تیوال نمایش هیپنوگوژیک
S3 : 10:29:21
  ۱۸ آبان تا ۱۰ آذر ۱۳۹۷
  ۲۱:۱۵
  ۴۰ دقیقه
 بها: ۳۵,۰۰۰ تومان

: محمدرضا شریفی، علیرضا شریفی
: محمدرضا شریفی، علیرضا شریفی

: دکتر بهنام رحیمی
: الهام شعبانی
: احمد نگهبان
: میثم نویریان
: علی کوزه گر
: محمدرضا شریفی، علیرضا شریفی
: پَن استودیو (فرزام شکاری، لیلا جعفری)
: پَن استودیو (بابک جوادی)
: جاوید علیپور، فرزین شکاری
: همایون تمدن
: احمد نگهبان، امین میری
: لیلا جعفری
: هستی مقدم، شهاب خوشخو
: رومنا قرهزادی
: حسین پناهی
خواب یه مرگ موقته و مرگ یه خواب طولانی.

گزارش تصویری تیوال از نمایش هیپنوگوژیک / عکاس: پریچهر ژیان

... دیدن همه عکس ها »

مکان

خیابان انقلاب، خیابان خارک، بن بست اول، پلاک ۵ خانه نمایش مهرگان
تلفن:  ۶۶۷۲۲۶۲۲ - ۶۶۷۲۴۸۱۵


«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
خرید بلیت روز پایانی این نمایش، شنبه ۱۰ آذر، به طراحی، کارگردانی و بازی محمدرضا شریفی، علیرضا شریفی، آغاز شد.
میترا و مهدی (آرش) رزمجو این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت روزهای تازه از یکشنبه ۴ تا سه شنبه ۶ آذر، به طراحی، کارگردانی و بازی محمدرضا شریفی، علیرضا شریفی، آغاز شد.
مهدی (آرش) رزمجو این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
این نمایش تمدید شد. خرید بلیت روزهای تازه از چهارشنبه ۳۰ آبان تا جمعه ۲ آذر، به طراحی، کارگردانی و بازی محمدرضا شریفی، علیرضا شریفی، آغاز شد.
مهدی (آرش) رزمجو و محمد لهاک این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خیلی خوب و خاص بود ، عالى
خیلی معمولی و کلیشه ای بود. من عاشق کار فیزیکالم ولی اصلا نتونستم ارتباط بگیرم. بیشتر ژیمناستیک بود.
۲۴ آبان ۱۳۹۷
زهره جان سلام
ممنونم از نظری که نوشتید
۰۶ آذر ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در باب نمایش (فیزیکال) هیپنوگوژیک یا به تعبیر من خواب های روشن.
هیپنوگوژیک به معنای درک حسی اشتباه (توهم ) در خواب است.که در واقع به نوعی اختلالی در خواب به حساب می آید . تجربه ی یک حالت گذار از خواب به بیداری و دوباره خواب. محتوایی که هم در اسم متن و هم در خود متن و روایت پیش برنده¬ی نمایش بارز و مشخص است. اختلال هیپنوگوژیک حسی را در انسان ایجاد می کندکه در زمان به خواب رفتن و بدون هیچ محرکی برای انسان قابل درک است. به معنی این که او در خواب و با بدن خود یک عمل واقعی را انجام می دهد.
ما در ابتدای نمایش شاهد یک خواب هستیم که دو بازیگر با حرکات بدنی-فیزیکال ( ژستوآل) خود به زیبایی روند از خواب به بیداری و دوباره خواب را به ما نشان می دهند. و در ادامه با درون خود مواجه می شوند . درونی که فرار و سرکش است . آنها از یک توهم دیداری و درگیری با دنیای خود( خود آن فرد ... دیدن ادامه » نه کسی دیگر) شروع به کشف درون و بیرون خود می کنند( درون چیزی که در خواب اتفاق می افتد و بیرون تصویر هایی که آنها از زندگی شخصی در بیداری دارند ) آن دو شروع به لمس ، شنیدن صدا ها و یا تصاویر ذهنی خود می کنند و با درون خود به صورت بیرونی و عینی درگیر می شوندکه این درگیری با حرکاتی بدیع و جذاب همراه است . حرکاتی که نمایان گر یک انسان از هم گسیخته و پریشان است. حرکات فیزیکال (ژستوآل) بازیگران ، نمایش را هم از نظر فرم اجرایی و هم از نظر محتوا یکسان پیش می برد. به این معنی که محتوا و فرم هم در بازی و هم در صحنه و موسیقی زیبای نمایش به صورت اجزای جدا نشدنی از هم نمایان می شوند. جذابیت نمایش از آنجایی بیشتر می شود که بازیگران با توجه به داشتن امکان زیاد برای حرکات سخت بدنی بیشتر،که باعث هیجان تماشاگر می شود ( خود را از آن حرکات محروم کرده اند) و به سمت سادگی و قابل فهم تر بودن محتوا رفته اند و محتوا را در بدن و رقص خود همراه کرده اند که همین امر ما را از فضای نمایش جدا نمی کند و در تمام لحظه ها همراه بازیگر به پیش می برد .
بر اساس تعریف هیپناگوژیک آنها هم به درون خود سقوط می کنند و هم به بیرون خود پرتاب می شوند. و این اتفاق را ما در دو جهت صحنه می بینیم که بازیگران با هماهنگی خاصی انگار هم در بیرون خود حضور دارند و هم هم ندارند آنها تماشاگر را با درون خودش مواجه می کند. به این صورت که چیزی را که می بیند و فکر می کند را می تواند با دنیای خود مقایسه کند و ناظر بیرون و هم در درونش خودش باشد. تماشاگر می تواند درگیری خود را با مسائل روز خودش در نمایش به صورت عینی مشاهده کند . با این که تصاویر در این نوع از خواب از نظر علمی می تواند هیچ ارتباطی به هم نداشته باشند اما گروه اجرایی به سمت ارتباط تصاویر و رویا ها با هم رفته است و ما را در دنیای خود(نمایش) گمراه نمی کند .
در طول کل تجربه اجرا انگار هم فرد نسبت به حالتی که در آن قرار گرفته آگاه است و هم آگاه نیست و این درگیری بیشتر و بیشتر می شود تا اینکه فرد ( بازیگر)با خود دیگرش مواجه می شود و به کشف او می پردازد. کشفی که منجر به یکی شدن درون و بیرونش می شود. این کشف آنقدر واقعی جلوه می کند که درونشان آنها را به سمت هم می کشد. این کشمکش آنقدر رخ می دهد تا این که بلاخره نیروی باز دارنده ،قدرت خود را از دست می دهد و درون آن دو با هم یکی می شود و در یک نظم زیبا به صورت بی نهایت (ینگ و یانگ ) به هم می پیوندند.
آنها در نیستی یک دیگر هست می شود و این دیگری باعث به وجود آمدن هستی دیگری می شود.پیشنهاد می کنم این نمایش زیبا و فیزیکال رو از دست ندین .
کار خوب و متفاوتِ برادران شریفی رو دوست داشتم، به خاطرِ طراحی و مفهومی بودن اثر...البته به نظرم تئاتر هم مثل همه‌ی هنرهای دیگر غالباً سلیقه‌ایست، باید رفت، دید و لذت برد، نزدیک به ۴۵ دقیقه زیبایی بر وزنِ احساس...همه عوامل خسته نباشید، به خصوص برادرانِ ... دیدن ادامه » با استعدادِ شریفی ❤️
۲۳ آبان ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، چهارشنبه ۲۳ و جمعه ۲۵ آبان، به طراحی، کارگردانی و بازی محمدرضا شریفی، علیرضا شریفی، آغاز شد.
محمد لهاک و مهدی (آرش) رزمجو این را خواندند
بهناز سیدین این را دوست دارد
واقعا کاری متفاوت و عالی
۲۲ آبان ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت این نمایش، به طراحی، کارگردانی و بازی محمدرضا شریفی، علیرضا شریفی، آغاز شد.
محمد لهاک و مهدی (آرش) رزمجو این را خواندند
بهناز سیدین این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید