کمدی کودک و نوجوان رویداد آنلاین
چیدمان
تیوال نمایش منقرض‌شده‌ها
S3 : 02:11:00 | com/org
امکان خرید پایان یافته
۱۹ آبان تا ۰۵ آذر ۱۳۹۸
۱۹:۰۵
۱ ساعت و ۱۰ دقیقه
بها: ۳۵,۰۰۰ تومان
منقرض شده‌ها شرح حال هزار ساله‌ی دایناسوریست که آخرین بازمانده‌ی نسل دایناسورها بر روی زمین است. او از تنهایی و ناچاری وارد جمعیت انسان‌ها می شود. در دوره‌های تاریخی مختلف انسان ها تعبیر و تفسیرهای متفاوتی از دایناسورها دارند و این آخرین بازمانده سال‌ها با نادرستی، اغراق و تناقضات آدم های اطرافش در دوره های تاریخی مختلف است که روزگار می‌گذراند.

شبکه‌های اجتماعی تماشاخانه سپند: اینستاگرام
با خرید بلیت اجراهای این تماشاخانه و ارائه‌ بلیت همان شب، از ۱۰٪ تخفیف کافه رستوران «خانه فیروزه» در محوطه مجموعه بهره‌مند می‌شوید.

گزارش تصویری تیوال از نمایش منقرض‌شده‌ها / عکاس: پریچهر ژیان

... دیدن همه عکس‌ها ››

اخبار

›› پوستر «منقرض شده‌ها» رونمایی شد

آواها

مکان

تهران، خیابان کریمخان، خیابان عضدی جنوبی (آبان)، خیابان سپند، پلاک ۶۹، تماشاخانه سپند
تلفن:  ۸۶۰۳۷۸۰۷

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
داستان انسانهایی بود که بشدت از سیر تاریخی قبل از آمدنشان به این جهان می ترسیدند و تحت تاثیر جادوگر قبیله سعی در نفی آن داشتند اما پس از گذشت مدتی به تاریخ ما قبل خود علاقه مند شدند و سعی کردند رنگ و بوی آنرا وارد زندگی خود کنند. اما کم کم این بیان جدید از تاریخ حالت مبالغه آمیزی به خود گرفت.

نمایشى مدرن، در ژانرى «کمیک» که در زمانى به شدت فشرده، به انتقاد از انسان امروز مى پردازد و یادآور اجداد و سیر تکامل انسان هاى اولیه، به شیوه ای طنزآمیز است. انسانى که از خودبیگانه شده و بحران هویت دارد و تنهاست. و از طرفى انسانى که روزى براى حفظ بقاى خود و قبیله دور آتش گرد مى آمد، اکنون دچار تنهایى است و چاره ى این تنهایى را در داخل گوشى موبایل خود جستجو می کند. از طرفى از مخدرهاى جدید براى خاموش ساختن فریاد ترس خود و تبدیل این فریاد و اشک به خنده هاى الکى است. این نمایش خنده را بر روى لب مى خشکاند. زیرا تماشاگر نکات مشترکى از زمانه و مقطعى که در آن بسر مى برد، در این نمایش پیدا می کند. نویسنده با زیرکى خاصى علت ها و نظر خود را بیان کرده و با استعاره هاى جذابى وضعیت موجود را نقد مى کند. آینه اى تمام قد در مقابله تماشاگر قرار مى دهد. تیم اجرایى با تمام توان در تلاش بود که لحظه های خوبى را در ذهن مخاطب به یادگار بگذارد. من پیشنهاد مى کنم به این اثر عمیق نگاه کنید.
یدداشتی از رسول نظرزاده عضو کانون منتقدان تئاتر
درباره ی نمایش منقرض شده ها


نمایش «منقرض شده » بانگاهی انتقادی / تمثیلی از دوره ای سخن می گوید که دیگر جایی برای حضورروشنفکران که در اینجا به شکل انقراض دایناسورها خود را نشان می دهدوجود ندارد. نگاهی که از سویی به شیوه ی حضورگذشته گرای آخرین دایناسوردر زندگی قبیله ای انسان ها توجه دارد و از سویی به مقیاس های کوچک زندگی کوته نظرافراد قبیله چشم دوخته که خود را در زندگی سرخوشانه و فراموش کارانه ای مشغول نگاه داشته اند. آنچه فراموش شده شرایطی است که موجب این گسست عمیق شده است

از سویی نگاه اجرا به آخرین دایناسور باقیمانده هم نگاهی خالی از انتقاد نیست. او نمی تواند خود را در قبیله ی انسان ها جای دهد و همواره به صورت غریبه و «دیگری» ... دیدن ادامه ›› باقی می ماند و مدام نگاهی بافاصله وبه اصطلاح مزاحم دارد. در دوره ای که دیگر کسی دایناسورهای واقعی را نمی شناسد همه می خواهند بر اساس حرف ها و شایعه ها از آنها هیولا بسازند او می کوشد ترس ها و تصورات نادرست را نسبت به دایناسورها تصحیح کند و آنها را طبیعی نشان بدهد، در بخش دیگر وقتی افراد قیبله می خواهند خود را شبیه عنوان های دهان پر کن دایناسورها کنند و از آنها قهرمان های ذهنی بسازند او می کوشد به جنبه های واقعی و منفی زندگی آنها هم اشاره کند و در آخرین مرحله وقتی خودش می خواهد هیولای واقعی را که به شکل رئیس قبیله نمایان شده به آنها نشان بدهد دیگر کسی حوصله ی حرف های او را ندارد و همه به نوعی سرخوشی منفعلانه فرو رفته اند تا او را به سوی انقراض واقعی بازگردانند. به جای تکیه بر حرکت درونی دراماتیک اجرا، نقش اساسی برتک گویی وبیان مستقیم آخرین دایناسور داده شده است.

ضلع سوم و مهم دیگرسه تیپ اصلی اجرا برعهده ی زن است که آخرین دایناسور را با خود به قبیله می آورد اما به نقش تمثیلی اودر اجرا کمتر توجه شده که شاید زیربنای همه کشمکش های درون قبیله می توانست باشد. در حال حاضر او جایگاهی سرگردان دارد . کشمکشی که می توانست بر جنبه های حضور او در هر صحنه بیفزاید. او گاه به سوی دایناسور جلب می شود و گاه به حرف های افراد قبیله گوش می دهد. روند تغییر در نگاه او می توانست حضوری ملموس تر و خود آگاه ترداشته باشد که حتی ممکن است گاه به اشتباه او را وارد بازی رئیس قبیله کند بر ضد دایناسورو افراد قبیله یا برعکس.
خرید بلیت این نمایش، به کارگردانی سمیرامیس بابایی و با بازی سعید جاودان، یاسمن جعفری و ... با تخفیف روزهای نخست آغاز شد.
بسیار تئاتر عالی و در حین کمدی بودن خیلی تأثیر گذار با بازی فوقالعاده عوامل تئاتر بود
۲۱ آبان ۱۳۹۸
کار بسیار خوبی هستش. دست تک تک دوستانی که در این کار مشارکت کرده اند درد نکنه.
۲۲ آبان ۱۳۹۸
نمایش فوق العاده ی کمدی-اجتماعی #منقرض-شده-ها داستان فراموشی زندگی مدرن و تقلید کورکورانه از تفکرات ایدیولوژی مآبانه است که در دوران معاصر ابزاری جهت کنترل شده است. داستان نسلی بدون تفکر و بدون توان تحلیل و تفکر نقادانه است. در پایان نمایش سوالی در ذهن متبادر میشود که آیا نسل چنین انسانی منقرض شده است؟! داستان و دیالوگها و بازیهارو دوست داشتم.
۰۲ آذر ۱۳۹۸
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید