تیوال نمایش فیل در تاریکی
S3 : 04:59:25
امکان خرید پایان یافته
  ۲۹ مرداد تا ۲۳ شهریور ۱۳۹۷
  ۱۹:۱۰
  ۱ ساعت
 بها: ۳۰,۰۰۰ تومان

: محمد زارعی
: مهرداد مصطفوی
: (به ترتیب حروف الفبا) آیدین بهاری، پویا پورامین، امیر جنانی، آوا شریفی، ابراهیم عزیزی، پرهام یداللهی
: مهرنوش حسن پور

: محمد براری
: کامیار دریاکناری، سمانه کاوندی، افشین رهگذر
: امید اکبری
: نسرین خرمی
: علی کوزگر
: محمد صادق زرجویان
: گلدیس نمازیان
: پویا پورامین
: سمانه کاوندی
جلال امین وقتی حساب کرد، دید همه چیز باید صبح همان روزی شروع شده باشد که ماشین او را دم خانه‌اش در باغ صبا خالی کرده بودند.

راه‌های ارتباطی با تماشاخانه پالیز: اینستاگرام / کانال تلگرام

گزارش تصویری تیوال از نمایش فیل در تاریکی / عکاس: سارا ثقفی

... دیدن همه عکس ها »

اخبار وابسته

» آخرین هفته اجرای نمایش" فیل در تاریکی" آغازشد

» از پوستر نمایش «فیل در تاریکی» رونمایی شد

آواهای وابسته

مکان

تهران، خیابان کریمخان، خیابان عضدی جنوبی (آبان)، خیابان سپند، پلاک ۶۹
تلفن:  ۸۶۰۳۷۵۱۰


«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
رمانش رو نخوندم و نمیتونم مقایسه ای داشته باشم ولی من رو به شدت یاد فیلمهای نووار میندازه چون همه المانهاش رو داشت
همه بازیاشون خوب بود از مهستی به عنوان یک femme fatal بگیر تا اون پلیس مخفیه و اوستای جلال که چراغ راه تاریک جلال بود ولی ...
همچنین باید بگم چقدر بازی بد من نمایش رو دوست داشتم
به هیچ عنوان احساس خستگی نمی کنید و داستان شما رو با خودتون میبره و بعد نمایش امکان داره تو ماشینتون موسیقی مهرپویا گذاشته باشید و در تاریکی شب خیابونای تهران رو چرخ بزنید. اگه مثل من آدم جوگیری باشین شاید درحالیکه شیشه رو پایین داده باشین دگمه بالایی پیراهنتون رو هم باز بکنید و به فکر خاطرات قدیمی خودتون و حرفهای رد وبدل شده بین جلال و مهستی بیافتین
خرید بلیت روزهای پایانی این نمایش، از چهارشنبه ۲۱ تا جمعه ۲۳ شهریور، به کارگردانی مهرداد مصطفوی و با بازی آیدین بهاری، پویا پورامین، امیر جنانی و... آغاز شد.
میترا و محمد لهاک این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یک کار کاملا شسته رفته و تمیز در همه ابعاد و از آغاز تا پایان: کارگردانی، دکور، بازی ها خصوصا بازی ابراهیم عزیزی عزیز، دکوپاژ
دیدن این کار را توصیه می کنم
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
"فیلی که از قاب بیرون پریده است "

" فیل در تاریکی " نمایشی برگرفته از رمانی پلیسی جناییِ اصغر هاشمی نژاد در دهه پنجاه است که به عنوان اولین داستان پلیسی ایرانی با اِلمان‌ها و شخصیت پردازی کاملا آشنا، ساخته وپرداخته شده است .اما آنچه در صحنه ی نمایش پالیز اجرا می شود متنی از محمد زارعی است که تغییرات زیادی را در روند رمان داده است و آنقدر این تغییرات چشمگیر ست که مشخصا از روایت اصلی جدا می افتد . حتی در توضیح برگه ی نمایش، خط ابتدایی رمان درج شده درحالکیه در اجرا، به آن اصلا اشاره نمی شود .
بخش های مهمی از رمان که قاعدتا کدگشا و ربط و پیوند کارکترهای موجود در داستان ست به نحو شتاب زده ای سرسری گرفته و مغفول می مانند . بطوری که برای مخاطب نقش وحضور هرکدام از آنها تاپایان داستان در ناپختگی وگنگی باقی می ماند که اجازه ی عمق و تعمق مخاطب را ... دیدن ادامه » به اتفاقات جاری نمی دهد.
بعضا آنقدر نقش و حدود ارتباط آنها با قهرمان داستان تغییر کرده است که اساساً دیگر فیل درتاریکی نیست وگویی فیل از قاب بیرون پریده است و بجز یک شباهت مکانی از یک تعمیرگاه و یک ماشین مورد بحث و گروه های گانگستر پشت پرده، وچند اسم یکسان، وجه تشابه دیگری با رمان وجود ندارد.
از آنجهت که فیل در تاریکی پالیز، می تواند اقتباسی کاملا مستقل و تنها الهام گرفته باشد، بحثی نیست اما اینکه می خواهد خودش را درحد و اندازه های آن رمان جا بزند و با یک داستان ِجنایی و تعقیب و گریز، همان جذابیت را ارائه دهد گمان باطلی ست. هیچ یک از اتفاقات بر صحنه آمده نمی تواند جذابیت و کششی را که در رمان اصلی و در این سبک کارهای تعقیب و گریز وجود دارد، برای مخاطب ایجاد کند آنچنان که فهم درستی از حلقه های بهم مرتبط جریان‌ها تا رسیدن به پلان آخر داشته باشد .
حذف و اضافه یا تغییر کارکترهایی که لاجرم بخش مهمی از داستان به آنها وابسته است، بزرگترین ضربه را به جریان وقایعِ اجرا می زند و از آن سیرِ گسیخته ای می سازد که بیشتر شبیه تیترخوانی یک حادثه در موجزترین شکل روایتی خود است . با کمی افزودن پیاز داغ،برای ریتم اکشنِ پلیسی ..بخصوص کارکتر زن، که بیشتر نقشی ابزاری بدون پرداخت مناسبی دارد.
فیل در تاریکی ، طراحی لباس و صحنه ی قابل قبولی دارد اما برخلاف نظر کارگردان، نتوانسته است به موضوع روز و دهه ی حال، نزدیک شود.. گویا وام گرفتن از آن طراحی لباس و گریم وموسیقی ، تنها درجهتِ برانگیختن حس نوستالژی مخاطب بوده است نه کارکردی در فضاسازی و ایجاد موقعیت زمانی. و جنبه ی سینمایی مورد اشاره، قابل رد یابی مشخصی نیست .

فیل در تاریکی پالیز، داستان خودش را دارد اما در این داستانگویی ، در سطح باقی می ماند و عقیم در رساییِ جریانِ اصلی متن که نشانه هایی از جوانمردی، و حق خواهی و خون خواهی قهرمان داستان دارد. هرچند کارگردان نمایش چنین شاخصه هایی را برای اجرایش نام می برد اما در واقعیت صحنه،چنین برداشتی متبادر نمی شود.. شتابزدگی و جهش های پیاپی از سرنخ ها و مفصل های پیوندی هر بخش، آنقدر مشهود ست که دست آخر، تنها بازی‌های خوب و شنیدن چند موسیقی ِناب قدیمی، از اجرای رمانی اصیلِ پلیسی جنایی،برای تماشاگر باقی می ماند ..

باآرزوی موفقیت برای گروه محترم و تلاش های پرثمر آتی شان
نیلوفرثانی
15 شهریور97
نیلوفرارجمند خوشحالم که با شما دوست فرهیخته ام درمورد این نمایش همنظرم....
البته به نظرم نگاه زن ستیزانه در رمان هم به شدت وجود دارد که به نوعی در نمایش هم تسری یافته
اما نکته ای که برایم پرسش برانگیز مانده اشاره تک کلمه ای کارگردان محترم به بحث سرمایه ... دیدن ادامه » داری در مصاحبه اش با آوای تیوال بود. اینکه بحث حمل مواد دموده و قدیمی است و اینبار خود ماشین تشریفات موضوع رازآمیز! قرار گرفته لزوما چه ربطی به سرمایه داری در نمایش دارد؟ اینکه بنز نماد سرمایه داری است منظور بوده؟ یا بحث ها و نقدهای دیگر از روابط سرمایه مدارانه و کثیف که در رمان هم به وضوح رویت پذیر است مد نظر بوده؟ که البته هیچ کدام هم در نمایش به درستی قابل ردیابی و تحلیل به نظر نمی رسد.
می بخشید از دیوار شما دوست گرانقدرم استفاده کردم تا سوالم را درباره توضیح ناکافی کارگردان طرح کرده باشم.
سپاس و قلمت سبز
۱۸ شهریور ۱۳۹۷
خانم ثانی ،ممنونم از نقد خوب و خواندنی تان
۲۰ شهریور ۱۳۹۷
درود و سپاس ازشما دوست عزیز آفای تقوی نژاد.. از توجه و نظرتون خیلی ممنونم ...
۲۰ شهریور ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، از یکشنبه ۱۸ تا سه شنبه ۲۰ شهریور، به کارگردانی مهرداد مصطفوی و با بازی آیدین بهاری، پویا پورامین، امیر جنانی و.. فردا (جمعه) ساعت ۱۲ آغاز خواهد شد.
میترا و محمد لهاک این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، از چهارشنبه ۱۴ تا جمعه ۱۶ شهریور، به کارگردانی مهرداد مصطفوی و با بازی آیدین بهاری، پویا پورامین، امیر جنانی و.. آغاز شد.
میترا و محمد لهاک این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیل در تاریکی را روز جمعه 9 شهریور دیدم و از چند منظر اجرا را دوست داشتم

اول آنکه احساس می کنم اقتباس از رمان اصلی و بازنویسی آن برای یک اجرای صحنه ای به درستی انجام شده و پیچیدگی لازم جهت ارائه یک درام تاریک را دارد گرچه احساس می کنم می توانست اندکی پرخون تر نگارش شود
دوم فضا سازی و کارگردانی اثر را هم دوست داشتم به دلیل آنکه بخوبی توانسته است با ایجاد یک فضای تاریک و سرد پردازش درستی از درام را روی صحنه خلق کند البته شاید اندکی فضای بی چیز نمایش که به نوعی بزرگی سالن در مقایسه با فضای اثر داشت بی تاثیر نبوده است

بازی بازیگران نمایش را دوست داشتم و به نظرم همه بازیگران از سطح استاندارد بالایی برخوردار بودند و هیچ کدام نه از کلیت اثر بیرون میزدند و نه اضافه کاری روی صحنه داشتند.

در پایان قصد دارم از بازی بسیار خوب ابراهیم عزیزی به عنوان یکی ... دیدن ادامه » از بازیگران جوان، پرکار و کاربلد این روزهای تئاتر ایران تشکر و قدردانی کنم. بازیگری که بخوبی تفاوت و پختگی را در اجراهای اخیرش به نمایش گذاشته و قطعا در فضای امروز تئاتر ایران حضور بازیگرانی با ویژگی های منحصر بفرد و جذابی مثل ابراهیم عزیزی کم سراغ داریم

این نمایش در هفته پایانی قرار دارد و پیشنهاد می کنم حتما ببینید
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، از سه‌شنبه ۶ تا جمعه ۹ شهریور، به کارگردانی مهرداد مصطفوی و با بازی آیدین بهاری، پویا پورامین، امیر جنانی و... سه شنبه (۶ شهریور) ساعت ۱۲ آغاز خواهد شد.
محمد لهاک و میترا این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یک اقتباس هوشمندانه از رمان مهم و تاثیرگذار قاسم هاشمی نژاد با بازی‌های یک‌دست، دقیق و دلنشین و کارگردانی‌ای به‌جا و بدون حاشیه. خسته نباشید به این گروه عزیز.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت این نمایش با بازی پویا پورامین، آوا شریفی، ابراهیم عزیزی و... امروز شنبه ساعت ۱۲ آغاز خواهد شد.
محمد لهاک، میترا و پارسا دهقانی این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید