آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال نمایش اتاق
S3 : 15:28:58 | com/org
امکان خرید پایان یافته
۱۶ خرداد تا ۰۲ تیر ۱۳۹۶
۲۱:۱۵
۱ ساعت
بها: ۲۵,۰۰۰ تومان
او که مدت هاست از خانه خارج نشده؛ با ورود آدم هایی ناشناس، مشوش و پریشان خاطر ، برای حفظ موقعیت خود تلاش می کند.

توضیح درباره نویسنده: هارولد پینتر در اولین نمایش نامه اش "اتاق" توانایی منحصر به فردش  را در تولید درام شاعرانه از مهملات مکالمات روزمره نشان می دهد و آشکار می سازد که کاملا در معرفی درست کارکتر متبحر است .
در صراحت و دقت تمام عدم پیروی از عواطف و احساسات را مطرح می کند و در رابطه با موضوع تهدید، عدم قطعیت و کشمکش قدرت (که انتقادات پینتر را به خود اختصاص داده) نظر می دهد

گزارش تصویری تیوال از نمایش اتاق / عکاس: سید ضیا الدین صفویان

... دیدن همه عکس‌ها ››

اخبار

›› تماشای یک کمدی عجیب‌وغریب در تالار قشقایی

›› نمایش «اتاق» سه‌شنبه‌شب ۱۷ خردادماه با حضور مشاورئیس سازمان محیط زیست در امور زنان و خانواده اجرای خود را آغاز کرد.

›› افتتاح نمایش " اتاق " توسط مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران در امور زنان و خانواده

›› آغاز پیش فروش نمایش «اتاق»

ویدیوها

آواها

مکان

تقاطع خیابان انقلاب و ولی‌عصر (عج)، مجموعه فرهنگی و هنری تئاترشهر
تلفن:  ۶۶۴۶۰۵۹۲-۴

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
پرند محمدی
درباره نمایش اتاق i
اتاق _ خلوتی تصنعی برای آرامشی گذرا

اتاق اثر هارولد پینتر؛ نمایشی است پرتنش، پر اضطراب و پر تهدید. این حجم از تهدید و اضطراب را در گریم نسبتا اکسپرسیونیسم بازیگران و طراحی صحنه شاهد هستیم.
در اتاق،ظاهرا با نمایشی رئال و واقعی روبروییم، اما متن چیزی فراتر از واقعیت است و مخاطب را به دنیایی سورئال و فراذهنی میکشاند. دنیایی پر از تمثیل و استعاره.
جملات و دیالوگها ساده است و تکراری، اما هرکدام مفهومی دارد که نشانی است در ذهن پرتنش و پر تردد رُز...
اتاقِ نمایش که مخاطب روبروی خود میبیند؛ اتاقی است اجاره ای و زیرشیروانی، اما امن و آسوده!
اتاقی که مامنی است برای رُز. مامنی که برایش پر است از آسودگی و گرمی؛ آنقدر که بارها و بارها به تاکید، تکرار میکند: "من از اینجایی که هستم واقعا راضیم."
این همان کنجِ دنج و خلوت آسایش رُز است که با پرگویی که نشانیست از پس زدن هجمه های ذهنی اش، سعی در حفظ و نگهبانی اش دارد...
گرمای این کنج خلوت را دوست ... دیدن ادامه ›› دارد و در قیاس با سرمای بیرون از آن برایش غنیمتی گرانبهاست:"هوای بیرن خیلی سرده،سرماش واقعا کشنده است.""
به زعم بنده، اتاق استعاره است از درون هریک از ما آدمها.
اتاقهایی تکنفره که در ذهن و روانمان با شکل و شمایلی دلخواه ساخته ایم و یا حتی اجاره کرده ایم!!!
هر از گاهی مهمانهایی خوانده یا ناخوانده را در این اتاقهای تکنفره مهمان میکنیم.
اتاقهای بعضی از ما شاد است و پر از رنگ و لعاب و انرژی و بالعکس بعضی دیگرمان اتاقهایی داریم سیاه و تاریک و نمور و تاربسته؛ آنقدرکه تمام این زشتی و سیاهی را به جانمان تزریق میکنیم و در خماری اش خفقان میگیریم.
اتاقِ نمایش دری دارد که حدفاصل درون و بیرون است.
دری که حکم مدخل دارد برای ورود هرآنچه ناامنی و زشتی است از بیرون به درون؛ حال چه به دعوت خودمان باشد(ورود خانم و آقای ساندز) و چه بی دعوت ما (ورود رایلی پیرمرد کور).
گاهی ورود این عوامل تنش زا و منفی و سرد بیرونی که از در اتاق وارد میشوند آنقدر حجیم و ناخواسته و ورای تصور است (ورود پیرمرد کور) که دیگر توان و یارای مقاومتی باقی نمیماند و این اتاق امن تکنفره به دنیایی سیاه و ظلمانی و بی نور تبدیل میشود. این همانجاست که رُز کور میشود و اتاق گرم و آسوده اش تاریک و سرد میشود.
نکته قابل توجه این است که همزمان با این کوری و سیاهی، همچنان در اتاق بازاست و دیگر بسته نیست و سرمای کشنده بیرون به گرمای دلچسب و آرامبخش درون نفوذمیکند.

☆مراقب اتاقهای تکنفره ذهن عزیزمان باشیم و درب ورودش را به روی هر مهمان ناخوانده و نامانوسی باز نکنیم.
ـــ پـرنـد ـــ
پینتر اکسپرسیونیستی اجرا کرده ؟ :) این حد از خلاقیت در دراماتورژی واقعن قابل تحسین . افسوس که ما چرا در جهان نمیدرخشیم :)
۲۰ خرداد ۱۳۹۶
اتاق استعاره است از درون هریک از ما آدمها.
۱۴ تیر ۱۳۹۶
حاصل برداری زیبایی بود و شاید اتاق محدودیت سنگینی است که ما برای آفرینش حاشیه امن و رهایی از ترس و اضطراب ناشی از رودررویی با آزادی به آن پناه می بریم
۱۹ تیر ۱۳۹۶
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید