تیوال سینما
S1 : 23:57:12
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
فیلمی نبود که از دیدنش راضی باشم :-(
بنظرم جناب حجازی فر بهتره دیگه از این مدل نقش ها بازی نکنن بازیشون بد نبود ولی انصافاً خوب هم نبود :-|
جناب عطشانی ای که دموکراسی تو روز روشن ساخته بود خیلی جسورانه تر حرف سیاسی میزد یا حتی تلفن همراه رییس جمهور خیلی صریحانه تر نقد میکرد. این فیلم از اون دوتای دیگ ضعیف تر بود. :-)

10/4
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
٣ از ١٠
بابک و میترا این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلمی مهم درباره "انسان" و سویه های تاریک وجودش.
با قصه ای که تا به حال کمتر از این زاویه بهش پرداخته شده.
از تاثیرگذارترین پایان های سال های اخیر سینمای ایران برای من بود.
حتما باید دید..
امیر و میترا این را خواندند
رضا بولو و کاوه علیزاده این را دوست دارند
حیف که کوتاهش کرد... حیف
۶ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مستندی تاثیرگذار درباره گروهی تاثیرگذار از تاریخ فرهنگ و هنر این سرزمین.
مستندی که در جاهایی هم پوشانی های زیادی با "بزم رزم" هم داشت.
من به رغم اینکه این مستند رو در جایگاه پایین تری از "بزم رزم" دیدم، حتما دیدنش رو توصیه می کنم.
---------
ای کاش اسامی افرادی که در مستند باهاشون مصاحبه می شد، ذکر می شد.
امیر و میترا این را خواندند
عباس الهی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عکس
از فیلم کاتیوشا i
۹ ساعت پیش
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سینماهای اکران فیلم سینمایی «پشت دیوار سکوت» در تهران مشخص شدند | عکس
آغاز اکران از امروز چهارشنبه 24 مرداد ماه؛
» سینماهای اکران فیلم سینمایی «پشت دیوار سکوت» در تهران مشخص شدند
... دیدن متن »

 سینماهای اکران فیلم سینمایی «پشت دیوار سکوت» جدیدترین اثر «مسعود جعفرى جوزانى» در تهران مشخص شدند، این فیلم از امروز چهارشنبه 24 مرداد ماه جاری در گروه سینمایی «آزادی» روی پرده رفت. 
اکران فیلم سینمایی «پشت دیوار سکوت» جدیدترین اثر «مسعود جعفرى جوزانى» درام ملتهب‌ افشاگرانه، به تهیه کنندگی «فتح‌الله جعفری جوزانی» و «محمد خزاعی» و محصول مؤسسه تصویر شهر، از امروز چهارشنبه 24 مرداد ماه جاری توسط پخش «جوزان فیلم» در گروه سینمایی «آزادی» آغاز شد و سینماهای تهران نمایش‌دهنده آن مشخص شدند.
سینماهایی که در تهران، «پشت دیوار سکوت» را اکران می‌کنند، عبارتند از؛ پردیس سینمایی آزادی، پردیس سینمایی کوروش، سینما فرهنگ، پردیس سینمایی مگامال، پردیس سینمایی تماشا، پردیس سینمایی کیان، باغ کتاب، سینما سمرقند، سینما شکوفه، سینما ایران، پردیس سینمایی هروی، سینما سپیده، پردیس سینمایی رازی و پردیس سینمایی راگا. 
در فیلم سینمایی «پشت دیوار سکوت» که مضمونی اجتماعی دارد؛ تعدادی از بازیگران سینمای ایران از جمله؛ سحر جعفری جوزانی، رؤیا تیموریان، امین تارخ، پرویز پورحسینی، فریبا متخصص، آرمان درویش، مهدی احمدی، بهزاد فراهانی، شقایق فراهانی، حسین پاکدل، سیما تیرانداز، سیامک صفری، محمدرضا شریفی نیا، سمیه نجومی، سودابه گودرزی، لی‌لی فرهادپور، احسان امانی، میلاد یزدانی، حمید متقی، یاسمین پازوکی، شکراله حسنی، فرشته گلچین، فرهاد ملوندی، سعید دلیری، فرانک کوشافر، فاطمه صالحی شهرابی، نجمیه آقاباباگلی، میلاد یزدی، علی کامیار، الهام پورشیرمردی، منا عامری، سعیده بت‌فریب و زهرا حسینی به ایفای نقش می‌پردازند.
تعدادی از عوامل فیلم سینمایی «پشت دیوار سکوت» عبارتند از: کارگردان: مسعود جعفرى جوزانى، نویسندگان فیلمنامه: سحر جعفری جوزانی و مسعود جعفرى جوزانى، مدیر فیلمبرداری: حسن کریمی، مدیر هنری: مجید میرفخرایی، طراح چهره‌پردازی: مهین نویدی و دانیال حقیقت، صدابردار: آرش برومند، مدیر برنامه‌ریزی و دستیار اول کارگردان: شهرام کیور، آهنگساز: بهزاد عبدی، صداگذار: حسین مهدوی، انتخاب بازیگر: امین تارخ، مدیر تولید: مرتضی متولی، جانشین تولید: کامیاب متولی، مدیر هماهنگی: سعید دلیری، عکاس: کوروش پیرو، فیلمبردار پشت صحنه: مهدی حاجی‌یوسف، مشاور رسانه‌ای: منصور جهانی، نورپرداز: سعید براتی، طراح لباس: مینا سلیمی، تهیه‌کنندگان: فتح‌الله جعفری جوزانی و محمد خزاعی، محصول مؤسسه تصویر شهر.

 

محمد لهاک و میترا این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جواد طوسی: هر تماشاگر می‌تواند مبلغ «پشت دیوار سکوت» در اکران عمومی باشد | عکس
» جواد طوسی: هر تماشاگر می‌تواند مبلغ «پشت دیوار سکوت» در اکران عمومی باشد
... دیدن متن »

 

«جواد طوسی» منتقد و نویسنده سینمای ایران در مورد فیلم سینمایی «پشت دیوار سکوت» جدیدترین اثر «مسعود جعفرى جوزانى» گفت: هر تماشاگر، می‌تواند مبلغ «پشت دیوار سکوت» در اکران عمومی باشد. 
حفظ روح ملی، دغدغه اصلی مسعود جعفرى جوزانى است
«جواد طوسی» منتقد و نویسنده سینمایی در مورد فیلم «پشت دیوار سکوت» گفت: کارنامه هنری و سینمایی مسعودجعفری جوزانی به ما می‌گوید که او انسان دغدغه مند و ریشه‌داری ست و بر اساس شناختی که از او دارم معتقدم پایمردانه به اصول و عقاید خود پایبند بوده و آن تبارشناسی فردی، فرهنگی و اجتماعی را همواره دستورکارش قرارداده است.‌ حفظ روح ملی، دغدغه اصلی جعفری جوزانی است و این را به صور مختلف در آثار ش نمودار کرده است.
وی همچنین گفت: حتی فکر می‌کنم آن دورانی که جوزانی تحصیلات آکادمیکش را در سرزمینی که همواره سنگ «دموکراسی» را به شکل ویترینی و متظاهرانه به سینه زده، شیفته و مرعوب این محیط و تفکر فریبنده‌اش نشده است. به عبارتی، او تکنیک غربی را صرف انعکاس هر چه بهتر هویت و روح شرقی می‌کند.
نگاه دغدغه‌مند جعفری جوزانی 
طوسی در ادامه افزود: جوزانی در یک شرایط حساس تاریخی ـ اجتماعی وارد جامعه خودش می‌شود و مبتنی بر نگاهی دغدغه‌مند، آثار خودش را مرحله به مرحله به نمایش می‌گذارد. آثاری که از همان فیلم‌‌های کوتاه اولیه، اعم از زنده و انیمیشن، همه به آن ریشه‎های ملی و عرفانی تکیه دارند. 
تعلق خاطر فیلمساز به جایگاه تاریخ‌ساز و انکارناپذیر مولانا
وی همچنین گفت: این تعلق خاطر یک فیلمساز به شاعری در جایگاه تاریخ‌ساز و انکارناپذیر مولانا و استفاده از یک بیان موجز تصویری دراین وام‌گیری ادیبانه در تجربه‌های آغازین جوزانی کاملا مشاهده می‌شود. او در اولین فیلم بلندخود، «جاده‌های سرد» به رابطه انسان با طبیعت می‌پردازد و ازتنازع بقا به نگاهی مردم شناسانه و انسانی می‌رسد؛ بدون اینکه بخواهد از  لهجه، کلام و ادبیات بومی استفاده ابزاری و توهین آمیزکند. درواقع، جوزانی در این مواجهه عینی با محیط بکر انتخابی‌اش، در برابر همه آن آدم‌ها و مناسکی که دارند در آن جامعه نسبتاً بدوی تجربه می‌کنند، سرتعظیم فرو می‌آورد. متقابلا او از طریق فردیتی چون آقای موسوی که در شکل ظاهری‌اش نقص عضو دارد، کنش‌مندی  عارفانه‌ای را به نمایش می‌گذارد. یکی از حلقه‌های تکرار شونده در آثار جوزانی که به یک ترجیع‌بند تبدیل می‌شود، همین نگاه مبتنی بر عرفان است که هیچ موقع رنگ و بوی گوشه‌نشینی ندارد و در یک «دل ای دل ای» کردن و «مولا مولا» و «انالحق» گفتن روبنایی و شفاهی خلاصه نمی‌شود؛ حتماً باید کنشگری و عملگرایی اجتماعی داشته باشد. 
جعفری جوزانی در آثارش یک ناظر تاریخی است
این منتقد سینمای ایران در ادامه سخنانش افزود: در مسیر بعدی، نوع مواجهه جوزانی را با متن تاریخ می‌بینیم؛ تاریخی که ضایعات و تلفات خود را دارد. ولی افراد منتخب جوزانی هیچ‌گاه نگاه منفعلانه و ساکن نسبت به این رخدادها و حوادث درحال‌ تکرار ندارند. در آثار جوزانى، یک ناظر تاریخی آگاه می‌بینیم که گویی  از تمام این رخدادها و کشمکش‌های پایان ناپذیر عبور می‌کند تا با تلخکامی به ما بگوید گوش شنوایی نیست و لعبتکان و بازی خوردگان تاریخ نمی‌خواهند عبرت بگیرند. از زاویه دید ناظر دلنگرانی چون مسعود جعفری جوزانی، نقبی به گذشته‌های نه چندان دور زده می‌شود، حوادث، تقابل‌ها، رابطه انسان متفکر و دلسوز و روشنفکر با افراد و اقشار فاقد هویت فردی و منزلت اجتماعی زمینه‌ساز درگیریها و ضایعاتی می‌شوند که با تراژدی گره می‌خورند؛جوزانی همه اینها را در نمایشی موجز و هنرمندانه با تکیه بر قصه و روایت پایه‌ریزی می‌کند و نهایتاً در افق دید واقع‌بینانه و در عین حال آرمانی‌اش، حالتی سایه روشن را به نمایش می‌گذارد.
«شیر سنگی»، «در مسیر تندباد» و مجموعه ماندگار «در چشم باد»
وی با اشاره به مصادیق این نوع نگاه گفت: تجلی عینی این زاویه دید جعفری جوزانی را در فیلم‌های «شیر سنگی»، «در مسیر تندباد» و مجموعه تلویزیونی ماندگار «در چشم باد» می‌بینید که چگونه افراد برگزیده او از طریق یک موقعیت فردی «راوی» می‌شوند و این راوی در متن تاریخ طی طریقی پرکشش دارد و نهایتاً  انگار حدیث نفس گذشته و حال این سرزمین را عیان می‌کنند. 
اسطوره‌های بر حق جوزانی
این منتقد سینمای ایران در ادامه سخنانش تأکید کرد:  آعلی یار «شیرسنگی»، بیژن ایرانی «در چشم باد» و آن خلبان به شهادت رسیده «پشت دیوار سکوت» که در رؤیاهای دختر حق‌طلبش ستاره، ظاهر می‌شود، همه به عنوان اسطوره‌های بر حق جوزانی، ریشه محکم در این خاک پهناور و خونین دارند. در «پشت دیوار سکوت» به عنوان آخرین فیلم جوزانی، ساحت اسطوره را در مناسبات جامعه پرهیاهو و هویت باخته معاصر و در مرز میان واقعیت و رؤیا و فانتزی می‌بینبم. خلبانی پیوندخورده با آن رخداد و دفاع مقدس هشت ساله،  قابلیت آن را داردکه وجه دیگری از قهرمان‌گرایی را در جامعه بی‌قهرمان این زمانه رقم بزند. شما این حس و شمایل قهرمان‌گرایانه را در یک رابطه عاطفی و عاشقانه میان یک دختر و پدرش می‌بینید. درواقع، جوزانی نمی‌خواهد این اسطوره تاریخی را در سایه و یک فلاش‌بک ذهنی قرار دهد.
کانون خانواده نقطه گریزناپذیر نگاه دغدغه‌مند مسعود جعفری جوزانی
وی افزود: ستاره می‌خواهد برای پدر از دست رفته‌اش، حضوری نامیرا قائل شود و این را عملا در رؤیاها و زندگی روزمره‌اش به نمایش می‌گذارد؛ انگار پدرهویتمندش محرک او در آن حضور و جولاندهی اجتماعی‌اش است. این سهیم ‌شدن کانون خانواده در برخورد و درک درست شرایط عینی، اجتماعی، فرهنگی و تاریخی معاصر، نقطه آرمانی نگاه دغدغه‌مند فیلمسازی چون مسعود جعفری جوزانی است که در یک هم‌آوایی و هم‌سرایی نهایی متجلی می‌شود.
طوسی در ادامه اظهار داشت: ولی در عین حال، شما در مسیری که فیلم «پشت دیوار سکوت» طی می‌کند، همه گونه آدمی می‌بینید. آدمی که واقع‌بین است و حوزه فرهنگی را مدیریت می‌کند (بهزاد فراهانی)، ولی از واقعیت تلخ زمانه هم می‌گوید. او نمی‌خواهد محافظه‌کار باشد، ولی این محافظه‌کاری از شرایط بیرونی جامعه به او تحمیل می‌شود. با این حال، او آدمی خنثی و منفعل نیست و برای رفع مشکل آموزشی یک نوجوان، قدم مثبت بر می‌دارد.
وکیل «پشت دیوار سکوت» چالش دارد و بحث می‌کند
«جواد طوسی» وکیل دادگستری در ادامه سخنانش تأکید کرد: وکیل «پشت دیوار سکوت»، بر خلاف بسیاری از فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی یک حضور دافعه‌آمیز صرف ندارد. او با آن بازپرس پرونده، بحث می‌کند و حتی برای مسیر بهتر پرونده، ارائه طریق می‌کند. در همان یکی دو سکانسی که مرتبط با دادسرا و دستگاه قضایی است، جوزانی بر خلاف بسیاری از کارگردان‌ها که از مشاور حقوقی استفاده نمی‌کنند؛ با بنده تماس گرفت و گفت برای هر چه بهترشدن دیالوگ‌های این صحنه، که بین بازپرس و شاکی و متهم و وکیل ردوبدل می‌شود، چه نکاتی را پیشنهاد می‌کنی؟ که مواردی پیشنهاد و عمل شد. این نشان می‌دهد که آقای  جوزانی یک صاحت یک سویه ندارد. این سعه صدر و نگاه روشن‌بینانه، برایم  قابل ستایش است. 
«شازده کوچولو» متن ماندگار «آنتوان دوسنت اگزوپری»  
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نگاه تحلیل‌گر مسعود جعفری جوزانی در حوزه عرفان گفت:  در «پشت دیوارسکوت» چند مفهوم عرفانی با هم درآمیخته می‌شود. یک وجه نمایشی این قضیه از طریق تک‌گویی‌های «ستاره» به عنوان راوی اصلی فیلم و وام‌گرفتن از قصه «شازده کوچولو»ی «آنتوان دوسنت اگزوپری» نمودار می‌شود. وجه دیگر برگرفته از «منطق الطیر» عطار است. من چند بیت قسمت انتهایی «منطق الطیر» را می‌خوانم، شما مصادیق آن را در رابطه‌های فردی و اجتماعی و حضور تجمع‌یافته آدمهای «پشت دیوار سکوت» درذهنتان مرور کنید، تا ببینید چقدر با رفتار و ناسبات شخصیت‌های اصلی و وجه تأویل‌پذیر فیلم، همخوانی دارند
ما به سیمرغی بسی اولی تریم / زانکه سیمرغ حقیقی گوهریم                            
محو ما گردید در صد عز و ناز / تا به ما در خویش را یابید باز
محو او گشتند آخر بر دوام / سایه در خورشید گم شد و السلام
درست مترادف این بیت آخر را شما در مولانا می‌بینید:
آفتاب آمد دلیل  آفتاب / گر دلیلت باید از وی رخ متاب
بیان سهل و ممتنع و نگاه بی‌تکلف «پشت دیوار سکوت»
طوسی همچنین گفت: ببینید چقدر این مفاهیم عرفانی یک وجه زمینی و اینجایی پیدا می‌کنند و کاملاً می‌تواند با رفتارشناسی «ستاره» و مجموعه‌ای که آن حضور اجتماعی را پوشش می‌دهند، هم‌دلی و همراهی داشته باشد. به عقیده من، این بیان سهل و ممتنع و نگاه بی‌تکلف در جای جای فیلم مشاهده می‌شود. 
وی افزود: شاید بتوان گفت بخشی از این شیوه بیانی، ادای دین جوزانی است به تاریخ سینما و فیلمساز مورد علاقه‌اش «جان فورد» که بازتاب قبلی‌اش را در بعضی از میزانسن‌های «شیر سنگی» و «در مسیر تندباد» و سریال «در چشم باد» شاهد بودیم. یک وجه دیگر این ادای دین به سینما را در استفاده از یکی از فیلم‌های شاخص نئورئالیسم، «معجزه در میلان» ساخته «ویتوریو دسیکا» در ترکیب فانتزی و واقعیت و آرمانگرایی می‌بینیم. 
انگیزه و انرژی در مسیر کاری جعفری جوزانی
این نویسنده سینمایی در ادامه تصریح کرد: حسن ختام گفته من، باز به آن ترجیع بند و عناصر تکرارشونده در آثارمسعودجعفری جوزانی بر می‌گردد که مبتنی بر یک نگاه عدالت خواهانه و دغدغه‌مندی است که از یک آرمان‌خواهی تبعیت می‌کند و در عین حال، آن را پیشنهاد می‌دهد. امیدوارم این انگیزه و انرژی و روحیه ملی در مسیر بعدی فعالیت او همچنان تداوم داشته باشد. 
هر تماشاگر می‌تواند مبلغ «پشت دیوار سکوت» به دیگران باشد
وی افزود: یک نکته را لازم می‌دانم یادآوری کنم؛ تماشاگران این فیلم می‌توانند مبلغین آن در نمایش عمومی باشند. در کنار این حجم انبوه  فیلم‌های فاقد هویت که بخش اعظم اکران عمومی سینماهای ما را اشغال کرده‌اند، «پشت دیوارسکوت» می‌تواند یک الگوی مناسب و پیشنها اصیل و اینحایی باشد. من اصلاً مخالف سرگرم‌سازی نیستم، ولی به جرأت می‌توانم بگویم آن شرایط بی‌هویت و از هم‌گسیخته نیمه اول دهه 50 که نمونه‌هایش را در «شمس‌الله ظفر» و «مامان جونم عاشق شده» و ... می دیدیم، به‌نوعی دیگر در حال تکرارشدن است. آن‌زمان در کنار آن همه نوار متحرک، لااقل فضایی برای نفس کشیدن سینمای فرهنگی با عنوان «موج نو» بود.
چگونگی «پشت دیوار سکوت» در صف‌آرایی منطقی و متعادل اکران
«جواد طوسی» منتقد و نویسنده سینمای ایران در پایان سخنانش تأکید کرد: ولی الان فیلم‌هایی مانند «پشت دیوار سکوت» چگونه می‌توانند در صف‌آرایی منطقی و متعادل اکران قرار بگیرند؟ امیدوارم سیاستگذاران فرهنگی ما  اگر گوش شنوایی هست؛ برای رفع این معضل که دارد به یک بحران جدی تبدیل می‌شود، چاره‌ای بیندیشند و از این حالت انفعالی بیرون بیایند. تردیدی نیست که مسیر متعالی سینمای ما در شرایطی تحقق می‌یابدکه توازن و تعادل در چرخه تولید سالانه در دستور کار قرار گیرد. «عدالت فرهنگی» یعنی تولید مناسب فیلم‌هایی از جنس «پشت دیوار سکوت»، در کنار سینمای سالم سرگرمی‌ساز. برای عینیت بخشیدن به این عدالت، می‌باید فرصت‌های تاریخی را به سهولت از دست نداد و از میز ومسئولیت محوله به‌درستی استفاده کرد تا بعدها در پیشگاه تاریخ شرمنده و روسیاه نباشیم.

محمد لهاک این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مجید برزگر در پنجاهمین پاتوق فیلم کوتاه عنوان کرد: اصلی‌ترین رسالت کارگردان فیلم کوتاه به چالش کشیدن فیلمنامه با بازی‌ها و محتوا است

مجید برزگر در پنجاهمین پاتوق فیلم کوتاه عنوان کرد: اصلی‌ترین رسالت کارگردان فیلم کوتاه به چالش کشیدن فیلمنامه با بازی‌ها و محتوا است
پنجاهمین جلسه نشست از فصل ششم پاتوق فیلم کوتاه، «سینما آینده»، با حضور مجید برزگر به عنوان کارشناس و مهمان ویژه برنامه، علاقه‌مندان و فیلم‌سازان، عصر دوشنبه بیست و دوم مرداد ماه در سالن سینمای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، دهمین جلسه از ششمین فصل پاتوق فیلم کوتاه، «سینما آینده»، با نمایش سه فیلم کوتاه داستانی، یک فیلم مستند و یک انیمیشن با حضور مجید برزگر و مرضیه وفامهر پذیرای علاقه‌مندان شد.
در این برنامه که توسط انجمن سینمای جوانان ایران و با همکاری انجمن فیلم کوتاه ایران برگزار می‌شود، فیلم‌ داستانی «هدیه‌ای در کار نیست» به کارگردانی لوسی فیشو از فرانسه با مدت زمان ۱۳:۵۲ دقیقه، فیلم مستند «بومی» به کارگردانی کیومرث سرشار از خرم‌آباد به مدت ۱۵ دقیقه، انیمیشن «دارزا (درخت زاد)» به کارگردانی ایرج محمدی زرینی با مدت زمان ۸:۳۰ دقیقه، فیلم کوتاه داستانی «مادرمرده» به کارگردانی حامد نجابت از شیراز به مدت ۲۰ دقیقه و فیلم کوتاه داستانی «روح» به کارگردانی مارکوس کاش از سوئیس با مدت زمان ۱۸ به نمایش درآمد.
پس از پایان اکران ۴ فیلم یاد شده، طبق اطلا‌ع رسانی انجام شده، قرعه کشی صورت گرفت و از سوی سایت تیوال به ۴ نفر از کسانی که که برای حضور در این جلسه از پاتوق فیلم کوتاه، صندلی خود را از این سامانه رزرو کرده‌اند، بلیت نمایش «ضیافت شبانه‌ای برای شبنم» به کارگردانی روزبه روحی‌پور اهدا شد.
مجید برزگر در ابتدای این جلسه نسبت به استقبال قابل توجه مخاطبان به منظور برگزاری جلسات پاتوق فیلم کوتاه ابراز خرسندی کرد و گفت: در نظر دارم از ورای فیلم‌های به نمایش درآمده درباره سینمای آن‌ها صحبت شود؛ به نظر می‌رسد سینمای ایران به ورطه رئالیسم غلطیده و فیلم‌سازان گرفتار آن شده‌ا‌ند که این مسئله به ضرر ماست و فکر می‌کنیم ساخت فیلم هر چه طبیعی‌تر و واقع‌گرایانه‌تر بهتر است و این سبک فیلم‌سازی دست از سر ما بر نمی‌دارد در صورتی‌که فیلم «روح» از کشور سوئیس تلاش می‌کند با فضایی سورئال حسی از مرگ را به خوبی به مخاطب انتقال دهد.
او در ادامه درباره سه فیلم به نمایش درآمده از ایران خاطرنشان کرد: کارگردان فیلم «بومی» سعی کرده با متریال نمک و کارگزاری دوربین، مستندی را ارائه کند. همچنین در فیلم «دارزا» مخاطب درگیر محتوا می‌شود که ربطی به فیلم ندارد. این فیلم با استفاده از تکنیک شن روی شیشه کار سختی به نظر می‌آید و تک فریم کار شده است. «دارازا» از این حیث قابل اهمیت است که در آن از آواهای کردی استفاده شده و این مسئله در اکران‌های بین‌المللی می‌تواند شناسنامه‌ای برای اثر باشد درحالی‌که کشور سازنده دیگر انیمیشن‌ها به صورت معمول قابل تشخیص نیستند.
کارگردان فیلم «پرویز» ضمن اشاره به اینکه ۵ فیلم به نمایش در آمده در این جلسه از پاتوق فیلم کوتاه موقعیتی را خلق کرده و یا از هیچ، موقعیتی را ایجاد کرده‌اند، عنوان کرد: هر ۵ فیلم دارای متنی هستند که امروزه با تعاریف فیلم کوتاه فاصله دارند. آن‌ها موقعیت و فضا را براساس شکل تازه‌ای از داستان‌نویسی خلق کرده‌اند البته نه آنچه که مبنایش خلق شگفتی در پایان فیلم باشد.
برزگر در ادامه اضافه کرد: اصلی‌ترین رسالت کارگردان فیلم کوتاه به چالش کشیدن فیلمنامه با بازی‌ها و محتوا است که خوشبختانه در فیلم «مادر مرده» این اتفاق افتاده است. این فیلم موقعیتی را ایجاد کرده است و دارای لایه‌های اجتماعی است اما در پایان مخاطب را شگفت‌زده نمی‌کند. به نظرم بازی‌ها کنترل شده و کارگردانی و تدوین آن نیز قابل قبول است. جهان فیلم «مادر مرده» آگاهانه طراحی شده و متعلق به این فیلم است.
او در در ادامه درباره اهمیت موقعیت در فیلم کوتاه نکاتی را عنوان کرد و در بخشی از صحبت‌هایش یادآور شد: وظیفه ما به عنوان فیلمساز فیلم کوتاه شناخت موقعیت‌ها است. به نظرم من فرم و شکل روایت نسبت به محتوا از اهمیت بالاتری برخوردار است و فرم روایت آثار می‌تواند راه‌گشا باشد.
مرضیه وفامهر در ادامه درباره فیلم «روح» گفت: فیلم‌سازان خارجی اجازه می‌دهند تا تحلیل‌هایشان خارج از فضای رئالیته باشد. فیلم “روح” با فضایی سورئال توانسته است با تماشاگر ارتباط حسی برقرار کند. به نظرم مهم نیست درباره چه موقعیتی صحبت می‌شود و از چه قصه‌ای گفته می‌شود آن‌چه اهمیت دارد این است که جهان فلیم تا چه اندازه واقعیت‌پذیر است و مخاطب چقدر با آن ارتباط برقرار می‌کند.
او همچنین افزود: در صورتی‌‌که جهان فیلم دارای قصه و شرایطی سورئال است اما مخاطب آن‌ را می‌پذیرد رئالیته ذهن تماشاگر می‌شود در صورتی‌که آنچه در سینمای ایران مرسوم شده است این است که کارگردان‌ها و بازیگران ایرانی تلاش می‌کنند تا فضایی کاملا واقع‌گرایانه را خلق کنند.
در ... دیدن ادامه » ادامه این مراسم حضار درباره آثار اکران شده به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.
پاتوق فیلم کوتاه، دوشنبه‌های هر هفته ساعت ۱۸ در سالن سینمای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نشانی: تهران، خیابان خالداسلامبولی (وزرا)، نبش خیابان چهارم برگزار می‌‌شود و حضور علاقه‌مندان در آن آزاد و رایگان است.
عاطفه گندم آبادی، محمد لهاک و میترا این را خواندند
Ali.n این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
میترا این را خواند
حتما فردا ریدیفش میکنم رفیق
۲۱ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
■■ویژه نمایش «آنسوی آتش» در کارگاه سینما-‌چشم
■■■«کیانوش عیاری» ،«سیامک اطلسی» و «پرویز جاهد»


■ در کانال ابدیت و یک روز پادکست را بشنوید :
https://t.me/EternityAndADay/488

ناملیک: http://namlik.me/article/2645
بیپ‌تونز: https://goo.gl/2JJwMQ
میکس‌کلاود: https://goo.gl/kT7otR


■کارگاه آموزشی سینما-چشم چندی است با مدیریت آقای پرویز جاهد آغاز به کار کرده‌است. در این موسسه جدا از کلاس‌های آموزشی جلسات نمایش فیلم‌های تاریخ سینمای جهان و ایران با حضور برخی از عوامل سازنده آنها در حال برگزاری است. چند هفته پیش در این مجموعه نسخه با کیفیتی از فیلم «آنسوی آتش» با حضور آقایان «کیانوش عیاری» و «سیامک اطلسی» به نمایش درآمد. به دلیل جذابیت صحبت‌های مطرح شده در آن جلسه از زبان سازندگان این فیلم درباره یکی از فیلم‌های مهم تاریخ سینما، این پادکست «ابدیت و یک روز» را بصورت ویژه به آن گفته‌ها اختصاص داده‌ایم.

■تدوین پادکست : محمد شکیبا

■قطعات ... دیدن ادامه » موسیقی‌ به کار رفته در این پادکست:
۱. «نیایشگری برای مادام دی» برگرفته شده از آلبوم موسیقی متن فیلم «گراندبوداپست هتل» ساخته «الکساندر دسپلا»
۲. «دانوب آبی» ساخته «یوهان اشتراوس» استفاده شده در فیلم «آنسوی آتش»■ عبارت "abadiatvayekrooz" را در اینستاگرام جستجو کرده و به ما بپیوندید.
.

■ مجموعه پادکست هایی درباره هنر سینما
https://telegram.me/EternityAndADay

■ پادکست ها در سایت ناملیک :
https://bit.ly/2sfUjTz
.
.
.
.
میترا، محمد لهاک و پرند محمدی این را خواندند
بهزاد هندی و Ali.n این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نخستین حضور لیلا حاتمی و ساعد سهیلی در شبکه نمایش خانگی | عکس
» نخستین حضور لیلا حاتمی و ساعد سهیلی در شبکه نمایش خانگی
... دیدن متن »

پیش تولید  سریال «نهنگ آبی» که برای شبکه  نمایش خانگی تولید می شود به کارگردانی فریدون جیرانی، تهیه کنندگی سعید ملکان  ونویسندگی بهرام توکلی آغاز شده است.
در این سریال برای نخستین بار لیلا حاتمی و ساعد سهیلی در شبکه نمایش خانگی حضور خواهند داشت.چهره های مطرح سینما نقش های دیگر این مجموعه را بازی می کنند که به زودی اسامی انها اعلام می شود. همچنین «نهنگ آبی» علاوه بر پخش در شبکه نمایش خانگی بر روی سرویس‌های وی او دی نیز قرار خواهد گرفت.
پیش از این اخبار پراکنده ای که از این مجموعه با عنوان های مختلف رسانه ای شده بود، صحیح نیست واخبار رسمی مجموعه «نهنگ آبی» از طریق روابط عمومی سریال در اختیار رسانه ها قرار خواهد گرفت

میترا و محمد لهاک این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مدتی است که دور جدیدی از اکران فیلم های خارجی در بعضی سینما ها شروع شده اما تبلیغ مناسبی برای این برنامه انجام نمیشه. علاقه مندان می تونند اخبار مربوط به این فیلم ها و جدول نمایش ها را در آدرس زیر پی گیری کنند
https://www.instagram.com/ekran_film_khareji/
ممنون ازتون جناب هندی عزیز
اما افسوس که به نظر میرسید اکرانهای خوب با انتخاب های ویژه وجود داشته باشه ... متاسفانه بسیار محدود چه در تعداد فیلم ها چه سوژه وموضوع انتخابی روبرو هستیم.. حیف :(
دیروز
سر کار خانم ثانی
بحث در مورد اکران فیلم خارجی بسیار هست. همیشه اما و اگرهای زیاد، موافقان و البته مخالفان جدی و سر سختی داشته. طرح های مختلفی به اجرا در آمده و نیمه کاره رها شده اند. طرح فعلی، هم همزمان با جام جهانی و در یکی دو سالن محدود و بدون هیچ تبلیغی ... دیدن ادامه » شروع شد . در حال حاضر هم تنها دو فیلم از ژانر جنایی و اکشن رو شامل میشه. قطعا علاقه مندان این دو فیلم، قبلا این فیلم ها رو روی DVD دیده اند. اما به هر حال اکران فیلم خارجی حق تماشاگر سینماست و امیدوارم این شروع کم رمق ادامه دار بشه و فیلم های بیشتر و بهتری رو شامل بشه
ممنون از توجه شما
دیروز
فرمایشتون صحیحه ... درست میفرمایید ممنونم
دیروز
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
میترا، محمد عسگری، پریچهر ژیان، پرند محمدی و محمد لهاک این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
از اینکه دوستام تونستن من رو ببرن این دست فیلم هایی که هیچوقت نمیرم و تن نمیدم به اینکه اینطوری وقت و ذهنمو تلف کنم و خودمو آزار بدم، واقعا ناراحتم!

یه شب فاجعه در یه سینمای فاجعه تر (سینما بهمن، که هیجوقت نمیرم این سینما) با یه فیلم فاجعه تر از فاجعه (هزارپا) با یه سری مخاطب کمدی ندیده و مستاصل یه سری شوخی مبتذل و افتضاح و لوس، شب مارو تکمیل کرد!

واقعا این فیلم اصلا فارغ از ارزش داشتن یا نداشتنش، چطوری میتونست یه عده رو بخندونه برام جالب بود! به قدری خندیدن و کف و سوت زدن، توی استادیوم همچین صحنه هایی رو آدم نمیتونه شاهد باشه..بحث هر کسی سلیقه ای داره و هر کسی حق انتخاب و لذت بردن از هرچیزی که دوست داره رو داره به جای خودش و بنده هم قبولش دارم ولی اینکه این فیلم با این شوخی های دم دستی و مبتذل میشه سلیقه منتخب مردم و پرفروش ترین فیلم سینمای ایران، ... دیدن ادامه » باید به حال این سلیقه تاسف خورد و دیگه سینمایی بعید میدونم مونده باشه برای ایران!

واقعا متاسفم برای کارگردان و نویسنده و نهیه کننده اینجور کارها که به خاطر فروختن و گیشه دست به هرکاری میزنن
محمد لهاک، celine، میترا و نیلوفر ثانی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلم ملایم و آرام اطلاعات به ما می داد. قصد تخریبهای ناگهانی هالیوودی بابت بی خوابی رو نداشت و برام جذاب بود. همه چی خوب بود و همین طور فضا سازی...
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فقط بازی خانوم زارعی خوب بود.
و دیگر هیچ
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فقط بازی بهبودی خوب بود.
کش دار کردن الکی داستان و دخیل کردن هزارتا موضوع روشنفکری نیست... فرقی با فیلم هندی هایی که وسط فیلم برادر از آب در می آن و از اون طرف پدرشون گم شده و... ندارد!!!
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حیف وقت بابت کارهایی که داستان های سفارشی دارند
زن که تازه پاتریک رو بعد از مدتها دیده بود در حین معاشقه گفت: " حدس بزن من با کی رابطه دارم؟"
_حالا میخوای در موردش حرف بزنی؟
" دوستت جانی!"
سکوت برقرار شد و مرد به زن نگاه کرد
" فکر کردم میخوای من رو ازش پس بگیری؟.... جانی پسر خوبیه اما مشکل همینه. وقتی فهمیدم امشب تو هم توی مهمونی هستی خیلی خوشحال شدم، پاتریک. غافلگیرم کردی.دلم برات تنگ شده بود"
پاتریک گفت: " منم..... منم ... همینطور.... اما فکر میکنم ....فکر میکنم ترجیح بدم با جانی رفیق بمونم"
ازش دورتر شد.
و همه چیز به پایان رسید
پرند محمدی و میترا این را خواندند
نیلوفر، محمد لهاک، نیلوفر ثانی و کاوه علیزاده این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
■■«بیدار شو آرزو» به روایت بازیگر و آهنگسازش
■در گفت‌وگو با
■■«بهناز جعفری» و «امید رئیس‌دانا»‏

■ در کانال ابدیت و یک روز پادکست شماره هفتاد و نه را بشنوید :
https://t.me/EternityAndADay/485

ناملیک: http://namlik.me/article/2628
بیپ تونز: https://beeptunes.com/track/516009892
میکس کلاود: https://goo.gl/Fhc8a8■فیلم سینمایی «بیدار شو آرزو» چهارده سال پس از ساخت، چندی پیش پس از نمایش عمومی در ‏گروه سینما‌های هنر و تجربه بصورت دی‌وی‌دی در شبکه نمایش خانگی در دسترس مخاطبان و ‏علاقمندان قرار گرفت. به همین منظور در این برنامه «ابدیت و یک روز» با دو تن از عوامل ‏اصلی سازنده این فیلم به گفت‌و‌گو نشسته‌ایم.‏

مهمان ... دیدن ادامه » اول این پادکست، خانم «بهناز جعفری» از بازیگران فعال و با استعداد سینما و تاتر و ‏تلویزیون ایران در سه دهه گذشته‌اند که با حضور در آثار بهرام بیضایی، محمد رحمانیان، داوود ‏میر‌باقری، علیرضا نادری، کیانوش عیاری، بهمن فرمان‌آرا، ایرج کریمی، ابراهیم حاتمی‌کیا، کمال ‏تبریزی، سمیرا مخملباف و... و ایفای نقش‌هایی متنوع و به‌یاد ماندنی در ذهن تماشاگران جدی سینما ‏و تاتر جایگاه ویژه‌ای یافته‌اند.‏

مهمان دوم این برنامه، آقای «امید رئیس‌دانا» نیز ‌‎ ‎با ساخت موسیقی برای بیش از هفتاد فیلم و ‏مجموعه تلویزیونی از جمله «دان»، «سرد سبز»، «بیدار شو آرزو»، «هشت پا»، «هزاران ‏چشم»، «ابد و یک روز»، «کاناپه»، «پرسه در حوالی من» و... آثاری شنیدنی و با ارزش را در ‏کارنامه هنری‌شان ثبت کرده‌اند.‏

■تدوین پادکست : محمد شکیبا

■قطعات موسیقی‌ به کار رفته در این پادکست:
‏۱. «رقص گدایی» از ساخته‌های گروه «کلزماتیکس» و برگرفته شده از آلبوم ‏موسیقی «جن‌زده‌‏»‏
‏۲. بخشی از گفت‌و‌گو‌های فیلم «بیدار شو آرزو» با اجرای «بهناز جعفری» و «مهران رجبی»‏
‏۳. بخشی از موسیقی متن مجموعه تلویزیونی «هزاران چشم» و فیلم‌های «بیدار شو آرزو»، «ابد و یک روز»، «پرسه در حوالی من» و «آزادی مشروط» از ساخته‌‌های «امید رئیس‌دانا»


■ عبارت "abadiatvayekrooz" را در اینستاگرام جستجو کرده و به ما بپیوندید.
.

■ مجموعه پادکست هایی درباره هنر سینما
https://telegram.me/EternityAndADay

■ پادکست ها در سایت ناملیک :
https://bit.ly/2sfUjTz
.
.
.
.
.
.
عاطفه گندم آبادی و محمد لهاک این را خواندند
Ali.n، مجتبی مهدی زاده و میترا این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با سلام و احترام
توجه توجه
این یک نظر کاملاً شخصی است با احترام به نظر همه دوستان
من از دیدن این فیلم بسیار لذت بردم خالی حب و بغض ها
شاید این نکته که رضا عطاران در نقشی مشابه به لحاظ ساختار و یا لوکیشن کاباره به لحاظ فرم و خواننده کاباره ( ابی ) تکرار ذهنی نهنگ عنبر را تداعی کند و بیننده درگیر ساختار نوع کمدی قبلی میشود و یا باجهایی که گاها عامدانه به مهربانی رفعت و بی‌گناهی شاید انقلاب فیلمساز میدهد خشم بیننده را برانگیزد و گارد تند و تیز تری برای فیلم ایجاد کند
اما پنجره ای که فیلم ساز از آن به مسئله نگاه میکند دغدغه تازه ای است
هجوم و غارت و اعدام در ابتدای انقلاب بدون قاضی قضاوت و عدالت
و هجرت اجباری یا فرار کسانی که بیگناه آواره غربت میشوند و ناخواسته در اپوزیسیون ها آلوده می‌شوند حال اینکه اصلا سیاسی نبودند
من فیلم رو دوست داشتم چون به چشم کمدی محض دنبالش نکردم
فیلم رو دوست داشتم چون آدمهای زیادی رو با همین مدل از اتفاقات میشناسم
فیلم رو دوست داشتم چون به ما یادآوری می‌کنه مرزها شوخی سیاست مدارهای
فیلم رو دوست داشتم چون خالی از اراده شما رو به خنده می انداخت
فیلم رو دوست داشتم چون دردهایی رو به ما یادآوری میکرد
چند صحنه جذاب
۱)صحنه اسطبل و توضیحات ریس اداره و نوع نگرشش و اینکه او که خود مخالف اسطبل داری بود در نهایت اسطبل دار اسبهای پیر شده بود
۲)ورود ... دیدن ادامه » به خانه همسر با شلیک به تابلوی پدر و حذف صورت پدر (پاک شدن تصویر واقعی که از پدر در ذهن هاست )
۳)مزدورانی که با کمک آنها دولت به اهداف خود می‌رسد دستیگری توسط خلافکار قاچاقچی
۴)عدم توجه به جایگاه انسانی با به تصویر کشیدن هندوانه ای که در ابتدا در همان زمین به الاغ می‌داده و در پایان به یک انسان با ملیت دیگری (افغانی)میدهد
۵)ما همه اسیران تصورات شخصی مان هستیم لحظه مسابقه فوتبال ایران و آمریکا و تصور اینکه خانواده فوتبالیست ها در ایران گروگان هستند و شادی بازیکنان بخاطر آزادی آنهاست (جزو تصورات کودکی خود من)
۶)اشاره به این نکته که این کرنش ها در زمان زمامداری دولت خاتمی صورت گرفته ۱۳۷۷ و خود مسابقه دو گل توسط استیلی و مهدوی کیا که این دو گل بعدها گل قرن نامیده شد. این بازی به دلیل روابط ویژه ایران و آمریکا از نظر سیاسی بسیار حساس شد و حتی از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا سیاسی‌ترین بازی جام جهانی نام گرفت. این بازی با القاب دیگری همچون بازی قرن و مادر تمام بازی‌ها نیز معرفی شده. سازمان مجاهدین خلق تعداد زیادی از بلیت‌های این بازی را خرید و هوادارانش را با بنرها و عکس‌های سیاسی و غیر فوتبالی وارد ورزشگاه کرد که این امر هم بر حساسیت بیش از پیش این بازی افزود.
پرند محمدی، امیر و عاطفه گندم آبادی این را خواندند
سارا_ز، علی جباری، سمانه زارعی و میترا این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شویدیک نفر نان داشت اما بینوا دندان نداشت

آن یکی بیچاره دندان داشت اما نان نداشت

آنکه باور داشت روزی میرسد بیچاره بود

آنکه در ااموال دنیا قهر بود ایمان نداشت

یک نفر نان داشت اما بینوا دندان نداشت

آن یکی بیچاره دندان داشت اما نان نداشت

یک ... دیدن ادامه » نفر نان داشت اما بینوا دندان نداشت

دشت باور داشت گرگی در میان گله بود

گله باور داشت اما من نمیدانم چرا باور سگ چوپان نداشت

یک نفر پالان خر را در میان خانه پنهان کرده بود

آن یکی با خر میرفت و خر پالان نداشت

یک نفر نان داشت اما بینوا دندان نداشت

یک نفر فردوس را ارزان به مردم میفروخت

نقشه ها کو داشت در پندار خود شیطان نداشت

هر کجا دست نیازی بود بر سویی دراز رعیت بیچاره بخشش داشت

اما خان نداشت

یک نفر نان داشت اما بینوا دندان نداشت

مجتبی مهدی زاده و عاطفه گندم آبادی این را خواندند
میترا این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۳ روز پیش، دوشنبه
میترا این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۳ روز پیش، دوشنبه
محمد عسگری و محمد لهاک این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
■با کارگردان فیلم کوتاه «تاریکی»
■■گزارش‌‌هایی از هفتاد و یکمین دوره جشنواره فیلم کن
■«سعید جعفریان»

■ در کانال ابدیت و یک روز پادکست را بشنوید :
https://t.me/EternityAndADay/482

■هفتاد و یکمین دوره جشنواره فیلم کن چندی پیش در فاصله ۸ تا ۱۹ ماه می در فرانسه برگزار شد و با اهدای جایزه نخل طلا به فیلم «دزدان خرده‌پا» ساخته «هیروکازو کورئیدا» به پایان رسید.
همچون دو سال گذشته سعی خواهیم کرد در قالب چند پادکست گزارش‌هایی را از این دوره جشنواره و فیلم‌های به نمایش درآمده در آن برای شما داشته باشیم.
مهمان این برنامه ما آقای «سعید جعفریان» هستند که با فیلم کوتاه «تاریکی» در بخش مسابقه «فیلم‌های کوتاه» این دوره جشنواره شرکت کرده بودند. سعید جعفریان، فعالیت‌های حرفه‌ای خود را از سال ۱۳۸۵ با نوشتن نقد فیلم در مجلات سینمایی آغاز کرده و در همان سال اولین فیلم کوتاه خود را با نام «پی.دی ۱۵۰» ساخت. از آن تاریخ تاکنون، جعفریان سه فیلم کوتاه دیگر، پنج فیلم مستند کوتاه و بلند و بیش از بیست موزیک ویدئو و ویدئوآرت ساخته است. او مدیر «کارگاه داستان همشهری» و عضو هیات سردبیری مجله‌ی «سینما» نیز بوده و در این برنامه برای ما درباره فیلم تاریکی و حضورش در هفتاد و یکمین دوره جشنواره فیلم کن صحبت کرده است.

■تدوین پادکست: محمد شکیبا

■قطعات استفاده شده در این پادکست:
۱. بخشی از سوئیت «کارناوال جانوران» ساخته «کامی سان‌سن»
۲. ... دیدن ادامه » موسیقی عنوان‌بندی پایانی فیلم «تاریکی» ساخته «حسام اوحدی»■ عبارت "abadiatvayekrooz" را در اینستاگرام جستجو کرده و به ما بپیوندید.
.

■ مجموعه پادکست هایی درباره هنر سینما
https://telegram.me/EternityAndADay

■ پادکست ها در سایت ناملیک :
https://bit.ly/2sfUjTz
.
.
.
.
پرند محمدی، مجتبی مهدی زاده و میترا این را خواندند
محمد لهاک و نیلوفر ثانی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مستند «محمدِ امین» روایتگر زندگی محمد قانعی راد  در تالار ایوان شمس اکران میشود  | عکس
» مستند «محمدِ امین» روایتگر زندگی محمد قانعی راد در تالار ایوان شمس اکران میشود
... دیدن متن »

به گزارش مدیر رسانه این مستند ، مستند «محمدِ امین» به کارگردانی علیرضا سلیمانی روز چهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷ از ساعت ۱۹ الی ۲۱ با حضور هنرمندان واساتید انجمن جامعه شناسی ایران در تالار ایوان شمس  به نمایش در می آید.
این اثر روایتگر زندگی شادروان محمدامین قانعیراد جامعه شناس فقید است که همزمان با زادروزایشان در تالار ایوان شمس اکران خواهد شد  .
مستند «محمدِ امین» تلاش دارد سیر تحول و رشدِ کودک بازیگوشی از اهالی کهریزک را تا کرسی استادی و نویسندگی به تصویر بکشد. 
در حاشیه مراسم رونمایی از مستند «محمدِ امین» از کتاب «سوم شخص مفرد» و همچنین پرتره نقاشی ایشان اثرهنرمند سینا ربیعی ، نیز رونمایی می شود.
کتاب «سوم شخص مفرد» روایتی است از همراهی تیم مستندساز با قانعی راد در مراحل مختلف ساخت فیلم مستند.علاوه بر این «سوم شخص مفرد» شامل یادداشت هایی از استادان، دوستان، دانشجویان و خانواده قانعی راد نیز است. این کتاب به همت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و انجمن جامعه شناسی ایران به چاپ رسیده است.

۳ روز پیش، دوشنبه
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
راه یابی انیمیشن «منو ببین!» به جشنواره فیلمهای کودک و نوجوان اصفهان | عکس
» راه یابی انیمیشن «منو ببین!» به جشنواره فیلمهای کودک و نوجوان اصفهان
... دیدن متن »

انیمیشن «منو ببین!» !watch me به کارگردانی رضا مهرانفر در سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلمهای کودکان و نوجوانان اصفهان به نمایش در می آید.
به گزارش... ، انیمیشن «منو ببین!» درباره پسرکی است که در دنیایی از اضطراب و ترس زندگی می کند؛ ترسی که برای دیگران معنا ندارد و نادیده گرفته می شود. جهان عادی در جریان است اما همه چیز برای او تنهایی و تاریکی است.
رضا مهرانفر کارگردان این انیمیشن است که تاکنون دو سری از مسابقه پرطرفدار «کودک شو» با کارگردانی او روی آنتن شبکه نسیم رفته است.
به گفته او این انیمیشن تلنگری به پدر و مادرهاست تا بگوییم که کودکان دنیا را به گونه ای دیگر می بینند و حتی می فهمند اما بزرگترها این دید را ندارند و به دنیای آنها توجه نمی کنند.
تکنیک ساخت «منو ببین!» به تهیه کنندگی مریم صانعی دوبعدی است و فیلم از دو دیدگاه روایت می شود، یک روایت از دیدگاه کودکی است که در موقعیتهای مختلف دچار اضطراب و ترس می شود و نگاه دیگر از منظر افرادی است که در آن موقعیت در اطراف او قرار دارند و متوجه دیدگاه مضطربانه کودک نمی شوند و او را نادیده می گیرند.
سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان به دبیری علیرضا رضاداد از ۸ تا ۱۴ شهریور ۹۷ در شهر اصفهان برگزار می شود.

 

۳ روز پیش، دوشنبه
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بهرام مشایی بازرس انجمن صنفی دستیاران فیلمبردار سینما شد | عکس
» بهرام مشایی بازرس انجمن صنفی دستیاران فیلمبردار سینما شد
... دیدن متن »

 

مجمع عمومی انجمن صنفی دستیاران فیلمبردار سینما برای انتخاب بازرس جدید این تشکل در تالار زنده یاد سیف الله داد خانه سینما با حضور جمعی از دستیاران فیلمبردار سینما و محمود کلاته (نماینده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) تشکیل جلسه داد و ضمن ارایه گزارش عملکرد هیئت مدیره، خزانه دار و بازرس پیشین انجمن، نامزدها معرفی و با توزیع برگه های رای، انتخابات صورت گرفت. پس از اخذ و شمارش آراء، بهرام مشایی به عنوان بازرس اصلی و محمدرضا میرکیانی به عنوان علی البدل بازرس انجمن صنفی دستیاران فیلمبردار سینما انتخاب شدند.

۳ روز پیش، دوشنبه
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آغاز ثبت نام دانشگاه تابستانه اسطوره شناسی موزه سینما  | عکس
» آغاز ثبت نام دانشگاه تابستانه اسطوره شناسی موزه سینما
... دیدن متن »

دانشگاه تابستانه اسطوره شناسی موزه سینمای ایران، دانشجو می‌پذیرد.
به گزارش روابط عمومی موزه سینمای ایران، مجموعه کلاس‌های آموزشی «اسطوره و سینمای ایران» در قالب دانشگاه تابستانه موزه سینما با همکاری حلقه اسطوره شناسی برگزار و ثبت‌نام از پژوهشگران، دانشجویان و علاقه‌مندان از شنبه 20 مرداد 1397 آغاز می‌شود.
در این دوره از دانشگاه تابستانه موزه سینما که از 19 تا 22 شهریورماه برگزار می‌شود، موضوع «اسطوره و سینمای ایران» با حضور دکتر بهمن نامور مطلق، دکتر حمیدرضا شعیری، دکتر علی عباسی، دکتر بهروز عوض‌پور و دکتر شروین وکیلی؛ از اساتید برجسته این عرصه، تدریس خواهد شد.
گونه‌شناسی سینمای اسطوره‌ای، نشانه - اسطوره‌شناسی سینمای کیارستمی، روایت شناسی سینمای اسطوره‌ای ایران، اسطوره‌کاوی در سینمای کیمیایی، مهرجویی و فرهادی؛ اسطوره شناسی سینمای ایران، سرفصل‌های این دوره‌ آموزشی است.
پژوهشگران، دانشجویان و علاقه‌مندان برای شرکت در این کلاس‌ها می‌توانند با مراجعه به موزه سینمای ایران و یا تماس با روابط عمومی موزه از طریق شماره تلفن 9- 22705005 (داخلی 111) از نحوه و شرایط ثبت‌نام در دانشگاه تابستانه اسطوره شناسی، اطلاعات مورد نیاز را کسب کنند.
گفتنی است؛ مجموعه کلاس‌های آموزشی «اسطوره و سینمای ایران» در روزهای یاد شده از ساعت 9 تا 16 برگزار می‌شود و مطالعه کتاب «درآمدی بر اسطوره شناسی» نوشته دکتر بهمن نامور مطلق، پیش‌نیاز شرکت در این دانشگاه است.
همچنین دانشجویان پس از گذراندن دوره‌های آموزشی مربوطه، گواهی معتبر دریافت خواهند کرد.

۳ روز پیش، دوشنبه
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آیین نمایش ویژه «فیلم‌های کوتاه تابستانه» با حضور چهره‌های سینمایی | عکس
در پردیس سینمایی باغ کتاب برگزار می‌شود
» آیین نمایش ویژه «فیلم‌های کوتاه تابستانه» با حضور چهره‌های سینمایی
... دیدن متن »

شش فیلم‌‌کوتاه پرافتخار دو ‌سال اخیر سینمای ایران باحضور هنرمندان و اهالی رسانه در مجموعه پردیس سینمایی باغ کتاب تهران به نمایش در می‌آیند.
«سکوت» به کارگردانی فرنوش صمدی و علی عسگری، «تناوب» به کارگردانی علی خوشدونی‌فراهانی، «مارلون» به کارگردانی درناز حاجیها، «ساعت چهار» به کارگردانی عاطفه محرابی، «باران آهسته می‌بارد» به کارگردانی سعید نجاتی  و «سایه فیل» به کارگردانی آرمان خوانساریان ۶ فیلم کوتاهی هستند که از ۱۵ مردادماه در قالب بسته  «فیلم‌های کوتاه تابستانه» در سینماهای هنروتجربه اکران خود را آغاز کرده و تاکنون با استقبال بسیارخوب تماشاگران مواجه شده‌اند.
این ۶ فیلم بیش از ۴۰۰ حضور بین‌المللی در جشنواره‌های معتبر جهانی داشته‌اند.
آیین نمایش ویژه «فیلم‌های کوتاه تابستانه» باحمایت رسمی مریم موسویان از هنرمندان جوان سینما و تئاتر روز شنبه بیستم مردادماه در سالن شماره ۸ مجموعه پردیس باغ کتاب برگزار خواهد شد.
این مراسم ساعت ۲۰ باحضور تعداد زیادی از چهره‌های مطرح سینمایی، فرهنگی و عوامل سازنده این ۶ فیلم کوتاه برگزار خواهد شد.
طراح‌پوستر: محمدرضا بهشتی

 

۳ روز پیش، دوشنبه
مجتبی مهدی زاده این را خواند
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تشکیل اولین آکادمی خصوصی سینمای ایران/ جایزه «سینماسینما» برگزار می‌شود  | عکس
» تشکیل اولین آکادمی خصوصی سینمای ایران/ جایزه «سینماسینما» برگزار می‌شود
... دیدن متن »

آکادمی «سینما سینما» به عنوان نخستین آکادمی خصوصی سینمای ایران با ریاست کیانوش عیاری و دبیری کیوان کثیریان به بهترین‌های اکران ۹۶ جایزه می‌دهد. 
به گزارش روابط عمومی جایزه آکادمی «سینماسینما»، کیوان کثیریان دبیر این جایزه از برگزاری قریب‌الوقوع مراسم پایانی جایزه‌ سینمایی آکادمی «سینماسینما» خبر داد. 
کثیریان درباره این آکادمی گفت: از چندی پیش ایده تشکیل یک آکادمی خصوصی که جمعی از اهالی سینما، منتقدان و استادان دانشگاه را دربربگیرد در ذهن داشتیم و طی یکی، دوسال گذشته مقدمات اجرایی شدن آن را فراهم کردیم. از این رو برای سال اول، 60 نفر عضو این آکادمی هستند و از دور دوم، اعضای آکادمی به 100 نفر خواهند رسید. جمعی از کارگردانان، فیلم‌نامه‌نویسان، تهیه‌کنندگان، منتقدان و عوامل هنری و فنی سینما، این آکادمی را تشکیل می‌دهند که اسامی آنان به زودی اعلام می‌شود. 
دبیر آکادمی «سینماسینما» اشاره کرد: کارگردان معتبر و بزرگ سینمای ایران، آقای کیانوش عیاری به ما لطف داشتند و ریاست این آکادمی را پذیرفته‌اند و برکارها نظارت دارند. همچنین آقای علی علایی، مدیریت اجرایی آکادمی «سینماسینما» را به عهده دارند. 
او با بیان این‌که پایگاه خبری-تحلیلی سینماسینما برگزار‌کننده این جایزه است گفت: مراسم پایانی نخستین دوره این جایزه امسال در چهارمین سالگرد شروع به کار این پایگاه سینمایی برگزار خواهد شد و بنا داریم از سال آینده در فروردین‌ماه این مراسم را برگزار کنیم چراکه طبق آیین‌نامه جایزه «سینماسینما»، تمام فیلم‌های اکران شده هر سال اعم از فیلم‌های اکران شده در گروه‌های سینمایی اصلی و یا هنروتجربه مورد داوری اعضای آکادمی قرار می‌گیرند. در نخستین دوره نیز‌، فیلم‌های اکران شده در سال 96 را داوری کردیم. 
کثیریان درباره عناوین جوایز «سینماسینما» توضیح داد: این جایزه در 8 رشته به بهترین‌های اکران شامل؛ بهترین فیلم، بهترین فیلم‌نامه، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر مرد، بهترین بازیگر زن، بهترین فیلم اول، بهترین مستند و بهترین فیلم کوتاه اهدا خواهد شد. 
به گفته وی، اسامی نامزدهای بخش‌های مختلف چند روز پیش از برگزاری مراسم اعلام می‌شود.
دبیر آکادمی «سینما سینما» از برگزاری نخستین دوره این جایزه در دهه دوم شهریور‌ماه سال 97 خبر داد و گفت: بنا داشتیم این مراسم در سطح گسترده‌تر و در یکی از سالن‌های بزرگ تهران برگزار شود اما به دلیل شرایط اقتصادی روز کشور تصمیم‌گرفتیم نخستین دوره را به شکل محدود برگزار کنیم. مهمانان ما جمعی از اهالی‌ رسانه و سینماگران خواهند بود و این مراسم در دهه‌ی دوم شهریور‌ماه برگزار می‌شود که جزئیات آن را به زودی اعلام خواهیم کرد.
کثیریان درباره تأمین بودجه‌ی جایزه «سینماسینما» عنوان کرد: بودجه این جایزه کاملا از طریق بخش خصوصی تامین خواهد شد و به شکل مستقل و بدون هیچگونه وابستگی برنامه‌ریزی شده است. طی ماه‌های گذشته چند اسپانسر پس از مذاکرات متعدد، مسئولیت تأمین جوایز و هزینه برگزاری مراسم را به‌عهده گرفته‌اند که اسامی آنان نیز اعلام می‌شود. 
وی در پایان گفت: آکادمی خصوصی «سینماسینما» با هدف کمک به رونق سینما و تشویق سینما‌گران برای تولید آثار باکیفیت تر‌ طراحی شده و در کنار سایر جشن‌ها و جوایز سینمایی این جایزه نیز هرساله برگزار می‌شود و استمرار خواهد داشت.

۳ روز پیش، دوشنبه
مجتبی مهدی زاده این را خواند
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 نامزدهای بخش های کوتاه، مستند و انیمیشن بیستمین جشن بزرگ سینمای ایران اعلام شدند | عکس
» نامزدهای بخش های کوتاه، مستند و انیمیشن بیستمین جشن بزرگ سینمای ایران اعلام شدند
... دیدن متن »

علی نصیریان رییس بیستمین جشن بزرگ سینمای ایران، فهرست نامزدهای بخش های کوتاه، مستند و انیمیشن این رویداد را به شرح زیر اعلام کرد:
نامزدهای بهترین فیلم کوتاه:
1- بچه خور                                                         
محمد کارت
2- تو هنوز اینجایی                                                 
کتایون پرمر، محمد روحبخش
3- دریای تلخ                                                         
فاطمه احمدی
4- گسل                                                               
سهیل امیر شریفی
5- مثل بچه آدم                                                     
آرین وزیر دفتری 
نامزدهای بهترین کارگردانی مستند: 
1- پرسپولیس شیکاگو                                             
ارد عطارپور
2- تالان                                                               
محمدصادق دهقانی
3- دادا سلطنه                                                         
هادی احمدی
4- لوتوس                                                             
محمدرضا وطن دوست
5- ورس                                                               
جواد وطنی 
نامزدهای بهترین فیلم مستند: 
1- اسرار دریاچه                                                   
آرمین ایثاریان
2- خرامان                                                             
طلا آزادروش
3- در جستجوی فریده                                       
آزاده موسوی و کورش عطایی
4- زنبورک در گام مینور                                           
پیمان فتوت احمدی
5- مثل اسمم پگاه                                                 
سودابه بیضایی و کاوه فرنام
نامزدهای بهترین فیلم انیمیشن: 
1- ایکی                                                                 
پرستو کاردگر
2- بدو رستم بدو                                                   
 حسین ملایمی
3- شب ترسناک لومو                                               
ساره شفیعی پور
4- روباه                                                             
صادق جوادی
5-یکی بود، یکی نبود                                         
مهین جواهریان

 

 

۳ روز پیش، دوشنبه
مجتبی مهدی زاده این را خواند
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 فراخوان هشتمین جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات اصفهان با تایید شورای سیاستگذار‌ی این جشنواره اعلام شد. | عکس
» فراخوان هشتمین جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات اصفهان با تایید شورای سیاستگذار‌ی این جشنواره اعلام شد.
... دیدن متن »

 

به گزارش ستاد خبری هشتیمن جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات اصفهان، فراخوان هشتمین دوره جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات اصفهان اعلام شد.
این دوره از جشنواره در چهار بخش مسابقه ملی شامل فیلم‌های کوتاه  داستانی، مستند و پویانمایی، فیلم‌نامه کوتاه با موضوع اصلی احسان و نیکوکاری و با موضوعات ویژه اخلاق و مفاهیم آسمانی آن و نقد انحطاط اخلاقی و ارزش های فراموش شده اجتماعی، جامعه از نگاه جوانان؛ خواست‌ها و نیازهای جوانان، تسهیل گری وکارآفرینی اجتمـاعی، زن و ارزش های آن درجامعه، آب حفظ منابع  ارزشمند آن ، روش‌هـای بهینه مصرف انرژی، حفظ و احیای محیط زیست و فضاهای مجازی و تأثیر آن برجامعه برگزار می‌شود.
همچنین در این دوره از جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات اصفهان برای نخستین بار   مسـابقه ملی” شهر درقاب تصویر” به منظور کشف ایده‌های ناب  فیلمسازان جوان کشور و روایتی نو ازمضمون  نیکوکاری  درشهر، درقالب فیلم کوتاه و با موضوعات حقوق شهرونـدی وتأثیر آن در روابط انسانی و اجتماعی، شادابی ونشاط اجتماعی، شهر ایمن ،شهر پاک، خـانه وخـانواده وسبک زنـدگی ایـرانی- اسلامـی وهر موضوعی که مسائل شهری را در بر گیرد، برگزار می‌کند.
فیلمسازان وعلاقمندان می‌توانند فیلم‌های کوتاه داستانی –مستند و پویانمایی خود را با موضوعات زیر از شهر خود تهیه کرده وبه دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
مسابقه مستند پورتره نیز از دیگر بخش‌های جدید جشنواره حسنات است که در هشتمین دوره آغاز بکار می‌کند.  فیلمسازانی که فیلم های کوتاه مستندی را با موضوع خیــّرین ونام آوران علــم وهــنر تهیه نموده اند،میتوانند دراین بخش شرکت کنند.
بخش مسابقه دانشجویی اصفهان نیز به منظور کشف استعدادهای جوان در حوزه سینما و فیلم کوتاه درشهر اصفهان، دانشجویان مراکز دانشگاهی، هنرآموزان مراکز آموزشی وانجمن‌های سینمای جوانان استان اصفهان از نوآوری‌های مسئولان برگزاری جشنواره حسنات در دوره هشتم است که در این بخش علاقمندان می‌توانند فیلم‌های کوتاه داستانی-مستند وپویانمایی خود را که باموضوعات جشنواره تهیه شده باشند، به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
شایان ذکرست ارایه گواهی ومستندات مکتوب ازمراکز مذکور برای دانشجویان وهنرآموزان  به دبیرخانه جشنواره الزامی است.
گفتنی است مدت زمان آثار تولید شده در بخش‌ سینمای ملی، مستند پورتره و مسابقه دانشجویی اصفهان حداکثر 30 دقیقه اعلامشده است و علاقمندان در بخش شهر در قاب تصویر نیز باید آثار خود را تا حداثر پنج دقیقه تولید و به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
برای شرکت در جشنواره تکمیل فرم فقط از طریق سایت جشنوارهhasanatfilm.ir امکان پذیر است و دریافت کد از سایت به ازای هر اثر ثبت شده الزامی است . لازم است نام فیلم ، نام فیلمساز ، شماره تماس فیلمساز و کد دریافتـی اثـر روی DVD نوشته شود
همه آثار ارسالی می بایست با بالاترین کیفیت ضبط شده ارسال شوند .فیلم‌های ارسالی می‌بایست به صورت ( فایل دیتا ) بر روی DVDهای 9  و‌ یا 4.7 گیگابایت و یا flash memory  باشند. ضمناً فیلم‌های ارسالی حتماً در قالب سیستم پخش 25 فریم pal ارائه شوند. در غیر این صورت پس از راهیابی اثر به بخش مسابقه هر نوع مشکل در نمایش فیلم به عهده فیلمساز می‌باشد.
آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه هشتمین جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات تا 1 آبان ماه اعلام شده است.
علاقمندان برای مطالعه کامل فراخوان هشتمین جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات می‌توانند به نشانی الکترونیکی hasanatfilm.ir  مراجعه کنند.

۳ روز پیش، دوشنبه
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 گزارش مراسم رونمایی مستند شرقی | عکس
» گزارش مراسم رونمایی مستند شرقی
... دیدن متن »

مراسم رونمایی فیلم مستند (شرقی) پرتره ای در مورد توشیهیکو ایزوتسو عصر روز هفدهم مرداد در تالار ایوان شمس باحضور برخی از اهالی علم و فرهنگ و چهره های سیاسی مانند دکتر مهدی محقق و نوش آفرین انصاری دکتر سیدعباس عراقچی، دکتر منوچهر متکی، حجت الاسلام سیدهادی خامنه‌ای، کامادا رایزن فرهنگی سفارت ژاپن در ایران برگزار شد. 
در ابتدای مراسم حجت الاسلام حشمتی به عنوان اولین مسئول حامی این پروژه به سخنرانی پرداخت و توضیحاتی پیرامون نحوه اجرایی این پروژه ارائه کرد، حشمتی گفت: ( برای پژوهش این فیلم زحمات بسیاری کشیده شده و من امروز در اینجا به عنوان یک خادم قرآن و نه به عنوان یکی از مسئولان دست اندرکار از زحمات آقای طاهری و همکارانش تشکر می کنم). 
در ادامه افشین والی‌نژاد پیشکسوت عرصه رسانه و خبرنگار بین الملل سابق ایران در رسانه های کشورهای ژاپن و آمریکا در طی سخنانی پیش از شروع فیلم گفت: (همه ما ژاپن را با تکنولوژی، انیمه و مانگای آن می شناسیم، ژاپن را به عنوان یک کشور صنعتی می‌شناسیم اما لطف فیلم مسعود طاهری به کشور ژاپن این بود که یک جنبه دیگری از کشور ژاپن را به همه دنیا معرفی کرد و آن جنبه و بعد فلسفی کشور ژاپن است، معرفی یک فیلسوف با فلسفه‌ای عمیق. فیلسوفی که در خود ژاپن بسیار گمنام است، حتی طبق فیلمی که به شما نشان خواهم داد همسایه روبروی او نمی داند که او چه فیلسوف بزرگی بوده است. این کار در ژاپن و حتی در دنیا بسیار کم نظیر است، و ژاپنی‌ها باید در عرصه از مسعود طاهری خیلی سپاسگزار باشند). 
پس از آن فیلم به مدت صد و سی دقیقه نمایش داده شد و پس از نمایش فیلم مسعود طاهری کارگردان، پژوهشگر، تدوینگر و تهیه‌کننده فیلم به سخنرانی پرداخت و با اشاره به گوشه هایی از مشکلات کار ( انجام کار بین المللی برای یک ایرانی بسیار سخت است، شهروندی که در دنیا نه می تواند کارت کریدیت بین المللی داشته باشد نه کشورهای مهمی که در آن فیلمبرداری کرده حاضرند او را به راحتی در کشور خود راه بدهند و برخی مدام او را ریجکت می کنند، هر چند که ما را از در بیرون کردند اما از پنجره رفتیم و کار خود را انجام دادیم، خیلی سخت یا در حد نشد است که کاری بین المللی بسازید، فیلمی در یازده کشور جهان تصویربرداری شده است.)
طاهری در مورد ساختار این فیلم گفت: (من برای ساخت این فیلم دو راه بیشتر نداشتم یا اینکه بیایم فقط به سینما فکر کنم و به دستاوردهای بصری و سینمایی تکیه کنم و یک روایت شاعرانه و زیبا از ایزوتسو ارائه بدهم یا اینکه خیلی خیلی جدی بیایم اصل مسائل را خیلی ساده و بی تکلف بیان کنم و خودم را مطلقا درگیر یک برداشت شخصی از این فیلسوف بزرگ نکنم که اندیشه و زندگیش هم خیلی وسعت دارد و هم  خیلی عمق، و صرفا حقیقت رو بیان کنم. من تصمیم سخت خود را با انتخاب راه دوم گرفتم که کمی گرایش به عرصه پژوهش دارد.)
طاهری در ادامه گفت: (به هیچ عنوان در این فیلم نه خودم و نه این فیلم را درگیر مسائل و چالش‌های بیهوده سیاسی و مذهبی کردم، از باب مذهبی مثلا اینکه موسی جارالله در مورد شیعه فلان کتاب را نوشته پس حالا ما هم بیاییم همین جا از خجالتش دربیاییم، هرگز به این سمت و سو نرفتیم. همین جارالله را به عنوان یکی از سرمایه های جهان اسلام معرفی کردیم؛ خب اگر ما این فیلم را بسازیم بیاییم بگوییم جارالله آدم خیلی فلان و کذایی بود بعد ببریم اروپا و آمریکا نشان بدهیم بعد آنها پیش خودشان نمی‌گویند: ای بابا این مسلمانان باز دعوای خانوادگی‌شان را آوردند اینجا؟ و همین مسائل آیا باعث ایجاد زمینه های دخالت بیگانه در کشورهای ما مسلمانان نمی شود؟)
طاهری اشاره کرد: در این فیلم از 102 نفر نخبه ترین افراد مصاحبه گرفته شده از دانشکاهی و حوزوی گرفته تا افرادی از منتهی الیه چپ سیاسی و منتهی الیه راست سیاسی، از افراد رده بالا تا افراد رده پائین از داخلی ها تا خارجی ها، از خیلی روشنفکرها تا خیلی مذهبی‌ها و سنتی‌ها، حتی در طول ساخت فیلم هم از همه اقوام ایرانی از کردها تا آذری زبان ها از غیر مذهبی‌ها گرفته تا مذهبی، حتی از هموطنان زرتشتی‌مان کمک گرفتم و آنها کمک کردند، و آنها فقط به خاطر نام ایران و اینکه یک ایرانی این پروژه را می‌سازد حمایت و به ما کمک کردند، و یک وفاق واقعا مردمی و ملی در انجام پروژه هم وجود داشت).
او در پایان سخنان خود  گفت: ( اینکار قرار بود با مشارکت وزارت ارشاد ساخته بشود اما متاسفانه هنوز علی رغم گذشت دو سال این وزارت خانه هنوز به تعهدات خود به طور کامل عمل نکرده اما ساخت این پروژه به اتمام رسیده و هنوز در کش و قوس با این وزارتخانه هستیم که امیدوارم این مساله خاتمه یابد چرا که این پروژه یک سری بدهی های ارزی و نیز ریالی دارد که روی دست من مانده است).

۳ روز پیش، دوشنبه
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلم کوتاه «تاریکی» در بخش مسابقه تیف 2018 + افتخار بزرگی دیگر برای فیلم کوتاه ایران | عکس
» فیلم کوتاه «تاریکی» در بخش مسابقه تیف 2018 + افتخار بزرگی دیگر برای فیلم کوتاه ایران
... دیدن متن »

فیلم کوتاه «تاریکی» به کارگردانی سعید جعفریان و تهیهکنندگی رامبد جوان بعد از حضور در بخش مسابقه فیلم کوتاه جشنواره کن 2018 در اتفاقی کم سابقه موفق به حضور در بخش مسابقه چهل و دومین دوره جشنواره بینالمللی فیلم تورنتو شد. جشنواره فیلم تورنتو به عنوان یکی از جشنوارههای درجه A بینالمللی مهمترین رویداد سینمایی آمریکای شمالی به شمار میرود. «تاریکی» با حضور در بخش مسابقه این دوره جشنواره تورنتو موفق به ثبت افتخاری کم سابقه در عرصه بینالمللی شده و برای دومین بار در بحش اصلی یک جشنواره تراز اول جهانی حضور خواهد داشت.
جشنواره بینالمللی فیلم تورنتو که با عنوان تیف نیز شناخته میشود به جشنواره جشنوارهها معروف است و همه ساله با گرد هم آورده مهمترین فیلمهای سینمای، مستند و کوتاه جهان توجه بسیاری از اهالی سینمای جهان را به خود جلب میکند. این جشنواره همچنین در کنار این ویژگی خود با معرفی چهرههای جدید به سینما با توجه به جایگاه خود در آمریکای شمالی نقش بسیار موثری در معرفی سینماگران سراسر جهان در آمریکا دارد. گفتنی است در حاشیه این جشنواره بزرگترین بازار فیلم آمریکای شمالی نیز برگزار میشود و همه ساله بیش از 5 هزار کمپانی در بازار فیلم این جشنواره حضور پیدا میکنند. این جشنواره همچنین به عنوان بزرگترین جشنواره جهان از لحاظ جذب مجاطب به شمار میرود و سالانه حدود 480 هزار مخاطب دارد. بخشهای جنبی متفاوت این جشنواره از جمله کارگاهها، دورههای آموزشی با بازارهای فیلم آن تقریبا در تمام طول سال فعال هستند و این رویداد سینمایی را به گستردهترین رویداد سینمای جهان بدل میکنند. از همین رو جشنواره فیلم تورنتو در کنار جشنواره کن دو رویداد بزرگ و مهم سینمایی جهان به شمار میروند.
گفتنی است حضور در بخش مسابقه دو جشنواره درجه A بینالمللی اعتبار کم سابقهای ست که علی عسگری با فیلم کوتاه «بیشتر از دو ساعت» و حضور در بخش مسابقه جشنواره کن و ساندنس تنها فیلمساز ایرانیای است که پیش از این موفق به ثبت آن در کارنامه خود شده است.
دیگر عوامل فیلم کوتاه «تاریکی» عبارتند از: کارگردان: سعید جعفریان، تهیه‌کننده: رامبد جوان، فیلم‌نامه: فاطمه عبدلی و سعید جعفریان، مدیر فیلم‌برداری: مسعود امینی تیرانی، بازیگران: مهسا علافر و بانیپال شومون، طراح صحنه و لباس: فاطمه عبدلی، تدوین: عماد خدابخش، مدیر تولید: امیر جمشیدی، دستیار اول کارگردان و برنامه‌ریز: حسن کلاهی، دستیار کارگردان: طاها قدسی، طراحی و ترکیب صدا: حسین قورچیان، صدابردار: مهران بهروزی‌نیا، گریم: پدرام زرگر، اصلاح رنگ و نور: محسن خیرآبادی، طراح نشان‌نوشته و پوستر: بهزاد متبحری، عکاس: علی بیات
تیف 2018 از تاریخ 6 تا 16 سپنامبر در شهر تورنتوی کانادا برگزار خواهد شد.

۳ روز پیش، دوشنبه
مجتبی مهدی زاده این را خواند
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلمی ضعیف و به شدت شرم آور!
فیلمنامه ضعیف، بازیها تکراری و پر از شوخیهای جنسی مبتذل!
نمیدونم تاکی قراره ظاهر و چاقی آدمها، اسباب خنده و تفریح ما ایرانیها باشه، خجالت آوره واقعا!!
دیدن این حجم از پسرفت ابوالحسن داوودی، ناراحت کننده بود!
به نظرم مقایسه اجاره نشینها و مارمولک با این فیلم، جفای بزرگی در حق اون دو فیلم هست!
حرف دل خیلی از ماها رو زدین. حالا من می‌خوام کمی فراترم برم. اطلاق القابی مثل کمدی فاخر یا کمدی تحسین شده به فیلمی مثل مارمولک هم کمی مبالغه هست.
۳ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویدیو
درباره مستند صفر تا سکو i
این فیلم روایتی از زندگى خواهران منصوریان قهرمانان ووشوکار جهان است
» ویدیویی دیگر از فیلم مستند از صفر تا سکو
۳ روز پیش، دوشنبه
زهره مقدم، ستایش فضل الهی، علی جباری و میترا این را دوست دارند
از دیدنش بسیار لذت بردم
۳ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تنگه ...تا پیش از فیلم" من دیه گو مارادونا هستم" سینمای بهرام توکلی در نزد مخاطبان، سینمایی با فضا سازی های عبوس شناخته میشد. سینمایی که گاها در آن رویکرد اقتباسی بر آثار تنسی ویلیامز حاکم بوده است و میتوان به فیلم های اینجا بدون من که با نگاهی به نمایشنامه " باغ وحش شیشه ای" و بیگانه که بر اساس نمایشنامه "اتوبوسی به نام هوس" شکل گرفته است، اشاره کرد. بهرام توکلی با فیلم "من دیه گو مارادونا هستم" خلاف جهت همیشگی خود حرکت میکند و برای بیان انگاره های فلسفی خود، تغییر لحن میدهد. او هر چقدر پوچی را در آثار قبلی اش جدی گرفته بود، با "من دیه گو مارادونا هستم" با آمیختن چاشنی هذیان، رنگ کمدی و شوخی به آن داده بود. . فیلمی که به طرز مبهمی مهجور و مظلوم ماند. بنابراین بهرام توکلی با "من دیه گو مارادونا هستم" نشان داد که میتواند ... دیدن ادامه » به راحتی به جدال تمام ذهنیت های بر جا مانده از سینما خود برود

اینبار بهرام توکلی با فیلم "تنگه ابوقریب" نشان داد که بلد است چگونه دغدغه های دیگری را با زبان سینما عنوان کند. زبانی که دیگر نه به آن می توان برچسب روشنفکری را زد و نه سینمای مستهجن را. فیلم "تنگه ابوقریب" تلاشی است مستقل برای نمود وجوه ناشناخته جنگ که پیشتر در سینمای دفاع مقدس به نام عده ی قلیلی زده شده بود و تنها در همان مسیر همیشگی و به تکرار افتاده اش به راه خود پیش میرفت. سینمای دفاع مقدس که غالبا با پرداخت به دوران بعد از جنگ قصد داشت مخاطب را با قهرمان اصلی داستانش همراه کند و یا غالبا تلاش میکرد فاصله خود را از خط مقدم جبهه به دلیل ضعف در نمایاندن جلوه‌های ویژه میدانی صحیح حفظ کند، همیشه در نشان دادن چهره واقعی جنگ با اما و اگر مواجه بود. اما و اگری که درک ایثارگری های انسان های جنگ را محدود به ترسیم صحنه های جنگ به شکل تلطیف شده و دراماتیک و قهرمان پردازانه می کرد.

بهرام توکلی با "تنگه ابوقریب" کارزار جنگ را نمیخواهد به روایت گری سلحشورانه و حماسی سازی های شعار گونه بسپارد. او میخواهد زبان سینمای خود را اینبار نه به دیالوگ، که به تصاویر بسپارد. تصاویری که به بهترین شکل ممکن توانسته است راوی گری کنند البته با بازی گوشی های دوربین در چندگانگی زاویه دید. بهرام توکلی تمام هم و غم خود را روی کارگردانی اثرش متمرکز کرده و نوشتن فیلمنامه ای مدون را که همیشه برای او اولویت اول بوده است را، به دست فراموشی سپرده است. می توان گفت که او نگرش ساختاری به متن داشته است و علیه عرف رایج در فیلمنامه نویسی اش شوریده است. او در "تنگه ابوقریب" زبان صحنه سازی را به عنوان زبانی بی تعارف و بی پرده و فاقد نرمش انتخاب کرده است.

"تنگه ابوقریب" فیلمی است که نمیخواهد آرمان خود را آمیخته به ایدیولوژی کند. از اینکه نشان دهد در بحبوبه نبرد اهریمنی سربازانی بوده اند که ترس جان کرده اند، ابایی ندارد که طبیعتا این طبیعت جنگ است. همچنین نمیخواهد در وادی نگاه اسطوره سازانه همیشگی سینمای دفاع مقدس در قهرمان سازی های غیر واقعی بیفتد. به همین دلیل است که تشنگی قهرمانان تنگه ابوقریب، را میشود باور کرد، تیرخوردنشان را و شهید شدنشان را. "تنگه ابوقریب" نمیخواهد مثل اکثر فیلم های هم ژانر خودش ادبیات سازی کند و یا حتی الگوسازی از شخصیت‌هایش را به یادگار بگذارد. بازی ماندگار جواد عزتی بقدری بی بدیل میماند که میتوان کلیه کنش و واکنش های او را در سکانس های حضورش برای بازیگران این ژانر تدریس کرد.

فیلم "تنگه ابوقریب" به قدری در ژانر خودش اثری بی رقیب و استاندارد جلوه میکند که میتوان آن را به لحاظ ساختاری با فیلم های جنگی هالیودی مقایسه کرد. از این منظر فیلم "تنگه ابوقریب" را میتوان با دانکرک آخرین ساخته کریستوفر نولان مقایسه کرد. در هر دو فیلم شخصیت پردازی به حداقل می رسد و فیلمسازان بیشترین توجه خود را به متاثر شدن انسان هایی از یک مکان خفقان آور دارند. در هر دو فیلم داستانگویی تصویری رویه هر دو کارگردان میشود و دلهره آوری از جنگ در قلع و قمع شدن نیروهای وطنی در دفاع و یا در اسیر نشدن به حد اعلای خود می رسد. بازخوانی جنگ در ابوقریب برای کسانی که حافظه تاریخی و راستینی ندارند، میتواند تلنگری باشد بر وضعیت امروزی جامعه. به قول مهدی پاکدل ( بازیگر فیلم ) که در صفحه مجازی اش با کنایه نوشت بود:" یشنهاد می‌کنم مسئولان فیلم تنگه ابوقریب را ببینید شاید کمی خجالت بکشند!".

http://www.armandaily.ir/fa/news/main/229635/%D9%86%D9%82%D8%AF%DB%8C-%D8%A8%D8%B1-%C2%AB%D8%AA%D9%86%DA%AF%D9%87-%D8%A7%D8%A8%D9%88%D9%82%D8%B1%DB%8C%D8%A8%C2%BB
یکی از معدود خوب های جشنواره فجر بود و با نقد شما به راحتی میشه دوباره دیدش.
کاملا باهاتون موافقم تمرکز کارگردان روی صحنه آرایی بود و انصافا خوب از پسش براومد و حتی رقیب خودش (اگه رقیب بشه بهش گقت) فیلم به وقت شام رو به راحتی پشت سر گذاشت و دقیقا نبود تمرکز ... دیدن ادامه » و جهت گیری ایدئولوژیک در این فیلم جنبه انسان دوستانه این ژانر رو بالاتر از دیگر خصیصه ها نشون میده و یک خاطره خوب رو در ذهن مخاطب جا میگذاره.
ممنون آقای کیانی
۳ روز پیش، دوشنبه
@شکوه حدادی

درود بر خانم حدادی عزیز و نازنین
از بزرگواری شما بینهایت سپاسگزارم، پیام مهربانانه شما انگیزه بخش هست و دلیل حضور
منت گذاشتید که از دیده گذراندید و لطف و محبت خود را چون همیشه شامل حالم کردید.
امیدوارم که سلامت باشید و به زودی با تجدید ... دیدن ادامه » دیدار روی دلنشینتان، رفع دلتنگی شود.
محفل های هنر با پا قدم متبرک شما و مادر ناهید همیشه مزین شده اند.
سلامت و سبز باشید ...
دیروز
خواهش می کنم آریو جان گرانقدرم
بزرگوارید عزیزجان
ممنونم و سپاسدار لطفتانم .
دیدار شما نازنینان همیشه باعث خوشحالی و مسرت خاطرست .
با آرزوی موفقیت های روزافزون و به امید دیدارتان
پاینده باشید

دیروز
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید