کمدی کودک و نوجوان رویداد آنلاین
چیدمان
تیوال نمایش بداهه
S3 : 12:41:57 | com/org
امکان خرید پایان یافته
  ۱۸ مهر تا ۲۲ آبان ۱۳۹۸
  ۲۱:۰۰
  ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه
 بها: ۸۰,۰۰۰، ۶۰,۰۰۰ و ۹۰,۰۰۰ تومان  |  جزییات
بخش اصلی: ۸۰.۰۰۰ تومان (ردیف یک تا پنج، ۹۰.۰۰۰ تومان)
صندلی‌های کنار سالن: ۶۰.۰۰۰ تومان
از یکشنبه ۱۹ آبان
بخش اصلی: ۸۰.۰۰۰ تومان (از ردیف یک تا هفت، ۹۰.۰۰۰ تومان)
صندلی‌های کنار سالن: ۶۰.۰۰۰ تومان
[این نمایش خلاصه نمی شود.]

اخبار

›› یادداشت مهدی یزدانی خرم بر نمایش «بداهه»

›› یک بازی شیرین با تماشاگر

›› مخاطبان «بداهه» رای می‌دهند

ویدیوها

آواها

مکان

خیابان طالقانی، خیابان شهید موسوی شمالی، جنب خانه هنرمندان، تماشاخانه ایران‌شهر
تلفن:  ۸۸۸۱۴۱۱۵_۸۸۸۱۴۱۱۶

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید

یادداشت درباره تئاتر بداهه به کارگردانی آروند دشت آرای چاپ شده در روزنامه سازندگی مورخ 1398.08.19
نویسنده یادداشت : مریم تاواتاو

پنج زوج در دو بازۀ پنج دقیقه ای فرصت دارند تا موضوعی را که به آنها گفته می شود، بازی کنند . موضوع هر مرحله ، یک برهه خاص از زندگی مشترک را در برمی گیرد .کلیت ماجرا ، پیرامون ازدواج و بیان مراحل مختلف آن است . کارگردان بعد از بیان موضوع هرگروه، در فواصل آماده شدن بازیگران، سوالاتی را از تماشاگران می پرسد. خلاقیت، هوش و هنر بازیگران است که باید در عرض یک دقیقه ،داستانی بسازند و در عرض پنج دقیقه به مخاطب عرضه کنند.
این که گروه نمایشی واقعا به صورت بداهۀ محض، روی صحنه حاضر شده اند و یا کل مراحل اجرا را از قبل تمرین کرده اند ، تنها موضوع موردبحث نیست ."بداهه" از متفاوت ترین تئاترهای درحال اجراست . وقتی بازیگران یک نمایش، روی صحنه از خود حرکتی نشان دهندکه به منزلۀ آگاهی آن ها از حضور تماشاگر باشد، اصطلاحا دیوار چهارم در تیاتر، شکسته شده است؛ در این حالت ،حتی مشارکت تماشاگران در بازی نیز می تواند اتفاق بیفتد .در یک نگاه کلی، شکستن این دیوار و واردکردن تماشاگر به صورت مستقیم به نمایش، ... دیدن ادامه ›› کار آسانی نیست و نیازمند تسلط و مدیریت صحنه می باشد . نمایش "بداهه " از این جهت در یک اقدام جسورانه از همان ابتدا با درگیرکردن تماشاگر نشان داد از ورود به فرم های دشوارترِ اجرایِ تیاتر ،ترسی ندارد. در اینجا نوع بیان روایت و مداخله کارگردان ، همگی نوعی ساختارشکنی محسوب می شود. البته که حضور گروه های متفاوت تر تئاتری که سعی در ایجاد تنوع در ارائه هنر خود دارند , تلاشی قابل ستایش است ؛اگرچه این ساختارشکنی همچون هوای تازه در اجرای تیاتر محسوب می شود اما در صورت دقت نکردن به جزییات و ظرایف، منجر به ریزش مخاطب می گردد .در کلیت ، بداهه پردازی به خلاقیتی ماورای میزان خلاقیت ِمعمولِ دیده شده در سایر اجراها نیازمند است تا مخاطب در مسیر اصلی کلیت ماجرا قرار بگیرد و از آن منحرف نشود ؛چرا که خطر ضعف بازی می تواند حس و حال نمایش را کم کرده و ریتم اجرا را ناهماهنگ کند .بداهه گویی باید به صورت غیرمنتظره ،غافلگیری بسازد و این ویژگی به توانایی بازیگر در ساخت شخصیت در بستر موضوعِ ارائه شده ،بستگی دارد . موفقیت در چنین اجراهایی مستقیما به میزان خلاقیت ، متصل است چرا که مواردی هم چون ابداع دیالوگ و جلوه های نمایشی ، در ترکیب با تخیل بازیگر ، مهارتی خاص ایجاد می کند که اگر چاشنیِ آگاهی از موضوع در زمانی پیش از اجرا ، به کار اضافه گردد و مخاطب متوجه شود که همه چیز از پیش تعیین شده ، کل اجرا تلاشی بی فایده خواهد بود ؛ چون هدف ، ارائه تصویری از جهان فکری بازیگر و نحوه مقابلۀ او با مسائل است. بدین معنا که خلق موضوعات توسط بازیگر و براساس انباشت ذهنی و تجربیات گذشته ، اجرا را پیش می برد و اینجاست که ویژگی هایی همچون سرعت انتقال ، گفتار و حرکت بازیگران بیشتر به چشم می آید. مخاطب در بداهه پردازی با اندیشه و احساس بازیگر آشنا می شود و عکس العمل برانگیخته شدۀ او را در موقعیت می بیند و از این طریق با او همراه می شود و همذات پنداری می کند.
در اجرای کنونی از بین پنج گروه برخی توانستند از پسِ افزودن خلاقیت به موضوع و ارانه نوآورانه بربیایند . ستاره پسیانی و سهیل مستجابیان بهترین بازی خود را ارائه دادند؛ آن قدر باورپذیر که نمی توان درگیر شدن ایشان با نقش را نادیده گرفت . کاظم سیاحی با استفاده از وسایل موجود در صحنه ، دکور بهتری به اجرای خود افزود و در جاهایی با سکوت و تنها از طریق میمیک صورت ، از پسِ انتقال موضوع برآمد. مارین ون هولک بازیگر هلندی این اجرا که در کنار تسلطش به زبان فارسی ، توانسته ارائۀ جالبی از نقش مادر داشته باشد ؛ او حرکت به اجرا اضافه کرده و با افزودنِ صدای بچه و بیان دغدغه های انسانی ، سعی کرده از تمام پتانسیل استفاده کند تا مفهوم را اجرا کند و مخاطب ، دغدغه عاطفی ترِ ماجرا را درک کند .
در مجموع در میان اسامی بازیگران " بداهه " تقریبا ترکیبی از حرفه ای های معروف تیاتر به چشم می خورد اما نبود متن کامل باعث شد برخی گروهها نتوانند از پسِ اجرای مناسب بربیابند . همان طور که موسیقی کار در نوع خودش عالی بود اما به تناسبِ اجرای فعلی "بداهه" نبود . از طرفی در بدو ورود به سالن ، مخاطب خود را در برابر طراحی صحنه جالب , وسیع و متنوعی می بیند که کاملا براساس هدف بداهه گویی چیده شده است و هر گروه می توانسته براساس سطح سلیقه و در جهت باورپذیری نقش از وسایل موجود بهره بگیرد.یقینا از این دکور می شد استفاده بیشتری شود اگر متن قوی تری وجود داشت .
تغییر ناگهانی حال و هوای پایان نمایش در جهت ارتباط دادن مراحل مختلف ازدواج به دلیل وجود همان نگاه شعارگونه ، چندان قابل باور نیست.این چرخش ناگهانی حتی اگر به قیمت پیوند سطوح مختلف قبلی با احتمال پذیرش کمتری روبرو خواهد شد . لااقل به بروز چند کشکمش مرتبط تر و کاشتن بذرهای قبلی احتیاج است تا در این مرحله بتوان آن بذرها را برداشت کرد و نتیجۀ این ترکیب برای تماشاگر ، شگفت انگیز باشد .البته وجود کمی چاشنی درام در انتهای نمایش ، می تواند تاثیرگذاری کل اجرا را بیشتر کند اما چگونگی وارد کردن درام نیز نکته قابل توجهی است .
از طرفی دست گذاشتن روی تحلیل یک موضوع اجتماعی یعنی ازدواج و مراحل آن، راه رفتن روی لبه تیغ است ؛ چرا که به راحتی می توان گرفتار شعارزدگی شد و روایتی قابل توجه تر خواهد بود که در آن افراط و تفریطی صورت نگرفته باشد . البته قرار دادنِ متنی همچون نمایش بداهه، درچارچوب بی طرفی ، آن قدر دشوار است که گاه مسیر فراموش می شود . از سوی دیگر نسخه ای جهان شمول برای بیانِ راهکار در زمینه مسایل زندگی مشترک و موضوعات پیرامونِ آن ، وجود ندارد ؛ پس نمی توان با نگاهی مطلق و یکسویه ، قضاوتی از یک وضعیت را با صدای بلند بیان کرد .البته در دغدغه مندی کارگردان نمایش " بداهه " نسبت به انتخاب چنین موضوعی و بیان مسائلی هم چون مهاجرت ، جنگ و اقتصاد، شکی نیست اما نوع ارائه تیاتر به نوعی که در درۀ شعارزدگی نیفتد، آن قدر دارای اهمیت است که نمی توان نسبت به آن بی اعتنا بود ؛چون در بطن مساله ازدواج و از دیدگاه جامعه شناسانه ، تنگناهایی جذاب وجود دارد که با پرداخت و یک پایان بندی که شعارگونه نباشد به موفقیت می رسد .
شاید می شد سوالات کارگردان و واکنش نسبت به جواب هایی که از تماشاچیان می شنید ،بیشتر در جریان اصلی داستان قرار بگیرد . دقیقا زمان پرسش و پاسخ از تماشاگرانی که اتفاقی انتخاب شده اند و هر یک جواب های مخصوص به خود را داشته اند ، ساده ترین شبیه سازی از موقعیت بداهه گویی است که می توان از چنین فرصتی در جریان مسیر اصلی نمایش و باورپذیری موقعیت بداهه ، استفاده نمود.
در مجموع ، " بداهه " نمایشی است متفاوت که سعی کرده با اجرای متمایزتر خود و بهره گیری از عناصر صحنه همچون نور و دکور جذاب ، در راستای جلبِ توجه مخاطب، آن هم در قالبی جدیدتر ،قدم بردارد. با توجه به تعدد بازیگران این نمایش یقینا مخاطب شاهد بازی مناسب حداقل چند گروه خواهد بود و نوع متفاوت اجرای آن را به آسانی از یاد نخواهد برد .

فائقه معتمدی، Elham و mohammad sadat این را خواندند
mahaya، زینب.ج، رضا تهوری و فاضله علیشاه این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
می گن انسان در لحظه‌ی آخر قبل مرگ حسرت کارهای مورد علاقه و نکرده را خواهد خورد. اگر بتونید لحظه‌ی آخر قبل مرگ رو الان ببینید چه احساسی خواهید داشت؟
و باز اگر بتونید تمام مراحل زندگیتون رو در سنین مختلف با هم ببینید چطور؟

از طرفی می دونستید اگر یک شخص به مدت چند دقیقه به آیینه نگاه کنه و خودش رو ببینه دچار توهم می شه؟

حالا شما تصور کنید نمایش(تئاتر) «بداهه» حکم آیینه ای رو داشت که زندگیمون رو در 90 دقیقه خلاصه کرده بود.

این نمایش شامل 5 اپیزود مجزا بود که در هر اپیزود یک زوج روبه روی هم قرار می گرفتند و کارگردان یک خط داستانی برایشان تعریف می کرد به همراه یک چالش و ... دیدن ادامه ›› تنگنا و بازیگران باید آن را اجرا می کردند. از جوانی الی پیری.

و در نهایت درگیری و مواجهه تمام زوجین که هر کدام نماینده یک مقطع سنی بودند و در مورد انتخاب ها و تصمیماتی که گرفته بودند و با هم به جدل می پرداختند.

خرید بلیت چهار اجرای پایانی این نمایش، از یکشنبه ۱۹ تا چهارشنبه ۲۲ آبان، به کارگردانی آروند دشت آرای و با بازی (به ترتیب الفبا) ستاره پسیانی، دیبا خاتمی، آروند دشت‌آرای، کاظم سیاحی، علی شادمان، امیراحمد قزوینی، الهام کردا، رضا کیانیان، سهیل مستجابیان، فاطمه نقوی، مارین ون‌هولک، امروز (سه شنبه) ساعت ۱۲ آغاز خواهد شد.
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
هوش نویسنده و کارگردان کار در نحونگارش و اجرا کار به شکلی مخاطب و ذهنش و منحرف میکنه که احساس میکنی هیچ چیز از پیش تعیین شده نیست و همه در لحظه بازی میکنن ودیالوگهای گفته شده همشون بداهه محض هست و مخاطب قرار دادن تماشاچی با سوالات از سمت کارگردان این بازی و قشنگتر هم میکنه و چه بسا اگر زدو خورد آخر کار اتفاق نمیافتاد تماشاچی باهمون ذهنیت از سالن خارج میشد و اینها همه و همه قابل تحسینه امتناع کار کارگردان از استفاده از گریم خاص یا نورو موسیقی طبق روال مرسوم به خودی خودصمیمیت کار و افزایش داد و باعث شد بداهه کاری باشه جدا شده با امضای خاص .به همتون خسته نباشید میگم و امیدوارم کارهای بیشتر و بهتر اینچنینی و شاهد باشیم.
خرید بلیت روزها پایانی این نمایش، از دوشنبه ۱۳ تا جمعه ۱۷ آبان، به کارگردانی آروند دشت آرای و با بازی (به ترتیب الفبا) ستاره پسیانی، دیبا خاتمی، آروند دشت‌آرای، کاظم سیاحی، علی شادمان، امیراحمد قزوینی، الهام کردا/آزاده صمدی، رضا کیانیان، سهیل مستجابیان، فاطمه نقوی، مارین ون‌هولک، امروز (پنجشنبه) ساعت ۱۲ آغاز خواهد شد.
هومن شهباز این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
نمایش بداهه
به نظرم خلاقانه و جدید بود
و تماشاچی و تا آخر با خودش میکشوند بیشتر ازین بابت که آیا بلاخره این بازیا و این نمایش واقعا داره بداهه انجام میشه یا نه ، و این خودش جذاب بود
من از تماشاشون لذت بردم بازیاشون خوب بود کارگردانی خوب بود دکور نور صحنه اینا همه قابل قبول بودن
تنها ایرادی که من میتونم بگیرم این بود که من شاید به این امید که مثلا از استاد کیانیان یک بازیه درخشان در تمام طول مدت(یا حداکثر مدت زمان برای یک فرد در یک نمایش شلوغ) ببینم، این نمایش و انتخاب کردم ولی شاید ده دقیقه یا نهایتا یک ربع من از بازیه ایشون تونستم لذت ببرم و شاهد هنرنماییشون روی صحنه باشم
من واقعا هیچی ازین نمایش و ازین ایده نمیدونستم و چیزی ام نخونده بودم راجبش ولی در کل به نظرم این مسئله میتونه یک ایراد باشه ( البته خیلی خیلی شخصی)
یا به عنوان مثال من عاشق بازیای خانم پسیانی هستم ولی خیلی کم و به نظرم در معمولی ترین حالت خودشون دیدمشون که خیلی سیرابم ... دیدن ادامه ›› نمیکرد انگار
البته اینا نظر شخصی منه و چیزی از ارزشای این نمایش رو کم نمیکنه
و بازم میگم من از تماشاشون لذت بردم و برام اوقات خوبی گذشت
و در آخرم در رابطه با تماشاچیه بی فرهنگ باید بگم فقط یک دونه ظاهرا توی سالن حضور داشت که خدارو شکر از من دور بود و اینکه بعد از اینهمه که آقای دشت آرای تاکید کردن و ایستادن و صبر کردن که همه موبایل هارو خاموش کنن بازم وسط کار صدایی زنگی به گوش رسید که خیلی جااااااااالب بود دیگه واقعاااااااااا.

خرید بلیت روزهای تازه و سانس های ویژه این نمایش، از پنجشنبه ۹ تا یکشنبه ۱۲ آبان (در سانس های ۱۹:۳۰ و ۲۱:۳۰)، به کارگردانی آروند دشت آرای و با بازی (به ترتیب الفبا) ستاره پسیانی، دیبا خاتمی، آروند دشت‌آرای، کاظم سیاحی، علی شادمان، امیراحمد قزوینی، الهام کردا /آزاده صمدی، رضا کیانیان، سهیل مستجابیان، فاطمه نقوی، مارین ون‌هولک، امروز (شنبه) ساعت ۱۴ آغاز خواهد شد.
برای دوشنبه 13 آبان اجرا ندارن؟ یا بعدا اعلام میکنید؟
۰۴ آبان ۱۳۹۸
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
بداهه ۲ اجرایی شد
سانس ویژه ساعت ۱۶ روز جمعه ۳ آبان با حضور آزاده صمدی
——
آغاز پیش فروش از امروز (۳۰ مهر) ساعت ۱۴
هومن شهباز این را دوست دارد
فکر کنم امروز ساعت 16 بلیط فروشی شروع میشه
۳۰ مهر ۱۳۹۸
خانم کردا دیگه نمیان؟
۳۰ مهر ۱۳۹۸
چرا میان، از هفته بعدش هستن
۰۱ آبان ۱۳۹۸
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
خرید بلیت سانس ویژه این نمایش، جمعه ۳ آبان (سانس ۱۶:۰۰)، به کارگردانی آروند دشت آرای و با بازی (به ترتیب الفبا) ستاره پسیانی، دیبا خاتمی، آروند دشت‌آرای، کاظم سیاحی، علی شادمان، امیراحمد قزوینی، آزاده صمدی، رضا کیانیان، سهیل مستجابیان، فاطمه نقوی، مارین ون‌هولک، امروز (سه‌شنبه) ساعت ۱۶ آغاز خواهد شد.
هومن شهباز این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
پیش فروش روزهای جدید نمایش بداهه از امروز (دوشنبه ۲۹ مهرماه) ساعت ۱۴ آغاز می‌شود.
صندلی های کنار سالن دید خوبی به صحنه داره؟
۳۰ مهر ۱۳۹۸
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، از چهارشنبه ۸ تا جمعه ۱۰ آبان، به کارگردانی آروند دشت آرای و با بازی (به ترتیب الفبا) ستاره پسیانی، دیبا خاتمی، آروند دشت‌آرای، کاظم سیاحی، علی شادمان، امیراحمد قزوینی، الهام کردا / آزاده صمدی، رضا کیانیان، سهیل مستجابیان، فاطمه نقوی، مارین ون‌هولک، امروز (دوشنبه) ساعت ۱۴ آغاز خواهد شد.
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
با سلام به همه دوستان
بداهه بدون اغراق یکی از متفاوت ترین و جذاب ترین نمایش هایی بود که دیدم. سبکی بسیار غافلگیر کننده داشت که توانایی بازی در لحظه بازیگران را به رخ می کشید. مفهوم کلی نمایش را شاید قبلا دیده باشید ، اما نحوه اجرا و ایده های پشت آن قطعا برای شما تجربه جدیدی خواهد بود. نمایش ریتمی تند دارد و هر بخش به نوعی شما را غافلگیر خواهد کرد و در پایان نمایش جمع بندی بداهه بازیگران از آیتم های قبلی نمایش حرفه ایی بودن تیم بازیگران را به نمایش خواهد گذاشت.
بازی تمام بازیگران این نمایش بسیار خوب بود ولی جا داره از بازی بی نظیر خانم پسیانی عزیر و خانم کردا عزیز تشکر ویژه بکنم. از کارگردان و تیم اجرایی این نمایش که تجربه منحصربفردی و برای من رقم زدند ممنونم.
ایده نو‌ این نمایش دیدگاه متمایزیست بر دیگر‌ اجراها +
بازی بداهه ستاره پسیانی و الهام کردا از نقطه قوت نمایش امشب (تاکید دارم بر امشب بدلیل نظر شخصیم و متفاوت بودن داستان در هر شب) +
بداهه آخر ترکیبی از هنر بازیگران ولی به انگار تحمیلی، بدون اشتراکی در داستان -
با سلام به همه دوستان تیوالی
توجه کنید
خانم آزاده صمدی از تاریخ ۲۸ مهر تا ۳ آبان به جای خانم‌ الهام کردا در نمایش خواهند داشت.
پیش فروش روزهای جدید از امروز ساعت ۱۴ آغاز می‌شود.
محمد مهدی، Parisa R، لیلا والی و ماندانا مطاعی این را خواندند
فرزاد جعفریان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، پنجشنبه ۲ و جمعه ۳ آبان، به کارگردانی آروند دشت آرای و با بازی (به ترتیب الفبا) ستاره پسیانی، دیبا خاتمی، آروند دشت‌آرای، کاظم سیاحی، علی شادمان، امیراحمد قزوینی، آزاده صمدی، رضا کیانیان، سهیل مستجابیان، فاطمه نقوی، مارین ون‌هولک امروز (چهارشنبه) ساعت ۱۴ آغاز خواهد شد.
hanna این را خواند
همیاری جان لطفا همینجا اعلام کن که خانم صمدی به جای خانم کردا بازی میکنن توی این 2 شب.
۲۴ مهر ۱۳۹۸
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
با سلام به همه دوستان تیوالی
پیش فروش روزهای جدید از امروز ساعت ۱۴ آغاز می‌شود.
پوریا صادقی این را خواند
فرزاد جعفریان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
در یک کلام عالی بود، غافلگیر کننده و هیجان انگیز. سبکی که تا بحال ندیده بودم مشابهش. از اون اجراها که تا چند روز بعد بهش فکر میکنی
پیش فروش روزهای جدید از امروز ۲۱ مهر ساعت ۱۲ ظهر آغاز می‌شود.
آناهیتا شمسی نیا این را خواند
میشه بفرمایید چه روزایی فروش بلیت باز میشه؟ من یکم برام مشکله مدام چک کنم سایت رو.
۲۱ مهر ۱۳۹۸
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، از دوشنبه ۲۹ مهر تا چهارشنبه ۱ آبان، به کارگردانی آروند دشت آرای و با بازی (به ترتیب الفبا) ستاره پسیانی، دیبا خاتمی، آروند دشت‌آرای، کاظم سیاحی، علی شادمان، امیراحمد قزوینی، الهام کردا، رضا کیانیان، سهیل مستجابیان، فاطمه نقوی، مارین ون‌هولک امروز (یکشنبه) ساعت ۱۲ آغاز خواهد شد.
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
روز اول اجرا رو دیدم، کاری قابل تامل که نیاز به یک مشاور امور خانواده در کنار کارگردان احساس می شد.
سعی می کنم این نمایش رو در هفته های آینده مجدد ببینم، البته اگه توقیف نشده مجدد.
توصیه به دیدن این نمایش رو می کنم.
۱۱ نفر این را خواندند
Samira این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید