آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال نمایش مردی برای تمام فصول
S3 : 13:12:16 | com/org
امکان خرید پایان یافته
۱۷ آبان تا ۰۷ دی ۱۳۹۳
۱۹:۳۰  |  ۲ ساعت
بها: ۱۵,۰۰۰ تا ۴۰,۰۰۰ تومان  |  جزییات
همکف، ردیف ۲ تا ۵: ۴۰.۰۰۰ تومان
همکف، ردیف ۶ تا ۸: ۳۵.۰۰۰ تومان
همکف، ردیف ۹ تا ۱۴: ۳۰.۰۰۰ تومان
همکف، ردیف ۱۵ تا ۲۰: ۲۵.۰۰۰ تومان
بالکن یک و دو: ۲۰.۰۰۰ تومان
بالکن سه: ۱۵.۰۰۰ تومان

در این نمایش از شیوه پیشرفته دستگاه «ایستگاه تیوال» برای ورود تماشاگران رونمایی می‌شود. 
با این شیوه نیازی به چاپ نیست و کافی‌است کد پیگیری را همراه داشته باشید و یا برای سادگی بیشتر از بارکد رسید خرید با گوشی همراه خود عکس بگیرید!

گزارش تصویری تیوال از مراسم رونمایی از فیلم نمایش مردی برای تمام فصول / عکاس: یاسمن ظهور طلب

... دیدن همه عکس‌ها ››

گزارش تصویری تیوال از نمایش مردی برای تمام فصول (سری سوم) / عکاس: کامران چیذری

... دیدن همه عکس‌ها ››

گزارش تصویری تیوال از نمایش مردی برای تمام فصول (سری دوم) / عکاس: کامران چیذری

... دیدن همه عکس‌ها ››

گزارش تصویری تیوال از نمایش مردی برای تمام فصول (سری نخست) / عکاس: کامران چیذری

... دیدن همه عکس‌ها ››

گزارش تصویری تیوال از نمایش مردی برای تمام فصول (سری نخست) / عکاس: حانیه زاهد

... دیدن همه عکس‌ها ››

گزارش تصویری از تمرین نمایش مردی برای تمام فصول (سری دوم) / عکاس: مانی لطفی زاده

... دیدن همه عکس‌ها ››

گزارش تصویری از تمرین نمایش مردی برای تمام فصول (سری نخست) / عکاس: مانی لطفی زاده

... دیدن همه عکس‌ها ››

گزارش تصویری از گریم بازیگران نمایش مردی برای تمام فصول

... دیدن همه عکس‌ها ››

گزارش تصویری تیوال از نشست خبری نمایش مردی برای تمام فصول / عکاس: کیارش مسیبی

... دیدن همه عکس‌ها ››

آواها

مکان

خیابان حافظ، خیابان استاد شهریار، تالار وحدت
تلفن:  ۶۶۷۳۱۴۱۹، ۶۶۷۰۵۱۰۱

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
این نوشته رو خیلی وقت پیش همون شبهای اول اجرا نوشتم ولی دیر تونستم این جا هم انتقالش بدم.

مردی برای تمام فصول
کارگردان بهمن فرمان آرا
نوشته رابرت بولت
شب اول اجرا, به همت اعظم جان, به تماشای نمایش تک پرده ای در تالار وحدت نشستیم .
راوی داستان روی صحنه می آید و سر میدهد؛ ,, اینجا قرن شانزدهم است.,, خودش را معرفی میکند؛ مَتیوُ,و ادامه میدهد در این قرن او جزو آدمهای معمولی جامعه است.اینکه لباسش مناسب راوی بودن که هیچ اما نوکری سرورش هم نیست که بدانید نشان سده شانزدهم نیز ، همین است که قرار نیست کار به دست کاردان باشد ! خدمتکار است در خانه توماس مور. مور,موی لای درز اعتقاداتش نمیرود,قاضی بنام و معبتر شهر, سیاستمدار وجدان خیلی بیدار که سنجیده به سخن می آید و مکث های سخن نیز حرف های تعیین کننده ای هستند. ... دیدن ادامه ›› متیو نامۀ رسیده از صدراعظم کلیسای کاتولیک در انگلستان جناب کاردینال وولسیی را میدهد به دست ولینعمتش, نیمه شب است که قاضی به نزد ایشان فراخوانده شده. جوانکی جویای شغل را ساعتی قبل روانه کرده اما دوست قاضی , جناب وزیر هم حضور دارند . مور به اشاره ای به وزیرو در جواب همسرش میگوید چنانچه وزیر هم احضار میشد در این وقت شب حتما میرفت به حضور صدراعظم!
قرن شانزدهم زمانی است که, علم و هنر به قوت پا گرفته بود و تاثیرات خود را به رخ میکشید. پادشاه انگلستان هنری هشتم خود به فصاحت چندین زبان صحبت مینمود ,موسیقی نواز و هنر پرور بود و روح و جانش بهره کافی برده بود و سرش به تنش به خوبی میارزید.خوب در خور بود که وابستگی انگلستان از کلیسای کاتولیک رم توسط وی قطع شود که همین را هم به انجام رساند . قانون. خودش قانون بود,طی قانونی در آورده از خودش , خودش را رییس مجلس نمود و قانونا قانونی درآورد و شد اسقف کلیسای انگلستان .بدین ترتیب از هم پاشیدگی کلیسای کاتولیک را در انگلستان رقم زد و پروتستان را بنا نهاد. به عبارتی در انگلستان پاپ بی پاپ ! و بر همین منوال شد که او که در پی داشتن وارث تاج و تخت بود بتواند قانونا همسرش کاترین را طلاق داده و با ندیمه وی،آن بوییون ازدواج کند. اما مور, نه میتوانست پاپ را نادیده بگیرد و نه موافق کار شاه بود.وی در نزد همین مردم عادی آن روزگار انگلستان اعتبار داشت و چنانچه وی رأی پادشاه را قبول مینمود, مشروعیتی به آن میپوشاند که بقیه مردم آن را قبول میکردند چنین تغییری در انگلستان که منکر قدرت پاپ میشد و در عوض خدایی پاپ را در انگلستان به شاه میداد, به راحتی برای روحانیون و مردم عادی قابل قبول نمی بودو به گردن زدن بیشماری از کاتولیک ها منجر گردید. اما در مورد توماس مور فساد و خدعه معمول درباریان, ترس ازمحبوبیت و نفوذ وی در میان مردم و سر باز زدن از اظهار هر نظری چه مخالف و چه موافق رأی پادشاه, منجر به زندانی شدن وی گردید و در دادگاه به جرم سوگند به دروغ و خیانت به پادشاه محکوم شد.
فرد زینه مان در سال 1966 داستان را با موفقییت بر پرده سینما برد. همین زمان حدود بیست ماه بود که نمایش آن در تئاتر بیرمنگام اجرا میشد.
فرمان آرا که به درخشندگی کار را به صحنه برده , برای دو نقش محوری خطری را نخریده . هنرمندان رضا کیانیان وسیامک صفری چنان نقشی بازی میکنند که هر آن تصور میکنی به قضاوت توماس مور هستی و این متیو، الان که انعام نگرفته رهایت نکند. بازی شان روان است و از همان اول کار بُرده تان به قرن شانزده. کارصحنه و لباس بدون اینکه مسلط به لباس و معماری آن تاریخها بوده باشی به دست نداده. البته خیاط هنرمند بازیگران را از آن ژپونهایی که از هر طرف کمر زنان نیم متری فاصله داشت تا بلکه فربه به نشان رفاه به نظر آیند، معافشان نموده است.توماس مور در اصل، روشنفکری است که دخترانش خوب تحصیل کرده اند و به هنر زیبنده که معمول جامعه نبوده . اما متقابلا افراطی ایست که بی انعطافیش مورد مهر نویسنده است و جناب فرمان آرا نیز به خوبی خصلتش را بیرون میکشد و به تحسین اش میپردازد. تمامی آنچه مکالمات مشخصۀ رابرت بولت است، با هنرمندی تمام و تسلط بازیگران به جا ادا شده . کار ارزندهء مجموعه دست اندر کاران بیش از این ها دارد برای گفتن اما لذت تماشای صحنه تئاتر، به کلمه و سخن در نمیآید. اجرا برای دوماهی دیگر نیز هنوز بر صحنه خواهد بود. امید که خبر ندهند که متوقف شد.
سخن آغازین
452 نفر این نمایش را دوست داشته اند و 135 نفر این نمایش را دوست نداشته اند. ( نظرات دوستان در تیوال تا این لحظه )!!!صدای سوت و تشویق تماشاگران نیز مصدق این نکته بود که فرمان آرا با هر تکنیکی توانسته بیش از نیمی از تماشاگران را خرسند نگه دارد. البته بحث تبارشناسی تماشاگران نه هدف این نوشته است و نه من جسارت سخن از آن. و صرفا به صحبت یکی از منتقدین سینما به عنوان یک جمله تامل انگیز در این امر بسنده می کنم که " فروش خوب و استقبال مردم صرفا به منزله هنری بودن اثر نیست. شاید هنر آن مرز و بوم در سیر قهقرایی قرار دارد و سلیقه مردم تنزل پیدا کرده است ".
در باب اثر:
1. دکور
الف . بخوبی طراحی ولی بهمان خوبی استفاده نشده بود. پله هایی که تا میانه های اجرا تداعی کننده طبقه در نظام اجتماعی بود ( پادشاه در بالاترین قسمت آن قرار می گرفت و این سلسله مراتب تا پایین ادامه می یافت) ناگهان در میانه داستان بهم می ریزد و بازیگران از هر درگاهی وارد می شوند و تمامی معادلات را بهم میزنند .( برای مثال به یاد آورید صحنه ای که سر تامس مور در زندان است و خانواده او از بالای صحنه وارد ... دیدن ادامه ›› می شوند.)
ب. قیمت بلیت من ارزان است پس می بایست نیمی از بازیگران را ببینم!!!!گویا طراح دکور این اجرا به کل فراموش کرده بود که تالار وحدت بالکن هایی دارد که دوستانی ( چه بسا تیاتری و دانش جو ) با اشتیاق در آن نظاره گر اجرا هستند. دیدن صحنه ای که تماشاگران در آن به دلیل عمق میدان زیاد و بسته بودن ابتدای سن از دیدن بازیگران محروم بودند شایسته تیاتر این کشور نیست.
2. موسیقی
موسیقی این اجرا می توانست کمک بیشتری در ریتم اجرا داشته باشد ولی دلیل استفاده بسیار محدود از موسیقی برای من علامت سوال بزرگی است و وقتی با کندی بیش از حد اجرا روبرو می شوم این علامت بزرکتر نیز می گردد!!!
3. نور
نور اجرا یکی محاسن این کار در خلق صحنه هایی چشم انداز بشمار می آید و نکته ای که یکی از کاربران ( جناب آقای شاهین نصیری ) در مورد عدم هماهنگی نور در روزهای آغازین اجرا بدان اشاره نمودند نیز برطرف گردیده بود. البته جای اندکی نور قرمز نیز در جاهایی احساس می شد ولی در مجموع من شیفته نورپردازی دقیق این کار شدم.
4. بازی:
وقتی نقطه قوت اجرا بالفعل نمی گردد. ومتاسفانه " مردی برای تمام فصول " از همان جایی جذابیت خود را از دست می دهد که انتظار نمی رود و پرواضح است که در تیاتر دیالوگ محور ( دیالوگ های عمیق و حساب شده ) فرمان آرا این قصور پررنگ تر نیز می شود. فرمان آرا با کم رنگ کردن موسیقی و استفاده محدود از وسایل صحنه قصد دارد توجه تماشاگر را به بازیگر معطوف کند اما آیا موفق بوده است؟؟؟ بگذارید از بازی خود او شروع کنیم ( نه در این مورد سکوت را ترجیح می دهم که تماشاگر و خواننده خود فهیم است ) . اگرچه انتخاب کیانیان در نقش سر تامس مور با توجه خصایص ظاهری و شخصیتی انتخابی درست بوده ولی کیانیان، تنها بی حسی و مصنوعی بودنش را در استیج وحدت به یادگار گذاشت و من در لحظاتی به جد آرزوی اتمام اجرا را داشتم. تپق های پیاپی کیانیان در شب های پایانی اجرا ( و در کمال ناباوری در Climax و Disturbance نمایش ) قابل اغماض نیست. ( بازی کیانیان با خانواده اش در زندان را با صحنه ای مشابه در تیاتر سقراط با بازی درخشان فرهاد آییش مقایسه کنید ) . سردی بیش از اندازه کیانیان در نقشش نه از حس بی اعتنایی سر تامس مور نسبت به این جهان که از عدم ممارست او در تحلیل نقش است. سیامک صفری هم گرچه به عنوان عاملی که اندکی ریتم کند اثر را تسریع بخشید و تحمل 120 دقیقه را کمی آسان تر نمود، ولی در سطح یک راوی باقی ماند. انتظار می رفت که انتخاب سیامک صفری به عنوان رئیس هیئت منصفه در بخش های پایانی شاهد هنرنمایی بیش تری از او باشیم ولی دریغ از حتی یک دیالوگ. فرمان آرا معنی دقیق سیاهی لشکر را در تیاترش اجرا نمود در صورتی که می توانست با کمی درایت از این افراد جهت شکل دهی ساختار درام بهره جوید ( تصویر هیئت منصفه را بیاد آورید ) . احساس می کردم همان سیامک صفری " ناقوس ها برای چی ن به صدا در می آیند؟ " در این نمایش حضور دارد.
سخن پایانی :
باید به این باور برسیم که تماشاچی امروزی را با نور و اندکی موسیقی نمی توان 120 دقیقه در صندلی میخ کوب کرد . این کار عملی نیست مگر با بازیگر. تاریخ این مدیوم حکایت از تیاترهایی از طلوع تا غروب را دارد که نورشان خورشید بود و موسیقی آن ها آواز همسرایان. و گرچه " مردی برای تمامی فصول " با نور و موسیقی و دکور تماشاگر را راضی نگه داشت ای کاش اندکی هم به ارتباط بازیگر و تماشاگر می پرداخت.
پی نوشت:
مثل اینکه در اجراهای امروزه باب شده که برخی افراد خود را مستحق این می دانند که با تاخیر وارد تالارها شوند و این مساله در اجراهای سالن اصلی تیاتر شهر و تالار وحدت بدلیل وسعت بیشتر، سبب از دست دادن کامل بخش آغازین اجراها گردیده. و این تیاتر نیز مستثنی از این امر نبود و بنده تا 10 دقیقه آغازین هیچ دیالوگی از تیاتر را نفهمیدم. دیگر صحبت از صداهای گوشی و ...برای غیر فرسایشی شدن بحث به کنار.
باهاتون موافقم مخصوصا تپق های آقای کیانیان منم روزای آخر نمایش رفتم ، تعجب کردم از بازی مصنوعی و تپق های پی در پی آقای کیانیان ، فرمان آرا هم که اصن بازی بلد نبود ، سیامک صفری هم نقش های کلیشه داره بازی میکنه در این تئاتر همینطور
۰۸ دی ۱۳۹۳
اجرای مردی برای تمام فصول به اتمام رسید.
بنابر آمار سایت تیوال بیش از 75 درصد بازدیدکنندگان سایت که قاعدتاً از تماشاچیان نمایش نیز بوده اند ،رضایت داشته اند.457 نفر از 593 نفر.البته این آمارشناور است.
این آمار میشود جواب خیلی از تخریب کنندگان و منتقدنماها باشد.کسانی که هفته اول اجرا حتی قبل از تماشای نمایش دست به هجمه به آن زدند.
یاد بگیریم کمی ... دیدن ادامه ›› صبور باشیم.
یاد بگیریم زحمات جمعی از نخبگان این مرزوبوم را ارج بنهیم.
یادبگیریم ندیده و نشنیده قضاوت نکنیم.
یاد بگیریم بیشتر مطالعه کنیم.
یادبگیریم درست نقد کنیم.
یادبگیریم به نظرات مخالف خود احترام بگذاریم.
در پایان ،بهمن خان فرمان آرا خیلی مخلصیم.منتظر کارهای بعدی هستیم.
۱۴ دی ۱۳۹۳
جناب آقای مازیار
به جای تملق و مدح از کارگردان منتظر نوشته هایتان هستیم. بکارگیری کلماتی همچون بهمن خان و مخلصیم در این سایت و مقوله نقد محلی از اعراب نداشته .
۱۰ بهمن ۱۳۹۳
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
پناه می برم به خدا از این آدم های ساده و معمولی
این کار دیالوگ های دیگه ای هم داشته البته :)
۰۵ دی ۱۳۹۳
اجرای مردی برای تمام فصول به اتمام رسید.
بنابر آمار سایت تیوال بیش از 75 درصد بازدیدکنندگان سایت که قاعدتاً از تماشاچیان نمایش نیز بوده اند ،رضایت داشته اند.457 نفر از 593 نفر.البته این آمارشناور است.
این آمار میشود جواب خیلی از تخریب کنندگان و منتقدنماها باشد.کسانی که هفته اول اجرا حتی قبل از تماشای نمایش دست به هجمه به آن زدند.
یاد بگیریم کمی ... دیدن ادامه ›› صبور باشیم.
یاد بگیریم زحمات جمعی از نخبگان این مرزوبوم را ارج بنهیم.
یادبگیریم ندیده و نشنیده قضاوت نکنیم.
یاد بگیریم بیشتر مطالعه کنیم.
یادبگیریم درست نقد کنیم.
یادبگیریم به نظرات مخالف خود احترام بگذاریم.
در پایان ،بهمن خان فرمان آرا خیلی مخلصیم.منتظر کارهای بعدی هستیم.
۱۴ دی ۱۳۹۳
من بازم پیدام شد!!! :)

قصد مقایسه ندارم اما این حرف شما بدترین دفاعی بود که می شد از مردی برای تمام فصول کرد. درصد قابل توجهی از سینما رو های این مملکت هم عاشق اخراجی ها و معراجی ها هستند و با علم به نوع کارگردانی و سطح کار های ده نمکی به تماشای اون نشسته و رضایت هم داشتند. چهارصد و پنجاه و هفت نفر که هیچ، چهل و پنج هزار نفر هم اگر از تماشای کاری که من دوست ندارم راضی باشند تغییری در نظر من ایجاد نمیشه. من دلیل دارم و بر مبنای اون دلیل میگم این کار، نمایش بدی بود و پای حرفم هم می ایستم. همین حرفی که شما می زنی و میگی تخریب کننده و منتقد نما یعنی داری به کسانی که از کار بد میگن برچسب می زنی. به قول خودت یاد بگیریم به نظرات مخالفان احترام بگذاریم. شما هنوز هم به من نگفتی بنا بر کدوم دلیل میگی این نمایش خوب ... دیدن ادامه ›› بود؟ دلایل شما یا حول محور میزان مخاطب می گرده (که خب این دلیل هنری نیست) و یا نیت خوانی از منتقدان (که به طور مثال ندیده و نشناخته و بی مطالعه نقد می کنند و قصدشون تخریبه و حرمت نگه نمی دارند) که این نیت خوانی هم پسندیده نیست و لزوما درست هم نخواهد بود.

کاش یه کم در مورد خود نمایش حرف می زدی و می گفتی چه اتفاق خوبی در این تئاتر برات رخ داد که شایسته تمجید باشه. من نوعی هم توضیح می دادم که چرا گفتم پادشاه لخت بوده و ایرادات در اون شبی که کار رو دیدم چه بود. موفق باشی مازیار عزیز
۱۴ دی ۱۳۹۳
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
به آگاهی می رسد امکان خرید اینترنتی واپسین روزهای این نمایش از ساعت 18:00 امشب 30 آذرماه روی تیوال آغاز خواهد شد.
توجه فرمایید ساعت اجرای نمایش در این روزها 18:15 دقیقه و در روز پنجشنبه 4 دی ماه به استثنا 18:45 خواهد بود.
Sara K، وحید هوبخت، Etti، فرناز علی زاده و کامران م. این را خواندند
علی ابراهیم این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
دیگه تمدید نمیشه؟ :((((
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
دو خبر درباره دگرگونی ساعت و بازشدن روزهای تازه این نمایش:
- توجه فرمایید ساعت اجرای این نمایش از روز سه‌شنبه ۲ دی‌ماه به ساعت ۱۸:۱۵ دگرگون می‌شود.
- امکان خرید سه روز یک‌شنبه ۳۰ آذرماه، سه‌شنبه ۲ و چهارشنبه ۳ دی‌ماه از فردا چهارشنبه ۲۶‌ آذرماه ساعت ۱۱ صبح در تیوال آغاز می‌شود.
آرش (f.arash)
سپاس از اطلاع رسانی به موقع.
۲۵ آذر ۱۳۹۳
ممنون میشم بگین روزهای بعدی کی باز میشه...
۳۰ آذر ۱۳۹۳
ببخشید روز 4 دی کی باز میشه؟
۳۰ آذر ۱۳۹۳
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
هر چی عمیق تر باشی بیشتر سنگ جلوی پات میندازن
حامد مالمیر این را خواند
آیدا خمان، علی، /sAmAn\، farhad riazi، ساناز عشق تئاتر، arsoo و Mersede Kheirkhah این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
گفتگوی صوتی با بهمن فرمان آرا در بخش آوای تیوال منتشر شد و این افتخار نصیبم شد تا بتونم در مقابل این مرد نازنین بنشینم و با او گفتگو کنم.

این گفتگو برای من از جهات مختلف مهم و هیجان انگیز بود. اول اینکه بهمن فرمان آرا به عنوان یکی از چهره های مطرح و صاحب سبک در کارگردانی سینما حالا در تئاتر حضور پیدا کرده و همین بهانه ای بود برای اینکه این فرصت هم کلامی به لطف تیوال نصیبم بشه. آرامش، سعه صدر در مقابل انتقادها و متانت در کلام از شاخصه ها و ویژگی های اصلی این مرد نازنین بود و خواهد بود. هم کلامی با کسی که سالهاست با وجود همه کج سلیقگی ها و کج فهمی انبوهی تهمت تحمل کرده ولی همچنان به ایران و ایرانی بودن خودش افتخار می کنه و با وجود ده ها مشکل جسمی و بیماری همچنان پر انرژی به تولید اثر هنری فکر می کند و عمل می کند افتخار بزرگی برای من بود.

تمام سعی خودم کردم تا جدی ترین نقدهای دوستان و همچنین دیدگاه های خودم درباره نمایش مردی برای تمام فصول بیان کنم و به فراخور پاسخ ها دریافت. امیدوارم این گفتگو تونسته باشه افکار و نظرهای پس ذهن کارگردان منتقل بکنه.

امید که این گفتگو برای شما دوستان و همراهان نازنین هم مفید باشه و منتظر نظرها و دیدگاه های شما دوستان نازنین هم هستم به شدت.
دیوار بلند مصلحت، دیوار کوتاه حقیقت
یادداشتی بر مضمون نمایش "مردی برای تمام فصول"، کاری از بهمن فرمان آرا


دوگانه ی تاریخی و بی پایان حقیقت و مصلحت هنوز هم آن قدر حرف و چالش دارد که ما را بیش از 2 ساعت درگیر و میخکوب خود کند. مصلحتی که دیوارش آن قدر بلند است که بتوان صدها دستاویز و توجیه برایش خواند و نوشت و عمل کرد. می توان برایش از انسانی ترین عواطف و احساسات گفت، به فکر خانواده و جامعه بودن، و به مصلحت "بودن"، نه برای خود، که برای فردای خانواده و جامعه و تاریخ، پا بر حقیقت گذاشتن و به مصلحت سخن راندن و دوری از "نبود" شدن. می توان بودن و تاثیر گذاشتن بر سایر کژی ها و ناصوابی ها را به بهای یک بار بازی به نفع مصلحت برگزید و می توان با صدها دلیل دیگر، از دیوار بلند مصلحت، ریسمانی برگرفت. اما با این استدلال همواره به این سوال می رسیم که آیا کسی که یک بار به مصلحت، پا روی حقیقت گذاشته است، نمی تواند بار دیگر و بارهای دیگر نیز این کار را انجام دهد؟
سر تامس مور اما به دیوار بلند مصلحت تکیه نمی کند. در این دوگانه ی نابرابر، حقیقت را برمی گزیند. اما به شیوه ی خود. او دلیلی به فریاد زدن حقیقت نمی بیند. ... دیدن ادامه ›› بالعکس، تا آن جا که ممکن است، از بازگو کردن آن چه در دلش است خودداری می کند. بسیار سرسختانه، در زیر تمام فشارها و بازجویی ها، نظر واقعی اش را تا لحظه ای که حکمش صادر می شود اعلام نمی کند. چون نمی خواهد، قهرمان بی چون و چرای داستان باشد. فقط می خواهد در درون خویش، به اخلاقیات و اعتقادات شخصی اش پایبند بماند و هم چون دیگر درباریان، به خوشایند پادشاه پا بر اعتقاداتش نگذارد. سر تامس مور تا قبل از پایان محاکمه اش، هیچ گاه آن چه را در دل دارد، که حقیقت می پندارد و بر مصلحت سایر درباریان ترجیح داده است، فریاد نمی زند. او خیلی ساده و با ملاحظه، حقیقت را عمل می کند. سوگندنامه ای را که به نظرش با فرامین کلیسای کاتولیک در تضاد است، سرسختانه امضا نمی کند. اما در عین حال دلیل امضا نکردنش را نمی گوید. چون به خوبی می داند در آن فضای انکیزیسیون قرن شانزدهمی، روایت کردن آن چه در دلش است، منجر به سندی برای محکومیت اش می شود و او اشتیاقی به نبودن ندارد. او تا آخرین لحظه می خواهد بماند، اما پایبند به عقایدش بماند. و این ها همه در زمانی ست که در انگلستان قرن شانزدهم، نهاد دین و قدرت، نهاد کلیسا و دربار، کاملا یکی شده اند و پادشاه ریاست شورای عالی کلیسا را بر عهده گرفته است و بنابراین، لاجرم، هر خواسته ی پادشاه جامه ی احکام دینی به خود می پوشاند. حتی اگر آن خواسته، در تضاد با احکام دینی پیشین و احکام کلیسای رم باشد. و سرتامس مور، بر خلاف سایر درباریان، تن به این تضاد نمی دهد. بر این تضاد با امضای سوگندنامه صحه نمی گذارد. چون اعتقاداتش به آن چه تا پیش از این حرام می دانسته، با تغییر شرایط و استقلال کلیسای انگلستان و ریاست پادشاه بر آن، تغییر نمی کنند.
سر تامس مور قهرمان نیست، یا مشابه آن تعریف پیشفرضی که ما از قهرمان در ذهن داریم نیست. او حتی فریاد اصلاح بر سر جامعه ای که به نظرش احکام دینی را بازیچه ی امیال شخصی پادشاه کرده، نمی زند. بدون نگاهی به جامعه ای که به گمانش به سمت قهقهرا می رود، فقط می خواهد در دل و در عمل، به اعتقادات خودش پایبند بماند. او نه مثل گالیله است که حتی پس از انکار مصلحتی و جان سالم به در بردن، قهرمان می ماند و نه مثل سقراط است که بی پروا عقایدش را فریاد بزند و سرافرازانه، جام شوکران را بنوشد. تنها زمانی آن چه در دل دارد بازگو می کند که حکم دادگاه صادر شده و سر تامس مور محکوم به نبودن شده است. سرتامس مور تا آخرین لحظه، در دوگانه ی حقیقت و مصلحت، حقیقت را بر می گزیند، حتی اگر نتواند آن را بازگو کند. نه در عاطفی ترین شرایط و در برابر خواهش های همسر و دخترش، در این انتخاب تردید می کند و نه با عقلی عافیت اندیش، لحظه ای به ذبح شرعی حقیقت در پای مصلحت می اندیشد.
ریچ، اگه روحتو به کل دنیا هم فروخته بودی باز ضرر کرده بودی، چه برسد به ولز ...
به آگاهی می رسانیم امکان خرید روزهای ۲۶ و ۲۷ و ۲۸ آذرماه از ساعت ۱۱:۰۰ صبح امروز فعال می شود
کامران م. و وحید هوبخت این را خواندند
علی اصغر شیرازیان این را دوست دارد
باز دوباره بدون اطلاع باز شد
۱۹ آذر ۱۳۹۳
سلام
اگه میشه برای هفته بعد هم اطلاع رسانی کنید.
روزهای تعطیل اجرا هست و یا خیر؟ و اینکه از کی میشه بلیط تهیه کرد.
۲۵ آذر ۱۳۹۳
با سلام من 3تا بلیط برای 30 آذر ردیف 8 به قیمت 35000 تومان دارم اگر هنوز تهیه نکردین با این شماره تماس بگیرین 09305432301
۲۷ آذر ۱۳۹۳
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خدایـــــا! پناه می برم به تو از این همه انسان های ساده و معمولی
برای 2000 امین بار این دیالوگ رو اینجا نوشتید ...
۱۸ آذر ۱۳۹۳
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
به آگاهی می رسانیم امکان خرید بلیت روز های 23 تا 25 آذرماه از ساعت 12 امروز فعال می شود
علی اصغر شیرازیان و علی جباری این را دوست دارند
معمولا چند روز یه بار و در چه ساعت هایی سانس های جدید رو اضافه میکنید
۱۸ آذر ۱۳۹۳
یه بلیط واسه چهارشنبه ردیف سوم دارم کسی میخواد بگه
۱۹ آذر ۱۳۹۳
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
به آگاهی می رسد امکان خرید اینترنتی روز پنجشنبه ۲۰ آذر این نمایش، امروز شنبه ۱۵ آذر ساعت ۱۶:۰۰ روی تیوال آغاز خواهد شد.
علیرضا بابایی این را خواند
مرجان ولیزاده و علی اصغر شیرازیان این را دوست دارند
ازطریق ایمیل هم این اطلاع رسانی ها انجام میشه اگر عضو تیوال باشیم؟!؟! ممنون میشم پاسخ بدید
۱۵ آذر ۱۳۹۳
نه هیچ ایمیلی نمی زنند.
۱۶ آذر ۱۳۹۳
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
به آگاهی می رسد امکان خرید یکشنبه 16 آذرماه که پیش از این قرار بر اجرا نداشت روی تیوال جای گرفته است.
وحید هوبخت و نیما اوشائی این را خواندند
مدنی تهرانی مارال این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
هر زمانی که دولتمردان به خاطر مصالح مملکت، رو وجدانشون پا گذاشتن، مملکتو به باد دادن....
و اسفناک تر وقتی که به خاطر خودخواهی و غرور، هم روی وجدانشون و هم روی مصالح مملکت پا گذاشتن ....
۰۹ آذر ۱۳۹۳
یکی از زیباتری دیالوگ های این نمایش بود.
۰۵ دی ۱۳۹۳
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
دیالوگ خدمتکار سر تامس :
عمیق بودن دردسرهای خودش رو داره .
"هر کاری رو که بتونم با لبخند انجام بدم،‌انجامش می‌دم"
سر تامس مور خطاب به ریچ : تو تا صبح هم به من وفادار نخواهی ماند
دیالوگ سرتاموس:(متاسفانه جمله دقیقش را به یاد ندارم و خواهش دارم دوستان کمک کنند:)

همیشه از این انسانهای عادی باید ترسید .....!!!!
پناه می برم به خدا از این آدم های معمولی!!
یه همچین چیزی بود به گمانم!
۰۵ آذر ۱۳۹۳
پناه میبرم به خدا از آدم های ساده و معمولی !
۰۶ آذر ۱۳۹۳
دوستان عزیزم
ممنون از ارائه دیالوگ
۰۹ آذر ۱۳۹۳
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید