تیوال تئاتر کودک و نوجوان | اخبار
S3 : 15:52:20
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
فراخوان پذیرش نمایش های کودک و نوجوان در «مرکز تئاتر توانش» | عکس
» فراخوان پذیرش نمایش های کودک و نوجوان در «مرکز تئاتر توانش»
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی مرکز تئاتر توانش، فراخوان پذیرش نمایش های تولید شده و یا در حال تولید (کودک و نوجوان)، جهت اجرا در نیمه اول سال ۱۳۹۹ از سوی این مرکز منتشر شد.
مرکز تئاتر توانش به عنوان تخصصی ترین مرکز خصوصی تئاتر کودک و نوجوان در شرق تهران، طی مدت زمان فعالیت خود میزبان نمایش های بی شماری در حوزه کودک و نوجوان بوده است.
لذا در جهت حمایت از گروه های تئاتری کودک و نوجوان و همچنین کمک به افزایش کیفی آثار مربوط به این گروه، از تمامی گروه های فعال در این زمینه دعوت می شود تا با ارسال دو نسخه از
اثر بر روی DVD و تکمیل فرم درخواست حداکثر تا تاریخ۱۰ اسفند به مرکز تئاتر توانش درخواست خود را اعلام نمایند.

داوود زارع مدیر مرکز تئاتر توانش می گوید: « از آنجایی که تئاتر برای کودک و نوجوان نوعی آموزش مهارت های زندگی محسوب می شود لذا بدیهی است در نحوه اجرای آن دقت لازم صورت گیرد. کودکان جدا از جسم کوچکشان دارای روح و دنیایی بسیار بزرگ هستند که احترام به این دنیای کودکانه و ورود به آن باید با نهایت دقت و ظرافت صورت گیرد.»
این کارگردان تئاتر اضافه کرد: « توانش به عنوان یک مرکز خصوصی تئاتر همواره اولویت خود را در انتخاب آثار نمایشی کودکان محتوا و توجه به ارزش های آموزشی دانسته و منفعت خود را در ارتقاء سطح فرهنگ و رشد همه جانبه شخصیت کودکان می داند.
در توانش از ابتدا سعی داشته ایم با نهایت دقت آثاری را که به روی صحنه می روند انتخاب نماییم تا ضمن جلب اعتماد و اطمینان والدین در جهت کیفی بودن آثار، رضایت مخاطبین اصلی خود یعنی کودکان را نیز جلب کنیم. از این رو در شورای هنری توانش برآنیم تا از این پس نیز با رعایت کامل ملاک های ارزیابی، آثار مناسبی را در توانش مورد حمایت قرار دهیم.

مرکز تئاتر توانش واقع در: تهران پارس – رسالت شرق – بین رشید و باقری – روبروی بانک پارسیان می باشد.
تلفن های مرکز تئاتر توانش : ۲۰۶ – ۷۷۸۸۸۲۰۵ – ۰۲۱
نشانی مرکز تئاتر توانش در فضای مجازی : @tavanesh.art
وبسایت : www.Tavaneshart.irAli و محمد لهاک ⭐ ( آقای سوبژه ) این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش کلوچه دارچینی i
مریم کاظمی خبر داد:
» "کلوچه دارچینی" به صحنه باز میگردد
... دیدن متن »

نمایش کلوچه دارچینی به کارگردانی مریم کاظمی از بهمن ماه ۹۸ در سالن سینماتئاتر کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان روی صحنه می‌رود.

این نمایش که اولین بار در سال ۹۳ با بازی حسین محب‌اهری در مرکزتولید تئاتر کانون به اجرا در آمده بود قراراست یکبار دیگر به سفارش کانون روی صحنه برود.
مریم کاظمی درباره اجرای مجدد این نمایش توضیح داد: قرار است بهمن و اسفند ۹۸ نمایش "کلوچه دارچینی" را مجددا اجرا کنیم و گروه این روزها برای اجرا آماده می‌شود.

وی با اشاره به نقش آقای کوکو که پیش از این حسین محب‌اهری آن را بازی می‌کرد درباره تغییردر کستینگ بازیگران این نمایش گفت: بین ۵۰ تا ۷۰ درصد تغییر داریم چون غیر از حسین محب‌اهری عزیز ، بازیگران نقش‌های نمک و فلفل هم عوض شده‌اند و بازیگران جدید به گروه آمده‌اند. همین‌طور نقش‌های خانوم و آقا و پرده‌ها تغییر کرده‌اند وطبق روال همیشگی گروه تئاتر مستقل همه بازیگران همزمان تمرین می‌کنند و آمادگی اجرای نقش‌های مختلف را دارند.

این کارگردان تئاتر که در چند پروژه اخیرش به نحوی شایسته از حضور کودکان و نوجوانان در بخش‌هایی از اجرا استفاده کرده درباره این نمایش نیز توضیح داد: تعدادی از هنرجویان بازیگری آموزشگاه تئاتر مستقل قراراست تجربه روی صحنه رفتن را داشته باشند. بدین منظور نقش پرده‌های نمایش که جان‌بخشی شده است را هنرجویان با همراهی مربیان بازی خواهند کرد.
کلوچه دارچینی یکی از موفق‌ترین نمایش‌های مریم کاظمی بود که در سال 93 در مرکز تولید‌تئاتر کانون پرورش فکری و همچنین سینماتئاتر کانون اجرا شده و مورد استقبال عموم خانواده‌ها و مخاطبان تئاتر قرارگرفت.

بلیط‌های این اجرا از طریق سایت تیوال پیش فروش می‌شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
همزمان با روز دانش‌آموز و با هدف تاکید بر تئاتر کودک و نوجوان | عکس
بازنمایی پوستر بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در تهران
» همزمان با روز دانش‌آموز و با هدف تاکید بر تئاتر کودک و نوجوان
... دیدن متن »

پوستر بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی، دبیر جشنواره، نمایندگان حامیان مالی و معنوی این جشنواره و هنرمندان تئاتر بازنمایی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، بازنمایی پوستر این دوره از جشنواره روز دوشنبه ۱۳ آبان همزمان با روز دانش‌آموز از ساعت ۱۴ در عمارت جدید خانه تئاتر صورت می‌گیرد.
مدیرکل هنرهای نمایشی، دبیر جشنواره، نمایندگان حامیان مالی و معنوی جشنواره بیست و ششم، اعضای خانه تئاتر، نمایندگان سازمان حفاظت محیط زیست، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و صنایع شوینده بهشهر از جمله حاضران در این مراسم هستند.
در این مراسم که با هدف تاکید بر تئاتر کودک و نوجوان و آشنایی هر چه بیشتر مردم با این هنر ناب و ارزنده صورت می‌گیرد، از هنرمندان و اساتید تئاتر دعوت شده است تا با حضورشان موید این حرکت باشند.
پوستر این دوره که توسط شهرام عظیمی طراحی شده است روز چهارشنبه ۸ آبان طی مراسمی با حضور مسئولان و هنرمندان استان همدان در مدرسه‌ای در این شهر رونمایی شد.
بیست وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان به دبیری مجید قناد و با شعار «کودک ، طبیعت، تئاتر» از تاریخ ۱۶ تا ۲۱ آبان‌ماه برگزار می‌شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش بی چیز i
تشویق به اندیشه ورزی یک امر ضروری است | عکس
گفت‌وگو با مهدی فرشیدی سپهر نویسنده و کارگردان نمایش «بی‌چیز»
» تشویق به اندیشه ورزی یک امر ضروری است
... دیدن متن »

ایران تئاتر: ضرورت آگاهی‌رسانی یکی از لازمه‌های جهان اکنون است که از طریق گوناگون به مخاطب منتقل می‌شود. حال این کنش از سوی نویسندگان و کارگردان‌ها در مدیوم تئاتر باتوجه به گروه‌های سنی مختلف توانایی آن را دارد تا راهکاری قابل درک را رقم بزند. بنابراین اهمیت دادن به عنوان‌های مختلف در این راستا بنابر کاربردی که دارند هر کدام می‌توانند ثمره‌ای گویا و خوانا برای تغییر باشند.

مهدی فرشیدی سپهر از جمله هنرمندانی است که نمایش‌های خود را با درک درست از شرایط امروز برای گروه کودک و نوجوان تولید می‌کند. او ضرورت این رویکرد را بر مبنای آموزش و آگاهی دادن به این گروه سنی مدنظر قرار داده تا بتواند از این طریق راهکاری مناسب را برای زندگی آنها به تصویر در آورد. لذا اهمیت این تمرکز به آن جهت است که کودکان و نوجوانان بتوانند در آینده با لازمه اندیشه‌ورزی روبرو شوند. در کارنامه کاری این نویسنده، کارگردان آثاری چون «پدران»،‌«عقل صورتی»، «زیر سوال»، «من من من»، «تصمیم تصمیم» و «بی‌چیز» به چشم می‌خورد. حال به بهانه اجرای نمایش «بی‌چیز» که در سالن بوستان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تا پایان مهرماه در ساعت 19 روی صحنه می‌رود با وی گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

نمایش‌هایی که در گروه سنی کودک و نوجوان تولید می‌شوند باید دارای چه خصوصیاتی جهت درک و باورپذیری مخاطب خود داشته باشند؟
نمایش‌هایی که در گونه تئاتر کودک و نوجوان تولید می‌شود همان خصلت تئاتر بزرگسال را دارند با این تفاوت که باید دقیق‌تر تولید شوند. تصور اینکه کودکان درک پایینی دارند و در واقع تئاتر را باید به گونه‌ای تولید کرد تا آنها متوجه شوند یک سر تصور کهنه و قدیمی است. حال تنها خاصیتی که تولید تئاتر برای این گروه سنی دارد این است که ما همان مفاهیم را باید دقیق‌تر به اجرا در آوریم و نه ساده فهم‌تر، زیرا کودکان دچار اختلال ادراکی نیستند. بنابراین این باور یک تصورکهنه است که کودکان کم می‌فهمند، لذا ما باید برای آنها مسائل را هجی کنیم. بنده بعنوان تولیدکننده تئاتر کودک و نوجوان در طی سال‌ها این تجربه را به دست آورده‌ام که تولید برای کودک و نوجوان مانند تولید برای گروه سنی بزرگسال است با این تفاوت که باید دقیق‌تر، ظریف‌تر و مسئولانه‌تر حرف بزنیم.

آیا این تصمیم‌ها بنابر ضرورت‌هایی که این گروه سنی باید بدانند گرفته می‌شود؟ نقش نویسندگان و کارگردان‌هایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند چگونه می‌تواند اثرگذار باشد؟
تصمیمی که بنده عرض کردم یعنی دقیق‌تر، ظریف‌تر و جدی‌تر تولید کردن به سبب مسئولیت هنرمند در این حوزه است و نه به سبب نکته خاصی در وجود کودکان. کودکان یک انسان کامل هستند که از مریخ به زمین نیامده‌اند و تنها به صرف در جشنواره‌های مشهوری که برای بزرگسالان برگزار می‌شوند حضور ندارند به آن معنا نیست که آنها کندذهن هستند و نکات را با تاخیر متوجه خواهند شد. حال باید اشاره داشته باشم که نویسندگان و کارگردان‌ها باید دقت بیشتری به جزئیات زندگی داشته باشند. ممکن است یک هنرمندی که برای رده سنی بزرگسال اثر تولید می‌کند بتواند در اتاقی بنشیند، چراغ مطالعه‌اش را روشن کرده و متنی را تولید کند. اما برای تولید متن در گروه سنی کودک ونوجوان باید در خیابان‌ها، میدان‌ها، مدارس و... به انسان‌ها نگاه کنند و حقایق زندگی را جذب کنند و نه آنکه در اتاق روشنفکرانه خودشان بنشینند و متن تولید کنند.

دلیل آنکه اغلب نویسندگان و کارگردان‌های تئاتر تمایلی به فعالیت در حوزه ندارند به چه عواملی باز می‌گردد؟ شما این موضوع را چگونه آسیب‌شناسی می‌کنید؟
نظرم این که چنین اتفاقی از ضعف شخصیت فرهنگی نشات می‌گیرد. می‌دانیم که سند، فرش قرمز، سوییچ ماشین برای بزرگترها است و وجود این موضوع چنین تصوری را به وجود می‌‎آورد که جهان جدی‌تر برای بزرگترها است. حال اینکه این باور یک ضعف شخصیت فرهنگی است. البته باید اشاره داشته باشم که در ایران شخصیت‌های شناخته شده‌ای چون «بهرام بیضایی»، «ناصر تقوایی»، «امیر نادری» برای کودکان آثاری را ساخته‌اند و اغلب بزرگترها مانند «اسپیلبرگ»، «تارانتینو» برای کودکان کمیک استریپ‌هایی را تولید کرده‌اند. بنابراین شما در فرهنگ‌های غنی و با اعتماد به نفس می‌بینید که هنرمندان حوزه بزرگسال برای کودکان آثاری را خلق کرده‌اند. نمونه بارز این اتفاق را باید به «بهرام بیضایی» نسبت داد که بزرگترین محقق و هنرمندان ایرانی است که برای کودکان آثاری را تولید کرده است. بنابراین دلیل آنکه اغلب ترس تولید در این حوزه را دارند از نظر بنده ضعف شخصیت فرهنگی خودشان است.

عنصر تغییر یکی از اهرم‌های جهان نمایش «بی‌چیز» است که شخصیت را در اثر پیش آمدن اتفاق‌هایی دچار تحولات درونی می‌کند. دلیل این نگاه از سوی شما بعنوان نویسنده،کارگردان و بازیگر چیست؟
بنده کودکان و نوجوانان را مشاهده می‌کنم که متاسفانه آلوده جهان بزرگسال‌ها شده‌اند و آنها نیز به دنبال مشهور شدن، ماشین خریدن و لباس‌های مارک دار پوشیدن هستند. کودکان و نوجوان‌هایی که درون‌گرا هستند و به علوم انسانی احترام می‌گذارند در حال انقراض هستند. ما در جامعه کمپین‌های برای محافظت پلنگ مازندران اما کمپین‌های برای از بین نرفتن کودکان و نوجوانان درون‌گرا وجود ندارد. زمانی کودکی ما در تلویزیون تولیداتی چون «قصه‌های مجید» ساخته شد که درباره یک انسان درون‌گرا بود. قهرمان این مجموعه یک کودک درون‌گرا بود که لباس گران به تن ندارد، بازوی قوی ندارد، پاهای قوی ندارد بلکه درون‌گرا است. حال در این زمان کارگردان آن اثر یعنی «کیومرث پوراحمد» نیز از ساخت و تولید چنین آثاری دور شده‌اند و در واقع حوزه تولید تئاتر و سینما برای کودکان درون‌گرا کاسته شده است. بنابراین بنده در نمایش «بی‌چیز» به کودکان و نوجوانان پیشنهاد می‌دهم که به جای درگیر با مشاهیر، غذاهای معروف، لباس‌های گران به جهان درون خود روی آورند. دلیل این دعوت به تغییر مواردی است که به آنها اشاره داشته‌ام. 

تصویرسازی‌ها باتوجه به محتوا و تاکید بر فضاسازی رخ می‌دهد تا مخاطب ترغیب به کشف و شهود شود. ضرورت این ترکیب در راستای درام با در نظر گرفتن چه نکاتی فراهم شده است؟
در نمایش «بی‌چیز» ما جزئیات رایج درام نادیده گرفته‌ایم. حرف بسیار ساده‌ای را با روشی سهل بازگو می‌کنیم و از مخاطب نمی‌خواهیم به روش‌های سقراطی درام را دنبال کنند، زیرا مخاطبی در سالن این نمایش می‌نشیند سریال بین است. سریال‌ها ذهن مخاطب را به ساده‌انگاری عادت می‌دهند با این توضیح که در آن مجموعه یک معما مطرح می‌شود و کار مخاطب آن است که بعد از پایان آن اذعان کند که پاسخ معما را یافته است در صورتی که روش به نوعی فرو کاستن قدرت هنر خواهد بود. لذا قدرت هنر آن نیست که چیستانی برای مخاطب طرح کند و بعد از آن افراد اذعان کنند که پاسخش چه بوده است. بنابراین در این نمایش ما آمده‌ایم آن کشف و شهود کلاسیک را نادیده گرفته‌ایم و از مخاطب خواسته‌ایم که با خودشان به جای آن کشف و شهودهای دراماتیک روبرو شوند.

رئالیسم جادویی سبکی است که در این اثر باتوجه به محتوا مورد استفاده قرار گرفته است. دلیل استفاده از این سبک به آن جهت بوده که فرم نیز هم راستا با محتوا پیش برود و یا آنکه فلسفه کودکانه‌ای به نوعی در اثر جاری باشد؟
بنده باید به سه نکته اشاره داشته باشم. ابتدا اینکه فلسفه برای کودکان جزو بزرگترین علوم روز دنیا است. لذا در کشورمان علمای دینی به این موضوع روی آورده‌اند که به کودکان فلسفه بیاموزید و در جهان «متیو لیپمن»، «ایزابل ملون» وهمسرش «برنی فیه» درباره فلسفه کودکان فعالیت دارند. حال در ایران کتبی با استفاده از «شمس»، «مولانا» و «ملانصرالدین» به چاپ رسیده که برای پرسش و پاسخ‌های فلسفی کودکان است. بنابراین فلسفه برای کودکان امری جدی تلقی می‌شود و نه خرده گفتگو. بنده برای تمرکز مخاطب از این سبک استفاده کرده‌ام. چنانچه اشاره داشته‌ام مردم ما عادت به کشف معماهای ساده دارند که از طریق مجموعه‌های تلویزیونی آموخته‌اند. لذا در این نمایش بنده تا اندازه‌ای واقعیت را به مخاطب نشان می‌دهم و سپس آن واقعیت را دستخوش تغییر خواهم کرد. زیرا مخاطبی که عادت کرده است با خرید بلیط و تنقلات به تماشای یک اثر بامزه بنشینند منتفی در نظر گرفته شود تا در مقابل تمرکز خود را بر محتوایی که ارائه می‌شود معطوف کند. حال اینکه اندیشمند بزرگی می‌گوید اجازه بدهید که هنر شیپوری باشد برای بیداری مردم و نه نوایی برای به خواب رفتن آنها. بنابراین بنده از آن جادو در زمینه واقع‌گرایی بهره گرفته‌ام تا تمرکز مخاطب را ایجاد کنم تا آنکه خودشان را بادقت ببینند. 

ترکیب بدن و بیان جزو لازمه‌های جهان نمایش است که سبب می‌شود بنابر دلایلی موجه به برون‌ریزی شخصیت یاری برساند تا او بتواند جهان درون و بیرون خود را آشکار سازد. درباره شکل‌گیری این ارتباط بگویید.
در نمایش «بی‌چیز» ترکیب بدن و بیان را به اوج خودش مبدل کرده‌ایم. با این توضیح که ما هیچ عنصر جز بیان و بدن آدمی را مشاهده نخواهیم کرد. حال این دو عنوان آموزه‌هایی هستند که از دوران نوزادی آنها را فرا گرفته‌ایم و با طی شدن دوران به صورت رایج نمایان می‌شوند. یعنی آنکه حرف زدن و استفاده از بدن برایمان یک کار معمول است. لذا ما در این نمایش مجدد اشاره به آن لحظات بنیادین استفاده از بیان و بدن خواهیم داشت. حال باتوجه به این مضوع باید اشاره داشته باشم که در نمایش «بی‌چیز» این خواسته را به اوج خودش تبدیل کرده‌ایم، زیرا در صحنه این اثر مخاطب هیچ چیز به جز بدن و بیان یک بازیگر نمی‌بیند.

طراحی‌های به کارگرفته شده در اثر از جمله مواردی است که نقش موثری در معرفی و اعمال او دارد. آیا این طراحی بیشتر به جهت فضاسازی مورد استفاده قرار گرفته و یا صرفا جهت تایید محتوا است؟
در نمایش «بی‌چیز» هیچ طراحی صحنه و لباسی ندارد و تنها این اثر از تخیل مخاطب خود بهره می‌گیرد. در واقع باید این طور بیان کرد طراح صحنه و لباس این نمایش مخاطب است. زیرا مخاطب هیچ چیز در جهان این اثر نمی‌بیند. لذا باید اشاره داشته باشم که اتفاقا در این اثر آن جزئیات را حذف کرده‌ایم تا آن سندروم تکراری که برای کودکان و نوجوانان باید وسایلی که به سن آنها مربوط است مورد نکوهش قرار بدهیم. زیرا با گذشتن چنین عناصری در صحنه نمایش از اصل موضوع که همانا رویا و تخیل این گروه سنی است دور خواهید شد.

نمایش «بی‌چیز» باتوجه به حضور در جشنواره‌های داخلی و بین‌المللی چه تاثیرات قابل توجه‌ای توانسته بر درک و باور مخاطب داشته باشد؟
مدت زمان نمایش «بی‌چیز» چهل دقیقه است که بعد از آن به مدت پانزده دقیقه با مخاطب گفتگو خواهیم داشت. اولین نکته‌ای این اثر برای مخاطب همراه می‌آورد دعوت به فکر کردن است. دعوت به این است که زندگی تنها خوردن، آشامیدن، مدرسه رفتن، تلویزیون دیدن و... نیست و ما مازاد بر این زندگی روزانه نیازمند آن خواهیم بود که اندیشه کنیم. با این توضیح که این موضوع حرف تازه‌ای نیست بلکه این نکته توصیه ابوعلی سینا، سعدی، حافظ که ما نیازمند آن هستیم که به پدر و مادر، زندگی و سایر داشته‌ها فکر کنیم و نه آنکه تنها آنها را انجام بدهیم. بنابراین اول نکته‌ای که این نمایش در کشورها و شهرهای مختلف مطرح می‌کند دعوت به فکر پروری است.

آیا درک مخاطب داخلی با مخاطب‌هایی که این اثر را در جشنواره‌های بین‌المللی به تماشا نشسته‌اند با یکدیگر تفاوتی داشته است؟
خیر. باید بگویم در تمام کشورهای جهان کودکان و بزرگسال‌ها همبرگر خور و بدون فکر وجود دارند و در مقابل در تمام کشورها و شهرهای دنیا و ایران مردم اهل اندیشه نیز حاضر هستند که درصدی با عدد پنجاه به پنجاه را شامل می‌شوند. یعنی در شهرهای برلین و فرانکفورت که مکتب فکری فلسفی دارند این اثر را اجرا کرده‌ام و در شهرهای اصفهان، یزد و مشهد هم این اثر را نمایش داده‌ام. لذا در هر دو این اقلیم‌ها مردم به دو دسته تقسیم می‌شوند، عده‌ای که می‌خواهند همبرگر بخورند و به هیچ چیز فکر نکنند و  گروه دیگر حاضرند کمی به جهان پیرامون خود فکر کنند. لذا هر دو گروه در سراسر جهان به عقیده بنده یکسان وجود دارند.

اهمیت آگاهی بخشی و فرهنگ‌سازی را باتوجه به ساختار روانشناسی اجتماعی در اثر شکل داده‌اید و یا نگاه شما صرفا با در نظر گرفتن شرایط اکنون بوده است؟
بنده به دهه‌ای که در آن اثری را تولید می‌کنم نگاه می‌اندازم. پر واضح است که علت زیاد شدن طلاق‌ها، فرزندان کج‌تاب این است که ما از فکر کردن دست کشیده‌ایم. در واقع ما هنرمندانی را از سعدی بیشتر می‌شناسیم، زیرا آن هنرمند خنده را برایمان به وجود می‌آورد و سعدی فکر برایمان تولید می‌کند. در واقع باید گفت این خبر بدی است که کودکان و نوجوانان ما آن هنرمند را می‌شناسند، اما سعدی و حافظ را خیر. زندان‌های ما مملو از زندانی‌هایی است که سعدی نمی‌خواندند، دادگاه‌های طلاق مملو از کسانی که روزها سعدی نمی‌خواندند اما یک موزیک بد گوش می‌دهند. حال این موضوع‌ها واضح است که مخاطب را به اندیشه‌ ورزی دعوت کرده و نه به خندیدن. در سراسر ایران چهارده هزار صحنه کمدی توسط شهرداری برگزار می‌شود و در تلویزیون برنامه‌هایی چون «خندوانه» و «دورهمی» تولید می‌شوند، اما ما هنوز مردم شادی نخواهیم بود زیرا خندیدن شادمانی نیست. حال باید آگاه بود که در مقابل آگاهی شادمانی تولید می‌کند.

مرز بین جایگاه نویسنده، کارگردان و بازیگر که هر سه عنوان را خودتان برعهده داشته‌اید با چه معیارهایی از یکدیگر تمایز داده‌اید؟
بنده در آثار دیگری که تولید کرده‌ام مانند «پدران»، «عقل صورتی»، «من من من»، «زیر سوال» تنها بعنوان نویسنده یا کارگردان فعالیت داشته‌ام. اما در نمایش «بی‌چیز» قصد داشته‌ام تا مرزهای مشخص شده را نادیده بگیرم. بنده در زمانی دیگر نکته‌ای اعلام خواهم کرد و دیگری انجام می‌دهد. حال اگر کار به درستی پیش نرود او را مسئول می‌دانم، اگر دیر برسد او را مقصر می‌دانم، اگر خوب به حرف گوش نکند مجدد او را مدنظر قرار می‎دهم. بنابراین در این اثر عنوان‌ نویسنده، کارگردان و بازیگر شخص بنده هستم. لذا اگر نقصی در یکی از این عنوان‎ها وجود داشته باشد مقصر خودم خواهم بود. در واقع در این نمایش همه چیز را حذف کرده‌ام و به نوعی خودم را خودم روبرو کرده‌ام تا متوجه شوم بنده در مقام بازیگر می‌تواند حرف‌های من بعنوان نویسنده یا کارگردان را به صورت مجزا درست مانند توقعی که از دیگران دارد را درک کند؟ با این توضیح که در این نمایش با شخص خودم به گفتگو نشسته‌ام تا از طریق واسطه مقصر دیگران هستند از میان برداشته و تنها خودم را ملاک قرار بدهم.

شعار «نمایشی برای انسان‌هایی که توان خواندن و نوشتن دارند» چه منظوری را متوجه مخاطب می‌کند؟
ای بسا انسان‌های چهل ساله‌ای که سواد خواندن و نوشتن دارند اما در طول روز نه می‌خوانند و نه می‌نویسند. ای بسا بچه شش ساله‌ای که هنوز به مدرسه نرفته است اما در طول روز دو یا سه کتاب می‌خواند و اسمش را می‌نویسد. بنابراین توان خواندن و نوشتن ارتباطی به طی کردن مقاطع تحصیلی تا مدارج عالی ندارد. ای بسا دکترهایی که یک خط نمی‌نویسند. بنابراین در این اثر ما قصدمان آن است که به جوهر علم‌جویی اشاره کنیم.

پیشنهاد شما برای آنکه نویسندگان و کارگردان‌های به جز حوزه کودک و نوجوان برای تولید اثر در این گروه سنی ترغیب شوند چیست؟
نویسندگان و کارگردان‌ها باید شخصیت‌هایی چون «بهرام بیضایی»، «نادر ابراهیمی»، «ناصر تقوایی»، «امیر نادری» و... مدنظر قرار بدهند و آگاه شوند که بزرگان ادبیات پیش از مرگ خود برای کودکان و نوجوانان اثر تولید کرده‌اند. آنها باید بدانند تولید اثر برای این گروه سنی تنها درباره موش و گربه، روباه، خرس و طرف عسل نیست. در واقع ما نیاز داریم جزئیات مختلف زندگی را برای کودکان و نوجوانان بازگو کنیم. مرگ، پول، تولد، حسادت، طمع و... نیاز به کسی دارد که آنها را بازگو کند. لذا اگر هنرمندانی وجود دارند که به جهان بزرگسال‌ها علاقه‌مند هستند باید معترف باشند که این بزرگسال‌ها مدت زمانی در گذشته خود کودک بوده‌اند و یک نفر باید در زمان کودک بودن آنها را جدی تلقی می‌داشت. بنابراین خوب است آنها از خواب غفلت بیدار شوند و برای کودکان اثری تولید کنند.

 

گفت‌وگو از کیارش وفایی

امیر مسعود این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش شگفتی i
الکا هدایت برای نوجوانان «شگفتی» می‌سازد | عکس
همزمان با هفته ملی کودک؛ اجرا در تئاتر کانون
» الکا هدایت برای نوجوانان «شگفتی» می‌سازد
... دیدن متن »

الکا هدایت همزمان با هفته ملی کودک نمایش «شگفتی» را ویژه گروه سنی نوجوانان، در مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به صحنه می‌برد.


الکان هدایت با حضور هنرجویان نوجوان آکادمی تئاتر «لیو» به سرپرستی حسن معجونی نمایش «شگفتی» نوشته سپیده فلاح‌فر را همزمان با هفته ملی کودک، از ۱۴ مهر در مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به صحنه رفته و تا ۱۹ مهر روی صحنه است.
«شگفتی» که بر اساس رمانی به همین نام از آر. جی. پالاسیو نوشته شده ویژه مخاطبان نوجوان اجرا می‌شود و در آن بازیگران به ترتیب حروف الفبا عبارتند از: باران اصفهانی، شایلین بهادری، پارمیس تقوی، مانی حیدرعلی، آرشیدا خانجانی، کاوه خلیلی، کیانا خلیلی، ایلیا خواجه ای، هلیا رنجبر، باران زرین اقبال، رستا شیرازی، محمدپارسا بحرالعلوم طباطبایی و کارن میرآقا.
مشاور کارگردان و مدیرتولید: محمد عاقبتی، انتخاب موسیقی: آذرنوش خدامی، طراح حرکت و بازیگردان: آوا شریفی، طراح ویدیو و ساخت تیزر: صبا نصیری، مدیرتکنیک: سینا رشیدی، ساخت و اجرای آکسسوار: گلنوش طاهری، بیتا بهارلو و نوگل طاهری، دستیار کارگردان و مدیر صحنه: ندا تسلیمیان، طراح نور: محمدرضا شاملوفرد، اجرای نور: سپهر صانعی، عکاس: گلدیس نمازیان، گروه کارگردانی: ملیحه جعفری، ارکیا جابری و حامد افرا، دستیار تکنیک: صدرا زمانی، دستیار موسیقی: مانی حیدرعلی، مربی آواز و نوازنده پیانو: گلناز نویدان، روابط عمومی: سوگل ایران‌پور و طراح پوستر و بروشور: میثم امیربکایی عوامل دیگر نمایش «شگفتی» را شامل می‌شوند.


علاقه‌مندان به تماشای نمایش «شگفتی» می‌توانند بلیت خود را از طریق سامانه فروش بلیت تیوال تهیه کنند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش هوشنگ لاک پشته i
نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» به کارگردانی الکا هدایت از ۲۴ شهریور در مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان روی صحنه می‌رود. | عکس
به گزارش رسیده، نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» اثری از هنرجویان کودک آکادمی تئاتر لیو به سرپرستی حسن معجونی است.
» نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» به کارگردانی الکا هدایت از ۲۴ شهریور در مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان روی صحنه می‌رود.
... دیدن متن »

این نمایش بر اساس داستانی از نوید سیدعلی‌اکبر از سوی سپیده فلاح‌فر نوشته شده است و با حضور آوا شریفی و آوا درویشی روی صحنه می‌رود.

در این نمایش محمد عاقبتی به عنوان مشاور کارگردان و مدیر تولید، ارکیا جابری، ملیحه جعفری و حامد افرا گروه کارگردانی و ندا تسلیمیان دستیار کارگردان و مدیر صحنه همکاری دارند.

همچنین در نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» سینا رشیدی مدیر تکنیک است، آذرنوش خدامی و حدیث جمالی در ساخت موسیقی و نوازندگی عود نقش دارند و گلنوش طاهری، بیتا بهارلو و نوگل طاهری کار ساخت اشیا و آکسسوآر صحنه را برعهده داشته‌اند.

سپهر صانعی اجرای نور، فریبرز دارایی مشاور رسانه‌ای و گلدیس نمازیان عکاس این اثر نمایشی هستند. طراحی و ساخت ویدیوی نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» نیز از سوی هنرجویان کودک تجسمی به سرپرستی طلا پری‌ها انجام شده است.

این نمایش از ۲۴ شهریور تا ۱۲ مهر و ۲۱ تا ۲۶ مهر ساعت ۱۸ در سالن گلستان مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش کودکان و نوجوانان واقع در بوستان لاله تهران روی صحنه می‌رود.

علاقه‌مندان می‌توانند بلیت نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» را از سایت تیوال خریداری کنن

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 چهارمین عصرانه شاد قصه‌گویی با حضور احسان مهدی در پردیس تئاتر تهران | عکس
» چهارمین عصرانه شاد قصه‌گویی با حضور احسان مهدی در پردیس تئاتر تهران
... دیدن متن »

چهارمین عصرانه شاد قصه‌گویی ویژه کودکان و نوجوانان با حضور و قصه گویی «احسان مهدی» روز پنج‌شنبه 7 شهریور در پردیس تئاتر تهران برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی پردیس تئاتر تهران، چهارمین عصرانه شاد قصه‌گویی ویژه کودکان و نوجوانان شهر تهران با حضور «احسان مهدی» در قالب قصه‌گویی و پرسش و پاسخ با کودکان و نوجوانان در پردیس تئاتر تهران برگزار می‌شود.

این برنامه با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و افزایش مهارت روخوانی بچه‌ها برگزار می شود و «احسان مهدی» بازیگر، دوبلور، تهیه کننده، کارگردان و مجری برنامه های کودک و نوجوانان علاوه بر خواندن قصه در این ارتباط با حاضرین گفت وگو می کند.

چهارمین عصرانه شاد قصه‌گویی ویژه کودکان و نوجوانان با حضور و قصه گویی «احسان مهدی » روز پنج‌شنبه 7 شهریور از ساعت ۱۵ تا ۱۷ در سینمای پردیس تئاتر تهران برگزار می‌شود. حضور در این برنامه رایگان و آزاد است اما برای حضور لازم است که ثبت نام و رزرو از طریق شماره تماس های ۹۶۶۵۷۶۰۳-۹۶۶۵۷۶۰۳-۹۶۶۵۷۶۰۵صورت پذیرد.


 پردیس تئاتر تهران در اتوبان امام علی(ع) شمال به جنوب، خروجی محلاتی(شرق)، خیابان شاه‌آبادی، خیابان بقایی واقع شده است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عصرانه شاد قصه‌گویی با حضور مجید قناد در پردیس تئاتر تهران | عکس
» عصرانه شاد قصه‌گویی با حضور مجید قناد در پردیس تئاتر تهران
... دیدن متن »

دومین عصرانه شاد قصه‌گویی ویژه کودکان و نوجوانان با حضور و قصه گویی «مجید قناد » روز پنج‌شنبه ۲۴ مرداد در پردیس تئاتر تهران برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی پردیس تئاتر تهران، دومین عصرانه شاد قصه‌گویی ویژه کودکان و نوجوانان شهر تهران با حضور «مجید قناد» در قالب قصه‌گویی و پرسش و پاسخ با کودکان و نوجوانان در پردیس تئاتر تهران برگزار می‌شود.

این برنامه با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و افزایش مهارت روخوانی بچه‌ها برگزار می شود و «مجید قناد» چهره  شناخته شده ی کودکان و نوجوانان علاوه بر خواندن قصه در این ارتباط با حاضرین گفت وگو می کند.

مجید قناد بازیگر، کارگردان، مدرس دانشگاه و مجری برنامه‌های کودک و نوجوان فارغ‌التحصیل دانشگاه هنرهای زیبا است که نزدیک به ۲ دهه در برنامه‌های مختلف کودک و نوجوان حضور فعال داشته است. برنامه مشهور «فیتیله» که هشت سال به شکل مستمر ویژه کودکان و نوجوانان پخش می‌شد و بعدها برنامه «جمعه به جمعه، خونه به خونه» از مشهورترین برنامه‌های این گروه سنی است که مجید قناد را به چهره‌ای شناخته شده به خصوص برای بچه‌ها تبدیل کرد.

مجید قناد دبیر سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوانان است که در چند سال اخیر در کسوت کارشناس و داور در بسیاری از رویدادهای هنری حضور داشته و در چندین دوره ی گذشته با جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همکاری داشته است.

دومین عصرانه شاد قصه‌گویی ویژه کودکان و نوجوانان با حضور و قصه گویی «مجید قناد » روز پنج‌شنبه ۲۴ مرداد از ساعت ۱۵ تا ۱۷ در سینمای پردیس تئاتر تهران برگزار می‌شود. حضور در این برنامه رایگان و آزاد است اما برای حضور لازم است که ثبت نام و رزرو از طریق شماره تماس های زیر صورت پذیرد.
۰۹۶۶۵۷۶۰۵ - ۰۹۶۶۷۶۰۴ - ۰۹۶۶۵۷۶۰۳

 پردیس تئاتر تهران در اتوبان امام علی(ع) شمال به جنوب، خروجی محلاتی(شرق)، خیابان شاه‌آبادی، خیابان بقایی واقع شده است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش شازده کوچولو i
 اجرای شازده کوچولو در فرهنگسرای ابن سینا | عکس
» اجرای شازده کوچولو در فرهنگسرای ابن سینا
... دیدن متن »

نمایش شازده کوچولو به کارگردانی آناهیتا غنی زاده که از ۶ مرداد ساعت ۱۷ در فرهنگسرای ابن سینا به روی صحنه می رود، سه روز نخست اجرا تخفیف ویژه دارد.


نمایش شازده کوچولو در ششمین دوره ی برگزیدگان کانون تاتر کودک و نوجوان خانه ی تاتر جوایزی چون طراحی صحنه، کارگردانی، بازیگری ، طراحی لباس و موسیقی را از آن خود کرده و سال گذشته در تالار هنر با استقبال خوبی مواجه شد.


متن این نمایش را بهرام جلالی پور بر اساس داستانی از آنتوان دوسنت اگزوپری با همین نام به نگارش درآورده است.
در این نمایش علی باروتی، هدیه حاج طاهری، هانی حسینی، گلبن رسولی، سوده سعدایی به عنوان بازیگر حضور دارند.
سایر عوامل عبارتند از :
تهیه کننده: حمید رسولی
گروه کارگردانی
دستیار اول کارگردان و برنامه ریز: روژین ستاری
دستیار دوم کارگردان: حمیدرضا گودرزی
مدیر صحنه: حمیدرضا گودرزی
ترانه سرا: آزاده فرهنگیان
آهنگساز و پیانیست: فراز خنافری
ویلن و مشاور موسیقی: رامین کهن
ویولا: سینا کلوت
کنترباس: محمد صادق فرزانه
گروه کر: فرناز ساحری، مهدیس دار النجومی، رامین کهن، فرشید فردیان
صدابرداری، میکس و مستر: پیام کریمی
طراح نور: علی اشرف سمایی
طراح صحنه: سینا ییلاق بیگی
ساخت دکور: مهرداد باقری
طراح لباس و کلاه: سهیلا باجلان
طراح گریم: حسین تبریزی، لیلا پریشان
اجرای گریم: سحر نوروزی
طراح پوستر و بروشور: گلبن رسولی
مدیر تولید: روژین ستاری
روابط عمومی و تبلیغات: روژین ستاری، روشنک کریمی
عکاس: گلبن رسولی
ساخت تیزر و تصویربردار: کاوه رسولی

در خلاصه ی نمایش آمده است : شازده کوچولو، در سیاره ی کوچک خود زندگی می کند. به دنبال مشاجره با گل سرخش، برای یافتن دوستی جدید و همدل به سیاره‌های مختلف از جمله زمین سفر می کند، در سیر این سفر و در مواجهه با آدمها و موجودات مختلف و دستیابی به تجربه‌هایی با ارزش در می‌یابد که دوستی چیزی نیست که یک باره اتفاق بیافتد و شکل بگیرد. او به سیاره‌ی خود، نزد گل سرخش باز‌می‌گردد.


علاقمندان می توانند جهت تهیه بلیت با شماره ی رزرو ۰۹۲۲۳۹۳۲۸۹۲ و یا از طریق سایت تیوال اقدام نمایند.
نمایش شازده کوچولو هر روز به جز شنبه ها ساعت ۱۷ در فرهنگسرای ابن سینا به نشانی شهرک غرب خیابان ایران زمین شمالی جنب شهر کتاب ابن سینا به روی صحنه می رود

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جمشید خانیان نویسنده رمان و نمایشنامه های کودک و نوجوان یکشنبه ۳۰ تیر به تماشا مینشیند | عکس
عموی عجیب بزرگ کوچیک من
» جمشید خانیان نویسنده رمان و نمایشنامه های کودک و نوجوان یکشنبه ۳۰ تیر به تماشا مینشیند
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی نمایش کودک و نوجوان «عموی عجیب بزرگ کوچیک من» در هجدهمین شب پویش یک شب یک نمایش یک نویسنده،  میزبان جمشید خانیان نویسنده رمان و نمایشنامه های کودک و نوجوان می شود. 

جمشید خانیان، متولد ۱۳۴۰- آبادان، از نیمهٔ اول دههٔ ۱۳۶۰ با نگارش دو نمایشنامهٔ «یک نیمروز در اتاق بازجویی» و «روی نی‌بندی» و نیز مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه، در حوزهٔ «نوشتن» فعالیت خود را آغاز می‌کند.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید