آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال نمایش دولت ضعیفه
S3 : 22:14:37 | com/org
امکان خرید پایان یافته
۱۷ مهر تا ۱۶ آبان ۱۳۹۶
۱۹:۰۰
۱ ساعت و ۱۰ دقیقه
بها: ۴۰,۰۰۰ تومان

گزارش تصویری تیوال از نمایش دولت ضعیفه / عکاس: سید ضیا الدین صفویان

... دیدن همه عکس‌ها ››

اخبار

›› یادداشت صادق زیباکلام برای نمایش «دولت ضعیفه»

›› مسعود کیمیایی مهمان تماشاخانه ایرانشهر شد

ویدیوها

آواها

مکان

خیابان طالقانی، خیابان شهید موسوی شمالی، جنب خانه هنرمندان، تماشاخانه ایران‌شهر
تلفن:  ۸۸۸۱۴۱۱۵_۸۸۸۱۴۱۱۶

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
دولت ضعیفه خودش را محدود به تاریخ نمیکند ،مخاطب را مجبر نمی کند از حافظه تاریخی خود در مورد قاجار استاده کند چون دولت ضعیفع مصداق دولت ها و حکومت هایی است در تمام این دوران که بعد از مدتی حکومت بر مردم دچار فساد میشوند.اصغر خلیلی که سابقه تئاتر های سیاسی و تاریخی دیگر هم دارد توانست به خوبی وجه سیاسی و تاریخی این نمایش را به اجرا در بیاورد.
از نقطه قوت اجرا بازی خوب بازی بازیگران البته به جز بازی صبا کمالی در نقش انیس الدوله که اون وجه منفی بودن نقش را نتوانست به خوبی نشان دهد و اینکه در بیان کلمات به راحتی توسط او گفته نمی شد و به نظر من کمی پایین تر بود سطح این بازی از بازی های دیگر.بازی خوب نقش مشیر الدوله،خواجه و ببری خان از نکات مثبت بازی بود که ای کاش نقش ببری خان در اجرا برجسته تر می شد.از نکات مثبت دیگر این اجرا که بسیار درخشان بود در اجرا موسیقی کار بود که واقعا حس تراژدی رو القا کند به مخاطب.از نقطه ضعف اجرا میتوانم به چهره پردازی نه چندان مناسب کار که اصلا چهره ی زنان در اجرا مخاطب را به یاد دوران قجر نمی انداخت و نکته دیگر اینکه قسمت هایی از اجرا که روزنامه چی دیالوگ هایش را با قدرت و به خوبی می گفت و روزنامه را به مخاطب نشان می داد بهتر این بود که روی کاغذ چند کلمه ای نوشته می شد.
در پایان هم باید بگویم که دولت ضعیفه اجراییست به روز و برای تمام اقشار جامعه و فقط بازگوکننده فساد در حکومت قاجار نیست بلکه بازگوکننده فساد در تمام تاریخ این مرز و بوم
دوست عزیزم فرزان بزرگوار ، متاسفانه هرچه کردم نتوانستم خط آخر نوشته تان را بفهمم. بازگو کننده فساد در تمام تاریخ این مرز و بوم ؟؟ در حیرتم که ما ایرانیها چقدر مفتخریم به خودمان!! ما خودمان ، خودمان را در تمام تاریخ فاسد ترین میدانیم؟؟ بحث سیاسی با شما ندارم بزرگوار و اتفاقا نقدتان را دوست داشتم هرچند به بعضی جاهای نقدتان نقد دارم اما بیایید خود زنی نکنیم برادر . تاریخ این سرزمین چه خوب و چه بد توسط من و شما و پدرانمان و پدرانِ پدرانمان رقم خورده است. بیایید انقدر بیرحمانه به تاریخمان نتازیم. و در پایان باز هم یاد آوری میکنم که دولت ضعیفه بسیار عقیم تر از این حرفها است که بخواهد حرف سیاسی هم بزند.
۰۶ آبان ۱۳۹۶
من نگفتم بطور کامل موفق بوده این اجرا در نشان دادن وجه سیاسیش اما حداقل فساد در زمان قاجار را نشان داده است تا حدودی.فساد در حکومت قاجار را که قبول دارید؟
۰۸ آبان ۱۳۹۶
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
دوست عزیزم bayaz.
تمام توضیحاتی که جنابعالی دادید وقتی به درد میخورد که در متن نمایش گنجانده شود و به وسیله خودِ اثر به تماشاچی القا شود. نه اینکه بعداً حضراتی مثل جنابعالی زحمت بکشید و در موردش توضیح بدهید. بنده هم مثل شما متوجه میشوم که منظور نمایشنامه نویس از قرار دادن شخصیت خواجه در اثر به چه معنا قرار بوده باشد. اما در عمل ما از خواجه فقط همان صحنه ای را میبینیم که به صورت مستقیم و با کلی کج و کوله شدن های الکی فریاد میزند که من خواجه نیستم و تمام. این را متن باید به منِ تماشاگر بقبولاند نه اینکه با دیالوگ مستقیم به سمتِ مخاطبش پرتاپ کند.
فرموده بودید : نقد های آبکی ! خوب بزرگوار که شما نقد غیر آبکی بلدید چرا نمیفرمایید که ما هم استفاده کنیم؟ جنابعالی فقط فرموده اید که نمایش ، نمایش بسیار خوب و ارزشمندی بوده است و منقدینش نمیفهمند ! چرا خوب است؟ چون به قول شما این نمایش مشکلات امروز کشور را مطرح میکند؟ کجا مطرح کرد؟ اثر خیلی ضعیف تر از این حرفها است که بخواهد منتقدانه هم باشد. اینکه شخصیت روزنامه گار با مونولوگ های خطابه مانند گلو جر بدهد و بگوید من قلمم را نمیفروشم و در مملکت آزادی نیست و ... یعنی کار سیاسی شد؟؟ نه عزیز جان. نه بزرگوار. به قولِ شما برای اینکه اوضاعمان بد تر از این نشود باید جلوی این مدیحه سرایی ها و این به به و چه چه های الکی در مورد نمایشهای ضعیف را گرفت تا تاتر این مملکت دوباره پا بگیرد. تا کارهای پرمفهوم و فاخری چون شیرهای خان بابا سلطنه و تپانچه خانم به روی صحنه بیایند.
در ضمن جمعه شب پس از اجرای نمایش ، دکتر صادق زیبا کلام که در سالن حضور داشتند نقد تاریخی خوبی به اثر داشتند و فرمودند اگر ناصرالدین شاه همین بود که در این نمایش نشان داده شد دو روز هم نمیتوانست حکومت کند. البته شاید بفرمایید که ایشان هم نمیفهمند و بینش ندارند و ...
چقدر خوب میشد اگر به جای بازی کردن با کلماتی مثل تئاتر آکادمیک و بازی باسمه ای و متن عقیم،نگاهی به واقعیتهای درون نمایشنمامه و اتفاقات زمان خود بینداریم و دقتی که در نوشتن یک متن ایرانی شده نه قجری نویسی....
اگر کمی متوجه اوضاعمان بودیم درک می کردیم که اصلی ترین عنصر این نمایش و این مملکت خواجه و خواجگانند که باید از این قالب دروغین خارج شوند.البته برای درک خواجه باید با این مردم زندگی کرد.اگر کسی خواجه را نمی شناسد یا بود و نبودش را فرقی نمی گذارد، یا در این کشور زندگی نمیکند یا شاید زیر پرچم معین البکاء سینه میزند..
اطلاق لوده بازی و شعار با صدای بلند وبیانیه سیاسی به این نمایش بی انصافی محض است.در کدام یک از نمایش های در حال اجرا با چنین صراحتی در بیان مشکلات امروز کشور سخن گفته می شود؟در روزگاری که بیش از هر زمان نیاز به آگاهی و درک اوضاع حاکم بر جامعه وکشور داریم،چه کسی و کجا میتواند و جرات این را دارد که راجع به ریز مسائل سیاسی و اقتصادی و حتی فرهنگی کشور سخن بگوید آن هم انچنین؟
حال اگر کسی این مهم را انجام بدهد آن هم به درستی،انصاف است که حمایت شود،نه اینکه با دستمایه قرار دادن حرفهای دیگران و نقل قول از آنها به کار ارزشمند گروهی هنرمند حمله برد و آنها را مورد استهزا قرار داد.
در یکی از نقدهای عزیزان که گوشه چشمی هم به تاریخ دارند(به قول خودشان اللته)خواندم که میرزا حسین خان سپهسالار به کشور خیانت کرده.هم اکنون از بزرگترین تارخ دانان این کشور بپرسید که کدامشان موافق این هستند که مشیر الدوله خیانت کرده؟؟؟؟؟؟کار راحت تر اینکه میتوانید به صحنه آخر روزنامه چی در نمایش مراجعه کنید و ببینید تا شاید متوجه شوید.
بهتر است به جای جلب توجه به وسیله نقدهای آبکی و نظرات نابخردانه کمی فکر کنیم.شاید اوضاعمان بدتر از این که هست نشود...
امیرمسعود فدائی و رضا تهوری این را خواندند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
«زمان» در این نمایش گم شده است. «دولتِ ضعیفه» متعلق به دوره ی خاصی نیست. حتی متعلق به کشور خاصی هم نیست. یک قائده ی کلی و اصلی اساسی را در قالب نمایش بیان کرده است که در ایران آشنا نیست. جدا از تئاترهای سیاسی (یا سیاست های تئاتری) آقای خلیلی، این کار، به دور از هر کژتابی و طفره، به جرئت صریح ترین و سلیس ترین کار ایشان است. پیشنهاد می کنم تماشا کنید. اگرچه برخی بر این باورند که نمادها فرم اند و دخلی به محتوا ندارند، اما نمایش یک باله، باتکلف تر از نمایش یک مرثیه در وضعیت کنونی ایران است، متأسفانه. چیزی که این تئاتر بررسی می کند. [هر آنچه بر ایران گذشته تجدد بوده است و نه تمدن.] ضمن خدمات هرچند کم حاکمان قجری، این نمایش لحنی طنز و تعنه آمیز اتخاذ کرده.
امیرمسعود فدائی، پرند محمدی، li@ و زهره مقدم این را خواندند
Yahya k، رضا تهوری و محمد رحمانی این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
دولتِ ضعیفه ، تئاتر را به خوبی معنا و تعریف میکند . هم برای نسلِ جدیدِ هنرمندان که تشنه ی آموختن هستند و هم برای تئاتر دوستانی که اکثرا سلیقه ی سختگیرانه ای داشته و به دنبال نمایش های فاخر میگردند . دولتِ ضعیفه مجموعه ای کامل و بی نقص از پارامترهای هنریِ نمایش است . روایتِ روان و با زبانی نه چندان سخت و همچنین بکارگیری عناصر موثر در القای پیامِ نویسنده به مخاطب . همه و همه در این نمایش به شایستگی قابل مشاهده است . دست مریزاد بر این گروه . لذت بردیم
دولت ضعیفه
تئاتر سیاسی یا سیاست تئاتری؟
حتی اسم این نمایش هم بحث برانگیز است.دولت،ضعیفه.اصغر خلیلی واقعا تئاتر سیاسی میسازد یا سیاست تئاتری دارد؟به نظر گزینه اول گزینه مناسبی است.چرا که کارهای قبلی خلیلی بیانگر این واقعیت است و او زا از این اتهام که سیاست تئاتری دارد مبری می کند.

در دورانی که وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور بی شباهت به دوران صدارت امیر کبیر و میرزا حسین خان سپهسالار نیست،در کشوری که اختلافات سیاسی داخلی و خارجی هر روز بیشتر و بیشتر میشود و امثال معین البکاء ها و مجلس بانوها رشد میکنند و امیر کبیرها را حذف میکنند،شاید اغراق نباشد اگر بگوییم اصغر خلیلی همان روزنامه چی نمایش است که بی پروا فریاد میزند تا چشم وگوش این مردم را باز کند.ولی آیا این خواجگانی که از بوق سگ تا خروس خوان پادویی میکنند وچاکرم مخلصم سر میدهند گوشی برای شنیدن این حرفها دارند؟بعید به نظر میرسد.چرا که گوششان از هیاهوی دغدغه های روزمره پر است.شاید هم بی اختیار چشم و گوششان بسته شده است.

راستی چقدر آشنا به نظر می رسد انیس الدوله.انگار نام این معین البکاء را جایی شنیده ام شاید هم در حال خوردن شکلات دستگیرش کردند. .شاید مادر بزرگم پای ثابت ... دیدن ادامه ›› مجلس های همین مجلس بانو است.ماموران نظمیه چطور؟مثل اینکه انها را ازنزدیک دیده ام.یا حتی ملیجک را؟نمی دانم..ولی به یقین خواجه را می شناسم .و این خواجه چه خوب اینه در برابرمان قرار میدهد...
امروزاست که مردم ما بیش از هر زمانی نیاز به آگاهی دارند.این نمایش ایینه ی تمام نمای وضعیت امروزی است که برایمان ساخته اند نه هیچ زمان دیگری.درست است که زمان نمایش زمان قاجار است ولی بی شک حرف حرف امروز است.باشد که امنای دولت به تماشای این نمایش بنشینند و پس از آن فکری به حال رجال گود جیب و مفت خور این مملکت کنند.
گرچه باز هم بعید به نظر می رسد. چرا که این قافله از قافله سالار خراب است
سپهر این را خواند
رضا تهوری و مریم راد این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خرید بلیت سانس های تازه این نمایش با بازی مهدی افشاریان، آرمان آشتیان، آرمان آشتیان و ..از پنجشنبه ۲۷ و جمعه ۲۸ مهرماه همینک آغاز شد.
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خرید بلیت سانس های تازه دوشنبه ۲۴ و سه شنبه ۲۵ مهرماه با ۲۵٪ تخفیف امروز ساعت ۱۲ آغاز خواهد شد.
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
پیاده سازی کمینه گرایی به بهترین شکل ممکن با بالا بردن ریتم اجرا و سرعت در انتقال،بیان عناصر ضروری اثر در کمترین و کوتاه ترین شکل ممکن،بدون هرز وقت و سکون در اجرا.
زهره مقدم و عاطفه جنابی این را خواندند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
در ابتدا باید یک خسته نباشید جانانه به آقای اصغر خلیلی گفت،به من که خیلی چسبید،تئاتری از زبان مردم بر دل مردم و به دور از فیگورهای روشن فکرانه و برگرفته از تاریخ این سرزمین(سلسله قاجار) و حاوی طنزی درونی که گاه انسان را به تفکری عمیق وا می دارد.تقابلی عجیب که کارگردان با زیرکی خاصی دائما مخاطب را در دو راهی مدرنیته(غرب) و سنت(شرق) قرار می دهد.این تلنگر هوشمندانه تا پایان نمایش همراه مخاطب است و از او تفکر می خواهد.
عاطفه جنابی این را خواند
لیلا مظاهری این را دوست دارد
قصه ای از سلسله ی قاجار که می توان به تمامی سلسله های این سزمین تسری داد.
۲۰ مهر ۱۳۹۶
دقیقا دوست خوبم
۲۳ مهر ۱۳۹۶
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
م.حسن:چاپخانه و رورنامه من شریف است و من هرگز برای دروغ قلم به دست نمی گیرم.
عاطفه جنابی این را خواند
hirbods و فهیمه محمدی این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
م.حسن:مشیر الدوله میخواست شاه را به فرنگ ببرد که ترقی فرنگ را ببیند.
عاطفه جنابی این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
م.دربار:این مال،مال حرام است،میترسم که گوشتم از مال حرام باشد.نکنه تمامی این سالها از مال حرام خمس داده باشم.
عاطفه جنابی و محمدامین این را خواندند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
قصه همیشگی این سررزمین
حذف نخبه ها، کینه و حسد، سوء استفاده از بیسوادی و عدم آگاهی مردم و افسوس ها افسوس ها افسوس ها ....
به آگاهی می رساند این نمایش از این پس در ساعت ۱۹ اجرا خواهد شد و همینک امکان خرید بلیت فردا چهارشنبه با ۵۰% تخفیف فراهم شد.
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خرید بلیت این نمایش کار جدید اصغر خلیلی، با ۵۰٪ تخفیف روزهای نخست همینک آغاز شد.
مرسی از تیوال
۱۷ مهر ۱۳۹۶
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید