تیوال نمایش آشپزخانه
S2 : 16:39:32
خرید بلیت
۳۰,۰۰۰ تومان
٪۲۰ تخفیف
  ۲۹ مهر تا ۳۰ آبان
  ۲۱:۰۰
  ۱ ساعت و ۴۰ دقیقه
 بها: ۳۰,۰۰۰ تومان

: آرنولد وسکر
: امیرحسین بیات
: مهدی چاکری
: محمدحسن معجونی

: شایلان عشایری
: ندا نصر
: صبا کسمایی
: پویا پورامین
: صالح تسبیحی
: فریبرز دارایی
: سیاوش البخشی نائینی
: رضا سامانی
: شیرین طیبی، ندا تسلیمیان، نگین نجفی
: سارا بقا
: نیلوفر نقیب ساداتی، محمدرضا رحمتی، نیما خطیب شاد، مهران کریمی
: بهشاد رسولی، آیدین بهنامیان، امیر شجاعی، سینا صیام
: سید مصطفی طباطبانسب، امیر حسین بابائیان
: مصطفی جمال لیوانی، فرزاد چوپانی، حمیدرضا صفوی، محمد حسن درباغی فرد

الف) اجرای اول با گروه بازیگران شیراز ۲۹ مهر لغایت ۱۰ آبان
: (به ترتیب حروف الفبا) مهدی ابو حمزه، پوریا احمدی، نکیسا ادیب، امیر اسداللهی، برنا انصاری، سارینا بهرامی، افسون پالیزبان، پویا پورامین، زهرا پناهنده، شیرین جهانبخش، طناز جوانمردی، زهرا حسین آبادی، حسین حسینیان، مهران حیدری، پوریا خرم، علی خواجویی، مریم دارابی، رضاذهبی، فائزه رستگاری، حامد سروری، مازیار سیدی، مونا طحانی، بهار علیپور، نگین فتحیان، زهرا کاظمی، هستی محمودی، مریممرشدی، محمد مطهری پور، یاشگین معصومی، نجوا وهاب، کیمیا همایونی و محمد حسن معجونی

: محسن خباز
: مجتبی خباز
: داوود زارع
: هانیه کاظمیان
: علی شریفی
: محمد معلق
: فاطمه صادقیان
: اَوین میرزایی

ب) اجرای دوم با گروه بازیگران رشت ۱۲ آبان لغایت ۲۱ آبان
: (به ترتیب حروف الفبا) محمدرضا آبانگاه، سوفیا اسماعیل زاده، سیاوش البخشی نائینی، برنا انصاری، اشکان بخشنده، مرسده بردبارمنش، آیدین بهنامیان، الناز بیگی، سوفیا پادمهر، شادی پورعباس، برنوش پورغفار، ترمه توحیدی، افشین سپاسگزار، ناژین چهرسیمین، فریما حبیبی، حسینحسینیان، شهاب دست آموز، تینا درخشنده پیکر، ریحانه رضاییان، فرناز زارعی، نازنین شریفی، روشنک شعبانی، سینا صیام، مجتبیعلیپور، عامر عظیمی، میثاق علینژاد، امیر قاسمی، فروغ کاظمی، فاطمه لطافت، سمانه منیری، احمدرضا مقدسی، مهسا مقدم، کیوانمقدم، امین ناطقی، مریم نژاد، محمد نوروزی

: سید فرزام حسینی
: پانیز برزعلی
: برنا انصاری
: ناژین چهرسیمین
: مینا حسنپور

پ) اجرای سوم با گروه بازیگران تهران ۲۲ آبان لغایت ۳۰ آبان
: (به ترتیب حروف الفبا) محمدرضا آبانگاه، مهدی ابوحمزه، مهسا احمدی، آناهیتا آذرپیوند، مهشید آقاخانی، سیاوش البخشی نائینی، سروین امامی، برناانصاری، روژان ایرجی، پویا پورامین، صبا پویشمن، هاله پورقدیمی، افشین تمدن، غزال توکلی، مهسا جمشیدی، حسین حسینیان، هدیهحسینی نژاد، مژده دایی، یاسمن دهقانی، هلیا رضایی، رکسانا سکایش، مازیار سیدی، امین سیمیار، کتایون طلایی، آرزو عادلی، زینبعباسی، هانیه عسگری، سحر علیرضایی، امیر قاسمی، علی قانعی، پریناز کبیری، سوگل کلابی، مینا مسیحی، احمدرضا مقدسی، نگارنجفی، شهاب نظام دوست، فرنوش نیک اندیش

: پگاه طبسی نژاد
: مهدی آشنا
: عسل اصفهانی
: سیاوش البخشی نائینی
: زهرا میرآقایی
: امیر حسین بیات، هدیه حسینی نژاد

- نمایش «آشپزخانه» به کارگردانی محمد حسن معجونی، با همکاری سه گروه بازیگری مختلف از شهرهای شیراز، رشت و تهران، مهر و آبان ۱۳۹۸ در سالن اصلی تالار مولوی اجرا خواهد شد. شایان ذکر است که هر گروه بازیگری هشت شب اجرا خواهد داشت و این تور با نمایش «آشپزخانه» تولید گروه شیراز از ۲۹ مهر ماه اجراهای خود را آغاز می‌نماید.

دست‌اندرکاران آشپزخانه‌ی رستورانی در میان عشق و خشونت در جستجوی رؤیاها، هدف ها و انگیزه‌هایشان هستند.

توجه مهم: با توجه به اینکه محیط باز روبروی سالن بخشی از محیط دانشگاه تهران است، کشیدن سیگار در این محیط ممنوع است.

سبک:
درام
شهر:
تهران

گزارش تصویری تیوال از نمایش آشپزخانه / عکاس:‌ رضا جاویدی

... دیدن همه عکس ها »

اخبار وابسته

» انتشار تیزر نسخه تهران

» «آشپزخانه» شیراز وارد تالار مولوی می‌شود.

» سه‌گانه «آشپزخانه» به صحنه می‌رود/ میزبانی تالار مولوی از ۲۰۰ تئاتری

ویدیوهای وابسته

مکان

خیابان انقلاب، ابتدای خیابان شانزده آذر، شماره شانزده، جنب کلینیک دانشگاه تهران، مرکز تئاتر مولوی
تلفن:  ۶۶۴۱۹۸۵۰


«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
خرید بلیت این نمایش به کارگردانی محمدحسن معجونی با اجرای گروه بازیگران شهر تهران در روزهای چهارشنبه ۲۲ تا یکشنبه ۲۶ آبان‌ماه همینک آغاز شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایش آشپزخانه به گونه ایه که مخاطب رو خیلی زود جذب میکنه و با وجود تعداد بالای بازیگرانش خیلی سریع کاراکترهارو معرفی میکنه طوری که تو ذهن تماشاگر نقش میبندن. داستان راجع به گذر امورات در آشپزخانه رستوران در لندن هستش که هر کسی میتونه این ترکیب بندی رو در هر مکان یا فضای دیگه تو ذهن خودش تصور کنه.بعنوان مثال میتونیم آشپزخونه رو به دنیا یا همون کره آبی تشبیه کنیم که خودمون دلیل صلب آرامش خودمون و دیگران میشیم و تقصیرات رو به گردن دیگری و خیلی اوقات خالق هستی که همون مدیر رستوران هست میندازیم.یا اینکه با نارضایتی بی مورد فقط کاممون رو تلخ میکنیم و میدونیم که همه این رخدادها تکرار خواهند شد و این چرخه ادامه داره.از داستان و درونمایه که بگذریم به صحنه های شلوغ و پر پرسناژ میرسیم.این موضوع گاهی باعث غافل شدن تماشاچی میشه و به عبارتی تمرکز حواس رو ... دیدن ادامه » ازبین میبره و در عوض به ریتم نمایش کمک شایانی میکنه طوریکه به هیچ وجه افتادن ریتم یا مکث مشاهده نمیشه. بیشتر روابط بین شخصیت ها با خشونت و درگیری همراهه و این مورد و سروصداهای ناشی از اون یکی از دلایلیه که موجب آزار مخاطب میشه.در کل نمایش جذاب و گیرایی بود و لذت بردم.خسته نباشید میگم به همه عوامل.پایدار باشید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، از جمعه ۱۷ تا سه شنبه ۲۱ آبان، به نویسندگی آرنولد وسکر، کارگردانی محمدحسن معجونی و گروه بازیگران رشت، آغاز شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برای اینکه از یه اجرا لذت ببرید باید عوامل زیادی دست به دست هم بده تا همه چی کامل باشه از تماشاچی و صندلی و تهویه مناسب بگیر تا نور و صدا و متن و اجرا و بازیگر و کارگردان.نمایش آشپزخانه در تئاتر مولوی همه اینها رو با هم داشت.
شخصا از اون جایی که عاشق بازیگری هستم ترجیح میدم اجراهایی رو ببینم که با 4 یا نهایتا 5 بازیگر اجرا میشه تا بتونم با دقت بیشتری ریزه کاری بازی هر بازیگری رو ببینم و یاد بگیرم و لذت ببرم اما اسم حسن معجونی به ترجیح من چربید.
آشپزخانه یه جای شلوغ و پر رفت و آمد و پر سر و صداست و پر از افرادیه که هر کدوم یه قسمتی از کار رو به عهده گرفتند.اما تو این حجم از شلوغی به راحتی می تونید شخصیت های متنوع و منحصر به فرد رو ببینید بدون کمترین تشابهی.
اکثر کارکنان این آشپزخانه،آدم هایی هستند که از کارشون خسته اند،از زندگیشون راضی نیستند و از آشپزخانه ... دیدن ادامه » بیزارند اما تنها حرکت و کنش اونها نسبت به این اتفاقات،فقط حرف و به هم پریدن و دعواست اونم نه دعوا با مدیر،دعوا با همدیگه چون دستشون به جایی نمی رسه که عصبانیتشونو خالی کنند.
خشم و عصبانیت تقریبا از همون شروع نمایش مشخصه.مکس که جواب سلام نمیده و با تندی جواب غرغرای بقیه رو میده،برتا که با یه کلمه دختر از طرف مگی عصبانی میشه و با اومدن مایکل و مزه پرونیاش،نوبت به بروز عصبانیت گاتسون میرسه و بعدشم نوبت دعوای نیکلاس و برتا سر یه سبده.
نمایش پر از لحظات شاد و بامزه است .همزمان با دیالوگای تند و پینگ پنگی بازیگرا که تماشاگر رو به وجد میاره،موج خشم و نفرت هم آروم آروم بزرگ و بزرگتر میشه و تقریبا عمده نمود این خشم رو تو حرکات و رفتار و گفتار پیتر میشه دید.پیتر میون این همه آدم منفعل و ترسو تنهاست و نمیدونه باید چیکار کنه.نمیدونه چطور به اونها بفهمونه میشه جور دیگه ای هم زندگی کرد،اینو نه مونیک میفهمه نه مایکل و نه هیچکس دیگه.همه اینها باعث شده هر حرکتی که از پیتر سر میزنه رگه هایی از خشم و نفرت توش باشه،نمونش جایی که زن حامله ای در خواست غذا می کنه و سرآشپز میگه هرکی پول بده بهش غذا میدیم و مایکل هم با همون خل بازی همیشگی،به سوپ ترشی که ده روز مونده خامه اضافه میکنه تا به اون زن بده و پیتر جلوی هردوشونو میگیره و از ناهار خودش به اون زن میده و تازه بابت اون هم باید کلی توضیح بده.
متن نمایش،جالب و جذابه و داستان ذره ذره جلو میره و انتهای نمایش به اوج خودش میرسه.
کارگردانی عالیه و اینو میشه از توجه به کوچکترین جزییات نمایش فهمید و خب از حسن معجونی کمتر از این هم انتظار نمیره.
بازی همه بازیگران این نمایش خوب و قابل قبوله اما پیتر با بازی بی نظیر مازیار سیدی بیشتر از همه چشم ها رو به خودش خیره میکنه.
پ.ن:موقعی که قصد خرید بلیت آشپزخانه رو داشتم،با دیدن تخفیف وفاداری خوشحال شدم اما با خوندن توضیحات،متوجه شدم که وفاداری برای دیدن مجدد همین نمایش لحاظ میشه.نمیدونم این تخفیف ها با نظر چه کسانی اعمال میشه اما هرکسی که بوده از پتانسیل بالای این نمایش برای جذب مخاطبی که یکبار کار رو دیده خبر داشته،همونطور که خیلی از تماشاگران دیشب،مشتاق دیدن آشپزخانه برای بار دوم بودند.
دست مریزاد به گروه تئاتر لیو،به امید موفقیت های بیشتر
سلام به شما،
خیلی ممنون بخاطر توصیف صحنه ها... اینقدر خوب بود که کاملا فضا رو درک کردم و حتی تصویر سازی بخودی خود شد.
نمایش جالبی بوده واقعا، دست مریزاد.
تعریف کار حسن معجونی و هم شنیدم.

یه سوال چنین نمایشی جزو کدوم ژانر هست؟ دسته بندی نمایشی مد نظرم ... دیدن ادامه » هست...
۱۰ آبان
باز هم جالبه،
مرسی برای تعریفتون.

حق با شماست که نمایشو دیدین .... و من خواستم موردی که شات آشپزخانه داشت و سریال بود مطرح کنم .

تماشای نمایش آشپزخانه رو به تئاتری ها پیشنهاد میکنم .
نمایشی واقعا جالب بنظر میرسه ،

آقای پویا فلاح هم این پست بسیار ... دیدن ادامه » خوب و در این باره داشتند.
۱۰ آبان
ممنون از مهرتون،ارادتمند ❤
۱۰ آبان
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ما بزرگ و نادانیم
مثل گاو مینوشیم
مرتعی سرابی را

قحطی است و می‌دانیم
گریه غرق خواهد کرد
اسب های آبی را

هم درشت و غمگینیم
هم سیاه و بدبینیم
هم برای آبادی، قطره ای نمی باریم
هم نگه نمی‌داریم، حرمت خرابی را

شب که می شود خوابیم
صبح و ظهر هم، خوابیم
عصر ... دیدن ادامه » هم که تا شب خواب
شب دوباره تا شب خواب

توی خواب می‌بینیم، روز آفتابی را

مثل گاو نوشیدیم
مثل اسب کوشیدیم
مثل اشک جوشیدیم
گریه غرق کرد آنگاه
اسب های آبی را
(گروه شیراز)
مرگ رویاها در روزمرگی و عدم مدیریت
جناب معجونی همیشه قابل احترام و کارش دیدنی است ، دغدغه مندی برای تعلیم و تربیت و حرکت وی در استفاده از بازیگران شهرستانها در جهت رشد استعدادهای این سرزمین ارزنده و تحسین برانگیز است.
حرکات ریتمیک ورود و خروج پیش خدمتها و موزیک همراه و همینطور ایست ناگهانی و ادامه گوشه ای از بازی ، جریانی دیدنی از هنر تئاتر را به رخ می کشد.
طراحی صحنه قابل قبول است گرچه در جاهایی مکالمه های آن سوی میز برای تماشاگران این سو سخت شنیده می شد(مثال :صحنه آماده کردن سینی سالمون توسط پیتر و حرفهای کشدار و با طمأنینه وی). دِبیِ فحش و ناسزا یک مقدار زیاد بود، بازی ها اغلب هماهنگ از کار درآمده بود از جمله مازیار سیدی و حسین حسینیان و دوست دختر پیتر ، و کم تجربگی برخی هم مثل خانم مدیر آشپزخانه و دستیار قناد کاملا واضح بود.
نمایشنامه ... دیدن ادامه » آشپزخانه انتخاب خوبی برای اجرا در ایرانِ امروز محسوب می شود. جملۀ "چرا ازینجا نمیری؟" و رفتن هایی تحمیلی به دنبال نجات زندگی که این روزها زیاد می شنویم . نمونه های پیتر(مطرح ترین کاراکتر) را هم زیاد دیدیم کسی که اختلاف درون و برونش، او را به مرز جنون می رساند. او که از درون عاشق ، لطیف ، دلسوز و انسان است و از بیرون ناکامی ها و سختی ها و فشار زندگی او را عصبی ، بد قلق و بیشعور می نماید. همه کاراکترها هم با وجود کمرنگ بودن تاحدی بازشناخته می شوند که نماینده تک تک افراد جامعه هستند. اما آنچه فقدانش در این آشپزخانه حس می شود عدم مدیریت صحیح است ، چیزی که در جامعه ایران بسیار قابل مشاهده است و نتیجه آن کارکنان ناراضی و سرخورده و مردمی بدون احساس مسئولیتند که رویای خود را در خارج از شرایط کنونی جستجو کرده ، همواره گذشته و یا آینده خود را مطلوب دانسته ، آنچه اکنون در اختیار دارند را نمی بینند. همدلی ضعیف کارفرمایان و حاکمان و درنتیجه احساس خمودگی و سکون در جامعه موضوعی است که نمایش آن را نشانه رفته است. شاید نظارت نزدیکتر و همراهی بیشتر با کارکنان در رسیدن به رویاهایشان و ایجاد فرصت رشد در ایشان باعث نجات رستوران و منبع روزی همه می شد.
صحنۀ نمایش، پشت صحنۀ یک «رستوران» است. همین پشت صحنه بودن این احساس را با خود می آورد که چیزی بر ملا می شود، و این برملاشدن حس و حالی بحرانی دارد چون کمدی سیاه نمایش ذره ذره شکل می گیرد و انفعال و سرکوبی که در کنترل و کار ماشینی اعضای این نهاد می بینیم، در لحظه های مختلف منفجر می شود و بیرون می ریزد. من اجرای گروه شیرازیان را دیدم و از بازی ها لذت بردم و از انرژی شکل گرفته بر روی صحنه که برای دقایقی موجب خیرگی به این آشپزخانۀ در حال انفجار با غذاهای نامرئی اش می شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، از یکشنبه ۱۲ تا پنجشنبه ۱۶ آبان، به نویسندگی آرنولد وسکر، کارگردانی محمدحسن معجونی و گروه بازیگران رشت، امروز (چهارشنبه) ساعت ۱۲ آغاز خواهد شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت سانس ویژه این نمایش، جمعه ۱۰ آبان (سانس ۱۶:۰۰)، به نویسندگی آرنولد وسکر، کارگردانی محمدحسن معجونی و گروه بازیگران شیراز، امروز (شنبه) ساعت ۱۲ آغاز خواهد شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یادداشتی بر اجرای نمایش آشپزخانه به کارگردانی حسن معجونی در سالن دوی پالیز سابق.

اجرای تازه معجونی از آشپزخانه را ندیده‌ام. اما خواندن مواجهه با اجرای قبلی و نوشتن آن، خالی از لطف نیست.

چاپ شده در روزنامه شرق به تاریخ چهارشنبه اول دی ماه نود و پنج

آشپزخانه، امکان محال مقاومت

نوشته محمدحسن خدایی

یکبار دیگر امکان بازنمایی طبقه کارگر به میانجی نمایش آشپزخانه به نویسندگی آرنولد وسکر انگلیسی زبان مهیا شده است. نمایشی در رابطه با کارگران یک آشپزخانه که در تولید فرآورده‌ای همچون خوراک برای طبقات مختلف اجتماعی در رستورانی مدرن، مشارکت می‌کنند. همان فرآورده تاریخی که "ژان بری یات ساراوین" درباره‌اش گفته "گزینش خوراک است که سرنوشت ملت‌ها را رقم می‌زند." وسکر در روایتی انتقادی از وضعیت کارگران معاصر دوران خود، آشپزخانه را مکانی ... دیدن ادامه » دور از چشم مشتریان رستوران می‌نمایاند که چگونه سرمایه‌داری و مناسبات آن، تسخیرش کرده. مکانی که زمان را فشرده و فضا را از تخیل و دوستی، تخیله می‌کند. جو کِهلر در کتاب "تئاتر و سیاست"، توضیح می‌دهد که سیاست همان امری است مرتبط با تعیین روابط قدرت در یک فضای موجود معین. نکته‌ای که شخصیت‌های نمایش آشپزخانه را تعیّن تاریخی می‌بخشد و مدام روابط و مناسبات آن‌ها را صورتبندی تازه می‌کند. متن وسکر با سویه‌های انتقادی و بدبینانه، روایت‌گر طبقه‌ای است که بعدها با ظهور تمام و عیار نئولیبرالیسم تاچری به مدد نیروی پلیس و وضع قوانین تازه در سلب قدرت از اتحادیه‌های کارگری، قرار است نیروی کار را منقاد و سر به را و البته غیرسیاسی کند. متن وسکر آشپزخانه‌ای را می‌نمایاند که همچون جمهوری جهانی کارگری، یادآور ایده‌ی انترناسیونالیسم است آن هم به میانجی کارگرانی از ملیت‌های مختلف که در نهایت، توان سازماندهی و احیای امر سیاسی را از کف داده و در چنبره خشونت سیستماتیک سرمایه‌داری، مجبور شده به عقب نشستن‌های پیاپی تن دهد. آشپزخانه به شکل استعاری بازنمایی جامعه پساجنگ است که در دوران اوج گرفتن تخاصم میان بلوک شرق و غرب، تا حد افراط به تولید و مصرفِ لذت روی آورده و رستوران‎هایش مکانی برای آرامش طبقات متوسط و بالای جامعه، و آشپزخانه‌های رستوران‌هایش، محل رقابت، شتاب سرسام‌آور در طبخ غذا و از نفس افتادن کارگران باشد. معجونی اما در خوانشی کمینه‌گرایانه از متن وسکر، ایده ملیت‌های مختلف را کنار گذاشته و تلاش دارد تا وضعیت کارگران دوران معاصر خودش را به نمایش گذارد. دورانی که بیش از پیش کارگران از حقوق خود محروم شده و با تفوق نئولیبرالیسم اقتصادی و سیاسی، اغلب فضاهای اجتماعی به تصرف منطق مبادله درآمده و مصرف‌گرایی آرمان بی‌بدیل عصر حاضر شده است.‌
به نظر می‌آید برای معاصر شدن با وضعیت خودمان، آن هم در خاورمیانه این روزها گرفتار انواع هویت‌طلبی و ملی‌گرایی افراطی، ایده خود وسکر در روایت کردن زندگی کارگران با ملیت‌های مختلف، می‌تواند اهمیتی استراتژیک و راهگشا بیابد. کارگرانی از سراسر جهان که در غیاب آرمان‌های جمعی و دوستی‌های پیش‌رو، عافیت‌طلبانه هر نوع تخیل سیاسی و تنمای تغییر را کنار گذاشته‌اند تا مناسبات خشن منطق کالایی شدن همه چیز، در مکان‌هایی چون آشپزخانه، بی‌وقفه بازتولید شود. حسن معجونی اما این پتانسیل را نادیده می‌گیرد. از این منظر بازی‌ها، مناسبات، ژست‌ها و زبان شخصیت‌ها دیگر بازنمایی کننده شخصیت‌های وسکر در دهه پنجاه میلادی نیست و به نظر ایرانیزه شده باشد. معجونی با تاریخ‌زدایی از متن وسکر، در پی روایتی مینیمالیستی از مناسبات کارگران آشپزخانه‌ای است که اینجا و اکنونی ما را نشان‌دار می‌کنند. مع‌الوصف این کنار گذاشتن تاریخ و ملیت، تضاد درونی متن وسکر به روایت حسن معجونی را آشکارتر می‌کند: ایدئولوژی اجرا سودای محلی بودن دارد یا میل جهان‌وطن شدن؟ کِریک کُلهون در کتاب "ملّت‌ها مهم‌اند" به نکته مهمی اشاره دارد. "سال 1989، نماد شیقتگی‌های جهان‌محورِ دهۀ 1990 شد (گرچه چندان نقشی در ایجاد آنها نداشت)، و 11 سپتامبر، نماد دست شستن از این شیفتگی‌ها (و باز، گرچه تنها کمی، در آن نقش داشت)." آشپزخانه به روایت حسن معجونی و دراماتورژی مهدی چاکری، در این منطق پارادوکسیکال گرفتار آمده است که با کنار گذاشتن تاریخ و ملیت، سودای جهان‌وطنی شدن داشته باشد و وضعیت معاصر کارگران را بازنمایی کند، اما از دل همین کنار گذاشتن است که روایت زندگی کارگران از قضا غیرتاریخی و در نهایت سیاست‌زدایی شده می‌ماند. در این باب لوکاچ در کتاب "رمان تاریخی" توضیح مستفادی دارد که "این قسم انتزاعی بودن در بازنمایی زمان تاریخی، بازنمایی مکان تاریخی را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. از همین‌رو است که لوساژ قادر است بی‌هیچ درنگی تصاویر به‌غایت صادقانۀ خود از فرانسۀ روزگار خویش را به اسپانیا انتقال دهد و همچنان کاملاً احساس آسودگی کند." آشپزخانه حسن معجونی هم در این کنار گذاشتن امر تاریخی متن وسکر، به نوعی از انتقال زمانی و مکانی تن می‌دهد که توان بازنمایی دقیق، بوطیقایی و سیاسی کارگران را نمی‌یابد.
روایت سه پرده‌ای حسن معجونی از متن آشپزخانه، با بازی‌های روان و میزانسن‌های فکر شده، در سیاست اجرا، موفق عمل می‌کند. فضای پرتنش آشپزخانه در یک تقسیم‌بندی زنانه/مردانه، مناسبات تولید را واجد سویه‌های سیاسی از منظر مسائل جنسیت می‌کند. روابط و جایگاه افراد، بنابر نزدیکی و دوری از منبع قدرت که در اینجا همان رئیس تنومند و پرمدعای رستوران است، همراه می‌شود با مهارت در فرآیند کار و میزان سابقه. در میان این جمع نامتشکل و فرسوده شده، شخصیتی چون پیتر با بازی تحسین‌آمیز مازیار سیدی، با کنش‌ها و بصیرت‌هایش، نوعی از مقاومت را در مقابل مناسبات سرکوب‌ امکان‌پذیر می‌کند. دیگران منقاد وضعیت هستند و گرفتار زندگی مکانیکی. هیچ کدام از آن‌ها در پرده دوم به دعوت پیتر برای بیان تخیل و آرزوهایشان، پاسخ قابل اعتنایی نمی‌دهند چراکه اصلاً آرزویی به آن شکل ندارند جز همان روزمرگی‌های معمول. آشپزخانه در مقام مکانی برای سرکوب بدن، تخیل و چشم‌انداز را هم ناممکن کرده است. کارگرانی که امکان اتحاد و سازماندهی را کنار گذاشته و در جهنم شتابان سرمایه‌داری غرق می‌شوند. ایده رئیس رستوران در مقام سرمایه‌داری قوی‌هیکل و مصلح، آن هم در بیان امیدهای خود، وجه مضحک ماجرا را نمایان می‌کند. آ‌ن زمان که در انتهای نمایش و از پس شورش پیتر، رئیس این رستوران مدرن، مانیفست اخلاق سرمایه‌دارانه خود را بر زبان می‌آورد : " «آشپزخانه جایی بود که به رویاهاتون برسید ولی شما رویای منو داغون کردید»
من آشپزخانهٔ اجرای پالیز رو دوست داشتم ولی این متن این حس رو بهم منتقل نکرد... شاید البته شما هم یه کم پیچیده نوشتید...
۰۴ آبان
بحث دوست داشتن یک چیز است و سیاست‌های اجرایی چیز دیگر. تلاش من برای فهم، تبین و نقد آن اجرا بود مبتنی بر نوعی تقلیل‌گرایی که مربوط می‌شد به کنار گذاشتن ملیت‌هایی که در آشپزخانه با یکدیگر وارد همکاری و گاه تخاصم می‌شدند. مهدی چاکری گمانم با درماتورژی ... دیدن ادامه » خاص خویش، از این بازنمایی دور شده بود و شخصیت‌ها را کمابیش از یک جغرافیا فرض گرفته بود.
۰۴ آبان
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، از جمعه ۳ تا جمعه ۱۰ آبان، به نویسندگی آرنولد وسکر، کارگردانی محمدحسن معجونی و گروه بازیگران شیراز، امروز (چهارشنبه) ساعت ۱۲ آغاز خواهد شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خیلی جالبه یارو داره معذرت میخواد ها طرف قبول نمی‌کنه، بعد اون میاد قبول کنه حالا این دیگه معذرت نمی‌خواد!
خرید بلیت این نمایش، به نویسندگی آرنولد وسکر، کارگردانی محمدحسن معجونی امروز (سه شنبه) ساعت ۱۴ آغاز خواهد شد.
لازم به ذکر است این نمایش با سه گروه بازیگری مختلف از شهرهای شیراز، رشت و تهران در طول اجرا به روی صحنه خواهد رفت و چهار اجرای ابتدایی، تولید گروه شیراز است.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید