آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال نمایش گرگاس‌ها (یا روز به‌خیر آقای وزیر)
S3 : 01:18:33 | com/org
امکان خرید پایان یافته
۰۹ بهمن تا ۲۲ اسفند ۱۳۹۹
۱۸:۰۰  |  ۱ ساعت و ۴۰ دقیقه
بها: ۶۰,۰۰۰ تومان
وزیر داراییِ جدید، تصمیم می‌گیرد با تمامِ کسانی که فرارِ مالیاتی کرده یا دست به تخلفِ مالی زده‌اند برخوردِ قانونی کند. عمل به این تصمیم وقتی دشوار می‌شود که باید بسیاری از مقاماتِ ریز و درشت را تحتِ تعقیب قرار دهد.

- از همراه داشتن فرزندان زیر ۸ سال خودداری نمایید.

ویدیوها

مکان

تقاطع خیابان انقلاب و ولی‌عصر (عج)، مجموعه فرهنگی و هنری تئاترشهر
تلفن:  ۶۶۴۶۰۵۹۲-۴

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
با احترام به استاد نعیمى در این هفته ٣تئاتر دیدم و از این نظر کارهاى دیگه رو بیشتر دوس داشتم
بازى ها درست بود اما موضوع کامل جذبم نکرد
کامبیز امینی این را خواند
کاوه علیزاده این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
شوخی های مسخره به کار آسیب زده بود میتونست کار بهتری باشه اگه آقای کارگردان از هر روشی برای جذابیت استفاده نمی کرد این روزا خیلی از کارهای نمایش معلوم نیست طنزه یا فکاهی بعضی تماشاگران می‌خندیدند اما من نه تنها خنده ام میگرفت بلکه متعجب میشدم انتظارم قبل ورود به سالن کار خیلی بهتری بود اما تو ذوقم خورد
سمانه و حمیدرضا مرادی این را خواندند
محمد حسن موسوی کیانی و سپهر این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
گم شدن مرز فکاهی و طنز
( نقدی بر نمایش گرگاس‌ها یا روزبخیر آقای وزیر)

منتشر شده در روزنامه اعتماد/ دوشنبه 18 اسفند

نوشته: احمد بیرانوند


این روزها در تتمۀ جشنواره تاتر فجر ۱۳۹۹، همچنان سالن مرکزی تاتر شهر در اختیار نمایش «گرگاس ها یا روز بخیر آقای وزیر» کارگردانی و نویسندگی حمیدرضا نعیمی ... دیدن ادامه ›› است. پیش از این در کارنامه نعیمی آثار و عناوینی چون جایزه ویژۀ فیلمنامه نویسی برای فیلمنامه بلند داستانی«مخمصه» از یازدهمین جشنواره بین‌المللی روستا، جایزه اول نمایشنامه‌نویسی از دوازدهمین جشنواره سراسری دانشجویان برای نمایشنامه «وعده‌گاه نهنگ‌ها» و ...دیده می‌شود. در نمایش گرگاس‌ها، بهنام شرفی، بهناز نازی، رامین ناصرنصیر، کتانه افشاری نژاد، امیر کربلایی زاده، کامبیز امینی، رضا جهانی و ... به ایفای نقش پرداخته‌اند.
خط داستانی نمایش حول محور یک وزیر دارایی است که با شروع انتصاب خود سعی دارد با مفاسد اقتصادی و رشوه‌خواران و رانت خواران دولت به مبارزه برخیزد. در این بین کاراکترهای آقای رئیس جمهور، آقای وزیر، خانم آقای وزیر، نوکر، وزیر آموزش پرورش، کارمند دون پایه، رئیس شهربانی و رئیس بانک، اضلاع و زاوایای روایت را پیش می‌برند تا داستان در فضایی اجتماعی_ کمیک و در بستری گاه موزیکال و نمادین شکل بگیرد.

مقصود ما از نمایش و یک اجرا چیست؟؟؟
اینکه بخواهیم الزاماً برای هنر مقصد و مقصودی تعریف کنیم نه در این مجال می گنجد و نه فکر می کنم در تئوری های پرولتاریا و نقدهای لوکاچ به سرانجامی رسیده باشد و نه در عقبه ذهنی برشتی( برتولت برشت) راه به جایی خواهیم برد؛ چرا که اساساَ این نگاه در تعارضات زمانی و مکانی مولفان با جامعه و بسترهای کلان روایت زمان خود قابل بررسی و نقد هستند اما با این اوصاف فضای تاتر گرگاس‌ها ما را بر این می‌دارد که در بعضی موارد محتوایی که مرزهای هنری_ نمایشی را نادیده انگاشته‌اند، صریح باشیم و بعضی نکات را مرور کنیم. این اشارات در واقع جایی را نشانه رفته‌اند که ما به ناچار باید تاتر را بیرون از متن خود بررسی کنیم.

مرز طنز و فکاهی
اینکه در یک نمایش که سنگ بنای خود را بر کمدی گذاشته و ژانر خود را در آن تعریف می کند، ما با دیالوگ¬های غافلگیرکننده، تعارضات زبانی، شوخی‌ها و بذله گویی¬های گاه¬وبی‌گاه روبرو شویم، چیز غریبی نخواهد بود. در این بین وجههٔ تاتر و ماهیت کارکرد آن برای مخاطب از لابه‌لای همین طنازی‌ها روشن می‌شود؛ چرا که کارگردان به مخاطب و تماشاچی‌ها اعلام می‌کند من مسیر رئال و گفتگوی مستقیم را کنار گذاشته‌ام و می‌خواهم با زبان دیگری ارتباط برقرار کنم.
نمایش گرگاس‌ها تماماً چه در اکت‌ها و حرکات فرمیک و موزون، چه در واکنش‌ها و میمیک‌های متغیر و گریم‌های اغراق آمیز و در نهایت در بستر تمامی دیالوگ¬ها معیار خود را کمدی و طنز قرار داده, از این رو آنچه بر این نمایش مترتب است در این فصا قابل بررسی است:
اما واقعیت این است که نام طنز بسیار فاخرتر از آن است که بتواند بر این تاتر سایه بی‌افکند. در طنز علت خنده، شدت تناقضات و تقابل سیاهی و سفیدی است و لودگی، شوخی‌های عام و تیکه‌های بازاری‌و روزمره فقط چاشنی آن است و مسیر دیالوگ‌ها را رقم نمی‌زند. ازین روست که کارهای کمدی طنازی خود را وامدار مفهوم‌اند نه زبان و واژگان طنز‌آمیز. در گرگاس‌ها تنها یک مفهوم طنآمیز وجود دارد و آن هم «وقاحت اختلاس‌گران و به رسمیت شناخته شدن آنها در جامعه» است ولی این مفهوم فقط در تیتر وجود دارد و نمایش تماما در اختیار دیالوگ ها و بازی هایی است که محورشان فکاهی، شوخی‌های جنسیت زده( الزاما نه تنها جنسی بلکه جنسیت زده)، هرزگویی، دیالوگ¬های شوخی¬گونه و دم¬دستی فاقد کارکرد روایی و ... است. به عبارتی متن طنزی در کار نیست و مجموعه از شوخی هاست که مرز طنز را با فکاهی به اشتراک گذاشته‌اند.

شعارزدگی
گرچه در تمایلات شخصی نگارنده، به صورت کلی هنری که ابزار چیزی غیرهنر باشد، لذت‌بخش نمی‌نماید اما در همان ساحت ابزارگرایی هنر یا به خدمت گرفتن آن در راستای دیگر اهداف، وجود پرنسیب‌هایی ضروریست تا حداقل حالا که قرار است هنر را آلت دست بازی‌هایی خارج از هنر قرار دهیم، حداقل در انجام یک پروژه سفارشی، یک ارائه حرفه‌ای تر داشته باشیم. در نمایش گرگاس‌ها یکی از عوامل جدی ضعیف شدن ماهیت طنز اثر و سنگین شدن کفه به سوی عوام‌زدگی، شعارزدگی آن است، متن و خط سیر آن در بیان لایه‌های اجتماعی آن‌قدر دم دستی و عیان عمل می‌کند که گویی بازیگران به جای صحنه، پشت تریبون خطابه‌اند. این در حالیست که کسی منکر جایگاه نقادانه یک اثر هنری نیست و کسی منکر جایگاه طنز و کمدی در به چالش کشیدن مسائل اجتماعی نخواهد شد اما به صورت میان‌بند و پریودیک در مقام ناصح و معلم اخلاق با تماشاچی صحبت کردن یا دیالوگ¬ها را به شعارهای عوامانه تبدیل کردن، لختی کار را دوچندان‌ کرده است که دیگر جای تفکر و درنگی برای مخاطب نگذاشته است.

روایتی با تمهیدات اما بی هدف
وقتی از روایت می‌گوییم یعنی به دنبال یک خط مرئی از ابتدا تا انتهای کاریم که ما را پله¬پله در روابط علت معلولی مستعد پذیرش مراحل بعد، اوج‌ها و فرودها و یا در نهایت پایان کار کند.( البته این در یک روایت خطی مصداق دارد که کار کنونی هم این چنین است). نمایش گرگاس‌ها از نظر تمهیدات روایی قدم¬های مناسبی برای پذیرش بارِ روایی کار نموده که قابل تحسین است. وجود دکور استیج‌گونه، که خطابه بازیگران را باورپذیر تر می‌کند، استفاده از یک میز و صندلی به عنوان دکوری نمادین در راستای تاکید بر قدرت و حب مقام ، سرسره‌ای برای ورود کاراکترها به داخل صحنه که کارکردی کمیک داشته و در عین حال ورود خلق الساعه افراد را تلطیف می‌کند، ساعت نوری که در کنار موسیقی جهت فضاسازی بیشتر کمک‌کننده است و ... از عوامل بصری پذیرش بهتر روایت کار هستند. از طرفی گریم و اغراق نمایشی در آن که خود تاکیدی بر بازیگر بودن همه در صحنه است و نیز کنتراست بالای رنگ‌ها توانسته بر بار حسی و گاه کمیک قضیه بیفزاید.
اما نکته مهم که همچنان به قوت خود جای سوال دارد این است که این تمهیدات در نهایت نقطه عطفشان کجاست و اگر در جزئیات و کوتاه مدت به عنوان خلاقیتهای فرمی نقش دارند در کلیت اثر چه انسجامی به ساختار آن میدهند. چرا این تمهیدات فقط تکنیکهای مقطعی به نظر می‌رسند و جز در یک پایان محتوایی، تاثیری در تکوین اثر ندارند. به عبارتی این فقط یک پایان داستانیِ محتمل فاقد خلاقیت است که تنها کار را به آخر می‌برد و در غیر از آن هیچ کدام از اتفاقات روایی نقش مشترک و وحدت آفرینی ندارند‌.

بازی‌گردانی در جهت چندلایه کردن پیام
همانطور که گفته شد جز خط سیر داستان (که در واقع بیشتر خلق چند موقعیت است تا داستان) خلاقیت¬ها در اختیار همان صحنه و همان دیالوگ هستند و منجر به ایجاد ساختار و‌ کلیتی منسجم نمی‌شوند اما در همان موقعیت¬ها متناسب با شرایط، بازی‌گردانی‌ها توانسته‌اند که به کمک دیالوگ‌ها بیایند و با کمدی اجرا، وجهه دیگری غیر از پیامِ مستقیم بدهند. گرچه همان پیام¬های غیرمستقیم ماحصل اکتهای بازیگران هم، در نهایت از تیکه‌های جنشی یا گوشه و کنایه‌های روزمره سیاسی عامیانه فراتر نمی‌روند اما جذابیت قابل اعتنایی به نمایش داده‌اند.

عام‌پسندی یا سفارش‌پذیری
عام‌گرایی یا عام‌پسندی به خودی¬خود عیب نیست اما وقتی که در یک اثر شعارزدگی، کمدی با المان‌هایی تنها برای جذب عام و لودگی یک‌جا جمع شوند، عام‌پسندی تاتر را تا سرحد یک شُو و اجرای بازیگر را تا حد یک شومن پایین می¬آورد. حملات عامیانه به رئیس جمهور یا وزیر و پایین آوردن سطح انتقادات سیاسی با پشتوانه فکری در حد انتقادات معمول داخل تاکسی‌ها، و از آن بدتر پیشنهادهای شعاری و عوامانه برای بهبود اوضاع خود نشانه‌های بارز عام‌گراییِ منفی است که سرتاسر کار را به صورت فرمی و محتوایی دربرگرفته است.

در نهایت آنچه از نمایش گرگاس¬ها در دستمان می¬ماند اثری پر از هیاهو، بزک کردن¬های بسیار، چربیدن تبلیغات بر مفاهیم هنری و نمایشی و درنهایت ابزاری شدن صحنه است برای مسائلی به ظاهر اجتماعی که نتوانسته¬اند شیوۀ ارائۀ هنری و حرفه¬ای خودشان را بیابند.
سپهر، یاسر متاجی و الف امامی این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
بی نهایت خوشحالم که تونستم این کار رو ببینم ، به همه خسته نباشید میگم ، به امید اینکه بعد از عادی شدن شرایط جهانی ، این کار دوباره اجرا شه و سایرین هم بتونن ببینن .
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
معرکه
سارا کاظمی این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خرید بلیت دو روز پایانی این نمایش، پنجشنبه ۲۱ و جمعه ۲۲ اسفند، به نویسندگی و کارگردانی حمیدرضا نعیمی و با بازی بهنام‌شرفی، بهناز نازی، رامین ناصرنصر، کتانه افشاری‌نژاد، امیر کربلایی‌زاده، کامبیز امینی، رضا جهانی، دنیا فتحی، صالح لواسانی، امروز (شنبه) ساعت ۱۲ آغاز خواهد شد.
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
پیشنهاد میشه به شدت!
حسین اثناعشری این را خواند
امیرمسعود فدائی این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خرید بلیت هفته پایانی این نمایش، از یکشنبه ۱۷ تا چهارشنبه ۲۰ اسفند، به نویسندگی و کارگردانی حمیدرضا نعیمی و با بازی بهنام‌شرفی، بهناز نازی، رامین ناصرنصر، کتانه افشاری‌نژاد، امیر کربلایی‌زاده، کامبیز امینی، رضا جهانی، دنیا فتحی، صالح لواسانی، امروز (سه شنبه) ساعت ۱۶ آغاز خواهد شد.
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خسته نباشید خدا قوت به تمام بازیگران و کارگردان و بقیه عوامل نسبت به اجراهای شوایک و سقراط و ریچارد که قبلا از اقای نعیمی عزیز دیده بودم این اجرا ضعیفت تر بود نسبت به کارهای قبلی اقای نعیمی بعضی شوخی ها به نظرم ساده و گاهی هم به نظر بنده حقیر لازم نبود که به واسطه یک شوخی جنسی تماشاگر به وجد و خنده بیاد اواز خواندن به زبان دیگری هم به نظرم لازم نبود خسته نباشید میگم به بازیگران بزرگوار بازی ها خوب بود بعد از یک سال دوری از دیدن تاتر دیروز که این اجرا رو دیدم کمی حالم عوض شد ممنونم و خدا قوت
سارا کاظمی این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، از چهارشنبه ۱۳ تا جمعه ۱۵ اسفند، به نویسندگی و کارگردانی حمیدرضا نعیمی و با بازی بهنام‌شرفی، بهناز نازی، رامین ناصرنصر، کتانه افشاری‌نژاد، امیر کربلایی‌زاده، کامبیز امینی، رضا جهانی، دنیا فتحی، صالح لواسانی، امروز (شنبه) ساعت ۱۲ آغاز خواهد شد.
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
هجو، در حدی که انگار نویسنده و کارگردان نمایش یک فرد بدون تخصص مثلا یک راننده تاکسی بوده و جملات عامیانه و سطحی که با توهم رویکرد تند و تیز سیاسی در هم آمیخته و در کنار شوخی های جنسی و بی ربط به موضوع، یک تئاتر بی ارزش را به نمایش گذاشته است. در کل بنده 5 بار تئاتر سقراط جناب نعیمی رو دیدم و هر بار بیش از قبل به وجد آمدم و اینبار هم با توقع دیدن چنین نمایشی در این شرایط کرونایی بعد از یکسال به تئاتر رفتم ولی این کجا و آن کجاااا
کامبیز امینی، میلاد حسینی و مریم خیابانی این را خواندند
سپهر، صادق و الف امامی این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
در کل نمایش خوبی بود مخصوصا بازی ها خیلی خوب بود مخصوصا خانم وزیر و احساس خوب و رضایتی که عوامل امشب بعد از اتمام نمایش در پایان نمایش از کار خودشون داشتن یک حس فوق العاده رو به شخصه برای من ایجاد کرد .حس زندگی
خیلی خیلی مممنون
کامبیز امینی و میلاد حسینی این را خواندند
امیرمسعود فدائی این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
از این نمایش به هیچ وجه انتظار نمایش سقراط رو نداشته باشید. بازی بازیگران بخصوص جناب بهنام شرفی عالی بود و
در کل نمایش بدی نبود ... اشکالاتی که می تونم بیان کنم عبارتند از:
١- شوخی جنسی زیاد از حد
٢- موضوع ضعیف که برگرفته از گفتگوی روزمره مردم در سطح جامعه و فضای محازی هست
٣- موسیفی و رقص بی دلیل خارجی ... البته از نظر من.
۴- حضور کارگردان در جمع تماشاچیان و خنده های ایشان به مطالب و صحنه هایی که به هیچ وجه خنده دار نبود... کار قشنگی نیست.
نکته آخرتون خیلی عالی بود.
من فک کردم فقط توو شبی که ما دیدیم اتفاق افتاده شاید!
من دو ردیف جلوتر از کارگردان نشسته بودیم و ایشون جوری می‌خندیدن انگار بار اولشونه کار خودشونو می‌بینن!!
۰۸ اسفند ۱۳۹۹
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
کار خوبی بود
همه چیز سرجاش بود
یسری شوخی‌های جنسی اذیتم میکرد که دیگه فکر کنم اجتناب ناپذیر شده و توی همه کارهای کمدی باید شاهد باشم..!
کامبیز امینی و میلاد حسینی این را خواندند
امیرمسعود فدائی این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، از یکشنبه ۱۰ تا سه شنبه ۱۲ اسفند، به نویسندگی و کارگردانی حمیدرضا نعیمی و با بازی بهنام‌شرفی، بهناز نازی، رامین ناصرنصر، کتانه افشاری‌نژاد، امیر کربلایی‌زاده، کامبیز امینی، رضا جهانی، دنیا فتحی، صالح لواسانی، امروز (چهارشنبه) ساعت ۱۲ آغاز خواهد شد.
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
ضمنا تیوال عزیز، آقای رامین ناصر نصیر در این کار حضور نداشتند و انتظار میرفت در این زمینه به روز عمل کنید و اطلاعات درستی منتقل شود. بعلاوه در کامنتهای گروه همیاری(Support) همچنان به بازی آقای ناصر نصیر تاکید میشود. عجیب است.
دراجرایی که ما دو هفته پیش دیدیم، آقای ناصر نصیر حضور داشتند. در نقش کارمند دون پایه
۰۳ اسفند ۱۳۹۹
گروه همیاری (support)
درود بر شما
حق باشماست و ما هم از این موضوع بی‌اطلاعیم... همینک درحال استعلام از گروه محترم هستیم.
۰۳ اسفند ۱۳۹۹
گروه همیاری (support)
از گروه محترم جویا شدیم.
گویا تنها یک شب به دلیل یک مشکل پیش‌بینی‌نشده این اتفاق افتاده‌است.
۰۳ اسفند ۱۳۹۹
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
"این مردم نیاز به قهرمان ندارند، نیاز به آگاه شدن دارند."
کار بسیار خوبی بود. ممنون...
واقعا من رو به تفکر واداشت، دیالوگها هم بسیار خوب بود، نقش ساعت در اون میانه و تغییراتش خیلی خوب بود، آخر داستان هم به غایت احساساتی و تاسف زده شدم.
تلاش برای ورود به خانواده وزیر با گول زدن و درنهایت تطمیع همسرش بسیار قابل تامل بود.
بازی تماااام بازیگران بسیار عالی بود. دیدن تیاتر رو توصیه میکنم. ضمنا تکه های کمدی خیلی خوبی هم در نمایشنامه دیده شده بود.
آقای کربلای زاده هم بسیار عالی ظاهر شدند.
"اگر کسی بدون حقوق کار کنه نمیتونیم ازش بابت کار نکردنش یا بد کار کردنش انتقاد کنیم"
"چقدر حقوق میگیری تا کار نکنی"
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، چهارشنبه ۶ و پنجشنبه ۷ اسفند، به نویسندگی و کارگردانی حمیدرضا نعیمی و با بازی بهنام‌شرفی، بهناز نازی، رامین ناصرنصر، کتانه افشاری‌نژاد، امیر کربلایی‌زاده، کامبیز امینی، رضا جهانی، دنیا فتحی، صالح لواسانی، شنبه (۲ اسفند) ساعت ۱۲ آغاز خواهد شد.
محمد لهاک ⭐ (آقای سوبژه) این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
با همهٔ احترامی که به آقای نعیمی دارم و ایشان رو کار بلد تئاتر میدونم ولی این متن سالها پیش(فکر کنم ۸۴ یا ۸۵) تو کارگاه نمایش فعلی پلاتو اجرا سابق با بازی آقای خسرو احمدی اجرا رفت که تصور من اینه که تئاتر شهری تر بود!
کامبیز امینی و عاطفه جنابی این را خواندند
صادق وفایی و Zina Ioseliani این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، از یکشنبه ۳ تا سه شنبه ۵ اسفند، به نویسندگی و کارگردانی حمیدرضا نعیمی و با بازی بهنام‌شرفی، بهناز نازی، رامین ناصرنصر، کتانه افشاری‌نژاد، امیر کربلایی‌زاده، کامبیز امینی، رضا جهانی، دنیا فتحی، صالح لواسانی، آغاز شد.
کامبیز امینی این را خواند
محمد لهاک ⭐ (آقای سوبژه) این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید