آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال نمایش تراس
S3 : 04:57:04 | com/org
امکان خرید پایان یافته
۲۲ اردیبهشت تا ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
۲۱:۳۰ و ۱۷:۳۰  |  ۱ ساعت و ۲۵ دقیقه
بها: ۳۰,۰۰۰، ۴۰,۰۰۰ و ۵۰,۰۰۰ تومان  |  جزییات
از ردیف ۱ تا ۶: ۵۰،۰۰۰ تومان
ازردیف ۷ تا ۱۱: ۴۰،۰۰۰ تومان
بیرون از ظرفیت: ۳۰،۰۰۰ تومان
اتی ین و مادلن در آستانه‌ی جدایی هستند و باید برای خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنند مستاجر جدیدی پیدا کنند. ورود افرادی که متقاضی اجاره‌ی خانه هستند، زمینه ساز داستان‌های «تراس» است.

گزارش تصویری تیوال از نمایش تراس / عکاس: سارا ثقفی

... دیدن همه عکس‌ها ››

اخبار

›› تماشاخانه ایرانشهر از سوم تا هفتم خردادماه تعطیل است

آواها

مکان

خیابان طالقانی، خیابان شهید موسوی شمالی، جنب خانه هنرمندان، تماشاخانه ایران‌شهر
تلفن:  ۸۸۸۱۴۱۱۵_۸۸۸۱۴۱۱۶

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
آستروک: ما اینجاییم تا از همدیگه جدا بشیم، با هم دعوا کنیم، یه آپارتمان خالی رو ببینیم،از تراس طبقه ی چهارم سقوط کنیم، ولی آینده مال خونه به دوش ها و آواره ها و بی خانمان هاست...فردا اینجوری میشه،شکی توش نیست!!!
دیشب این نمایش رو دیدم و دقیقا این دیالوگ رو خیلی دوست داشتم. مرسی از شما.
۲۵ خرداد ۱۳۹۸
فردا اینجوری میشه،شکی توش نیست! ( عالی)
۲۵ خرداد ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
هفت شخصیت اثر نمایش دهنده ی درونیات انسان، بخصوص انسان معاصر است. مسائل و مشکلاتی که مطرح می شود گویای این مثال است که تا بوده همین بوده!!! گویی آدمیزاد در برخی از موارد زندگی تغییر ناپذیر است و نسل به نسل یک سری اشتباهات را تکرار می کند. در کل نمایش خوبی بود، احمد ساعتچیان مثل همیشه حضور مثال زدنی در نمایش دارد، لحظه ی انفجار حسی او در برابر همسرش بسیار درست و تاثیر گذار اتفاق می افتد. تراس بازی های بسیار خوبی دارد که نمایش را دیدنی تر کرده. جناب کرامتی خسته نباشید و امیدوارم باز هم شاهد حضور شما در جایگاه کارگردانی تئاتر باشیم.
"تراس" نمایش خوبی است که به رابطه آدمها با هم می‌پردازد. همان آغاز، زن مرد را از رفتنش آگاه می‌کند. مرد می‌پرسد تا کی؟ و زن پاسخ می‌دهد برای همیشه. و مرد با خونسردی واکنشی نشان نمی‌دهد. این گونه ما، تشنه دانستن چرایی ماجرا، به جهان نمایش پرتاب می‌شویم؛ جهانی پر از احساسهای سرکوب شده یا دیده نشده، ترس از برپایی رابطه، کاهش رابطه به تنها باهم‌ بودن و خوش‌گذرانی کردن و ... . درمی‌یابیم که هنوز زن و مرد شاخکهای عاطفی‌شان خوب کار می‌کند اما دیگر از آشکارکردن آن برای همدیگر ناتوانند، حتی چنانچه یکی راهی بگشاید، چنان در پیله تنهایی و بی‌تفاوتی اسیرند که شوری برای پاسخ ندارند. نمایش با طنزی ملایم و گاهی سورئال ما را با خود همراه و با پایانی غیرقراردادی و واقعی به اندیشه درباره خود وادار می‌کند. بزرگترین کاستی نمایش، دکور پنجره مشبک آن است که برای تماشاگران به ویژه در سوی راست سالن، آزارنده است.
متن نمایشنامهٔ نوشتهٔ «ژان-کلود کریر»، که موقعیت کلی عجیبی دارد و پر از عناصر نامنتظر و به‌هم‌ریخته است، و با این حال حس واقعیت در آن حفظ شده است، شباهت خاصی دارد به فیلم‌نامه‌هایی به قلم ایشان، برای فیلم‌هایی مثل «شبح آزادی» یا «جذابیت پنهان بورژوازی». در پس این واقعیتِ ظاهراً عادی، ملالی غیرعادی نهفته است که حتی موقعیت‌های خارق‌العاده‌ای چون نجات‌یافتن به‌واسطهٔ وزش باد هم آن را تغییر نمی‌دهد. شاید بُعد برآشوبندهٔ نمایش که با کمدی تلطیف شده، برآمده از همین ایدهٔ غیرعادی‌بودنِ واقعیت ملال‌آور روزمره باشد که گمان می‌کنم مسئله و موضوع اصلی متن نمایش است.
من نوشته های شما رو دوست دارم چون خیلی مفهومی با اثر برخورد می کنید. در مورد تراس هم این ( واقعیت ملال آور روزمره) تعبیر بسیار جالبی بود.
۲۵ خرداد ۱۳۹۸
ممنونم. خوشحالم که نوشته‌هایم چنین حسی برای شما داشته‌اند.
۲۵ خرداد ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
تئاتر خوبی بود؛ با کارکتر ها ارتباط برقرار کردم به نظرم شخصیت پردازی تمیز و با ظرافت بود و تماشاگر این رو کاملا میدید. اتی ین شخصیت محبوبم شد ،در کمال سادگی و دورترین آدم جمع از حاشیه.
طراحی صحنه رو که اول دیدم جا خوردم و قبل از شروع مطمئن شدم که ممکنه دیدم مختل بشه و همین هم شد !!
گاهی کار از ریتم میفتاد و کش دار میشد اما با این حال من و همراهم از کار لذت بردیم و اونقدر روان بود که به دلمون نشست .
چیزی که واضح بود ،زندگی همه آدمای این قصه فاقد عشق بود حتی عشق جدید مادلن!
بازیها خوب و روان بود،خسته نباشید.
صحنه ای برای نمایشه روابط آدما که منو خیلی تحت تاثیر قرار داد. با اینکه تایم زیادی نداشت ولی به خوبی با جزییات زندگی و شخصیت هر آدمی آشنا میشین و دنبالشون کشیده میشید. راستش دلم سوخت برای همشون بخصوص مادلن. ولی نمایش بسیار خوب و عالی و کاملی بود. کلی هم خندیدیم از دست خانم املاکی و اون مرد جوان. راستی، از دیدن خانم سپاه منصور خیلی ذوق زده شدم . من که لذت بردم و پیشنهاد میکنم از دست ندید
اِتی یِن ، اصالتی که هست و نیست !
در طول نمایش تمامی کاراکترها تا حدی فرصت از خود گفتن ، تجربه فرار و فرود و تهی بودن خویش را داشتند اما در این میان اتی ین استثنا بود ! گویی که اون نماد اصالت است . او هم در صحنه آغازین بود ، هم در صحنه پایانی و از ابتدا تا انتها تقریبا نقش گیرنده را داشت . کاراکترهای بقیه را واکاوی می کرد در عین حال حدالامکان از ایجاد تنش خودداری می ورزید تقاضاهایشان مبنی بر سیگار ، تلفن ، خوراکی و ... را رد نمیکرد و تعلقی به اشیا نداشت مثلا در جایی میگفت که نمیخواهد بیسکوییت هایش مزاحمی برای بستن بار و بندیلش باشند انگار که دغدغه های مهم تری در سرش دارد . اما با وجود این نمیتوانست خود را در بین بقیه جا بدهد چراکه گویی از جنسشان نبود و شاید هم با این پرسشگری اش دنبال هم جنس خود میگشت ! دو سال بود که کار پیدا نکرده بود و از نظر من این امر ناشی از عدم همرنگی اش با محیط بود . در جایی دیگر از تجربه مسخره شدن در مدرسه و غیرعادی تلقی شدنش را پیش می کشد و جایی هم به تراس بزرگ و دلباز روستایی که در آن بزرگ شده بود سخن میگفت و تراس های امروزی را در قیاس با آن هیچ میپنداشت . نوشیدنی خاص و اصیل خودش را داشت همچنین غذای مخصوصی که پاتو نام داشت را از شخص خاصی و بواسطه خاله اش در روستا تهیه میکرد که به گفته خودش آن شخص خاص ( که نماد اصالت است ) مرده و خانه اش نیز متروکه شده ! اتی ین بعضا نیز وجودش را به همه کاراکترها با سکوت نشان میدهد بعضا هم همکلامشان می شود و حتی در آخر نیز با موریس هم نشین می شود و پیشنهاد دوتایی تراس رفتن را به او می دهد ! اینجاست که معلوم می شود ممانعت پیشین وی از تراس رفتن موریس صرفا برای ختم مجادلاتِ بیهوده بوده و وی سعی میکرده است از این طریق توجهات را به سمت کاراکترها و بحران هایشان ببرد و به آنها فرصت واکاوی بدهد بلکه به فقدان اصالت آگاه شوند ، سیگار و خوراکی و ... بهانه ای برای گفتگو نشوند و افراد به بحث در مورد مشکل اصلی و اصالت بپردازند . اتی ین ، با بازی درخشان احمد ساعتچیان ، فقدان اصالت را یادآور می شود . اصالتی که نیست !
نوشته ی شما بسیار دقیق و درست بود، مدتها بود یک تحلیل درست و علمی از یک نقش نخوانده بودم. جزئیاتی که در مورد نقش اتی ین بیان کردید بسیار درست بود، و همین نشانه ها باعث شده بود نسبت به بقیه ی شخصیت ها استثنا شود. احمد ساعتچیان بدون ذره ایی اضافه در بازیش تمام ویژه گی های نقش را به زیبایی اجرا کرد، به نظر من بی تردید یکی از بهترین بازی هایی بود که از ایشان دیدم. منتظر خواندن سایر نوشته های شما دوست عزیز هستم.
۲۲ خرداد ۱۳۹۸
پوریا عزیز نمایشنامه چاپ شده. نشر بیدگل. نمایش تراس و روال عادی هردو در یک جلد.
۲۳ خرداد ۱۳۹۸
ممنونم شاهین جان اطلاع نداشتم .
۲۵ خرداد ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خوب اولن که خدا رو شکر بعد از مدتها تونستم یه کار برم و ببینم . فقط اسم آقای کرامتی و احتمال دیدنش از نزدیک برای من یعنی کلی انرژی که برم و کار رو ببینم . فارغ از همه خوب و بدها و باید نباید های موجود .
اما خوب ها :
قبل تر من اجراهای دیگه ای از تراس دیده بودم که این اجرا از اونا خیلی بهتر بود . خیلی شسته رفته تر و پخته تر .
بازی احمد ساعتچیان خانم فریده سپاه منصور و امیر رضا دلاوری رو خیلی دوست داشتم .
موسیقی و لباس هم همچنین جزء خوبها بود برام .
انتخاب جواد یحیوی برای اون نقش خیلی خوب بود ... دیدن ادامه ››
و بد ها :
دکور باید طوری باشه که همه به راحتی ببینن . این چیزی که به عنوان پنجره گذاشته بودن مانع دید کامل تماشاچی هایی می شد که پشت اون نشسته بودن .
متن اصرار داره که من در پاریس هستم اما بازی مخصوصن رویا میر علمی مشخصات یک زن ایرانی متجدد رو داشت . با همون شلوغ کاری ها و تلاش برای خنده گیری
که البته این بلای خیلی از بازیگرهای حتی خوش نام ما شده که در هر شرایطی می خوان از تماشاچی خنده بگیرن . هیچ کس از خنده بدش نمیاد اما تو رو خدا هر چی می ریم جلوتر این مرز این نوع نمایش ها رو با تئاتر آزاد یا به قولی لاله زاری کم نکنید .
حیف نقش به اون خوبی که جواد خان بهش کم لطفی کرده بود
اما روی هم رفته :
با حال خوب از کار اومدم بیرون . خسته یا عصبی یا کلافه نبودم .
خسته نباشید
سلام / من نمایش رو دیدم / کار قابل احترام و قشنگی بود / تریکب انتخاب بازیگران هم خیلی خوب بود / فقط به نظرم جاهایی از نمایش ریتم کار می افتاد / فقط من یه سوال دارم / خواننده فرانسوی ابتدا وانتهای کار کی بود ؟ آیا چارلز آزناوار بود ؟ و کدوم ترانه ش بود ؟
سلام
من شبهای اول اجرا رو دیدم و تا جایی که یادمه این موسیقی پخش شد :
Le Tunnel d’Or از AaRON ، که ویدئوی بسیار زیبایی هم داره.

اطلاع ندارم که موسیقی تغییری داشته یا نه.
۲۲ خرداد ۱۳۹۸
ممنونم از شما
۲۲ خرداد ۱۳۹۸
ممنون آقای پوریا، من یادم نبود که موسیقی پایانی متفاوت بود از موسیقی شروع نمایش. :)
۲۲ خرداد ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
آستروک : زبان دیگه کارکرد خودشو از دست داده، با این وجود مردم هنوز به حرف زدن ادامه میدن...!!!

تراس؛ نمایشی که باید دید!
مفاهیمی که در نمایش تراس مطرح می شود به زندگی روزمره ی ما بسیار نزدیک است. همه ما در یک سرگردانی به سر می بریم که عشق ( نه تنها در یک رابطه) تنها راه نجاتمان خواهد بود، همانطور که شخصیت موریس در نمایش به آن اشاره می کند.
جناب کرامتی در کمال ساده گی و دقیق و حساب شده بدون شعار زده گی اجرایی درست و محکم از تراس ژان کلود کری یر ارائه می دهد. بعضی از نمایش های روی صحنه دچار یک روشنفکر نمایی تو خالی هستند که جز ادا و اصول چیزی عاید مخاطب نمی شود، تراس نمایشی است که بعد از دقایقی از کار خودتان را در آن احساس می کنید و به نظرم نمایش درست یعنی همین.
تراس بازیهای یکدست و درخشانی دارد، به شخصه از ارتباط احمد ساعتچیان و مونا فرجاد در ایفای نقششان بسیار لذت بردم، هر دو درک صحیحی از نقششان داشتند. ساعتچیان اجرای متفاوتی دارد، وقتی با سایر کارهای اخیرشان مقایسه میکنم( به ویژه نقش کاردینال در نمایش فوق العاده ی بر اساس دوشس ملفی محمد رضایی راد) بسیار حضور چشمگیری در نمایش دارند، در مجموع تیم بازیگران بسیار درخشان حاضر شده اند.
طراحی کار؛ لباس و صحنه، از دیگر نقاط قوت اجرا می باشد.
برای ادامه اجراهای این نمایش آرزوی موفقیت دارم و ممنون از اجرای تاثیر گذارتان.
خرید بلیت دو سانس ویژه این نمایش در ساعت ۱۷:۳۰ روزهای پنجشنبه ۲۳ و جمعه ۲۴ خردادماه به کارگردانی مسعود کرامتی و بازی مسعود کرامتی، سید جواد یحیوی، فریده سپاه منصور، مونا فرجاد، احمد ساعتچیان، رویا میرعلمی امروز شنبه ساعت ۱۲ آغاز خواهد شد.
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
نمایش فوق العاده ایی بود، فراتر از انتظار. انصافا تمامی بازیگران عالی بازی کردند. البته داستان و دیالوگ ها هم جای تقدیر داشت. همونطور که یکی از دوستان گفته بودن آهنگ فرانسویی که قبل از اجرا پخش شد آرامش بخش و جالب بود. ولی کاش نقش آقای کرامتی بیشتر بود تو این اجرا. در کل از دیدن این نمایش رضایت کامل دارم و به بقیه هم توصیه می کنم.
منتظر کارهای بعدی این گروه هماهنگ هستیم.
برای بار دوم به تماشای این نمایش خوب نشستم. خیلی از لحظات تازه ایی اتفاق افتاده بود که بسیار کار را دیدنی تر کرده بود. احمد ساعتچیان فوق العاده است، چقدر این بازیگر حضور درست ، دقیق و به اندازه ایی داره. همگی خسته نباشید که چنین نمایش گیرایی را به روی صحنه بردید.
بی شک 5ضلع: نمایشنامه بازیگری کارگردانی وموقعیت صحنه وتماشاگر یک تاتر خوب رو میسازه تاتر تراس اثری از کری-یر که نویسنده ی توانمندیه و با گارگردانای بزرگ کار کرده اسکار برده کاملن میتونه راضی کننده باشه اثری با طنزتلخ ملایم بازیگری خیلی روان ودلنشین بود همه خوب بودن ولی بنده از بازی خوب اقای ساعتچیان لذت بیشتری بردم کارگردانی هم لطف و زیبایی کار رو افزایش داده درست از کار در اومدنِ اون شلوغی ها درکنارهم بودن مناسب طنزها و لحظات جدیِ کار قرارداشتن بازیگرها درجای درست صحنه استفاده ی خوب از تمام فضا و ریتم مناسب از ویژگی خوب نمایش بودن موقعیت صحنه از نظر دکور ونور چیدمان وارتباط برقرارکردن با تماشگرو آزادی دادن به بازیگرهاهم قابل قبول بودن هرچند کم و کاستیهایی هم در کاردیده میشه اما میشه دربرابر این همه ی نکات مثبت ازشون چشم پوشید وباید بگم تماشاگرها هم با واکنش نشون دادن به لحظات اوج وفرود داستان و نظم خودشون شب بسیار خوبی رو حداقل برای بنده رقم زدن از تمامی عوامل کار که اینقد زحمت کشیدن و حتا دوستانی که نمیشناختمشون اما در کنارشون نشستم و کاررو دیدم بسیاربسیار تشکر میکنم.قصدداشتم نظرمو درباره ی محتوای اثربیان کنم که حس میکنم همه ی دوستان فرهیخته هستند وبضاعت کم بنده بیشتر منشاء هدر دادن اوقات عزیزانیه که دوست دارن نقد درست و دقیق مطالعه کنن
کاملا موافقم که جناب ساعتچیان بسیار حضور چشمگیری داشتند. لحظات سکوت را عالی اجرا می کردند.
۱۳ خرداد ۱۳۹۸
ممنون که نظر بنده رو خوندید ونظر دادید. اما بازیهای اقای دلاوری ویحیوی وحتا فرجاد درکار خوب درنیومده که بازی اقای ساعتچیان بعد خانم میرعلمی و سپاه منصور کل بازیهارو به تعادل میکشونه که زیاد نقص بازیها به چشم نیاد
۱۴ خرداد ۱۳۹۸
موافقم . احمد ساعتچیان عالی بود !
۲۲ خرداد ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
زیبا و ساده بود. برخی لحظه ها بعض آلود بود. لحظه اوج عصبانیت نقش خانم فرجاد.
تشکر از دست اندرکاران.
خرید بلیت روز یکشنبه ۱۹ خرداد، از روزهای پایانی این نمایش به کارگردانی مسعود کرامتی و با بازی مونا فرجاد، احمد ساعتچیان، رویا میرعلمی، فریده سپاه منصور، سید جواد یحیوی، امیررضا دلاوری، مسعود کرامتی آغاز شد.
همچنین فروش دوشنبه ۲۰ و سه شنبه ۲۱ خرداد، فردا (یکشنبه) ساعت ۱۶ آغاز خواهد شد.
رضا غیوری این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
وارد سالن که شدیم یه آهنگ ملایم از خواننده فرانسوی(Charles Aznavour) پخش میشد که ناخواسته خودتو روی صندلی رها میکردی و لذت میبردی از لطافت صدا و موسیقی.
و در ادامه یه تئاتر زیبا، روان، راحت و آروم، انقدر آروم که وقتی تموم شد انگار یه ساعت یه جا نشسته بودیم و تونسته بودیم حرفهای یه سری آدمو که از کنارمون رد میشن گوش بدیم و بفهمیم زندگی خصوصیشون چجوریا میگذره، بسیار بسیار لذت بردم از این همه آرامش که کلی خنده و تیکه و شوخی های معمولِ زندگی به همراه داشت.
خانم رویا میرعلمی شما در عرصه ی طنز فوق العاده اید
درود. نمایش خوبی بود. من خودم به نمایش امتیاز 3 رو دادم و به نظرم امتیاز میانگین 3.5 هم برای این نمایش کاملا مناسب هست چون از دید من نمایش نه اونقدر ضعیف بود که امتیاز پایین تری بگیرد و نه اونقدر عالی که امتیاز بیشتری بگیرد.
به نظرم نمایش به واقع نکات ضعف خاص خودش رو داشت که کاملا حس میشد. اما واقعا بازی تک تک بازیگر ها دلنشین بود و از کمدی کار هم خیلی لذت بردم و به جرات میشه گفت فقط و فقط کمدی کار بود که اکثریت نکات مثبت کار رو تشکیل میداد. در کل کار ارزش دیدن رو داره. من به مجموع داستان امتیاز 3 ولی به خود بازیگر ها امتیاز 3.5 الی 4 میدم. بدرود.