آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال فیلم شنای پروانه
S3 : 10:01:03 | com/org
در جنوب شهر، شنای پروانه طوفان به پا می‌کند

گزارش تصویری تیوال از نشست خبری فیلم شنای پروانه / عکاس: رومینا پرتو

... دیدن همه عکس‌ها ››

اخبار

›› ملتهب، نفس گیر و جذاب

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
کاش اکران آنلاین کنند که بتونیم بخریم و تماشا کنیم .
پویا فلاح این را خواند
Samira این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
ووشن
درباره فیلم شنای پروانه i
سرعت فیلم،
بعد مدت ها فیلمی دیدم که نه تنها کند نبود بلکه سرعت خوبی داشت و پر از هیجان بود!
و البته فیلمنامه توییست های خوبی داشت!
با تعریف هایی که تو جشنواره از این فیلم شد , سطح انتظار من خیلی بالا رفت اما وقتی خودم دیدم همه چیز برعکس بود به نظر من.
نه بازی ها نه فیلمنامه نه کارگردانی چنگی به دل نمی زد ... به نظرمن همه چیز معمولی بود و درکل شباهت زیادی به مغزهای کوچک زنگ زده داشت .
ای کاش ندیده بودم , همین ...
دودل بودم که تو این اوضاع برم این فیلمو ببینم یا نه، ولی تکلیفم مشخص شد(نمیرم).
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
فیلم خوبی برای زنده کردن شعار "سینما زنده است" بود ولی در کل فیلم خوبی نبود:
1. بنیان فکری پاره‌پاره داشت و فکر کرده بود جزئیات جذاب می‌دهد کلیت جذاب ولی نمی‌دونست که اگر این جزئیات درخدمت اثر نباشه هیچ فایده‌ای نداره: مثال: دو تا سکانس جذاب پانته‌آ بهرام و علی شادمان اگر حذف می‌شد چه خللی در روند قصه اتفاق می‌افتاد؟ هیچ. تمام داده بعداً به تماشاچی منتقل می‌شه: از محل درآمد‌ها تا عملی که انجام می‌شه تا حتا جلوگیری از آلوده شدن بچه‌محل‌ها به مواد. از اون بدتر افتتاحیه نسبتاً جون‌دار فیلم، چه نقصی در پیش‌برد قصه اتفاق می‌افته اگر حذف بشه؟ هیچ.
2. گذاشتن اِلِمان‌هایی که در طول قصه رها می‌شن. از گیره سر گرفته که بعد از دیدار با مصیب فراموش شد تا بارندگی اول فیلم که دیگه هیچ اثری ازش تا آخر فیلم نیست و مشخصاً تحمیل نگاه کارگردان برای "خوشگل" شدن تقطیع‌های پیش از قتلِ زنه.
3. عدم ایجاد زیرساخت فکری برای تبدیل آدمی پخمه به جایگزینی برای لات شماره 1 (به فیلم‌های یک پیامبر و دشمن شماره 1 نگاهی انداخته شود.)
4.عدم تبیین عاطفی منطقی برای تولید انسانی با این درجه از شرارت که به زن و برادر خودش هم رحم نمی‌کنه (صرفاً گفتن دو جمله‌ی از 7 سالگی پای عرق بودن و دَم‌پَر دایی کافر گشتن و جنون شماره 1 داشتن برای تولید همچین سفاکی کافی نیست)
5. ریشه‌های رها شده‌ی خانواده/ محله: نوسان بین اهمیت/بی‌اهمیتی حرف و عملِ خانواده بعضاً آزاردهنده بود.
6. این حجم از کلوزآپ هیچ منطقی نداره و هیچ کمکی ... دیدن ادامه ›› به شخصیت‌سازی نمی‌کنه.
7. استفاده تکراری از افکت‌های صوتی مریض برای القای حس به جای اجرای تمیز بازیگر و تقطیع درست نماها.
8. رها کردن "زخم" خوردن در طول فیلم: مکرراً کاراکترها دچار جراحت می‌شن ولی هیچ روندی از بهبود ارائه نمی‌شه (گذاشتن و برداشتن چسب و باند روی سر قطعاً کفایت نمی‌کنه)
9. بازی‌هایی که جذاب بودن ولی به شدت اَدا (از طباطبایی که ادای هیس بود با امیر‌آقایی که گفتن نداره)
درکل اما برای من سه ستاره بود فیلم ولی 4 ستاره می‌دم به‌خاطر بازی درخشان پدر خانواده و سکانس فوق‌العاده پدر‌ـ پسری.
به دیدنش می‌ارزید.
آقای جوانی عزیز سکانس ابتدایی فیلم درجهت معرفی "حجت" به عنوان مردی سربراه و مثبت ست که حتی اگر با اعتراض مشتری "هل داده" شود بازهم واکنش خشونت باری نشان نمی دهد .. که البته شیوه کاملا نخ نمایی ست
سلام
1- فیلم رو ندیدم اما گزینه های 3 و 4 منو یادِ فیلم جوکر (2018) انداخت؛ راستش گذشته ش منو مجاب کرد برای تبدیل شدنِ "آرتور" به یک شخصیتِ بی رحم! (منو ببخشید اگر قیاس مع الفارق کردم!)

2- برام سوال شده که: نتایج اجتماعی و تاثیرات اخلاقی فیلم هایی با این سبک در نسلِ جوانی که علقه هایی از قبیل شرارت و بزه رو دارند چه بوده واقعا؟؟!! محصولِ ساختنِ این ژانر فیلم‌ها (که در دهه اخیر بسیار هم بیش از قبل شده) در راستای تربیتِ نسلی که دارن در این بسترِ اجتماعی ... دیدن ادامه ›› تربیت میشن چه هست؟!
البته احترام میگذارم به دغدغه عزیزانمون در سینما برای به نمایش درآوردنِ اینگونه معضلات اجتماعی و تیرگی های زندگی هایی که پنهان از چشمِ بسیاری از ماست.
اما به چه کسی و چه چیزی کمک کرده این نمایش ها؟!
رسالت سینما به انجام رسیده آیا؟!
۵ روز پیش، سه‌شنبه
صفورا
سلام 1- فیلم رو ندیدم اما گزینه های 3 و 4 منو یادِ فیلم جوکر (2018) انداخت؛ راستش گذشته ش منو مجاب کرد برای تبدیل شدنِ "آرتور" به یک شخصیتِ بی رحم! (منو ببخشید اگر قیاس مع الفارق کردم!) 2- ...
درود
1. جوکر از نظر بنده فیلم بدیه ولی حداقل در فیلم‌نامه تلاش شده این روند شکل بگیره. عدم انتقال به نظرم نقص کارگردانه والا بازیگر داره حتا اضافه کاری هم می‌کنه.
2. سینما برای بنده سرگرمی/هنره. فیلم سرگرم کننده بود و پر کشش ولی واقعاً نقص هاش زیاد بود.
ساخته شدن این فیلم‌ها به نظر یه موجه مثل خیلی موج‌های دیگه سینمای ما از فیلم‌های آپارتمانی تا کیارستمی طور ها و فرهادی‌طور ... دیدن ادامه ›› ها و...
ولی این فیلم ها رو برای منی که تو اون محل نبودم می‌سازن به نظرم والا اونهایی که اونجان که اصلاً نمی‌دونن سینما چی هست و اگر بدونن اصلاً از اینکه "سوژه" شدن فکر نمی‌کنم خوششون بیاد.
۵ روز پیش، سه‌شنبه
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
اخ که چه شروعی شد...
چقدر دلم برای سینما تنگ شده بود و چقدر خوشحالم با همچین فیلمی این ملاقات شگفت انگیز با پرده ی نقره ای رو احیا کردم.
جواد عزتی رو خیلی دوست داشتم. حضور کوتاه اما تاثیر گذار خانم بهرام دلچسب بود و در مجموع تیم بازیگری بی نقص ظاهر شدن. یه فیلمنامه ی نسبتا چفت و بست دار و جمع جور که با اندوخته ی اندک اما کافی خودش، یه پازل درست میکنه و تیکه ها رو آروم آروم کنار هم میچینه.
و چه پایانی
جایی که سر سفره نشسته ان
غذا میخورن
و ... دیدن ادامه ›› غذا میخورن
و غذا میخورن

دیگه هرگز نمیتونم با دیدن گیره های مو، راحت از کنارشون رد بشم، کی میدونه چه داستانی پشت هر کدومشون هست
چه سرهایی که با داس بریده شدن
سرهایی که با سنگ یا قفل فرمون له شدن
چه ترس های غریبانه که سرانجام تبدیل به مرگ شدن
خداحافظ دخترهای بی دفاع سرزمینم
هیچ چیزی قرار نیست‌ عوض بشه
خداحافظ
اصلا قصد فیلم دیدن و سینما رفتن نداشتم اما منو راهی سینما کردی پسر😘😘
محمد حسن موسوی کیانی
کارآمد جان.. دو سری در فاصله یک هفته... هر روز می زنه یکجا... اول گوارش.. لرز در موقع خواب بعد قلب، یکهو ضربان قلبم رفت روی ۱۱۸، یک روز سینه درد و سرفه بود.. سه روز سردرد و خستگی و ضعف ...
سلام جناب کیانی عزیز بعد از مدتها دوباره حضور عاشقانه و مشفقانه ی شمارو در تیوال دیدم ذوق کردم(به معنای مطلقِ کلمه ی ذوق) اما اندکی بعدتر وقتی متوجه شدم انگار به کرونا مبتلا شدید کمی نگرانی چاشنی این شعف شکننده شد ولی با توضیحاتتون بنظر میاد خطر رفع شده. پس از مصیبت از دست رفتن پدر بزرگوار(که به امید پروردگار روحشون قرین لطف و رحمت الهی)،کرونا پازل گرفتاریهارو براتون سر و شکل داده و وضع اسفناک این روزهای ایران هم این پازلِ غصه رو کامل کرده اما با روح و روحیه ای که از شما سراغ دارم مطمئنم که از گردابی چنین حایل هم به سلامت و با سربلندی عبور خاهید کرد.... بهرحال خشحالم که شما رو بعد از مدتی وقفه دوباره میتونم در تیوال بخونم،چرا؟به یک دلیل ساده و مهم،برای من و امثال من که تازه به نگاه خیره ی تماشاگران معزز تاتری اضافه شدیم پیش از نشست و برخاست با اهالی خاک صحنه خورده ی تاتر،اشنایی و همصحبتی و موانست با اهالی خاکِ تیوال خورده و زجرِ نقد کشیده بسا بسیار مهمتر و ارزشمندتره. بودن در جوار کسانی که برصحنه نیستند اما درصحنه، تاتر رو با جدیت دنبال میکنند و از خاب و تفریح و حتا زندگی میزنند و به پای تاتر میریزند اسلافی که در این راه چنتا پیرهن پاره نکردن بلکه پیرهن از عشق برتن دریدن و واله و مبهوت بازی در صحنه ی ازلی و ابدی تاتر شدن،ماتِ صحنه ای به غایت کوچک از لحاظ شکل اما به نهایت وسیع از نظر فحوا صحنه ای به بزرگی ادبیات و فلسفه و فرهنگ. ... دیدن ادامه ›› دوست عزیز: سخن بسیار است و مجال بیرحمانه اندک و واقعه،سخت،نامنتظر پس مجمل اینکه اگر تاتر بدون صحنه هیچه بدون نگاههای عاشقانی چون شما بی معنیه.باشید همیشه باشید و برای من و امثال من مثل معشوقتون،تاتر،از نگاهی دیگه و با هوایی دیگه حرف بزنین ما سراپا گوشیم و هوشیم و به شمایان نزدیک
حسین تاجیک
سلام جناب کیانی عزیز بعد از مدتها دوباره حضور عاشقانه و مشفقانه ی شمارو در تیوال دیدم ذوق کردم(به معنای مطلقِ کلمه ی ذوق) اما اندکی بعدتر وقتی متوجه شدم انگار به کرونا مبتلا شدید کمی نگرانی ...
تاجیک عزیز
درود
عرض شود یاد ذکر مناقب افتادم می گفتم آن منتقد تیزبین
آن بیننده تئاتر مثل ذره بین، آن دنبال دیدن تئاتر در هر
گوشه و کناری.. شیخنا و مولانا و تدنا سید محمد حسن
موسوی کیانی ( دامت منتظر تئاتره)..
کلا مشعوف گشتیم از این همه تعاریف و تماجید ... دیدن ادامه ›› به خصوص
که قطعا این گونه نیستم و امید است به روزی که این گونه
که فرمودید شوم ان شا الله...

عرض شود تنها تفاوتی که بین اینجانب و حضرتعالی مشهود
است اندک دانشی هست که حضرت تان با حضور در یک
یا دو دوره کلاسهای نقد نویسی و البته دیدن تئاتر و خواندن
نقدهایش با توجه به علاقه تان خواهید آموخت...

زودتر شروع کردن و علاقه من از گذشته و داشتن چندتا کار
در زمان گذشته برتری نسبت به جناب تان ایجاد نمی کند.

به عنوان مثال امیر رضا کوهستانی در ۱۰ سال اول فعالیت
هنری اش چند اثر ساخت که به عمر ۵۰ ساله هنری
چندین نفر بیارزد...

تنها ملاقات حضوری مان و آشنایی بیشتر با نگاه تیز بینانه
تان و البته ملاقاتهای کوتاه جشنواره هامون ارادتم را
نسبت به شما بیشتر کرد و اگر واقعا نمی دانستم که در
این حوزه دانش کلاسیک اش را ندارید، گمان نمی کردم
شهودی مطالبی را بیان می کنید...

دیدار مجدد حضرتعالی و دوستان دیگر را موجودات
میکروسکوپی تا به امروز از من دریغ کردند..‌
امیدوارم تئاتر باشد و دیدارتان محقق شود و بیاموزم
ازتان همچون گذشته...
ضمنا قلم جالب و جذابی دارید و از مدح تان در رسای
خویش خوشمان آمد... شاید قرن را اشتباه بدنیا آمدید
که مدح تان را حاکمان با کیسه ای زر و سیم پاسخی
شایسته دهند..

ارادتمند جناب ❤ حسین تاجیک ( دامت سلامته)❤
محمد حسن موسوی کیانی
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
حسین طائب
درباره فیلم شنای پروانه i
بعد از 4 ماه دوری از سینما ، دیدن فیلم در سالن و پرده نقره ای بسیار دلنشین بود ، فیلم شنای پروانه که دو جایزه بازیگری و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را برده و شنیده ها در مورد داستان فیلم که قصه ای از گنده لات های تهران را روایت می کند انگیزه کافی برای رفتن و دیدن فیلم را می دهد .
فیلم در همان دو دقیقه اول تکلیف را مشخص می کند و برخلاف اغلب سریال های شبکه خانگی که تا چندین و چند قسمت باید به دنبال روابط و شخصیت ها گشت در همان آغاز تماشاگر را شوکه می کند . فصل ابتدائی فیلم با دویدن پروانه ( طناز طباطبائی ) در پیاده رو و پرواز پرنده ها آغاز می شود و صراحتا موضوع را مطرح می کند ...کسی در داخل استخراز پروانه فیلم گرفته و این فیلم پخش شده است ....داستان به خوبی و نزدیک به دو ساعت تماشاگر را با خود درگیر می کند فیلم علاوه بر موضوع جسورانه چند سورپرایز بزرگ دارد بازی همسر آقای جواد عزتی در نقش مقابل ایشان که شاید برای اولین بار شاهد نمایش تماس زن و شوهر در یک فیلم در سال های اخیر هستیم – نقش خانم پانته آ بهرام در هیبت مردانه – قصه جنوب شهر که شبیه اش را در مغز های کوچک زنگ زده دیده بودیم و یک داستان معمائی مثل متری شش و نیم و البته صحنه های بسیار خشنوت آمیز ( برای همین فیلم در ممیزی به +15 توصیه شده ) که در سینمای این سال ها کم سابقه بوده است . و یک جواد عزتی بی نظیر که در حال بیشتر کردن فاصله بازی اش از بازیگران درجه یک سینمای ایران است .
- جمع پایدار، تا پایِ دار.
- شده برج میلاد رو خلال دندون کنم، این بی ناموسو از لای جرز دیوار در میارم.
- شب با ما خوابید، صبح با ما پا نشد..
- خودتو بزن به نفهمی، مامور جماعت با نفهم کاری نداره.
شبیه دیالوگهای فیلم فارسیه!
۱۹ بهمن ۱۳۹۸
پر شال م باش کارت دارم :))
۳۰ بهمن ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
اگر این فیلم رو همون شب های اول میدیم شاید خیلی بیشتر لذت میبردم.
ولی وقتی تعریف و تمجید ها از یک فیلمی زیاد میشه قطعا آدم با انتظار بالایی برای دیدنش میره.مگر این که فیلم های قبلی کارگردان رو دیده باشی و با سبکش آشنا باشی که هرچقدر هم تعریف شنیدی پیش خودت بگی : هرچقدر هم این فیلم خوب باشه قطعا مورد پسند من نیست.
در مجموع فیلم خوبی بود . هم از نظر فیلمنامه و هم از نظر بازی ها . امیرآقاییِ خوب داشت ، پانته آ بهرامِ خوب ، علی شادمان خیلی خوب. حتی بابای هاشم که اسمش رو نمیدونم متاسفانه . ولی جواد عزتی به نظرم نشد اون چیزی که باید میشد.(بازیش توی ماجرای نیمروز و جان دار عالی بود . شاید همینجاست که نقش کارگردان معنی پیدا میکنه)
جدای از همه این ها یک اتفاقی که دلم میخواست بیافته تا بیشتر با جریان فیلم همراه بشم اینه که دلم میخواست فیلم کمی قبلتر از اونجایی که شروع شد ، شروع میشد.
مثلا من فقط توی دیالوگ ها شنیدم که هاشم عاشق زنشه و میگه همه جلوی من دست به سینه وایمیسن ، من جلوی زنم دست به سینه هستم.
خب این که فقط حرفه.من نمیتونم تصور کنم یه گنده لاتی که به صغیر و کبیر رحم نمیکنه انقدر احساسات داشته باشه برای زنش.یا اگر هم انقدر احساسات داره دلم میخواست ببینم.ببینم یه گنده لات چطوری به زنش محبت میکنه ؟ اصلا خود بازیگر میتونه این کار رو جوری انجام بده که نه تنها زننده نباشه بلکه خیلی باورپذیر و دلچسب ... دیدن ادامه ›› باشه ؟؟
به دلیل نشون ندادن اینها و همراه نشدنم با شخصیت ها وقتی اون اتفاق اولش افتاد برای من هیچ اهمیتی نداشت . چون اون شخص برام مهم نبود .
و من هم اون کار رو گذاشتم پای دیوونه بودنش نه پای آبرو و غیرتی که مصیب آخرش بهش اشاره کرد.
شاید بتونم بگم این فیلم خیلی خوش شانس بود که امسال اکران شد . چون فیلم خوب امسال زیاد نبود که بخواد باهاش رقابت کنه.
از اونجایی که هنر (در هر قامتی که ظاهر بشه ، چه نمایش باشه و موسیقی و مجسمه و فیلم و ...)، اگر رسالت خودش رو به انجام برسونه برام اهمیت ویژه پیدا میکنه، "شنای پروانه "خرسندم کرد . چون یکی از بزرگترین و بدترین بزه های اخلاقی -اجتماعی و تبعات اون رو هنرمندانه به تصویر می کشه.امیر آقایی، پانته آ بهرام، طناز طباطبایی، علی شادمان نقش های کوتاهشون رو زیبا و جذاب بازی کردن و از این بابت یاد سگ کشی به یادموندنی بیضایی عززیز افتادم و بازی فوق العاده ی داریوش ارجمند و دیالوگ کمتر از ده دقیقه اییش .
با وجودی که، فضای حاکم در "شنای پروانه" برای من آشنا نبود ولی داستان فیلم و ماجراهای گنده لات ها باورپذیر و به دور از شعار زدگی و بزرگنمایی بود . آینده ی خوبی برای کارگردان جوان کشورم محمد کارت تصور می کنم .
دوستان از حسن نظر و توجه شما ممنونم :)
۱۶ بهمن ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
م.ط
درباره فیلم شنای پروانه i
فیلم خوبی بود و بنده بسیار دوست داشتم.
بازی امیر آقایی عالی ولی تقریباً کوتاه
بازی جواد عزتی خوب بود ولی نه به اندازه جان دار
روایت فیلم به نظرم جالب بود و پایان فیلم متفاوت..

مدت زمان فیلم حدودا چقدر هست دوست عزیز؟
۱۴ بهمن ۱۳۹۸
بنظرم اینطوری فکر نکنید، اگر در جهت بهبود حال بیمار و کاهش رنج تلاش کردید این نهایت خوش شانسی شما بوده که این فرصت رو داشتید، حتی اگر به واسطه ی شغلتون هر روز بارها این اتفاق بیفته پس هر روز بارها خوش شانس بودید . بقیه ش بقول خودتون ، بازی ها و خاصیت شگفت انگیز زندگیه . میبینید گاهی برای چی نگران هستیم و روزگار طوری رقم میخوره که به وقتش اون موضوع ، کم اهمیت ترین جایگاه رو تو زندگیمون پیدا میکنه .
برقرار و تن درست باشید .
با پوزش فراوان از دوست عزیزمون م.ط که از صفحه ی ایشون برای گپ های دوستانه استفاده کردیم . :)
۱۷ بهمن ۱۳۹۸
دقیقا خانم مهاجرانی بزرگوار
خیلی قشنگ توصیف کردین همه چی رو

م.ط جان منم ببخش :)
۱۷ بهمن ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید

با چشمانی گرد و مبهوت به تیتراژ پایانی نگاه میکنم. به قدری درگیر فیلم هستم که فرصت دست زدن برای یکی از  بهترین فیلم های چند سال اخیر را از دست میدهم. فیلمی چنان نفسگیر که همچنان رهایم نمیکند.فیلمنامه ای با چهار گره که  بیننده را تا ثانیه آخر میخکوب میکند گره هایی که باز شدن هر کدام گره بعدی را ایجاد میکند و فیلمنامه ای که در هیچ لحظه ای رها نمیشود. فیلم فقط برای مخاطب قصه نمیگوید بلکه در طول فیلم  نسبت بین گنده لاتی ، فقر ، اعتیاد  و تعصب  را نیز به تصویر میکشد
شنای پروانه نوید ظهور یک کارگردان صاحب سبک در سینمای ایران میدهد.
از دوستان کسی مدت زمان فیلم رو میدونه؟
۱۴ بهمن ۱۳۹۸
خیلی خیلی ممنونم زهره جان برای توضیحاتت
۱۴ بهمن ۱۳۹۸
ملت هیجان زده ای هستیم که شو آف برامون بیشتر از طرح و ایده اهمیت داره . میشد همه با هم فیلم ببینیم و با رعایت و هماهنگی اعتراض هم داشته باشیم . مثلا سیاه بپوشیم ، مثلا چند دقیقه ای قبل از شروع اعلام سکوت دستجمعی کنیم ولی ...
۱۵ بهمن ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید