آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال گردش سقراطی |برنامه دوازدهم: از فرشته تا حاج‌تقی با موضوع زندگی در تهران|
S3 : 00:56:08 | com/org
امکان خرید پایان یافته
جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸
۱۰:۰۰
۵ ساعت
بها: ۸۵,۰۰۰ تومان

گردش سقراطی؟
گردشگری جستن است و کشف کردن، اما ضرورتاً به تغییر افکار مرسوم ما منجر نمیشود
در هر گردشی میتوانیم تجربههای جدیدی کسب کنیم و دوستان جدیدی بیابیم اما تصورات و اندیشههای ما نسبت به خودمان و جهانی که در آن زندگی میکنیم دستنخورده باقی بماند.
آیا میشود از باب گردشگری، ذهنمان با افقهای جدیدی آشنا شود و شیوههای مرسوم اندیشیدنمان به پدیدهها دستخوش چالش شود؟ به بیان کوتاه، چگونه میتوانیم از رهگذر گردشگری تبدیل به انسانهایی پرسشگر شویم؟ چگونه گردشگری میتواند نسبت تازهای بین ما و جهان ما خلق کند؟
در سری گردشهای سقراطی بر آنیم تا با پرداختن به موضوعات مختلف و ایجاد فضایی امن برای بیان نظرات، روحیهی پرسشگری را در خودمان تقویت کنیم.
برنامه دوازدهم: از فرشته تا حاج تقی، با موضوع زندگی در تهران


سالیان گذشته جمعیت روستایی به مراتب بیشتر از امروز بود، اما در سه دهه اخیر شهرنشینی رشد فزاینده‌ای داشته است به طوری که هر سال به تعداد کلانشهرها با جمعیت میلیونی اضافه می‌شود. زندگی در کلان‌شهرها مزایا و معایب خاص خود را دارد.


تهران ابرشهری است با ۹ میلیون جمعیت که به طور میانگین در هر کیلومتر آن ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر ساکن هستند و بیست و چهارمین شهر پر جمعیت جهان است. مساحت ۷۵۰ کیلومتری و جغرافیای متنوع تهران و تراکم جمعیت متفاوت آن در شمال و جنوب شهر و ... داستان‌های زیادی در دل خود دارد.  • آیا تهران جای زندگی است؟

  • با رشد سریع مسکن و اجاره تا کی می‌شود در تهران زندگی کرد؟

  • آیا تهران شهر پولدارهاست؟

  • چرا گاهی دلمان برای تهران تنگ می‌شود؟

  • تهران چگونه شهری است؟

  • هزینه‌های زندگی در تهران چیست؟بنا داریم روز جمعه دور هم جمع شویم و از تهران بگوییم از تهران بشنویم. به سوالاتی که مطرح خواهند شد فکر کنیم و به سوالات دیگری برسیم و زندگی در این کلانشهر را به چالش بکشیم.


مهمانِ جامعهشناس: امیر خراسانی
طراح و برنامهریز: نیکا نصیری و امین مهدوی


خدمات: کارشناس، ناهار و راهنما


برنامه
آغاز برنامه ساعت ۱۰ صبح از خیابان ولیعصر، ابتدای خیابان فرشته خواهد بود. بعد از معرفی و آشنایی از خیابان فرشته گذر می‌کنیم و سپس با مترو خود را به قهوه‌خانه حاج تقی در آنسوی شهر می‌رسانیم. قهوه‌خانه‌ای که از سال ۱۳۳۶، حاج تقی یکی از پسرهای رمضان‌یخی آن را راه آندازی کرده و هنوز پابرجاست.


» در این گردش حدود ۳ کیلومتر پیاده‌روی خواهیم داشت.


اطلاعات بیشتر:
۰۹۱۰۸۵۷۸۷۵۵

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید