آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال تئاتر
S3 : 22:49:28 | com/org
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
حسین مسافرآستانه: تئاتر در فرهنگ اقتصادی مظلوم و مهجور واقع شده است/ رونمایی از پوستر جشنواره ۳۹ توسط همسر شهید مدافع سلامت | عکس نشست رسانه‌ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر برگزار شد؛حسین مسافرآستانه: تئاتر در فرهنگ اقتصادی مظلوم و مهجور واقع شده است/ رونمایی از پوستر جشنواره ۳۹ توسط همسر شهید مدافع سلامت
حسین مسافر آستانه در نشست رسانه‌ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر گفت: هنرمندان و هنر تئاتر در ایام کرونا دست روی دست نگذاشتند و به نقش تاثیرگذار و التیام بخش اجتماعی خود واقف بودند اما تئاتر همواره مظلومیت و مهجوریتی از نظر فرهنگ اقتصادی داشته است. به گزارش روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، نشست رسانه‌ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با حضور حسین مسافر آستانه دبیر و جمعی از مدیران این رویداد ظهر امروز(چهارشنبه ۸ بهمن) در تالار رودکی برگزار شد.  در ابتدای این نشست محسن حسن‌زاده مدیر روابط‌عمومی این جشنواره گفت: خوشحالم که توفیق پیدا کردم امروز و در این ...
دیدن ادامه ››

حسین مسافر آستانه در نشست رسانه‌ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر گفت: هنرمندان و هنر تئاتر در ایام کرونا دست روی دست نگذاشتند و به نقش تاثیرگذار و التیام بخش اجتماعی خود واقف بودند اما تئاتر همواره مظلومیت و مهجوریتی از نظر فرهنگ اقتصادی داشته است.

 به گزارش روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، نشست رسانه‌ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با حضور حسین مسافر آستانه دبیر و جمعی از مدیران این رویداد ظهر امروز(چهارشنبه ۸ بهمن) در تالار رودکی برگزار شد. 

در ابتدای این نشست محسن حسن‌زاده مدیر روابط‌عمومی این جشنواره گفت: خوشحالم که توفیق پیدا کردم امروز و در این لحظه در خدمت شما باشم. نمی‌توانم خوشحالی خودم را پنهان کنم که بعد از مدت‌ها که چنین جمعی نداشتیم، این فرصت پیش آمد. می‌دانم که بارها از خدا خواستیم که زودتر شر این ویروس از سر مردم کم شود تا باز به زندگی عادی برگردیم، باز هم این آرزو را تکرار می‌کنم تا روزی فارغ از شرایط و مسایلی که پشت سر گذاشتیم، عزیزانی را که از دست دادیم و... به روزگاری شبیه قبل از کرونا برگردیم.

نقش آرامش بخش تئاتر

در ادامه حسین مسافر آستانه دبیر این رویداد پشت تریبون قرار گرفت و ضمن خیر مقدم به اهالی رسانه گفت: همه شما می‌دانید که اهمیت، ضرورت و نقش هنر خاصه تئاتر در جریان های مختلف زندگی بشری چقدر تاثیرگذار است، تئاتر همیشه برای آرام بخشی به وضعیت‌های روحی و روانی نقشی اساسی داشته و در طول تاریخ هرگز از این نقش فاصله نگرفته است. تئاتر از دل جریانی شکل گرفته که هدف آن آرامش اجتماعی است، در وقایع سخت روزگاران گذشته وقتی مردم با بلایایی رو به رو بودند، این تئاتر بود که دلمردگی، یاس و بسیاری از این فجایع را رفع کرد.

وی افزود: هنرمندان تئاتر و متفکران آن با طرح و برنامه‌های متعدد برای برگرداندن روحیه و امید و احساس بودن به جامعه وارد میدان شدند و نقش مهمی را در این روزها ایفا کردند. ما با شرایط سخت و طاقت فرسایی رو به رو هستیم که جهان هم با آن مواجه است علیرغم اینکه تئاتر نتوانسته اجراهای عمومی مثل گذشته داشته باشد و به التیام روحی و روانی جامعه بپردازد، اما در این دوران بیکار هم ننشسته بود. هرچند امکان اجرا پیدا نکرده، اما از کار دست نکشیده است. می‌خواهم از گروه‌هایی بگویم که در این شرایط سخت کار کردند؛ چه روی صحنه رفتند و چه وقتی نرفتند، دست از تلاش برنداشتند، امیدوارانه کار کردند و نقش خود را در ارتباط با مردم ایفا کردند و کم از ایثارگران دیگر رشته‌ها نداشتند.

مسافر آستانه با تقدیر از مدافعان سلامت عنوان کرد: از مدافعان سلامت تشکر می‌کنم که مثل زمان جنگ زحمت کشیدند و تلاش کردند. به نظرم هنرمندان تئاتر هم در این ایثار شریک هستند زیرا خواستند روح و روان مردم را التیام بدهند. جشنواره تئاتر فجر از مهمترین فرصت هایی است که آن ها حاصل کار خود را ارایه بدهند. از همه عزیزانی که در جشنواره شرکت کردند و به هر دلیلی نتوانستند در بخش نهایی حضور پیدا کنند، تشکر می‌کنم زیرا آن ها هم کار کردند. البته شرایط به ما اجازه نداد در خدمت آنها باشیم و این دلیل بر ضعف آن ها نبود ما نتوانستیم شرایط را بسط بدهیم. این فرصت را مغتنم می شماریم تا برنامه‌ریزی‌های اجرا را شاهد باشیم.

چشم انداز جشنواره ۳۹

وی در ادامه به شرح اطلاعات و آماری از کمیت و کیفیت آثار حاضر در سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر پرداخت که به شرح زیر است:

سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر ۱۱ بخش دارد؛۶  بخش اجرایی و ۵ بخش غیر اجرایی.

بخش‌های اجرایی شامل:

در بخش اجرای آثار نمایشی جشنواره سی و نهم میزبان ۱۰۷ نمایش است.

۴۹ نمایش از تهران (۴۶% آثار) و ۵۸نمایش از سایر استان‌ها (۵۴% آثار).

تفکیک آثار اجرایی نیز به شرح زیر است:

آثار صحنه‌ای (در دو بخش مسابقه و غیر رقابتی):

۴۸ نمایش:  تهران۲۸ نمایش (۵۸%آثار) سایر استان‌ها ۲۰ نمایش (۴۲%آثار)

 آثار خیابانی (در دو بخش مسابقه و سرباز انقلاب):

۳۹ نمایش: تهران ۸ نمایش (۲۱%آثار) و سهم سایر استان‌ها ۳۱ نمایش (۷۹% آثار)

آثار دیگر گونه‌های اجرایی:

۱۰ نمایش:  تهران ۹ نمایش (۹۰%آثار) سایر استان‌ها ۱ نمایش (۱۰% آثار)

آثار رادیوتئاتر:

۱۰ نمایش:  تهران۴ نمایش (۴۰% آثار) سایر استان‌ها ۶ نمایش (۶۰% آثار)

بخش‌های غیر اجرایی نیز شامل بخش تله‌تئاتر و گزارش‌های صحنه‌ای، مسابقه نمایشنامه‌نویسی، مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر، نمایشگاه اسناد ۴۰ سال تئاتر مقاومت می شود. میانگین سن کارگردانان آثار نمایشی حاضر در جشنواره ۳۷ سال و جوانترین کارگردان جشنواره علیرضا زارع یکی از کارگردانان نمایش «خواهرم منم ایسمنه» از یزد با ۲۰ سال است. مسن‌ترین کارگردان جشنواره نیز استاد داوود فتحعلی‌بیگی کارگردان نمایش عموهاشم از تهران با ۷۰ سال سن است.

 
وضعیت حضور آثار استان‌ها در جشنواره سی  و نهم نیز به شرح زیر است:

اصفهان با ۱۲ نمایش، ایلام و کردستان هر کدام با ۵ نمایش، کرمانشاه با ۴ نمایش، خراسان رضوی،هرمزگان و همدان هر کدام با ۳ نمایش، آذربایجان شرقی، البرز، بوشهر،خوزستان، قزوین، کرمان، گلستان، گیلان و مازندران هر کدام با ۲ نمایش، خراسان شمالی، زنجان، سیستان و بلوچستان، فارس و یزد هر کدام با یک نمایش در جشنواره امسال حضور دارند.

به لحاظ تنوع شهری وضعیت حضور آثار به این صورت است:

شهر اصفهان با ۸ نمایش
شهر ایلام  با ۴ نمایش
شهر کرمانشاه با ۴ نمایش
شهر سنندج با ۳ نمایش
شهرمریوان با ۲ نمایش
شهر خمینی‌شهر    با ۲ نمایش
شهر میناب با۲ نمایش (از ۳ نمایش استان هرمزگان)
شهر ملایربا ۲ نمایش (از ۳ نمایش استان همدان)
شهر ساری با ۲ نمایش
شهر گرگان با۲ نمایش
شهر کرمان با۲ نمایش

وضعیت تحصیلات کارگردانان ۱۰۷ نمایش حاضر در جشنواره نیز به شرح زیر است:
 
از ۱۰۸ کارگردان آثار نمایشی (یک نمایش دو کارگردان دارد) ۶ نفر تحصیلات دیپلم (۵%) ، ۸ نفر تحصیلات کاردانی (۷%)، ۴۷ نفر تحصیلات کارشناسی (۴۴%)، ۴۵ نفر تحصیلات کارشناسی ارشد (۴۲%) و ۲نفر تحصیلات دکتری دارد یا دانشجوی دکتری (۲%) است.

همچنین در زمینه تحصیلی ۱۰۸ کارگردان، ۵۵ نفر تحصیلات تخصصی تئاتر (۵۱%)، ۳۱ نفر تحصیلات هنری (به جز تئاتر) (۲۹%) و ۲۲ نفر تحصیلات غیر هنری (۲۰%) دارند.

حسین مسافر آستانه در ادامه افزود: امیدوارم دیگر شاهد شیوع بیشتر کرونا نباشیم و بتوانیم نظاره گر زحمات همه عزیزانی باشیم که در طول سال گذشته تاکنون آثار ارزشمندی را تولید کرده اند اما به هر حال جشنواره ظرفیت محدودی دارد. بنابراین تعدادی از آثار پذیرفته می شوند، همه آنهایی که به این جشنواره نیامدند به این معنا نیست که کارهای قابل توجهی نداشته اند اما در این رقابت فشرده تعدادی انتخاب شدند که در روزهای آینده شاهد اجراهای آن ها در صحنه های مختلف خواهیم بود.

اتفاقات این دوره را برای اولین بار تجربه می‌کردیم

دبیر این رویداد گفت: ما در شرایط سختی هستیم. تجربه برگزاری دوره‌های گذشته چندان در این دوره برای ما کاربرد نداشت. همه چیز را انگار برای اولین بار تجربه می‌کنیم. من و همکارانم در ستاد سابقه طولانی در برگزاری جشنواره داشتیم اما این دوره از هر نظر، دوره ای سخت و غیرقابل پیش‌بینی بود. اول این گمان نمی‌رفت که اینقدر کار سختی داریم.  تطبیق جشنواره با شرایط فعلی از کارهای سخت بود. وقتی حضور آثار شهرستانی و تعداد آثار آن ها را دیدیم که بیش از دوره‌های گذشته است، خیلی خوشحال شدیم و از طرفی فکر کردن به این موضوع به دلیل رفت و آمد و اسکان دادن مهمانان کاری سخت بود. وقتی قرار بر این شد اجرای فیزیکی داشته باشند، تازه سختی کارمان آغاز شد.

دبیر جشنواره تئاتر فجر عنوان کرد: خدا را شکر می‌کنم با پیگیری دوستانم، با وزارت بهداشت همکاری صورت گرفت و نگرانی ما برطرف شد. تعداد زیادی گروه قرار است از سایر استان ها بیایند و رفت و آمد آن ها ممکن بود به اتفاقاتی منجر شود اما پایمردی وزارت بهداشت تا حدی مشکلات ما را برطرف کرد. همه گروه‌ها تست کرونا می‌دهند. این کار از چند روز پیش انجام شده است. همچنین حدود ۲۰۰ نفر از همکاران ستادی ما تست داده‌اند و من در اینجا از عمق جان از وزارت بهداشت و همراهی اش سپاسگزارم.

وی ادامه داد: همچنان باید پروتکل‌ها را رعایت کرد و فضاها را با رعایت فاصله‌های اجتماعی برنامه‌ریزی کنیم البته در سالن‌های کوچک امکان حضور مردم را نخواهیم داشت. از حامیان معنوی جشنواره تشکر می‌کنم. ما حامیان مالی نداشتیم و نتوانستیم جذب کنیم. تئاتر این مظلومیت و مهجوریت را از سوی فرهنگ اقتصادی دارد اما سپاسگزارم که به جهت معنوی مشکلات خاصی نداریم، دفتر تبلیغات، شرکت مترو، معاونت اجتماعی، بنیاد شهید و... حامی معنوی ما بودند.

مسافر آستانه خاطر نشان کرد: بخش سرباز انقلاب با همکاری بنیاد شهید برگزار می‌شود و بخشی از هزینه‌ها را این مجموعه به عهده گرفته است. ما هم حضور این بخش را مغتنم می‌دانیم زیرا این موضوع واقعا به عنوان یک موضوع جدی مطرح و پرداختن به آن یک ضرورت است‌. مرکز هنرهای نمایشی رادیو در بخش نمایش های رادیویی همکاری داشته است، صداوسیما هم قرار شده امسال همکاری بیشتری با جشنواره داشته باشد، شهرداری منطقه ۱۱ نیز کمک زیادی به ما کرده است.

حسین مسافر آستانه در ادامه به همراهی بخش خصوصی نیز اشاره و عنوان کرد: در بخش های خصوصی هم همکاری هایی داشتیم. اسنپ در طول جشنواره تخفیفاتی می‌دهد،۳۰ درصد تخفیف ویژه به کسانی که کد تخفیف به آن ها ارائه می‌دهیم، از سوی این سرویس حمل و نقل اعمال می‌شود. بخش پژوهش جشنواره نیز به مدت ۵ روز در تماشاخانه نوفل لوشاتو برگزار می شود.

محسن حسن‌زاده مدیر روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر درباره حضور اصحاب رسانه در این رویداد گفت: در این دوره کارت مهمان نخواهیم نداشت، همه شرکت کنندگان صرفا با ارائه بلیت می‌توانند وارد سالن ‌شوند، بلیت هم باید یه صورت الکترونیکی تهیه شود. نحوه پذیرایی این است که با ارائه کارت در سه کافه مجموعه تئاتر شهر اهالی رسانه می‌توانند از امکانات استفاده کنند. کد بلیت حضوری برای خبرنگاران شب گذشته ارائه شده و از پنجشنبه ۱۲ ظهر به بعد اهالی محترم رسانه می‌توانند برای رزرو بلیت اقدام کنند.

تیوال، نمایش نت و تلویزیون تئاتر ایران میزبانان آنلاین جشنواره ۳۹

وی ادامه داد: ما صرفا در بحث فروش بلیت حضوری در سالن‌های اصلی تئاتر شهر، ایران شهر و... پذیرای محدودی از افراد به صورت حضوری خواهیم بود. مهمانانی که سال پیش به آن ها کارت مهمان می‌دادیم، دعوت نامه‌ای دریافت کردند تا اگر تمایل به حضور دارند کد مهمان بگیرند. ۳۰ تا ۴۰ درصد سالن‌های بزرگ پر می‌شود. پخش آثار در فضای مجازی به این صورت خواهد بود که نمایش این آثار را از روز چهاردهم بهمن خواهیم داشت و جدول پخش آنها از طریق سه پلتفرم اطلاع رسانی می‌شود، پلتفرم های تیوال، نمایش نت و تلویزیون تئاتر ایران میزبانان آنلاین این رویداد خواهند بود.‌ برای همه مهمانان جشنواره کد تماشای آثار در فضای مجازی ارسال و فروش مجازی آثار در این پلتفرم‌ها اطلاع رسانی می‌شود. تلویزیون تئاتر برای مهمانان جشنواره در نظر گرفته شده و برای تماشاگران مردمی امکان تماشا با خرید بلیت امکان پذیر است.‌ تبلیغات محیطی را نیز از امروز شروع کرده ایم. در بحث نمایش خیابانی رو به روی تالار رودکی، آب نمای بزرگ بازار بزرگ ایران مال آثار ارائه می‌شود.

مسافر آستانه در ادامه توضیح داد: در هر بخشی تلاشمان این بود که در انتخاب آثار و داوری یکی از افراد موثر در سایر استان‌ها را همراه مان داشته باشیم توجه به هنرمندان استان‌ها نگاه ما بوده است. بنا را بر این نگذاریم که هر کسی که می‌خواهد در تئاتر دیده شود باید به تهران بیاید. باید شهرستان را ببینیم نه یا یک نگاه تخفیف یافته بلکه یا نگاهی سختگیرانه. آن ها پتانسیل های خوبی در حوزه تئاتر دارند.

وی با اشاره به بزرگداشت های دوره سی و نهم جشنواره بیان کرد: در مراسم اختتامیه از اختر تاجیک که از عکاسان قدیمی تئاتر است، از همایون علی آبادی از اصحاب نقد تجلیل خواهیم کرد. بهرام ابراهیمی از بازیگران قدیمی تئاتر و تلویزیون نیز مورد تجلیل قرار خواهد گرفت. هم‌چنین جمشید داور پناه از هنرمندان خراسان شمالی هم مورد تقدیر قرار می‌گیرد.

حسن زاده هم عنوان کرد: یازدهم بهمن ماه در سالن انتظار راه آهن تهران بخش پوستر و عکس را خواهیم داشت، در واقع تلویزیون راه آهن، پایگاه افتتاح بخش پوستر و عکس ما خواهد بود.

وی درباره بودجه گفت: من در مصاحبه‌ای همان روزهای آغاز گفتم که بودجه پیشنهادی ما ۵ میلیارد بیشتر است اما در جلسات ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان مصوب شد و بودجه جشنواره همین است. کار بر همین اساس برنامه‌ریزی شده، لازم است به نقش انجمن هنرهای نمایشی اشاره کنم که متفاوت‌تر از گذشته بوده است. پشتیبانی‌ که در انجمن در این دوره شده، بی سابقه بوده و از همکار خوبم آقای بصیرت که برخوردها و همکار خوبی داشته، تشکر می‌کنم.

وی درباره امنیت آثار در فضای مجازی گفت: باید بگویم بنا را بر این گذاشتیم که آثار حفاظت شده در ۲۴ ساعت حق پخش داشته باشند و بعد برداشته شوند. نگاه ما این بوده که به این ۲۴ ساعت به عنوان فرصت توجه شود. آن حساسیتی که تهیه‌کنندگان سینما دارند، ما در تئاتر نداریم. این فرصت ۲۴ ساعته بیشتر یک فرصت تبلیغاتی است. اگر آثار ضبط هم شوند، مغایرتی با آنچه در صحنه اجرا می‌شوند، ندارند. اگر تئاتر ۱۰ بار هم از فضای مجازی پخش شود، علاقه‌مند تئاتر دوست دارد به صورت زنده آن را ببیند. تمهیدات لازم را برای جلوگیری از ابتلای به کرونا نیز اندیشیده ایم. برای تماشاگران هم حفاظت ها را انجام می‌دهیم اما اگر خدایی ناکرده اتفاقی افتاد کار آن سالن را متوقف خواهیم کرد و در این زمینه از متخصصان امر مددجویی می‌کنیم.

مسافر آستانه درباره بخش های اضافه شده به جشنواره توضیح داد: برای هر بخش جشنواره باید دو نگاه داشته باشیم یعنی ببینم ظرفیت آن بخش در تئاتر کشور به چه صورت است. اگر آن ظرفیت حداقلی است نباید در جشنواره باشد. ما امسال تله تئاتر را اضافه کردیم که در این بخش به ضرورت تعطیلی توجه داشتیم.  تله تئاتر زمانی در جشنواره وجود داشته ولی به دلایلی حذف شده است. اگر آثاری در بازه۱۰ ساله در این بخش تولید شده باشد به آن توجه می‌کنیم.

وی افزود: در این دوره با همه مصیبت های کرونا، شاهد یادآوری برخی فرصت ها هم بودیم این آثار باید در معرض دید علاقمندان قرار بگیرد. سال‌هاست شاهدیم پلتفرم‌هایی در جهان به تئاتر اختصاص دارد اما در ایران اینطور نیست اما بنا به شرایط باید به آن توجه کنیم. همه جوانب امر را سنجیدیم، با متخصصان این حوزه گفتگو کردیم، با وجود این امکان خطا را از خود سلب نمی‌کنیم اما این یک تجربه است که باید اتفاق بیفتد.

در ادامه دکتر مرضیه پوراکبری همسر شهید دکتر غلامرضا فخری از شهدای مدافع سلامت، حجت الاسلام و المسلمین محمدمهدی بهداروند مشاور دبیر جشنواره و قادر آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی با حضور روی سن از پوستر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر رونمایی کردند.

برنامه «عصر جدید» تعریف درست هنر حرکت و بدن نیست

مسافر آستانه دبیر جشنواره درباره بخش جدید هنر حرکت و بدن در جشنواره ادامه داد: این روزنه جدیدی است و باعث ایجاد فرصت برای تماشای آثار در فضای مجازی می‌شود. به دلیل اهمیت و توجه به ظرفیت بخش هنر حرکت و بدن به این بخش پرداختیم. هرچند دیر به جمع‌بندی رسیدیم و این دیر رسیدن باعث شد برخی بگویند جشنواره برنامه ریزی ندارد اما این بخش یک ضرورت و فرصت است و تاکنون تعریف درستی از آن ارائه نشده است. به همین دلیل در بررسی ها به آثار نگاه کردیم و دیدیم هیچکدام تعریف درستی از این هنر به عنوان نمایش نداشته و به این جمع‌بندی رسیدیم که این بخش باید در طول سال مورد آموزش قرار بگیرد.

وی عنوان کرد: حرکت‌های بدنی که در ورزش و آنچه در برنامه هایی نظیر «عصر جدید» دیده می‌شود مطابق با تعریف هنر بدن نیست. با این حال به این بخش بی توجهی نمی‌شود. تئاتر فیزیکال سال‌هاست در دنیا جایگاه دارد. امیدوارم این حرکت زمینه‌ساز این شود که به تعریف درستی از هنر بدن به ویژه توسط دانشگاهیان برسیم.

دبیر جشنواره تئاتر فجر درباره علت برگزاری جشنواره در شرایط کرونا گفت: سایر فعالیت‌ها خودشان را با شرایط تطبیق داده‌اند و به زندگی خود ادامه می‌دهند پس نمی‌شود گفت تئاتر فعالیت نکند. ضمن اینکه وزارت بهداشت از دوستان حاضر در جشنواره تست گرفته است، نمی‌شود گفت از تماشاگران هم تست بگیرد. جشنواره یک فرصت برای آن هایی است که در طول سال گذشته در صحنه بودند. هنرمندان تئاتری مطالباتی دارند. آنهایی که در خانه بنشینند و مطالباتی داشته باشند رویه شان درست نیست. در این دوره سخت می‌بینیم که عده‌ای سختی کشیدند، اثر تولید کردند و کار کردند. حمایت از آن ها هم تعریف شده است. حمایت از کل جامعه تئاتر تدبیر دیگری است که دوستان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای آنها برنامه‌ریزی می‌کنند.

تئاتر همیشه تماشاگران خود را دارد

وی افزود: بعید می‌دانم عده‌ای در قبال کار نکرده توقع حمایت داشته باشند. در روزهای سخت است که هنرمند می‌تواند به کمک جامعه خود بیاید در غیر این صورت در روزهای خوش که همه هستند. البته کار کردن در همه زمان‌ها ایثار است اما عده‌ای در این شرایط سخت جانانه کار کردند. آن هایی که در طول این سال سخت با همه مشقات کار کردند، اقدام شان ارزشمند است. من در آغاز این گفت و گو از آن هایی که در جشنواره حضور پیدا نکردند، تشکر کردم.

دبیر جشنواره تئاتر فجر درباره هم‌زمانی آن با جشنواره فیلم فجر نیز خاطر نشان کرد: درباره این همزمانی هم باید بگویم که مختص امسال و سال گذشته نیست در دوره های گذشته هم چنین بوده اما هیچگاه علاقه‌مندان به تئاتر بی توجهی نکرده‌اند، تئاتر همیشه تماشاگران خود را داشته است، نه تنها برگزاری جشنواره فیلم فجر بلکه هیچ حرکتی این موضوع را تحت‌الشعاع قرار نداده است.

حسین مسافرآستانه در پایان گفت: من بارها گفته ام که وقتی بسیاری از مشاغل باز هستند، سینما و تئاتر بهتر می‌توانند فعالیت کنند. اجازه بدهیم سالن باز باشد مگر در سایر فعالیت‌ها می‌گوییم باید کد ملی از افراد گرفته شود تا ببینیم کرونا دارند یا نه؟ آقای آشنا بارها به وزارتخانه رفتند تا این وضعیت برای جشنواره مهیا شد چون نگاه تخصصی کمتر ارایه شده بود اما امیدوارم بعد از جشنواره هم شاهد فعالیت سالن‌ها باشیم.

مسافر آستانه ادامه داد: جشنواره امسال را نه از نظر نوع برگزاری و نه از نظر کیفیت و کمیت آثار یا هیچ جشنواره‌ای مقایسه نکنید زیرا جشنواره تابعی از شرایط کلی تئاتر در تمام سال است، مقایسه این دوره با سایر دوره‌ها جفاگونه است.

وی گفت: برخی کارها در آستانه اجرا با تعطیلی سالن‌ها مواجه شدند. ما اطلاعیه ای دادیم که اگر تاییدیه ای در این خصوص داشته باشند پذیرش خواهیم داشت بنابراین بخشی از آثار ما کارهایی هستند که اجرا نشده بودند. نباید شرایط را با سال‌های قبل مقایسه کنیم. ما هیچ امتیاز ویژه‌ای برای آثاری که اجرا نشدند، قائل نشدیم. تخفیف ندادیم و بخششی قائل نشدیم جشنواره فقط بر اساس کیفیت آثار کار خود را انجام داد. اینکه ممکن است برخی اجراها به دلیل ساعت ۷ شب مخاطب کمتری داشته باشد درست نیست. چینش جدول همیشه مشکلاتی داشته اما امسال مشکلات بیشتر است. امسال تماشای آثار را از ساعت سه شروع کردیم. آن عده ای از تماشاگران که علاقه‌مند به تماشای آثار در آن ساعات هستند، باید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند و منعی برای حضور آن ها نخواهیم داشت.

سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافر آستانه ۱۱ تا ۲۰ بهمن برگزار می‍‌شود. آدرس سایت جشنواره www.fitf.ir است.

 

عکس ها: امیرحسین غضنفری

سید حامد حسینیان این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
آغاز رسمی اجرای نمایش «ویری ویری در سرزمین سلامت» | عکس از پنج‌شنبه ۹ بهمن‌ماه؛آغاز رسمی اجرای نمایش «ویری ویری در سرزمین سلامت»
آیین افتتاحیه و آغاز رسمی اجراهای نمایش «ویری‌ویری در سرزمین سلامت» با مراسم یادبودی از زنده‌یاد کریم اکبری‌مبارکه و حضور خانواده‌ی آن مرحوم و دعوت از پیشکسوتان، اعضای خانه‌ی تئاتر، هنرمندان و فعالان تئاتر کودک و نوجوان، روز پنج‌شنبه ۹ بهمن‌ماه در تالار هنر برگزار می‌شود.به گزارش روابط‌عمومی گروه، نمایش «ویری‌ویری در سرزمین سلامت»، که بر اساس اثری از «دیوید وود» و به نویسندگی و کارگردانی حسین فدایی‌حسین آماده‌ی اجرا شده، از روز پنج‌شنبه ۹ بهمن‌ماه ساعت ۱۸ در تالار هنر، همراه با آیین ...
دیدن ادامه ››

آیین افتتاحیه و آغاز رسمی اجراهای نمایش «ویری‌ویری در سرزمین سلامت» با مراسم یادبودی از زنده‌یاد کریم اکبری‌مبارکه و حضور خانواده‌ی آن مرحوم و دعوت از پیشکسوتان، اعضای خانه‌ی تئاتر، هنرمندان و فعالان تئاتر کودک و نوجوان، روز پنج‌شنبه ۹ بهمن‌ماه در تالار هنر برگزار می‌شود.

به گزارش روابط‌عمومی گروه، نمایش «ویری‌ویری در سرزمین سلامت»، که بر اساس اثری از «دیوید وود» و به نویسندگی و کارگردانی حسین فدایی‌حسین آماده‌ی اجرا شده، از روز پنج‌شنبه ۹ بهمن‌ماه ساعت ۱۸ در تالار هنر، همراه با آیین افتتاحیه‌ی نمایش میزبان مدعوین، هنرمندان، پیشکسوتان و عموم تماشاگران تئاتر کودک و نوجوان با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی خواهد بود.

دعوت مهمانان ویژه‌ی آیین افتتاحیه این نمایش، توسط کارگردان نمایش «حسین فدایی‌حسین» و مدیریت تالار هنر «حسین موذن» انجام شده است.

این نمایش، که با موضوع شیوع ویروس کرونا و برای گروه سنی کودک و نوجوان روی صحنه می‌رود، به کادر فداکار درمان، پزشکان و پرستاران تقدیم شده است.

در خلاصه‌داستان نمایش آمده: ویری ویری ویروسی است که در سرزمین سلامت نفوذ کرده و می‌خواهد مردم را آلوده بکند اما دکتر با کمک اهالی سرزمین سلامت و همکاری تماشاگران، ویروس را شکست می‌دهند.

المیرا پارسا، نیما فاضلی، طهورا کریم‌خانی، فرهاد نجومی‌پور و علی شاه‌صفی در اجرای این نمایش نقش‌آفرینی می‌کنند. هم‌چنین کیانا محمدی و رها آزادی هنرمندان نوجوان نمایش «ویری‌ویری در سرزمین سلامت» هستند.

دیگر عوامل گروه عبارتند از: فاطمه سیدطالبی (دستیار کارگردان)، سیدمصطفی رضوی (طراح)،کیوان ضیاپور (مدیر فنی و طراح نور)، حامد جهانبخش (آهنگساز)، ساناز فرج‌الله‌پور (طراح حرکت)، لیلا پریشان (طراح گریم)، علی شاه‌صفی (مدیر روابط‌عمومی) مریم علیخانی(منشی صحنه)، مریم غلامی (دوخت لباس)،کیوان ضیاپور، سیدمصطفی رضوی، مریم کرمی، سیدمهدی خلخالی، نوا یوسف‌زاده، فاطمه ضیایی(ساخت دکور و آکساسوار)، مهدی حنفی(مسئول صدا)، علی سلطانی‌پور (ضبط و تنظیم نریشن)، لیلا پریشان (مجری گریم بانوان)، حسین تبریزی (مجری گریم آقایان)، احسان شاهسون، مجید بنی‌هاشم، مریم مرادی، محمد سعادت‌زاده (دستیاران صحنه)، سیدمصطفی رضوی (طراح صحنه)، مریم کرمی، شیرین مدنی، مهیا خان‌بابایی (گروه طراحی)، سیدمصطفی رضوی و مریم کرمی (طراح لباس)، سیدمصطفی رضوی و شیرین مدنی (طراح آکساسوار)، سیدمصطفی رضوی (طراح عروسک)، مریم کرمی (ساخت عروسک)، نفیسه مجردی (عکاس)، زهرا خمسه (طراح پوستر).

علاقه‌مندان به تماشای این اثر نمایشی می‌توانند از روز ۹ بهمن‌ماه، هر روز ساعت ۱۸ (جز شنبه، یک‌شنبه، دوشنبه)، به تالار هنر در نشانی خیابان هفت تیر، مفتح جنوبی، خیابان ورزنده مراجعه بکنند.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
مهدی مشهور، نرگس هاشم پور و حمید پور آذری به عنوان داوران مرحله نهایی جشنواره تئاتر تجربی مختص معرفی شدند | عکس داوران مرحله نهایی جشنواره‌ی تئاتر تجربی مختص معرفی شدندمهدی مشهور، نرگس هاشم پور و حمید پور آذری به عنوان داوران مرحله نهایی جشنواره تئاتر تجربی مختص معرفی شدند
مهدی مشهور؛نرگس هاشم پور و حمید پور آذری به عنوان داوران مرحله نهایی جشنواره تئاتر تجربی مختص معرفی شدند.به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری مختص این جشنواره را در دوبخش"ایده‌هایی برای ارتکابِ اجرا"و" پنل گفتگو پیرامون هنرهای اجرایی معاصر"در بندر گناوه برگزار می کند.این جشنواره با دبیری علی حجی  و باهدف مواجهه‌ای صریح با ایده‌ها و طرح‌های اجرایی و توجه دوچندان به اهمیت مفهوم کارگاه و تجربه‌های شکل‌گرفته چه در فرایند تمرین و چه در فرایند ذهنی هنرمند برگزار می شود.لازم به ذکرست که یکشنبه ۱۲ بهمن ماه آخرین مهلت ارسال برای متریال آثار راه یافته به مرحله ...
دیدن ادامه ››

مهدی مشهور؛نرگس هاشم پور و حمید پور آذری به عنوان داوران مرحله نهایی جشنواره تئاتر تجربی مختص معرفی شدند.

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری مختص این جشنواره را در دوبخش"ایده‌هایی برای ارتکابِ اجرا"و" پنل گفتگو پیرامون هنرهای اجرایی معاصر"در بندر گناوه برگزار می کند.
این جشنواره با دبیری علی حجی  و باهدف مواجهه‌ای صریح با ایده‌ها و طرح‌های اجرایی و توجه دوچندان به اهمیت مفهوم کارگاه و تجربه‌های شکل‌گرفته چه در فرایند تمرین و چه در فرایند ذهنی هنرمند برگزار می شود.
لازم به ذکرست که یکشنبه ۱۲ بهمن ماه آخرین مهلت ارسال برای متریال آثار راه یافته به مرحله نهایی است.

علاقمندان برای اطلاع از آخرین اخبار جشنواره و تاریخ دقیق اختتامیه  ؛ می توانند صفحه ی اینستاگرام موسسه ی مختص را دنبال کنند.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
محمد عسگری این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خبر
درباره نمایش برونسی i
گزارش تصویری از نمایش برونسی در تالار سایه تئاتر شهر‎ | عکس گزارش تصویری از نمایش برونسی در تالار سایه تئاتر شهر‎
به گزارش روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، نمایش «برونسی» از روز پنجشنبه دوم بهمن ماه ساعت ۱۸ با مدت زمان ۶۰ دقیقه  و قیمت بلیت ۳۰ هزار تومان در تالار سایه مجموعه تئاترشهر آغاز شده است.مسعود شامی خاتونی، محسن پوشایی، پروا آقا جانی، مائده جلالی، مرتضی شاه کرم، فرید کیامرثی، ایمان سلگی، احمد صمیمی، سالار مسیب زاده و مجید رحمتی بازیگران این نمایش هستند.عوامل اجرایی این نمایش عبارتند از: دستیار کارگردان و برنامه ریز: مهدی کبه / مشاور کارگردان: جواد نوری / منشی صحنه:  مائده جلالی / طراح صحنه: سینا ییلاق بیگی/ طراح لباس: زهره غلامی/ طراح گریم: فرناز مرتضوی / طراح نور:  ...
دیدن ادامه ››

به گزارش روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، نمایش «برونسی» از روز پنجشنبه دوم بهمن ماه ساعت ۱۸ با مدت زمان ۶۰ دقیقه  و قیمت بلیت ۳۰ هزار تومان در تالار سایه مجموعه تئاترشهر آغاز شده است.
مسعود شامی خاتونی، محسن پوشایی، پروا آقا جانی، مائده جلالی، مرتضی شاه کرم، فرید کیامرثی، ایمان سلگی، احمد صمیمی، سالار مسیب زاده و مجید رحمتی بازیگران این نمایش هستند.
عوامل اجرایی این نمایش عبارتند از:
دستیار کارگردان و برنامه ریز: مهدی کبه / مشاور کارگردان: جواد نوری / منشی صحنه:  مائده جلالی / طراح صحنه: سینا ییلاق بیگی/ طراح لباس: زهره غلامی/ طراح گریم: فرناز مرتضوی / طراح نور:  رضا خضرایی / طراح پوستر و بروشور:  میلاد خرمن بیز/ مشاور رسانه ای: میترا رضائی / عکاس: سمیه میری / تیزر: مهران قیصرى / حبیب تاج میرى / گروه موسیقی سکوت:  احمد صمیمی، جواد مدنی، علی خاتمی سرپرست: احمد صمیمی/ مدیرصحنه: کمیل پناهی فرهادلو

 

عکس: کاوه کرمی

 

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
۶۷ عکس به جشنواره نمایش عروسکی راه پیدا کردند | عکس ۶۷ عکس به جشنواره نمایش عروسکی راه پیدا کردند
امیر عابدی، مدیر بخش عکس هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک خبر داد که ۶۷ قطعه عکس به بخش عکس این دوره از جشنواره راه یافته است.به گزارش ستاد خبری این جشنواره، عابدی گفت: با پایان یافتن مهلت ارسال آثار به بخش عکس جشنواره، ۱۸۶ قطعه عکس از تهران و دیگر شهرها به دبیرخانه جشنواره رسید که این عکس‌ها متعلق به ۳۶ عکاس بود.او اضافه کرد: به تازگی هیات داوران بخش عکس متشکل از سرکار خانم اختر تاجیک و آقایان بهروز غریب‌پور و سیف‌الله صمدیان، جلسه انتخاب آثار را برگزار کردند و در این جلسه ۶۷ قطعه عکس از ۳۲ عکاس برای شرکت در بخش عکس هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک ...
دیدن ادامه ››

امیر عابدی، مدیر بخش عکس هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک خبر داد که ۶۷ قطعه عکس به بخش عکس این دوره از جشنواره راه یافته است.

به گزارش ستاد خبری این جشنواره، عابدی گفت: با پایان یافتن مهلت ارسال آثار به بخش عکس جشنواره، ۱۸۶ قطعه عکس از تهران و دیگر شهرها به دبیرخانه جشنواره رسید که این عکس‌ها متعلق به ۳۶ عکاس بود.
او اضافه کرد: به تازگی هیات داوران بخش عکس متشکل از سرکار خانم اختر تاجیک و آقایان بهروز غریب‌پور و سیف‌الله صمدیان، جلسه انتخاب آثار را برگزار کردند و در این جلسه ۶۷ قطعه عکس از ۳۲ عکاس برای شرکت در بخش عکس هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک انتخاب شدند.
به گفته او، اسامی این عکاسان و آثارشان متعاقبا منتشر می‌شود و همین طور توضیحاتی درباره چگونگی نمایش این عکس‌ها در جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک اعلام خواهد شد.

لازم به ذکر است که برگزیدگان نهایی مسابقه عکس در مراسم اختتامیه جشنواره معرفی خواهند شد.

هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک با یاد زنده یاد گلزار محمدی، دبیر فقید این جشنواره و با دبیری اجرایی مهدی حاجیان دهم تا هفدهم اسفند سال جاری برگزار می‌شود.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
ویدیو
درباره نمایش سرایدار i
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خبر
درباره نمایش ایوب خان i
انتشار نخستین تیزر نمایش «ایوب خان» | عکس انتشار نخستین تیزر نمایش «ایوب خان»
تیزر نمایش «ایوب خان» به کارگردانی امیر دژاکام که این روزها در سالن چهارسوی مجموعه تئاترشهر روی صحنه است، منتشر شد.به گزارش مشاور رسانه ای نمایش، «ایوب خان» به نویسندگی و کارگردانی امیر دژاکام اولین اثر نمایشی است که با از سر گیری فعالیت های تئاتری، از۲۹ دی ماه اجرای عمومی خود را در تالار چهارسوی مجموعه تئاتر شهر آغاز کرده است. به تازگی نخستین تیزر این اثر نمایشی منتشر شده است.در این اثر نمایشی که هر روز ساعت ۱۸:۳۰ با مدت زمان ۷۰ دقیقه به صحنه می رود (به ترتیب ورود به صحنه) الهام خضرایی منش، نسیم داداشی، طاها عابدی، ماهان عابدی، حسام شهیدی، الناز ملک پور، غزل جمشید ...
دیدن ادامه ››

تیزر نمایش «ایوب خان» به کارگردانی امیر دژاکام که این روزها در سالن چهارسوی مجموعه تئاترشهر روی صحنه است، منتشر شد.

به گزارش مشاور رسانه ای نمایش، «ایوب خان» به نویسندگی و کارگردانی امیر دژاکام اولین اثر نمایشی است که با از سر گیری فعالیت های تئاتری، از۲۹ دی ماه اجرای عمومی خود را در تالار چهارسوی مجموعه تئاتر شهر آغاز کرده است. به تازگی نخستین تیزر این اثر نمایشی منتشر شده است.

در این اثر نمایشی که هر روز ساعت ۱۸:۳۰ با مدت زمان ۷۰ دقیقه به صحنه می رود (به ترتیب ورود به صحنه) الهام خضرایی منش، نسیم داداشی، طاها عابدی، ماهان عابدی، حسام شهیدی، الناز ملک پور، غزل جمشید آبادی، نیوشا امینی، مهدی حوریه، ندا حسینی، زینب تحقیقی، ارمین خزائلی، شایان انجمنیان به ایفای نقش می پردازند.

داستان نمایش «ایوب خان» در اواخر دهه ۴۰ و اوایل دهه ۵۰ می‌گذرد و ماجرای زنی را روایت می‌کند که قرار است همسرش که چند مامور ژاندارمری را زده، اعدام کنند. این زن از گلبافت به جلو خانه ایوب خان که فرد ورزشکار و خیری است، آمده تا با کمک او برای شوهرش پول دیه جمع کند و او را از اعدام نجات دهد. اما ماجرا به گونه ای دیگر رقم می خورد.

دیگر عوامل این اثر نمایشی عبارتند از مشاور کارگردان: آیدا دژاکام، دستیاران کارگردان: زینب تحقیقی، دانیال ابراهیمی، طراح صحنه و لباس: آیلین بایراک، طراح گریم: نیوشا امینی، ویدئو آرت: عرفان فروتن، انتخاب موسیقی و نوازنده گاربون: الناز ملک پور، جانشین تهیه کننده: محمدرضا احمدی، مدیر اجرا: طاهر رجبی، مدیر صحنه: بیتا عابدی و پریسا مقدم، منشی صحنه: عرفان فروتن، نوازنده قانون: باران کرابی.

معرفی هیات انتخاب بخش کودک و نوجوان جشنواره عروسکی‌ | عکس معرفی هیات انتخاب بخش کودک و نوجوان جشنواره عروسکی‌
هیات انتخاب نمایش‌های کودک، نوجوان و خردسال و نمایش‌های بخش مرور هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک معرفی شدند.به گزارش ستاد خبری این جشنواره، گروهی سه نفره متشکل از شهرام کرمی، امیر مشهدی عباس و هادی حسنعلی، آثار بخش کودک، نوجوان و خردسال این دوره از جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک را انتخاب می‌کنند.این گروه به تازگی بررسی نمایش‌های این بخش‌ها و نمایش‌های عروسکی متقاضی بخش مرور جشنواره هجدهم را به پایان رسانده است.بر این اساس، بعد از مرحله اول انتخاب، ۱۶ نمایش در گروه سنی کودک و نوجوان، ۵ نمایش در گروه سنی خردسال و ۱۴ نمایش در بخش مرور برای راهیابی ...
دیدن ادامه ››

هیات انتخاب نمایش‌های کودک، نوجوان و خردسال و نمایش‌های بخش مرور هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک معرفی شدند.

به گزارش ستاد خبری این جشنواره، گروهی سه نفره متشکل از شهرام کرمی، امیر مشهدی عباس و هادی حسنعلی، آثار بخش کودک، نوجوان و خردسال این دوره از جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک را انتخاب می‌کنند.
این گروه به تازگی بررسی نمایش‌های این بخش‌ها و نمایش‌های عروسکی متقاضی بخش مرور جشنواره هجدهم را به پایان رسانده است.
بر این اساس، بعد از مرحله اول انتخاب، ۱۶ نمایش در گروه سنی کودک و نوجوان، ۵ نمایش در گروه سنی خردسال و ۱۴ نمایش در بخش مرور برای راهیابی به دومین مرحله انتخاب آثار راه یافتند که این نمایش‌ها توسط گروه نامبرده، مرحله نهایی بررسی را طی کردند.
با توجه به اینکه به تازگی بررسی نمایش‌های متقاضی در بخش کودک، نوجوان و خردسال به پایان رسیده، به زودی نمایش‌های نهایی راه یافته به این بخش ها معرفی می‌شوند.

هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران – مبارک با یاد زنده یاد گلزار محمدی، دبیر فقید این جشنواره و با دبیری اجرایی مهدی حاجیان دهم تا هفدهم اسفند سال جاری برگزار می‌شود.

هنر برای کشور فرصت است | عکس سید مجتبی حسینی بعد از بازدید از ستاد برگزاری جشنواره تئاتر فجر:هنر برای کشور فرصت است
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه بازدید از دبیرخانه سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر گفت: برگزاری جشنواره تئاتر فجر فرصت مغتنمی است و از نظر تعداد آثاری که در دوره‌های مختلف جشنواره ارائه می شود، از رویدادهای قابل توجه تئاتر در جهان است. بهانه‌ای است برای این که تصویر واقعی از هنر ارائه شود و اینکه هنر همیشه و حتی در شرایط دشوار برای کشور فرصت است.به گزارش روابط عمومی سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر، روز گذشته سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه قادر آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی با حضور در دبیرخانه سی و نهمین جشنواره تئاترفجر با ...
دیدن ادامه ››

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه بازدید از دبیرخانه سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر گفت: برگزاری جشنواره تئاتر فجر فرصت مغتنمی است و از نظر تعداد آثاری که در دوره‌های مختلف جشنواره ارائه می شود، از رویدادهای قابل توجه تئاتر در جهان است. بهانه‌ای است برای این که تصویر واقعی از هنر ارائه شود و اینکه هنر همیشه و حتی در شرایط دشوار برای کشور فرصت است.

به گزارش روابط عمومی سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر، روز گذشته سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه قادر آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی با حضور در دبیرخانه سی و نهمین جشنواره تئاترفجر با حسین مسافر آستانه دبیر این دوره از جشنواره و جمعی از مدیران این رویداد هنرهای نمایشی دیدار و گفت‌وگو کردند.

حسین مسافر آستانه در ابتدای این جلسه درباره‌ی برگزاری جشنواره در شرایط ویژه‌ی امسال گفت: خوشخبتانه تاکنون با هیچ مساله‌ای در روند برگزاری مواجه نشدیم و هر مورد احتمالی هم که پیش آمده باشد، با تعامل و گفتگو برطرف شده است.

وی ادامه داد: برگزاری جشنواره تئاتر فجر شور و نشاطی در میان هنرمندان ایجاد کرده است. در مجموعه‌ی ستاد برگزاری و اجرایی جشنواره هم هر نفر ما به ازای چند نفر تلاش می‌کند و اعضا فراتر از عنوان خود، فعال و همراه هستند.  این حس همدلی و همراهی با انگیزه‌های بالا کیفیت کار را ارتقا می‌دهد و واقعا جای تقدیر دارد.

مسافرآستانه افزود: با سعه‌ی صدری که مدیرکل هنرهای نمایشی داشته و اختیاراتی را که با اعتماد به من داده است، حس می‌کنم بار عظیمی از این پروژه را خود به دوش کشیده است.

دبیر سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر خاطر نشان کرد:  ما چون پیوند بین هنر و دیگر علوم را شاهد نیستیم، از این امر گاهی آسیب می‌بینیم. متاسفانه ارتباط با جامعه‌شناسان، فیلسوفان و روانشناسان اجتماعی و حتی اقتصاددانان در فضای هنر قطع است. هنرمند هم به این فکر نیست که این تعامل و تبادل نظر چقدر لازم است که در جامعه تفهیم بشود و اساسا چرا باید تفهیم شود؟ عامل اتصال فرهنگ و هنر با جامعه را باید کسانی رقم بزنند که خود متولیان امر هستند.

 قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی نیز با اشاره به همدلی هنرمندان برای حضور و همراهی با جشنواره در شرایط کرونا بیان کرد: سکون یک ساله‌ای در تئاتر که کرونا باعث آن شد، با برگزاری جشنواره تئاتر فجر تا حد زیادی از بین می‌رود. گاهی خود هنرمندان داوطلبانه اعلام آمادگی با این جریان و جشنواره می‌کنند. زیرا  اساسا جشنواره فرصتی است برای دیده شدن و حضور و این رکود یک ساله و ایجاد خستگی باعث شده نیاز به حرکت و جنبش را دوباره حس کنیم. تصمیم برای برگزاری جشنواره تصمیم صحیحی بود.

وی افزود: با زرد شدن وضعیت تهران که امیدواریم شرایط بهبود بیشتری هم پیدا کند و با تدبیر دوستان و استفاده از ظرفیت ۵۰ درصدی سالن‌ها و شهرستان‌ها انشالله جشنواره خوبی را سپری خواهیم کرد. خوشبختانه جمع این دوره جمع خوبی است و مطمئن هستم که اتفاقات خوبی خواهد افتاد.

سید مجتبی حسینی معاون امور هنری نیز با تشکر از حسین مسافر آستانه دبیر سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر گفت: فرد باتجربه‌ای که هنرمند است و تجربه اجرایی دارد، در مدیریت جشنواره قرار گرفته و در شرایط فعلی علیرغم تمام مشکلاتی که در حوزه‌ نظر آشکار بود در حوزه‌ عمل امور جشنواره را به خوبی مدیریت کرده و پیش برده است.

حسینی با تاکید بر ارائه تصویر واقعی هنر گفت: در شرایطی قرار گرفتیم که تصویری اضلاع مختلف از هنر گاهی تصویرس ناقص است و چندان واقعی نیست؛ در حالی که هنر یک فرصت برای کشور است و ضرورت دارد که این نکته برای بخش های مختلف جامعه تبیین شود که هنر از نظر اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و... دستاوردهای ارزشمندی برای کشور دارد. اگر بپذیریم که تعداد افرادی که در طول سال در زمینه هنر کار می‌کنند و یا تعداد فارغ‌التحصیلان تئاتر که گروه بسیار بزرگی را تشکیل می‌دهند و سرمایه انسانی هنر را در نظر بگیریم، با امکان مغتنمی رو به رو هستیم. 

حسینی عنوان کرد: رسانه ها، هنرمندان و فعالان هنر بهترین گروه‌هایی هستند  که می‌توانند در این زمینه موثر باشند و تصویر واقعی هنر را به عنوان یک فرصت برای کشور بیان کنند. در واقع ضرورت ها و مشکلات هنر به شکل دقیق و جامع بیان شود و در کنار آن این موضوع هم تبیین شود که هنر فرصت است و ضرورت دارد که متناسب با ظرفیت‌ها به آن توجه شود.

وی افزود: در این سال‌ها سرعت افزایش منابع مالی‌ هنر با سرعت افزایش منابع انسانی دو شیب متفاوت داشته است. منابع انسانی در هنر خیلی رشد کرده و منابع مالی کم شده است. جشنواره تئاتر فجر هم می‌تواند بستری باشد که فرصت بودن هنر در شرایط دشوار امروز بیان شود. ایران پایدار خواهد ماند، نسل‌های بعد خواهند آمد و هنر یک ثروت است برای ایران. یک دارایی جدی مهم و قابل توجه که باید با آن درست برخورد کرد و به آن توجه کرد.

سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافر آستانه ۱۱ تا ۲۰ بهمن ۹۹ برگزار می‌شود.آدرس سایت جشنواره جشنواره:www.fitf.ir است.

تمام قد دست در دست تئاتر ایستاده‌ایم | عکس پیام دبیر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر در آستانه برگزاری این رویداد:تمام قد دست در دست تئاتر ایستاده‌ایم
حسین مسافر آستانه در پیام خود به اهالی تئاتر در آستانه برگزاری سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر نوشت: «ما تمام قد، دست در دست شما ایستاده‌ایم، تا تئاتر زنده باشد. زنده باشد تا ما زنده بمانیم.»به گزارش روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، در آستانه برگزاری سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، حسین مسافر آستانه در پیامی به اهالی هنر تئاتر نوشت:«راهی ست راه عشق که هیچش کناره نیست               آنجا جز آنکه جان بسپارند چاره نیستهر گه که دل به عشق دهی خوش دمی بود               ...
دیدن ادامه ››

حسین مسافر آستانه در پیام خود به اهالی تئاتر در آستانه برگزاری سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر نوشت: «ما تمام قد، دست در دست شما ایستاده‌ایم، تا تئاتر زنده باشد. زنده باشد تا ما زنده بمانیم.»

به گزارش روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، در آستانه برگزاری سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، حسین مسافر آستانه در پیامی به اهالی هنر تئاتر نوشت:

«راهی ست راه عشق که هیچش کناره نیست               آنجا جز آنکه جان بسپارند چاره نیست
هر گه که دل به عشق دهی خوش دمی بود               در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست(حافظ)

این را به رسم ادب و برای ثبت در تاریخ خواهم نوشت. باور دارم که هیچ گاه، هیچ چیز، نمی تواند جان و قدرت یک پارچه هنری را که همه چیزمان است، بگیرد. ما سراپا عشق هستیم. همه این از هم‌گسستگی را که جهان پیرامون ما را با خود تا مرز نابودی پیش برده، می توان با همبستگی و همدلی به پایان رساند. ما می‌اندیشیم که می‌توان از شرایط موجود، بهترین نتیجه را گرفت. ما به امید پایان یافتن این اپیدمی منحوس نخواهیم نشست، تا نور این روشنایی زندگی بخش، کم توان تر از همیشه شود. ما تمام قد، دست در دست شما ایستاده‌ایم، تا تئاتر زنده باشد. زنده باشد تا ما زنده بمانیم.»

سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر ۱۱ تا ۲۰ بهمن برگزار می‌شود.

نورا احمدی این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
معرفی دبیر شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان | عکس از سوی شهردار کاشان انجام شد:معرفی دبیر شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان
دبیر شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان که با تلاش سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کاشان ۱۶ تا ۲۲ اسفند سال‌جاری برگزاری می‌شود، معرفی شد.. به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کاشان، شهردار کاشان و رئیس شورای سیاست‌گذاری جشنواره سراسری تئاتر مهر، طی حکمی برای دومین سال متوالی خیام وقارکاشانی از بازیگران و هنرمندان تئاتر، سینما و تلویزیون را به عنوان دبیر این رویداد فرهنگی هنری منصوب کرد.. این دوره از جشنواره در ۴ بخش مسابقه‌ی صحنه‌ای، نمایش‌های کودک و نوجوان، مهمان و ویژه و بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی با موضوع آزاد ...
دیدن ادامه ››

دبیر شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان که با تلاش سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کاشان ۱۶ تا ۲۲ اسفند سال‌جاری برگزاری می‌شود، معرفی شد..

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کاشان، شهردار کاشان و رئیس شورای سیاست‌گذاری جشنواره سراسری تئاتر مهر، طی حکمی برای دومین سال متوالی خیام وقارکاشانی از بازیگران و هنرمندان تئاتر، سینما و تلویزیون را به عنوان دبیر این رویداد فرهنگی هنری منصوب کرد..

این دوره از جشنواره در ۴ بخش مسابقه‌ی صحنه‌ای، نمایش‌های کودک و نوجوان، مهمان و ویژه و بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی با موضوع آزاد برگزار می‌شود و آثار با موضوعات اجتماعی، شهروندی، فرهنگ ایثار و مقاومت، شهدای مدافع سلامت، شهدای مدافع حرم و... در اولویت انتخاب قرار دارد..
بر اساس فراخوان منتشر شده در تارنمای mehr-festival.ir هنرمندان می‌توانند تا اول اسفندماه با ارسال فیلم تئاتر خود در این رقابت که تا ۱۰ اسفندماه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، شرکت کنند.
شایان ذکر است شانزدهمین دوره جشنواره سراسری تئاتر مهر از سوی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کاشان و با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور گردهمایی و رقابت سازنده هنرمندان، ارتقاء سطح هنرهای نمایشی، ایجاد فرصت‌های برابر و همچنیـن حمایتی هرچند اندک از گـروه‌هـای تئاتری آسیب دیده از ویروس کرونا به میزبانی کاشان برگزار می‌شود.

متن_فراخوان.pdf

@mehrfestival
@kashanfarhangi.ir
@khayyamvaghar
@shahrdarikashan

 

معرفی داوران بخش دیگرگونه‎‌های اجرایی جشنواره تئاتر فجر | عکس معرفی داوران بخش دیگرگونه‎‌های اجرایی جشنواره تئاتر فجر
سعید اسدی، آزاده گنجه و امیر راد به عنوان اعضای هیات داوران بخش دیگرگونه‌های اجرایی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند.به گزارش روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، اعضای هیات داوران بخش دیگرگونه‌های اجرایی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند.بر اساس این خبر سعید اسدی، آزاده گنجه و امیر راد مسئولیت داوری آثار راه یافته به این بخش را برعهده گرفتند.مدیریت این بخش را سامان خلیلیان برعهده دارد.سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه ۱۱ تا ۲۰ بهمن برگزار می‌شود. نشانی سایت این رویداد www.fitf.ir است.
دیدن ادامه ››

سعید اسدی، آزاده گنجه و امیر راد به عنوان اعضای هیات داوران بخش دیگرگونه‌های اجرایی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند.

به گزارش روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، اعضای هیات داوران بخش دیگرگونه‌های اجرایی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند.

بر اساس این خبر سعید اسدی، آزاده گنجه و امیر راد مسئولیت داوری آثار راه یافته به این بخش را برعهده گرفتند.

مدیریت این بخش را سامان خلیلیان برعهده دارد.

سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه ۱۱ تا ۲۰ بهمن برگزار می‌شود. نشانی سایت این رویداد www.fitf.ir است.

«لبخند باشکوه آقای گیل» روز سه شنبه ۷ بهمن به روی صحنه نمی‌رود | عکس «لبخند باشکوه آقای گیل» روز سه شنبه ۷ بهمن به روی صحنه نمی‌رود
به گزارش روابط عمومی تماشاخانه سنگلج، این تماشاخانه که میزبان نمایش لبخند باشکوه آقای گیل است به دلیل فرارسیدن سالروز وفات حضرت ام البنین (س) روز سه شنبه ۷ بهمن ماه تعطیل است.لبخند با شکوه آقای گیل به نویسندگی اکبر رادی و کارگردانی میکائیل شهرستانی تا ۲۷ بهمن ماه هرشب ساعت ۱۸ در تماشاخانه سنگلج میزبان تماشاگران خواهد بود.علاقه مندان جهت تهیه بلیت به سایت اینترنتی تیوال مراجعه نمایند
دیدن ادامه ››

به گزارش روابط عمومی تماشاخانه سنگلج، این تماشاخانه که میزبان نمایش لبخند باشکوه آقای گیل است به دلیل فرارسیدن سالروز وفات حضرت ام البنین (س) روز سه شنبه ۷ بهمن ماه تعطیل است.
لبخند با شکوه آقای گیل به نویسندگی اکبر رادی و کارگردانی میکائیل شهرستانی تا ۲۷ بهمن ماه هرشب ساعت ۱۸ در تماشاخانه سنگلج میزبان تماشاگران خواهد بود.
علاقه مندان جهت تهیه بلیت به سایت اینترنتی تیوال مراجعه نمایند

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
نمایش های تئاتر شهر روز سه شنبه هفتم بهمن ماه اجرایی ندارند | عکس نمایش های تئاتر شهر روز سه شنبه هفتم بهمن ماه اجرایی ندارند
نمایش های به صحنه رفته در تالارهای مختلف مجموعه تئاتر شهر روز سه شنبه هفتم بهمن ماه سال ۱۳۹۹ اجرایی ندارند.به گزارش روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، تمامی نمایش های به صحنه رفته در تالارهای مختلف مجموعه تئاتر شهر روز سه شنبه هفتم بهمن ماه به مناسبت فرا رسیدن سالروز وفات حضرت ام البنین (س) به صحنه نمی روند.شایان ذکر است هم اکنون نمایش های «ایوب خان» به کارگردانی امیر دژاکام در تالار چهارسو، «یاماها» به کارگردانی کهبد تاراج در تالار قشقایی و «برونسی» به کارگردانی مرتضی شاه کرم در تالار سایه تئاتر شهر روی صحنه اند.
دیدن ادامه ››

نمایش های به صحنه رفته در تالارهای مختلف مجموعه تئاتر شهر روز سه شنبه هفتم بهمن ماه سال ۱۳۹۹ اجرایی ندارند.

به گزارش روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، تمامی نمایش های به صحنه رفته در تالارهای مختلف مجموعه تئاتر شهر روز سه شنبه هفتم بهمن ماه به مناسبت فرا رسیدن سالروز وفات حضرت ام البنین (س) به صحنه نمی روند.

شایان ذکر است هم اکنون نمایش های «ایوب خان» به کارگردانی امیر دژاکام در تالار چهارسو، «یاماها» به کارگردانی کهبد تاراج در تالار قشقایی و «برونسی» به کارگردانی مرتضی شاه کرم در تالار سایه تئاتر شهر روی صحنه اند.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
بسته های نمایشی «عروسک ها از بهشت می آیند» تولید می شود | عکس ناظری، سرپرست حوزه هنری کودک و نوجوان:بسته های نمایشی «عروسک ها از بهشت می آیند» تولید می شود
سرپرست حوزه هنری کودک و نوجوان بسته های نمایشی «عروسک ها از بهشت می آیند» بر اساس ۳ نمایشنامه قرآنی و با محوریت آموزشی و فرهنگی هنری ویژه کودکان و نوجوانان تولید می شود.به گزارش روابط عمومی حوزه هنری کودک و نوجوان، حجت ا... ناظری سرپرست حوزه هنری کودک و نوجوان با اعلام این خبر گفت: بر اساس نمایشنامه های قرآنی تولید شده این مرکز شامل؛ ۱- «کشتی نوح» نوشته داود کیانیان ۲- «مسافر دریا» اثر حسین فدایی حسین ۳- «آب بر آتش» نوشته سیروس همتی، بسته های نمایشی «عروسک ها از بهشت می آیند» در قالب تولید عروسک در تکنیک های؛ اوریگامی، نمدی، ...
دیدن ادامه ››

سرپرست حوزه هنری کودک و نوجوان بسته های نمایشی «عروسک ها از بهشت می آیند» بر اساس ۳ نمایشنامه قرآنی و با محوریت آموزشی و فرهنگی هنری ویژه کودکان و نوجوانان تولید می شود.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری کودک و نوجوان، حجت ا... ناظری سرپرست حوزه هنری کودک و نوجوان با اعلام این خبر گفت: بر اساس نمایشنامه های قرآنی تولید شده این مرکز شامل؛ ۱- «کشتی نوح» نوشته داود کیانیان ۲- «مسافر دریا» اثر حسین فدایی حسین ۳- «آب بر آتش» نوشته سیروس همتی، بسته های نمایشی «عروسک ها از بهشت می آیند» در قالب تولید عروسک در تکنیک های؛ اوریگامی، نمدی، ماسک و عروسک های مقوایی به مخاطبین کودک و نوجوان ارائه می شود.

وی افزود: تولید تمام ابزار و ملزومات اجرای یک نمایش، فراگیری قصص قرآنی در قالب هنر نمایش، اجرای آسان در خانه، ایجاد فرصت آموزش و سرگرمی به مخاطبین کودک و نوجوان همراه با خانواده، دست ورزی و تکمیل بخش های مختلف ابزارهای نمایشی، ازجمله ویژگی های تولید بسته های نمایشی «عروسک ها از بهشت می آیند» است.

لازم به ذکر است این پروژه با مشارکت معاونت قرآن وعترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حوزه هنری کودک و نوجوان انجام می شود.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
 بنیاد شهید با جشنواره تئاتر فجر همکاری می کند/ حضور با بخش «سرباز انقلاب» | عکس با محوریت موضوع شهید حاج قاسم سلیمانی؛ بنیاد شهید با جشنواره تئاتر فجر همکاری می کند/ حضور با بخش «سرباز انقلاب»
اداره کل امور هنری بنیاد شهید و امور ایثارگران با حمایت از بخش ویژه تئاتر خیابانی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با عنوان «سرباز انقلاب»، با این رویداد مهم تئاتر ایران همکاری می کند.به گزارش اداره کل امور هنری بنیاد شهید و امور ایثارگران، سید مرتضی حسینی مدیرکل امور هنری بنیاد درباره همکاری و حضور این مرکز در برگزاری سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر گفت: هنر تئاتر اهمیت بسزایی در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دارد. از سال ۱۳۸۴ یعنی زمان شکل گیری اداره هنرهای نمایشی بنیاد تا کنون هنر نمایش بخصوص تئاتر خیابانی با در نظر گرفتن ویژگی های منحصر بفردی که به جهت اجرا و نوع ارتباط با مخاطب ...
دیدن ادامه ››

اداره کل امور هنری بنیاد شهید و امور ایثارگران با حمایت از بخش ویژه تئاتر خیابانی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با عنوان «سرباز انقلاب»، با این رویداد مهم تئاتر ایران همکاری می کند.
به گزارش اداره کل امور هنری بنیاد شهید و امور ایثارگران، سید مرتضی حسینی مدیرکل امور هنری بنیاد درباره همکاری و حضور این مرکز در برگزاری سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر گفت: هنر تئاتر اهمیت بسزایی در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دارد. از سال ۱۳۸۴ یعنی زمان شکل گیری اداره هنرهای نمایشی بنیاد تا کنون هنر نمایش بخصوص تئاتر خیابانی با در نظر گرفتن ویژگی های منحصر بفردی که به جهت اجرا و نوع ارتباط با مخاطب دارد همواره مورد توجه این اداره کل بوده و در برنامه های سالانه و فصلی اداره هنرهای نمایشی بنیاد شهید و امورایثارگران نقش بسزایی بر عهده داشته است.
وی در ادامه سخنان خود توضیح داد: با در نظر گرفتن برنامه های مصوب سالانه اداره کل امور هنری بنیاد شهید و همچنین با هماهنگی و موافقت جناب آقای حسین مسافرآستانه دبیر محترم سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، طرح اجرای بخش ویژه ای با محوریت موضوع شهید سردار حاج قاسم سلیمانی و شهدای محور مقاومت در فراخوان جشنواره تئاتر فجر طراحی و تهیه شد. طبق هماهنگی های انجام شده مقرر شد این بخش نیز طبق روال سایر بخش های جشنواره تئاتر فجر زیر نظر مستقیم دبیر جشنواره و با حمایت بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شود.
حسینی ضمن قدردانی و تشکر از استقبال قابل توجه هنرمندان تئاتر خیابانی برای حضور در این بخش و ارسال آثار به دبیرخانه سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر اظهار کرد: تولید و عرضه تئاتر خیابانی با موضوع مطرح شده کار سخت و دشواری است که به لطف خدا هنرمندان سخت کوش و ارزشمند تئاتر کشور با تعهد و تلاش بسیار آثار ارزشمندی را برای این بخش تداراک دیده اند.
سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر ۱۱ الی ۲۰ بهمن سال جاری به دبیری حسین مسافر آستانه برگزار می شود.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
تئاتر حتی در بخش تبلیغ نیز مظلوم است | عکس لک در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛تئاتر حتی در بخش تبلیغ نیز مظلوم است
وحید لک (مدیر تبلیغات وامور مشارکت های تئاتر بین المللی فجر) در برنامه «گفتگوی فرهنگی »رادیو گفتگو درخصوص برگزاری جشنواره های فرهنگی گفت: جشنواره ها با ایجادشور و نشاط در جامعه بخشی از نیازهای روحی مردم را تامین می کنند و باید اطلاع رسانی باعث می شود مردم دورهم در یک گردهمایی در یک برنامه خاصی شرکت کنند و بتوانند با نقطه نظرات جامعه هنری-فرهنگی را در جشنواره پیرامون حوزه فرهنگ که مخاطب بخشی آن از بدنه تخصصی حوزه های مرتبط است آشنا شوند و این جشن رویدادی برای جمع بندی و رسیدن به نقطه ای برای برنامه ریزی های بعدی است. مدیر تبلیغات تئاتر فجر در باره مهم بودن جشنواره بیان داشت: ...
دیدن ادامه ››

وحید لک (مدیر تبلیغات وامور مشارکت های تئاتر بین المللی فجر) در برنامه «گفتگوی فرهنگی »رادیو گفتگو درخصوص برگزاری جشنواره های فرهنگی گفت: جشنواره ها با ایجادشور و نشاط در جامعه بخشی از نیازهای روحی مردم را تامین می کنند و باید اطلاع رسانی باعث می شود مردم دورهم در یک گردهمایی در یک برنامه خاصی شرکت کنند و بتوانند با نقطه نظرات جامعه هنری-فرهنگی را در جشنواره پیرامون حوزه فرهنگ که مخاطب بخشی آن از بدنه تخصصی حوزه های مرتبط است آشنا شوند و این جشن رویدادی برای جمع بندی و رسیدن به نقطه ای برای برنامه ریزی های بعدی است.

مدیر تبلیغات تئاتر فجر در باره مهم بودن جشنواره بیان داشت: یک واقعیتی وجود دارد اگر به آن نپردازیم مثل این می ماند که سکوت اختیارکردیم و خیلی مسایل نادیده گرفته می شود،جشنواره باید برآیند یک جریان باشد،اما زمانی جشنواره ها متکی یک فراخوان هستند و تصورمی شود نیازهای یک گروه را برطرف می کند ولی برآیند اینجا تعریف ندارد پس اثرگذاری کم می شود،نکته اینجاست که ما اجبار به برگزاری هرساله جشنواره ها داریم تا معنای خود را حفظ کنند، در طول یک سال در حوزه های مختلف افراد بسیاری تلاش می کنند این جشنواره در یک سال رصد شود و برای دیده شدن گستره بیشتری از هنرمندان در شهرستان های مختلف فراخوان در چارچوبی خاص اعلام می شود که متاسفانه همین چارچوب ها سد دربرابر رشد و تغییر است و جلو استعدادها و نوآوری ها را می بندد و اجازه نمی دهد محصول درست بشود.

وحید لک ادامه داد: جشنوارهای ما کامل نیستند،جشنواره تئاتر فجر در همه استان های کشور حضور پررنگی داشته باشد نکته دیگر تکثیر این جشنواره هاست از سویی امیدوارم روزی این توانمندی در گروه‌های تئاتری به وجود بیاید و متخصصان حوزه تبلیغات در کنار گروه‌های نمایشی قرار گیرند و با تبلیغ درست تئاتر مخاطب فعال داشته باشد.

مدیر روابط عمومی سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر درارتباط با جشنواره هایی خارج از فضای دولتی گفت:انجمن نمایش هنری با تمام اشکالاتی که برآن وارد است جشنواره ها را برگزار می کند، ولی ما در یک حوزه هایی متخصص نیستیم. از اول انقلاب تا به امروز بروشورهای تئاتر تغییر جز از خودکار به تایپی شدن نداشته و ماهنوز به تبلیغات تخصصی در حوزه تئاتر قائل نیستیم. یک گروه کوچک در جهان به شکل تخصصی با عناوین جدیدی که به گروه تئاتر اضافه کرده روی پای کار میکند و در کنارش کارهای اقتصادی دارد. بزرگان وکسانی کهدر حوزه خودشان حرفه ای هستند کمتر برای انتقال دانش خود علاقه نشان می دهند و داشته های خود را منتقل نکردند در حوزه دولتی نمی شود توقع داشت برای این موضوع دغدغه داشته و آن را عملی کنند، فضای کارمندی نمی تواند به حوزه توسعه هنر و فرهنگ کمک کند.

وی در ادامه افزود: مشکل اساسی بحث مساله بودجه 5 یا 6 میلیاردی برگزاری جشنواره یا همان نقدینگی است که اگر در اختیار یک گروه متخصص در بخش خصوصی قرار می گرفت امروز مشکل کمبود بودجه در این حوزه نداشتیم ما در یک فضای بسته کار را پیش بردیم، البته در مقایسه باید گفت رشد تعداد گروه های نمایشی و اجراها و کیفیت آنها نسبت به گذشته چشمگر بوده اما همچنان هنرتئاتر هنر همه گیر نست تا همه مردم از آن استقبال کنند.

حمیدلک در ادامه صحبتهایش به جذابیت حوزه تئاتر اشاره کرد و عنوان داشت: مدیرانی که حوزه ارشد تئاتر فعالیت دارند به سختی از این بخش جدا می شوند و تمام توان خود را به نفع تئاترمی گذارند اما زمانی درجای دیگر می روند ان جریان متوقف شده و در جای دگر شکل می گیرد.

وی ادامه داد: مساله دیگر که به حوزه تئاتر ضربه می زند این است که مثلا انجمن های تئاتر ما فقط تهران هستند و همین ها باعث شده مخاطب اصلی را فراموش کنیم وبه خودمان فکر کنیم.

ایشان در ارتباط با اینکه هنوز در استانهای ما تئاتر جا نیافته گفت: تحت تاثیر مسائل گوناگون همچون تقسیمات نادرست مراکز آموزش عالی و ...بخشی از علاقه مندان به تحصیل تئاتر به شهرها بزرگ رفته و دیگر به زادگاه خودبازنمیگردند این موضوع که بسیاری از امکانات درتهران متمرکز شده و در شهرهای دیگر و مراکز استان امکاناتشان ضعیف تر است باعث شده جذابیت تئاتر در استان ها کم شود و اگر عیب یابی نشود تهران هم همین اتفاق می افتد.

لک افزود: برای اطلاع رسانی های برنامه های تئاتر تابلو تبلیغاتی در تهان نیست.حتی از سوی شهرداری تابلو تبلیغاتی که بگوید تئاتر زنده است وجود ندارد،گروهها تلاششان را در تهران و شهرستان کردند،گروه نمایشی باید برای مجوز،سالن و حتی تبلیغ بجنگند و کم کم این رویه دلسردی می آورد.

مدیر تبلیغات تئاتر فجر در پایان تصریح کرد: مشهد الگو مناسبی برای تئاتر است که هنرمندان آن جوایز بسیاری می برد و موفق هستند.از هم گسیسختگی که در بحث مدیریت تئاتر وجود ندارد به این علت است که تئاتر نظام ثابتی ندارد.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
برگزاری جشنواره دردی از اهالی تئاتر دوا نمی‌کند | عکس طاهری در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو:برگزاری جشنواره دردی از اهالی تئاتر دوا نمی‌کند
امید طاهری (نویسنده و منتقد تئاتر) در ارتباط با جشنواره های فرهنگی که در کشورمان با مساله مردم گره می خورد در برنامه «گفتگوی فرهنگی» گفت: دقیقا باید به خاستگاه وچرایی برگزاری جشنواره ها توجه کنم، جشنواره ها جشنی برای پدیده هایی هستند که به صورت مستمردر زندگی روزمره ما جریان داشته باشد و ما برای یک مقطع خاصی برای گرامیداشت آن جشنواره برگزار می کنیم. ما درایران در حوزه های دیگر همانند کشاورزی جشن برگزار می کنیم. وی ادادمه داد: انسان حالت جستجوگرانه دارد و ازگذشته نیزبا یافتن پدیده ها جشن برگزار می کرده و بیشترین و پررنگترین خاصیت جشنواره بحث گرامیداشت است و این امر مهم ترین ...
دیدن ادامه ››

امید طاهری (نویسنده و منتقد تئاتر) در ارتباط با جشنواره های فرهنگی که در کشورمان با مساله مردم گره می خورد در برنامه «گفتگوی فرهنگی» گفت: دقیقا باید به خاستگاه وچرایی برگزاری جشنواره ها توجه کنم، جشنواره ها جشنی برای پدیده هایی هستند که به صورت مستمردر زندگی روزمره ما جریان داشته باشد و ما برای یک مقطع خاصی برای گرامیداشت آن جشنواره برگزار می کنیم. ما درایران در حوزه های دیگر همانند کشاورزی جشن برگزار می کنیم.

وی ادادمه داد: انسان حالت جستجوگرانه دارد و ازگذشته نیزبا یافتن پدیده ها جشن برگزار می کرده و بیشترین و پررنگترین خاصیت جشنواره بحث گرامیداشت است و این امر مهم ترین اصل جشنواره است و خود جشنواره اساس ان موضوع نیست. جشنواره ها بهانه ای هستند تا ما برای رویدادها بستر فراهم کنیم تا در بودجه هم جا داشته باشند، به طور مثال در جشنواره تئاتر بحث شادی های دورهمی و برقراری ارتباط افراد بایکدیگر تنها مورد نظر نیست بلکه این جشنواره پاسداشتی برای یک حرکت فرهنگی و دیده شدن است.

این نویسنده و منتقد تئاتر در ادامه بیان کرد: اگر به بررسی جشنواره های 40 سال اخیر بپردازیم دهه شصت برای تئاتر ما چانه زنی بر سر ادامه تئاتر بود؛ ادامه دادن جشنواره دران دوران مانند بازکردن دری بود برای دیالوگ وگفتگو با دولت برای اینکه اصلا لزوم بودن تئاتر چیست، جلوتر این مساله حل شد حالا تصور ما این است که ما هنوز برسر چانه زنی باقی مانده باشیم.هر چند ما هنوز داریم بحث می کنیم برسر بقای تئاتراما دغدغه ها تغییر کرده است . بعدها جشنواره برای رسیدن گروه های تئاتر شهرستان ها به جایگاه تئاتردر تهران بود.

امیدطاهری جشنواره فجر را حلقه ارتباطی برای اهالی تئاتر با دنیا دانست و گفت: این جشنواره باعث ارتباط ما با دنیا می شود بین سال 76تا 82 در جشنواره های تئاتر دعوت از گروههای خارجی انجام شد وباعث تحول نیز شد؛ امروز هم با کم و زیاد شدن بخش های جشنواره ها در یک کلاف سردرگم گیر کردیم؛ جشنواره تئاتر دبیرخانه ای دارد که 3 تا4ماه قبل از جشنواره اختصاصا برای خود اجراها در گیر می شودو بعداز جشنواره کلی بحث وجدل ودعواست امسال را نیز اگر با توجه به شرایط و دوره کرونا استثنا کنیم سال پیش هم بحث داشتیم؛ امسال شرایط به شکلی بود که سالن های اجرا تعطیل شدند و مدتها اجرای تئاتر نداشتیم ولی الان جشنواره داریم پس جشنواره بیان می کند تئاتر با پیکر تئاتر چندان رفاقت ندارند پس من بخش های خودم برگزار می کنم.

وی افزود: در جشنواره تئاتر محاسن و معایب نمود پیدا نمی کند چیزهایی که فراخوان می خواهد است که نمود دارد و این فراخوان امر نمایشی است پس جشنواره تئاتر نمی تواند به بهبود اوضاع برای اهالی تئاتر کمکی کند.

طاهری در ارتباط با این که دولت قید جشنواره را نمی زنند بیان کرد: دولت خیلی راحت و بی دردسر از تئاتر به شکل جشنواره حمایت می کند، بودجه برای برگزاری جشنواره صرف شده و بیش از آنکه اهالی تئاتر منتفع شوند این دولت است که تبلیغ می کند و برای برگزارکنندگان محاسن دارد، هر چیزی در نظام اداری قابلیت تبدیل شدن به عدد داشته باشد مقبول مدیریت است، اما آنچه راحت به عدد تبدیل می شود اجرا نمی شود، جشنواره یک نظامی دارد که دردسرهای تخصصی رادور میزند متاسفانه درحوزه فرهنگ به دنبال ارتباط تئاتر با مردم و وضعیت جامعه و چگونگی به تصویرکشیدن دغدغه های مردم با این هنرنیستیم اگر هنر راگم کنیم مردم را گم کردیم.در جشنواره ها خود را داخل یک سازگار اداری انداختیم و بخاطر راحت بودنش نخواستیم کارکرد مردمی را دریابیم و به این فکر نکردیم چند درصد مردم ما تئاتر می بینند، ما در جشنواره ها گم شده ایم.

این منتقد اذعان کرد: تئاتر بیش ازحد درگیر جشنواره ها شده است، از طرفی جشنواره باید نمود ملی و گستره همگانی داشته باشد آیا جشنواره ما نمود تنوع وگوناگونی در فرهنگ دارد؟ ما بخش هایی را در جشنواره اضافه می کنیم وبه آن اهمیت می دهیم وجایزه اش را برجسته تر در نظر می گیریم درحالی که از مردم غافل شده ایم و این خاص سیستم دولتی است چون سیستم دولتی پول جشنواره را میدهد.جشنواره برای مردم نباشد میل خاص دولتی شکست می خورد.آنقدر درجشنواره ما مرز بندی کردیم متاسفانه این مرز گسترش پیدا کرد.

امید طاهری در پایان تصریح کرد: در کرمان جریانی با بچه های تئاتر راه افتاد به عنوان همواره تئاتر یک پلاتو خصوصی خانه آقای بذر افشان انجام شد،هفت ماه متوالی وپیوسته تئاتر با استقبال عمومی اجرا شد پس استعدادهای شهرستان ها را باورکنیم و اجازه دهیم نوع وگوناگونی همه جای ایران باشدو کسی نخواهد خود را به پیکر تئاتر تحمیل کند.

منبع: رادیو گفتگو

 

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید