آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال نمایش زمستان خوانی
S3 : 17:03:34 | com/org
امکان خرید پایان یافته
شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳
۱۸:۰۰ و ۲۰:۰۰
۱ ساعت
بها: ۲۰,۰۰۰ تومان

با سپاس از همراهی صمیمانه ی: فهیمه امن زاده، محمد رضا ایمانیان، رضا دادویی، فریبرز دارایی، آزاده سادات علیزاده، کیهان کنش لو، محمد مجتهدی، خیام وقار کاشانی و هم کاران گرامی تیاتر باران.

یادداشت پیام دهکردی، رییس جشنواره ی امید: 

هنگامی که مُجابم کرد
نهالی خُرد بود
در معرضی بی آفتاب.
 کنون اش درختی می بینم بَربالیده و گسترده شاخ سار
 که در سایه اش به فتحِ زمینِ سوزان می رود. -
نگاهش کنید!
«ا. بامداد»

راه های ارتباطی با تئاتر باران: سایت اینستاگرام کانال تلگرام

گزارش تصویری تیوال از تمرین نمایش زمستان خوانی / عکاس: یاسمن ظهور طلب

... دیدن همه عکس‌ها ››

آواها

مکان

خیابان فلسطین، پایین تر از خیابان انقلاب، پلاک ۲۹۲/۱
تلفن:  ۶۶۱۷۶۸۲۵، ۶۶۱۷۶۸۱۲

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید

گزارش مهر از تمرین «زمستان‌خوانی»
دست همه ما در یک گناه مشترک آلوده است/ از بیضایی تا چخوف و شکسپیر
«زمستان خوانی» که کولاژی است از پیوند و رابطه ارگانیک آثاری از بهرام بیضایی، پیتر هانتکه، ویلیام شکسپیر و آنتوان چخوف، یادمان جشنواره تئاتر خصوصی «امید» است در سالی که به خاطر نبود حمایت، برگزار نشد.

به گزارش خبرنگار مهر، پیام دهکردی که طی سال‌های متمادی به عنوان بازیگر تئاتر فعالیت داشته و در آثار کارگردان‌های مطرح از نسل‌های مختلف به ایفای نقش پرداخته است، پیش از این با نمایش «متولد ۱۳۶۱» کارگردانی در عرصه حرفه‌ای تئاتر را تجربه کرد. این روزها دهکردی بار دیگر کارگردانی تئاتر را تجربه می‌کند که البته این تجربه بیشتر از اینکه بنا به تمایل هنرمند به فعالیت در عرصه کارگردانی تئاتر باشد، مرتبط با شرایط و وضعیت پیش آمده ... دیدن ادامه ›› برای اوست.

پیام دهکردی که طی چند سال گذشته جشنواره تئاتر خصوصی «امید» را بر پا کرد، در سال ۹۳ و به دلیل نبود حمایت مالی موفق به برگزاری دوره جدید جشنواره‌ای که در برگیرنده تجربیات جوانان علاقه‌مند تئاتری است، نشد. به گفته دهکردی درخواست جوانان مشتاق برگزاری جشنواره تئاتر «امید» باعث شکل‌گیری «زمستان خوانی» شد تا شرایط حاصل از برگزار نشدن این دوره جشنواره، با اجرای این یادمان به ناامیدی جوانان علاقه‌مند تئاتری منجر نشود.

نونا ناجداران، شهاب خنجری، نیلوفر دربندی، اکرم رادنیا، پریا حضرتی، احسان حاجیانی، شاهد تعبدی، سینا کیهانیان، بهاره نرگسی و مریم نجفی جوانانی هستند که به سرپرستی پیام دهکردی از مکان تمرینی در منطقه دارآباد تهران «زمستان خوانی» را آغاز کردند تا در روز شنبه ۱۶ اسفندماه در تماشاخانه باران به سرانجام برسانند و یادمان جشنواره تئاتر «امید» را برگزار کنند.

«ای شب، منِ اندوهگین روزگاری مردکی بودم با دل پاک که در مرزی از مرزهای روز و شب خانه داشتم. مرا دشت سبز بود و کشتزار بزرگ. در جایی از کشتزار من بود که روز و شب به هم می‌رسید و در این زمین سبز من بود که هر سپیده دم خورشید، به آواز من، چون گل سرخ، می‌رویید و در این کشتزار سبز و بزرگ من بود که باری کشتگران، آوازهای خود را، در ستایش ابرهای خوب رونده نیک بارنده، بر می‌داشتند. کشتزار من چنین بود و من در این کشتزار خانه داشتم. من اژدهاکش، من سربلند که مار سه پوزه خشکی را سر افکندم و از چشمه‌های بسته جوی‌‎ها روان کردم آن روز که یامای پادشاه پا به زمین ما نهاد فراموشم باد! آن روز که پدر مرزبانم باده سرخ به او پیشکش کرد و یامای باده نوشیده آکنده بسیار نوشیده او را دوپاره کرد تا بنگرد که خون سرخ تر است یا باده و مرا که به او گفتم «اندوه بر تو باد که خانه های ما را به اندوه آکندی» گفت تا تازیانه زنند و تازیانه را پیش روی مردم کوی‌ها و برزن زنند و مرا که می‌بردند دیدم که خانه های از چوب ساخته خوب ساخته ما آتش گرفته بود.»

و «زمستان خوانی» در تمرین گروه با این مونولوگ از «آژی دهاک» بهرام بیضایی آغاز می‌شود.

نمایش زمستان خوانی

بیان دیالوگ‌ها در زیر نور چراغ قوه‌هایی که در دست تعدادی از بازیگران است توسط بازیگری جوان، علیرغم یادآوری قدرت و توانایی بیضایی در نگارش جملات و دیالوگ‌های تأثیرگذار به مخاطب، جای خالی این نمایشنامه نویس مطرح و تأثیرگذار تئاتر ایران را متذکر می‌شود. «افرا» و «کارنامه بنداربیدخش» نیز ۲ نمایشنامه دیگر بهرام بیضایی هستند که در چیدمان مدنظر پیام دهکردی، بخش‌هایی از آن‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

دهکردی درباره استفاده از بخش‌هایی از نمایشنامه‌های بیضایی در کولاژ «زمستان خوانی» متذکر می‌شود: جای آقای بیضایی خالی است. چرا راحت نشسته‌ایم و می‌گوییم بهرام بیضایی نیست؟ چرا وقتی در تئاتر صحبت از بیضایی می‌شود به دکلاماسیون و ژست‌هایی فکر می‌شود که گمان می‌کنند شیوه اجرای آثار بهرام بیضایی است؟ عظمت آقای بیضایی در به روز بودن آثارش است. آثارش بیانگر این هستند که او امروز را زندگی می‌کند و حرفش بیانگر حالاست. قصه ظاهر ماجراست و در پس آن یک جهان‌بینی نهفته است.

زنان و مردان جوان «زمستان خوانی» در تمرینات خود از دل آثار بیضایی، به سراغ «ریچارد سوم» ویلیام شکسپیر، «اتهام به خود» پیتر هانتکه و «سه خواهر» آنتوان چخوف می‌روند. دهکردی معتقد است کولاژ به دست آمده بر اثر پیوند و رابطه ارگانیکی است که این آثار ادبیات نمایشی با وجود تفاوت جغرافیایی با یکدیگر دارند.

صدای ریختن آب به سطل‌های حلبی که بر اثر چلاندن دستمال‌هایی توسط بازیگران زن ایجاد می‌شد، فضایی وهم آلود را در تاریکی میان صحنه‌ها ایجاد می‌کرد و استفاده از نور چراغ قوه دستی این فضا را تشدید می‌کرد. البته به گفته پیام دهکردی در اجرای نمایش در تماشاخانه باران استفاده از این چراغ قوه‌های دستی به دلیل یکسویه بودن جایگاه مخاطب امکان‌پذیر نیست.

سادگی مشهود در تمام صحنه‌های «زمستان خوانی» حاکی از شکل کارگاهی این اثر نمایشی دارد. البته این روزها واژه کارگاهی به هر کاری اتلاق می‌شود که از صحنه‌ای تهی و ساده از هر نوع خلاقیت و در عین حال زبانی بدون مفهوم بهره می‌برد. دهکردی درباره بیراهه رفتن در شیوه کارگاهی که در بین برخی از تئاتری‌ها مرسوم شده است، توضیح می‌دهد: در هر خلقی که قرار است خلق ناب باشد، زبان نقش کلیدی دارد که متأسفانه تئاتر ما فاقد این است. البته مسائل غیر قابل پیش‌بینی که شک اجرا شدن یا نشدن نمایش را ایجاد می‌کنند و همچنین بحث مسائل و مشکلات مالی، باعث می‌شوند که گروه‌ها فقط به سمت بسامان رساندن نمایش حرکت کنند که در این مسیر خلاقیت مثله می‌شود.

وی معتقد است ماندگار نبودن اکثر کارهای امروز تئاتر ایران به خاطر نبودن خلاقیت است و طبیعتا گروه‌ها به سمت اجراها و کارگردانی‌های چمدانی می‌روند. دهکردی ادامه می دهد: فضای دانشجویی به واسطه شور بی‌پایان و انگیزه در بستر کارگاهی حیات و تنفس دارد اما گسترش سالن‌های اقماری که البته در ذات روند نادرستی نیست، به تئاتر دانشگاهی آسیب زده است. جشنواره تئاتر امید قرار بود بین تئاتر دانشجویی و تئاتر حرفه‌ای باشد یعنی به نوعی می‌توان آن را تئاتر آماتوری نامید. امروز تئاتر آماتوری، تئاتر دانشجویی و تئاتر حرفه‌ای نداریم و یک بدحالی عمومی وجود دارد.

«اینک به تیغ تو پاداش خود دریافتم؛ پاداش زندگی بر سر دانش نهادن»، این دیالوگ بر گرفته از نمایشنامه «کارنامه بنداربیدخش» بهرام بیضایی توسط یکی از بازیگران زن نمایش گفته می‌شود. از حال و هوای «زمستان خوانی» و دیالوگ‌ها و بخش‌هایی که از نمایشنامه‌های مختلف در آن استفاده شده، برداشت می‌شود که دهکردی از حال و روز تئاتر ایران راضی نیست. وی در این باره می‌گوید: همه ما در یک گناه دسته جمعی سهیم هستیم. بی انصافی است اگر بگوییم که هنرمند یا دولتمرد به تنهایی در ایجاد وضعیت کنونی برای تئاتر گناهکار هستند. همه دستان‌مان تا آرنج آلوده است.

نمایش زمستان خوانی

بانی جشنواره تئاتر خصوصی «امید» درباره اینکه چرا حمایت معاونت هنری و اداره‌کل هنرهای نمایشی از این جشنواره مستقل را در دوره قبل پذیرفت، یادآور می‌شود: این پیشنهاد را با تأکید بر اینکه «حمایت آری، دخالت نه» پذیرفتم زیرا سال گذشته نیت بر حمایت بود و باید بپذیریم که معاونت هنری و اداره‌کل هنرهای نمایشی تنها متولی تئاتر در سیاره ایران هستند. در دوره گذشته برخی تشکل‌های مردم نهاد که در جناحی خاص از سیاست تعریف پیدا می‌کردند برای حمایت از جشنواره تئاتر «امید» پیشنهاد دادند ولی من نپذیرفتم.

دهکردی که به عنوان دبیر دوره اخیر جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان فعالیت داشته، با اشاره به اینکه در ایران وضعیت فعالیت‌های فرهنگی و هنری غیر قابل پیش‌بینی است، تأکید می‌کند: تا قبل از دبیری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان فکر می‌کردم که درباره تئاتر و وضعیت آن در ایران همه چیز را می‌دانم ولی بعد از جشنواره متوجه شدم که همه دانسته‌های من توهمی از واقعیت موجود بوده است.

در صحنه تمرین «زمستان خوانی» مونولوگی از «حمید شایان» شخصیت دوچرخه ساز نمایشنامه «افرا یا روز می‌گذرد» اثر بیضایی گفته می‌شود که حاکی از چرخ باطلی است که اکثر انسان‌ها در زندگی گرفتار آن هستند.

دهکردی درباره چرخه‌ای که اکثر فعالیت‌های تئاتری گرفتار آن هستند که چرخه تعطیلی رویدادها در نبود حمایت‌های مالی دولتی است و راهکاری که جشنواره تئاتر «امید» برای برون رفت از این چرخه می‌تواند در پیش بگیرد، توضیح می‌دهد: دو مسیر برای ما باز است؛ اول اینکه برای برگزاری جشنواره در سال آینده جذب حمایت کنیم که امر نشدنی است زیرا حامیان مالی خصوصی برای چه برای جشنواره تئاتر فجر و تئاتر کودک و چه برای جشنواره تئاتر امید حاضر به حمایت نشدند. مسیر دوم این است که روی پای خود بایستیم و طرح یک ساز و کار را ایجاد کنیم.

وی متذکر می‌شود: متأسفانه توان کار گروهی در ایرانیان از دیرباز ضعیف بوده است و فرهنگ آن وجود ندارد. ما بیشتر آدم‌های شوریم تا شعور.

مؤسس جشنواره تئاتر «امید» تأکید می‌کند: سال پیش گفتم که نمی‌گذارم جشنواره تئاتر امید برگزار نشود. امیدوارم بتوانم برگزاری این جشنواره را بسامان کنم چون جشنواره ای است با نگاهی سالم و برای جوانان.

گروه، تمرین خود را به پایان می‌رساند و این جوانان علاقه‌مند به تئاتر خود را برای اجرای یادمان جشنواره تئاتر «امید» آماده می‌کنند. در این تجربه عارفه لک به عنوان دستیار و برنامه‌ریز اجرا، وحید لک مدیر روابط عمومی و امور رسانه و رضا معطریان به عنوان عکاس با پیام دهکردی همکاری دارند.


›› تا ۲ پاسخ


برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
زمستان خوانی روی صحنه می رود
پیام دهکردی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون با اعلام این مطلب افزود: در این اثر قطعاتی از کارهای مختلف نویسندگانی چون بهرام بیضایی، پیتر هانتکه و... بهره گرفته شده است.

این فعال عرصه تئاتر افزود: قصد من از به روی صحنه بردن این اجرا یادمانی برای جشنواره امید است که امسال به علت مشکلات مالی برگزار نشد.

وی توضیح داد پس از برگزار نشدن این جشنواره با سیل عظیم علاقه مندان این جشنواره مواجه شدم و احساس کردم حداقل با اجرای این کار بتوانم این پیام را بدهم که جشنواره زنده است و در تلاش هستیم تا در سال آینده آن را برگزار کنیم.

دهکردی که به تازگی دبیری جشنواره کودک و نوجوان استان همدان را برعهده داشت اضافه کرد: با ده نفر از دانشجویان این کار را به روی صحنه می برم و شنبه 16 اسفند دو اجرا در ساعت های 18 و 20 در تماشاخانه باران خواهیم داشت.
«زمستان خوانی»با سرپرستی و طراحی پیام دهکردی 16 اسفند ماه در تیاتر باران اجرا می شود. پیام دهکردی در همین زمینه گفت: با توجه به اینکه فعالیت‌های هنری در کشور بعد از مدتی تعطیل می‌شوند و جوانان تئاتری علاقه‌مند به جشنواره «امید» نیز نگران رخ دادن چنین اتفاقای برای جشنواره بودند، تصمیم گرفتم تا در روز 16 اسفندماه سال جاری پرفورمنسی را به عنوان یادمان جشنواره روی صحنه ببرم.

دهکردی با بیان اینکه اجرای این یادمان نشان می‌دهد که جشنواره تئاتر «امید» تعطیل نشده و سال آینده برگزار خواهد شد، افزود: طی توافقاتی که با تماشاخانه تیاتر باران داشتیم، روز 16 اسفندماه سال جاری و در 2 نوبت 18 و 20 این پرفورمنس که با حضور 10 بازیگر جوان تئاتر اجرا می‌شود، روی صحنه می‌رود.

وی درباره پرفورمنس مدنظر برای اجرا در تماشاخانه باران توضیح داد: «زمستان خوانی» نام این پرفورمنس است که بر اساس چندین نمایشنامه از نمایشنامه نویسان داخلی و خارجی و با رویکردی کارگاهی، با سرپرستی من تولید شده است.
›› تا ۳ پاسخبرای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
دغدغه استاد دهکردی برای ما که از نزدیک شاگردی ایشان را کرده ایم، دغدغه ای شریف و متعالی است.
امیدوارم روزی سیاره ایران تبدیل به کشور ایران شود؛ و اندیشمندان و بزرگان و شایستگان ارج نهاده شده و هزار کار ناکرده خویش را به فرجام برسانند.
سلام
این کار نویسنده ندارد؟
طبق صحبت جناب دهکردی ظاهرا کلاژی هست از آثار بزرگانی مثل شکسپیر ، بهرام بیضایی و... که مضامین همسو با موضوع کار دارند .
۰۵ اسفند ۱۳۹۳
سپاس از توضیحتان
۰۷ اسفند ۱۳۹۳
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید