آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال علی عبدالرحیم | دیوار
S3 : 18:58:55 | com/org
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
خیلی دوست دارم در حد ۲ دقیقه با داوران این
جشنواره بین المللی فیلم وایادولید اسپانیا معروف به "سمینسی" که جایزه <<بهترین فیلم>> بخش ویژه فیلم های اول و دوم رو برای خلق روایتی بی پرده، موثر و صریح!!!!!!!!! دادن، یک‌ گفتگوی غیر مسالمت آمیز سرپایی داشته باشم!!!!!!!!


آخه مگه کلیشه ای تر و احمقانه تر و بدتر از اینم میشه یه ملودرام آبکی و به قول فراستی《ماقبل فیلمی》ساخت؟!؟!؟!!
من واقعا باورم نمیشه کارگردان فیلمهای کوتاه قابل قبول و نسبتا خوب "نگاه" و "سکوت" (فیلم های کوتاه "امتحان" و "شاهد" رو چندان نپسندیدم) چنین معجون اعصاب خورد کن و مضحکی رو بسازه!
فیلمنامه (پر از دیالوگ های ابلهانه و تومخی) و بازی ها (واااااااااای از پژمان جمشیدی!!!!!!!!) و موسیقی و موقعیت های الکن و بی منطقی که نشون میده، مزخرف ... دیدن ادامه ›› محض هستن!
{{{بدترین افتتاحیه ی جشنواره ی این ۱۹ دوره ای که دارم میرم بودش در کنار "هفت ماهگی" هاتف علیمردانی😖😖😖😖😖😖😖😖}}}نمره ۰/۲۵ از ۱۰ (فقط برای یک سکانس از بازی سحر دولتشاهی)
توی این ۱۳ سال اخیر سه اجرا از نمایشنامه ی محشر "ملاقات با بانوی سالخورده" فردریش دورنمات به ترتیب به کارگردانی حمید سمندریان (۱۳۸۶) و هادی حجازی فر (۱۳۹۳) و پارسا پیروزفر (۱۳۹۸) تماشا کردم که اتفاقا یکی از ده بازی برتر بازیگر مرد تئاتر رو توی اجرای استاد سمندریان از پیام دهکردی دیدم. {البته اجرای حجازی فر عروسکی و نوآورانه بود و اون ۲ تای دیگه بیشتر به متن وفادار بودن. نکته جالبش اینه که همه شون توی سالن اصلی تئاتر شهر اجرا شدن و میزان دوست داشتن شون از قدیمی به جدید برام رتبه بندی میشه}
این اثر آخر محسن قرایی که یک گام بسیار بلند نسبت به دو فیلم قبلیش هست، اقتباس نسبتا آزادی از همین نمایشنامه هست و به نظرم خیلی خوب ایرانیزه شده بود.
ریتم فیلم خیلی خوب و‌ پویاست.
قاب های معرکه و چشم نوازی داره (البته فیلمبرداری و لنز استفاده شده ی فصل پایانی کاملا متفاوته. اتفاقا بزرگترین مشکلم با فیلم همین فصلش هست که منطق کاراکترها خیلی سست و تحمیلی تغییر می کنند و خیلی توی ذوقم زد و ۱/۵ نمره ازش کم کردم.
همه ی بازی ها قابل قبول و استاندارد هست (به جز باران کوثری که بیشترین ضربه رو از تیپ اغراق شده ای که توی فیلمنامه بوده خورده و باران هم اگزجره ترش کرد)، اما دیدن هیچکدوم از نقش آفرینی ها به WoW گفتن ختم نمیشه (برعکس فیلم قبلی محسن قرایی "سد معبر" که به نظر من بهترین بازی حامد بهداد ... دیدن ادامه ›› محسوب میشد)
در کل از دیدن این فیلم حرفه ای شسته و رفته ای که محسن قرایی ساخته لذت بردم و اون فحش ناموس دیروز رو شست و برد!😊
برام محاسنش از نقایصش خیلی بیشتر بود❤️
امیدوارم کارگردانش به این سیر صعودیش ادامه بده و فیلم های پخته تری با کمترین ناهمگونی و احساسات گرایی گل درشت بسازه🙏🙏🙏نمره ۷/۵ از ۱۰
سپهر امیدوار، محسن جوانی و حمیدرضا مرادی این را خواندند
Arman Abi و جعفر میراحمدی این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
<<نجات دهنده در گور خفته است>>

دیشب نهمین تئاتر رو از امیر رضا کوهستانی (یکی از کارگردان های محبوبم) دیدم و تا حدودی برام لذتبخش بود و بهش ۴ ستاره میدم.
(از سال ۸۴ و با دیدن "در میان ابرها" جزو تماشاگران ثابت آثارش شدم و برای من تا حالا تئاترهاش متوسط یا زیر متوسطی هم نبوده و کاملا از دیدنشون راضی بودم {دقیقا برعکس ۹۰٪ تئاترهایی که توی این ۵-۶ ساله ی اخیر دیدم})
توی این ۱۵سال که سیر آثارش رو دنبال می کنم، برام مهمترین شاخصه ی کارهاش پیشرو و مدرن بودن تئاترهاش بوده (چه اونایی که اقتباس کاملا آزادنه از آثار ادبی یا نمایشی بودن و چه اونایی که خودش نمایشنامه نویسش بوده) و آنچه برام بسیار دلپذیره اینه که این مدرن بودن کاملا در دل آثارش می شینه و به هیچ عنوان از جهان اثر خارج نمیشه.
همچنین همیشه لایه های زیرین تئاترهاش نسبت مستقیمی با مسائل و مصائب روز داره و برای من مصداق بارز هنرمندی ست که فرزند زمانه ی خودش هست؛ به عنوان مثال در تئاتر "در انتظار گودو" به مضامین ضد عفونی کردن (بدون اشاره ی مستقیم به کرونا) یا موضوع داغ خشونت و اجحافی که به زنان روا داشته میشه، می پردازه، بدون اینکه خدشه ای به هسته ی اصلی نمایشنامه وارد بشه.
همچنین یکی از نقاط قوت کارهای کوهستانی به نظرم، دیالوگ نویسی اش هست که تبحر زیادی توی دیالوگ نویسی های پینگ پونگی داره که ... دیدن ادامه ›› کمک زیادی به ریتم و جذابیت تئاترهاش می کنه.
از دیدن بازی الهام کردا و بیان و حسش (که البته برام یادآور کارکتر و بازیش توی "سه جلسه تراپی" افسانه ماهیان بود) حسابی کیفور شدم. بازی لیلی رشیدی و مهین صدری هم خوب بود. بازی مونا احمدی هم خیلی معمولی بود. خزر معصومی هم فقط در حد دو دقیقه تصویرش رو روی LED بود و فقط پیام آور گودو بود بدون حس و عملا بازی نداشت.
اون چیزی که پس از پایان تئاتر توی وجودم شعله می کشید و خاکستر میشد، انتظارهای عبثی هست که مخصوصا امسال چشم به راهش موندیم و هر چه بیشتر تقلا می کنیم و دست و پا می زنیم، بیشتر فرو می رویم.
پ.ن ۱: از تشویق پایانی و کامنت های با صدای بلند چند تا از تماشاگران، دریافتم این بود که نمایش رو زیاد دوست نداشتن (طبیعتا اثر ابزورد "در انتظار گودو" مورد پسند خیلی ها نیست و ملال آور بودن تئاتر زیاد تقصیر کوهستانی نیست)


پ.ن ۲: این اجرا از نمایشی که همایون غنی زاده سال ۹۲ توی سالن اصلی تئاتر شهر اجرا کرد، تلخ تر هست و از جذابیت کمتری هم برخوردار هست.


پ.ن ۳: این تئاتر کوهستانی جزو آثار محبوبم نیست و حاضر نیستم دوباره ببینمش (من "ایوانف" رو ۴ بار و "کوارتت" و "دیوار چهارم" رو ۳ بار دیدم) اما توی ۱۰۰ تا تئاتر اخیری که دیدم، مطمئنا جزو ۱۰تا نمایش برترم محسوب می شود.
موافقم شدید در مورد خود کوهستانی..
شاهکار بود در میان ابرها..
بازی معجونی و چند دقیقه قبلش در آکواریوم..
باران کوثری آن موقع ها نتوانسته بود تعادل بین بازی تئاتری
و مدیوم سینما ( دوربین) را درست اجرا کند..
برای تئاتر کم اغراق و برای سینما پر اغراق بود..
بازی بینابینی اش در هر دو برای من ... دیدن ادامه ›› قابل تحمل نبود..
الان بهتر شده.. همه جا سینمایی است!

بازی اش خوب بود و در مقابل بدن و بیان و اَکت معجونی
تو ذوق می زد..
و اما جمله آخر:
کوهستانی آخرین پدیده تئاتر ایران تا به امروز هست...
۲۲ شهریور ۱۳۹۹
علی عبدالرحیم
محمد جان متاسفانه اون اجرای جشنواره ای که میگی ندیدم. اما دیشب یه تئاتر شاهکار جمع و جور دیدم به اسم <<دوستان کمدی>> که بینهایت ازش لذت بردم❤❤❤❤❤❤❤ اگه ندیدیش حتما توصیه می کنم ...
به به
اتفاقا منم لذت زیادی ازش بردم.

میشه بهت دوتا کار دیگه هم که لذت بردم معرفی کنم؟ :)
فقرات بی ستون و حقایقی در مورد یک ماهی مرده
۰۱ مهر ۱۳۹۹
خوشحالم که تو هم این تئاتر فوق العاده رو دوست داشتی🤩🤩🤩


سعی می کنم اون دو کاری رو که بهم پیشنهاد دادی رو ببینم و همین جا نظرم رو بهت بگم محمد جانم😊
۰۳ مهر ۱۳۹۹
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
<<<<"وفاداری" تفنگیه که توی آینه به سمت خودت شلیک می کنی؛ اما "خیانت" همون تفنگه که به سمت پیشونیت گرفتی و شلیک می کنی>>>>

(یکی از بهترین دیالوگ های ... دیدن ادامه ›› تئاتر)
{{{سقوط یک نابغه ی لعنتی}}}
برای من سید محمد مساوات و رضا ثروتی دو کارگردان جوان پر از ایده و جنون و نبوغ هستند که آثار مساوات سابقا عزیز رو از "قصه ظهر جمعه" در سال ۹۳ دنبال می کنم (با این توضیح که تمام ۷ اثرش رو حداقل دو بار دیدم و رکوردم در مورد دیدین یک تئاتر مربوط به همین کارگردانه که "خانه وا ده" رو ۷ بار دیدم)
اما برسیم به اجرای امشب؛ برای من ۴۰ دقیقه ی ابتدایی کار باز پر از شعف و حیرت و شگفتی از این میزان دیوانگی و ایده های درخشان و تسلط در آمیزش ۲ مدیوم سینما و تئاتر که در هم منزوج شدند و یک تعریف جدیدی از تلفیق این ۲ هنر به تماشاگر میده!!! اما از لحظه ی عیان کردن فیلمبردار، اون ایده ها و متن و روند داستانی سطح کیفیشون خیلی افت می کنه و اون بازی متفرعنانه با تماشاگر بابت ۴ دقیقه و نیم سیاهی همراه با کانتر برای من تیر خلاصی بود که تمام اون حظی که از یک سوم ابتدایی کار بردم، مثل بالا آوردن شخصیت مرد تئاترتون از فرط شرب خمر (در مورد من از شدت تبختر کارگردان و تطویل بی مورد متنی که کشش این تایم را ندارد) بر منم حادث شد.

موخره: جناب سید محمد مساوات گرانمایه شما جزو استثنائات تئاتر امروز ما هستی!!! (منی که توی ۲۱ سال اخیر حدود ۱۵۰۰ تئاتر دیدم، با توجه به تجربیات خودم چنین ادعایی را دارم) حیفه که برند و سابقه ی درخشانت، دستخوش یکسری تعریف و تمجیدهای ناصواب بشود.
خواهشا از خودت و هنرت مراقبت کن که چشم امید افراد تئاتربین به شما و چند نمونه ی انگشت شمار دیگه هست در این آشفته بازار تئاتر معاصرمان که هر اتودی از چند دانشجو یا هنرآموز آموزشگاه ها رو به اسم تئاتر در هر پستویی (Black Box) یا با یکسری سلبریتی در سالن های لاکچری هتل های آنچنانی به خورد ما تماشاگران بینوا می دهند.

مخالفم شدیدا. دیگر هنر از این فرا تر نمیرود.
۰۱ دی ۱۳۹۸
بنده نوازی می کنی سید جان!
۰۵ دی ۱۳۹۸
یه عزیزی به نام اقای بهزاد میقانی نوشتن که دیگه هنر از این فراتر نمیرود ...یاد جمله ای افتادم در کتاب صد سال تنهایی که خوزه آرکادیو بوئندیا به ملکیادس وقتی که آهن ربا رو اگه اشتباه نکنم آورده بود گفت این انتهای علم بشریه و بیشتر از این وجود نداره ..در حالی که اهن ربا یه مسئله کاملا ساده و پیش پا افتاده در دنیای دیگه بود..خیلی این کامنت و نوع نگرش غم انگیزه ..و واقعا باید گفت بله ..هنر برای شما فراتر از این نخواهد رفت و در همین سطح نازل باقی خواهد ماند ..
۰۵ دی ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
بعد از مدتهای مدید که توی تیوال راجع به تئاتری نظری ندادم، به خاطر نظرات غیرمنصفانه ای که در مورد آخرین اثر کارگردان محبوبم [هنوز "اتاق ورونیکا"یش جزو ۵ تئاتر عمرم و "ویستک"اش جزو ۱۰ تئاتر عمرم و اجرای اول "فهرست"اش سال ۹۴ در سالن حافظ جزو ۲۰ تئاتر عمرم محسوب میشه] خوندم، تصمیم گرفتم چند خطی در مورد این اجرا بنویسم:همین اول بگم که به هیچ وجه انتظارم از این کار برآورده نشد و بهش ۳ ستاره بیشتر ندادم.

بزرگترین ایرادش عدم دراماتورژی و ریتم مناسب برای جذابیت بیشتر وجوه نمایشی این اثر سترگ ادبی هست . البته نیم ساعت ابتدایی، نوید کار کوبنده و درگیرکننده ... دیدن ادامه ›› ای میده که متاسفانه با اضافه شدن کاراکترهای تیپیکال و تخت با بازی های کاملا معمولی (که بیشتر به خاطر نقش های فاقد پیچیدگی و‌ جای مانور دادن هست تا کم گذاشتن بازیگرانی مثل آتیلا پسیانی و پانته آ بهرام و طناز طباطبایی و مینا ساداتی و مهدی سلطانی هست) رمق کار گرفته میشه و کاملا سطح کار افت پیدا می کنه؛ اما یک عامل باعث میشه تا آخر کار رو دنبال کنم و اونم بازی محشر بابک‌ حمیدیان بود که بی شک بهترین بازیش هست (تقریبا تمام کارهای تئاتری و سبنمایی و فیلم کوتاه و تلویزیونیش رو دیدم) که یک تنه بار اجرا رو به دوش می کشه. همچنین دکور کار که یک ساختمان روی سن دوار تالار وحدت بود، تنها مورد خلاقانه کار بود که برای کارگردانی مثل رضا ثروتی خیلی کمه! حتی اگه بخواد یک اجرای کلاسیک و عظیم از یک رمان‌ بزرگ ادبی رو بدون هیچ حشو و زوائد آوانگاردی داشته باشه.

آخرین نکته اینه که در تمام ۷ اثری که از رضا ثروتی دیدم، یک وجه مشترک وجود داره به نام <<جنون>> کارکترهای تئاترهایش که شاید تو این آخری این قضیه به اوجش رسیده باشه.

در انتها باید بگم این تئاتر از ۸۰٪ نمایش هایی که توی ۲ سال اخیر دیدم، قوی تر و قابل قبول تر بود و نه کیفیت اجرا و نه تماشاگرانی که امشب در کنارشون بودم ربطی به تئاتر های به اصطلاح لاکچری (مثل "الیورتویست" و "بینوایان" که دیدمشون) نداشت و اصلا عامدانه به سمت عامه پسند شدن حرکت نکرد و یک اجرای شسته رفته ی استاندارد کلاسیک خوب بود از این رمان جاودانه.
ورونیکا
اتاق ورونیکا
اتاق ورونیکای ثروتی

محاله یادم بره
۲۷ خرداد ۱۳۹۸
مرسی از جواب مفصلت علی جانِ عزیزم
متوجه منظورت هستم کاملا و اصلااااا فکر نمی‎کنم بی‎‌دلیل چیزی گفتی وگرنه نمی‌گفتم ازت انتظارم بالاس :)

اما منظورم در مورد اون 18تا پست دیگه که گفتی (که گفتی نظر خودمم بینشونه) اینه که درسته و مشخصه که ندیدیم کار رو و شایدم عمدتا نبینن کلا، اما اینکه مثلا رفته باشن نمره بدی داده باشن یا نظر بد راجع به خود نمایش، اینو یکم مطمین ... دیدن ادامه ›› نبودم بش
به نظرم آره همه می‌تونن راجع به نمایش نظر بدن، دیده باشن یا ندیده باشن، راجع به چرایی اجرای نمایش و قیمت و اینا..اما راجع به محتوای کار تا نبینن موافقم که نباید نطر بدن و قضاوت کنن، و درست می‌گی اینو

قربااانت شما عزیز و استاد مایی

ممنووونم..اتفاقا موقعی که می‌نوشتمش کاملا یاد خودت بودم :) :چشمک
۳۰ خرداد ۱۳۹۸
بهترین بازی بابک حمیدیان؟ چون 140دقیقه یک تنه کار رو برده جلو؟
به نظرم بازیش خیلی خوب بود ولی بهترین بازیش جای تامل داره، مخصوصا وقتی ویتسک و مکبث رو دیده باشی.
بازی پیام دهکردی هم خیلی خوب بود، بهناز جعفری و مهدی سلطانی هم خوب بودن
احرای خوبی بود و در مجموع دوست داشتم کارو و کشش لازم و جذابیت خودش رو داشت.
و حسرت ندیدن اناق ورونیکا و تن شوری و حتی اجرای اول فهرست دوچندان شد.
مکبث، عجایب المخلوقات، ویتسک و حالا جنایات و مکافات از بهترین تیاترهایی است که دیدم.
یاد مجید بهرامی زنده باشه.
۰۱ تیر ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
علی عبدالرحیم (hoboot)
درباره فیلم کوتاه سکون i
بوی حاتمی کیا رو میداد!!!(واقعا لزوم ساخت چنین فیلمهای تکراری و نخ نمایی رو نمی فهمم!!!!!!!
اون عزیزان ارزشی که اقدام به ساخت این دست فیلمها می زنند باید بدونند که از فرط تکرار و عدم پرداخت هنرمندانه بیشتر تاثیر ضد تبلیغ رو براشون داره)
محمد لهاک، نیلوفر ثانی، امیر، عباس الهی و شکوه حدادی این را خواندند
سپهر این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
علی عبدالرحیم (hoboot)
درباره فیلم کوتاه تنفس i
یک فیلم شعاری از جنس "گزارشگر" شبکه من و تو با یک تروکاژ خیلی ناشیانه و اذیت کننده ی صحنه ی پایانی!!!


تکمله:
شنیدم یک جایزه ی حقوق بشری هم برده!
☆☆☆قرار گروهی برای دوشنبه ۵/۱۱ تئاتر سوگواری قبل از مصیبت☆☆☆
با عرض سلام و ارادت به تمام دوستان قدیمی و جدید تیوالی که مدتهاست از حضور در جمع گرمتون در این گروه به خاطر مشغله ی خیلی زیادم محروم بودم؛ اما می خوام افتخار بدین و یک نمایش ایرانی و پر انرژی با یک تیم جوان و پر انگیزه و به کارگردانی یکی از قدیمی ترین اعضای تیوال کهبد خان تاراج همراهیم کنید تا بعد از مدتها دیدارها تازه شود و یک تجربه ی دلنشین را در کنار همدیگر داشته باشیم.


خواهشا دوستانی که تمایل به همراهی دارند خودشان بلیط تهیه کنند و در قسمت نظرات اعلام کنند.

چشم انتظارتونم عزیزان...
mona naghavi این را خواند
ابرشیر، محمد رحمانی و آرش رضایی این را دوست دارند
به به علی عزیز دوست خوبم.... به شرطی که حداقل ماهی یکبار در تیوال بنویسی و ما را از نعمتت در تیوال محروم نگذاری
۱۰ مرداد ۱۳۹۵
ابرشیر جانم من که از خدام هستش بتونم در خدمت شما بزرگواران باشم اگر این همه فشار کاری مجالی بدهد.


به روی چشم...
۱۰ مرداد ۱۳۹۵
آقای عبد الرحیم عزیز امکانش هست منو توی گروه تلگرامتون ادد کنین رومینای عزیز شما رو معرفی کردن به من
راستش من تازه تو تیوال عضو شودم دوستان اینجا بصورت گروهی با هم بلیت تهیه میکنند و مثلا گروهی در تلگرام دارند برای آشنایی و انتخاب نمایش؟
۲۰ شهریور ۱۳۹۵
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
☆☆☆☆☆☆قرار گروهی☆☆☆☆☆☆با سلام و ارادت نسبت به تمام عزیزان تیوال و یکسری از قدیمی ترین ها و بهترین هاشون که برای شنبه 5 دی ماه می خواهند یکی از متن های نمایشنامه نویس بزرگ برتولت برشت را خوانشی هنرمندانه داشته باشند.
به همین جهت پس از مدتها تصمیم گرفتم یک قرار گروهی باشکوه برایش بگذارم.
به همین منظور از تمامی دوستان تیوالی دعوت به عمل می آورم که در این تجربه لذت بخش و جذاب ... دیدن ادامه ›› همراهیم کنند.
منتظر دیدن تک تکتون هستم:
شنبه سانس 6 در تماشاخانه باران
(بعد از اجرا هم می مونم تا عزیزان سانس 8 رو هم زیارت کنم.)☆☆☆بشتابید☆☆☆
☆☆☆بشتابید☆☆☆
●●●●●●●که درنگ جایز نیست●●●●●●●●●
درود به علی عزیز و نازنین ..
۰۱ دی ۱۳۹۴
من هم ساعت 8 خدمت میرسم.
۰۵ دی ۱۳۹۴
صمیمانه از تمام دوستان عزیز و گرانقدرم که دنیایی می ارزند، سپاسگزارم که ما رو تنها نذاشتن و همراهیمون کردن . همیشه باشید عزیزانم
۰۵ دی ۱۳۹۴
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
- پیر : وقتی نمی دونم یه چیزی کجاست، دیوونه می شم!


* * *


- ونسان : پاشو کاتالوگ بچه رو ببین


* * *


- ونسان : ارسطو از غار بیا بیرون.
- پیر : اون افلاطون بود!
- ونسان : نه ارسطو هم بود! نیومدش بیرون!!!


... دیدن ادامه ›› * * *


- ونسان : پیر سگی نیست، گربه ایه!!!


* * *


- پیر : جایگاه قاتل بودن منو گرفت!


* * *


- کلود : معطرم، گی ام؟!؟!؟!


* * *


- کلود : من یه روزم نمیشه به باباتون فکر نکنم!!!
عالی بود.
مخصوصا پیر : جایگاه قاتل بودن منو گرفت!
۰۵ مرداد ۱۳۹۴
معطره، گی ام؟
۰۶ مرداد ۱۳۹۴
روزی نبودش که به فکر باباتون نباشم
۰۷ مرداد ۱۳۹۴
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
به به چه خبر مسرت بخشی!
عزیزان تیوالی مجددا یک نمایشنامه خوانی دیگه که یقین دارم (با تعریفهایی که از شاهین نصیری عزیز از بابت نمایشنامه ی این کار شنیدم) از کار قبلی قوی تر و حرفه ای تر و بهتر ظاهر خواهید شد را می خواهند اجرا کنند.
از الان لحظه شماری می کنم برای دیدن این نمایشنامه خوانی...
امیدوارم یک اجرای عااااااااالی رو ازتون ببینم و شاهد درخشش همگی شما رفقای جان باشم..
با آرزوی بهترین ها برای تک تکتون...پ.ن: فقط یه خواهش دارم که یک اجرای دیرتر از زمان حاضر هم اضافه بفرمایید تا برای افراد پر مشغله ای مثل بنده، امکان اومدنم سهل الوصول تر باشه.
تبریک تبریک تبریک

با علی بابت ساعت دیرتر موافقم ، البته من از هول دیدن کار همین ساعت رو تهیه کردم :)
انشالا چشمم به دیدار همه دوستان گلم من جمله شما علی عزیز و میترای نازنین روشن بشه
۰۶ خرداد ۱۳۹۴
منظورم فقط افراد مشخصی هستند که به نظرات من جواب می دهند همیشه...راستی ممنون که به نظرم جواب دادی منفی!!:)
۳۰ تیر ۱۳۹۴
من با اون قسمت از نظرت که میگی : "آثار ایشون بیشتر تکیه بر بار اقتباس و نوستالژیه ،آکنده از ممیزیهایی که صرفا با هدف جذب گیشه و دیده شدن و زبانزد شدن ایشون وجود داره و جالبه که خیل عظیمی از تماشاچیان به خاطر این B 6 هاست که هستند!" مخالفم!
من 12 سال هستش که کارهای محمد رحمانیان از "آواز قو" و " فنز" و "عشقه" رو دنبال می کنم تا نمایشنامه خوانی "مجلس ضرب زدن" و "شب سال نو" و "سینماهای من" و به توانایی های این فرد در نوشتن متن و کارگردانی ایمان دارم! اما متاسفانه بعد از برگشتش از کانادا فقط برای اجرای اول نمایشنامه خوانی "شب سال نو" و "مجلس ضربت زدن" و تاترهای "آرش ساد" و سه اپیزود "ترانه های قدیمی" و "دو اپیزود "ترانه های محلی" و تاتر-کنسرت "در روزهای آخر اسفند" این فرد وقت و انرژی گذاشته و بقیه ی کارهاش فرسنگها از اون محمد رحمانیان که می شناختم فاصله داشته است. ولیکن با این اوصاف من ازش قطع امید نکردم و به خاطر عبور از ممیزی ها به دیدن تاترهاش نمی رم!
۳۰ تیر ۱۳۹۴
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
*******جلسه نقد و گفتگو درباره تئاتر "در اعماق"**********
آخرین ساخته مصطفی عبدالهی


با حضور تعدادی از عوامل تئاتر و یکسری کاربران تیوال
[پنجشنبه 7 خرداد ساعت 15 - 17]

<<آدرس: خ ملاصدرا خ شیخ بهایی شمالی خ صائب تبریزی غربی پ 34 موسسه پارسا>>


(((منتقدین: کیارش خوش ... دیدن ادامه ›› باش - بابک نیستانکی)))


لازم به ذکر است باشگاه فیلم و تئاتر که توسط یکسری از بچه های قدیمی تیوال من جمله کیارش و مصطفی بیگ محمدی و فائزه جابیک و بنده ی کمترین چندی ست که فعالیتش را در قالب وبلاگ <<ایران کریتیک>> http://iran-critique.blogsky.com/ و جلسات نقد اصولی و علمی تأترهای مهم در حال اجرا و فیلمهای مهم تاریخ سینمای جهان و ایران آغاز کرده که حضور شما عزیزان باعث رونق هر چه بیشتر این جلسات و تداوم این حرکتی است که ما در آغاز راهش هستیم.
از تک تک شما عزیزان تیوالی دعوت می کنم تا در این جلسه حضور داشته باشید تا از نظرات و نقدهایتان بتوانیم بهره ببریم.
به امید دیدارتان...

جسارتأ این دوستان عاشقانه های نا آرام رو نقد کنند، بهتر نیست؟
۰۶ خرداد ۱۳۹۴
من‌هم‌بیام می توانم نقد کنم آقای عبد الرحیم و یا فقط شما و دوستانتان نقد می کنید؟؟؟
۱۰ خرداد ۱۳۹۴
نادیا جان ما در جلساتمون نقد و نظر تک تک حضار رو ازشون می پرسیم و می شنویم.
۱۰ خرداد ۱۳۹۴
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
[این مطلب قسمتهایی از نمایش را امکان دارد لو بدهد]با وجود بازخوردهای منفی دوستان تیوالی ام دیشب به دیدن این تأتر رفتم و از دیدنش پشیمان نشدم و چه بسا در بعضی لحظات از کار لذت هم بردم؛ به همین جهت بعد ... دیدن ادامه ›› از 7ماه که قریب به 38مرتبه تأتر رفتم (تأتر "خانواده" را 3 بار دیدم و نمایش های "سیستم گرون هلم" و "آخرین نامه" را مجددا دیدم) بر آن شدم تا نکاتی مربوط به این نمایش را با شما خوبان مطرح کنم (این نوشته تقدیم می شود به <<بانو نسیم حاج خانیان>> و <<وحید خان هوبخت>>) :در ابتدا باید این نکته را متذکر شوم که تأتر "کامنت" به هیچ عنوان ساختار کلاسیک و قاعده مندی همچون سایر نمایشهایی که به روی صحنه سالن های تأترمان می روند، ندارد و به گمانم علت اصلی ارتباط برقرار نکردن اکثر مخاطبین با این اثر به همین آوانگار بودن و گسستگی معنایی و پیچیدگی روایی و نداشتن یک نمایشنامه ی منسجم با یک روایت خطی و فاصله گذاری تعمدی متن فاقد مضمون سر راست و اجرای پیچیده و موازی دو موقعیت مختلف تمرین نمایش و خود نمایش که متشکل از دو برش داستانی کوتاه بی ارتباط به هم با مایه های پر رنگ خشونت اجتماعی و درگیری و روان پریشی و آزار و اذیت های سادیسمی که در همان یک ربع ابتدایی نمایش بیان می شود، می باشد.
اما حالا برویم سراغ خود تأتر که دومین تجربه ی یوسف باپیری در حوزه ی تأتر مستند به حساب می آید.
فقط در مورد تأتری که حدودا 2سال پیش در تالار مولوی تقریبا با همین تیم (یازیگرانش نوید محمدزاده ، هوتن شکیبا و بهرام افشاری و ... بودند، همچنین تهیه کننده اش محمد قدس بود که هیچکدامشان شهرت و محبوبیت امروزشان را نداشتند) به نام "ویران" اجرا شد، بر خلاف نظر برخی از دوستانم که آن کار را دیده اند و معتقدند که نسبت به این تأتر اخیر قوی تر و بهتر بوده، باید بگویم این نظرات ناشی از هیجانی هستش که آن زمان تماشاگران از بازی های رئال و تأثیرگذار بازیگران کمتر شناخته شده ی آن روز داشتند و نوع روایت بکر و دست اولی که تجربه اش نکرده بودند و استفاده از شعرخوانی قدیمی و تیپ سازی و خط داستانی روشن و مشخص و به طور کل پارامترهای عامه پسندتری که در آن کار قبلی وجود داشت؛ وگرنه نمایش "کامنت" اگر قدم رو به جلویی برای کارگردانش نباشد، مطمئنا پسرفتی نیز محسوب نمی شود و به اعتقاد من این کار نسبتا هوشمندانه تر و چند لایه تر و حرفه ای تر می باشد.
این نمایش به نظر من به سه بخش قبل از رفتن نوید / جایگزین شدن نوید با بهار / بازگشت نوید تقسیم می شود.
دکور که مربع بزگی متشکل از 16 مربع کوچکتر در کف صحنه هست و با حرکت دوار بازیگران اولین پارادوکس اثر را رقم می زند (مربع و دایره) تا بازی های مختلف و متنوعی که بسته به موقعیت کاراکترها در سه بخش ذکر شده با صندلی ها بازی می شود. در بخش اول با ایستادن روی صندلی و حمل کردنش صرفا تمرین تأتر انجام می شود و در بخش دوم چگونگی حرکت با صندلی عامل یکسری از تنش ها و لجاجت ها و اصطکاک ها هستش! (مخصوصا عصبیت بهرام در زودتر نشستن روی صندلی و گفتن دیالوگش) و در بخش پایانی که صندلی بازی مشخص کننده ی فرد پاسخگو به سوالات شخصی و چالشی اعضای دیگر گروه به منظور حضور یا عدم حضور در گروه نمایشی و صحنه ی پایانی که با نشستن آن چهار نفر بازیگران اصلی تأتر انتخاب می شوند.
لباسهای بازیگران هم که به صورت تکه تکه خلاقانه طراحی شده که در ابتدای دیدنشان این ویژگی قابل تشخیص نیست و هر چه پیش می رویم با تنگ تر شدن عرصه بر آنها و خشونت عریان ترشان تکه های بیشتری از لباسها کنده می شود که مبین آشکارسازی درون پرتلاطم و پر از سوتفاهم و تناقضات شدید رفتاری و سبعیت و ناسازگاری در تعامل با همدیگر هستش.
حتی تنبیهی که برای اختلال در تمرینی که دارند انجام می دهند توسط کارگردان با دیکتاتوری و تحکم در دو بخش ابتدایی در حال شدت گرفتن می باشد و از زدن سیلی در بخش اول به پاشیدن آب در قسمت دوم به همه ی بازیگران تبدیل می شود و دستور تکرارهای مکرر یک حرکت یا بیان یک دیالوگ توسط کارگردان که فقط ما صدایش را می شنویم و همین امر بر اعصاب خوردی مخاطب بیشتر می افزاید و در بخش انتهایی که اوج تنش بین بازیگران برای ماندن در گروه یا حذف شدنشان با فحاشی و درگیر شدن و تحقیر و بیرحمی انجام می پذیرد و نشان دهنده ی جبر گریزناپذیری است که تمامی بازیگران با آن دست به گریبانند، نشان از لایه های زیرینی می باشد که نمایشنامه نویس برای موقعیت های مختلف ترسیم کرده و کارگردان به نحو احسن آنرا اجرا کرده.
در انتها هم باید از بازی پخته و کنترل شده و کاملا در خدمت کار تمامی بازیگران به جز بهار کاتوزی یادی بکنم که اجرای بی نقص آنها باعث به ثمر نشستن این کار شده است و انرژی زیادی گذاشته بودند (به نقل از کارگردات 6-7 ماه تمرین کرده بودند و از هماهنگی و قدرت انتقال حسشون و درگیر کردن تماشاچی و گیج شدنش در اینکه این قسمت از نمایش بداهه می باشد یا تمرین شدهبسیار موفق عمل کردند و به همه شون دست مریزاد می گویم.)

پ.ن1: دیدن دیشب این کار یک لطف مضاعف هم برای من که از طرفداران پر و پاقرص نوید محمدزاده هستم داشت که تولدش بود و در آخر توسط کارگردان اعلام شد.

پ.ن2: وقتی تماشاخانه ایرانشهر برای این کار بلیط 25000تومانی در نظر می گیرد، حداقل توقعی که هستش داشتن یک صندلی در شأن یک تماشاگر تأتری هستش، نه اینکه رو سکوهای چوبی رو با یکسری میخ ابری کنند و با ماژیک روش شماره بنویسند!!! واقعا این کارشون تأسف برانگیز و توهین آمیز هستش و امیدوارم هر چه زودتر صندلی های 4ردیف عقبی از این حالت خارج بشه.
من هم دیشب این تاتر رو دیدم. به نظرم عالی نبود اما خوب بود. اما من ارتباط بین کشتن آذر و اون داستان اسیدپاشی رو نفهمیدم! تا اونجایی که من متوجه شدم همه اینها اعترافات یک قاتل یا متهم به قتل بوده که در کل داستان به صورت پراکنده تکرار شده و در آخر تاتر، به صورت مرتب و بامعنی بیان شد. درسته؟!
۱۹ فروردین ۱۳۹۴
علی جان نگاه و منش تو بزرگوار عمیق و عقلانی و خردمندانه است..عزیزی
۲۲ فروردین ۱۳۹۴
@علی عبدالرحیم
بسیار سپاسگزارم از لطفت
خیلی خوشحالم که خیلی از نمایشهایی که من سعادت داشتم در کنار دوستان باشم را پسندیدید.
۲۲ فروردین ۱۳۹۴
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
********** قرار گروهی برای دیدن تأتر "سیستم گرون هلم" ***********

یا سلام و درود خدمت شما بزرگواران. من این تأتر بسیار خوب و حرفه ای با یک متن عالی و قصه ی پیچیده و جذابش و بازی های بسیار قوی و کارگردانی سنجیده علیرضا کوشک جلالى نازنین رو در تیر ماه امسال دیدم و لذت وافری بردم، به همین منظور تصمیم گرفتم این حظ رو دوباره در جوار شما عزیزان تجربه کنم؛ به همین منظور برای جمعه ی هفته ی آینده مورخ 93/11/24 در اجرای مجدد این نمایش تأثیرگذار این قرار گروهی ترتیب دادم.
مشتاقانه منتظر دیدن تک تک دوستان خوبم هستم.
به امید دیدارتون...


دوستان این هم لینک خرید بلیط : http://www.tiwall.com/store/systemgronholm
خیلی هم عالی. من که این جمعه میرم ولی امیدوارم به دوستان خوش بگذره :)

فقط یک پیشنهاد جناب عبدالرحیم: لطف کنید و لینک صفحه نمایش رو هم در پست بگذارید که دوستانی که مایل هستند همینجا کلیک کنند و سریع بلیتهای خودشون رو بخرند. ببخشید فضولی کردم! :))
۱۵ بهمن ۱۳۹۳
ایشالا به احتمال قوی برای دوشنبه ی آینده برای تأتر "ملی" قرار گروهی خواهم گذاشت.
۰۶ اسفند ۱۳۹۳
"ملی" خیلی خوب بود! امیدوارم به دوستان خوش بگذره :)
۰۶ اسفند ۱۳۹۳
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
دوستان یک سوال فنی برام به وجود اومده:

چطوری می شه هر روز به مدت 21روز، اون هم با 2اجرا مجموعش بشه:
"این نمایش ۲۰ اجرا بوده و تمدید نخواهد شد"؟؟؟؟؟!؟!؟!؟!!؟!؟!!؟!؟!!؟!؟!؟!؟
خیلی ممنون آقای عبدالرحیم!
اما متاسفانه شما به فرم کار که در ایران بی سابقه است آشنا نیستید و مدام نمیفهمید، من نمیدنم ادبیات فارسی هم فهمیدن داره آخه؟!
هی بیاید به تعداد اجراها گیر بدید و اینکه جای نشستن نبود خب که چی نبود که نبود، من خودم مهندسم.
این آمار سرانه مطالعه پایین را چه کنیم؟ متاسفانه در این کشور مخاطبان تئاتر مطالعه ندارند و فقط سازندگان تئاتر کتاب میخوانند.
شما شاهنامه و منطق الطیر را چطور میخوانید؟ سعدی و سهروردی را چطور؟بهلول و ملانصرالدین هم میخوانید؟ یا شاید نمیخوانید؟!
۲۷ دی ۱۳۹۳
ببین حالا یه بار عشقولانه در کردم باهات
تو رو فقط باید ...
مجتبی تو هم سوسه نیا این وسط توو آتیش این بحث فقط خودت میسوزی!
۰۱ مرداد ۱۳۹۴
چشم هادی جان چشم داداش:-)
۰۴ مرداد ۱۳۹۴
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
قرار گروهی تأتر ***کمد دیواری***


سلام به تمام دوستان تیوالی. برای روز یکشنبه 21 دی ماه ساعت 6 عصر با <<33% تخفیف>> و قیمت بلیط 10هزار تومان تمایل به دیدن این درام اجتماعی که من تمریناتش رو دیدم و از سوژه و بازیهای خوبی برخورداره و خلاقیت های هنری به وفور در آن دیده می شه، به تماشاخانه سه نقطه دعوت می کنم.
دوستانی که قصد همراهی دارند با شماره موبایلم: 09125095375 تماس بگیرند تا هماهنگی های لازم رو انجام بدم. مشتاقانه منتظر حضور گرمتون هستم...
سپاس فراوان!
۱۷ دی ۱۳۹۳
سلام آقای عبدالرحیم
ممنون بابت زحمات هماهنگی هاتون
موفق و پایدار باشید
۲۰ دی ۱۳۹۳
@فرزام جان: منم بسیار دلتنگتم رفیق! ایشالا توی جشنواره ی 22 روز دیگه با همدیگه کلی فیلم می بینیم و حالشو می بریم!

@جواد عزیز: بسیار خوشحالم که همراه امید فردا می بینمتون رفقای قدیمی و شفیق...

@کیانا جان: ارادتمندیم شدید مدید!!! ایشالا در قرارهای آتی بتونم دوباره ببینمت.

@نازی جان: شرمنده ی اخلاق ورزشکاریت که به جای من زحمت پاسخگویی به دوستان رو می کشی دوست خوبم:)))

@خانم زهرا.ش: سپاسگزار از بذل توجه شما. ایشالا بتونیم توی این قراها زیارتتون بکنیم.
۲۰ دی ۱۳۹۳
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
روی سر در زهرا پلاکارد زده بودن که : "به آغوش شهیدپرور زهرا خوش آمدید!"

(البته مطمئن نیستم عینا همینو می گفت یا نه.)
علی جان چه حیف نرسیدم به این کار
۰۸ دی ۱۳۹۳
خیلی چچاکریم مهندس
تموم شد دفاعمو انجام دادم خداروشکر :)
۰۸ بهمن ۱۳۹۳
خدا رو شکر.
موفق و پاینده باشی رهام عزیز. :))))))
۰۸ بهمن ۱۳۹۳
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
نظرسنجی شماره 14 بهترین فیلمهای تاریخ سینمای ایران (فینال)
به پایان آمد این دفتر... ولیکن این رود خروشان سینما همچنان جاری ست و به آثار سترگ و ارزشمندش روز به روز اضافه می شود و لیست فیلمهای محبوبمان پیوسته در حال تغییر می باشد. پس از حدود سه ماه که از اولین شماره ی نظرسنجی "بهترین فیلمهای تاریخ سینمای ایران" می گذرد و بالای 100 نفر از کاربران تیوال استقبال بی سابقه ای از آن به عمل آوردند، به ته خط رسیدیم و با شما عزیزان 366 عنوان از فیلمهای 50 ساله ی این مرز و بوم رو دوره کردیم و از عشقبازی ها و خاطرات شیرینی که با این آثار ماندگار و تأثیرگزار داشتیم گفتیم و کلی حس نوستالژیک و بحث های عمیق و تخصصی در نظرات ابراز شد که برای من بسیار گرانسنگ و ارزشمند ... دیدن ادامه ›› بودند.فقط ذکر 3 نکته در این آخرین نظرسنجی رو لازم می دونم:

1) از ذکر تعداد آرای این 50 عنوانی که به فینال راه یافتند، اجتناب کردم تا تأثیری در رأی های آخرین نظرسنجی نداشته باشد.
2) مهلت شرکت در این شماره از نظرسنجی هم تا پایان روز <<< 27 آذر>>> می باشد؛ چرا که
نتیجه ی این ماراتن در 4 دی ماه اعلام می شود و 20 فیلم برتر تاریخ سینمای ایران از دیدگاه عزیزانی که در این 14 نظرسنجی حضور فعال و مؤثری داشتند، با یکسری اطلاعات هیجان انگیز دیگه خدمتتون اعلام می شود.
3) جا داره از یکسری دوستان فرهیخته و نازنینم که نظرات و پیشنهادها و نقدهاشون برای من راهگشا و دلگرم کننده بود، یک تشکر ویژه داشته باشم:
حسین کوهی ، مصطفی بیگ محمدی ، ابرشیر ، شاهین نصیری ، امید داوودی ، فائزه جابیک ، مریم عظیمی ، ماهور ابراهیمی ، مینا ابراهیمی ، غزاله کهن دل ، محمد هادی ملک ، حسام الدین حیدری ، فرزام قدیری نیا ، شاهین باقری ، آرش رضایی و امیرحسین.
›› تا ۲۰ پاسخ


تا حالا تو نظر سنجیت اول نشده بودم خیلی حال داد :)
۱۶ آذر ۱۳۹۳
(((انتخاب تئاتر سال 1393 در تیوال)))
نتایج تااین لحظه:تعداد شرکت کنندگان 76 نفر
(جهت شرکت در نظر سنجی به پروفایل بنده مراجعه شود.با تشکر)
(اتمام نظر سنجی در تاریخ شنبه 23 اسفند ساعت 23)

1.خانه.وا.ده 43 درصد آرا

2.مرگ فروشنده و هم هوایی (هر کدام 36 درصد آرا)

3.سقراط 24 درصد آرا

4.بر پهنه دریا 22 درصد آرا

5.شکلک 21 درصد آرا

6.زندگی در تئاتر و ترانه های محلی (هر کدام 20 درصد آرا)
۲۲ اسفند ۱۳۹۳
به نظرم جای فیلم هایی مثل قارچ سمی یا سگ کشی با اون دیالوگ های جذابشون خالیه
۲۰ شهریور ۱۳۹۵
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
نظرسنجی شماره 13 بهترین فیلمهای تاریخ سینمای ایران (مرحله دوم)


<< محصولات 1376 الی 1393>>

*******سومین شماره ی نظرسنجی مرحله ی دوم *********


(با عرض شرمندگی به خاطر غیبت کبرای بنده به خاطر مشغله های بسیار سرسام آور و طاقت فرسای کاری و سوتی نافرم اینجانب بابت 8 عنوان فیلمی که به اشتباه در ... دیدن ادامه ›› نظرینجی قبلی جزو کاندیدا قرار دادم!!! اون فیلمها به شرح : "آب و آتش" / "باد ما را خواهد برد" / "دختری با کفشهای کتانی" / "دیوانه ای از قفس پرید" / "لاک پشتها هم پرواز می کنند" / "متولد ماه مهر" / "مرسدس" و "مهر مادری" بودش که در اعلام اولیه جزو صعود کننده ها به مرحله نیمه نهایی بودند، اما نهایتا به لیست 138تایی مرحله ی دوم راه نیافتند!)
با سلام و درود خدمت شما عزیزان دل که توی این سه ماهی که از اولین شماره ی نظرسنجی "بهترین فیلمهای تاریخ سینمای ایران" می گذره، پیوسته یاور و همراه من بودید و با تشویق ها و انتقادات و رهنمودهایی که داشتید، باعث دلگرمی و رفع کاستی ها و اشکالات این رأی گیری شدید.
امیدوارم با مرور این 366 عنوانی که توی این ده شماره انجام شد، یک یادآوری کوتاه و گذرا از این گنجینه ی ارزشمند و غنی سینمای خلاق و اندیشمند و جدی این مرز و بوم که جزو معدود داشته های ملی امروزمان می باشد، شده باشد و نور امیدی به فردای سینمای بلاتکلیف و بیمارمان بتاباند.
از آنجایی که همراهی شما بزرگواران در شماره های اخیر نظرسنجی بیش از انتظار بنده ی حقیر بود، لذا به ناچار از فیلمهایی که 7 و 8 رأی آورده بودند و قبلا در قسمت نظرات خبر صعودشان به مرحله ی دوم رو داده بودم به خاطر محدودیت کاندیدا در هر شماره ی نظرسنجی (حداکثر 50 گزینه) به ناچار حذفشان کردم که در همین جا از تمام شما سروران عذرخواهی می کنم..
اما 138 عنوان فیلمی که به این مرحله صعود کردند با تعداد آرایشان به ترتیب ذیل می باشد:
1- جدایی نادر از سیمین ( 53 رأی )
2- آژانس شیشه ای ( 44 رأی )
3- اینجا بدون من ( 44 رأی )
4- مارمولک ( 40 رأی )
5- هامون ( 40 رأی )
6- گذشته ( 38 رأی )
7- مادر ( 38 رأی )
8- درباره الی... ( 36 رأی )
9- اجاره نشین ها ( 34 رأی )
10- اسب حیوان نجیبی است ( 34 رأی )
11- چهارشنبه سوری ( 34 رأی )
12- سوته دلان ( 33 رأی )
13- لیلا( 33 رأی )
14- سگ کشی ( 32 رأی )
15- عروس آتش ( 32 رأی )
16- قیصر ( 31 رأی )
17- گاو( 31 رأی )
18- لیلی با من است ( 31 رأی )
19- بچه های آسمان ( 30 رأی )
20- گوزنها ( 30 رأی )
21- مهمان مامان ( 30 رأی )
22- یه حبه قند ( 30 رأی )
23- باشو غریبه کوچک ( 29 رأی )
24- هیچ ( 29 رأی )
25- پذیرایی ساده ( 28 رأی )
26- ماهی و گربه ( 28 رأی )
27- روسری آبی ( 27 رأی )
28- ورود آقایان ممنوع ( 27 رأی )
29- کلاه قرمزی و پسرخاله ( 26 رأی )
30- قرمز( 26 رأی )
31- طلا و مس ( 26 رأی )
32- ارتفاع پست ( 25 رأی )
33- بی خود و بی جهت ( 25 رأی )
34- خانه دوست کجاست؟ ( 25 رأی )
35- طعم گیلاس ( 25 رأی )
36- اعتراض (رأی 24 )
37- پله آخر ( 24 رأی )
38- دربند ( 24 رأی )
39- شب یلدا ( 24 رأی )
40- بوتیک( 23 رأی )
41- پرسه در مه ( 23 رأی )
42- زیر پوست شهر ( 23 رأی )
43- آدم برفی ( 22 رأی )
44- سارا ( 22 رأی )
45- مسافران ( 22 رأی )
46- حوض نقاشی ( 21 رأی )
47- روبان قرمز ( 21 رأی )
48- سنتوری( 21 رأی )
49- ناخدا خورشید ( 21 رأی )
50- آسمان زرد کم عمق ( 20 رأی )
51- پری( 20 رأی )
52- خیلی دور ، خیلی نزدیک ( 20 رأی )
53- درخت گلابی ( 20 رأی )
54- دلشدگان( 20 رأی )
55- دهلیز ( 20 رأی )
56- نفس عمیق( 20 رأی )
57- از کرخه تا راین( 19 رأی )
58- بادکنک سفید ( 19 رأی )
59- شبهای روشن ( 19 رأی )
60- شهر زیبا ( 19 رأی )
61- من ترانه پانزده سال دارم( 19 رأی )
62- برف روی کاجها ( 18 رأی )
63- پرده آخر ( 18 رأی )
64- داش آکل ( 18 رأی )
65- دوزن( 18 رأی )
66- سرب ( 18 رأی )
67- شوکران ( 18 رأی )
68- کاغذ بی خط ( 18 رأی )
69- کمال الملک ( 18 رأی )
70- خانه ای روی آب ( 17 رأی )
71- رگبار ( 17 رأی )
72- شاید وقتی دیگر ( 17 رأی )
73- شهر موشها ( 17 رأی )
74- مرگ یزدگرد ( 17 رأی )
75- به رنگ ارغوان ( 16 رأی )
76- خط ویژه( 16 رأی )
77- دایره ( 16 رأی )
78- عروس ( 16 رأی )
79- دونده ( 16 رأی )
80- سعادت آباد ( 16 رأی )
81- طلای سرخ ( 16 رأی )
82- بوی کافور ، عطر یاس ( 15 رأی )
83- میم مثل مادر ( 16 رأی )
84- بانو ( 15 رأی )
85- رقص در غبار ( 15 رأی )
86- رنگ خدا ( 15 رأی )
87- ناصرالدین شاه آکتور سینما ( 15 رأی )
88- بوی پیراهن یوسف ( 14 رأی )
89- چیزهایی هست که نمی دانی ( 14 رأی )
90- خواهران غریب ( 14 رأی )
91- دایره مینا ( 14 رأی )
92- ضیافت ( 14 رأی )
93- گیلانه ( 14 رأی )
94- من مادر هستم ( 14 رأی )
95- هنرپیشه ( 14 رأی )
96- هفت دقیقه تا پاییز ( 14 رأی )
97- به همین سادگی ( 13 رأی )
98- بای سیکل ران ( 13 رأی )
99- تنها دو بار زندگی می کنیم ( 13 رأی )
100- چند کیلو خرما برای مراسم تدفین ( 13 رأی )
101- کافه ترانزیت ( 13 رأی )
102- کسی از گربه های ایرانی خبر ندارد ( 13 رأی )
103- کندو ( 13 رأی )
104- بی پولی ( 12 رأی )
105- پرنده کوچک خوشبختی ( 12 رأی )
106- دایره زنگی ( 12 رأی )
107- دندان مار ( 12 رأی )
108- کنعان ( 12 رأی )
109- حکم( 12 رأی )
110- خواب سفید( 11 رأی )
111- خون بازی ( 11 رأی )
112- دزد عروسکها ( 11 رأی )
113- روز واقعه( 11 رأی )
114- زندان زنان ( 11 رأی )
115- زیر درختان زیتون( 11 رأی )
116- سلطان ( 11 رأی )
117- ملکه( 11 رأی )
118- نرگس( 11 رأی )
119- آقای هالو( 10 رأی )
120- چریکه تارا( 10 رأی )
121- خشت و آینه( 10 رأی )
122- دوئل ( 10 رأی )
123- زندگی مشترک آقای محمودی و بانو ( 10 رأی )
124- شازده احتجاب( 10 رأی )
125- گاهی به آسمان نگاه کن( 10 رأی )
126- آرامش در حضور دیگران ( 9 رأی )
127- آفساید ( 9 رأی )
128- آواز گنجشکها( 8 رأی )
129- باغهای کندلوس ( 9 رأی )
130- بانوی اردیبهشت ( 9 رأی )
131- بودن یا نبودن ( 9 رأی )
132- جرم ( 9 رأی )
133- حاجی واشنگتن ( 9 رأی )
134- خط قرمز ( 9 رأی )
135- سن پطرزبورگ ( 9 رأی )
136- طبقه حساس ( 9 رأی )
137- یک اتفاق ساده ( 9 رأی )
138- قاعده تصادف ( 9 رأی )فقط ازتون خواهش می کنم به چند توضیح << ضروری >> زیر توجه بفرمایید:


1) معیار انتخاب فیلمها بر اساس جریان ساز بودن و کارگردان های شاخص و جوایز کسب شده و محبوبیت آنها بین منتقدین و تماشاگران حرفه ای سینمای ایران می باشد.
2) فیلمها به ترتیب سال ساخت انتخاب شده اند.
3) فیلمها در مرحله ی دوم در 3 بسته معرفی می شوند.
4) این نظرسنجی از 14 قسمت و 3 مرحله تشکیل شده، به طوریکه در مرحله ی اول از 366 فیلم نظرسنجی می شود و در مرحله ی دوم از 6 الی 25 فیلمی که در هر قسمت دهگانه بیشترین رأی را آوردند، در 3 قسمت مجددا رأی گیری می شوند و در مرحله ی آخر از 50 فیلمی که بیشترین رأی را اخذ کردند، نظرسنجی نهایی به عمل می آید و "20 فیلم برتر تاریخ سینمای ایران" معرفی می شوند.
5) شیوه ی امتیازهای نهایی فیلمها اینگونه است که رأی های هر فیلم در هر مرحله محاسبه می شود و در انتها مجموع آرای 3 مرحله ی یک فیلم نشان دهنده ی برتری آن فیلم در نظرسنجی خواهد بود.
به طور مثال اگر فیلم "قیصر" در مرحله ی اول 20 رأی و در مرحله ی دوم 15 رأی و در مرحله ی سوم 12 رأی اخذ کنه، در رتبه بندی پایانی با 47 رأی در نظر گرفته می شود.
›› تا ۲۰ پاسخ

!!!!!علی جان چه لیستی! نکن این کار رو با ما
۲۸ آبان ۱۳۹۳
به اطلاعتون می رسونم که ایشالا برای 15 آذر آخرین شماره ی نظرسنجی رو برگزار می کنم واین ماراتن 3 ماه و نیمه به انتها می رسه و 20 فیلم برتر تاریخ سینمای ایران توسط شما عزیزان اعلام می شه؛ لذا تا پایان روز سه شنبه 11 آذر ماه فرصت دارید برای تغییر یا تکمیل رأی هاتون.
۰۹ آذر ۱۳۹۳
با تأخیر دو هفته ای:

علیرضا پورحسین@ جناب مورخ بهتره بپرسی "چهارشنبه سوری" چی نداشت؟!
برای من فیلم "چهارشنبه سوری" جزو 15 تا فیلم اول تاریخ سینمای ایران محسوب می شه و با تک تک فریم هاش زندگی کردم؛ درام داستانی ، دیالوگها ، شخصیت پردازی ، بازی ها ، فیلمبرداری ، تدوین و از همه مهمتر کارگردانی در اوج خودش هست و زمان ساختش یک شاهکار بود (چون اصغر فرهادی هنوز "درباره الی..." رو نساخته بود) و هنوزم از 99% محصولات کل سینمای ایران یک سر و گردن بالاتره!

آیدا طاهرزاده@ واقعا در ... دیدن ادامه ›› سینمای 10 ساله ی اخیر ایران باید حساب فیلمهای اصغر فرهادی رو با کل محصولات ساخته شده جدا کنیم و در سطح بین المللی با آثارش مواجه بشیم و فیلمهاش رو با پارامترهای جهانی بسنجیم؛ مثل عباس کیارستمی که 25 ساله چنین جایگاهی داره!

شاهین باقری@ ساخت فیلم سترگ و ماندگار "ماهی و گربه" در سینمای ایران مثل لنگه کفشی در بیابان هستش. در این سینمای مضمون گرا و کلیشه ای امروز ما هوای تازه ای بود که نوید روزهای بهتر رو برامون داره.
۱۰ آذر ۱۳۹۳
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
نظرسنجی شماره 12 بهترین فیلمهای تاریخ سینمای ایران (مرحله دوم)


<< محصولات 1374 الی 1382>>

*******دومین شماره ی نظرسنجی مرحله ی دوم *********


(با عرض شرمندگی به خاطر غیبت دو هفته ای بنده به خاطر مشغله های بسیار سرسام آور و طاقت فرسای کاری)
با سلام و درود خدمت شما عزیزان دل که توی ... دیدن ادامه ›› این 49 روزی که از اولین شماره ی نظرسنجی "بهترین فیلمهای تاریخ سینمای ایران" می گذره، پیوسته یاور و همراه من بودید و با تشویق ها و انتقادات و رهنمودهایی که داشتید، باعث دلگرمی و رفع کاستی ها و اشکالات این رأی گیری شدید.
امیدوارم با مرور این 366 عنوانی که توی این ده شماره انجام شد، یک یادآوری کوتاه و گذرا از این گنجینه ی ارزشمند و غنی سینمای خلاق و اندیشمند و جدی این مرز و بوم که جزو معدود داشته های ملی امروزمان می باشد، شده باشد و نور امیدی به فردای سینمای بلاتکلیف و بیمارمان بتاباند.
از آنجایی که همراهی شما بزرگواران در شماره های اخیر نظرسنجی بیش از انتظار بنده ی حقیر بود، لذا به ناچار از فیلمهایی که 7 و 8 رأی آورده بودند و قبلا در قسمت نظرات خبر صعودشان به مرحله ی دوم رو داده بودم به خاطر محدودیت کاندیدا در هر شماره ی نظرسنجی (حداکثر 50 گزینه) به ناچار حذفشان کردم که در همین جا از تمام شما سروران عذرخواهی می کنم..
اما 138 عنوان فیلمی که به این مرحله صعود کردند با تعداد آرایشان به ترتیب ذیل می باشد:
1- جدایی نادر از سیمین ( 53 رأی )
2- آژانس شیشه ای ( 44 رأی )
3- اینجا بدون من ( 44 رأی )
4- مارمولک ( 40 رأی )
5- هامون ( 40 رأی )
6- گذشته ( 38 رأی )
7- مادر ( 38 رأی )
8- درباره الی... ( 36 رأی )
9- اجاره نشین ها ( 34 رأی )
10- اسب حیوان نجیبی است ( 34 رأی )
11- چهارشنبه سوری ( 34 رأی )
12- سوته دلان ( 33 رأی )
13- لیلا( 33 رأی )
14- سگ کشی ( 32 رأی )
15- عروس آتش ( 32 رأی )
16- قیصر ( 31 رأی )
17- گاو( 31 رأی )
18- لیلی با من است ( 31 رأی )
19- بچه های آسمان ( 30 رأی )
20- گوزنها ( 30 رأی )
21- مهمان مامان ( 30 رأی )
22- یه حبه قند ( 30 رأی )
23- باشو غریبه کوچک ( 29 رأی )
24- هیچ ( 29 رأی )
25- پذیرایی ساده ( 28 رأی )
26- ماهی و گربه ( 28 رأی )
27- روسری آبی ( 27 رأی )
28- ورود آقایان ممنوع ( 27 رأی )
29- کلاه قرمزی و پسرخاله ( 26 رأی )
30- قرمز( 26 رأی )
31- طلا و مس ( 26 رأی )
32- ارتفاع پست ( 25 رأی )
33- بی خود و بی جهت ( 25 رأی )
34- خانه دوست کجاست؟ ( 25 رأی )
35- طعم گیلاس ( 25 رأی )
36- اعتراض (رأی 24 )
37- پله آخر ( 24 رأی )
38- دربند ( 24 رأی )
39- شب یلدا ( 24 رأی )
40- بوتیک( 23 رأی )
41- پرسه در مه ( 23 رأی )
42- زیر پوست شهر ( 23 رأی )
43- آدم برفی ( 22 رأی )
44- سارا ( 22 رأی )
45- مسافران ( 22 رأی )
46- حوض نقاشی ( 21 رأی )
47- روبان قرمز ( 21 رأی )
48- سنتوری( 21 رأی )
49- ناخدا خورشید ( 21 رأی )
50- آسمان زرد کم عمق ( 20 رأی )
51- پری( 20 رأی )
52- خیلی دور ، خیلی نزدیک ( 20 رأی )
53- درخت گلابی ( 20 رأی )
54- دلشدگان( 20 رأی )
55- دهلیز ( 20 رأی )
56- نفس عمیق( 20 رأی )
57- از کرخه تا راین( 19 رأی )
58- بادکنک سفید ( 19 رأی )
59- شبهای روشن ( 19 رأی )
60- شهر زیبا ( 19 رأی )
61- من ترانه پانزده سال دارم( 19 رأی )
62- برف روی کاجها ( 18 رأی )
63- پرده آخر ( 18 رأی )
64- داش آکل ( 18 رأی )
65- دوزن( 18 رأی )
66- سرب ( 18 رأی )
67- شوکران ( 18 رأی )
68- کاغذ بی خط ( 18 رأی )
69- کمال الملک ( 18 رأی )
70- خانه ای روی آب ( 17 رأی )
71- رگبار ( 17 رأی )
72- شاید وقتی دیگر ( 17 رأی )
73- شهر موشها ( 17 رأی )
74- مرگ یزدگرد ( 17 رأی )
75- به رنگ ارغوان ( 16 رأی )
76- خط ویژه( 16 رأی )
77- دایره ( 16 رأی )
78- عروس ( 16 رأی )
79- دونده ( 16 رأی )
80- سعادت آباد ( 16 رأی )
81- طلای سرخ ( 16 رأی )
82- بوی کافور ، عطر یاس ( 15 رأی )
83- میم مثل مادر ( 16 رأی )
84- بانو ( 15 رأی )
85- رقص در غبار ( 15 رأی )
86- رنگ خدا ( 15 رأی )
87- ناصرالدین شاه آکتور سینما ( 15 رأی )
88- بوی پیراهن یوسف ( 14 رأی )
89- چیزهایی هست که نمی دانی ( 14 رأی )
90- خواهران غریب ( 14 رأی )
91- دایره مینا ( 14 رأی )
92- ضیافت ( 14 رأی )
93- گیلانه ( 14 رأی )
94- من مادر هستم ( 14 رأی )
95- هنرپیشه ( 14 رأی )
96- هفت دقیقه تا پاییز ( 14 رأی )
97- به همین سادگی ( 13 رأی )
98- بای سیکل ران ( 13 رأی )
99- تنها دو بار زندگی می کنیم ( 13 رأی )
100- چند کیلو خرما برای مراسم تدفین ( 13 رأی )
101- کافه ترانزیت ( 13 رأی )
102- کسی از گربه های ایرانی خبر ندارد ( 13 رأی )
103- کندو ( 13 رأی )
104- بی پولی ( 12 رأی )
105- پرنده کوچک خوشبختی ( 12 رأی )
106- دایره زنگی ( 12 رأی )
107- دندان مار ( 12 رأی )
108- کنعان ( 12 رأی )
109- حکم( 12 رأی )
110- خواب سفید( 11 رأی )
111- خون بازی ( 11 رأی )
112- دزد عروسکها ( 11 رأی )
113- روز واقعه( 11 رأی )
114- زندان زنان ( 11 رأی )
115- زیر درختان زیتون( 11 رأی )
116- سلطان ( 11 رأی )
117- ملکه( 11 رأی )
118- نرگس( 11 رأی )
119- آقای هالو( 10 رأی )
120- چریکه تارا( 10 رأی )
121- خشت و آینه( 10 رأی )
122- دوئل ( 10 رأی )
123- زندگی مشترک آقای محمودی و بانو ( 10 رأی )
124- شازده احتجاب( 10 رأی )
125- گاهی به آسمان نگاه کن( 10 رأی )
126- آرامش در حضور دیگران ( 9 رأی )
127- آفساید ( 9 رأی )
128- آواز گنجشکها( 8 رأی )
129- باغهای کندلوس ( 9 رأی )
130- بانوی اردیبهشت ( 9 رأی )
131- بودن یا نبودن ( 9 رأی )
132- جرم ( 9 رأی )
133- حاجی واشنگتن ( 9 رأی )
134- خط قرمز ( 9 رأی )
135- سن پطرزبورگ ( 9 رأی )
136- طبقه حساس ( 9 رأی )
137- یک اتفاق ساده ( 9 رأی )
138- قاعده تصادف ( 9 رأی )فقط ازتون خواهش می کنم به چند توضیح << ضروری >> زیر توجه بفرمایید:


1) معیار انتخاب فیلمها بر اساس جریان ساز بودن و کارگردان های شاخص و جوایز کسب شده و محبوبیت آنها بین منتقدین و تماشاگران حرفه ای سینمای ایران می باشد.
2) فیلمها به ترتیب سال ساخت انتخاب شده اند.
3) فیلمها در مرحله ی دوم در 3 بسته معرفی می شوند.
4) این نظرسنجی از 14 قسمت و 3 مرحله تشکیل شده، به طوریکه در مرحله ی اول از 366 فیلم نظرسنجی می شود و در مرحله ی دوم از 6 الی 25 فیلمی که در هر قسمت دهگانه بیشترین رأی را آوردند، در 3 قسمت مجددا رأی گیری می شوند و در مرحله ی آخر از 50 فیلمی که بیشترین رأی را اخذ کردند، نظرسنجی نهایی به عمل می آید و "20 فیلم برتر تاریخ سینمای ایران" معرفی می شوند.
5) شیوه ی امتیازهای نهایی فیلمها اینگونه است که رأی های هر فیلم در هر مرحله محاسبه می شود و در انتها مجموع آرای 3 مرحله ی یک فیلم نشان دهنده ی برتری آن فیلم در نظرسنجی خواهد بود.
به طور مثال اگر فیلم "قیصر" در مرحله ی اول 20 رأی و در مرحله ی دوم 15 رأی و در مرحله ی سوم 12 رأی اخذ کنه، در رتبه بندی پایانی با 47 رأی در نظر گرفته می شود.
›› تا ۲۰ پاسخبه نظرم 20 پاسخ زیاد بود علی جان.
۰۸ آبان ۱۳۹۳
غزاله دلی ترین فیلمش که رقص در غبار ـه :)
۱۲ آبان ۱۳۹۳
به اطلاعتون می رسونم که ایشالا برای 15 آذر آخرین شماره ی نظرسنجی رو برگزار می کنم واین ماراتن 3 ماه و نیمه به انتها می رسه و 20 فیلم برتر تاریخ سینمای ایران توسط شما عزیزان اعلام می شه؛ لذا تا پایان روز سه شنبه 11 آذر ماه فرصت دارید برای تغییر یا تکمیل رأی هاتون.
۰۹ آذر ۱۳۹۳
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید