تیوال سینما
T1 : 14:27:38
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید

به نظرم تنها نکته مثبت این فیلم بازی های خوب اون و شخصیت پردازی مناسبش هست طوری که فیلم رو کاملا باورپذیر میساخت.
اما متاسفانه فیلمنامه و داستان حرف جدیدی برای گفتن نداشت و یه کلیشه پردازی تمام عیار بود.
عاطفه گندم آبادی این را خواند
فهیمه تردست این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلم خوبی بود نمیدونم این فیلم اکرانش چه سالی بوده ولی قطعا اگر به وقتش در سالن سینما میدیدم خیلی باحال تر بود.....
واقعا همینطوره ادما رو از دنیا مجازی نمیشه قضاوت کرد هرکدوم با مشکلاتی که داشتن باهم ناشناس اشنا شدن و همه به نوعی دنبال منافع خودشون بودن...
فیلمی بود که نمیتونستی سکانس های بعدی حدس بزنی چی بوده اینجور فیلم ها مخاطب دنبال خودش میکشونه که به نظرم این هنر کارگردان و نویسنده که مخاطب با دیدن اول فیلم پایانش حدس نمیزنه و این به نظرم جالبه... بازم میشه گفت اینجور فیلما سلیقه ای ....
خوبی این فیلم اینه که به دلیل اختلاف سلیقه کارگردان ۲ تا پایان قرار داده.. فعلا یک پایان دیدم و به نظرم دیدن این فیلم ارزش داره
نغمه و عاطفه گندم آبادی این را خواندند
من این فیلم را در سال اکرانش دیدم. پیکره بندی خوبی دارد.
۲۱ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اقا موسی بچه جبهه ای که انقدر با ادب بود حتی ب شاگردش موقع فوتبال چندین دفعه تذکر داد داد نزن.. یهو جوری چاقو دست گرفت که انگار لاتی بوده و گردنه بگیر ... اون مرتضی (اقای فرخنژاد) ک عجیب نگران امنیت ملی بود یهو چطور شد طرف رو تو اتاقش کشت؟!! نقش مامور امنیت ملی یدفعه شد لیام نیسون فیلم تیکن حالا بماند که فیلم هم همون تیکن بود... کلا مشکلات زیاد داشت .. ولی حداقل کاش مرتضی رو دیگه قاطی نمیکرد ... فیلنامه رو کاملتر خراب کرد... بعد یعنی سامی و امثالش آدم شخصی و عادی بودن؟!!!! غیر ممکنه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یه کار دانشجوییه که ظاهرا ادعایی نداره ولی در دل همین بی ادعایی خواسته ادعاهای بزرگتری بکنه که موفق نمیشود... یا زورش نمی رسد یا پولش یا دانشش!
آشفتگی فیلم حس و حال خوبی به مخاطب نمیده..بهانه کار اول و دانشجویی بودن و کم هزینه بودن و خاص بودن و ...قابل قبول نیست!
میشد یک ایده و طرح منظم و مرتب پرداخت شده ای را پی گرفت و یک فیلم جمع و جور و پخته و سروشکل داری با تمرین بیشتر با ادعای کمتر با فرم مناسبتر با کیفیت بهتر ساخت..پلان سکانس طولانی اگر درست و درمان اجرا نشود اگر حرفی درش نباشد اگر میزانسن حساب شده ای نداشته باشد اگر فراز و فرودی ،تعلیقی،گره ای نداشته باشد به شدت کلافه کننده و ملال آور است مخصوصا زمانیکه که کار اجرا بر عهده کسانیست که تجربه چندانی دربازیگری ندارندو نابلدیشان کار را هم سخت تر می کند..
با فیلمی فوق العاده از نظر فرم و طراحی بدون هیچ صحنه و دیالوگ اضافه مواجه هستیم اما فقط تا میانه اون. دقیقن از وسطهای فیلم روند فیلم افت میکنه و چند سکانس اضافه داره. بازی نوید محمدزاده بی نقص و درجه یک اما بازی هدیه تهرانی رو اصلن نپسندیدم. فیلمبرداری عالی رو دست که حس فیلم رو خیلی بیشتر میکرد. در کل فیلم خیلی خوبی بود و به نظر من اگه از فروشنده فرهادی بیشتر نباشته کمتر هم نیست با وجود اینکه با یه سری تغییرات جزیی میتونست خیلی ازین بهتر هم باشه.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» آیین هفتمین دوره اهداء جایزه کتاب سال سینمای ایران برگزار شد‎
... دیدن متن »

در این مراسم که در تالار زنده یاد سیف اله داد خانه سینما برپا شد جوایز بهترین ترجمه ، بهترین تالیف و ناشر برتر که توسط هیات داوران این دوره انتخاب و معرفی شدند اهداء گردید.
شامگاه یکشنبه ۲۹ بهمن ماه هفتمین جشن کتاب سال سینمای ایران با دبیری خسرو دهقان در تالار سیف اله داد خانه سینما برگزار شد. هفتمین جشن کتاب سال سینمای ایران با  یاد محمد توکلی طراح تندیس این جشن و همچنین تسلیت درگذشتگان سانحه هوایی همراه شد.
خسرو دهقان دبیر این دوره از جشن نخستین سخنران این مراسم گفت: خانه سینما دو وظیفه اصلی دارد که شامل مسایل صنفی در کنار امور فرهنگی از جمله ترویج امور کتاب و کتابخوانی است. از بین مدیرعاملان خانه سینما منوچهر شاهسواری نسبت به همه متفاوت تر و اهل مطالعه است. من خودم سینما را با نوشتن شروع کردم و بعد به سمت فیلم دیدن رفتم.
وی افزود: هیات داوران این دوره بسیار متنوع بودند و با توجه به اینکه من بسیارجوان دوست هستم از داوران جوان نیز استفاده کردم. این افراد درکنار آن ها که دارای سواد بالا هستند توانستند انتخاب های خوب و ارزشمندی داشته باشند
دهقان گفت: خانه سینما یک کتابخانه خوب دارد که بهتر است سری به آن بزنید.
در ادامه هیات داوران جشن کتاب سال سینمای ایران متشکل از علی لقمانی،حسن حسینی،اصغر یوسفی نژاد،علیرضا محمودی،امیر رصا نوری پرتو شهریار توکلی  روی صحنه آمدند تا جوایز این دوره از جشن را اهدا کنند. این هیات بیانیه خود را به صورت یک کلیپ تصویری ارایه کردند.
جایزه بهترین ترجمه با همراهی گلی امامی که به جمع حاضر ملحق شد به کتاب «سینما و امر تجربی» زیر نظر مازیار اسلامی تقدیم شد. وی بعد از دریافت این جایزه از زنده یاد علی اشرف درویشیان تجلیل کرد.
جایزه بهترین تالیف با همراهی اکبر نبوی و خسرو سینایی به کتاب «یک عمر، یک راه، یک عشق: خسرو سینایی» به قلم همایون امامی اهدا شد.
همایون امامی نیز بیان کرد: این کتاب در یک فضای بسیار ساده و صمیمی نوشته شد.
وی افزود: قرار است این کتاب ها در ۵ جلد که هر جلد درباره یک سینماگر است تالیف شود.
خسرو سینایی نیز بیان کرد: کسی لطف کرده درمورد من کتاب نوشته است. ۵۰ سال در این حرفه زندگی کردن و دانستن این که این همان حرفه ای هست که می خواهید بسیار مهم است. همایون امامی یکی از شریف ترین و حرفه ای ترین و مسئول ترین افرادی است که من در حرفه خود شناختم، اما امامی فراموش کرده که سینما شو و بیزینس شده است و او شومن نیست و این عیب بزرگی است!
جایزه ناشر برتر  نیز توسط خسرو دهقان،مرتضی رزاق کریمی، مسعود مهرابی و سیروس الوند به محمد مهدی فخری زاده از نشر روزنه کار اهدا شد. فخری زاده بیان کرد: در آستانه ۷۰ سالگی زمان خوبی برای گرفتن این جایزه است.
سیروس الوند نیز در ادامه این مراسم بیان کرد: ما نیاز داریم به سینما جدی نگاه شود و کتاب نیز مساله مهمی است و این جشن اتفاق خوبی است و باید نسبت به آن جدی تر نگاه شود.
در ادامه مراسم سیدرضا میرکریمی که به عنوان بنیان گزار این جشن توسط مجری به صحنه دعوت شد گفت: خیلی خوشحالم که جشن کتاب سال سینمای ایران به یک درخت تناور تبدیل شده است. برگزاری چنین مراسمی ربطی به حاکمیت ندارد و کاملا مردمی است و از بسیاری از جشن های پر زرق و برق بهتر و مهم تر است. 
وی همچنین با توجه به حضور ماهور الوند در این مراسم تصمیم گرفت به صورت غیر منتظره ای جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره مالزی را که برای بازی در فیلم «دختر» به ایشان اختصاص یافته بود به او اهداء کند.
ماهور الوند نیز بیان کرد: این اولین جایزه بازیگری من است و به همین دلیل برایم از اهمیت بسیاری برخوردار است. از آقای میرکریمی نیز تشکر می کنم که من را وارد دنیای بازیگری کرد.
در ادامه مراسم بزرگداشت روبرت صافاریان نویسنده و فیلمساز برگزار شد. رامتین شهبازی در این بخش گفت: با آقای صافاریان در مجله گزارش فیلم همکاری خود را آغاز کردم و این را می دانم که بسیار خوب فارسی می نویسد.
سعید عقیقی نیز درباره صافاریان بیان کرد: اولین بار این منتقد و مترجم را بیست و پنج سال پیش دیدم. وی در همه زمینه ها کارهای بسیار جالبی انجام داده است و همیشه بی سر و صدا کارهای خود را انجام می دهد.
در ادمه امیر اثباتی، محمدعلی سجادی، محمد گذرآبادی، مهدی رحیمیان و منوچهر شاهسواری روی صحنه آمدند تا مراسم نکوداشت روبرت صافاریان را برگزار کنند.
منوچهر شاهسواری (مدیرعامل خانه سینما) به عنوان آخرین سخنران مراسم با بیان اینکه "دبیری هشتمین جشن را هم به خسرو دهقان تقدیم می‌کنم" گفت: رضا میرکریمی بنیان گذار خیری بود برای این مراسم، خانم‌ پیشنماز هم فعالیت زیادی داشتند و با عشق و علاقه اینکار را انجام می‌دهند. از نیما عباسپور هم برای برگزاری این مراسم تشکر می‌کنم.
 او ادامه داد: این نقطه پایان برای هفتمین جشن کتاب سال سینمایی است. روبرت صافاریان در گفته های خود از نوشتن حرف می‌زد آن هم در دورانی که نویسندگان بدون نوشته و فیلمسازان بدون فیلم فراوان‌اند. اساسا افعال بی فاعل زیاد شده اند. خسرو سینایی هم از عشق به سینما حرف می‌زد، و سیروس الوند هم که گفت اینقدر درگیر حاشیه شدیم که فرصت های گفت‌وگوهای سازنده را از خودمان می‌گیریم. در بازار مسگرها سخن از آرام بودن چقدر سخت است، گفتن این که می‌شود در آرامش سخن گفت و از خشم پرهیز کرد. گاهی اوقات اینقدر نسبت به دیگران خشمناکیم که چاره ای نداریم جز اینکه باور کنیم که این خشمی است نسبت به خودمان که خروجی اش نسبت به دیگران است. من در آن لحطات فکر می‌کنم که چه کنم‌ این همکار من اینقدر به خودش خشمگین نباشد. جهان سینما جهان تلاش و بالا و پایین است و در آخرش همه تماشاگر محض این جهانیم مثلا خیام بخوانیم آسوده تریم‌.
او ادامه داد: ممکن است دلگیر و غمگین شویم اما یادمان باشد که سینما قرار است رویای ما و دغدغه های  ما را حمل کند. شوکت فصای فرهنگی سینمای ایران به همبستگی سینماگران و اندیشمندان بستگی جدی دارد و به معلمان ما بستگی دارد. سینمای ایران مدیون کسانی است که دست به قلم شدند.
شاهسواری اضافه کرد: چقدر بد است در روزگاری که یادمان‌ می‌رود ما از چه کسانی آموختیم. گاهی به خودم می‌گویم از که آموختیم این همه نامهربانی به همدیگر را. من غصه کسانی را می‌خورم که امشب در کنار ما نبودند که مقداری از خشمشان کاهش پیدا کند. کمی از دل‌نگرانی‌هایشان کاهش پیدا کند. سینمای ایران سینمای بزرگی است هیچکس از آن قابل حدف نیست‌. بنابر این ما هم تمایلی به حذف دیگری در این سینما نشان ندهیم‌ کمی توجه کنیم. این صحنه بزرگی برای حضور تک تک ماست.
او همچنین گفت: از همه داوران‌ ممنونم و می‌دانم که از اردیبهشت ماه درگیر این مراسم بودند. امسال به شدت به امر کیفی در متون دریافتی متمرکز و مصر بودند. از این اصرار سپاسگزارم و می‌شد به جای اهدای ۲ یا ۳ جایزه ۱۰ جایزه داد، شاید هم حق همه دوستان همین بود، اما باید روزی وارد تمنای زیست با کیفیت می‌شدیم. بنابر این نیازمند سینمای با کیفیت هستیم.
مدیرعامل خانه سینما تاکید کرد: به خاطر داشته باشیم که سینما تمام خواسته ها و آرزوها را به تصویر می کشد. همبستگی سینماگران و شوکت سینمای ایران از اهمیت بسیاری برخوردار است و سینمای ایران مدیون همه کسانی است که دست به قلم شدند و به ما یاد دادند. خیلی بد است که فراموش کنیم چه کسی به ما یاد داده است. من غصه کسانی را می خورم که امروز حضور نداشتند تا کمی از خشمشان کم شود. سینما حذف شدنی نیست و ما نیز نمی خواهیم که کسی را حذف کنیم.
شاهسواری در بخش پایانی صحبت هایش از دبیران دوره های پیشین نظیر ایرج تقی پور ، امیر اثباتی ، سیدمحسن هاشمی، اکبر نبوی و... قدردانی و تشکر کرد.
هفتمین دوره اهداء جایزه کتاب سال سینمای ایران با استقبال پرشور و حضور بسیاری از چهره ها و مدیران فرهنگی و هنری کشور از جمله مهندس محمد مهدی حیدریان (ریاست سازمان سینمایی)، محمود اربابی، سید مهدی طباطبایی نژاد، مسعود نقاش زاده ، علیرضا قاسم خان، روح الله حسینی، همایون اسعدیان،فرشته طائرپور، علی آشتیانی پور، ناصر عنصری، هوشنگ گلمکانی، عباس یاری، رضا مقصودی، عزیز ساعتی، پروین صفری، محمد آلادپوش، نازنین مفخم، محمدعلی حسین نژاد، قاسم قلی پور، بزرگمهر رفیعا، پدرام اکبری، جعفر صانعی مقدم، فرتاش مدرسی، احمدرضا معتمدی، ماهور احمدی، حسن شریفی، مهرداد لشکری، حجت قاسم زاده اصل، ناصر محمدی، رسول نظرزاده، امیر فرض الهی، فتاح محمدی، مجید علیزاده، محمدرضا نیلی، شاهپور عظیمی، شاهپور شهبازی، حبیب الهیاری، محمد آقازاده، حسین گیتی، محسن آزرم، محمدرضا روحانی، شروین امیرصادقی، مجید شیخ انصاری، جابر قاسمعلی، فرامرز روشنایی، محمد موفق، احد صادقی، رضا اسدی، محمود جهرمی، سید رضا صائمی، محمد ابهری و... برگزار شد.

۲ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» اکران خصوصی «شاخ کرگدن» و «بلوک 9 خروجی 2» در یک شب برگزار شد
... دیدن متن »

مراسم اکران خصوصی دو فیلم سینمایی« شاخ کرگدن» به کارگردانی محسن محسنی نسب و « بلوک 9 خروجی 2» به کارگردانی علیرضا امینی شامگاه گذشته و بصورت هم زمان در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.
به گزارش مشاور رسانه ای فیلم؛ این مراسم با حضور سینماگران ، اهالی رسانه و عوامل هر دو فیلم برگزار شد و  حاضرین در دو سالن بصورت هم زمان به تماشای فیلم ها نشستند.
در ابتدای این اکران محمد رضا شریفی نیا تهیه کننده «بلوک 9 خروجی 2» نیز با حضور در این مراسم اظهار داشت: در ابتدا لازم است بگویم که علیرضا امینی کارگردان این فیلم هم اکنون در حال ساخت یک سریال نوروزی است و برای همین امشب در کنار ما نیست ، فیلم به مساله طلاق در خانواده ایرانی می پردازد و با اینکه اثر تلخی است به تمام خانواده های ایرانی توصیه می کنم تا «بلک9 خروجی2»را تماشا کنند. لازم است اشاره کنم که برای اولین بار دو فیلم در یک شب رونمایی می شود که در نوع خود جالب است و از تمامی عزیزانی که امشب کنار ما آمدند ممنونم.
در ادامه رضا حیدری بازیگر «شاخ کرگدن» افزود: اثری که  امشب کنار هم تماشا خواهیم کرد فیلم دشواری بود که در کارنامه  سینمای اکشن ایران ماندگار خواهد شد، اکران این فیلم با جشنواره فجر مصادف شد و شرایط بدی را پشت سر گذاشته است. من از تمامی مردم  و اهالی رسانه خواهشمندم تا از سینمای مستقل حمایت کنند.
حمید رضا آذرنگ بازیگر فیلم سینمایی «بلوک9خروجی 2» نیز اظهار داشت:  این فیلم بخاطر تلخی اش 4سال توقیف شد و مسئولین به دلیل ذائقه سنجی مانع از اکران آن شدند! آنها فیلمی را توقیف کردند که به موضوع طلاق می پردازد و پیام خوبی برای خانوده ها دارد. هیچکس به داد این فیلم نرسید و سالها از اکران عقب ماند و خوشحالم که  «بلوک 9 خروجی 2» بزودی اکران می شود. 
محسن محسنی نسب کارگردان «شاخ کرگدن» نیز در پایان گفت: ما امشب فیلم را در کنار هم میبینیم، « شاخ کرگدن» فیلم خیلی سختی بود و در چند کشور ساخته شد فضای کار با فیلم های معمول متفاوت بود و امیدوارم که تاثیر واقعی اش را روی مخاطب را بگذارد.
گفتنی است اجرای این مراسم بر عهده جواد یحیوی و برگزاری آن را مازیار رضا خانی عهده دار بود.
«شاخ کرگدن» از 11 بهمن ماه اکران خود را آغاز کرده است و «بلوک 9 خروجی 2» از دوم اسفند ماه اکران خواهد شد.

۲ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلم قشنگی بود
در خصوص ایده ی کلی فیلم :
اول از همه جدای از روایت فیلم ، ایده ی این کار که درون نقاشی های ونگوگ سفر می کنیم جذابیت خاصی داشت
به طوری که تا آخرین لحظات فیلم در هر صحنه منتظر بودم ببینم که این بار قراره توکدوم نقاشی ونگوگ قرار بگیریم و درونش سفر کنیم

در خصوص روایت فیلم :
با توجه به ایده ی خوب اولیه نگران این بودم که نکند فیلم نامه ی سرسری و ناجالبی ایده ی اصلی رو خراب کنه که خوشبختانه این طور نشد
بنظرم بزرگترین کاری که روایت این فیلم انجام داد تبدیل "ونگوگ مشهور" به "وینسنت دوست داشتنی" بود برای مخاطب .
ونگوگی که همیشه از دور می دیدم و در منتهای شهرت بود رو اینبار ، با روبرو شدن با قضاوت های اطرافیانش ( که بعضن همه هم خوب و مثبت نیست!) و با حفظ جایگاه والای هنری اش ، از نزدیک لمس اش میکنیم و شاید باهاش در مقاطعی همزاد پنداری ... دیدن ادامه » هم میکنیم بخصوص زمانی که از احساساتش و سرخوردگی هاش از بچگی تا 28 سالگی و سختی های زندگی اش بعد از اون آشنا میشیم .

در مجموع بنظرم فیلم قشنگی بود ...
عاطفه گندم آبادی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
"این قطعی نیست ... فقط یه احتمال ه ..."
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گردش تکراری بی وقفه و بی پیشرفت و بسیار باطل یک ایده که نهایتش در طوفان سنقاجک استفاده شده، اما سالهاست توسط مکری رها نمی شود. این فیلم به هیچ وجه دیدنی نیست.
عاطفه گندم آبادی این را خواند
نظرتون رو به دیگران تحمیل نکنید دوست عزیز
۲ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اگر بدونی این فقط چیزی بوده که سر موسیقی اومده...
باید خشک بشی سر جات
از وحشتی بینهایت
.
چقدر عجیب می گفت حسین علیزاده
اونی که سازمو گرفت خودم بودم، اونی هم که انداخت زیر پوتین هاش خوردش کرد خودم بودم. منی هم که وایساده بودم اون وسط غرق ماتم، باز هم خودم بودم. باید خودمون رو عوض می کردم...
ترسناک و زیباست
.
عاطفه گندم آبادی این را خواند
*مریم* این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عالی عالی عالی
Samira و عاطفه گندم آبادی این را خواندند
ماهرو رستمی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
توی این برهوت- فیلم های بی سر و ته که اصلاً فیلم نیستند- یه اثر بسیار برجسته.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اگر برای دیدن فیلمی کمدی به سینما و دیدن فیلم کمدی انسانی می روید سخت در اشتباهید.
فیلم کمدی انسانی به هیچ وجه یک کمدی خنده دار نیست و طنزی تلخ بر زندگی انسانی ست که تلاش کرده همرنگ جماعت باشه. شروع فیلم خیلی خوب و جالب بود و با پیشرفت فیلم و تاثیرات این همرنگ شدن با جامعه خیلی خوب می شد ارتباط برقرار کرد. البته یک جاهایی از فیلم اغراق شده بود و پایایی فیلم از دست رفته بود و بهتر بود که نتیجه گیری اخلاقی و بهتری در پایان فیلم وجود داشته باشه به جای یک نومیدی مطلق.
فیلم کمدی انسانی از اون دسته فیلم هایی ست که شاید به مذاق هر تماشاگری خوش نیاد به خاطر همین فقط به تبلیغات و تیزرهای فیلم توجه نکنید و با وسواس انتخاب کنید.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
_آقای حاتمی کیا نمی بخشمت.
یک بار به خاطر رفتارت که دور از شان و شخصیت یک هنرمند بود و سخنانی که آن گونه بر سر اهالی سینما، طلبکارانه فریاد زدی در حالی که هیچ ارتباطی به آن سن و جایگاه نداشت.
و بار دیگر به خاطر اثرات آن رفتار که در ادامه، عده ای نه بر رفتارت، که بر آثارت تاختند و امروز تو را نماد همان قهرمان سالهای دورت خواندند.

آقای حاتمی کیا؛
یادت هست شهر آلزایمر گرفته بود؟
یادت هست حاج کاظمت تلنگر زد و هشیارمان کرد؟
قصه گفت؛
از عباس گفت،
از عباس های گم شده در خاطر شهر،
همان ها که سال ها جنگیدند و با تنی رنجور به خانه برگشتند.
همانان که اهل نی و آب وهور بودند و شهر، روحشان را خسته کرد.
آنان که مردانگی روششان بود ولی نامردی دستمزدشان.
سلحشور راست می گفت؛
مربی دهه اش گذشته.
آخر ... دیدن ادامه » آن قهرمان را چه به این زمان و مکان!؟
او و عباس ها گویی از ناکجاآبادی آمده بودند.اسلحه به دست گرفتند، جنگیدند، جنگ که تمام شد؛ خیال شهر و امنیتش که راحت شد، به همان ناکجا آباد خویش برگشتند.
جایی به دور از هیاهوی شهر و دود موتوری ها که خفه شان می کرد.

خالق حاج کاظم؛
مگر نگفتی : خیبری ساکته! دود نداره، سوز داره!!
پس تو را چه شده؟
حاتمی کیای امروز هیچ شباهتی به -فرمانده- ندارد.
قهرمان، با آن چشمان بی ادعا که حلقه اشکش آتش دل ما را خاموش نمی کرد کجا؛
این انسان عصبانی پرمدعا کجا.

راستش فیلم های سالهای اخیرت را دوست ندارم.
سینمای تو با آژانس، دیده بان، روبان قرمز، ارتفاع پست،موج مرده، به رنگ ارغوان برای من معنا دارد.آثاری که در آنها در قالب فرمی تحسین شده، مفهوم انسان و توجه به کرامت انسانی را روایت کردی.
پس بازهم از انسان بگو.
باز هم یادمان بیاور که :
مسیله عباس، مسیله همه ماست.
بعد از عباس، مردان و زنان بسیاری در این شهر از حافظه ها پاک شدند.
Samira و آیدا طاهرزاده این را خواندند
نسیبه متاجی، محمدرضا دانش و عباس الهی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«پاسیو» به مرحله صداگذارى رسید
» ایرج شهزادى طراح صداى «پاسیو»
... دیدن متن »

 

ایرج شهزادی طراحی صدای فیلم «پاسیو» به کارگردانی مریم بحرالعلومی را انجام می‌دهد.
به گزارش مشاور رسانه‌ای پروژه؛ ایرج شهزادی که در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر براى فیلم «بمب، یک عاشقانه» نامزد دریافت سیمرغ شده بود، صداى فیلم «پاسیو» به کارگردانی مریم بحرالعلومی را در  استودیو MiX طراحى مى کند .
ایرج شهزادی (صداگذار، صدابردار، طراح و بازیگر سینما) فارغ‌التحصیل رشته مهندسی صدا از دانشکده دلتا آکوستیک کپنهاگ و رشته صداگذاری فیلم در sound symphony آمریکا است. 
او تاکنون صدابرداری و صداگذاری بسیاری از آثار مطرح سینمای ایران از جمله «دونده»، «قارچ سمی»، «سنتوری»، «برف روز کاج‌ها»، «صد سال به این سال‌ها»، «پل چوبی»، «خداحافظی طولانی»، سریال «مختارنامه» و... را بر عهده داشته است.
شهزادی در بیست و چهارمین جشنواره فیلم فجر نامزد بهترین صدابرداری برای فیلم «کافه ستاره» و در سی و یکمین جشنواره فیلم فجر نامزد ‌بهترین صداگذاری برای فیلم «جیب بر خیابان جنوبی» بود و در بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری را برای فیلم «آتش سبز» دریافت کرد.
«پاسیو» که قصه‌اى زنانه را در بستر شهر روایت مى‌کند، اولین تجربه بلند مریم بحرالعلومى در مقام کارگردان است و اینروزها آخرین مراحل فنى را سپرى مى‌کند تا برای حضور در سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر آماده شود. 
بهناز جعفرى، محدثه حیرت، کریم امینى، یاسمن ترابى، حسین ملکى، بهروز قادرى، سحر غمخوار، محمدرسول صفرى و بابک انصارى؛ با حضور پوریا پورسرخ و شقایق فراهانى در ‎«پاسیو» ایفاى نقش کرده‌اند و تعدادى از عوامل این فیلم عبارتند از: کارگردان: مریم بحرالعلومى، مدیر فیلمبردارى: مسعود امینى تیرانى، طراح صدا: ایرج شهزادى، مدیر صدابردارى: على کیان ارثى، دستیار: اردلان کیان ارثى، صداگذار: نعیم مسچیان، دستیار: پیام شهیدثالث، تدوینگر: سینا گنجوى، اصلاح رنگ: اوژن سیداشرفى، آهنگساز: بامداد بیات، طراح گریم: امید گلزاده، طراح صحنه: عباس حاجى درویش، طراح لباس: فرحناز نادرى، برنامه ریز و دستیار اول کارگردان: مجید مافى، منشى صحنه: آزاده جهانبخش، مدیرتولید: روح اله مهاجرى، مشاور رسانه‌اى: مریم قربانى نیا، نویسندگان فیلمنامه: حامد قاسمى و مریم بحرالعلومى، تهیه‌کننده: سیدامیر سیدزاده.

۴ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۴ روز پیش، شنبه
محمد عسگری و زهره مقدم این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» پوستر سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر رونمایی شد/ میرکریمی ازاستقبال گسترده برای شرکت در جشنواره خبرداد
... دیدن متن »

پوستر اصلی سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر با استفاده از عکسی قدیمی مربوط به دوران ورود سینما به ایران ، رونمایی شد.
به گزارش ستاد خبری جشنواره، این  پوستر را ‌علی خورشیدپور طراحی کرده است و در ادامه نگاه فرهنگی هویتی است که در  پوستر های دو دوره گذشته نیز مورد توجه قرار داشت .
این دوره از جشنواره جهانی در آستانه یکصد و بیستمین سال ورود سینما به ایران برگزار می شود و به همین مناسبت جشنواره جهانی برنامه‌های ویزه ای را طراحی کرده است.
سیدرضا میرکریمی که برای  سومین سال دبیری جشنواره را بعهده دارد گفت : جشنواره جهانی فیلم فجرمهمترین رویداد فرهنگی ، هنری جمهوری اسلامی در عرصه بین الملل است که قدمتی سی و شش ساله دارد و در رویکرد جدید خود  تقویت همکاری و تعاملات اسیایی و منطقه ای ، پیگیری اثرگذاری های متقابل سینمایی ، تقویت جنبه های علمی و حرفه ای سینمایی و حضور فعال در عرصه دیپلماسی فرهنگی را نیز مد نظر دارد .
این جشنواره  از پایان سی‌و‌سومین دوره برگزاری خود و با حضور دبیر جدید صاحب دبیرخانه دائمی شد و در طول این سه سال ضمن برنامه ریزی و سازماندهی ارتباطات بین المللی ، سینمای روز دنیا را نیز زیر نظر دارد. میرکریمی تاکید کرد: برنامه ریزی‌ها برای برگزاری سی‌و ششمین دوره جشنواره از اردیبهشت‌ماه گذشته آغاز شده ولی ما به احترام جشنواره ملی فیلم فجر ، اطلاع‌رسانی جشنواره جهانی را تا پایان بهمن ماه به تعویق انداختیم.
میرکریمی اضافه کرد: باشگاه سی‌هزارنفری جشنواره و حضورعلاقه‌مندان مردمی ، دانشجویان. دانش اموزان و اهالی حرفه‌ای سینما و رسانه ها ملی و بین المللی پشتوانه برگزاری پر رونق جشنواره است ، و طراحی بخش های متنوع جشنواره نوید یک رویداد استاندارد و تراز مطلوب را می‌دهد. دبیر سی‌و‌ششمین جشنواره جهانی فجر گفت: جشنواره ی امسال متناسب با اهداف ملی ، منطقه ای و بین المللی خود از بخش‌های متنوعی برخوردار است و در کنار ارائه  چشم‌اندازی از سلایق مختلف سینمایی جهان ،و توجه به سینمای جهان اسلام کارگاه های علمی متعددی نیز برگزار می کند. 
میرکریمی با توجه به موفقیت و اعتبار دو دوره گذشته جشنواره نزد محافل سینمایی و جشنواره‌های جهانی، امسال شاهد تقاضای گسترده برای حضور در جشنواره بودیم. 
همچنین باتوجه به حضور تعداد بی شماری از مهمانان خارجی اعم از مدیران فستیوال ها،پخش کنندگان و خریداران فیلم ، با رشد چشمگیر درخواست فیلم‌های ایرانی برای شرکت در بخش های مختلف جشنواره و به خصوص بخش " مرور سینمای ایران"  یا " نمایش‌های بازار بین الملل " روبرو هستیم.
آدرس سایت رسمی  جشنواره Fajriff.com  و  پست الکترونیکی جشنواره film@fajriff.com است.
سی و ششمین جشنواره فیلم فجر، ۱۹ تا ۲۷ آوریل ۲۰۱۷ (۳۰ فروردین تا ۷ اردیبهشت۱۳۹۷) به دبیری سید رضا میرکریمی در تهران برگزار می شود

 

۴ روز پیش، شنبه
نیلوفر ثانی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حیدریان در «سینما دو»
» باید دست سازمان سینمایی اوج، حوزه هنری و دیگر نهادهایی را که در سینما ورود می کنند ببوسیم/ رضایت از نتیجه داوری ها
... دیدن متن »

 

رییس سازمان سینمایی پس از برگزاری جشنواره فیلم فجر برای بررسی این رویداد و مروری بر چشم انذار پیش روی سینمای ایران مهمان حامد عنقا در «سینما دو» شد و هم از حواشی جشنواره از جمله حواشی داوری سخن گفت و هم درباره آینده حرف زد.
به گزارش روابط عمومی «سینما دو»، حامد عنقا مجری و سردبیر برنامه «سینما دو» در آغاز، با اشاره به اینکه حرف و حدیث های سینمایی همچنان بعد از جشنواره ادامه دارد، گفت: پس از پایان جشنواره فجر، سال جدید سینمایی ایران آغاز شده است و به همین دلیل نخستین برنامه بعد از جشنواره را به بررسی چشم اندازه جدید سینمای ایران اختصاص دادیم.
وی که میزبان محمد مهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی بود، در آغاز این گفتگو از حیدریان درباره حاشیه های این جشنواره پرسید و گفت: به نظر می رسید، سازمان سینمایی می خواست امسال بر خلاف سال گذشته، جشنواره کم حاشیه ای را پشت سر بگذارد. آیا موفق به این مهم شدید؟
حیدریان ضمن تشکر و قدردانی از رئیس و معاونان صدا و سیما، بیان کرد: معتقدم در جشنواره امسال با هم افزا کردن توان و اقدامات در وزارت ارشاد و سازمان صدا و سیما، یک حرکت ملی را انجام دادیم. شکوه جشنواره با آمدن همه مردم از همه استان ها بیشتر شد، زیرا توانستیم در 30 استان کشور، جشنواره را اجرا کنیم و برای نخستین بار، صبح ها نیز برنامه ویژه ای را داشته باشیم.
وی نقدهای برنامه های صدا و سیما درباره جشنواره را مثبت ارزیابی و تصریح کرد: نقد همیشه مثبت است و می طلبد که پیش برنده باشد اگر با نگاه مثبت اتفاق بیافتد.
هر متنی حاشیه ای دارد و این اصلا ایرادی ندارد
رئیس سازمان سینمایی پس از این مقدمه کوتاه، به سراغ سوال مجری «سینما دو» رفت و بیان کرد: هر متنی، حاشیه های خود را دارد که به صورت طبیعی ایرادی ندارد اما اگر این حاشیه مخل و غالب بر متن شود، اشکال دارد. تلاش خود را کردیم که جشنواره دچار حاشیه نشود و فکر می کنم این چنین شد.
حیدریان اضافه کرد: اساسا جشنواره خودش را بازتعریف کرد؛ هر سال جشنواره در یک قالب ارائه می شد اما امسال یک تعریف مشخص داشت و در همان مسیر گام برداشت. انتخاب فیلمها که می توانست بدون هدف باشد، امسال بر اساس یک سیاست مشخص انجام شد. من یک جلسه با داورها داشتم و برنامه جامع را توضیح دادم.
عنقا در ادامه با اشاره به تاکیدات دبیر جشنواره فجر بر داشتن نظام حرفه ای و اینکه اعضای هیئت انتخاب بدون هیچ اعمال نظری فیلم انتخاب کنند و همچنین اعضای هیئت داوران هم به همین ترتیب فیلم ها را داوری کنند، گفت: از سوی دیگر پس از دیدار شما با نمایندگان مجلس، یک نماینده گفتگو و اعلام کرد، قرار است امسال فیلم های حاشیه دار در جشنواره حضور نداشته باشند و قرار شد رضاداد، رابط بین سازمان سینمایی و کمیسیون فرهنگی باشد. وقتی اینها را کنار هم می گذاریم، چطوری می توانیم بپذیریم، هیئت انتخاب بدون نظر رئیس سازمان سینمایی این کار را انجام داده است.
شاخصهایی برای انتخاب فیلمها نوشته شده بود
حیدریان با بیان اینکه از ابتدا برای جشنواره برنامه داشتیم، اظهار کرد: جشنواره محل گفتگو برای مردم و منتقدین و صاحبان فیلم ها است. در جشنواره با انتخاب فیلم ها، اولویت های فرهنگی را در حقیقت انتخاب می کنیم. در برنامه جامع، سینما را برای ایجاد تفاهم بیشتر تعریف کردیم و بر آن اساس، برای انتخاب فیلم شاخص هایی را نوشته بودیم.
وی ادامه داد: ماموریت اصلی فیلم های سینمایی سرگرم کنندگی نیست بلکه سرگرم کنندگی، جزوی از قالب و بافت فیلم است. بنابراین شاخص نخست محتوا است و دسته دوم رعایت مباحث و مسائل فنی و حرفه ای است. دسته سوم نیز جذابیت است یعنی حرف خوبی که در فیلم زده می شود، باید برای مخاطب جذاب و شنیدنی هم باشد. اینها پارامترهایی است که می تواند کیفیت یک فیلم را تعریف کند.
ماجرای گفته داروغه زاده به تهیه کننده «لاتاری» چه بود؟
عنقا اما به یک حاشیه در جشنواره در خصوص انتخاب فیلم ها اشاره و بیان کرد: تهیه کننده فیلم «لاتاری» اعلام کرده دبیر جشنواره فیلم فجر به او گفته، چینش جشنواره به گونه ای است که در جشنواره برای این فیلم اتفاقی نخواهد افتاد و جایزه ای نخواهد گرفت. اما آقای داروغه زاده دبیر جشنواره گفتند این حرف به طنز بوده است. در واقع بر اساس شاخص هایی که شما می گویید، باید گفت حرف تهیه کننده لاتاری بیهوده نیست.
حیدریان نتیجه گیری عنقا را اشتباه توصیف و اظهار کرد: بر اساس همان شاخص ها، فیلم «لاتاری» برای جشنواره فجر انتخاب شد.
اما مجری برنامه سینما دو، جاذبه های فرهنگی فیلم را باعث انتخاب فیلم دانست که حیدریان ضمن تائید این موضوع، تصریح کرد: لاتاری هر سه شاخص و پارامتر را داشت. رضوی تهیه کننده لاتاری این حرف را به من هم زدند که همان جا به ایشان گفتم، قطعا قصد دبیر جشنواره، طنز بوده است.
وی با اشاره به اینکه قطعا برای سینما اهدافی داریم و هیچ ابایی در گفتن آن اهداف نداریم، عنوان کرد:  فرهنگ بدون سینما نیست و سینما بخش مهمی از فرهنگ است. بنده تنها یک دیدار با هیئت داوران و انتخاب داشتم در آن دیدار، فقط برنامه ها را توضیح دادیم و هیچ دیدار دیگری با آنها نداشتیم.
عنقا تصریح کرد: اگر تنها در سه دقیقه گفتگوی شما با هیئت داورها، شاخص ها را بیان کرده باشید، تکلیف داوری ها مشخص شده است. در واقع داورها می دانستند نباید به فلان فیلم توجه داشته باشند.
رئیس سازمان سینمایی در پاسخ گفت: اگر فیلم حدود اخلاقی را رعایت نکرده است و یا متمسک به خلاف اخلاق عرفی شده است، به جشنواره توجه نمی کنیم و این موضوع مجزا از اعطای پروانه است. قطعا اگر فیلمی وجود دارد که به ارزش ها بیشتر ورود کرده و به ارزش های ناب تری توجه کرده، با توجه به محدویت هایی که در انتخاب داریم، اولویت گذاری می کنیم و این فیلم را انتخاب می کنیم.
عنقا در ادامه به این چالش اشاره کرد: بر اساس همان شاخص هایی که اعلام کردید، داورها نباید به «عرق سرد» اقبالی نشان می دادند اما همه بازیگرهای این فیلم کاندیدای سیمرغ شدند. اما از سوی دیگر لاتاری به کل نادیده گرفته شد. معتقدم این یک تعارض است زیرا اصلا منظور از ارزش ها مشخص نیست.
معنای داوری جشنواره این نیست که هر آنچه داوران انتخاب کردند انتخاب رئیس سازمان سینمایی است
حیدریان در مقام پاسخ گفت: نمی خواهم به دلیل موقعیتی که دارم وارد مصادیق شوم. داوری و هیئت انتخاب، از افرادی تشکیل می شود و سازمان سینمایی، ملاک و معیارهایی در اختیار آنها قرار می دهد اما در نهایت متکی به انتخاب آنها می شود. بنابراین معنای داوری این نیست، هر آنچه انتخاب کردند، انتخاب رئیس سازمان سینمایی است. وقتی جوایز اصلی را می بینیم که به چه فیلم هایی اعطا شده است، کاملا درک می کنیم موضوع و شاخص ها به هیئت داوران منتقل شده است؛ کما اینکه انتخاب مردم نیز به همین کاندیداهایی بود که توسط هیئت داوران انتخاب شده بودند.
مجری و سردبیر «سینما دو» در ادامه بیان کرد: بدیهی است وقتی جایزه بهترین کارگردانی را به توکلی و حاتمی کیا برای فیلم های «تنگه ابوقریب» و «به وقت شام» می دهید و یا جایزه بهترین فیلم را به «تنگه ابوقریب» که یک فیلم ارزشی است می دهید، نشان از موضع گیری ها بر اساس شاخص ها است. اما وقتی حرف های شما را کنار حرف های داوران می گذاریم، دچار تناقض می شویم.
وی همچنین به صحبت های هیئت داوران اشاره کرد: آقای فروتن می گوید فیلمی را دوست دارم که در آخر، کسی، کسی دیگر را نکشد و با مذاکره حل شود! کجای دنیا چنین حرفی از طرف یک داور شده می شود؟ همچنین آقای صدرعاملی می گوید، وقتی با فیلمی ارتباط برقرار نکنم، فیلمبرداری آن فیلم را هم نمی بینیم. گفته می شود در فیلم «لاتاری» خشونت وجود دارد اما فیلم هومن سیدی که جایزه گرفت هم پر از خشونت است. اینها را از شما به عنوان رئیس سازمان سینمایی می پرسیم چون گفتید داورها بر اساس سیاستی مشخص چیده شدند و در نهایت مسئولیت این اتفاق بر عهده کسی است که تصدی این جشنواره را بر عهده دارد.
خروجی جشنواره با نگاه محمدرضا فروتن فاصله دارد
حیدریان در مقام پاسخ اشاره کرد: وقتی از برنامه جامع برای سینما و برگزاری جشنواره صحبت می کنیم، فقط درباره یک عضو سخن نمی گوییم بلکه باید مجموعه ای اتفاقات بیافتد تا به یک نتیجه برسیم. اینکه داوری بگوید میل من این است که باعث تعیین نتیجه یک جشنواره نمی شود زیرا او فقط یک عضو است؛ همانطور که مشاهده هم می کنید، خروجی جشنواره با نگاه آقای فروتن فاصله دارد.
وی افزود: در جلسه ای، درباره این صحبت آقای صدرعاملی بحث شد و ایشان بارها گفتند منظورم چیزی که برداشت شده، نیست و امکان ندارد بخش های مختلف یک فیلم را نبینیم. بقیه اعضای داوری هم باید در این باره روشن گری کنند که دارند این کار را انجام می دهند. ممکن نیست فیلمی دیده نشده باشد اما ممکن است سلیقه داورها در مورد بعضی فیلم ها جور در نیاید و اگر یک هیئت داوری دیگر بود، نتایج هم متفاوت بود.
از نتیجه داوری ها راضی هستم
رئیس سازمان سینمایی تصریح کرد: بنده در جشنواره فجر داوری نکردم اما از نتیجه داوری ها راضی هستم. داوران همه افرادی کارشناس هستند که نسبت به کارشان شناخت دارند.
عنقا در ادامه برنامه به بی مهری هایی که به مستندسازها شد اشاره و بیان کرد: با توجه به اینکه توجه زیادی به مستندسازها نشد، شاید حق داشتند که آن نامه اعتراضی را بنویسند.
محمد مهدی حیدریان با اشاره مستندسازها و سازندگان انیمیشن عنوان کرد: مستندسازی همانطور که در جشنواره سینما حقیقت دیدیم، نشان داد یک جهش بلند کرده است و قدم
های بزرگی به ویژه در زمینه مستندهای بلند و سینمایی برداشته شده است. حدود دو سال است که اجاره سالن هایی را که فیلم هایی در قالب هنر و تجربه پخش می کنند برای کمک به مستند و فیلم کوتاه می دهیم. حاصل جشنواره سینما حقیقت این بود که مستندها می توانند اکران شوند و مردم را جذب کنند.
امکان رقابت فیلمهای مستند با آثار داستانی را فراهم کردیم، حضور مستندها بسته به نظر فیلمسازان است
وی بیان کرد: مستندها تا قبل از این نهایتا 10 میلیون فروش داشتند اما شاهد هستیم، فروش بعضی مستندها به 100 میلیون نیز رسیده است و این نوید بخش رشد مستند است. دبیرخانه جشنواره فیلم فجر به این نتیجه رسید، همگام با جشنواره های دنیا، اگر مستندی قابلیت داوری همگام با فیلم های داستانی را داشت، داوری کنیم. در همین راستا، امسال برای نخستین بار دو فیلم انتخاب شدند و به فیلم های داستانی اضافه شدند.
عنقا با اشاره به سینما حقیقت گفت: طبق بیان برخی مستندسازها، سینما حقیقت در قامت یک جشنواره جهانی است و به همین دلیل فیلم هایی که از کشورهای دیگر به جشنواره سینما حقیقت آمدند، بیش از فیلم های داخلی بودند؛ بنابراین چه لزومی داشت که فیلم های مستند در جشنواره فجر داوری شوند.
حیدریان پخش فیلم های مستند در جشنواره فجر را یک احترام به درخواست فیلمسازهای مستند عنوان و اظهار کرد: چون مستندسازی، پتانسیل و توانایی اش را به فعلیت رسانده است، این امکان را بگذاریم که مستند در جدول فیلم های سینمایی و داستانی دیده شوند اما در نهایت فیلم مستند امکان رقابت در رشته های زیادی را ندارد. در سال های آینده نیز امکان حضور مستندسازها در جشنواره فجر وجود دارد و این امکان را نمی گیریم و حضور مستندها به نظر فیلمساز بستگی دارد اما قطعا یک عرصه رقابت آزاد با فیلم های داستانی خواهد بود.
باید از انیمیشن ها در اکران حمایت شود
حیدریان درباره انیمیشن نیز گفت: در انیمیشن در آستانه جهشی بزرگیم زیرا از معدود کشورهایی هستیم که این تعداد انیمیشن را در سال در حال ساخت داریم. برنامه های جامعی برای انیمیشن داریم و در این راستا یک معاونت داریم. این یک برنامه و نه اتفاق است. البته در اکران باید حمایت جدی شوند و به این سمت برویم که جایگاه خودش را به دست بیاورد زیرا مادر سینمای دیجیتال را انیمیشن عنوان می کنند.
وی همچنین درباره فیلم های اول جشنواره امسال نیز بیان کرد: واقعا این را معتقدم نیروی جوان برای صنعت تصویر یک سرمایه عظیم است. معتقدم جنس و خلاقیتی که سینمای دیجیتال نیاز دارد در جوان ها بیشتر هست و به همین دلیل سینمای آینده به خلاقیت جوان نیاز دارد. البته این بدان معنا نیست که بگوییم سالی 30 نیروی جوان وارد این کار و فضا شوند زیرا با این موضوع هم به سینما و هم به جوان صدمه می زنیم.
اینکه هر سال 30 درصد فیلمها، توسط فیلمها تولید شوند باعث می شود سینمای آماتوری داشته باشیم
رئیس سازمان سینمایی ادامه داد: اگر هر سال 30 درصد کارهای سینمایی توسط فیلم اولی ها اتفاق بیافتد، یک سینمای آماتوری خواهیم داشت. امسال 20 فیلم کار اولی در سینما داشتیم که از این تعداد سه فیلم در جشنواره فجر انتخاب شدند که هر دو عدد خوبی نیستند.
عنقا اما به این موضوع نقد داشت و اظهار کرد: البته از سه فیلم یاد شده، دو فیلم واقعا فیلم اولی نبودند زیرا مهران احمدی و رضا مقصودی پیش از این سابقه سینمایی داشتند.
فیلم اولی ها صاحب یک جشنواره می شوند
حیدریان پاسخ داد: به هر حال باید یک قرارداد تعریف شده برای فیلم اولی ها داشته باشیم و به همین دلیل به کسانی که نخستین فیلمشان را کارگردانی می کنند، این مهم اعطا می شود. در راستای حمایت از فیلم اولی ها، در حال طراحی ساز و کاری برای یک جشنواره هستیم‎.
مجری برنامه سینما بلافاصله گفت: اگر قرار است باز هم جشنواره ای دیگر به سینما اضافه کنیم، تقریبا روزی دو جشنواره خواهیم داشت! در فرانسه هم جشنواره های زیادی برگزار می شود اما آنها جشنواره های محلی هستند، ضمن اینکه آنجا کسی انتظار ندارد فیلم به جشنواره کن برود اما اینجا اگر هزار جشنواره هم برگزار شود، باز هم همه انتظار دارند به جشنواره فجر بروند.
وقتی سینما حقیقت طراز بین المللی دارد چه اصراری برای حضور در جشنواره فجر است؟
حیدریان ضمن تائید اینکه باید این نگاه در ایران اصلاح شود، عنوان کرد: وقتی سینما حقیقت طرازی بین المللی دارد، چه اصراری داریم به جشنواره فیلم فجر برویم؟ باید تصورات غلط را اصلاح کنیم که البته این جشنواره نارضایتی و خون ریزی دارد.
وی اشاره کرد: نسبت به کارگردانان جوان برای اینکه بتوانند توانمند تر شوند برنامه داریم. آنها باید با هم رقابت کنند و چکیده آنها در مقایسه آزاد، با بقیه فیلمسازان قدیمی رقابت کنند.
عنقا در ادامه به جشنواره فیلم فجر اشاره و اظهار کرد: خیلی ها معتقدند معلوم نیست جشنواره فجر واقعا جشنواره است یا یک جشن؟ کدام جشنواره در دنیا در کل استان ها برگزار می شود؟ همه این موضوعات از آنجا لطمه می خورد که هیچ وقت کار بلند نکرده ایم و عمر برنامه هایی که در حوزه فرهنگ و هنر انجام می شود خیلی طولانی نیستند. امسال برای جشنواره فجر تصمیم گرفتند، 22 فیلم حضور داشته باشد اما این تصمیم برای همین دوره از جشنواره گرفته می شود و بعد از تغییر مدیریت، همه چیز تغییر خواهد کرد. اساسا چرا جشنواره فجر نگاه مشخصی ندارد در حالی که همه جشنواره های دنیا، نگاه شان مشخص است.
برای جشنواره فیلم فجر یک برنامه جامع و انتظار داریم غیر از آن عمل نکنند
رئیس سازمان سینمایی پاسخ داد: این موضوع به سیاست های فرهنگی کشور و نه وزارت ارشاد و تلویزیون بر می گردد. ما یک برنامه جامع داریم و همه انتظار داریم غیر از این عمل نکنیم. سعی کرده ایم برنامه ای که چیده ایم فنی باشد و اگر این برنامه درست عمل کند، کسانی که بعد از ما می آیند، تشویق خواهند شد که آن را ادامه دهند.
جشنواره فیلم فجر صاحب برنامه پنج ساله می شود
وی اضافه کرد: در ایام جشن پیروزی انقلاب، یک جشن پیروزی برگزار می کنیم و داریم با هدف گذاری هایی که می کنیم، هویت آن را مشخص می کنیم. سه سال پیش حدود چهار هزار فیلم از بخش بین الملل آمد، اما امسال به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرده است زیرا فیلمسازهای کشورهای دیگر می دانند نگاه جشنواره چیست و بر اساس آن، فیلم هایشان را به جشنواره می فرستند. سعی می کنیم جهت جشنواره فیلم فجر را در قالب برنامه پنج ساله حفظ کنیم تا صاحب یک رویکرد باشد.
عنقا در ادامه گفت: شما سال ها جزو مدیران حوزه سینما هستید و توقع از شما این است برنامه ای برای جشنواره فجر داشته باشید که فقط خودتان ضامن اجرای آن نباشید و اگر قرار شد در جای دیگری خدمت کنید، آن برنامه ادامه داشته باشد.
حیدریان در پاسخ بیان کرد: سعی کرده ایم برنامه را طوی تنظیم کنیم که خودش باعث ایجاد ساختارهایی شود که ضامن اجرای اولیه همین ساختار باشد.
سینمای استراتژیک فقط سینمای جنگی نیست، محمدرسول الله هم هست
مجری «سینما دو» در ادامه درباره سینمای استراژیک پرسید و حیدریان پاسخ داد: سینمای استراتژیک، سینمایی است که به موضوعات راهبردی نظام می پردازد. سینمای استراتژیک فقط جنگ نیست؛ جنگ یکی از مادرها و پایه های آن است. سینمای استراتژیک تنها مربوط به عمق دفاعی ما نیست، بلکه یکی از حیاتی ترین آنها است. اگر فقط همین ابعاد از سینما را سینمای استراتژیک و راهبردی ببینیم، از بخش های مهم دیگر صرف نظر کرده ایم. فیلمی که درباره حضرت رسول ساخته شد نیز سینمای راهبردی است زیرا نگاه دینی و خواستگاه معرفتی ما را معرفی می کند. فیلم هایی که نقد عمیق اجتماعی انجام می دهد نیز جزو سینمای راهبردی محسوب می شوند زیرا اگر نتوانیم جامعه را یک جامعه مصون و مقاوم بار بیاوریم، قطعا نمی توانیم موفق باشیم.
بخش خصوصی نمی تواند به سینمای راهبردی ورود کند و برای همین ارگانها پای کار می آیند
باید دست سازمان سینمایی اوج، حوزه هنری و دیگر نهادهایی را که در سینما ورود می کنند ببوسیم
وی تاکید کرد: سینمای اجتماعی باید مسائل مهم و استراتژیک داخل جامعه را شناسایی کند و به آنها به خوبی بپردازد.  یک بخش از سینمای راهبردی را بخش خصوصی نمی تواند ورود کند و به همین بعضی ارگان ها در این بخش ورود پیدا می کنند. البته بعضی ها نسبت به این موضوع نقد دارند که به نظرم حرف های ژورنالیستی است؛ هر کسی بتواند هر نوع امکانی برای سینما فراهم کند تا بتوانیم موضوعات مختلف را که در صدر آن، مسائل راهبردی قرار دارند بسازیم، حتما استقبال می کنیم. بنابراین باید دست سازمان سینمایی اوج، حوزه هنری و دیگر نهادها و ارگان هایی را که در سینما ورود می کنند ببوسیم زیرا سینماگران کشور باید فیلم بسازند و حرف خودشان را بزنند.
رئیس سازمان سینمایی ادامه داد: فیلم «رستاخیز» جزو فیلم های استراتژیک است و اتفاقا سرمایه خودش را از بخش خصوصی به دست آورده است. نیازمند حمایت های جانانه توسط ارگان هایی که در هدف با فیلم های استراتژیک همسو هستند، هستیم. اتفاقا ضعف سینمای استراتژیک ایران در همین بخش است؛ سینما قله هایی دارد که برای رسیدن به آن نیازمند امکاناتی است و بدون آن امکان رسیدن به قله وجود ندارد. البته همه سینما، سینمای راهبردی نیست و بخشی از راس هرم را تشکیل داده است اما به هر حال نیاز است بیشتر دیده شود زیرا تاثیر و قوت سینما در پناه همین امکاناتی که در اختیار قرار می گیرد، وجود دارد.
باید سیستمی پیاده کنیم که فیلمهای بخش خصوصی نگرانی بابت سرمایه شان نداشته باشند و حتی فیلمهای استراتژیک را نیز همین بخش بسازند
وی همچنین با تاکید بر اینکه سینمای کشور باید پاسخگوی فیلم هایی که بخش خصوصی هزینه کرده نیز باشد، اظهار کرد: سیستم هایی باید توسط مسئولین پیاده شود که فیلم های بخش خصوصی نیز نگرانی بابت سرمایه نداشته باشند و البته فیلم های استراتژیک نیز مانند کشورهای پیشرو، توسط بخش خصوص ساخته شود.
عنقا در تائید صحبت های سازمان سینمایی کشور، تصریح کرد: مشکل اصلی در این بخش کمبود سالن های سینما است وگرنه خیلی از فیلم ها پتانسیل نمایش را دارند. موضوع فیلم سوزی که در چند ماه اخیر شاهد آن بودیم، شاید اگر صد سالن سینما بیشتر داشتیم، با آن مشکل روبرو نبودیم.
حیدریان بیان کرد: در سینما یک محتوا و یک نیاز داریم. همچنین یک ساز و کار تولید و یک بازار و عرضه داریم. برای هر کدام از اینها نیازمند یک برنامه هستیم. اگر تعریف درستی از موقعیتی که در آن حضور داریم نداشته باشیم، دچار خطا می شویم. فضای سایبری که در اطراف ما قرار دارد، روز به روز بیشتر با تصویر تغذیه می شود. اینترنت واسطه ها را از بین برده است و همانطور که می دانید ضریب نفوذ اینترنت در ایران گسترده و بین خانم ها و آقایان برابر است.
صد هزار فارغ التحصیل سینمای جوان لشکر تصویری کردن محتوای سایبری هستند
وی افزود: در ظرف سه سال آینده، 85 درصد محتوای سایبری تصویر خواهد بود؛ اگر کشوری در این بی واسطگی فضای مجازی بخواهد فرهنگ خودش را حفظ کند، باید جایگاه خودش را در فضای سایبری تعریف کند و البته حرفش باید متفاوت و خالص متعلق به خودش باشد که همه اینها با تصویر اتفاق می افتد. بنابراین باید به وسعت خرده فرهنگ ها و فرهنگ هایی که داریم، تولید کننده باشیم تا بتوانیم دیده شویم. حدود صد هزار فارغ التحصیل سینمای جوان در کشور داریم؛ پس لشکر این کار را داریم یعنی نیروهایی که بتوانند با زبان تصویر صحبت کنند، وجود دارد.
رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه شبکه هایی نیاز داریم که هر کس، در هر جایی بتواند در این شبکه سازی یا تبدیل پیام به تصویر، فعالیت کند و البته به بازاری نیاز داریم که این محتواها عرضه شود، تاکید کرد: در دو سه سال اخیر تلویزیون های اینترنتی مانند «لنز» و امثال آنها آغاز به کار کرده اند و مهم این است هر کسی بتواند در فضای رقابتی در خانه انتخاب کند و ما نیز باید همه فشار خود را در بخش تولید بگذاریم.
وی مطرح کرد: برنامه جامع ما این است که بتوانیم در حجم زیادی در حوزه فرهنگی کشور، تولید کنیم و در بازار نیز عرضه کنیم.
عنقا با اشاره به شبکه های اینترنتی و VOD گفت: این بخش حدود دو سال است که در کشور فعالیت می کند؛ الان نیز چند سامانه در کشور فعال هستند خیلی خوب کار می کنند اما بالای 90 درصد محتوایی که تولید می کنند، باعث ترافیک اینترنتی می شود. این شبکه ها قرار بود در یک تعامل میان وزارت ارشاد و ارتباطات ایجاد کنند تا محتوای تولید کننده ها، در این شبکه ها قرار بگیرد اما در حال حاضر تنها کاری که می کنند، محصولات DVD که در بازار ارائه می شود را در شبکه خود پخش می کند. در واقع همچنان در نهضت تولید محتوا مشکل داریم.
مجری برنامه سینما دو ادامه داد: اگر قرار باشد محتوایی که درباره آن صحبت می کنیم، سینما باشد هم ساز و کار درستی نیست. شبکه هایی که در دنیا در این حوزه فعالیت می کنند، همه محتواهایشان اختصاصی است. قبل از اینکه به تولید محتوا برسیم، تقاضا را با یک عرضه پوشش دهیم و الان تمام شبکه های اینترنتی کشور، محصولات خارجی را پوشش می دهند که مطلقا، امکان ندارد کپی رایت آن را خریداری کرده باشند. در چنین حالتی که محتوای خارجی با قیمت پایین در این شبکه ها عرضه می شود، محتوای ایرانی جایی برای تولید و عرضه دارد؟ قبل از فکر کردن درباره این موضوع، درگیر مجوز دادن شدیم. اگر وزارت ارشاد متولی تولید محتوا می شد، خیلی از مشکلات حل می شد.
تا زمانی که به جای محتوا، ترافیک و خط اینترنت را می فروشیم یعنی این فناوری را نشناخته ایم
حیدریان ضمن تائید این صحبت ها، عنوان کرد: این موضوع فقط مربوط به یک سازمان و یا وزارت خانه نیست بلکه نیاز به یک مفاهمه ملی دارد. وقتی ترافیک و خط را می فروشیم یعنی مفاهمه شکل نگرفته است. یکی از این شبکه ها گفته بود می خواهیم هزار میلیارد تومان وام بگیریم تا بتوانیم با تاسیس ایستگاه های مخصوص، کیفیت تصویر را ارتقاء دهیم. اما حقیقت آن است، این دوران گذشته است و کسی موفق است که بتواند صاحب محتوا باشد. بنابراین تا زمانی که ترافیک می فروشیم، یعنی این فناوری را نشناخته ایم؛ باید محتوا و نه پهنای باند و ترافیک را بفروشیم.
عنقا به عادت بد ایرانی ها برای تماشای محتواهای رایگان اشاره کرد و حیدریان پاسخ داد: نباید نا امید بود؛ این واقعیت را هم ببینیم که در همین وضعیت از ابتدای سال، بخش خصوصی حدود 40 میلیارد تومان سرمایه گذاری برای تولید ویژه شبکه VOD وزارت ارشاد کرده است که اگر بازگشت نداشت، نباید این کار را می کرد.
وی تصریح کرد: روز به روز ارزش رایت VOD در حال افزایش است؛ اساسا بازار اصلی ما این بخش است و در حال حاضر در مرحله آغاز هستیم. ستاد صیانت که کارش را تازه شروع کرده است، با متخلفان برخورد می کند زیرا در کنار دعوت و فراخوان برای تولید، باید امنیت سرمایه گذار نیز فراهم شود زیرا اگر همزمان این اتفاق رخ ندهد، محکوم به شکست هستیم.
حیدریان مجددا به برنامه جامع سینما اشاره کرد و ادامه داد: نگاه این برنامه این است که نهضت تولید محتوا با داشتن نیروی انبوه که به تولید مسلط باشد، امکان پذیر است. در برنامه جامع ملی ارتباط با دانشگاه پیش بینی شده است و به سمت آموزش های مهارتی مکمل رفته ایم. هر دانشجویی که در رشته سینما قبول شود، کارتی به او تعلق می گیرد و با آن سرویس و خدماتی ارائه می دهیم تا بتوانند در صحنه فیلم ها حضور داشته باشند.
رئیس سازمان سینمایی کشور از لزوم ورود بخش خصوصی گفت و اظهار کرد: خانه سینما، سازمان سینمایی و دانشگاه باید با هم کار را پیش ببرند زیرا اجرای آن در دولت به تنهایی امکان پذیر نیست زیرا ممکن است سه سال دیگر ما نباشیم و کار را ادامه دهیم.
وی به عدالت در توزیع اشاره و عنوان کرد: یک روش قدیمی تا همین امسال اجرا می شد که در آن تجدید نظر کردیم. سازمان سینمایی به عنوان هماهنگ کننده در این آئین نامه تجدید نظر کرده است.

۴ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کرم پور در برنامه علی ضیا
» اجرای «هفت» ورود در منطقه مین گذاری شده بود!/ ترکیب هیات داوران معمولا طوری چیده می شود که برگزیدگان از قبل معلوم باشند
... دیدن متن »

مهدی کرم پور در آستانه سالروز تولدش در گفتگو با علی ضیا درباره دلیل نپذیرفتن پیشنهاد «هفت» سخن گفت، در خصوص حمایت از حجت الاسلام روحانی توضیح داد، درباره جشنواره فیلم فجر اظهارنظر کرد و از کارهای تازه اش خبر داد.
به گزارش روابط عمومی «فرمول یک»، سیدعلی ضیاء 25 بهمن ماه به رسم چهارشنبه های برنامه اش میزبان مهدی کرم پور بود که در بهمن ماه 40 ساله می شود.
کرم پور در پاسخ به سوال ضیا درباره پیشنهاد اجرای هفت در ابتدا این خبر را شایعه دانست و بعد گفت: اجرا کار سختی است و من هم آدم تنبلی هستم. البته با من برای این برنامه صحبت شده بود. از روز اول آقای جیرانی به من گفتند می خواهند تهیه کننده برنامه «هفت» شوند و از من خواستند مجری آن باشم، اما من نپذیرفتم. در دوره های بعدی هم برای این کار با من تماس گرفتند و من قبول نکردم.
به صراحت معروفم و هیچ سفارشی نمی پذیرم
وی افزود: من به صراحت معروفم و هیچ سفارشی را نمی پذیرم، پذیرفتن آن برنامه می توانست تمام روابط شخصی مرا هم تحت شعاع قرار بدهد. به ویژه که ظرفیت نقد در صداوسیما و تلویزیون و کلا بین مردم نیست و اصلا هیچ کداممان ظرفیت نقد نداریم، بنابراین اینکه برنامه ای را که نقد می کند بپذیرم، ورود در منطقه مین گذاری شده بود.
روحانی بهترین گزینه بود و حمایت از او یک رای جناحی نبود
این کارگردان در پاسخ به سوالی درباره حمایت از حجت الاسلام روحانی توضیح داد: مهم ترین کار ما این است که چه در زندگی و چه فیلمسازی بهترین انتخاب را داشته باشیم، من هم آن زمان بهترین کار را کردم و فکر می کنم آقای روحانی در آن زمان بهترین بودند، هنوز هم هستند. این تصمیم یک رای جناحی نبود، بلکه فکر کردیم باید بهترین را انتخاب کنیم و اگر دوباره به عقب برگردیم باز هم او را انتخاب خواهیم کرد.
کرم پور در پاسخ به اینکه آیا از فعالیت این دولت در حوزه فرهنگ رضایت دارد، تصریح کرد: اصولا در این کشور فرهنگ اولویت آخر همه است! آن هم در کشوری که از نظر اقتصادی مردم مشکل دارند و این چیز پنهانی نیست. در موارد مشابه در یونان و اروپای شرقی که این اتفاقات می افتد، سعی میکنند جشنواره های هنری را راه بیندازند و شادی را به مردم برگردانند ولی ما هنوز این را نفهمیده ایم.
حداقل در میان دولتمردان هیچکس فرهنگ را دوست ندارد
وی ادامه داد: ما هشت سال درگیر جنگ تحمیلی بودیم اما حال مردم بهتر از حالا بود، چون فرهنگ در اولویت بود. اما حالا حداقل در میان دولتمردان هیچکس فرهنگ را دوست ندارد.
کارگردان سریال «یه تیکه زمین» اذعان کرد: اکنون سینما و وضعیت هنر در ایران به نقطه ای رسیده که متاسفانه فیلمهایی که ساخته می شود باب سلیقه من نیست و این را اتفاق خوشایندی نمی دانم. اینکه صرفا فروش و سفارش در ساخت فیلمها موثر باشد باعث می شود سینمای هنری مان را که در فاصله سالهای 65 تا 85 در دنیا الگو شد و مردم برای فیلمها صف می بستند از دست بدهیم. فیلمهایی که مردم از شب قبل برای دیدنش صف می بستند اگر همین حالا اکران شود 100 میلیون تومان هم نمی فروشد.
مگر ما نافیلمبردار و ناکارگردان داریم که نابازیگر داریم
کرم پور درباره استفاده از سلبریتی ها در فیلمهایش از جمله «پل چوبی» گفت: همیشه از بازیگران حرفه ای استفاده می کنم و معتقدم باید از عوامل حرفه ای استفاده شود. اصطلاح نابازیگر را نمی فهمم، مگر ما نافیلمبردار و ناکارگردان هم داریم؟! مردم با «پل چوبی» خاطره دارند، عاشق شده اند و نوستالژی دارند. من نمی گویم برای مردم نباید فیلم بسازیم بلکه می گویم باید به فکر سلیقه شان هم باشیم و آن را ارتقا بدهیم.
بی شک بهترین بازیگر مرد سینمای بعد از انقلاب خسرو شکیبایی است
وی درباره همکاری با زنده یاد خسرو شکیبایی بیان کرد: با شکیبایی چند تجربه کوتاه داشتم. او برای اولین فیلم من یک ترانه نوشت. چند سال بعد با هم فیلم «چه کسی امیر را کشت» را کار کردیم. چندی بعد من آنونس جشنواره فیلم فجر را می ساختم که از عبارت "تحویل سال سینمای ایران" استفاده کردم که بعدها خیلی جا افتاد و باب شد و شکیبایی در این آنونس هم حضور داشت. بی شک بهترین بازیگر مرد سینمای بعد از انقلاب خسرو شکیبایی است.
هیچ جشنواره ای این همه کاندیدا و جایزه ندارد
کارگردان «جایی دیگر» در خصوص حواشی جشنواره فیلم فجر تصریح کرد: جشنواره فیلم فجر هیچ شانسی ندارد. به دبیرش هم ربطی ندارد و باید درون خودش یک زایش شکل بگیرد. این جشنواره 36 ساله شده اما هنوز مشکل دارد. اول از همه باید تکلیفش با خودش مشخص شود که جشن است یا جشنواره؟ هیچ جشنواره ای این همه کاندیدا و این همه جایزه ندارد. با این ازدیاد معلوم است که حواشی بسیاری داریم.
کرم پور تاکید کرد: اینکه اکران فیلمهایی که هنوز دیده نشده اند به سانس اضافه بکشد افتخاری ندارد و اینطوری همه فیلمهای یک سال سینما را می کشند. جدا شدن بخش ملی از بین الملل هم خیلی عجیب است! بنا نبود ما به فیلمهای خارجی جایزه بدهیم! دوز جهانی این جشنواره باید طی روند سه چهار ساله بالا برود و با 4، 5 فیلم ایرانی برگزارش کنیم و اردیبهشت ماه را هم حذف کنیم و ملی و بین المللی با هم باشد. قرار نیست که همیشه چرخ را از اول اختراع کنیم.
وی یادآور شد: فیلمهای ایرانی که در جشن خانه سینما داوری می شوند و اینکه جشنواره فجر حالت جشنواره داشته باشد بهتر است و به جشن خانه سینما هم تشخص بیشتری می دهد.
ترکیب هیات داوران معمولا طوری چیده می شود که برگزیدگان از قبل معلوم باشند
این فیلمساز در پاسخ به این سوال ضیا مبنی بر اینکه آیا درست است که بعضی وقتها سیمرغ سفارشی داده می شود، گفت: آن دوره ای که من داور فیلمهای اول بودم کسی سفارشی نکرد. اینطور نبود که دبیر جشنواره بیاید بگوید باید به فلانی جایزه بدهید. اما معمولا ترکیب داوری جشنواره طوری چیده می شود که خروجی از قبل قابل پیش بینی باشد.
در تاریخ بشریت بهتر از امام علی نداریم
کرم پور در پاسخ به این سوال ضیا که خیلی از هنرمندان اعتقادات مذهبی شان را در دلشان نگه می دارند، شما از امیرالمونین چه دیدید که در صفحه اینستاگرامتان مدام از ایشان می نویسید؟، بیان کرد: هرچه داریم از امیرالمونین است. حضرت امیر هیچوقت حقی را فدای مصلحت نکرد. ما یک امام علی (ع) داریم که متر حق و معیار عدالت و بهترین الگو است. اگر چیز دیگری داشتیم به آن چنگ می زدیم اما در تاریخ بشریت بهتر از امام علی کسی را نداریم. درباره شیعه هم زیاد نوشته ام حتی زمانی که در روزنامه اعتماد مطلب می نوشتم و هیچوقت اعتقاداتم را پنهان نمی کنم.
در ادامه ضیا توضیح داد که به رعایت روزهای منسوب به حضرت زهرا (س) تولد این هفته مان کیک ندارد و از مهمان برنامه اش خواست آرزو کند.
وی پاسخ داد: آرزوی سلامتی برای خودم و خانواده ام دارم و این بهترین آرزویی است که به ذهنم می رسد.
زمانی برای جایزه گرفتن فیلمساز محبوبی نبودم
کرم پور در پاسخ به اینکه آیا آرزوی مثل گرفتن اسکار ندارید، گفت: نه! هیچوقت به جایزه فکر نکرده ام. آن موقعی که برای جایزه گرفتن فیلمساز محبوبی بودم، به زور به مراسم ها می رفتم تا به من جایزه بدهند، سال 80 به عنوان بهترین فیلمساز کوتاه دهه 70 انتخاب شدم تا به من جایزه بدهند، آقای مسجدجامعی گفته بود بپرسید اگر نمی آید ما هم نیاییم! من هم به مراسم رفتم و آنقدر اخمو بودم که خانم معتمدآریا که مجری بود دلیلش را از من پرسید!
وی ادامه داد: اگر باور کنیم این جوایز جدی هستند به پایان می رسیم. به راحتی که یک ژوری می تواند تو را انتخاب کند، به راحتی یک ژوری دیگر هم می تواند تو را انتخاب نکند. پارسال که از آسمان هم میکروفن می بارید و ما در جشنواره فیلم در بخش فیلمبرداری کاندید شدیم، تنها گروهی بودیم که هیچ حرفی نزدیم، دبیر جشنواره مرا که دید از من تشکر کرد، آقای ایوبی هم به من گفت فیلمت را خیلی دوست داشتم و ممنون که اعتراضی نکردی.
کارگردان «سوفی و  دیوانه» با اعلام اینکه احتمالا این فیلم در اکران دوم عید روی پرده سینماها می رود، درباره کارهای تازه اش گفت: من آدم تنبلی هستم و دیر به دیر فکرهایم را جمع می کنم.
آنهایی که تند تند فیلم می سازند خرجشان زیاد است
کرم پور در پاسخ به اینکه آیا خیلی خوب پول درمی آورید که دیر  به دیر فیلم می سازید، گفت: بیشتر سعی می کنم نیازم را کم کنم، شاید آنهایی که تند تند فیلم می سازند خیلی خرجشان زیاد است، من تفریحم کتاب خواندن است که خیلی خرجی ندارد. امسال هم می خواهم یک نمایشگاه عکس بگذارم و یک پروژه عکاسی برای خودم تعریف کرده ام. از اینجا هم دارم می روم دوربینی را که برایم وارد کرده اند تحویل بگیرم. این کادوی خودم به خودم است!
در این برنامه همچنین آیتمی شامل گفتگو با پوریا شکیبایی، پسر خسروی سینمای ایران پخش شد.
پوریا با بیان اینکه «هامون» را 50 بار تا به حال دیده ام، تولد کرم پور را تبریک گفت و اظهار کرد: «چه کسی امیر را کشت» در زمانی که ساخته شد فیلم متفاوتی بود. شاهد ساخته شدن این فیلم در قسمتی که پدرم در آن بازی می کرد بودم و پیش بینی می کردم این فیلم خوب شود اما فکر نمی کردم اینقدر خوب شود. آن هم با شرایطی که پدر خسته از فیلمبرداری یک فیلم سر این فیلم می رفتند. من حال خوبی داشتم وقتی این فیلم را دیدم. کرم پور کارگردان دقیق و بازکاوتی است و این نکته را می شود در این فیلم دید.
همچنین آیتم دیگری در «فرمول یک» پخش شد که در آن رضا یزدانی و علی اوجی تولد کرم پور را تبریک گفتند.
«فرمول یک» به تهیه کنندگی افشین حسین خانی شنبه تا چهارشنبه قبل از اذان مغرب و حوالی ساعت 17 تا 18 روی آنتن می رود.

۴ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» بهتاش صناعی‌ها: جایزه «اینگمار برگمان» جشنواره فیلم «یوتوبوری» قدمت و اعتبار زیادی دارد
... دیدن متن »

 

 بهتاش صناعی‌ها کارگردان سینمای ایران گفت:جایزه «اینگمار برگمان» جشنواره بین‌المللی فیلم «یوتوبوری» سوئد، بهواسطه اسم آقای برگمان؛ قدمت و اعتبار زیادی دارد.
بهتاش صناعی‌ها فیلمنامه‌نویس و کارگردان سینمای ایران داور بخش رقابتی«اینگمار برگمان» Ingmar Bergman در چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم«یوتوبوری» (گوتبورگ) Goteborg در کشور سوئد در مورد این دوره از جشنوارهگفت: حضور من در جشنواره فیلم «گوتبورگ» به دو سال پیش برمی‌گردد که فیلم«احتمال باران اسیدی» در بخش «صداهای جدید» حضور داشت؛ امسال هم فیلممستند «دیپلماسی شکست‌ناپذیر آقای نادری» در بخش نمایش‌های مستند انتخابکردند و کمی بعد از آن نیز داوری بخش رقابتی «اینگمار برگمان» را به منپیشنهاد دادند. آشنایی من با جشنواره فیلم «گوتبورگ» به چهار سال پیشبرمی‌گردد که مریم مقدم داور بخش رقابتی اصلی جایزه اژدهای این جشنوارهرا برعهده داشت.
وی همچنین گفت: جایزه برگمان از مهمترین جایزه‌هایی در دنیا است که بهفیلم اول یا دوم اهدا می‌شود؛ این جایزه تا سال 2007 که خود آقای برگمانزنده بودند به مدت 20 سال با مدیریت شخص ایشان به برندگان داده می‌شد.علت آن هم این بود که آقای برگمان 20 سال آخر عمرشان، دبیر افتخاریجشنواره فیلم «گوتبورگ» بودند؛ این جایزه هم با نظارت خودشان به بهترینفیلم اول و دوم که در دنیا ساخته می‌شد اهدا می‌گردید.
این کارگردان سینما در ادامه سخنانش اظهار داشت: این جایزه به واسطه اسمآقای برگمان؛ قدمت و اعتبار زیادی دارد و  از سالی که ایشان فوت کردند؛مسئولان جشنواره فیلم «گوتبورگ» یک هیئت داوران 3 یا 5 نفره را برای اینبخش از جشنواره تعیین می‌کنند. امسال من به اتفاق خانم «پرنیلا آگوست»Pernilla August ستاره سینمای سوئد و برنده جایزه نخل طلای بهترین بازیگرزن جشنواره بین‌المللی فیلم کن که خودشان بازیگر فیلم‌های آقای برگمان ازجمله؛ «فانی و الکساندر» بودند و همچنین «نانا فرانک راسموسن» NannaFrank Rasmussen منتقد سینما و رئیس انجمن منتقدان سینمای دانمارک اعضایهیئت داوران بخش رقابتی «اینگمار برگمان» در جشنواره فیلم «یوتوبوری»بودیم وی افزود: 8  فیلم اول و دوم مهم دو سال اخیر از سراسر دنیا برای این بخشاز جشنواره انتخاب شده بودند و به نظرم 4 فیلم آن، کشف این جشنواره بودکه واقعاً ما را غافلگیر کردند. 4 فیلم این بخش، آثاری بودند که شناختهشده بودند و در ظرف یکسال اخیر در جشنواره‌های زیادی حضور پیدا کردهبودند و 4 فیلم دیگر نیز جزو کشف‌های جشنواره بود که به رسم هر ساله، اینکار را انجام
می‌دهند. اتفاقاً این چند فیلم، نسبت به آثاری که درجشنواره‌های متعددی حضور پیدا کرده بودند چه بسا فیلم‌های خیلی ویژه‌ وخاص‌تری بودند.
کارگردان فیلم «احتمال باران اسیدی» در بخش دیگر از سخنانش تأکید کرد:جشنواره فیلم «گوتبورگ» خیلی جوایز مهمی دارد و جایزه بخش رقابتی«نوردیک» به مبلغ یک میلیون کرون (600 میلیون تومان) به بهترین فیلم اهدامی‌شود که گرانترین جایزه نقدی در جهان محسوب می‌شود و در بخش‌های مختلفنیز جوایز نقدی زیادی به برندگان اهدا می‌شود؛ ولی بخش رقابتی «اینگماربرگمان» اصلاً جایزه نقدی ندارد و اعتبار آن از روزی که تأسیس شده استاین بوده که فقط اسم برگمان روی جایزه باشد و هیچ جایزه نقدی در کنار آننیست. و در این سال‌هایی که آقای برگمان در قید حیات نیستند یک جایزهمعنوی برای آن گذاشتند و به کارگردان برنده، این امکان داده می‌شود که دوروز در جزیره‌ای که ایشان در آنجا زندگی می‌کرد و آثارشان را می‌ساخت وهمچنین در خانه ایشان زندگی کند.
داور ایرانی بخش رقابتی «اینگمار برگمان» در مورد فیلم برنده این دوره ازجشنواره فیلم «گوتبورگ» گفت: فیلم‌های این دوره از جشنواره، همگی آثارخوبی بودند و رقابت سختی با همدیگر داشتند؛ تا روز آخر، یک فیلم دیگریمدنظر ما بود که برای ما خیلی جذاب بود و در روز آخر، دو فیلم دیدیم کهیکی از آنها خودش را به عنوان برنده جایزه برگمان به ما تحمیل کرد؛ برایاینکه هر سه داور بعد از دیدن این فیلم، واقعاً بعد از مدت طولانی تحتتأثیر بودیم و احساس کردیم فیلم کاملی دیدیم که برایمان سخت بود از آناشکال بگیریم و آن هم فیلم سینمایی «منینا» Menina به کارگردانی«کریستیانا پینهیرو» Christina Pinheiro بود.
وی همچنین گفت: «منینا» فیلم خیلی ساده‌ای در مورد مهاجرت یک خانوادهپرتغالی به فرانسه در دهه 60  میلادی است که به دلیل بحران اقتصادی که درپرتغال بوجود می‌آید به فرانسه مهاجرت کرده‌اند؛ بدون اینکه در فیلمتاریخی اعلام بشود که چه سالی است و به کدام شهر فرانسه آمدند، در فیلم،فقط می‌بینیم که به یک شهر صنعتی در جنوب فرانسه آمده‌اند. از لباس‌ها وماشین‌هایی که در فیلم می‌بینیم متوجه می‌شویم که لباس‌های دهه 60 است.ما یک خانواده چهار نفره می‌بینیم پدر و مادر و دو فرزند، که پدر خانوادهدرگیر بیماری و بحران سرطان است و فقط دختر کوچک خانواده از این بحراناطلاع دارد. بدوبسطان‌های این پدر و دختر برای اینکه بقیه خانواده خیلیناراحت نباشند فضای جالبی را به فیلم بخشیده است. همه این اتفاقات درخانه‌ای کنار دریا روی می‌دهد و یک مقداری فضاهای فیلم‌های آقای برگمانرا تداعی می‌کند که در خانه‌هایی در کنار دریا و در جزیره‌هایی قصه اتفاقمی‌افتد. منتهی تفاوتی وجود داشت که فیلم‌های آقای برگمان آثارشاعرانه‌ای هستند که ارجاعات فلسفی دارند و خیلی اوقات روانشناختی وپیچیده هستند؛ ولی فیلم «منینا» خیلی روایت رئالیستی ساده‌ای را داشت ولیانتخاب بازیگران و تأثیرگذاری که داشت و همچنین چینش بازیگران، باعث شدکه همه ما درگیر فیلم بشویم.
|بهتاش صناعی‌ها کارگردان سینمای ایران در پایان سخنانش اظهار داشت: بهنمایندگی از طرف هیئت داوران بخش رقابتی «اینگمار برگمان»، جایزه این بخشاز جشنواره را به خانم «کریستیانا پینهیرو» اهدا کردم. «منینا» محصولفرانسه است ولی یک فیلم کاملا پرتغالی محسوب می‌شود؛ کارگردان آن اصالتاًپرتغالی ولی بزرگ شده فرانسه است.

۴ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» حضور «من یوسفم، مادر» در جشنواره بین‌المللی فیلم «سینه کوئست» آمریکا
... دیدن متن »

فیلم سینمایی «من یوسفم، مادر» به نویسندگی و کارگردانی محمدرضا فرطوسی، با بازی عباس غزالی و زهرا الربیعی بازیگر سرشناس عراقی در جشنواره بین‌المللی فیلم «سینه کوئست» آمریکا حضور پیدا می‌کند. 
فیلم سینمایی «من یوسفم، مادر» (أنا یوسف یا اُمی) Mother,I'm Joseph نخستین اثر سینمایی محمدرضا فرطوسی در جدیدترین حضور بین‌المللی خود به نمایندگی از سینمای ایران در چهار سانس مختلف از جمله؛ روزهای 9، 10، 14 و 19 اسفند ماه امسال (28 فوریه و 1 و 5 و 10 مارس 2018) در بخش «چشم انداز سینمای جهان» در بیست و هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سینه کوئست» Cinequest آمریکا از معتبرترین جشنواره‌های فیلم‌های مستقل دنیا به نمایش درمی‌آید. 
فیلم سینمایی «من یوسفم، مادر» از بین ۱۷۵۰ فیلم از ۱۲۰ کشور جهان؛ برای نمایش در بخش «چشم انداز سینمای جهان» در بیست و هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سینه کوئست» انتخاب شده است؛ در بیانه این جشنواره در مورد این فیلم ایرانی آمده است: ما عاشق احساسات عمیق شخصیت‌هایی شدیم که به زیبایی در این فیلم جان بخشیده شده‌اند فیلمی فوق‌العاده و قدرتمند.
بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم «سینه کوئست» با شعار «آفرینش نوآوری و توانمندسازی» از روزهای 8 تا 20 اسفند ماه امسال (۲۷ فوریه تا ۱۱ مارس 2018) در سیلیکون والی در سن خوزه ایالت کالیفرنیا در آمریکا برگزار می‌شود و در آن بیش از ۱۳۰ فیلم که اولین نمایش جهانی و آمریکایی خود را تجربه می‌کنند به  نمایش درمی‌آیند.
خوانندگان روزنامه «یواس‌ای تودی» USA Today جشنواره بین‌المللی فیلم «سینه کوئست» را بهترین جشنواره فیلم آمریکا انتخاب کرده‌اند.
فیلم سینمایی «من یوسفم، مادر» در نخستین اکران جهانی خود در ششمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم دهلی در کشور هندوستان روی پرده رفت؛ و در ادامه در بخش رقابتی دومین دوره جشنواره‌ فیلم‌های مستقل برزیل به نمایش درآمد و از طرف اعضای هیئت داوران این جشنواره، جایزه بهترین فیلم به این اثر سینمایی به نویسندگی و کارگردانی محمدرضا فرطوسی از ایران اهدا شد.
برای اطلاع بیشتر: 
https://payments.cinequest.org/websales/pages/info.aspx?evtinfo=70984~78899376-35a9-4153-8303-e1557be2dc32&epguid=d52499c1-3164-429f-b057-384dd7ec4b23&#.WoKulGAUnIV 

۴ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» آیین هفتمین دوره اهد ا جایزه کتاب سال سینمای ایران
... دیدن متن »

 

هفتمین دوره جایزه کتاب سال سینمای ایران با دبیری خسرو دهقان یکشنبه 29 بهمن ماه 1396 ساعت 18 در تالار سیف اله داد خانه سینما برگزار می شود .
در این مراسم ضمن معرفی و اهداء جوایز تالیف ، ترجمه و ناشر برگزیده کتاب سال سینمای ایران، آیین نکوداشت یک نویسنده، مترجم، مدرس و منتقد سینمای ایران نیز برگزار خواهد شد
هفتمین دوره اهداء جایزه کتاب سال سینمای ایران باحضور نویسندگان، مترجمان، ناشران، سینماگران و علاقمندان به حوزه  آثار مکتوب و ادبیات سینمائی در خانه سینما واقع در خیابان بهارجنوبی کوچه سمنان شماره 29 برپا خواهد بود.
حضور دانشجویان وعلاقمندان نیز در این آیین بلامانع است.

۴ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شب بیداری های من قصه ای نیست که به خواب خوش روزانه ختم بشه..........
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلم خوبی بود ولی جا داشت که بهتر از این بشه. بازی هومن سیدی مثل همیشه قشنگ و عالی بود.
یه جاهایی از فیلم انقدر یهویی و اتفاقی شد که فکر می کنی بازیگر خواب دیده و رویاپردازی کرده. داستان قدیمی و تکراری مشکل مالی بود ولی شاید زمان کم فیلم باعث شده بود که از بعضی قسمت ها و نکته هایی که می شد بیشتر روشون کار کرد زود و سرسری گذشت.
عاطفه گندم آبادی و امیر این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلم بدون تاریخ بدون امضاء خوشبختانه از اون دسته فیلم هایی ست که پایان داره و تکلیفت با ته فیلم روشنه که من اینو خیلی دوست دارم. از این که مد شده ته فیلم باز باشه و هر کسی با یه برداشت بیاد بیرون اصلاً خوشم نمیاد. همیشه تو برزخ می مونی ولی خوشبختانه این فیلم ته داستان داره.
بازی بازیگران خیلی خوبه هر چند که خیلی ها همون نقش های همیشگی رو داشتند، مثلاً نوید محمدزاده که همیشه نقش های دیوانگی رو ایفا می کنه و امیر آقایی که چندوقته در نقش پلیس و دکتر و اطلاعاتی بااخلاق ظاهر میشه ولی با همه این ها باز هم بازی ها خیلی خیلی روونه و باورپذیر و اصلاً انگار نه انگار که داری فیلم می بینی، احساس می کنی خودت هم داری تو فیلم زندگی می کنی.
قصه فیلم خیلی قشنگه و در عین حال با اعصاب بازی می کنه و واقعاً یه دفعه چه جوری زندگی ها می تونه از این رو به اون رو بشه.
عاطفه گندم آبادی، مهرداد، امیر، عطیه عابدین، faeze_hmz و sahar amini این را خواندند
شاهین و نیلوفر این را دوست دارند
نقش های دیوانگی :)
۴ روز پیش، شنبه
اتفاقا اینم نظر جالبیه نیلوفر جان. به ذهن من هم نرسید. قشنگیش همینه که هر کسی برداشت خاص خودش رو داره عزیزم. ممنون از اینکه برداشتت رو نوشتی. :)
۲ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام

امکان ثبت نام برای خرید بلیت منتخب فیلم های جشنواره سی و ششم هنوز هست؟؟؟
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
"این قطعی نیست ... فقط یه احتمال ه ..."

دیالوگی از امیر آقایی در نقش کاوه نریمان که نشون میده فیلم تا آخر حول چه محوری میچرخه
بنظرم فیلم حتا می تونست اونجایی تموم بشه که دکتر نریمان برای بار دوم تشریح رو انجام داد و ما با چهره ی دکتری روبرو شدیم که هنوز با خودش در حال کلنجار رفتن و فکر کردن بود ؛
از همون سکانس به بعد بود که خدا خدا می کردم فیلم زودتر تموم بشه و به دیالوگ بالا پایبند بمونه ! که البته تقریبن همینطور هم شد و فیلم جای نسبتن خوبی به اتمام رسید .
بازی های امیر آقایی و نوید محمد زاده خوب بود
از فیلم خیلی خوشم اومد ؛ همونقدر یا خیلی بیشتر از نفری دیگر در ردیف جلویی که از فیلم بدش اومد !
حتا اگر دوستش نداشته باشید یکبار باید ببینیدش ! امیدوارم از دیدنش لذت ببرید ؛ البته که قطعی نیست و فقط یه احتمال ه ...
امیر، عاطفه گندم آبادی، اعظم م، Haniye p.Mahabadi و faeze_hmz این را خواندند
نیلوفر، sharareh Ay، pegah sh و وحید هاشمی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
من فیلم رو خیلی دوست داشتم و به نظرم حتی اگه ایرادگیر هم باشیم باز هم فیلم از خیلی از فیلمهایی که در حال اکران هست،یه سر و گردن بالاتره.. اما نکته مثبت فیلم بازیهای خیلی خیلی خوبی بود که دیدم..نوید بسیار عالی ظاهر شد، مخصوصا صحنه بازسازی جرم،به نظرم معرکه بود..امیر اقایی هم مثل نوید،یک نقش متفاوت و زیبا رو ایفا کرد..هدیه تهرانی هم همین طور.. اصلاً انقد بازیها خوب بودن که اگه هیچی نگم بهتره و به نظرم به خاطر دیدن این بازیهای زیبا هم که شده،حیفه دیدن فیلم رو از دست بدید..
بابک، امیر، عاطفه گندم آبادی، اعظم م، Haniye p.Mahabadi، هیچکس و سپیده این را خواندند
شاهین، الناز زالی و pegah sh این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کاش ساعت اکران فیلم‌ها برای شاغلین مناسب بود.
عاطفه گندم آبادی این را خواند
هیچکس و میلاد علایی این را دوست دارند
دقیقا مشکل ساعته
نمیدونم چه اصراریه
یعنی ما سرکار بروها دیگه مغزمون تعطیله؟
۵ روز پیش، جمعه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید