آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال تئاتر | اخبار | از دل تاریخ روی صحنه سیمرغ
S3 : 00:25:35 | com/org
نمایش مسکو، فلکه باغشاه | از دل تاریخ روی صحنه سیمرغ | عکس

بعد از اتفاقات اخیر، حالا روزها دوباره آرام آرام به حالت عادی خود بر می گردد. فضای فرهنگ و هنر هم از این قاعده مستثنا نیست. در این سیر بازگشت به روزهای عادی خبر رسیده اجرای نمایش «مسکو، فلکه باغشاه» که قصه ای تاریخی مربوط به زمان جنگ جهانی دوم در شوروی سابق را روایت می کند، تا ۳ بهمن در تماشاخانه سیمرغ تمدید شد.

به گزارش تیوال به نقل از جام جم، جنگ های جهانی و اتفاقات مرتبط با آنها هنوز هم موضوع آثار نمایشی و ادبی بسیاری هستند. آنقدر که می توان آثار هنری بسیاری را مرتبط با این موضوعات در سطح جهان یافت.

در ایران هم نمایشنامه های متعددی سالانه روی صحنه می رود که به این رویدادهای جهانی و تاثیرات آنها می پردازند.  البته ناگفته نماند که این آثار در ژانرهای متفاوتی اجرا شده و همیشه هم طرفداران خاص خود را دارند. این موضوع را باید تا حدی زیادی مرهون نمایشنامه نویسانی دانست که توانستند از ابعادو نگاه های متفاوتی سراغ این رویداد نامبارک بروند و تبعاتش را به زبان و بیان هنر به دنیا یادآوری کنند.

فلکه باغشاه به نویسندگی نوید عظیمی و کارگردانی عطا کشاورزجود، یک کمدی درام است که ماجرایی از ۲۶ سال تلاش یک افسر ارشد ک.گ.ب برای رمزگشایی از پرونده سیاستمداری ارشد در حزب حاکم شوروی سابق را در فاصله زمانی پیروزی انقلاب روسیه تا میانه جنگ جهانی دوم روایت می کند. مسکو، فلکه باغشاه اثری کمدی درام، در بستری سیاسی تاریخی و سرشار از موقعیت های فانتزی و گروتسک است که با وجود داشتن ساختاری مدرن، از نزدیک شدن به فضاهای سوررئال و ابزورد پرهیز می کند.

در این اثر که اجرای آن به دلیل سه روز تعطیلی و عزای عمومی و استقبال مخاطبان در روزهای گذشته تا ۳ بهمن تمدید شده است، پرستو پرواز، عماد جاویدپور، افشین رازی، علی قنبر و هدیه هاشمی نقش آفرینی می کنند.

در خلاصه داستان مسکو، فلکه باغشاه آمده است: سال۱۹۱۷، در حالی که انقلاب روسیه در آستانه پیروزی قرار داشت، جمعی از سران بلشویک برای تصمیم گیری درباره آینده انقلاب جلسه مهمی را در سن پترزبورگ برگزار می کنند. اما این جلسه لو می رود و جاسوسان تزار نیکلای دوم اقدام به بمبگذاری در آن می کنند.

در اثر این اتفاق، همه افراد حاضر در محل جلسه کشته می شوند، به جز یک نفر و او کسی نیست جز میخائیل میخائیلویچ پرشوین بزرگ که بعدها به چهره ای مهم در عرصه سیاست شوروی تبدیل می شود. در حالی که ۲۶ سال از آن حادثه گذشته است و اتحادیه جماهیر شوروی سوسیالیستی در جبهه های استالینگراد با آلمان نازی می جنگد، سرهنگ ایلیانوف، افسر ارشد ک.گ.ب با پرونده ای سرخرنگ راهی مسکو می شود. به نظر می رسد او به راز حادثه پی برده و حقیقت ماجرای بمبگذاری سن پترزبورگ و تنها بازمانده آن را دریافته است.

درباره نمایش مسکو، فلکه باغشاه
۰۳ بهمن ۱۳۹۸