آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال نمایش فرشته نگهبان
S3 : 18:37:47 | com/org
امکان خرید پایان یافته
۱۰ تا ۲۶ دی ۱۳۹۶
۱۹:۳۰  |  ۱ ساعت و ۵ دقیقه
بها: ۱۵,۰۰۰ تومان
نمایشنامه‌نویسی به نام واواک در خانه است. مردی غریبه وارد خانه‌اش می‌شود که خود را ماخن معرفی می‌کند. پس از بحث و گفتگو معلوم می‌شود که ماخن یک مامور مخفی است که سال‌ها واواک را زیر نظر داشته و....

گزارش تصویری تیوال از نمایش فرشته نگهبان / عکاس:‌ رضا جاویدی

... دیدن همه عکس‌ها ››

ویدیوها

آواها

مکان

شریعتی، بالاتر از پل سیدخندان، خیابان جلفا، فرهنگسرای ارسباران، سالن استاد ذوالفقاری
تلفن:  ۲۲۸۷۲۸۱۸-۲۰

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
قدم زدن با واسلاو هاول

رساندن یک نمایش، به اجرا این روزها، فرایند بسیار فرسایشی و خسته کننده ای شده است. نمی خواهم درباره این خستگی و فرسایشی که طی 3 نمایشی که کارگردانی کرده ام، صحبت کنم چون بالاخره تئاتر را دوست دارم و طبیعتا مرارت های مربوط به آن را هم به جان خریده ام. به هر حال این سختی ها وجود دارند اما ممکن است بسیاری از گروه های جوان، به این معضل مبتلا شوند که آن قدر برای به اجرا رساندن نمایش شان تلاش کنند که وقتی زمان اجرا رسید، دیگر خالی از انگیزه اولیه شده باشند.

برای من این اتفاق نیافتاد چون بیشتر به هدف و حرفی که می خواستم از طریق نمایش «فرشته نگهبان»، و همین طور «تعلیق در اعماق آتلانتیک» و «شرفیابی» بزنم، فکر می کردم. با این حال پس از شروع بازه اجرا نیز خستگی ها و انرژی های منفی زیادی چه از درون و چه بیرون گروه اجرایی بر پیکره اندیشه، اعصاب و روان و اراده ام وارد شد که هر مرتبه به این موضوع فکر کردم که این کاری است که ما انتخاب کرده ایم؛ دقیقا همان جمله ای که گنگسترهای فیلم های سینمایی و کتاب های داستانی می گویند. این راهی است که انتخاب کرده ایم و نباید گلایه ای داشته باشیم. البته منظور از راه، تئاتر مستقل، دانشجویی و حاوی اندیشه ... دیدن ادامه ›› و فلسفه است.

از این مقدمات که بگذریم، درباره «فرشته نگهبان» باید بگویم که دوستش دارم. چون از سال 93 به آن فکر می کنم و برایش زحمت کشیده ام. فارغ از شعار و داد و قال، یک نمایش برای کارگردانش واقعا مانند فرزند و بچه ای می ماند که آن را می پرورد و گاهی باید روی زشت و رفتار ناشایستش را هم تحمل کند. چون در غیر این صورت، کودک نوپا، بالغ نشده و به اجرا نخواهد رسید.

«فرشته نگهبان» سومین اثری است که از واسلاو هاول اجرا می کنم. پیش از این اجرا، نمایشنامه خوانی «در کار رفتن»، اجرای عمومی «شرفیابی» و نمایشنامه خوانی «فرشته نگهبان» را در دو نوبت تجربه کرده ام و به نظرم می توانم تا حدودی روی اندیشه های هاول مانور بدهم. هرچه بیشتر درباره این شخصیت مطالعه می کنم و درباره اش می شنوم، برایم جالب تر می شود؛ مانند معماهایی که شرلوک هولمز را فریفته می کردند تا حل شان کند. البته هاول در عین رمز و رازگونگی، بسیار سهل و ساده است و حرفش را به روشنی بیان می کند. ممکن است از ایهام و استعاره بهره ببرد اما جان کلام و هدف اصلی اش در پایان بندی نمایشنامه مشخص است.

خوبی قلم هاول، منصف بودن آن است. او با خودش هم تعارف ندارد و به قول رضا میرچی مترجم نمایشنامه های او، ظاهرا مردم چک این گونه هستند. میرچی در گپ و گفت هایی که با او داشته ام می گفت می توانی همه مسئولان و مدیران جمهوری چک را به باد نقد و شوخی انتقادی بگیری اما نمی توانی از یک درخت یا ساختمان در شهرشان انتقاد کنی. چون به غرورشان بر می خورد. هاول هم در نمایشنامه هایش، هم به جناح مقابل و دشمنانش انتقاد می کند هم به خودش. چه در «شرفیابی»، چه «در کار رفتن» و چه «فرشته نگهبان» هیچ قطب مثبت و منفی ای وجود ندارد و مولف اگر خفقان کمونیست ها را نشان می دهد، ظلم پذیری و عدم استقامت و راسخ بودن نویسنده ها و روشنفکران آن دوره را هم به تصویر می کشد.

هاول یکی از مبتکران مبارزه بی خشونت در جهان است که آموزه هایش در مقالات و سخنرانی هایش می تواند به کار امروز مردم جهان و البته ایران بیاید. اگر مخالف چیزی هستیم، لازم نیست حتما از سر تا ذیل آن را تغییر بدهیم یا شورشی در آفاق بیافکنیم. آگاهی بخشی و مجادلات مسالمت آمیز می تواند به درخشش خورشید حقیقت از پشت ابرها و آب شدن برف دروغ ها، کمک شایانی کند. این درسی است هاول در نوشته ها، سخنرانی ها و البته نمایشنامه هایش به ما می دهد. این روزها کتاب «استبداد» به قلم تیموتی اسنایدر با دو ترجمه در بازار نشر کشورمان عرضه شده که در فرازهایی از آن، جملاتی از هاول نقل شده است. نویسنده کتاب بیشتر، هدف خود را روی استبداد حکومتی و وضعیتی که ترامپ در آمریکا به راه انداخته متمرکز کرده است، اما ما هم غافل نباشیم که استبداد، گونه های مختلف دارد و فقط حکومتی نیست. ما آدم ها هم گاهی در روابط و برخوردهایمان، از موضع استبداد با هم برخورد می کنیم. اگر هاول و نمایشنامه هایش را مطالعه یا تماشا کنیم، متوجه می شویم که هیچ لزومی به این گونه کارها نیست بلکه می توان با مطالعه و کار فرهنگی عاری شعار که روح و مغزی از عمل داشته باشد، به اهدافمان جامه عمل بپوشانیم؛ چه مربوط به هدفی بلندپروازانه باشند چه در مخالفت با استبداد.

نمایش «فرشته نگهبان» تا 26 دی هر شب ساعت 19:30 در فرهنگسرای ارسباران اجرا می شود و شاید با دیدنش، بیشتر متوجه این جملات و مقصود واسلاو هاول از نوشتنش بشوید.

چاپ شده در روزنامه صبح نو. یکشنبه 24 دی 96. شماره 398

لینک مطلب: http://sobhe-no.ir/newspaper/398/12
امیرمسعود فدائی و امیر این را خواندند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
وزیر ارشاد به تماشای «فرشته نگهبان» نشست

http://theater.ir/fa/103570

به گزارش ایران تئاتر، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، پنجشنبه شب 21 دی با حضور در فرهنگسرای ارسباران به تماشای نمایش «فرشته نگهبان» نوشته واسلاو هاول به کارگردانی صادق وفایی نیست.

صالحی با هدف حمایت از گروه های جوان و مستقل تئاتری این کار را انجام داد و با همراهی خانواده خود، نمایش مذکور ... دیدن ادامه ›› را تماشا کرد.

این نمایش یکی از نوشته های تک پرده ای واسلاو هاول رئیس جمهور فقید جمهوری چک و درباره دوران خفقان حکومت کمونیستی در چکسلواکی است. در داستان این نمایشنامه، نویسنده ای در خانه خود است که مردی غریبه و مرموز وارد می شود. با جلوتر رفتن داستان مشخص می شود که غریبه، ظاهرا چندان غریبه نیست و مدت هاست مرد نویسنده را زیر نظر داشته و تمام جزئیات زندگی او را می داند...

متن «فرشته نگهبان» چند سال پیش با ترجمه رضا میرچی در قالب مجموعه نمایشنامه «اعتراض و چهار نمایشنامه دیگر» توسط انتشارات جهان کتاب منتشر شد.

صالحی پس از تماشای این نمایش برای موفقیت بیشتر گروه های جوان تئاتری کشور، آرزوی موفقیت کرد.

نمایش فرشته نگهبان تا سه شنبه 26 دی در سالن استاد ذوالفقاری فرهنگسرای ارسباران اجرا می شود.
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش با متنی از واسلاو هاول و به کارگردانی صادق وفایی امروز یکشنبه ساعت ۱۸ آغاز خواهد شد.
امیر نعیمی این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
امکان خرید بلیت روزهای تازه این نمایش از پنج شنبه ۱۴ دی ساعت ۱۲ آغاز خواهد شد.
امیر نعیمی این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
مسئول دفتر فرهنگی سفارت جمهوری چک در ایران:
ایران و جمهوری چک ظرفیت بالایی برای همکاری‌های فرهنگی و هنری دارند

زوزانا مارکوا مسئول دفتر فرهنگی سفارت جمهوری چک در ایران ضمن تماشای نمایش «فرشته نگهبان» که این شب‌ها در فرهنگسرای ارسباران اجرا می‌شود، گفت: ایران و جمهوری چک ظرفیت بالایی برای همکاری‌های فرهنگی و هنری دارند.

به گزارش ایلنا، زوزانا مارکوا افزود: نمایش «فرشته نگهبان» اثری از واسلاو هاول رئیس جمهور فقید جمهوری چک است و گروه نمایشی مانا به خوبی موفق شده فضای خفقان و ترس و وحشت دوران حکومت کمونیست‌ها را بر ما، به تصویر بکشد. جالب است که من زبان فارسی را نمی‌شناسم اما از تصاویر و حرکاتی که بازیگران این نمایش داشتند، مفهوم لحظات را ... دیدن ادامه ›› درک می‌کردم.

مارکوا در ادامه گفت: من در سال‌هایی که این نمایش مربوط به آن‌هاست، دختربچه‌ای جوان بودم و شاهد حکومت وحشت‌زای کمونیست‌ها بر کشورم بودم. کمی که جوان‌تر شدم، با شرایط و اوضاعی که کشورم داشت، حدس می‌زدم که نویسندگانی چون هاول به زودی به زندان می‌روند، بنابراین دوربین به دست گرفتم و از چند نفر از نویسندگان و متفکران کشورم، فیلم‌برداری کردم. به نوعی می‌توانم بگویم مستندسازی کردم.

همسر سوات پلوک چومبا سفیر جمهوری چک نیز، که به نیابت از همسرش به تماشای این نمایش آمده بود گفت: نمایش فرشته نگهبان مربوط به سال‌های پیش از بهار پراگ است و اگر اشتباه نکنم به طور حدودی مربوط به سال 1968 میلادی است. آن زمان من دختری 18 ساله بودم و واسلاو هاول را دیده بودم.

وی پس از پایان نمایش خطاب به گروه اجرایی این نمایش گفت: شاید باور نکنید ولی حکومت کمونیست‌ها و شرایط ترسناکی به وجود آورده بودند، چنان قدرت و تسلطی داشت که هیچ وقت باور نمی‌کردیم روزی آزادی را ببینیم. من هم مثل خانم ماکوا فارسی نمی دانم ولی تصاویری که بازیگران این کار نشان دادند، حال و هوای همان سال‌ها را برایم تداعی کرد.

نمایش «فرشته نگهبان» نوشته واسلاو هاول، با ترجمه رضا میرچی و کارگردانی صادق وفایی، اجرای خود را از یکشنبه 10 دی در سالن استاد ذوالفقاری فرهنگسرای ارسباران آغاز کرده و تا 26 دی در این سالن اجرا می‌شود.

نمایشنامه مذکور درباره رابطه یک مامور مخفی است که سال‌ها یک نمایشنامه نویس و نویسنده چکی را تعقیب کرده و زندگی اش را زیر نظر داشته است.

عباس خادم، علیرضا گیلوری، بهمن وخشور و صادق وفایی بازیگران این نمایش هستند.

لینک مطلب در ایلنا: http://www.ilna.ir/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF-%D9%87%D9%86%D8%B1-6/578143-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D9%85%D9%87%D9%88%D8%B1%DB%8C-%DA%86%DA%A9-%D8%B8%D8%B1%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D9%87%D9%86%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%86%D8%AF
امیر نعیمی این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
سایت خبری تئاتر - «فرشته نگهبان» روی صحنه می‌رود

نمایش «فرشته نگهبان» نوشته واسلاو هاول به کارگردانی صادق وفایی در فرهنگسرای ارسباران اجرا می شود.

پایگاه خبری تئاتر: نمایش «فرشته نگهبان» نوشته واسلاو هاول توسط گروه نمایشی مانا، با کارگردانی صادق وفایی دی ماه در سالن ذوالفقاری فرهنگسرای ارسباران اجرا می شود.

«فرشته نگهبان» یکی از نمایشنامه‌های تک پرده ای واسلاو هاول نمایشنامه نویس و رییس جمهور فقید جمهوری چک است که در آن به اوضاع و شرایط سیاسی اجتماعی این کشور پس از بهار پراگ پرداخته می شود. این نمایشنامه توسط رضا میرچی مترجم ایرانی مقیم پراگ ترجمه شده و در قالب یکی از نمایشنامه های کتاب «اعتراض» به ... دیدن ادامه ›› چاپ رسیده است.

صادق وفایی پیش از «فرشته نگهبان»، نمایشنامه «شرفیابی» را از واسلاو هاول روی صحنه برده و علاوه بر نمایشنامه خوانی «فرشته نگهبان» در ۲ نوبت، خوانش نمایشنامه «در کار رفتن» را نیز از این نویسنده در کارنامه دارد. «تعلیق در اعماق آتلانتیک» دیگر اثری است که این کارگردان جوان تئاتر روی صحنه برده است.

نمایش «فرشته نگهبان» حاصل تلاش جمعی از دانشجویان تئاتر دانشگاه هنر تهران بوده و برخی از مراحل آماده سازی و تمرین آن با نظارت و راهنمایی حسین فرخی پیش رفته است.

عباس خادم، علیرضا گیلوری، بهمن وخشور و صادق وفایی بازیگران این نمایش هستند. اجرای دکور و پوستر این نمایش توسط میلاد ابراهیمی و بهمن وخشور انجام می شود.

گروه نمایشی مانا این روزها مشغول برگزاری جلسات پایانی تمرین های «فرشته نگهبان» هستند. این نمایش طی ۱۵ شب در دی ماه، در سالن  ذوالفقاری فرهنگسرای ارسباران اجرا می شود.

http://teater.ir/?news=139609266
خرید بلیت این نمایش، به نویسندگی واسلاو هاول و کارگردانی صادق وفایی، از چهارشنبه ۶ دی ساعت ۱۲، آغاز خواهد شد.
صادق وفایی این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید