کمدی کودک و نوجوان رویداد آنلاین
چیدمان
تیوال گردشگری | اخبار | گردشگری مجازی در موزه سینما
S3 : 22:03:02 | com/org
گردشگری مجازی در موزه سینما | عکس

با گردش مجازی در موزه سینما می‌توانید بدون حضور فیزیکی، تاریخی سینمای ایران را ببینید. 

موزه سینمای ایران با هدف جمع‌آوری، صیانت و به نمایش گذاشتن میراث سینمای کشور در شهریور ماه سال ۱۳۷۳ و با همت شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران شروع به کار کرد. در این راه هنرمندان بسیاری تلاش های انکار ناپذیری کردندو هنرمندانی همچون عزت الله انتظامی، عباس کیارستمی و…

چهار سال بعد، در سال ۱۳۸۱ و با حضور رئیس جمهور وقت ایران آقای خاتمی، موزه سینما به عمارت باغ فردوس تهران انتقال یافت.

عمارت موزه سینمای ایران که قدمتی ۲۰۰ ساله دارد یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی پایتخت است که به دستور محمدشاه قاجار ساخته شده و در بخش میانی یک باغ ایرانی (باغ فردوس) قرار گرفته است.

این موزه در تهران، خیابان ولی عصر،بعد از سه راه زعفرانیه، نرسیده به تجریش، باغ فردوس قرار دارد.

تالارهای موزه سینما نمایانگر سیر تحول سینمای ایران و میراث فرهنگی و سینمایی به جا مانده از آغاز این هنر صنعت تا به امروز م‌ باشد. بازدیدکنندگان این موزه با آغازگران سینمای ایران، نخستین تجهیزات سینمایی، افتخارات بین المللی آشنا شده و از مجموعه جوایز ،یادگار ها، تصاویر و اسناد شخصی هنرمندان بازدید خواهند کرد.

تالارهای این موزه عبارتند از:

تالار آغازگران (آبی)

در این تالار با تاریخچه سینما در ایران و نخستین فیلم‌های سینمای ایران و پیشگامان صنعت سینما و با ابزار و ادوات سینمایی آشنا می‌شوید. همچنین عکس‌هایی از میرزا ابراهیم‌خان عکاس‌باشی در این تالار موجود است که از اولین تصویربردار‌های سینمای ایران بوده است.

تالار میانی (معاصران):

تالار میانی معرف رشد و بالندگی سینمای ایران بعد از گذراندن دوران ابتدایی است. در این تالار با اختصاص فضایی به هر یک از هنرمندان و دست اندرکاران سینمای ایران به معرفی زندگی هنری آنها پرداخته شده ویادگاری‌ها، جوایز و اسنادی از فعالیت هنری هر فرد درویترین‌ها جای داده شده است. همچنین به هنرمندانی چون سهراب شهید ثالث، کیومرث پوراحمد، رسول صدر عاملی، ساموئل خاکچیان، فاطمه معتمدآریا، ملکه رنجبر و... در این تالارغرفه‌هایی اختصاص داده شده است.

تالار بین‌المللی

این تالار به جوایز جهانی سینمای ایران همچون نخل طلای کن، خرس برلین و... می‌پردازد و غرفه‌های اختصاصی هنرمندانی همچون آقایان عباس کیارستمی، ابوالفضل جلیلی، هوشنگ اللهیاری و... در این قسمت قرارداد.

نمایشگاه دفاع مقدس

در این قسمت از موزه به ارائه و نمایش تصاویر کارگردانان و هنرمندان و ... سینمای دفاع مقدس ایران می‌پردازد و غرفه شهید مرتضی آوینی هم نیز در این بخش قرارداد.

نمایشگاه کودک و نوجوان:

در این بخش بازدید کنندگان علاوه بر مشاهده عروسک‌ها و یادگارهایی از فیلم‌های کودک و نوجوان بادست اندر کاران و بازیگران سینمای کودک و نوجوان نیز آشنا می‌شوند. همچنین عروسک‌های مشهور کارتونی مثل کلاه قرمزی و... نیز در این بخش قرار دارد.

تماشاخانه:

این سالن علاوه بر آشنا کردن مخاطبین باحال و هوای سالن‌های سینمای دهه‌ سی و چهل، بخش‌هایی ازفیلم‌های تاریخ سینما در ایران (دختر لر،حاجی‌آقا آکتور سینما و ...) را برای مخاطبین به نمایش می‌گذارد.

شاه‌نشین عمارت(نمایشگاه علی حاتمی):

نمایشگاه علی حاتمی در بخش شاه‌نشین یادگارهایی از این هنرمند و همچنین مجسمه‌هایی از عزت‌الله انتظامی و علی حاتمی در حال تماشای فیلم حاجی واشنگتن و ... را برای شما نمایش می‌گذارد.

نمایشگاه دوبله و صدا

در نمایشگاه دوبله و صدا تجهیزات و ابزارهای قدیمی و صدابرداری و برخی از اولین صفحه‌های تولیدی موسیقی فیلم و... برای علاقه‌مندان به این هنر به نمایش گذاشته شد و همچنین در این قسمت غرفه علی کسمایی پدر دوبله ایران نیز به نمایش درآمده.

خانه فرهاد

برای آشنایی با فرهاد مهرداد خواننده و آهنگساز ایرانی می‌توانید به این بخش از موزه بروید و از وسایل شخصی و سازهای این هنرمند بازدید کنید.

نمایشگاه نام‌آوران

زیرگذر تاریخ بخشی جالب‌توجه برای علاقه‌مندان به تاریخ پیدایش خلق اولین تصاویر متحرک و ابزار ابتدایی خلق تصویر متحرک است. همچنین در این بخش با برخی از نخستین نگاره‌های ایرانی برای روایت شاهنامه و تئاتر سایه در چین و هند نیز آشنا خواهید شد.

 

#خونه_بمونیم

 

۰۸ فروردین ۱۳۹۹