آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال فیلم آشفتگی
S3 : 23:59:53 | com/org
بها: ۵,۱۰۰ تا ۷,۰۰۰ تومان
فیلمی درباره عشق و جنایت
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
فیلم آشفته گی
به نظرم آشفته بازاری از جناب جیرانی بود
که جز یک مشرقی نامی ، چیزی براش باقی نمونده
پایان دوره سینمای قصه گو
یک ادابازی بی روح با کادرها و قابهای کج و معوج
فریدون جیرانی سعی کرد با خفگی مسیر حرفه ایش رو عوض بکنه که به نظرم تا حدودی توی همون فیلم موفق بود ولی این یکی بدددد جوری از آب درنیومده بود

با اینکه داستان برای من جدید نبود و خیلی زود لو رفت،
اما جیرانی همچنان کارگردان موردعلاقه من هست.

٨از ١٠
پس افتگی
فریدون جیرانی باز هم با یکی دیگر از کارکترهای مشرقی دنیای فیلم هایش، راهی جشنواره سی و هفتم فیلم فجر شده است؛ فیلم "آشفته گی" که حتی املا متفاوت این کلمه نشان از آشفته بودن شرایط حاکم بر فضا و احوالات فیلم دارد. فیلم آشفته گی شباهت های بسیاری به آثار قبلی کارگردان به لحاظ محتوائی و ساختاری دارد؛ آثاری همچون خفه گی، سالاد فصل، پارک وی، قصه پریا و ...! فیلم هائی که به دلیل ناهمخوانی های موجود در روند دراماتیک قصه همگی دچار آشفتگی شده بودند و به نوعی قل های دیگر آشفته گی هستند!
فریدون جیران علاقه فراوانی به بازنمایی سوژه جرم در فیلم هایش را دارد. در نتیجه خروجی این دلبستگی، فیلم های نسبتا اجتماعی میشوند که تلاش می کنند فارغ از گرفتن رنگ و بوی پلیسی، کارگاهی و احتمالا درام دادگاهی به خود، ژانر نوآر گردند. از اینکه جیرانی در ژانر مطبوع خودش، بعضی موارد را به صورت مفروضات مولفانه خود و پیش فرض به تماشاگر ارائه میدهد، نمی توان به سادگی گذشت. چرا که روایت بیشتر از آنکه به سمت آسیب اجتماعی و امر نابهنجار رود، خود دچار لغزش های پیش پا افتاده در نگارش فیلمنامه میگرد. فیلمنامه ای که خود مبتلا به بیماری های روانی متعددی است نمی تواند با فرمول ترکیبی همیشگی عشق و جنایت چیزی را بیافریند که مقبولیت منطقی و عقلانی داشته باشد. در "آشفتگی" گویا فیلمنامه با اختلالات فراموشی و هذیانی و یادگیری ای که دارد، بدیهی ترین موارد جامعه شناسی پیرامونی خود را رعایت نمیکند؛ پدیده وجود اثر انگشت منحصر به فرد برای هر انسانی، انجام آزمایش DNA برای تشخیص نسبت خانوادگی، ثبت تاریخ خروج از کشور، تمایز امضاء بین دو فرد و مهمتر از همه غیر قابل استفاده بودن ماشینی که مقدما با سقوط در ته دره آتش گرفته!
با این تفاسیر فیلمنامه آشفته گی، یک فیلمنامه مجرم در قتل دموگرافی های ( شخصیت شناسی ) معتبر و مورد پذیرش سینمایی می شود. روابط خانوادگی میان دو برادر یعنی ... دیدن ادامه ›› باربد و بردیا ( با بازی مشترک بهرام رادان )، به قدری سیر غیرطبیعی در شخصیت پردازی به خود میگیرد که نمیتوان بی عرضه گی را که نماد خوب بودن است را به کدام یک نسبت داد! غم نان باربد یا ناتوانی بردیا در کتک زدن مشرقی؟! در هر صورت فیلمی که بنا به ادعای خود میخواهد مرد خوبی را نشان دهد که بد می شود؛ در فهم چیستی هابیل و قابیل بودن این دو بردار استراتژی مشخصی برای سنجش شخصیت هایشان در اختیار تماشاگر قرار نمی دهد. دو برادری که همزمان هم می توانند منفعل باشند و هم فعال، هم می توانند باهوش باشند و هم منگ!
فضای ناکجاآبادِ لا‌زمانی خفه گی به فیلم آشفتگی نیز نقل مکان کرده است و خواسته است شخصیت هایی خلق نماید که هیچ جائی به نظر میرسند. همین موضوع در گویش و لحن کارکترها تاثیر گذاشته است و لحن های خشک، رسمی و فاقد روح به آنها الصاق کرده است که البته برای کارکتر ارژنگ ( با بازی مهران احمدی ) که چاقو کش سابق بر این بوده است دوز کمتری دارد و برای کارگاه سکانس پر کن فیلم که چیستی حضورش جای سئوال دارد، دوز برابر!
گره گشایی فیلمی که گره افکنی قابل ذکر نداشت، به قدری خام دستانه است که مرزهای روایی قهرمان، ضد قهرمان و نقش خنثی را در می نوردد. فیلم می خواهد نگاه مادرانه ترانه مشرقی ( با بازی مهناز افشار ) به ارژنگ را تا انتهای فیلم داشته باشد، ولی به دلیل فراموشی فیلمنامه ناچار است طی یک صحنه چیدمان شده گانگستری تیر به بخش تفکر او ( که در طول فیلم سراسر بی عقل معرفی می شود ) شلیک کند. فیلم می خواهد نگاه عاشقانه مشرقی به بردیای سابق و باربد اسبق را نیز حفظ کند، ولی فیلمنامه می خواهد به بخش عاطفی او تیر بزند (البته بالاتر از قلب او برای زنده نگه داشتنش و حضور نجات بخش ترانه)! شاید مشرقی می خواهد به انگیزه های احساسی و منطقی خود توامان شلیک کند و تماشاگر را از نابسامانی خود مطلع نماید! پایان بندی فیلم به قدری لحن جدی اش، کمدی میشود که ناخودآگاه خاطره فیلم "پارک وی" زنده میشود؛ صحنه قطع شدن انگشت های کوهیار و ریختن آب کتری بر روی سرش که با قهقهه تماشاگران مواجه شد!
همانطور که در فیلم سیاه و سفید خفه و کم نور خفه گی استدلال خفگی در آسانسور قابل قبول نیست و فقط تماشاگر از ریتم کند فیلم دچار خفگی گذر زمان شد، در فیلم آشفته گی نیز، پلان های کج گرفته شده نمایانگر ابدیت شخصیت های سقوط کرده نمی شود و صرفا باعث سر خوردن گردن تماشاگر از سمتی به سمت دیگر میشود. شاید در فیلم بعدی فریدون جیرانی با شخصیت پارانویای دیگر آشنا شویم که تعمدا می خواهد وابسته به مشرقی دیگری شود، اینبار شاید به اسم شوریده گی! شیفته گی! پاشیده گی! پراکنده گی!فیلمی هدر شده در ظاهر به همان اندازه که شخصیت پردازی ها در سطح و ظاهر مانده
بزرگ ترین ضربه اما از ناحیه ای به فیلم وارد می شود که جیرانی بین رئال و سورئال گیر افتاده و فیلم نه رئال است نه سورئال
بازی بشدت بد رادان هم فیلم را بشدت نازل کرده
اما دو نکته مثبت
یک مهران احمدی بشدت خوب به جرئت بهترین بازی ای بود که از احمدی دیدم بخصوص در سکانس اولین ورود ش به فیلم که اتفاقاً بهترین دقایق فیلم هست
و دومی تابلو های آویخته به دیوار !

در نهایت با تمام نکات منفی جیرانی را هنوز دوست دارم ! :)
آخ آخ باورم نمیشه جیرانی چنین فیلمی ساخته باشه
غیرقابل تحمل بود
۰۴ دی ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
قبل از نظرم راجع به خود فیلم , باید بگم که فریدون جیرانی از کارگردان های محبوب من هست . تا قبل از خفه گی , آثار دغدغه مندی ساخته بود که تقریبا اکثرشون رو دوست داشتم و می پسندیدم اما با ساخت خفه گی , فهمیدیم که مسیر فیلمسازی این کارگردان عوض شده و قرار نیست که مثل قبل فیلم بسازه . جسارت جیرانی برای ساخت فیلم هایی از این جنس , آن هم در این زمان , واقعا قابل تحسینه , اما چرا باید فرم کلاسیک , نوع فیلمبرداری و قاب بندی ها, بازی های سرد و بی روح و دیگر مولفه های تکراری فیلم های جیرانی مثل ( شخصیت مشرقی , الکل , ...) بشه هویت یک فیلم و از نداشتن مفهوم و محتوای عمیق , ضربه بخوره ؟ چی میشه که بعد از گذشت نیم ساعت از فیلم صندلی ها کم کم خالی میشن و خیلی ها تحمل دیدن باقی فیلم رو ندارن ؟ برای خودم عجیب بود که دلیل این همه شباهت آشفته گی با خفه گی چیه ؟ چرا کارگردان اصرار به نشان دادن جهان ذهنی تاریکی داره که آدم های اون جز با عشق و جنایت نمی تونن کاری رو پیش ببرن؟ واقعا حیفه که تعدادی از کارگردان های ما به سمت ساختن فیلم هایی رفتن که فقط ظاهر متفاوتی داشته باشه و از معنا و محتوا و مفهوم تهی باشه ...
بسیار بسیار نقد دقیق و بجا و کامل و شفافی رو نوشتین
واقعا حیفه جناب جیرانی که به این سمت و سو رفت
۲۵ دی ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
اختلال وسواس فکری یا عملی ، یک اختلال اضطرابی مزمن است که با اشتغال ذهنی مفرط درمورد نظم و ترتیب و امور جزئی و همچنین کمال‌طلبی همراه است، تا حدی که به از دست دادن انعطاف‌پذیری، صراحت و کارایی می‌انجامد.
این تعریف او سی دی و دلیل کلافه شدن من بعد از ۱۵ دقیقه ابتدایی فیلم هست.
قاب بندی های کج و معوج که عامدانه به منظور ایجاد دلهره و حس تعلیق و البته متفاوت و خفن بودن کار شده برای من که تازه از تعریف بالا دچار حالت خفیفش هستم واقعا آزار دهنده ست.
سناریو سنگ بزرگی بود که بلند کردنش نصفه و نیمه انجام و بین زمین و هوا جا موند.
بازیگران سفارشی شدیدا توی ذوق می زدند.
دیالوگ های عمه و خاله مآبانه و سطحی صرفا برای روشن کردن موضوع حوصله سر بر و بدون مورد.
باز هم جمع بندی فیلم سرعتی و بدون پایه و بست کافی.
خلاصه که آنتونیو باندراس این دفعه حریف انجلینا جولی نشد و رکب خورد.
تنها جذابیت فیلم بنظر صورت بزک کرده مهناز افشار بود که اونم خودش یادآوره یکی دیگه س.

پ.ن
نسیم ادبی چه اصراری داره بره سمت سینما؟ جذابیت هاش در تئاتر به مراتب بیشتره..
فیلم خارجی تبدیل شده به ایرانی بود از نظر من فقط با کیفیت خیلی ضعیف و بد
۱۵ بهمن ۱۳۹۷
دقیقا خیلی توش ادا داشت که در عین حال ایرانیزه هم شده بود.
۱۵ بهمن ۱۳۹۷
خوشبختانه اخیرا در ظاهر فیلم های سینمایی شاهد تغییرات مثبت و رو به جلویی هستیم. کیفیت فیلمبرداری و تدوین با استفاده از تکنولوژی ها جدیدتری انجام میشه و جذابیت های بصری خیلی با رنگ و لعاب های امروزی منطبق تر شده، اما همچنان در بستر اصلی دچار کم توجهی فیلمساز به بستر اصلی فیلم و قصه خودش هستیم و به محض باز شدن زرورق زیبای دور فیلم با شکلات رنگ و رو رفته و خرد و خمیر و بد مزه سابق مواجه میشیم.

ایرادات قصه در خیلی از فیلم ها مستقیما فهم و شعور بیننده رو زیر سوال می بره و مشخص نیست عوامل مثلا حرفه ای سازنده این فیلم ها که تعدادشون هم کم نیست با این بودجه های میلیاردی چطور هیچکدوم متوجه چنین باگ های سطحی ... دیدن ادامه ›› نشدند...
لازم نیست شرلوک هولمز باشیم تا بفهمیم مرد مسن خدمتکار یک خونه که لنگان لنگان داره راه میاد نباید در صحنه بعدی بدو بدو بره و در رو باز کنه...
چطور این مورد می تونه از اهمیت کمتری نسبت به تبلیغ کت چرم بهرام رادان یا آرایش مهناز افشار یا فیلتر رنگ صحنه های مختلف اهمیت داشته باشه؟
شخصا به دلیل همین ایرادات از ۱۵ دقیقه اول فیلم دیگه قادر به همراهی نبودم.
عین همین موارد در خفگی هم وجود داشت و قابلیت های اون فیلم رو هم از بین برد. البته خفگی در حد فیلم کوتاه ۱۰ دقیقه ای بود اما آشفتگی با پرداخت درست و روند بهتر قصه کما اینکه می تونست فیلم بیاد موندنی و خوبی باشه..
۱۵ بهمن ۱۳۹۷
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
طراحی صحنه و جلوه های بصری خوب
من نفهیمیدم چرا داستان این فیلم باید در دهه ۴۰ - ۵۰ رخ بدهد، این قدیمی بودن فقط فضا رو برای ایجاد یکسری صحنه هایی با قاب خوب فراهم کرده بود و کارکرد دیگری نداشت.
بیشتر به فرم پرداخته بود و از متن غافل شده بود و فرم ش هم چون چیز خاصی برای من نداشت، در نتیجه نپسندیدم.

۲ از ۵
دقیقا موافقم با پرداختن بیش از حد به فرم فیلم از داستان جا مانده بود .
۱۲ بهمن ۱۳۹۷
ده 40 یا 50
من که اصلا همچین برداشتی نداشتم
کلا هیچ برداشتی نداشتم از فیلم
میشه یکی به من بگه اصلا فیلم چی میخواد بگه؟ شاید منم از جهالت دربیام .
آقای جیرانی ، فیلم قرمز رو واقعا شما ساختید؟
۱۵ بهمن ۱۳۹۷
فیلمنامه خوب،موسیقی متن عالی،فرم عالی،فقط چرا بهرام رادان اینقدر مصنوعی بازی کرد.مهران عالی
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید