آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال نمایش هیچ چیز جدی نیست
S3 : 09:44:42 | com/org
امکان خرید پایان یافته
۱۶ آبان تا ۲۲ آذر ۱۳۹۸
۲۱:۰۰  |  ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه
بها: ۶۰,۰۰۰، ۵۰,۰۰۰ و ۳۰,۰۰۰ تومان  |  جزییات
همکف: ۶۰،۰۰۰ تومان
بالکن: ۵۰،۰۰۰ تومان
بخش بیرون از ظرفیت: ۳۰،۰۰۰ تومان
یک گروه تئاتری قصد دارد تلفیقی از آثار شکسپیر، بکت، پینتر و اورلاف را به شیوه پست مدرن اجرا کند، اما آن چنان درگیر حواشی می‌شوند که اتفاقات غیر منتظره ای پیش می آید که...

پس از اجرای نمایش های "بیگانه، مفیستو و شاه لیر" فهمیدیم که "هیچ چیز جدی نیست!"

گزارش تصویری تیوال از نمایش هیچ چیز جدی نیست / عکاس: پریچهر ژیان

... دیدن همه عکس‌ها ››

اخبار

›› یادداشت حسین قره برای نمایش «هیچ چیزجدی نیست»

›› باز هم یگانه و بی مانند جلوه کردی، هملت نمایش شما اینبار، مظلوم تر از هملت شکسپیر به قتلگاه رفت.

›› یادداشت کریم جوانشیر برای نمایش «هیچ چیزجدی نیست»

›› پوستر نمایش «هیچ چیز جدی نیست» رونمایی شد

›› آغاز پیش‌فروش «هیچ چیز جدی نیست» اثر جدید مسعود دلخواه

ویدیوها

آواها

مکان

خیابان طالقانی، خیابان شهید موسوی شمالی، جنب خانه هنرمندان، تماشاخانه ایران‌شهر
تلفن:  ۸۸۸۱۴۱۱۵_۸۸۸۱۴۱۱۶

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
خرید بلیت سه اجرای پایانی این نمایش، از چهارشنبه ۲۰ تا جمعه ۲۲ آذر، به کارگردانی مسعود دلخواه و با بازی حمید رضا هدایتی، گیلدا حمیدی، ناصر عاشوری و ... فردا (یکشنبه) ساعت ۱۲:۰۰ آغاز خواهد شد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید

" همه چیز شوخی‌ست"

نمایش "هیچ چیز جدی نیست"، ترکیبی از چند نمایشنامه‌ی کوتاه رچ اورلاف نمایشنامه‌نویس آمریکایی‌ست که از ایده‌ی تئاتر در تئاتر بهره می‌برد، گروهی نمایشی که می‌خواهند اجرای پست‌مدرنی از متن‌های کلاسیک شکسپیر و بکت و پینتر داشته باشند. و اجرا، جلسات تمرینی آنان‌ست .
درهمین ماجرا، متن حاوی نقد‌های متعدد و دقیقی از مسائل مربوط به تئاتر از دراماتورژی‌های عجیب غریب یا درحقیقت سلاخی متن گرفته تا بلبشوهایی که در تمرین یک نمایش از بی‌نظمی و بی‌تعهدی، تا خودبزرگ بینی‌های کارگردان و بازیگران مشهورتر، وجود دارد . اورلاف از آنجا که همواره تیغ تیزی بر شکل تجاری هنر و جهان سرمایه‌داری دارد، با شرایط فعلی موجود در تئاتر کشورمان، دستمایه‌ی جذابی برای دکتر دلخواه و پیوند بینامتنی این نمایشنامه‌ها با چند اثر کلاسیک مشهورتر ایجاد کرده که حاصل آن چیزی‌ست که بر صحنه‌ی سالن ایرانشهر به اجرا درآمده است.
این کمدی غربی هرچند با موزیک زنده و وکال‌های جذاب تکمیل می‌شود اما برخلاف نامش، در نظر دارد حرف‌های جدی بزند، حرف‌هایی که حتی امروزه هم جزو مهمترین مسائل ... دیدن ادامه ›› حاشیه‌ای و اصلی تئاترست. و بنوعی آنچه در شرایط فعلی تئاتر وجود دارد را شوخی‌هایی معرفی کند که مضحک و خنده‌دارند.
صحنه‌ی پایانی نیز نقبی به رخدادهای اجتماعی و اعتراضات مردمی دارد که تئاتر را بی‌ارتباط با آنها نمی‌داند و نویسنده بطور مشخص پیامی مبنی بر گره تئاتر با امرسیاسی و اجتماعی اعلام می‌دارد.
و شاید مهمترین حسن و وجه متن و اجرای پیش رو، نیز همین‌ست که همخوانی مهمی نیز با شرایط روز جامعه فعلی ما دارد. متن بدلیل آنکه بخشی اقتباسی و بخشی توسط دکتر دلخواه نوشته و اضافه شده‌است، حفره‌های نامرتبطی دارد و شکل و شمایل عامه‌پسندانه می‌گیرد، چنانکه بین فانتزی و رئال معلق می‌ماند. اجرا هم در مواقعی دچار افت می‌شود که بیش از آنکه بر محتوا و پرداخت آن متمرکز باشد بر ایجاد فضای کمدی معطوف‌ست و غلظتش را چنان زیاد می‌کند که براستی همه چیز بیشتر شباهتی به شوخی دارد تا اصولی جدی یک اجرا. و هرچند درتلاش‌ست تا تمام نقدها و سویه‌های پیدا و پنهان مورد نظرش را که تجربه و مهارت دکتر دلخواه مکمل آن‌ست، اجرایی کند اما بدلیل ناهمگونی بازی‌ها و عدم تعادل مناسب در آنها، افتادن از ریتم اجرا و وقفه‌هایی که قرارست با موزیک پر شود، مانعی برای یک اجرای بی‌نقص می‌شود. تعدادی از بازیگران حرفه‌ای و جا افتاده در نقشند و به‌خوبی کاراکتر را بازنمایی و ارائه می‌دهند اما جوان‌ترها هرچند قرارست همان نقش را بازی کنند که آماتور و نابلد بودن‌شان را برساند، اما در ترکیب نهایی موزون نیستند. و بالانس مورد نظر حفظ نمی‌شود وهمواره شکلی از گسیختگی در یکدستی بازی‌ها به نظر می‌آید.
عناصر نمایش به واسطه‌ی حفظ کمدی غالب، گاهی به سطحی بودن نزدیک می‌شود و حداقل طراحی صحنه، میزانس‌ها و طراحی نور جای کار بیشتری دارند.
پایان‌بندی از همان زمانی که "جیمی" بازیگر قرارست خودش را هرجور شده به اجرا برساند، قابل حدس‌ست و لو می‌رود و مونولوگ پایانی او نیز تبدیل به روندی تکراری برای یک پایان حماسی با بازیگری زخمی و تیرخورده می‌شود که می‌خواهد پیش از مردن بر صحنه، حرف‌های تاثیرگذاری بزند. و حضار را تحت تاثیر قرار دهد.
"هیچ چیز جدی نیست" درجای خود از این‌جهت قابل تقدیرست که یکی از مردمی ترین نمایشنامه‌نویسان معاصر آمریکایی را که تمرکزش بر کمدی با نگاهی انتقادی به وضعیت روز جهان‌ست به علاقمندان تئاتر معرفی کرده و بر صحنه می‌آورد؛ نوشته‌های این نویسنده، بیش‌تر کمدی هستند، و خود می‌گوید: می‌خواهم تماشاگرانم درگیر دنیایی شوند که در آن به سر می‌برند و شاید توجهی هم به مسائل آن ندارند… من آنان را هم می‌خندانم و هم با مسائل جدی آشنا می‌کنم".
"هیچ چیز جدی نیست "شامل هفت نمایشنامه کوتاه طنز از رچ اورلاف با ترجمه عبدالمحمد دلخواه و از طرف نشر فرمهر منتشر شده که دو نمایشنامه «نمایشنامه‌نویسی ۱۰۱» و «اوه خدای من! این یک نمایشنامه دیگه است» به چالش‌ها و مسائل امروز تئاتر پرداخته و مورد استفاده در اجرای پیش رو در سالن ایرانشهر است.
..

نیلوفرثانی
خبرگزاری ایلنا/ 8 آذر98
https://www.ilna.news/fa/tiny/news-839948
نیلوفر جان مثل همیشه از نقدت لذت بردم. سپاسگزارم.
۱۶ آذر ۱۳۹۸
لیلاجان عزیزم ممنونم که با نظر و لطفت، انرژی بخشی ... من از تو خیلی ممنونم عزیزم
۱۶ آذر ۱۳۹۸
قربونت برم نیلوفر عزیزم (ایموجی قلب قرمز پررنگ)
۱۶ آذر ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
این نمایش به مدت یک هفته تمدید شد و دوباره تمدید نخواهد شد. خرید بلیت سانس ویژه از روزهای پایانی این نمایش، شنبه ۱۶ آذر سانس ۱۹:۰۰، به کارگردانی مسعود دلخواه و با بازی حمید رضا هدایتی، گیلدا حمیدی، ناصر عاشوری آغاز شد.
همچنین خرید بلیت، از یکشنبه ۱۷ تا سه شنبه ۱۹ آذر، امروز (چهارشنبه) ساعت ۱۲:۰۰ آغاز خواهد شد.
همیاری جان من بلیت اینکار رو همین الان اشتباها گرفتم...امکان کنسلی نداره ؟
۱۶ آذر ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خرید بلیت روزهای پایانی این نمایش، چهارشنبه ۱۳ و پنجشنبه ۱۴ آذر، به کارگردانی مسعود دلخواه و با بازی حمید رضا هدایتی، گیلدا حمیدی، ناصر عاشوری و ... فردا (یکشنبه) ساعت ۱۲:۰۰ آغاز خواهد شد.
کریم جوانشیر این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خرید بلیت سه شنبه ۱۲ آذر از روزهای پایانی این نمایش به کارگردانی مسعود دلخواه و با بازی حمید رضا هدایتی، گیلدا حمیدی، ناصر عاشوری و ... امروز (شنبه) ساعت ۱۲:۰۰ آغاز شد.
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
کار رو دوست داشتم از این جهت که انگار وسط یک تمرین تاتر نشسته ام. آدمهایی که در این دوازده سیزده سال کار در این حوزه کم ندیده ام. آدمهای بیسواد پرمدعا، آدمهایی که با یک دوره شش ماهه بازیگری فکر می کنند الان ستاره کشف نشده عرصه بازیگری اند و به کمتر از نقش اول راضی نیستند. آدمهایی که اصلا سواد و تخصص برایشان مهم نیست و فقط درگیر پز روشنفکرنمایی اند. ولی در حین اجرای نمایش داشتم به این فکر می کردم کسی که تا به حال این فضاها را از نزدیک درک نکرده آیا می تواند با کار درگیر شود؟ موسیقی بسیار خوب بود، بازیها عالی و ایده و کارگردانی بی نظیر. خسته نباشید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش به کارگردانی مسعود دلخواه و بازی حمید رضا هدایتی، گیلدا حمیدی، ناصر عاشوری، پریسا رضایی، سارا الهیاری، بیژن زرین، سجاد بابایی، صادق حیدری، مریم قربانیان، کوثر سعادت، علی بهمنی، محمد رضا میری، فرشید گویلی، آریا توسلی از چهارشنبه ۶ تا جمعه ۸ آذرماه فردا یکشنبه ساعت ۱۲ آغاز خواهد شد.
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
مهمان ویژه امشب:
(پنجشنبه ۳۰ آبان)
.
.
.
سرکار خانم گلچهره سجادیه
(بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون)
با پوزش جناب شیر نگی ضمن تشکر از, شما به خاطر اینکه مهمان ویژه بالاخره زر تیوال اعلام کردید. نه در صفحه های شبکه مجازی البته امیدوارم بخاطر قطعی مفطعی ارتباط با این شبکه اجتماعی نتها نباشد. وچرا انقدر دیر اعلام مبکتید؟
۳۰ آبان ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
مهمان ویژه امشب:
(چهارشنبه ۲۹ آبان)
.
.
.
سرکار خانم سهیلا نجم
(پژوهشگر و استاد دانشگاه)
آرش رضایی این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
نمایش هیچ چیز جدی نیست تا جمعه ۸ آذر تمدید شد...
Bafrin Ninja این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خرید بلیت روزهای پایانی این نمایش، از یکشنبه ۳ تا سه شنبه ۵ آذر، به کارگردانی مسعود دلخواه و با بازی حمید رضا هدایتی، گیلدا حمیدی، ناصر عاشوری و ... فردا (چهارشنبه) ساعت ۱۲:۰۰ آغاز شد.
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
مهمان ویژه فردا شب:
(سه شنبه ۲۸ آبان)
.
.
.
جناب آقای مصطفی ملکیان
(فیلسوف و معلم اخلاق)
لیلا مظاهری، بهار گراوندی، سیاوش رفیعی و Bafrin Ninja این را دوست دارند
نوید نعمت پور این را می‌آید
سلام مهمون فرداتون کیه؟
۲۹ آبان ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
مهمان ویژه امشب:
(دوشنبه ۲۷ آبان)
.
.
.
جناب آقای پرویز پورحسینی
(بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون)
یادداشت دکتر مختاباد درباره نمایش "هیچ چیز جدی نیست"
دکتر دلخواه عزیز، با تبریک و ستایش برای جسارتی که در به صحنه آوردن " هیچ چیز جدی نیست" بخرج دادید، این اثری تجربی و کارناوالیک و یا همان "living Theatre" است که در سبکی فارس گونه و پارودوکسیکال جان گرفت تا صحنه را با زندگی پشت صحنه و یا ماقیل اجرا و به تعبیری فراتئاتر و پیراتئاتر پیوند زند، نگاه و تجربه ای نوپدید است که در ایران آنهم در صحنه متعارف متاسفانه کمتر بهایی به آن داده می شود، ولی معرفی این نگاه یک ضرورت إنکار ناپذیر برای ایجاد ذوق و ذائقه و مهمتر تقویت روح سلیقه سازی در تئاتر ایران است. به واقع صحنه ایرانی باید از چنین تجربیاتی سرشار گردد،هنرمند و مخاطب ما حق دارند تا با ژانرها های متفاوتی از حرکت جدید جریان تئاتر جهانی با مضمون و اجرایی منجمله این گونه آشنا گردند، ترجماتی که برای توسعه تئاتر ما حیاتی است، ولی به صحنه آوردن این جنس آثار در روزگار و شرایطی که انگار هنر و انتظار ما تنها این باشد تا همه چیزهای خوب را خراب کنیم به چشم عده ای غریب می آید، زیرا جریان ذوقانی و خلاقه تئاتر ما در تصلب، قبض و بسط نازیباشناسانه و ناکوکی از قبیل تئاتر دولت مدار با تفکری جن زده گرفتار آمده است که در وادی ساختاری نازل و زبانی غیر دراماتیک بنام ساده نویسی، و رویکردهای گفتمانی حسی گری، شعار زدگی و تئاتر نمایی در غلطیده است،در این وضعیت آشوبی به چشم آوری یک تجربه متفاوت تئاتریکال همانا چنان غامض کلی خواهد گردید، ولی اجرا شجاعانه و خلاقانه "هیچ چیز جدی نیست" در سالن سمندریان ایرانشهر، با طراحی صحنه نامحدود ولی چشم نواز، چیدمان و میزانسنی باور پذیر و بازی های یکدست بازیگران جوان و خوش ذوق، در تفکری زیباشناسانه و حسابگرانه در کارگردانی خط بطلانی بر برداشت های ناصوابی خواهد کشید که چشم به تحولات شگفت انگیز گفتمانی و پادگفتنانی آوندگارد جریان غالب تئاتر امروز جهانی ندارند نگاهی که به تعبیری "باید چشم ها را شست و جور دیگری دید" را در عرصه و آوردگاه و اجرای شما دکتر دلخواه گرامی شاهد بودم.
دکتر مصطفی مختاباد،
٢٤ آبان ۹۸
خرید بلیت چهارشنبه ۲۹ آبان از روزهای پایانی این نمایش، به کارگردانی مسعود دلخواه و با بازی حمید رضا هدایتی، گیلدا حمیدی، ناصر عاشوری و ... آغاز شد.
خرید بلیت از پنجشنبه ۳۰ آبان تا جمعه ۱ آذر، فردا (یکشنبه) ساعت ۱۲ آغاز خواهد شد.
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خرید بلیت روزهای پایانی این نمایش، از یکشنبه ۲۶ تا سه شنبه ۲۸ آبان، به کارگردانی مسعود دلخواه و با بازی حمید رضا هدایتی، گیلدا حمیدی، ناصر عاشوری و ... فردا (پنجشنبه) ساعت ۱۲:۰۰ آغاز خواهد شد.
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
پریشب این تاتر رو دیدم. واقعا لذت بردم از کارگردانی و بازیها بخصوص خانم سارا الهیاری . هرچی تاتر جلوتر رفت استعداد بازیگرها بیشتر شکفت. درود به شما بازیگران بی ادعا .
موزیک جذاب بود خیلی.
مدتها بود انقدر از یک گروه تاتر لذت نبرده بودم. البته کمی در آخرش میشد کوتاهش کرد و در اوج بهتری تاتر رو تموم کرد ولی هیچی از ارزش این تاتر کم نمیکنه. از همه تشکر میکنم علی الخصوص کارگردان.

خسته نباشد و ممنون از این تلاشتون.
من سالهاست که به تماشای تاتر میرم . امشب که به اتاق دوستم به تماشای این تاتر رفتم. حتی برای یک لحظه هم نتونستم لذت ببرم .یک نمایش هجو با تکیه بر اعتماد بیننده .بیشتر شبیه به یک دور همی مبتظل بود.
بدون کوچکترین دکور . بدون کوچکترین زیبایی کلام.
جالب این که در قسمت تم تیوال در کتگوری کمدی قرار داشت و واقعا کی تشخیص داده که این نماش کمدی هست .حتی برای یک لحظه هم چیزی برای خندیدن نداشت.
غیر چند بازیگر زن که غیر از لوندی چیزی برای ارائه نداشتن‌.
من که بسیار پشیمان و بی اعتماد شدم با تیوال
با تشکر
۲۴ آبان ۱۳۹۸
موافقم
۲۵ آبان ۱۳۹۸
حیف وقت؛ کاملاً بی سر و ته! هیچ چیز، مطلقاً هیچ چیز به من اضافه نکرد. واقعاً چی میخواستید بگید؟
۰۳ آذر ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، از چهارشنبه ۲۲ تا جمعه ۲۴ آبان، به کارگردانی مسعود دلخواه و با بازی حمید رضا هدایتی، گیلدا حمیدی، ناصر عاشوری و ... فردا (دوشنبه) ساعت ۱۲:۰۰ آغاز خواهد شد.
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
به معضلات و حواشی تئتر میپردات چیزی که برای همه تئاترها این روزها اشناست به گونه ای رسالت تئاتر به دست فراموشی سپرده شده و تنها یک نفر که در میان جمعیت مبارز واقعی است بازیگر صحنه خیابان است این قبیل کارها بیشتر دغدغه مند است تا اینکه بخواهد فرم و متن خاصی داشته باشد گروه موسیقی کارشون خیلی خوب بود « ما اعتراف می کنیم که از ما
بازیگران بهتری هستند
بازیگرانی که صحنه شان خیابان است
و مخاطبشان جمع اجتماع.
بازیگرانی که می گویند و می گویند و می گویند
از باطل و حق، و از واقع و مجاز
و این میانه ... دیدن ادامه ›› اگر خوب بنگری
فقط اجساد واقعی است
ما چطور بازی کنیم
با دست اینهمه خالی
با دهان اینهمه در بند
سرابی این چنین فریب
راست هایی اینهمه دروغ؟
ما چطور روی این صحنه ی عاریه ی کوچک
با تفنگ های چوبی اندک
کشتاری بزرگ راه بیندازیم
که در آن خون از آب جاری روانتر است
و از خاکی که بر آن ریخته بی ارج تر؟
ما کارگران نمایشیم
نشسته در ردیف اول تهمت
از تیره ی آن مرع دانه بر
که در عروسی و عزاش هر دو سر می برند
ما تصویر کوچک این دنیائیم
اگر حقیر، اگر شکسته
ما تصویر زمانه ی خود هستیم.
ما اعتراف می کنیم که از ما
بازیگران بهتری هستند
با چشم بندی و شعبده
با اشک و آه و سوز
با مژده و فریب
با تفنگهای واقعی بسیار!
آنان به نام شما
- به نام نامی مردم-
آراء شما را غربال می کنند
شما تحسینشان می کنید
و مرعوبشان هستید.
سنگ آسیای آنان
از خون شما می گردد
و نمایشنامه شان را بارها خوانده اید
با نام جعلی تاریخ!
چرا تاتر نمی شه فقط سرگرمی باشه؟
سرگرمی!
من روی این سرگرمی ها تف می اندازم
من روی تاترهای تجاری و سرگرم کننده تف می اندازم
من روی فیلم های هالیوود تف می اندازم
اصلا روی همه ی هالیوود تف می اندازم
اگر می خواستم برم توی تاتر سرگرم کننده که اینجا نمی اومدم
می رفتم یه جایی که هم پولش بیشتر باشه
هم متنش ساده تر باشه
هم سرگرم کننده تر باشه
سرگرمی گریزگاه روانی کسانی که فکر می کنند زندگی ارزش زیستن رو داره ولی به روی خودشون نمیارن
عااااااالی من بازم میرم ببینم
۱۹ آبان ۱۳۹۸
متوسط
کار دغدغه خوبی داره ولی ریتم خوب نیست متن انسجام نداره
به نظرم اگر حدود یک ربع از کار کم بشه کار بهتری می شه
موسیقی خیلی خوب بود
و بازی ها هر چی اجرا جلوتر رفت بهتر شد
به نظرم اگر قصد دیدن کار رو دارید بک هفته صبر کنید
۱۹ آبان ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید