کمدی کودک و نوجوان رویداد آنلاین
چیدمان
تیوال نمایش بازی یالتا
S3 : 12:36:13 | com/org
امکان خرید پایان یافته
۲۶ فروردین تا ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۵
۲۰:۰۰
۱ ساعت و ۱۰ دقیقه
بها: ۳۰,۰۰۰ تومان

گزارش تصویری تیوال از نمایش بازی یالتا / عکاس: رضا جاویدی

... دیدن همه عکس‌ها ››

گزارش تصویری تیوال از نمایش بازی یالتا (سری نخست) / عکاس: حانیه زاهد

... دیدن همه عکس‌ها ››

گزارش تصویری تیوال از تمرین نمایش بازى یالتا / عکاس: رضا جاویدی

... دیدن همه عکس‌ها ››

آواها

مکان

میدان فلسطین، خیابان طالقانی، بین خیابان سرپرست و فریمان، پلاک ۵۴۴
تلفن:  ۶۶۹۶۸۴۴۳

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
بازی آقای وحید رهبانی واقعا خوب بود. محتوی تاتر زیبا و دلنشین. در کل به نظرم تاتر خوبی بود. پیشنهاد میدم که ببینید.
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
به آگاهی می رساند امکان خرید بلیت روزهای تازه این نمایش فراهم گردید.
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
در شرایطی که بخشی از نمایش‌های فضای فعلی تئاتر تلاش می‌کنند با آشنایی‌زدایی از مفاهیم تئاتر کلاسیک (به معنی عام آن) ساختارهای عجیب‌و‌غریبشان را به رُخ بکشند و یا با طرح محتوای خط‌قرمزی و ممنوعه مورد توجه قرار بگیرند و بخش دیگر مسیر تجاری کردن تئاتر را در سراشیبی‌ تندِ آن طی می‌کنند، بازیِ یالتا بدون توجه به این فضای حاکم، ساده، شیرین و البته پر از جزئیات است. و جالب اینکه در طراحی ساختار و پیشبرد محتوایش بهتر از بسیاری از آن کارهای غامض عمل می‌کند، نه این دلیل که فرمِ پیچیده یا ساده بهتر یا بدتر از هم باشند، بلکه هارمونی فرمی اجزای کار با یکدیگر معیار این بهتر بودن است و مسلمن از بخش دیگر هم بهتر است چون در تضاد با آن نمایش‌ها کاری به کار پولسازی از تئاتر ( آن هم به به هر شیوه و قیمتی) ندارد.
طراحی بی‌ادعا و مینیمال فضای نمایش عاملی است برای شگفت زده شدن از ایده‌های روایی متن که در بین خیال و واقعیت پرسه می‌زند. کنتراست این طراحی مینیمال با ایده‌های جسورانه سیالیت زمان که ساختار کلی متن را شکل می‌دهند، باعث جذابیت نمایش تا آخرین صحنه آن است. اینکه نمی‌دانیم در چند لحظه آتی قرار است متن به کجا و چه‌قدر جلوتر در زمان پرتابمان کند و این نداستن از برخورد درست کارگردان با متن پدید آمده. در عین حال این بازی میان خیال و واقعیت با اجرای به اندازه واقع‌گرایانه و درست و به‌موقع شوخ و طنازانه و استلیزه بازیگران، نشان از درکی درست از متن دقیق و ظریف برایان فریل دارد. همین است که در پایان حس سرخوشانه چخوف که در اکثر آثار او حاکم است را با خود به بیرون سالن می‌بریم.
در کنار همه این‌ها بازی یالتا یک ویژگی نادر و منحصر به‌فرد دارد و آن «تعادل» است. ذوق‌زدگی و افراطی‌گری بی‌دلیل و منطق در آن دیده نمی‌شود و این تعادل عنصری کلیدی است که این‌ روزها نایاب شده و در هر گوشه فضای فرهنگی‌ و هنری‌مان باید قدرش را بدانیم.
این نمایش اقتباس مناسبی از داستان کوتاه - و نه نمایشنامه - «بانو با سگ ملوس» اثر آنتون چخوف است که به گفته‌ی ولادیمیر ناباکوف از بهترین اثار کوتاه داستانی تاریخ‌ادبیات می‌باشد، استفاده‌ی نویسنده از درون مایه‌هائی مانند عشق، نارضایتی از زندگی و روزمرگی، وفاداری/خیانت یا انزوا باعث شده است تا گمانه‌زنی‌ها درمورد ارتباط خط داستانی با زندگی شخصی نویسنده و ازدواج او با یک هنرپیشه در سال ۱۹۰۱ بدل به اطمینان شود. لایه‌ی درونی داستان، مانند بسیار دیگر از نوشته‌های چخوف - حاوی اطلاعات غنی روان‌شناسانه می‌باشد که نیازمند اجرای ظریف آنها در نمایش است؛ عاملی که با وفاداری نسبی نمایش به متن به دست آمده و بیننده قادر به درک ملموس شرایط و حالات روحی بازیگران است. خطاب قرار دادن بینندگان، اجرای زنده‌ی موسیقی و تولید محتوای صوتی در خلال نمایش (به طور خاص حس آرامشی که با نواخته شدن آکورد گیتار با فاصله‌ی ۷‌ از ابتدای نمایش به گوش می‌رسید) و رایحه‌ی چوب تراشیده شده‌ای که در سالن تازه تاسیس به مشام می‌رسید باعث حس‌آمیزی و ایجاد تجربه‌ی به واقع جدیدی برای بیننده شده بود. شاید بخش‌های مختصری از روایت در ترجمه کمرنگ شده‌باشد و یا بازی نقش دوم در همه‌ی قسمت‌ها از همه‌ی پتانسیل‌های خود در نمایش استفاده نکرده بود که البته شاید به دلیل پیشگیری از مبالغه یا حتی یک‌دست شدن نقش قابل توجیه باشد.
نمایش بسیار خوبی بود.
با امکاناتی خیلی کم، اما با استفاده درست از روایت، بازی، نور و موسیقی و صدای زنده، تونسته بود کشش خوبی رو ایجاد بکنه.
البته متن جذاب هم کمک زیاده به این کشش کرده بود و تداخل وهم و واقعیت بعد جالبی به داستان داده بود.
خصوصا که با استفاده به جا از نور (که جا داشت بهتر هم باشه، اما گویا سالن این امکانات رو نداشته) به فضاسازی‌های خوبی رسیده بودن.
بازیگرها (خصوصا بازیگر مرد) هم از بیان و ریتم خوبی برخوردار بودن.
خسته نباشید می‌گم به همه عوامل کار.
soheil، sara saghafi، کیان، علی عبدالرحیم و افسانه س این را خواندند
محمدرضا دانش این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
سلام

اگر خیال و رؤیا به واقعیت بپیوندد باز هم شیرینی و جذابیتش را حفظ خواهد کرد؟

ایده ی نمایش خیلی جذاب هست اما نمایش چندان در انتقال این ایده موفق عمل نمیکند و به قدر کافی تأثیرگذار نیست. علت را میتوان در اتکای کامل نمایش( البته به جز استفاده از نورپردازی و بازیگر سوم که با موسیقی نمایش را همراهی میکند) به دو بازیگر اصلی آن جویا شد. این کارِ دو بازیگر را به خصوص در مورد آقای رهبانی با توجه به پیچیدگی بیشتر کاراکتری که ایفا میکنند، بسیار سخت میکند و نقاط ضعفشان را آشکار. تکنیک بازیگران خوب هست اما به لحاظ حسی هنوز با کاراکترها فاصله دارند و این موجب میشود شخصیت ها عمق کافی پیدا نکنند. البته طبیعتن در روزهای آتی اجرا بهتر و بهتر ... دیدن ادامه ›› خواهد شد.

پ. ن. در دومین شب اجرا دو تا از عزیزترین دوستان تیوالی را زیارت کردم. شهرام مکری هم تشریف آورده بودند.

پ. پ. ن. در بروشور نمایش آمده که گروه تئاتر "دیماک" به مناسبت فرارسیدن اردیبهشت تئاتر ایران و در راستای تحقق گفتمان "تئاتر برای همه"، از طرح "بلیط برای همه(هر چه مقدور هست)" رونمایی میکند. بر طبق این طرح، تمامی افراد بالای ۱۶ سال میتوانند با پرداخت حداقل ۲۰۰۰ تومان یا ببشتر(هر چه در توانشان است)، روزهای ۳، ۱۰، ۲۴ و ۳۱ اردیبهشت در ساعت ۱۷ به تماشای نمایش "بازی یالتا" بنشینند.
کاش یکی دوساعت زودتر این پ.پ.ن رو مینوشتی ذوق زده جان :)))
چه خوب درباره ی کار نوشتی .... امیدوارم هرروز بر پختگی اجرا افزوده شود..
۲۸ فروردین ۱۳۹۵
درود ذوق زده جان ممنون از لطفت و به امیددیدارت عزیز
۲۹ فروردین ۱۳۹۵
به به ، چه عاالی..با آرزوی موفقیت علی جان
و مشتاق دیدارت هستم یه عالمه
۲۹ فروردین ۱۳۹۵
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
نمایش خوبی بود.
ذوق زده و مرد اول این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
داستان مثل غالب داستان های چخوف نگاهی طنز به عمیق ترین لایه های روانی انسان داشت و در یک روایت کوتاه به درون کاراکترها نفوذ کرده بود کاراکترهایی که در نمایش هم خوب پرداخت شده بودند از طرفی خلوتی به ظاهر عمدی سن نمایش تمرکز روایت رو افزایش داده بود، نمایش تمهیداتی مثل درگیر کردن چندباره تماشاچیان را داشت که ریتم به ظاهر کم آفت و خیز ان را پوشش می داد، در مجموع اگر به آدم ها و روابط می اندیشید نمایش بازی یالتا می چسبد به روانتان
مجید و ایمان عبدلی این را پاسخ داده‌اند
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
به آگاهی می‌رسد امکان خرید بلیت این نمایش با تخفیف ویژه سه روز نخست اجرا همینک فراهم شد.
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید