تیوال تئاتر
T30:20:22:08
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
آوا
درباره نمایش بی پدر
» نمایش بی پدر پخش آوا
... دیدن اطلاعات »

گزارش آوای تیوال از نمایش بی پدر

گفتگو با

- سید محمد مساوات/ نویسنده و کارگردان
علیرضا گلدهی/ بازیگر
ابراهیم نائیج/ بازیگر
حسین منفرد/ بازیگر
علی حسین زاده/ بازیگر
میلاد آریا فر/ بازیگر
کوروش شاهونه/ بازیگر

گفتگو کننده: نازنین موسوی

» اطلاعات بیشتر، آواهای همسو و دانلود
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آوا
درباره نمایش برلین
» نمایش برلین پخش آوا
... دیدن اطلاعات »

گزارش آوای تیوال از نمایش برلین

گفتگو با

- آریان رضایی/ کارگردان
رویا دعوتی/ بازیگر
محمد هادی عطایی/ بازیگر

گفتگو کننده: محمد عسگری

» اطلاعات بیشتر، آواهای همسو و دانلود
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تماشاخانه ایرانشهر
» پیام رئیس تماشاخانه ایرانشهر به مناسبت روز جهانی تئاتر و روز ملى هنرهاى نمایشى
... دیدن متن »

مجید رجبی معمار رئیس تماشاخانه ایرانشهر به مناسبت روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی پیامی را صادر کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل تماشاخانه ایرانشهر، در متن پیام مجید رجبی معمار رئیس تماشاخانه ایرانشهر به مناسبت روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی چنین آمده است:

چه زیبا تقارنی است فصل نو شدن و شکوفایی درصحنه طبیعت با زنده شدن روح و جان انسان‌ها بر صحنه نمایش و مگر جز این است که تئاتر یعنی دیدن جهان از دریچه باشکوه و باوقار صحنه آن‌هم در سایه‌ی جهانی که هر گوشه‌ی از آن نمایشی عظیم از زندگی در حال اجراست.  فرخنده باد هفتمین روز از نوروز ایرانی روز هنرهای نمایشی  تا خاطرمان باشد که قاب صحنه برای انسان‌ها جز پاکی و مهربانی نبوده و نخواهد بود و چه زیبا سخنی ست آن‌که گفت:

 زندگی صحنه‌ی یکتای هنرمندی ماست
هرکسی نغمه‌ی خود خواند و از صحنه رود
صحنه پیوسته به‌جاست
خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد

هفتمین روز از بهار طبیعت را به‌تمامی فرهیختگان و دلدادگان هنرهای نمایشی تبریک گفته  در سال جدید نشاط، امید، سربلندی و سرافرازی مضاعف را برای خانواده شریف و بزرگوار تئاتر آرزومندم

مجید رجبی معمار
رییس تماشاخانه ایرانشهر

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آوا
درباره نمایش آوازهای سرشام
» نمایش آوازهای سرشام پخش آوا
... دیدن اطلاعات »

گزارش آوای تیوال از نمایش آوازهای سرشام

گفتگو با

- کاوه مهدوی/ نویسنده و کارگردان
امین وحیدی پور/ بازیگر
علیرضا مهران/ بازیگر
شیما ملکیان/ بازیگر
غزاله جزایری/ بازیگر

گفتگو کننده: محمد عسگری

» اطلاعات بیشتر، آواهای همسو و دانلود
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آوا
درباره نمایش و چند داستان دیگر
» نمایش و چند داستان دیگر پخش آوا
... دیدن اطلاعات »

گزارش آوای تیوال از نمایش و چند داستان دیگر

گفتگو با

- پیام لاریان/ نویسنده و کارگردان
-سعید حسنلو/ طراح صحنه و مشاور هنری
سینا کرمی/ بازیگر
افشین زمانی/ بازیگر
کیوان ساکت اف/ بازیگر
سجاد تابش/ بازیگر

گفتگو کننده: محمد عسگری

» اطلاعات بیشتر، آواهای همسو و دانلود
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» نمایش مسئولیت شکستن سکوت مطلق پخش آوا
... دیدن اطلاعات »

گزارش آوای تیوال از نمایش مسئولیت شکستن سکوت مطلق

گفتگو با

- شیوا مسعودی/  کارگردان
نگین کشفی/ بازیگر
اسماعیل کمالی دهقان/ بازیگر
بهداد بلیغ فر/ بازیگر

گفتگو کننده: محمد عسگری

» اطلاعات بیشتر، آواهای همسو و دانلود
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تماشاخانه ایرانشهر
» اعلام آمار مخاطبان سه نمایش لیرشاه، کابوس حضرت اشرف، خانه ای در انتهای خیابان بهار
... دیدن متن »

نمایش‌های «لیر شاه» به کارگردانی محمد عاقبتی با ۱ هزار و ۸۰۷ مخاطب، «کابوس حضرت اشرف» به کارگردانی حسین پاکدل با ۴ هزار و ۴۴۳، و «خانه‌ای در انتهای خیابان بهار» به کارگردانی ندا هنگامی  با ۱ هزار ۱۶۶ مخاطب به اجرای عمومی خود در تماشاخانه ایرانشهر پایان دادند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل تماشاخانه ایرانشهر، نمایش‌های «لیر شاه»، «کابوس حضرت اشرف»، و «خانه‌ای در انتهای خیابان بهار» که از ۱۳ و ۲۴ بهمن  در ساعت‌های ۱۸، ۱۹: ۳۰ و ۲۰ اجرای عمومی خود را در سالن‌های استاد سمندریان و دکتر ناظر زاده تماشاخانه ایرانشهر آغاز کرده بودند، به‌کار خود در این مجموعه پایان دادند.
نمایش «لیر شاه» به کارگردانی محمد عاقبتی در ۲۴ اجرای خودپذیرای ۱ هزار و ۸۰۷ مخاطب بود. از این تعداد مخاطب، ۹۳۹ مخاطب با بلیت‌های ۱۵،۲۰ و ۳۰ هزارتومانی ۸۶۵ مخاطب با بلیت‌های ۳۵ هزارتومانی به تماشای این نمایش نشستند. همچنین تعداد ۲۷۴ مخاطب شامل هنرمندان و اصحاب رسانه، با بلیت مهمان به تماشای این نمایش نشستند.

طبق این آمار، فروش نمایش «لیر شاه» طی ۲۴ اجرا مبلغ ۵۳ میلیون و ۹۰۳ هزار تومان بوده است.


نمایش «کابوس حضرت اشرف» به کارگردانی حسین پاکدل نیز در ۳۲ اجرای خودپذیرای ۴ هزار و ۴۴۳ مخاطب بود. از این تعداد مخاطب، ۱۳۴۶ مخاطب با بلیت‌های ۱۵،۲۰،۲۵ هزارتومانی، ۲۹۸۸ مخاطب با بلیت ۳۵ هزارتومانی به تماشای این نمایش نشستند. همچنین تعداد ۳۸۶ مخاطب شامل هنرمندان و اصحاب رسانه، با بلیت مهمان به تماشای این نمایش نشستند.
طبق این آمار، فروش نمایش «کابوس حضرت اشرف» طی ۳۲ اجرا مبلغ ۱۳۶ میلیون و ۷۳۰ هزار تومان بوده است.


نمایش «خانه‌ای در انتهای خیابان بهار» به کارگردانی ندا هنگامی نیز در ۲۴ اجرای خودپذیرای ۱ هزار و ۱۶۶ مخاطب بود. از این تعداد مخاطب، ۵۲۲ مخاطب با بلیت‌های ۱۵،۲۰ و ۲۵ هزارتومانی، ۶۴۵ مخاطب با بلیت ۳۰ و ۳۵ هزارتومانی به تماشای این نمایش نشستند. همچنین تعداد ۲۴۲ مخاطب شامل هنرمندان و اصحاب رسانه، با بلیت مهمان به تماشای این نمایش نشستند.
طبق این آمار، فروش نمایش «خانه‌ای در انتهای خیابان بهار» طی ۲۴ اجرا مبلغ ۳۳ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان بوده است.


برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
افتتاح موزه عروسکی گروه «آران»
» موزه عروسکی گروه آران به سرپرستی استاد بهروز قریب پور افتتاح شد
... دیدن متن »

به گزارش: تیوال | به نقل از: خبرگزاری مهر | شناسه خبر: ۳۹۴۰۰۷۲ | خبرنگار: فریبرز دارایی

مراسم افتتاح موزه اپراهای عروسکی گروه تئاتر «آران» به سرپرستی بهروز غریب پور با حضور علی‌اصغر کاراندیش معاون اداری و مالی و همچنین برنامه‌ریزی و توسعه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی، علی‌اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد فرهنگی و هنری رودکی و هنرمندانی چون مرضیه برومند، رضا بابک، عباس جهانگیریان، سیروس الوند، هما جدیکار، زهرا صبری، کاظم هژیرآزاد و اصغر همت مدیرعامل خانه تئاتر، عصر روز دوشنبه ۷ فروردین‌ماه در تالار فردوسی بنیاد رودکی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی روی صحنه تالار فردوسی حضور پیدا کرد و گفت: خوشحالم سال ۹۶ را برای تئاتر ایران با این اتفاق مبارک و فرخنده آغاز می‌کنیم. دو اتفاق خوب در سال ۹۵ برای تئاتر افتاد که به لحاظ ارتقای جایگاه اجتماعی تئاتر تأثیرگذار بود؛ اولین اتفاق تصویب روز ملی تئاتر در تقویم رسمی کشور و دوم نام‌گذاری ایستگاه متروی چهارراه ولیعصر به نام تئاتر شهر بود.

وی در ادامه پیام علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که به دلیل همراهی وزیر ارشاد برای سفر به تونس در این مراسم حضور نداشت، قرائت کرد.

در این پیام، معاون هنری به طراحی و راه‌اندازی موزه تئاتر در آینده‌ای نزدیک اشاره کرد.

سپس بهروز غریب پور سرپرست گروه تئاتر «آران» و مدیر موزه اپراهای عروسکی این گروه، ضمن تشکر از هنرمندان، مدیران و حاضران در مراسم افتتاح این موزه، گفت: در ایامی که گذشت و همه پای سفره هفت سین بودند، تمام یاران گروه «آران» و بنیاد رودکی شبانه‌روز تلاش کردند تالار فردوسی بازسازی و موزه ساخته شود.

وی اظهار امیدواری کرد در سال جاری به خانواده تئاتر توجه بیشتری شود و گفت: ظرفیت‌های زیادی در خانواده تئاتر وجود دارد و باوجود موانع مالی و موانع دیگری نظیر امکانات، ما با نیروی عشق چنان وانمود می‌کنیم که اوضاع خیلی خوب است. حضور هنرمندان در این مراسم نشان دی دهد قلبمان با هم است و خانواده تئاتر عروسکی نشان داده در بزنگاه‌ها به داد هم می‌رسند.

غریب پور در ادامه با تأثیر حضور صفی پور به‌عنوان مدیرعامل بنیاد رودکی در به نتیجه رسیدن موزه اپراهای عروسکی گروه «آران»، یادآور شد: امروز با افتتاح موزه، مکتب «آران» نیز رونمایی می‌شود. ما در گروه‌های آهنگساز، نویسنده، عروسک ساز و عروسک گردان‌های متبحری داریم و به آموزش نیروهای مستعد و علاقه‌مند هم می‌پردازیم.

کاراندیش معاون برنامه‌ریزی و توسعه وزیر ارشاد نیز با بیان اینکه هنر بهترین زبان برای انتقال مفاهیم به مخاطب است، اظهار کرد: شاید عده‌ای در جامعه نقش اینچنینی برای هنر را نپذیرند ولی این نقش هنر واقعیت دارد و باید آن را بپذیریم. مردم شما هنرمندان را دوست دارند و این افتخار بزرگی است. وزارتخانه هم سعی کرده برنامه‌ها و همچنین اعتبارهای بخش هنر را توسعه و افزایش دهد اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله‌داریم.

وی ادامه داد: نسبت به نیازهای جامعه در عرصه فرهنگ و هنر کمبودهای زیادی در سطح کشور داریم. ما در این راستا بیش از ۸۰۰ مجتمع فرهنگی و هنری فعال داریم، ۳۰۰ مجتمع در حال ساخت و ۶۹ پروژه ملی بزرگ داریم. باوجود اینکه درآمدهای نفتی دولت خیلی کم شده و دولت با مشکلات درآمدی روبروست بااین‌حال اعتبار وزارت ارشاد ۲ برابر شده و ما هم اعتبار معاونت هنری را طی ۲ سال گذشته ۲ برابر کردیم.معاون اداری و مالی وزیر ارشاد با اشاره به وجود نیروهای مستعد در عرصه هنرهای نمایشی در استان‌های مختلف، تأکید کرد: ما با برنامه‌ریزی باید این نیروها را پرورش دهیم تا در آینده خلاء نیروی انسانی در هنرهای نمایشی را پر کنیم.

کاراندیش درباره وضعیت راه‌اندازی موزه تئاتر نیز اظهار کرد: ما موزه سینما و موسیقی داریم ولی موزه تئاتر نداریم که داریم تلاش می‌کنیم این موزه را به‌زودی راه‌اندازی کنیم.

بعد از این سخنان حاضران در مراسم با حضور در طبقه فوقانی تالار فردوسی از موزه اپراهای عروسکی گروه تئاتر «آران» و عروسک‌های آثار مختلف این گروه دیدن کردند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویدیو
درباره نمایش آدم آدم است
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بهاریه «ابراهیم پشت‌کوهی»، نویسنده و کارگردان تئاتر
» در ستایش بازیگوشی
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: 92744

ایران تئاتر - ابراهیم پشت کوهی : درس هایی برای بازیگران جوان در آغاز بهار و سال نو.

 من دبستان را در مدرسه میثم بندرعباس درس خوانده‌ام. همه‌ی میثمی‌ها عاشق کلاس پنجم بودند.کلاس پنجمی‌ها، پنجشنبه‌ها زنگ اول ریاضی داشتند، زنگ دوم و سوم ورزش، بعد زنگ خانه می‌خورد. از کلاس اول تا چهارم حسابی درس خواندم تا زودتر به پنجم برسم، روزی که با یک کتاب به مدرسه بروم. رویای ما پسران محله کوچه فرهنگ، همین کلاس پنجم بود. حالا دیگر به رویایم رسیده بود، حالا دیگر اولویت اول ما درس نبود، مدرسه می‌رفتیم برای زنگ ورزش، برای بازی فوتبال. برای این‌که اولین نفر باشیم وقتی زنگ آخر می‌خورد پا تو کوچه بگذاریم. روز چهارشنبه البته سخت‌ترین روز ما بود، روز ریاضی، علوم، جغرافیا . در یکی از این چهارشنبه‌ها معلم از ما درس پرسید. تقریبن نصف کلاس بلد نبودیم. ما را فرستاد دفتر تا آقای عطایی مدیر مدرسه تنبیه‌مان کند. آقای عطایی وقتی این قافله کله‌شق درس‌نابلد را دید، گفت:«آقای محمودی شیلنگ شماره14رو بیار».

با شیلنگ می‌زد کف دست‌ها و بی‌هوا گریه بچه‌ها بلند می‌شد. من خودم را به ته صف رساندم. همه کتک می‌خوردند و می‌رفتند کلاس. به من که رسید،گفت «دستت‌رو بگیر».گفتم «آقا اجازه! مارو فرستاده بود بچه‌هارو بیاریم». نگاهی کرد و مکث کرد. می‌دانستم بازی خطرناکی است.گفت «برو، پس چرا ایستادی؟». در راه دفتر تا کلاس دست‌هایم را به هم مالیدم تا حسابی قرمز شوند. در کلاس بودم و با صدایی خفیف اجازه گرفتم بنشینم. معلم گفت پشت‌کوهی تو تنبیه شدی؟ گفتم «بله آقا». معلم پنجم ما مَرد بود. آقای دیرباز گفت «یه لحظه واستا». به چشم‌های من خیره شد. سرم را پایین انداختم. مبصر را صدا زد:«پشت‌کوهی‌رو ببر پیش مدیر، ببین کتک خورده یا نه».

مبصر جلو حرکت کرد، منم پشت سرش، نزدیکی‌های دفتر به مبصر گفتم «برگرد وگرنه زنگ آخر...»، او دوید توی دفتر:«آقا اجازه! آقامعلم می‌گه پشت‌کوهی کتک خورده یا نه؟». آقای عطایی موهایش جوگندمی بود. ایستاد، هیبتش حجم عجیبی از کمد قهوه‌ای پشت سرش را پوشاند. پنکه داشت آرام می‌چرخید، مدیر سرش را تکان داد و نزدیک شد، فریاد زد:«آقای محمودی شیلنگ شماره16رو بیار».

شلینگ قرمز رنگی از کمد فلزی بیرون آمد. این بار وقتی به کلاس رسیدم، چشم‌هایم حسابی خیس بود و دست‌هایم قرمز.

درس اول برای بازیگران جوان این است؛ اهمیت عشق در فراق است و بازیابی آن و این جز با درک فضا به دست نمی‌آید. قرارگرفتن در فضا، اگر فضا را درک کنیم موقعیت را درست می‌سازیم، من فضا را کاملاً درک نکرده بودم، همه بچه‌ها گریه کرده بودند و من با آن جثه نحیفم رویین‌تن نبودم، من هم اگر کتک خورده بودم، باید چشم‌هایم خیس می‌بود.

درس دوم چشم‌هاست؛ چشم‌های من نه تنها خیس نبود، بلکه یک لحظه ترسید و از زل‌زدن به چشم‌های خیره آقای دیرباز طفره رفت. دانش‌آموز کتک‌خورده به معلمش زل می‌زند، طوری که یعنی «حالا دلت خنک شد؟». من قدرت چشم‌ها را نادیده گرفته بودم در آن روز بخصوص و تاوان این فراموشی را پس دادم.

همیشه چه در کلاس‌ها، چه در تمرینات به بازیگران می‌گویم بازیگری مثل کوبلن‌دوزی است، باید تمام خانه‌ها را پُر کنی، حتا یک خانه خالی، یعنی کامل نیست کارت و به همین منظور بازیگران را در موقعیت قرار می‌دهم، وقتی بازیگران فضا را درک کنند «مثلاً این‌که کتک خورده‌اند»، دیگر باقی ماجرا خود به خود ساخته می‌شود. هنر بازیگر اینست که بی آن‌که واقعاً طعم شیلنگ شماره14 را چشیده باشد، درد آن را برای بیننده قابل لمس کنند. ملموس چیزی است که بازیگران باید هر روز تمرینش کنند. متن مانند یک تالاب است که بازیگر می‌تواند آن را به چشم‌اندازی بی‌نظیر تبدیل کند، عکس دختر آسمان را در آن بیندازد یا مردابی متروک از آن بسازد. تمرین ذهنی و قراردادن خود در موقعیت‌های مختلف حافظه احساسی بازیگر را چنان پرورش می‌دهد که در لحظه لزوم هر آینه آن را عملی می‌کند.

پیشنهاد تمرین:

بهاربودن را تمرین کنید، زایش و شکوفایی اولین درس بهار است.

اگر خوب انجامش بدهید، عادت می‌کنید به شکوفه‌کردن، شکوفا می‌شوید و کمی که بگذرد نقش‌های شما میوه‌های شما می‌شوند که تا مدت‌های مدید، مثل پدیده‌ای عجیب طعم آن در روح و جان تماشاگرتان می‌ماند.

مانا باشید.

 

نسترن کمالی این را خواند
سارا_ز این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بازخوانی بیانات مقام معظم رهبری به بهانه روز ملی هنرهای نمایشی
» نمایش از دیگر هنرها زبان رساتر و بلیغ‌تری دارد
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: 92959

ایران تئاتر : هنرمندان دنیا تاکنون این روز را به‌عنوان روز جهانی تئاتر بزرگ داشته‌اند و ثبت روز ملی هنرهای نمایشی به‌عنوان اتفاقی منحصربه‌فرد در تقویم رسمی کشورمان  بار دیگر نگاه جدی ایرانیان به هنرهای نمایشی را یادآور می‌شود .

امسال برای نخستین بار روز هفتم فروردین به‌عنوان روز ملی هنرهای نمایشی در تقویم رسمی کشور ثبت‌شده است.هنرمندان دنیا تاکنون این روز را به‌عنوان روز جهانی تئاتر بزرگ داشته‌اند و ثبت روز ملی هنرهای نمایشی به‌عنوان اتفاقی منحصربه‌فرد در تقویم رسمی کشورمان  بار دیگر نگاه جدی ایرانیان به هنرهای نمایشی را یادآور می‌شود . نگاهی معطوف به اهمیت کاربردهای اجتماعی و انسانی این هنر که در دیدگاه مقام معظم رهبری بارها و بارها بر آن تأکید شده است . به مناسبت این روز مروری می‌کنیم بر بیانات مقام معظم رهبری به هنرهای نمایشی و جایگاه آن در نظام فرهنگی کشورمان . 

این بازخوانی را با گزیده سخنان ایشان در دیدار اعضای جشنواره تئاتر  فجر در تاریخ 21/11/1366 آغاز می‌کنیم و در طول زمان پی می‌گیرم به یقین مطلب پیش رو تمامی نکات مورد نظر و اشاره شده توسط ایشاندر مورد هنرهای نمایشی را در برنمی گیرد.

تأثیر هنرهای نمایشی 

هنر تئاتر ازلحاظ تأثیر در شنونده و بیننده خصوصیاتی دارد که فیلم آن را ندارد

«این هنر ( تئاتر ) کارایی‌های زیادی دارد و متأسفانه در بین مردم این کارایی‌ها شناخته نیست. درگذشته هم همین‌طور بوده است. یک هنر دستی، یک کار ظریف که هنرمندی بنشیند و با دست آن را درست کند، در مقابل یک جنس لوکس کارخانه‌ای کمتر به چشم عامه مردم گیرایی دارد. اگر بخواهیم تئاتر را با فیلم مقایسه بکنیم، یک چنین چیزی به ذهن می‌آید. قدرشناسان این هنر کم‌اند، درحالی‌که هنر تئاتر ازلحاظ تأثیر در شنونده و بیننده خصوصیاتی دارد که فیلم آن را ندارد، یا دست‌کم در اغلب موارد ندارد. یک فیلم باید خیلی قوی و بازی در آن فوق‌العاده و فیلم‌برداری و کار فن و نورپردازی در آن استثنایی باشد تا صحنه بازی آدم‌ها را زنده و ملموس و واقعی جلوه بدهد. اما در تئاتر، انسان‌ها، انسان واقعی‌اند، حرف حرفی ست که از دهن خود او درمی‌آید، چهره او در مقابل بیننده قرار دارد، تأثیرات قهری بین دو آدم که باهم حرف می‌زنند در تئاتر هست و در فیلم نیست. چیزهایی وجود دارد که یقیناً شما که اهل تئاتر هستید به خصوصیاتش و ابعادش بیشتر از بنده وارد هستید. بنده به‌عنوآن‌یک مستمع و یک تماشاچی احساس خود را عرض کردم.

کاربردهای اجتماعی 

هنر نمایش که یکی از گویاترین و مؤثرترین زبانه است

 به دو دلیل و دو جهت، از هنرهای نمایشی باید حداکثر استفاده بشود: یکی ازاین‌جهت که امروز حرف گفتنی برای مردم زیاد است، هزاران زبان لازم است تا انسان بتواند این هزاران پیام را، این هزاران حقیقت ناگفته را، این هزاران زیبایی ناشناخته را برای مردم بیان کند. اگر همه انواع هنر در جامعه بکار گرفته شود، بازهم زیبایی‌های ناگفته و حقایق تصویر نشده و ترسیم نشده برای مردم، در جامعه، فراوان است. زیرا که هنرمند، باری، یک انسان است، یک انسان محدود است و هزاران هنرمند، هزاران انسان محدودند، درحالی‌که حوادث و واقعیات و زیبایی‌ها و ظرافت‌های موجود در زندگی بشر نامحدود است. همه آن‌ها را نمی‌توانند ترسیم کنند. اما به‌هرحال وقتی‌که در یک جامعه‌ای به‌خصوص مثل جامعه انقلابی ما که این‌همه حادثه نو دارد، این‌همه مسئله نو دارد، این‌همه شگفتی‌های استثنایی در آن مشاهده می‌شود، که نظیر برخی از این‌ها را ما در کتاب‌ها و در آثار خوانده‌ایم: این شهامت‌ها، این ایثارها، این هوشمندی‌ها، این فداکاری‌ها، این دشمنی‌ها، این دفاع‌های مقدس، این دشواری‌هایی که در کار انتقال یک جامعه از وضع قبلی به وضع ایدئال وجود دارد، همه انقلاب‌ها با این مشکل‌ها مواجه‌اند، تمام این‌ها باید تبیین شود، تمام این‌ها باید تشریح شود.

چه کس این‌ها را تصویر خواهد کرد؟ کدام نویسنده قادر است، کدام شاعر قادر است؟ و تازه مگر ما چقدر نویسنده و شاعر داریم؟ کدام بیان رسا و بلیغ لازم است که به مردم خود ما واقعیات زندگی آن‌ها را و حوادث زندگی آن‌ها را تبیین کند، به آن‌ها بگویید تا آن‌ها ببینند زندگی کنند. یعنی اگر دست هنر که درواقع تابلوی زندگی را رسم می‌کند، بخشی را انتخاب و آن را درشت و زیبا می‌کند، ترسیم می‌کند و به نمایش درمی‌آورد، اگر وجود آن در جوامع معلولی لازم است، در یک جامعه انقلابی مثل جامعه ما به دلایل فراوان لازم‌تر و ضرورتش بیشتر است. ازجمله، همین حوادث شگفت‌آوری که در جامعه ما هست، مگر می‌توان ترسیم کرد؟ یک خانواده شهید داده را ملاحظه کنید، یک انسان جانباز را در نظر بگیرید، رزمنده‌ای را که خانواده‌ای به جبهه جنگ می‌فرستد موردمطالعه قرار بدهید، یک‌شب جبهه را ترسیم کنید و در ذهنتان منعکس بکنید. هیجان عظیم مردم در دفاع از انقلاب و میهن را با هزاران نمونه و جلوه و اجزاء پراکنده آن به نظر بیاورید. دفاعی را که این ملت و این کشور از خود می‌کند، خصومتی را که دشمنان با این ملت می‌کنند و کینه‌ای را که دشمنان به این ملت می‌ورزند انتقال انسان‌ها از مراحل بی‌اعتقادی، بی‌ایمانی، کم ایمانی یا چسبیدن به زندگی مادی و شخصی، و انتقال به دنیای ملکوتی، فدا شدن در جمع را در نظر بگیرید. این‌ها واقعاً هزاران موضوع زنده، مهم، جالب و زیباست که جز دست هنر هیچ‌چیز نمی‌تواند آن را ترسیم کند و جز زبان هنر هیچ‌چیز نمی‌تواند آن را بیان کند.این‌ها را باید با انواع و اقسام هنرها و ازجمله هنر نمایش که یکی از گویاترین و مؤثرترین زبانه است، تبیین کنیم. این‌یک جهت که در جامعه باید به هنر توجه شود، اهتمام شود. و استعدادها به خدمت گرفته شود.

اهمیت گسترش دامنه مخاطبان 

نمی‌توآن‌یک جامعه را تکامل داد اما هنر او را ندیده گرفت

جهت دیگر آن است که به‌هرحال هنریک خصوصیت بشری ست، یک خصوصیت انسانی ست. نمی‌توآن‌یک جامعه را تکامل داد اما هنر او را ندیده گرفت، مثل جسمی که بخشی از اعضای او رشد کند و برخی نه. هنر جزو اصلی مجموعه وجود بشری ست. وقتی‌که در یک جامعه بشر بخواهد ازلحاظ مادی، معنوی، فکری و ذهنی کمال پیدا کند، باید هنر در او رشد پیدا کند. اعتقاد ما این است؛ یعنی این از اصول جهان‌بینی ماست که هنرها باید همه رشد کنند، ازجمله هنر نمایش که از بسیاری از انواع دیگر هنر زبان رساتر و بلیغ‌تری دارد. البته امتیازاتی هم شعر یا قصه یا برخی هنرهای دیگر دارد که نمایش ندارد. اما یقیناً خصوصیاتی هم نمایش دارد که بقیه شعبه‌های هنر فاقد آن است. لذا بنده قویاً طرفدار این فکر هستم که به هنر نمایش بپردازیم. درگذشته هم ظاهراً این هنر خیلی در جامعه‌ی مابین توده‌ها و قشرهای مردم جا نیفتاده بود، و امروز که روز حضور همه‌جانبه مردم درصحنه‌های زندگی ست این هنر باید مردمی. و چقدر خوب است این‌که برادران گفتند در خیابان‌ها و گذرگاه‌ها ترتیب داده می‌شود، این کار اگر رواج پیدا کند بسیار کار خوب و جالبی است.

منتها برادرانی که سررشته‌دار این امور هستند توجه کنند که هر چه هنر حساس‌تر و هر چه پیام مهم‌تر باشد، وسواس و دقت در مورد وسیله ابلاغ این پیام هم باید بیشتر باشد.

توجه به فن

بهترین حرف‌ها را اگر شما با فن ضعیف زدید و نا هنرمندانه ارائه کردید، ضایع می‌شود

اولاً روی فن باید خیلی دقت شود. بهترین حرف‌ها را اگر شما با تکنیک ضعیف زدید و نا هنرمندانه ارائه کردید، ضایع می‌شود و از بین می‌رود. گاهی حرف خوب فقط یک‌بار فرصت گفته شدن و شنیده شدن دارد، اگر همان یک‌بار بد گفته شد دیگر هرگز فرصتی برای خوب گفتن آن پیدا نمی‌شود. گاهی اوقات چیزهایی را در نمایش‌های تلویزیونی می‌بینیم یا گاهی در نمایش‌های رادیویی حرفی می‌خواهند بزنند، حرف هم حرف بدی نیست، آدم می‌فهمد که حرف خوبی ست، ولی آن‌قدر بد ادا می‌شود که انزجاری که انسان از شیوه ادا پیدا می‌کند، به اصل پیام هم سرایت می‌کند و از آن مطلب هم آدم بیزار می‌شود. پس فن قوی در کار هنری خیلی مهم است. بهترین مضامین را دست شاعری که شعر بد می‌گوید به سپرید، او مضمون را ضایع خواهد کرد. پس فن قوی شرط اول است، شرط تأثیر است، اصلاً شرط مفید بودن است. یعنی اگر نمایش بد اجرا شد، این تعریف و تمجیدی که من از تئاتر کردم (و خیلی کمتر از حد آن است) دیگر متعلق به آن نمایش نخواهد بود، این تعریف و تمجیدها همه از آن نمایش خوب است، از آن‌یک ارائه صحیح و قوی است...

توجه به مضامین اجتماعی 

ظریف‌ترین و لمس نکردنی‌ترین احساسات بشری را هنر تئاتر می‌تواند ارائه دهد

و نکته دوم مضمون است، مضامینی که امروز انقلاب در فضای جامعه ما خلق کرده، همین مضامین که نمونه‌هایی از آن را عرض کردم: درزمینهٔ ی جنگ، درزمینهٔ ی جهاد و آن روح جهادی که امروز بر این ملت مستولی ست.

بنده گاهی با برخی از خانواده‌های شهدا می‌نشینم، توی خانه‌شان روی فرششان و میان محیط حقیقی زندگی خانوادگی‌شان، پدر، مادر، همسر، برادر و خواهر، فرزند، و می‌گویم که حرفه‌ای آن‌ها را با ضبط‌ صوت ضبط کنند، خودم گوش که دقیقاً حرفه‌ای آن‌ها را بشنوم و درست آن ظرافت‌هایش را به دست بیاورم و می‌گویم که آن حالات مختلف را عکس بگیرند، اما مگر کافی ست، مگر قابل تصویر است؟ بارها تصور می‌کردم که چرا من قدرت ندارم این‌همه عظمت را در این خانواده کوچک، در این انسان، در این زن، در این مرد را نمایش بدهم تا بتوانم آن را بیان کنم. اصلاً قابل‌بیان نیست. این‌ها را شما به نمایش بگذارید، این‌ها را شما نشان بدهید. شما می‌توانید، هنر می‌تواند و هنر تئاتر خوب می‌تواند، چون به اعتقاد من ظریف‌ترین و لمس نکردنی‌ترین احساسات و عواطف بشری را هنر تئاتر و بازیگری خوب در نمایش می‌تواند ارائه دهد. و شما می‌توانید این کار را بکنید. این نقش شماست.

حضور تئاتر در رخدادهای کشور

انسان معمولاً بهشت‌های معنوی را تا در آن هست درست نمی‌بیند

 گروه‌های خوب تئاتر خوب است که راه بیفتند و به جبهه روند، جهاد بزرگی ست: در قرارگاه‌ها، در عقبه‌ها، مراکز تجمع، آنجاهایی که اجتماعی از رزمندگان هست، بروید آنجا نمایش بدهید، زندگی خودشان را که در آن هستند و خود متوجه نیستند برایشان ترسیم کنید: آن بهشت صفایی که آن‌ها در آن هستند - و انسان معمولاً همه این‌گونه بهشت‌های معنوی را تا در آن هست درست نمی‌بیند و نمی‌داند که کجاست و چگونه است- و از دور باید ببیند تا بشناسد. بگذارید آن را یک‌بار در بازی شما، در هنرمندی شما، در نمایش خوب شما مشاهده کنند و لمس کنند...

تئاتر،هنر چندین زبانه،و زبان رسا و بلیغ در نمایاندن ظریف‌ترین اندیشه‏ها و عواطف بشرى، در میان ما قدر ناشناخته مانده،و درخور توانایى آن،به خدمت آرمانه‌ای والا و زیبایى‏هاى انقلاب گرفته نشده است.

افتتاحیه تالار اندیشه حوزه هنری 

مضمون شیوا و فن قوى و ارائه‏ى بلیغ راه تازه تئاتر را روشن می‌کند 

نمایش «شگرد آخر»تجربه‏ موفق و نمایشگر تلاش صمیمانه‏ شما،از نمونه‏ هاى نادری است که راه تازه تئاتر را روشن میکند و آینده‏ مطلوبى را براى آن نوید می دهد.مضمون شیوا و فن قوى و ارائه‏ بلیغ،مجموعه‏ کاملاً هنرمندانه ‏اى را از این اثر فراموش‌نشدنی پدید آورده است. 

سخنی با دانشجویان؛نمایش و آموزه‌های دینی 

گروه‌های هنرمند واقعاً مفاهیم حقیقی اسلامی را بیان کنند

سال 1394 مقام معظم رهبری در دیدار با دانشجویان به اهمیت هنرهای  نمایشی پرداختند  . رهبری در صحبت‌هایشان به تأثیرگذاری این هنر اشاره داشتند و خواستار نمایش مفاهیم اسلامی در تئاتر شدند. ایشان گفتند:گروه‌های هنرمند بنشینند واقعاً مفاهیم حقیقی اسلامی را بیان کنند 

 یک تئاتری اجرا کردند برای ما، مربوط به حضرت ایوب پیغمبر که طول هم کشید؛ یک ساعت، دو ساعت، طول کشید. بعد که تمام شد، من به آن کارگردان گفتم که من داستان ایوب را در قرآن، شاید صدبار یا صدها بار تا حالا خوانده‌ام امّا این فهمی را که امشب از ماجرای ایوب از تئاتر تو فهمیدم، در این مدّت از خواندن قرآن، این فهم را پیدا نکرده بودم. این چیز کمی است. 

فراگیری به‌واسطه موضوع و ساختار 

الزامی ندارد تئاتر زبان ابهام و سمبلیک و رازآلود داشته باشد

متأسفانه در محیط هنری ما، تئاتر از اوّل هم بد متولّد شده. یعنی تئاتر ما، یا تئاتر لغو بیهوده بوده، یا تئاتر اعتراضیِ بی‌جهت یعنی بدون سمت‌وسوی درست‌.

تئاتر یعنی بازیگری جلو چشم بیننده درصحنه. برخلاف سینما، برخلاف فیلم که فقط روی پرده شما یک‌چیزی را می‌بینید، اینجا در تئاتر، انسانْ انسان‌ها را حس می‌کند، حرفشان را از زبان خودشان می‌شنود... خیال می‌کنند که تئاتر حتماً بایستی زبان ابهام و رمزی و رازآلود داشته باشد که چنین چیزی نیست؛  الزامی ندارد تئاتر زبان ابهام و رمزی و راز آلود داشته باشد.

 

شهرام حسن زاده این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویدیو
درباره نمایش سونات پاییزی
۲ روز پیش، يكشنبه
نسترن کمالی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش برلین
نمایشی که در آن تماشاگران تبدیل به بازیگر و نمایشنامه نویس می شوند
» پوستر رسمی نمایش "برلین" رونمایی شد
... دیدن متن »

پوستر رسمی نمایش "برلین" به نویسندگی محمد یعقوبی و کارگردانی آریان رضایی رونمایی شد.

گفتنی است نمایش "برلین" از چهاردهم فروردین ماه 96 ساعت 18:30 در مجموعه تئاترشهر - پلاتو اجرا به صورت مشارکتی به روی صحنه می رود.

رویا دعوتی و محمد هادی عطایی بازیگران این نمایش را تشکیل می دهند.

گفتنی است این نمایش به مسائل پنهان زنان و مردان در رابطه می پردازد و شیوه ی اجرایی آن به صورتی است که تماشاگران هم تبدیل به بازیگر و نمایشنامه نویس می شوند.

این نمایش برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی شود.

دیگر عوامل این نمایش عبارتند از:

نویسنده ی مونولوگ برلین: محمد یعقوبی، نویسنده ی مونولوگ زن: بهار کاتوزی، جوکر: آریان رضائی، مدیر تولید و روابط عمومی: علی ژیان، طراح پوستر: میثم خاوری، طراح سایت و تیزر: محمد جواد ایزدی، عکاس: نازی خوش اخلاق، گروه کارگردانی: علا سریفی و عاطفه گندم آبادی، تبلیغات مجازی: گروه جارچی

- نمایش برگزیده ی دومین جشنواره ی تئاتر شهر 

- حضور در بخش مهمان سی و چهارمین جشنواره ی بین المللی تئاتر فجر 

- نخستین رپرتوار مونو/شورایی در خانه ی هنرمندان ایران

علاقه مندان به تماشای این نمایش می‌توانند جهت خرید بلیت با تخفیف به سایت تیوال مراجعه  نمایند و یا با شماره تلفن ۰۹۳۵۴۸۵۹۶۱۳ تماس بگیرند.

علی ژیان ، مسعود عطری و علیرضا این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عکس
از نمایش برلین
۵ روز پیش، پنجشنبه
محمد عسگری و آریان رضائی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تیوال
» سال نو، خدمات نو!
... دیدن متن »

یک سال دیگه رو کنار هم در آسمون هنر گشتیم. افتخار بزرگیه برای تیوال که همراه خنده‌ها، اشک‌ها و اندیشه شماست در لحظه‌های ظریف نفس‌کشیدن در هوای هنر
در سال ۹۵ با معرفی، پوشش و تقدیم بلیت برترین و گسترده‌ترین طیف برنامه‌های هنری کنار شما بودیم و آنچه نیاز بوده در این چهار سال فراهم کردیم تا در سال ۹۶ مهمترین امکانات و خدمات تیوال را رونمایی کنیم...

منتظر خبرهای هیجان‌انگیز باشید و کبکتون خروس‌خون شه ایشالله

با سلام و عرض خسته نباشید بابت خدمات و فعالیت های خوبتان. اما چنانکه در این خبر قید شده است آنچه نیاز بوده در سایت فراهم نشده، بنا به قولی که داده بودید ابتدا در اردیبهشت 95 و بعد که صورت نگرفت در شهریور 95 قرار بود بخش کتاب در سایت تیوال راه اندازی شود که ... دیدن ادامه » این مهم انجام نپذیرفت. این بخش می تواند به یکی از مهم ترین بخش های تیوال تبدیل گردد چنانکه کتاب یک منبع اصلی و مورد نیاز برای همۀ هنرمندان است. پاسخ و توضیح دیگری هم مبنی بر راه اندازی این بخش به ما که مخاطب دائم سایت هستیم و طالب و خواستار راه اندازی این بخش بودیم داده نشد. البته ناگفته نماند در ذیل درخواست بنده زمانی که در سایت مطرح شد بسیاری از مخاطبان ثابت و اهل قلم تیوال نیز مُهر تأیید زدند و آنها نیز خواستار راه اندازی بخش کتاب بودند.
به هر حال امیدوارم این مهم در سال 96 انجام پذیرد و بخش کتاب نیز در کنار تئاتر، سینما، ادبیات و هنرهای تجسمی در سایت تیوال راه اندازی شود. این اقدام می تواند خون تازه ای را در رگ های این سایت فرهنگی به جریان اندازد و مباحث جدیدی را از قبیل نقد کتاب به راه اندازد که جریان های خوبی خواهد بود به علاوۀ اینکه هر کس یک آرشیو از نام و توضیحات کامل کتاب هایی که می خواند در سایت تیوال ویژۀ خود و با امکان رؤیت دیگران خواهد داشت مانند بخش تئاترها و فیلم های دیده شده اش.
۲۵ اسفند
درود بر شما
از دگرگونی زمان‌بندی بخش‌هایی از توسعه تیوال آگاهیم و امیدواریم آن‌را به دلیل پویایی ایده‌ها و گستردگی ابعاد پروژه بدانید... امیدواریم در ادامه بیش از پیش رضایت شما و کاربران عزیزمان را برآورده سازیم.
۰۱ فروردين
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
روابط عمومی تماشاخان سنگلج
» نمایش «ناگهان پیت حلبی» پر اقبال ترین نمایش تماشاخانه سنگلج در سال 95
... دیدن متن »

«ناگهان پیت حلبی» پر اقبال ترین نمایش سال 95 در میان 12 اثری بود که در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه رفت.

به گزارش روابط عمومی تماشاخانه سنگلج، نمایش «ناگهان پیت حلبی» به نویسندگی «امیرعلی نبویان» و کارگردانی «کوروش سلیمانی»  با فروشی معادل 000/846/516 ریال  و پذیرا شدن از 4915 تماشاگر پرفروش ترین و پرتماشاگرترین نمایش تماشاخانه سنگلج در سال 95 شد.

این نمایش در میان 12 اثری که در سال 95 در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه رفت با فروش 3988 بلیط تمام بها، 147 بلیط نیم بها، 777 بلیط میهمان در 28 شب اجرا و با قیمت بلیط 15 هزار تومان به فروشی معادل 000/846/516 ریال  دست یافت که این رقم در سال گذشته نشانگر بیشترین میزان فروش بود.

تماشاخانه سنگلج در سال 95 پذیرای 5 اثر شادی آور ایرانی و 7 اثر در قالب درام اجتماعی بود که در این بین آثار نویسندگان شاخصی همچون بهرام بیضایی، محمود استادمحمد، محمد چرمشیر و داود فتحعلی بیگی نیز وجود داشت. همچنین در میان این نمایش ها برای اولین بار یک مونودرام با محوریت زندگی «عبدالحسین نوشین» (بنایانگذار تئاتر نوین ایران) بود که با عنوان «پرتره مرد ریخته» و با بازی «اصغر همت» در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه رفت.

نمایش «ناگهان پیت حلبی» به نویسندگی «امیرعلی نبویان» و کارگردانی «کوروش سلیمانی» پر اقبال ترین نمایش سال 95 در میان 12 اثری بود که در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه رفت.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید