تیوال نمایش گالیله
S3 : 12:39:31
  ۱۶ مهر تا ۱۶ آبان ۱۳۹۶
  ۱۸:۰۰
  ۱ ساعت و ۴۰ دقیقه
 بها: ۳۰,۰۰۰ تومان

: برتولت برشت
: حمید سمندریان
: حسن باستانی
: دکتر علی پویان
: (به ترتیب حروف الفبا) امیر یل ارجمند، ژاکلین آواره، فاطمه امینی، بنیامین بخشی زاده، اسفندیار بنوال، شبیر پرستار، صادق توکلی، سعید داوودی، بهروز سروعلیشاهی، حمیدرضا سنگیان، شاهین علایی نژاد، بابک قادری، شاپور کلهر، امیر مولوی

: سودابه کردی
: حمیدرضا سنگیان
: فریبا یعقوبلو
: یگانه کلانتر
: مجید اروجلو
: فرهاد نارستان
: آیلار ابیض
: شبنم خضروی
: مقداد صفری
: گروه هنری ماز
: اختر تاجیک، مصطفی فرج زاده
: علیرضا عینالو
: علیرضا اسدی
: بنیامین بخشی زاده
: فریبا جدیدی
: شهراشوب مفتاحی
: سعید داوودی
گالیله یو گالیله ای معلم ریاضی در شهر پادوا قصد دارد هییت کوپرنیکی جدیدش را به اثبات برساند.البته امروز به لطف همین دانشمند این مطلب برای هر کودکی کاملا بدیهی است.او اعلام می کند که آسمانی در کار نیست.او مجبور به سکوت می شود و نظریاتش را انکار می کند.او سالها تحت نظر کلیسا گذران عمر می کند و بینایی اش را از دست می دهد اما ،ثمره این سکوت کتاب مباحثات است .که از مرز می گذردتا چراغ علم را فروزان نگاه دارد.

گزارش تصویری تیوال از نمایش گالیله / عکاس: پریچهر ژیان

... دیدن همه عکس ها »

ویدیوهای وابسته

آواهای وابسته

مکان

خیابان طالقانی، خیابان شهید موسوی شمالی، جنب خانه هنرمندان، تماشاخانه ایران‌شهر
تلفن:  ۸۸۸۱۴۱۱۵_۸۸۸۱۴۱۱۶


«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
خرید بلیت هفته پایانی این نمایش، از شنبه ۱۳ تا دوشنبه ۱۵ آبان، امروز (چهارشنبه) ساعت ۱۶ آغاز خواهدشد.
این نمایش رو دیدم . خسته نباشید میگم به همه عوامل . علیرغم زحمت زیادی که کشیده شده پروداکشن کار توجهم رو جلب نکرد.
اما بازی های بسیار خوبی توی کار دیده میشه و ضرب آهنگ و فاصله گذاری نقش کارگردان دیدنی و مثال زدنیه . البته که در نقش ساگردو هم خوش درخشیدند ... دیدن ادامه » . و بعد از آقای علائی نژاد بازی خانم آواره و آقایان لودویکو هم عالی بود . انتظارم از لحاظ ظاهر و بازیگری خود نقش گالیله چیز دیگری بود . مثل استاد کشاورز یا استاد زنجانپور اما امیر یل ارجمند هم نشون داد در تئاتر قطعا چیزهایی در چنته داره . باز هم خسته نباشید میگم به همه دوستان
۱۱ آبان ۱۳۹۶
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پس خدا ، خدا کجاست ؟
گالیله : خدا ؟ یا در ما ! یا ..........
هیچ جا !
صدف اسمعیل پور این را خواند
زهره مقدم و عباس الهی این را دوست دارند
*یا در ما..... یا هیچ جا
۰۹ آبان ۱۳۹۶
ممنونم جناب غدیری از تصحیح تون .
۱۳ آبان ۱۳۹۶
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، از چهارشنبه ۱۰ آبان تا جمعه ۱۲ آبان، امروز (شنبه) ساعت ۱۶ آغاز خواهد شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت سانس های تازه این نمایش هم اکنون آغاز شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نقدی بر نمایش گالیله
نوشته برتولت برشت
کارگردان علی پویان

گالیله، فیزیکدان بزرگ ایتالیایی و بنیانگذار روش تجربی در علوم جدید، بر آن می‌شود که فرضیه کپرنیک را درباره گردش زمین بیازماید. گالیله در جست و جوی حقیقت است. او می خواهد حصار عظیم سنت های کهن و اعتقادات خام را فرو ریزد و به راز جهانی پی ببرد.
برتولت برشت نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر و شاعر آلمانی با گرایش‌های سوسیالیستی و کمونیستی بود. نظامی که در مقابل با نظام سرمایه داری بوجود آمد .
حال به نمایش گالیله بازگردیم صحنه شامل یک کره بزرگ در وسط ، یک کره زمین کوچک در سمت راست و یک میز در سمت چپ و پرده ای که تصاویر آسمان را به تماشاچی نشان میدهد . میزانسنها در ابتدا اینگونه اند ‌‌‌
. . .. @
|/ ...... .............
_|_ . ... ...............

..........@
..........|/
.........._|_
.....@
... دیدن ادامه » .....|/
....._|_
[تماشاچی]

همانگونه که در تصویر میبینید . میزانسنهای حرکتی اجرا بیشتر در وسط و جلوی صحنه صورت میگیرد . بازیگران در اغلب اوقات به سمت تماشاچی دیالوگ میگویند و بیشتر نمایان کننده ی تئاترهای کلاسیک هستند .
همانطور که پیشتر توضیح داده شد برشت در مقابله با نظام سرمایه داری قرار گرفت یعنی مخالف هر آنچه که تئاتر و هنر را برای متمولان جامعه میخواهد . بنابر این با تئاترهایی که مجلل و اشرافی معاب هستند به جنگ پرداخت و صحنه ها را دگرگون کرد .
نمایش گالیله در ( سالن استاد ناظرزاده ) به اجرا در آمده سالنی که بیشتر صحنه قاب عکسی را برای تماشاچی تدائی میکند . سن دارد و تماشاچی با فاصله معین بازیگر را مشاهده میکند .
همانطور که میدانید منظور برشت از تئاتر اپیک بیگانه سازی تماشاچی با اتفاقی است که بر روی صحنه می افتد به منظور اندیشیدن و در احساس غوطه ور نشدن تماشاچی . تا او را به فکر وا دارد و انقلابی را شکل دهد (یا درونی و فردی یا بیرونی و اجتماعی) بیگانه سازی با فاصله گذاری متفاوت است . بیگانه سازی یعنی اتفاقاتی غیر معمول در صحنه دیدن به منظور دور شدن از احساسات ولی فاصله گذاری ایجاد شکست بین بازیگر و تماشاچی است و یکی از روشهای بیگانه سازی .
با این حال در نمایش گالیله تنها به فاصله گذاری بسنده میشود . بازیگران به صورت کلاسیک دیالوگ میگویند . نور پردازی و موسیقی کلاسیک است و هیچ گونه بیگانه سازی رخ نمیدهد . میزانسنها در اواسط و حتی انتهای نمایش نیز اینگونه اند
‌‌‌ ۰۰۰۰
. . .. @
|/ ...... .............
_|_ . ... ...............

..........@
..........|/
.........._|_
.....@
.....|/
....._|_

[تماشاچی]
همانطور که میبینید بیشتر بازیگران در جلوی صحنه و روبروی تماشاچی دیالوگ میگویند . حرکتها و اعمال فنی محدود و استعارات و نمادها اندک اند . با این حال تشابه کشیش و اسقف به برخی اشخاص حقیقی و حقوقی بجا و جالب بود .
با امید اجراهای خوب برای این گروه

نوشته محمد خداوردی

توضیح : استفاده از شکل و رسم کشیدن میزانسنها صرفا برای تدایی بیگانه سازی در نقد میباشد و صحت نموداری ندارد .
سپاس از نقد جامع و کاملتون. من که لذت بردم. امیدوارم از مطالب ارزشمندتون بیشتر در تیوال بهره‌مند شویم


۲۷ مهر ۱۳۹۶
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید

پرویز تاییدی در گفتگو با فارس اعلام کرد:
‎این پیشکسوت هنر نمایش، با اشاره به این امر
‎که اگر این اثر بد اجرا می‌شد، بسیاری از افراد از این موضع بدشان نمی‌آمد، یادآوری کرد: کارگردان این اثر تلاش کرده است تا اثری فرامرزی و جهانی را ارج گزاری کند و اثری قابل قبول، قابل باور و در چهارچوب تئاتر رئالیستی و نظرات استانیسلاویسکی در حوزۀ بازی بازیگران را روی صحنه ببرد.
‎تأییدی، اجرای «گالیله» را اجرایی خوب دانست که پس از مدت ها به نظاره نشسته است، گفت: با این که در این روزها از تماشای بسیاری از نمایشنامه ها خسته می‌شدم، از دیدن این اثر بسیار لذت بردم و این اتفاق زمانی وجهۀ خود را بیشتر نشان می‌داد که مثلاً نمایش «ویلیام شکسپیر» به نمایشی دیگر تبدیل شده بود و در برخی از موارد، مدرنیته، جای خود را به رئالیسم داده بود.

‎وی با اشاره به این که پیش تر ... دیدن ادامه » در کشور آلمان، اجرایی از نمایشنامۀ «گالیله» را با زبان اصلی خود نمایشنامه دیده است و پس از تماشای اثر پویان، آن اجرا را با اجرای این کارگردان ایرانی مقایسه کرده است، افزود: زمانی که این اثر را با اجرای اروپا مقایسه کردم به این نتیجه رسیدم که کارگردان این اثر، نمایشی بسیار موفق را به روی صحنه برده است که حتی در بازی بازیگران با هنرپیشه هایی که این اثر را در اروپا به اجرا گذاشتند، تفاوتی ندارد.
امیرمسعود فدائی و Leon S. Kennedy این را خواندند
حمید غدیری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت سانس های تازه این نمایش با بازی امیر یل ارجمند، شاهین علایی نژاد، فاطمه امینی و ..از پنجشنبه ۲۷ تا جمعه ۲۸ مهرماه همینک آغاز شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت دو سانس سه شنبه ۲۵ و چهارشنبه ۲۶ مهرماه با ۵۰٪ تخفیف فردا ساعت ۱۰ آغاز خواهد شد.
شهراشوب مفتاحی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت این برنامه با ۵۰٪ تخفیف روزهای نخست فردا ساعت ۱۰ صبح آغاز خواهد شد.
صدف اسمعیل پور و شهراشوب مفتاحی این را خواندند
اناهیتا رضایی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید