آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال نمایش تالاب هشیلان
S3 : 18:42:32 | com/org
امکان خرید پایان یافته
۱۸ مهر تا ۲۴ آبان ۱۳۹۸
۲۰:۰۰
۱ ساعت و ۱۰ دقیقه
بها: ۴۰,۰۰۰ تومان
هرگز وجود حاضر غایب شنیده ای؟ من در میان جمع و دلم جای دیگرست...

گزارش تصویری تیوال از نمایش تالاب هشیلان / عکاس: سید ضیا الدین صفویان

... دیدن همه عکس‌ها ››

اخبار

›› اجرایی استاندارد در رئالیسم اجتماعی انتقادی

›› نوزدهمین نشست نقد و بررسی تئاتر با نمایش "تالاب هشیلان"

ویدیوها

آواها

مکان

تقاطع خیابان انقلاب و ولی‌عصر (عج)، مجموعه فرهنگی و هنری تئاترشهر
تلفن:  ۶۶۴۶۰۵۹۲-۴

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
از هر سه  زن یک زن در دنیا مورد خشونت قرار می‌گیرد.
حتماً میدانید که آسیب های فیزیکی (کتک زدن) بدترین نوع خشونت علیه زنان نیست . براساس تعریف ارائه شده از سوی «سازمان ملل متحد»، اعمال هرگونه رفتار و یا گفتار آزاردهنده از سوی مردان یا زنان که سبب آسیب‌های فیزیکی، جنسی، ذهنی یا رنج زنان شود خشونت علیه زنان تعریف می‌شود. استفاده از کلمات توهین‌آمیز و تحقیر کننده، استفاده از عبارات تهدیدآمیز، فریاد کشیدن، رفتارهای کنترل کننده، کتک زدن، اعمال زور برای برقراری رابطه جنسی و عاطفی، آسیب زدن به دستگاه تناسلی، ختنه کردن و تجاوز جنسی از جمله رفتارهای خشونت‌آمیز علیه زنان است.
در سوئد رابطه جنسی بدون موافقت دوطرف تجاوز محسوب می‌شود ، این مسئله در مورد همسران نیز قابل پیگیری است
اما ترویج این فرهنگ (خشونت علیه زنان) از هسته اصلی جامعه یعنی خانواده شروع میشود مادامی که پدر به فرزند دخترش با رفتاری تحقیر آمیز به کشیدن خطوط قرمز بپردازد مادامی که برادر نسبت به خواهرش به نام غیرت مستولی شود تا زمانی که مادر به بهانه حرف مردم یا رسوم قوم و عشیره و آئین مذهبی به تصمیمات خودسرانه بدون توجه به خواست دخترش بپردازد هر روز زنان جامعه ما قربانیان خشونت های پیدا و پنهانی میشوند که جامعه بیمار نیز به آنها صحه میگذارد
خشونتی که در لغتنامه دهخدا ... دیدن ادامه ›› هم جا دارد
آقا : سرور، بزرگ، رئیس، مودب، محترم…
خانم: زن، بانو، زن بزرگزاده و نجیب… روسپی، فاحشه ، خانم بلند کردن…
مردانگی: مرد بودن، دلیری، شجاعت
مردانه : شجاعانه ، دلاورانه
مردی: آراستگی به صفات نیک انسان بودن، جوانمردی، شجاعت، دلاوری
من نه به حکومت مشروطه کار دارم که زن جماعت را در کنار دیوانگان و ورشکستگان به تقصیر از زندگی اجتماعی محروم میکرد. ونه به قوانین جزائی جامعه که یک چشم مرد برابر دوچشم یک زن برایش ارزش دارد،چرا که در دیه حکم زن نیم است !
صرفا در ابیات حضرات و بزرگان چند بیت تقدیم میکنم تا به تعالی تفکری ساری در بطن فرهنگمان پی ببریم
فردوسی یا اسدی و یا کس دیگری شکری خورده و گفته که « زن و اژدها هر دو در خاک به» .
اوحدی بزرگوار رهنمود زن کشی می دهد:
زن چو بیرون رود بزن سختش خود نمائی کند، بکن رختش
ورکند سرکشی هلاکش کن آب رخ می بردبه خاکش کن
سعدی علیه الرحمه هم مگر در مقام زن ستیزی کم از اوحدی است!
چو زن راه بازار گیرد بزن وگرنه توخانه نشینی چو زن
نظامی گنجوی سراینده «منظومة خسرو و شیرین» میفرمایند
زن چیست نشانه گاه نیرنگ در ظاهر صلح و در نهان جنگ
در دشمنی آفت جهان است چون دوست شود بلای جان است
چون غم خوری، او نشاط گیرد چون شاد شوی، ز غم بمیرد
این کار زنان راست باز است افسون زنان بد دراز است
در جای دیگر نیز مینویسد:
به گیلان در چه خوش گفت آن نکوزن
مزن زن را، چو خواهی زن ، نکو زن
مزن زن را ، ولی چون بر ستیزد
چنانش زن که هرگز بر نخیزد
اوحدی نیز گفته است:
چو به فرمان زن کنی ده و گیر نام مردی مبر ، به ننگ بمیر
ناصر خسرو نیز چنین میگوید:
بگفتار زنان هرگز مکن کار زنان را تا توانی مرده انگار
وزاندازه بیرون مرو پیش زن نه دیوانه ای؟ تیغ بر خود مزن
در گلستان سعدی با همه ادعاهائی که از استادان بزرگوارمان شنیدیم می خوانیم که « مرد بی مروت زنست و عابد باطمع رهزن» و یا « مشورت با زنان تباه است و سخاوت با مفسدان گناه» این را نیز می دانیم که « شوی زن زشت روی،‌نابینا به»
و یا در حکایتی سعدی زن باره ای « پند» می دهد که:
وزاندازه بیرون مرو پیش زن نه دیوانه ای؟ تیغ بر خود مزن
و باز حکایت دیگری در همین بوستان قراراست در روز «رستاخیز» « زنانی که طاعت به رغبت برند» از مردان «ناپارسا» پیشی گیرند وبعد،‌می رسیم به عدالت گستری سعدی:
تراشرم ناید زمردی خویش که باشد زنان را قبول از تو بیش؟
زنان را بعذری معین که هست زطاعت بدارند گه گاه دست
تو بی عذر یک سو نشینی چو زن رو ای کم ز زن، لاف مردی مزن
چو از راستی بگذری، خم بود چه مردی بود کززنی کم بود؟
ویا
ز بیگانان چشم زن کور باد چو بیرون شد از خانه، در گور باد
و
زن خوب خوش طبع رنجست و بار رها کن زن زشت ناسازگار
و
یکی گفت کس را زن بد مباد دگر گفت زن در جهان خود مباد
و
تو زن نو کن این دوست هر نو بهار که تقویم پاری نیاید به کار
مرحوم رهی معیری که به توضیح بیشتری نیاز ندارد:
نه تنها نامراد آن دل شکن باد که نفرین خدا بر هر چه زن باد
پرسش این است که در کدام زمینه ی دیگر می توان بااین بی حرمتی و بی شرمی سخن گفت و به دردسر نیافتد؟
سنائی می سراید:
حمله با شیر مرد همراه است حیله کار زن است وروباه است.
و مولوی:
هر بلا کاندر جهان بینی عیان باشد از شومی زن در هر مکان.
و ناصر خسرو:
مگوی اسرار حال خویش با زن که یابی راز فاش از کوی و برزن
یا در قابوس نامه را هم آمده است:
« دختر نابوده به ، چون ببود یابه شوی، یا به گور»،
سعدی در باب حکمت میفرماید « مشورت با زنان تباه است و سخاوت با مفسدین گناه »
واین ستیزه و خشونت از فرهنگ تا دین ما ، از زن به عنوان دختر در خانواده تا نقش همسر و بعد از آن در لباس مادر همچنان باقیست
این خشونت حتی در میانسالی یا دوران پیری یک زن ادامه دارد خشونتی که محدود می‌کند و ناتوان میداند تفکری که زن را عامل گناه میداند و شیطان حقارتی که زن را کم عقل میشمرد

به امید روزی که در هیچ کجای دنیا با واژه برتری جنسی یا خشونت رفتاری علیه هیچ نوع از موجود روبرو نشویم


عواقب جملات زیر با نویسنده است
((طلسم اسارت زن در ازدواج نهفته است . اما چه فایده که زنان چنان نابالغ مانده اند که اسارت و وابستگی را کاملا به رهایی و ازادی ترجیح می دهند. یکی از ارکان این علاقه به بردگی و اسارت ساختار پدر سالار جوامع عقب مانده است .آرزو و حسرت همسر و فرزندان خوب داشتن که به شدت توسط جامعه پدر سالار تبلیغ می شود حق آفرینش را از زن می دزدد بدنش را مسموم میکند و رشد طبیعی اش را مختل می سازد تا او را در ناآگاهی ، فقر و وابستگی نگه دارد . نهاد رسمی ازدواج زن را به زائده ای تبدیل میکند که کاملا وابسته بماند. آگاهی اجتماعی اش را می خشکاند ، تخیلاتش را از کار می اندازد فقط برای اینکه تحت حمایت مرد خویش قرار گیرد . در حقیقت ازدواج چیزی جز یک دام برای تحقیر زندگی نیست . ازدواج برای زنان آگاه همواره چیزی جز خوار شمردن و تجاوز به زندگی او و فاسد ساختن پویایی او نبوده اما برای اکثریت زنانی که هیچ مشغله ذهنی برای زندگی کردن ندارند و ازادی برای انها بی معنا و حتی ترسناک است ازدواج تنها سرپناه برای در امان ماندن از تنهایی است.این ترس از تنهایی نتیجه عدم تربیت در خانواده پدری است . تنها کسی که می تواند تو را نجات دهد یک مرد است . تمام بدبختی زنان از همین حکم دروغین و خطرناک اغاز می شود.زن به هر پیشرفتی که دست پیدا می کند آن را برای رسیدن به مردی ایده ال تلقی می کند که او را از دست شخصیت ناهنجار خود که باعث وحشت از تنهایی شده رهایی می بخشد.

اما گلدمن 1880- بیداری زنان ))

بخشی از این نوشته قبلا جمع آوری و در مورد خشونت علیه زنان برای نمایش قصه ظهر جمعه آورده شده بود که علت تکرارش شاعرین صاحب آثار و شعر هاشان بود
سلام حضور استاد لهاک،
درود بر شما
و تشکر فراوان بخاطر چنین نوشته جامعی ...

من بشخصه برای انسان بودن، تلاش میکنم و اینکه موفق باشم، خوشحال باشم و به دوست باارزش خودم کمک میکنم تا او هم موفقیت را تجربه کند ... دیدن ادامه ›› . مثال ما خانمهای موفق و خوشبخت هستند.... برای بهتر بودن و بهتر کردن محیط پیرامون ، آدمها و شرایط زندگی همه خانمها باید تلاش کنند.

با سپاس

۱۸ آبان ۱۳۹۸
چقدر اشتراک دیدگاه دارم با شما آقای کاوه. من سالهاست که سریالهای تلویزیونی و غیرتلویزیونی نگاه نمیکنم و دلیلش همین تحقیر زنان در سریالهاست و تحقیر آنها با نشان دادن زنانی که هیچ آرزو و هدفی جز پیدا کردن یک شوهر (با هر کیفیت و مختصات حتی به مراتب پایینتر) ندارند و دائم نگران بی شوهریشون هستند و در چند سریال طنز مثل سریال ساختمان پزشکان نشون میداد که خانم دندانپزشک است و حاضر است با هر مردی ولو پایین تر از لحاظ اجتماعی و غیره ازدواج کند. دیدن این سریالها به دختران و زنان ما این رو القا میکنه که برای پیدا کردن هویت اجتماعی باید شوهری داشته باشند حالا هر چه شد شد. سالهاست که از دیدن اینها رنج میبرم و خوشبختانه عطای سریالها رو به لقایش بخشیدم.
۲۰ آبان ۱۳۹۸
باعث افتخاره خانم مظاهری عزیز.
دقیقا به همین دلیل ما هم سالیان درازی است که صدا و سیمای میلی را تماشا نمی کنیم. اما افسوس و صد افسوس که ما اقلیتیم و اکثریت جامعه چه به ناچار چه از روی علاقه خودشان و فرزندانشان این برنامه ها را دنبال می کنند و الگو می پذیرند .باید بپذیرم ما در اقلیتیم وقتی با شوخی های سخیف جنسی مهران مدیری در انبوه حضار می خندند و کف و سوت میزندد و فایل های آن در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود. آری ما در اقلیتیم و این زندگی را برای مان سخت تر می کند. واژه ای در جامعه شناسی وجود دارد به اسم دیکتاتوری حداکثری.می گویند ما در سیاست دچار دیکتاتوری هستیم و اما معتقدم درد بزرگتردر جایی دیگر است . در فرهنگ. در فرهنگ نیز اکثریت بر ما دیکتاتوری میکند. و تحمل این دیکتاتوری ریشه هایمان را می خشکاند.
خلاصه نسل عجیبی هستیم. در جایی اشتباه در زمانی اشتباه بدنیا آمده ایم......
۲۰ آبان ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
نمایش نوشین تبریزی رو دیدم و دوست داشتم. بازیها خوب بود ولی اگر میزان پرخاش خانم تبریزی کمتر بود طبیعی تر میشد ( البته شاید زنانی به این حد پرخاشگر باشن و من تا حالا بهشون برنخوردم)، هر چند بازی ایشون در نقش مادر دلسوز خوب بود و به دل می نشست.
موضوع نمایش : مشکلات عاطفی در اغلب زندگیهای ایرانی و ایجاد مشکلات بیشتر با دلسوزیهای بیمورد. موضوع نمایش از محبوبه ها جذابتر بود برای من.
دکور: خیلی خوب بود. حس بودن در خانه را منتقل میکرد.
عرض تشکر و خسته نباشید به کلیه ی عوامل اجرا خصوصا بانو نوشین تبریزی عزیز نویسنده و کارگردان اثر.

زهره مقدم
درباره نمایش تالاب هشیلان i
ایراداتی که کوچک و کم اهمیت در این نمایش به ذهنم میرسه در مقابل مفهوم و قصه خوبی که در اجرا دیده شد ایناست:
بازی بانو تبریزی کمی سوار بر نمایش بود و کار رو هدایت میکرد در نقش کارگردان که تاثیرگزاری دیگر بازی ها رو در چند صحنه کم کرد.
جا داشت دیالوگی در مورد خاله در جایی از داستان بین حمید و یکی دیگر از کاراکترها شکل میگرفت که پیش زمینه رو برای مخاطب فراهم کنه و اشاره پدربزرگ به این موضوع باهاش قرینه بشه.
بار تراژیک منتقل شده در صحنه اول و اخر کمی شعاری بود به نظر من و شروع میتونست ملایم تر باشه و پایان به جای سیاه میتونست با هدایت کاراکتر پدربزرگ و دیالوگ های گفته شده درباره امید سرانجامی رو برای کاراکترها نشون بده.
استفاده از موسیقی در پایان هر صحنه کمی کار رو تصنعی کرد که شاید برای مخاطب جوان کمی حالت سریال های صداسیمایی رو به دست بده.
و بازی آیه کیان‌پور تکمیل می‌شد اگر در صحنه آخر روی ویلچر بدون آرایش و بدون کنترل صورت و کمی دفرمه و مریض بودن رو نشون میداد.

در مقابل، قصه نسبت به کار محبوبه ها بسیار قوی تر و آموزنده تر هست مخصوصا اگر نیمه خاطرخواهی رو کمرنگ و نقش و تاثیر کاراکتر مادر رو پررنگ تر ببینیم.
داستان این نمایش با هنرمندی از زندگی قالب ایرانی برداشت شده و به زیبایی عوارض دلسوزی‌های بیجای مادرانه رو گوشزد میکنه.

خسته نباشید به گروه هنرمند و خانم تبریزی عزیز.
نمایشی تلخ اما دوست داشتنی
حقیقت چیزیه که اگر برملا بشه بین آدمها شکافی رو ایجاد میکنه که هیچ چیز نمیتونه اون شکاف رو پر کنه ... حقیقت مثل رد پای یک اژدها به شکل یک گودال روی زندگی آدم میمونه و دیگه با هیچ عشق و محبتی نمیشه پرش کرد ... انقدر عمیق میشه که دیگه زندگی توان پر کردن اون رو نخواهد داشت ...
و ما ادمها به خاطر ترس از دست دادن زندگی به هم دروغ میگیم ... حقیقت رو پنهان میکنیم تا اون شکاف هیچ وقت ایجاد نشه ، تا بتونیم به اصطلاح زندگی کنیم ، و خبر نداریم چیزی که بهش میگیم زندگی ، زندگی نیست ...
من نمیتونم در مورد این اجرا از دید تخصصی بنویسم ، به این خاطر که شدت احساسات باعث میشه نظرم از بعد منطق ضعیف عمل کنه ، فقط به تمام کسلنی که تئاتربین هستن پیشنهاد میکنم این نمایش رو ببینن ، نه برای اینکه کار خوب یا کار بدیه ، فقط برای درک مفهموم یک جمله :
انسان فقط مسئول گفته هایش نیست ، خیلی اوقات انسان مسئول حرفهاییست که هرگز نگفته ...
کاری خو ب که نه تنها ذهنت و تو زمان نمایش با خودت رو خط داستان نگه میداره بلکه بعد نمایش هم باهات همراه میشه و این نشان دهنده گیرا بودن اثره ،ما وارد جزیره قربانیان میشیم قربانیانی که هیچ نقشی در اینکه فرصت انتخاب داشته باشند نداشتند و این که چجوری اینها بهم وصل میشن نشان دهنده قوی بودن متن نمایشه ،بازی خانم آیه کیانپور در صحنه اول و آخر کار جز نقاط قوت کاره که سیلی خودش و به تماشاچی میزنه ،طنازیهای مادرانه خانم نوشین تبریزی هم در جای خودش دیدنی بود اما به کاراکترهای دیگه که همگی به نوعی قربانی مسائل مختلف شده بودند پرداخته نشد و فضا برای معرفی عمیقتر کاراکترها ایجاد نشد .
یکنواختی چیدمان صحنه با توجه به پریود زمانی ،وعدم تعویض دکور و یکنواختیش این رو به مخاطب القا میکنه که شاهد نمایش هستی اما به هر حال خوشحالم که فرصت دیدن اینکار برای من فراهم شد و به کلیه عوامل کار خسته نباشید میگم .درخشا و مانا بر روی تمامی صحنه ها.
خرید بلیت این نمایش به کارگردانی نوشین تبریزی و بازی نوشین تبریزی، افشین سلیمان پور، مسعود شاه کرمی، یعقوب صباحی، محمد صدیقی مهر، آیه کیانپور، اتابک نادری، امروز شنبه ساعت ۱۸ با تخفیف روزهای نخست آغاز خواهد شد.