کمدی کودک و نوجوان رویداد آنلاین
چیدمان
تیوال نمایش نیست
S3 : 19:39:53 | com/org
امکان خرید پایان یافته
  ۲۲ مهر تا ۱۰ آبان ۱۳۹۸
  ۱۸:۰۰
  ۱ ساعت
 بها: ۲۰,۰۰۰ تومان

محل نشستن مخاطبان در این نمایش در دو ردیف رو به روی همدیگر و بر روی صندلی‌های پلاستیکی است.

گزارش تصویری تیوال از نمایش نیست / عکاس: سید ضیا الدین صفویان

... دیدن همه عکس‌ها ››

اخبار

›› در گفت وگو با کارگردان اجرای «نیست» مطرح شد

آواها

مکان

خیابان انقلاب، چهارراه ولی عصر (عج)، مجموعه تئاتر شهر
تلفن:  ۶۶۴۶۰۵۹۲-۴

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
تجربه ای جسورانه برای کارگردانی آینده دار
قطعا اگر وارد جزییات بشویم می شود ساعت ها به نکات ریز و درشتی اشاره کرد که بهتر بود در این اثر نمایشی رعایت شود. برای مثال به دلیل نوع چینش صحنه و تماشاچیان و شکل میزانسن ها ارتباط مخاطب با بازیگران سخت بر قرار می شود. یا به شدت نیاز به افزایش برقراری دیالوگ بین کاراکترها احساس می شود یا برخی فضاها از کار بیرون میزند و...
اما با تمام این ها چیزی که در ذهن کارگردان می گذشت مشخص است. او گویی ما را به یک دور همی دعوت میکند که در آن میزبان ها روایتی واقعی را برایمان بازگو میکنند. روایتی که در نوع خود بسیار چالش برانگیز و برخواسته از دل اجتماع است. کارگردان به اهداف بزرگ خود رسیده است اما در اهداف کوچکتر دچار مشکل میشود.
چیزی که قابل تحسین است، تلاش کارگردان و گروه این نمایش برای رسیدن به یک اثر درست ، کافی و منطقی ست. آن هم در فضایی که اکثرا به دنبال صحنه و نور و متن و بازی های عجیب میروند و فقط می خواهند خودی نشان دهند و مثلا بگویند ما چیز جدیدی به این تئاتر اضافه کردیم. اما گروه نمایش نیست ، بر خلاف این جریان سعی کرده اند هر چیز را که برای اثرشان مورد نیاز و درست است استفاده کنند و از زیاده گویی و چرخاندن لقمه به دور سر و ژانگولرهای مرسوم در این عصر از تئاتر به شدت دوری کرده اند.
پس به دور از انصاف است که این گروه را حمایت و نقد نکنیم تا شاید به عنوان دوستانشان تاثیری مثبت در پیشرفتشان داشته باشیم.
سمیه سودا، محمد خداوردی و حمیدرضا مرادی این را خواندند
فاضل فروشانی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
نقدی بر نمایش #نیست
نوشته #امین_عظیمی
به کارگردانی #حسنیه_زاهدی
داستان زنی بنام سهیلا که گم شده و نیست که بر پایه روایت بازیگران نقل میشود شیوه ای که میتوان گفت پیش از این امیر رضا کوهستانی در بیشتر نمایشهایش از جمله کوارتت معرفی کرد .
مهمترین مسئله نمایش مکان است . مکان از ابتدا مشخص نیست صحنه دو سویه و بازیگران بین تماشاچی روایت میکنند . بازیگر برای تماشاچی ماجرا را روایت میکند و با ایجاد تصویر ذهنی عنصر خیال را که نزدیکترین شیوه تئاتر ایرانی است به مخاطب عرضه میدارد . در نیمه های نمایش با تصاویر ویدئویی مواجه میشویم ما هنوز نمی دانیم کجا هستیم و چرا این داستان روایت میشود ؟ با این حال صدای شخصیتهای واقعی به ما نشان میدهد که گویی در خانه هستیم و این روایتها بین دختران یک خانواده برقرار است . روایتی مستند گونه که نصفه نیمه با مکانی که خانه است ولی هیچ نشانه ای از منزل در اجرا دیده نمیشود .( بجز لحظات انتهایی که میز شام چیده میشود )
شخصیتها با یکدیگر گفتگویی بسیار ضعیف و گنگ برقرار میکنند و تکلیف مشخص نیست که کدام یک از این چهار شخصیت کجای ماجرا قرار دارند . طراحی لباس هم مثل طراحی ... دیدن ادامه ›› صحنه چیزی به ما نمیدهد . نکته حائز اهمیت صدای شخصیتهای واقعی است که کاملا مجزا از یکدیگر اند و ما با صدای آنها مشخصه های فردی هر شخصیت را از دیگری تمییز میدهیم . چیزی که بازیگران در وهله اول با صدای شخصیتشان به چشم میخورد سن و سال آنهاست که دور از باور پذیری است . دختر بازیگری که به کلام میگوید شوهر دارد و بچه دارد اما پیداست که بیست سال هم ندارد و هیچ تجربه شوهر داری را نچشیده . با این حال بازی ها روان و واقعی است و تلاش زیاد بازیگران در ایجاد تصاویر ذهنی به خوبی انجام شده .
ضرورت اجرا با پرداختن به مسائلی که تابو های اجتماعی را مطرح میکند قابل ستایش است .
استفاده از پارازیت چه تصویری و چه صوتی کمکی به کارگردانی نکرده و تنها برای ایجاد اغتشاش در کلام برای جلب مخاطب بکار میرود . با این حال نیست اثری است قابل تامل که حتما باید دید .
#محمد_خداوردی
خرید بلیت این نمایش به کارگردانی حسنیه زاهدی و بازی شیرین جروقی، مهدیس حیدری، سایان فرخی، آوا متوقع همینک آغاز شد.
میترا و محمد مهدی رودگر این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید