کمدی کودک و نوجوان رویداد آنلاین
چیدمان
تیوال نمایش عشق ثگی
S3 : 23:04:42 | com/org
امکان خرید پایان یافته
  ۱۱ تا ۲۸ دی ۱۳۹۷
  ۲۱:۰۰
  ۱ ساعت و ۱۰ دقیقه
 بها: ۳۰,۰۰۰ تومان
آدمایی که حیوون درونشون رو قبول می کنن می تونن با حیوونای دیگه کنار بیان.

گزارش تصویری تیوال از نمایش عشق ثگی / عکاس: سارا ثقفی

... دیدن همه عکس‌ها ››

اخبار

›› تیزر نمایش «عشق ثگی » منتشر شد

آواها

مکان

حافظ، نوفل لوشاتو، بعد چهارراه رازی، نرسیده به خیابان ولیعصر، کوچه زیبا، پلاک ۱، عمارت نوفل‌لوشاتو
تلفن:  ۶۶۴۸۳۷۴۲

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
بعد از دو بار دیدن نمایشنامه خوانی این کار، تماشای اجراشون کماکان برام جذاب بود و لذتبخش... نمایشنامه ای ک میتونه ساعت ها و روزها تو رو ب فکر فرو ببره تا روابط خودت و اطرافیانت رو با سنگ ایده ی نمایش محک بزنی. داستان انسان هایی ک روزگاری دوست داشتند و دوست داشته شدند و حالا فارغ از عشق قدیم، بار دیگر در دور تسلسل بی نتیجه ی عاشقی این بار با فردی دیگر ک صرفا فکر کردند از قبلی بهتره گیر کردند و هر بار از هول حلیم توی دیگ افتادند و چیزی جز شکست عایدشون نشد. داستان افرادی ک روزگاری عاشق بودند و از لطف معشوقی سینه چاک ب عرش رسیدند و از همان عرش معشوق رو با این بهانه ک حالا در حد و اندازه شون نیست ب فرش انداختند. اینکه هرکس ظرفیت خاص خودش رو داره برای دوست داشته شدن و ب هرکس باید هم قد و قواره ی خودش بال پرواز داد... گربه صفتانی ک در پوست سگ پنهان شدند و تا کمی احساس آدمیت بهشون دست میده، ب جای وفای ب عهد، مزد دستتون رو با گاز گرفتن و جفتک پروندن میدند... و متاسفانه چقدر زیاد شده این بی معرفتی و بی وفایی ها! نمیدونم ایده ی نویسنده هیچکدوم از این افکار رو میپروروند یا نه ولی هرکس برداشت خودش رو داره.
سپاس از بازی های دیدنی با ریتم خوب، علی الخصوص جناب آقای نوید رضوی ک هرچه در وصف انرژی، باورپذیری و خاص بودن جنس بازیشون بگم کم گفتم.
متاسفم ک اینقدر زود اجراها تموم میشه و امکان تمدیدش نیست ولی نهایتا پیشنهاد میکنم اگر هنوز این نمایش رو ندیدید، دو اجرای آخر جمعه ش رو از دست ندید!
کار رو خیلی دوست داشتم. متن به نظرم ساده بود نه ضعیف. بازی ها همگی خوب و دکور و طراحی لباس و ریتم درست.
موفق تر باشید.
ایده و لباس و اکت و بازی سگ و گربه به نظرم فوق العاده بود، دوباره هم دوست دارم ببینم این کار رو..

۲۸ دی ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
"عشق ثگی" روابط میان همسران را می کاود با دو ویژگی ارزشمند: یکی نگاه یکسان به هر دوسو و دیگری داستانی فانتزی که تماشاگر را تا پایان به دنبال خود می کشد و یک صحنه پایانی درخشان. بازیها متوسط است مگر بازیگر نقش سگ که با چیره دستی نقش خود را بازی می کند(با سپاس ویژه از بازیگر پنجم برای بازی نادیدنی :)). طراحی صحنه و لباس خوب است و به زیبایی دیداری کار کمک می کند.
آفرین به آقای غفوری برای نگارش این نمایشنامه خوب و آرزوی پیروزی برای گروه در کارهای آینده
من پیش از دیدن نمایش اشتباهی مرتکب شدم و باعث شد نصف جذابیت نمایش رو از دست بدم و اونم خوندن نقد خانم سارا امینی بود چون ایشون تقریبا کل نمایش رو با جزییات برای مخاطب توضیح دادن و کار از "احتمال" افشاء گذشته !!!! به طوریکه تقریبا موقع دیدن نمایش احساس کردم برای بار دومه دارم این نمایش رو می بینم.با این وجود به نظرم بازی بازیگران مخصوصا" بازیگر نقش سگ (که به قدری هنر بازیگری خود رو خوب در این نقش به کار بسته بود که من نگران بودم بعد از بازی نتونه به این راحتی ها (از لحاظ روحی) به زندگی عادی خودش برگرده) اینقدر عالی بود و صحنه انتهایی نمایش(که الیته کاملا به صورت اتفاقی من از اون مطلع نبودمم) که نتیجه کل داستان رو رقم میزد اونقدر عمیق بود که باز هم (البته بعد از زندگی در تاتر) این نمایش رو یکی از بهترین نمایش های روی صحنه رفته در سه ماهه اخیر بدونم.واقعا ازشون ممنونم هر وقت از دیدن حس مسئولیت پذیری و آدم با وجدان کاری در کار ناامید میشم با دیدن یک تاتر خوب باز این احساس به من بر می گرده که هنوز هم آدم هایی هستن که عاشق کارشون هستن و در راه انجام اون به هیچ مانعی حتی توجه هم نمی کنن برای من دیدن این آدم ها لذت بخش ترین کار دنیاست.
به نظرم نگارش متن کمی دم دستی بود و بعضی جاها میتونست بهتر باشه مثلن تو اون مثالی که دختر برای اثبات متفاوت بودن عشقش میزنه ولی ایده و پرداخت و ریتم و نتیجه گیریش بسیار عالی و در اومده بود
دکور تخت و چیدمان اتاق و جای گربه طراحی لباس و توجه به جزئیات عالی بود ، مخصوصن لباس چرم و ست و گریم سگ و گربه که خیلی خلاقانه ، اکت و رفتار شون هم بسیار با ذوق و دیدنی بود به نظرم ، بخصوص بازی و چهره سازی دیدنی سگ داستان ولی بازی زوج قصه میتونست جای کار بیشتری داشته باشه
چالش داستان به نظرم خیلی هنرمندانه و دیدنی شکل پیدا میکنه و در غافلگیر کردن و حتی به فکر فرو بردن بیننده هم موفق عمل میکنه ، برای من که تجربه خوب و لذت بخشی بود
عرض درود و خسته نباشید دارم خدمت دوستان
به نظرم سختگیرانه 6 از 10 میگیره این نمایش ولی بخاطر توجه به جزئیات و ایده و بازیهای بعضن عالی نمره 7 و چهار ستاره بهش میدم
قیمت 30 تومن و 21 تومن با تخفیفش هم کاملن منطقی و منصفانه س
آقای جعفریان
اگه بخوام برم خیلی با سختی و زحمت همه جانبه باید برم.
آیا اونقدرا تجربه ش ارزشمند هست؟
۲۰ دی ۱۳۹۷
خانم نوری عزیز ، نمیتونم به قطع بگم ، خودم با دونفر از دوستان رفته بودیم که اونها کار براشون معمولی و so so بود و مشکل اصلی رو همون دیالوگ های سرسری ی متن میدونستن ولی هر سه رو بازی و ایده ی عالی سگ و گربه داستان اتفاق نظر داشتیم
۲۱ دی ۱۳۹۷
خیلی ممنونم از توضیحتون آقای جعفریان عزیز:)
۲۱ دی ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، از جمعه ۲۱ تا دوشنبه ۲۴ دی، به کارگردانی امید غفاری و با بازی حمید رشید، مرجان خاکساری، هلیا طباطبایی، نوید رضوی، حسین محمدی، آغاز شد.
مهدی (آرش) رزمجو این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
باید بیاموزیم قرار نیست همه ادمها چنان شوند که ما می خواهیم بلکه ما باید با ادمها با همه تفاوت ها و گوناگونی انها زندگی کنیم وگرنه حیوان درونمان اسباب مزاحمت دیگران و درنهایت الیناسیون و از خود بیگانگی خودمان خواهدشد.
دیشب با دعوت دوست هنرمندم مسعود ساکت اف نمایش عشک ثگی (با ث) را در عمارت نوفل لوشاتو تماشا کردم این تئاتراز 11 دی به روی صحنه رفته و تا 28 دی هر شب ساعت 21 اجرای ان ادامه دارد.اولا دیدن این نمایش را به همه کسانی که هنر نمایش را دوست می دارند و دغدغه های فکری و اجتماعی دارند توصیه می کنم https://www.tiwall.com/p/eshghesagi2
عشق ثگی کاری به نویسندگی و کارگردانی امید غفاری روایت زوجی به نام های سِنو و زولان است که رابطه ای عاشقانه با هم دارند! عوامل نمایش در معرفی خلاصه داستان نوشته اند: آدمایی که حیوون درونشون رو قبول می کنن می تونن با حیوونای دیگه کنار بیان اما داستان واقعی این است که یکی از دوستان سنو (بازیگر نقش زن) به سفر میرود و گربه اش را به سِنو میدهد که نگه داردسنو به گربه وابسته میشود و این مسئله حسادت زولان شوهر سنو را بر می انگیزد و زولان برای اینکه شر گربه را کم کند سگی بعنوان کادوی تولدبرای سنو را به خانه می آورد و در همان حین مخفیانه گربه را میکشد و برای اینکه سنو شک نکند اتهام را متوجه سگ میکند!
سنو باور میکند و کشته شدن گربه را توسط سگ میپذیرد و با خود میگوید این غریزه ی سگ است که با گربه دشمنی دارد و چون این حس غریزی ست سگ را مقصر نمی انگارد و با سگ هم رابطه ی احساسی برقرار میکند برای سگ نام لیام ( نامزد قبلی اش) را انتخاب میکند به او وابسته میشود و باز هم حسادتهای زولان سر بر می اورد و این مساله موجب کلافگی سنو شده به گونه ای که سنو برای خروج از یکنواختی زندگی و کاهش فشار ها تصمیم می گیرد با لیام مجددا ارتباط گرفته و به سفر بروند و زولان برای جلوگیری از این اتفاق و خیانت همسرش حاضر می شود مانند حیوانی خانگی در خدمت سنو قرار گیرد.
چند نکته در خصوص این نمایش گفتنی است:
1- بازی بازیگر نقش سگ یا لیام فوق العاده بود تا بحال ایفای ... دیدن ادامه ›› نقش حیوان توسط یک انسان را به این خوبی ندیده بودم و جای تقدیر دارد. بازی بقیه بازیگران معمولی بود.
2- در خصوص داستان و معانی مستتر در آن زیبایی هنر نمایش این است که هر کسی می تواند برداشت خود را داشته باشد و از قضا آن برداشت درست و صحیح است حتی اگر مولف و نویسنده و هنرمند چنین منظوری نداشته باشند. در این اثر انچه من دیدم و فهمیدم این بود که تلاش خودخواهانه انسانها حتی در عاشقانه ترین روابط برای تبدیل و تغییر دیگری به گونه ای که باب میلشان شود نه تنها نتیجه بخش نیست بلکه ویرانگر است به گونه ای که در این نمایش حسادت مرد به گربه و سگ خانگی نه تنها همسرش را متعلق به او نکرد بلکه موجب خیانت همسرش به او شد و درنهایت او را به سگ خانگی تبدیل کرد. هنر ما انسانها این نیست که انسانها را مطابق به سلایق و مصلحت ها و منافع خود تربیت کرده و تغییر دهیم بلکه هنر؛ زیستن با دیگران در شرایط متفاوت است . این معنا در نظامات اجتماعی هم معنای مهمی دارد از درون نگاه اول نظام های توتالیتر و تمامت خواهی بر می اید که نه تنها توان تغییر سبک زندگی مردم را ندارند بلکه روز به روز مشروعیت مردمی خود را نیز از دست می دهند . باید بیاموزیم قرار نیست همه ادمها چنان شوند که ما می خواهیم بلکه ما باید با ادمها با همه تفاوت ها و گوناگونی انها زندگی کنیم وگرنه حیوان درونمان اسباب مزاحمت دیگران و درنهایت الیناسیون و از خود بیگانگی خودمان خواهدشد یعنی بازی دوسر باخت . اینجاست که معنای مدارای درون و بیرون روشن و اشکار می شود که اسایش و ارامش را برای ما به ارمغان می اورد.
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
دیدن روابط انسان ها در فرمی متفاوت اما تاثیر گذار بسیار برایم یادگیرندگی داشت...بازیگر نقش سگ چقدر حرفه ای بود هم از قدرت بازیگری هم قدرت بدنی و هم صدا سازی اش لذت بردم. درک مشکلات زن و شوهر و بیان آن در قالب عشق و حسادت خیلی هوشمندانه بود چیزی که همه این روزها به نوعی با آن درکیرند. و دلزدگی و طلاق عاطفی رو میشه باهاش تفسیر کرد. بحث طرح واره وابستگی ورهاشدگی نیز که از مباحث یونگ است در به آب و آتیش زدن مرد برای جلب توجه زن قابل مشاهده بود. امیدوارم جوانان خلاق و هنرمند مورد توجه قرار بگیرند..تنها چیزی که ناراحتم کرد سالن خلوت بود. چرا یه نمایش به این خوبی رو کسی نمیشناسه؟ و ازشون حمایت نمیکنند؟
اینکه تصمیم گرفتم برم نمایشی رو ببینیم با موضع نشان دادن روابط عاطفی میان آدم های بالغ. اینکه تصمیم گرفتم برم برشی از ذهنیت یک فرد (کارگردان) یا گروه ( برایند ذهنیت جمعی اعضای حاضر در گروه) رو ببینم و مطمئن باشم که سلاح ضربه زننده یا حتی کشنده ی قضاوت ذهنم رو توی کشوی کمد اتاقم گذاشتم و با خود نیاوردم، اینکه خیلی وقته به این نتیجه رسیدم که وقتی پای حرف زدن در مورد روابط عاطفی بین ادمها میاد وسط، واقعا باید گوش کرد و صد در صد بدون شک توی همه ی داستان های تعریف شده از روابط چیزی برای یاد گرفتن هست، اینکه تئاتر به خاطر موجودیت استفاده از انسان به عنوان وسیله ای برای ابراز هنر به خودی خود اونقدر کافی هست که بشه بهش اعتماد کرد بهترین درمان یا یکی از معلمان بزرگ دنیا در زمینه ی روابط عاطفی هست، اینکه رفتم نشستم و دیدم که روی صحنه نشون دادن برش روابط دو نفر رو و کمک کردن که دنیای فهم من بزرگتر بشه ( میگم بزرگتر نه عمیق تر، چون هدفم بزرگتر شدن فهمه و اگر اجرایی به فهم من عمق بده اونوقت همه ی دلایل چرایی رفتن به اجرا رو ممکنه بزارم کنار و بیام و راجع به تجربه ی افتادن در جهت رفتن به عمق حرف بزنم)، اینکه من با حضور تو اجرا تونستم لذتِ فهم رو ببرم، همه ی اینا دلیلی برای انتخاب تیوال برای دعوت از آدم های هم زمانه ی من برای دیدن اجراست، چراکه دعوت برای کشف به نظرم حرکت درستیه و من انتخاب کردم که حرکت درست رو انجام بدم.

عشق ثگی کاری به نویسندگی و کارگردانی امید غفاری روایت زوجی به نام های سِنو و زولان است که رابطه ای عاشقانه با هم دارند!
یکی از دوستان سنو (بازیگر نقش زن) به سفر میرود و گربه اش را به سِنو میدهد که نگه دارد!
سنو به گربه وابسته میشود و این مسئله حسادت زولان را بر می انگیزد و زولان برای اینکه شر گربه را کم کند سگی را به خانه می آورد و در همان حین مخفیانه گربه را میکشد و برای اینکه سنو شک نکند اتهام را متوجهه سگ میکند!
سنو باور میکند و کشته شدن گربه را توسط سگ میپذیرد و با خود میگوید این غریزه ی سگ است که با گربه دشمنی دارد و چون این حس غریزی ست سگ را مقصر نمی انگارد و با سگ هم رابطه ی احساسی برقرار میکند برای سگ نام لیام ( نام دوست پسر قبلی اش) را انتخاب میکند به او وابسته میشود و باز هم حسادتهای زولان...
.
.
.
.
.
ایده ی نمایش بسیار عالی بود!!
ایده ی مطرح شده در نمایش را شاید هر کدام از ما به عینه تجربه کرده و از جان لمسش کرده باشیم!
اینکه که چطور ... دیدن ادامه ›› یک انسان همه ی آن چیزی را که برایش در زندگی ارزشمند بوده را به یکباره از دست میدهد و برای حفظ آن به آب و آتش میزند که نگهش دارد!
حتی به قیمت اینکه از ماهیت واقعی خود خارج شود و به علل العوامل موجود تن دهد !فرو بریزد !و ماهیت خود را کنار بگذارد و به مفهومی تنزل یافته تر از آنچه هست تغییر شکل یابد !صحنه ای که زولان برای اینکه سنو دوستش داشته باشد و ترکش نکند تبدیل به سگ میشود..
تنها و تنها برای اینکه از دست ندهد آنچه را که از جان دوست میدارد!بسیار قابل تأمل بود!
.
.
.

اینکه انسانِ بلند پرواز عصر حاضر ،پپوسته از آنچه که دارد ناخشنود است و به مدینه ی فاضله ای جدا از آنچه دارد می اندیشد! به سمت آن مدینه ی فاضله ی مفروض اش می شتابد
و برای خود بتی میسازد و
همه چیزش را، دار و ندارش را در این راه میدهد و به یکباره میفهمد آن همه ایثار و از جان گذشتگی که از خود نشان داده همه خرج باطل بوده و مدینه ی فاضله ای که تصور میکرده سرابی بیش نبوده و او همه چیزش را اکنون باخته است!
در حالی که راه به گذشته خود و آنچه داشته ندارد و آنچه در گذشته داشته است را نیز از دست داده است...( اپیزودی که سِنو همه چیزش را رها میکندو با سگ فرار میکند ولی اندک زمانی بعد سگ به او خیانت میکند و رهایش میکند و این درحالی ست که زولان را هم دیگر از دست داده است....
.
.
.

محتوی از این دست تأثیر گذار شاید جایش میان اینهمه نمایش های رنگ به رنگ در تماشاخانه های این شهر کمیاب و و حتی نادر باشد!
حیف که ائیده ی منحصر به فرد نمایش فدای بازی های ناپخته و شتابزده ی بازیگرانش شد!
هرچند که تنها دو روز از اجرای این نمایش میگذرد و ناهماهنگی و بازهای نسبتا ضعیف در اجراهای اولیه معمولا در بعضی از کارها قابل پیش بینی ست که امیدوارم در ادامه ی کار این نقصان برطرف شود!
به واقع بازیگر نقش سنو و زولان در انتقال حس ناتوان و نا کارآمد بودند و تپق ها و میمیک ثابت صورت و حرکات بدن بازیگران حکایت از این داشت که بازی پیشه های این کار در حد و اندازه ی مورد نیاز برای اجرای این نمایش نبودند!
بازیگر نقش گربه و گریم آن به شدت توی ذوق میزد! مخصوصا نوع آرایش چهره که هیچ ربطی به صورت یک گربه نداشت و به شدت اغراق آمیز بود!

تنها میتونم بگم بازیگر نقش سگ که در طول نمایش" لیام "نام گرفت بسیار عالی از پس ایفای نقش خود بر آمد!
طراحی حرکات و نوع ایجاد صدا
ی سگ در نقش لیام عالی و باورپذیر بود و به تنهایی توانست گوشه ای از ضعف بازی سایر بازیگرانش را جبران کند!
باز هم میگم چه حیف! که نقایصی این چنینی کار را از درخشش باز داشته است!
بازی ها و طراحی صحنه و گریم اگرچه حداقل ها را برآورده میکرد ولی برازنده ی محتوی نبود!
اشکالی که در طراحی دکور مشهود بود این بود که برای مخاطبانی که گوشه ی سالن نشسته بودند فضای پشت اتاق سنو و زولان کاملا قابل دید بود
جایی که بازیگران به پشت آن میرفتند و لباس عوض میکردند کاملا پیدا بود و از نظر بنده نقطه ی ضعف طراحی صحنه به حساب می آمد!
نمایش از منظر محتوی و ائیده ی نویسنده،یکی از تأثیرگذارترین اجراهای امسال بود برای من !
قطعا با تمام کاستی های موجود ارزش دیدن را دارد و تا ساعتها ذهنتان را درگیر میکند
به دیدار آن حتما بروید!

تبریک و خسته نباشید میگم به آقای غفاری عزیز
منتظر کارهای بعدی از ایشون هستم
دوست عزیز از توضیحات خوبتون بهره بردم. فقط ب نظرم لطفا گزینه ی احتمال لو دادن یا کاهش جذابیت رو تیک بزنید
۱۳ دی ۱۳۹۷
من معذرت میخوام
شاید لازم میدونستم برای اینکه خواننده متوجهه عرایضم بشه توضیحی بدم در مورد وقایع نمایش
بازم عذر خواهی میکنم
من نقد رو برای کسانی نوشتم که کار رو دیدند
۲۵ دی ۱۳۹۷
سلام خانم امینی
سپاس از نقدتون ولی بهتر است گزینه لو دادن یا فاش شدن را حین انتخاب گزینه نقد برگزینید.
۲۵ دی ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
من نمایشنامه خوانی این کار و دیدم و میتونم به جرات بگم در همه زمینه های متن، کارگردانی و بازی جزو بهترین بودن... این تئاتر اونقدر منو به خودش جذب کرد که به نظرم حتی شایستگی اجرا در بهترین سالن های تئاتر خارج از کشور رو داره! حتما ب زودی برای اجراشون میرم و پیشنهاد میکنم از دستش ندید
عشق ثگی به تماشاخانه‌ی عمارت نوفل‌لوشاتو آمد

عشق ثگی کاری از گروه تئاتر "چشبود" که به‌ نویسندگی و کارگردانی امید غفاری از یازدهم دی‌ماه در تماشاخانه‌ی عمارت نوفل‌لوشاتو به‌روی صحنه می‌رود، پیش از این موفق به دریافت جوایز متعددی در بخش‌های نمایش‌نامه‌نویسی، کارگردانی و بازیگری در جشنواره‌های تئاتر تجربه و جشنواره تئاتر باران شده‌است.
.
مسعود ساکت‌اف تهیه‌کنندگی نمایش برگزیده‌ی هجدهمین جشنواره تئاتر تجربه را برعهده دارد.
.
این نمایش تا پایان دی‌ماه،هرشب ساعت 9 پذیرای مخاطبان ... دیدن ادامه ›› خواهد بود.
.
تهیه بلیط از سایت www.tiwall.com
.
#تئاتر #نمایش #عشقثگی #گروهچشبود #امیدغفاری #عمارتنوفللوشاتو #مسعودساکت_اف #تیوال
#مهدیدوایی #play_pause_studio #امیرحسینغفاری #حمیدرشید #مرجانخاکساری #هلیا طباطبایی #نویدرضوی #حسینمحمدی #سیناایرانپور #فاطمهصفیری #نسرینکمالیروستا #رهیبالایی #محمدباقرکشاورز #هادیلطفآبادی
‏#cheshbood_gp
Mindfulness، امیر و دایِه* این را خواندند
رضا تهوری و آقای سوبژه (محمد لهاک) این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
آدمایی که حیوون درونشون رو قبول می کنن می تونن با حیوونای دیگه کنار بیان.
خرید بلیت این نمایش، به نویسندگی، کارگردانی امید غفاری و با بازی حمید رشید، مرجان خاکساری، هلیا طباطبایی، نوید رضوی، حسین محمدی، امروز (چهارشنبه) ساعت ۲۲ آغاز خواهد شد.
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید