تیوال موسیقی | اخبار | " ردیف کاربردی موسیقی ملی ایران" رونمایی می‌شود
S3 : 17:51:00

مراسم رونمایی از کتاب "گزیده‌ی ردیف کاربردی موسیقی ملی ایران" تألیف استاد کیوان ساکت جمعه 8 بهمن ساعت 19با حضور استادان میر جلاالدین کزازی، فرهاد فخرالدینی،محمد سریر،علی اکبر شکارچی، میلاد کیایی، هومان اسعدی و مجتبی سبزه در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود.

کیوان ساکت سال ۱۳۴۰ در خانواده‌ای فرهنگی در شهرستان مشهد چشم به جهان گشود. وی از کودکی با تشویق مادر و پدرش به فراگیری موسیقی و نقاشی پرداخت، در نقاشی شاگرد اساتیدی چون اصادق‌پور، پیراسته و در رنگ و روغن و آبرنگ نیز نزد استاد دوّلّو آموزش دید.  وی اوّلین درس‌های موسیقی را نزد دایی خود منوچهر زمانیان در کارگاه موسیقی کودکان و نوجوانان که آن زمان از سوی صدا و سیمای وقت به مدیریت مرتضی دلشب در مشهد تأسیس شده بود فرا گرفت.

کیوان ساکت سال ۱۳۷۵ گروه وزیری را تأسیس و از آن زمان تا کنون آثار زیادی را با این گروه به اجرا در آورد. او در سال ۱۳۶۹ به دعوت پرویز مشکاتیان به عنوان نوازنده و تک‌نواز به گروه عارف دعوت شد که حاصل این همکاری آثاری نظیر "افشاری مرکب"، "افق مهر"، "وطن من" با صدای ایرج بسطامی، و "مقام صبر" از ساخته‌های استاد مشکاتیان با تکنوازی تار و سه‌تار کیوان ساکت و آواز علیرضا افتخاری است. از دیگر فعّالیت‌های کیوان ساکت می‌توان به کُنسرت‌های متعدد در داخل و خارج از ایران اشاره و ارکستر بزرگ کیوان ساکت که با بیش از ۶۰ نوازنده و خواننده به همت اوراه اندازی شده است. به زودی آلبوم تصویری اجرای ساکت  با سالار عقیلی به بازار هنر روانه می‌شود . ساکت درباره ردیف اعتقاد خاصی دارد و ضمن احترام و لزوم یادگیری ردیف قدما برای هنرمندان حرفه‌ای لزوم یک ردیف کاربردی مختصر را برای فراگیری ضروری می‌داند. او مدتی است به نگارش  کتابی مشغول است که  مشکلات هنرجویان را در درک و دریافت مبانی ردیف تا حد زیادی حل می‌کند.

کتاب‌های ردیف به تألیف ساکت امروزه در اغلب شهرهای ایران توسط مدرسین تار و سه‌تار تدریس می‌شود .

گفتنی است استاد ساکت اخیراً در کانادا و شهرهای تورنتو، اتاوا و مونترال کُنسرت‌های موفقی را به اجرا در آورده است .

علاقه مندان برای حضور در این مراسم می‌توانند به فرهنگسرای ارسباران به نشانی خیابان شریعتی،  سیدخندان، خ جلفا مراجعه و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های 20-22872818 تماس بگیرند.

منبع: هنرآنلاین

۰۷ بهمن ۱۳۹۵