آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال نمایش خروس می‌خواند
S3 : 20:43:28 | com/org
امکان خرید پایان یافته
۱۰ مرداد تا ۰۵ شهریور ۱۳۹۵
۱۹:۰۰
۱ ساعت و ۲۵ دقیقه
بها: ۳۰,۰۰۰ تومانتیاتر شایا  - از همراه داشتن فرزندان زیر ۱۰ سال خودداری نمایید.

| تیوال تماشای این برنامه را پیشنهاد می کند |
برچسب «پیشنهاد تیوال» بنابر شاخص‌هایی شامل کیفیت اثر اعطا شده و تجاری یا سفارشی دریافت نمی‌شود

گزارش تصویری تیوال از نمایش خروس می‌خواند / عکاس: گلشن قربانیان

... دیدن همه عکس‌ها ››

گزارش تصویری تیوال از نمایش خروس می‌خواند / عکاس: سید ضیا الدین صفویان

... دیدن همه عکس‌ها ››

گزارش تصویری تیوال از تمرین نمایش خروس می‌خواند / عکاس: سید ضیا الدین صفویان

... دیدن همه عکس‌ها ››

اخبار

›› مهدی شفیعی: خروس می خواند کار شاعرانه ایست!

›› تقدیر از شبنم مقدمی در نمایش خروس می خواند!

›› دنیای چخوفی آقای کرمی

›› خروس می‌خواند نقدی بر شرایط زندگی اجتماعی ماست

›› خروس می خواند نمایشی تاثیر گذار برای شناخت روابط خانواده است

›› خروس تا ۵ شهریورماه می‌خواند

›› "خروس می‌خواند"میزبان عکاسان و خبرنگاران اصحاب رسانه و انجمن عکاسان تئاتر می‌شود

›› خروس شنبه ها هم می خواند

›› خروس می خواند با حضور سه درام‌نویس شناخته شده آغاز می‌شود

›› پوستر «خروس می‌خواند» رونمایی شد

ویدیوها

آواها

 
گفتگوی تیوال با شهرام کرمی
شعر خروس میخواند نیما یوشیج الهام بخش این نمایشنامه بود

مکان

خیابان طالقانی، خیابان شهید موسوی شمالی، جنب خانه هنرمندان، تماشاخانه ایران‌شهر
تلفن:  ۸۸۸۱۴۱۱۵_۸۸۸۱۴۱۱۶

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
خروس میخواند را برای تماشا پیشنهاد میکنم . بر خلاف نظر برخی کاربران و با احترام به آنها باید اذعان کرد که جدا از بازی های روان این اثر دارای نمایشنامه یی خواندنی و
در نهایت بر روی صحنه دیدنی است . باید دید انتظار ما از نمایشنامه چیست ! صرفا یک سری موقعیت برای تماشا یا حتما داشتن پیامی فلسفی ، سیاسی یا اجتماعی !
نمایشنامه همان طور که در خروس میخواند وجود دارد باید صاحب ایدولوژی مشخص باشد . همان طور که کارگردان می بایست صاحب ایدولوژی مشخص باشد . این اثر
با ایده بستر خانواده آغاز میشود و با ایدولوژی موقعیت آدمهای یک خانواده در بستر جدیدشان پیش میرود . دیدن تئاتر حوصله میخواهد و اندیشه و این اثر حوصله من را سر جایش آورد . با آرزوی موفقیت برای تمامی عوامل گروه .
دیشب همراه دختر دایی عزیز به تماشای نمایش " خروس می خواند " نشستیم.

بازیها روان و انتخاب غالب بازیگران کاملا متناسب با نقش ها بود.خصوصا بازی بازیگران نقش های سیروس و مهری و اتابک کاملا متناسب با نقش انتخابی بود و هر سه این هنرمندان واقعا خوش درخشیدند.
اما انسجام کلی کار ضعیف بود و به قول دختر دایی جان بازیها پراکنده بودند و داستان خط روایی مشخصی نداشت. من به ویژه نقش خسرو خان را درک نمی کردم ...
کاراکتری که داستان حول او می چرخید و تا پایان چگونگی احساسات و افکارش و اصولا هدف غایی از تمام اینها پوشیده و مبهم باقی ماند!
هر یک از فرزندان و حتی مهری و رحیم دچار خودخواهی خود بودند و از حودخواهی سایرین و عدم توجه دیگران نالان.اما خسرو خان ... واقعا چه فکر می کرد و چه حسی داشت و می خواست به مخاطب چه بگوید؟کسیکه به ماهیها و گلها علاقه داشت تمام اموالش را از جان و دل می بخشید اما علی رغم تجربه تلخ ترک خانه پسر ارشدش به واسطه بی توجهی هایش ... همچنان با فرزندان دیگر که پاره های تنش بودند همانطور خودخواهانه و با فاصله رفتار می کرد.واقعا متوجه پیام رفتار ... دیدن ادامه ›› ی وی نمی شدم.
گرچه بازیها به طور کلی خوب و روان بود ( البته مه لقا باقری به نظرم بهتر است همان نقش های تاریخی را ایفا کند که اتفاقا بسیار در ایفای این نقش ها موفق است و خوووب عمل می کند،اما از ایفای نقش های امروزی بهتر است خودداری کند زیرا به قدری با وجودش عجین شده که در نقش های ساده هم حال و هوای نقش های تاریخی را القا می کند )اما نامفهوم بودن پیام و خط کلی داستان با آن پایان بی موقع باعث شد در مجموع نمایشی نباشد که تماشایش را به کسی پیشنهاد کنم.(به عنوان یک مخاطب عام البته مطمئنا دیدگاه اهالی هنر بسیار دقیق تر و روشنگرانه تر خواهد بود)به نظر می رسد اخیرا تیوال در نمایش هایی که تماشایشان را پیشنهاد می دهد عوامل دیگری را جز کیفیت کلی کار در نظر می گیرد!
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
دنیای چخوفی آقای کرمی

مقدمه در روزهای گرم تابستان، سالنهای تئاتر تهران میزبان دو اثر با رنگ‌مایه‌های آثار آنتوان چخوف هستند. چخوف برای مخاطب ایرانی نویسنده محبوبی است. داستانهای کوتاهش با مطایبه‌های ظریف و طنزی تیز و تند، سالهاست هواداران پروپا قرص ایرانیش را راضی نگاه داشته است. کثرت ترجمه‌های آثار چخوف تا به جایی رسیده است که نامه‌های شخصیش نیز برای مخاطب ایرانی دردسترس است. چخوف نویسنده‌ای است که بیش از هر نویسنده دیگری ابعاد زندگیش در ایران قابل مطالعه است. آثارش از آغازین روز تئاتر شهر بر صحنه بوده و تا امروز محبوب کارگردانان است. الگوی کاری چخوف در درام‌نویسی برای نویسندگان ایرانی نیز جذابیتهایی داشته است. برخی کمدی آن را همچون نیل سایمون در قالب شخصیتهای طبقه متوسط نمودار کردند و برخی سردی و کرختی نمایشنامه‌های بلندش را آداپته. حال در ایام گرم تابستان حمید امجد و شهرام کرمی به سراغ الگوهای مشهور چخوف در نمایشنامه‌نویسی بلند رفته‌اند و در ایرانشهر، امیررضا کوهستانی نمایشنامه‌ای از او را در قالبی غیرچخوفی روی صحنه برده است. پس قرار بر این است در سه یادداشت مجزا این جهان چخوفی حاکم بر سالنهای تئاتر را بررسی کنیم.
نخست باید از خود پرسید از درام چخوفی چه می‌دانیم؟ نسبت به آن چه حسی داریم؟ وقتی آن را می‌خوانیم از آن چه برداشتی می‌کنیم؟ آیا آن طور که چخوف می‌گفت برایمان کمدی محسوب می‌شود یا آن گونه که استانیسلاوسکی خوانش می‌کرد داستان تلخ یک ... دیدن ادامه ›› طبقه است؟
جواب تمام این سالها سخت و مشقت‌بار است. چخوف برای مخاطب ایرانی محصول تکثری از آراست. بخش عمده‌ای از خوانشهای ما معطوف به ترجمه‌هایی است که از آثار او منتشر شده است که در اندیشه و زبان مترجم بر کلیت اثر تسری پیدا کرده است. مترجمان ایرانی با نوشتن یک مقدمه مفصل یا انتخاب جنس زبان - در قالب پارول سوسوری - ذهن مخاطب را به مسیری ورای درام چخوف می‌بردند؛ برای مثال خوانش سوسیالیستی سیمین دانشور در ترجمه «باغ آلبالو» و تسری آن در ترجمه یا زبان پرطمطراق کامران فانی در ترجمه «سه خواهر». آنچه مسلم است زبان بدلی و تصنعی نشأت گرفته از ترجمه، مهمترین عنصر دریافت شده از درام چخوفی است. اندک اثری را می‌توان نام برد که درام چخوف را در چنته اندیشه کارگردانش اسیر کرده باشد. شاید بهترین مثال برای این مبحث «اتاق شماره 6» ناصر حسینی‌مهر باشد که آن هم اقتباسی از متن چخوف است. با کمی تأمل می‌توان گفت کمتر درام‌نویسی تلاش کرده است روح درام چخوفی را در یک بستر ایرانی متبلور کند. شاید برخی از رادی سخن بگویند؛ ولی به دلایل متعددی این مسأله منتفی است.
در این میانه نگاه ما به آثار چخوف می‌ماند همان تصورات متکثر از تله‌تئاترهای کمیک داریوش کاردان یا اجراهای باشکوه «مرغ دریایی» اکبر زنجانپور. همه چیز در سقوط اشرافیت دودمان رومانوف و «سرف»هایی که در اضمحلال طبقاتی دچارند، امیدشان به خیابانهای پاریس است و طرز حرف زدنشان آنان را از رعیتهایشان مجزا می‌کند. حال در چنین خوانش چخوفی نمایش «خروس می‌خواند» به جای رسیدن به زبان بدلی و ساختگی، درام چخوف را در ساختار و فرم درک کرده است تا نمایشی ایرانی با المانهای چخوفی ارائه کند.
«خروس می‌خواند» شهرام کرمی داستان خانواده‌ای است که هر یک از شخصیتهایش با مشکلی روبه‌رو است و مهمترین آن، پدری است تنها. برخی از فرزندان بر این باورند که پدر بهتر است به یک آسایشگاه منتقل شود و برخی اعلام آمادگی می‌کنند که می‌توانند از او پرستاری کنند. یکی از پسرها خواهان فروش خانه مادری هستند و پدر از بازگشت پسر بزرگتر پس از سالیان سال می‌گوید. در نهایت هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد. کسی به آسایشگاه نمی‌رود، کسی خانه را نمی‌فروشد و کسی پسر بزرگ را در خانه نمی‌بیند.
دوم شهرام کرمی در ابتدای کلمه از چخوف آن پیشنهاد نویسندگی را می‌گیرد: ابتدا و انتهای متن را حذف کن. نمایش با مقدمه‌ای آغاز نمی‌شود که بتوان به واسطه‌اش شخصیتها را بازشناخت. دریافت ما از شخصیتها به رفتاری است که در کلیت نمایش ارائه می‌دهند. شخصیتهای افتتاحیه سه تن هستند و همگی درگیر و دار یک پدر، چیزی شبیه «سه خواهر». هر یک به فراهود موقعیت اجتماعیش وضعیتی منحصربه‌فرد دارد و قرار نیست این موقعیت در دیالوگ انتقال یابد. همه چیز به بازی معطوف است. پسری شیفته بودیسم، دختر عصبی و نگران و پسری لات‌مسلک، اینان شخصیتهایی هستند که نه با گفتن من عصبی هستم یا خفنم؛ بلکه با کنشهایشان قرار است خود را معرفی کنند. این وضعیت برای تک‌تک شخصیتها تکرار می‌شود. این حذف ابتداست، جایی که می‌گویم آقا یا خانم فلانی، با چند و اندی سال، در بسان شغل فعال است و این گونه زندگی می‌کند و لباس می‌پوشد.
اما کرمی انتها را نیز از نمایش می‌گیرد و این از ابتدا نیز مهمتر است. بریدن انتهایی که دریافتش برای مخاطب ایرانی یک بداهت است و او انتظارش را می‌کشد. مخاطب در انتها چیزی به دست نمی‌آورد. او توقع دارد در داستان تضاد میان نسلها، اختلاف میان پدر و فرزندان، تلنگرهای پاشش خانواده و بازی با نوستالژیها، نکته، پیام یا تجربه‌ای اخلاقی دریافت کند و او چیزی جز رفتن پدر و ندیدن پسر نصیبش نمی‌شود. این همان عنصر چخوفی است که کرمی با بهره‌گیری در تمامی اثر، پایان‌بندیش را به کمکش امضا می‌کند.
کرمی با خست اطلاعات می‌دهد. با دیدن 90 دقیقه نمایش مخاطب اطلاعات زیادی برای تعریف کردن ندارد. او مدام با سوالهایی مواجه می‌شود که نمی‌تواند جوابی برایش بیابد؛ اما او نمی‌داند که این یک تکنیک چخوفی است. در این ساختار شخصیت نیز همچون مخاطب بدون اطلاع است. او چیز زیادی از جهان اطرافش نمی‌داند. او در یک لفافه فرو رفته است که عموماً خانه مجازی از آن است. در «سه خواهر» شخصیتها بر صندلیهایشان تکیه زده‌اند و درباره مسکویی حرف می‌زنند که نمی‌بینندش. مسکوی آنان انتزاعی است؛ همان طور که برای مخاطب انتزاعی است. در این درام روایت راکد است و ابزار لازم برای پیشبرد داستان ارائه نمی‌کند. این رکود نیز جنبه روانی دارد؛ چرا که مردمان نمایش در رکود هستند. آنان چیزی برای ارائه ندارند. آنان قصه‌ای برای تعریف کردن ندارند. تلاش می‌کنند؛ ولی مذبوحانه.
سوم کرمی در حالی به سراغ درامی با حال و هوای ایرانی می‌رود که مخاطبش با توجه به داشته‌های ذهنی سابقش توقع دیدن بازیهای همیشگی را دارد. در این بازی زبان تلاش می‌کند خود را به جریان حاکم گفتاری متمایل کند، همه چیز در یک رئالیسم افراطی خلاصه شود و احیاناً در داستان شخصیتها ریزه‌کاری‌هایی از زندگی ایرانی را برجسته کنند - که عموماً تبدیل به کاریکاتور می‌شوند؛ همانند نمایش «قصه ظهر جمعه» محمد مساوات. ما در مقام مخاطب به احیای گذشته‌امان می‌خندیم؛ ولی این فرایند در «خروس می‌خواند» عملی نمی‌شود. مخاطب به ندرت لبخند می‌زند. او سکوت می‌کند و به چیزی نگاه می‌کند که در رکود نگاهش داشته است. جهان اثر سیال نیست.
کرمی برای نزدیک شدن به این جهان چخوفی برخی عناصر مشترک در نمایشنامه‌های چخوف را دست‌مایه کار قرار می‌دهد. نخست خانواده‌ای که میان ذهنیت تا فعلیتشان فاصله زیادی است. آنان چیزی را که می‌گویند عملی نمی‌کنند. رخوتی در وجودشان رخنه کرده که توانایی برون‌رفت از آن را ندارند. نگرانشان می‌کند و آن را منوط به رابطه میان خود و پدر می‌دانند. در اینجا برخلاف «سه خواهر» و «باغ آلبالو» پدر حضور دارد؛ ولی حضور پدر نیز پذیرای حضور دیگران نیست. شخصیتها مدام یکدیگر را کتمان می‌کنند. کرمی برای رسیدن به این تشتت نیاز به عنصر دیگری دارد و او از چخوف خانه را عاریه می‌گیرد. خانه همان جایی است که می‌تواند شخصیتها را زیر چترش حفظ کند و داستان را روایت کند؛ اما خانه نیز در خطر فروپاشی است. یکی از معدود گره‌افکنی‌های موجود در نمایش فروختن خانه و مخالفت دختر است و این مخالفت با گذشته ارتباط مستقیم دارد. خانه متعلق به مادری مرده است. می‌توانیم با «باغ آلبالو» مقایسه‌اش کرد و زمانی که پدر از خانه می‌رود، دیگر خانه ماهیتش را از دست می‌دهد. هیچ تفاوتی با فروخته شدن ندارد.
حال شهرام کرمی برای تعریف این سقوط نیازمند آن است که به شخصیتهایش موقعیت اجتماعی اعطا کند. پیشتر گفته شد او این فرایند را در کنشها تعبیه کرده است، نه در دیالوگها. اما در نمایشی که کنشگری محدود است، نیازمند چیدمان دیگری است و رمضان کلید حل معماست. خانه‌ای قدیمی - به واسطه شمعدانی‌ها و ماهی‌ها - و احتمالاً بزرگ با در نظر گفتن سالن سمندریان و بهره‌گیری کرمی از حداکثر فضای آن - که مجاز از بزرگی سازه است - موقعیت اجتماعی خانواده را با فقدان رمضان تعریف می‌کند. خانواده سرف ایرانی فروریخته است. جایی که پدر را دیگران «آقا» خطاب می‌کنند.
گام مهمتر در نمایش «خروس می‌خواند» محو کردن کنشهاست. در آثار چخوف اصولاً اتفاقات خارج از صحنه رخ می‌دهند و این اتفاقات گره‌افکن و گره‌گشا هستند. برای مثال در «باغ آلبالو» حراج خانه در خارج از صحنه رخ می‌دهد و مخاطب بدون اینکه بداند چه رخ داده است باید تبعاتش را ببیند. در «سه‌ خواهر» نیز آتش‌سوزی که کمک زیادی به پیشبرد داستان می‌کند در حد یک تشریح صحنه بامزه و به سبک چخوفی تقلیل پیدا می‌کند و در نهایت شخصیتها تحت تاثیر آن از ماوقعش حرف می‌زنند. شهرام کرمی نیز زیرکانه این وضعیت را در «خروس می‌خواند» اعمال می‌کند. او شخصیتهایی را در غیبت حفظ می‌کند. یک دو قطبی حضور/غیاب شکل می‌گیرد. مخاطب شخصیتهایی را روی صحنه می‌بیند که حذفشان خللی ایجاد نمی‌کند؛‌ اما آمدن شخصیت غایب روی صحنه می‌تواند او را غافلگیر کند. ولی کرمی می‌داند نیامدن او بیشتر غافلگیر می‌کند. شاید تعلیق چخوفی به شیرینی و هیجان‌انگیزی تعلیق هیچکاکی نباشد؛ اما کار می‌کند.
ترفند نهایی نیز به زعم نویسنده خروس است. خروس در نمایش «خروس می‌خواند» چیزی شبیه مسکو و پاریس است. هدف غایی که شخصیتها آرزویش را دارند؛ ولی نمی‌دانیم به چه دلیل. تنها چیزی برآمده از ذهنیت شخصیتهاست. اگرچه در داستانها چخوف این آرزو عینی نمی‌شود؛ اما در «خروس می‌خواند» در نهایت خروس می‌خواند.
چهارم نمایش «خروس می‌خواند» بازگشت عجیبی برای شهرام کرمی به ساحت تئاتر بزرگسالان است. مردی که نامش با تئاتر کودک مترادف شده است؛ اثری ضدروایی خلق کرده است. فضایی انتزاعی در بستر داستانی به نظر ایرانیزه پدید آورده است. از یک دکور صحنه عجیب بهره گرفته است و در نهایت چخوف را ایرانی کرده است. زبان ترجمه‌ای مرسومش را از آن گرفته است و کلیدهای دراماتیکش را به کار بسته است. کرمی به مخاطبش سکوت اهدا می‌کند تا در پایان تماشای اثر نداند چه باید بگوید؛ همان طور که پس از «دایی وانیا» حرفی برای گفتن ندارد. همه حرفها را بقیه زده‌اند بدون آنکه چیز خاصی گفته باشند.
کرمی به خوبی رکود و رخوت چخوفی، انسانهایی که میان جهان دیروز و امروز معلقند و تکلیفشان مشخص نیست را به نمایش گذشته است. مرد دیروز با علم بر وضعیت خود بار سفر می‌بندد و امروزیها باید منتظر بمانند تا به گذشته بپیوندند. با این حال گامهای کرمی نیز معلق است و نیاز به زمان دارد. شاید علاقه او به درام چخوفی در گذر زمان به یک پختگی ناب رسد تا تصویر جعلی چخوف در نمایشنامه‌های بلندش از ذهنیت مخاطب ایرانی رخت بربندد.
به آگاهی می رسد امکان خرید بلیت روزهای شنبه ۱۶، یکشنبه ۱۷ و دوشنبه ۱۸ مرداد ماه، روز سه شنبه ۱۲ مرداد ماه ساعت ۱۴ فراهم می شود.
چه زمانی بلیتهای 21 و 22 رو برای فروش میذارید؟ من از شهرستان میخوام بلیت بگیرم و وقتی که انقدر دیر بلیتها رو باز می کنین, نمیتونیم برنامه ریزی کنیم. آدم باید از یه هفته قبل دیگه برنامه ش رو بدونه
۱۳ مرداد ۱۳۹۵
می تونید با این شماره 09۳54859613 تماس بگیرید
۱۳ مرداد ۱۳۹۵
سلام چه زمانی سانس 4 شهریور می تونم ررزو کنم
از شهرستان میام تهران میشه اطلاع رسانی کنید سریع بلیت رزرو کنم
۲۷ مرداد ۱۳۹۵
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
امروز در اولین اجرا نمایش خروس می خواند را دیدم. خیلی برایم غافلگیر کننده بود. طراحی صحنه خاص و عجیب و فضای نمایش و بازی ها مرا جادو کرد. همه چیز ساده بود ولی الان چند ساعت است که از سالن بیرون آمده ام ذهن من درگیر کار است. دیالوگ های ساده و روان و بازی زیبای بازیگران خیلی حرف دارد. من به این کار و گروه احترام می گذارم. بازی خانم رویا افشار و بهنام شرفی و سروش طاهری و فرامرز قلیچ خانی و مهلقا باقری عالی بود. یعقوب صباحی هم خوب بود. به این گروه تبریک میگم برای این نمایش خوب.