کمدی کودک و نوجوان رویداد آنلاین
چیدمان
تیوال نمایش شاه آباس، مکتب تبریز
S3 : 22:13:06 | com/org
امکان خرید پایان یافته
  ۳۰ دی تا ۱۹ بهمن ۱۳۹۷
  ۲۰:۰۰
  ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه
 بها: ۲۵,۰۰۰ تومان

گروه تئاتر کاتاتونیا  پروژه تئاتر عبّاسی

تئاتر عبّاسی: بدعتی مستخرج از آمیزشِ تئاتر استایلایزد و نگارگری ایرانی
این نمایش بر اساس نگارگری (مینیاتور) ایرانی در مکتب تبریز طراحی و کارگردانی شده است.
این اجرا اولین اجرای رسمی از پروژه تئاتر عبّاسی در ایران است و پروژه تئاتر عباسی اولین سیستم تئاتری ابداعی ایرانی‌ست.

به شاه عباس صفوی خبر میرسد که فرزندش، محمدباقر میخواهد او را بکشد تا به تخت شاهی برسد. محمد باقر نزد پدر رفته و به او میگوید این خبر دروغ است. شاه عباس حرف او را باور نمیکند و شبها از ترس کشته شدن به دست محمد باقر سه بار جای خواب خود را تغییر میدهد. در این مدت شاه بیخواب است و کشور در آشوب. تنها کل عنایت، دلقک محبوب شاه از جای خواب شاه عباس باخبر است، دسته ی آدمخواران در انتظار امر شاه عباس هستند.

گزارش تصویری تیوال از نمایش شاه آباس، مکتب تبریز / عکاس:‌ رضا جاویدی

... دیدن همه عکس‌ها ››

گزارش تصویری تیوال از نمایش شاه آباس، مکتب تبریز / عکاس: سید ضیا الدین صفویان

... دیدن همه عکس‌ها ››

اخبار

›› ساعت آخرین اجرای شاه آباس، مکتب تبریز تغییر کرد

آواها

مکان

پایین تر از میدان حسن آباد، ضلع جنوبی پارک شهر، خیابان بهشت، تماشاخانه سنگلج
تلفن:  ۵۵۶۳۰۸۷۱، ۵۵۶۲۵۴۴۴

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
خرید بلیت روزهای پایانی این نمایش، سه شنبه ۱۶ و چهارشنبه ۱۷ بهمن، به کارگردانی حسین نوشیر و با بازی کتایون سالکی، احسان بهلولی، هدیه اصفهانی و ... آغاز شد.
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
طراحی لباس و بخش بندی صحنه ی نمایش توسط تور بدیع و خلاقانه بود!
طراحی حرکات جذاب و جالب از کار در آمده بود!
نورپردازی نمره ی قبولی را میگرفت! و متن که انتخاب خوبی بود از منظر سوژه ولی پرداخت کم رنگ ان را از درخشش بازداشت!دیالوگها در شأن محتوی نبود!
و کاش این امتیازات کار با ریتم کند و جا نیافتادن شخصیت های نمایش در هم نمی آمیخت!
ضمن اینکه سکونی و لختی ای ملموس در بازی بازی پیشگان حس میشد که گویی در انتقال حس شخصیت مورد ایفای خود ناتوان بودند! و تماشاچی را از از دنبال کردن کار دلزده میکرد!
روایت داستان همونطور که دوستان اشاره کردند با کندی بیش از حد همراه بود!
کار در دو سوم ابتدایی نمایش از ریتم افتاد و با سردرگمی وقایع همراه شد!و تماشای کار را از حذابیت انداخت!
لهجه ی شاه عباس به نظر من جای کار بیشتری داشت تا باور پذیر تر باشد!
در محموع برای کار زحمت زیادی کشیده شده بود ا و به خاطر خلاقیت پر واضح در طراحی حرکات،نوع نگاه به اجرا،و نو آواری در طراحی صحنه و لباس میتوان از ضعف های موجود چشم پوشی کرد!
ارزش دیدن را دارد
ممنونم از گروه احرایی خسته نباشید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، یکشنبه ۱۴ و دوشنبه ۱۵ بهمن، به نویسندگی، کارگردانی حسین نوشیر و با بازی کتایون سالکی، احسان بهلولی، هدیه اصفهانی و ... فردا (جمعه) ساعت ۱۲ آغاز خواهد شد.
مهدی (آرش) رزمجو این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
اجرا زیباست اما حوصله می‌خواهد،شلختگی در متن زیاد است اما می‌شود با نورها و رنگ‌ها از آن چشم پوشید،ساده تر اگر بگویم کار دیدنی است نه شنیدنی،فضا از لحاظ صوتی لخت است جایی هم که صدا می‌آید آشفتگی با خود می‌آورد اما باز هم تصاویر و فرم‌ها نجات دهنده هستند،طراحی لباس ‌ها زیباست و به اجرای بازیگران کمک زیادی می‌کند،بازی‌ها چند پاره‌است بعضی‌ها ساز خودشان را می‌زنند و بعضی‌ها در خدمت اجرا هستند،بازیگر نقش شاه عباس آرام و پخته بازی می‌کند ریتم و فضای اجرا را نگه می‌دارد تا به عنوان شخصیت اصلی با او همراه شوی و فضای داستان و آدم‌های داستان را از دریچه چشم او ‌ببینی و بر هیچ چیز اصرار نمی‌کند ، بازیگر نقش انار کوتاه است اما در ذهن مخاطب ماندگار می‌شود،نقش قابله هم بسیار شیرین و روان کاراکترش را اجرا می‌کند.
با همه کاستی‌ها و قوت‌های این کار راضی از سالن بیرون اومدم و احساس وقت تلف کردن از دیدن اجرا نداشتم چون کارگردان جوان کار با جرات سراغ اتفاق جدیدی رفته است و این از هر چیزی در تاتر تکراری ما بهتر است.
کار با شروع بسیار گیرا و به همراه پرده های لایه لایه ی تیره، فضای دهشتناک و مرگ زده رو بخوبی منتقل میکرد. اما در ادامه ریتم کندش پس زننده بود و عملا روایت پیش رونده ای نداشت.

بطورکلی غیر از شروع خوب، برای من ارتباط با ساختار کلی سخت بود، ولی با پشتکار، شکیبایی و پایمردی ِ یک ساعته!!! بالاخره تونستم تو نیم ساعت پایانی درگیرش بشم و لذت ببرم.

خیلی دوست داشتم مونولوگ ابتدایی رو یک بار دیگه بشنوم، به نوعی در پایان نمایش چیز زیادی از خطابه اول رو بیاد نمی آوردم.

نورهای جانبی تعبیه شده در صحنه و اینکه بازیگرها قبل از ترک کامل صحنه حالت بازی خودشون رو از دست میدادن، صورت خوشی نداشت. هرچند یکی از دوستان نظرش بر این ... دیدن ادامه ›› بود که هر دو مورد اخیرالذکر بعلاوه چهره امروزی نوازنده و استفاده از میکروفون در آغاز کار، تاکیدی بودند بر نمایش در نمایش بودن.

به دلیل ضعف متن، یا طراحی بازی غلط کارگردان یا بازی نچسب خود بازیگر، شخصیت دلقک بی مزه ترین شخصیت داستان بود و بازی خود "آباس میرزا" بهترین بازی ارائه شده.

امتیاز کلی : سه و نیم از ده
(97/11/07)
درود ، علت حضور اون عزیز تمبک زن با اون شمایل و لباس خاص و عینک رو هم من متوجه نشدم ، مثلن قرار بوده نقبی به حال بزنه ؟ از نظر من صحنه ی خالی هم تو ذوق زن بود هرچند شاید اون پرده ها تفکیک مکانی رو بخوبی مشخص میکردن
در ضمن برای اولین بار نمره من به یک کار کمتر از نمره شما دراومده ، فکر کنم فردا تعطیل اعلام شه :)))))
البت نمره ی همراهی با دوستانش بالا صد بوده ها :))
۰۹ بهمن ۱۳۹۷
درود.
کمابیش با شما موافقم، گرچه گیرایی کار بد نبود. من از ارتباط کار با مکتب نگارگری تبریز و اصفهان، سردرنیاوردم؛ آیا طراحی ژست، حرکت و لباس بازیگران بر پایه نگارگری‌های هنرمندان تبریزی و اصفهانی انجام شده (برای نمونه یکوری حرکت کردن بازیگران) ؟ "طراحی کارگردانی ... بر اساس استقراء مکتب تبریز و اصفهان در نگارگری ایرانی" یعنی چه؟!!!
۱۰ بهمن ۱۳۹۷
متاسفانه من هم سررشته ای تو این زمینه ندارم.
شاید اگه این مکاتب رو میشناختم، درک بهتری از کار نصیبم میشد.
۱۰ بهمن ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، پنجشنبه ۴ و جمعه ۵ بهمن، به نویسندگی، کارگردانی حسین نوشیر و با بازی کتایون سالکی، احسان بهلولی، هدیه اصفهانی و ... آغاز شد.
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید