تیوال نمایش شام با دوستان
S3 : 13:37:44
  ۰۶ خرداد تا ۲۶ تیر ۱۳۹۲
  ۱۸:۳۰
 بها: ۲۰,۰۰۰ تومان

: دونالد ماگولیز
: آیدا کیخایی
: نیکی کریمی، امیر دلاوری، بهناز جعفری، احمد ساعتچیان

: زهره جواهری    

+ خرید بلیت در سایت تماشاخانه


برای خرید تلفنی بلیت می توانید با دو شماره زیر تماس حاصل فرمایید.
۰۹۳۰۷۲۵۲۰۹۵   -   ۰۹۱۹۵۱۷۳۰۲۷


خلاصه نمایش: داستان زندگی دو زوج که با هم دوست هستند و مشکلی برای یکی از آنها پیش می آید و برخود تک تک آدمها با این مشکل

گزارش تصویری تیوال از تمرین نمایش شام با دوستان / عکاس تیوال : حانیه زاهد

... دیدن همه عکس ها »

اخبار وابسته

» اجرای نمایش "شام با دوستان" به محمد چرم شیر تقدیم شد

» اجرای نمایش "شام با دوستان" به شمس لنگرودی تقدیم شد.

آواهای وابسته

مکان

خیابان طالقانی، خیابان شهید موسوی شمالی، جنب خانه هنرمندان، تماشاخانه ایران‌شهر
تلفن:  ۸۸۸۱۴۱۱۵_۸۸۸۱۴۱۱۶


«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
بیژن نوباوه به تماشای نمایش "شام با دوستان" رفت
نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس نهم، دیشب به تماشای نمایش "شام با دوستان" به کارگردانی آیدا کیخایی نشست.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل تماشاخانه ایرانشهر، بیژن نوباوه، نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس نهم دیشب (یکشنبه، 16تیر) با حضور در این سالن تئاتری به تماشای نمایش "شام با دوستان" نشست.
این نماینده مردم در مجلس پس از تماشای این نمایش، درباره آن گفت: نمایش "شام با دوستان" نسبت به رفتار همسران و بدبینی‌های موجود در جامعه بین زوجین، مطالبی را مطرح می‌کند که معمولا هم به همین شکل است؛ زیرا نداشتن توازن در رفتار افراد،‌ موجب اتخاذ تصمیم غلطی می‌شود که می‌تواند به خانواده آسیب برساند.
نوباوه با بیان اینکه به نظر من نمایش در انتقال پیام موفق‌تر از اجرا بود، تصریح کرد: امروز به دلیل افزایش طلاق ... دیدن ادامه » در جامعه و عدم تفاهم یا بسیاری از سوء‌تفاهم‌ها بین زوجین، به نظر می‌رسد این نمایشنامه می‌توانست بر مخاطب اثر مثبتی داشته باشد.
نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس، نتیجه‌گیری "شام با دوستان" را خوب توصیف کرد و افزود: این نمایش، موضوع روز جامعه را با انتخاب دو زوج موفق و ناموفق نشان داد و ضمن بررسی مدل روابط، ارتباطات کلامی و غیرکلامی در این همسران، ویژگی‌های هر یکی از آنها را به خوبی نمایش داد.
نمایش «شام با دوستان» نوشته دونالد مارگولیز با ترجمه زهره جواهری و کارگردانی آیدا کیخایی، ساعت ١٨:٣٠ در سالن شماره یک تماشاخانه ایرانشهر با بازی نیکی کریمی، بهناز جعفری، امیر دلاوری و احمد ساعتچیان به روی صحنه می‌رود. همچنین نمایش "مرد بالشی" نوشته مارتین مک‌ دونا کار مشترک محمد یعقوبی و آیدا کیخایی شامگاه 3 خرداد ماه اجرای خود را در سالن شماره یک تماشاخانه ایرانشهر آغاز کرده است. نمایش "مرد بالشی" با حضور علی سرابی، پیام دهکردی، احمد مهرانفر و نوید محمدزاده ساعت 20:30 در سالن شماره یک تماشاخانه ایرانشهر اجرا می‌شود.
این خبر می افزاید، نمایش "یرما" با کارگردانی علی رفیعی، نوشته فدریکو گارسیا لورکا و ترجمه احمد شاملو، تا 26 تیر ماه ساعت 20 در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر میزبان علاقه مندان تئاتر است.
علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اخبار هنری مجموعه تماشاخانه ایرانشهر می توانند به آدرس www.tamashakhaneh.ir مراجعه و یا برای رزرو بلیط نمایش های یاد شده می توانند از طریق شماره های 88814115، 88814125 و 88814126 با این مجموعه در ارتباط باشند.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید

اجرای نمایش «شام با دوستان» به شمس لنگرودی تقدیم شد

http://ilna.ir/news/news.cfm?id=86861

T R، amator amatiri، علیرضا بخشی استوار، shalan و ابراهیم برزگر این را خواندند
مارال عظیمی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایش متوسطی بود ،بازیها (بجز بازی خانم کریمی) خوب بود بویژه بازی آقای دلاوری ، خانم کریمی کاملا سینمایی بودند و برخی قسمتهای دیالوگها مثل اون عزیزم گفتن ها مصنوعی بود .
ضمنا ممنون از آقای قدس برای برخورد محترمانه ایشان در همه شرایط.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایشنامه عالی و بازی های خیلی خوب، امیر دلاوری که خود نقش بود و نیکی کریمی هم کاملا باورپذیر. بازی احمد ساعتچیان و بهناز جعفری به نظرم جای کار بیشتری داره، خصوصا این که کل نمایش به صورت برش هایی از زندگی آدماست و تغییر مکان و دکور باید به همون نسبت تغییر در ضرباهنگ بازی شخصیت ها رو به دنبال داشته باشه. به تصویر کشیدن مفاهیم روانشناختی یک ارتباط کار ساده ای نیست. من کاملا لذت بردم از اجرای جمعه و نمیدونم چرا انقدر نقد بود روی این کار. البته دو مورد رو میتونم تصور کنم، اول اینکه کیفیت بازیها در شبهای مختلف، تفاوت داشته و یا مخاطب نتونسته با پیام و محتوای اصلی داستان ارتباط برقرار کنه و احساس کرده صرفا داره یه زندگی به چالش کشیده شده رو میبینه. به همه علاقه مندان توصیه میکنم این نمایش رو ببینن.
منم با شما موافقم .... نمایشنامه قوی و کاملا روانشناختی بود
۰۸ تیر ۱۳۹۲
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
روزنامه شرق امروز 8/4/92:

شام با زندگی

دکتر غلامحسین معتمدی

بوریس ایخن باوم (Boris Ejxenbaum) پژوهشگر فرمالیست روس که بیش از سایر صورتگرایان به سینما و فرم در آن پرداخته، معتقد است که ما هنگام تماشای فیلم در طلب انزواییم و خود را در جمع حس نمی‌کنیم و با نگاهی شخصی و خصوصی به تماشای فیلم می‌نشینیم، همان‌گونه که به خواب‌های خود می‌نگریم. به نظر می‌رسد که در تئاتر برخلاف سینما به علت اجرای زنده بازیگران، تماشاچی خود را در میان جمع می‌بیند و به نوعی در متن بازنمایی زنده زندگی قرار می‌گیرد. با توجه به این امر و با عنایت به نظر ایخن باوم شاید بتوان گفت که به همین دلیل تئاتر نمی‌‌تواند مانند سینما رویا بفروشد. اما به جای آن برداشتی واقعی‌تر از روابط میان انسان‌ها ارایه می‌دهد. دهه‌هاست که مردم، سینما را در تلویزیون و در خلوت خود تماشا می‌کنند. پدیده ... دیدن ادامه » سینمای خانگی هم حتی در نوع سه‌بعدی آن جلوه عینی انزوا و رویا یا کابوسی است که ایخن باوم می‌گفت. از سوی دیگر تئاتر با خواب قرابتی ندارد و به‌طور مستقیم با زندگی، آن هم در میان جمع و به‌طور زنده سرو کار دارد.
با این مقدمه می‌خواهم به حضور زندگی در تئاتر و آنچه بر صحنه نمایش «شام با دوستان» اتفاق می‌افتد اشاره کنم و البته بیشتر از همه به قلمرو زندگی روزمره بپردازم که در این نمایش شاهد انعکاس آن هستیم.
امروزه زندگی روزمره به یکی از مهم‌ترین مقولات فلسفه و جامعه‌شناسی بدل شده است. براساس نظریه‌های انتقادی زندگی روزمره علم، اخلاق و هنر که منعکس‌کننده منش‌ها و ارزش‌های انسان هستند از بطن زندگی روزمره به وجود می‌آیند ولی در جهان مدرن پیوند میان آنها و زندگی روزمره گسسته شده، تا جایی که کلیت آن را مخدوش کرده است. از این دیدگاه علم به‌ویژه به علت تخصصی‌شدن بیش از اندازه، بیشتر از زندگی روزمره فاصله گرفته ولی هنر هنوز پیوند محکم‌تری با آن دارد. مدت‌هاست که جنبه‌های حماسی، آرمانی و تغزلی زندگی کمرنگ شده است ولی نباید اندیشید که زندگی روزمره عرصه پیش پا افتاده و مبتذلی است که از فروکاستن اصل زندگی حاصل شده است.
برعکس باید آن را عمده‌ترین عرصه تولید معنا به شمار آورد. در این قلمرو همچنان که زندگی کنشگران موردتوجه قرار می‌گیرد، همزمان به ساخت‌های کلان جامعه نیز توجه می‌شود. قابلیت‌ها و توانش‌های فردی و جمعی در این عرصه امکان ظهور پیدا می‌کنند و زندگی از آنچه هست به آنچه باید باشد تبدیل می‌شود.
زندگی در سینما به صورت تصویر منعکس، ولی بر صحنه نمایش، زندگی می‌شود. بیهوده نیست که ایخن باوم برای مونتاژ در سینما وظیفه‌ای سبک‌شناختی قایل است که نقش پیرنگ‌سازی دارد. حال آنکه در تئاتر تداوم زنده بازی نیازی به این پیرایه‌ها و ترفندها ندارد و خود زندگی می‌تواند پیرنگ اصلی قرار گیرد. نمایش شام با دوستان به کارگردانی آیدا کیخایی نمونه ساده و موفقی از تجلی زندگی روزمره در هنر است که به خاطر این پیوند، هم در دام صنعت فرهنگ نمی‌افتد و هم به‌طور مشخص به یک عنصر مهم زندگی روزمره یعنی رابطه زن و مرد می‌پردازد و به عنصر مهم دیگر یعنی غذا هم اشاره‌ای دارد.
در قلمرو روانشناسی یکی از کانون‌های توجه علوم رابطه‌ای، ارتباط نزدیک میان زن و مرد است که محور اصلی نمایش «شام با دوستان» را تشکیل می‌دهد. مهم‌ترین اصل منحصربه‌فرد بودن این رابطه است. رابطه نزدیک داستانی است که توسط دو نفر نوشته می‌شود. این داستان می‌تواند مزخرف، ناتمام، جذاب، کشدار، ساده یا پیچیده باشد اما در هر صورت منحصربه‌فرد است و قضاوت اخلاقی و حکم صادرکردن در مورد آن راه به جایی نمی‌برد. در این نمایشنامه یک رابطه به پایان می‌رسد و دیگری تداوم می‌یابد. در حالی که اختلاف‌نظر شخصیت‌ها در مورد یک رویداد مشخص به چشم می‌خورد ولی همگی در مورد غذا، اتفاق نظر دارند چون به قول کامو هیچ‌کس در لذت‌هایش ریاکار نیست. در عین حال لذت دیگر که برخورداری از یک رابطه مطلوب به زعم هرکس است به دلیل قضاوت‌های اخلاقی و تعارض‌های پنهان درونی افراد انکار، تحریف و گاه بد فهمیده می‌شود. ولی چون لذتی است که در برابر عدم لذت قرار می‌گیرد سرانجام راه خود را پیدا می‌کند و به همان جایی می‌رسد که باید برسد. یعنی همان آموزه‌ای که هم از دل اصول زندگی روزمره بیرون می‌آید و هم با یافته‌های علوم رابطه‌ای همخوانی دارد. بگذارید هرکس همان‌طور که می‌خواهد زندگی کند.

http://sharghdaily.ir/?News_Id=13835
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
امیر رضا دلاوری :

وی همچنین درباره‌ی نمایش «شام با دوستان» که این روزها در تماشاخانه‌ی «ایرانشهر» در حال اجرا دارد،‌ اظهار کرد: با گروه خیلی خوبی همکار هستم و بازیگران خوب و با اخلاقی که در طول تمرینات و اکران بسیار لذت بردم و از نقش و استقبالی که هم شده است، بسیار راضی هستم.

http://isna.ir/fa/news/92040703544/%DB%8C%DA%A9-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C%DA%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%85%D8%B2%D8%AF-%D8%A8%D8%B9%D8%B6%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7-%D8%B9%D8%B0%D8%A7%D8%A8-%DA%A9%D8%B4%DB%8C%D8%AF%D9%85
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به نظر منم بازی آقای دلاوری پر انرژی تر و دقیق تر بود. خانم کریمی هم بازی تلویزیونی ارائه دادن! به طرز کودکانه ای احساس می کنم رو بازی خانم کریمی کارگردانی خاصی انجام نشده و شاید بشه گفت به حال خودشون رها شدن تا نقش رو در بیارن! بازی آقای ساعتچیان بسیار ضعیفتر از بازی ایشون در کار به یاد موندنی استاد سمندریان (ملاقات بانوی سالخورده) بود که می تونه مشمول دلایل زیادی بشه مثل سبک کارگردانی، متن، شرایط اجرا و... . خانم جعفری هم به نسبت خودشون ضعیف ولی به نسبت بقیه خوب عمل کردن و به نظر میومد ارتباط مناسبی با کار برقرار کرده بودن.
با الهام عزیز در مورد نیاز به ایرانیزه کردن متن موافقم و به نظرم کارگردان نتونسته بود لایه های زیرین درام رو به مخاطب نشون بده و مخاطب باید با هر آنچه از دیالوگ های مستقیم متن گرفته بود سالن رو ترک می کرد.
در کل کاری بود برای ... دیدن ادامه » یک بار دیدن :)
و ما نیز از دیدن این کار صرف نظر کردیم ... :)
۰۶ تیر ۱۳۹۲
من عصبانی نیستم !!!! این کار هم شاید کار خوبی باشه واقعا :)
۰۸ تیر ۱۳۹۲
:)
۰۹ تیر ۱۳۹۲
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
از بهناز جعفزی توقم بالا رفته بود، نه اینکه بد باشه ولی هر کاری قبلا ازش دیده بودن راضی بودم، تقریبا شده بود یکی از معیارهام برای انتخاب کارها، از نیکی کریمی انتظاری نداشتم، شاید به خاطر همین به نظرم خیلی خوب جلوه کرده بود، متن داستان خوب بود و به نظرم می تونست خیلی جذابتر از این باشه، شاید تماشاگر ایرانی خیلی با دیالوگها همزاد پنداری نمی کرد و لازم بود که کمی ایرانیزه بشن، بازی امیر دلاوری به نظرم از بقیه بهتر بود، انگار هیچکس برای بهتر شدن کار تلاشی نمی کرد. در کل رابطه گیب و کارن چیزی بود که همه زوجها در سر می پرورن.
این که این نمایش تا 26 تیر ماه اجرایش ادامه دارد اطمینان دارید؟لطفا دوستانی که بیشتر اطلاع دارند اطلاع رسانی کنند چون در بعضی منابع خبری بیستم تیر ماه یا زودتر قید شده بود

درباره ی جزییات بیشتر و این که خرید بلیط از گیشه با تیوال با هم تفاوتهایی دارد ... دیدن ادامه » یا نه ؟

۰۵ تیر ۱۳۹۲
بله تا 26 تیر ادامه داره...

خرید تلفنی با 09307252095 یا تیوال یا خود سایت تماشاخانه و یا خضوری امکان پذیر ه.
۰۶ تیر ۱۳۹۲
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
http://www.honarnews.com/vdcbwgb0.rhbgwpiuur.html


نگاهی به نمایش «شام با دوستان»؛
روایتی از آشفتگی های یک زندگی
«شام با دوستان» روایتی از آشفتگی های زندگی تام و بت است که در کنار آنها روایتی از زندگی کارن و گیب را می بینیم که در مقابل آشفتگی آنها آرامش در زندگی آنها موج می زند.

داخلی آرشیو یادداشت تئاتر
تاریخ : چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۲۰

این روزها، گروه تئاتر «این روزها» در سالن شماره یک تماشاخانه ایرانشهر نمایش «شام با دوستان» را به روی صحنه برده، نمایشی که این بار به جای محمد یعقوبی کارگردان شناخته شده این گروه، آیدا کیخایی آن را کارگردانی کرده است، اما در این کارگردانی نیز می توان کارهای قبلی این گروه را دید چرا که به گفته آیدا کیخایی این نمایش در ادامه دیگر کارهای گروه تئاتر این روزها است با این تفاوت که اغلب نمایشنامه های این گروه نوشته محمد یعقوبی است و این اثر نوشته دونالد مارگولیز است و زهره جواهری آن را ترجمه کرده است.
«شام با دوستان» قسمت هایی از زندگی دو زوج است که این دو زوج با هم رابطه ای دوستانه دارند و «شام با دوستان» تفاوت‌های رفتاری در زندگی این دو زوج را در کنار به تصویر می کشد. نمایش دارای ۴ شخصیت است با نام های کارن و گیب، تام و بت است که هر کدام از آنها دغدغه های زندگی زناشویی خود را در این نمایش بیان می‌کنند.
نمایش «شام با دوستان» نمایشی دیالوگ محور است و بازی ها براساس دیالوگ ها جلو می رود اما موردی که وجود دارد این است که گاهی بازیگران به خصوص بازیگر شخصیت کارن آکسان گذاری هایش در بیان دیالوگ ها نادرست است و همین اتفاق سبب شده تا در برخی موارد حس ها به درستی شکل نگیرد و در ادامه این اتفاق بازیگر نقش مقابل هم برای درستی حس ها و همچنین یک دست شدن بازی ها حس درست را بیان نکند.
صحنه ابتدایی نمایش با حضور کارن(نیکی کریمی)، گیب (امیررضا دلاوری) همسر کارن و بت(بهناز جعفری) شروع می شود اما متاسفانه در این صحنه به علت این که دیالوگ ها پشت سرهم و بدون مکث و با هم گفته می شود تا بازی ها در این صحنه طبیعی نشان داده شود، گاهی صداها در هم آمیخته و گم می شود و مخاطب نمی تواند تشخیص دهد که دیالوگ ها مربوط به کدام بازیگر است البته این مورد تنها مربوط به صحنه اول نیست و مشکل صدا در صحنه های دیگر نیز وجود دارد.
در ابتدای نمایش رابطه ها باورپذیر نیست و تصور می شود به علت اینکه نمایشنامه خارجی است این اتفاق افتاده، اما رفته رفته با ورود احمد ساعتچیان بازیگر نقش تام صحنه ها جان می گیرد و کار در صحنه های بعدی پخته می شود اما نقطه قوتی که در این کار به چشم می خورد صحنه بحث و جدال بت و تام است که این دو شخصیت و رابطه آنها را برای مخاطبان باورپذیرتر می کند، در این میان گاهی مکث های طولانی برخی بازیگران باعث می شود تا مخاطب تصور کند که بازیگران دیالوگ های خود را فراموش کرده اند.
اما ... دیدن ادامه » آنچه که در این نمایش با چشم مخاطب بازی می کند طراحی لباس و صحنه کار است که استفاده از لباس های متنوع برای بازیگران به خصوص بازیگران زن باعث می شود در چشم مخاطب یکنواختی از بین برود و ما در هر صحنه نه تنها شاهد تغییر لباس بازیگران که شاهد تغییر آکسسوار در صحنه نیز هستیم و با هر نوری که می رود صحنه به سرعت تغییر کرده و صحنه بعدی آماده می شود البته در انتهای سن و در طراحی صحنه دیواری است که عمق هر صحنه با آن مشخص می شود و در هر صحنه این دیوار به جلو سن و یا عقب سن می رود.
در مجموع با توجه به نکاتی که گفته شد نباید بازی خوب بازیگران را نادیده گرفت در کار خود را نشان می دادنند و می توان گفت احمد ساعتچیان بهترین بازیگر این نمایش است که همچون دیگر بازی هایش تام را به خوبی در نمایش به تصویر کشیده است.
نمایش «شام با دوستان» نمایشی خانوادگی است که تماشای آن خالی از لطف نیست و می توان این نمایش را در روزهایی نگران کننده تئاتر، نمایش خوبی دانست و تماشای آن راتوصیه کرد.
مایکل کلایتون و rasool این را خواندند
T R، بهار صدیق، علیرضا بخشی استوار و پویا اندیشه این را دوست دارند
نظر شما محترم است اما نمایش شام با دوستان جذاب نبود و شاید بیشتر تحتالشعاع نام نیکی کریمی ؤ بهناز جعفری قرار داشت با این حال از نقد سازندتون متشکرم.
۰۵ تیر ۱۳۹۲
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
متاسفانه بحث درباره ی هر نمایش یا اثری هنری موافقان و مخالفانی را خواهد داشت و این در مصاحبه ی نیکی کریمی با اوای تیوال هم مطرح شده و جواب صریح و روشن است هرگز برای دفاع یا حمایت از بازیگر خاصی هم این مطالب را نمی نویسم که خانم کریمی نیازی به وکیل ندارند و خودشان و اثارشان از ایشان دفاع می کند انتخاب این ای دی هم فقط بر حسب یک اتفاق ساده موقع ثبت نام در تیوال شکل گرفت و فلسفه ی عجیب و غریبی پشت ان نیست در پاسخ به سوالی هم که یکی از کاربران محترم در روشن شدن صفحه ی فیس بوک خانم کریمی مطرح کردند با توجه به مواضع سیاسی و اجتماعی و فرهنگی خاصی که صفحه ی منتسب به ایشان در حال ترویج ان است بعید می دانم خانم کریمی دخالتی در ان داشته باشند یا لااقل امیدوارم این طور نباشد .

با این وجود نظر دوستان عزیز محترم و تیوال محل مناسبی برای تبادل ارا و نظرات با سلایق ... دیدن ادامه » مختلف هست و در این مدت کوتاه که در تیوال هستم از این بابت خوشحالم و امیدوارم با حفظ حرمت ها گفتگوی خوبی شکل بگیرد

آوا فیاض و ساسان زرافشان نیا این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام به همه دوستان تیوالی
من خیلی حرفه ای تئاتر نیستم اما تا اونجا که بتونم تلاش کردم که طی دو سال اخیر نمایش های خوب رو از دست ندم... خصوصا با توجه به کامنتهای موجود در تیوال نمایش ها رو انتخاب می کردم
وقتی کامنت های منفی درباره اجرای خانم کریمی رو می خوندم با خودم فکر کردم که شاید دوستان حرفه ای خیلی وسواس نسبت به تئاتر و اجراها دارند و زیاد از ایشون توقع دارند و ضعف کار ایشون در سایه کارگردانی و بازی آقای ساعتچیان و خانم جعفری خیلی به نظر من نخواهد اومد و یا شاید به مرور و بعد از چند اجرا بهتر شده باشه اما چیزی که خودم هم دیدم متاسفانه تاییدی بود بر نظر منفی برخی دوستان
این نمایش بنظر من کلا مایوس کننده بود، به جز اجرای آقای دلاوری
و در کل باید بگم که اصلا حس خوبی از دیدن این نمایش نداشتم
حرکات خانم کریمی هیچ حسی نداشت اما با شما موافقم چند تا تصویر خوب از بازی آقای دلاوری به دست آوردم در کل آنقدر که بعضی از دوستانم تعریف کرده بودند نمایش خوبی نبود من هم با شما و همه دوستانی که قبل از این از شام با دوستان مایوس شده بودند موافقم.
۰۴ تیر ۱۳۹۲
بیشتر نقد و تظرات دوستان به بازی های بازیگران نمایش پرداخته شده و کمتر درباره ی متن اثر و محتوای نمایش صحبتی به میان امده این در حالی است که در واقع هدف اصلی از اجرای هر نمایشی انتقال مفاهیم در مدیوم تئاتر یا سینما و دیگر هنرها هست ،در ضمن خانم کریمی به ... دیدن ادامه » احتمال زیاد در بعضی اجراهای اینده این گروه باز هم حضور خواهند داشت .

۰۴ تیر ۱۳۹۲
دوست عزیز مایکل جان ( این یوزرنیمت منا کشته :) )
وقتی اجرایی بد باشه نتیجه این میشه که تماشاگر کلافه بشه و نتونه با اجرا ارتباط درست بگیره و در نتیجه متن و محتوا را از دست میده و اینجاست که تماشاگر فقط میتونه در مورد نحوه بازی بازیگران نظر بده
مثل این میمونه ... دیدن ادامه » که در تیمی که سه تا پاس سالم نمیتونه بده بخوای تحلیل از سیستم تیکی تاکای تو ذهن سرمربی بدی خب نمیشه برادر مایکل :)
اتفاقی که در شام با دوستان هم به واسطه اجرای خانم کریمی برای من هم اتفاق افتاد
۰۵ تیر ۱۳۹۲
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
همه درباره ی اجرای یک نمایش نظر می دهند از محتوایی که به تصویر کشیده شده تا بازیگرانی که در قالب شخصیت هایی نقش افرینی کردند ولی نکاتی که شاید کمتر مجالی برای بررسی و تحلیل باقی می ماند نکات ریز و شاید با مزه ای هست که دوست دارم در صورتی که دیگران تمایل دارند در این بحث شرکت کنند

ایا این امکان وجود دارد که قرار گرفتن تماشاگر در ردیف صندلی های جلوتر یا عقبتر در تاثیر و قضاوت او در نمایش تاثیر به سزایی بگذارد؟

ناخوشی تماشاگر به لحاظ روحی یا جسمی چه تاثیری در نوع برداشتش خواهد داشت ؟

این که نمایشی را به تنهایی ببینید یا با دیگرانی که می شناسید در کنار هم نمایش را ببینید چه فرقی در برداشت های ذهنی شما خواهد داشت؟

به این سوالات فکر کنید و زود قضاوت نکنید!!
به نظر من کسی که زیاد نمایش می بینه تمام این چیزایی که شما گفتین کمتر از 20 درصد تو نظرش تأثیر گذاره و سعی می کنه بدون پیش فرض و غرض ورزی قضاوت کنه.
۰۳ تیر ۱۳۹۲
مطمئنا تاثیرگذاره، هر چیزی که حس نمایش رو به هم بزنه و مانع از برقراری ارتباط صحیح بین تماشاگر با اجرا بشه، مطمئنا در نوع برداشت تماشاگر خلل وارد میکنه. مثل بد بودن جا، وجود صدای مزاحم مثل شاتر دوربین عکاسی یا حرف زدن تماشاگران، وجود نور مزاحم مثل کسایی ... دیدن ادامه » که همش با گوشیاشون ور میرن، حتی وضعیت روحی خود آدم وقتی به تماشای یک اجرا میره. البته با حمیدجان موافقم که برای کسانی که زیاد تئاتر میبینند تاثیرش کمتره، اما با این وجود راجب میزان درصدش هیچ نظری ندارم!
۰۳ تیر ۱۳۹۲
خودم هم به این موضوع اعتقاد دارم که تاثیرات جانبی در موقع دیدن یک اثر روی میزان تاثیرات یک اثر بر تماشاگر تاثیراتی دارد البته معیار و میزان مشخصی را نمی توان برای این قضیه در نظر گرفت هر چند شاید همه ی این مسایل فرامتنی را بتوان بخشی از شرایط دیدن و تماشا ... دیدن ادامه » به حساب اورد شاید هم نوعی فاصله گذاری برشتی !!
۰۴ تیر ۱۳۹۲
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایشنامه خوب، اجرا معمولی
در کل راضی کننده بود
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خب بعد از کلی برنامه ریزی اومدم تهران و نمایشهای شام با دوستان - مرد بالشی - یرما و 7 طبقه را طی 29 - 30 و 31 خرداد به تماشا نشستم
از اولین اجرایی که دیدم شروع میکنم : شام با دوستان

نقاطی مثبتی که باعث شد من به دیدن نمایش بروم : کارگردانی آیدا کیخایی بازیگر - بازیگری احمد ساعتچیان و تا حدودی بهناز جعفری
دنبال نقد نیستم و بلدم نیستم و فقط حس و نظرمو در مورد چیزی که دیدم بیان میکنم

نمایش تا میخواست تو رو همراه خودت بکنه تا بتونه حرفشو بزنه سرکار خانم نیکی کریمی همانند یک قیچی فوق العاد جنس خوب اون ارتباط رو قطع میکرد واقعا بی احساسی خانم کریمی در اجرا ملال آور بود خانم کریمی به شدت بد بازی کردند چون حتی یک بازیگر تئاتری اماتور هم بهتر از ایشون نقش را بازی میکرد
چون اگر یک بازیگر آماتور تئاتری نه اسم دارد و نه رسم و نه توانایی بالا لااقل سعی میکرد نقش را درست ادا کنه حتی اگر موفق نمیشد و این مهمه
اما خانم کریمی با بازی کاملا بی حس از همه نظر چه در حرکات و چه دیالوگها که حتی ذره ای احساس نمیکردی سعی بکنه بهتر بازی کند واقعا نقش قیچی را به خوبی اجرا کردند

در طول این نمایش بهترین بخش نمایش دیالوگ تام و گیت و سپس تام و بت بود

خانم جعفری هم آنچنان انتظارات را براورد نکرد اما بد هم نبود تپق هایی هم داشت که با توجه به حدود یک ماه شروع اجرا قابل دفاع نیستند و این نقطه ضعفی برای اجرای ایشون محسوب میشه

احمد ساعتچیان هم اسمش به تنهایی انتظار را بالا می برد . احمد ساعتچیان در حد و اندازه های خودش نبود اما به جرات میتوان گقت نقطه قوت اجرا بود به همراه امیررضا دلاوری که چون پیشینه ذهنی نسبت به اجرای ایشون ندارم فقط در مورد این نمایش بگم که خوب ظاهرشدن و با کمترین خطای ممکنه

به ... دیدن ادامه » شخصه دنبال یک اجرای گیرا بودم تا وقتی از سالن میزنم بیرون ذهنم مشغول به حرفی باشه که نمایش میخواست بزنه اما اجرا نگذاشت که به این سمت برم
در کل نمایش متوسط رو به ضعیف بود
میشه بگید کدوم نظرتونو بیشتر جلب کرد؟
۰۱ تیر ۱۳۹۲
سلام خانم فیاض

با توجه به این که شما نسبت به اطلاع رسانی تئاتر شام با دوستان فعالیت می کنید خوشحال می شوم نسبت به مشخص شدن این موضوع که فیس بوک خانم کریمی توسط خود ایشان اداره می شود یا نه کمک کنید .

ممنون
۰۲ تیر ۱۳۹۲
سلام
اون صفحه ای که تو فرند لیست من هم هست ماله خودشونه.بقیه نه.
۰۳ تیر ۱۳۹۲
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یادداشتی از آیدا کیخایی :

درباره‌ی امنیت شغلی

Amateur: person who practices a sport or artistic skill without receiving money for it.(oxford advanced learners dictionary)
Amateur: person who does something for enjoyment and without being paid: amateur actors. ( فرهنگ نشر نو) غیر حرفه‌ای خویش‌کار، طالب ذوقی
Professional: doing as a full-time job sth which others do as a hobby or as a part time job. .(oxford advanced learners dictionary)
Professional: doing for payment what others do for fun. پیشه‌ای، شغلی، حرفه‌ای، تخصصی (فرهنگ نشر نو)

گروه تآتر این‌روزها همیشه تلاش نموده تا به عنوان یک گروه حرفه‌ای کار کند و منظور از حرفه‌ای همان‌‌طور که از معنای آن پیداست کسی‌ست که کاری را تمام وقت انجام دهد و با آن کار زنده‌گی کند. با این حساب یک گروه حرفه‌ای تآتر باید در تمام ماه‌های سال کار داشته باشد نه سالی یک کار. فرق یک تئاتری حرفه‌ای با تئاتری آماتور همین است که تئاتری آماتور درآمدش را از راه دیگری به دست می‌آورد. ... دیدن ادامه » از آغاز ورود به تئاتر حاضر نبوده ریسک این حرفه را بپذیرد و ترجیح می‌داده شغلی درآمدزا داشته باشد تا آسوده‌خاطر تئاتر کار کند. تئاتری حرفه‌ای هم از کارش لذت می‌برد هم باید از تئاترش درآمد کسب کند تا بتواند ادامه دهد پس مداوم باید کار تئاتر کند ولی تئاتری آماتور ناگزیر نیست مدام تئاتر کند و کار تئاتر برای او صرفن راهی‌ست برای لذت‌جویی. هر لغت‌نامه‌ی انگلیسی را که نگاه کنید خواهید دید که واژه‌ی آماتور برخلاف تصور رایج معنای منفی ندارد و آماتور به کسانی گفته می‌شود که کاری را صرفن برای لذت انجام می‌دهند و آن کار حرفه‌ی آنان نیست، کار پاره‌وقت‌شان است نه کار تمام وقت‌شان. پس تنها فرق آماتورها با حرفه‌ای‌ها در این است که آماتورها حاضر نیستند به وضعیت نامشخص اقتصاد تئاتر تن بدهند و ترجیح می‌دهند غم نان‌شان را با داشتن شغلی دیگر تامین کنند. اما کسی که تئاتر را به عنوان حرفه‌ی خود برگزیده ناگزیر است مدام کار کند. و تئاتر در هیچ کشور نهادینه نخواهد شد اگر حرفه‌ای نشود. با توجه به این که تقریبن از شروع تمرین‌های هر کار تا پایان اجرا 6 ماه طول می‌کشد و حقوقی که به طور مثال یک بازی‌گر گروه یک برای این 6 ماه می‌گیرد در به‌ترین حالت کم‌تر از ماهی یک‌ونیم میلیون تومان است، البته اگر کار با استقبال روبه‌رو شود و سالن هر شب پر باشد. شروع تمرین‌های نمایش برهان اوائل شهریور ماه بود و بعد از 10 روز وقفه و تغییر در گروه بازی‌گران از اواسط مهرماه دوباره تمرین‌ها شروع شد و از 20 آذر اجرا شروع شد و تا 20 بهمن ادامه پیدا کرد. پس تمام عواملی(به جز دو تا از بازی‌گران که 4 ماه درگیر بودند) که از اول شهریور ماه شروع به تمرین کرده بودند تا 20 بهمن تقریبن 6 ماه درگیر پرو‌ژه‌ی «برهان» بودند. برای یک گروه حرفه‌ای طبیعی است که بلافاصله کار جدید خود را شروع کند که آن هم تقربین 4 ماه بعد به روی صحنه برود یعنی تقریبن هر 6 ماه یک کار که با توجه به تعداد روزهای اجرا و درآمد حاصله بسیار درآمد ناچیزی است. با توجه به این که تئاتر حرفه‌ای مانند هر حرفه‌ی دیگر کاری تمام وقت است اعضای گروه باید مثل تمام شغل‌های دیگر مثل یک پزشک خوب یا مهندس خوب تمام وقت خود را برای مطالعه، تحقیق و کار بگذارد.
گروه حرفه‌ای بیش از گروه آماتور ناگزیر است در هر سالنی که موجود است اجرا کند و تمام ریسک‌های یک سالن جدید را می‌پذیرد. گروه تئاتر این روزها برای اجرای نمایش «برهان» به این ریسک تن داد و خوش‌بختانه نتیجه‌ی خوبی درپی داشت. ما چون سال 1390 در تماشاخانه‌ی ایران‌شهر اجرا داشتیم، می‌دانستیم سال 91 در این تماشاخانه فرصت اجرا نداریم، پس تلاش کردیم در سالنی کم‌تر شناخته‌شده اجرا کنیم. فرهنگ‌سرای نیاوران ر برای اجرا برگزیدیم که کم‌تر کسی حاضر بود در آن اجرا کند. فرهنگ‌سرای نیاوران بعد از اجرای برهان جای خود را در بین تماشاگران و دیگر تآتری‌ها باز کرد. تا قبل از اجرای نمایش برهان هر 6 ماه ممکن بود در آن‌جا نمایشی اجرا شود. و حالا پس از دو سال دوباره به ایران‌شهر بازگشته‌ایم. شش ماه هم از اجرای کار قبلی ما می‌گذارد. ما این توان و تمایل را داریم که که هر چهارماه کاری را برای اجرا آماده کنیم. این تلاش و پی‌گیری و پرکاری در نظر برخی افراد کوته‌فکر قبیح و ناپسند است و اگر گروهی و یا کسی در کارش جدی باشد و برای آن تلاش کند مورد هجوم قرار می‌گیرد. ولی اگر بخواهیم تآتر حرفه‌ای داشته باشیم باید بیش‌ از این و بسیار حرفه‌ای‌تر کار کنیم و به نظرات این افراد کوته‌‌فکرِ تن‌پرور که همیشه می‌خواهند جامعه‌ی ایران در رخوت و انفعال به سر ببرد اهمیتی ندهیم چون این افراد آگاهانه یا ناآگاهانه به زیان تئاتر نظر می‌دهند و مانع شکل‌گیری تئاتر حرفه‌ای در ایران می‌شوند.
آیدا کیخایی خرداد 92
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام
تمام کامنت های این تئاتر باید زیر نظر خانم فیاض منتشر بشه؟ من مرتب سر میزنم چند تا نقد ببینم سخته!
آوا فیاض و shalan این را خواندند
نه دوست عزیز.من صرفا چون دسترسی به فیس بوک همه ندارند ، یادداشت های اونجا رو اینجا هم می ذارم...
۳۰ خرداد ۱۳۹۲
بهرنگ عزیز ممنونم.شما لطف داری
۰۴ تیر ۱۳۹۲
این فرهنگ نظردهی با احترام و به قول جناب بهرنگ نقدپذیری و اندیشه بر نظر دیگران که در برخورد بانو فیاض با نظرات بروز کرد، همون چیزیه که باید گسترشش بدیم.
سپاس.
۰۴ تیر ۱۳۹۲
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید

گزارش تصویری نمایش شام با دوستان:


http://theaternews.ir/detail/375
حمید خورشیدی، shalan و آرزومند این را خواندند
علیرضا بخشی استوار و لیلا کاظمی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یادداشت یکی از تماشاگران نمایش شام با دوستان در فیس بوک:

Alireza Moghimi
رفته بودم " شام با دوستان " ...
تماشاخانه ایرانشهر ... کاری از آیدا کیخایی همسر محمد یعقوبی ... و اولین کار تئاتری نیکی کریمی ... اگر چه نیکی قبلا دریک تله تئاتر بازی کرده بود اما در این اولین تجربه تئاتریش بسیار خوب و با وقار ظاهر شد ... بازی بازیگران همه خوب و در یک حد و اندازه است ... بهناز جعفری ، امیر دلاوری و احمد ساعتچیان تحت سایه نیکی قرار نگرفتن ... کارگردانی خانم کیخایی عالی و با توجه به موضوع تلخ مرد بالشی ، احتمالا مورد استقبال بیشتر هم قرار گرفته ... موضوع روز جامعه ما در مورد روابط زن و شوهری ، خیانت ، تحکیم خانواده ... در یک کلام بعد از بیرون اومدن از تئاتر حس خوبی داشتم ... البته اگه از اون
آذر کیانی، shalan و پویا اندیشه این را خواندند
لیلا کاظمی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یادداشت یکی از تماشاگران نمایش شام با دوستان در فیس بوک:

Sina Saeedi

نمایش خوبی هست... نگاه جالبی در مورد روابط آدمها داره چه در ازدواج و چه در دوستی...
آذر کیانی و shalan این را خواندند
لیلا کاظمی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یادداشت یکی از تماشاگران نمایش شام با دوستان در فیس بوک:

Mahta Panahi

شام با دوستان
به کارگردانی آیدا کیخایی
با بازی آمیر دلاوری، احمد ساعتچیان، بهناز جعفری و نیکی کریمی
چند روز پیش به دیدن این نمایش نشستم و با دیدنش عمیقا به این فکر فرو رفتم که ساده ترین روابط انسانی چه تاثیرات عمیقی در زندگی ما و روابطمون با نزدیکانمون می گذارن. دیدن این نمایش رو به همه ی دوستانم توصیه می کنم جدا از بازی ها ی قابل قبولی که دیدم به ویژه از امیر دلاوری دیدنش من رو متوجه سادگی هایی کرد که می تونن بی نهایت در زندگی مهم و موثر باشن
shalan این را خواند
آذر کیخایی و لیلا کاظمی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید