تیوال نمایش سس توت فرنگی
S3 : 10:51:10
  ۰۱ تا ۲۶ مرداد ۱۳۹۷
  ۱۹:۰۰
  ۱ ساعت
 بها: ۳۰,۰۰۰ تومان

: مهدی پاشایی
: (به ترتیب الفبا) سهیل برخورداری، سمیرا حسن پور، مهدی زمین پرداز، سحر صباغ سرشت، منصور عربی، پرستو علیزاده، علیرضا مهران

: حامد کمیلی
: مژگان کامجو، فتانه امینی
: علی سیبی
گروه ساخت تیزر
: سامان سالور
: مسعود سلامی
: سینا افشار
: کیوان ضیاء پور
: محسن فرهادی سینایی
: آرزو شهسواری
: حمیدرضا قاسمی
: عاطفه ابیضی
: احمد ‌حجارزاده
: حوریا چاپی
: مهدی پاشایی

براساس طرحی از مهدی پاشایی

جمع شدن دوستان قدیمی در باغ لواسان برای تقسیم باغ، که این جمع شدن باعث ‌نمایان شدن روابط مخفی زناشویی می‌شود.

گزارش تصویری تیوال از نمایش سس توت فرنگی / عکاس: سید ضیا الدین صفویان

... دیدن همه عکس ها »

اخبار وابسته

» سامان سالور: سادگی نمایش، مخاطب را درگیر می‌کند!

» نخستین اجرای نمایش «سُسِ توت‌فرنگی» به کمال تبریزی تقدیم شد

» کمال تبریزی نمایش «سُسِ توت‌فرنگی» را افتتاح می‌کند

آواهای وابسته

مکان

تقاطع خیابان انقلاب و ولی‌عصر، مجموعه فرهنگی و هنری تئاترشهر
تلفن:  ۶۶۴۶۰۵۹۲-۴


«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
خرید بلیت روزهای پایانی این نمایش، از چهارشنبه ۲۴ تا جمعه ۲۶ مرداد، به کارگردانی مهدی پاشایی و با بازی سهیل برخورداری، سمیرا حسن پور و ... آغاز شد.
میترا و محمد لهاک این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، پنجشنبه ۱۱ و جمعه ۱۲ مرداد، به کارگردانی مهدی پاشایی و با بازی سهیل برخورداری، سمیرا حسن پور و ... امروز (سه شنبه) ساعت ۱۲ آغاز خواهد شد.
میترا و محمد لهاک این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تحلیل روان‌شناختی نمایش «سس توت‌فرنگی»

نویسنده: ساجد متولیان

نمایش «سس توت‌فرنگی» به کارگردانی مهدی پاشایی و نویسندگی «سپیده فلاح‌فرد» از ابتدای مرداد ۹۷ در تالار قشقایی تئاتر شهر به روی صحنه رفته است. در یادداشت حاضر، این نمایش را از جنبه روان‌شناختی تحلیل می‌کنم.
در طول نمایش، ماجرای چند زوج جوان را تماشا می‌کنیم که قرار است در باغی در لواسان، خانه‌ای ویلایی بسازند و همین موضوع باعث بروز اختلاف بین آن‌ها و فاش شدن روابط پنهانشان می‌شود.
نمایش درباره موضوعی است که این روزها گریبانگیر بسیاری از زوج‌هاست: روابط فرازناشویی و خیانت. این موضوع از آن جهت که برای بسیاری از مخاطبان حساسیت‌برانگیز است، نیاز به شیوه خاصی از روایت دارد تا نمایش به ورطه اندرزگویی نیفتد. به نظر می‌رسد نویسنده نمایش در انجام این مهم موفق بوده است زیرا در ... دیدن ادامه » هر کدام از پرده‌ها، تمرکز اصلی بر آشنایی بیشتر بینندگان با هر کدام از شخصیت‌های مختلف داستان است. در واقع، نویسنده می‌]واهد بدون هیچگونه قضاوت اخلاقی، تصویری تا حد ممکن دقیق از شخصیت‌ها ارائه دهد تا بیننده خودش پی به این موضوع ببرد که آدم‌ها چطور به شریک زندگی‌شان خیانت می‌کنند.
در میان همه عواملی که منجر به بروز خیانت می‌شود، در این نمایش به سه عامل پررنگ‌تر پرداخته شده است: سوء‌استفاده از جایگاه اجتماعی، مرزشکنی‌ و اختلالات شخصیتی.
شخصیت رسول، روانپزشک متأهلی است که آشکارا از جایگاه اجتماعی خود سوء‌استفاده می‌کند. رسول از بیمارش سیمین که به خاطر عشق به رسول خودش را از پنجره پرت کرده و فلج شده است، در خانه خودش نگهداری می‌کند و روابطی غیرافلاطونی با او دارد. رسول که همسر ثروتمندی به نام شیما دارد، به اغواگری مینا همسر علی پسرخاله شیما هم روی خوش نشان می‌دهد و او را به مطبش دعوت می‌کند. رسول نماینده افرادی در جامعه است که به سبب قرار گرفتن در جایگاه مرجع (پزشک، وکیل و...) دیگران به آن‌ها اعتماد دارند، اما این افراد از جایگاه‌شان سوء‌استفاده می‌کنند و به دیگران آسیب می‌زنند. خطای این افراد نه فقط وجهه شخصی خودشان، بلکه تصویر صنفی را که در آن فعالیت دارند مخدوش و دیگران را نسبت به افراد فعال در آن صنف بی‌اعتماد می‌کند.
مرزشکنی از جمله دیگر عواملی است که در طول نمایش به عنوان زمینه‌ساز لغزش و خیانت معرفی می‌شود. شیما دخترخاله علی است و علیرغم اینکه او را دوست داشت، با رسول ازدواج کرد. حالا شیما می‌خواهد روابطی صمیمانه‌تر از رابطه دخترخاله – پسرخاله با علی داشته باشد که مانند خودش متأهل است. وقتی علی برای حفاظت از زندگی‌اش، با شیما مرزگذاری می‌کند، به امل بودن متهم می‌شود. این مرزشکنی را در برخورد مینا با بقیه شخصیت‌های مرد نمایش از جمله رسول و بهزاد می‌بینیم. مینا نه تنها مرزی برای خودش تعریف نمی‌کند بلکه مدام در حال نخ دادن به مردان است. این ویژگی تا حد زیادی برگرفته از ساختار شخصیتی میناست.
شخصیت مینا، تا حد زیادی ویژگی‌های افراد با اختلال شخصیتی نمایشی (هیستریونیک) را در خود دارد. زنان نمایشی به طور معمول رفتاری اغواکننده دارند (عشوه‌گری مینا برای شخصیت‌های مرد داستان)، هیجاناتشان را به طور سطحی و آنی ابراز می‌کنند (درگیری با شیما، علی و بهزاد)، به طور مداوم از ظاهر فیزیکی‌شان برای جلب توجه استفاده می‌کنند (پوشیدن لباس قرمز و عوض کردن لاک) و تمایل دارند روابط را صمیمانه‌تر از چیزی که واقعاً هست تلقی کنند (نوع صمیمیت مینا با رسول و بهزاد). تمایل این زنان به در دسترس نبودن برای مردان، تلاش بیش‌ از اندازه برای قرارگیری در کانون توجه و ناتوانی در مدیریت هیجانات، اغلب باعث می‌شود که یا نتوانند ازدواج کنند یا ازدواجشان به شکست منجر شود.
دیگر شخصیت نمایش که به نظر می‌رسد از اختلال شخصیتی رنج می‌برد، سیمین است. سیمین تا حد زیادی ویژگی‌های افراد با اختلال شخصیت مرزی (بوردرلاین) را در خود دارد. این افراد دارای ثبات عاطفی نیستند، رفتارهای تکانشی دارند، زندگی را صفر یا صدی می‌بینند و اقدام به خودزنی و خودکشی در میان آن‌ها رایج است. همانطور که مینا در گفت‌وگو با سیمین به این موضوع اشاره می‌کند، سیمین در عین‌حال که به رسول عشق می‌ورزد از او متنفر است و می‌خواهد مجازاتش کند. او علاوه بر اینکه با حضور به عنوان مهمانی ناخوانده، می‌تواند از مصاحبت با رسول لذت ببرد، زندگی را برای شیما همسر رسول جهنم کرده است و این خود باعث عذاب کشیدن رسول هم می‌شود.
علی و بهزاد شخصیت‌هایی‌اند که علیرغم تفاوت‌هایشان در نمایش هر دو یک دسته خاص از افراد جامعه را نمایندگی می‌کنند. افرادی که شریک زندگی‌شان (مینا و سیمین) دچار اختلال شخصیت است و به همین دلیل رنج مضاعفی را متحمل می‌شوند. براد جانسون و کلی موری در کتاب عشق ویرانگر به این موضوع اشاره می‌کنند که برخلاف تصور عموم افراد، ما بسیار بیشتر از چیزی که فکرش را می‌کنیم جذب افراد با اختلال شخصیتی می‌شویم و آن‌ها را به عنوان شریک زندگی‌مان برمی‌گزینیم. این معضلی اجتماعی است که نمایش سس توت‌فرنگی به خوبی توانسته است آن را به تصویر بکشد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به نظرم خیلی اجرای حرفه ای بود در حدی که حتی یک بار هم به ساعت نگاه نکردیم.....قطعا یکی از بهترین اجراهای این روزها.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، پنجشنبه ۴ و جمعه ۵ مرداد، به کارگردانی مهدی پاشایی و با بازی سهیل برخورداری، سمیرا حسن پور و ... آغاز شد.
محمد لهاک و میترا این را خواندند
sara razizadeh این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت این نمایش، به نویسندگی سپیده فلاح فرد و کارگردانی مهدی پاشایی و با بازی سهیل برخورداری، سمیرا حسن پور، مهدی زمین پرداز و ... ، با تخفیف روزهای نخست، امروز (چهارشنبه) ساعت ۱۲ آغاز خواهد شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید