آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال تئاتر کودک و نوجوان | اخبار
S3 : 10:47:08 | com/org
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
حمایت قوی و جامع تیوال از تئاتر کودک و نوجوان امکان پوشش آنلاین آثار هنری در همه شهرهای ایران | عکس
محمد عمروآبادی در گفت وگو با ایران تئاتر عنوان کرد
حمایت قوی و جامع تیوال از تئاتر کودک و نوجوان امکان پوشش آنلاین آثار هنری در همه شهرهای ایران
ایران تئاتر: محمد عمروآبادی، مدیر سایت «تیوال» حمایت خود را برای پخش vod فیلم‌تئاتر، پخش زنده آثار هنری و برگزاری وبینارهای آنلاین اعلام کرد.سایت تیوال که با هدف ساختن جریان ...
دیدن ادامه ››

ایران تئاتر: محمد عمروآبادی، مدیر سایت «تیوال» حمایت خود را برای پخش vod فیلم‌تئاتر، پخش زنده آثار هنری و برگزاری وبینارهای آنلاین اعلام کرد.

سایت تیوال که با هدف ساختن جریان یک شبکه اجتماعی و تجاری در شهریور سال ۱۳۹۱ شکل گرفت، سنگ بنا را بر ارتباط هرچه بهتر میان هنرمندان و هنردوستان قرار داده تا معرفی آثار هنری در چرخه‌ای فعال‌تر و پرنشاط‌تر شکل بگیرد. آثار مختلف هنری مثل تئاترهای روز، کنسرت‌ها، فیلم‌های سینمایی، نمایشگاه‌های عکاسی و نقاشی در سایت تیوال معرفی شده و سامانه فروش پیشرفته و قدرتمندی، برای بلیت برنامه‌ها و همچنین محصولات آنلاین، این زنجیره خدماتی را کامل می‌کند. در همین رابطه گپ‌وگفتی با عمروآبادی داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

از ویژگی های نسخه جدید سایت «تیوال» بگویید.
طی یک سال اخیر، ما سخت مشغول طراحی نسخه سوم «تیوال» بودیم که چارچوب تیوالی است که از روز نخست رویای آن را در سر داشتیم. در روزهای پایانی سال ۹۸ و در آستانه رونمایی نسخه جدید، موضوع شیوع کرونا و تعطیلی مراکز فرهنگی و هنری پیش آمد که دوباره ناچار به ایجاد اتاق فکر شدیم و ایده‌های جدید و برخی ایده‌ها را که برای آینده در نظر داشتیم در دستور کار قرار دادیم. چند نمونه از امکانات جدید تیوال، ارائه هویت هنرمندان، سالن‌ها، مراکز فرهنگی و آثارشان است. به این شکل که  همه عوامل و مراکزی که در عرصه هنر فعالیت دارند، دارای یک پایگاه اختصاصی هستند که ما به آن «کانال» می‌گوییم. این قابلیت، جنبه شبکه‌ اجتماعی را به صورت متمرکز در حوزه هنر در خود دارد و به هنرمندان و سازمان‌ها این امکان را می‌دهد که ضمن معرفی کامل فعالیت و سابقه آثار خود به انتشار خبر، عکس و ویدیو برای مخاطبان بپردازند. دیگر امکان جدید و مهم سایت که به ویژه در دوره شیوع کرونا اهمیت ویژه‌تری یافت، ارائه آثار و رویدادهای هنری به صورت دیجیتال و آنلاین است، از جمله تماشای آنلاین فیلم‌تئاتر، پخش زنده آنلاین، برگزاری کارگاه و سمینار آنلاین در قالب وبینار و ... و همه این‌ها در قالب ظاهری مدرن‌تر و آسان‌تر از پیش.

در دوران شیوع کرونا با چه مشکلاتی روبه‌رو شدید؟
در این سال‌ها با تلاش همکاران‌مان، تیوال به یک برند مرجع در ارائه آثار هنری به ویژه تئاتر و کنسرت تبدیل شده اما از تاریخ ۴ اسفند ۹۸، که همه برنامه‌های هنری تعطیل شد، همه مجاری درآمدی ما هم متوقف شد که این برای بخش خصوصی یک فاجعه است. به همین دلیل بر آن شدیم با تدبیر و خلاقیت از این مساله گذر کنیم و با هم‌فکری و همکاری دوستان‌مان به ارائه محصولات فرهنگی در قالب «آنلاین» رسیدیم. سرانجام نسخه تازه تیوال از دهم اردیبهشت سال جاری رونمایی و خوشبختانه با استقبال خوبی روبه‌رو شد، به ویژه در حوزه vod  که پاسخ خوبی بود به نیاز مخاطبی که دو ماه از رویدادهای هنری به ویژه تئاتر دور بود، ولی پس از حدود ده روز متاسفانه با برخوردهایی در بخش دولتی مواجه شدیم که از این روند جلوگیری شد و فکر می‌کنم به جای چنین رفتارهایی جا داشت از ما تقدیر شود اما با این عنوان که فیلم‌نمایش‌ها از سازمان سینمایی مجوز ندارند، پخش vod های ما تعلیق شد. مجموعه ما حدود ۴۵ روز در گیرودار مذاکره با اداره کل هنرهای نمایشی، معاونت سازمان سینمایی، معاونت نمایشی و مجموعه «ساترا» بود تا بتوانیم دوستان را متقاعد کنیم نمایشی که قبلاً اجرا شده و مجوز اجرا دارد، نیازی به طی‌کردن دوباره مسیر برای گرفتن مجوز ندارد و این روند هنرمندان و هنردوستان را از سرویس جدید بی‌بهره می‌کند. در اینجا باید از مجموعه «ساترا» و اداره کل هنرهای نمایشی به ویژه آقای «قادر آشنا»، که در این مسیر ما را یاری کردند، تشکر کنم. خوشبختانه پس از تفاهم‌نامه‌ای که بین سازمان سینمایی و مرکز هنرهای نمایشی ایجاد شد، مجموعه تیوال پخش vodها را از سر گرفت.

این ظرفیت جدید چه گستره ای را در بر می گیرد؟
همین‌جا آمادگی کامل تیوال را برای پوشش آنلاین آثار هنری در همه شهرهای ایران اعلام می‌کنم. ما در مورد پخش زنده هم دو نمایش را به کارگردانی «آریان رضایی»، که به صورت تعاملی بین تماشاگر و بازیگر اجرا می‌شد، بلیت‌فروشی و برگزار کردیم که با استقبال مناسبی روبه‌رو شد. باید این نکته را نیز در نظر داشت که ما در آغاز راه هستیم. قطعاً در آینده به ایده‌های بهتر و کامل‌تری می‌رسیم که هم مخاطب، جذب تماشای تئاتر زنده آنلاین شود و هم مجموعه و گروه‌های هنری ایده‌های خود را عملی کنند. این مرحله یک اتفاق بزرگ است، چراکه پتانسیل تکنولوژی و فضای مجازی به قدری زیاد است که می‌تواند مخاطبان شهرستان‌ها و حتی خارج ازکشور را درگیر خود کند تا در ادامه راه با مخاطب بیش‌تری مواجه بشویم. پروژه پخش زنده آثار کودک و نوجوان تالار هنر نیز حاصل همکاری مجموعه تیوال، تالار هنر، یک تیم اجرایی با مدیریت تصویربرداری، تدوین و سوییچ هم‌زمان بود تا بهترین پخش زنده را به مخاطب ارائه کنیم. رویای ما اینست تا مخاطبانی که در تهران حضور ندارند و مخاطبان خارج از کشور بتوانند از رویدادهای هنری که در تهران رخ می‌دهد، مطلع و بهره‌مند بشوند.

آیا سایت تیوال فیلم‌تئاترهایی را که در دستور پخش دارد، بازبینی می‌کند؟
به واسطه این‌که چیزی حدود ۹۰% نمایشی‌هایی که در ۸ سال اخیر اجرا رفته‌اند، در سایت تیوال بلیت‌فروشی خود را انجام داده‌اند، ما از چند و چون کارها باخبریم اما چون خود را هم‌تخصص یک هنرمند حرفه‌ای نمی‌دانیم، در امور محتوایی اظهار نظر نمی‌کنیم، بلکه تنها در مورد کیفیت تصویربرداری و صدابرداری کارها مشاوره می‌دهیم و اگر کاری به لحاظ پخشvod از کیفیت ویدیویی خوبی برخوردار نباشد، از پخش آن خودداری می‌کنیم، مگر کارهایی که خیلی قدیمی باشد و امکان ویرایش مجدد آن نباشد.

برنامه شما برای حمایت از تئاتر کودک و نوجوان،که در یک سال اخیر در مجموعه شما پررنگ‌تر شده، چیست؟
تمرکز بر تئاتر کودک و نوجوان یک فرآیند درازمدت است، زیرا اگر در ذهن کودک و نوجوان رشد کند و جاری باشد، قطعاً در آینده ایران با جامعه‌ای آرام‌تر، آگاه‌تر و بافرهنگ‌تر روبه‌رو خواهیم شد. این امید را داریم که مخاطب کودک و نوجوان امروز، در آینده مخاطب بزرگسال تیوال باشد و این باعث افتخار و رونق بیش‌تر ما خواهد بود. بنابراین همچنان از گروه‌های هنری در حوزه کودک و نوجوان با خدمات قوی‌تر و جامع‌تر حمایت خواهیم کرد. به همین منظور همکاری نزدیک و تدوین‌شده‌ای با کانون پرورش فکری کودک و نوجوان و تالار هنر، که سالن‌های تخصصی کودک هستند، شکل گرفته است.

آیا تعامل بین بخش دولتی و خصوصی می‌تواند در این دوران به بهبود روند هنر کند؟
قطعاً تعامل این دو بخش کمک بسزایی به ارتقای هنر در کشور می‌کند. بخش دولتی باید از نیروی باانگیزه و  کارآمد بخش خصوصی کمک بگیرد و با ایجاد یک فضای مناسب فکری و تبلیغاتی این تعامل را پررنگ‌تر کند تا بتوان آینده‌ای بهتر را در عرصه هنر کشور رقم زد.

منبع: سایت ایران تیاتر

پوریا صادقی، بهار گراوندی، آقامیلاد طیبی، امیر مسعود و نورا احمدی این را دوست دارند
چه جوان و خوشتیپ هستند این جناب عمروآبادی چشممون به جمال عکسشون روشن شد😉
۶ روز پیش، یکشنبه
محمد کارآمد
چه جوان و خوشتیپ هستند این جناب عمروآبادی چشممون به جمال عکسشون روشن شد😉
محبت دارید جناب کارآمد 😊
۴ روز پیش، سه‌شنبه
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خبر
درباره نمایش افسانه پری دریایی i
پخش آنلاین نمایش
برای اولین بار در زمینه کودک و نوجوان پخش آنلاین نمایش "افسانه پری دریایی" همراه با اجرای زنده نمایش در تالار هنر افتتاح شد.
پخش آنلاین نمایش "افسانه پری دریایی" هم زمان با اجرا در تالار هنر
به گزارش روابط عمومی تالار هنر برای اولین بار در زمینه کودک و نوجوان در ایران پخش آنلاین نمایش "افسانه پری دریایی" به نویسندگی و کارگردانی رضا بیات هم زمان با اجرای زنده این نمایش و با حضور تماشاگران ...
دیدن ادامه ››

به گزارش روابط عمومی تالار هنر برای اولین بار در زمینه کودک و نوجوان در ایران پخش آنلاین نمایش "افسانه پری دریایی" به نویسندگی و کارگردانی رضا بیات هم زمان با اجرای زنده این نمایش و با حضور تماشاگران و هنرمندان تئاتر کودک از جمله ناصر آویژه، مهدی قلعه، میلاد رمضانی ورجاوند و حسین فدایی حسین روز دوشنبه سی تیرماه ساعت بیست در تالار هنر افتتاح شد. 

در ابتدای مراسم حسین موذن مدیر تالار هنر ضمن اشاره به اهمیت تئاتر به عنوان یکی از مشاغلی که در بحران شیوع کرونا دچار آسیب شده است ابراز خرسندی کرد که پخش آنلاین همراه با اجرای زنده تئاتر به عنوان یکی از بهترین راهکارهایی که در راستای حمایت از هنرمندان تئاتر اندیشیده شده بود اکنون به منصه ظهور می رسد. او در پایان سخنان خود از کمپانی تاترو و سایت تیوال برای همکاری در این پروژه قدردانی کرد.

نمایش موزیکال "افسانه پری دریایی" داستان پری های دریایی را روایت می کند که به عنوان نگهبانان دریا در مقابل گرگ بدجنسی که قصد تصاحب دریا را دارد، می ایستند.

در این نمایش علی برجی، پویا پیروزرام، فرهاد تفرشی، عطیه ترابی، لیلی حسینی، راشین رضایی، فائزه سنایی، میثم عباسی، مریم کوچک خانی، سحر نعمتی، یاسر محمدی، مصطفی غیاثی، مهیار غفاری، فائزه غفاری، حسین فرزین شاد، نفس کامران، نازنین رضایی، مهدیس حلاجی به ایفای نقش می پردازند.

دیگر عوامل نمایش "افسانه پری دریایی" عبارتند از: برنامه ریز و دستیار اول کارگردان: کامبیز بابایی.آهنگساز: رضا عباسی.طراح صحنه: هوشنگ یوسفی.طراح لباس: طیبه آنجدانی.طراح و ساخت آکساسوار: زهره اسماعیلی.منشی صحنه: پریسا دهکمه ای.مدیر صحنه: علیرضا فتحی، سامان حیدریان.عکاس: بهروز خانی.دوخت لباس: میترا محمدی.ساخت ماسک: نرگس اسدزاده، امیرفلاحیان.

 نمایش "افسانه پری دریایی" هر روز بجز شنبه‌ها و ایام سوگواری ساعت 20 برای مخاطب کودک و نوجوان در تالار هنر واقع در میدان هفت تیر، خیابان مفتح جنوبی، خیابان ورزنده به روی صحنه می رود.

لازم به ذکر است قیمت بلیت نمایش های تالار هنر 20000 تومان است که در روزهای یکشنبه نیم بهاست.

برای کسب آخرین اطلاعات و اخبار تالار هنر به سایت این مجموعه به آدرس www.honarhall.theater.ir، کانال تلگرام  @talar_honarو پیج اینستاگرام @honarhall.theater مراجعه کنید.

خبر
درباره نمایش افسانه پری دریایی i
مراسم رونمایی از اولین نمایش آنلاین کودک و نوجوان ایران روز دوشنبه سی تیر در تالار هنر برگزار می‌شود.  | عکس
مراسم رونمایی از اولین نمایش آنلاین کودک و نوجوان ایران روز دوشنبه سی تیر در تالار هنر برگزار می‌شود.
برای اولین بار در ایران و همزمان با اجرای نمایش افسانه پری دریایی، جدیدترین نمایش کودک و نوجوان تالار هنر، این نمایش روز دوشنبه سی تیر ساعت بیست به صورت پخش زنده در سراسر کشور بر روی سایت تیوال ...
دیدن ادامه ››

برای اولین بار در ایران و همزمان با اجرای نمایش افسانه پری دریایی، جدیدترین نمایش کودک و نوجوان تالار هنر، این نمایش روز دوشنبه سی تیر ساعت بیست به صورت پخش زنده در سراسر کشور بر روی سایت تیوال به نمایش در می آید.

در خلاصه داستان نمایش آمده است: راگو و رابو می خواهند صاحب دریا شوند ولی پری های دریایی به عنوان نگهبانان دریا با آنها مخالفند.
نویسنده و کارگردان نمایش افسانه "پری دریایی" رضا بیات است و او به همراه پویا پیروزرام، فرهاد تفرشی، لیلی حسینی، نادر داهیم، راشین رضایی، فائزه سنایی، مریم کوچک خانی، سحر نعمتی در این نمایش به ایفای نقش می پردازند.

سایر عوامل نمایش "افسانه پری دریایی" عبارتند از:
برنامه ریز و دستیار کارگردان: کامبیز بابایی، آهنگساز: رضا عباسی، طراح صحنه: هوشنگ یوسفی، طراح گریم: حسین تبریزی و لیلا پریشان، طراح لباس: طیبه آنجدانی ، طراح و ساخت آکساسوار: زهره اسماعیلی، طراح نور: کیوان ضیاپور، منشی صحنه: پریسا دهکمه ای، مدیر صحنه: علیرضا فتحی، عکاس: سبا کریمیان

نمایش "افسانه پری دریایی" همه روزه بجز شنبه ها ساعت بیست در تالار هنر به روی صحنه می رود.

خبر
درباره فیلم‌تئاتر اسب و سیب و بهار i
‎«اسب و سیب و بهار» با هدف ترغیب خانواده به تماشای تئاتر در ایام قرنطینه پخش آنلاین خود را در سایت تیوال آغاز  کرد | عکس
‎«اسب و سیب و بهار» با هدف ترغیب خانواده به تماشای تئاتر در ایام قرنطینه پخش آنلاین خود را در سایت تیوال آغاز کرد
به گزارش روابط عمومی گروه هنری راما نمایش «اسب و سیب و بهار» به نویسندگی نیما دهقانی ،آناهیتا غنی زاده و کارگردانی آناهیتا غنی زاده پخش آنلاین این فیلم نمایش از روز چهارشنبه ۲۵تیر ...
دیدن ادامه ››

به گزارش روابط عمومی گروه هنری راما نمایش «اسب و سیب و بهار» به نویسندگی نیما دهقانی ،آناهیتا غنی زاده و کارگردانی آناهیتا غنی زاده پخش آنلاین این فیلم نمایش از روز چهارشنبه ۲۵تیر در سایت تیوال آغاز شد.
این نمایش که ویژه گروه سنی ”کودک و نوجوان” تولید شده است ، یکى از پر مخاطب ترین نمایش هاى سال ۱۳۹۰در تالارهنر  بود .

‎یکی از نقاط قوت نمایش ”اسب و سیب و بهار” حضور و همکاری پیشکسوتان عرصه هنرهای نمایشی همچون احترام برومند، بهرام شاه محمدلو، سوسن مقصودلو، مریم کاظمی و...می‌‌باشد.

‎نمایش مذکور پس از موفقیت در اجراهای خود در هجدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان شرکت داده شد و در اغلب بخش های جشنواره کاندید شد.

 نمایش "اسب و سیب و بهار"، نمایشى است که با نگاهى متفاوت در برقرارى ارتباط با کودکان، دست به نوآورى زده و تعاملى را با مخاطبین خود قبل از اجرا در سالن انتظار برقرار کرده و کودکان براى بخش پایانى اجرا هر شب، نقاشى هایى از " لبخند" هاى زیبا و متفاوت را براى گروه اجرایى مى کشیدند و ... ،به همین منظور گروه اجرایی آمادگی تعامل مجدد در دوره پخش آنلاین خود با کودکان و نوجوانان را دارد و از آن استقبال می کند.

‎دیگر عوامل این نمایش عبارتند از:
نویسنده: نیما دهقانی،آناهیتا غنی زاده، "قصه ها با نگاهى به اثرى از احمد رضا احمدى با همین عنوان"، کارگردان: آناهیتا غنی زاده
صدا پیشگان: احترام برومند (آسمان)، بهرام شاه محمدلو (برکه)، سوسن مقصودلو (دریا)، مریم کاظمی (گندم زار)، حمزه علی محمدی (درخت)
بازیگران: آنالی شکوری، حامد زارعان، نیکا ناظم زاده، عروسک تن پوش: مرجان وزین پور،
گروه کارگردانی
دستیاران کارگردان: وحید حاجی خانی، سمیرا مهدوی، منشی صحنه:مینا وجدان صفت، مدیران صحنه:سمیرا مهدوی،وحید حاجی خانی، دستیار صحنه:سید علأ سیادت
مشاور روانشناسی: مرجان وزین پور، طراح صحنه و عروسک: فائزه فیض، دستیار صحنه: رضا فیض، طراح لباس: روشنک کریمی، دوخت لباس: پروین امین دوست، طراح نور: حمید رسولی، نور پرداز: علی اشرف سمایی، طراح گریم: لعیا خرامان،حسین تبریزی، طراح پوستر و بروشور:گلبن رسولی، ‎آهنگساز: رضا کلانتری، طراح حرکت: رضا کشاورز
گروه جلوه های ویژه:
کارگردان:حمید رسولی، دستیاران:سمیر عبدی ،پویا لاجوردی، تصویر ،تدوین ،افکت:کاوه رسولی، طراحی زمینه قصه ها:فائزه فیض، انیمیشن آسمان :گلبن رسولی
عکاس و فیلمبردار:کاوه رسولی، روابط عمومی:مهدی حنفی، روابط عمومی پخش آنلاین: روژین ستاری

خلاصه نمایش: نمایش "اسب و سیب و بهار" قصه ی کودکی است که در تنهایی ازواقعیت بی توجهی والدین به دنیای خیال پناه می برد واین شروعی است برای ذهن خیال پردازش تا به دنیای ستاره ها ، راهی سفری در رویا شود.

علاقه مندان می توانند با مراجعه به سایت تیوال نسبت به دریافت اطلاعات و خرید این فیلم، نمایش اقدام کنند.


بهار گراوندی و محمد عمروابادی این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
کاروان «بچه‌های آفتاب» به ایستگاه آخر رسید | عکس
تلاش شبانه روزی که منجر به ثبت لبخندهایی زیبا شد
کاروان «بچه‌های آفتاب» به ایستگاه آخر رسید
کمپین «بچه‌های آفتاب» در خلال برنامه‌های سیمرغ پروانه‌ها، به طور ویژه در منطقه چابهار و روستاهای سیل‌زده اطراف برگزار شد و با همراهی هنرمندان کودک و نوجوان، لبخند ...
دیدن ادامه ››

کمپین «بچه‌های آفتاب» در خلال برنامه‌های سیمرغ پروانه‌ها، به طور ویژه در منطقه چابهار و روستاهای سیل‌زده اطراف برگزار شد و با همراهی هنرمندان کودک و نوجوان، لبخند و شادی را برای کودکان این مناطق به ارمغان آورد.


به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، کمپین «بچه‌های آفتاب» با حضور هنرمندانی همچون پوران درخشنده رئیس مرکز توسعه سینمای کودک و نوجوان، مهران رجبی، بهنوش بختیاری، سید جواد هاشمی، بازیگران سینما و تلویزیون، سید مجتبی ظریفیان (عمو مهربان) و آزیتا رضایی (خاله رویا) و همچنین حبیب ایل بیگی قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی، حسن آقاکریمی تهیه کننده سینما و تماشاخانه سیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان و مسئولان سازمان بنادر و دریانوردی چابهار و مجید قناد و تیم هنرمندان همراهش، حسین ریگی فیلمساز و جمعی دیگر از هنرمندان در استان سیستان و بلوچستان برگزار شد.

کاروان «بچه‌های آفتاب» صبح روز سه‌شنبه ۱۵ بهمن با حضور جمعی از هنرمندان سینما و تلویزیون کشور و مسئولان فرهنگی در شهر چابهار حرکت خود را آغاز کرد.
اولین مقصد این کاروان روستای سیل‌زده «عورک» بود. هنرمندان و مسئولان حاضر در کاروان دیداری صمیمانه با کودکان و خانواده‌های سیل‌زده داشتند.
در ادامه، برنامه‌های ویژه‌ای با حضور کاروان «بچه‌های آفتاب» در روستای پلان استان سیستان و بلوچستان برگزار شد.
حضور در اسکله شهید بهشتی نیز شبی به یادماندنی را برای خانواده‌ها و کودکان چابهار رقم زد.


در روز دوم از این کمپین نیز کاروان هنرمندان به شهر «راسک» از توابع شهرستان سرباز رفت تا در کنار کودکان این روستای دور افتاده و سیل‌زده باشد. 
همچنین هنرمندان در طول مسیر رسیدن به شهرستان «سرباز» از روستاهای حاشیه‌ای بازدید کردند و دیدار سرزده‌ای از مدرسه «حمزه» جاده چابهار به شهرستان سرباز داشتند.
سومین روز نیز برای کاروان پر شور و انگیزه «بچه‌های آفتاب»، روز پرکاری بود. هنرمندان در روستای «بلپیر» از توابع شهرستان نیکشهر حضور یافتند و در کنار رودخانه‌ای که زمانی باعث سیل و ویرانی در این روستا شده بود، به اجرای برنامه‌های شاد برای کودکان پرداختند.
دغدغه تمام هنرمندانی که در این مسیر، کاروان «بچه‌های آفتاب» را همراهی می‌کردند کودکان سیل‌زده و آینده مردم سیستان و بلوچستان بود و به شکلی خستگی‌ناپذیر برای شادی این مردم تلاش می‌کردند.


پوران درخشنده کارگردان سینما و رئیس مرکز گسترش سینمای کودک و نوجوان، در حاشیه برنامه‌ها می‌گوید:
مرکز توسعه سینمای کودکان و نوجوانان تصمیم دارد فیلم‌های بسیاری بسازد و استان سیستان و بلوچستان هم حتماً در این تولیدات جایی خواهد داشت. از مسئولان درخواست می‌کنیم در استان شما هم تعداد زیادی سینما ساخته شود.

مجید قناد هم که از جان و دل برای کودکان سیستان و بلوچستان تلاش می‌کرد، عنوان می‌کند: معتقدم مسئولان هر کدام در جایگاه خود باید نیازهای کودکان و نوجوانان منطقه را بشناسند و بار آموزشی و فکری کودکان و حتی تغذیه و سرگرمی آنها را بر دوش بگیرند.

مهران رجبی بازیگر سینما و تلویزیون نیز اظهار می‌دارد: جامعه ایرانی از قومیت‌های مختلف اما یکپارچه شکل گرفته و هر کجا که اتفاقی رخ می‌دهد دیگران وظیفه دارند جبران کنند.
همچنین بهنوش بختیاری دیگر میهمان این برنامه عنوان می کند: همه ایران متعلق به همه ما ست و وقتی اتفاقی برای یکی از هموطنانمان رخ دهد، انگار برای همه ما افتاده است.
حبیب ایل‌بیگی ، قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی نیز می‌گوید: ماندگاری هنرمندان کشور که هنوز هم از آن‌ها یاد می‌شود، به دلیل رفتارهایی است که از مسئولیت اجتماعی آن‌ها ناشی می‌شود.
همچنین سیدجواد هاشمی، بازیگر سینما و تلویزیون خاطرنشان می‌کند: دغدغه‌ای مهم‌تر از سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان وجود ندارد و در این مساله مسئولان باید پا به پای مردم وارد گود شوند.


کاروان «بچه‌های آفتاب» به ابتکار و تلاش مرکز توسعه سینمای کودک و نوجوان، و با همراهی بنیاد سینمایی فارابی، سازمان بنادر و دریانوردی چابهار و همچنین با حضور تماشاخانه سیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، برنامه‌های شادی همچون تئاتر، پخش فیلم و مسابقه را برای کودکان سیستان و بلوچستان برگزار کرد.

امیرمسعود فدائی این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
فراخوان پذیرش نمایش های کودک و نوجوان در «مرکز تئاتر توانش» | عکس
فراخوان پذیرش نمایش های کودک و نوجوان در «مرکز تئاتر توانش»
به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی مرکز تئاتر توانش، فراخوان پذیرش نمایش های تولید شده و یا در حال تولید (کودک و نوجوان)، جهت اجرا در نیمه اول سال ۱۳۹۹ از سوی این مرکز منتشر شد.مرکز تئاتر توانش ...
دیدن ادامه ››

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی مرکز تئاتر توانش، فراخوان پذیرش نمایش های تولید شده و یا در حال تولید (کودک و نوجوان)، جهت اجرا در نیمه اول سال ۱۳۹۹ از سوی این مرکز منتشر شد.
مرکز تئاتر توانش به عنوان تخصصی ترین مرکز خصوصی تئاتر کودک و نوجوان در شرق تهران، طی مدت زمان فعالیت خود میزبان نمایش های بی شماری در حوزه کودک و نوجوان بوده است.
لذا در جهت حمایت از گروه های تئاتری کودک و نوجوان و همچنین کمک به افزایش کیفی آثار مربوط به این گروه، از تمامی گروه های فعال در این زمینه دعوت می شود تا با ارسال دو نسخه از
اثر بر روی DVD و تکمیل فرم درخواست حداکثر تا تاریخ۱۰ اسفند به مرکز تئاتر توانش درخواست خود را اعلام نمایند.

داوود زارع مدیر مرکز تئاتر توانش می گوید: « از آنجایی که تئاتر برای کودک و نوجوان نوعی آموزش مهارت های زندگی محسوب می شود لذا بدیهی است در نحوه اجرای آن دقت لازم صورت گیرد. کودکان جدا از جسم کوچکشان دارای روح و دنیایی بسیار بزرگ هستند که احترام به این دنیای کودکانه و ورود به آن باید با نهایت دقت و ظرافت صورت گیرد.»
این کارگردان تئاتر اضافه کرد: « توانش به عنوان یک مرکز خصوصی تئاتر همواره اولویت خود را در انتخاب آثار نمایشی کودکان محتوا و توجه به ارزش های آموزشی دانسته و منفعت خود را در ارتقاء سطح فرهنگ و رشد همه جانبه شخصیت کودکان می داند.
در توانش از ابتدا سعی داشته ایم با نهایت دقت آثاری را که به روی صحنه می روند انتخاب نماییم تا ضمن جلب اعتماد و اطمینان والدین در جهت کیفی بودن آثار، رضایت مخاطبین اصلی خود یعنی کودکان را نیز جلب کنیم. از این رو در شورای هنری توانش برآنیم تا از این پس نیز با رعایت کامل ملاک های ارزیابی، آثار مناسبی را در توانش مورد حمایت قرار دهیم.

مرکز تئاتر توانش واقع در: تهران پارس – رسالت شرق – بین رشید و باقری – روبروی بانک پارسیان می باشد.
تلفن های مرکز تئاتر توانش : ۲۰۶ – ۷۷۸۸۸۲۰۵ – ۰۲۱
نشانی مرکز تئاتر توانش در فضای مجازی : @tavanesh.art
وبسایت : www.Tavaneshart.irAli و محمد لهاک ⭐ ( آقای سوبژه ) این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خبر
درباره نمایش کلوچه دارچینی i
مریم کاظمی خبر داد:
"کلوچه دارچینی" به صحنه باز میگردد
نمایش کلوچه دارچینی به کارگردانی مریم کاظمی از بهمن ماه ۹۸ در سالن سینماتئاتر کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان روی صحنه می‌رود.این نمایش که اولین بار در سال ۹۳ با بازی حسین محب‌اهری ...
دیدن ادامه ››

نمایش کلوچه دارچینی به کارگردانی مریم کاظمی از بهمن ماه ۹۸ در سالن سینماتئاتر کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان روی صحنه می‌رود.

این نمایش که اولین بار در سال ۹۳ با بازی حسین محب‌اهری در مرکزتولید تئاتر کانون به اجرا در آمده بود قراراست یکبار دیگر به سفارش کانون روی صحنه برود.
مریم کاظمی درباره اجرای مجدد این نمایش توضیح داد: قرار است بهمن و اسفند ۹۸ نمایش "کلوچه دارچینی" را مجددا اجرا کنیم و گروه این روزها برای اجرا آماده می‌شود.

وی با اشاره به نقش آقای کوکو که پیش از این حسین محب‌اهری آن را بازی می‌کرد درباره تغییردر کستینگ بازیگران این نمایش گفت: بین ۵۰ تا ۷۰ درصد تغییر داریم چون غیر از حسین محب‌اهری عزیز ، بازیگران نقش‌های نمک و فلفل هم عوض شده‌اند و بازیگران جدید به گروه آمده‌اند. همین‌طور نقش‌های خانوم و آقا و پرده‌ها تغییر کرده‌اند وطبق روال همیشگی گروه تئاتر مستقل همه بازیگران همزمان تمرین می‌کنند و آمادگی اجرای نقش‌های مختلف را دارند.

این کارگردان تئاتر که در چند پروژه اخیرش به نحوی شایسته از حضور کودکان و نوجوانان در بخش‌هایی از اجرا استفاده کرده درباره این نمایش نیز توضیح داد: تعدادی از هنرجویان بازیگری آموزشگاه تئاتر مستقل قراراست تجربه روی صحنه رفتن را داشته باشند. بدین منظور نقش پرده‌های نمایش که جان‌بخشی شده است را هنرجویان با همراهی مربیان بازی خواهند کرد.
کلوچه دارچینی یکی از موفق‌ترین نمایش‌های مریم کاظمی بود که در سال 93 در مرکز تولید‌تئاتر کانون پرورش فکری و همچنین سینماتئاتر کانون اجرا شده و مورد استقبال عموم خانواده‌ها و مخاطبان تئاتر قرارگرفت.

بلیط‌های این اجرا از طریق سایت تیوال پیش فروش می‌شود.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
همزمان با روز دانش‌آموز و با هدف تاکید بر تئاتر کودک و نوجوان | عکس
بازنمایی پوستر بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در تهران
همزمان با روز دانش‌آموز و با هدف تاکید بر تئاتر کودک و نوجوان
پوستر بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی، دبیر جشنواره، نمایندگان حامیان مالی و معنوی این جشنواره و هنرمندان تئاتر بازنمایی می‌شود.به گزارش ...
دیدن ادامه ››

پوستر بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی، دبیر جشنواره، نمایندگان حامیان مالی و معنوی این جشنواره و هنرمندان تئاتر بازنمایی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، بازنمایی پوستر این دوره از جشنواره روز دوشنبه ۱۳ آبان همزمان با روز دانش‌آموز از ساعت ۱۴ در عمارت جدید خانه تئاتر صورت می‌گیرد.
مدیرکل هنرهای نمایشی، دبیر جشنواره، نمایندگان حامیان مالی و معنوی جشنواره بیست و ششم، اعضای خانه تئاتر، نمایندگان سازمان حفاظت محیط زیست، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و صنایع شوینده بهشهر از جمله حاضران در این مراسم هستند.
در این مراسم که با هدف تاکید بر تئاتر کودک و نوجوان و آشنایی هر چه بیشتر مردم با این هنر ناب و ارزنده صورت می‌گیرد، از هنرمندان و اساتید تئاتر دعوت شده است تا با حضورشان موید این حرکت باشند.
پوستر این دوره که توسط شهرام عظیمی طراحی شده است روز چهارشنبه ۸ آبان طی مراسمی با حضور مسئولان و هنرمندان استان همدان در مدرسه‌ای در این شهر رونمایی شد.
بیست وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان به دبیری مجید قناد و با شعار «کودک ، طبیعت، تئاتر» از تاریخ ۱۶ تا ۲۱ آبان‌ماه برگزار می‌شود.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خبر
درباره نمایش بی چیز i
تشویق به اندیشه ورزی یک امر ضروری است | عکس
گفت‌وگو با مهدی فرشیدی سپهر نویسنده و کارگردان نمایش «بی‌چیز»
تشویق به اندیشه ورزی یک امر ضروری است
ایران تئاتر: ضرورت آگاهی‌رسانی یکی از لازمه‌های جهان اکنون است که از طریق گوناگون به مخاطب منتقل می‌شود. حال این کنش از سوی نویسندگان و کارگردان‌ها در مدیوم تئاتر باتوجه به ...
دیدن ادامه ››

ایران تئاتر: ضرورت آگاهی‌رسانی یکی از لازمه‌های جهان اکنون است که از طریق گوناگون به مخاطب منتقل می‌شود. حال این کنش از سوی نویسندگان و کارگردان‌ها در مدیوم تئاتر باتوجه به گروه‌های سنی مختلف توانایی آن را دارد تا راهکاری قابل درک را رقم بزند. بنابراین اهمیت دادن به عنوان‌های مختلف در این راستا بنابر کاربردی که دارند هر کدام می‌توانند ثمره‌ای گویا و خوانا برای تغییر باشند.

مهدی فرشیدی سپهر از جمله هنرمندانی است که نمایش‌های خود را با درک درست از شرایط امروز برای گروه کودک و نوجوان تولید می‌کند. او ضرورت این رویکرد را بر مبنای آموزش و آگاهی دادن به این گروه سنی مدنظر قرار داده تا بتواند از این طریق راهکاری مناسب را برای زندگی آنها به تصویر در آورد. لذا اهمیت این تمرکز به آن جهت است که کودکان و نوجوانان بتوانند در آینده با لازمه اندیشه‌ورزی روبرو شوند. در کارنامه کاری این نویسنده، کارگردان آثاری چون «پدران»،‌«عقل صورتی»، «زیر سوال»، «من من من»، «تصمیم تصمیم» و «بی‌چیز» به چشم می‌خورد. حال به بهانه اجرای نمایش «بی‌چیز» که در سالن بوستان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تا پایان مهرماه در ساعت 19 روی صحنه می‌رود با وی گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

نمایش‌هایی که در گروه سنی کودک و نوجوان تولید می‌شوند باید دارای چه خصوصیاتی جهت درک و باورپذیری مخاطب خود داشته باشند؟
نمایش‌هایی که در گونه تئاتر کودک و نوجوان تولید می‌شود همان خصلت تئاتر بزرگسال را دارند با این تفاوت که باید دقیق‌تر تولید شوند. تصور اینکه کودکان درک پایینی دارند و در واقع تئاتر را باید به گونه‌ای تولید کرد تا آنها متوجه شوند یک سر تصور کهنه و قدیمی است. حال تنها خاصیتی که تولید تئاتر برای این گروه سنی دارد این است که ما همان مفاهیم را باید دقیق‌تر به اجرا در آوریم و نه ساده فهم‌تر، زیرا کودکان دچار اختلال ادراکی نیستند. بنابراین این باور یک تصورکهنه است که کودکان کم می‌فهمند، لذا ما باید برای آنها مسائل را هجی کنیم. بنده بعنوان تولیدکننده تئاتر کودک و نوجوان در طی سال‌ها این تجربه را به دست آورده‌ام که تولید برای کودک و نوجوان مانند تولید برای گروه سنی بزرگسال است با این تفاوت که باید دقیق‌تر، ظریف‌تر و مسئولانه‌تر حرف بزنیم.

آیا این تصمیم‌ها بنابر ضرورت‌هایی که این گروه سنی باید بدانند گرفته می‌شود؟ نقش نویسندگان و کارگردان‌هایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند چگونه می‌تواند اثرگذار باشد؟
تصمیمی که بنده عرض کردم یعنی دقیق‌تر، ظریف‌تر و جدی‌تر تولید کردن به سبب مسئولیت هنرمند در این حوزه است و نه به سبب نکته خاصی در وجود کودکان. کودکان یک انسان کامل هستند که از مریخ به زمین نیامده‌اند و تنها به صرف در جشنواره‌های مشهوری که برای بزرگسالان برگزار می‌شوند حضور ندارند به آن معنا نیست که آنها کندذهن هستند و نکات را با تاخیر متوجه خواهند شد. حال باید اشاره داشته باشم که نویسندگان و کارگردان‌ها باید دقت بیشتری به جزئیات زندگی داشته باشند. ممکن است یک هنرمندی که برای رده سنی بزرگسال اثر تولید می‌کند بتواند در اتاقی بنشیند، چراغ مطالعه‌اش را روشن کرده و متنی را تولید کند. اما برای تولید متن در گروه سنی کودک ونوجوان باید در خیابان‌ها، میدان‌ها، مدارس و... به انسان‌ها نگاه کنند و حقایق زندگی را جذب کنند و نه آنکه در اتاق روشنفکرانه خودشان بنشینند و متن تولید کنند.

دلیل آنکه اغلب نویسندگان و کارگردان‌های تئاتر تمایلی به فعالیت در حوزه ندارند به چه عواملی باز می‌گردد؟ شما این موضوع را چگونه آسیب‌شناسی می‌کنید؟
نظرم این که چنین اتفاقی از ضعف شخصیت فرهنگی نشات می‌گیرد. می‌دانیم که سند، فرش قرمز، سوییچ ماشین برای بزرگترها است و وجود این موضوع چنین تصوری را به وجود می‌‎آورد که جهان جدی‌تر برای بزرگترها است. حال اینکه این باور یک ضعف شخصیت فرهنگی است. البته باید اشاره داشته باشم که در ایران شخصیت‌های شناخته شده‌ای چون «بهرام بیضایی»، «ناصر تقوایی»، «امیر نادری» برای کودکان آثاری را ساخته‌اند و اغلب بزرگترها مانند «اسپیلبرگ»، «تارانتینو» برای کودکان کمیک استریپ‌هایی را تولید کرده‌اند. بنابراین شما در فرهنگ‌های غنی و با اعتماد به نفس می‌بینید که هنرمندان حوزه بزرگسال برای کودکان آثاری را خلق کرده‌اند. نمونه بارز این اتفاق را باید به «بهرام بیضایی» نسبت داد که بزرگترین محقق و هنرمندان ایرانی است که برای کودکان آثاری را تولید کرده است. بنابراین دلیل آنکه اغلب ترس تولید در این حوزه را دارند از نظر بنده ضعف شخصیت فرهنگی خودشان است.

عنصر تغییر یکی از اهرم‌های جهان نمایش «بی‌چیز» است که شخصیت را در اثر پیش آمدن اتفاق‌هایی دچار تحولات درونی می‌کند. دلیل این نگاه از سوی شما بعنوان نویسنده،کارگردان و بازیگر چیست؟
بنده کودکان و نوجوانان را مشاهده می‌کنم که متاسفانه آلوده جهان بزرگسال‌ها شده‌اند و آنها نیز به دنبال مشهور شدن، ماشین خریدن و لباس‌های مارک دار پوشیدن هستند. کودکان و نوجوان‌هایی که درون‌گرا هستند و به علوم انسانی احترام می‌گذارند در حال انقراض هستند. ما در جامعه کمپین‌های برای محافظت پلنگ مازندران اما کمپین‌های برای از بین نرفتن کودکان و نوجوانان درون‌گرا وجود ندارد. زمانی کودکی ما در تلویزیون تولیداتی چون «قصه‌های مجید» ساخته شد که درباره یک انسان درون‌گرا بود. قهرمان این مجموعه یک کودک درون‌گرا بود که لباس گران به تن ندارد، بازوی قوی ندارد، پاهای قوی ندارد بلکه درون‌گرا است. حال در این زمان کارگردان آن اثر یعنی «کیومرث پوراحمد» نیز از ساخت و تولید چنین آثاری دور شده‌اند و در واقع حوزه تولید تئاتر و سینما برای کودکان درون‌گرا کاسته شده است. بنابراین بنده در نمایش «بی‌چیز» به کودکان و نوجوانان پیشنهاد می‌دهم که به جای درگیر با مشاهیر، غذاهای معروف، لباس‌های گران به جهان درون خود روی آورند. دلیل این دعوت به تغییر مواردی است که به آنها اشاره داشته‌ام. 

تصویرسازی‌ها باتوجه به محتوا و تاکید بر فضاسازی رخ می‌دهد تا مخاطب ترغیب به کشف و شهود شود. ضرورت این ترکیب در راستای درام با در نظر گرفتن چه نکاتی فراهم شده است؟
در نمایش «بی‌چیز» ما جزئیات رایج درام نادیده گرفته‌ایم. حرف بسیار ساده‌ای را با روشی سهل بازگو می‌کنیم و از مخاطب نمی‌خواهیم به روش‌های سقراطی درام را دنبال کنند، زیرا مخاطبی در سالن این نمایش می‌نشیند سریال بین است. سریال‌ها ذهن مخاطب را به ساده‌انگاری عادت می‌دهند با این توضیح که در آن مجموعه یک معما مطرح می‌شود و کار مخاطب آن است که بعد از پایان آن اذعان کند که پاسخ معما را یافته است در صورتی که روش به نوعی فرو کاستن قدرت هنر خواهد بود. لذا قدرت هنر آن نیست که چیستانی برای مخاطب طرح کند و بعد از آن افراد اذعان کنند که پاسخش چه بوده است. بنابراین در این نمایش ما آمده‌ایم آن کشف و شهود کلاسیک را نادیده گرفته‌ایم و از مخاطب خواسته‌ایم که با خودشان به جای آن کشف و شهودهای دراماتیک روبرو شوند.

رئالیسم جادویی سبکی است که در این اثر باتوجه به محتوا مورد استفاده قرار گرفته است. دلیل استفاده از این سبک به آن جهت بوده که فرم نیز هم راستا با محتوا پیش برود و یا آنکه فلسفه کودکانه‌ای به نوعی در اثر جاری باشد؟
بنده باید به سه نکته اشاره داشته باشم. ابتدا اینکه فلسفه برای کودکان جزو بزرگترین علوم روز دنیا است. لذا در کشورمان علمای دینی به این موضوع روی آورده‌اند که به کودکان فلسفه بیاموزید و در جهان «متیو لیپمن»، «ایزابل ملون» وهمسرش «برنی فیه» درباره فلسفه کودکان فعالیت دارند. حال در ایران کتبی با استفاده از «شمس»، «مولانا» و «ملانصرالدین» به چاپ رسیده که برای پرسش و پاسخ‌های فلسفی کودکان است. بنابراین فلسفه برای کودکان امری جدی تلقی می‌شود و نه خرده گفتگو. بنده برای تمرکز مخاطب از این سبک استفاده کرده‌ام. چنانچه اشاره داشته‌ام مردم ما عادت به کشف معماهای ساده دارند که از طریق مجموعه‌های تلویزیونی آموخته‌اند. لذا در این نمایش بنده تا اندازه‌ای واقعیت را به مخاطب نشان می‌دهم و سپس آن واقعیت را دستخوش تغییر خواهم کرد. زیرا مخاطبی که عادت کرده است با خرید بلیط و تنقلات به تماشای یک اثر بامزه بنشینند منتفی در نظر گرفته شود تا در مقابل تمرکز خود را بر محتوایی که ارائه می‌شود معطوف کند. حال اینکه اندیشمند بزرگی می‌گوید اجازه بدهید که هنر شیپوری باشد برای بیداری مردم و نه نوایی برای به خواب رفتن آنها. بنابراین بنده از آن جادو در زمینه واقع‌گرایی بهره گرفته‌ام تا تمرکز مخاطب را ایجاد کنم تا آنکه خودشان را بادقت ببینند. 

ترکیب بدن و بیان جزو لازمه‌های جهان نمایش است که سبب می‌شود بنابر دلایلی موجه به برون‌ریزی شخصیت یاری برساند تا او بتواند جهان درون و بیرون خود را آشکار سازد. درباره شکل‌گیری این ارتباط بگویید.
در نمایش «بی‌چیز» ترکیب بدن و بیان را به اوج خودش مبدل کرده‌ایم. با این توضیح که ما هیچ عنصر جز بیان و بدن آدمی را مشاهده نخواهیم کرد. حال این دو عنوان آموزه‌هایی هستند که از دوران نوزادی آنها را فرا گرفته‌ایم و با طی شدن دوران به صورت رایج نمایان می‌شوند. یعنی آنکه حرف زدن و استفاده از بدن برایمان یک کار معمول است. لذا ما در این نمایش مجدد اشاره به آن لحظات بنیادین استفاده از بیان و بدن خواهیم داشت. حال باتوجه به این مضوع باید اشاره داشته باشم که در نمایش «بی‌چیز» این خواسته را به اوج خودش تبدیل کرده‌ایم، زیرا در صحنه این اثر مخاطب هیچ چیز به جز بدن و بیان یک بازیگر نمی‌بیند.

طراحی‌های به کارگرفته شده در اثر از جمله مواردی است که نقش موثری در معرفی و اعمال او دارد. آیا این طراحی بیشتر به جهت فضاسازی مورد استفاده قرار گرفته و یا صرفا جهت تایید محتوا است؟
در نمایش «بی‌چیز» هیچ طراحی صحنه و لباسی ندارد و تنها این اثر از تخیل مخاطب خود بهره می‌گیرد. در واقع باید این طور بیان کرد طراح صحنه و لباس این نمایش مخاطب است. زیرا مخاطب هیچ چیز در جهان این اثر نمی‌بیند. لذا باید اشاره داشته باشم که اتفاقا در این اثر آن جزئیات را حذف کرده‌ایم تا آن سندروم تکراری که برای کودکان و نوجوانان باید وسایلی که به سن آنها مربوط است مورد نکوهش قرار بدهیم. زیرا با گذشتن چنین عناصری در صحنه نمایش از اصل موضوع که همانا رویا و تخیل این گروه سنی است دور خواهید شد.

نمایش «بی‌چیز» باتوجه به حضور در جشنواره‌های داخلی و بین‌المللی چه تاثیرات قابل توجه‌ای توانسته بر درک و باور مخاطب داشته باشد؟
مدت زمان نمایش «بی‌چیز» چهل دقیقه است که بعد از آن به مدت پانزده دقیقه با مخاطب گفتگو خواهیم داشت. اولین نکته‌ای این اثر برای مخاطب همراه می‌آورد دعوت به فکر کردن است. دعوت به این است که زندگی تنها خوردن، آشامیدن، مدرسه رفتن، تلویزیون دیدن و... نیست و ما مازاد بر این زندگی روزانه نیازمند آن خواهیم بود که اندیشه کنیم. با این توضیح که این موضوع حرف تازه‌ای نیست بلکه این نکته توصیه ابوعلی سینا، سعدی، حافظ که ما نیازمند آن هستیم که به پدر و مادر، زندگی و سایر داشته‌ها فکر کنیم و نه آنکه تنها آنها را انجام بدهیم. بنابراین اول نکته‌ای که این نمایش در کشورها و شهرهای مختلف مطرح می‌کند دعوت به فکر پروری است.

آیا درک مخاطب داخلی با مخاطب‌هایی که این اثر را در جشنواره‌های بین‌المللی به تماشا نشسته‌اند با یکدیگر تفاوتی داشته است؟
خیر. باید بگویم در تمام کشورهای جهان کودکان و بزرگسال‌ها همبرگر خور و بدون فکر وجود دارند و در مقابل در تمام کشورها و شهرهای دنیا و ایران مردم اهل اندیشه نیز حاضر هستند که درصدی با عدد پنجاه به پنجاه را شامل می‌شوند. یعنی در شهرهای برلین و فرانکفورت که مکتب فکری فلسفی دارند این اثر را اجرا کرده‌ام و در شهرهای اصفهان، یزد و مشهد هم این اثر را نمایش داده‌ام. لذا در هر دو این اقلیم‌ها مردم به دو دسته تقسیم می‌شوند، عده‌ای که می‌خواهند همبرگر بخورند و به هیچ چیز فکر نکنند و  گروه دیگر حاضرند کمی به جهان پیرامون خود فکر کنند. لذا هر دو گروه در سراسر جهان به عقیده بنده یکسان وجود دارند.

اهمیت آگاهی بخشی و فرهنگ‌سازی را باتوجه به ساختار روانشناسی اجتماعی در اثر شکل داده‌اید و یا نگاه شما صرفا با در نظر گرفتن شرایط اکنون بوده است؟
بنده به دهه‌ای که در آن اثری را تولید می‌کنم نگاه می‌اندازم. پر واضح است که علت زیاد شدن طلاق‌ها، فرزندان کج‌تاب این است که ما از فکر کردن دست کشیده‌ایم. در واقع ما هنرمندانی را از سعدی بیشتر می‌شناسیم، زیرا آن هنرمند خنده را برایمان به وجود می‌آورد و سعدی فکر برایمان تولید می‌کند. در واقع باید گفت این خبر بدی است که کودکان و نوجوانان ما آن هنرمند را می‌شناسند، اما سعدی و حافظ را خیر. زندان‌های ما مملو از زندانی‌هایی است که سعدی نمی‌خواندند، دادگاه‌های طلاق مملو از کسانی که روزها سعدی نمی‌خواندند اما یک موزیک بد گوش می‌دهند. حال این موضوع‌ها واضح است که مخاطب را به اندیشه‌ ورزی دعوت کرده و نه به خندیدن. در سراسر ایران چهارده هزار صحنه کمدی توسط شهرداری برگزار می‌شود و در تلویزیون برنامه‌هایی چون «خندوانه» و «دورهمی» تولید می‌شوند، اما ما هنوز مردم شادی نخواهیم بود زیرا خندیدن شادمانی نیست. حال باید آگاه بود که در مقابل آگاهی شادمانی تولید می‌کند.

مرز بین جایگاه نویسنده، کارگردان و بازیگر که هر سه عنوان را خودتان برعهده داشته‌اید با چه معیارهایی از یکدیگر تمایز داده‌اید؟
بنده در آثار دیگری که تولید کرده‌ام مانند «پدران»، «عقل صورتی»، «من من من»، «زیر سوال» تنها بعنوان نویسنده یا کارگردان فعالیت داشته‌ام. اما در نمایش «بی‌چیز» قصد داشته‌ام تا مرزهای مشخص شده را نادیده بگیرم. بنده در زمانی دیگر نکته‌ای اعلام خواهم کرد و دیگری انجام می‌دهد. حال اگر کار به درستی پیش نرود او را مسئول می‌دانم، اگر دیر برسد او را مقصر می‌دانم، اگر خوب به حرف گوش نکند مجدد او را مدنظر قرار می‎دهم. بنابراین در این اثر عنوان‌ نویسنده، کارگردان و بازیگر شخص بنده هستم. لذا اگر نقصی در یکی از این عنوان‎ها وجود داشته باشد مقصر خودم خواهم بود. در واقع در این نمایش همه چیز را حذف کرده‌ام و به نوعی خودم را خودم روبرو کرده‌ام تا متوجه شوم بنده در مقام بازیگر می‌تواند حرف‌های من بعنوان نویسنده یا کارگردان را به صورت مجزا درست مانند توقعی که از دیگران دارد را درک کند؟ با این توضیح که در این نمایش با شخص خودم به گفتگو نشسته‌ام تا از طریق واسطه مقصر دیگران هستند از میان برداشته و تنها خودم را ملاک قرار بدهم.

شعار «نمایشی برای انسان‌هایی که توان خواندن و نوشتن دارند» چه منظوری را متوجه مخاطب می‌کند؟
ای بسا انسان‌های چهل ساله‌ای که سواد خواندن و نوشتن دارند اما در طول روز نه می‌خوانند و نه می‌نویسند. ای بسا بچه شش ساله‌ای که هنوز به مدرسه نرفته است اما در طول روز دو یا سه کتاب می‌خواند و اسمش را می‌نویسد. بنابراین توان خواندن و نوشتن ارتباطی به طی کردن مقاطع تحصیلی تا مدارج عالی ندارد. ای بسا دکترهایی که یک خط نمی‌نویسند. بنابراین در این اثر ما قصدمان آن است که به جوهر علم‌جویی اشاره کنیم.

پیشنهاد شما برای آنکه نویسندگان و کارگردان‌های به جز حوزه کودک و نوجوان برای تولید اثر در این گروه سنی ترغیب شوند چیست؟
نویسندگان و کارگردان‌ها باید شخصیت‌هایی چون «بهرام بیضایی»، «نادر ابراهیمی»، «ناصر تقوایی»، «امیر نادری» و... مدنظر قرار بدهند و آگاه شوند که بزرگان ادبیات پیش از مرگ خود برای کودکان و نوجوانان اثر تولید کرده‌اند. آنها باید بدانند تولید اثر برای این گروه سنی تنها درباره موش و گربه، روباه، خرس و طرف عسل نیست. در واقع ما نیاز داریم جزئیات مختلف زندگی را برای کودکان و نوجوانان بازگو کنیم. مرگ، پول، تولد، حسادت، طمع و... نیاز به کسی دارد که آنها را بازگو کند. لذا اگر هنرمندانی وجود دارند که به جهان بزرگسال‌ها علاقه‌مند هستند باید معترف باشند که این بزرگسال‌ها مدت زمانی در گذشته خود کودک بوده‌اند و یک نفر باید در زمان کودک بودن آنها را جدی تلقی می‌داشت. بنابراین خوب است آنها از خواب غفلت بیدار شوند و برای کودکان اثری تولید کنند.

 

گفت‌وگو از کیارش وفایی

امیر مسعود این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خبر
درباره نمایش شگفتی i
الکا هدایت برای نوجوانان «شگفتی» می‌سازد | عکس
همزمان با هفته ملی کودک؛ اجرا در تئاتر کانون
الکا هدایت برای نوجوانان «شگفتی» می‌سازد
الکا هدایت همزمان با هفته ملی کودک نمایش «شگفتی» را ویژه گروه سنی نوجوانان، در مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به صحنه می‌برد. الکان هدایت ...
دیدن ادامه ››

الکا هدایت همزمان با هفته ملی کودک نمایش «شگفتی» را ویژه گروه سنی نوجوانان، در مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به صحنه می‌برد.


الکان هدایت با حضور هنرجویان نوجوان آکادمی تئاتر «لیو» به سرپرستی حسن معجونی نمایش «شگفتی» نوشته سپیده فلاح‌فر را همزمان با هفته ملی کودک، از ۱۴ مهر در مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به صحنه رفته و تا ۱۹ مهر روی صحنه است.
«شگفتی» که بر اساس رمانی به همین نام از آر. جی. پالاسیو نوشته شده ویژه مخاطبان نوجوان اجرا می‌شود و در آن بازیگران به ترتیب حروف الفبا عبارتند از: باران اصفهانی، شایلین بهادری، پارمیس تقوی، مانی حیدرعلی، آرشیدا خانجانی، کاوه خلیلی، کیانا خلیلی، ایلیا خواجه ای، هلیا رنجبر، باران زرین اقبال، رستا شیرازی، محمدپارسا بحرالعلوم طباطبایی و کارن میرآقا.
مشاور کارگردان و مدیرتولید: محمد عاقبتی، انتخاب موسیقی: آذرنوش خدامی، طراح حرکت و بازیگردان: آوا شریفی، طراح ویدیو و ساخت تیزر: صبا نصیری، مدیرتکنیک: سینا رشیدی، ساخت و اجرای آکسسوار: گلنوش طاهری، بیتا بهارلو و نوگل طاهری، دستیار کارگردان و مدیر صحنه: ندا تسلیمیان، طراح نور: محمدرضا شاملوفرد، اجرای نور: سپهر صانعی، عکاس: گلدیس نمازیان، گروه کارگردانی: ملیحه جعفری، ارکیا جابری و حامد افرا، دستیار تکنیک: صدرا زمانی، دستیار موسیقی: مانی حیدرعلی، مربی آواز و نوازنده پیانو: گلناز نویدان، روابط عمومی: سوگل ایران‌پور و طراح پوستر و بروشور: میثم امیربکایی عوامل دیگر نمایش «شگفتی» را شامل می‌شوند.


علاقه‌مندان به تماشای نمایش «شگفتی» می‌توانند بلیت خود را از طریق سامانه فروش بلیت تیوال تهیه کنند.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خبر
درباره نمایش هوشنگ لاک پشته i
نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» به کارگردانی الکا هدایت از ۲۴ شهریور در مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان روی صحنه می‌رود. | عکس
به گزارش رسیده، نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» اثری از هنرجویان کودک آکادمی تئاتر لیو به سرپرستی حسن معجونی است.
نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» به کارگردانی الکا هدایت از ۲۴ شهریور در مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان روی صحنه می‌رود.
این نمایش بر اساس داستانی از نوید سیدعلی‌اکبر از سوی سپیده فلاح‌فر نوشته شده است و با حضور آوا شریفی و آوا درویشی روی صحنه می‌رود.در این نمایش محمد عاقبتی به عنوان مشاور کارگردان ...
دیدن ادامه ››

این نمایش بر اساس داستانی از نوید سیدعلی‌اکبر از سوی سپیده فلاح‌فر نوشته شده است و با حضور آوا شریفی و آوا درویشی روی صحنه می‌رود.

در این نمایش محمد عاقبتی به عنوان مشاور کارگردان و مدیر تولید، ارکیا جابری، ملیحه جعفری و حامد افرا گروه کارگردانی و ندا تسلیمیان دستیار کارگردان و مدیر صحنه همکاری دارند.

همچنین در نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» سینا رشیدی مدیر تکنیک است، آذرنوش خدامی و حدیث جمالی در ساخت موسیقی و نوازندگی عود نقش دارند و گلنوش طاهری، بیتا بهارلو و نوگل طاهری کار ساخت اشیا و آکسسوآر صحنه را برعهده داشته‌اند.

سپهر صانعی اجرای نور، فریبرز دارایی مشاور رسانه‌ای و گلدیس نمازیان عکاس این اثر نمایشی هستند. طراحی و ساخت ویدیوی نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» نیز از سوی هنرجویان کودک تجسمی به سرپرستی طلا پری‌ها انجام شده است.

این نمایش از ۲۴ شهریور تا ۱۲ مهر و ۲۱ تا ۲۶ مهر ساعت ۱۸ در سالن گلستان مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش کودکان و نوجوانان واقع در بوستان لاله تهران روی صحنه می‌رود.

علاقه‌مندان می‌توانند بلیت نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» را از سایت تیوال خریداری کنن

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
 چهارمین عصرانه شاد قصه‌گویی با حضور احسان مهدی در پردیس تئاتر تهران | عکس
چهارمین عصرانه شاد قصه‌گویی با حضور احسان مهدی در پردیس تئاتر تهران
چهارمین عصرانه شاد قصه‌گویی ویژه کودکان و نوجوانان با حضور و قصه گویی «احسان مهدی» روز پنج‌شنبه 7 شهریور در پردیس تئاتر تهران برگزار می‌شود.به گزارش روابط عمومی پردیس ...
دیدن ادامه ››

چهارمین عصرانه شاد قصه‌گویی ویژه کودکان و نوجوانان با حضور و قصه گویی «احسان مهدی» روز پنج‌شنبه 7 شهریور در پردیس تئاتر تهران برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی پردیس تئاتر تهران، چهارمین عصرانه شاد قصه‌گویی ویژه کودکان و نوجوانان شهر تهران با حضور «احسان مهدی» در قالب قصه‌گویی و پرسش و پاسخ با کودکان و نوجوانان در پردیس تئاتر تهران برگزار می‌شود.

این برنامه با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و افزایش مهارت روخوانی بچه‌ها برگزار می شود و «احسان مهدی» بازیگر، دوبلور، تهیه کننده، کارگردان و مجری برنامه های کودک و نوجوانان علاوه بر خواندن قصه در این ارتباط با حاضرین گفت وگو می کند.

چهارمین عصرانه شاد قصه‌گویی ویژه کودکان و نوجوانان با حضور و قصه گویی «احسان مهدی » روز پنج‌شنبه 7 شهریور از ساعت ۱۵ تا ۱۷ در سینمای پردیس تئاتر تهران برگزار می‌شود. حضور در این برنامه رایگان و آزاد است اما برای حضور لازم است که ثبت نام و رزرو از طریق شماره تماس های ۹۶۶۵۷۶۰۳-۹۶۶۵۷۶۰۳-۹۶۶۵۷۶۰۵صورت پذیرد.


 پردیس تئاتر تهران در اتوبان امام علی(ع) شمال به جنوب، خروجی محلاتی(شرق)، خیابان شاه‌آبادی، خیابان بقایی واقع شده است.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
عصرانه شاد قصه‌گویی با حضور مجید قناد در پردیس تئاتر تهران | عکس
عصرانه شاد قصه‌گویی با حضور مجید قناد در پردیس تئاتر تهران
دومین عصرانه شاد قصه‌گویی ویژه کودکان و نوجوانان با حضور و قصه گویی «مجید قناد » روز پنج‌شنبه ۲۴ مرداد در پردیس تئاتر تهران برگزار می‌شود.به گزارش روابط عمومی پردیس ...
دیدن ادامه ››

دومین عصرانه شاد قصه‌گویی ویژه کودکان و نوجوانان با حضور و قصه گویی «مجید قناد » روز پنج‌شنبه ۲۴ مرداد در پردیس تئاتر تهران برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی پردیس تئاتر تهران، دومین عصرانه شاد قصه‌گویی ویژه کودکان و نوجوانان شهر تهران با حضور «مجید قناد» در قالب قصه‌گویی و پرسش و پاسخ با کودکان و نوجوانان در پردیس تئاتر تهران برگزار می‌شود.

این برنامه با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و افزایش مهارت روخوانی بچه‌ها برگزار می شود و «مجید قناد» چهره  شناخته شده ی کودکان و نوجوانان علاوه بر خواندن قصه در این ارتباط با حاضرین گفت وگو می کند.

مجید قناد بازیگر، کارگردان، مدرس دانشگاه و مجری برنامه‌های کودک و نوجوان فارغ‌التحصیل دانشگاه هنرهای زیبا است که نزدیک به ۲ دهه در برنامه‌های مختلف کودک و نوجوان حضور فعال داشته است. برنامه مشهور «فیتیله» که هشت سال به شکل مستمر ویژه کودکان و نوجوانان پخش می‌شد و بعدها برنامه «جمعه به جمعه، خونه به خونه» از مشهورترین برنامه‌های این گروه سنی است که مجید قناد را به چهره‌ای شناخته شده به خصوص برای بچه‌ها تبدیل کرد.

مجید قناد دبیر سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوانان است که در چند سال اخیر در کسوت کارشناس و داور در بسیاری از رویدادهای هنری حضور داشته و در چندین دوره ی گذشته با جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همکاری داشته است.

دومین عصرانه شاد قصه‌گویی ویژه کودکان و نوجوانان با حضور و قصه گویی «مجید قناد » روز پنج‌شنبه ۲۴ مرداد از ساعت ۱۵ تا ۱۷ در سینمای پردیس تئاتر تهران برگزار می‌شود. حضور در این برنامه رایگان و آزاد است اما برای حضور لازم است که ثبت نام و رزرو از طریق شماره تماس های زیر صورت پذیرد.
۰۹۶۶۵۷۶۰۵ - ۰۹۶۶۷۶۰۴ - ۰۹۶۶۵۷۶۰۳

 پردیس تئاتر تهران در اتوبان امام علی(ع) شمال به جنوب، خروجی محلاتی(شرق)، خیابان شاه‌آبادی، خیابان بقایی واقع شده است.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خبر
درباره نمایش شازده کوچولو i
 اجرای شازده کوچولو در فرهنگسرای ابن سینا | عکس
اجرای شازده کوچولو در فرهنگسرای ابن سینا
نمایش شازده کوچولو به کارگردانی آناهیتا غنی زاده که از ۶ مرداد ساعت ۱۷ در فرهنگسرای ابن سینا به روی صحنه می رود، سه روز نخست اجرا تخفیف ویژه دارد. نمایش شازده کوچولو در ششمین دوره ی برگزیدگان ...
دیدن ادامه ››

نمایش شازده کوچولو به کارگردانی آناهیتا غنی زاده که از ۶ مرداد ساعت ۱۷ در فرهنگسرای ابن سینا به روی صحنه می رود، سه روز نخست اجرا تخفیف ویژه دارد.


نمایش شازده کوچولو در ششمین دوره ی برگزیدگان کانون تاتر کودک و نوجوان خانه ی تاتر جوایزی چون طراحی صحنه، کارگردانی، بازیگری ، طراحی لباس و موسیقی را از آن خود کرده و سال گذشته در تالار هنر با استقبال خوبی مواجه شد.


متن این نمایش را بهرام جلالی پور بر اساس داستانی از آنتوان دوسنت اگزوپری با همین نام به نگارش درآورده است.
در این نمایش علی باروتی، هدیه حاج طاهری، هانی حسینی، گلبن رسولی، سوده سعدایی به عنوان بازیگر حضور دارند.
سایر عوامل عبارتند از :
تهیه کننده: حمید رسولی
گروه کارگردانی
دستیار اول کارگردان و برنامه ریز: روژین ستاری
دستیار دوم کارگردان: حمیدرضا گودرزی
مدیر صحنه: حمیدرضا گودرزی
ترانه سرا: آزاده فرهنگیان
آهنگساز و پیانیست: فراز خنافری
ویلن و مشاور موسیقی: رامین کهن
ویولا: سینا کلوت
کنترباس: محمد صادق فرزانه
گروه کر: فرناز ساحری، مهدیس دار النجومی، رامین کهن، فرشید فردیان
صدابرداری، میکس و مستر: پیام کریمی
طراح نور: علی اشرف سمایی
طراح صحنه: سینا ییلاق بیگی
ساخت دکور: مهرداد باقری
طراح لباس و کلاه: سهیلا باجلان
طراح گریم: حسین تبریزی، لیلا پریشان
اجرای گریم: سحر نوروزی
طراح پوستر و بروشور: گلبن رسولی
مدیر تولید: روژین ستاری
روابط عمومی و تبلیغات: روژین ستاری، روشنک کریمی
عکاس: گلبن رسولی
ساخت تیزر و تصویربردار: کاوه رسولی

در خلاصه ی نمایش آمده است : شازده کوچولو، در سیاره ی کوچک خود زندگی می کند. به دنبال مشاجره با گل سرخش، برای یافتن دوستی جدید و همدل به سیاره‌های مختلف از جمله زمین سفر می کند، در سیر این سفر و در مواجهه با آدمها و موجودات مختلف و دستیابی به تجربه‌هایی با ارزش در می‌یابد که دوستی چیزی نیست که یک باره اتفاق بیافتد و شکل بگیرد. او به سیاره‌ی خود، نزد گل سرخش باز‌می‌گردد.


علاقمندان می توانند جهت تهیه بلیت با شماره ی رزرو ۰۹۲۲۳۹۳۲۸۹۲ و یا از طریق سایت تیوال اقدام نمایند.
نمایش شازده کوچولو هر روز به جز شنبه ها ساعت ۱۷ در فرهنگسرای ابن سینا به نشانی شهرک غرب خیابان ایران زمین شمالی جنب شهر کتاب ابن سینا به روی صحنه می رود

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
جمشید خانیان نویسنده رمان و نمایشنامه های کودک و نوجوان یکشنبه ۳۰ تیر به تماشا مینشیند | عکس
عموی عجیب بزرگ کوچیک من
جمشید خانیان نویسنده رمان و نمایشنامه های کودک و نوجوان یکشنبه ۳۰ تیر به تماشا مینشیند
به گزارش روابط عمومی نمایش کودک و نوجوان «عموی عجیب بزرگ کوچیک من» در هجدهمین شب پویش یک شب یک نمایش یک نویسنده،  میزبان جمشید خانیان نویسنده رمان و نمایشنامه های کودک و نوجوان ...
دیدن ادامه ››

به گزارش روابط عمومی نمایش کودک و نوجوان «عموی عجیب بزرگ کوچیک من» در هجدهمین شب پویش یک شب یک نمایش یک نویسنده،  میزبان جمشید خانیان نویسنده رمان و نمایشنامه های کودک و نوجوان می شود. 

جمشید خانیان، متولد ۱۳۴۰- آبادان، از نیمهٔ اول دههٔ ۱۳۶۰ با نگارش دو نمایشنامهٔ «یک نیمروز در اتاق بازجویی» و «روی نی‌بندی» و نیز مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه، در حوزهٔ «نوشتن» فعالیت خود را آغاز می‌کند.

 

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید