آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال فیلم شنای پروانه
S3 : 12:50:41 | com/org
در جنوب شهر، شنای پروانه طوفان به پا می‌کند

گزارش تصویری تیوال از نشست خبری فیلم شنای پروانه / عکاس: رومینا پرتو

... دیدن همه عکس‌ها ››

اخبار

›› ملتهب، نفس گیر و جذاب

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
شنای پروانه یا کرال پشت به فرهنگ گنده لاتی تاریخ گذشته؟
اکران آنلاین شنای پروانه را دیدم هم به دلیل تعریف و تمجید های سال گذشته جشنواره و هم به خاطر حمایت از فیلم در این ایام کرونایی اما واقعا پشیمان شدم. نه پشیمان از حمایت فیلم بلکه پپشیمان از دیدن فیلم. هرچه فکر می کنم درباره این فیلم هیچ چیز به ذهنم نمی رسد که قابل نگاشتن باشد. نه اینکه فیلم چیز خوبی نداشت بلکه به این خاطر که چیزی بدست مان نمی دهد یعنی نه تنها چیزی به دست مان نمی دهد بلکه به عقیده من بازتولید امر خشونت می کند. پرداختن به این قشر از جامعه (گنده لات ها)که با اغماض شاید یک ده هزارم جمعیت کشور هم نباشند در جای خودش هیچ اشکالی ندارد اما روایت اینگونه بی چفت و بست و بی منطق نه در معرفی این گروه از جامعه کمکی می کند نه در بازدارندگی آنها، نه در تغییر نگاه آنها به جامعه و نه تغییر نگاه جامعه به آنها. روایتی بی منطق بر پایه کلیشه غیرت و تعصب بی منطق و از تاریخ مصرف گذشته! تاریخ مصرف گذشته از این منظور نه که چنین چیزی ممکن نیست در جامعه اتفاق بیوفتد و مثلا با پخش شدن فیلم شنای یک دختر در استخر رگ غیریت اطرفیانشان به جوش نیاید و تا قتل پیش نرود ،که نمونه های آن در صفحه حوادث روزنامه ها دیده می شود اما از این نقطه نظر تاریخ مصرف گذشته می گویم که این دیگر دغدغه میانگین جامعه نیست و کلا جامعه تعریف جدید از این پدیده ها دارد و نگاهش به آن، دیگر همانگونه که قیصر به جهان نگاه می کرد نیست. در عین حال که روایت داست هم آنقدر گیج و بی مفهوم و ابتدایی است که مخاطب انگشت به دهان می ماند با این سوال که :خب که چی؟!!!!
شخصیت پردازی ها آنقدر ضعیف است که اگر به جای جواد عزتی و امیر آقایی هر بازیگر دیگری را بخواهید بگذارید قطعا فیلم به قهقرا خواهد رفت. بازی جواد عزتی شاید تنها چیزی است که من مخاطبم را وادار می کند تا انتهای فیلم کلید خاموش تلویزیون را فشار ندهم. عزتی با استعداد که در سال های اخیر نشان داده است از پس هر نقشی بر می آید به همراه امیر آقایی این روزها معروف، از استعدادشان کمک میگیرند و فیلم را به پیش میرانند. انقدر قدرت این ها به فیلم نامه میچربد که شما گاهی فکر می کنید اینها موضوع را ... دیدن ادامه ›› از کارگردان گرفته اند و مانند شب های برره مهران مدیری، دارند بداهه کار را به پیش می برند. ضعف فیلنامه دقیقا در تار و پود بازیگری ها مشخص است و فیلم انگار تا پایان کار هم بافته نمی شود که نمی شود. شما را ارجاع می دهم به بازی امیر اقایی در دو بخش جداگانه فیلم. بخش اول فیلم زمانی که هنوز هیچ چیز مشخص نشده است و آقایی دلیل رفتارش را ناشی از جنون می داند. در واقع با مظلوم نمایی های خویش سعی دارد مخاطب را همراه کند و بخش دوم بعد از آنکه حجت موضوع درگیری برادرش و کاراهای خلافش را می فهمد و می رود به سراغش در زندان. در این بخش همزامان با دانش حجت نسبت به کارهایی که برادرش با وی کرده است(پنهان کردن شیشیه در ماشین حجت و احتمال اعدام وی) بازی وی نیز تغییر می کند و از آن چهره مظلوم به یک شیطان تمام عیار دروغ گو تبدیل می شود. انگار همراه حجت و بقیه مخاطبان خودش هم فهمیده است که چهره واقعیش پیش تماشاگر لو رفته و سعی در پوشاندن آن مانند سکانس های ابتدایی فیلم نمی کند. مثال دیگر این تناقض سکانس ابتدایی فیلم است که در آن حجت با اینکه یک سیلی از مشتری ناراضی فیلم می خورد و خم به ابرو نمی آورد (جدا از رفتار بیمارگونه و غیر منطقی مشتری که واقعا در عالم امروزی بسیار نادر و بعید به نظر میرسد)اما همین آدم وقتی با این موضوع روبرو می شود همه شخصیتش عوض می شود و تبدیل به یک گرگ تمام عیار می شود که حتی به بچه ی مادری که اعتراف میکند از شنای پروانه فیلم گرفته است هم رحم نمی کند و آنگونه خشونت از خود نشان می دهد.
به عقیده من شنای پروانه یک فیلم نصفه و نیمه است با یک فیلنامه ضعیف که تمام کار را بازیگران توانمندش به پیش می رانند. قصه داستان چندان دغدغه این روزهای ایرانی نیست که در اینستا گرام تقریبا هر پروانه ،افسانه، مریم، شادی، مهرداد، منصور، مهدی و .... حداقل یک عکس با مایو در کنار استخر یا دریا استوری کرده اند. و خدا را شکر که تقریبا از این مرحله گذشته ایم که مثلا برای یک شهر، دیدن یک خانم در حال شنا کردن دغدغه باشد. این بدان معنا نیست که این مشکل در بخشی از جامعه وجود ندارد بلکه دوست دارم خاطر نشان کنم که بخش بزرگی از جامعه خوشبختانه از این مرحله گذشته اند و همه ی ما وظیفه داریم تا کمک کنیم این نگاه جنسیت مدار از ذهن و چشم جامعه پاک شود.
کاوه خان
عرض شود بعد از دیدن عروس آتش مرحوم سینایی و البته ندیدن شنای پروانه و دیدن مغزهای کوچک زنگ زده، به نظرم هنوز در تهران هم خیلی چیزها تابو هست...

یادم هست این موضوع را چندبار حتی به دوستان خداناباورم از جمله (( سعید)) هم گفتم که تناقض ... دیدن ادامه ›› میگی...

با دست دادن پارتنرت مشکلی نداری ولی با روبوسی کردن اش مشکل داری؟
اگر پارتنرت رابطه پارتنری تان خاتمه پیدا کرد و پارتنر سابق ات مثلا با من رابطه ای شروع کرد، رابطه ات را با من قطع می کنی،
چرا؟
منظور به اینکه یک آدم ایدئولوژیک خداناباور، فلسفه خوان، شرکت کننده در کلاس های فرهادپور و مریدان اباذری و مردیها و غیره اینجوری هست... وای به بقیه جامعه...
.......
دوستی دارم دختر هست، هنوز دست می دهد، به تازگی هاگ هم می کند... دلش می خواهد بالرین شود..
بهش گفتم تا آنجایی که می دانم حاضر به تن دادن به پوشش یک بالرین نیستی؟
از حرف من ناراحت شد.. ولی جواب قانع کننده ای نداد...
مخاطب سینما هم هست... و ازم پیشنهاد فیلم هم می گیرد..
تا دلت بخواهد نمونه دارم...
.....
اما بهرحال ساختار فیلم باید درست باشد از فیلمنامه، کارگردانی و بازی و غیره...
۱۸ فروردین
محمد حسن موسوی کیانی
کاوه خان عرض شود بعد از دیدن عروس آتش مرحوم سینایی و البته ندیدن شنای پروانه و دیدن مغزهای کوچک زنگ زده، به نظرم هنوز در تهران هم خیلی چیزها تابو هست... یادم هست این موضوع را چندبار حتی ...
کیانی عزیز خیلی ممنون از لطف و کامنتت. درست میگی برادر . من هم با شما موافقم. هنوز هم در ایران کسانی زندگی میکنند که اینگونه فکر می کنند اما معتقدم میانگین اکثریت جامعه به این شدتی که در فیلم مطرح شد به این موضوع نگاه نمی کنند. این بدان معنی نیست که اصلا وجود نداره.
در تایید فرمایش حضرتعالی جالبه بدونید دیروز هم آقای مطهری در کلاب هوس عنوان کردند اگر زنی رو با مایو ببینند تحریک میشن! نماینده چند دوره مجلس و مدعی ریاست جمهوری مملکت این رو بگه دیگه فقط باید گذاشت رفت:) امروز یه کاریکاتور مجله خط خطی چاپ کرده بود که به دهن مطهری یه مایو کرده بودن و زیرش نوشته بودن: ادب مرد به ز دولت اوست:)
واقعا از این دست تناقضات در جامعه وجود داره و شاید هم کم نباشه اما تلاش جامعه باید سمت اگاهی بخشی باشه،صرف زدودن این غبار باشه نه اینکه بی هیچ پیامی در دامن زدنش تلاش بکنه. اون هم با این همه از جلوه خشونت.
ممنون
۱۸ فروردین
کاوه علیزاده
کیانی عزیز خیلی ممنون از لطف و کامنتت. درست میگی برادر . من هم با شما موافقم. هنوز هم در ایران کسانی زندگی میکنند که اینگونه فکر می کنند اما معتقدم میانگین اکثریت جامعه به این شدتی که در فیلم ...
❤❤❤❤
۱۸ فروردین
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
بالاخره یه اسم فیلم خوب دیدم "شنای پروانه"
بعنوان اولین فیلم یه کارگردان و اینکه یه بچه از همین محلات کارگردان شده کردیت داره
فیلم ریتم خیلی خوبی داره و گره های فراوان اما منطق نداره. گره ها بی منطقند!
اساسا اولین مشکلم با فیلم اینه که زنی مثل پروانه چرا زن هاشم شده؟ -پروانه خیلی معصوم بنظر میاد- و در طول فیلم هیچ اشاره ای به اون نمیشه. اصلا غیر منطقیه پروانه عاشق هاشم بوده باشه یا اثری نمیبینیم که باباش با تهدید هاشم و بزور پروانه رو بهش داده باشه یا خود باباهه لات باشه.
بعد چطور میشه از شنای یه زن فیلم گرفت؟ مثلا با موبایل و کسی تو فیلم نباشه؟ دقت کنید از رختکن فیلم گرفته نشده و پروانه مربی شنا بوده و به بچه ها آموزش میداده!
چرا باید مصیب، برای حجت سنگ اندازی کنه با پاپوش دوختن؟ اونکه پی رضا زارع رفته بود و دیده بود که مرده و سرش خورده به طاق و امکان نداشت که بفهمه کار کی بوده؟
کارگردان برای سرک کشیدن به پاتوق های خلاف پایین شهر و نشون دادن انواع و اقسام خلافها جواب سوال بالا رو ... دیدن ادامه ›› ندید میگیره!
چرا اکبر کنتی که از شکنجه بریده جلوی همه نمیگه زن صیغه ایت بهم پول داده؟ دروغ میگه و بعد وقتی تنها هستن میگه؟
خرابتر دیالوگای بعدی زنه که از خودش بواسطه فیلم گرفتن داره باجگیری میشه ولی قسم میخوره نمیدونستم فیلم پروانه رو برای چی میخواد؟
حالا اصلن این قبول! محمد(رفیق و شوهر خواهرش) که فهمیده مخبر کی بوده چرا براش سوال نمیشه که حجت چرا اکبر کنتی رو لو نداد؟ و اصلا از اینجا به بعد محمد دیگه تو داستان نیست.
اصلا مگه میشه تو پایین، شما با یه زن بری تو گاراژ و کرکره رو بکشی پایین و بعد زنه با ماشین شیشه شکسته بره بیرون کسی ندیده باشدتون؟
یا بدتر بری تو خونه مصیب نبیننت که رفتی تازه جلو خونه مصیبم مغازه باشه؟
بازی امیر آقایی و جواد عزتی و طناز طباطبایی معمولی و بازی علی شادمان و بازیگر پدر و مصیب و صد البته ایمان صفا عالی بودند. ته لهجه آذری امیر آقایی یه وصله ناجور بود وقتی عصبانی میشد تازه میرفت بجای اینکه بیاد.
اگر منطق رو کنار بزاریم فضاسازیها خوب بود ولی المانها بی معنی اند! اگر آب دادن به پروانه رو تمثیلی از قربانی شدنش میبینیم آب دادن به زن فیلمبردار و آب دادن به مصیب چیند؟ گیره سر پروانه چیه؟
خوبیش اینه که ته فیلم لاتها بسازشون میرسن و همه راضی اند من چرا راضی نباشم:)
جعفر میراحمدی و حسین مجتهدی این را خواندند
سپهر و سیدمهدی این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
فیلم خوبی بود
ولی عالی نبود
میتونست خیلی بهتر باشه
در مورد شخصیت حجت و هاشم
این دوتا اصلا نمیخورد برادر باشن.
هیچ چیزشون به هم شبیه نبود
نمیتونه فقط تاثیر نقل مکان برادر کوچکتر باشه
مساله دوم هاشم
ما اصلا سابقه ارتباط اون و پروانه رو ندیدیم
و نمیتونیم با این حرفهایی که از عشقشون میگه همزاد پنداری کنیم
و چرا باید زنش رو بکشه؟
اصلا ... دیدن ادامه ›› معلوم نشد دوربین چطور به استخر راه پیدا کرد؟
اون خانم پارتی داشت ؟
چطور بین اینهمه زن تو استخر فقط پروانه تو فیلم بود؟
مساله سوم بازی جواد عزتی بود
خوبی جواد اینه که سعی میکنه مبالغه آمیز بازی نکنه
ولی ما تغییری تو بازیش در طی فیلم ندیدیم
ضمن اینکه این شخصیت از اول خیلی باهوش بود
بارها با ذهن هشیار خودش گره ها رو باز کرد
چطور همچین شخصی در مقابل برادر خودش قبلا اینقدر مظلوم و بی دست و پا بوده؟
تقریبا اوایل فیلم بود که این آدم بعد از قتل پروانه انگار بی خیال مقصر جریان شد
فقط دنبال آزادی برادرش بود
چطور تا پدر خان هاشم خواست یهو عزم این آدم که جزم شد برای پیدا کردن مقصر ، قصه جوری جلوه کرد که انگار برای خود پروانه اینکار رو کرده؟
و ....
با این همه مرسی محمدکارت عزیز
مشخصا خیلی زحمت کشیده تا فضایی رو که دوست داشته به تصویر بکشه
جعفر میراحمدی و حسین مجتهدی این را خواندند
سپهر امیدوار و 7 جولای این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
کاش اکران آنلاین کنند که بتونیم بخریم و تماشا کنیم .
پویا فلاح این را خواند
Samira این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
سرعت فیلم،
بعد مدت ها فیلمی دیدم که نه تنها کند نبود بلکه سرعت خوبی داشت و پر از هیجان بود!
و البته فیلمنامه توییست های خوبی داشت!
با تعریف هایی که تو جشنواره از این فیلم شد , سطح انتظار من خیلی بالا رفت اما وقتی خودم دیدم همه چیز برعکس بود به نظر من.
نه بازی ها نه فیلمنامه نه کارگردانی چنگی به دل نمی زد ... به نظرمن همه چیز معمولی بود و درکل شباهت زیادی به مغزهای کوچک زنگ زده داشت .
ای کاش ندیده بودم , همین ...
دودل بودم که تو این اوضاع برم این فیلمو ببینم یا نه، ولی تکلیفم مشخص شد(نمیرم).
۱۰ تیر ۱۳۹۹
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
فیلم خوبی برای زنده کردن شعار "سینما زنده است" بود ولی در کل فیلم خوبی نبود:
1. بنیان فکری پاره‌پاره داشت و فکر کرده بود جزئیات جذاب می‌دهد کلیت جذاب ولی نمی‌دونست که اگر این جزئیات درخدمت اثر نباشه هیچ فایده‌ای نداره: مثال: دو تا سکانس جذاب پانته‌آ بهرام و علی شادمان اگر حذف می‌شد چه خللی در روند قصه اتفاق می‌افتاد؟ هیچ. تمام داده بعداً به تماشاچی منتقل می‌شه: از محل درآمد‌ها تا عملی که انجام می‌شه تا حتا جلوگیری از آلوده شدن بچه‌محل‌ها به مواد. از اون بدتر افتتاحیه نسبتاً جون‌دار فیلم، چه نقصی در پیش‌برد قصه اتفاق می‌افته اگر حذف بشه؟ هیچ.
2. گذاشتن اِلِمان‌هایی که در طول قصه رها می‌شن. از گیره سر گرفته که بعد از دیدار با مصیب فراموش شد تا بارندگی اول فیلم که دیگه هیچ اثری ازش تا آخر فیلم نیست و مشخصاً تحمیل نگاه کارگردان برای "خوشگل" شدن تقطیع‌های پیش از قتلِ زنه.
3. عدم ایجاد زیرساخت فکری برای تبدیل آدمی پخمه به جایگزینی برای لات شماره 1 (به فیلم‌های یک پیامبر و دشمن شماره 1 نگاهی انداخته شود.)
4.عدم تبیین عاطفی منطقی برای تولید انسانی با این درجه از شرارت که به زن و برادر خودش هم رحم نمی‌کنه (صرفاً گفتن دو جمله‌ی از 7 سالگی پای عرق بودن و دَم‌پَر دایی کافر گشتن و جنون شماره 1 داشتن برای تولید همچین سفاکی کافی نیست)
5. ریشه‌های رها شده‌ی خانواده/ محله: نوسان بین اهمیت/بی‌اهمیتی حرف و عملِ خانواده بعضاً آزاردهنده بود.
6. این حجم از کلوزآپ هیچ منطقی نداره و هیچ کمکی ... دیدن ادامه ›› به شخصیت‌سازی نمی‌کنه.
7. استفاده تکراری از افکت‌های صوتی مریض برای القای حس به جای اجرای تمیز بازیگر و تقطیع درست نماها.
8. رها کردن "زخم" خوردن در طول فیلم: مکرراً کاراکترها دچار جراحت می‌شن ولی هیچ روندی از بهبود ارائه نمی‌شه (گذاشتن و برداشتن چسب و باند روی سر قطعاً کفایت نمی‌کنه)
9. بازی‌هایی که جذاب بودن ولی به شدت اَدا (از طباطبایی که ادای هیس بود با امیر‌آقایی که گفتن نداره)
درکل اما برای من سه ستاره بود فیلم ولی 4 ستاره می‌دم به‌خاطر بازی درخشان پدر خانواده و سکانس فوق‌العاده پدر‌ـ پسری.
به دیدنش می‌ارزید.
آقای جوانی عزیز سکانس ابتدایی فیلم درجهت معرفی "حجت" به عنوان مردی سربراه و مثبت ست که حتی اگر با اعتراض مشتری "هل داده" شود بازهم واکنش خشونت باری نشان نمی دهد .. که البته شیوه کاملا نخ نمایی ست
۱۱ تیر ۱۳۹۹
سلام
1- فیلم رو ندیدم اما گزینه های 3 و 4 منو یادِ فیلم جوکر (2018) انداخت؛ راستش گذشته ش منو مجاب کرد برای تبدیل شدنِ "آرتور" به یک شخصیتِ بی رحم! (منو ببخشید اگر قیاس مع الفارق کردم!)

2- برام سوال شده که: نتایج اجتماعی و تاثیرات اخلاقی فیلم هایی با این سبک در نسلِ جوانی که علقه هایی از قبیل شرارت و بزه رو دارند چه بوده واقعا؟؟!! محصولِ ساختنِ این ژانر فیلم‌ها (که در دهه اخیر بسیار هم بیش از قبل شده) در راستای تربیتِ نسلی که دارن در این بسترِ اجتماعی ... دیدن ادامه ›› تربیت میشن چه هست؟!
البته احترام میگذارم به دغدغه عزیزانمون در سینما برای به نمایش درآوردنِ اینگونه معضلات اجتماعی و تیرگی های زندگی هایی که پنهان از چشمِ بسیاری از ماست.
اما به چه کسی و چه چیزی کمک کرده این نمایش ها؟!
رسالت سینما به انجام رسیده آیا؟!
۱۴ مرداد ۱۳۹۹
صفورا
سلام 1- فیلم رو ندیدم اما گزینه های 3 و 4 منو یادِ فیلم جوکر (2018) انداخت؛ راستش گذشته ش منو مجاب کرد برای تبدیل شدنِ "آرتور" به یک شخصیتِ بی رحم! (منو ببخشید اگر قیاس مع الفارق کردم!) 2- ...
درود
1. جوکر از نظر بنده فیلم بدیه ولی حداقل در فیلم‌نامه تلاش شده این روند شکل بگیره. عدم انتقال به نظرم نقص کارگردانه والا بازیگر داره حتا اضافه کاری هم می‌کنه.
2. سینما برای بنده سرگرمی/هنره. فیلم سرگرم کننده بود و پر کشش ولی واقعاً نقص هاش زیاد بود.
ساخته شدن این فیلم‌ها به نظر یه موجه مثل خیلی موج‌های دیگه سینمای ما از فیلم‌های آپارتمانی تا کیارستمی طور ها و فرهادی‌طور ... دیدن ادامه ›› ها و...
ولی این فیلم ها رو برای منی که تو اون محل نبودم می‌سازن به نظرم والا اونهایی که اونجان که اصلاً نمی‌دونن سینما چی هست و اگر بدونن اصلاً از اینکه "سوژه" شدن فکر نمی‌کنم خوششون بیاد.
۱۴ مرداد ۱۳۹۹
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
بعد از 4 ماه دوری از سینما ، دیدن فیلم در سالن و پرده نقره ای بسیار دلنشین بود ، فیلم شنای پروانه که دو جایزه بازیگری و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را برده و شنیده ها در مورد داستان فیلم که قصه ای از گنده لات های تهران را روایت می کند انگیزه کافی برای رفتن و دیدن فیلم را می دهد .
فیلم در همان دو دقیقه اول تکلیف را مشخص می کند و برخلاف اغلب سریال های شبکه خانگی که تا چندین و چند قسمت باید به دنبال روابط و شخصیت ها گشت در همان آغاز تماشاگر را شوکه می کند . فصل ابتدائی فیلم با دویدن پروانه ( طناز طباطبائی ) در پیاده رو و پرواز پرنده ها آغاز می شود و صراحتا موضوع را مطرح می کند ...کسی در داخل استخراز پروانه فیلم گرفته و این فیلم پخش شده است ....داستان به خوبی و نزدیک به دو ساعت تماشاگر را با خود درگیر می کند فیلم علاوه بر موضوع جسورانه چند سورپرایز بزرگ دارد بازی همسر آقای جواد عزتی در نقش مقابل ایشان که شاید برای اولین بار شاهد نمایش تماس زن و شوهر در یک فیلم در سال های اخیر هستیم – نقش خانم پانته آ بهرام در هیبت مردانه – قصه جنوب شهر که شبیه اش را در مغز های کوچک زنگ زده دیده بودیم و یک داستان معمائی مثل متری شش و نیم و البته صحنه های بسیار خشنوت آمیز ( برای همین فیلم در ممیزی به +15 توصیه شده ) که در سینمای این سال ها کم سابقه بوده است . و یک جواد عزتی بی نظیر که در حال بیشتر کردن فاصله بازی اش از بازیگران درجه یک سینمای ایران است .
- جمع پایدار، تا پایِ دار.
- شده برج میلاد رو خلال دندون کنم، این بی ناموسو از لای جرز دیوار در میارم.
- شب با ما خوابید، صبح با ما پا نشد..
- خودتو بزن به نفهمی، مامور جماعت با نفهم کاری نداره.
شبیه دیالوگهای فیلم فارسیه!
۱۹ بهمن ۱۳۹۸
پر شال م باش کارت دارم :))
۳۰ بهمن ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
اگر این فیلم رو همون شب های اول میدیم شاید خیلی بیشتر لذت میبردم.
ولی وقتی تعریف و تمجید ها از یک فیلمی زیاد میشه قطعا آدم با انتظار بالایی برای دیدنش میره.مگر این که فیلم های قبلی کارگردان رو دیده باشی و با سبکش آشنا باشی که هرچقدر هم تعریف شنیدی پیش خودت بگی : هرچقدر هم این فیلم خوب باشه قطعا مورد پسند من نیست.
در مجموع فیلم خوبی بود . هم از نظر فیلمنامه و هم از نظر بازی ها . امیرآقاییِ خوب داشت ، پانته آ بهرامِ خوب ، علی شادمان خیلی خوب. حتی بابای هاشم که اسمش رو نمیدونم متاسفانه . ولی جواد عزتی به نظرم نشد اون چیزی که باید میشد.(بازیش توی ماجرای نیمروز و جان دار عالی بود . شاید همینجاست که نقش کارگردان معنی پیدا میکنه)
جدای از همه این ها یک اتفاقی که دلم میخواست بیافته تا بیشتر با جریان فیلم همراه بشم اینه که دلم میخواست فیلم کمی قبلتر از اونجایی که شروع شد ، شروع میشد.
مثلا من فقط توی دیالوگ ها شنیدم که هاشم عاشق زنشه و میگه همه جلوی من دست به سینه وایمیسن ، من جلوی زنم دست به سینه هستم.
خب این که فقط حرفه.من نمیتونم تصور کنم یه گنده لاتی که به صغیر و کبیر رحم نمیکنه انقدر احساسات داشته باشه برای زنش.یا اگر هم انقدر احساسات داره دلم میخواست ببینم.ببینم یه گنده لات چطوری به زنش محبت میکنه ؟ اصلا خود بازیگر میتونه این کار رو جوری انجام بده که نه تنها زننده نباشه بلکه خیلی باورپذیر و دلچسب ... دیدن ادامه ›› باشه ؟؟
به دلیل نشون ندادن اینها و همراه نشدنم با شخصیت ها وقتی اون اتفاق اولش افتاد برای من هیچ اهمیتی نداشت . چون اون شخص برام مهم نبود .
و من هم اون کار رو گذاشتم پای دیوونه بودنش نه پای آبرو و غیرتی که مصیب آخرش بهش اشاره کرد.
شاید بتونم بگم این فیلم خیلی خوش شانس بود که امسال اکران شد . چون فیلم خوب امسال زیاد نبود که بخواد باهاش رقابت کنه.
از اونجایی که هنر (در هر قامتی که ظاهر بشه ، چه نمایش باشه و موسیقی و مجسمه و فیلم و ...)، اگر رسالت خودش رو به انجام برسونه برام اهمیت ویژه پیدا میکنه، "شنای پروانه "خرسندم کرد . چون یکی از بزرگترین و بدترین بزه های اخلاقی -اجتماعی و تبعات اون رو هنرمندانه به تصویر می کشه.امیر آقایی، پانته آ بهرام، طناز طباطبایی، علی شادمان نقش های کوتاهشون رو زیبا و جذاب بازی کردن و از این بابت یاد سگ کشی به یادموندنی بیضایی عززیز افتادم و بازی فوق العاده ی داریوش ارجمند و دیالوگ کمتر از ده دقیقه اییش .
با وجودی که، فضای حاکم در "شنای پروانه" برای من آشنا نبود ولی داستان فیلم و ماجراهای گنده لات ها باورپذیر و به دور از شعار زدگی و بزرگنمایی بود . آینده ی خوبی برای کارگردان جوان کشورم محمد کارت تصور می کنم .
دوستان از حسن نظر و توجه شما ممنونم :)
۱۶ بهمن ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
فیلم خوبی بود و بنده بسیار دوست داشتم.
بازی امیر آقایی عالی ولی تقریباً کوتاه
بازی جواد عزتی خوب بود ولی نه به اندازه جان دار
روایت فیلم به نظرم جالب بود و پایان فیلم متفاوت..

مدت زمان فیلم حدودا چقدر هست دوست عزیز؟
۱۴ بهمن ۱۳۹۸
بنظرم اینطوری فکر نکنید، اگر در جهت بهبود حال بیمار و کاهش رنج تلاش کردید این نهایت خوش شانسی شما بوده که این فرصت رو داشتید، حتی اگر به واسطه ی شغلتون هر روز بارها این اتفاق بیفته پس هر روز بارها خوش شانس بودید . بقیه ش بقول خودتون ، بازی ها و خاصیت شگفت انگیز زندگیه . میبینید گاهی برای چی نگران هستیم و روزگار طوری رقم میخوره که به وقتش اون موضوع ، کم اهمیت ترین جایگاه رو تو زندگیمون پیدا میکنه .
برقرار و تن درست باشید .
با پوزش فراوان از دوست عزیزمون م.ط که از صفحه ی ایشون برای گپ های دوستانه استفاده کردیم . :)
۱۷ بهمن ۱۳۹۸
دقیقا خانم مهاجرانی بزرگوار
خیلی قشنگ توصیف کردین همه چی رو

م.ط جان منم ببخش :)
۱۷ بهمن ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید

با چشمانی گرد و مبهوت به تیتراژ پایانی نگاه میکنم. به قدری درگیر فیلم هستم که فرصت دست زدن برای یکی از  بهترین فیلم های چند سال اخیر را از دست میدهم. فیلمی چنان نفسگیر که همچنان رهایم نمیکند.فیلمنامه ای با چهار گره که  بیننده را تا ثانیه آخر میخکوب میکند گره هایی که باز شدن هر کدام گره بعدی را ایجاد میکند و فیلمنامه ای که در هیچ لحظه ای رها نمیشود. فیلم فقط برای مخاطب قصه نمیگوید بلکه در طول فیلم  نسبت بین گنده لاتی ، فقر ، اعتیاد  و تعصب  را نیز به تصویر میکشد
شنای پروانه نوید ظهور یک کارگردان صاحب سبک در سینمای ایران میدهد.
از دوستان کسی مدت زمان فیلم رو میدونه؟
۱۴ بهمن ۱۳۹۸
خیلی خیلی ممنونم زهره جان برای توضیحاتت
۱۴ بهمن ۱۳۹۸
ملت هیجان زده ای هستیم که شو آف برامون بیشتر از طرح و ایده اهمیت داره . میشد همه با هم فیلم ببینیم و با رعایت و هماهنگی اعتراض هم داشته باشیم . مثلا سیاه بپوشیم ، مثلا چند دقیقه ای قبل از شروع اعلام سکوت دستجمعی کنیم ولی ...
۱۵ بهمن ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید