مروژک است که اجرای خود را از ۱۶ فروردین ماه در تماشاخانه باران آغاز خواهد کرد. این نمایشنامه از جمله آثار شاخص مروژک و اولین متن بلند وی نیز به حساب می آید. من این متن را چهار سال قبل و به صورت دانشجویی نیز اجرا کرده بودم و از آنجایی که مروژک محبوب ترین نویسنده من است برای اجرای مجدد یکی دیگر از آثارش دغدغه بسیاری داشتم.

وی درباره دلایل انتخاب این نمایشنامه بیان کرد: از آنجا که در کارهایم ... دیدن ادامه ›› نیز به سمت کمدی های سیاسی گرایش دارم اجرای مجدد این نمایشنامه را در اولویت قرار دادم. کمدی بودن و نگاه طنزی که مروژک به جهانی که در آن زندگی می کرده دارد یکی دیگر از دلایل انتخاب این نمایشنامه بود. نمایش «پلیس» فضایی کاملا نظامی دارد و افراد یک رژیم را یک ناکجاآباد به تصویر می کشد. من نیز تلاش کردم در اجرای این اثر نمایشی جهان خودمان را به بدون اشاره به جغرافیا و زبانی خاص به نمایش بگذاریم.افکاری یادآور شد: این نمایشنامه اولین و بلندترین نمایشنامه مروژک است که در سال ۱۹۶۰ به نگارش در آمده است و پر از شعارزدگی و توضیحات اضافی است که البته این نوع نگارش به جوانی و خام بودن نویسنده در زمان نوشتن اثر هم مربوط است. به هرحال برای اجرای عمومی متن مجددا بازنویسی شده و حدود ۲۰ دقیقه از متن کم شده و توضیحات اضافی نیز حذف شدند. در حال حاضر با اجرایی جمع و جور روبرو هستیم که امیدوارم مورد توجه مخاطبان قرار گیرد. مروژک در این نمایشنامه سیستم های سیاسی کمونیستی زمان خود را که بخش اعظمی از شرق اروپا را اشغال کرده بودند به چالش می کشد و بدون جانبداری و قضاوت سعی می کند دیدگاه طنز و تند خود را در نمایش به تصویر درآورد.

این کارگردان تئاتر درباره انتخاب پژمان جمشیدی برای حضور در این نمایش عنوان کرد: نمی توانم منکر این شوم که یکی از دلایل انتخاب پژمان جمشیدی به دلیل جذب مخاطب بوده است و اگر غیر از این را بیان کنم دروغ گفته ام. اما دلیل دوم انتخاب وی این بود که احساس کردم جمشیدی قادر است شخصیتی را که در این نمایش بر عهده دارد به خوبی ایفا کند. او نقش یک زندانی را در این نمایش بازی می کند که توبه کرده و از زندان بیرون می آید اما بعد از آن نوعی بدجنسی در شخصیتش شکل می گیرد که زاییده نظام کمونیستی است که در آن زندگی می کند.

کارگردان نمایش «زورو محاکمه می شود» ادامه داد: این نکته اهمیت فراوانی دارد که یک بازیگر چقدر آدم خوبی هم است و به نظرم آدم خوبی بودن مهمتر از بازیگر بودن است به خصوص در تئاتر که بازیگران یک ماه روح و ذهنشان را در کار می گذارند. پژمان جمشیدی نیز اینگونه است. او دوست بسیار خوبی اس و با بسیاری از بازیگران نسل های قدیمی تفاوت دارد. جمشیدی برای حضور در این نمایش تلاش بسیاری کرد و مثل یک موم در دست من نرم بود بنابراین از حضورش در این نمایش بسیار راضی ام.وی در پایان درباره اجرا در تماشاخانه خصوصی «باران» نیز گفت: مهمترین ویژگی تماشاخانه باران مدیریت آن است که در دست دو بازیگر حرفه ای تئاتر قرار دارد و همین مساله باعث شده تا گروه های تئاتری را بسیار خوب درک کنند و بفهمند. خیام وقار کاشانی و فهیمه امن زاده بسیار با ما همراهی کردند و حتی در انتخاب بازیگران نیز با گروه همفکری می کردند که بسیار جای خرسندی دارد.

خسرو احمدی، پژمان جمشیدی، مهدی میرزاییان، فروغ قجابگلی، عبدالله مستجابی در این نمایش به ایفای نقش می پردازند.

نمایش «پلیس» به نویسندگی اسلاومیر مروژک و کارگردانی شایان افکاری از ۱۶ فروردین ماه اجرای خود را در تماشاخانه باران آغاز می کند.

›› تا ۳ پاسخبرای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایش پلیس که از 16 فروردین ماه اجرای خود را در تماشاخانه باران آغاز می کند هفتمین اجرای عمومی شایان افکاری در مقام کارگردان است.

نمایش پلیس از جمله آثار شاخص و ارزنده مروژک است که در کشورمان کمتر به روی صحنه رفته است.

شایان افکاری این نمایش را 4 سال پیش به همراه یک گروه دانشجویی به مدت محدود روی صحنه برد و طی آن اعتقاد دارد، این اثر یک گروتسک با مایه هایی از کمدی فانتزی و طنز سیاسی است.

مروژک در این نمایشنامه سیستمهای سیاسی کمونیستی زمان خود را که بخش اعظمی از شرق اروپا را اشغال کرده بودند به چالش می کشد و بدون جانبداری و قضاوت سعی می کند دیدگاه طنز و تند خود را در نمایش به تصویر بکشد .

گروه اجرایی این نمایش در زمستان 93 مراحل پیش تولید را پشت سر گذاشته و با یک تمرین سخت و بسیار فشرده نمایش را ... دیدن ادامه ›› برای اجرا در آغاز اولین روزهای رسمی تئاتر کشور در سال جدید آماده می کند و در نیمه دوم فروردین ماه به روی صحنه می برد .

در همین راستا نمایش پلیس در نیمه دوم فروردین ماه در تماشاخانه باران میزبان علاقه مندان تئاتر است.
›› تا ۲ پاسخ


مریم رودبارانی و علیرضا حسینی این را پاسخ داده‌اند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به آگاهی می رسانیم تخفیف وفاداری تیوال برای این برنامه فعال شد:
تماشاگران نمایش های پیشین "تئاتر باران" و خریداران بلیت نمایش های پیشین با بازی "پژمان جمشیدی" می توانند با ۴۰٪ تخفیف و بهای۱۵.۰۰۰ تومان بلیت این نمایش را تهیه نمایند.
مه لقا علیمرادی، برومند، گلشن قربانیان و زهرا این را خواندند
رومینا خلج هدایتی این را دوست دارد
ینی کل قضیه ی تخفیف وابسته به حضور جناب جمشیدیه!!! دیگه تبلیغ از این تابلوتر!
۱۶ فروردین ۱۳۹۴
اخ جوون واسه منم اومده . اتفاقا شاید برم مرسی از تیوال تا حالا بازی پژمان جمشیدیو هم ندیدم
۱۶ فروردین ۱۳۹۴
من از طرح "تخفیف وفاداری" کاملا استقبال میکنم. خود من چند تئاتر رو با تخفیف وفاداری تماشا کردم و این کار موجب تشویق افراد علاقه مند و پیگیر تئاتر میشه. امیدوارم این طرح تشویقی ادامه پیدا کنه
۱۷ فروردین ۱۳۹۴
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید