آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال نمایش بر اساس دوشس ملفی
S3 : 17:41:37 | com/org
۲۳ شهریور تا ۰۸ آبان ۱۳۹۵
۲۰:۰۰ و ۲۱:۰۰
۳ ساعت و ۳۰ دقیقه
بها: ۳۵,۰۰۰، ۳۰,۰۰۰ و ۲۵,۰۰۰ تومان
نمایشنامه "دوشس مَلفی" متعلق به قرن هفدهم انگلستان است و یکی از مهم‌ترین نمایش‌های عصر الیزابتی است. اساس نمایش "دوشس مَلفی" واقعه‌ای تاریخی در ایتالیای قرن پانزدهم است، اما جان وبستر با نمایش خود فراتر از این واقعه تاریخی، تحلیلی عمیق از سویه‌های پنهان و تاریک نهاد بشری به دست داده، که از مرز زمان و مکان در می‌گذرد. "دوشسِ مَلفی" درباره ی دو برادر است که به خاطر ثروت خواهرشان - دوشس - مانع ازدواج مجدد او می شوند. اما دوشس پنهانی و بر خلاف خواسته ی برادرانش ازدواج می کند و آنچه که از آن پس اتفاق می افتد ط

شبکه‌های اجتماعی تئاتر مستقل تهران: اینستاگرام

ویدیوها

مکان

ضلع شرقی چهارراه ولیعصر (تئاترشهر)، خیابان رازی، نبش کوچه زندوکیل، پلاک ۵۰ (خیابان حافظ، خیابان نوفل‌لوشاتو، خیابان رازی، نبش کوچه زندوکیل، پلاک ۵۰)
تلفن:  ۶۶۹۷۹۷۴۱

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
یادداشت مجید اسلامى (منتقد سینما)
درباره نمایش "بر اساس دوشسِ مَلفى"

"دوشس ملفى" محمد رضایى راد فوق العاده است.
جزو بهترین نمایش هاییست که تا به حال دیده ام. این رویکرد پویا و کلاژوار از لحن هاى مختلف و کنترل ریتم و این برخورد کاملاً معاصر با متنى کلاسیک و این میزان انرژى وصف نشدنى ست. نمایش بسیار طولانى ست اما اصلاً ملال آور نیست و نمى توانم آن را کوتاه تر تصور کنم. تحرک و پویایى نمایش مثال زدنى ست، همینطور بازى ها (بخصوص باران کوثرى، رضا بهبودى، سیما مبارکشاهى و میلاد شجره)، و نوع استفاده از موسیقى زنده، و استفاده از نور.
این اجرایى ست که در خاطر مى ماند و تئاتر ایران مى تواند به آن افتخار کند.
طراح صحنه نمایش چرا درج نشده؟خود کارگردان انجام داد ند
۲۱ مهر ۱۳۹۵
لینک خرید اینترنتی بلیط ؟
۲۴ مهر ۱۳۹۵
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
یادداشت سید مصطفى تاجزاده درباره نمایش "بر اساس دوشسِ مَلفى"

نه! ملال آور نخواهم مرد!

نمایش "بر اساس دوشسِ مَلفی" با کارگردانی و بازآفرینی محمد رضایی راد و نغمه ثمینی برای من سفری بود به تاریکی های قرون وسطا و تماشای درخشش یک زن در باز آفرینی هویت زنانه خویش.
قصر ملفی آن طور که در "تئاتر مستقل تهران" به روی صحنه رفت مکان ظهور یک تراژدی بود: تراژدی هویت و شاید هم تراژدی ... دیدن ادامه ›› زندگی!

دوشس می خواهد یک زن باشد و نه آن چیزی که برادرش فردیناند در مقام حاکم قصر می‌خواهد از او بسازد؛ بیوه بماند و به جایگاه نمادینی که اشرافیت حاکم درصدد است به کمک کلیسا بر او تحمیل کند، تن دهد. او خود را از جنس گوشت می‌خواند و خون و البته که عشق. اتحاد اشرافیت و کلیسا که در نمایشنامه در سیمای کاردینال و دوک متجلی می شود، برای تصاحب ثروت و افزودن به قدرت خویش او را تنها می خواهند. بنابراین همسر و مادر شدن او را یک تهدید می‌بینند برای ساختار قدرتی که از خون سخن می گوید چون از خلال خون انتقال می یابد.

نمی توان از دوشس سخن گفت و از باران کوثری نگفت که فرایند خویش آفرینی دوشس علیه یک جامعه به شدت سلسله مراتبی را به زیبایی به نمایش می‌گذارد. همه آن تاریکی هایی که به نحو خلاقانه توسط میلاد شجره (فردیناد) و با کمک دو ضلع دیگر این حاکمیت فاسد، یعنی قاضی-جلاد و کاردینال بازتولید شده و فضای صحنه را به احاطه خود در می آورند، پس زمینه ای مناسب می سازند برای تعین بخشی به درخشش دوشس.

هنر رنسانس فضایی به دست می دهد برای شنیده شدن صدای محذوف زن. دوشس از مرگ ملال آور گریزان است چه رسد به زندگی ملالت بار. به همین دلیل همه‌ی زندگی را می‌خواهد و میخواهد یک زن باشد، یک همسر و یک مادر، اما فردیناند هویت خصوصی همزادش را سرکوب می کند چون به افزایش ثروت و قدرت خویش اولویت می دهد.

مبارزه این دو پس از آشکار شدن راز ازدواج پنهانی دوشس با آنتونیو تماشایی است. از دید فردیناند، زن به جای قلب، آتشی از شهوت در سینه دارد و ساحره ای بیش نیست. دوشس تسلیم القای حس گناه توسط برادرش نمی شود و بر پاکی خود پا می فشارد. صحنه تئاتر در اینجا بدل به مقاومت نیروی اخلاقی یک زن می شود ضد هویتی دروغین که اشرافیت و کلیسای فاسد قصد دارند بر او تحمیل کنند.

تئاتر در صحنه های پایانی خود نمایشی است از انواع شکنجه های روانی و فیزیکی. دوشس را همسایه دیوانگان می کنند که انسجام شخصیتی اش در هم فرو ریزد. شکنجه و بی رحمی فردیناند نمی تواند خواست و هویت دوشس را به سایه برد، چرا که او از مرگ نمی هراسد. دوشس به بهشت اعتقاد دارد؛ بهشتی که راهش از خلال خراب کردن دیوار طبقاتی یک جامعه اشرافی می گذرد و در برابر دوگانه به شدت سیاه و سفید آنتونیو علم می شود:
"شما (آنتونیو) مى گویید بهشت یا دوزخ؟ راه سومى ندارد و من (دوشس) مى گویم بهشت یا بهشت؟ راه دومى ندارد.

بازی نور و روشنایی و انعکاس های سایه وار در ترسیم کردن صحنه خواستگاری دوشس از آنتونیو کم نظیر است. میان آن دو پرده ای از نور وجود دارد درست وارونه ی "آپارتاید طبقاتی" و دیوار تقسیم بندی های سلسله مراتبی و عبور ناپذیر که فردیناند در اطراف دوشس برافراشته است. کارگردان میان آن دو مرزی شفاف و تداخل پذیر مهندسی می کند. آنتونیو می گوید من نمی توانم تا مقام شما صعود کنم و دوشس زانو می زند که به مرتبه او نزول کند. ندیمه از پشت پرده بیرون می آید تا شاهد این ازدواج پاک اما خارج از کلیسا باشد:
"مگر کلیسا چه می کند که ما نکردیم؟"

به راستی کلیسا چرا باید با این ازدواج مخالفت کند و مرزهای جعلی قدرت حاکم را مرزها و "حدود الهی" بداند؟ و به راستی چهره های کلیسایی نمایشنامه از قاضی و کاردینال چگونه فاسد شدند و مشاطه گر بساط شکنجه؟ و چرا باید ایستادگی یک زن بر نیازهاى فطری خود برچسب شیطانی بخورد؟

دوشس ملفی امکان "مشاهده" آن سقوط وحشتناک و مصیبت بار یعنی تبدیل پیام رحمت و محبت مسیح را به شکنجه و قساوت کلیسا فراهم می آورد. همان که مطهری درباره اش می گفت؛
"هر وقت و هر زمان که پیشوایان مذهبی مردم - که مردم در هر حال آنها را نماینده واقعی مذهب تصور می کنند - پوست پلنگ می پوشند و دندان ببر نشان می دهند و متوسل به تکفیر و تفسیق می شوند، مخصوصاً هنگامی که اغراض خصوصی به این صورت درمی آید، بزرگترین ضربت بر پیکر دین و مذهب به سود مادیگری وارد می شود." (علل گرایش به مادی گری، مجموعه آثار، ج 1، ص491)

در کدام صحنه می توان این سبعیت نهفته در پس زمینه تکفیر و تفسیق را به تماشا نشست؟ آنجا که دوشس تفسیق شدنش توسط فردیناند را به "زوزه گرگ" تشبیه می کند.
یادداشت هری کمراینن. سفیر فنلاند در ایران (روزنامه شرق - شنبه ۱۰ مهر)
درباره نمایش‌نامه «براساس دوشس ملفی»

یک شب تئاتری فراموش‌نشدنی

نمایش‌نامه «براساس دوشس ملفی»، نوشته محمد رضایی‌راد و نغمه ثمینی، جان تازه‌ای به یکی از آثار بزرگ ادبیات انگلیسی دوره نوزایی، «دوشس ملفی»، نوشته جان وبستر می‌بخشد. کارگردان تئاتر، رضایی‌راد و گروهش که شامل ٣٠ نفر (!) بازیگر و موزیسین می‌شوند، تماشاگران را به گشت‌وگذاری به معنای واقعی کلمه، نفس‌گیر می‌برند؛ به ایتالیای قرن شانزدهم با تمام توطئه‌ها و نزاع‌هایش بر سر قدرت. بازیگران در آفریدن وهمی که تماشاگر را به این دنیای تراژیک و درعین‌حال غریب می‌کشاند، گل می‌کارند؛ دنیایی که پر از فساد، حسادت، ناراستی و ولع قدرت است. این دنیایی است که در آن دورویی و خشونت، تعیین‌کننده بازی هستند. جای تعجب نیست، اینها خصلت‌هایی‌اند که هنوز در تیتر اخبار و رسانه‌های جهان با آن روبه‌رو می‌شویم. حتی امروزه، رسوایی‌هایی حول نزاع طبقاتی در خاندان‌های سلطنتی اروپا به چشم می‌خورد. در «تئاتر مستقل تهران» درست در قلب پایتخت ایران، ... دیدن ادامه ›› می‌توانیم از نمایشی لذت ببریم با عناصری از تراژدی‌های شکسپیر، روم باستان و یونان، درآمیخته با کمدیادلارته ایتالیایی- این همه با رنگ‌ولعابی قدرتمند از محمد رضایی‌راد. داستان گاهی تکان‌دهنده می‌نماید و گاهی بسیار خنده‌آور. لحظه‌هایی احساس می‌کنی درحال تماشای اثری از هیچکاک هستی، لحظه بعد شاید «آلیس در سرزمین عجایب» یا «ارباب حلقه‌ها». درست همان لحظه‌ای که در غم عمیق دوشس، با بازی درخشان باران کوثری، شریک شده‌ای، خود را می‌بینی که به شخصیت‌های عجیب‌وغریب روی صحنه می‌خندی. رضایی‌راد به ما نشان می‌دهد که فاصله بین اشک شادی و اشک غم چندان زیاد نیست و این کار را چه کارآمد و موفق انجام می‌دهد! هرآنچه خوش می‌درخشد، خیر نیست. هرآنچه تیره می‌نماید، شر نیست. کشمکش میان ظلمت و نور، شر و خیر می‌فریبد و همچنان ادامه می‌یابد. موسیقی‌ای که پنج جوان بااستعداد آن را اجرا می‌کنند تنها موسیقی پس‌زمینه نیست، بلکه بخشی از گفت‌وگو می‌شود. ارکستر راهبر می‌شود، واکنش نشان می‌دهد و پلی پراهمیت میان قرن‌ها می‌زند. پس از اینکه از تماشاخانه بیرون می‌آیی، سرت پر شده است از پرسش‌ها: چرا، چگونه؟ چه می‌شد یا باید انجام داد تا تراژدی اتفاق نیفتد؟ تراژدی با یکی از نفس‌گیرترین (به معنای واقعی کلمه) صحنه‌های مرگی که می‌توان دید، پایان می‌یابد. نه‌تنها دوشس کشته می‌شود، بلکه بسیاری دیگر نیز کشته می‌شوند. بااین‌حال، اگر نمایش‌نامه وبستر پر است از خشونت و خون، فکر می‌کنم تیتوس آندرونیکوس، اثر شکسپیر با برجای‌گذاشتن ١١ بدن بی‌جان روی صحنه، همچنان در جایگاه نخست است. رضایی‌راد و گروه بازیگران بسیار توانا و متعهدش ثابت می‌کنند که زبان تئاتر زبانی جهانی است که حتی اگر فارسی، زبان مادری‌ات نباشد، می‌توانی آن را بفهمی و دنبال کنی. گرم‌ترین سپاس‌ها و تمجیدها را تقدیم می‌کنم به کارگردان تئاتر، رضایی‌راد و گروهش به‌خاطر یک شب تئاتری فراموش‌نشدنی دیگر در تهران!

*‌مترجم: محسن ابوالحسنی
نوشته مریم صادقیان در باره تئاتر براساس دوشس ملفی

در بروشور نوشته است : دوشس ملفی ِ جان وبستر در زمان خودش در سایه ی سنگین شکسپیر، نادیده مانده بود، و جز کشف ِآنتونن آرتو ، به تاریخ خودش ، نبض کمرنگی داشته است.
حالا ما پسِ قرنها نفس در نفس پرسوناژها به کلی فراموش می کنیم جایی پس تاریخِ نامربوطی نشسته ایم که بر یک سوژه ی بی تاریخ شهادت می هد عشق
میان فحشا و رذالت و خشونت که مکررند به تاریخ دیروز به تاریخ امروز .
دوشس ملفی را نه فقط به شهادت سوژه ی همیشه پُر طپش ِ عشق ، به خاطر شهادت به شرافت و اصالت در تئاتر باید دید. باید ایستاده برای ًگروه تئاتر خانه کف زد.
نغمه ثمینی در اینستاگرام خود نوشت :

naghmeh_samini
در "بر اساس دوشس ملفی" هر کس بر اساس تعریفی است از پیش ساخته شده. هیچ کس بر اساس خودش نیست. یعنی هیچ کس نیست که تعریفش از خودش شروع شود، و مثل و مانند نداشته باشد. هیچ کس نیست که دست دوم نقشی اجتماعی یا روانی نباشد مگر البته دوشس ملفی. دوشس به واسطه ی عشقی مهیب از تمام "بر اساس" ها خلاص می شود و به موجودی بدل می شود که بر اساس هیچ کس نیست. آدمی که اولین نمونه ی خودش است: سخت اصیل. و آن قدر اصیل که می شود فکر کرد خودش اساسی است که بعد از این کسانی " بر اساس" او خواهند بود. " بر اساس او" عاشق خواهند بود.
این یک نمایش بسیار عاشقانه است.

هانیه توسلی در اینستاگرام خود نوشت :

تئاتر کار کردن به این شکل و شمایل گذشته از هنر ناب،از خود گذشتگى هم هست.سه ساعت و نیم اجرا با بازى ها و میزانسن ها و فضاسازى درخشان.بازى هایشان عالى است چه باران و رضا بهبودى و و کلن با سابقه ترها و چه تازه کارها و کم تجربه تر ها.متن عجیب است.قصه معمولى نیست.همه چیز از یک فیلتر رویا و وهم و جادو روایت مى شود انگار.وهمى تلخ و مشقت بار و کابوس وار.اجرا قدرتمند است و پر شور.سه ساعت و نیم!یک نفس!لحظه هاى ناب خلق مى شود و تصویرهاى عجیب جان مى گیرد.اعتراف مى کنم که دوست داشتم زمان اجرا کمى کمتر از این بود.اما بر اساس دوشس ملفى براى من مثل خیلى از تئاترهاى خوب تازه بعد از تمام شدن اجرا در ذهنم شروع شد.دیدن این اجرا براى علاقه مندان به تئاتر بسیار لذت بخش و جذاب خواهد بود.بر اساس دوشس ملفى را ببینید.
رذل حقیقتگو: بروید! بروید و در سکوت، همانی باشید که همواره با خود حمل می کردید.
روز بازگشت به اساس خویش
" نگاهی به نمایش " بر اساس دوشس ملفی به کارگردانی محمد رضایی راد)
بیتا نجاتی
روزنامه همدلی - شنبه 10 مهر 1395

جووانا ملقب به دوشس ملفی پس از مرگ همسر، دل به مباشرش آنتونیو می بازد و از وی تقاضای ازدواج می کند.کاردینال برادر بزرگتر و فردیناند برادر دوقلوی جووانا، یکی به طمع دست یازیدن به ثروت او و دیگری، تمایل جنسی اش برای تصاحب خواهر، به کین خواهی او برمی خیزند.
" بر اساس دوشس ملفی" اجرایی وامدار سبک اجرایی برشت از بازنویسی نمایشنامه ای کلاسیک اثر جان وبستر به قلم نغمه ثمینی و محمد رضایی راد است. استفاده از نور مریی و حضور نوازندگان و همسرا در صحنه از دیگر مصادیق سبک برشت است.به عقیده آرتو، تئاتر چون طاعون، انسان را وادار می کند خود را هماهنگونه که هست ببیند، ... دیدن ادامه ›› نقاب از چهره اش بر می گیرد و دروغ و دورویی را بر آفتاب می اندازد . تئاترواقعیت انسان رهایی یافته از قید و بند قرارهای اجتماعی را بی نقاب می کند و چنین انسانی ناگزیر است با تقدیرش رودررو شود. این عبارات به لحاظ محتوا کاملا با متن انطباق دارد.دلیو، مسوول مکاتبات و ثبت وقایع خاندان آراگون، به شکل راوی در طول اجرا، از دل نقش خود بیرون می آید و وقایع را برای تماشاچیان نقل می کند.او شخصیت های پابرهنه و ژنده پوش نمایشنامه را به شکل مجسمه های بی حرکت بر صحنه احضار می کند.ساختارچرخشی اجرا در پایان نیز، حضور شخصیت های بی جان و این بار در هیات مردگان رابر همین صحنه رقم می زند. شخصیت هایی که حضور حشرات بسیار در اطراف آنها، نشان از فساد جسدشان دارد.همه چیز از هیچ آغاز می شود و به آن ختم می شود و ما زندگی دوزخی شخصیت ها را بین این دو نقطه نیستی، نظاره می کنیم. اشارات تامل برانگیز متن در جای جای اثر، کم نیست؛دلیو مورخ در ابتدا اشاره به نادیدنی بودن بسیاری چیزها می کند، در ادامه صحنه ای هست که نور خیره کننده صحنه که به دستور بازیگر اعمال می شود، به مثابه تاریکی برای بازی شخصیت ها و تاریکی صحنه، به مثابه روشنایی تعبیر می شود.
صحنه تولد نوزاد تکه تکه از شکم مرد باردار و اشاره قاضی به کتابهای حقوق، از جمله دیگر این موارد است.استفاده از تاثیر سایه بازیگران در صحنه گفتگوی جووانا و آنتونیو و تعویض صحنه پرده های اتاق جووانا به دستفروشانی که پشت آن حضور داشتند، از صحنه های زیبای اجراست. رضایی راد با طراحی حرکات بازیگران، به بهترین شکل از بدن بازیگر بهره برده آنچنان که مدنظر میرهولد است.بازیگران، همگی، در نقش های خود تحسین برانگیزند. سخن پایانی بوزولا، پایان بخش این تراژدی است : واپسین لحظه عمرم، بهترین آن بود ؛ آنجاست که همه بر اساس خودمان باز می گردیم.
" براساس دوشس ملفی" هرشب ساعت 20 در تماشاخانه تئاتر مستقل تهران به روی صحنه می رود.

پی نوشت: زمان اجرا حدود چهارساعت و بدون وقفه است لذا خواهشمند است برای حفظ تمرکز بازیگران و مخاطبینی که صحنه ها را جزء به جزء دنبال می کنند، از هرگونه صحبت کردن با صدای بلند یا خوردن و آشامیدن در طول اجرا، خودداری کنید و در صورت عدم امکان، از تماشای اجرا صرفنظر کنید.
تئاترواقعیت انسان رهایی یافته از قید و بند قرارهای اجتماعی را بی نقاب می کند و چنین انسانی ناگزیر است با تقدیرش رودررو شود.

درود بیتا جان
۰۷ مهر ۱۳۹۵
جناب کیان عزیز ، سپاس از لطف شما
علی جان، سپاس عزیز
۲۶ مهر ۱۳۹۵
امان از این شنبه ها، بسیار ممنونم بیتاجان از راهنماییت، امیدوارم روزها و ظرفیت های جدید در این ساعت باز کنن:)
۲۶ مهر ۱۳۹۵
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
هانا کامکار در اینستاگرام خود نوشت :

پیشنهاد مى کنم ٢١٠ دقیقه از زندگى ماشینى و پر از دغدغه هاى بی ارزش مان را بى شک براى یک بار هم که شده به تماشاى این #تآتر فراواااااان تأثیر گذار و آینه #تاریخ انسانیت،اختصاص دهیم...
اینجانب حتى آرزومند داشتن فرصتى ام براى دیدار دوباره این #تآتر ...
#نمایش #بر_اساس_دوشس_ملفی
#طراح و #کارگردان: #محمد_رضایى_راد
#نویسندگان: #نغمه_ثمینى، ... دیدن ادامه ›› محمد رضایى راد
(بر اساس #نمایشنامه "#دوشس_ملفى" اثر #جان_وبستر)

#بازیگران:
#احمد_ساعتچیان، #رضا_بهبودى، #باران_کوثرى، #میلاد_رحیمی، #میلاد_شجره، فربد فرهنگ، سیما مبارک‌شاهی، محسن نوری، سینا کرمی، روجا جعفری، فرنوش نیک‌اندیش و ...
#آهنگساز : معین رضایی راد
#طراح_لباس: سمانه حسینى
photo by @nooshinjafari
ساعت شروع اجرا: ٢٠
تا هفتم آبانماه
محل #اجرا: #تئاتر_مستقل_تهران
تهیه بلیت:
www.tik8.com
.
((در ضمن به نظر من بجز تمام اجزاء خیلى خوب نمایش #نویسندگى،#کارگردانى،#طراحى_لباس و بازى ها بویژه باران کوثرى که پیش از این هم در نمایش هاى پیشین رضایى راد درخشان بوده،
بازى "میلاد شجره" خیره کننده است))
دقیقاً. میلاد شجره در این تئاتر، درخشان ظاهر شده است.
۱۴ مهر ۱۳۹۵
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
نمایش محکم با بازی هایی خوب

کیوان کثیریان

محمد رضایی راد پس از سال ها بر اساس دوشس ملفی، نمایشی را روی صحنه برده است با متنی از خودش و نغمه ثمینی. همین به اندازه کافی کنجکاوی برانگیز و جذاب هست. نگاهی به فهرست بازیگران هم به این کنجکاوی و جذابیت اضافه می کند.

نمایش محکم و سریع شروع می شود. راحت و زود قصه اصلی را تعریف می کند و به سرعت شخصیت های پرشمارش را با اطلاعات موجز معرفی می کند تا وارد روایت ... دیدن ادامه ›› جزییات شود.

متن خوب و روان نوشته شده و پر از نکته و ظرایف است. ریتم نسبتا تند نمایش در نیمه اول به همراه خلق تصاویر و لحظه های دیدنی، بازی های خوب و طراحی لباس متناسب با جوهره متن از جمله امتیازات کار محسوب می شود.

متن و اجرا در نیمه دوم به سمت تاکید و مکث بیشتر روی جزییات روانشناختی شخصیت ها میل می کند و می کوشد روی موقعیت ها و شخصیت ها عمیق تر شود و سرنوشت تک تک پرسوناژ ها را با تحلیل به نمایش بگذارد.

این نگاه ماگزیمالیستی، تامل و حوصله بیشتری از مخاطب طلب می کند. بازی ها غالبا خوب است؛ رضا بهبودی و به ویژه میلاد شجره چشمگیرند، حتی بازیگران نقش های کوتاه تر، کاملا فضای کافی برای دیده شدن داشته اند.

اما حالا دیگر باران کوثری با این تسلط روی صحنه و کنترل روی بدن و حس، عملا به یک بازیگر خیلی خوب تئاتر بدل شده است و یکی از بازی های به یادماندنی اش را انجام داده است. «بر اساس دوشس ملفی» بر اساس خودش، کار خوبی است، حتی بر اساس نمایش های امروزه تئاتر. به دیدنش می ارزد.
شما «براساس» چه‌کسی هستید؟

تاریخ، و به‌طریق اولی تاریخِ سیاسی -و البته باید پرسید مگر تاریخِ غیرسیاسی هم داریم؟- مضمون موردعلاقه‌ی محمدرضایی‌راد بوده است؛ به‌یاد بیاوریم «رویای طاهره‌گان خاموش»، «گزارش خواب» و «و آنک انسان» را. و حالا «براساس دوشس مَلفی» را. فرقی نمی‌کند، این تاریخ کجا و در چه زمانی اتفاق افتاده باشد؛ دوره‌ی قجری و رضاشاهی، یا عصرِ استالینیِ شوروی، و یا عهد ویکتوریاییِ انگلستان. سروکار او در نوشتن، با خِیر و شر تاریخ است، و می‌کوشد هر زمانی را معاصر کند، و در معاصریتِ ما حرف بزند... ما را به ضیافت تاریخی می‌خواند، اشباح و ارواح گذشته‌گان‌مان را پیش می‌آورد و ما را با آن‌ها برابر می‌کند، و کیست که در چنین رویارویی عظیمی شیدا نشود؟ نگرید؟ در آینه‌ خود را نبیند و از این همه هولِ زیستن، نهراسد؟
پس، وقتی به‌تماشای «براساس دوشس ملفی» می‌روید، خودتان را آماده کنید، در این نمایش قرار است ارواح خبیثه‌تان احضار شود، قرار است درون‌تان آشوبی برپا کنند بازیگران صحنه، با شورِ دیالوگ‌ها و تعلیق‌ها تأمل‌برانگیز، خودتان را آماده کنید، با کارناوالی از خشونت و جنون و انتقام و رویا روبه‌رو خواهید شد، و نقاب از صورت‌تان برداشته خواهد شد، نقابی تاریخی، نقابی که از نیاکان‌تان به‌ارث بُرده‌اید...
ژستِ هر کدام از بازیگران صحنه، از بهبودی، ساعتچیان، شجره، کوثری و... ژستی الگو گرفته از تاریخ است، از انسان تاریخی هر عصر و هر دیاری، و در اکنون ظاهر می‌شوند، ... دیدن ادامه ›› اکنون را خون می‌کشند، و این است شبِ تاریکِ سیاست، روی صحنه‌ی سیاه، با موسیقی هراس‌آوری که لرزه بر تن می‌اندازد، با فریادهای دوزخیان، و آوای رویاگونه‌ای که خواهید شنید، خودتان را آماده کنید، با شقاوت تاریخ روبه‌رو خواهید شد، و آنگاه با خود خواهید اندیشید: «من "براساس" چه‌کسی هستم؟»
درباره‌ی این اجرا، و این متن، بیشتر باید نوشت، دقیق‌تر، زمان نیاز است، و تأمل...
.
.
سه‌ساعت‌ونیم، برای تماشای تاربخ و اندیشیدن به سرنوشت ذاتِ انسان، اصلا زمان زیادی نیست، لذت خواهید برد از این چیدمان دقیق بازی و موسیقی و نور...
.
.
سیدفرزام‌حسینی
دبیر تحریریه هفته نامه "کتاب هفته"
Shalt end in a little point, a kind of nothing
The birds..happier than we for they may choose their mates/ And card their sweet pleasures to the spring
۳۰ شهریور ۱۳۹۵
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
((اینجا هیچ کس بر اساس خودش نیست))

"بر اساس دوشس ملفی" ، نمایش غافلگیرکننده ، فاخر و رعب آوری است. فضای گوتیک متن قرن هفدهمی با تکنیک های اجرایی معاصر به زیبایی و ظرافت در هم آمیخته می شود.
این نمایشنامه بر اساس واقعه ی تاریخی زندگی زن اشراف زاده ی ایتالیایی نگاشته شده و از جهان تیره، پرقساوت انسان های فاسد و شریر و پرتزویر سخن می گوید... قدرت فاسد،ریاکاری مذهبی، شهوت بی پایان و انحراف میل به محارم و سو استفاده از قدرت و ناامنی دامنگیر از سایه ی جاسوس های نظاره گر و...از مضامین دوشس ملفی هستند..در طول نمایش، بیشتر بازیگران به طرز وسواس گونه ای حشراتی(پشه و مگس های)فرضی را،از خود دور می دارند.اکثرا لباس هایشان فارق از منسب هایشان سوراخ شده و گویی رو به پوسیدگی گذاشته است..این طراحی شاید استعاره ای از فساد و زوال آدم ها در محیط فاسدشده از دروغ ، حرص ،خشم و کینه باشد که متعفن و رو به نابودی است..
در عین حال یکی از بن مایه های اصلی دوشس ملفی،با انگاره های امروزی، نمایاندن قدرت اراده و میل آزاد زنانه و تقابل (البته مرگبار و تراژیکش) با مردسالاری تاریخی و آموزه های شوم، مزور و مرگ آفرین ... دیدن ادامه ›› آن می باشد.
جووانا دآراگونا، میراث دار ثروت شوهر مرده اش می شود. دل به مباشر خود،آنتونیا می بندد به پیشنهاد خودش مخفیانه با او ازدواج می کند .برادرانش این وصلت را مانع دستیابی به ثروت عظیم خواهرشان می دانند.. بنابراین چون گرگ های درنده در پوست انسان به جنایت دست می زنند.
جووانا اهل کتاب و دانایی است.کتاب سافو و دانته و دکامرون بوکاچیو و...می خواند. سافو شاعر زن یونان باستان است که در اشعارش از خصوصی ترین احساسات نوشته ... چنین رفتار و تصمیمی از سوی دوشس برای برادران فاسدش تحمل ناپذیر است.
نغمه ثمینی و رضایی راد در بروشور نمایش دو هدف را در بازخوانی جدید از این نمایشنامه برشمرده اند 1:افزودن سبک تئاتر اپیک برشت به جنبه های روایی این اثر و 2: گسترش محتوی شقاوت بار آرتویی به جنبه های اجرایی...
استراتژی ها در طراحی این نمایش بعضا مینیمال و متحورانه و در عین حال باشکوه و عظمت است. میزانسن ها، طراحی های نور ، طراحی حرکات ، بازیگیری از بازیگران همگی در تضاد هماهنگ و ارگانیکی با متن رنسانسی دوران شکسپیری قرار می گیرد . موسیقی هوشمندانه با سازبندی موسیقی راک(گیتارالکترونیک، درامز و..) خشونت و سردی و فضای روحی این آدم ها را به نوعی تداعی می کند.
اما در عین حال محتوی شقاوت بار آرتویی جز در چند صحنه (صحنه پرشکوه و تکان دهنده ی دیوانه گان و قتل آیینی جووانا ) تسری نیافته است ...در حالیکه امکان استخراج محتویی مرتبط با بدن و بازی کارکترهایی مانند فردیناند ، جولیا و بوزولا به دلیل امکانات شخصیتی و ذهنی شان، بسیار وسیع تر به نظر می رسید. اتمسفر نمایش در پایان ماخولیای متکثر و آشوب مرگ است . فرشته ی عدالت سرنگون شده و شقاوت و تیرگی جای شفقت و عشق را می گیرد. دلیو ،راوی یا تاریخ دان یا پیشگو ، زنده می ماند تا این روایت را به آینده ی تاریخ حکایت کند و این روایت ظاهرا همچنان ادامه دارد!
***
باتوجه به وضعیت غیراستاندارد صندلی های سالن ، اجرای سه ساعت ونیمی "بدون آنتراکت" با کدام هدف صورت می گیرد؟... گیریم بازنویسی متن نمایشنامه و ایجاز میسر در محتوی آن در همین مدت زمان برنامه ریزی شده باشد!شخصا فکر می کنم تنفس در نمایش های طولانی مدت باعث تمرکز بیشتر بر صحنه ها‌و تعمیق در محتوی بصری و مضمونی آن خواهد بود.
ابرشیر محترم سپاسگزارم از به اشتراک گذاشتن مطالب زیباتون و خوشحالم که به صندلیها و زمان طولانی نمایش اشاره داشتید و ژانر وحشت رو خیلی خوب به تصویر کشیدید که باعث شد من کلا از دیدن این نمایش منصرف شوم.
۲۷ شهریور ۱۳۹۵
ابرشیر عزیز از نوشتار خواندنی و ترغیب کننده تان چون همیشه لذت بردم. متاسفانه هر چه منتظریم ظاهرا ساعت مناسب تری برای این اجرا گذاشته نمیشود لذا به نوشتار دوستان بسنده میکنیم، ممنون که تجاربتان را با قلمی سبز به اشتراک می گذارید
۰۶ مهر ۱۳۹۵
مریم بزرگوار افتخاری است که قلم حقیر مورد توجه شما دوست فرهیخته ام قرار می گیرد... امیدوارم که اجراهایی زودهنگام تر برنامه ریزی شود تا عزیزانی مانند شما موفق به تماشایش شوید به نظرم یکی از نمایش های گیرایی این چند وقت اخیر است
۰۶ مهر ۱۳۹۵
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید