تیوال نمایش تخلف میزانسنیک سهراب
S2 : 02:28:55
  ۲۱ تیر تا ۰۹ مرداد ۱۳۹۴
  ۱۸:۳۰
  ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه
 بها: ۱۵,۰۰۰ تومان

: حمید دهقانی
: شهروز دل‌افکار، حسین امیدی، حسام محمودی، فرزانه سهیلی، فرانک کلانتر، داراب داداش زاده، سیما بابایی

: الهه برادران
: مهرناز نظری
: معین طاری، محمد لسانی
: محمد لسانی، یاشار سعادتی
: مجید قادری
: امین خطیبی، محمد لسانی
: معین طاری
: مهدی آشنا، امین خطیبی
: الهه حاجی زاده
: نشاط فراهانی
: مجید قادری
: امین خطیبی
: مجید عبدیکاری از گروه تیاتر تمس
صفحه اینستاگرام این نمایش

گزارش تصویری تیوال از تمرین نمایش تخلف میزانسنیک سهراب / عکاس: یاسمن ظهور طلب

... دیدن همه عکس ها »

ویدیوهای وابسته

آواهای وابسته

مکان

خیابان طالقانی، خیابان شهید موسوی شمالی، ضلع جنوبی باغ هنر، بام خانه هنرمندان
تلفن:  ۸۸۳۱۰۴۵۷، ۸۸۳۱۰۴۵۸


«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
کار نسبتا خوبی بود. بازی شهروز دل افکار بسیار دلنشین بود.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اصغر دشتی
از آقای حمید دهقانی یکبار دیگر تئاتر دیده بودم که در نمایش تخلف همان فضای کار قبلی ادامه دارد.
ویژگی معاصر بودن و هم نسل بودن مساًله اجرا با خود کارگردان برایم از هرچیزی جذابتر بود.
در دورانی که تئاترهای زیادی میبینیم که ضرورت اجرایشان به لحاظ موضوعی خیلی احساس نمیشود،من در این تئاتر ضرورت اجرا را کاملاً احساس میکنم.
این کار جزء نمونه تئاترهایی است که می توانیم در حوزه معاصر بررسی کنیم.
تئاتری که در فرم رئالیستی نیست ولی در مفهوم به شدت با رویکرد اجتماعی عمل میکند.
مرتضا و الهام این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اتابک نادری" تخلف میزانسنیک سهراب بدون استفاده از کلیشه های رایج،سردرگمی نسل امروز را نشان می دهد "
به گزارش روابط عمومی ، نمایش" تخلف میزانسنیک سهراب "به نویسندگی و کارگردانی "حمید دهقانی" میزبان "اتابک نادری"بازیگر تئاترو"بهزاد خداویسی "بازیگر تلویزیون وسینما بود. اتابک نادری درابطه با این نمایش گفت "من ازاین نمایش بسیار لذت بردم زیرا بدون استفاده از کلیشه های رایج، سردرگمی و طغیان نسل امروزما را نشان می دهد . این نمایش، نمایش متفاوتی بود. همه چیز حساب شده ، به اندازه بود تماشاگر آزار نمی دید و تماشاگربا قصه این نمایش ارتباط خوبی برقرار می کند. کارگردانی نمایش فکر شده و دقیق بود.
بهزاد خداویسی در رابطه با این نمایش گفت "این تئاتر نوید این را می دهد که جوانان تازه نفس و صاحب سبک در راه اند وتماشاگر توانسته است ... دیدن ادامه » رابطه خوبی با این نمایش برقرار کنند. زیرا این تئاتر در رابطه با مسائل روز جامعه ما است".
لازم به ذکر است؛ نمایش" تخلف میزانسنیک سهراب " تا۹مرداد درخانه هنرمندان روی صحنه می رود. علاقه مندان برای خرید بلیت این نمایش می توانند از طریق سایت تیوال و گیشه اقدام نمایند.
مجتبی مهدی زاده این را خواند
امیر پایا این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
متن مصاحبه بانی فیلم با آقای حمید دهقانی نویسنده و کارگردان"تخلف میزانسنیک سهراب"


حمید دهقان کارگردان نمایش «تخلف میزانسنیک سهراب»:
کلیت بقای تئاتر به حضور تماشاگر است
بانی فیلم آنلاین:
بانی فیلم - گروه تئاتر - الهه حاجی زاده، نمایش « تخلف میزانسنیک سهراب »داستان زندگی سهراب است که در چند لحظه از جلوی چشمانش می گذرد. سهراب پاکزاد جوانی است که بین دو خواست گیر افتاده است یکی آنچه جامعه از او می خواهد و دیگری آنچه خودش می خواهد. نمایش « تخلف میزانسنیک سهراب »در تماشاخانه خانه هنرمندان روی صحنه می رود به همین بهانه با حمید دهقان کارگردان و نویسنده این نمایش گفت و گویی انجام داده ایم که می خوانید :
لزوم اجرای این متن با توجه به شرایط جامعه در چه مسائلی بوده است ؟
-بدون شک. من نمی توانم اثری را روی صحنه ببرم بدون اینکه به حال و روز جامعه مرتبط باشد. در چند تجربه ای که پیش از این داشتم دغدغه های اجتماعی منبع اصلی ایده های من بوده اند. اصولا مشکل اصلی تئاتر ما همین است. شاید این حرف کلیشه ای به نظر برسد ،اما خود واقعیت است؛ کلیت تئاتر ما از مردم خیلی فاصله دارد. گویی فراموش کرده ایم که بقای تئاتر به حضور تماشاگر است. در حال حاضر اگر شما از مردم کوچه و خیابان بپرسید تئاتر چیست؟ به احتمال زیاد به شما می گویند همین کارای عجیب و غریبی که این هنری ها انجام می دهند یا چیزی مشابه این با این مضمون که عده ای خاص برنامه هایی خاص برای خود و اطرافیانشان تدارک می بینند که ما نمی توانیم از آنها سر دربیاوریم و برای خودشان است. یا اگر خیلی تجربه نزدیک تری داشته باشند تئاترهای آزاد را مثال می زنند.
در عین حال همان هنری های عجیب و غریب از نظر مردم مشغول تلاش برای مرعوب کردن همکاران و تماشاگران محدودشان هستند. رقابت سختی بین خود می بینند که چطور با کار جدید همه تئاتری ها انگشت به دهان بمانند. چطور تمام جوایز فجر امسال را ببرند و البته که این رقابت سالیان سال است که شروع شده و با سرعت زیاد از مردم فاصله می گیرد. هر چه فاصله بیشتر می شود بازگشت نیز دشوارتر می شود. آنان که در این حلقه کوچک تئاتر هستند هر روز طلب آثاری پیچیده تر و خاص تر می کنند و مردم خارج از آن تئاتر را چیزی غیرضروری، بی ربط و بیهوده می انگارند.
البته که این تنها یک بعد بیماری تئاتر ما ست و در همین بعد نیز عواملی دیگری مثل رسانه ها و سرگرمی های رقیب نقش مهمی در دوری مردم دارند، اما من دلیل اصلی را از جانب خود تئاتری ها می بینم. یک غفلت از اصل موضوع.
خب با این وضعیت راه حل سخت می شود. مردمی که با زبان تئاتر بیگانه اند نمی توانند در مواجهه با یک تئاتر مملو از نظام های نشانه ای پیچیده لذتی ببرند، از طرفی اگر بخواهی لذت این مردم بیگانه با تئاتر را ملاک قرار دهید تبدیل به نمایش های سطحی به اصطلاح آزاد می شوید.
در چنین شرایطی همیشه تلاش من این بوده که ترکیبی از هر دو شکل را به اجرا درآورم. کار بسیار سخت و دشواری است و من در حال تجربه ی چنین تئاتری هستم. خیلی های دیگر هم چنین کاری کرده اند و خواهند کرد، از بزرگان تئاتر ما تا هم نسلی های خودم، اما قطعا هر کس به شکل خودش.
اگر بخواهید نمایش خود را در ژانری قرار دهید چه ژانری را انتخاب می کنید؟
-من از نشانه های شهری و روزمره برای خلق یک اثر نمایشی استفاده می کنم چون اعتقاد دارم این نقطه مشترک تئاتر و مردم دور از تئاتر می تواند باشد. این نشانه ها باعث می شود هر کسی که در این روزگار زیست می کند با مجموعه ای از عناصر آشنا در مقابل خود روی صحنه روبرو شود. این نکته همواره یک رویه ی واقعگرایانه و اجتماعی به وجود می آورد و کسانی را که کمتر تئاتر دیده اند را همراه خود نگه می دارد.،اما در لایه های زیرین بازی با زیرمتن ها باعث غنای اثر می شود.
تخلف ... دیدن ادامه » «میزانسنیک سهراب» رویه ای کمدی دارد با درونی تراژیک.
شما به عنوان یک کارگردان جوان مهم ترین مخاطبان این نمایش را چه گروهی می دانید؟
-به نظرم همه می توانند از دیدن این کار لذت ببرند چراکه تا الان هم مخاطبان متفاوتی داشته ایم،اما به شکل خاص جوانان دهه شصت و هفتاد احتمالا ارتباط بیشتری می توانند با اثر برقرار کنند.

http://www.banifilm.ir/Modules/News/NewsDetail.aspx?Ser_Id=8&News_Id=67620
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
همایون ارشادی: نمایش"تخلف میزانسنیک سهراب" زبانی ساده اما حرف هایی زیبا دارد

به گزارش خبرگزاری هنر «آرتنا»، وی دررابطه با این نمایش گفت : "من یک تئاتر شناس نیستم واصولا تئاتری را دوست دارم که درحین تماشای آن احساس خستگی نکنم وبه انتظار پایان نمایش نباشم .این نمایش تاپایان اجرا من را باخودهمراه کرد، همچنین زبان اجرای این نمایش زبانی ساده اما جذاب برای تمام اقشاراجتماعی باهرنوع سوادی است .این نمایش معضلات جوانان جامعه ی رابه واضح ترین شکل ممکن بیان می کند و این خود نکته ی مثبتی دراین اجرامحسوب می شود " .
همایون ارشادی اظهار داشت : "بازیگران این نمایش ارائه دهنده ی یک کارتیمی جذاب وپرقدرت بودند وکیفیت بازی آنها درسطح بسیار خوبی قرارداشت.
مجتبی مهدی زاده این را خواند
معین طاری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ناصرحبیبیان : دیدن نمایش" تخلف میزانسنیک سهراب " برای من خوشبختی بود.

به گزارش روابط عمومی ، نمایش" تخلف میزانسنیک سهراب "به نویسندگی و کارگردانی "حمید دهقانی" میزبان ناصرحبیبیان بود.

وی دررابطه با این نمایش گفت : "واقعیت این است من حمیددهقانی را فردی دانا و آگاه میدانم وبادیدن این نمایش به هیچ وجه غافل

گیر نشدم زیرا باشناختی که از او داشتم توقعی کم تر ازاین هم نداشتم،این نمایش رابه کسانی که نمی خواهند اثری ضعیف یا متوسط

ببینند توصیه میکنم.دیدن این نمایش برای من دراین زمان به معنای واقعی کلمه خوشبختی بودومن را بسیار امیدوار کرد.

ناصرحبیبیان اظهار داشت : " آنچه من درمورد نمایش" تخلف میزانسنیک سهراب " می گویم تنها بیان سلیقه ی شخصی من درمورد

یک نمایش نیست بلکه براساس دانش و تجربه ی شخصی من است.
مجتبی مهدی زاده این را خواند
هزار شلاق و معین طاری این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سمانه زندی نژاد: "بعد از مدت ها واقعا تئاتردیدم"
به گزارش روابط عمومی ، نمایش" تخلف میزانسنیک سهراب "به نویسندگی و کارگردانی "حمید دهقانی" در اجرای خود میزبان سمانه زندی نژاد بود.
وی دررابطه با این نمایش گفت" من این کار را بسیار دوست داشتم،ازابتدای اجرا بغضی درگلویم بود و آنقدر این احساس قدرتمند بود که در آخر اجرا حتی نمیتوانستم برای بازیگران دست بزنم!
سمانه زندی نژاد درخصوص نمایش"تخلف میزانسنیک سهراب" گفت : هرگاه به تماشای تئاترمیآیم به این امیدهستم تا درپایان اجراحس خوب دیدن یک تئاترحال من را خوب کند واین اجرا به خوبی توانست این خواست من را به عنوان یک تماشاگر برآورده کند و من از کارگردانی و بازی های این نمایش به معنای حقیقی کلمه لذت بردم.
مجتبی مهدی زاده این را خواند
علی عبدالرحیم این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نفی صورتهای تقلیدی تئاتر!
به بهانۀ اجرای تخلف میزانسنیک در تماشاخانه انتظامی- خانه هنرمندان

بار سنگین کابوس و درد سهراب بودن/ شدن چنان است که هیچ ساختار دراماتیکی تاب تحملش را ندارد! درست مثل وزن سنگین فجایع روزگار ما! کدام تراژدی کدام اثر کمیک، می‌تواند تراژیک‌تر از تصاویر سلاخی صفوف آدمهای زنده‌ای باشد که در عراق و افغانسان و کوبانی و سوریه در یوتوپ، روز بروز با پیکسلهای نابتری بارگزاری می‌شود؟ مگر می‌شود پس از دیدن این تصاویر، نمایشی رئالیستی و تراژیک‌تر به صحنه برد؟! ابدا! جعل است! پس باید صورتهای مُضحک و ملال‌آور آناتومی ساختار درام در قالبهای ارسطویی- که نه ارسطویی، بلکه قرون وسطایی و منتسب به ارسطو- را به زباله‌دان تاریخ سپرد؛ صورتهای تقلیدی "دوصد لعنت" شده‌ای که بر کشش‌های بلاهت‌وار، بحرانهایی خرفت و تعلیق‌های دروغین ... دیدن ادامه » و مبتذل استوارند. هامارتیا و روانشناسی شخصیت، با گوشه چشمی به فجایع انسانیِ معاصر و در حال رخداد، تعاریفی کوته‌نظرانه و آبکی می‌یابند! حتی بایست از خطوط امن میزانسن‌های خط‌کشی شده و چهارچوب‌دار هم عبور کرد! تخلف میزانسنیک!
پشت ترافیک اتوبان همت باید به تابلوی روگذر "به رویاهایت بیاندیش!" خیره شد و تراژدی پدر خوش شانسی را در تصویر سلفی خانوادۀ برندگان خوشبخت بانکی نظاره کرد که دسته جمعی به ما پوزخند می‌زنند! در ترافیکی که همزمان پدر خوش‌شانس دیگری با خانواده‌اش در گرمای 40 درجه، با صورتی نمایشی شده از کمدی و لبخند، تو را با فال حافظ و بادکنک محاصره می‌کنند! در چنین شرایطی باید از روشن‌کردن کولر و بالاکشیدن شیشه‌ها خودداری کرد! تخلف میزانسنیک!
باید از تصویرهای غیرمنطقی و نمایشی شدۀ رسانه، کانالهای تلویزیونی مختلف، سخنرانی‌های نمایشی سازمان ملل، فوتبال، اُسکار و هالیوود که ما را به صورتهای نمایشی شده از منطق، احاطه کرده‌اند عبور کرد! باید موقعیت منطقی و دقیق خود را از ورای واقعیتهای نمایشی شدۀ حاضر و آماده، فهم کرد!
باید پرسش بی‌مصرف و مریض "آیا ما تئاتر داریم یا نه؟!" جای خود را به "ما برای چه تئاتر کار می‌کنیم؟!" بدهد. اثبات و یا نفی اینکه "آیا ما تئاتر داریم؟!" هیچ کمکی به وضع موجود و غیرموجود نمی‌کند اما فهم وضع موجود تنها ممکن است از جایگزینی پرسش "نسبت ما با تئاتر چیست؟! حاصل شود. تخلف میزانسنیک، یک روش برای طرح این پرسش است!
ناصر حبیبیان
» تا ۲ پاسخ


عباس حکیم قدس این را پاسخ داده‌است
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید

ایرج رامین فر: نمایش" تخلف میزانسنیک سهراب " ، بعداز مدت ها حالم را خوب کرد !به گزارش روابط عمومی ، نمایش" تخلف میزانسنیک سهراب "به نویسندگی و کارگردانی "حمید دهقانی" در اجرای روزهشتم میزبان ایرج رامین فر بود. وی دررابطه با این نمایش گفت"این نمایش بسیار به روز بود،من پس از پایان نمایش حس بسیارخوبی داشتم. دراین نمایش هیچ کس تلاشی برای گفتن حرفهای پیچیده و به دور از ذهن انسان امروزنداشت اما به سادگی خاصی همراه با طنزی تلخ گفته های بسیاری برای ما داشت ".

این نمایش داستان جوان آرمان گرایی به نام سهراب پاکزاد است،جوانی با آرزوهای بزرگ که هرچه تلاش میکند به اهداف خود نمی رسد.
مجتبی مهدی زاده این را خواند
معین طاری و علی عبدالرحیم این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فقط دوستانی که میخوان خلاصه ای از نمایشنامه رو بدونن این متنو بخونن.

« تخلف میزانسنیک سهراب » حول محور زندگی و مرگ جوانی (سهراب) می گذرد که آرزوهای بسیاری در سر دارد و درگیر آرزوهایش میشود اما در این مسیر کنترل ذهن و زندگی اش را از دست میدهد و در هدایت مسیر زندگی اش با مشکلاتی مواجه می گردد…
این نمایش در امتداد بیان زندگی ساده یک انسان، به ابعاد پیچیده تری از جمله انواع خشونت و ریشه های آن ، مسئولیت های اجتماعی یک انسان و تاثیرات تصمیم گیری هایش در روند زندگی میپردازد. با وجود داستان ساده ای که دارد از بعدی پیچیده تر به یک لحظه می نگرد و به تماشاگر این امکان را می دهد تا از زاویه ای متفاوت مسیر نمایش را دنبال کند و از مسیر خطی بودن فاصله گرفته و فرم اجرایی خاصی را دنبال می کندو دو بعد سادگی ظاهری زندگی و پیچیدگی های ذهنی را در هم می آمیزد.

الهام این را خواند
عقیل بهرامی، معین طاری و علی عبدالرحیم این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید

امیر دژاکام : " تخلفی ساده، روان و به دور از تنفر!
به گزارش روابط عمومی، نمایش " تخلف میزانسنیک سهراب " به نویسندگی و کارگردانی " حمید دهقانی " در اجرای روز هشتم میزبان استاد امیر دژاکام بود
وی دررابطه بااین نمایش گفت "نمایش به سادگی قصه ی خود را تعریف کرد، قابل فهم بود و ناگفته پیدا که اعضای گروهش بسیارهم دلانه تلاش کرده بودند. من تا پایان اجرا هیچ گونه رفتار نامعقول و خطای زیبایی شناسانه در کار ندیدم.
وی افزود : دراین دوره ای که متاسفانه تنفر در تئاتر نهادینه شده است، دارای سازمان، سرلشگر و اتاق جنگ است،این اثر نشانه ای از تنفر در خود نداشت، نه درشیوه ی اجرا و نه دربین اعضای گروه اجراکننده، این خود اتفاق بسیارارزشمندی است و نشان گر استعداد و عشق موجود در دل کارگردان و تمام عوامل اجرا است.
این نمایش قصه ی جوانی به نام سهراب پاکزاد ... دیدن ادامه » است با آرمان هایی برای خود و جهان امروز. آرزوهایی که تمام وجود او را در سیطره ی خود درآورده است.
معین طاری، هزار شلاق و sahar amini این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۳۰ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۷

ناصر حسینی‌مهر: در نمایش «تخلف میزانسنیک سهراب» طراوت و تازگی صمیمانه‌ای وجود دارد

نمایش «تخلف میزانسنیک سهراب» به نویسندگی و کارگردانی حمید دهقانی دیروز دوشنبه 29 تیرماه، میزبان ناصر حسینی‌مهر کارگردان تئاتر بود.

به گزارش سایت ایران تئاتر، او در رابطه با شیوه اجرایی این نمایش گفت: «این روزها از شیوه‌های عجیب و غیرقابل درکی در اجراهای تئاتر استفاده می‌شود، که این نمایش از آن به دور بوده و دارای نوعی سادگی و پاکی مخصوص به خود است.»

حسینی‌مهر درخصوص کیفیت اجرای این نمایش افزود: «شاید در نمایش کمرنگی‌هایی دیده شود، که این امر بی شک طبیعی است چون این روزها بر سر راه گروه‌های مستقلی مثل این گروه مشکلات زیادی وجود دارد، اما آنچه از اهمیتی بسیار برخوردار است عدم شعارزدگی و بی‌ادعایی و تسلط این گروه به اجراست. ... دیدن ادامه » همین صداقت و بی پیرایگی شماست که این نمایش را با طیب خاطر برای تماشا انتخاب کردم، چون بر خلاف تئاترهای عاریتی که امروزه در تئاتر ما رواج پیدا کرده است نمایش شما حرفی برای گفتن دارد، هم در شکل و هم در مضمون، که به خود شما و زمانه ما تعلق دارد.»

او در پایان گفت: «من در طول سال‌ها اجراهای بی‌شماری می ‌بینم اما با صراحت می گویم که امشب در «تخلف میزانسنیک سهراب» لحظات بسیار نابی دیدم. از تک تک اعضای گروه سپاسگزارم و به همه آنها تبریک می‌گویم.»

نمایش «تخلف میزانسنیک سهراب» از ۲۱ تیر تا ۹ مردادماه در سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان روی صحنه می رود.
» تا ۲ پاسخ


ایکاش آقای حسینی مهر به ریشه هاوعللِ بُروزشیوه های عجیب (؟) وغیرقابلِ درک(؟) تئاترهای عاریتی(؟) امروز هم اشاره ای میکردند وشاید هم باید حدیثِ مفصّلِ تئاترِبیمارِ امروزمان را ازهمین اشاراتِ مُجمل خواند . باآرزوی پایداریِ گروه های مستقل تئاتری .
۳۱ تیر ۱۳۹۴
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
@hesammanzoor
・・・
نوشته حسام منظور بعد از تماشای تخلف میزانسنیک سهراب.

تخلف میزانسنیک سهراب نمایش پیچیده ایست ولی این پیچیدگی را به فرم سرایت نمی دهد.همه چیز ساده و در عین حال دقیق تنظیم شده.حمید دهقانی به خوبی توانسته معضل کنونی جامعه بیمار ما را آنالیز کند ،تضاد در فرهنگ رسمی و فرهنگ حکومتی و جوانی که در این میان رویا پردازی میکند.دهقانی تلاش نکرده تا آدم های پیچیده ای را روی صحنه نشان دهد بلکه با طراحی اسکیس گونه از شخصیت های نوعی و چیدن آنها در کنار هم مناسبات را به خوبی عریان ساخته . تخلف میزانسنیک سهراب به خوبی تماشاگر را از مفاهیم جعلی عریان ساخته و تصویری بی رحمانه و در عین حال استهزا آمیز را از انسان ایرانی امروز در مقابل ما قرار میدهد. او با درایت از بازیگرانی استفاده کرده که در عین جوانی از تجربه بالای صحنه بر خوردارند و به خوبی با تکنیک ... دیدن ادامه » های بازیگری آشنا هستند و به خوبی توانسته آنها را در مسیر هدف نمایش هدایت کند.انسان امروز از خوابیدن بیشتر لذت میبرد تا بیداری چرا که خواب امکان رویا پردازی و تخیل را به ما میدهد. ما از وحشت واقعیت کنونی زندگی به رویا پناه میبریم. سهراب شاید به نوعی نماینده نسل ما باشد . کسانی که در رویای خود بازیکن بارسلونا میشوند،خواننده پاپ میشوند ،به کره ماه میروند و..... ولی در واقعیت زندگی حتی از بیان ساده ترین احساست عاجزند. تخلف میزانسنیک سهراب نمایش مدعی و پر طمطراقی نیست ولی بسیار اصیل است.مفاهیمی که بیان میکند جعلی نیستند .تلاشی است هوشمندانه برای اراءه تصویری که آیینه تمام عیار نسل ماست.
» تا ۲ پاسخ


برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
@baghersoroosh
・・・
یادداشت باقر سروش

درباره ی اجرای (تخلف میزانسنیک سهراب) به کارگردانی حمید دهقانی
در رویای سهراب یک دسته بوفالو به تاخت می دوند. جلوتر که می روی بوفالوها همه جا هستند، حتی در بیداری. همه جا. حتی توی ارگاس سهراب هم حضور دارند. بوفالوهایی که تنِ سهراب را به انقیاد کشیده اند. نه فراری ، نه مفری. آنکه مقابل مای تماشاگر ایستاده است، یک تن مضمحل شده است، نه به واسطه اینکه نقش سهراب را به گرده اش می کشد، بلکه چون همه مایی که مقابلش هستیم، او هم از همان خیابان و همان کوچه ای می آید که ما آمده ایم. (تخلف میزانسنیک سهراب ) دو راه مقابل ما می گذارد؛ یا تن داد و اهلی شد و آن وقت راه رستگاری زندگی پاستوریزه ای خواهد بود که سیستم به سیاق جعبه جادویی کذایی‌اش پیشنهاد می دهد یا باید به انزوا رفت و تن نداد. این دوراه پیشنهاد شده هر دو هولناک هستند. ... دیدن ادامه » در شق اول وحشت سراسر وجودت را می گیرد، عق می زنی ، بالا می آوری و شق دوم خطرناک است. نابودی است. فرو رفتن است، تن دادن به خواست بوفالوها است. (تخلف میزانسنیک...) راه سوم را نمی گوید. فقط به شکل عریانی آن دو راه را نشان می دهد و لاجرم راه سوم را ما باید تخیل کنیم و ما تخیل می کنیم و وحشتناک می شود که باز بوفالوها به تاخت توی تخیل‌مان می آیند. اگر می‌خواهید بین زمین و آسمان نمانید، اگر می خواهید تخلف نکنید، خیال نکنید، اگر می خواهید این روزها آسوده باشید، پیشنهاد می کنم به هیچ وجه این اجرا را نبینید.
مجید قادری و معین طاری این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تخلف میزانسنیک سهراب نمایشی است که از دلمشغولیهای نسل خود با زبانی ساده و رسا سخن میگوید دلمشغولیهایی که هر کدام به نظر کوچک به نظر میرسند ولی درپیوند با یکدیگر ادامه حیات و زندگی را مختل میکنند ، جدای از اینکه رویکرد انفعالی و مفعولانه ی سهراب مورد پسند من نیست و به گمانم نمایش میبایست نوعی طغیان گری را به تماشاگران پیشنهاد مینمود با این حال نمایش تخلف میزانسنیک سهراب در جامعه ای که مانند بازار مکاره شده و هنر تئاترش هم به طبع آن از بیماریهای دهشتناکی رنج میبرد نوعی نمایش بسیار شریف است که بسیار رسا به بازگویی مشکلات سیستم و جامعه خود می پردازد،نمایشی که سعی دارد در عین سادگی پیشرو وتاثیرگذار باشد، و حمید دهقانی توانسته با اجرایی روان و ساده اندیشه اش را به نمایش درآورد ، بازیهای روان و تاثیرگذار حسین امیدی ، فرانک کلانتر ، فرزانه سهیلی ،سیما ... دیدن ادامه » بابایی و بالاخص بازی استادانه شهروز دل افکار فضاهایی ساده و دل نشین را به وجود می آورد که دیدن لااقل یک باره آن به همه دوستان وعلاقمندان تئاتر اندیشمند توصیه میشود
بهنام علی بخشی
» تا ۲ پاسخ


برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید