تیوال نمایش بیوه سیاه، بیوه سفید
S2 : 15:00:27
خرید بلیت
۳۵,۰۰۰ تومان
٪۴۰ تخفیف
٪۵۰ تخفیف
٪۴۰ تخفیف
  ۱۶ اردیبهشت تا ۱۳ خرداد
  ۲۲:۰۰
  ۵۰ دقیقه
 بها: ۳۵,۰۰۰ تومان

: مژگان خالقی
: حسن جودکی
: مژگان خالقی
: حسن جودکی

: منوچهر شجاع
: فرشاد فزونی
: علی کوزه گر
: ایلیا تهمتنی
: خسرو خالقی
: الهه افخمی
: هستی خاندایی
: خسرو خالقی، محمد رضا رشید علی پور
: گروه تبلیغات پایگاه خبری تئاتر
: امیر سلیمانی، بهرام رامه
خشونت علیه زنان

مکان

حافظ، نوفل لوشاتو، بعد چهارراه رازی، نرسیده به خیابان ولیعصر، کوچه زیبا، پلاک ۱، عمارت نوفل‌لوشاتو
تلفن:  ۶۶۴۸۳۷۴۲

گزارش تصویری تیوال از نمایش بیوه سیاه، بیوه سفید / عکاس: سارا ثقفی

... دیدن همه عکس ها »

ویدیوهای وابسته

آواهای وابسته


«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
اجرای قوی، نورپردازی عالی، موضوعی که بسیار خوب انتخاب شده با شرایط فعلی اجتماعی کشورهای جهان سوم که به نظر من بسیار گسترده تر از ایران و افعانستان به موضوع نمایش میتوان نگریست.... اجرای این نمایش را به همه دوستداران تئاتر توصیه میکنم و خسته نباشید میگم خدمت کلیه عوامل اجرا، بازیگر و کارگردان محترم.
حمیدرضا مرادی، فرزاد جعفریان، محمد جواد و رضا غیوری این را خواندند
امیر مسعود این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ASHDAD
اجرای عالی از خانم مژگان خالقی که در تمام طول نمایش بدون چهره و تنها با صدا و حرکات بدن احساسات ظریف و پیچیده ی دختر داستان را به نمایش می گذارد.
متن بسیار عالی که داستانی غم انگیز از جنایاتی هولناک که سال هاست پیروان پروردگار به فرمان ابلیس انجام میدهند را به شیوه ای مدرن بیان می کند.
نور و دکور تحسین برانگیز.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اجرا فوق العاه قوی،طراحی صحنه و نور پردازی عالی عالی ،خسته نباشند.
عباس الهی، فرزاد جعفریان و سید احمدرضا جوادپور این را خواندند
امیر مسعود این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید

"چهره‌های ریخته پسِ نقاب "

بیوه ی سیاه، بیوه ی سفید اجرایی تک پرسوناژ ست که متنی زن محور دارد. خشونت علیه زنانی که در جوامع سنتی و قومیتی، از سلطه ی برساخته ، نابرابری و محرومیتِ حقوق انسانی، به طرز فجیعی رنج می برند و مورد اجحاف قرار می گیرند.
متن داستان زنی افغان است که درمناسباتی شوم، توسط برادر و شوهرش به قتل می رسد.
ازدواجی اجباری با فرهنگ و سنتی محتوم، که هیچ طغیان و مخالفتی را نمی پذیرد، و بیرون آمدن از سیطره ی حاکم، راهی بجز قربانی شدن نمی گذارد.
متن مژگان خالقی، نشانه گذاری دقیقی بر شرایط زنان در جامعه ی افغان ها دارد.سنتی حاکم که هرگونه امتیاز برابری جنسیتی را لغو و به نفع مردان، یک‌سویه می کند. زنان کالایی درخدمت مردان، مصرف می‌شوند و هویت فردی‌شان در ارتباط با شوهران‌شان، معنا می‌گیرد.داستان اگرچه روایتی تکراری از رنج وخشونت‌های خانگی و تعصبی علیه زنان‌ست وحکایتی از یک دلدادگی پنهانی تا ازدواجی اجباری، اما ادای حقی‌ست بر تمام زنانی که ازحقوق انسانی خود محرومند، و جایی برای حق خواهی و عدالت ندارند و فریادشان به گوش جهان نمی‌رسد. انسان هایی که نام‌شان و قومیت‌شان هرچه باشد، به جرم زن بودن، قربانی‌اند.
بیوه سیاه، بیوه سفید؛ انتخابی امروزی و کنش‌مندست که حسن جودکی، علی‌رغم سوژه های متعددِ منفعل، سرگرمی و کمدی، با گروهی حرفه‌ای بر صحنه آورده است. آنچه نیاز جامعه ی امروز برای آگاهی بخشی از مدیوم تئاتر در راستای اندیشه ورزی‌ست. و مخاطبی را دعوت می‌کند که از تئاتر چیزی فراتر از خنده و تفریح می‌طلبد. مونولوگی که می‌تواند درگیر کننده و با بازی قوی ودشوار مژگان خالقی،ارتباطی مستقیم برقرار کند. وموضوعی را پیش بکشد که جنبه های اجتماعی پررنگی دارد.
کارکتر زن، که همزمان راویِ وقایع‌ست، در تمام طول نمایش روبنده و برقع دارد و آنچه با مخاطب رو دروست، بیان، صدا، لرزش دست‌ها و فیزیک متلاطم زیر چادرست .. اگرچه در اجراهای مونولوگ، میمیک صورت و انتقال بی‌واسطه رنج و کلام، از عناصر مهم و شاخص‌ انتقال‌ست اما کارگردان، با ریسک چهره‌زدایی از تاکید بر فردیت خاص و تعمیم جمعی، و آشنازدایی در جهت فاصله گذاری، برای درک بهتر از عمق فاجعه‌ای‌ست که فراتر از یک تجربه ی تلخ، بلکه واقعیتی تاریخی و فرهنگی‌ست، انعکاسی که می‌خواهد تماشاگر را با تجربه‌های زیستیِ نزدیک پیوند بزند و ادراک را به فرآیند درکی عمیق‌تر ورای نقل یک واقعه و یک سرگذشت، بدل کند. آنچه روایت می شود،قصه نیست که سرگرم کننده وعبرت‌آموز باشد حتی ذکر مصیبت هم نیست، طغیان و اعتراضی‌ دربرابر ناانسانیتی‌ست که مکرر رخ می‌دهد. و همدستیِ شومی در سرپوش گذاشتن آن، وجود دارد.
لهجه ی درستِ مژگان خالقی، که به عمد نامفهومی فارسی دری را نیز همراه دارد، عنصر دیگری‌ست که فاصله‌گذاری را لحاظ می‌کند و تمرکز را از احساسی شدنِ اغراق آمیز، به واقعه جلب می کند.
طراحی صحنه توسط منوچهر شجاع، یکی از نقاط قوت و چشم نواز اجراست و چنان غافلگیرکننده‌است که به جریانی در بطن اجرا وعنصری متعین و تاثیرگذار بدل می‌شود. و زنجیره‌ای را از نور و بازی و میزانسن تا اتمسفر حاکم می‌سازد که حقیقت را در برتری فرم، به نمایش می گذارد. دایره‌ای بسته، مفهومی با قالی پرنقش و نگاری که گل‌هایش را خون آبیاری کرده‌است، آنچه بر صحنه ی پایانی باقی می ماند، دایره ی دواری ست از تکرار خشونت ها و مصائب زنانی که بی آنکه نام و رسمشان فاش شود، بارها و بارها قربانی جنایت‌ها می‌شوند.
طراحی نور نیز شاخص و حرفه‌ای‌ست با تغییر طیف رنگی و معنایی و منطبق با جهان اجرا.. اما پخش موزیک ها و صدا، نقطه ضعفی‌ست که نیازمند تنظیم و بازنگری بیشتری‌ست.
بیوه سیاه بیوه سفید، عریانیِ پنهانکاری و سکوتی تاریخی‌، به رنگ سرخ‌ست. گورهایِ بی‌نام،که در سینه هر زن،بی شمار نشان دارد. و تراژدی انسانی که مکرر اتفاق می افتد.

نیلوفرثانی
اردیبهشت ... دیدن ادامه » 98

شناسه خبر : 49046 | تاریخ انتشار : ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۲ | ارسال توسط : پایگاه خبری تاتر
چاپ شده در روزنامه آرمان 25 اردیبهشت 98
کاش حوصله و تاب و طاقت قبل رو در مواجهه با مونولوگ داشتم و می‌رفتم می‌دیدمش...


پوسترش خوبه.
۲۵ اردیبهشت
تحلیل زیبایی بود بانو نیلوفر گرامی
علت استفاده از کلمات سیاه و سفید در همراهی با کلمه بیوه در راستای نامگذاری این نمایش چیست؟
۲ روز پیش، یکشنبه
درود بهراد گرامی دوست خوبم
احتمالا نویسنده باید موارد متعددی رو برای نام گذاری در ذهن داشته .. اما برداشت من از دنیای تنها سیاه یا سفید ونه رنگی، این فشری ست که در شرایط تبعیضانه و دردمندی زیست می کنند. محصول فرهنگ چنین کشورهایی با سنت های بشدت مردسالار، ... دیدن ادامه » زنانی هستند که اگر با رخت سفید به خانه ی بخت می روند با رخت سیاه از آن خارج می شوند.
۱ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مونولوگ عالی با بازی خوب و طراحی صحنه بی نظیر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یک مونولوگ شگفت انگیز، با بازی حیرت انگیز و طراحی صحنه عالی.
یک کار تک پرسوناژ خیلی خوب که به همه توصیه میکنم از دستش ندن
کاری اجتماعی و تلخ که به شعری سپید میماند...
به دیدن این مونولوگ برید و از دیدن یک درام زیبا با کارگردانی خوب حسن جودکی و متن و بازی فوق العاده مژگان خالقی به غایت لذت ببرید.
خرید بلیت این نمایش به کارگردانی حسن جودکی و بازی مژگان خالقی(روزهای یکشنبه ۱۵ تا چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه) با تخفیف روزهای نخست دوشنبه ۹ اردیبهشت‌ماه آغاز خواهد شد.
شیرین پناهی این را خواند
میهمان گروه این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید