تیوال نمایش بختک
S2 : 05:48:15
  ۲۳ اردیبهشت تا ۱۱ خرداد
  ۱۸:۰۰
  ۴۵ دقیقه
 بها: ۳۰,۰۰۰ تومان

: آناهیتا زینی‌وند
: (به ترتیب حروف الفبا) زهرا اکبری، رقیه اسلامی، عاطفه خاوری، انجیلا سروری، فاطمه سلیمی، سحر قاسمی، فائزه السادات مصباحی، زهرا یعقوبی
: آناهیتا زینی‌وند

: ستاره انتظار
: شراره عایفی
: سارا ویژه، ستایش بیات
: ستاره انتظار
: امید رضوی
: آتوسا زرین پور
: یحیی ابوالقاسمی
: حمید سلامی
: محمد دلریش

توجه: تماشای این نمایش برای افراد زیر ۱۸سال ممنوع است.

بختک روایتی است مستند و خاطره ای زنده که همچون سایه شومی همه ابعاد زندگی دختران ما را در بر گرفته است.سکوت و تحمل تنهایی درد، تنها چاره نیست. چاره فریاد است و ما روایت کنندگان این فریادیم.


- از همراه داشتن فرزندان زیر ۱۸ سال خودداری نمایید.

گزارش تصویری تیوال از نمایش بختک / عکاس: پریچهر ژیان

... دیدن همه عکس ها »

آواهای وابسته

مکان

خیابان انقلاب، خیابان خارک، بن بست اول، پلاک ۵ خانه نمایش مهرگان
تلفن:  ۶۶۷۲۲۶۲۲ - ۶۶۷۲۴۸۱۵


«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
بیشتر از هرکلمه ی کلمه مادر گفته و شنیده میشد .
انگار که بلای بی مادریست این بختک !
برای منی که از نزدیک با یک مورد اینچنینی برخورد داشتم نمایش خیلی گذارا فقط از زبان قربانیان گفت شد و رد شد بیشتر دوست داشتم در خصوص یک یا دو قربانی کنکاش بشه و زوایای پنهان در گذر یه عمر به نمایش گذاشته شود .
شاید این نمایش تلنگری باشد برای دیدگاه ما ولی ما این تلنگر هر روز در اخبار و حوادث میخوانیم میشنویم حوادث هم دچار روزمرگی شده اند انگار .
سپاس ویژه از کارگردان و بازیگران و سایر عوامل .

نمایش، درست مانند واقعیت خود، با خاموشی آغاز می‌شود.
خاموش اما نه خفته، که افتاده‌اند آسیب دیدگان «بختک» که وقتی همدلانه چشم می‌دوزیم و گوش می‌سپاریم، برای گفتن روایت تلخشان، دقایقی بر پا می‌ایستند. آنها قربانیان خاموشی‌اند. می‌ایستند و می‌گویند تا بدانیم و انکار نکنیم؛ نه آنها را؛ نه رنجشان را و نه ریشه‌های این کابوس شکننده را که در خاموشی، خود را می‌گستراند.

بازیگران، بانوان جوانی هستند که نقش بازی نمی‌کنند. آنها هر یک به خود قول داده‌اند که با تمام احساسِ یکی از قربانیان غایب، حاضر باشند. به خصوص در حالات چهره فائزه مصباح، سحر قاسمی و زهرا یعقوبی، می‌شود ترس و اندوهی را دید که حتی خشم را به حاشیه رانده است و با به کارگیری همه عناصر برقرار کننده ارتباط، گاه بُهتی را نشان می‌دهد که سرد و سنگین است و گویی بی‌انتها.

هنرِ روی صحنه ... دیدن ادامه » می‌خواهد که رو در روی یکی از لایه‌های پنهان درد، نگاه از خود برداریم و آنانی را ببینیم که ریسمان بر گردن، سرگردان هویتی ناخواسته‌اند؛ آنانی که کم نیستند؛ آنانی که دردشان در خفا گریبانمان را در چنگ دارد و شاید تا پیش از تماشا هنوز در نمی‌یابیم که بیگانه‌اند یا آشنا. سر بلند می‌کنیم؛ می‌بینیم و به تأمل سر فرو می‌اندازیم تا یافتن راهی به زندگی؛ آن زندگی که اگر باشد، خانه به خانه سرایت خواهد کرد و شادمانی را سخاوتمندانه و یکسان خواهد بخشید.

گروه نمایشی، سخنگویی درباره دختران و زنانی را به عهده گرفته است که آسیب دیدگان مستقیم هوس‌های بی‌مرز جنسی‌اند و به نظر می‌رسد که می‌تواند گام بلندتری بردارد و از ریشه‌های اجتماعی این بلا هم بگوید.

همچنین، جا دارد که در آثار بعدی و با همکاری کارشناسان، برخی ایده‌های نظری امروزی در جهت حذف الگوی ازدواج دائم و موقتی شدن نهاد خانواده یا عادی‌سازی روابط بیرون از ازدواج افراد متأهل (که مورد تبلیغ برخی روشنفکران حوزه اخلاق و جامعه‌شناسی است)، با همه یا برخی پیامدهای سیاهش به نظاره در آید و این ولنگاری تقدس یافته در قاب خرد جنسی، مورد چون و چرایی شایسته قرار بگیرد.

با سپاس از تهیه کننده و کارگردان نمایش، سرکار خانم آناهیتا زینی‌وند که متعهدانه، پژوهشی دو ساله را به شاهراه هنر رسانده است و بازیگرانی که همدلانه و هماهنگ با هم، هنرنمایی کردند.
با سپاس از همه دست‌های همراه!
فرزاد جعفریان، حمیدرضا مرادی، امیر مسعود و عارف حسینی این را خواندند
sharareh Ay این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
توصیه میکنم حتماً این نمایش رو ببینید. فقط این رو میتونم بگم که بسیار تاثیر گذار و تفکر برانگیز بود. انتخاب این موضوع جسورانه بود که باید از کارگردان و همچنین بازیگران و سایر عوامل تشکر کرد. قطعاً هیچ کاری بی نقص نمیتونه باشه، اما تلاشهای گروه خیلی خوب تونسته تماشاگر رو با موضوع درگیر کنه.
ضمناً طراحی لباس هم عالی بود، توی چرخشها متوجه میشید.
نمایش مجموعه از تک‌گویی ها و‌ اجرای فیزیکال از دختران افغان هست با محوریت بدبختی و سیاهی موجود در زندگی شون که مورد تجاوز روحی و جسمی قرار گرفتند.
چند تا از بازی ها خیلی خوب و متفاوت و بقیه اصلا در حد و اندازه صحنه اجرا نیست.
نوع ارایه کار جالب اما قصه ها کلیشه و بدون مضمون روشن و خاصیه.
از نکات مثبت کار به طراحی لباس و همرنگ بودنش با محیط میتونم اشاره کنم که اواسط کار دلیلش رو فهمیدم.
عدم تمرین کافی و نبود هماهنگی در حرکات جمعی متاسفانه زیاده و از انتقال حس لازم جلوگیری میکنه. به اضافه موزیک های وصله شده به نمایش که با تم موسیقی سنتی هم جور نمیشه و ...
مدت زمان نمایش و داستان‌ها کوتاه و مفید هست و قصه ها ملال آور نمیشه.
خسته نباشید میگم و آرزوهای بزرگتری براتون آرزو دارم.

سرکار خانم مقدم عزیز و بزرگوار
ممنون از اینکه به تماشای کار ما نشستید و بیشتر و بیشتر سپاسگزار بخاطر نظر ارزشمندتون
متاسفانه در بخش اول صحبتتون باید عرض کنم که فقط دو داستان مستند مربوط به افغان‌ها میباشد و بقیه مستندها مربوط به جامعه ایران خودمون ... دیدن ادامه » هست.
و البته موسیقی روی مونولوگ ها و نوع بیان فرهنگ شرق انتخاب شده.
باز هم از نقد سازنده شما سپاسگزاری میکنم.
۲۶ اردیبهشت
خانم مصباحی ممنون که این مورد رو توضیح دادید.
به نظرم بهتر بود به چنین مواردی در بروشور نمایش بیشتر بپردازید تا باعث اشتباه نشه، و پیشنهادم این که برای روایت همسوی دختران مختلف مثلا ایرانی و وافغان، بهتر بود با استفاده از لهجه های گوناگونی که در ایران ... دیدن ادامه » داریم به قصه دخترانی از اقلیم های دیگه هم پرداخته می‌شد. در کل داستان ها وجه اشتراک با هم زیاد داشتند به جز یکی مورد. من تصورم این بود که به صورت کلی مربوط به درختران افغان و آزار و اذیت از سوی پدران هست.
این ها مواردیه که در نوشتن تک گویی ها دارای ابهام بود و به نظرم می تونست بهتر پرداخت بشه.
ممنون ازتون.
۲۶ اردیبهشت
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت این نمایش، به کارگردانی آناهیتا زینی‌وند و با بازی زهرا اکبری، رقیه اسلامی، عاطفه خاوری و ... آغاز شد.
عارف حسینی و sharareh Ay این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید