تیوال نمایش ماجرای عجیب سگی در شب
S2 : 15:13:32
خرید بلیت
۴۰,۰۰۰ تومان
٪۲۰ تخفیف
٪۳۰ تخفیف
  ۱۹ خرداد تا ۱۶ تیر
  ۲۱:۰۰
  ۱ ساعت
 بها: ۴۰,۰۰۰ تومان

: سایمون استیونز
: افسانه کمالی
: (به ترتیب حروف الفبا) شای لین اسداللهی، رویا دعوتی، فرزام رنجبر، صبا سرور، علی پویا قاسمی، علی نجفی

: علی شمس
: فاطمه جابری نیا، مهشید فقیری
: موسسه افرا
: محمد حسن هندی
: بابک کیوانی
: امید اکبری
: دینا یوسف پور
: ثمین سالک
: سروش کریمی نژاد
: محمد شمس، غزاله رمضانی
: علی فتحی
: ثمین سالک، محمد مصیبی
: افسانه کمالی
: رز ارغوان
: محمد مصیبی، سوگل جوادی مجد، الهه رضاوندی
: فاطمه جابری نیا
: مهشید فقیری، رومینا زاهدی
: کیوان ضیاپور
: سیدمحسن رفعتی
: شایان جمشیدیان
: حسین پناهی
: ملیکا راد

- بر اساس رمان «ماجرای عجیب سگی در شب» نوشته مارک هادون
«ماجرای عجیب سگی در شب» (The curious incident of the dog in the night time) رمانی نوشته مارک هادون است که سایمون استیونز نمایشنامه آن را نوشته است.


وقایع این نمایش در انگلستان می‌گذرد و در واقع هسته اصلی داستان شرح سفر پرماجرای قهرمان داستان از سوئیندون به لندن است. داستان از زبان کریستین بون که دختری مبتلا به اوتیسم است، بیان می‌شود و از همین رو لحن ویژه و منحصربه‌فردی دارد. او به علت این بیماری خاص از درک مسائل عادی زندگی عاجز است، اما هوش فوق‌العاده‌ای دارد و دنیا را متفاوت می‌بیند.

مکان

حافظ، نوفل لوشاتو، بعد چهارراه رازی، نرسیده به خیابان ولیعصر، کوچه زیبا، پلاک ۱، عمارت نوفل‌لوشاتو
تلفن:  ۶۶۴۸۳۷۴۲

گزارش تصویری تیوال از نمایش ماجرای عجیب سگی در شب / عکاس: پریچهر ژیان

... دیدن همه عکس ها »

ویدیوهای وابسته

آواهای وابسته


«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
برای بار دوم کار رو دیدم و حتی بیشتر از بار اول لذت بردم.
کمی تغییر و تعدیل اعمال شده بود ولی ماهیت کار همچنان محفوظ بود.
مثل اثار خوب، چه کتاب، فیلم، موزیک این تیاتر هم لایه لایه و پر از نکات ظریفه. تماشای مرتبه دوم، لذت متوجه شدن اونها رو به ارمغان میاره. مثل نوشیدنی خوردن پدر، مادر و راجر در ابتدای کار.
این اجرا رو میشه به تعداد بازیگرانش دید و هر بار فقط به یکی توجه کرد تا نکته، حرکت، نگاه، لبخند، میمیک یا کلامی از دست نره. هر کاراکتر سرشار از نکات و ظرافتهاییه که دیدن و متوجه شدنشون بسیار لذت بخشه.

از طرفی نگاهی اینچنین به شرایطی که حدود ۲۰۰ هزار نفر در ایران باهاش دست و پنجه نرم می کنند، بسیار با ارزشه. البته این آمار افراد ثبت شده با اوتیسم حاده. خیلی از افراد حتی نمی دونند که اوتیستیک هستند. و تمام عمر خودشون و اطرافیانشون ازار می بینند. ... دیدن ادامه »
این آمار در آمریکا ۱ کودک از هر ۵۹ کودکه!
موضوع وقتی جالبتر میشه که بدونیم انیشتین، تیم برتون، داروین، بیل گیتس، توماس جفرسون، استیو جابز، استنلی کوبریک، موتسارت، نیوتن، لودویگ ویتگنشتاین از نوابغ اوتیستیک هستند. نوابغی که دانش و تجربه ما از دنیا رو متحول کردند.
این اجرا باعث میشه بهتر بدونیم درون ذهن این عزیزان چه میگذره. چرا برامون نامفهوم یا عجیبند. یا عکس العمل های شدید نسبت به اتفاقات ساده(برای سایرین ساده) نشون میدن.
طرز فکر، رفتارهای تکرار شونده، ازارهای درونْ ذهنی، نبردهای ذهنی، پیروزی های ذهنی، تاییدها و نشان لیاقت های ذهنی، اصوات ناخوشایند، گفتگوهای درونی، تصویر ذهنی متفاوت از افراد واقعی و خیلی نکات ریز و درشت دیگه که به زیبایی نمایش داده میشن.

در دو نظری که نوشتم، واژه زیبا رو زیاد استفاده کردم. علتش هم اینه که از نظر من بیان زیبای یک حقیقت تلخ، کار پسندیده ایه. اگر ذهن اوتیستیک بصورت کاملا عینی نمایش داده میشد، نه تنها کمکی به دید ما نسبت بهشون نمی کرد حتی شاید باعث پس زدگی هم میشد. نمایش سرگرم کننده و شاد(به قول اونا، فان و انتزتینینگ) بسیار انتخاب مناسبی برای معرفی بود.

دست مریزاد
دوباره به تماشا خواهمت نشست
اجرای یک نمایش تئاتر بهانه برپایی غرفه‌ خیریه انجمن اوتیسم شد
تهران- ایرنا- هم‌زمان با آغاز اجرای «ماجرای عجیب سگی در شب»، عمارت نوفل‌لوشاتو میزبان غرفه انجمن اوتیسم ایران جهت دریافت کمک‌های مردمی برای حمایت از مبتلایان به این بیماری شد.

به گزارش روابط عمومی عمارت نوفل‌لوشاتو، «ماجرای عجیب سگی در شب» به کارگردانی افسانه کمالی، رمانی از مارک هادون است که توسط سایمون استیوز به صورت نمایشنامه نوشته شده و شخصیت اصلی آن دختری مبتلا به اوتیسم است.

وقایع این نمایش در انگلستان می‌گذرد و در واقع هسته اصلی داستان شرح سفر پرماجرای قهرمان داستان از سوئیندون به لندن است. داستان از زبان کریستین بون که دختری مبتلا به اوتیسم است، بیان می‌شود و از همین رو لحن ویژه و منحصربه‌فردی دارد. وی به علت این بیماری خاص از درک مسائل عادی زندگی عاجز است، اما ... دیدن ادامه » هوش فوق‌العاده‌ای دارد و دنیا را متفاوت می‌بیند.

هم‌زمان با آغاز اجرای «ماجرای عجیب سگی در شب» از 19 خرداد، عمارت نوفل‌لوشاتو میزبان غرفه انجمن اوتیسم ایران برای اطلاع رسانی پیرامون این بیماری شد.

رمان «ماجرای عجیب سگی در شب» نوشته مارک هادون توسط سایمون استیوز به صورت نمایشنامه نوشته شده و افسانه کمالی ترجمه این متن را بر عهده داشته است. علی شمس کارگردان و نمایشنامه نویس به عنوان مشاور در کنار این نمایش حضور دارد.

شای لین اسداللهی، رویا دعوتی، فرزام رنجبر، صبا سرور، علی پویا قاسمی، علی نجفی از بازیگران این نمایش هستند.

همچنین شب گذشته هنرمندان و چهره‌هایی مانند هوتن شکیبا، سروش صحت، کاظم سیاحی و محمدعلی آهنگران مهمان نخستین اجرای «ماجرای عجیب سگی در شب» بودند.

www.irna.ir/news/83347706/
عجب انعطاف بدنی خوبی داشت علی پویا قاسمی و بازی خوبی ارایه داد ، و همچنین اون خانمی که موی بلوند داشت فکر کنم اسمشون شایلین باشه.
٣ روز بعد از دیدن نمایش منتظر ماندم تا تمامی نویزها و اصوات محیطی و موزیکال در ذهن و روانم ته نشین شود تا بتوانم چند خطی بنویسم! :))

بر اساس رتبه بندی ٢٥ نمایش برتر در قرن ٢١ از منظر خلاقیت،ژرف نگری و خلق شخصیت هایی با استانداردهای جدید برای نمایشنامه های نسل نو ، نمایشنامه "ماجرای عجیب سگی در شب" از سایمون استیونز در رتبه دهم قرار می گیرد که اصالت و ریشه آن در شرحی بسیط از نُوِلی با همین عنوان نوشته مارک هادون نشأت می گیرد که در نهایت برای سایمون استیونز جوایز لارنس اولیویه در سال ٢٠١٣ و تونی در سال ٢٠١٥ را به ارمغان می آورد و به موازات آن جوایزی از برادوی را نیز تصاحب می کند که کارگردان محترم اثر در ایران خانم افسانه کمالی زحمت ترجمه را نیز بخوبی کشیده اند با اندکی تغییر مانند تغییر در جنسیت شخصیت اصلی از نوجوان پسر به دختر و موارد جزئی دیگر؛

اثری موزیکال و فرمالیستی که از ذهن شخصیت اصلی (کریستین) بر اساس اختلال اوتیسمی او با جهان بیرونیش روبرو می شویم، منطبق با حوزه تعریف شخص مبتلا به اوتیسم، در نمایش شاهد نظم افراطی و فیلترهایی از رنگ های مورد علاقه کریستین هستیم، علاوه بر آن روایتگری نیز بعهده خود اوست، نوجوانی که با هوش بالایش در جدال با پیرامون خود و حتیٰ گاهی بطور مثال شخصیت روحانی قصه را در مذهب ، فلسفه و منطق به چالش می کشد، علاقه مفرط کریستین به ریاضی و اعداد و همچنین کاراکتر شرلوک هولمز ، نمایش را به سمت یک پردازش ریاضی و منطق در جهت کشف معمای شکل گرفته در درام بر اساس شم پلیسی پیش می برد و تا انتهای اثر به حل و فصل ماجرا می پردازد و به نوعی آرک تایپ جستجوگری او را نظاره گر خواهیم بود، شخصیتی که ٢ بازیگر توانا برای بازی های بیرونی و درون ذهنی او تلاش می کنند؛

استفاده از ویدئو وال در انتهای صحنه نمایش و استفاده حداکثری از مالتی مدیای موجود در خدمت خلق تصاویر و رنگهای انتزاعی و راهبردی مناسب برای خط سیر مکان و زمان قصه است؛

طراحی حرکات نمایشی موزون برای بازیگران بصورت منفرداً و جمعی کاملاً مشهود است (در امتداد ریتم موزیکال نمایش)؛
مجموعه بازی های کلیه بازیگران بی نظیر و درخشان است که نشان از تمرینات بلندمدت و سخت گروه دارد و البته که برخی از بازیگران به ایفای چند نقش مختلف در خط روایت داستان می پرداختند؛ و از همینجا به خانم صبا سرور و جناب علی پویا قاسمی برای حرکات بدنی سخت و دیالوگهای مکرر و سریع و بدون تپق تبریک و تشکر ویژه عرض می کنم؛

نمایشی مبتنی بر فرم که ریشه های سوررئال در آن موج می زند، و در راستای اجرای فرمالیستی خود تکنیک های تکرار، کوچک نمایی و کُنش جسمانی در صحنه به وفور آشکار است تا هرچه بهتر مخاطب را با این نوع از شخصیت (اختلال اوتیسم) مواجهه و آشنا کند لذا از نظر جایگاه اجتماعی و آگاهی رسانی نیز رسالتی بر عهده دارد ، بر اساس جامعه آماری (جمعیت حدود ٢٠٠ هزار نفری اوتیسم در ایران) این نمایش انتخاب مناسبی است تا مخاطبین با این افراد و مشکلاتشان بیشتر آشنا شوند و کار خوبی که به موازات اجرا صورت پذیرفته حضور نماینده انجمن اوتیسم ایران است که در بیرون سالن و در کانت مخصوص به خود پیش از نمایش آماده اطلاع رسانی شفاهی و کتبی است؛

طراحی صحنه،نور و لباس و گریم های اکستریم در راستای تم داستان و اجراست که نگاه و حساسیت کارگردان در جزئیات کاملاً هویداست؛

کارکرد ... دیدن ادامه » اشیاء در صحنه علاوه بر کمک به تکنیک های اجرایی در فرم ، شاخصه های درونمایه اثر را نیز به معرض نمایش می گذارد مانند کارکرد اسباب بازی ها در جهان بیرونی و کنشگری آنها به موازات علایق شخصیت اصلی؛

با توجه به ضرب آهنگ سریع در روایتگری قصه (که خود از درونمایه اثر هویت می گیرد) ممکن است مخاطب نوعی چون من تا حدی دچار گنگی در محوریت داستان شود که این می تواند برای مخاطبینی که نمایشنامه یا نول اثر را نخوانده اند در مسیر این شتاب طوفانی آسیب زننده باشد؛
علاوه بر آن شدت نویزها و سرعت در برخی دیالوگها و حتیٰ بخشی از آثار موزیکال غالباً در نیمه دوم نمایش مغز مخاطب را خسته می کند و شاید پیشنهاد یک اینتروال چند دقیقه ای می توانست به تمدد انرژی برای ببینده کمک شایانی باشد؛

از سرکار خانم افسانه کمالی کارگردان محترم اثر و تیم خوب و حرفه ای ایشان برای خلق این اثر زیبا نهایت تشکر را دارم ، همچنین از علی شمس نازنین که رد پایی از اجرای فرمالیستی او در این نمایش جلوه گر است.


با سلام و سلامتی و خوشی همه عزیزان تاتر دوست
این نمایش را موفق به دیدنش شدم / برای فاصله گرفتن از دنیای کنونی جامعه خودمان( گرانی ، بیکاری ، فقر ، استرس و....) و پناه بردن به رویاها ۀنهم به سبک رئالیسم جادویی می تونه نمایش خوبی باشه / به هر حال این گونه نمایش ها ترجمه خارجی است و اگر نقصانی در آنها دیده شود به این موضوع برمی گردد/ فضای عالی دکوراتیو ، میزانسن ها ، نور پردازی ، گریم ، موزیک و صحنه آرایی در مجموع امتیازی خوبی داشته و فریبنده است/
البته بازی تعدادی از بازیگران این نمایش حرفه ای است / در مجموع خسته نباشند و موفق آنها آرزوی ماست
بسیار خاص بودن نمایش و وجود متن قوی باعت شده بود با انتظار بالایی به دیدن کار بیام ولی ابتدا از دیدن صحنه ی خالی از دکور جا خوردم ، کار با ریتم بالائی شروع میشه و با توجه به تعدد شخصیت ها و حتی یکی بودن بعضی هاشون و وجود ویدئو آرت (که بسیار کار شده و هدفمند هم بود ) مدتی طول میکشه تا بیننده به خودش بیاد و بفهمه اصلن چه خبره و چی به چیه ! پرداخت آشفته و دیالوگ های سریع و چکشی چفت شدن بیننده به داستان رو به تاخیر میندازه ، درسته که این آشفتگی ممکنه از تصورات ذهنی قهرمان داستان حاصل شده باشه ولی از دید من میتونست کار شروع شکیل تری داشته باشه ، از وقتی سفر کریستین به لندن شکل میگیره همه چیز رنگ بوی جدیدی به خودش میگیره مخصوصن چالش دیدنی و جذاب قطار و ایستگاه :) ،به نظرم از اینجا به بعد نمایش اوج میگیره و به حاصل مطلوب میرسه
بازی ها همه عالی بود ، مخصوصن خود ... دیدن ادامه » کریستین ، که قدرت بیان و تسلط به نقشش تحسین برانگیز بود
عرض دورد و خسته نباشید دارم خدمت دوستان
نزدیک به 4 ستاره
تماشاگر ها دست میزنند بازیگرها تعظیم میکنند
تماشاگر ها دست میزنند و بازیگر ها میروند
سالن کم کم خالی میشود
از سالن بیرون میروم با رفقا گپ میزنم و سوار ماشین به سمت منزل حرکت میکنم یکهو بخودم می آیم و میبینم ته بلوار ارتش در سه راه لشکرکم من اینجا چکار دارم
اجرای امشب با من چه کرد غرق خیال شدم ...
چرا اجرا در من تمام نمیشود
مگر میشود در فضای یک اثر آنقدر غرق شد که ....
ماجرای عجیب سگی در شب فراتر از تصور اجرا میشود
گاهی در میان اجرا تصور میکردم که دارم به یک انیمیشن با کیفیت نگاه میکنم
فضای سورئال و مالیخولیای حاکم به جنونم میکشد و من خدا را هزار بار شکر میکنم که کارگردان و بازیگرهایی اینگونه عالی داریم خالقینی که بالاتر از کیفیت تصورم خلق میکنند
قطعاً ۵ستاره از ۵ستاره
بی حد ممنونم از تک تک عزیزان در گروه
بهترین حسه برای من خوندن این یادداشت. چیزی که به خاطرش روی صحنه میرم.ممنونم⁦⁦:-*⁩
۲۲ خرداد
⁦¯_(ツ)_/¯⁩
چی بگم
از دست شما نیلوفر خانم
۶ روز پیش، چهارشنبه
کلا باید مواظب قند بود :))))
۵ روز پیش، پنجشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کریستین
بهشت کجای جهان ماست
کشیش با درایت نگاهی عاقل اندر سفیه میکند و میگوید
تو جهان ما نیست شاید در مجموع جای دیگری باشه
کریستین
پدر روحانی بیرون از جهان ما هیچی نیست
یعنی کلا هیچ جای دیگری وجود نداره
مگر اینکه از سیاه چاله عبور کنید و اونجا باشه
تازه هیچ موقع نمیتونی بفهمی که اونطرف سیاه چاله چی وجود داره بخاطر همینه که بهش میگن سینگولاریتی ما با استفاده از امواج الکترومغناطیسی میتونیم از جاهای خیلی دور اطلاعات بدست بیاریم ، اما جاذبه اون سیاه چاله آنقدر زیاده که امواج الکترومغناطیسی مثلِ نور هم نمیتونندازش عبور کنن و اگر بهشت اونطرف سیاه چاله باشه پس مرده ها رو باید با موشک به اونجا پرتاب بشن ، که نمی شن
و مردم همشون اینرو نمیدونن
کشیش که مغموم شده اندکی فکر میکند و میگوید
کریستین عزیزم من وقتی بهت میگم که بهشت خارج از جهان ماست این یک جور اصطلاحِ شاید معنی اش اینه که اونا پیش خدا ن
کریستین
خدا کجاست؟!
کشیش از کوره در می‌رود و با خشم میگوید
کریستین ... دیدن ادامه » عزیزم ما باید در مورد این موضوع یک روز دیگه صحبت کنیم که من وقت بیشتری برای تو داشته باشم
پس فعلا فرزندم
نمایش هایی که به واقعیت نزدیکند، برای من جذابیت ویژه ای دارند و این نمایشی زیبا از یک ذهن اوتیستیکِ زیبا بود. براوو براوو براوو

با دیدن پستهای قبلی خانم کمالی متوجه ذهن زیبا و زیبا بین شون شده بودم. اینجور ذهن ها، تهوع کمی توشون هست. کردار و گفتار و هر چیزی که از این قبیل ذهنها بتراود، بسیار نادر و جذابه.

متن نمایشنامه که درجه یکه ولی وقتی درک بشه، اون هم عمیقا، خروجی میشه چیزی که دیدم. نمی تونم حدس بزنم که چقدر روی این اجرا فکر، تحقیق و بحث شده. چقدر براش رویاپردازی شده. چند بار خوابش دیده شده. ولی می دونم همه شون نتیجه و خروجی ارزشمند و درجه یکی داشته، بسیار ارزشمند. این اجرا از تمام اجراهایی که از این نمایشنامه دیده بودم(ضبط شده از اجراهای خارجی) یک سرو گردنِ بلند، بالاتر بود.

خیلی خیلی به ندرت پیش میاد از متن اصلی کوتاه بیام و اجرا برام از متن اصلی بهتر باشه ولی با این اجرا، اصلا مهم نیست استیونز چی نوشته.

این نمایش مخصوصا برای کسانیکه آشنایی مختصری با اوتیسم داشته باشند، لذت بخش تره.

اجرا بسیار پخته
انتخاب بازیگران بسیار دقیق
بازی ها، سرشار
بازی ها، حیرت انگیز
بازی ها، بی رحم
بازی ... دیدن ادامه » ها...
توانایی حرکت، انعطاف بدنی، تکنیک های مختلف نمایشی، فن بیان و... همه قوی
نورپردازی بسیار همخوان با فضای کار
گریم دیدنی
لباس به اندازه
صدا و موسیقی از ابتدا تا انتها بسیار حساب شده
استفاده خوب از امکانات نمایشیِ نو(لااقل در ایران)، بسیار خوب (چون تیکٍِ احتمالِ فلان و بهمان رو نزدم، بیشتر توضیح نمیدم)
دکور و ابزار خوب که استفاده خیلی هیجان انگیزی ازشون شد
میشه راجع به تک تک اینها بسیار نوشت ولی نوشتن کی بود مانند دیدن(یا یه همچین چیزی)
دو صد براوو به تک تک عوامل

ممنون از عصرِ دلچسب از تیاتری که برامون ساختید
تا مدتها این نمایش رو در ذهن مرور خواهم کرد
و در هر فرصتی به تماشای دوباره اش خواهم نشست
خیلی ممنونم از نظر مثبتتون.
۲۰ خرداد
آقا با همه فرمایشتون ⁦❤️⁩
چرا اولین بار
⁦⁦⁦ʘ‿ʘ⁩
۵ روز پیش، پنجشنبه
پس باعث خیلی خوشحالیه.
اولین باره نوشتید با من موافقین ؛))
۵ روز پیش، پنجشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
وقتی نوجوون بودم خوندمش و عاشق داستانش شدم، بنابراین خیلی هیجان دارم برای دیدنش!
فقط یه سوال فنی!
کریستین بون مگه پسر نبود؟
توی رمان مارک هادون که پسر بود. ینی تو نمایشنامه ی سایمون استیونز دختر شد؟
درسته گویا ! کریستوفر کریستین شده انگار ، شاید بازیگری که به تقش بخوره و پیدا کردن دختر بوده و این تغییر رو توش لحاظ کردن
۰۲ خرداد
پس صبر می‌کنیم تا ببینیم
۰۵ خرداد
بسیار موافقم
۰۵ خرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت این نمایش به کارگردانی افسانه کمالی و بازی شای لین اسداللهی، رویا دعوتی، فرزام رنجبر، صبا سرور، علی پویا قاسمی، علی نجفی (روزهای یکشنبه ۱۹ تا چهارشنبه ۲۲ خردادماه ) از ۵ خرداد با تخفیف روزهای نخست آغاز خواهد شد.
آقای سوبژه (محمد لهاک) این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
این نمایشنامه در ژانر خودش متفاوت و نوآوره.
مدتی بود دوست داشتم اجرای زنده ای ازش ببینم. این نمایشنامه زندگی رو از دید یک فرد مبتلا به اوتیسم به نمایش در میاره.
از عناوین عوامل نمایش که به نظر میاد کار فکر شده ایه. طراح ماسک، موشن گرافیک، حرکت...
چقدر منتظرم ببینم این نمایشنامه چطور اجرا میشه.
امیدوارم زودتر عکس هایی از فضای کار برامون بذارید