آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال تئاتر
S3 : 22:39:41 | com/org
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
اعلام اسامی آثار راه‌یافته به مرحله ارزیابی نهایی بخش «بزرگسال» جشنواره هجدهم تهران- مبارک | عکس اعلام اسامی آثار راه‌یافته به مرحله ارزیابی نهایی بخش «بزرگسال» جشنواره هجدهم تهران- مبارک
اسامی طرح‌های اجرایی پذیرفته‌شده در بخش صحنه‌ای «بزرگسال» هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک اعلام شد.   به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، ستاد برگزاری هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک اسامی طرح‌های اجرایی پذیرفته‌شده در بخش صحنه‌ای «بزرگسال» این رویداد را اعلام کرد. هیئت‌انتخاب طرح‌های اجرایی متشکل از آزاده انصاری، بنفشه بدیعی و سینا ییلاق‌بیگی پس از اعلام اسامی ۱۶ اثر در بخش «کودک و نوجوان» و پنج اثر در بخش «خردسال» براساس «طرح‌های اجرایی» ...
دیدن ادامه ››

اسامی طرح‌های اجرایی پذیرفته‌شده در بخش صحنه‌ای «بزرگسال» هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک اعلام شد.

 

به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، ستاد برگزاری هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک اسامی طرح‌های اجرایی پذیرفته‌شده در بخش صحنه‌ای «بزرگسال» این رویداد را اعلام کرد.

هیئت‌انتخاب طرح‌های اجرایی متشکل از آزاده انصاری، بنفشه بدیعی و سینا ییلاق‌بیگی پس از اعلام اسامی ۱۶ اثر در بخش «کودک و نوجوان» و پنج اثر در بخش «خردسال» براساس «طرح‌های اجرایی» اعم از طراحی عروسک، طراحی صحنه و شیوه ارائه در فضای مجازی و پلتفرم‌های غیرحضوری، ۲۶ اثر را برای حضور در مرحله ارزیابی نهایی بخش صحنه‌ای «بزرگسال» انتخاب کردند.

گروه‌های نمایشی پذیرفته‌شده در این مرحله، می‌بایست تا ۱۰ دی‌ماه سال جاری نسبت به ارائه کامل اثر خود جهت بررسی در مرحله ارزیابی نهایی اقدام نمایند.  

اسامی ۲۶ اثر برگزیده مرحله ارزیابی طرح‌های اجرایی بخش صحنه‌ای «بزرگسال»:

۱- «استاد» به نویسندگی و کارگردانی محمدرضا آزادفرد از تهران            

۲- «انا» به نویسندگی امیر نباتی و کارگردانی یکتا طبیبی از تهران  

۳- «انگل» به نویسندگی و کارگردانی بیتا پهلوانی        از تهران             

۴- «آشیق» به نویسندگی و کارگردانی محمدتقی اسماعیلی از اردبیل           

۵- «آیلان کردی» به نویسندگی و کارگردانی ندا اعتمادی‌کیا از آبادان               

۶- «بعد از کرگدن شدن» به کارگردانی مینا پناه‌نجات از تهران         

۷- «بی‌مرگی» به نویسندگی و کارگردانی مریم ایرانمنش از تهران          

۸- «تقدیم با احترام» به نویسندگی مری وب و کارگردانی رویا صدوقی       از تهران

۹- «جادوگر آب‌ها»        به نویسندگی و کارگردانی مرتضی اسدی‌مرام از کرمانشاه

۱۰- «جنگ چهره زنانه ندارد» به نویسندگی و کارگردانی سرگل اسلامیان از تهران

۱۱- «جنگ و صلح» به نویسندگی و کارگردانی میثم یوسفی از تهران              

۱۲- «حمام» به نویسندگی مطھره امامی و کارگردانی هما ساداتیان از تهران

۱۳- «خانم حوا» به نویسندگی ھانری تروایا و کارگردانی علیرضا ناصحی از تهران

۱۴- «خانه برناردا آلبا» به نویسندگی فدریکو گارسیا لورکا       و کارگردانی زهرا صبری از تهران               

۱۵- «داش آکل» به نویسندگی صادق ھدایت و کارگردانی زهرا شاهین‌فر از تهران

۱۶- «دیوار گذر» به نویسندگی کامیار محبی       و کارگردانی نگار میرفخرایی از تهران

۱۷- «رنگ حسرت» به نویسندگی میھن بھرامی و کارگردانی فهیمه عابدینی از تهران          

۱۸- «زال سپیدموی» به نویسندگی و کارگردانی حسین عباس‌زاده از بیرجند             

۱۹- «سعدی کلمب و فتح بهشت» به نویسندگی عقیل زمانی        و کارگردانی مهتاب تبریزی از کیش        

۲۰- «قویتر» به نویسندگی آگوست استریندبرگ و کارگردانی جواد تولمی از تهران

۲۱- «کارما» به نویسندگی و کارگردانی بهروز بخت‌آور از اردبیل

۲۲- «مکبث» به نویسندگی و کارگردانی کاوه مهدوی از تهران        

۲۳- «وایه» به نویسندگی و کارگردانی سعید ابک از تهران         

۲۴- «هایکوی پاروزن یکدست» به نویسندگی و کارگردانی ماندانا عبقری از تهران

۲۵- «هدویک در سرزمین عجایب» به نویسندگی و کارگردانی مرتضی سعیدیان از تهران               

۲۶- «هملت» به نویسندگی ویلیام شکسپیر و کارگردانی قاسم تنگسیرنژاد از دشتستان

در راستای رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و صیانت از سلامت گروه‌های نمایشی و مخاطبان، بیشتر بخش‌های هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک در اسفندماه سال جاری، با بهره‌گیری از ظرفیت‌های فضای مجازی برگزار می‌شود.

صبا صالحیان این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
ما در هولناک ترین زمان برای تئاتر در دنیا هستیم  | عکس نیازمند درمان اصولی هستیم نه مُسکن / لزوم تغییرات جدی در ساختار وزارت ارشادما در هولناک ترین زمان برای تئاتر در دنیا هستیم
چرا هنرمندان مدام نق می‌زنند؟ «هنرمندان مدام غر می‌زنند!»؛ جمله‌ای است تکراری که شاید قدمت آن به دوره‌های خیلی دورتر از زمان حال بازگردد، اما محتوایش در طول سال‌های متمادی تغییر چندانی نکرده است. از یک نگاه این جمله درست است، کافی است مدت کوتاهی با این گروه، سر و کار داشته باشید، اما نکته اینجاست چرا این جماعت مدام غر می‌زنند. دوران کرونا با همه تلخی‌ها و سختی‌هایش، همچون آینه‌ای، برخی از ایرادهای‌مان را به ما نشان داد و شاید بتوان پاسخ این پرسش تاریخی را در این مقطع زمانی بیش از هر دوره دیگری یافت. از زمان شیوع این ویروس ...
دیدن ادامه ››

چرا هنرمندان مدام نق می‌زنند؟

«هنرمندان مدام غر می‌زنند!»؛ جمله‌ای است تکراری که شاید قدمت آن به دوره‌های خیلی دورتر از زمان حال بازگردد، اما محتوایش در طول سال‌های متمادی تغییر چندانی نکرده است.

از یک نگاه این جمله درست است، کافی است مدت کوتاهی با این گروه، سر و کار داشته باشید، اما نکته اینجاست چرا این جماعت مدام غر می‌زنند.

دوران کرونا با همه تلخی‌ها و سختی‌هایش، همچون آینه‌ای، برخی از ایرادهای‌مان را به ما نشان داد و شاید بتوان پاسخ این پرسش تاریخی را در این مقطع زمانی بیش از هر دوره دیگری یافت.

از زمان شیوع این ویروس که منجر به تعطیلی فعالیت‌ها و مکان‌های هنری شد، هنرمندان زیادی این نواقص را گوشزد کردند و به تازگی نیز کیومرث مرادی، پاسخی مبسوط به این پرسش تاریخی داده است.

این کارگردان و مدرس تئاتر که چندی پیش پرفورمنسی از نمایشنامه «آنتیگونه» اثر مشهور سوفوکل را به صورت آنلاین اجرا کرد، در گفتگو با ایسنا این تجربه را تشریح کرد اما دامنه این گفتگو خیلی فراتر از این تجربه اجرایی رفت.

 مرادی که معتقد است در هولناک‌ترین زمانِ زیستِ هنر تئاتر به سر می‌بریم، با برشمردن مشکلات اساسی در ساختار فرهنگ و هنر ما که سبب شده مقوله هنر به عنوان شغل قلمداد نشود، توضیح داد که چرا هنرمندان ما همیشه به غر زدن، متهم شده‌اند.  

ترسی که در همه کشورها ریشه دوانده

او در آغاز درباره تجربه اجرایی خود این گونه سخن گفت: از  زمان شیوع کرونا در بسیاری از کشورها کارگردانان و بویژه کارگردانان هنری اثری از خود یا نمایشنامه‌ای از دیگران را به صورت آنلاین اجرا کرده‌اند و حتی برخی دیگر، نمایش‌های خود را به صورت رایگان یا با قیمتی که از سوی تماشاگر تعیین شده است، بر یوتیوب قرار داده‌اند و هر تماشاگر بسته به علاقه و شرایط اقتصادی خود، مبلغی را بابت تماشای آن نمایش پرداخته است.

او ادامه داد: جریان غالب تئاتر در اروپا می‌کوشد با چنین اقداماتی، زیست این هنر را تداوم ببخشد تا سنت تئاتر دیدن در دوران کرونا از میان نرود و رابطه تماشاگر و تئاتر خدشه‌دار نشود.

این کارگردان در تشریح اهداف خود از این اجرای آنلاین گفت: تئاتر خصوصی ما این روزها بشدت تحت فشار است. بسیاری از تماشاخانه‌های خصوصی باید اجاره بپردازند و این در حالی است که هیچ درآمدی ندارند. متاسفانه ما هم عادت بدی داریم و آن اینکه خیلی زود به شرایط تازه خو می‌گیریم و وضعیت قبلی را به فراموشی می‌سپاریم. بنابراین این نگرانی جدی وجود دارد که عادت تماشای تئاتر در ما از بین برود و گسستی عمیق بین سالن‌های تئاتر و تماشاگر ایجاد شود.

مرادی با بیان تفاوت عادت‌های زیستی ما در دوران پیش و پس از کرونا، افزود: برخی از این تفاوت‌ها خوب است مانند پایبندی بیشتر به بهداشت ولی از سوی دیگر بی‌اعتمادی تماشاگران به سالن‌های تئاتر و سینما، خطری است که در همه کشورها احساس می‌شود.

جمعیت بزرگی که دیده نمی‌شوند

او در پاسخ به این پرسش که آیا شکل آنلاین می‌تواند جایگزینی هرچند موقت برای شکل صحنه‌ای تئاتر باشد، با قاطعیت گفت: خیر!

مرادی در این زمینه توضیح داد: اجرای هر نمایش صحنه‌ای، دست‌کم برای 25 تا 50 نفر ایجاد اشتغال می‌کند. هرچند روی صحنه تئاتر فقط بازیگران دیده می‌شوند ولی پشت صحنه، گروهی پرشمار اعم از کارگرانی که دکور می‌سازند، مدیر صحنه، مجری گریم، دستیاران، خیاط ، مسئولان نور و صدا، آهنگساز، عکاس، مشاور رسانه‌ای تا متصدی گیشه و سایت فروش بلیت و ... همه اینها به واسطه اجرای یک نمایش، ارتزاق می‌کنند. یعنی طیفی از هنرمندان چندین رشته همراه با عواملی دیگر درگیر تولید تئاتر می‌شوند و حالا اشتغال و زندگی همه آنان به خطر افتاده است.

مسئولان فقط بازیگران را می‌بینند

او گفت: همین که به مسئولان هنری از مشکلات جامعه تئاتری می‌گویی، بی‌درنگ پاسخ می‌دهند بازیگران که همه سر سریال و فیلم سینمایی هستند ولی اصلا به این نکته حیاتی فکر نمی‌کنند همه عوامل تئاتر که بازیگران نیستند ، آن خیل عظیم پشت صحنه تئاتر را نمی‌بینند . ضمن اینکه همه بازیگران تئاتر هم که در پروژه‌های تصویری کار نمی‌کنند. تئاتر برای بسیاری از آنان، تنها منبع درآمد است.

کارگردان نمایش «خواب در فنجان خالی» با انتقاد از اینکه در حوزه تئاتر خیلی اندیشمندانه رفتار نشده است، خاطرنشان کرد: بنابراین پاسخ پرسش شما «خیر» است، تئاتر آنلاین نمی‌تواند پاسخگوی این گروه از عوامل تئاتر باشد.

ترس سنتی صدا و سیما از چیزهایی ساختگی

او در ادامه سخنان خود ابراز تاسف کرد: از گفتن این جملات بسیار غمگینم ولی فکر می‌کنم تنها یک نهاد می‌توانست و می‌تواند به تئاتر و موسیقی کمک کند و آن هم صداو سیماست که نمی‌دانم چه مشکلی با این حوزه‌ها دارند. البته من بی‌اعتنایی آنان را به حساب نبودِ اشرافِ کافی بر این حوزه‌ها می‌گذارم.

مرادی تاکید کرد: چه ایرادی دارد که تلویزیون ما با این همه شبکه‌ای که دارد، هفته‌ای یک یا چند بار نمایش و برنامه‌های زیبا در حوزه تئاتر و موسیقی پخش کند ولی متاسفانه در مدیریت صدا و سیما نوعی اضطراب و ترس سنتی از چیزهای ساختگی وجود دارد که برایم بسیار عجیب است.

این هنرمند با بیان اینکه هنوز هم دیر نشده و صدا و سیما می‌تواند پا پیش بگذارد، افزود: این همه نمایشنامه‌نویس خوب با متن‌های درخشان داریم، چه ایرادی دارد که این نمایشنامه‌نویسان متون خود را در تلویزیون بخوانند و درباره آنها صحبت کنند، می‌دانید این شیوه چقدر به پیشرفت فرهنگی ما کمک می‌کند.

او ادامه داد: اگر درِ صدا و سیما به روی هنرمندان تئاتر و موسیقی باز شود، نه تنها اشتغال این هنرمندان سر و سامانی می‌یابد بلکه برنامه‌های این رسانه هم از نظر کیفی و تنوع، رشد قابل توجهی پیدا می‌کند و دیگر نگران از دست رفتن تماشاگر نیستیم و در واقع یک بازی دو سر برد است.

مرادی در پاسخ به این پرسش که چه کسی باید این موضوع را پیگیری کند، توضیح داد: خانه تئاتر. البته می‌دانم چند بار درخواست و نامه داده‌اند ولی جوابی از آن سمت نیامده است. در صورتی که شبکه فاخری مانند شبکه چهار می‌تواند در این زمینه پیشقدم شود. ضمن اینکه هر شبکه گروه فرهنگ و ادب، علمی و ... دارد و همه اینها تحت نظارت مدیران خود هستند که می‌توانند براحتی پا پیش بگذارند و با همفکری هنرمندان تئاتر وارد عمل شوند. اما ظاهرا نوعی بی‌اعتمادی وجود دارد و این موضوع غم‌انگیز است.

واقعیت تلخی که مدام به صورت‌مان می‌خورد

این کارگردان با ابراز تاسف از این‌که تلاش‌های سالیان برای تعریف تئاتر به عنوان شغل به نتیجه نرسیده و هنرمندان کماکان درگیر مسایلی مانند بیمه و نظیر آن هستند، یادآوری کرد: از دوره اصلاحات تا به امروز این دغدغه بوده که تئاتر به عنوان شغل تعریف شود ولی هنوز به نتیجه نرسیده است و حتی موسسه‌ای که برای سر و سامان دادن به اموری مانند بیمه تاسیس شده، خودش هم دچار مساله است.

او ادامه داد: مادامی که هنر  در ذهن دولتمردان ما به عنوان یک کار دوم یا سوم دیده شود و برای اشتغال این بدنه، برنامه‌ای نداشته باشیم، وضع همین است.

مرادی خاطرنشان کرد: تا زمانی که ساختارهای فکری و اجرایی را در حوزه فرهنگ و هنر تغییر ندهیم، هر روز نظاره‌گر این حفره‌های بزرگ هستیم و در وضعیتی مانند کرونا بار دیگر همه این واقعیت‌های تلخ، به صورت‌مان می‌خورد و خود را نشان می‌دهد.

فاجعه‌ای که خود را در خانه هنرمندان نشان داد

کارگردان «رازها و دروغ‌ها» با اشاره به مشکلات جدی خانه هنرمندان ایران که این مکان را تا مرز اعلام ورشکستگی برد، یادآوری کرد: این فاجعه خود را در ماجرای خانه هنرمندان ایران نشان داد. چراکه این مکان در دوران کرونا هم تعطیل شد و نتوانست هیچ برنامه‌ای برگزار کند و ناگهان متوجه شد هیچ پولی دریافت نمی‌کند و حتی در پرداخت حقوق کارکنانش دچار مشکل است. اینجا بود که زنگ خطر بزرگ به صدا در آمد؛ تا وقتی ساختار درستی نداشته باشی و بودجه‌ات وابسته به فعالیت اجرایی باشد، وضعیت همین است.

ماجرای یک ناکامی تاریخی

او ابراز تاسف کرد : دولتمردان باور دارند که هنرمندان مدام نق می‌زنند و این نگرش از جهتی درست است چراکه این خیل بزرگ، همواره در دریافت حقوق شهروندی و قانونی خود ناکام مانده‌اند. این حقیقتی است که باید پذیرفته شود حتی اگر آن را نق زدن یا غر زدن تلقی کنیم.

این مدرس تئاتر با بیان اینکه همواره در شرایط سخت، کمک‌هایی مُسکن‌وار به جامعه هنری تزریق شده ولی این وضعیت هرگز به طور اصولی درمان  نشده است، افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد تا وقتی بودجه دارد، می‌تواند این مسکن‌ها را تزریق کند اما در موقعیت دراماتیکی مانند وضعیت فعلی، اولین مکانی که بودجه آن قطع می‌شود، همین وزارتخانه است و این چنین است که همان آب باریکه هم به روی هنرمندان بسته می‌شود.

لزوم تغییرات جدی در ساختار وزارت ارشاد

مرادی با تاکید بر اینکه بسیاری از ساختارهای وزارت ارشاد نیازمند تغییرات اساسی است، متذکر شد: در چنین وضعیت دشواری، همه سازمان‌های مربوط به فرهنگ و هنر که پیش از به موازات وزارت ارشاد از فعالیت‌های هنری حمایت می‌کردند، خود را عقب کشیده‌اند؛ سازمان فرهنگی هنری شهرداری، حوزه هنری و ... هر یک چه کرده‌اند و اینجاست که هنرمندان احساس تنهایی عمیقی می‌کنند.

او اضافه کرد: در این وضعیت، حتی از نهادهای متولی فرهنگ و هنر نمی‌توانیم انتظار حمایت داشته باشیم، تنها به این دلیل که همان ماجرای ساختار اینجا هم وجود دارد. به این معنا که بودجه فرهنگ و هنر در قبال تولید اثر یا برگزاری جشنواره پرداخت می‌شود و زمانی که تئاتری تولید و جشنواره‌ای برپا نشود، مکانیزمی برای پرداخت این بودجه تعریف نشده است.

مرادی که چندین سال در خارج از کشور تحصیل کرده است، ادامه داد: در وضعیت فعلی هنرمندان تئاتر اروپا و آمریکا که عضو سندیکا هستند، از چند جا حقوق دریافت می‌کنند چراکه آنان حق بیمه ماهانه‌ای پرداخت کرده‌اند که در چنین مواردی به کارشان می‌آید. یعنی این ساختار برای آنان تعریف شده است ولی ما این ساختار را نداریم و از مزایای آن هم بهره‌مند نمی‌شویم.

نیازمند درمان اصولی هستیم نه مُسکن

کارگردان نمایش «شکلک» با اشاره به برخی کمک‌ها که از ابتدای امسال انجام شده است، یادآوری کرد: در نبود ساختار درست، خیرانی پیدا می‌شوند و مثلا کارت هدیه یک میلیون تومانی از طرف نهادی پرداخت می‌شود یا سبد کالایی به اعضای خانه تئاتر تعلق می‌گیرد ولی اینها همان مُسکن‌ها هستند در حالیکه این بیماری جدی نیازمند درمان ریشه‌ای است.

کیومرث مرادی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: شاید مسئولان هنری هم علاقه‌مند به کمک باشند ولی وقتی چنین اولویتی برایشان تعریف نشده، برنامه‌ای برایش ندارند و این گونه است که در مدام بر همین پاشنه می‌چرخد.

 

مصاحبه از ندا آل‌طیب - سایت ایسنا

پویا، علی ژیان، گروه جارچی و محمد عمروابادی این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت از رسانه‌های برتر تقدیر می‌کند | عکس هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت از رسانه‌های برتر تقدیر می‌کند
به‌گزارش روابط عمومی هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت، جواد تمدنی مدیر روابط عمومی این جشنواره با اعلام این خبر گفت: قصد داریم در آیین اختتامیه، به‌منظور تقدیر از رسانه‌ها و اصحاب گرانقدر آن که از روزهای آغازین تا پایان جشنواره تئاتر مقاومت همراه و همیار ستاد برگزاری جشنواره بوده و در برپایی هرچه مطلوبتر این رخداد فرهنگی این ستاد را یاری رسانده‌اند، تقدیر شایانی به‌عمل آوریم. وی افزود: آنچه در نوع تعاملات حرفه‌ای و رسانه‌ای اصحاب محترم رسانه با جشنواره‌ها حائز اهمیت است، نوع نگاه و منظر دید آنها به این رویدادهای فرهنگی و هنری است. آنچه مسلم ...
دیدن ادامه ››

به‌گزارش روابط عمومی هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت، جواد تمدنی مدیر روابط عمومی این جشنواره با اعلام این خبر گفت: قصد داریم در آیین اختتامیه، به‌منظور تقدیر از رسانه‌ها و اصحاب گرانقدر آن که از روزهای آغازین تا پایان جشنواره تئاتر مقاومت همراه و همیار ستاد برگزاری جشنواره بوده و در برپایی هرچه مطلوبتر این رخداد فرهنگی این ستاد را یاری رسانده‌اند، تقدیر شایانی به‌عمل آوریم.

وی افزود: آنچه در نوع تعاملات حرفه‌ای و رسانه‌ای اصحاب محترم رسانه با جشنواره‌ها حائز اهمیت است، نوع نگاه و منظر دید آنها به این رویدادهای فرهنگی و هنری است. آنچه مسلم است رسانه‌ها می‌توانند با نقد منصفانه و سازنده خود بیش از پیش در مسیر رشد و تعالی جشنواره‌ها مثمرثمر باشند؛ لذا ضمن تشکر از کلیه شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی، خبرنگاران، عکاسان، صفحات فضای مجازی، دبیران سرویس‌های فرهنگی و هنری و منتقدانی که با هنر، قلم و اندیشه خود ما را در بهبود جریان تئاتر مقاومت در کشور یاری می‌کنند، وظیفه خود دانستیم تا سهم و نقش این قشر فرهیخته و اثربخش را برجسته کنیم. امیدوارم که در روزهای آتی جشنواره شاهد حضور جدی‌تر و موثرتر رسانه‌ها در حوزه تئاتر مقاومت باشیم.

هفدهمین جشنواره تئاتر مقاومت به‌همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح و دبیری حمید نیلی آذرماه سال جاری برگزار خواهد شد.

 

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خبر
درباره نمایش هجوم i
طراحان موسیقی و تیزر هجوم معرفی شدند | عکس طراحان موسیقی و تیزر هجوم معرفی شدند
به گزارش روابط عمومی گروه تئاتر سه گانه، مهدی سلیمی به عنوان طراح موسیقی و حنیف پرنده در مقام طراح تیزر در نمایش هجوم حضور خواهند داشت. پیش از این شهاب شریفی به عنوان طراح صحنه، رها حاجی زینل در مقام طراح گریم و مرجان خرمی به عنوان طراح لباس به نمایش هجوم پیوسته بودند. هجوم به نویسندگی و کارگردانی علی صفری به زودی و بعد از پایان تعطیلات کرونایی در تماشاخانه اهورا روی صحنه خواهد رفت. این نمایش برداشتی آزاد از رمان وقفه در مرگ به نویسندگی ژوزه ساراماگو است.  
دیدن ادامه ››

به گزارش روابط عمومی گروه تئاتر سه گانه، مهدی سلیمی به عنوان طراح موسیقی و حنیف پرنده در مقام طراح تیزر در نمایش هجوم حضور خواهند داشت.

پیش از این شهاب شریفی به عنوان طراح صحنه، رها حاجی زینل در مقام طراح گریم و مرجان خرمی به عنوان طراح لباس به نمایش هجوم پیوسته بودند.

هجوم به نویسندگی و کارگردانی علی صفری به زودی و بعد از پایان تعطیلات کرونایی در تماشاخانه اهورا روی صحنه خواهد رفت.

این نمایش برداشتی آزاد از رمان وقفه در مرگ به نویسندگی ژوزه ساراماگو است.

 

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
اعلام اسامی آثار راه‌یافته به مرحله ارزیابی نهایی دو بخش از هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک | عکس اعلام اسامی آثار راه‌یافته به مرحله ارزیابی نهایی دو بخش از هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک
اسامی طرح‌های اجرایی پذیرفته‌شده در دو بخش «کودک و نوجوان» و «خردسال» هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک اعلام شد. به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، ستاد برگزاری هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک اسامی طرح‌های اجرایی پذیرفته‌شده در دو بخش «کودک و نوجوان» و «خردسال» این رویداد را اعلام کرد.هیئت‌انتخاب پذیرش طرح‌های اجرایی متشکل از آزاده انصاری، بنفشه بدیعی و سینا ییلاق‌بیگی از میان نمایشنامه‌ها و طرح‌های نمایشی پذیرفته‌شده در مرحله پیشین، این بار براساس ...
دیدن ادامه ››

اسامی طرح‌های اجرایی پذیرفته‌شده در دو بخش «کودک و نوجوان» و «خردسال» هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک اعلام شد.

 به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، ستاد برگزاری هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک اسامی طرح‌های اجرایی پذیرفته‌شده در دو بخش «کودک و نوجوان» و «خردسال» این رویداد را اعلام کرد.

هیئت‌انتخاب پذیرش طرح‌های اجرایی متشکل از آزاده انصاری، بنفشه بدیعی و سینا ییلاق‌بیگی از میان نمایشنامه‌ها و طرح‌های نمایشی پذیرفته‌شده در مرحله پیشین، این بار براساس «طرح‌های اجرایی» اعم از طراحی عروسک، طراحی صحنه و شیوه ارائه در فضای مجازی و پلتفرم‌های غیرحضوری، ۱۶ اثر را برای حضور در بخش «کودک و نوجوان» و پنج اثر را برای حضور در بخش «خردسال» انتخاب کردند.
گروه‌های نمایشی پذیرفته‌شده در این مرحله، می‌بایست تا ۱۰ دی‌ماه سال جاری نسبت به ارائه کامل اثر خود جهت بررسی در مرحله ارزیابی نهایی اقدام نمایند.  

 اسامی ۱۶ اثر برگزیده مرحله ارزیابی طرح‌های اجرایی بخش «کودک و نوجوان»:

۱- «باغ چهل انار» به نویسندگی ماندانا عبقری و کارگردانی علیرضا دهقانی از تهران  
۲- «بیا با من برقص» به نویسندگی و کارگردانی محمد صمدی از قروه     
۳- «تی‌می‌نی» به نویسندگی و کارگردانی فروزان زاهدبیگی از تهران
۴- «داستان ماه و آفتاب»  اقتباس از داستان احمد شاملو به نویسندگی و کارگردانی امید انصاری از تهران      
۵- «ریزجان» به نویسندگی ھادی حسنعلی  و کارگردانی ندا وفایی از قم
۶- «قورباغه و غریبه» به نویسندگی ماکس فلت ھاوس و کارگردانی زهرا ناظری از تهران
۷- «ماهی سیاه کوچولو» به نویسندگی نسرین خنجری و کارگردانی حجت هاشمی از قدس     
۸- «موش روستایی و راز ناهار گمشده» به نویسندگی ساندرا فنیچل اشر و کارگردانی لیلی شایق از اصفهان            
۹- «یه گوله ماه نقره‌ای» به نویسندگی نسرین خنجری و کارگردانی فاطمه (ریحانه) باغبادی از تهران       
۱۰- «جایی برای آشغال‌ها نیست» به نویسندگی و کارگردانی نسرین خنجری از تهران       
۱۱- «ریش قرمز» به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم شاکری از رباط‌کریم             
۱۲- «یک آرزوی کوچولو» به نویسندگی و کارگردانی آرش شریف‌زاده از تهران              
۱۳- «شازده کوچولو» به نویسندگی و کارگردانی هومن روح‌تافی از کرمانشاه    
۱۴- «پَرِ خورشید» به نویسندگی و کارگردانی سعیده دهقانی‌نژاد از کرج
۱۵- «پیرزن و شب» به نویسندگی محمدرضا فلاحی و کارگردانی لیلا همایون از مرودشت
۱۶- «آدی و بودی» به نویسندگی رعنا زیادلو  و رضا وحیدی‌فرد و کارگردانی فاطمه برومند و رعنا زیادلو از گرگان             

اسامی ۵ اثر برگزیده مرحله ارزیابی طرح‌های اجرایی بخش «خردسال»:
 
۱- «دستمال من زیر درخت آلبالو گم شده» به نویسندگی حامد ترابی و کارگردانی فاطمه جلیلی‌معز   از همدان
۲- «سینا و پرنده خوش‌شانس» به نویسندگی و کارگردانی مهدی حبیبی از ملایر      
۳- «چطوری برگردم خونه؟» به نویسندگی و کارگردانی آرین ناصری‌مهر از تهران
۴- «من یک نخودفرنگی متفاوتم» به نویسندگی و کارگردانی شکیبا مولوی از تهران
۵- «دوست مهربون من» به نویسندگی لیلا بیگوند و کارگردانی سمیه بیگوند از شهرری
 
در راستای رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و صیانت از سلامت گروه‌های نمایشی و مخاطبان، بیشتر بخش‌های هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک در اسفندماه سال جاری، با بهره‌گیری از ظرفیت‌های فضای مجازی برگزار می‌شود.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
داوران مرحله اول جشنواره‌ی تئاتر تجربی مختص  معرفی شدند | عکس اسامی اعضای داوران ب مرحله اول جشنواره‌ی تئاتر تجربی مختص اعلام شدداوران مرحله اول جشنواره‌ی تئاتر تجربی مختص  معرفی شدند
به گزارش روابط عمومی،اصغر دشتی،آزاده شاهمیری و محمد منعم به عنوان داوران مرحله اول جشنواره  تئاتر تجربی مختص معرفی شدند  جشنواره‌ تئاتر تجربی «مختص» از ۱۹ دی ماه در بندر گناوه در ۲ بخش «ایده‌هایی برای ارتکابِ اجرا» و «پنل گفتگو پیرامون هنرهای اجرایی معاصر» برگزار می شود این جشنواره که با دبیری علی حجی برگزار می شود، با هدف مواجهه‌ای صریح با ایده‌ها و طرح‌های اجرایی و توجه دوچندان به اهمیت مفهوم کارگاه و تجربه‌های شکل‌گرفته چه در فرایند تمرین و چه در فرایند ذهنی هنرمند، در نخستین دوره برگزاری جشنواره، از ...
دیدن ادامه ››

به گزارش روابط عمومی،اصغر دشتی،آزاده شاهمیری و محمد منعم به عنوان داوران مرحله اول جشنواره 

تئاتر تجربی مختص معرفی شدند

 جشنواره‌ تئاتر تجربی «مختص» از ۱۹ دی ماه در بندر گناوه در ۲ بخش «ایده‌هایی برای ارتکابِ اجرا» و «پنل گفتگو پیرامون هنرهای اجرایی معاصر» برگزار می شود

این جشنواره که با دبیری علی حجی برگزار می شود، با هدف مواجهه‌ای صریح با ایده‌ها و طرح‌های اجرایی و توجه دوچندان به اهمیت مفهوم کارگاه و تجربه‌های شکل‌گرفته چه در فرایند تمرین و چه در فرایند ذهنی هنرمند، در نخستین دوره برگزاری جشنواره، از طرح‌های خلاقانه و پیشرو متکی بر اجرا حمایت می کند

موسسه فرهنگی هنری مختص این جشنواره را در دوبخش"ایده‌هایی برای ارتکابِ اجرا"و" پنل گفتگو پیرامون هنرهای اجرایی معاصر"در بندر گناوه برگزار می کند

www.mokhtasinst.comهنرمندان می می‌توانند با ثبت نام در سایت جشنواره به نشانی    

به صورت انلاین درخواست خود را ثبت کنند

 

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خبر
درباره نمایش هجوم i
«هجوم» کرونا به تئاتر از مرگ خطرناکتر است | عکس «هجوم» کرونا به تئاتر از مرگ خطرناکتر است
به گزارش تیوال به نقل از خبرگزاری میزان، شهاب شریفی در گفت‌وگو با این خبرگزاری پیرامون تعطیلی دوباره سالنهای تئاتر به دلیل شیوع بیماری کرونا گفت: از نظر من هم سلامتی جامعه در اولویت قرار دارد اما باید دید با بسته شدن سالنهای تئاتر که در سه ماهه بعد از بازگشایی هم تماشاگر چندانی نداشتند تا چه سلامتی را به جامعه بر می گرداند. وی در همین راستا ادامه داد: بدون شک هیچکدام از ما راضی نیستیم که هنرمندان و تماشاگران تئاتر به بیماری کرونا مبتلا شوند اما نکته آنجاست که آیا بیرون از محیط سالن نمایش همه چیز بهداشتی بوده و تمامی پروتکلها رعایت می شوند؟ طبیعتا آنچه مشخص است آن است که اگر با تعطیلی ...
دیدن ادامه ››

به گزارش تیوال به نقل از خبرگزاری میزان، شهاب شریفی در گفت‌وگو با این خبرگزاری پیرامون تعطیلی دوباره سالنهای تئاتر به دلیل شیوع بیماری کرونا گفت: از نظر من هم سلامتی جامعه در اولویت قرار دارد اما باید دید با بسته شدن سالنهای تئاتر که در سه ماهه بعد از بازگشایی هم تماشاگر چندانی نداشتند تا چه سلامتی را به جامعه بر می گرداند.

وی در همین راستا ادامه داد: بدون شک هیچکدام از ما راضی نیستیم که هنرمندان و تماشاگران تئاتر به بیماری کرونا مبتلا شوند اما نکته آنجاست که آیا بیرون از محیط سالن نمایش همه چیز بهداشتی بوده و تمامی پروتکلها رعایت می شوند؟ طبیعتا آنچه مشخص است آن است که اگر با تعطیلی مشکل کرونا حل می شود ما باید شاهد تعطیلی تمامی مراکز و مشاغل پرخطر باشیم.

طراح صحنه نمایش «جیرجیرک» با اشاره به لطمات فراوانی که تئاتر طی ماه‌های گذشته متحمل شده اضافه کرد: یکی از بزرگترین مشکلاتی که تعطیلی یکباره سالنهای تئاتر به قشر عرصه نمایش زده این است که ما هیچ برنامه ریزی درستی را در پیش نداریم. به فرض مثال قرار است از یکشنبه اجرایمان شروع شود و حتی برای آن بلیت هم می فروشیم اما شنبه صبح اعلام می کنند که یک هفته دیگر تعطیل شده است.

وی در همین رابطه اضافه کرد: تصور کنید که یک گروه جوان تئاتری با سختی تمام هزینه های تبلیغات را فراهم می کند و بنا به یک برنامه ریزی برای جذب مخاطب شروع به تبلیغ می کند اما به یکباره با سه هفته تعطیلی روبرو می شود، بدون شک تمامی آنچه تا آن زمان تبلیغ کرده نابود شده و دوباره باید وارد فاز تبلیغات شود که آن هم هزینه بردار است.

مجری طرح نمایش «عناصر خودسر» افزود: از نظر من اگر می خواهند تئاتر را تعطیل کنند کمی زودتر اطلاع دهند و یا بگویند تا تاریخی مشخص تئاتر تعطیل است، اینکه تعطیلات را هفتگی و در دقیقه نود اعلام می کند علنا سرمایه یک گروه تئاتری را نابود می کند، از سویی سالنها هم متضرر می شوند و تمامی برنامه ریزی هایشان به هم می ریزد.

وی با اشاره به نبود برنامه ریزی در تئاتر امروز اضافه کرد: شخصا در حال حاضر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در بیشتر از پنچ پروژه مشارکت دارم، اما نکته آنجاست که برای هیچکدام از این پروژه نمی توانیم برنامه ریزی کنیم، آینده پیش روی ما برای اجرای آثار کاملا تیره و تار است و متاسفانه هیچ نهادی هم پاسخگوی ضرر ما نیست.

طراح صحنه نمایش «هجوم» در همین راستا تاکید کرد: به عنوان مثال یک گروه تئاتری برای ساخت دکور و یا سایر موارد صحنه ای برآوردی را در نظر می گیرد، اما با توجه به وضع اقتصادی موجود هر روز قیمت تمام شده آن برآورد افزایش می یابد، این در حالی است که با سالن نمایش وارد قرارداد شده و راهی جز اجرا بردن اثر ندارد، لذا باید در نهایت با چندین برابر قیمت اولیه اثر را اجرایی کند.

وی نبود حمایت از نسل جوان در وضعیت فعلی را ناگوار خواند و افزود: سال پیش در چنین زمانی سلبریتی ها و چهره های سینمایی سالنهای تئاتر را پر کرده بودند، حال که تئاتر اجرا کردن از لحاظ مالی و جسمی ریسک زیادی دارد همه این چهره ها زیر پای تئاتر را خالی کرده اند و تنها جوانان به راهشان ادامه می دهند. صحبت اینجاست که حالا که جوانان پای این هنر ایستاده و از جانشان مایه می گذارند باید از آنها حمایت کرد.

طراح صحنه و مجری طرح نمایش «حصار» ادامه داد: شخصا در پروژه ای حضور داشته ام که از اسفند ماه سال گذشته متوقف شده است، این اثر باید در یکی از تماشاخانه های خصوصی که تاکنون تعطیل بوده روی صحنه برود، ما تمامی هزینه ها را متقبل شده ایم اما ماه ها از زمان اجرایمان می گذرد و تئاتر همچنان تعطیل است، چه کسی به واقع می خواهد ضرر مالی و زمانی که بر کل گروه وارد شده را پرداخت کند؟.

وی تعطیلی یک جانبه تئاتر را ناعادلانه خواند و اظهار کرد: ما یا تئاتر را می خواهیم یا نه، اگر هر روز آن را تعطیل می کنیم باید برایش گزینه جایگزین داشته باشیم، چرا در میان تمامی مشاغل تعطیلات صرفا گریبان تئاتر و سینما را گرفته است، اگر در فهرست محدودیت ها برخی مشاغل قرار دارند چطور آنها می توانند به کارشان ادامه دهند؟. وضعیت تئاتر پیش از تعطیلات کرونایی هم چندان جالب نبود که حالا بخواهد شاهد تغییری اساسی شود.

شریفی با اشاره به تمرین گروه های جوان برای اجرای آثارشان در شرایط فعلی خاطرنشان کرد: شخصا در چند گروه هستم که مشغول تمرین هستند، همه این گروه ها قرار بود مهر و آبان اجرا بروند اما تعطیلات گریبان آنها را گرفته است، نکته آنجاست که تا کی باید تمرین کنند و چه کسی هزینه این تمرینات را متقبل می شود؟ اگر هم بخواهند تمرین را متوقف کنند شدنی نیست زیرا تئاتر هنری پویا و نیازمند تمرینات منسجم تا زمان اجراست. در این میان نکته جالب آنجاست که با وجود وضعیت اسفبار تئاتر مدیران فرهنگی بر برگزاری جشنواره تئاتر فجر اصرار دارند، چطور می شود جشنواره را برگزار کنیم وقتی که کلیت تئاتر تعطیل است، از نظر من برگزاری سمبلیک یک جشنواره برای هنری که ماه ها تعطیلی را پشت سر گذاشته اقدامی بیهوده است.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خبر
درباره نمایش هجوم i
کرونا تیر خلاص را به تئاتر زد | عکس بابک بینش، بازیگر تئاتر:کرونا تیر خلاص را به تئاتر زد
بابک بینش بازیگر تئاتر درباره نمایش «هجوم»، به خبرنگار  حوزه تئاتر  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: نمایش هجوم، یک نمایش بی زمان و مکان است که قصه آن در این دوران بیشتر قابل لمس است؛ اتفاقاتی که در این نمایش می‌افتد آیینه‌ تمام نمای زندگی ماست.او افزود: به قول علی صفری کارگردان «هجوم»، این نمایش داستان تنهایی انسان مدرن است. زمانی که همه آرزوی جاودانگی دارند این نمایش، شهری را توصیف می‌کند که در آن به مدت یک هفته این آرزو تحقق پیدا می‌کند. اما ناگهان به پوچی انسان پی برده می‌شود و تحمل این موضوع برای انسان دشوار است.بینش ...
دیدن ادامه ››

بابک بینش بازیگر تئاتر درباره نمایش «هجوم»، به خبرنگار  حوزه تئاتر  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: نمایش هجوم، یک نمایش بی زمان و مکان است که قصه آن در این دوران بیشتر قابل لمس است؛ اتفاقاتی که در این نمایش می‌افتد آیینه‌ تمام نمای زندگی ماست.

او افزود: به قول علی صفری کارگردان «هجوم»، این نمایش داستان تنهایی انسان مدرن است. زمانی که همه آرزوی جاودانگی دارند این نمایش، شهری را توصیف می‌کند که در آن به مدت یک هفته این آرزو تحقق پیدا می‌کند. اما ناگهان به پوچی انسان پی برده می‌شود و تحمل این موضوع برای انسان دشوار است.

بینش ادامه داد: چند وقت بود که برای نمایش «هجوم» تمرین می‌کردم؛ تست گریم‌ها انجام شد و کاملاً آماده اجرا بودیم که تعطیلات کرونایی پیش آمد و کار متوقف شد. هر قدر پروسه تعطیلی طولانی‌تر شود، هزینه‌ها هم به مراتب بیشتر خواهد شد. از تمدید گریم‌ها و هزینه‌ دکور گرفته تا رفت و آمد‌ها که گا‌ه به چشم نمی‌آیند.
وی درباره ضرر کرونا به تئاتر گفت: قرار بود مرداد ماه اجرا را به نمایش بگذاریم که متأسفانه لطمه زیادی به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلات اخیر به گروهمان وارد شد. اگر این تعطیلات ادامه پیدا کند ممکن است نتوانیم اجرای خوبی که تماشاگر را به وجد می‌آورد؛ به نمایش بگذاریم و این آسیب فقط مالی نیست بلکه از لحاظ روحی هنرمندان را دلسرد می‌کند.
او ادامه داد: درآمد هنرمندان تئاتر در سال به ۲ یا ۳ میلیون می‌رسد که این مقدار درآمد فاجعه است و تهیه کنندگان رغبتی برای سرمایه گذاری روی تئاتر ندارند؛ زیرا در سالنی که ۱۲۰ نفر ظرفیت دارد با وضعیت الان فقط می‌توانیم از نصف ظرفیت استفاده کنیم که در این صورت پول سرمایه گذاری شده به تهیه کننده بر نمی‌گردد.

این بازیگر تئاتر درباره رعایت ضوابط بهداشتی در اجرای نمایش «هجوم» بیان کرد: همه دستورالعمل های بهداشتی را به طور کامل رعایت کرده ایم و همیشه با ماسک حاضر شدیم، چون هر فرد نسبت به کل گروه مسئول است.

بینش در پایان تصریح کرد: کرونا تیر خلاص را به تئاتر زد؛ جسدی از تئاتر باقی مانده است که کسی رغبتی برای دیدن آن ندارد. در درجه اول وضع اقتصادی باعث کم توجهی مخاطبان به تئاتر می‌شود. ما نمی‌توانیم از افراد با دغدغه‌های زیادشان بخواهیم که چند ساعت برای دیدن نمایش وقت بگذارند؛ فرد فقط استراحت در خانه را می‌خواهد تا مدتی از این وضعیت نامناسب درآمدی رهایی یابد و وقتی برای فرهنگ ندارد؛ در نتیجه جوامعی می‌توانند برای فرهنگ زمان بگذارند که از لحاظ اقتصادی تامین باشند

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
آثار برگزیده جشنواره نمایش‌های رادیویی «راویان حماسه» معرفی شدند | عکس آثار برگزیده جشنواره نمایش‌های رادیویی «راویان حماسه» معرفی شدند
آثار  برگزیده جشنواره نمایش‌های رادیویی «راویان حماسه» در دو بخش نمایش‌های رادیویی و روایتگری معرفی شدند. به‌گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، در جلسه‌ای که شامگاه گذشته در محل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس برگزار شد، اعضای هئیت ارزیابی آثار این جشنواره متشکل از دکتر حمیدرضا افشار، بهرام ابراهیمی و فریبا متخصص با بررسی آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره، نمایش‌های رادیویی زیر را به‌عنوان آثار منتخب این جشنواره، بدون اولویت ارزیابی و معرفی نمودند. ده اثر برگزیده بخش نمایش‌های رادیویی جشنواره «راویان ...
دیدن ادامه ››

آثار  برگزیده جشنواره نمایش‌های رادیویی «راویان حماسه» در دو بخش نمایش‌های رادیویی و روایتگری معرفی شدند.

به‌گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، در جلسه‌ای که شامگاه گذشته در محل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس برگزار شد، اعضای هئیت ارزیابی آثار این جشنواره متشکل از دکتر حمیدرضا افشار، بهرام ابراهیمی و فریبا متخصص با بررسی آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره، نمایش‌های رادیویی زیر را به‌عنوان آثار منتخب این جشنواره، بدون اولویت ارزیابی و معرفی نمودند.

ده اثر برگزیده بخش نمایش‌های رادیویی جشنواره «راویان حماسه»

۱) باد که می‌نویسد (داریوش شهبازی)
۲) چشمه عاشقان (گوان‌مهر اسماعیل‌پور)
۳) سمفونی پلاک (پیمان قریب‌پناه)
۴) گرمازده (فیروزه بنی‌طالبی)
۵) مهره گمشده (ندا پولاد‌آبادی)
۶) گندم (شیدا کشاورز)
۷) ضیافت مرغان (شیرین سپهراد)
۸) بلبل خرما  (سیما امیری)
۹) سماعیل (منصوره عسگری)
۱۰) فیش‌آباد (سیروس همتی)

ده  اثر برگزیده بخش روایتگری جشنواره «راویان حماسه»

۱) شرح بی‌نهایت (رویا فلاحی)
۲) نامه‌ای برای علی (نگین خامسی)
۳) نامعادله (محمد شکری‌زاده)
۴) شهید یا مفقود (سید مبین بوی‌افراز)
۵) چشم‌های منتظر (الناز عزیزیان)
۶) جیران (ماهرخ سالاری)
۷) نورالدین پسر ایران (حسین خدادادی)
۸) در انتظار رفتن (مهدی رجبی)
۹) روایت جنگ با ما (فاطمه فراهانی)
۱۰) روایتی از یک کتاب دفاع مقدس«دا» (کامران خدابنده)

جشنواره رادیویی «راویان حماسه» به‌همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح و با همکاری مرکز هنرهای نمایشی رادیو و به مناسبت چهلمین سالگرد حماسه دفاع مقدس برگزار می‌شود.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خبر
درباره نمایش اضافه حقوق i
دیواری که کوتاه تر از هنرمندان تئاتر نیست/اینجا تئاتر تعطیل نمی شود! | عکس دیواری که کوتاه تر از هنرمندان تئاتر نیست/اینجا تئاتر تعطیل نمی شود!
محمد مهدی سجادی کارگردان تئاتر عنوان کرد: گروه های نمایشی می بایست تمام و کمال در این ایام مورد حمایت دولت باشند و حتی یارانه های متناسب با رتبه اثر هنری بگیرند اما الان سوال این است که چه کسی پاسخگوی این شرایط بیکاری هنرمندان و تعطیلی تئاتر است. دیواری که کوتاه تر از هنرمندان تئاتر نیست/اینجا تئاتر تعطیل نمی شود! «محمد مهدی سجادی» کارگردان نمایش اضافه حقوق که قرار بود از بیست و هفتم مهر ماه اجرایش را در تماشاخانه دیوار چهارم آغاز کند و به تعطیلی کرونایی خورد، در گفت وگو با خبرنگار تئاتر خبرگزاری فارس عنوان کرد: گروهی بیش از یک سال با مشقت های موجود تمرین می کند و وقتی به ...
دیدن ادامه ››

محمد مهدی سجادی کارگردان تئاتر عنوان کرد: گروه های نمایشی می بایست تمام و کمال در این ایام مورد حمایت دولت باشند و حتی یارانه های متناسب با رتبه اثر هنری بگیرند اما الان سوال این است که چه کسی پاسخگوی این شرایط بیکاری هنرمندان و تعطیلی تئاتر است.

دیواری که کوتاه تر از هنرمندان تئاتر نیست/اینجا تئاتر تعطیل نمی شود!

«محمد مهدی سجادی» کارگردان نمایش اضافه حقوق که قرار بود از بیست و هفتم مهر ماه اجرایش را در تماشاخانه دیوار چهارم آغاز کند و به تعطیلی کرونایی خورد، در گفت وگو با خبرنگار تئاتر خبرگزاری فارس عنوان کرد: گروهی بیش از یک سال با مشقت های موجود تمرین می کند و وقتی به مرحله اجرا رسیده است و اجرایش بر صحنه است؛ اپیدمی یک بیماری مسری می آید  و ضرورت ایجاد سلامت عمومی جامعه باعث می شود به مدت ٨ ماه فعالیت شان معلق بماند.

وی در ادامه افزود: تا به اینجا هیچ مشکلی وجود ندارد. اما زمانی مسئله بغرنج می شود که متوجه می شویم هیچ یک از این تعطیلی ها اساساً در کاهش و کنترل بیماری هیچ گونه تاثیری نداشته و تصمیمات تعطیلی مبتنی بر اثر نیست و فقط قشر کم درآمد هنرمندان هنرهای نمایشی متضررین اصلی این وضع هستند.

سجادی با اشاره به اینکه گویا ضرورت سلامت جامعه بهانه ای بیش نیست. آنهم زمانی که مشاهده می کنیم تمام مراکز صنفی و غیر صنفی، حتی بیش از پیش و شاید مصرانه تر از قبل فعالیتشان ادامه پیدا می کند، اظهار داشت: دیواری کوتاه تر از هنر و هنرمندان برای تعطیل کردنش پیدا نمی شود. تعطیلی که در مهار اصل بیماری هیچ تاثیری ندارد چه دردی را دعوا می کند؟

وی در ادامه افزود: گروه های نمایشی که کارشان فرهنگی محسوب می شود باید مورد حمایت تمام و کمال حاکمیت و دولت باشند؛ و حتی باید دارای یارانه های مناسب به میزان رتبه بندی اثر هنری دریافت کنند. ولی دریغ که مسئولان تدبیری نمی کنند.آیا واقعا مدیران و مسئولان فرهنگی و هنری از چگونگی فرآیند تولیدات آثار هنری، به خصوص هنر نمایش خبر دارند؟  می دانند هزینه ها انجام شده، زیان های روحی بی نتیجه ماندن تلاش گروه اجرایی آن هم در دو نوبت برای به صحنه رفتن به چه معناست؟ یا فقط  باید هنرمندان در سخت ترین شرایط اقتصادی متحمل رنج شوند؟

وی با تأکید بر اینکه حداقل مطالبات مالی هنرمندان پرداخت شود، گفت: مگر می شود کمک هزینه گروه هایی که در حال اجرا بودند را منوط کنند به اجرای مجدد، وقتی بدون هیچ پیش بینی از حتی شش ماه پایانی سال بی مقدمه به هنرمندان تعطیلی تحمیل می کنند؟ این چه سیاست ابتریست؟ معیار و میزان چنین سیاستی در مقابل متضررین چیست؟ آیا مدیران اصلا سنجشی از وضعیت موجود دارند؟ 

وی با ابراز تأسف از وضعیت زیست هنرمندان این دوره گفت: نحوه رسیدگی مدیران فرهنگ و هنر از نظر مالی و معنوی به گروه های نمایشی بیشتر شبیه کمک به متکدیان چهارراه هاست. وقتی به مرکز هنرهای نمایشی رجوع می شود کارمندان این مرکز در حال کارکردن به نظر می رسند ولی چه کاری هست برای انجام دادن وقتی جواب شان به هر مطالبه این است «فعلا که تعطیله»! تئاتر برای هنرمندان تعطیل نبوده و نیست.

سجادی اظهار داشت: هنرمندان و حتی متصدیان هنری (البته آنان که غم فرهنگ و هنر دارند نه آنان که بیزینس شان فرهنگ و هنر است.)، همه میان تعطیلی تحمیلی در حال فعالیت هستند. از قضا اما ، برخی مسئولان تا مدیران سطح پایین تر همه مسئولیت شان نسبت به هنرمندان و هنر به طور کلی تعطیل کردن است. فعالیت اهالی هنر، هم باید تعطیل باشد(برخلاف دیگر فعالیت ها و مشاغل) و هم باید در جفای مدیران همیشه بی پاسخ به مطالبات، بسوزد. اگر مبنا فقط بر تعطیلی فعالیت هنرمندان و سالن های تئاتر است، لااقل برنامه ریزی داشته باشند و با ملغی کردن تنها فعالیت درآمدزا هنرمندان، آنان را محتاج نیازهای اولیه نسازند. چرا هنرمندان باید پله به پله ، در به در و میز به میز دنبال مدیران باشند برای مساعدتی حداقلی؟ چه بلایی سر بودجه هایی که تخصیص یافته می آید که از پرداخت های اندکی که باید داشته باشند سر باز می زنند؟

وی با بیان اینکه این رسم جغرافیایی نیست که فریاد عدالت خواهیش به آسمان می رسد، افزود: این سوال برای امثال بنده باقی مانده که چگونه سرمایه های فرهنگی و هنری تحصیل کرده کشور که سال ها با اندک حق الزحمه، در این حوزه بسیار فعالیت کردند، از بین می رود؟ و هیچ کس، واقعا هیچ شخص حقیقی و حقوقی پیگیر مطالباتشان نیست. این شبهه تا زمانی که عدم برنامه ریزی برای رفاه معیشت هنرمندان وجود دارد باقی می ماند، که اپیدمی کرونا بهانه بیش نیست ولی غافل از آن که این بهانه ابداً توجیه خوبی برای هنرمندان ندارد. در واقع آنان آگاه اند که مشکل جایی دیگر است.

محمد مهدی سجادی و مجید اقبالی این را خواندند
محمد حسین عبداللهی، پویا و شاهین این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خبر
درباره نمایش هجوم i
طراحان نمایش «هجوم» معرفی شدند | عکس طراحان نمایش «هجوم» معرفی شدند
به گزارش روابط عمومی گروه تئاتر سه گانه، طراحان نمایش «هجوم» به نویسندگی و کارگردانی علی صفری معرفی شدند. شهاب شریفی به عنوان طراح صحنه، رها حاجی زینل در مقام طراح گریم و مرجان خرمی به عنوان طراح لباس در نمایش هجوم حضور خواهند داشت.هجوم که قرار بود از ششم آبان ماه روی صحنه برود، به زودی و بعد از پایان تعطیلات کرونایی در تماشاخانه اهورا روی صحنه خواهد رفت. این نمایش برداشتی آزاد از رُمان «وقفه در مرگ» به نویسندگی ژوزه ساراماگو است، اثری که روایتگر خداحافظی مرگ و چالشهای انسان مدرن در مواجهه با این غیبت این امر طبیعی است، داستان اثر درباره شهری است که به یکباره ...
دیدن ادامه ››

به گزارش روابط عمومی گروه تئاتر سه گانه، طراحان نمایش «هجوم» به نویسندگی و کارگردانی علی صفری معرفی شدند.

شهاب شریفی به عنوان طراح صحنه، رها حاجی زینل در مقام طراح گریم و مرجان خرمی به عنوان طراح لباس در نمایش هجوم حضور خواهند داشت.

هجوم که قرار بود از ششم آبان ماه روی صحنه برود، به زودی و بعد از پایان تعطیلات کرونایی در تماشاخانه اهورا روی صحنه خواهد رفت. این نمایش برداشتی آزاد از رُمان «وقفه در مرگ» به نویسندگی ژوزه ساراماگو است، اثری که روایتگر خداحافظی مرگ و چالشهای انسان مدرن در مواجهه با این غیبت این امر طبیعی است، داستان اثر درباره شهری است که به یکباره هفت روز مرگ از آن خود خداحافظی می کند.

محمد فرح بخش، بهنام شاملو، علی کیانی، نابت شفائی، شیده غفاریان، بابک بینش، سعید بابایی، حسن محمدیان، پردیس جلالی، نیلوفر اخوان، مبینا بختیاری و هما شهیدی زاده بازیگرانی هستند که در هجوم به ایفای نقش خواهند پرداخت

محمد لهاک ⭐ (آقای سوبژه) این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
مدیرکل هنرهای نمایشی به کرونا مبتلا شد | عکس مدیرکل هنرهای نمایشی به کرونا مبتلا شد
با مشخص شدن جواب تست، ابتلای مدیرکل هنرهای نمایشی به شکل خفیفی از بیماری کرونا آشکار شد.به گزارش تیوال به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، پس از انجام تست در اواخر هفته گذشته، قادر آشنا بدون بروز علائم آشکار این بیماری، کرونا مثبت اعلام شد. مدیرکل هنرهای نمایشی از ابتدای هفته جاری در قرنطینه خانگی به سر می‌برد.حال عمومی این مدیر هنری رضایت‌بخش است و علائم این بیماری همچنان به صورت خفیف در او وجود دارد.
دیدن ادامه ››

با مشخص شدن جواب تست، ابتلای مدیرکل هنرهای نمایشی به شکل خفیفی از بیماری کرونا آشکار شد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، پس از انجام تست در اواخر هفته گذشته، قادر آشنا بدون بروز علائم آشکار این بیماری، کرونا مثبت اعلام شد. مدیرکل هنرهای نمایشی از ابتدای هفته جاری در قرنطینه خانگی به سر می‌برد.
حال عمومی این مدیر هنری رضایت‌بخش است و علائم این بیماری همچنان به صورت خفیف در او وجود دارد.

جزئیات اعطای تسهیلات «صندوق کارآفرینی امید» مشخص شد | عکس جزئیات اعطای تسهیلات «صندوق کارآفرینی امید» مشخص شد
«شیوه‌نامه اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه معاونت امور هنری» با عاملیت صندوق کارآفرینی امید منتشر شد. به گزارش تیوال به نقل از  روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، «شیوه‌نامه اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه معاونت امور هنری (موضوع تبصره ۱۸ قانون بودجه کل کشور)» با ذکر جزئیات شرایط مربوط به حوزه نمایش منتشر شد.این شیوه‌نامه در راستای اعطای تسهیلات با کارمزد ۴ درصد با عاملیت صندوق کارآفرینی امید به منظور ایجاد انگیزه برای کارآفرینان و با هدف تثبیت فرصت‌های شغلی و حمایت از فعالان هنری تنظیم شده است.متقاضیان مشمول این شیوه‌نامه شامل ...
دیدن ادامه ››

«شیوه‌نامه اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه معاونت امور هنری» با عاملیت صندوق کارآفرینی امید منتشر شد.

به گزارش تیوال به نقل از  روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، «شیوه‌نامه اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه معاونت امور هنری (موضوع تبصره ۱۸ قانون بودجه کل کشور)» با ذکر جزئیات شرایط مربوط به حوزه نمایش منتشر شد.

این شیوه‌نامه در راستای اعطای تسهیلات با کارمزد ۴ درصد با عاملیت صندوق کارآفرینی امید به منظور ایجاد انگیزه برای کارآفرینان و با هدف تثبیت فرصت‌های شغلی و حمایت از فعالان هنری تنظیم شده است.

متقاضیان مشمول این شیوه‌نامه شامل کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی بخش‌های خصوصی و تعاونی در حوزه فعالیت‌های اقتصاد هنر دارای مجوز رسمی یا فعالیت شاخص و مورد تایید حوزه‌های تخصصی ادارات‌کل این معاونت شامل «نمایش»، «آموزش»، «موسیقی»، «تجسمی» و «مد و لباس» است.

مشمولین بخش «نمایش» شامل موارد زیر است:
۱- گروه‌هایی که دارای مجوز نمایش بوده و اجرای آن‌ها متوقف شده است. (در حال اجرا)
۲- گروه‌هایی که در حال آماده‌سازی برای اجرا بوده و فعالیت آن‌ها متوقف شده است. (در حال تولید)
۳- گروه‌های خیابانی، آیینی و تعزیه که براساس قرارداد و توافق جداگانه (نهادهای عمومی) آماده اجرا بوده‌اند.
۴- گروه‌ها و کانون‌های سرگرمی‌های نمایشی که مجوز اجرا و تولید دریافت کرده و یا در مسیر دریافت بوده‌اند.
۵- تماشاخانه‌های دارای اجرای عمومی مستمر (در شش ماهه دوم سال ۱۳۹۸)

سامانه الکترونیکی برخط مستقر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به آدرس www.tohfeh.farhang.gov.ir برای اجرا و نظارت بر حسن اجرای برنامه‌های موضوع این تفاهم‌نامه مورد استفاده قرار خواهد گرفت و در آن، تمام اطلاعات مربوط به مراحل پذیرش، بررسی و پرداخت تسهیلات به طرح‌های موضوع این شیوه‌نامه ثبت شده است.

پی‌دی‌اف «شیوه‌نامه اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه معاونت امور هنری» پیوست خبر شده است.
شیوه‌نامه_اعطای_تسهیلات_قرض‌الحسنه_معاونت_امور_هنری.pdf

آیین رونمایی از مجموعه دوم تئاتر «آنسو» به وقت دیگری موکول شد | عکس با اعلام تمدید تعطیلی مراکز فرهنگی هنری؛آیین رونمایی از مجموعه دوم تئاتر «آنسو» به وقت دیگری موکول شد
آیین رونمایی از مجموعه دوم تئاتر «آنسو» د رتالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر با اعلام تمدید تعطیلی مراکز فرهنگی تا دوم آبان ماه به وقت دیگری موکول شد.به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، آیین رونمایی از مجموعه دوم تئاتر «آنسو» که قرار بود روز یکشنبه ۲۷ مهر ماه در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شود، با اعلام تمدید تعطیلی مراکز فرهنگی هنری شهر تهران تا پایان هفته جاری به وقت دیگری موکول شد. باتوجه به تصمیم جدید ستاد مقابله با کرونای تهران تعطیلی مراکز محل تجمع همچون سینماها، کتابخانه‌ها، سالن‌های نمایش، آموزشگاه‌های هنری برای ...
دیدن ادامه ››

آیین رونمایی از مجموعه دوم تئاتر «آنسو» د رتالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر با اعلام تمدید تعطیلی مراکز فرهنگی تا دوم آبان ماه به وقت دیگری موکول شد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، آیین رونمایی از مجموعه دوم تئاتر «آنسو» که قرار بود روز یکشنبه ۲۷ مهر ماه در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شود، با اعلام تمدید تعطیلی مراکز فرهنگی هنری شهر تهران تا پایان هفته جاری به وقت دیگری موکول شد.

 باتوجه به تصمیم جدید ستاد مقابله با کرونای تهران تعطیلی مراکز محل تجمع همچون سینماها، کتابخانه‌ها، سالن‌های نمایش، آموزشگاه‌های هنری برای یک هفته دیگر تمدید شده است.

مجموعه دوم تئاتر «آنسو» از نشر «نیماژ» متشکل از چند نمایشنامه خارجی قرار بود ساعت ۱۷ روز یکشنبه ۲۷ مهر ماه در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر رونمایی شود.

«کاسپار» نوشته پیترهانتکه با ترجمه سودابه فضائلی، «پیرمرد کوتوله مضحک » اثر تادئوش کانتور با ترجمه صدرالدین زاهد، «عچق» به نویسندگی موری شیسکال با ترجمه شهرام زرگر، «حمام» اثر مایاکوفسکی با ترجمه مرضیه موسوی، «آزادی تازه و دو نمایشنامه دیگر» نوشته ویتکیه ویچ با ترجمه علی شمس عنوان نمایشنامه هایی هستند که در مجموعه دوم تئاتر «آنسو» منتشر شده اند.

شماره‌ جدید «فصلنامه‌ تئاتر» روی پیش‌خوان | عکس شماره‌ جدید «فصلنامه‌ تئاتر» روی پیش‌خوان
هفتادوهشتمین شماره‌ «فصلنامه علمی ـ پژوهشی تئاتر» با سردبیری سیدمصطفی مختاباد زیر نظر دفتر پژوهش و انتشارات نمایش منتشر شد. به گزارش تیوال به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، در شماره هفتادوهشتم فصلنامه «علمی ـ پژوهشی تئاتر» شش مقاله به چاپ رسیده است که عناوین آن عبارتند از:ـ  نقش واقعیت مجازی و افزوده در طراحی صحنه تئاتر (آیا فناوری دیجیتال باعث ارتقاء و رشد تئاتر و صحنه‌پردازی آن می‌شود؟)/ نویسندگان: پیام فروتن یکتا/مولود رضوانیـ  مفهوم هویت در نمایشنامه‏ «آی باکلاه، آی بی‌کلاه» اثر غلامحسین ...
دیدن ادامه ››

هفتادوهشتمین شماره‌ «فصلنامه علمی ـ پژوهشی تئاتر» با سردبیری سیدمصطفی مختاباد زیر نظر دفتر پژوهش و انتشارات نمایش منتشر شد.

 به گزارش تیوال به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، در شماره هفتادوهشتم فصلنامه «علمی ـ پژوهشی تئاتر» شش مقاله به چاپ رسیده است که عناوین آن عبارتند از:

ـ  نقش واقعیت مجازی و افزوده در طراحی صحنه تئاتر (آیا فناوری دیجیتال باعث ارتقاء و رشد تئاتر و صحنه‌پردازی آن می‌شود؟)/ نویسندگان: پیام فروتن یکتا/مولود رضوانی
ـ  مفهوم هویت در نمایشنامه‏ «آی باکلاه، آی بی‌کلاه» اثر غلامحسین ساعدی از منظر تئوری بازتاب/ نویسندگان: رضا دادویی/ یعقوب آژند/ حمیدرضا بُسحاق
ـ  «شخصیت‏پردازیِ غیرِمستقیمِ» ضدقهرمانان در فرایند اقتباس از اسطوره «الکترا»(در تراژدی‏های آیسخولوس، سوفوکل و اوریپید)/ نویسندگان: عطاالله کوپال/ صبوره رنگرز
ـ  مطالعه‌ رویکرد انتقادی و اصلاح‌گرایانه‌ درام گروتسک در نمایشنامه‌ «بر پهنه‌ دریا» اسلاومیر مروژک/ نویسنده: فاطمه (آتوسا) راستی‌یگانه
ـ  بررسی جامعه‌شناسانه‌ نمایشنامه‌ «آهسته‌ با گل سرخ» اثر اکبر رادی با تکیه بر آرای لوسین گلدمن/ نویسندگان: نیلوفر زارع/ اعظم راودراد
ـ -مطالعه‌ تعزیه زنانه؛ نخستین تجربه‌های نمایش زنان ایرانی/ نویسندگان: دکتر حسن ذوالفقاری/ مسلم نادعلی‌زاده

 شماره‌ ۷۸ «فصلنامه‌ تئاتر» ویژه پاییز ۱۳۹۸ و با بهای دوازده‌ هزار تومان برای علاقه‌مندان حوزه‌ تئا‌تر منتشر و توزیع شده است.

neda moridi و نیلوفر ثانی این را خواندند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
پیام مدیرکل هنرهای نمایشی به مناسبت هفته جهانی نمایش درمانی | عکس پیام مدیرکل هنرهای نمایشی به مناسبت هفته جهانی نمایش درمانی
مدیر‌کل هنرهای نمایشی به مناسبت هفته جهانی نمایش درمانی پیامی را صادر کرد.به گزارش تیوال به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، در متن پیام مدیر‌کل هنرهای نمایشی به مناسبت هفته جهانی نمایش درمانی آمده است:«نمایش درمانی» طبابت روح است. نمایش درمانگر طبیب روان و نمایش ابزار این درمان سحرگون و  این از عجائب شگفت‌انگیز هنر نمایشگری است.روشی منسجم و راهکاری موثر در درمان مسائل روحی و روانی جوامع انسانی که به مدد بازی نمایشی میسر می‌شود.هفته ی جهانی نمایش درمانی را به همه فعالان این عرصه در سراسر جهان تبریک می گویم و با کمال احترام تلاش‌های ...
دیدن ادامه ››

مدیر‌کل هنرهای نمایشی به مناسبت هفته جهانی نمایش درمانی پیامی را صادر کرد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، در متن پیام مدیر‌کل هنرهای نمایشی به مناسبت هفته جهانی نمایش درمانی آمده است:

«نمایش درمانی» طبابت روح است. نمایش درمانگر طبیب روان و نمایش ابزار این درمان سحرگون و  این از عجائب شگفت‌انگیز هنر نمایشگری است.
روشی منسجم و راهکاری موثر در درمان مسائل روحی و روانی جوامع انسانی که به مدد بازی نمایشی میسر می‌شود.
هفته ی جهانی نمایش درمانی را به همه فعالان این عرصه در سراسر جهان تبریک می گویم و با کمال احترام تلاش‌های مجدانه شما متخصصین و کادر درمان در عرصه «روان درمانی نمایشی» خصوصاً اعضاء محترم انجمن بین‌المللی نمایش درمانی ایران ارج می نهم. امیدورام تا شیوه درمان به روش نمایشی در کشور عزیزمان ایران و سراسر جهان بیش از پیش گسترش یابد.

بی‌شک در زمانه‌ای که فشارهای روانی ناشی از ناملایمات اجتماعی خصوصاً ابتلای جهانیان به ویروس عالم‌گیر کرونا (کووید ۱۹) عرصه را بر بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و هنری تنگ نموده است بهره‌گیری از درمان‌های کمکی همچون نمایش درمانی راهکار مناسبی برای خروج از این بن‌بست پیش آمده در روابط انسانی است .
به نظر می رسد «شناخت ظرفیت‌های بومی و ‌تاثیرگذار هنر نمایش در حوزه درمان»، «آگاهی از روش‌های جدید مواجهه با مسائل روحی و روانی» و «معرفی بیش از پیش نمایش درمانی در سطح ایران و جهان» مهمترین ماموریت‌های انجمن نمایش درمانی ایران است که به توفیق شما عزیزان نمایش‌درمانگر در این مسیر امید دارم.

ادار‌‌ه‌کل هنرهای نمایشی نیز طبق وظیفه در مسیر اعتلای این هنر درمانی از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد .
به عنوان خادم فرهنگی دست همه شما تلاشگران عرصه نمایش درمانی را به گرمی می‌فشارم و از خدای رحمان سلامتی و موفقیت و بهروزی شما را آرزو می‌کنم.»

هفته جهانی دراماتراپی از ۲۹ مهر تا ۴ آبان ماه مصادف با ۱۸ تا ۲۵ اکتبر در ایران و ۶۲ کشور جهان برگزار می‌شود.

نمایش خیابانی «جیب خالی» در بابلسر به اجراء در آمد | عکس نمایش خیابانی «جیب خالی» در بابلسر به اجراء در آمد
نمایش خیابانی «جیب خالی» به نویسندگی وکارگردانی حمیدرضا گل محمدی تواندشتی از سوی گروه تئاتر سیاوشان جهاددانشگاهی واحد مازندران، با رعایت شیوه نامه بهداشتی ستاد کرونا در بابلسر به اجرا در آمد. نمایش خیابانی«جیب خالی  به نویسندگی و کارگردانی حمیدرضا گل محمدی تواندشتی   با موضوع امنیت و سلامت به مشکلات اجتماعی، اقتصادی و آسیب های وارده از زمان ظهور ویروس کرونا به قشر آسیب پذیر و به گوشه ای از ناهنجاری های وارده بر این قشر  می پردازد. این نمایش از سوی گروه تئاتر سیاوشان جهاد دانشگاهی واحد مازندران و با همکاری همیاران سلامت روان شمیم بهزیستی، اداره ...
دیدن ادامه ››

نمایش خیابانی «جیب خالی» به نویسندگی وکارگردانی حمیدرضا گل محمدی تواندشتی از سوی گروه تئاتر سیاوشان جهاددانشگاهی واحد مازندران، با رعایت شیوه نامه بهداشتی ستاد کرونا در بابلسر به اجرا در آمد.

نمایش خیابانی«جیب خالی  به نویسندگی و کارگردانی حمیدرضا گل محمدی تواندشتی 

 با موضوع امنیت و سلامت به مشکلات اجتماعی، اقتصادی و آسیب های وارده از زمان ظهور ویروس کرونا به قشر آسیب پذیر و به گوشه ای از ناهنجاری های وارده بر این قشر  می پردازد.

این نمایش از سوی گروه تئاتر سیاوشان جهاد دانشگاهی واحد مازندران و با همکاری همیاران سلامت روان شمیم بهزیستی، اداره فرهنگ وارشاد اسلامی، شورای نطارت بر نمایش، اداره بهزیستی، فرمانداری و معاونت اجتماعی فرهنگی نیروی انتظامی شهرستان بابلسر به مناسبت هفته ناجا و هفته سلامت با موضوع امنیت و سلامت در روز چهارشنبه 23 مهرماه 99 در جوار ورودی شرقی پل کابلی بابلسر، دو نوبت در ساعات  17 و 18 به اجراء در آمد و قرار براین است که در چندین نوبت دیگر نیز در این شهرستان اجراء شود.

خلاصه داستان نمایش به  زن و شوهری می پردازد که در زمان وضعیت کرونایی و ناهنجاری های که از این بابت گریبانگیر جامعه شده است  به بیرون از خانه رفته اند و درمسیر راه به خاطر موضوعی با همدیگر به بگو مگو می پردازند، بحث جدل به اوج می رسد، مرد از شدت ناراحتی بی حال می شود، روانشناسی که شاهد بگو ومگو آن ها بود به نزد آن ها میرود و...

در این نمایش «فاطمه گل محمدی» در نقش زن، «علیرضا رزمگر» در نقش شوهر،«آیدین عبدی» در نقش رهگذر و«آتنا پور یوسف» در نقش روانشناس در این نمایش به ایفای نقش پرداختند.

«شیرین مجتهدی» به عنوان مشاور کارگردان، «آتنا پور یوسف» به عنوان مشاور روانشناسی، «سید علیرضا رزمگر» به عنوان دستیار کارگردان و طراح پوستر و بروشور، «غلامرضا گل محمدی تواندشتی» و «عباس فلاحتی» به عنوان تصویر بردار و عکاس در این نمایش همکاری داشتند.

محمد لهاک ⭐ (آقای سوبژه) این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
«خورشید کاروان» به صورت آنلاین دیده می شود | عکس «خورشید کاروان» به صورت آنلاین دیده می شود
مؤسسه فرهنگی فدک نمایش با مساعدت و همت بنیاد رودکی نمایش «خورشید کاروان» را روز جمعه ۲۵ مهر و در قالب اجراخوانی آنلاین روی صحنه می برد. به گزارش تیوال، نمایش «خورشید کاروان» با بازنویسی مهدی متوسلی و کارگردانی محمود فرهنگ در سی امین سال اجرای خود، در قالب یک اجراخوانی و به صورت آنلاین اجرا می شود.  این اجراخوانی ساعت ۱۹ روز جمعه ۲۵ مهر به صحنه می رود و به صورت آنلاین پخش می شود و مخاطبان وعلاقه مندان می توانند از طریق شبکه های اجتماعی تماشاگر این اثر باشند. در اجراخوانی «خورشید کاروان» که کاری از مؤسسه فرهنگی فدک است، جلیل فرجاد، کرامت رودساز، ...
دیدن ادامه ››

مؤسسه فرهنگی فدک نمایش با مساعدت و همت بنیاد رودکی نمایش «خورشید کاروان» را روز جمعه ۲۵ مهر و در قالب اجراخوانی آنلاین روی صحنه می برد.

به گزارش تیوال، نمایش «خورشید کاروان» با بازنویسی مهدی متوسلی و کارگردانی محمود فرهنگ در سی امین سال اجرای خود، در قالب یک اجراخوانی و به صورت آنلاین اجرا می شود. 

این اجراخوانی ساعت ۱۹ روز جمعه ۲۵ مهر به صحنه می رود و به صورت آنلاین پخش می شود و مخاطبان وعلاقه مندان می توانند از طریق شبکه های اجتماعی تماشاگر این اثر باشند.

در اجراخوانی «خورشید کاروان» که کاری از مؤسسه فرهنگی فدک است، جلیل فرجاد، کرامت رودساز، حسیین پارسایی، اسداالله بابایی، مهدی امینی، عبدالرضا کیهانی و گروهی از هنرمندان به ایفای نقش می پردازند.

نمایش «خورشید کاروان» طی ۳۰ سال گذشته در اکثر مراکز استان های کشور و همچنین کشورهای هلند، انگلستان و امارات اجرا شده است.

 

پیام تسلیت مدیرکل هنرهای نمایشی برای درگذشت خسرو پایاب | عکس پیام تسلیت مدیرکل هنرهای نمایشی برای درگذشت خسرو پایاب
مدیرکل هنرهای نمایشی درگذشت «خسرو پایاب» پیشکسوت تئاتر تبریز را تسلیت گفت. به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی در پیامی درگذشت «خسرو پایاب» چهره شناخته شده تئاتر تبریز را تسلیت گفت. متن پیام قادر آشنا به شرح زیر است: « دریغ و درد که این روزها گُهرهای گرانبهایی را از دست میدهم و این غم روز به روز بر دل مردم هنردوست ایران عزیز سنگین‌تر می‌شود. خبر درگذشت استاد «خسرو پایاب» پیر و بزرگِ هنرِ تئاترِ تبریز بسیار متاثرکننده بود‌. چه اینکه ویروس نامیمون این روزها بزرگانی که عمری به فرهنگ ...
دیدن ادامه ››

مدیرکل هنرهای نمایشی درگذشت «خسرو پایاب» پیشکسوت تئاتر تبریز را تسلیت گفت.

به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی در پیامی درگذشت «خسرو پایاب» چهره شناخته شده تئاتر تبریز را تسلیت گفت.

متن پیام قادر آشنا به شرح زیر است:

« دریغ و درد که این روزها گُهرهای گرانبهایی را از دست میدهم و این غم روز به روز بر دل مردم هنردوست ایران عزیز سنگین‌تر می‌شود.

خبر درگذشت استاد «خسرو پایاب» پیر و بزرگِ هنرِ تئاترِ تبریز بسیار متاثرکننده بود‌. چه اینکه ویروس نامیمون این روزها بزرگانی که عمری به فرهنگ و هنر این مرز وبوم غنا بخشیدن را به راحتی از ما می‌گیرد.

به غفران و رحمت پروردگار پناه می‌بریم و استاد «خسرو پایاب» را نیز با همین نگاه بدرقه می‌کنیم. مردی که دهه‌های متوالی را در مقام کارگردان، بازیگر، دکوراتور، گریمور، طراح صحنه و لباس به تئاتر آذربایجان خدمت کرد و در مقام یک معلمِ کاردان شاگردان زیادی را نیز پرورش داد.

این مصیبت را به خانواده محترم ایشان، دوستدارانشان و جامعه هنرمندان آذربایجان به خصوص شهر تبریز تسلیت می‌گویم.»

خسرو پایاب، متولد ۱۳۲۲ در تبریز بود که بیش از ۶ دهه از عمر خود را در حوزه فرهنگ و هنر تبریز به فعالیت پرداخت و روز گذشته بر اثر ابتلا به بیماری کرونا دارفانی را وداع گفت.

مجموعه دوم تئاتر«آنسو» در تئاتر شهر رونمایی می شود | عکس مجموعه دوم تئاتر«آنسو» در تئاتر شهر رونمایی می شود
مجموعه دوم تئاتر «آنسو» مشتمل بر چند نمایشنامه از نویسندگان مطرح دنیا روز یکشنبه بیست و هفتم مهر در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار می شود. به گزارش روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، مجموعه دوم تئاتر «آنسو» از نشر «نیماژ» متشکل از چند نمایشنامه خارجی ساعت 17 روز یکشنبه 27 مهر ماه در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر رونمایی خواهد شد. «کاسپار» نوشته پیترهانتکه با ترجمه سودابه فضائلی، «پیرمرد کوتوله مضحک» اثر تادئوش کانتور با ترجمه صدرالدین زاهد، «عچق» به نویسندگی موری شیسکال با ترجمه شهرام زرگر، «حمام» اثر ...
دیدن ادامه ››

مجموعه دوم تئاتر «آنسو» مشتمل بر چند نمایشنامه از نویسندگان مطرح دنیا روز یکشنبه بیست و هفتم مهر در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، مجموعه دوم تئاتر «آنسو» از نشر «نیماژ» متشکل از چند نمایشنامه خارجی ساعت 17 روز یکشنبه 27 مهر ماه در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر رونمایی خواهد شد.

«کاسپار» نوشته پیترهانتکه با ترجمه سودابه فضائلی، «پیرمرد کوتوله مضحک» اثر تادئوش کانتور با ترجمه صدرالدین زاهد، «عچق» به نویسندگی موری شیسکال با ترجمه شهرام زرگر، «حمام» اثر مایاکوفسکی با ترجمه مرضیه موسوی، «آزادی تازه و دو نمایشنامه دیگر» نوشته ویتکیه ویچ با ترجمه علی شمس عنوان نمایشنامه هایی هستند که در این برنامه رونمایی می شوند.

مجموعه اول تئاتر «آنسو» بهمن ماه سال 1398 با ترجمه چهار نمایشنامه «خانه‌ عروسک ۲» نوشته لوکاس نث با ترجمه افسانه کمالی، «بئاتریچه‌ها»نوشته استفانو بنی با ترجمه هدا عربشاهی، «انقلاب در آمریکای جنوبی» نوشته آگوستو بوآل با ترجمه علی شمس و «تاوان زیستن» نوشته مارتینا مایوک با ترجمه شبنم موتابی در  مجموعه پیشخان نمایشی نشر نیماژ منتشر شده‌اند.

آیین رونمایی از مجموعه دوم تئاتر «آنسو» ساعت 17 یکشنبه بیست و هفتم مهر ماه با رعایت شیوه نامه های بهداشتی روزهای کرونایی در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار می شود و حضور علاقه مندان در این برنامه آزاد است.

برای آگاهی و اطلاع درباره تازه ترین برنامه ها و اجراهای مجموعه تئاتر شهر به سامانه اینترنتی  www.city.theater.ir  و صفحه اینستاگرام این مجموعه به آدرس @tehran.city.theater  مراجعه کنید.