کمدی کودک و نوجوان رویداد آنلاین
چیدمان
تیوال فیلم روسی
S3 : 06:14:55 | com/org
خـریــــد
۴,۰۰۰ تا ۷,۰۰۰ تومان
 بها: ۴,۰۰۰ تا ۷,۰۰۰ تومان
روسی یک فیلم عاشقانه است که به تراژدی ختم می شود.
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
به نظرم فیلم دارای موضوع هست اما به خوبی ساخته و پرداخته نمیشه. فضاها و لوکیشن ها به نظرم خیلی خوب هستن بازی بازیگر ها خیلی خوب بود اما شخصیت پردازی وجود نداشت در فیلم همه در حد تیپ بودند اینکه یوسف چی کار کرده که انقدر عذاب وجدان داره معلوم نمیشه اینکه یوسف و ابراهیم با هم برادر هستن تا آخر فیلم مشخص نمیشه.فیلم ظاهرا میخواد بگه که گناهی که در گذشته انجام میشه در آینده گریبان فرد رو میگیره اما به نظرم این تصویر خوبی نیست از این مساله کاش نگاه به سمت جبران کردن گناه میرفت تا به سمت این که تبدیل به یک عقده بشه. در کل زحمت کشیده شده بود برای ساخت فیلم که خسته نباشید میگم به همه عوامل
امیر مسعود و سپهر این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
این فیلم از لذت بصری و لوکیشن های جذاب سرشار شده و فقط به خاطر همین قسمتش توصیه میکنم تماشا کنید .
اما کارگردان نه تنها داستان و فیلمو ابتر میزاره بلکه اصلا از بازیگراش بازی های عالی نمیگیره چون دنبال شوآف هست و حماسی کردن فیلمش. فیلمنامه هم که هرچند کلید واژه مفهومی جذابی برای فیلم سازی داره اما به صورت کلی که مثل یه کلاف سردرگم هست و پر از اضافات و در جزییاتشم تا بخواین میتونین سوتی پیدا کنین.
میترا، سپیده و سیما لواسانی این را خواندند
پویا فلاح و محمد لهاک ( آقای سوبژه ) این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
دوستان تقریبا نظر منو نوشتن . من فقط در مورد بازی ها میگم : بازی خوب صابر ابر ، بازی معمولی امیر آقایی ، بازی مصنوعی و ضعیف میلاد کی مرام و بازی بسیار ضعیف و بسیار تکراری طناز طباطبایی ...!!!!
کارگردان این فیلم، یک لوکیشن جذاب پیدا کردن، یک داستان دو خطی درباره اش نوشتن و بعد تصمیم گرفتن که اون رو تبدیل به یک فیلم 90 دقیقه ای کنن.
در نتیجه، چیزی که من روی پرده سینما مشاهده کردم، صرفا مجموعه ای از تصاویر جذاب، بدون فیلمنامه درست و ساختاریافته (شخصیت پردازی ضعیف، عدم تعریف فضای داستان و دیالوگ های به ظاهر متفکرانه) به همراه انبوهی از سکانس های اضافی و بی ربط، به علاوه بازی های بی نهایت تصنعی و اغراق شده و پر از داد و فریاد بود.
اینکه فیلمساز تحت تاثیر سینمای شوروی (به طور خاص تارکوفسکی) هستند در کادربندی، انتخاب لوکیشن و شخصیت ها واضح بود. اما هنر امثال تارکوفسکی در این بود که یک فیلمنامه درست و دقیق رو با چیره دستی کارگردانی می کردند، نه اینکه یک داستان دو خطی رو به زور قاب های زیبا یک ساعت و نیم کش بدن.
گالنا، امیر مسعود، حمیدرضا مرادی، نرگس، میترا و المیرا این را خواندند
پویا فلاح، ن.خ و مهدی سلطانی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
مرجان (با بازی طناز طباطبایی) خطاب به یوسف (با بازی میلاد کی مرام): ((اون خدایی که من رو باهاش معامله کردی خدا نیست؛ شیطانه)).
فاطمه ایزدپناه این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
امیرحسین ثقفی کارگردان عجیبیه،روسی هم فیلم عجیبیه،مثل بقیه فیلم های ثقفی،روسی نسبت به بیشتر فیلم های سینمای ایران جذابیت بصری بیشتری داره اما این برای جذب تماشاگر کافی نیست و قصه است که مخاطب رو درگیر میکنه،تو چند جای فیلم،شخصیت ها شعار گونه حرف می زنند اما به نظرم باگ اصلی،مربوط میشه به اون سه سال که چند جای فیلم هم گفته میشه،مرجان میگه سه سال با توماج زندگی کردم در حالی که توماج اون سه سال رو حبس بوده،دوست مرجان به توماج میگه مرجان یه سال پیش ازت طلاق غیابی گرفت وقتی فهمید افتادی حبس،در حالی که توماج دو سال قبلش هم تو حبس بوده
به غیر از اینا کلوزآپ های بیش از اندازه هم کمی اذیت کنندست
حتی از گذشته یوسف و اینکه چرا مرجان رو رها کرد هم متوجه نمیشیم.
قصد مقایسه ندارم اما فیلم room رو به تازگی دیدم و در حالی که عمده زمان فیلم تو فضاهای داخلی و اون اتاق کوچیک میگذره اما داستان جذابش،بیننده رو تا پایان مشتاق دیدن،نگه می داره،بهتره که امیرحسین ثقفی که انقدر تصویر رو خوب می شناسه،کمی بیشتر هم رو جذابیت قصه کار کنه.
امیدوارم به اینکه کوچه ژاپنی ها فیلم جذابتری باشه.
ما آدم ها ، من های زیادی داریم که هر کدومو زمانی ، پیش کسی یا توو اتفاقی یا جایی حوالی همین زمین ، گم و یا پیدا کردیم ؛
گاهی توو شهرتون توو خاطراتتون دوره بیفتید و به من هاتون سر بزنید ؛
اونها که فراموش شدن ؛
اونها که غریب افتادن و یا حتی ، من هایی از شما که روزی به خاک سپرده شدن ...
مطمئن باشید هرکسی خودشو گم کنه ، قطعا دست اونایی رو هم که توو دستشه ، یه روز وسط جمعیت و شلوغی رها میکنه ؛ شما رو هم گم میکنه .
کمک کنید همراهانتون توو زندگی کمترین فاصله رو از من هاشون داشته باشن ؛ دست ِ یه بخش از یه آدمو که دوست دارید هی سمت خودتون نکشید ، اونو مشت مشت از خودش هجرت ندید .
واقعیت اینه هرکسی ریشه هایی داره ، بخشی توو آب ، بخشی هم شاید توو گنداب ... ولی هر چی هست ، خودشه . خودِ خودش.

سینما با عکاسی فرق دارد !

"روسی" یک شروع نسبتا خوب دارد، آدم را امیدوار می‌کند که قرار است یک فیلم ببیند یک سر و گردن از فیلم‌های امروز بلندتر و بالاتر. تصاویر، بازی‌های نو، موسیقی،ارجاعات، فضاسازی و چندتایی دیگر ... جالب است و جذاب.

هرچه پیش میرود اما از جذابیتش کاسته می‌شود، به دلایل زیر:
1- نویسنده با نوشتاری معمایی تلاش میکند جذابیت را حفظ کند و بیننده را نسبت به گذشته، حال و آینده‌ی داستان و کاراکترها کنجکاو نماید. و با همین فرمان تا کمی پیش از پایان میرود، اما این حجم از ارجاعات درون متنی و برون متنی و دیالوگ‌های پراکنده و گاها نصفه و نیمه، تا یکجایی جواب میدهد و از آن به بعد فقط خسته میکند و گیج تر. چراکه مخاطب اگر شرلوک هلمز هم ببیند توقع دارد بالاخره معما برایش حل شود. طرح معمایی مسئله پاسخی مناسب و منطقی نیاز دارد، روسی اما موفق به ارائه‌ی پاسخی قانع ... دیدن ادامه ›› کننده نیست!

2- این تعداد از تصاویر متنوع و گاها بی‌ارتباط با یکدیگر و به دور از منطق داستانی و ویژگی‌های جغرافیایی کاراکترها، اجازه نمی‌دهد تا مخاطب داستان را باور کند. درواقع آقای ثقفی با گنجاندن انبوهی از قاب‌های بدیع و زیبا، متاسفانه به ساختار یا حتی معنا و مفهوم فیلمش کمکی نکرده، بلکه باورپذیری آن را نیز کاسته است. به عبارت دیگر کاملا موجه است اگر فیلمساز بخواهد حتی تک تک قاب‌های فیلمش را تبدیل به یک شاهکار هنری کند اما به شرط آن که تصاویر در تضاد با داستان و ویژگی‌های شخصیتی کاراکترها نباشند. در غیر این صورت به نظر میرسد که فیلمساز نمیخواسته فیلم بسازد! بلکه تنها به دنبال نشان دادن هنرش در به تصویر کشیدن مناظر بوده، لذا لوکیشن مورد نظرش را یافته و حالا داستانی را هم نوشته که در آن مکان اتفاق بیوفتد. و گرنه روسی می‌توانست در خیابان‌های تهران رخ دهد! نه ناکجا آباد!
مخاطب عام به واسطه وجود بازی‌های خوب، معماگونگی، تصاویر و ... تا اواسط فیلم منتظر میماند شاید آن اتفاقی که باید صورت پذیرد، اما با چیزی جز التماس های یک عاشق به معشوقی که عاشق دیگریست و نفرین ها و تهدیدها و داستان تکراری پدری که الکلی ولی عاشق دخترش است و... مواجه نمیشود.

اما فیلمی که خوب شروع شده و ضعیف ادامه یافته، در نهایت خیلی بد تمام می‌شود. چراکه عاجز میماند از : 1- تعریف یک داستان با سر و ته! 2- انتقال کامل ایده یا ایدئولوژی فیلمساز.(حتی برای مخاطب خاص) 3- باورپذیر کردن انگیزه و چرایی عمل کاراکترها. 4- برقراری ارتباط روایت با پس زمینه. و ... و از همه مهم‌تر ارائه‌ی محتوا در قالب مناسب .

خلاصه آن که روسی به دلایلی ارزش دیدن دارد ( به خصوص بازی های درخشان بازیگران و تصاویر بدیع‌اش) اما ...
فکر تو پر از دردهایی ست
که هر لحظه مرا
به سقوط از پرتگاه زندگی
تشویق می کند

فکرهایی که مدام
بند بند،دلم را
مثل ریسمان کهنه
هر روز نازک تر می کند

و تمام عاشقانه های
محکوم به حبس ابدم را
به کابوس مرگ
دعوت می کند،

خیالت راحت باشد
از زمان افتادنم
از ... دیدن ادامه ›› چشمهای هرزه ات،
تمام زنگ های شیطان
آهسته به صدا درآمده است

چون راه عشق تو
در جاده ی سیاه زندگی
هرزه ی هم آغوشی
روسپی های سیاه و سپید عاشقی ست
که بکارتش را
برایِ تو نگه داشته است.


#مجتبی
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید