آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال فیلم غلامرضا تختی
S3 : 15:07:14 | com/org
بها: ۴,۰۰۰ تا ۷,۰۰۰ تومان
روایتی از زندگی غلامرضا تختی.

گزارش تصویری تیوال از اکران مردمی فیلم غلامرضا تختی / عکاس: فاطمه تقوی

... دیدن همه عکس‌ها ››

گزارش تصویری تیوال از اکران مردمی فیلم غلامرضا تختی / عکاس: فاطمه تقوی

... دیدن همه عکس‌ها ››

اخبار

›› محمدرضا علیمردانی: ترجیح دادم نه به فرش قرمز «غلامرضا تختی» بروم نه مصاحبه ای کنم نه در پیجم چیزی بگویم‎

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
یه فیلم خوب، تمیز و شریف
نگاه جدیدی که کارگردان به مرگ تختی کرده بود ورای خودکشی در اثر فشارهای زندگی و زن و ... و یا قتل به دست حکومت بود.
تختی به جایی رسید که دیگه این دنیا با همه زرق و برقش رو دوست نداشت‌. تختی این دنیایی نبود.
غلامرضا تختی، " انسانم آرزوست "!
برخی از اندیشمندان اجتماعی و فلاسفه بر این باورند که هیچ حقیقت واحدی وجود ندارد و دقیقا به اندازه تمام چشم های جهان، نگاه و به میزان تمام مغز های جهان تفسیر وجود دارد. انسانها بر اساس ورودی های که در طول زمان وارد مغزشان می شوند دست به تفسیر پدیده ها می زنند و چون این ورودی ها، فردبه فرد با هم متفاوت است پس تفسیر هر فرد متفاوت و منحصر به فرد خواهد بود. این اندیشه بر این باورست که حتی تاریخ و تاریخ نویسی هم از این امر متثنی نیست. یعنی چیزی به عنوان وقایع تاریخی وجود ندارد. اصولا حقیقت یک امر کاملا انتزاعی است و رسیدن به آن غیر ممکن می باشد. تاریخ بیش از اینکه بیانگر رویدادی باشد که در گذشته اتفاق افتاده است، بیانگر نگاه مورخش است . در واقعا ما همواره به یک امر تاریخی از پشت عینک مورخ و نگارنده آن تاریخ می نگریم. هیچ مورخی فارغ از چهارچوب آموزه هایی که در آن جامعه پذیری شده است نمی تواند قلم بزند و اگر این اصل را بپذیریم، باید قبول کنیم که هیچ وقت، حقیقت آنگونه که اتفاق افتاده است برما رخ نشان نخواهد داد. با این توضیح اگر بخواهیم فیلم غلامرضا تختی را به تماشا بنشینیم، باید ابتدا بپذیریم که عینک آقای توکلی بر روی چشم مان است و از منظر ایشان داریم به یک شخصیت تاریخی نگاه می کنیم. همانطور که همه ی ما می دانیم تختی شخصیتی فراتر از یک ورزشکار در تاریخ مان دارد! شخصیتی که بعد از گذشت سال های طولانی از مرگش، هنوز نمی دانیم خودکشی کرده است و یا اینکه او را کشته اند! دو فرضیه که از روز فوتش، همواره محل مناقشه بوده است. انتخاب هر یک از دو نظریه به عنوان نقطه عزیمت فیلم می تواند تکلیف تماشاگر را روشن کند! کارگردان خوش سلیقه و حرفه ای کار هم این موضوع را کاملا می داند و همان اول فیلم، شما را با تختی ای روبرو می کند که خودکشی کرده است! سکانس اول فیلم، تختی قرص ها را می ریزد درون آب! با خودنویسش شروع می کند به هم زدن! جوهر خودکار پخش می شود درون آب . آب سیاه می شود و ما با یک فلاش بک ، پرت می شویم درون چاله سیاهی که بچه گی های تختی درون آن درحال غرق شدن است! فلاش بک از مرگ به مرگ! ازسیاهی به سیاهی! اما دست های مادر، تختی کودک را از مرگ نجات می دهد و صد افسوس که دست های مادر در هتل نیست که بزرگی های تختی را درآغوش بگیرد ، او را نوازش کند ، بی مهری های روزگار را از دلش بزداید و او را منصرف کند. دوستان ، بچه ها و هم بازی هایی که کودکی های تختی را پرت کرده بودند دورن چاه سیاه، چند دهه بعد در مقایسی دیگر و بزرگ تر، ... دیدن ادامه ›› وی را به جایی می رساند که خودش خودش را در سیاهی مرگ بخواباند روی تخت. و تمام.
حال که کارگردان این منظر را را برای روایت انتخاب کرده است همه ی ما می دانیم با تاریخ نگاری روبرو هستیم که در روایت خود می چرخد قطعات پازل را جوری بچیند که ما این پایان بندی را باور کنیم. و چه زیبا و هنرمندانه اینکار را انجام می دهد. آنقدر زیبا که شما در لحظه تماشای فیلم و گوش دادن به روایت، کاملا آن را می پذیرید! اما وقتی از در سینما بیرون می روید با منتقدانی مواجه می شوید که انبوه دلایل را ردیف کرده اند تا به شما بقبولانند آقا تختی را کشته اند! از روابطش با خواهر شاه تا فعالیت های پر رنگش علیه رژیم! اما آقای توکلی دنبال این نیست که به شما علت مرگ اقا تختی را ثابت کند. ایشان می خواهد یک فیلم بسازد، یک روایت، یک داستان که همه چیز آن در حد استاندارد های جهانی جمع شده است. از تصویربرداری بسیار زیبا تا تدوین بدون نقص، از فیلنامه محکم و با چفت و بسط تا بازیگریهای خوب و قابل قبول، از دیالوگ های زیبای و احساس برانگیز فیلم که گاهی اشک را درچشمان بیننده جاری میسازد تا سکوت های معنی دار تختی که نفس را درسینه حبس می کند، از خط داستانی روایت، تا کارگردانی بی نظیر، از خلق کاراکتر تختی و نگاه به ریزه کاری های روانشناختی شخصیت وی (که در جهت تختی است که قرار است خودکشی کند) تا استفاده از تئوری های جامعه شناسی در طرح مسیری که توده ها، ناخوداگاه تختی را به سمتی می برند که قرص ها را بریزد درون آب و سربکشد. همه و همه به عقیده من به بهترین شکل پرداخته شده است و شما با یک فیلم تمام عیار روبرو هستید . فیلمی که تماشا می کنید، اشک می ریزید وگمان می کنید که شما هم اگر جای تختی بودید شاید همان لیوان را سر می کشیدید و منتظر سیاهی می ماندید.
حال اگر این منظر و روایت توکلی را بپذیرم چند نکته بسیار حائز اهمیت در فیلم وجود دارد که ارزش دیدن فیلم را صد چندان می کند. شخصیت روانی تختی (برای رسیدن به نتیجه خودکشی) بسیار خوب و دقیق خلق شده است. شخصیتی آرام، دوست داشتنی، سر به زیر، افتاده، مردم دوست، دستگیر، دلسوز، بی اعتنا به مال دنیا و..... کاراکتر و ویژگی هایی که تختی را آرام آرام روبروی خودش قرار می دهد، به بن بست میرساند و مینشاندش روبروی مرگ. نظریه پردازان مکتب کنش متقابل نمادین در جامعه شناسی معتقدند که شخصیت انسانها در ارتباط متقابل با یکدیگر شکل می گیرد. هورتون کولی از اندیشمندان کلاسیک این مکتب معتقداست که انسان ها در تعامل با دیگران در یک فرایند دیالکتیکی به شناخت از خود می رسند و این امر میشود پایه رفتار ما در ارتباط با همدیگر. برای تبین این تئوری مثال خود آینه سان را مطرح می کند و معتقد است ما وقتی در آینه نگاه می کنیم سه سوال در مغزمان شکل میگیرد که پاسخ به آنها شخصیت ما را می سازد. وقتی در آینه نگاه می کنیم از خود می پرسیم:
1-تصویر مان چگونه است؟
2- مردم و دیگران چه قضاوتی از تصویر مان دارند؟
3-ما چه حسی نسبت به این قضاوت دیگران داریم؟
وی معتقد است پاسخ به این سوالات شخصیت ما را شکل می دهد. حال اگر به تختی و شخصیت پرداخته شده وی در فیلم توکلی نگاه کنیم در خواهیم یافت که جامعه و خواسته های بی انتهای توده ها از یک فرد چگونه آرام آرام تصویری از تختی در ذهن خودش می سازد که خود را منجی حجم عظیم بدبختی ها ، مشکلات و نامردیها بداند. تا آن زمان که دستش برسد و بتواند جوابگوی این تصویر خود باشد، خوشحال و خندان است و زمانیکه بنا به دلایل مختلف این توان از وی سلب می شود و دیگر نمی تواند به دیگران کمک کند و دست بگیرد ،افسرده می شود و تصویر مخدوش از خودش، آرام آرام خودش را می چسپاند گوشه رینگ و تا جایی پیش میرود که دیگر برایش زندگی معنایی ندارد و از هیچ چیز خوشحال نمی شود. در تحلیلی به قلم آقای احسان عزیزی خوانده بودم ، پوپولیسم در ذات قهرمان سازی خود یک ضد قهرمان سازی مستتر دارد. فرقی ندارد شما تختی باشید یا مصدق، خاتمی باشید یا احمدی نژاد. وقتی با ساز کار قدرت هماهنگ نباشید و امیال توده را برآورده نکنید از شما یک منزوی می سازد . حال اینکه چه مسیری انتخاب کنید و کجا بروید دیگر به ویژگی های روحی شما بستگی دارد. مصدق شعبان بی مخ ها را می پذیرد و تبعید می شود و گوشه گیر! تختی به روایت توکلی، جام را سر می کشد و از این همه فشار خودش را می رهاند و عجیب که این جامعه قهرمان ساز و ضد قهرمان ساز از فیلم هم حمایت نمی کند! دریغ که همه در یادشان می خواهند تختی باشند اما نمی کنند حتی به تماشای این فیلم بنشینند و عوامل تولید را حمایت کنند. این قوم، به قول رفقای تختی، یک روز تو را روی سر می گذارند و روی دست می برند و آنگاه که کارکرد ات تمام شد، همه چیز یادشان می رود. این قوم ترجیح می دهد تا با "رحمان 1400" وقت بگزراند و پولشان را بروند برای "تگزاس" خرج کنند! مردمی که به خاطر شان، تختی حاضر نشد پول کلان تبلیغاتی بگیرد و عکسش را بزند روی شیشه عسل تا مبادا بچه های فقیر فکر کنند وی با خوردن عسل قهرمان جهان شده است (چون دستشان نمی رسد عسل بخرند). فیلم پر است از دیالوگ های زیبا . از مردانگی های لذت بخش که در روزگار بی اخلاق این روزهای ما کیمیا شده است. آنقدر کیمیا که با دیدنش اشک بر چشمان ما جاری می شود و آه سر می کشیم که " انسانم آرزوست" .
به عقیده من غلامرضا تختی یک فیلم کاملا خوش ساخت به روایت توکلی است. همه چیز فیلم کامل است و برای مام وطن ساخته شده است وطنی که این روزها خیلی ها دارند از آن کوچ می کنند ! و تختی معتقد است که همه ی بی مهری ها را باید تحمل کرد و ماند و ساختش! غلامرضا تختی یک سوگواری سیاه و سفید است برای مردانگی ها، برای انسانیت ها، برای قدرشناسی ها، برای دستگیری ها، برای اعتقاد ها و برای همه ی اخلاقیاتی که از اینجا رخت بسته است و دلمان برایشان تنگ شده است. حالا آقا تختی خودکشی کرده باشد یا کشته شده باشد خیلی فرقی نمی کند ما دلمان برای انسانیت تختی ها تنگ شده است.

متن زیبا و تاثیر گذار شما درمورد این فیلم باعث میشه آدم ترغیب بشه که یک باره دیگه این فیلم رو به تماشا بشینه و اینبار از این دیدگاه بهش نگاه کنه . نگاهی متفاوت و حقیقی که باعث میشه واقعا موضوع چگونگی مرگ تختی فراموش بشه و بیشتر به شخصیت پر از غم و زندگیه پر از فشار این شخص و صد البته قلب بزرگ این ایشان توجه کرد و به معنای واقعی انسانم آرزوست رسید .
۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
جناب توانایی عزیز
ممنون که وقت گذاشتید و خوشحالم که یاداشت را دوست داشتید.
۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
مادرم بعد دیدن آگهی فیلم غلامرضا تختی در تلویزیون، برای اولین بار درخواست کرد که او را به سینما ببرم. چندین سال پیش یکی دو بار او را به سینما بردم. اما به اصرار من. این بار درخواست از جانب خودش بود.
مادرم 78 سال سن دارد و با واکر راه می رود. هر چه فکر می کنم سینمایی که پله نداشته باشد و بتوان با خودرو تا نزدیک آن رفت نمی شناسم. اگر هم صندلی چرخ دار بگیرم سینمایی نداریم که رمپ داشته باشد و یا در سالن نمایش، ردیفی مخصوص افراد کم توان که بتوان صندلی چرخ دار را آنجا مستقر کرد.
بعدا فکر کردم که قضیه فراتر از یک سینما است. علی رغم وجود انواع فرهنگسراها، فرهنگسرایی مناسب سالمندان نداریم که سالمندان بتوانند در کنار هم جمع شوند و برنامه هایی مناسب با سن و روحیه آنها تداریک دیده شود. کمتر پارکی صاف و مسطح است و در کنار آن امکان پارک خودرو فراهم است. با وجود انواع نشریات رنگارنگ (که متاسفانه تیراژ و تعدادشان رو به کاهش است) هیچ نشریه ای (حتی از نوع زردش!) ویژه سالمندان نداریم که مثلا مطالب سرگرم کننده و مورد علاقه آنها را با فونت درشت تر چاپ کند. رسانه ملی ما با داشتن چندین شبکه جور واجور، شبکه (یا حداقل برنامه ای) با نام سالمند ندارد و مادرم مجبور است برای سرگرمی، فوتبال باشگاه های اروپا را نگاه کند!
احترام به سالمندان و اینکه سالمندان سرمایه های جامعه هستند، تنها یک شعار باقی می ماند. من هم منتظر می مانم تا DVD فیلم تختی منتشر شود.

جناب هندی عزیز پردیس باغ کتاب ازاین بابت مناسب تر ست هرچند متاسفانه فیلم تختی را در سالن هایی نمایش می دهند که علی رغم وجود آسانسور اما قسمتی از مسیر، پله ی زیاد دارد .. اتفاقا من همیشه از این زاویه به بناهای جدید فرهنگی و هنری چه سالنهای تئاتر وچه سینماها نگاه می کنم و اغلب آنها فاقد مسیرهای مناسب برای سالمندان کم توان تر و معلولین ست که نیازمند وسایل کمکی برای حرکت هستند .. درحالیکه درکشورهای پیشرفته، بدون این امکانات اجازه ی ساخت به آن مکان ومرکز عمومی داده نمی شود.
مدتی درایران هم این مهم در دستورکار بود اما بطور اجباری ،اجرایی نشد
۳۱ فروردین ۱۳۹۸
سرکار خانم ثانی ممنون از راهنمایی شما

جناب علیزاده ممنون از نظر شما و خدا عاقبت ما رو به خیر کنه!
متاسفانه حتی بعضی از مراکز درمانی هم ورودی مناسبی برای افراد کم توان ندارند. حال در این شرایط میگن کلیه افراد باید کارت ملی خودشون رو عوض کنن. تمام دفاتر پیشخوان دولت هم طبقه دوم به بالا هستند! واقعا نمیشه این طرح رو از یه سنی به پایین اجرا کرد؟
مشکل یکی دو تا نیست و سینما رفتن توش گم میشه
۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
به چه نکته خوب و مهمی اشاره کردید
۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
تختیی: زندگی من برای خودم نیست ، مردم از من انتظار دارند.
این مردم لایق بهترین اتفاق ها هستند، اما غالبا صاحب بدترین اتفاق ها میشوند.
ما برای کیف کردن ادم هایی که میان تماشامون کشتی میگیریم نه برای بردن.
به بردن فکر نکن به کیف کردن تماشاچیا فکر کن.
با وجود کم و کاستی های فیلم اما خوشحالم که فیلمی از تختی ساخته شده.
*در کل ارزش دیدن دارد*
واقعا فکر میکردم فیلمی باشه که خیلی حوصلم سر بره ولی واقعیت اینه که حتی یک دقیقه ام نتونستم از فیلم چشم بردارم ، یک خلاصه کاملا جامع و تمیز بدون پرداخت های اضافی و حوصله سر بر
چقدر این فیلم حرف ها داشت برای گفتن برای درس انسانیت برای همه چیز واقعا، برای انسان بودن در اصل
فیلم بسیار بسیار جذاب ساختار فوق العاده دلنشین و به جرات میگم یکی از بهترین فیلمهایی بود که توی این سبک کار دیدم و چقدر چقدر چقدر تاثیر گذار. پیشنهاد میکنم همه این فیلم و ببینن و لذت ببرن
از فیلم خوب حمایت کنیم
حرف های زیادی درباره ی این فیلم دارم اما ... واقعا لذت بردم و افتخار کردم ... فقط همین.
نزدیک دو ساعت روی صندلی سینما محو تماشای فیلمی زیبا، تأثیر گذار و خوش روایت و فراز و فرود جهان و دنیای پهلوانی شدم که از بچگیم روایتهای زیادی رو به خصوص از پدرم در موردش شنیده بودم.
موسیقی زیبا، گریمهای خوب به خصوص گریم بازیگران تختی(گریم پیر شدن مادر تختی و رفیقش رو دوست نداشتم البته!)،قاب بندیها و طراحی صحنه های چشم نواز و در نهایت فیلمنامه و کارگردانی هنرمندانه...واقعا لذت بردم و پیشنهاد می کنم حتما ببینید.
حیف که سالن خالی بود!:(
بدون اغراق میتونم بگم یک فیلم در کلاس جهانی .من که خیلی کیف کردم از دیدن این فیلم و متاسفم که مورد توجه مخاطبین قرار نگرفته، پیشنهاد می کنم حتماً فیلم ببینید.
حمیدرضا مرادی این را خواند
گالنا، کاوه علیزاده، Negin Fooladi و محمد رضا این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
این فیلم رو تو جشنواره دیدم.شاید نقص داشته باشه اما قطعا ارزش حمایت کردن و دیده شدن داره.بخصوص برای ایرانی که خیلی ها دیگه براش دلسوزی نمیکنن .بخصوص برای این روزها که حس وطن پرستی رو تو وجودمون کمرنگ کردن.
حسین این را خواند
محمد مهدی، حمیدرضا مرادی، celine، کاوه علیزاده، Negin Fooladi و وحید هوبخت این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
تختی که من در ذهنم دارم بیشتر از تختی که آقای توکلی در ذهنش داشته و ساخته است دوست دارم!
و به نظرم هر جا توکلی برای روایت تختی به خاطرات و جملات خود تختی استناد می کرد به تختی واقعی نزدیک می شد و هر جا تخیل خودش را میدان می داد از تختی دور می شد!
امیر مسعود، رضا غیوری و Leon S. Kennedy این را خواندند
جهان، حمیدرضا مرادی، Amin، celine و Negin Fooladi این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
ما با قهرمانان‌مان چ می‌کنیم؟!
‌اول در جریان باشید که نگارنده هیچ وقت احساس وطن پرستی نداشته، با پخش سرود ملی حس خاصی بهش دست نداده و درکی از خاک وطن و عرق ملی نداشته..
و اما امـروز جادوی سینما بمن ثابت کرد که این حس ها هست و ابراز نکردن آن به معنی وجود نداشتن آن نیست
آقای توکلی شما با من چ کردید؟! آنجا که با مدال گرفتن های تختی اشک شوق ریختم و شدم همان مردمانی ک تشویق میکردند و آنجا که میخ برا چارپایه میکوفت گریه کردم آقای توکلی آقا تختی قهرمان گمشده‌ی زندگی من بود که اگر شما تصویرش نمی‌کردید شاید هیچ وقت نسل من به دنبال شناخت آن نمی‌رفت. شما وظیفه‌تان رو خوب انجام دادید که اگر وظیفه ی سینما قهرمان سازی نیست پس چیست
و سوالی که بعد از فیلم گریبانم را گرفته این است که ما با قهرمانا‌ن‌مان چ می‌کنیم؟! آن ها را به اوج قله میبریم و از آن بالا پرتشان می‌کنیم و فقط به سقوط‌شان نگاه می‌کنیم...
ربات مهربان , غلامرضا تختی .تبریک به کارگردان که چنین شخصیت متفکر و دراماتیک رو انقدر منفعل و بی روح نمایش میده مثل یک ربات که طراحی شده برای محبت کردن و فیلم مداممممم رو این مساله تاکید داره , این که چطور ممکنه این مدل ربات در کثافت خانه ای که در ابتدای فیلم نمایش داده میشه که حتی برای زندگی حیوانات هم نامناسبه ساخته شه هم واقعا جای سوال داره . ربات این قصه خیلی با تقوا و نماز خون و دین دارم هستن , به خانم ها هم نگاه نمیکنن و سرشونو پایین میندازن .... واو چقدر من تحت تاثیر قرار گرفتم . آقای توکلی متاسفانه بعد از فیلم من دیه گو مارادونا هستم کاملا از مسیر خودشون خارج شدن .
به نظر من این فیلم محصول ذهنیات سعید ملکان است تا توکلی که دغدغه و سبک شخصی اش در ایم فیلم نمودی نداره و بهتره کمی از ملکان فاصله بگیره
۱۵ بهمن ۱۳۹۷
توکلی تختی را ساخت که خودکشی می کند امیدوارم یک روز هم کسی تختی را بسازد که کشته می شود!
۰۳ فروردین ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
در بافت تصویری و واقع نمایی روزگار زیست تختی زحمت زیادی کشیده شده، تکنیک کارگردانی در قاب بندی و میزانسنها قابل توجه است به خصوص در فصل المپیک اما وقتی به جای فیلمنامه طرح خامی در اختیار داشته باشد به جای خلق شخصیت قهرمان اخلاق گرا، قهرمان پلاستیکی بسازید یا به جای تامل در فراز و فرودهای زندگی تختی، تیتر پردازی کنید به جای استفاده از بازیگر حرفه ای از بدلهای ظاهری تختی بهره ببرید که استعداد چندانی در بازیگری ندارند تا حد زیادی جان فیلمتان گرفته میشود. ساخت درست و منسجم فیلم بیوگرافی کار بسیار سختی است و در این میان باید زمان بیشتری صرف فیلمنامه و روایت داستانی فیلم شود و بارهاو بارها ورز داده شود و هرگز نباید از نابازیگر استفاده کرد. البته از نظر من کار بیوگرافی در قالب سریال بهتر جواب میدهد.
اقای تختی شما خیلی واسه مردم زحمت کشیدی..ولی این مملکت، مملکت حسادت و خیانت هستش.!
یاد دیالوگ عزت اله انتظامی در «خانه ای روی آب» افتادم:‌ «توی این مملکت، بخل و حسادت و تنگ نظری شغل دوم همه مردمه.»
۱۴ بهمن ۱۳۹۷
بدتر از حسادت، خیانت هستش..پیشنهاد میکنم فیلم آتش سبز از محمدرضا اصلانی رو ببینید.
۱۵ بهمن ۱۳۹۷
مرسی از پیشنهادتون، حتما می بینم.
۱۵ بهمن ۱۳۹۷
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
فیلمی خوش تکنیک که بمراتب میتونست بهتر باشه..یک نوع شتابزدگی در روایت از کودکی تا جوانی مرحوم تختی وجود داره که با کمی بیشتر کردن زمان فیلم میشد حل بشه..خیلی شلخته وار یک زندگینامه به تصویر کشیده میشه..طوریکه شما میفهمی اطلاعات زندگی تختی از رفرنس های مختلف برداشته شده و کنار هم گذاشته شده..بدون هیچ اوررلپی یا داستانی..در هر دوره زیاد وارد جزییات زندگی تختی نمیشه و اطلاعات ابتر و سطحی منتقل میشه.طوریکه با خوندن ویکی پدیا هم میشه به این اطلاعات گذرا دست پیدا کرد.بمراتب اگر شخصیت و زندگینامه ی شخصی چون تختی در کشور های دیگر بود فیلم های با کیفیت تری ساخته میشد.موسیقی آخر فیلم به خصوص ساز بندی اش زیاد هماهنگی با داستان و روایت نداره و خیلی بهتر بود تو ساز هایش از ساز های زورخانه ای که در موسیقی متن استفاد شده استفاده میکردند و تم پهلوانی داشت.
اما در مجموع فیلم ارزش دیدن داره..تکنیک های سینمایی و صحنه پردازی و گریم عالی بودند.بازیگر دوران جوانی تختی فوق العاده بازی کرده بخصوص صحنه های مبارزه..سکانس های بار و کافه های اون موقع بدون سانسور های تو ذوق زننده ی رایج ،پرداخته شده که از نکات مثبت فیلم هست.در کل 6 از 10