تیوال تئاتر
S3 : 13:32:29
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
«نمایش‌های آخر ماه» از پایان آبان‌ماه کلید می‌خورد | عکس
نمایش‌های آخر ماه، نامی است که شنبه‌های آخر هرماه، به نمایشنامه‌خوانیِ آثار برجستۀ نمایشی می‌پردازد.
» «نمایش‌های آخر ماه» از پایان آبان‌ماه کلید می‌خورد
... دیدن متن »

گروه اجرایی، قصد دارد در روند نمایشنامه‌خوانی‌های خود، بیشتر دست روی آثار ارزشمند و گاهی مغفول‌ماندۀ ایرانی بگذارد.
به‌علاوه، این اجراها با همکاریِ گروه‌های گوناگون تئاتری انجام پذیرد. به همین منظور، اولین اجرا در نمایش‌های آخر ماه، در پایان آبان‌ماه با نمایشنامۀ «بر اساس دوشس‌ملفی» به نویسندگی محمد رضایی‌راد و نغمه ثمینی و کارگردانی مهران عشریه صورت می‌پذیرد.

خبر تکمیلیِ این نمایشنامه‌خوانی که با همکاریِ گروه «نخ‌نما» انجام می‌شود، متعاقباً اعلام خواهد شد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایش های تئاتر شهر از پنجم تا هشتم آبان ماه به صحنه نمی روند | عکس
همزمان با سوگواری روزهای پایانی ماه صفر
» نمایش های تئاتر شهر از پنجم تا هشتم آبان ماه به صحنه نمی روند
... دیدن متن »

همزمان با فرا رسیدن سوگواری روزهای پایانی ماه صفر تمامی نمایش های به صحنه رفته در تالار های مختلف مجموعه تئاتر شهر روزهای پنجم تا هشتم آبان ماه  اجرا نمی شوند.

به گزارش واحد ارتباطات، آموزش و پژوهش مجموعه تئاتر شهر، همزمان با فرا رسیدن ایام سوگواری رحلت حضرت رسول اکرم (ص)، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و شهادت امام رضا (ع) تمامی نمایش های به صحنه رفته در تالار های مختلف مجموعه تئاتر شهر از روز یکشنبه پنجم تا پایان روز سه شنبه هشتم آبان ماه  اجرا نمی شوند.

با توجه به تعطیلات اعلام شده، شروع مجدد اجراهای نمایش «جنگنامه غلامان» به کارگردانی محسن حسینی بنا به درخواست گروه اجرایی روز جمعه دهم آبان ماه اعلام می شود.

هم اکنون نمایش های «جنگنامه غلامان» به کارگردانی محسن حسینی در تالار قشقایی، «تالاب هشیلان» به کارگردانی نوشین تبریزی در تالار قشقایی، «روایت فرزانه از جمعه ۱۴ آبان » به کارگردانی محمد زیگساری در تالار سایه، «سرزمین پدری» به کارگردانی محمد قاسمی در تالار سایه و «نیست» به کارگردانی حُسنیه زاهدی در کارگاه نمایش روی صحنه هستند.


برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش پنجاه پنجاه i
یادداشت عباس اقلامی بر نمایش «پنجاه پنجاه» | عکس
کارِ دشوارِ ویران کردن انسان
» یادداشت عباس اقلامی بر نمایش «پنجاه پنجاه»
... دیدن متن »

همه چیز از بازخوانی دو بازمانده از آنچه بر اسرای اردوگاه­های مرگ نازی­ها گذشت، شروع می شود. روایتگران تهی شدن انسان از معنا در اردوگاه­های آشوویتس به عنوان نخستین قدم در ویران کردن انسان­های صاحبِ هویتِ فردیِ مستقل، برای یکدست کردن آن­ها با الگوها و آرمان­های مورد قبول نازیسم.

هاله مشتاقی­‌نیا و مرتضی اسماعیل­ کاشی در نمایش «پنجاه –پنجاه» این روایت را در قالبی نمایشی با برداشت از نمایشنامه «خودی – غیرخودی» برتولت برشت روی صحنه آورده ­اند. مشتاقی­‌نیا که نمایشنامه این کار را نوشته با تسلطی که پیش از این هم نشان داده بر طراحی روابط و هویت فردی و جمعی در شخصیت‌­پردازی در نمایشنامه­‌نویسی دارد، سیر شکل­‌گیری انسانِ تهی شده از معنا به لحاظ فردی و همزمان به مثابه جزیی از کل جامعه را در «پنجاه –پنجاه» به خوبی ترسیم کرده است. در این شخصیت‌پردازی و بیان رویدادها، در هم شکستن مرزهای اخلاق و انسانیت در فرد توسط قدرت مسلط که باعث خلق هویت فردی تازه‌­ای مطابق با خواست قدرت می‌­شود، در رفتار و روابط شخصیت‌­ها بازنمودی عینی پیدا می­‌کند.

در کنار طراحی شخصیت و گستردن ایده­‌ی اولیه نمایش در متن، کارگردانی و اجرای این متن چند لایه و چند بعدی را اسماعیل ­کاشی با گروه بازیگران جوان نمایش که مشخص است ماه­ها کنار هم تمرین داشته­‌اند، با توانمندی خاصی که مشخصه فعالیت حرفه­‌ای اوست، به انجام رسانده و روند تلخ و مهیب تبدیل افراد یک جامعه به ابزار سرکوب و شکنجه مطابق میل قدرت را در قالبی زیبایی­‌شناسانه روی صحنه آورده است.

چیدمان دقیق اجزای صحنه؛ هارمونی گروه بازیگران در اجرای تئاتریِ همه‌گیر شدن ویژگی‌­هایی شنیع و پلید به عنوان ویژگی مسلط فردی و جمعی و در روندی پیچیده و هولناک که در آن تهی شدن انسان از معنا با نمایشِ جزیی‌­ترین تغییرات ذهنی و عینی شخصیت­ها روی صحنه به نمایش در می‌­آید؛ به کارگیری موسیقی پُر حجم و هماهنگ با متن در پیشبرد روند نمایش؛ و نورپردازی ویژه که در خدمت بازنمایی تغییر شخصیت­ها و تحولات درونی و بیرونی آنهاست؛ نمایشی پیچیده و چالش‌­برانگیز ساخته که تمام حواس تماشاگر را در خدمتِ تماشا می‌­خواهد. نمایشی که تمام مساحت صحنه را به کار اجرا می‌­گیرد و تماشاگر در طول اجرا، باید همزمان حواسش به طول، عرض، عمق و ارتفاع صحنه باشد تا در جریان اتفاق‌­های نمایش بماند.

“پنجاه – پنجاه” از آن دست تئاترهاست که بعد از اجرا و بیرون سالن هم تماشاگر را رها نمی­ کند. نمایشِ کارِ دشوارِ ویران کردن انسان و تبدیل فرد به موجودی بی­‌نام که هویتِ خود را در خدمتِ خواستِ قدرتِ حاکم باخته و به فرد دیگری تبدیل شده که هیچ امیدی به خود و به جمع ندارد و تنها تلاشش برای بقای فردی­ست. و در میانه­ی این جهنم زمینی، نمایشِ یافتن رگه­‌هایی از امید در دل تاریکی برای نجات از سقوط. امید به رستاخیزی رهایی‌­بخش که در تمام دوران‌­ها نیازِ نوعِ بشر است. شخصیت­های “پنجاه – پنجاه” آنجا آغاز رهایی­‌شان می­‌شود که از ناظرِ منفعلِ نمایش دیکتاتور و شریک شکنجه‌­گر بودن، دور می‌­شوند و با کنار زدن محفظه­‌های شیشه‌­ای که در طول نمایش آن­ها را جدا می­‌کرد، به یک یگانگی جمعی در کنار بازآفرینی هویت مستقل فردی خود می‌­رسند.
منبع: سایت سینما‌سینما

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش جمعه‌کُشی i
 یادداشت حسین قره بر نمایش جمعه کشی | عکس
کشتار روزمرگی در جمعه‌ی کِش‌دار
» یادداشت حسین قره بر نمایش جمعه کشی
... دیدن متن »

«جمعه مثل یک سال می­‌مونه، صبحش مث بهاره، ظهرش مث تابستون، عصرش مث پاییزه و غروبش زمستون» این تکه از دیالوگ مردِ دوچرخه‌ساز، جان‌مایه‌ی نمایشِ «جمعه‌­کُشی» است. جمعه‌ها تمام نمی‌شوند و لحظه‌لحظه‌اش تکرار می‌شود.

«جمعه‌­کُشی»، نوشته‌ی اسماعیل خلج، نویسنده، کارگردان و بازیگری است که بیش از ۵ دهه در تئاتر، سینما و تلویزیون مشغول بوده است. خلج ۷۵ ساله (متولد ۱۳۲۴ تهران)، این نمایش‌نامه را سال ۵۲ نوشته و اجرا کرده و حالا ۴۶ سال بعد، امسال دوباره به صحنه آورده و هم‌چنان توانسته با تماشاچیانی‌ هم‌چون من، که دو سال بعد از نوشته شدن اثر به دنیا آمده‌ایم و جوانانی که دو تا سه دهه بعد از من هم به دنیا آمده‌اند، ارتباط بگیرد که نشان از زنده‌بودن اثر است.
اثری که جوان‌مرگ نشده و حداقل تا این زمان هنوز زنده و تأثیرگذار است.
قصد تعریف تاریخ تئاتر ندارم و کاری که خلج، استادمحمد، نعلبندیان و دیگرانی که در فضای قهوه‌خانه‌ای کردند و تئاتر را از دلِ روزمره‌ی مردمی که در جغرافیای ایران زندگی می‌کنند؛ روایت کردند؛ می‌خواهم درباره‌ی «جمعه‌کُشی»، مستقل از آثار قبل و بعدش صحبت کنم.
پی‌رنگ نمایش‌نامه، روایت آدم‌هایی است که یک روز جمعه از صبح تا شب در یک قهوه‌خانه با هم حرف می‌زنند، این جمعه می‌تواند به‌اندازه‌ی تمام جمعه‌های یک سال، حتی یک‌ عمر، کِش‌دار باشد و تکرار شود، چرا؟ چون جمعه‌ها این ریختی هستند.
آدم‌های نمایش از طبقاتِ مختلفِ اجتماعی انتخاب‌ نشده‌اند، همه از یک طبقه و به هم تنیده و وابسته­‌اند، طبقه‌ای که پزشکش اصلاً سواد ندارد و با ترکیبات عجیب‌وغریب خرافی، معجون درست می‌کند، که یا مریض در حال احتضار را بهبود می‌بخشد و یا عمرش به دنیا نیست و خلاص. دکتری که خودش، ترکیبِ بیماری­‌ها است و شفای آدم‌­ها دست اوست.
دوچرخه‌سازِ فراری از خانه، استوارِ صاحب قهوه‌خانه که زد و بند کرده و با خِست و ندادن مزد کارگرانش، غیر قهوه‌خانه، نانوایی را هم خریده است، با آن باغ بالای شمیران و خانه و ماشین و چه و چه.
راننده وانتی که هیچی نداشته، از گرفتن گواهی‌نامه‌ی پایه‌یک شروع کرده تا امروز که وانت دارد.
شاگرد قهوه‌چی که از حقوقش ناراضی است، اما جایی که باید اعتراض کند، لال می‌شود.
دست‌فروشِ دوره‌گردِ کت‌شلواری، که اصرار دارد آدم باید و اگر رادیو داشته باشد، آگاهی دارد و آبرویش نمی‌رود و مردی که با یک خط آدرس روی یک برگ کاغذ، یک ماهی است به تهران آمده، اما نه آدرس درست است، نه کسی انتظارش را می‌کشد و بلاتکلیف و سرگردان این شهر شده.
ساختار نمایش‌نامه این‌گونه است که هر کدام از شخصیت‌ها، لحظه و آنی دارند که هر چه در دل‌شان هست می‌گویند و در این خودگویی، پازل شخصیت را می‌چینند، مخاطب یا با آن‌ها هم‌دردی می‌کند، یا لبخندی گوشه‌ی لبش می‌نشیند. اسماعیل خلج در بافت و ساختار نمایش‌نامه برای اجرای امروز، تغییری نداده است، مثلاً وقتی بحث قیمت‌ کالاها پیش می‌آید یا کارکرد رادیو و ... او تغییری ایجاد نمی‌کند؛ حتی از آن مهم‌تر، کارکرد قهوه‌خانه هم دیگر آن کارکرد گذشته برای جامعه‌ی ایرانی نیست؛ اما خلج باز هم این نمایش را با بافتِ امروزی جامعه، همگن و هم‌ساز نمی‌کند، شاید دلایل متعددی داشته که می‌توان به چندتایی از آن­‌ها اشاره کرد.
یک این‌که نمایش قرار است یک بافتِ تاریخی را نشان دهد، هم‌چون کاری که موزه می‌کند. خلقِ دوباره‌ی یک موقعیتِ تاریخی برای شناختِ جامعه­‌شناختی از گذشته.
این بافت تاریخی از یک منظر، تغییرات اجتماعیِ جامعه‌ی ایرانی را در طول ۵ دهه نشان می‌دهد. خواست‌ها، ارزش‌­ها و اعتبارهای اجتماعی، ابزارهای موردنیاز، و ... مشاغلی که حذف شدند، ارزش پول ملی، ابزارهای ارتباط‌جمعی که نبودند و ضرورت‌شان وجود نداشت، ابزارهای ارتباطی که اعتبار خود را از دست داده‌­اند یا کم‌فروغ شده‌اند و ... از همه مهم‌تر فانتزی گذشته‌­گرایی که یک تصویر ایده‌آل از دهه‌ی ۴۰ و ۵۰ ارائه می‌دهد را با واقعیت آن‌چه بود، روبه‌رو می‌کند.
عدم تغییر نمایش‌نامه و اجرای همان اثری که در دهه‌ی ۵۰ به صحنه رفته بود، یک نشانه‌ی دیگر هم برای مخاطب امروز دارد، دغدغه‌های انسانی ما کماکان‌ همان است که بود و قطعاً دغدغه‌های آن روز آدم‌ها با آدم‌ها و نسل‌های پیش‌تر خود هم یکی است.
فقط در این میانه، ابزارهای ارتباطی تغییر کرده یا از دور خارج‌ شده­‌اند؛ اما بعضی از دغدغه‌های عمیق در لایه‌های زیرین، کماکان ‌همان است که بود؛ یعنی دل‌تنگی از زندگی و روزمرگی، ترس از مرگ، رابطه‌ی نافرجام کارگر و کارفرما، مسئله‌ی رابطه‌ی حق‌وحقوق و افزایش دستمزد و ...
خلاصه گذران زندگی، که جمعه‌ها روز تعطیل آن است.
همه‌ی آدم‌های نمایش (به‌جز آن مرد که با آدرس اشتباهی به تهران آمده است) زندگی را از یک‌جایی شروع کرده‌اند و امروز یک رتبه بالاتر از قبل به‌لحاظ معیشتی ایستاده‌اند، دوچرخه‌ساز فقیر بوده و زیردست برادر؛ با کتک خوردن کار یاد گرفته، ولی حالا مغازه‌ای دارد و خودش استادکار شده.
راننده هم همین‌طور، هیچی نداشته اما الان وانتی دارد و ...
اما با همه‌ی این احوال و ترقیات، همه‌ی آدم‌­ها چیزی کم دارند. شاید ذاتِ زندگی است که چیزی کم دارد، هیچ ‌چیزش تمام و کمال نیست، به‌قول قائلش «همیشه یه پای بساط لنگه».
این نمایش‌نامه یک آبزورد ایرانی است.

درباره‌ی اجرا هم باید گفت اسماعیل خلج، میزانسن­‌های ساده و بی‌­تکلفی را در راستای هدف نمایش‌نامه طراحی و اجرا می‌کند.
بازی بازیگران به‌قاعده است و بازی اسماعیل خلج در نقش مردی که با آدرس اشتباه در تهران سرگردان شده، بسیار جان‌دار و لذت‌بخش است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویدیو
درباره نمایش خرس i
طراح و کارگردان: محمد پاکدل جوان به زبان انگلیسی
» ویدیویی از نمایش «خرس»
۱۳ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۱۶ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ایرانشهر میزبان کارگردان پرمخاطب‌ترین نمایش | عکس
آتیلا پسیانی کارگردان پرمخاطب‌ترین نمایش تماشاخانه ایرانشهر از اواسط آبان ماه با نمایش «قصر موروثی خاندان فرانکشتاین» در سالن استاد سمندریان به روی صحنه می‌رود.
» ایرانشهر میزبان کارگردان پرمخاطب‌ترین نمایش
... دیدن متن »

آتیلا پسیانی کارگردان پرمخاطب‌ترین نمایش تماشاخانه ایرانشهر از اواسط آبان ماه با نمایش «قصر موروثی خاندان فرانکشتاین» در سالن استاد سمندریان به روی صحنه می‌رود.

به گزارش مردم‌سالاری به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل تماشاخانه ایرانشهر، آتیلا پسیانی کارگردان پرمخاطب‌ترین نمایش ادوار این مجموعه از اواسط آبان ماه با نمایش «قصر موروثی خاندان فرانکشتاین» در سالن استاد سمندریان به روی صحنه می‌رود.
نمایش «قصر موروثی خاندان فرانکشتاین» با نگاهی به فیلم «فرانکشتاین جوان» به کارگردانی مل بروکس است که با نویسندگی ، طراحی و کارگردانی آتیلا پسیانی به روی صحنه خواهد رفت.
شایان‌ذکر است حدود سی هزار مخاطب طی دو دوره اجرا از نمایش «دیابولیک، رومئو و ژولیت» آخرین اثر آتیلا پیسیانی دیدن کردند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گفتگوی تیوال با آرمان شهبازی | عکس
» گفتگوی تیوال با آرمان شهبازی

گفتگوی تیوال با آرمان شهبازی / کارگردان.

۲۰ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نشست خبری بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان در سالن کنفرانس مجموعه تئاترشهر برگزار شد. | عکس
افزایش ۲۰ درصدی متقاضیان حضور در بخش‌های گوناگون جشنواره تئاتر کودک و نوجوان/ بیش از ۱۰۰ اثر متقاضی حضور در بخش بین‌الملل شدند
» نشست خبری بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان در سالن کنفرانس مجموعه تئاترشهر برگزار شد.
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، نشست خبری این رویداد روز سه‌شنبه ۳۰ مهرماه با حضور مجید قناد، دبیر هنری این رویداد، مهدی قلعه، دبیر اجرایی و احمدرضا احسانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان در سالن کنفرانس مجموعه تئاترشهر برگزار شد.

مجید قناد در ابتدای این نشست خبری گفت: جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان بیست و شش ساله شده و از یک سالگی‌اش تا به حال زحمت بسیاری کشیده شده است که از مدیران و دبیرانش سپاسگزاریم. امیدواریم بتوانیم امسال نیز مانند سال‌های گذشته شاهد برپایی باشکوه این رویداد باشیم. به هنرمندان استان‌های خارج از تهران نیز تبریک می‌گویم که تعداد آثار پذیرفته‌شده‌شان در بخش‌های گوناگون افزایش یافته است و از شما بزرگواران متشکرم که با قلم‌تان همواره در کنارمان بوده‌اید و می‌خواهم بدانید بودن شماست که موجب بودن ماست. تنها نکته‌ای که می‌خواهم خاطرنشان کنم این است که هیچ کدام از کارهایی که تاکنون انجام شده، به آسانی نبوده است. شمارش معکوس رسیدن به روزهای برگزاری جشنواره نزدیک شده است و امیدوارم شاهد جشنواره‌ای در شان تئاتر کودک و نوجوان‌مان باشیم.

احسانی نیز در ادامه گفت: امیدوارم بتوانیم با همکاری دوستان و همکاران‌مان در اداره‌کل هنرهای نمایشی، همکاران‌مان در اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان و شما دوستان خبرنگار شاهد برگزاری هر چه باشکوه‌تر بیست و ششمین دوره از جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان باشیم.

 افزایش ۲۰ درصدی متقاضیان حضور در جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان نسبت به سال گذشته

در ادامه مهدی قلعه ضمن ارائه گزارشی در خصوص آن‌چه تاکنون در جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان گذشته است، گفت:‌ بعد از این که فراخوان جشنواره در خردادماه منتشر شد از ۳۱ استان شاهد دریافت آثار بودیم. در بخش کودک ۸۲ اثر، در بخش نوجوان ۵۲ اثر، در بخش خردسال ۴۸ اثر، در بخش خیابانی ۶۶ اثر و در بخش نمایشنامه‌نویسی ۵۵ اثر و در بخش بین‌الملل بالای ۱۰۰ اثر دریافت شد. در ادامه طبق آن‌چه از طریق اخبار منتشر شد در بخش خیابانی ۸ کار، در بخش کودک ۸ کار، در بخش نوجوان ۷ کار و در بخش خردسال ۸ کار برای اجرا در بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان پذیرفته شد. در بخش نمایشنامه‌نویسی نیز اسامی هفت نامزد اعلام شد که سه برگزیده دارد و روز نخست جشنواره معرفی می‌شود. طبق آمار امسال شاهد افزایش ۲۰ درصدی میزان علاقه‌مندان به حضور در جشنواره بودیم. در بخش خیابانی و خردسال که برخلاف بخش کودک و نوجوان، تولیدات تازه و نه نمایش‌هایی که پیشتر اجرای عمومی را از سر گذرانده‌اند حضور دارند، امسال مرحله دریافت طرح را حذف کردیم و مستقیما به کارهای تولیدشده که برای نخستین بار بود که دیده می‌شدند پرداختیم.

 جوایزی از سوی سازمان محیط زیست، مرکز ملی اسیتج، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، خانه تئاتر و حوزه هنری

 مهدی قلعه در مورد جوایزی که از سوی مراکز مختلف، منهای جوایز جشنواره به شرکت‌کنندگان در این رویداد داده می‌شود، تصریح کرد: فراخوان امسال با شعار «کودک، تئاتر، طبیعت» منتشر شد و در فراخوان ذکر کردیم سه اثر برگزیده در بخش کودک، نوجوان، خردسال و خیابانی که این شعار را در اثرشان در نظر گرفته باشند از سوی سازمان محیط زیست جوایزی کسب خواهند کرد. مرکز ملی اسیتج، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و کانون تئاتر کودک و نوجوان خانه تئاتر نیز هر کدام چهار جایزه در چهار بخش ذکرشده به برگزیدگان اهدا خواهند کرد و حوزه هنری همدان نیز یک جایزه از سوی خود خواهد داد و این جوایز منهای جوایز اصلی جشنواره است.

 دعوت از داورانی خارج از تهران برای حضور در هیئت انتخاب و داوری

قلعه در ادامه با اشاره به حضور داورانی خارج از تهران در هیئت انتخاب و داوری بخش‌های گوناگون تصریح کرد: امسال برای اولین بار است که در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان به دبیری جناب آقای قناد، در ترکیب هیئت انتخاب و داوری آثار از داورانی خارج از تهران دعوت شده است و این اتفاقی خوب است. در دوره‌های قبل در هر بخش عموما چهار داور از تهران و یک داور از همدان بودند و امسال داوران به صورت گسترده و از استان‌های دیگر نیز انتخاب شدند.

 ورکشاپ‌هایی برای همه و نه فقط شرکت‌کنندگان در جشنواره

 قلعه در ادامه گفت: در بخش ورکشاپ پیش از جشنواره و در روزهای ۱۱، ۱۲، ۱۳ و ۱۴ آبان ورکشاپی از دانمارک و تهران برای کارگردانانی که کارشان در جشنواره حضور دارد و برای اولین بار بعضی از دوستانی که کاری ندارند برگزار خواهد شد. به عنوان مثال از استان سیستان و بلوچستان درخواست کرده‌ایم علی‌رغم این که کاری در جشنواره ندارند کسانی را برای حضور در این ورکشاپ معرفی کنند. در همدان شاهد برگزاری ورکشاپ‌هایی از الجزایر، استرالیا و ایتالیا خواهیم بود.

 تریلی‌های سیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و حضور در برنامه زنده مجله تئاتر

 مدیر اجرایی بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان تصریح کرد: کانون پرورش فکری دو تریلی سیار را در اختیار جشنواره گذاشته است و این دو تریلی از ۱۶ تا ۲۱ آبان در سراسر شهر همدان به اجرای نمایش خواهد پرداخت.

او ادامه داد: همچنین با همکاری سازمان صداوسیمای همدان و شبکه چهار صداوسیما، برنامه زنده «مجله تئاتر» در طول جشنواره به صورت زنده از همدان پخش خواهد شد.

جزئیاتی از بخش بین‌الملل

 قلعه در مورد بخش بین‌الملل بیست و ششمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان گفت: در بخش بین‌الملل بیش از ۱۰۰ کار متقاضی حضور بوده‌اند که ۹ کار از هفت کشورِ اسپانیا، ایتالیا (سه کار)، آرژانتین، یونان، تاجیکستان، فرانسه و بلژیکحضور خواهند داشت.

او همچنین گفت: هر ساله در جشنواره از یک هنرمند پیشکسوت تقدیر می‌شود و امسال از رضا بابک تقدیر خواهد شد. ایشان در مورد تاریخ شفاهی تئاتر کودک و نوجوان منابعی غنی در اختیار داشتند که ماحصل آن در کتابی در جشنواره رونمایی می‌شود.

قلعه در مورد دیگر حامی جشنواره توضیح داد: هلدینگ شوینده بهشهر کمک‌های بسیاری به جشنواره  کرده است و از حضورشان سپاسگزاریم. شهرداری و استانداری نیز همچون همیشه در کنار ما بوده‌اند.

روشنک کریمی، مدیر روابط عمومی بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان نیز تصریح کرد: فعالیت سایت جشنواره، کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام آن از مردادماه آغاز شده است و ویدئوهایی یک دقیقه‌ای نیز از فعالان عرصه تئاتر کودک و نوجوان منتشر کرده‌ایم. فراگیری تئاتر کودک و نوجوان در تمام ایران و ترغیب هنرمندان تمام ایران به شرکت در این رویداد از جمله اهداف ماست.

او در پایان گفت: نمایشگاه عکسی نیز از سی سال کارهای اختر تاجیک در زمینه عکس تئاتر کودک در همدان برگزار خواهد شد.

رونمایی از پوستر بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان با طراحی شهرام عظیمی روز ۸ آبان در استان همدان برگزار خواهد شد. بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان از ۱۶ تا ۲۱ آبان در همدان برگزار می‌شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کاستلوچی در ایران کارگردانی می کند‎ | عکس
» کاستلوچی در ایران کارگردانی می کند‎
... دیدن متن »

کارگاه آکسیون کلودیا کاستلوچی به همت جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان در کویر مرکزی ایران برگزار می شود و  نمایشی با کارگردانی کاستولوچی در تپه‌های سیلک کاشان اجرا می شود.
 
به گزارش روابط عمومی؛ پانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان کارگاه "مناظره‌ای در باب امواج" با هدایت کلودیا کاستلوچی دریکی از کاروانسراهای کویری اطراف شهر کاشان برگزار می کند و این کارگاه با حضور ۱۸ نفر از شرکت‌کنندگان ایرانی و ۵ نفر از اعضاء ایتالیایی گروه کاستلوچی به یک تولید مشترک خواهد رسید و اجرای پایانی کارگاه، روز ۲۹ آذرماه دو اجرا در تاتر مولوی تهران خواهد داشت..

کلودیا کاستلوچی از شاخص‌ترین کارگردانان و طراحان حرکت معاصر جهان و از بنیان‌گذاران گروه رافائل سانزیو (به سرپرستی رومئو کاستلوچی) کارگاهی با تمرکز بر بدن، ریتم و طبیعت در دل کویر مرکزی ایران برگزار می‌کند و محصول آن را در یک کاروانسرا و  یا تپه‌های سیلک اجرا خواهد کرد.

کارگاه آکسیون کاستلوچی هم‌زمان با جشنواره مهر کاشان از ۲۳ تا ۲۸ آذر به مدت ۶ روز برگزار و در روز ۲۸ آذر هم‌زمان با اختتامیه جشنواره اجرا خواهد شد و ساعت برگزاری هرروز از ساعت ۱۰ صبح لغایت ۵ عصر در دل کویر خواهد بود و همچنین پس از اتمام  روزانه کارگاه، مباحث نظری و گفتگو با کلودیا کاستلوچی ادامه خواهد یافت و شرکت‌کنندگان از روز شروع تا پایان کارگاه دریکی از کاروانسراهای اطراف کاشان و یا شهر کاشان  اسکان خواهند داشت.

در صورت فراهم شدن امکانات و موافقت سرپرست کارگاه و ایجاد هماهنگی های لازم،  شرایط اجرای این اثر در کشور ایتالیا نیز امکان پذیر است.

شرایط ثبت‌نام در کارگاه:

- گرچه تمرکز این کارگاه بیشتر بر روی بدن و حرکت است اما حضور همه علاقه‌مندان به هنر تئاتر در شاخه‌های مختلف مجاز است.
- سن مجاز شرکت‌کنندگان در کارگاه از ۱۸ سال به بالاست
- با توجه به محدودیت کارگاه در صورت تکمیل ظرفیت انتخاب شرکت‌کنندگان بر اساس پارامترهای مدنظر کاستلوچی است.

علاقمندان جهت ثبت نام می توانند به سایت تیوال مراجعه کنند.

فخری این را خواند
زهره مقدم این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایشی به کارگردانی آرمان شهبازی تا ۱۰ آبان در عمارت نوفل لوشاتو به روی صحنه می رود
» ویدئویی از نمایش «تا باران چند پاییز مانده»
۲۳ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش جمعه‌کُشی i
 جمعه‌کُشى؛ زیبایى‌شناسىِ طغیان! | عکس
یادداشت محسن محمودی بر نمایش جمعه کُشی‎
» جمعه‌کُشى؛ زیبایى‌شناسىِ طغیان!
... دیدن متن »

فقط آدم‌هاى سطحى و کم‌مایه بر اساسِ ظواهر قضاوت نمی‌کنند. رمز و راز دنیا در همان چیزهایى است که به چشم دیدنى‌اند، نه در امور رؤیت‌ناپذیر.
(مقاله‌ی علیه تفسیر/ سوزان سانتاگ، ص ١، به‌نقل از اسکار وایلد، در یکى از نامه‌ها)

جمعه؛ آن‌گاه که روزها رفت و آب‌ها از آسیاب افتاد، کارها صورت گرفت و غروبِ آفتابِ زمان فرا رسید، چه می‌گذرد بر آن‌ها که در اعماق‌اند و در چاهک دنیا سر می‌کنند؛ کشتنِ ناگزیر وقت و بخت در لواى استعاره‌ى جمعه؟

جمعه، گُسل عمیقِ درد و قربانى ناخواسته‌ى زمان؛ اسطوره‌ى رؤیت‌پذیرِ دل‌مردگى است که گَرد یأس در انبان دارد، مگر همتى باشد و ((همتى)).
در نگاهى خُرد و پیرامونى به این اثر، می‌شود به‌صراحت دریافت، بدون این‌که به‌صرافت افتاد، چرا که اصل موضوع همآره هویداست.
بارى آن‌چه هست در بطنِ روابط و پیچش‌هاى دراماتیک، جامه به خود نکشیده است، بلکه در خودبسندگىِ زندگى و شریانِ کوچه پس‌کوچه‌هاى شهر سریان دارد.

چه شود به چهره‌ی زردِ من
نظرى براى خدا کنى
که اگر کنى همه دردِ من
به یکى نظاره دوا کنى

همه‌ی انسان‌ها روشنفکر هستند، چرا که تمام گروه‌هاى اجتماعى، به‌طور ارگانیک، داراى میزانى آگاهى از عملکرد خودشان هستند.
(آنتونیو گرامشى/ نامه‌هاى زندان)

جمعه‌کُشى نه یک وضعیت استثنایى، که عرفِ روزگار است، اما نورافکنى است ژرف بر آن‌ها که الکن‌اند و محو و در عین حال پیش‌برندگان عملىِ چرخ‌دنده‌هاى تاریخ.
روایتى است تمثیلى از آن‌ها که در عرصه‌ی دانشِ قدرت، در سایه‌اند و آواره، اما ره‌آوردشان انقیاد و رهایى از آن است.
آن‌ها که بلاکشیده و کشتى‌شکسته‌اند، اما در پی‌ریزىِ ساحلِ نجات، نقش اصلى را دارند.

به آن بلایى که جهان به سرم آورده باید فکر کنم. جهان مرت زائد می‌کند، حال آن‌که من آدم زائدى نیستم ... این حالتِ شبیهِ در خود فرو رفتن و تأمل در خود.
(آلبر کامو/ یادداشت‌ها/ ص ٢٩٤)
جمعه‌کُشى به‌شکلى متناقض‌نما (آیرونیک)، آوردگاه کشتن و کشته شدن، رفتن و ماندن، ترس و دلاورى، و قدرت و ضعف است، جدالى است با جهل، که در اجرایى ساده و صادق خود را می‌نمایاند به دور از هرگونه تکلف و تلقى مسلکى و مکتبى، بلکه با چشم‌اندازى انسانى، ترغیب و تشویق می‌کند، به سکونت در انسانیت.
زیبایى‌شناسىِ طغیان در لواىِ ناامیدستیزى و خشونت‌پرهیزى، در عینِ به‌حساب آوردن‌شان، با سیاستى نمایشىِ آمیخته با ژستِ وحدت، به بازشناسىِ گریز از وضعیتِ موجود می‌پردازد و سپیده‌دمان را فرارو و فراسوى شبِ تار و ظلمانى می‌نشاند.


بازآمدم چون عید نو
تا قفل زندان بشکنم
وین چرخ مردم‌خوار را
چنگال و دندان بشکنم
من نشکنم جز جور را
یا ظالم بدغور را
گر ذره‌اى دارد نمک
گیرم اگر آن بشکنم

امیر مسعود این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویدیو
درباره نمایشنامه‌خوانی خشم شدید فیلیپ هوتس i
کارگردان: بهناز سلیمانی شنبه ۱۱ و ۱۸ آبان‌ماه سالن ایران تماشا
» ویدیویی از نمایشنامه‌خوانی خشم شدید فیلیپ هوتس
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آغاز فعالیت سامانه جدید ثبت گروه‌ھای نمایشی | عکس
سامانه‌ جدید ثبت گروه‌ھای نمایشی سراسر کشور فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.
» آغاز فعالیت سامانه جدید ثبت گروه‌ھای نمایشی
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل ھنرھای نمایشی، سامانه جدید ثبت گروه‌ھای نمایشی با قابلیت و طراحی جدید از اول آبان‌ماه بازگشایی خواھد شد.
سامانه جدید به آدرس www.esteghrar.ir جھت ثبت گروه‌ھای نمایشی سراسر کشور تا پایان آذر به مدت دو ماه فعال خواھد بود.

براساس برنامه‌ریزی دفتر ثبت گروه‌ھای تئاتر امور استان‌ھای اداره‌کل ھنرھای نمایشی، امکان ثبت و ارزیابی گروه‌ھای حائز شرایط مطابق آئین‌نامه ثبت گروه‌ھای نمایشی ایجاد شده است. گروه‌ھای متقاضی در سراسر کشور با رعایت ضوابط و مقررات و معرفی اعضاء و ھسته مرکزی، امکان ثبت و تقاضای صدور پروانه گروه نمایشی را خواھند داشت. پس از بررسی تقاضا و پرونده اعضاء توسط شورای بررسی و ھیات مرکزی ثبت گروه‌ھای نمایشی جھت صدور پروانه فعالیت اقدام خواھد شد.

طرح استقرار گروه‌ھای نمایشی در سراسر کشور با ھدف ثبت و شناسایی و حمایت از فعالیت گروه‌ھای تئاتر یکی از مھم‌ترین برنامه‌ھای واحد هماهنگی تئاتر استان‌ھای اداره‌کل ھنرھای نمایشی است.

آقامیلاد طیبی این را خواند
مریم رودبارانی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویدیو
درباره نمایش خرس i
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویدیو
درباره نمایش قلعه حیوانات i
طراح و کارگردان: عارفه آزرمی، سعیده خوش نژاد بر اساس نمایشنامه «قلعه حیوانات» اثر بهروز غریب پور
» ویدیویی از نمایش «قلعه حیوانات»
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اجرای نمایش‌های «سوگواره خورشید» در پنج صحن حرم رضوی | عکس
انجمن هنرهای نمایشی ایران با همکاری آستان قدس رضوی برگزار می‌کند
» اجرای نمایش‌های «سوگواره خورشید» در پنج صحن حرم رضوی
... دیدن متن »

همزمان با ایام شهادت ثامن‌الحجج حضرت علی بن موسی‌الرضا (علیه‌السلام)، «سوگواره خورشید» با پنج نمایش خیابانی میزبان زائران حرم رضوی خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، همزمان با ایام شهادت ثامن‌الحجج حضرت علی بن موسی‌الرضا (علیه‌السلام) انجمن هنرهای نمایشی ایران با همکاری آستان قدس رضوی «سوگواره‌ خورشید» را برگزار می‌کند.

حمید نیلی، مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران با بیان این مطلب گفت: این سوگواره برای اولین بار و با مشارکت پنج گروه از برترین‌های نمایش خیابانی اجرا می‌شود.

او افزود: نمایش «من جواد هیجده سال دارم» از  استان  ایلام،  «نذر مادر»  از استان لرستان، «قطار ساعت ۸» از استان تهران  و نمایش‌های «عکاسباشی» و «دعبل» از مشهد آثاری هستند که در طول پنج شب، هر شب در سه نوبت ۱۸، ۱۹ و ۲۰ در پنج نقطه از صحن‌ حرم رضوی به اجرا درمی‌آیند.

«سوگواره خورشید» با مشارکت انجمن هنرهای نمایشی ایران، آستان قدس رضوی، اداره‌کل هنرهای نمایشی و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از پنجشنبه دوم تا دوشنبه ششم آبان‌ماه میزبان زائران حرم امام رضا (ع) خواهد بود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۲ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویدیو
درباره نمایش سه کیلو ۲۵۰ گرم i
«سه کیلو ۲۵۰ گرم» تا ۳ آبان در عمارت نوفل لوشاتو به روی صحنه می رود
» ویدئویی از نمایش «سه کیلو ۲۵۰ گرم»
۲ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش پشت دیوار عمارت i
هنرمندان تئاترکشور از
جمعی از کارشناسان و هنرمندان هنرهای نمایشی کشور درباره نمایش پشت دیوار عمارت نظر دادند.
» هنرمندان تئاترکشور از"پشت دیوار عمارت" گفتند
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، بهزاد فراهانی، محمود عزیزی، کریم اکبری مبارکه، اصغر همت، شهرام گیل آبادی پس از دیدن نمایش پشت دیوار عمارت به کارگردانی حمید ابراهیمی در گفتگو با روابط عمومی این نمایش در خصوص این کار نظرات خود را ارائه کردند که در ادامه می خوانید:

بهزاد فراهانی:«پشت دیوار عمارت» لحظات درخشان و خوبی را در ذهنم ماندگار کرد
بهزاد فراهانی نویسنده، کارگردان و بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر کشور در خصوص این نمایش گفت: معمولاً در کشور ما کارهای مناسبتی و سفارشی کارهای خوبی از آب در نمی آید ولی این کار یک ویژگی هایی داشت که به نظرم لحظات درخشان و خیلی خوبی داشت.
بازیگر نقش معاویه در سریال امام علی(ع) افزود: این اثر کار خیلی خوبی بود و به نظرم با کمی سرمایه گذاری می توانیم آثاری از این دست را در کشورمان بیشتر ببینیم.این کار لحظات درخشان و خوبی را در ذهنم ماندگار کرد و به نظرم کار خیلی خوبی بود.

دکتر عزیزی: پشت دیوار عمارت متن و شیوه اجرایی دلپذیری داشت
دکتر محمود عزیزی بازیگر، نویسنده، کارگردان و استاد دانشگاه در خصوص این نمایش گفت: این اثر، نمایش دلپذیری بود و آن را بسیار دوست داشتم، از لحاظ بازیگری و کارگردانی و شخصیت پردازی کارگردان تلاش قابل توجه و قابل ملاحظه ای را انجام داده بود و ضرباهنگ نمایش به انضمام دکور کاربردی و میزانسن های قابل قبول به جامعیت در کیفیت اثر نمایشی، کمک شایانی کرده بود.
وی افزود: قصه و درام این نمایش معنا و مفهوم داشت و داستان این نمایش به قولی جان داشت و اگر کمی کارگردان در کارش موجزتر و مختصرتر به برخی خرده داستانها اشاره می کرد بی شک شاهد اثر بهتر و روان تری هم می بودیم اما در هر حال باید به کل گروه خصوصاً حمید ابراهیمی عزیز برای نگارش و کارگردانی این نمایش خسته نباشید گفت.

کریم اکبری مبارکه: «پشت دیوار عمارت» کار پخته و قابل قبولی بود
کریم اکبری مبارکه بازیگر،کارگردان سینما، تلویزیون و تئاتر کشور درباره این نمایش گفت: به نظرم کار خوبی بود و از این دست آثار در تئاتر و فضای نمایش کشور می بایست بیشتر ببینیم. از دیدن این کار لذت بردم و با توجه به امکانات تماشاخانه سرو کارگردان به خوبی از عمق صحنه استفاده کرده بود و میزانسن های به جا و درستی را در کارش لحاظ کرده بود.
وی افزود: استفاده به جا از دکور متحرک و ارتباط بازیگر با دکور و طراحی صحنه این نمایش از ویژگی های مثبت این نمایش بود و در مجموع کار خوب و قابل ملاحظه ای بود که جا دارد به دست اندرکاران تهیه و تولید این نمایش خسته نباشید و دست مریزاد گفت.

شهرام گیل آبادی: «پشت دیوار عمارت» نمونه خوبی برای یک سرمایه گذاری فرهنگی است
مدیر عامل خانه تئاتر نیز پس از دیدن این نمایش گفت: تئاتر برای نفس کشیدن نیاز به گونه های مختلف دارد تا بتواند جوابگوی ذائقه های متفاوت و سلیقه های فرهنگی مختلف باشد. متاسفانه پرداختن به موضوعات و مقولات نکات تاریخی دینی و بحث هایی که به ذائقه فرهنگی ما مربوط است امروزه کمتر انجام می گیرد. هویت تئاتر و نمایش در آموزش و پرورش انسان ها تعریف می شود و چون تئاتر یک محصول سمعی بصری  و سرشار از عواطف هیجانی است بسیار مثمر ثمرتر و کاربردی تر از سایر رسانه ها و هنرهاست. وی در خصوص این نمایش گفت: به نظرم با این مقدمه ای که عرض کردم پشت دیوار عمارت ترکیبی از نگاه تاریخی- اعتقادی  بود که آدم مومنی در راه اعتقادات خویش با تمامی تخریب ها و مقابله ها، مقاومت و ایستادگی می کرد و سرانجام به رستگاری می رسید.
گیل آبادی افزود: «پشت دیوار عمارت» نمونه خوبی برای یک سرمایه گذاری فرهنگی است که این روزها بسیار مورد غفلت قرار گرفته است. این نمایش قابلیت اجرا در یک فضای بزرگتر و بهتر را دارد و به نظرم متن و فضای نمایش این را می طلبد که اگر در سال های بعد امکان اجرای مجدد پیدا کرد، بتواند در یک موقعیت و صحنه بزرگ تر اجرا برود و کارگردان بتواند ایده های خود را پیاده کند. در مجموع کار خوبی بود و به عوامل خسته نباشید می گویم.

گفتنی است نمایش پشت دیوار عمارت فردا۳۰ مهرماه به اجراهای خود در تماشاخانه سرو خاتمه می دهد. در این نمایش  جلیل فرجاد، جمشید صفری، پژمان کاشفی، نسرین مسلمی‌نیا، شیوا خسرومهر، زری‌ اماد، پانته‌آ کیقبادی، حامد آقایی‌، فرزاد صبوری، علی‌رضا درویش‌نژاد، اهورا ابراهیمی، علی حیدری، ماندانا عصری، محمدرضا موهبتی، ماریه ماشاالهی و آرمین احتشام‌زاده  به ایفای نقش می پردازند.

 تماشاخانه سرو انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس  در خیابان آیت الله طالقانی نرسیده به تقاطع مفتح جنب ایستگاه مترو طالقانی  واقع شده است

۲ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید