آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال نمایش سرایدار
S3 : 14:16:00 | com/org
خرید بلیت
٪۲۵ تخفیف
٪۴۰ تخفیف
۰۸ بهمن تا ۱۴ اسفند
۱۸:۰۰  |  ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه
بها: ۵۰,۰۰۰ تومان  |  جزییات
۵۰,۰۰۰ تومان

- از همراه داشتن فرزندان زیر ۸ سال خودداری نمایید.

دسته‌بندی
سیاسیبزرگسال

ویدیوها

مکان

تهران، خیابان شریعتى، خیابان ملک، نبش خیابان وزوایى، تماشاخانه ملک

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
در این روزهای طاعون زده کرونایی، رفتن و نشستن و دیدن تیاتر با مشغله های فراوانی درگیر است. از ماسک زدن چند لایه تا استرس ابتلا در محیط بسته تا برسد به شرایط سخت تنفس.
با این حال همچنان هستند کسانی که که سختی را تحمل می کنند تا ببینند، بفهمند و یادبگیرند.
و قاعدتا گروه هایی که با این سختی اوضاع همت می کنند و اجرا می روند نیز انتظار می رود که خوراک درخوری برای تغذیه علاقه مندان تهییه ببینند، که متاسفانه این گونه نیست.در هفته های آخر این 2 امین کاری است که به تماشا می نشینم و افسوس میخورم.
که شاید اگر فیلم تیاتر قدیمی و یا فیلم تیاتر کار خارجی ایی می دیدم، آورده ذهنی و فنی بیشتری داشت.
سرایدار کاری با خط داستانی ساده، بازی های متوسط و دکور خوب.
پوریا صادقی و محسن جوانی این را خواندند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
من بلیط برای۱۱ اسفند گرفتم میشه تاریخشو عوض کنم؟؟؟🥺
سِرایدار_سُرایدار
آقا پینترِ گل. البته با اندکی دخل و تصرف در این دنیای او.
بازی های خوب و به اندازه. دکور خوب و به اندازه.
طراحیِ کارگردان، بدونِ خودنمایی بود. اما خب، حضورِ این طراح، قابل دیدن هم بود. که تا حدودی، میشد قابلِ قبول تصورش کرد.
طراحیِ سطل و عروسک رو خیلی دوست داشتم.
نبودِ موسیقی در صحنه های خالی از موسیقی، هوشمندانه بود. که این امر، باعث شده بود، دنیای ابزوردِ قصه رو، بهتر لمس کنم. اما نمیدونم چرا با اون موسیقیِ موجود هم، نتونستم ارتباط بگیرم.
چه نورپردازیِ ... دیدن ادامه ›› بدی.
به نظرم بشه که، به دنیایِ پینتر، یه دنیایِ جذاب تری رو هم بخشید.

ملِک خوبه ها. اما صندلی هاش باید شیب داشته باشن. که آدم مجبور نشه، برای هر نگاه اش به نمایش، مدام به دنبالِ سوراخی میونِ دوتا کَلِه ی جلویی اش باشه.

در کل، و بر اساسِ یک سلیقه ی به شدت و کاملا شخصی، حالم خوب بود، بعد از دیدنِ این سرایدار.
امیر مسعود، بهزاد پیانیست و علیرضا این را خواندند
نسیبه و یاسر متاجی این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، چهارشنبه ۶ و پنجشنبه ۷ اسفند، به کارگردانی مهدیس زارع نژاد و با بازی علی باقری، مهدی کوشکی، مجید نوروزی، شنبه (۲ اسفند) ساعت ۱۲ آغاز خواهد شد.
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، از یکشنبه ۳ تا سه‌شنبه ۵ اسفند، به کارگردانی مهدیس زارع نژاد و با بازی علی باقری، مهدی کوشکی، مجید نوروزی، آغاز شد.
جدا از متن و محتوا ، بازی های درخشان ، مخصوصا بازی شگفت انگیز آقای باقری ، کافی است برای دیدن این نمایش ، حتما این نمایش را ببینید
طراحی صحنه و بازی آقای نوروزی و آقای باقری خوب بود ولی در کل نمایش جذابی برای من و همراهانم نبود متاسفانه!
محمد رضایی مقدم این را خواند
علیرضا این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، پنجشنبه ۳۰ بهمن و جمعه ۱ اسفند، به کارگردانی مهدیس زارع نژاد و با بازی علی باقری، مهدی کوشکی، مجید نوروزی، آغاز شد.
بازی بازیگرها رو بسیار دوست داشتم ولی اجرا رو به طور کلی نپسندیدم
محمد رضایی مقدم این را خواند
نیلوفر ثانی این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
فقط تسلط بازیگران و دکور صحنه توجهم رو جلب کرد، وگرنه یه کار کسالت آور و غیر جذاب بود که همش منتظر بودم تموم بشه
محمد رضایی مقدم و علیرضا این را خواندند
سمیرا حسینی این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
نمایش رو دیدم اجرای بازیگرها خیلی هنرمندانه و زیبا بود
اما کلا دیدن نمایش رو به کسی توصیه نمیکنم اگرچه کارهای پیچیده رو دوست دارم اما
حسی که داشتم انگار داخل سر یک ادم روانی با تمام شخصیت هاشم برای اولین بار وسط یک نمایش خوابم میبرد و میپریدم
اگر بی ادبی نباشه نظر شخصیم به عنوان یک بیننده آماتور اینه که موضوع سراسر محمل هست و آسمان ریسمان زندگی یک شخص که ۲۶ شخصیت مختلف داره با اجرای سه بازیگر
من تونستم ۱۴ تاشون تشخیص بدم و متوجه بقیه نشدم درک من از موضوع همینقدر بود البته باز هم باید بگم اکت بازیگرها خیلی عالی‌ بود خسته نباشید ممنون
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، از دوشنبه ۲۷ تا چهارشنبه ۲۹ بهمن، به کارگردانی مهدیس زارع نژاد و با بازی علی باقری، مهدی کوشکی، مجید نوروزی، آغاز شد.
youtu.be/6Pf620XCVGU
نمایش سرایدار رو تو یوتوب سرچ کنید لطفا
نمایش جذابی بود، لطفا نقد منو ازین نمایش تو یوتیوبم ببینید
سابسکرایبم کنید واقعا در زمینه تئاتر خالی هستیم
میخوام شروع کنم یه تنه تئاترو بیارم تو یوتوب
با این نمایشم شروع کردم
کسی میتونست کمک کنه پیام بده بهم تو تلگرام
Pooya20 آیدی تلگراممه
عاطفه جنابی این را خواند
محمدرضا دانش این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، از چهارشنبه ۲۲ تا جمعه ۲۴ بهمن، به کارگردانی مهدیس زارع نژاد و با بازی علی باقری، مهدی کوشکی، مجید نوروزی، امروز (شنبه) ساعت ۱۲ آغاز خواهد شد.
باید حواسم باشه علی باقری رو بیش از پیش دوست بدارم.
دوباره نمایش رو دیدم. همون فردای دفه ی قبل، بلیط گرفتم برای امشب.
دفه ی پیش به خاطر پینتر و علی باقری نمایش رو انتخاب کردم انتخاب کردم و اینکه کوشکی اینجا فقط بازیگره. اما موقع بیرون اومدن، مهدیس زارع نژاد رو هم در ذهنم آوردم.
تصویر ذهنیم ازش چهار متر قد، حداقل یک متر و نیم عرض شونه و ۶۷ سانت دور بازو بود. با کاراکتری که مرضیه برومند جلوش مودب و محتاط رفتار میکنه. فقط اینجور تونستم تصورش کنم که تونسته از این سه بازیگر، بازی بگیره.
حالا چطور شده همه جمع شدن زیرزمین ملک و برای خانم زارع نژاد بازی می کنن، بر من پوشیده س. چیزی که مهمه اینه که خوب اجرا کردن، خیلی خوب. و قطعا چیزی درون خانم زارع نژاد دیدن که قبول کردن. در آوردن متن پینتر با ابزورد شکننده ش، کار دشوار و حساسیه که فضاسازی و بازیگردانی دشواری داره. هر چند که مطمین نیستم کارگردان هدفش اجرایی ابزورد بوده باشه.

دکور، فضای مد نظر پینتر رو خوب تصویر کرده. پالت رنگ انتخابی مناسبه. و البته ... دیدن ادامه ›› نورپردازی.
اضافه شدن عروسک حلق آویز به متن اصلی، که برای من اشاره ای به مادر میک و استون داره، کمی سورئال وارد فضای ابزورد متن کرده ولی نمیشه گفت تاثیر منفی روی کار گذاشته. اما نوعی مشکلات با مادر(مامی ایشوز) رو در پس زمینه ی شخصیت آستین و میک قرار میده. و همینطور پول در آوردن از جیب عروسک که انگار هزینه های زندگی این دو برادر رو مادر تامین میکنه.
اضافه شدن بودای شکسته یکی از بهترین المانهای اضافه شده به متن بود. که تسلسل و چرخه بی پایان اتفاقات رو زیبا نمایش میده.
مهدی کوشکی که دفه ی قبل خودش رو ناکار کرد، هنوز دستش توی آتل و پانسمان بود. و به احتمال زیاد هنوز داره دارو و آنتی بیوتیک مصرف میکنه. که به نظرم کمی تمرکزش رو تحت تاثیر قرار داده بود.
در مجموع اجرای خیلی خوبی بود.
دست مریزاد به همه ی گروه

_______
Mommy Issues: مامی ایشوز، مشکلات با مادر
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، از یکشنبه ۱۹ تا سه‌شنبه ۲۱ بهمن، به کارگردانی مهدیس زارع نژاد و با بازی علی باقری، مهدی کوشکی، مجید نوروزی، آغاز شد.
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، از چهارشنبه ۱۵ تا جمعه ۱۷ بهمن، به کارگردانی مهدیس زارع نژاد و با بازی علی باقری، مهدی کوشکی، مجید نوروزی، امروز (شنبه) ساعت ۱۲ آغاز خواهد شد.
نمایشی از مهدیس زارع نژاد. کی؟ منم تا چند ساعت پیش نمیشناختمش. الان اما رفت تو لیست “حتما میبینم”ها. کنار سمانه زندی نژاد، ایمان فتاحی، نوید معمار کرمانی، محمد چرختاب. چقدر خوش فکر. چقدر چند بعدی. چه ذهن زیبایی.
بسیار کیف کردم از همه چیز.
به گمونم پینتر لذت میبرد اگه میومد ملک. براوو
نور پویا
موسیقی هم خوان
دکور عالی
المانهای صحنه، ... دیدن ادامه ›› شگفت انگیز.
بازی گردانی شگفت انگیز بود. گاها یه فاصله جذاب بین گفتار و اکت بازیگر می افتاد. مثل آبی که زیر پوست گردوی تازه میره و قلفتی کنده میشه. خیلی پسندیدم.
بازی ها که شکی نبود عالی خواهد بود.
علی باقری چیزی داره که مبهوتم میکنه. وقتی روی صحنه حرکت میکنه، انگار اون قسمت فرو میره و گود میشه از وزن بازیش.
مهدی کوشکی هم که زد خودشو ناکار کرد. امیدوارم جدی نباشه. و دمش گرم که نمایش رو نیمه کاره نذاشت. به نظر که درد داشت.
انتظار همچین تیاتر خوب و حسابیی رو نداشتم تو این دوران و محدودیت ها.
ملک افتتاح شد، سربلند.
درود پوریاجان
خوبه که حال خوبی داشتی بعد از دیدن نمایش
برای مهدی کوشکی چه اتفاقی افتاد؟
پوریا صادقی
سلام یاسر جان خیلی حال خوبی داشتم. حتی از کار کوهستانی هم گذشتم و ندیدم. ظاهرا دستش رو با اره برید و مجبور شدن پانسمان کنن.
ممنون
برق اون اره‌ی نو به چشمم اومد توی اجرا
کاش حالا که کاربرد نداشت برای بریدن یه لایه شفاف محافظ می‌کشیدن روش
امیدوارم اتفاق سختی نیفتاده باشه براش
یاسر متاجی
ممنون برق اون اره‌ی نو به چشمم اومد توی اجرا کاش حالا که کاربرد نداشت برای بریدن یه لایه شفاف محافظ می‌کشیدن روش امیدوارم اتفاق سختی نیفتاده باشه براش
منم امیدوارم
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید


این نوشته دو بخش دارد، بخش نخست آن نگاهی اجمالی است به جهانِ پینتر و نمایشنامه "سرایدار" با عنوان سرایدارِ پینتر و بخش دوم نیز اشاره‌ای است کوتاه درباره اجرای این نمایش در تماشاخانه ملک با عنوان سرایدارِ ملک

"سرایدار"، نمایشنامه‌ای است از هارولد پینتر در سه پرده که در سال ۱۹۵۹، منتشر شد و نخستین‌بار در ۲۷ آوریل ۱۹۶۰ توسط گروه تئاتر هنر با همکاری مایکل کودرون و دیوید هال در تئاتر هنرهای لندن اجرا شد.
این نمایشنامه سه پرده دارد، پرده اول "شبی در زمستان"، پرده دوم "چند لحظه بعد" و پرده سوم "دو هفته بعد" و سه شخصیت به نام‌های استون (مردی در سنین بعد از سی)، میک (مردی در سنین قبل از سی) و دیویس (مردی ... دیدن ادامه ›› سالخورده).
بعد از این نمایشنامه و اجراهای 1960 و 1972 در تئاتر پری دریایی بود که نام "پینتر" به عنوان یکی از ابزورد نویسان نوظهور مطرح شد و او را در ردیف نویسندگانی مانند"ساموئل بکت" و "اوژن یونسکو" قرار داد.
سرایدار نمایشنامه‌ای دیالوگ محور است که تلاشی برای قصه‌گویی ندارد بلکه با گزاره‌های کوتاه و رد و بدل آنها میان شخصیت‌ها، آنها را در موقعیت‌های مختلف قرار می‌دهد و این مواجهه با هم و اتفاقات منجر به برون‌ریزی شخصیت‌ها و در نهایت ایجاد فضایی باور پذیر و غالبا ساده می‌شود.
"پینتر یکی از نمایشنامه نویسان مدرن در قرن بیستم است که با به کارگیری سبک جدیدی از زبان، در آثارش شخصیت هایی را می پروراند که زیرکانه در رفتار زبانی شان نیت و ترس درونی شان را پنهان می سازند. شخصیت ها در نمایشنامه پینتر حرف می زنند تا بر ترس های درون خود غلبه کنند."(تحلیل عناصر نیت و ترس نهفته در گفتمان شخصیت های نمایشنامه سرایدار، دکتر موسی احمدیان و خورشید مستوفی چاپ شده در فصلنامه زیبایی شناسی ادبی، پیاپی ۳ (بهار۱۳۸۹ )

پرداخت موقعیت‌هایی ساده و کمیک که علی‌رغم رویه‎‌ی سهل‌الوصول درواقع چند لایه است و به مفاهیم عمیق‌تر و دغدغه‌هایی جدی می‌پردازد. این ویژگی در بسیاری از نمایشنامه‌های پینتر مشاهده می‌شود.
به مانند آنجا که استون از شوک الکتریکی می‌گوید و از ستمی که مادرش بر او روا داشت، اتفاقی که در ظاهر یک شیوه مرسوم برای درمان است اما در این نمایش با پرداخت شخصیت و البته گزاره‌ها در قالب دیالوگ تاکید می‌شود که موضوع فراتر از اینهاست و نه تنها خیرخواهانه نیست بلکه رنجی عظیم بر انسان تحمیل می‌کند.

"در این اثر شوک‌های الکتریکی «گروتسک»ی کمیک نمایشنامه "آسایشگاه" جای خود را به روش‌های درمانی با شوک‌های الکتریکی واقعی می‌دهد که طی آن آستون در یک تیمارستان تحت درمان قرار می‌گیرد. آستون را مادرش به آن‌جا فرستاده است چرا که معتقد است او به شدت تحریک‌پذیر و احساساتی است. به عبارت دیگر او را به آسایشگاه فرستاده‌اند تا ویژگی‌های هنرمندانه‌اش را از بین ببرند و او را برای پیوستن به لشکر بورژوازی آماده کنند. در این نمایش‌نامه، شکنجه‌گران کلامی حاضر در نمایش‌نامه جشن تولد به آزاردهندگانی سادیسمی تبدیل می‌شوند و مایک، برادر آستون، با فرو بردن دیویس مزاحم در کورانی از عبارات غامض که فرای فهم و درک اوست، وی را تحت کنترل خود می‌گیرد.
این سیستم، شکنجه با شوک الکتریکی هرروزه در بیمارستان بین‌المللی خدمات درمانی، کنترل فکر و ذکر با برخی خشونت‌‌ها که از بطن زندگی واقعی گرفته شده است را جایز می‌شمارد، البته با ساختاری کاریکاتوری که جنبه گروتسک‌ی کمتری دارد. "(مارتین اسلین، تهیه‌کننده، منتقد، نمایش‌نامه‌نویس، روزنامه نگار، مجارستانی)

اساسا آنچه که در نمایشنامه‌های پینتر ویژه در "سرایدار" بر آن تاکید می‌شود پرداختن به مسائل و آسیب‌های جدی زیست بشری است که به واسطه‌ی تکرار مورد پذیرش عامه قرار گرفته است ولی در واقع حفره‌های عمیقی در روح و جان انسان ایجاد می‌کند که ترمیم ناپذیر است.
پرداختی نه شعارگونه و در قالب مانیفست‌های معمول بلکه با آرایه‌ها و پیرایه‌های ادبی و زیبایی‌شناسانه که مخاطب را همراه می‌کند. یک استراتژی در نوشتن که فریب را با فریب پاسخ می‌دهد.

جهان توام با خشونت و نیرنگ پیرامون ما هر روز ما را به شکنجه‌گاه می‌برد و تکه‌ای از وجودمان را سیاه می‌کند، تار می‌کند و می خورد و این میانه هر یک از ما هم شکنجه می کنیم و هم شکنجه می‌بینیم. از مصادیق محرز و بدیهی شکنجه گرفته تا انواع خشونت‌های کلامی و رفتاری که در واقع یک نوع مکانیسم دفاعی ما برای فرار از کمبودهای ماست، شکلی از رفتار فرافکنانه که گاهی با لذت نیز همراه است.

"ستیز بی‌امان مرگ و زندگی بر سر قدرت، که چه زبانی و چه فیزیکی به یک اندازه خشونت دارند، وجود سازمان‌های عظیم اسرارآمیز که شکنجه و اعدام را ترویج می‌دهند؛ ساختار دنیایی که به معنای دقیق کلمه، خود دستگاه عظیم تولید خشونتی بی‌معناست، همه و همه تصاویری از پس‌زمینه تا پیش زمینه دنیای پینتر هستند، اگرچه ممکن است کمیک‌های گروتسک‌ی وی و برخی از اقدامات خنده‌آور او در پیش‌زمینه پررنگ‌تر باشد. همان‌طور که خود او هم یک‌بار گفته، اگرچه ممکن است که آثار وی بیشتر سرگرم‌کننده باشند اما دیگر زمان توقفش فرا رسیده است، شاید هم باید برای همیشه فراموش شود. "(مارتین اسلین، تهیه‌کننده، منتقد، نمایش‌نامه‌نویس، روزنامه نگار، مجارستانی)

دیالوگ در آثار پینتر قابل فهم و معمولا به دور از پیچیدگی است، ابزاری است برای تغییر نسبت‌ها میان شخصیت‌ها و کنش‌ها که در نهایت به ایجاد درام کمک می‌کند. دیالوگ‌ها صرفا ناظر بر ارائه داده نیست بلکه نقشی پیش برنده در نمایشنامه ایفا می‌کنند، شخصیت‌ها تلاش می‌کنند سلطه خود را بر دیگری در قالب کلمه به رخ بکشند، گرچه خشونت فیزیکی نیز در برخی صحنه‌ها دیده می‌شود اما عموما تاکید بر چیرگی بر یکدیگر مبتنی بر کلام است.

دو ترجمه از این نمایشنامه را می‌شناسم، ترجمه رضا دادویی که انتشارات سبزان به همراه نمایشنامه کوتاه زبان کوهستانی منتشر کرد و البته ترجمه‌ی پرویز صیاد و منصور پورمند که در سال ۱۳۴۷ منتشر شد. ترجمه دادویی روان و کم نقص است اما به اذعان دوستان صاحب‌نظر ترجمه نخست چندان روان و خالی از اشتباه نیست.

سرایدار ملک:
دیشب اجرا شب اول نمایش سرایدار را در تماشاخانه ملک دیدم، نمایشی که مهدیس زارع نژاد آن را کارگردانی می‌کند وعلی باقری، مهدی کوشکی، مجید نوروزی نیز جای سه شخصیت آن بازی می‌کنند.
اجرایی که البته خالی از نقص نبود و احتمالا پس از چند اجرا گروه هماهنگ‌تر خواهند شد.
نمایشی که گرچه در اطلاعات مربوط به آن به نمایشنامه سرایدار ترجمه رضا دادویی اشاره شد اما تغییراتی را نیز شاهد هستیم. شروع و پایان اجرا مطابق با متن نمایشنامه نیست، اسامی شخصیت‌ها هم و البته برخی تغییرات اساسی از جمله قرص خوردن‌های برادر بزرگتر یا همان استون در نمایشنامه پینتر.
این تغییرات اساسا نحوه مواجهه نخست پیرمرد با برادر کوچک‌تر را کاملا تغییر می‌دهد و تا انتهای نمایش می‌توان به موارد دیگری نیز اشاره کرد.
با در نظر گرفتن اختیارات کارگردان در پرداخت متن برای اجرا مواردی را می‌شود توجیه کرد اما در بخش‌هایی اجرا کاملا از متن دور شد.
با وجود این موارد ذکر شده و نشده درباره اختلاف‌های بین اجرا و نمایشنامه، به گمانم اجرا در انتقال فضای غالب نمایشنامه موفق بود. یعنی آنچه که در نمایشنامه‌های پینتر وجود دارد را به مثابه روح یا رنگ یا امضا در نظر بگیریم، می‌شود دید و حس کرد.
روایتی از سرگشتگی و استیصال انسان که در هر نسبتی که با جهان اطرافش باشد چیزی کم‌ دارد، انسانی که ستمدیده است اما در چشم برهم‌زدنی ستمگر می‌شود.
روایت جهانی با مناسباتی بیمار که تحقیر و خشونت ارجح است بر همه چیز برای اثبات خود.
شرح سلول کوچکی به نام دنیا که اصل در آن بر بی اعتمادی و آزار است و هر رفتار توام با مهر را مشکوک و آغازگر یک سناریوی تخریب می‌بیند.
درباره بازی‌ها هم فی‌الواقع بازی مهدی کوشکی و علی باقری برایم جذاب‌تر بود. موسیقی البته می‌توانست بهتر انتخاب شود که همراه با فضای نمایش باشد. اینها البته بیشتر مبتنی بر سلیقه است و نظر حرفه ای را باید از اهالی فن شنید.

جمع‌بندی: پیشنهاد می‌کنم این اجرا رو برای دیدن، نمایشنامه‌ای جذاب و درجه‌یک که اجرای اون در شرایط این روزها احوال نه چندان خوب ما رو عوض می‌کنه.
درود.. من امروز نمایش رو می بینم و خوشحال میشم بعد نقدتونو بعد از تماشا بخونم
مرتضی تقی‌وند
خیلی مممونم از نوشته زیبا و کاملتون خیلی از ابهام هایی که بعد از نمایش داشتم رو برطرف کرد
تشکر. ممنونم بابت توجه
محمد رضایی مقدم
خوب و ذهن نشین. ممنون.
خواهش می‌کنم. ممنون بابت وقت و توجه
۰۱ اسفند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید