آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال سینما | اخبار | مصاحبه با محیا جوان
S3 : 12:28:24 | com/org
فیلم کوتاه عواطف حیوانی | مصاحبه با محیا جوان | عکس

محیا جوان متولد ۲۸ دی ماه ۱۳۷۶  حرفه بازیگری را از سن ۱۸ سالگی با حضور در کلاس های بازیگری مسعود کیمیایی شروع کرد،  وی در آثار نمایشی متعددی از جمله هنر مردن، محرمانه و همچنین در فیلم هایی از جمله چند شنبه چندم ماه، شیر داغ، عواطف حیوانی و .. به ایفای نقش پرداخته است. به بهانه حضور او در فیلم کوتاه عواطف حیوانی و دومین همکاری وی با محمدحسین کریمی، گفتگویی با این هنرمند ترتیب داده ایم:
در آغاز صحبت هایتان بگوئید که بازی در کدام یک از آثار برایتان جذاب بود؟ تئاتر محرمانه یا فیلم‌کوتاه عواطف‌ حیوانی؟
عواطف حیوانی برایم جذابتر بود، در کل بازی جلوی دوربین را به تئاتر ترجیح میدهم اما این به آن معنا نیست که بازی در تئاتر را نمی‌پسندم.
ملاک انتخاب این اثر جهت بازی برای شما چه بوده؟
محمد کریمی داستان دختری را نوشته که به خاطر مشکلات خانوادگی تصمیم به فرار و خروج غیرقانونی از کشور میگیرد، فیلمنامه جذاب و کاملی داشت که البته سکانس هایی از آن به دلایلی حذف شد. در کل کار کردن با محمدکریمی حس و حال خوبی دارد و اینکه مشکلات خانوادگی دغدغه خیلی از جوان ها و مخصوصا دخترهاست ، همین مسائل باعث شد بازی در این فیلم را بپذیرم.
آیا این داستان دغدغه شخصی شما هم بوده؟
دغدغه رفتن که تا به حال نداشته ام اما این بحث ها و دعواهایی که بین خانواده ها و دخترها بوجود می‌آید و بعضا به حدی می‌رسد که دختر راهی جز فرار ندارد، در جامعه کم نیست! شاید برای خودم اتفاق نیوفتاده باشد اما در اطرافیانم به چشم دیدم که همچین تصمیماتی را گرفته بودند.
درباره روند کار در تولید این اثر برایمان بگوئید؟
راستش را بخواهید این فیلم در مرحله ساخت با مشکلات خاصی رو به رو شد و این اتفاقات واقعا خارج از برنامه ریزی گروه بود، یعنی ما حتی ما فکرش را هم نمی‌کردیم این مشکلات پیش‌بیاید در نتیجه روند تولید این اثر خیلی سخت پیش رفت.
این مشکلات استرسی در شما ایجاد نکرد؟ مثلا با خود بگوئید احتمال دارد این فیلم به پایان نرسد؟
در هر کاری مشکلات وجود دارد اما حداقل من استرسی نداشتم چون میدانستم کریمی از پس این مشکلات بر می‌آید، این مشکلات بیشتر متوجه تهیه کننده (محمدکریمی) شده بود و حتی خساراتی نیز بوجود آورد، او مسولیت این مشکلات را بر عهده گرفت و با مدیریت درست و همدلی، گروه را تا پایان تصویربرداری سرپا نگه داشت. حتی ما سکانس کوتاهی از فیلم را مجبور شدیم بعد از برگشت از شمال ، در تهران ضبط کنیم. در کل من خیالم راحت بود.
با وجود همه این مشکلات، به نظر شما عواطف حیوانی اثری قابل قبول برای مخاطب است؟
قطعا بنظرم قابل قبول است! زیرا علاوه بر داستان جذاب و روند قشنگی که دارد، تصویر ها و قاب های زیبایی نیز به مخاطب نشان میدهد که باعث خستگی نمیشود. در فیلم های کوتاه معمولا به یک مشکل می‌پردازند و آن را گسترش میدهند اما محمدکریمی (نویسنده)  به چند مشکل پرداخته و آنها را گسترش داده بود، و آنقدر انسجام داشتند که باعث نمی شود مخاطب خط داستان را گم کند.
چه پیش بینی برای آینده این فیلم دارید؟ 
از نظر من این فیلم علاوه بر داخل ایران قطعا مخاطبان خارج از کشور را هم به خودش جذب میکند.
از تجربه‌تان در بازی در نمایش محرمانه بگوئید؟
محرمانه متاسفانه به خاطر شیوع بیماری کرونا بعد از دوشب حضور روی صحنه، از ادامه اجرا باز ماند و کنسل شد، با تصمیم گروه بعد از حدود دوماه تصمیم به ضبط تصویری این نمایش گرفتیم (فیلم‌تئاتر) که بازیگر مقابلم بنا به دلایلی حضور پیدا نکرد و محمد کریمی شخص دیگری را  برای ایفای این نقش جایگزین کرد
نمایش محرمانه اولین تجربه حرفه ای کارگردانی تئاتر برای محمد کریمی بود، حضور در این اثر برایتان ریسک نبود؟
ریسک محسوب نمیشود، چون خیلی از کارگردان ها هستند با اینکه کار اولشان هست اما موفق ظاهر میشوند! آقای کریمی هم یکی از این کارگردان ها بود.
در مورد داستان نمایش محرمانه برایمان بگوئید، چطور شد که این نقش را پذیرفتید؟
در ابتدا طبق جلساتی که با محمد کریمی داشتم قرار بر این بود نقش “مهناز” را بازی کنم ولی در دورخوانی به آقای کریمی گفتم که از شخصیت نقش “گندم”  خوشم آمده است و اتفاقا ایشان هم نظرشان همین بود که نقش “گندم” را بازی کنم. بعد از چند ماه تمرین طوری شده بود که همه من را گندم صدا میزدند (میخنند)
واکنش مردم نسبت به بازی و حضور شما در محرمانه چطور بود؟
نمیدانم، اما امیدوارم خوششان آمده و راضی بوده باشند از این نقش.
در مصاحبه ای قبلا گفته بودید با هر کارگردان فقط یک بار همکاری میکنید، این گفته با همکاری مجدد شما با آقای کریمی نقض شد، توضیح میدهید؟
بله قبلا این حرف را به شوخی زده ام ولی در کل ترجیحم واقعا همین بود، اما همکاری با ایشان انقدر خوب بود که در کار بعدی و حتی کار های بعدی هم حتما خواهم بود البته اگر خودشان بخواهند و مایل به همکاری باشند.
خسته‌تان نمیکنیم، سوال پایانی را از شما میپرسیم. شما در دو اثر محرمانه و عواطف حیوانی به کارگردانی محمدحسین کریمی به ایفای نقش پرداخته اید، تجربه کلی خودتان در مورد همکاری با این کارگردان جوان را بگوئید؟ 
قطعا آینده ای درخشان خواهند داشت و دوست دارم که با ایشان حتما همکاری مجدد داشته باشم .امیدوارم شرایطی کنونی که بخاطر کرونا ایجاد شده است زودتر تمام شود، هنرمندان بخاطر این شرایط کم‌کار تر شدند و حتی بعضی از سالن های تئاتر نیز  ورشکست شده و تعطیل شدند. تشکر از شما خسته نباشید.

درباره فیلم کوتاه عواطف حیوانی
۲۶ شهریور ۱۳۹۹