کمدی کودک و نوجوان رویداد آنلاین
چیدمان
تیوال | *مریم*: دوستان گرامی چنانکه اغلب شما در جریان هستید، در سالهای اخیر مشکلات و
S3 : 18:45:18 | com/org
دوستان گرامی
چنانکه اغلب شما در جریان هستید، در سالهای اخیر مشکلات و بی نظمی هایی توسط برخی افراد ناآگاه به قوانین تماشای تاتر در حین اجرای نمایش رخ داده که باعث نارضایتی ما تماشاگران علاقه مند به تاتر شده است.
به همین دلیل احساس کردم بهتر است خودمان دست به کار شویم و هرامکانی در توان داریم بکار ببندیم تا با همدلی و اتحاد قدمی در راه فرهنگسازی اصول تماشای نمایش برداریم.
پس با همراهی دوستان تماشاگر پیگیر ایجاد تشکل یا انجمنی هستیم که هدف آن تامین حقوق تماشاگران تاتر است.
نوشتار اولیه درخواست یا اهداف این انجمن رو با شما به اشتراک می گذارم. امیدوارم از نظرات شما برای بهبود آن بهره مند شوم
بنام خالق زیبایی
«هنر» زبان مشترک مردم جهان از ابتدا تاکنون بوده و ابتدایی ترین ارتباطات بشر با طبیعت، جهانِ پیرامون و از همه مهمتر، با سایر انسانها توسط آن ... دیدن ادامه ›› شکل گرفته است.
پس عجیب نیست که اکنون پس از گذشت هزاران سال، هنوز هم «زبان هنر» گویاترین و کارآمدترین شیوه ی ارتباطی ما انسانها با یکدیگر است.
چه بسیار جنگها، ناعدالتی ها و بی سامانی هایی در طول تاریخ که اگر در سایه هنر قرار میگرفت هرگز رخ نمیداد و خسارتی از پی آن به بار نمی آمد.
بسیاری از مردم در سراسر جهان، علیرغم دشواریهای بسیار، نیرو، سرمایه و عمر خود را در راه هنر و تعالی بشر وقف کرده و میکنند.
همه آگاهیم که تسری هنر و فرهنگ در جوامع مختلف تا چه حد میتواند در رشد و کمال انسانها تاثیرگذار بوده، آنها را به سمت تعالی سوق دهد.
هنر زمانی مفهوم می یابد که سه عنصر «هنرمند»، «اثر هنری» و «مخاطب» را توأمان داشته باشد و در صورت فقدان هر یک از این سه عنصر، مفهومی بنام «هنر» پدیدار نمی شود.
این مهم در کشور ما نیز سابقه ای دیرینه دارد و مفاخری در دل این سرزمین پرورانده شده اند، که هنوز هم مایه ی فخر و مباهات ما هستند. اندیشمندانی که نام هر کدام به زلالی دریای معرفت است و ره آورد هر کدام، توشه ای ماندگار برای مردم ما بوده، هست و خواهد بود.
آنها که چه هنوز در کنار ما بوده و چه از این جهان رخت بربسته باشند، باید «دیده» و «شنیده» شوند تا تفکر و معرفتشان به دست آیندگان این سرزمین برسد.
ما نیز بنابر اعتقادات قلبی و مِهری که به فرهنگ و هنر این سرزمین و بطور مشخص «هنر والای تاتر» داریم، علیرغم دشواری ها و مصائب، همچنان سعی در حمایت از این هنر و هنرمندان آن داریم، چراکه معتقدیم آنچه این آئین مقدس را زنده نگاه میدارد، نفَس «تماشاگران» آن است. پس در کنارشان خواهیم بود و آنها را خواهیم دید و خواهیم شنید.
پرُواضح است که هزاران تماشاگری که با جان و دل، حامی آثار هنری می باشند، با درک شرایط و محدودیت ها، خواسته هایی به حق دارند که قطعا با همکاری یکدیگر، هنرمندان و صاحبنظران، این خواسته ها مرتفع و کاستی ها جبران خوهد شد.
در سالهای اخیر با توجه به افزایش تعداد سالن های نمایش (که فی نفسه اتفاق مبارکیست) و افزایش و تنوع طیف تماشاگران (که مایه مباهات است)، مسائلی برای تماشاگران دائمی نمایش ایجاد شده که نیازمند رسیدگی، ساماندهی و از همه مهمتر «فرهنگسازی» است.
سالن نمایش در هنگام اجرا نیازمند به فضایی آرام، ساکت، منظم و قاعده مندست تا مخاطب با تمام وجود با اثر هنری ارتباط برقرار کند.
ولی در حال حاضر آرامش در سالن های تاتر به «کیمیا» بدل شده و این مهم هر روز کمرنگ تر می گردد.
لذا ما تماشاگران تاتر، بنابر اقتضای شرایط این هنر زنده، خواسته ها و حقوق خود را به شرح ذیل اعلام میداریم:
1- از مدیران سالن ها می خواهیم، تمام راهکارهای ممکن برای حفظ نظم، سکوت و آرامش را در حین اجرا بکار گیرند. این مهم نیازمند آموزش و فرهنگسازی به طرق مختلف و بصورت مداوم می باشد.
تذکرات لازم و مفصل پیش از اجرا یکی از مهمترین و در دسترس ترین این راهکارهاست.
بدیهی ست اعضای این انجمن، از هیچ کمکی در این زمینه فروگذار نخواهد کرد.
2- از دستگاه های ناظر و مسئول تقاضا داریم، شرایط ایمنی سالن های نمایش را مورد بررسی قرار داده و نسبت به رفع کاستی ها، اقدام لازم را انجام دهند.
در حال حاضر برخی سالنها از نظر ایمنی، تهویه، وسایل سرمایشی و گرمایشی در شرایط مناسبی نبوده و با حضور بیش از ظرفیت تماشاگران در سالن، این ناامنی به حداکثر میرسد.
همچنین بدلیل مسدود شدن راه پله ها و فضاهای خروجی توسط افراد مازاد بر ظرفیت سالن ها، در صورت بروز حادثه ای مانند زلزله یا آتش سوزی، میزان خسارات جانی فاجعه بار خواهد بود.
3- مسئولین هر سالن باید امکانی فراهم نمایند تا تماشاگرانی که علیرغم تذکرات و آموزش های قبلی، نظم و آرامش سایرین را بر هم می زنند، مورد بازخواست قرار گیرند.
در حال حاضر برخی تماشاگران خود را مجاز به هر رفتاری اعم از پاسخگویی به تلفن همراه، صحبت با سایرین، مصرف مواد خوراکی و... در حین اجرا میدانند و در اغلب موارد به تذکرات سایرین بی توجه هستند.
4- از ورود کودکان در اجراهای غیر مرتبط جلوگیری بعمل آید، چراکه حضور کودکان علاوه بر برهم زدن نظم سالن و تمرکز دیگران، موجب آزار خودِ این عزیزان خواهد شد.
5- کلیه سالن ها و گروه های اجرایی موظف به شروع اجرا در ساعت مقرر بوده و پس از آن از ورود تماشاگران ممانعت بعمل آید، چرا که تاخیرهای طولانی و ورود تماشاگران پس از شروع اجرا، تضییع حقوق افرادیست که در ساعت مقرر در سالن حضور داشته اند.
6- تمام سالنها و گروه های نمایشی حضور عکاس در هر اجرا را از پیش به تماشاگران اطلاع دهند و تمام عکاسان موظف به استفاده از سایلنت شاتر بوده و از انجام حرکات نامتعارف، تردد در سالن و ایجاد سر و صدا پرهیز نمایند.
7- کلیه سایتهای فروش بلیط تاتر موظف به ارائه اطلاعات کامل در خصوص نحوه اجرا و تغییرات احتمالی آن و همچنین انتشار نظرات کاربران (درچارچوب قوانین و مقررات سایت) باشند.
8- مسئولین سالن ها با اعضای این انجمن، نهایت همکاری را داشته و در صورتیکه تخلفی در حین اجرای نمایش صورت گرفت، نسبت به رفع آن در همان لحظه اقدام نمایند.
۹- از ورود هرگونه اقلام خوراکی و تنقلات به سالن بصورت جدی ممانعت بعمل آید.
۱۰- کلیه سالن ها موظف به استفاده از سیستم قطع آنتن تلفن همراه باشند.
۱۱- نحوه مدیریت سالنها در ایام جشنواره تاتر فجر، مورد بازنگری اساسی و جدی قرار گیرد، متاسفانه همه ساله در جشنواره تاتر فجر که مهمترین رویداد تاتری کشور میباشد، شاهد بی نظمی های بسیار زیادی هستیم که کمترین آن، ممانعت از ورود افرادی ست که از مدتها پیش بلیط خریداری کرده اند! چراکه بدلیل سوء مدیریت برخی مدیران و صدور بیش از حد کارتهای مهمان، امکان راهیابی خریدارن بلیط به داخل سالنها میسر نمیشود!
در پایان از مدیران مربوطه خواهشمندیم امکان یاری اعضای این انجمن را برای فرهنگسازی رفتار صحیح در هنگام اجرای نمایش، تسهیل نمایند.
بدیهی ست رعایت و حفظ نظم و مقررات در سالن تاتر، ابتدا حمایت از حقوق هنرمندان و سپس حمایت از حقوق مخاطبان را در پی خواهد داشت.
امید که با رعایت نظم و امنیت و ارتقای فرهنگ تماشای تاتر، شاهد رشد بیش از پیش هنر و فرهنگ در سرزمین مان باشیم.
/من یک تماشاگرم/
«انجمن حامیان مردمی توسعه فرهنگ تاتر»*مریم* خانم
ممنون بابت نوشته خوب تون
امیدوارم با همکاری و حمایت گروه های اجرایی مسئولین سالن ها و تماشگرها بتونیم لحظات بهتری رو تو سالن های تاتر تجربه کنیم
۱۱ تیر ۱۳۹۸
سلام مریم جان، خیلی ممنون بابت کانال. بسیار کار پسندیده ای کردین ❤️❤️
۰۹ مرداد ۱۳۹۸
خواهش میکنم، لطف دارین ❤️
۰۹ مرداد ۱۳۹۸
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید