تیوال هنرهای تجسمی
T1 : 07:20:59
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید

 

گزارش تصویری نمایشگاه تناولی و شیرهای ایران/ عکاس: سارا ثقفی... دیدن متن »

پرویز تناولی (زاده ۳ فروردین ۱۳۱۶) مجسمه‌ساز، نقاش،پژوهش‌گر و مجموعه‌دار ایرانی است. از وی به عنوان یکی از پیش‌گامان مکتب سقاخانه یاد می‌شود. وی از شناخته‌شده‌ترین هنرمندان ایرانی است. مجموعه مجسمه‌های «هیچ»، «دست‌ها» و «قفل و قفس» در زمره معروف‌ترین آثار پرویز تناولی قرار دارند.

موزه هنرهای معاصر تابستان امسال به استقبال نمایشگاهی ارشمند و کم نظیر از مجموعه آثار هنرمند معاصر پرویز تناولی رفته است. در نمایشگاه "پرویز تناولی و شیرهای ایران" همچنان که از عنوان مجموعه بر می آید مخاطب با تاریخچه ی شیر در ایران از منظر هنرمندانه ی پرویز تناولی آشنا میشود. همچنین این هنرمند و هنرپژوه مجموعه ی ارزشمندی از سمبل ها و کاربردهای شیر در زندگی روزمره و ردپای شیر در تاریخ ایران را گردآوری کرده است که هویت و فرهنگ ایرانی را باز می نماید.پرویز تناولی - هنرمند مجسمه‌ساز در نشستی که پیش از افتتاح نمایشگاه مجموعه آثار وی در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد چنین بیان داشت: "این نمایشگاه یکی از رویاهای ۵۰۰ سال گذشته من بود. از همان زمان که با اهمیت «شیر» در فرهنگ ایران آشنا شدم، کارم را با شمایل حضرت علی (ع) و شیر آغاز کردم و بعد به منابع دیگری برخوردم که اهمیت شیر را در فرهنگ ایرانی به من بیشتر نشان داد."
وی ادامه داد: هیچ‌گاه از تحقیق درباره شیر فروگذار نکردم و به هر موزه و مکانی که رفتم، در این زمینه پژوهش کردم. نقش شیر از آیین‌های باستانی ما تا امروز وجود داشته است و حیف بود از نظر جوان‌های ما پنهان بماند و اثرگذار نباشد.

تناولی گفت: من هرچه در هنرم برداشت کردم، در این کشور بوده است. منابع الهام این کشور آنقدر غنی است که من به سطح کار هم نرسیدم، چه برسد به عمق. ما دو نماد خیلی باستانی داریم که جاودانه مانده‌اند؛ شیر و سرو. هیچ فرهنگ دیگری را نمی‌شناسم که نمادهایش اینقدر مستمر، دائمی و زنده باشند.

تناولی نیز توضیح داد: آثار من در این نمایشگاه، ۱۵۰ قطعه است که قدیمی‌ترین آن‌ها به سال ۱۳۴۰ متعلق و یک نقاشی شیر است. من در سال‌های ۱۳۴۰ و ۱۳۴۱ شیرهای زیادی ساختم که فروش رفتند و در حال حاضر در اختیار من نیستند؛ اما عکس برخی از آن‌ها در نمایشگاه خواهد بود.

این هنرمند همچنین بیان داشت:‌ من در دوران کودکی، در تعزیه‌ها و شبیه‌خوانی‌ها می‌دیدیم مردی در لباس شیر است و دوست داشتم درباره آن بدانم. بعدها متوجه شدم مردم ایران چقدر شیر را دوست دارند و به آن احترام می‌گذارند. به طوری که تصاویر مذهبی حضرت علی (ع) در کنار شیر یا تصاویر شیر به‌تنهایی را می‌توانیم در خانه و محل کارشان ببینیم.
او اظهار کرد: شیرهای من در گذر زمان تحول زیادی پیدا کردند و روز به روز بزرگ‌تر شدند. بزرگترین آن‌ها را سال گذشته تمام کردم. می‌توان گفت در ۲۰ سال گذشته، بیشترین شیر را ساختم. بزرگترین اثر شیر من، سه تُن وزن دارد و ابعاد آن سه متر در دو متر در عرض یک متر است. بسیاری از آثار نیز برای اولین بار در این نمایشگاه به‌نمایش درمی‌آیند.بهزاد حاتم - دبیر این نمایشگاه - نیز در این نشست اظهار کرد: این، یک نمایشگاه هنری نیست و ما فرصت خوبی داریم تا وجه مهمی از تناولی را بشناسیم. او یک نقش مهم فرهنگی را ایفا کرده و آن جمع‌آوری فرهنگ‌های دور این مملکت است. کار او شبیه کاری است که فردوسی انجام داده است. تناولی تمام چیزهایی را که مردم از آن‌ها خسته شده و آن‌ها را دور ریخته‌اند، جمع‌آوری کرده و سیر زیبایی‌شناسی ایرانی را دنبال کرده است. او با بیان این‌که تناولی مثل یک پالایشگاه فرهنگی کار کرده است، ادامه داد: در این نمایشگاه می‌بینیم که او از کارهای ساده مردم معمولی هم برداشت کرده و آن را به یک اثر هنری با فرهنگ بالا تبدیل کرده است. به همین دلیل است که می‌گویم این نمایشگاه هنری نیست، بلکه فرهنگی است.

پرویز تناولی ضمن تاکید بر این نکته که هنوز حق مطلب ادا نشده و جا دارد درباره شیرها کار شود، اظهار کرد: از کلکسیون من، آثار زیادی در این نمایشگاه وجود دارد، بویژه ۳۶ قالیچه شیری که از ۴۰ سال پیش آن‌ها را جمع‌آوری کرده‌ام. قفل و اشیای دیگری به‌شکل شیر نیز به‌نمایش درمی‌آیند.
تناولی با بیان این‌که ما در گذشته دو نوع هنرمند درباری و عامیانه داشتیم، گفت: به هنرمندان عامیانه هیچ‌گاه توجهی نشده، اما من از بدو زندگی‌ام به سراغ آن‌هایی رفته‌ام که امروز نام سقاخانه‌ای بر آن‌ها گذاشته می‌شود.

پرویز تناولی در پیش‌گفتار کتاب «قالیچه‌های تصویری»که سال ۶۸ توسط انتشارات سروش منتشر شده است چنین نگاشته است: "وجه تشخص قالیچه‌های تصویری در مقایسه با سایر قالی‌های ایرانی موضوع آنهاست. این قالیچه‌ها به جای نقش و نگارهای سنتی و معمول، به انسان و گاه حیوان در قیاس‌های غیرمعمول می‌پردازند که این شیوه در سنت فرش‌بافی ایران بی‌سابقه است."بهزاد حاتم -دبیر نمایشگاه پرویز تناولی و شیرهای ایران- درباره نحوه چینش نمایشگاه، بیان کرد:‌ در ابتدای کار دو راه پیش رو داشتیم؛ اول این‌که این توده بزرگ کارها را گزینش کنیم و یک نمایشگاه تر و تمیز بیرون بدهیم یا این‌که به دیده فرهنگی به آثار نگاه کنیم و همه‌چیز را به مردم نشان دهیم. من راه دوم را انتخاب کردم. چیزی از آثار حذف نشد، فقط به‌دلیل این‌که دیوارهای موزه جا نداشت، مجبور شدیم چند قالیچه را جمع کنیم. وی افزود: راه درست برای چینش فرهنگی این بود که یک نوع زیبایی‌شناسی ایرانی را دنبال کنیم که در خانه‌های ایرانی هم هست.

در ادامه، حاتم با اشاره به این‌که این نمایشگاه بخش محیط زیستی را هم دربرمی‌گیرد، گفت: در این بخش که مربوط به خود حیوان می‌شود، یک سازمان محیط زیستی با ما همکاری و این موضوع را مطرح می‌کند و درباره شیر و دیگر حیوانات در معرض خطر آگاهی می‌دهد.

در نمایشگاه «پرویز تناولی و شیرهای ایرانی» ۱۴۷ اثر تولیدی از تناولی، ۱۵۳ اثر از مجموعه او شامل فرش، قفل، شیر آب و پوستر، ۶۳ اثر به امانت از مکان‌های مختلف، ۲۷ اثر از موزه ملی، پنج اثر از موزه هنرهای معاصر و ۱۰ اثر از موزه رضا عباسی، سه اثر از موزه نقاشی پشت شیشه، یک اثر از سوسن بابایی، سه اثر از آقای خرازی و ۱۴ اثر از ملک مدنی به‌نمایش درمی‌آیند.


علاقمندان به بازدید از این آثار می توانند روزهای یکشنبه تا پنج شنبه از صبح تا ساعت ۷ بعدازظهر از این نمایشگاه بازدید کنند و در روزهای جمعه از ساعت ۱۵ تا ۱۹ دربهای نمایشگاه به روی علاقمندان باز است . نمایشگاه پرویز تناولی و شیرهای ایرانی تا ۷ شهریور در موزه ی هنرهای معاصر برقرار خواهد بود.گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۳ روز پیش، جمعه
ابرشیر این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
"صبح سپید نزدیک است "

نقاشی های نرگس موسوی بیان روشنی برای انزجار از جنگ ، کشتار و رنج آدمی ست.
اندوهی که نه یک نسل ،بلکه تاریخی را می بلعد و در تاریکی فرو می برد
تابلوهایی با پس زمینه هایی از خشونت و رنج و جنگ ، و رنگ هایی که پاشیده شده تا حرف بزند ...
نقش هایی از کودکانی که دنیا نیامده پرنده میشوند و پَر می کشند ،معصومیتی چشم نگشوده که می میرد،و چشمانی اشک بار با بغضی همیشگی ،از خشونت می هراسد ، همان ها که کودکی شان را در طعم بوی دود و باروت و دامن ِمادر گم کرده اند ...و جای لبخند ، هماره ، گریسته اند ...
تیرهایی که قلب کوچکشان را می دَرَد و گلوله هایی که یادگار تن نحیفشان میشود
مادرانی که با قابهای بی روح و پوتین های فرزندان و همسرانِ کشته شده اشان پیر می شوند
زنان و دخترانی که رخت سرخ می پوشند تا فشنگ ها بی اثر شوند و منتظر باران میمانند از ... دیدن ادامه » پس ابرهای مسموم ِ کشتار ، حصر، وقتل عام به روزی که سپیده سر بزند
وامیدی که چون قایقی عاقبت به ساحل امن می رسد و شادی از وصل ِنهایی بر بال های رهایی می نشیند . پرنده ی آزادی در آسمان پرواز میکند
بهار می آید و پرندگان بر شاخه های لخت و شکسته دوباره لانه می سازند و می خوانند تا زندگی دوباره با عشق جاری شود.
آری وقتی سپیده سربزند دنیا جای زیباتری خواهد بود ...

نیلوفرثانی
20مرداد 96
گالری طراحان آزاد
ذوق زده ، ابرشیر ، شکوه حدادی و نوبادی این را دوست دارند
در راه جلجتا ... در راه گانوسا
در تمامی راهها سنگهایی افتاده است
پاره سنگهایی
تکه های تیزی
ریگی
برای پرتاب کردن
یا بر آن فرو غلتیدن
-------------
زیبایی, آزادی, سپیده دمان, شور و شعف و هیجان پیروزی... پاداش آدمی ست که پاهای خونین, تنی زخمی و روح دردکشیده خودش ... دیدن ادامه » رو نظاره می کنه... به راه رفته فکر می کنه... به خستگی ناپذیری... به باور به اون افق روشن...
۲ روز پیش، شنبه
درود نوبادی عزیز
از متن و شعر زیباتون سپاس بیکران
دیروز
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عکس
از نمایشگاه موجودیت
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گزارش تصویری نمایشگاه توان گریستن از سویدای جان/عکاس: سارا ثقفی... دیدن متن »

انسان زاده شدن تجسّدِ وظیفه بود:
توانِ دوست‌داشتن و دوست‌داشته‌شدن
توانِ شنفتن
توانِ دیدن و گفتن
توانِ اندُهگین و شادمان‌شدن
توانِ خندیدن به وسعتِ دل، توانِ گریستن از سُویدای جان
توانِ گردن به غرور برافراشتن در ارتفاعِ شُکوهناکِ فروتنی
توانِ جلیلِ به دوش بردنِ بارِ امانت
و توانِ غمناکِ تحملِ تنهایی
تنهایی
تنهایی
تنهایی عریان.
انسان،دشواری وظیفه است.

"احمد شاملو"

نمایشگاه توان گریستن از سویدای جان دومین نمایشگاه از سلسله نمایشگاه های" انسان دشواری وظیفه است" که به همت فرشید پارسی کیا از ششم مرداد ماه در گالری دنا افتتاح شده است. نخستین نمایشگاه این مجموعه با عنوان "توان دوست داشت و دوست داشته شدن" در اردیبهشت ماه 1396 در گالری دنا و نیز در گالری سایان(اصفهان) برگزار شد.
در نمایشگاه مولتی مدیای توان گریستن از سویدای جان، آثاری از محمد اردلانی، اونیش امین‌الهی، زهره خلیفه، زُروان، اشکان قازانچایی، محبوبه میرزایی، نزار موسوی‌نیا، ساسان مؤیدی، هانی نجم، رسول یونان، با شعری از علیرضا آدینه، ویدیو آرتی از سیاوش مقیمیان و پرفورمنس آرت از الهام زارع‌نژاد و قطعه ای موسیقی ساخته جمال سامری در معرض دید مخاطبان قرار گرفته است.

فرشید پارسی کیا در بیاینیه نمایشگاه چنین می نگارد:
به جای استیتمنت بخوانید: این نمایشگاه تقدیم میشود به فرزندان متهم ِ پرونده ی قتل "آتنا اصلانی"

با توجه به عنوان نمایشگاه و عبارتی که به جای استیتمنت نمایشگاه بیان شده است دراین نمایشگاه با فضای دردناکی روبه رو خواهیم بود.
در بدو ورود به گالری اثری از محبوبه میرزایی با گزاره ای دردناک به چشم می آید. اثری که مخاطب با دیدن آن دردی جانکاه را احساس خواهد کرد.


محبوبه میرازیی از تجربه ی دردناک سردردهایی می گوید که به ناگهان زندگی او را دچار اختلال کردند . این هنرمند بیان میکند که چگونه بعد از خواندن عنوان نمایشگاه و شعر شاملو با یادآوری درد کهنه ی خود با این نمایشگاه ارتباط برقرارکرده و اثری را در بیان درد خلق میکند. دردی که بی دلیل می آیدو بی دلیل می رود. محبوبه میرزایی اثر حجمی را با استفاده از متریال سیلیکون خلق میکند که خاطره ای دردناک را در خود دارد و به گفته خود توان گریستن را اینگونه به نمایش میگذارد.

بر دیوار روبه رو شعری در تکریم درد از علیرضا آدینه پیوند دیرینه ی هنر و ادبیات را به رخ میکشد.


آنچه در این نمایشگاه به وضوح به چشم میاید تنوع سبک ها و در عین حال چیدمان هوشمندانه رسانه های مختلف هنری حول یک محوریت است که به نوعی تجسم وحدت در کثرت را عینیت میبخشد .
فرشید پارسی کیا بیان میکند : "هنرمندان تلاش کردند فضایی را به نمایش بگذارند که تجربه ی شخصی شان است". هنرمندان ِ این مجموعه چنان موفق عمل میکنند که مخاطب نیز با این تجربه ی شخصی درگیر میشود و توان گریستن از سویدای جان برای مخاطب، تجربه ای قابل لمس می گردد.

بر دیوار دیگری از این نمایشگاه, هنرمند کابوسش را از ذهن بیرون کشیده بدان بعد میبخشد و در توضیح اثر خویش چنین می نگارد:

لطفاً به این اثر دست بزنید
نوجوان بودم و نادان، روزی در یک درگیری خیابانی به اشتباه با لگد به شکم نوجوانی فقیر که مشغول آشغال جمع کردن بود کوبیدم.
حال سال هاست که خیلی از شب ها خواب می بینم او پیک موتور سوار شده و مرا با کش موتور به دیوار می بندد و و فریاد می زند:
تو تنها یک کالای مصرفی هستی مرا تکان بده
زروانمحمد اردلانی در توضیح اثر گیرای خود چنین مینگارد:
باید ایستاد و گریست بر نازکای چمن که زیر پای رنگرزان سیاه شده باشد همچون حبابی ناپایدار
همچون ستایش و غم ِ سنگینش ...
مسیرسوزان تباهی زخم عمیق به چشم زند که آبگینه ی عمر هر آن در هم شکند...
محمد اردلانیهنرمند دیگر مجموعه زهره خلیفه هوشمندانه آینه ای در هم شکسته را در میان آثاری می آویزد که اسیدپاشی را به تصویر میکشد و اینگونه است که مخلطب را با توان گریستن از سویدای جان پیوند میدهد. و با گزاره ای تکان دهنده مخاطب را با آینه و خویش تنها میگذارد:

در عین حباب آب دریاب
آن آب در این حباب دریاب
تقدیم به همه ی اسیدفروشان جهان
زهره خلیفه

اشکان قازانچایی اثر خود را چنین بیان میکند:
تمام روز در آینه گریه می کردم بهار پنجره ام را به وهم سبز درختان سپرده بود تنم به پیله تنهاییم نمیگنجید*فروغ فرخزاد
اشکان قازانچایی

بر دیواری از نمایشگاه ویدیو آرتی از سیاوش مقیمیان به نمایش در امده است که با تیت تاک ساعتی زنگ دار مخاطب را با دردی عمیق پیوند می دهد. این هنرمند بر توضیح اثر خود چنین مینگارد:

هر٣ ثانیه یک کودک می میرد
٢٢ روز
٢٦٤ ساعت
١٥٨٤٠ دقیقه
٩٥٠٤٠٠ ثانیه
٣١٦٨٠٠ کودک
در طول زمان برگزاری این نمایشگاه بر اثر گشنگی،جنگ و ... می میرند.
سیاوش مقیمیان
هانی نجم با ساطوری نقاشی شده در این نمایشگاه شرکت کرده و به گفته ی خود با شعر شاملو از مدتها پیش ارتباطی نزدیک داسته و همگام بودن موضوع نمایشگاه و عنوانی از شعر شاملو او را به شرکت در نمایشگاه ترغیب کرده و پس از رای زنی هایی این اثر را که عنوانی تاثیر گذار بر گرفته از شعر شاملو بر خود دارد بر دیوار نمایشگاه می آویزد و مخاطب را با درد نهفته در این اثر برجای میگذارد:

سلاخی می گریست به قناری کوچکی دل باخته بود*شاملو
هانی نجم
بر دیواری دیگر عکسی از ساسان مویدی هنرمند نام آشنای عکاسی مستند , نمایشگاه را تکمیل میکند. این هنرمند در توضیح اثر خود چنین مینگارد: ورود آزادگان یکی از شیرین ترین مجموعه عکس هایم در رابطه با جنگ هشت ساله ی ایران و عراق بود که با تمام شیرینی اش پر بود از تلخی و درد.
ساسان مؤیدی

ساسان مویدی توان گریستن را با دردی عینی در کار خویش تداعی میکند. وی همچنین در پیوند آثار خویش با عنوان نمایشگاه بیان میکند: " بارها پشت دوربین گریسته ام."

اونیش امین الهی با اثری تحت عنوان من در نمایشگاه توان کریستن از سویدای جان شرکت جسته است .. وی در توضیح اثر خود نکات جالب توجه, راستین و دردناکی را بیان میدارد:

برای ساخت این مجسمه در درجه اول خودم را مبنای الهام قرار دادم. ترجیح را براین قرار دادم که کار کاملا رئال ساخته شود. مجسمه با فلز ساخته شده و با دست ثیقل خورده است و برپایه ای چوبی قرار گرفته تا این حقیقت را بیان کند که پایه ی زندگی بسیار قدیمی است و انسان است که بر زندگی قدم مینهد و ان را ترک میکند. اونیش امین الهی همچنین بیان میدارد: از مجموعه ای از چاقوها از چاقوی بسیار برنده تا چاقوهای ساده و غیر بران در پشت مجسمه و در جلوی کار از سنگهای برلیان استفاده کرده ام که گویی فرد خودش را در ظاهر خویش استوار و زیبا نشان میدهد اما در باطن ضربات بسیاری خورده است.

اونیش امین الهی از منظر درد با موضوع نمایشگاه ارتباط برقرار کرده و با بیان این درد با مخاطب ارتباط برقرار میکند. اثر به گونه ای قرار گرفته است که ابتدا بخش برلیان نمای کار نظر مخاطب را جلب میکند تا اندکی بعد آنچه تجسم ذهن هنرمند است مخاطب را درگیر کند.


عکسی از رسول یونان و یک اثر نقاشی از نزار موسوی نیا از دیگر آثار مجموعه نمایشگاه توان گریستن از سویدای جان میباشد

هنرمند دیگر مجموعه، جمال سامری قطعه ای موسیقی را مخصوص این نمایشگاهتنظیم کرده است که در فضای نمایشگاه پخش می شود.

نمایشگاه توان گریستن از سویدای جان، سری دوم از مجموعه نمایشگاه های انسان دشواری وظیفه است تا جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ در گالری دنا پذیرای علاقه مندان است.گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» فراخوان هفتمین سالانه هنر معاصر پرسبوک
... دیدن متن »

 

فراخوان هفتمین سالانه هنر معاصر پرسبوک با تمرکز بر تمرکز و تاثیر علم بر هنر و نیاز محیط زیست با تمرکز بر کبوترخانه های اصفهان منتشر شد و براساس این فراخوان هنرمندان تا 25 شهریور آثار خود را به دبیرخانه این رویداد هنری ارسال کنند.
به گزارش روابط عمومی پرسبوک هفتمین سالانه هنر معاصر پرسبوک مانند دو دوره ى پیشین برتمرکزو تاثیر علم بر هنر و نیاز زیست محیطی پایه ریزى شده است و هنرمندان خلاق و نوگرا را دعوت به همکاری بریک پروژه فضا محور می کند. مکان در نظر گرفته شده برای این پروژه کبوترخانه هاى اصفهان است هفتمین  هنر معاصر پرسبوک با  محوریت مکانى کبوترخانه از هنرمندان مى خواهد که با توجه به مستندات موجود در کانال تلگرام  پرسبوک آثارى فضا محور و ملهم ازمحیط را به وجود آورند.
هدف این پروژه بازاندیشی اهمیت معماری و طراحی پایدار در مناطق خشک ایران و کمک به جلب توجه عموم  جهت مرمت و احیا این بناهااز طرف جامعهى هنرمندان و معماران است. معماری داخلی کبوترخانه ها مانند سایر آثار معماری ایرانی هم از عملکرد وافر و هم از فرم زیبایی پیروی کرده است. متاسفانه این برخورد  فکور با  اقلیم خشک ایران به مرور زمان از خاطره جمعی ما پاک شده است و بدین سان نیاز به یاد آوری و احیای چنین شگردهایی در هنر و طراحی امروز به شدت محسوس است. متأسفانه کبوتر خانه ها، مانند بسیاری دیگر از مظاهر هنری ایران ناشناخته مانده اند.
برنامه ریزان و طراحان هفتمین سالانه ى پرسبوک را ندا درزى و پاملاکریمی  تشکیل می دهند و پویاآریان پور ،شادمهرراستین، بهرنگ صمدزادگان ،محمدرضاقانعى وپاملاکریمى داوری آثار این دوره را برعهده دارند. امیدقجریان: مشاورهنرى،مژده اتراک:کوکیوریتور، مریم آموسا مدیریت رسانه ، نسترن صفایی: تندیس،صالح تسبیحی: گرافیک علیرضا ارواحى: دبیری مباحث هنری را برعهده دارند.
این رویداد با اهداف توجه ویژه به کبوترخانه به عنوان یک سازه ى بوم آورد خاص در منطقه ى اصفهان در کنارقابلیت ها ى  زیباشناختى وقابل تأمل درآن،ترویج هنر مشارکتى و کار گروهى،تشویق هنرمندان جوان ایران به پیشبرد هنر زیست محیطی و اهمیت توجه به دغدغه هاى محیط زیست،تاکید بر اهمیت حوزه هاى فرهنگى متفاوت در ایران و دورى از مرکزیت گرایى جلب توجه افکارعمومى به این واقعیت که اصفهان صرفا یک شهر تاریخى و توریستى نیست بلکه رخدادهاى این چنینى مى تواند براى اولین بار به بخشى از هویت فرهنگى شهر اصفهان تبدیل شود.
به برگزیدگان این رویداد تندیس جشنواره اهدا خواهد و نمایشگاهی برای طرح گروهی برگزیده برپا خواهد شد. همچنین کتاب این رویداد هنری با همکاری و حمایت مرکز هنرهاى تجسمى وزارت فرهنگ وارشاد اسلامى منتشر خواهد شد و آثار منتخب در گالری های اکنون، بیان و خانه صفوی اصفهان به نمایش گذاشته می شوند.
هنرمندان ایرانی برای شرکت در این رویداد  باید 50 هزار تومان به عنوان هزینه ی ثبت نام به شماره حساب 6221061101864785 کارت بانک پارسیان به نام ندا درزی واریز کنند و کد رهگیری آن ضمیمه ی پرونده ی ارسالی هنرمند شود. مبلغ فوق صرف تامین  بخشى ازهزینه های اجرایی سالانه  می شود شد ودر صورت عدم پذیرش اثر مسترد نخواهد شد.
هنرمندان حیطه ى تجسمى، فیلمسازى، هنر صدا، هنرنور، هنر الیاف، سفال و سرامیک  ومعمارى می توانندحد اکثر3 اثر  برای شرکت در سالانه ارائه کرده وتصاویرآثار (حداقل یک مگا پیکسل) به ایمیل دبیرخانهی پرسبوک ارسال نمایند persbook@gmail.com
هنرمندان باید فرم ثبت نام خود را به دو زبان فارسی و انگلیسی کامل کرده و به همراه عکس پرسنلى، سال و محل تولد، میزان تحصیلات، فهرست نمایشگاه های انفرادی و گروهی ارسال کنند.
در این رویداد هنرمندان ایرانی از هر نقطه جهان می توانند به صورت گروهی حداکثر 5 نفر و انفرادی شرکت کنند.هنرمندان شرکت کنندهاى که تاییدیه اى از طرف پرسبوک تا تاریخ 30 شهریور96 دریافت کنند، آثارشان به مرحله ى داورى و درصورت انتخاب نهایى به بخش نمایش آثارراه مى یابند.
علاقه مندان برای شرکت در این رویداد از مستندات موجود در کانال تلگرام پرسبوک آرت استفاده کنند. persbookart@
آثار ارائه شده باید از سال1393 به بعد خلق شده باشند و برای اولین بار به نمایش درآمده باشند، در غیر اینصورت دبیرخانه پرسبوک از پذیرش آثار معذور خواهد بود.
زمان آثار ویدیو بیش از یک دقیقه نباشد و لینک ویدیوى آپلود شده ضمیمه مدارک دیگر در فرم ثبت نام ارسال شود
حمل و نقل آثار برعهده ى هنرمند  است و پرسبوک مسئوولیتى در قبال هرگونه آسیب احتمالى آثار ندارد.
درصورت چاپ کاتالوگ، کتاب یا بروشورهای تبلیغاتی، حق انتشار آثار در اینترنت و موارد مشابه متعلق به سایت پرسبوک و حامیان است
آثار ارسالی مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران پذیرش می شوند
هنرمندان تا 25 شهریور  96 فرصت شرکت در این رویداد را دارند و نتایج تا 20 مهرماه اعلام خواهد شد. و نمایشگاه این رویداد از 10 تا 20 آذر برگزار خواهد شد.

دربخش جانبى کارگاه هنر محیطى در طبیعت سعی بر آن است تا با برگزاری کارگاه تخصصی در طبیعت، فضاهای جدیدی در زمینه خلق اثر هنری در بستری متفاوت ایجاد شود. در این کارگاه تلاش داریم با بیان مفهومی جدید برای سفر، ایده پردازی و خلق اثر هنری در طبیعت تجربه شوند. همچنین بررسی هنر محیطی و ابعاد گسترده آن، گرایشات زیست محیطی این هنر، پیوند آن با سفال و سرامیک و انجام اجراهایی در محیط بپردازیم.
 این کارگاه سه روزه توسط هنرمندان این حیطه؛ عاطفه خاص و مجید ضیایى تدریس می ىشود و محل اقامت هنرمند سراى آلمن در منطقه حسن آباد اصفهان خواهد بود. هنرجویان علاقمند مى توانند تا تاریخ20مرداد ثبت نام نمایند. ظرفیت این کارگاه 25 هنرجو است.
مرکزتجسمى وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى،پلشیر؛ مهندسان مشاور معمار و شهرساز،موسسه فرهنگى ایوان،شهرتاش زنده رود حامیان و همراهان پرسبوک هفتم را تشکیل می دهند.

وبسایت پرسبوک

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کارها خوب بود انصافا
فقط کاش پای هر اثر یک صحبتی توصیفی چیزی از خالقش میبود حتی اگر یک پاراگراف باشه
یا رندوم هر ساعتی از روز چنتایی از آثار خالقشونم حضور داشته باشن
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» گفتگوی تیوال با هانی نجم، سیاوش مقیمیان، اونیش امین الهی، ساسان مویدی

گفتگوی تیوال با هانی نجم، سیاوش مقیمیان، اونیش امین الهی، ساسان مویدی / هنرمندان نمایشگاه انسان دشواری وظیفه است.

گفتگو کننده: نازنین موسوی

ابرشیر و مینا زراعتکار این را دوست دارند
ممنون از تیم آوای تیوال و خانم موسوی گرامی...
اتفاق فرخنده ای است مصاحبه های آوای تیوال هنرهای تجسمی... شنیدن نظرات و حرفهای هنرمندان این عرصه بسیار در فهم آثار و ارتقا دانش تجسمی موثر است. درود بر شما
۰۸ مرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» گفتگوی تیوال با فرشید پارسی کیا

گفتگوی تیوال با فرشید پارسی کیا / گردآورنده نمایشگاه انسان دشواری وظیفه است.

گفتگو کننده: نازنین موسوی

ابرشیر این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» فراخوان جشنواره هنرهای تجسمی ترش و شیرین
... دیدن متن »

اولین دوره جشنواره ترش و شیرین به دبیری محسن ناصری، هنرمند خرمدره ای برگزار می گردد.
به گزارش روابط عمومی جشنواره؛ در راستای توسعه گردشگری روستایی و پیوند شهرنشینان با روستا (فرمانداری، بخشداری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری وسازمان جهاد کشاورزی شهرستان خرمدره با همکاری دهیاری روستای سوکهریز و دانشگاه هنر تهران و دانشگاه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران واحد تهران) در نظر دارند تا نخستین جشنواره روستایی با عنوان ” ترش و شیرین ” در سه رشته عکاسی، گرافیتی و چیدمان به صورت پایلوت در روستای سوکهریز از توابع استان زنجان برگزار نمایند.

این روستا به دلیل داشتن شرایط مناسب آب و هوایی، مراتع و باغات و محصولات غوره، انگور و کشمش و سایر محصولات مرتبط با آن در عالی ترین سطح و مهمتر از همه همکاری اهالی مشتاق از تاریخ ۱۶ تا ۱۸ شهریور ۱۳۹۶ میزبان شرکت کنندگان و میهمانان جشنواره خواهد بود.
از اهداف این جشنواره می توان به گسترش توریسم روستایی،معرفی بهترین و با کیفیت ترین محصولات روستایی، ایجاد و توسعه کارآفرینی از طریق جذب سرمایه گذاری افراد خارج از روستا، افزایش شادی و نشاط مردم روستا و ایجاد انگیزه برای جوانان روستایی، حفظ، صرفه جویی و فرهنگسازی در زمینه منابع طبیعی اشاره کرد.

محورهای برگزاری این جشنواره اشاره در سه بخش  عکاسی، چیدمان و نقاشی گرافیتی (نقاشی دیواری)برگزار خواهد شد.در بخش عکاسی که  به صورت سراسری (کشوری) بوده و شرکت کنندگان در این بخش می توانند آثار خود را با موضوعات مرتبط با زیست روستایی، صرفه جویی در منابع آبی، توسعه کشاورزی و فرهنگ کار و تلاش مردم روستا به دبیرخانه ارسال نمایند. حداکثر تعداد عکس های ارسالی نباید از ۵ اثر بیشتر باشد.
در بخش چیدمان، شرکت کنندگان می توانند با توجه به فضا های بکر و منحصر به فرد روستا با استفاده از کم هزینه ترین امکانات، طرح هایی را جهت چیدمان درفضا های بازارائه نمایند. حداکثر طرح پیشنهادی هر فرد نباید از ۳ مورد بیشتر باشد.

برگزاری بخش نقاشی دیواری و گرافیتی به صورت استانی بوده و شرکت کنندگان در این بخش می توانندطرح های پیشنهادی خود را که مناسب فضای روستایی می باشد با موضوع زیبا سازی فضا های روستایی با تاکید بر نکات فرهنگی به دبیرخانه ارسال نمایند، حداکثر طرح ارسالی هر فرد نباید از ۳ مورد بیشتر باشد.

ثبت نام، تقاضای شرکت و ارسال طرح آثار، فقط از طریق کانال تلگرامی جشنواره به آدرس TorshShirin96@ یا ایمیل جشنواره به آدرس TorshoShirinFest96@gmail.com امکان پذیر است و انتخاب آثار در دو مرحله انجام خواهد شد:مرحله نخست: انتخاب ۱۰ اثر از میان کلیه آثار ارسالی به دبیرخانه برای حضور در محل جشنواره، مرحله دوم: انتخاب سه اثر برگزیده توسط هیئت داوران جشنواره از ۱۰اثر راه یافته .

از میان آثار منتخب، هیئت داوری ۳ اثر در هر بخش را برگزیده و به هر هنرمند، تندیس ترش و شیرین و لوح افتخار اعطا خواهد کرد.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گزارش تصویری نمایشگاه سرامیک بنیان مرز/عکاس: سارا ثقفی ... دیدن متن »

نمایشگاه "مرز" دومین دوره نمایشگاه "سرامیک بنیان" است که به همت آکادمی هنرهای تجسمی "آد" و با همکاری انجمن هنرمندان سفال و سرامیک در مدیاهایی چون عکس، نقاشی، ویدئو، حجم و مجسمه برپا شده است. دوره قبلی این نمایشگاه در سال 94 با عنوان "شکستنی" در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد و دوره جدید آن از روز 30 تیر در خانه هنرمندان تهران دایر شده است. آثاری از هنرمندان مختلف که در شاخه‌های هنری متنوعی چون عکس، نقاشی، ویدئو و غیره فعالیت می‌کنند برای شرکت در این نمایشگاه به نمایش در آمده اند. این هنرمندان در آثارشان از پیش زمینه سرامیک استفاده کرده و برای بیان اثر خود به نوعی از ظرفیت‌های مدیای تخصصی خود با سرامیک استفاده کرده‌اند.

نمایشگاه سرامیک بنیان مرز تا تاریخ ۱۳ مرداد ۱۳۹۶ در خانه هنرمندان ایران دایر میباشد.گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
هفتمین کارگاه تخصصی عکاسی بهروز اسراری ۲۵و26 تیرماه 96 در مهاباد برگزار شد
این کارگاه به همت انجمن سینما جوان با همکاری ادارە فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد و کانون تبلیغاتی دوراندیش و آموزشگاه طراحی و نقاشی نگین در مهاباد برگزار شد .

کارگاه بکارگیری دانش وداده های عکاسی جهت عکس های پویا وتاثیر گذارمورد استقبال پرشور عکاسان و علاقه مندان به عکاسی در مهاباد قرار گرفت.

بهروز اسراری قبلا" در شهرهای بوکان وسقزوچند شهر دیگر ورک شاپ تخصصی وآموزشی برگزار کرده بود واین هفتمین کارگاه تخصصی این مدرس عکاسی ومستند ساز بوکانی است .
دقایق پایانی این نشست با پرسش علاقه‌مندان و پاسخ بهروز اسراری همراه بود، گفتنی است این کارگاه با حضور بیش از150نفر از علاقه مندان در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ وارشاد اسلامی مهاباد برگزار شد.
http://www.upsara.com/images/swnq_photo_2017-07-18_14-29-03.jpg

عبدالرحمن عزیزی این را خواند
آرش منصور گرگانی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» فراخوان ارسال اثر نمایشگاه ” لـعـل خـامـوش"
... دیدن متن »

فراخوان ارسال اثر
نمایشگاه ” لـعـل خـامـوش
سومین و چهارمین نمایشگاه از مجموعه  نمایشگاه های ” لعل خاموش”

پس از برگزاری موفقیت آمیز نمایشگاه های “لعل خاموش ” 1 و 2 ، نمایشگاه نقاشیخط “ لعل خاموش”  3و 4 برگزار خواهد شد . جهت شرکت در فراخوان  و کسب اطلاعات بیشتر به آدرس وبسایت گالری ایده پارسی مراجعه فرمایید.

شرایط شرکت درنمایشگاه

نمایشگاه در زمینه نقاشیخط برگزار می­گردد.
خلاقیت در کاربرد خوشنویسی و عناصر و فرم های مرتبط در آثار از مهمترین عوامل انتخاب آثار می باشد.
در تعداد آثار ارسالی محدودیتی وجود ندارد ، اما آثار میبایست جدید بوده و قبلا در نمایشگاه دیگری نمایش داده نشده باشند .
کیفیت آثار ارسالی در مرحله اول باید با فرمت  JPG و با وضوح مناسب  باشد. نام فایل میبایست نام هنرمند باشد مثلا :
mohammad-keshavarz .jpgو حجم هر اثر حداکثر تا 2 مگابایت باشد.

ارسال همه آثار به همراه یک فایل ورد شامل نام و نام خانوادگی ، سوابق هنری  ، شماره تماس ( همراه و ثابت ) و ایمیل ، بصورت یک فایل زیپ شده و ارسال در یک ایمیل با عنوان :” نمایشگاه نقاشیخط ” به آدرس ایمیل گالری ایده پارسی : persianideagallery@gmail.com

آثاری که فاقد کیفیت دیجیتالی مناسب باشند در مرحله انتخاب بررسی نمی شوند .
آثاری که به روش فوق ارسال نشوند بررسی نخواهند شد.
از ذکر نام خود بر روی تصویر آثار ارسالی خودداری فرمایید.
آثار ارسالی در نمایشگاه هایی طبق جدول زمان بندی که بعدا اعلام می شود به نمایش در خواهد آمد .
گالری ایده پارسی ، تمامی آثار راه یافته را در سایت خود به نمایش عموم خواهد گذاشت .

در حاشیه نمایشگاه گارگاه نقاشیخط برگزار می شود .

مهلت ارسال فایل آثار جهت بررسی برای انتخاب نهایی : 15 مرداد  1396 می باشد .
انتخاب آثار با نظر شورای گالری ایده پارسی و تعدادی از اساتید تراز اول خواهد بود .
اعلام نتایج نهایی فقط از طریق وب سایت و اینستاگرام گالری ایده پارسی و همچنین اعلام از طریق ایمیل به نفرات شرکت کننده خواهد بود.
هنرمندان و علاقه مندان به شرکت در فراخوان می توانند سوالات خود را از طریق ایمیل گالری مطرح نمایند:


منبع: سایت گالری ایده پارسی

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عکس
از نمایشگاه دغدغه‌ها
منیره پسندیده خواه و سعید فراهانی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عکس
از نمایشگاه کوچه
گزارش تصویری از نمایشگاه "کوچه"/ عکاس: سارا ثقفی... دیدن متن »

کتاب کوچه، دانش‌نامه‌ی فرهنگ عامه‌ی مردم ایران است که توسطاحمد شاملو، شاعر،‌مترجم و محقق ایرانی تهیه و تنظیم شده‌است. این دانش‌نامه حوزه‌‌های متفاوتفولکلورایران را در بستر زبان فارسی فهرست می‌کند. ساختار حاکم بر آن ساختار یک تزاروس است که بر حسب ژانرها و اشکال متفاوت فولکلور نشانه‌گذاری شده‌است.

در نمایشگاه کوچه ، ایمان صفایی دست به خلق اندامی برای اصطلاحات عامیانه فارسی میزند. و به زیبایی مخاطب را در "کوچه" های ادبیات عامیانه فارسی همراهی میکند.سازه‌ها و مجسمه‌های او هر چند اغلب از ایده‌های ساده تشکیل شده‌اند اما اساساً از بنیان خاصه‌فهم برخوردارند، و به طیف وسیعی از گپ‌وگفت با مخاطب منجر می‌شود. آن‌ها از سنت و محیط اطراف با ترکیبی از بافت‌ها و خامی موادی مانند آهن یا مواد رایج در زندگی روزمره صحبت می‌کنند. ساده‌‌گرایی، مفهوم‌گرایی، فرهنگ‌گرایی و البته حد مشخصی از ظهور اندیشه‌های اجتماعی، همه و‌همه در سازه‌های ایمان صفایی مستتر است. نکته‌ی جالب توجه در استفاده از متون فارسی در کا‌رهای اخیر او، این است که کلمات به‌گونه‌ای مبهم و گاه متمایز، با شبکه‌های هندسی، احاطه شده‌اند و ادغام این‌ها منعکس‌کننده‌ی توسعه‌ی شهری‌ای هستند، که در تناقض با میراث فرهنگی گذشته‌ی ما است


نمایشگاه کوچه، قطعات اخیر هنرمند را که شامل پرچم‌ها، نوشته‌ها، گراوورها، صفحات زینک و دیگر ابژه‌هاست، نمایش خواهد داد. این نمایشگاه تاسه‌شنبه ۰۳ مرداد در گالری شیرین کریم خان بر پا میباشد.گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آثار بی نهایت روح نواز بود. هر کدام از نقاشی ها را می شد ساعت ها تماشا کرد. با در کنار هم قرار گرفتن رنگ های شاد و زنده که حس بسیار دلنشینی رو به بیننده منتقل می کرد. پیشنهاد می کنم برای ساعتی آرامش در این دنیای شلوغ، دیدن این آثار رو از دست ندین.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گزارش تصویری نمایشگاه تهران مک دونالد ندارد/ عکاس: سارا ثقفی ... دیدن متن »

در بیانیه نمایشگاه "تهران مک دونالد ندارد" به قلم شاهین نوروزی چنین آمده است:
برخلاف بار منفی ای که واژه "مصرف گرایی" دارد، باید اعتراف کنم که در اغلب اوقات بی هزینه ترین سنگری ست که می توان به آن حمله کرد و یا در پشت آن سنگر گرفت.
"مصرف گرایی" نوزادانی چند سر آفریده که صورت هایشان گاه بسیار عمیق و ژرف اندیشانه با پوزخندی مرعوب کننده خیره، خیره برما می نگرند و گاه با ژستی بسیار صمیمانه و کارآمد نما به سمتمان با لوندی های کوتاه مدت قدم بر می دارند.
شاید بهتر باشد توجه به مسئله مصرف گرایی خارج از مولفه ها و طرق همیشگی نزدیک شد. و این نزدیک شدن را نه برای توجیه یا رد کردن آن، بلکه برای شناخت و ایجاد رابطه ای خودساخته ( و در عین حال ناگریز) با این گستره افسار گریخته آغاز کرد.

نمایشگاه تهران مک دونالد ندارد میکوشد با نگاهی هنرمندانه و ژرف، موضوع ساده و در عین حال چالش برانگیزِ مصرف گرایی را به نمایش درآورد. در این نمایشگاه آثار نقاشی و چیدمان هریک مصرف گرایی را از نقطه نظری منحصر به فرد مینگرند.
کیمیا بیدار در توضیحی بر اثر خود چنین نگاشته است:
مصرف گرایی مسخ گونه و رو به فزونی نهاده، منجر به تولید الگوی مصرف تاریخ گذشته ای است که علی رغم تمام نگهدارنده هایش، فساد را شدت می بخشد. انجماد و ابتذال شهروند سرگشته و ملول از جمعبتِ مملوء، که تاریخ تولید و انقضاء آن، باری زودتر از پایان خط تولید به پایان می رسد. شهروند مصرف گرا را وادار میسازد تا میان تمامی برندهای مالی و تجاری، نامی را برگزیند اما او با پرداخت بهای خویشتن، عنوانی را بر خود می خرد: "انسان مصرفی"


مونا جولا هنرمند دیگر مجموعه اثر نقاشی خود را چنین توضیح میدهد:
امروزه نیروی کار با فرسودگی بی وقفه پول در می آورد تا دائما بخرد، دائما بخورد، دائما سرگرم باشد، دائما مشغول امر مادی باشد و از خود واقعی دور شود. بررسی خود و رشد، نیازمند سطح بالاتری از زیستن است. هنگامی که قسمت اعظمی از توجه ما به دست تازی ارزش های مادی همچون مصرف گرایی است عرصه بر ارزش های انسانی و معنوی تنگ خواهد شد.اثر حول اسطوره های مدرن و معاصر از قبیل اسطوره بهداشت، اسطوره سلامتی، اسطوره تغذیه و هایپردرمانی که از تزهای قشر متوسط و مرفه می باشند در نوسان است.بر دیواری از نمایشگاه، مجموعه چیدمانی به همراه ویدئو آرتی در پس رمینه، میکوشد انسان امروزی را در حبس مصرف گرایی به تصویر کشدآتوسا شاملو هنرمند دیگر نمایشگاه " تهارن مک دونالد ندارد" در بیان نقاشی های خود چنین نگاشته است:
وهم و خیالی که هر روز خود را با شکلی نو در هستی به ما می نمایند. هر روز بیش از پیش گرفتار این مصرف زدگی در ابعاد گوناگون زندگی خود هستیم، بی آنکه از گونه های متنوع آن و شیوه ی تسلط اش بر زندگی خویش آگاه باشیم. من در تعبیری نمادین برگرفته از عرفان مولوی، جهان مملو از مصرف زدگی را به فاحشه ای چیر تعبیر میکنم که هر روز به شیوه ای نو خود را می آراید تا دل از کوتاه نظرانِ هستی بین برباید و هستی حباب وار او که مردمان را به دام هوس های بی انتهای خویش میکشد، هیچگاه پایان نمی پذیرد. تکرار های بی پایان این خواستن های مکرر دامی است که او به "چه" استادی بر قالب هستی نقش زده است تا انسان در حقیقت آفرینش خود بی اندیشد و از این چاه بی انتهای خواستن رهایی یابد.کوشا موسوی با هنرمندی ته سیگارهایی را در قالب اسکلتی از صورت انسان به تصویر کشیده و بر پای اثر خود چنین بیان داشته است:
از خود بیگانگی انسان در زندگی مدرن و تلفیق آن با نظام سرمایه داری حاکم در آن به همه چیز به چشم "کالا" نگاه می شود، باعث پیدایش یک بیماری فرهنگی فراگیر به نام " مصرف گرایی" شده است که با سرعت قابل ملاحظه ای در حال رشد و تکثیر است. این مجموعه تلاشی است برای نمایش تضاد موجود میان نیازهای روزمره و معمول انسانی و پدیده "مصرف گرایی". پدیده ای مدرن در راستای ارضای خواسته های قابل چشم پوشی، حس قدرت طلبی و برتری جویی آدمی که نهایتا هیچ دستاوردی به جز تحلیل و نابودی روح و جسم او و همنوعانش ندارد.افرا صفا هنرمند دیگر مجموعه با بیانی شعرگونه به توضیح نگرش خویش در باب مصرف گرایی می پردازد:
ماییم مردان پوشالی
ماییم مردان توخالی
کله هامان آکنده از کاه
برهم خم شده ایم، افسوس
صداهای زنگار گرفته مان
با هم که نجوت میکنیم
خاموش و بی معناست
همچون هوهوی باد در علفزار خشک
با خش خش موش بر شیشه خرده ها
در پستوی خشک ما

هنرمندانی که در این مجموعه به ارایه آثار خود پرداخته اند عبارتند از : کیمیا بیدار، مونا جولا، آتوسا شاملو، افرا صفا، پدیده فرزان، نیکو فلاح ، کوشا موسوی
ویدئو آرت از میلاد فداکار، پرفورمنس آرت از مینا به کار
نمایشگاه گروهی نقاشی و چیدمان " تهران مکدوناد ندارد" با محوریت مصرف گرایی در گالری دنا برپا شده است و تا تاریخ ۲۶ تیرماه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ پذیرای علاقه مندان خواهد بود.گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» بیست و چهارمین جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان
... دیدن متن »

مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر و همکاری ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها، به منظور رقابت در عرصه خلاقیت های هنری، ارتقای سطح تخصصی هنرجویان و با هدف شناسایی، تربیت و معرفی جوانان متعهد با توجه به مؤلفه شایستگی و ارتباط هنری هنرمندان جوان سراسر کشور، با حضور استادان با سابقه دانشگاهی و هنرمندان سرشناس، در رشته های مختلف هنرهای تجسمی، بیست و چهارمین جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان را از  تاریخ 20 تا 23 شهریور ماه 1396 در شهرستان کرمان، برگزار می نماید. 

 شورای سیاستگذاری:
رئیس شورا: مجید ملانوروزی
اعضای شورا: محمدعلی بنی اسدی، صداقت جباری، عبدالرحیم سیاهکارزاده، رضوان صادق زاده و احمد وکیلی
دبیر جشنواره: رضوان صادق زاده
دبیر اجرایی: عبدالرحیم سیاهکارزاده

مقررات و شرایط ثبت نام:
انتظار می رود اداره های کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، کلیه اعضاء انجمن هنرهای تجسمی، هنرجویان هنرستان های هنرهای تجسمی، آموزشگاه های آزاد، دانشکده های هنر و عموم هنرجویان علاقمند، از طریق رسانه های گروهی، به ویژه سایت www.yafestival.ir و رسانه های استانی از آخرین اخبار جشنواره و کم و کیف برگزاری جشنواره سراسری کشور مطلع شده و حائزین شرایط را جهت شرکت در جشنواره ترغیب نمایند.

رشته های هنری جشنواره: ارتباط تصویری (پوستر)، تصویرسازی، حجم (آهن، گچ، گل و سفال)، خوشنویسی (نستعلیق)، طراحی، عکاسی، کاریکاتور(کارتون، چهره)، نقاشی، نگارگری(نگارگری، گل و مرغ، تذهیب) و هنر جدید( ویدیو آرت، چیدمان و ...)

برگزاری جشنواره، شامل دو مرحله می باشد: 1. ثبت نام هنرمندان در سایت 2. اجرای کارگاهی پذیرفته شدگان در زمان برگزاری

1- متولدین تاریخ یک فروردین 1372 تا تاریخ سی اسفند 1381 ، حائز شرایط سنی شرکت در جشنواره خواهند بود.
2- کلیه داوطلبین در مرحله ثبت نام می بایست تصویر کارت ملی یا صفحه اول شناسنامه خود را به همراه آثار در سایت، ثبت نمایند.
3- هر متقاضی می تواند حداقل 3 و حداکثر 6 اثر خود را فقط در یکی از رشته های یاد شده جشنواره، از طریق سایت ارسال نماید. موضوع آثار، اندازه و تکنیک، در مرحله اول (ثبت نام و ارسال آثار به سایت)، آزاد می باشد. حجم هر فایل ارسالی می بایست حداقل یک و حداکثر 4 مگابیت باشد.
4- الزاماً کلیه داوطلبین و هنرجویان متقاضی، حداکثر تا دوشنبه 23 مرداد، از طریق ارسال اینترنتی نمونه آثار و ثبت نام در سایت www.yafestival.ir  در مرحله انتخابی شرکت خواهند کرد.
5- ستاد جشنواره از ادامه حضور شرکت کنندگانی که به قوانین و دستورالعمل های ابلاغی عمل ننمایند، جلوگیری خواهد کرد.
6- کلیه گروه های هنری انتخاب شده لازم است به گونه ای سازماندهی شوند که راس تاریخ مقرر، خود را به ستاد جشنواره واقع در شهرستان کرمان، معرفی نمایند.
7- ستاد جشنواره تعهدی در قبال حضور قبل از موعد و یا بعد از جشنواره نسبت به گروه ها و افراد خارج از فهرست مقرر نخواهد داشت.
8- در صورت به حد نصاب نرسیدن ثبت نام هنرمندان در هر یک از رشته ها و یا گرایش های مندرج در فراخوان، دبیر جشنواره می تواند نسبت به حذف آن در تمامی طول برگزاری جشنواره اقدام نماید.

مقررات اجرای کارگاه:
این جشنواره فرصت مناسبی برای طرح مباحث نوین و ارائه مبادله تجربیات جدید در باب هنرهای تجسمی به وجود خواهد آورد. هنرجویان شرکت کننده در طول جشنواره در کارگاه های تخصصی به صورت رقابتی شرکت نموده و در پایان، نفرات برگزیده توسط هیأت داوران معرفی می شوند. با توجه به ماهیت رقابتی جشنواره، تم یا موضوعات پیشنهادی جشنواره همزمان با شروع کارگاه ها و متناسب با رشته های مختلف از طریق دبیر هنری و استادان مربوطه اعلام خواهد شد.

1- پذیرفته شدگان می بایست همراه با اصل کارت ملی و یا شناسنامه، در جشنواره حاضر شوند.
2- هنرمندان بر اساس فهرست نهایی اعلام شده، در کارگاه ها شرکت کرده و اجازه جایگزینی و جابجایی در سایر رشته های جشنواره را نخواهند داشت.
3- حضور همراه برای هیچ یک از داوطلبان اعم از زن یا مرد، پذیرفته نخواهد شد.
4- مخارج ایاب و ذهاب بر عهده هنرمندان و یا اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان های اعزام کننده بوده و ستاد جشنواره در این ارتباط هیچ هزینه ای را تقبل نمی کند.
5- داوطلب در طول مدت شرکت در جشنواره کاملاً در اختیار برنامه های ستاد جشنواره بوده و بنابر این امکان دیدارهای خصوصی و یا پرداختن به برنامه های شخصی وجود نخواهد داشت، هم چنین در طول این مدت گروه های اعزامی و میهمانان ستاد ملزم به هماهنگی کامل با برنامه های اعلام شده هستند.
6- کارگاه آزمون هنرمندان شرکت کننده طی برنامه عملی برای کلیه رشته ها در 2 روز کامل در فضاهای پیش بینی شده برگزار و مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
7- کلیه آثار خلق شده در اختیار دبیرخانه قرار خواهد گرفت و دبیرخانه مجاز به بهره برداری از آثار خلق شده خواهد بود و در صورت لزوم در مراکز استانی به نمایش گذاشته خواهد شد.
8- داوطلبین شرکت کننده در جشنواره به همراه کلیه ابزار کار و لوازم ضروری کارگاهی خود، در برنامه سنجش خلاقیت و تولید اثر هنری شرکت خواهند کرد. هنرجویان رشته های گرافیک، تصویرسازی و کاریکاتور، چنانچه با کامپیوتر خلق اثر می نمایند، همراه داشتن لپ تاپ شخصی ضروری می باشد.
9- ستاد جشنواره نسبت به تهیه و در اختیار قرار دادن لوازم مورد نیاز هنرمندان مدعو در حد مقدورات اقدام خواهد نمود. (توضیح: بوم نقاشی به ابعاد 90*90 و 80*100 ، مقوای رشته نگارگری به ابعاد 35*25 و 50*40  و مقادیر محدودی مواد مورد نیاز کارگاه حجم و سفال در محل کارگاه توزیع خواهد شد.)
10- تصمیم گیری در موارد پیش بینی نشده برحسب موضوع، به عهده دبیر هنری جشنواره خواهد بود.
11- ستاد جشنواره انتظار دارد همه شرکت کنندگان برابر موازین و شئونات اسلامی متعارف رفتار نموده و مقررات جشنواره را به طور دقیق مراعات نمایند. در صورت عدم رعایت مقررات، جشنواره مجاز به عدم پذیرش افراد و تادیه خسارات خواهد بود.

 جوایز:
در هر رشته، به 3 نفر برتر (بدون رتبه بندی) مبلغ 25 میلیون ریال و لوح افتخار اهدا خواهد شد.
به کلیه شرکت کنندگان در جشنواره، گواهی شرکت اعطا خواهد شد.

گاه شمار جشنواره:
1-  اعلام فراخوان، شروع ثبت نام و ارسال آثار از طریق سایت:  دوشنبه 18 اردیبهشت
2-  آخرین مهلت ثبت نام در سایت:  دوشنبه 23 مرداد
3-  داوری آثار ارسالی و انتخاب راه یافتگان نهایی به جشنواره: از شنبه 28 مرداد تا سه شنبه 31 مرداد
4-  اعلام اسامی پذیرفته شدگان:  شنبه 4 شهریور
5-  حضور پذیرفته شدگان در محل جشنواره: دوشنبه 20 شهریور
6-  افتتاحیه جشنواره: دوشنبه 20 شهریور (ساعت 17)
7-  شروع و پایان کارگاه ها:  از ساعت 9 سه شنبه 21 شهریور تا ساعت 18 چهارشنبه 22 شهریور
8-  اختتامیه جشنواره: پنجشنبه 23 شهریور (ساعت 17)

آدرس و شماره تماس دبیرخانه جشنواره:
تهران، خیابان کارگر شمالی، بالاتر از بلوار کشاورز، روبه روی پارک لاله، کوچه شهید صدوقی، پلاک 17
کد پستی: 1418693541                                
تلفن: 66946910  -  66946911 

منبع: وبسایت جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عکس
از نمایشگاه در ستایش زندگی
گزارش تصویری نمایشگاه در ستایش زندگی/ عکاس: سارا ثقفی... دیدن متن »

چهارشنبه چهاردهم تیرماه همزمان با سالگرد درگذشت هنرمند بزرگ عباس کیارستمی اختتامیه نمایشگاه روی دیگر پنجره در گالری دارگون انجام میذیرد.

بیست درصد از فروش آثار نقاشی این نمایشگاه به خیریه اهسا در مسیر حمایت از کوکان آسیب دیده ایدز اهدا میگردد.

این نمایشگاه آثار نقاشی چهل و سه هنرمند نقاش است که با الهام از فیلم آب ث آفریقا ساخته فیلساز بزرگ عباس کیارستمی خلق شده اند.


گالری دارگون:

آدرس شریعتی پایین تر از حسینیه ارشاد خیابان کوشا کوچه بدیعی بن بست بشردوست پلاک چهاردهگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
نیلوفر ثانی ، بامداد و شکوه حدادی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عکس
از نمایشگاه تابستانی
گزارش تصویری نمایشگاه تابستانی راه ابریشم / عکاس: سارا ثقفی... دیدن متن »

لوگوی گالری راه ابریشم توسط عباس کیارستمی طراحی شد وگالری راه ابریشم در سال 80 با نمایشگاهی از عباس کیارستمی آغاز به کار کرد.


هم اکنون در نمایشگاه تابستانی | Summer Exhibition گالری راه ابریشم، مجموعه ای از آثار عکاسان به نمایش گذاشته شده است.
این نمایشگاه شامل عکس های مختلف از مجموعه های مختلف عکاسان به همراه گلچینی از نمایشگاههای یک سال گذشته ی گالری راه ابریشم می باشد .
در این نمایشگاه همچنین عکسهایی از پشت صحنه فیلم "زندگی و دیگر هیچ" ساخته عباس کیارستمی به چشم می خورد.
عباس کیارستمی در تیرماه سال۱۳۹۵برای درمان راهیِ فرانسه شد و سرانجام روز۱۴تیر در یکی از بیمارستان‌های فرانسه درگذشت. پیکر او۲۰تیرماه۱۳۹۵در لواسان به خاک سپرده شد.

گالری راه ابریشم - پارک لاله تا ۳۰ تیرماه ۱۳۹۶ میزبان علاقه مندان می باشد .
گالری شنبه ها تعطیل است.
ساعات بازدید: یکشنبه تا جمعه ۴ تا ۸ عصرگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
بامداد و وحید هوبخت این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عکس
از نمایشگاه دماغ به دماغ
گزارش تصویری نمایشگاه دماغ به دماغ/ عکاس: سارا ثقفی... دیدن متن »

چنانچه در گزاره ی نمایشگاه آمده است ، ازخلال تعدادی مجسمه، بادکنک، آثار صوتی و انتشارات، «دماغ به دماغ» به مفهوم همدمی در تصوف می پردازد. مانند نصرالدین چهره ی داستانیِ ضد مدرنشان این هنرمندان، نگاه به کذشته را پیشنهاد میکنند. نه به قصد بازگشت به فراملی گرایی مدرن، و نه به جهت فعال کردن مجدد ملی گرایی کینه جویانه، بلکه به منظور دقیق تر کردن برداشتی رایج از جهان شهر. اهمیت نجواها ، گویش ها و ضرب المثل هایی که اغلب در نوشته های رسمی از قلم می افتند اما در میان مردم، کمتر محاوره نمیشوند.با وردود به حیاط کارخانه آرگو، نصرالدین ضد مدرن که صوفی خردمند و ساده لوح را به تصویر می کشد و به نوعی به نماد این هنرمندان بدل شده است، به مخاطبان خوش آمد میگوید. با ترکیب نقد و طنزی امضادار، اسلاوها و تاتارها پیوسته به این شخصیت فراملیتی، که ردش همه جا از بالکان تا چین تا صحرای آفریقا پیداست، باز میگردند.
در این مورد به سواری برای بچه ها. نصرالدین که اغلب، برعکس سوار برخر، به تصویر کشیده میشود، به مثابه واسطه ی ما با گذشته تکثیر میشود. رودخانه ای از قرمز، پشت مجسمه جاری است، همزمان نشان از جشن و خشونت دارد.لکتور یک اثر صوتی است با چند باند صدا که مجموعه ای از آثار حماسی ترک زبان کوتادکو بیلینگ( خِرد شُکوه شاهانه) را به طبان اصلی شان، اویغور، همراه با بندهای اضافه شده صدا به زبان های گوناکون عرضه میکند.در اتاق نخست داستان تلفیق گرایی، به طور مشخص در اسلامِ آسیای مرکزی را تعریف میکند. معبد میوه های واقعی و خیالی -شامل توت سفید،هندوانه، به و خیار- مخاطبین را به تعاملی همزمان حسی و فکری با نمایشکاه فرا می خواند. اسلاوها و تاتارها به کشف دیگر عضوهای ممکن دانش، خواه شکم، دل، زبان و یا دماغ مشغول اند.

The Fragrant Concubine ( معشوقه ی عطرآگین) یادآور افسانه ی ژیان فه است. او شاهزاده ای است که از اویغورستان- ناحیه ای غربی ترین قسمتِ چین- دزدیده می شود و به اجبار به همسری کیانلانگ در می آید. ژیان فه تقاضا میکند که برایش خربزه ی اویگور بیاورند تا خاطره ی موطن اش را زنده نگه دارد. او هرگز به بستر امپراتور نمی رود و از پاک دامنی دست نمی کشد و از همین رو توسط ملکه دواگر به قتل می رسد. به پاس مقاومتش چراغ های خربزه ای اویگور را روشن نگاه میدارند. در عمل «هرگز از این میوه دست کشیده نمیشود»

در اتاق مطالعه بستر رودخانه به بازدید کنندگان فرصت میدهد تا با یکی از بارز ترین فعالیت های اسلاوها و تاتار ها آشنا شوند: چاپ و نشر . این هنرمندان تا به امروز بیش از هشت کتاب نوشته اند، ویرایش و یا ترجمه کرده اند. بستر رودخانه به اهمیت سنت شفاهی می پردازد: کتاب ها ، در بخش عمده ی تاریخِ کتاب، بلند و به صورت جمعی خوانده شده اند، نه در تنهایی و برای خود. در تضاد با تعریف سخت گیرانه فضای شخصی که به یک صندلی محدود می شود، بستر رودخانه نشیمن گاه جمعی عرضه می کند.کارخانه آرگو، زیر مجموعه ی بنیاد پژمان و نهادی فرهنگی-غیرانتفاعی است که در مکان یک کارخانه قدیمی در تهران، تاسیس شده است.
نمایشگاه اسلاوها و تاتارها با عنوان«دماغ به دماغ» تا۲۳ تیر ماه ادامه دارد.

ساعات بازدید:
دوشنبه تا چهارشنبه ساعت ۳ تا ۷ شب
پنجشنبه و جمعه ساعت ۱۱ صبح تا ۸ شب
شنبه و یکشنبه تعطیل استگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
ابرشیر این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» گزارش تصویری نمایشگاه در ستایش زندگی در بزرگداشت عباس کیارستمی
... دیدن متن »

کیارستمی ویژگی ای دارد که بیش از هرچیز به امضای تصویری او نزدیک است وآن را میشود به نمای عمومی عالم هستی تعبیر کرد. صدای حرف زدن کاراکترها درپیش زمینه می ماند و تداعی کننده قابهای شبیه لانگ شات کتابهای کمیک به همراه حباب های دیالوگ است.

کیارستمی علاوه بر سینما در کارهای دیگر هنری از جمله شعر، عکاسی، چیدمان، موسیقی، طراحی گرافیک، طراحی و نقاشی نیز فعال بود.

کیارستمی در سال ۱۳۱۹ در تهران به دنیا آمد. در مدرسهٔ جم در قلهک با آیدین آغداشلو همدرس شد. نخستین تجربهٔ هنری او نقاشی بود. او این هنر را تا پایان دوران نوجوانی همچنان ادامه داد تا آنجا که در سن ۱۸ سالگی توانست در یک مسابقهٔ نقاشی برندهٔ جایزه شود. وی اندکی پس از این کامیابی در دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران پذیرفته شد. او در دانشگاه بیشتر به فراگیری نقاشی و طراحی گرافیک پرداخت و در هنگام تحصیل برای تأمین هزینه‌های زندگی به عنوان پلیس راهنمایی رانندگی مشغول به کار شد. کیارستمی از سال ۱۳۴۰ یعنی در دهه ۱۹۶۰ به عنوان نقاش تبلیغاتی در آتلیه ۷ و یکی دو مؤسسهٔ دیگر به کار طراحی جلد کتاب، پوستر و آگهی‌های بازرگانی پرداخت، و بعدها به «تبلی فیلم» رفت. از سال ۱۳۴۶ در سازمان تبلیغاتی نگاره به طراحی و ساختن تیتراژ فیلم پرداخت که نخستین آنها تیتراژ فیلم وسوسهٔ شیطان ساختهٔ محمد زرین دست بود. طراحی پوستر و ساخت تیتراژ فیلم‌های قیصر و رضا موتوری ساختهٔ مسعود کیمیایی را او انجام داد. مدتی بعد به دعوت فیروز شیروانلو، که مسئولیت «امور سینمایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را داشت به کانون رفت و در سال ۱۳۴۹ فیلم کوتاه نان و کوچه را ساخت. در سال ۱۳۵۱ فیلم زنگ تفریح را ساخت و با ساخت فیلم مسافر در سال ۱۳۵۳ مطرح شد. او در سینمای بعد از انقلاب پایه‌گذار سینمایی شد که تا به حال فیلمسازان زیادی پیرو این نوع سینما، فیلم ساخته و مطرح شده‌اند. عباس کیارستمی با فیلم طعم گیلاس در سال ۱۹۹۷ جایزه نخل طلای جشنواره فیلم کن را هم از آن خود کرده‌است.

کیارستمی از ۱۹۶۲ تا ۱۹۶۶ روی هم رفته ۱۵۰ آگهی بازرگانی برای تلویزیون ایران ساخت. او تا پایان دههٔ ۱۹۶۰ آگهی آغاز فیلم‌هایی همچون قیصر ساختهٔ مسعود کیمیایی و طرح کتاب‌های کودکان را انجام داد.

تیتراژ و طراحی پوستر
به همین سادگی و یک حبه قند دو فیلم ساخته رضا میرکریمی بود که تیتراژ آن به خط عباس کیارستمی نوشته و پوستر آن را نیز او طراحی کرده بود. طراحی پوستر و ساخت تیتراژ فیلم‌های قیصر و رضا موتوری هر دو ساختهٔ مسعود کیمیایی نیز از دیگر اثرهای کیارستمی در طراحی بود.
عکاسی
نمایشگاه‌های عکس کیارستمی در ایتالیا، انگلیس، ژاپن، چین و موزه هنرهای معاصر تهران برپا شده است. در حراجی کریستی دبی به تاریخ ۱ مه ۲۰۰۸ میلادی، عکسی از کلکسیون عکس‌های عباس کیارستمی به قیمت حدود ۱۳۰ هزار دلار فروخته شد در ادامه این کار نمایشگاه دیگری از آثار کیارستمی در موزه هنر شهر امپراتوری، در قلب پکن برگزار شد. همچنین او دو نمایشگاه عکس در گالری گلستان برگزار کرد. همچنین کیارستمی پوستر اصلی یازدهمین جشن بزرگ سینمای ایران را طراحی کرد. کیارستمی در این پوستر، با استفاده از نماد دو درخت در امتداد عدد یازده و المان‌های سینمایی در پس‌زمینه سفید، به نوعی طراوت، رشد و بالندگی سینمای ایران را مورد توجه قرار داده بود.

موسیقی
کیارستمی رهبری دو گروه اپرا را نیز در شهرهای پاریس و لندن به عهده داشت. او سابقه اجرای موفقیت آمیز <اپرا زن‌ها همگی همان جورند> در جشنواره هنری فرانسه را در کارنامه خود دارد. همچنین عباس کیارستمی طراحی دکور صحنه، طراحی پوستر، بروشور و بلیت‌های کنسرت‌های مشکاتیان را انجام داده است.

او در تیرماه سال ۱۳۹۵ برای درمان راهیِ فرانسه شد و سرانجام روز ۱۴ تیر در یکی از بیمارستان‌های فرانسه درگذشت. پیکر او ۲۰ تیرماه ۱۳۹۵ در لواسان به خاک سپرده شد.خانه ی هنرمندان ایران از اول تیرماه میزبان آثار گرافیک عباس کیارستمی تحت عنوان «در ستایش زندگی»می باشد. نمایش آثار گرافیک عباس کیارستمی تا چهارشنبه 14 تیرماه در خانه هنرمندان ایران ادامه دارد.


در این نمایشگاه، ۴۳ اثر شامل پوستر، روی جلد کتاب و CD، نشانه و نشانه‌نوشته، طراحی تیتراژ و عکس به‌نمایش گذاشته می‌شود که بخش کوچکی از آثار طراحی گرافیک او هستند.
رونمایی از کتاب «در ستایش زندگی عباس کیارستمی»، دستاورد دیگر این مراسم، حاصل گفت‌وگوی امیر اثباتی و محمودرضا بهمن‌پور با عباس کیارستمی در مدرسه ویژه در ۳۱ خرداد ۱۳۹۲ است که همراه آثار گرافیک او، به کوشش امرالله فرهادی در ۱۳۲ صفحه گردآوری شده و توسط انتشارات ویژه‌نگار و با همکاری انتشارات نظر منتشر می‌شود.به گزارش روابط عمومی خانه هنرمندان ایران مراسم نکوداشت عباس کیارستمی دوشنبه ۱۲ تیر ساعت ۱۷:۳۰ در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.
در این مراسم بهمن فرمان‌آرا، ابراهیم فروزش، محمدرضا اصلانی، رضا کیانیان، حبیب رضایی، جابر قاسمعلی و.. درباره آثار هنری و شخصیت عباس کیارستمی سخنرانی خواهند کرد.در این مراسم همچنین مستند ۱۶ دقیقه‌ای «مرا به خانه ببر» اثر عباس کیارستمی برای نخستین بار به نمایش درخواهد آمد، پس از آن نیز یک اپیزود از مجموعه‌ی ۲۴ فریم برای حاضران نمایش داده می‌شود.نمایش چندین کلیپ از عباس کیارستمی و آثارش و همچنین صحبت‌های مشاهیر جهان درباره عباس کیارستمی از دیگر بخش‌های این مراسم است.
علاقه مندان برای حضور در این مراسم می‌توانند دوشنبه ۱۲ تیر از ساعت ۱۷:۳۰ به سالن شهناز خانه هنرمندان ایران مراجعه فرمایند.شکوه حدادی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
"دیالوگ های رنگی"

آثار هنرمند گرامی خانم فرزانه قریشی جدای آنکه طرح هایی بر بوم و آمیختگی رنگ باشند ، سرشار از حرفند ... کلماتی که میتوان بی آنکه نوشته شوند خوانده شوند و شعرهایی که گاه طراوت زنانگی را می افشاند وگاه رنج و افسردگی را
چهره های او همگی مسیری برای گفتگو با مخاطبش می یابد ... آنقدر که گویا کارکتر ِزنده ای روبروست و طرح ها و نقش ها آواهای تصویری برای پیوند ِوهمخوانی بیشتر
باید ایستاد و آنهارا تک به تک خواند و احساس کرد
هویت بخشی چهره ها در تابلوها با ذهنیت ِخاص هنرمند مسیری را می سازد تا چشم در فهم حضور جنسیت ،فراتر ازآن بیندیشد، زن بودگی گاه سرچشمه ی زایش و سبزی ست ،گاه در انجماد سردی ،گاه خسته است از اندوه گاه عصیانگر به دامن ِهستی
گاه عاشقانه قد راست میکند ، گاه ملول از زخمی ست که دارد و رنج میکشد..و دراین میان دست انتزاع را ... دیدن ادامه » تا فراسو ها میگیرد و میرود
تابلوها اغلب دوصورت درمواجهه دارند،پرسوناهایی با حضور مبرم و پیوندی عمیق درونی و بیرونی...
رنگ ها بستر ِاحساس ِهر کارکتری ست که به نقش درآمده وضرب قلم ،ریتم ِحس جاری در آن
نقاشی های خانم قریشی ، تصویر ملموسی از احساس ِمشترک زن بودن ست ... و شاعرانگی هایی که میخواهد پیش از آنکه فروخورده شوند، جرأت فریاد داشته باشد..

نیلوفرثانی
9 تیر96
بسیار خوشحالم از حضور موثر تو دوست ارجمندم که تجربه های خوبت را در مواجه با آثار تجسمی و هنری به اشتراک می گذاری.
نوشته هایت در این زمینه به دیدن و تعمق بیشتر دعوت می کند درود بر نیلوفر بزرگوار
۱۱ تیر
دوست خوبم ابرشیر عزیز ممنونم که همیشه با لطف و توحهت مطالب منو میخوانی و پیگیر هستی ... نمایشگاه فوق از ابعادی قابل توجه ست و امیدوارم فرصت دیدتشو داشته باشی تا بیشتر درموردش گپ بزنیم
۱۲ تیر
درود و سپاس بیکران گروه هنرهای تجسمی تیوال ... ممنون از شما که این بخش قابل توجه ِهنری را فعال تر از گذشته پیش میبرید و نگاه ِوزین تیوال را با رخدادهای هنری روز ، به مخاطبان و طرفداران عرضه میدارید و بستری می سازید برای اشتراک نظرات و تجربه های کاربران ... دیدن ادامه » ... خسته نباشید و دست مریزاد
۱۲ تیر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» مصاحبه اختصاصی تیوال با خانم آزاده بهکیش به بهانه ی نمایشگاه پروژه متروکه ها
... دیدن متن »

به گزارش هنرهای تجسمی تیوال، در مرکز تهران و در خانه ای متروکه در خیابان فلسطین نمایشگاهی با عنوان پروژه متروکه ها از تاریخ جمعه ۲۶ خرداد ماه  در معرض دید عموم قرار گرفته است.  این نمایشگاه که  شامل عکسهایی است از خانه های متروکه ی سطح شهر، حاصل یک سال و نیم جستجو در زمینه خانه های متروک ِ تهران است


عکسهای این مجموعه بر خلاف آنچه در گالری ها با آنها مواجه هستیم بر دیوار نصب نشده و بر روی میزهایی در فضای یک خانه ی متروکه قرار گرفته اند.
با خانم آزاده بهکیش هنرمند و عکاس مجموعه ی پروژه  متروکه ها گفتگویی داشتیم که بخش هایی از این گفتگو به نقل از ایشان ذکر می گردد.
در خصوص تعداد کارهای حاضر در نمایشگاه خانم بهکیش چنین توضیح می دهند:
۳۸ عکس چاپ شده با ابعاد ۱۶ در ۲۱ در این نمایشگاه ارئه شده است.  عکسها روی میزهایی با طول ۴ متر چیده شده اند و میتوان گفت ۱۲ متر فضای نمایشگاهی را تشکیل میدهند. تمرکز اصلی عکسهای چاپ شده بیشتر فضای داخلی خانه ها می باشد.علاوه بر عکس های چاپ شده مجموعه،  حدود ۱۲۰ عکس  با گزینش متفاوت هم به صورت اسلاید به نمایش در می آید.خانم بهکیش در خصوص ایده ی شکل گیریِ این پروژه و مسیر اجرایی طی شده تا کنون چنین بیان می کنند:
با این که عکاس هستم اما معماری همیشه برای من جذابیت داشته است. پروژه در اثر یک کنجکاوی شکل گرفت و کم کم به وسواس و وسوسه ای دائمی تبدیل شد.
اولین عکس، عکسی بود در کرج از یک کارخانه قارچ متروکه که هیچگاه به منصه ظهور نرسیدو حالا در بیابانی رها شده است. این عکس اولین جرقه ی شکل گیری پروژه را روشن کرد.

آزاده بهکیش در ادامه چنین اضافه می کند:
بهمن دو سال پیش از شغلی که داشتم خارج شدم و فرصتی دست داد تا در سطح شهر راه بروم . شروع به راه رفتن در شهر کردم. از خیابان سمیه به سمت حافظ و بعد خیابان انقلاب و مسیرهای مشابه را ساعتها پیاده راه میرفتم و کم کم متوجه شدم چقدرخانه ی متروکه در شهر وجود دارد.
خانه هایی که شیشه شکسته ای دارند یا قفل نمیه بازی به در. پنجره های چوبی که با اندک فشاری باز میشود و راهی باز میگذارد تا به درون آنها سرک بشی. در خیلی از خانه ها اسباب و نشانه هایی از ساکنینِ قبلی خانه  باقی مانده است، انگار اتفاقی افتاده است واین آدم ها ناگهان از این خانه ها رفته اند. کم کم شروع به گشتن کردم . ابتدا هر روزی که امکان بیرون رفتن از منزل بود و بعد از مدتی به صورت  برنامه ریزی شده و سه روز در هفته سطح شهر را به دنبال خانه های متروکه زیر پا گذاشتم . خانه هایی که امکان داشت داخل میشدم و آنهایی  که امکانش نبود از پنجره های شکسته سرکی میکشیدم و عکس میگرفتم . به صورت مداوم و برنامه ریزی شده یک سال و نیم پروژه را به پیش بردم.
 


 
خانم بهکیش در خصوص سختی کار و یا درخواست مجوز چنین توضیح دادند:
در یک مورد برای وارد شدن و بازدید از فضای متروکه با مشکل مجوز مواجه شدم. فضای خیلی بزرگی بود که داستانی راجع به آن در صدا ها پخش میشود . این فضا مربوط به بیمارستانی بود و راه طولانی و پر پیچ و خمی را پیش روی من گذاشتند تا مجوز ورود به خانه را داشته باشم که نهایتا از عکاسی از آن فضا منصرف شدم.
مورد دیگری بود که برای ورو به خانه ای بالغ بر چهار بار به آن خانه سر زدم و نهایتا  سرایه دارمهربانی که کلید داشت با محبتش در را باز کرد و من را به داخل خانه راه  داد.

در خصوص خطرات احتمالی حضور در این فضاهای متروکه آزاده بهکیش چنین بیان داشت:
گاهی خطراتی احساس میکردم اما از جایی به این نتیجه رسیدم که آدم ها قابل اعتماد تر و انعطاف پذیرتر تر  از آنچه میپنداشتم هستند.
جاهایی که خیابان خواب ها حضورداشتند متاسفانه با توجه به نوع نگاهی که به خودشان داشتند و همچنین نوع نگاهشان به من و مردم شهر، بیشتر آنها ازمن میترسیدند تا من از آنها.


خانم بهکیش در خصوص تعداد مناطق کار شده در پروژه متروکه ها اظهار داشتند:
چنانچه در بیانیه نمایشگاه آمده است مناطق
 ۶ ،۷، ۱۱ و ۱۲ تهران در این پروژه مورد پوشش قرار گرفته اند . اما نمیتوان اذعان داشت که همه ی این مناطق به صورت موردی بررسی شده اند. زیرا مناطق وسیعی هستند و خانه های متروک بسیار بیشتر از تصور ماست
ما از بیرون نگاهی سانتیمانتالیسم به معماری قدیم تهران داریم. خانه های آجری قدیمی را میبینیم و زیباییش را تحسین میکنیم.  اما آنچه نمیبینیم این است که چه آدم هایی زمانی در این خانه ها بوده اند که دیگر نیستند. چه اتفاقی برای این خانه ها افتاده است  و از این پس برای آنها چه روی خواهد داد ؟ از تبدیل شدن این متروکه ها به گالری و کافه یا تخریب آنها به عنوان تنها گرینه های پیش رو .

تماشای عکسهایی از خانه های متروکه در فضای یکی از همین خانه های متروکه سبب میشود مخاطب خود را در آن خانه ها احساس کرده و صمیمت بیشتری با سوژه های عکس برقرار کند .
در خصوص خانه ی محل نمایشگاه آزاده بهکیش چنین می افزاید:
این خانه یک جاکلیدی داشت که داخل آن را با پلاستیک پر کرده بودند . پلاستیک را برداشتم و به داخل خانه نگاه انداختم . آقایی مرا دیدند و به داخل راه دادند و داستان خانه را تعریف کردند. مدت ها انبار لباس بود، قبل از آن تولیدی مانتو ، قبل از آن کلاس رقص و قبل تر برای چندسال خانمی آن را اجاره داده بود و چندین خانواده در آن زندگی می کردند. طبق توافقی با صاحب فعلی این ملک، این مکان برای نمایش عکسها در نظر گرفته شد.


از خانم به کیش در مورد  تصمیم و برنامه شان برای برای ادامه ی این پروژه سوال شد. چنین پاسخ دادند:
در این چند روز ارائه نمایشگاه متوجه شدم افراد بسیاری علاقه مند به این کار هستند و بسیاری هم این کار را به صورت غیر متمرکز انجام داده اند. فراخوانی برای پیشبرد این پروژه تهیه شده است.
این یک پروژه در دست اجرا
(work in progress)  است. ایده ی من ایده ی مشخصی است و نگاه مشخصی به پروژه دارم، اما دیگرانی که وارد پروژه میشوند میتوانند نگاه متفاوتی به پروژه داشته باشند. خواه از منظر تاریخی و زیبایی شناسی یا نگاه معمارانه. پروژه زنده است و میتواند در ادامه نتایج متفاوتی را رقم بزند.

دوستانی که مایل به همکاری در پروژه ی عکاسی از خانه های متروکه هستند میتوانند عکسهایی با این مضمون را با زدن هشتگ های #ایران_متروکه  
   #Iranabandonedو از همه مهمتر با تگ صفحه ی اینستاگرام @iranabandoned ( متروکه های ایران) در صفحه ی اینستاگرام خود منتشر کنند.


 نمایشگاه عکس پروژه ی متروکه ها از ٢٦ خرداد افتتاح شده است. این عکسها که حاصل یک سال و نیم جستجوی آزاده بهکیش در خانه های متروک تهران است تا تاریخ پنجشنبه اول تیرماه در خانه ای متروک در خیابان فلسطین جنوبی، کوچه ماه، پلاک ٣٨ به نمایش در می آید.


تهیه و تنظیم: مینا زراعتکار

محمد جواد عبدی و بامداد این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» گزارش تصویری از نمایشگاه " نخ ناکوک"
... دیدن متن »

"نخ های ناکوک"  زهرا ایمانی هم از یک سو مخاطب را به سمتِ درک رابطه ای غریب میان آگاهی زنانه و طغیان علیه سامان سلطه میکشاند و هم از دیگر سو شکاف عمیق و بحرانی در منطق باز نمایی نقاشی و هنرهای تصویری را فراخ تر میکند. درست مثل خیاط ماهری که بدون قیچی و تیغ و هر ابزاری، تنها از گوشه شکاف کوچکی، تارو پود پارچه را فقط با دست خود پاره می کند.
مردان آثار او گرفتار عریانی اند. از پسر بچه ای پارچه دامنی را پس می زند که ساق های پارچه ای را تماشا کند تا مردانی که چشمان پارچه ای شان را با پارچه پوشانیده اند تا زنان پارچه ای غایب از نظر باشند.آثار او عمدتا به شکلی هوشمندانه حاوی دو لایه تصویری اند که یکی کلیت اثر و دیگری نقاشی یا تابلویی آویخته در درون پارچه- نقاشی است.

چنین تمهیدی یادآور سنتی در تاریخ هنرهای تصویری است که مصداق های متعددی از ان می توان در آثار نقاشانی نظیر ورمر جستجو کرد که همیشه روی دیوار ِ نقاشی اش، یک نقاشی قاب شده می توان دید. اگر چه نقاش در واقعیت دوبار نقاشی کشیده است، اما منطق بازنمایی واقع گرایانه اش چنین القا می کند که آن دیگری همیشه روی دیوار بوده است.

اما در آثارِ ایمانی، کوک ها و رج ها و برش ها کلیت بازنمایی را به سخره می گیرند. مثلا آنجایی که تابلویی در پس زمینه، خود از چروک پارچه دیوار چین خورده است.یکی دیگر از کارهایش جدی ترین تجربه ی بازنمایی و یا این همانی ِ پارچه و انسان در قالب بازی کودکانه ای در عصرهای گرم تابستان را به یاد می آورد که چاره ساز فرار کردن از خواب اجباری، ساختن و باقی گذاشتن اندامواره ای انسانی از بالشت و لحاف و متکا در رختخواب است.سیمای کلی این آثار حاوی یک ویژگی تعیین کننده مفهومی است و آن به سخره گرفتن نظام مسلط مرد سالانه ارزیابی هنری است . در تمام آثار او گونه از از حصر و حبس در فضایی داخلی که میتوناد عمدتا "خانه" تلقی شود به چشم آید.

مکان های دیگر هم دست کمی از خانه ندارند . مثلا در اثری که با پس زمینه سبز است، زنان به سیمای عروسانند و تعریف جنسیتی، همچنان به قوت خود باقی است و تعریف جنسیتی همچنان به قوت خود باقی است . بدین ترتیب ایمانی، با جسارتی تحرین برانگیز، تجربه ی آفرینش خود را در معرض همانندی با گونه ای از کاردستی انجام میدهد که همیشه در خانه و به دست زنان انجام می شود.بدین سیاق او مخاطب خود را به بازنگری شالوده شکنانه ای در خصوص چیستی ِ هنر و نسبت آن با کار دست و کار زنان در خانه فرا می خواند، چه بسا همین شکاف های حاصل از این کوک زدن های رخنه گر، تار و پود صلب مسط را متزلزل سازد. به سان تنها، فقط یک نتِ ناکوک که سمفونی پرشکوهی را با صوت ناموزون خود رسوا می کند.

نمایش آثار زهرا ایمانی تا سه شنبه 30 خرداد در گالری اُ ادامه دارد. 


تکه دوزی ، 
درباره ی آثار زهرا ایمانی در نمایشگاه "نخ ناکوک"  ۱۲ تا ۳۰ خرداد ۱۳۹۶
همایون عسکری سی ریزی

نیلوفر ثانی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
میناکاری اصفهان

میناکاری هنر تزیین فلزات با مواد رنگین مات یا شفاف با مدد گرفتن از آتش است. این هنر شامل فعل و انفعالات پیچیده شیمیایی است و یک هنر آزمایشگاهی محسوب می شود و در حقیقت اشیایی را شامل می شود که از ترکیب اکسید فلزات با برخی نمک ها در اثر حرارت تزیین یافته است. میناکاری می تواند بر روی سفال و شیشه نیز انجام شود. در مغازه های صنایع دستی اصفهان و حتی دیگر شهرها ظروف و اشیاء نیلگون رنگی، دیده می شود که یکی از پر طرفدار ترین صنایع دستی اصفهان است. در مورد زمان پیدایش این هنر زیبا اطلاعات دقیقی در دست نیست و تنها، نمونه های محدودی از دوران صفوی باقیمانده است و بعد از آن در دروان قاجار نمونه های اندکی همچون سرقلیان و کوزه قلیان و .. که میناکاری بوده، به چشم میخورد. پس از آن، دوران پهلوی شروع خوبی برای این هنر بود، که استاد «شکرالله صنیع زاده» ... دیدن ادامه » آن را توسعه داد.

قلم میناکاری را می توان با ذوب کردن انتهای لوله خودکار و فروبردن سوزن در آن تهیه کرد . برای درست کردن رنگ طرح ها نیز می توان از رنگ آبی لاجوردی با مخلوط صمغ استفاده نمود . با قلم ظریف نقش خود را بر روی ظرف بکشید و دقت کنید رنگ سفید زمینه مشخص باشد . اطراف طرح میناکاری خود را با گل و برگ پر کنید .

عناصر اصلی هنر میناکاری، فلز و آتش است و بعد از آن رنگ هایی ک به آن جلوه می دهد. روی طلا و نقره می توان میناکاری انجام داد ولی مس فلز اصلی انجام این کار است. زیباترین اشیای میناکاری که نظرها را جلب می کند ظروف تزئینی، گلدان، زیور آلات، جعبه لوازم آرایش، تابلو و … است. گاهی ترکیب این هنر زیبا را در کنار دیگر آثار هنری میتوان دید.

http://www.eneshat.com/souvenirs-crafts/iranian-handicrafts/esfahan-2
بامداد این را دوست دارد
سلام دوستان لطفا بیاین تو این لینک بالا و نظرتون رو تو سایت درباره صنایع دستی اصفهان بنویسین و به این پست رای بدین
مممممنونم
۲۳ خرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» درگذشت علی اکبر تجویدی
... دیدن متن »

علی اکبر تجویدی، نقاش، مترجم، پژوهشگر تاریخ هنر ایران و باستان‌شناسی روز بیستم خردادماه در پاریس درگذشت.

«شاگردپروری کردی و من را شرمنده خودت! تا جایی که وادارم کردی تا این سن و سال هم‌چنان کار کنم.»

به گزارش ایسنا، این‌ها سخنان محمود فرشچیان - نقاش و نگارگر - درباره‌ی علی‌اکبر تجویدی است.حسین حلیمی - استاد دانشگاه و از دوستان تجویدی - نیز درباره او گفته بود: پیش از انقلاب منابع زیادی درباره هنر ایران وجود نداشت. اولین‌بار سال ۴۵، زمانی که دبیر دوسالانه‌های نقاشی را برعهده داشت با شخصیت و آثار او آشنا شدم. همان سال تجویدی کتاب «نگاهی به هنر ایران» را چاپ کرد. بعد از انقلاب به خاطر نیاز شدید جامعه هنری، این کتاب را به یک مدیر انتشاراتی معرفی کردم و حالا شاهدم این کتاب به عنوان یک نمونه بی‌نظیر در نسخه‌های متعدد منتشر می‌شود. علی‌اکبر تجویدی با وجود آنکه بیشتر به هنرهای سنتی می‌پرداخت، اما هیچ‌گاه  نسبت به فعالیت‌های هنری معاصر منفعل نبود و با ذهن باز پذیرای مسائل می‌شد.

علی اکبر تجویدی در گفت‌وگویی که سال‌ها قبل با ایسنا انجام داده بود، بیان کرده بود: هر کسی هر کجا که هر کاری انجام داد و مورد نظر موزه داران قرار گرفت، به آن هنر معاصر اطلاق می‌گردد و مردم نیز از ترس متهم شدن به بی‌سوادی به هنرهای بی‌پایه و مرتجع معاصر اعتراض نمی‌کنند. هنرهای معاصر امروزه از هرگونه ضابطه‌مندی به دور هستند که از این لحاظ نیز با هنر مدرن هنرهای مفهومی و هنرهای می‌نی‌مال متفاوت است؛ چرا که در هر دسته‌ی اخیر به نوعی ضوابطی دیده می‌شود و به همین خاطر تاکنون هیچ هنرشناسی نتوانسته این هنر (هنر معاصر) را تعریف کند و به همین لحاظ است که دچار سرگردانی شده است.

او ادامه داده بود: هنر معاصر (Contemporary Art) خصوصا در خارج از کشور به نوعی ظهور و بلوغ دست یافته است و حاصل بروز احساسات خاص عده‌ای است که شاید اصلا هنرمند هم نباشد. امروز دنیا به دنبال یک نمونه خاص است؛ به نوعی که بتواند در آن قالب هنر را تعریف کرده و حدود آن را مشخص کنند. سواد و آگاهی هنرشناسان علاوه‌بر ضوابط نقوش و رسالتی که بر عهده آثار هنری است، باعث می‌شود که هنر تعریف شود.

سفارت ایران در فرانسه ضمن تایید خبر درگذشت تجویدی، متنی را در اختیار ایسنا قرار داده است؛ تجویدی، متولد ۱۳۰۵، فرزند هادی خان تجویدی، از شاگردان کمال‌الملک و از هنرآموختگان مدرسه صنایع مستظرفه، یکی از مهم‌ترین هنرمندان و پژوهشگران خاندان هنرپرورتجویدی به شمار می‌آید. او فرزند هادی خان تجویدی و برادر  علی و محمد تجویدی بود.

او یکی از آغازگران جدی پژوهش‌های کیفی در تاریخ نقاشی ایرانی است؛ به طوری که نتیجه پژوهش‌ها و تأملات چندین ساله وی، سال ۱۳۵۲ در کتابی با عنوان «نقاشی ایرانی از کهن‌ترین روزگار تا دوران صفوی» منتشر شد.

این کتاب، نخستین کتاب تخصصی درباره نقاشی ایرانی است که سیر تاریخی دارد و از نقاشی غارهای لرستان آغاز شده و ادوار متعدد را همراه با نمونه‌های تصویری با کیفیت شایسته نشان می‌دهد و انجام پژوهش را به عهد صفوی می‌رساند.

همکاری در انتشار کتاب «پنجمین کنگره جهانی باستان شناسی و هنر ایران» در سال ۱۳۴۷ نیز از دیگر آثار این هنرپژوه است.

بیشترین مقالات علی‌اکبر تجویدی در حوزه¬های تاریخ هنر، هنرهای سنتی، معماری و باستان‌شناسی در دو دهه ۱۳۴۰ و ۱۳۵۰ در مجله «هنر و مردم» انتشار یافته است. دبیری دومین بی‌ینال تهران در سال ۱۳۳۹، و نیز معرفی هنرمندان ایرانی به نمایشگاه‌های بین‌المللی هنر پاریس توسط تجویدی در دهه ۱۳۵۰، از جمله فعالیت‌های دیگر وی است.

 همچنین تجویدی به جهت تسلط بر زبان فرانسه، در ترجمه و انتشار چند کتاب نقش مهم و تأثیرگذاری داشته است. از جمله انتشار دو کتاب «هنر مدرن ایران» (L’ArtModerneen Iran) در سال ۱۳۴۶/۱۹۶۷ و «برگزیده اشعار حافظ» (L’amour, L’amant, L’aime) در سال ۱۳۶۸/۱۹۸۹.

او پس از انقلاب نیز مصدر خدمات فرهنگی بسیاری بوده است؛ از جمله تدریس در مقطع کارشناسی ارشد هنربه دعوت دانشگاه هنر تهران بین سال‌های ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۵. واپسین سال‌های عمر علی‌اکبر تجویدی در بیماری و خانه‌نشینی در شهر پاریس سپری شد.

دیدار استاد با خوشنویسان ایرانی در آذر ۱۳۹۳ در پاریس و نیز همکاری‌هایی در اوایل دهه ۱۳۹۰ با خانه فرهنگ ایران در پاریس را می‌توان آخرین حضور وی در محافل عمومی دانست.

استاد تجویدی در دهه‌های شصت وهفتاد سالها با بخش فرهنگی سفارت درپاریس متواضعانه همکاری می‌کرد و در مقطع معروف به جنگ سفارتخانه‌ها که روابط دو کشور دچار تنش بود ماه‌ها در داخل سفارت در پاریس در کنار دیگر همکارانی که به ناچار در سفارت بودند و اجازه خروج نداشتند به آنها روحیه می‌داد وبه لحاظ معنوی آنها را آرامش می بخشید.

پیکر استاد علی‌اکبر تجویدی بنا بر وصیت ایشان برای دفن در بهشت زهرا بزودی به ایران منتقل و با همکاری وزارت فرهنگ وإرشاد اسلامی در قطعه هنرمندان آرامش ابدی خواهد یافت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» پنجمین دوره نمایشگاه مهمانی هنر
... دیدن متن »

پنجمین دوره نمایشگاه مهمانی هنر با موضوع تصویرسازی داستان‌های کهن ایرانی و دینی در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.
به گزارش روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، پنجمین دوره نمایشگاه مهمانی هنر با موضوع تصویرسازی داستان‌های کهن ایرانی و دینی با مشارکت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، انتشارات نظر و انتشارات منادی تربیت جمعه ۱۹ خرداد ساعت ۱۷ در خانه هنرمندان ایران افتتاح می‌شود.

در این نمایشگاه آثار تصویرگران ایرانی از سال ۱۳۴۷ تاکنون به معرض نمایش در خواهد آمد.
در این نمایشگاه بیش از 170 اثر از هنرمندان تصویرگر از جمله نیکزاد نجومی، فرشید مثقالی، بهرام خائف، مرتضی اسماعیلی سهی، آلن بایاش، نیره تقوی، بهمن دادخواه، علی اکبر صادقی، نورالدین زرین کلک، بهزاد غریب پور، اکبر نیکان پور، سیروس راد، منوچهر دهقان، پرویز کلانتری، محمدعلی کشاورز، راشین خیریه، ابوالفضل همتی آهویی، محمدعلی بنی اسدی، فیروزه گل محمدی، غلامعلی مکتبی، محمد حسین صلواتیان، مهنوش مشیری، فرشید شفیعی، رضا لواسانی، لیلی درخشانی، کریم نصر، مهکامه شعبانی، فاطمه کاوندی، لیدا طاهری، سحر حقگو، ملیکا سعیدا، سعید رزاقی، اسماعیل چشرخ، سیمین شهروان، پیمان رحیمی زاده، سید حسام الدین طباطبایی، تهمینه خواجوی، سحر خراسانی، هدی حدادی، علی بوذری، کیوان عسگری، مانلی منوچهری، عطیه مرکزی، کمال طباطبایی، پژمان رحیمی زاده، ماهنی تذهیبی، آتنا شمس اسفندآبادی، آزاده قلی زاده، الهه جوانمرد، امیر مفتون، پرناز کریمی، حسن نوزادیان، حمیده محبی، حنانه ملک پور، زهرا محمد نژاد، سلمان رییس عبدالهی، سلیمه باباخان، سمائه شریفی، صدیقه شاهرودی، علی اصغر ابراهیمی نیکو، غزاله بیگدلو، فرانک ثمری، مجید ذاکری، محسن میرزایی، مرضیه صادقی،  مرضیه قوام زاده، مریم جهانی بندری، مریم نیکخواه ابیانه، مهشید راقمی، نجوا عرفانی، مونا ترابی سرشت، سعید خضایی، نرگس محمدی، نگین حسین زاده، ثنا حبیبی راد و.. به  نمایش درمی‌آید. 

پنجمین دوره نمایشگاه مهمانی هنر جمعه ۱۹ خرداد ساعت ۱۷ در خانه هنرمندان ایران افتتاح می‌شود و تا ۲۹ خرداد ادامه خواهد داشت. 


منبع: خانه هنرمندان ایران

 

         

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» فراخوان رقابت طراحی پوستر و ویدئو تبلیغاتی جشنواره تئاتر
... دیدن متن »

فراخوان رقابت طراحی پوستر و ویدئو تبلیغاتی جشنواره تئاتر

رقابت طراحی پوستر تئاتر و ویدئو تبلیغاتی در جشنوار تئاتر بین المللی روسیه برگزار میشود و آثار برگزیده به نمایش در خواهند آمد.

به گزارش گالری آنلاین، جشنواره تئاتر بین المللی Vampilov رقابت طراحی پوستر تئاتر را با هدف تقویت روابط فرهنگی بین المللی و ایجاد فرصت دیده شدن در این رویداد بزرگ برای تمام هنرمندان جهان، برگزار میکند.
دو گروه در این رویداد در نظر گرفته شده است یکی "پوسترعای کلاسیک" و دیگری "ویدئو های تبلیغاتی".
هیئت ژوری ۷۰ پوستر و ۲۰ ویدئو را انتخاب خواهند کرد که در طول ۲۰ روز  برگزاری جشنواره به نمایش گذاشته خواهند شد و پس از پایان نمایش سه اثر در هر گروه به عنوان آثار برگزیده اعلام میشودند.
این جشنواره از ۱۷ الی ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۷ در روسیه برگزار خواهد شد.
شرکت در این رویداد هیچ هزینه ای ندارد.
مهلت ارسال آثار: ۱ آگوست ۲۰۱۷
جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت فراخوان  مراجعه نمایید.


منبع:  سایت گالری آنلاین

امین حسینی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در نمایشگاه پوسترهای اورجینال سینمای جهان در گالری «آس» تهران مطرح ‌شد؛
» رامتین شهبازی: نمایشگاه پوسترهای اورجینال سینمای جهان می‌تواند خوانش متنی خوبی باشد
... دیدن متن »

منصور جهانی ـ «رامتین شهبازی» منتقد سینما در مورد نمایشگاه پوسترهای اورجینال سینمای کلاسیک جهان در گالری «آس» تهران گفت: نمایشگاه پوسترهای اورجینال سینمای کلاسیک جهان در گالری «آس» می‌تواند خوانش متنی خوبی باشد؛ در حقیقت در اینجا متن قابل بررسی و قابل خواندنی وجود دارد.
«رامتین شهبازی» منتقد سینما و مدرس دانشگاه در مورد نمایشگاه پوسترهای اورجینال سینمای کلاسیک جهان در گالری «آس» تهران گفت: کارکرد نمایشگاه پوسترهای اورجینال سینمای کلاسیک جهان و همچنین اکران این آثار سینمایی در گالری «آس» تبدیل شدن آن به متن است که رمزگانهایی برای مطالعه دارد و در واقع رمزگذاری شده است. پوستر و هر چیزی از جمله؛ فیلمنامه، عکس، پوستر، تیزر و ... که جزو اقلام تبلیغی یک فیلم محسوب می‌شوند؛ در حوزه مطالعات متنی و در حوزه مطالعات بین متنی قرار می‌گیرند و از آن به عنوان پادکست و یا پیرامتن یاد می‌کنند. 
پیرامتن‌ها آستانه ورود ما به متون هستند
وی همچنین گفت: در حقیقت پیرامتن‌ها آستانه ورود ما به متون هستند؛ ما نیاز به آستانه‌هایی داریم که به واسطه آن آستانه‌ها وارد متون اصلی بشویم و پوسترهای یک فیلم ، تیتراژ و نام یک فیلم می‌تواند این نقش را بازی بکند. هر عنصری که بخواهید از آن برای معرفی یک فیلم استفاده کنید و اثر را برای شما معرفی کند؛ پیرامتن حساب می‌شود، پیرامتن حتی آستانه ما به آیین‌هاست. ما اگر مطالعات متنی انجام می‌دهیم در حقیقت این پیرامتن‌ها را بر اساس آیین‌ها می‌شناسیم؛ برای نمونه در سنت مذهبی ما آیین‌های تشرف و مباحث دیگری داریم.      
در نمایشگاه گالری «آس» متن قابل بررسی و قابل خواندنی وجود دارد
این مدرس دانشگاه در ادامه افزود: نمایشگاه پوسترهای اورجینال سینمای کلاسیک جهان در گالری «آس» می‌تواند خوانش متنی خوبی باشد؛ مثل اگر دوستان من در حلقه نشانه‌شناسی اگر فرصت داشتند به اینجا می‌آمدند متن قابل بررسی و قابل خواندنی در اینجا وجود دارد. در واقع از نمایشگاه که از طبقه پایین شروع می‌شود و تا اینکه به فضای باز و اینجا که محل نمایش فیلمهاست متنی می‌شود. ما هر عنصری را که با آن مواجه می‌شویم به مثابه یک متن می‌توانیم آن را مورد بازخوانی قرار بدهیم و خوانش خودمان را از آن متن داشته باشیم.     
خوانش بیرونی و میان رشته‌ای از «دیوانه از قفس پرید»
در بخش دیگری از این مراسم که با حضور دکتر «حمیدرضا صدر» نویسنده، منتقد سینما و مفسر فوتبال، دکتر «کامران هروی» مدیر گالری «آس» تهران و تعدادی از علاقمندان به سینما در تراس و فضای باز کافه گالری «آس» تهران برگزار شد؛ «رامتین شهبازی» منتقد سینما و مدرس دانشگاه فیلم سینمایی «دیوانه از قفس پرید» One Flew Over the Cuckoo's Nest را به دقت مورد و بررسی قرار داد و خوانش بیرونی و میان رشته‌ای خود را از این اثر شاخص سینمای جهان ارائه داد و در ادامه این اثر «میلوش فورمن» Miloš Forman، به نویسندگی «لورنس هاوبن» و «بو گَلدمنو» براساس رمانی به همین نام نوشته «کن کیسی» و با هنرنمایی «جک نیکلسون»، «لوئیز فلچر»، «ویل سمسون» و «براد دوریف» به مدت ۱۳۳ دقیقه، محصول سال ۱۹۷۵ آمریکا برای حاضران به نمایش درآمد. 
اکران «پدر خوانده ۱» در شبهای گالری «آس»
اکران فیلم‌های خاطره‌انگیز تاریخ سینمای جهان امشب نیز در کافه گالری «آس» تهران ادامه دارد و درساعت ۲۲ امشب سه‌شنبه ۹ خرداد ماه جاری فیلم سینمایی «پدر خوانده ۱» به کارگردانی «فرانسیس فورد کوپولا» و با هنرنمایی «مارلون براندو»، «آل پاچینو»، «جیمز کان»، «رابرت دووال» و «دایان کیتن» به مدت ۱۷۵ دقیقه، محصول سال ۱۹۷۲ آمریکا، در فضای باز کافه گالری «آس» روی پرده خواهد رفت.
نمایش «پدرخوانده ۲ با بازی «آل پاچینو»،
در ساعت ۲۲ چهارشنبه ۱۰ خرداد ماه جاری فیلم سینمایی «پدرخوانده ۲» به کارگردانی «فرانسیس فورد کاپولا» با بازی «آل پاچینو»، «رابرت دنیرو»، «رابرت دووال»، «دایان کیتن»، «جان کازال»، «تالیا شایر»، «لی استراسبرگ»، «مایکل گازو» و «جی.دی.اسپرادلین» به مدت ۲۰۰ دقیقه، محصول سال ۱۹۷۴ کشور آمریکا به نمایش درمی‌آید.
اکران فیلم سینمایی «پدرخوانده ۳» 
همچنین در ساعت ۲۲ پنجشنبه شب ۱۱ خرداد ماه فیلم سینمایی «پدرخوانده ۳» The Godfather به کارگردانی «فرانسیس فورد کاپولا» Francis Ford Coppola، براساس رمانی به همین نام نوشته «ماریو پوزو» Mario Puzo و با بازی «آل پاچینو»، «دایان کیتن»، «اندی گارسیا»، «تالیا شایر»، «سوفیا کوپولا»، «جو مانتگنا»، «الی والاش»، «جرج همیلتون»، «ریچارد برایت»، «بریجیت فوندا» و «جسیکا دی‌چیکو» به مدت ۱۷۰ دقیقه، محصول سال 1990 آمریکا، با دوبله‌ خاطره انگیز و با کیفیت عالی در تراس و فضای باز کافه گالری «آس» تهران روی پرده خواهد رفت.
علاقمندان می‌توانند همه روزه و بصورت رایگان از ساعت ۱۰ قبل از ظهر الی ۲۳ از نمایشگاه پوسترهای کلاسیک سینمای جهان در گالری «آس» تهران به مدیریت دکتر «کامران هروی» واقع در خیابان شریعتی، بالا‌تر از قیطریه، جنب بانک پارسیان، پلاک ۱۸۳۱ بازدید کنند و در کنار دیدن این آثار ارزشمند سینمایی، از طریق هدفون؛ آنونس، تیزر، سکانس برگزیده و یا دیالوگ‌های این فیلم‌های خاطره‌انگیز سینما را گوش دهند و از آن لذت ببرند و همچنین هر شب به تماشای یکی از فیلم‌های خاطره انگیزه سینمای جهان با نقش آفرینی ستاره‌های سینما بنشینند.
عکس‌ها: منصور جهانی 

برای اطلاع بیشتر:
کانال رسمی گالری «آس» در تلگرام:
https://telegram.me/acegallerytehran

 

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» نمایش آنلاین آثار کارنمای پژوهشی ۵ انجمن هنرمندان نقاش ایران
... دیدن متن »

نمایش آنلاین آثار کارنمای پژوهشی ۵ انجمن هنرمندان نقاش ایران 

نمایشگاه آنلاین آثار نقاشی کارنمای پژوهشی ۵ انجمن هنرمندان نقاش ایران از روز جمعه پنجم خرداد ماه ۱۳۹۶ در آدرس http://expo.onlineartgallery.ir برگزار  شد.

به گزارش گالری آنلاین، انجمن هنرمندان نقاش ایران سال گذشته آثار اعضای خود را با تفکیک سنی در گروه های مختلف به نمایش گذاشت و تا پایان سال 95 گروه سنی زیر چهل سال را به پایان رساند. 
در این نمایشگاه آثاری از سیروس آقاخانی، مرتضی اسدی، پروین اصانلو، فریدون امیدی، نازنین بخشنده، محمدرضا پور فرزانه، فاطمه تقوی، صبرینه توپچی، زهره حاتمی پور، سالومه حسینی، مهدی حسینی، ساره حق شناس لاری، سهیلا حقیقت، محمد خلیلی، احمد خلیلی فر، شادی داوری، شیرین ذابحی، اکبر رفیعی، بهاره رئیسی، فرح ابوالقاسم، بهنام شاه حسینی، ژینوس شهیدی، ندا صارمی منفرد، مریم صفری، هادی ضیاءالدینی، هادی فدوی، ژاله فرشی، رعنا فرنود، محمد رضا فیروزه ای، فلور فیض بخش، محبوبه کاتبیان، میترا کاویان، فربد مرشد زاده مهتا معینی، فرشته مقتدر، فرشید ملکی، رامین مهدی نژاد، مهنوش  نادری، لمین نورانی، اکبر نیکان پور، مریم نیک بخش، طاهره واحدی و آرمان یعقوب پور در معرض دید مخاطبان قرار گرفت.
اکنون در سال ۹۶ در ادامه ی نمایشگاه های "کارنمای پژوهشی" به آثار هنرمندان بالای چهل سال عضو خواهد پرداخت. پنجمین کارنمای پژوهشی که تا چهارم خرداد ماه در خانه هنرمندان ایران برگزار شده بود اکنون به صورت آنلاین در دسترس علاقه مندانی خواهد بود که امکان حضور در محل نمایشگاه را نداشتند.
به گزارش گالری آنلاین،  زندگی در جهان معاصر با سرعت روز افزون وسایل ارتباط جمعی الکترونیک ما را ناگزیر به همراه شدن با سیل تکنولوژی روز و امکان ارتباط با اشخاص در حرفه ی تخصصی خود در گوشه و کنار جهان کرده است.
حالا تصور کنیم که آنچه بدان خیره شده ایم تصویری از یک اثر هنری است و میتوانیم با گوشی خود عکسی از آن گرفته برا ی یکی از دوستانمان ارسال کنیم. او خواهان تصویر شده و تبادل فرهنگی و هنری شکل میگیرد، به همین سادگی.
این امکان مقدمات شکل گیری نمایشگاه هایی آنلاین را برای هنرمندان و گالری ها فراهم آورده است تا چه بسا این تبادلات فرهنگی با سرعت هرچه تمام تر و مزایایی بیشتر صورت پذیرد.
محاسن یک گالری آنلاین به وسعت گسترش تکنولوژی است ، در نمایش آنلاین شما به لحاظ جغرافیا  طیف وسیعتری از مخاطب را خواهید داشت. در واقع به درصد بیشتری از دنیا دسترسی دارید.
هنر دوستان، کیوریتورها، گالری دارها و خریداران آثار هنری نیز می توانند آسان تر به آثار دسترسی داشته باشند و اطلاعات رده بندی شده  برای همیشه در یک سند محفوظ می ماند.
به هر ترتیب قدرت و فراگیری دنیای مجازی در عصر حاضر واقعیت غیرقابل انکاری است که رسانه ها میتوانند در این بین راهی برای مطرح شدن و دیده شدن هنرمندان در دنیای حرفه ای و بین المللی محسوب شوند.قدرت و فراگیری دنیای مجازی در عصر حاضر واقعیت غیرقابل انکاری است که رسانه ها می توانند در این بین راهی برای معرفی و دیده شدن هنرمندان در دنیای حرفه ای و بین المللی محسوب شوند. نمایش آنلاین آثار هنری ضمن اینکه طیف وسیع تری از مخاطبین را فارغ از مکان و زمان معین تحت پوشش قرار می دهد، کمک قابل توجهی به جذب خریداران آثار هنری، کیوریتورها و گالری داران خواهد کرد.

"گالری آنلاین کارنمای پژوهشی شماره ۵" انجمن هنرمندان نقاش ایران از پنجم خرداد ماه ۱۳۹۶ به مدت یک ماه در پایگاه اطلاع رسانی گالری آنلاین به آدرس expo.onlineartgallery.ir برگزار خواهد شد.

بازدیدکنندگان گرامی می توانند پس از ورود به سایت، گالری مورد نظر خود را انتخاب نمایند.

 در مرحله بعد وارد فضای گالری ها شده و تور مجازی گالری نمایش داده می شود. جهت متوقف کردن حرکت صفحه، کافی است بر روی تصویر کلیک نمایید. همچنین جهت حرکت به سمت راست و چپ تصویر می توانید از فلش های کادر پایین تصویر استفاده نمایید.

علاقه مندان جهت مشاهده مشخصات و تصویر بزرگ تر و با کیفیت تر آثار، می توانند بر روی علامت ذره بین کنار هر اثر کلیک نمایند. همچنین در پایین هر ورودی علامت فلشی جهت ورود به بخش های دیگر گالری قرار داده شده است.

 

دوستداران آثار هنری جهت سفارش آثار می توانند درخواست خود را از طریق راه های تماس به گالری آنلاین ارسال نمایند.

 

گردآوری شده از :وبسایت گالری آنلاین

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
چه خلوت شده اینجا....عزیزم
اینو باید رفت ...باید قدم زد تو فضای خاصش ، باز حظ بصر برد
ابرشیر این را دوست دارد
چقدر عالی که مونا ب گرامی با سلیقه ی هنری بالایشان دوباره پیشنهادهای خوب را در تیوال به اشتراک می گذارند. امیدوارم که مستدام باشد.
سپاس
۰۹ خرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه هتل بوتیک
در آیین گشایش نمایشگاه عکس شهباز عنوان شد
» لزوم تعاملات بیشتر فرهنگی و هنری میان بنیاد آفرینش های هنری نیاوران و جمهوری چک
... دیدن متن »

آیین گشایش نمایشگاه عکس شهباز زمان با عنوان " هتل بوتیک " و  با موضوع طبیعت کشور چک و شهر پراگ با حضور سفیر جمهوری  چک  سوات پلوک چومبا، شامگاه جمعه ۵ خرداد ماه در گالرى شماره دوی فرهنگسرای نیاوران برگزار شد .
به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران در ابتدای این مراسم سید عباس سجادی مدیر عامل بنیاد آفرینش های هنری نیاوران در سخنانی با اشاره به حضور هنرمندان نام آشنا کشور چک در ایران و اجرای برنامه در فرهنگسرای نیاوران خاطر نشان کرد : مردم ایران با شخصیت های فرهنگی و هنری کشور چک  همچون کافکا و هاشاک به خوبی آشنا هستند. امیدورام همچون سال های گذشته  تعاملات فرهنگی و هنری خوبی میان بنیاد آفرینش های هنری نیاوران  و کشور چک ادامه داشته باشد. 
وی همچنین  با اشاره به فعالیت های شهباز زمان در صدا و سیما گفت : شهباز زمان از چهره های فعال و خوش فکر است . در بعضی از عکس هایی که این هنرمند ایرانی گرفته است مخاطب  احساس می کند زمان نقاشی کرده است.در واقع دیدن این تصاویر مارا به دیدن کشور چک و شهر پراگ ترغیب می کند . امیدوارم با حمایت های سفیر محترم جمهوری چک بتوانیم از این دست نمایشگاه ها در شهر پراگ نیز برگزار کنیم. 
سوات پلوک چومبا سفیر جمهوری  چک  نیز در سخنانی گفت:  از این که در این نمایشگاه حضور دارم  بسیار خرسندم . زمانی که شهباز زمان را ملاقات کردم شخصیت او و آشنائیش با  ادبیات و فرهنگ کشور چک من را متعجب کرد . او آثار نویسندگان چک را به خوبی می شناسد  و این شناخت را شما در عکس های او به خوبی می توانید ببینید 
وی در ادامه افزود : نگاهی که شهباز به کشور چک داشته است  تمایزی را میان عکس های او  و عکس هایی که توسط یک توریست   گرفته  می شود را به خوبی نمایان می سازد .در عکس های او همچنین اشتراکات میان ایرانیان و مردم کشور چک به خوبی به تصویر کشیده  شده است. از این رو لطفاً کسانی که از عکس های این نمایشگاه  دیدن می کنند به جمهوری چک بیایند.
سفیر جمهوری  چک  در پایان صحبت هایش نیز خواستار ادامه  همکاری ها و تعاملات با بنیاد آفرینش های هنری نیاوران در همه زمینه های فرهنگی و هنری همچون سال های گذشته شد .
گفتنی است نمایشگاه «هتل بوتیک» که به آثار عکاسی شهباز زمان از کشور چک و شهر پراگ اختصاص دارد از ٥ خرداد تا ١٣ خرداد در گالری شماره ٢ فرهنگسرای نیاوران دایر است. علاقمندان به دیدار از این نمایشگاه می توانند در روزهای عادی از ساعت ١٠ الی ٢١ و در روزهای تعطیل از ساعت ١٤ تا ٢١ به گالری شماره ٢ فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کتابی از مجموعه طرح‌های رنگ‌آمیزی خلاقانه و آرامش‌بخش با همراهی مجموعه‌ای از هایکوهای خاطره‌انگیز منتشر شد.
» «نقش بهشت» با هایکوهای خاطره‌انگیز
... دیدن متن »

«نقش بهشت» نام کتابی است حاوی حدود هفتاد طرح رنگ‌آمیزی بزرگ‌سالان (آرت‌تراپی) که طرح‌های آن به همراه هایکوهایی از علیرضا بهرامی منتشرشده است. این هایکوها بیشتر خاطره‌های کودکی و نوجوانی ایرانی‌ها را مانند دوران مدرسه، تعطیلات تابستان و عید نوروز، شامل می‌شود.
در مقدمه‌ی این کتاب با گردآوری فاطمه فرقانی که توسط نشر آرادمان منتشر شده، آمده است:
«رنگ‌آمیزی نه‌تنها یک فعالیت مهم آرامش‌بخش و خلاقیت ساز برای کودکان و نوجوانان، بلکه برای بزرگ‌سالان هم فرصتی است برای رسیدن به آرامشی مؤثر که به زندگی جلوه بهتری می‌بخشد.
در تفکرات کهن نیز رنگ تسکین‌دهنده است و آرامش‌بخش؛ حال وقتی فرصت رنگ‌آمیزی ده‌ها صفحه طرح‌های استاندارد، هنرمندانه و علمی برای همگان فراهم می‌شود، علاوه بر افزودن رنگ بهتر به زندگی، این فرصت هم فراهم می‌شود که هنرمند درون هر فردی کشف شود.
این طرح‌ها طوری طراحی‌شده‌اند که انگار عشق را، هم در داخل و هم در خارج خطوط، جست‌وجو و درنهایت کشف می‌کنید.
ارتباط نوستالژیک بامدادهای رنگی و کاغذ سفید، وقتی با الگوهای زیبا و گستره انتخابی عظیم از رنگ‌ها آمیخته می‌شود، یک فرصت استثنایی به وجود می‌آورد؛ فرصتی تا سرکشی روح را با خیال‌انگیزی چنان درآمیزیم که انگار آهوی خوش‌نقش‌ونگار و چابکی در درون هرکدام از ما متولد می‌شود و به اعتلا می‌رسد.
این شیوه اکنون در جوامع توسعه‌یافته بیش از هر وسیله دیگری توصیه می‌شود؛ زیرا یک رفتار باوقار هنرمندانه را تجویز می‌کند که هدف و دستاورد آن تنها یک فرصت سرگرمی نیست، بلکه وجوهی از انسان معاصر را بیدار و نمایان می‌کند که شاید در لابه‌لای لایه‌های سنگین و ضخیم زندگی پراضطراب ماشینی ما، هیچ‌گاه فرصت بروز نیافته‌اند. ضمن آن‌که با ایجاد فرصت تمرکز، شهروندانِ زندگی پرشتاب و پرتنش امروز را نرم و آرام، به تمرکز و آرامش رهنمون می‌کند.
این الگوهای جادویی آسمانی، انسان را به‌ویژه پس از یک روز یا هفته کاری سخت، مانند آلیس به سرزمین دیگر می‌برد؛ آنجا که ساحل سکون و آرامش است و هر طرف را نگاه می‌کنی، همه‌چیز به زیباترین و هنرمندانه‌ترین شکل، ترسیم‌شده است.
این الگوهای دلربا به زندگی ما رنگ دیگری می‌دهند و جریان دیگری می‌بخشند. دنیای شگفت‌انگیزی می‌سازند که انگار عینیت یافتن خیال‌های ماست. آهسته ما را به‌جایی می‌رسانند که تابه‌حال خود را این‌قدر به رؤیاهایمان نزدیک حس نکرده‌ایم.
با این شیوه، ذهن خود را به سمت رؤیاهای لذت‌بخشمان هدایت می‌کنیم و به زندگی‌مان بهبود می‌بخشیم. علاوه بر این، یک نوع حس خاطره‌انگیز بازگشت به‌عقب در زمان، ما را سرگرم رنگ‌های بی‌پایانی می‌کند که انگار یک شورشیِ خفته را به شکلی جسورانه و محترم در درون ما بیدار می‌سازد.»
نشر آرادمان پیش‌تر از این سری آثار، کتاب‌های «رؤیای رنگی»، «باغ مونه»، «باغ ون‌گوگ»، «باغ مشاهیر» و «خواب‌های طلایی» (با عاشقانه‌های علیرضا بهرامی) را منتشر کرده است و آثاری را در دست انتشار دارد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نماینده‌های فدراسیون بین المللی هنر عکاسی (فیاپ) با حضور در ایران در یک نشست حاضر شدند
» تلاش‎های فیاپ برای توسعه هنر عکاسی در جهان
... دیدن متن »

نشست خبری رییس فدراسیون بین المللی هنر عکاسی (فیاپ) و جشنواره بین‌المللی عکاسی «خیام» با حضور ریکاردو بوسی – رییس فدارسیون هنر عکاسی - رومن نرو -عضو هیات مدیره و مدیر جشنواره‌های فیاپ- و علی سامعی –نماینده فیاپ در ایران و دبیر جشنواره بین المللی عکس خیام- امروز ۶ خردادماه برگزار شد.
سامعی در ابتدای این نشست توضیح داد:«ریکاردو بوسی» اهل ایتالیا که بیش از ۳۴ سال عکاسی می‌کند، رییس فیاپ است و در بیش از ۲۶ کشور دنیا داور جشنواره‌های مختلف عکاسی بوده است. او برای افتتاح نمایشگاه‌های فیاپ به ایران آمده است. «رومن نرو» نیز اهل لوکزامبرگ است که عضو هیات مدیره این سازمان و مسئول جشنواره‌های فیاپ است.
در ادامه بوسی در سخنانی گفت: این اولین بار است که اعضای فیاپ در ایران حضور پیدا می‌کنند، در این ۶۰ سال فعالیتی که از آغاز به کار فیاپ می‌گذارد ما نیاز داشتیم ارتباطمان را با ایران بیشتر کنیم، من و «رومن نرو» به ایران آمده‌ایم تا مرکز نمایش‌های «فیاپ» را در اینجا افتتاح کنیم، از طرفی هدف دیگر من برای حضور در ایران برای شرکت در یکی از مهمترِ‌ین جشنواره‌های فیاپ یعنی جشنواره خیام است که دیروز افتتاح شد.
او ادامه داد: از سال ۲۰۱۴ تا کنون بیش از ده مرکز نمایشگاهی فیاپ در دنیا افتتاح شده است، پیش از آن دفتر مرکزی و مرکز نمایشگاه‌های آن در پاریس مستقر بود که بعدها تصمیم گرفته شده که تقسیم شود تا فعالیت‌ فیاپ در سراسر دنیا گسترش یابد.
ریکاردو بوسی ادامه داد: ما در ابتدا در ایتالیا ،عمان، انگلیس، ایرلند، چین و ترکیه مراکز نمایشگاهی ایجاد کردیم. سپس دومین مرکز در شمال ایتالیا و دومین مرکز در ترکیه و پس از آن همین ماه در دبی مرکز دیگری را افتتاح کردیم. دیروز مرکز نمایشگاه‌های جدید فیاپ در تهران افتتاح شد و امروز در آرژانتین مرکز دیگری گشایش پیدا کرد، هفته آینده نیز یک مرکز در صربستان افتتاح خواهد شد.
رییس فیاپ بیان کرد: امیدواریم با گشایش این مراکز فعالیت‌های فیاپ گسترش یافته و نمایشگاه‌هایی با استانداردهای بالاتر تبادل فرهنگی بین عکاسان، کارگاههای عکاسی و دوره‌های آموزشی برگزار شود.
او در ادامه گفت: ‌ما در ۵ قاره دنیا و در ۹۴ کشور نمایندگی داریم. فیاپ تنها سازمان عکاسی است که توسط یونسکو به رسمیت شناخته شده و این موضوع برای ما مهم است، هر سال بیش از ۵۰۰ جشنواره زیر نظر این سازمان برگزار می‌شود.
ریکاردو بوسی با بیان اینکه امیدواریم فعالیت‌های فیاپ در تهران گسترش بیشتری پیدا کند، اظهار کرد: ما نیاز داریم شناخت بیشتری نسبت به عکاسان و عکس ایرانی داشته باشیم. ما به واسطه جشنواره‌های بین المللی می‌دانیم، عکاسان بزرگی در ایران زندگی می‌کنند و مدارس عکاسی در ایران فعالیت می‌کنند و ما فکر می‌کنیم که زمان آن رسیده که عکاسی ایران را به جهانیان نشان بدهیم.
رییس فیاپ با بیان اینکه از نمایندگی این سازمان در ایران راضی است، گفت: هدف ما تبادل فرهنگی آثار ایرانی و خارجی است به طوری که آثار ایرانی در خارج از کشور و خارجی درایران نمایش داده شود، مبنای اولیه فیاپ دوستی است و هر گونه فعالیت سیاسی و مذهبی ممنوع است. 
در ادامه این نشست سامعی درباره‌ی فیاپ توضیح داد:  این فدارسیون عکاسی با هدف توسعه عکاسی فعالیت می‌کند، جشنواره، ورک شاپ برگزار می‌کند مراکز نمایشگاه‌هایی تشکیل می‌دهد و می‌گوید داوری چه استانداردهایی باید داشته باشد. برگزارکنندگان جشنواره‌های فیاپ در دنیا در انتخاب سوژه‌های خود مختار هستند اما سوژه‌ها باید بین‌المللی باشد.
سپس رومن نرو بیان کرد: فیاپ فعالیت عکاسی بسیاری دارد که یکی از آنها صدور مجوز (پاتروناژ) به جشنواره‌های بین‌المللی است، وقتی لگوی «فیاپ» در کاتولوگ جشنواره‌ای وجود داشته باشد یعنی شرایط لازم رعایت شده است. هدف ما این است که تمام جشنواره‌هایی که برگزار می‌شوند، دارای شرایط یکسان استاندارد و جوانمردانه برای عکاسان باشند.
او ادامه داد: برای برگزاری جشنواره‌های بین المللی سیزده صفحه دستور عمل شامل الزامات و توصیه‌ها در فیاپ وجود دارد که همه باید رعایت شود تا شرکت‌کنندگان نیز مطمئن باشند که آثارشان عادلانه داوری شده است. ما سالانه بیش از ۵۰۰ جشنواره با مجوز فیاپ برگزار می‌کنیم که این حجم تعداد قابل توجهی اثر را شامل می‌شود، در نهایت تمامی اطلاعات نمایشگاه باید به شکل کاتولوگ منتشر شود.
عضو هیات مدیره فیاپ درباره‌ی جشنواره خیام گفت: از اولین دوره خیام تا به حال که چهار دوره از آن سپری شده است، این جشنواره طبق تعهدات فیاپ عمل کرده است و ما از آنها شکایتی نداشته‌ایم،  سیستم امتیاز دهی ما برای جشنواره‌ها از یک تا ۵ ستاره است که فقط ۵ تا ۶ درصد می‌توانند امتیاز را کسب کنند که خیام یکی از این جشنواره‌هاست.
او درباره ممنوعیت فعالیت‌های سیاسی و مذهبی و اهداف صلح‌جویانه فیاپ بیان کرد: نمونه این کار جشنواره‌ بین المللی است که برگزار می‌شود در حالی دولت‌ها با یکدیگر اختلاف دارند اما عکاس‌هایشان  در رویدادهای یکدیگر شرکت می‌کنند و تبادل فرهنگی و روابط دوستانه دارند.
ریکاردو بوسی نیز در این باره گفت: ما با همراهی یونسکو  درباره کودکان ،سیل جنوب شرق آسیا ،دوستی و همبستگی و سرطان زنان پروژه‌های مشترکی انجام داده‌ایم.
رییس فیاپ در پاسخ به پرسش خبرنگاری که پرسید آیا بودجه شما به اندازه فدارسیون جهانی فوتبال است خندید و گفت: نه ما به آن اندازه، پول نداریم.
سامعی نیز در همین رابطه گفت: فیفا متکی به تبلیغات و پشتوانه سیاسی است، در حالی که فیاپ چنین حالتی ندارد.
رومن نرو در پاسخ به همین پرسش بیان کرد: در فیفا همه چیز پول است ولی اینجا همه چیز افتخاری است. ما نیروهای داوطلبی هستیم که برای گسترش و تبادل عکاسی کار می‌کنیم و پولی از سازمان دریافت نمی‌کنیم.
او در بخش دیگر این نشست تاکید کرد: ما به جشنواره‌ها اجازه می‌دهیم، سیستم خود را داشته باشند اما برای حفظ کیفیت در چارچوب فیاپ قرار گیرند. قبل از صدور مجوز نماینده این سازمان باید برگزارکنندگان را تایید کند، من زمانی که در سال ۲۰۱۲ کارم رو شروع کردم رویا داشتم جشنواره‌ها با یک  سیستم استاندارد در کل دنیا برگزار شود (دبیرخانه‌ها دیجیتالی) اما بعد از دو سال مذاکره به این نتیجه رسیدیم ، در برخی از موارد به برگزارکنندگان که استقلال‌های بدهیم اما در چارچوب فیاپ قرار بگیرد.
ریکاردو بوسی نیز در پایان تاکید کرد که فیاپ پیش از صدور مجوز جشنواره، باید از تجربه برگزارکنندگان در برگزاری جشنواره‌های بین‌المللی مطمئن باشد.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» نمایشگاه پوسترهای اورجینال سینمای کلاسیک جهان در گالری «آس» تهران برپامی‌شود
... دیدن متن »

منصور جهانی ـ بخش اول نمایشگاه پوسترهای اورجینال سینمای کلاسیک جهان، در ساعت ۵ بعدازظهر امروز جمعه ۵ خرداد در گالری «آس» تهران برپا می‌شود و هر شب در ساعت ۲۲، یک فیلم سینمایی به نمایش درمی‌آید. 
بخش نخست نمایشگاه پوسترهای اورجینال سینمای کلاسیک جهان؛ شامل پوسترهای چاپ کشورهای مختلف جهان و با حضور هنرمندان، منتقدان و علاقمندان به سینما و هنرهای تجسمی ساعت ۵ بعدازظهر امروز جمعه ۵ خرداد ماه در گالری «آس» تهران افتتاح می‌شود و تا ساعت ۲۱ ادامه می‌یابد و همچنین هر شب در ساعت ۲۲ با حضور منتقدان سینمایی یک فیلم سینمایی نیز برای علاقمندان به نمایش درخواهد ‌آمد.
علاقمندان می‌توانند در کنار دیدن پوسترهای اورجینال آثار ارزشمند سینمایی، از طریق هدفون؛ آنونس، تیزر، سکانس برگزیده و یا دیالوگ‌های این فیلم‌های خاطره‌انگیز سینما را گوش دهند و از آن لذت ببرند.
«ساموئل گلدوین» Samuel Goldwyn تهیه‌کننده نام‌آشنا در رابطه با پوسترهای سینمایی این‌گونه بیان کرده است: این پوسترها نوعی از تبلیغات هستند که من خیلی دوست دارم چون تنها حقایق را بیان می‌کند و هیچ‌گونه اغراقی در آن دیده نمی‌شود. دهه‌های 1930 تا 1970 را به جرأت می‌توان دوران طلایی و پرشکوه پوسترهای سینمایی نامید. هدف اصلی این پوسترها در ابتدا نشان دادن ماهیت کلی و مضمون یک فیلم در نگاهی اجمالی به بینندگان است که در حال حاضر احتمالا بسیاری این فیلم‌ها را ندیده‌اند. این پوسترها بزرگنمایی ماهیت یک فیلم برای همه اقشار مختلف جامعه در سنین مختلف است. تفاوتی هم ندارد که در چه طبقه اجتماعی قرار داشته باشند.
اگرچه طی سال‌هایی که پوسترها در کشورهای مختلف طراحی و چاپ می‌شد معمولا هنرمندان آن بلاد سبک‌های متنوعی را روی پوسترها پیاده می‌کردند که البته ایتالیایی‌ها و فرانسوی‌ها به خصوص از نظر سبک کاری بسیار به هم نزدیک بودند و بعضا از خود پوسترهای اصلی که معمولا امریکایی بودند زیباتر و همچنین جذاب‌تر می‌نمایاندند.
نمایش این مجموعه مختصر آثار سینمایی به طور قطع بخش کوچکی از تاریخ پوسترهای سینمایی به شمار می‌آید که به روایتی به نظر می‌آید که به حیطه فراموشی سپرده شده و نمایش آن در لحظات شاید یادآور آن دوران با شکوه سینما باشد که تصویر اندکی از آن در اذهان باقی مانده است.|
علاقمندان می‌توانند همه روزه و بصورت رایگان از ساعت ۱۰ صبح الی ۲۳ شب از نمایشگاه پوسترهای اورجینال سینمای کلاسیک جهان در گالری «آس» تهران واقع در خیابان شریعتی، بالا‌تر از قیطریه، جنب بانک پارسیان، پلاک ۱۸۳۱ بازدید کنند و هر شب از ساعت ۲۲ به تماشای یکی از فیلم‌های خاطره انگیزه سینمای جهان بنشینند. 

برای اطلاع بیشتر:                                                
https://telegram.me/acegallerytehran

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه پنج
» نمایشگاه گروهی نقاشی «پنج» در گالری رج
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی گالری رج، در این نمایشگاه که نام خود را از پنج هنرمند نقاش گرفته است، ۱۶ اثر نقاشی به نمایش در خواهد آمد. هنرمندان این نمایشگاه را مارال اردلانی، شیما ایمانی، پانیذ سلماسی، لیلا شریف و فرزانه فراهانی تشکیل می‌دهند. تمامی هنرمندان از دانشجویان کارشناسی ارشد نقاشی هستند که پیش از این سال ۱۳۹۵ در گالری فردا کنار یکدیگر نمایشگاه گروهی نقاشی برگزار کرده بودند.
نمایشگاه «پنج» که حاصل تلاش این هنرمندان در یک سال گذشته بوده است از ۵ تا ۹ خردادماه ۱۳۹۶ در گالری «رج» واقع در خیابان بهشتی، خیابان پاکستان، کوچه حکیمی، پلاک ۴، واحد ۳ برگزار خواهد شد. گالری رج در روز غیر افتتاحیه از ساعت ۱۵ تا ۱۹ پذیرای علاقه‌مندان هنر است. گفتنی است گالری شنبه ۶ خردادماه تعطیل است.

 

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
همرا با تجلیل از برگزیدگان نخستین جشنواره ملی – دانشجویی خط و نقاشی‌خط روح‌الله(س)
» نمایشگاه خط و نقاشی خط روح الله در نیاوران
... دیدن متن »

آیین گشایش بخش نمایشگاهی و تجلیل از برگزیدگان نخستین جشنواره ملی – دانشجویی خط و نقاشی‌خط روح‌الله (س) چهارشنبه سوم خرداد ماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود.
به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران  ، این جشنواره که به همت مرکز فرهنگی- دانشجویی امام، ولایت فقیه و انقلاب اسلامی و با حمایت معاونت فرهنگی هنری و ارتباطات مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) برگزار شده در ۶ رشته خط نستعلیق، شکسته‌نستعلیق، ثلث و نسخ، معلی، نقاشی‌خط و حروف‌نگاری اعلام فراخوان نموده که با استقبال گسترده دانشجویان هنرمند مواجه شده است.
بر این اساس، از مجموع ۲۰۰ آثار دریافتی، پس از بررسی و داوری نهایی، تعداد ۸۸ اثر در مجموع به بخش نمایشگاهی راه یافتند‌اند که از این تعداد، ۳۲ اثر در رشته نستعلیق، ۷ اثر در رشته شکسته‌نستعلیق، ۱۰ اثر در رشته ثلث و نسخ، ۶ اثر در رشته معلی، ۱۹ اثر در رشته نقاشی‌خط، ۱۴ اثر در رشته حروف‌نگاری به انتخاب هئیت داوری برگزیده شده‌اند.
آئین افتتاحیه این جشنواره. در آستانه بیست و هشتمین سالگرد ارتحال جان‌گداز معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(س)، با حضور جمعی از دانشجویان هنرمند و نیز مسئولان ارشد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س)، جهاددانشگاهی و ستاد بزرگداشت حضرت امام خمینی(س)، از ساعت ۱۷ تا ۱۹ روز چهارشنبه سوم خرداد ماه برگزار می‌شود .
همچنین نمایشگاه آثارمنتخب جشنواره از ۳ تا ۱۰ خرداد ماه در گالری شماره یک فرهنگسرای نیاوران میزبان اصحاب فرهنگ وهنر خصوصاً هنر خوشنویسی از ساعت ۱۰ الی ۲۱ و در روز های تعطیل ۱۴ الی ۲۱  می باشد .

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» هفتمین دوسالانه ملی مجسمه سازی تهران با عنوان «سکنا گرفتن در وضعیت امور»
... دیدن متن »

سومین نشست همایش بین المللی هفتمین دوسالانه ملی مجسمه سازی تهران با عنوان «سکنا گرفتن در وضعیت امور» با حضور کیوریتورهای جهانی جمعه پنجم خردادماه در سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می شود.

در این نشست ویویانا چچیا (کیوریتور بخش عمومی، مرکز هنر معاصر ، گلاسکو) ، کرولیناریتو (سرپرست برنامه های عمومی و پژوهشی، ناتینگهام معاصر، ناتینگهام)، میکاسولا (کیوریتور و مدیر سلیم هلسینکی) و فرشته موسوی (مدیر هنری و کیوریتور مستقل، ام – ا- پی، لندن ) با عنوان «سکنا گرفتن در وضعیت امور» سخنرانی می کنند.

این نشست شیوه هایی را کاوش می کند که طی آن افراد در ارتباط با ساختار های سازمان یافته، چه به صورت خودگردان و چه در نمادهای عمومی به شکل گیری وضعیت ها منجر می شوند.

همایش بین المللی هفتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران تا زمان برگزاری دوسالانه هرماه یک نشست را برگزار می کند.

هفتمین دوسالانه ملی مجسمه سازی تهران با تم «وضعیت» از سوی دفتر هنرهای تجسمی با همکاری انجمن هنرمندان مجسه ساز ایران و موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر شهریور و مهرماه امسال در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می شود.

 

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» تمدید مهلت ارسال آثار به مسابقه ی عکاسی با موبایل «ماسار»
... دیدن متن »

 

مهلت ارسال آثار به اولین جشنواره ملی عکاسی با موبایل «ماسار» تا پایان خرداد ماه تمدید شد.

 

به گزارش روابط عمومی جشنواره عکاسی ماسار، مهلت ارسال آثار به اولین دوره از این جشنواره به دلیل تقاضای بالای مخاطبان و همچنین تاریخ برگزاری نمایشگاه جشنواره در فصل پاییز، تا پایان خرداد ماه تمدید شد. جشنواره ملی ماسار با هدف حفظ منابع طبیعی و میراث تاریخی کشور و همچنین در راستای فرهنگ بوم گردی پایدار؛ برگزار می شود.

این جشنواره در 4 بخش، بوم‌گردی و طبیعت (کوه، دشت، چشمه و ...)، میراث تاریخی ایران و گردشگری، نوروز؛ آئین‌ها و رسوم و بخش ویژه جشنواره با موضوع روستای قهرود از شرکت کنندگان آثار می پذیرد و شرکت در این جشنواره برای همه هنرمندان و علاقه مندان به عکاسی از سراسر کشور آزاد است.

ارسال آثار به جشنواره صرفاً از طریق درگاه اینترنتی جشنواره به نشانی www.Qohrood.ir امکان پذیر است. همچنین نمایشگاه و آیین پایانی این جشنواره مهرماه سال 96 برگزار خواهد شد.

علاقه مندان می توانند برای دریافت متن کامل فراخوان و همچنین آئین نامه جشنواره ماسار به درگاه اینترنتی جشنواره مراجعه نمایند.

اولین جشنواره ملی «ماسار»  به دبیری مسعود مکاری و با مشارکت کانون دایره آبی دانشگاه تهران و کانون دانشجویان و فارغ التحصیلان قهرود؛ و  همچنین با حمایت سازمان حفاظت محیط زیست برگزار می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام به وبسایت جشنواره مراجعه فرمایید: جشنواره ی عکاسی با موبایل ماسار

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» فراخوان ششمین دوره «جشنواره بین‌المللی فیلم و هنرهای تجسمی سبز ایران»
... دیدن متن »

 فراخوان ششمین دوره «جشنواره بین‌المللی فیلم و هنرهای تجسمی سبز ایران»۳۱ تیر تا ۶ مرداد ۱۳۹۶

۲۲ تا ۲۸ جولای ۲۰۱۷

 ششمین دوره «جشنواره بین‌المللی فیلم و هنرهای تجسمی سبز ایران» با هدف شناسایی بهترین آثار سینمایی و هنرهای تجسمی مرتبط با حفاظت «محیط‌زیست» و «منابع طبیعی» در سطح ملی و بین‌المللی، و نمایش عمومی آنها به منظور ارتقاء آگاهی عمومی و فرهنگ‌سازی در این زمینه، در تاریخ‌های اعلام شده برگزار می‌شود.

آثاری در بخش رقابت این دوره جشنواره پذیرفته می‌شوند که دارای مضمونی منطبق بر فرهنگ و اصول حفاظت از محیط‌زیست بوده، تاریخ ساخت آنها از اول ژانویه ۲۰۱۴ (یازدهم دی‌ماه ۱۳۹۲) تاکنون باشد و برای اولین‌بار به «جشنواره بین‌المللی فیلم و هنرهای تجسمی سبز ایران» ارسال شده باشند.

شرح کامل شرایط پذیرش آثار در آیین‌نامه جشنواره بر روی تارنمای رسمی جشنواره بین‌المللی فیلم سبز ایران www.iigff.org قابل دسترسی و رعایت مفاد آن برای شرکت‌کنندگان الزامی است.

 موضوع محوری ششمین دوره «جشنواره بین‌المللی فیلم و هنرهای تجسمی سبز ایران»؛ «اقتصاد سبز» با تمرکز بر مقوله‌های «شهر پایدار»، «گردشگری پایدار» و «انرژی‌های پاک» است. لازم به‌ذکر است، آثاری که با این مفاهیم ارائه می‌شوند در اولویت هستند، هرچند این امر به مفهوم عدم پذیرش یا عدم امکان دریافت جایزه در مورد آثاری که سایر موضوعات محیط‌زیستی را در بر می‌گیرند نیست.

 ششمین دوره «جشنواره بین‌المللی فیلم و هنرهای تجسمی سبز ایران» شامل بخش‌های زیر است:

 بخش رقابت بین‌المللی جشنواره:

الف. بخش سینما شامل

مسابقه فیلم‌های داستانی بلند (بیش از ۵۰ دقیقه)

مسابقه فیلم‌های داستانی کوتاه (کمتر از ۳۰ دقیقه)

مسابقه فیلم‌های مستند بلند (بیش از ۳۰ دقیقه)

مسابقه فیلم‌های مستند کوتاه (کمتر از ۳۰ دقیقه)

مسابقه پویانمایی

مسابقه فیلم‌های تجربی

 نسخه نهایی فیلم‌های انتخاب شده باید تنها با فرمت‌ها و کیفیت زیر به جشنواره ارسال شود:

MP4

AVI

MOV

کیفیت HD و یا ۴K

ب. بخش هنرهای تجسمی شامل مسابقه و برپایی نمایشگاه در رشته‌های:

عکس

کاریکاتور

گرافیک

تصویرسازی

هنرهای مفهومی

ویدئو‌آرت

دیجیتال‌آرت

 کیفیت و ابعاد مورد تایید در رشته‌های گرافیک، تصویر‌سازی، کاریکاتور، عکاسی و دیجیتال آرت، شامل :

 بخش گرافیک: آثار خود را در سایز ۱۰۰ در ۷۰ و با دقت تصویری ۱۰۰ DPI با فرمت TIFF ارسال کنید.

بخش تصویر‌سازی: آثار خود را با عرض ۴۰ سانتی‌متر و با دقت تصویری ۱۵۰ DPI با فرمت TIFF ارسال کنید.

بخش دیجیتال‌آرت: آثار خود را با عرض ۴۰ سانتی‌متر و با دقت تصویری ۱۵۰ DPI با فرمت TIFF ارسال کنید.

بخش عکس: آثار خود را با عرض ۵۰ سانتی‌متر و با دقت تصویری ۱۵۰ DPI و با فرمت TIFF ارسال کنید.

در مورد عکاسی، پردازش عکس‌ها با استفاده از نرم‌افزار‌هایی مانند فتوشاپ و… فقط در حد اصلاح رنگ و نور مجاز می‌باشد. عکس‌های ارسالی می‌‌توانند رنگی یا مونوکروم باشند، همچنین Quality عکس در هنگام خروجی فتوشاپ به گونه‌ای انتخاب شود که حجم فایل ارسالی از ۶ مگابایت تجاوز نکند

 آثار هنرهای تجسمی طبق تعاریف و قالب‌های مندرج در بند زیر پذیرفته می‌شود:

* گرافیک (طراحی پوستر)

* هنرهای مفهومی (شاخه‌ای از هنرهای تجسمی که در آن مفهوم یا ایده موجود در اثر بر زیبایی‌شناسی معمول و مواد به‌کار رفته برای خلق آن اولویت دارد. در این شاخه ایده‌ی مفهومی مهمترین جنبه کار است).

شامل :

چیدمان ( بداهه‌گرایی با توجه به شرابط حاکم بر محیط)

هنر اجرایی ( بیان محتوا و ارائه یک مفهوم با اجرای مراسم)

هنر روایتی ( روایت‌گری در محیط با نشاندادن تاثیر یک اتفاق)– هنر زمینی (Land Art با بیان یک مفهوم از طریق خلق یک اثر در فضای باز و طبیعت)

هنر اتفاقی ( ایجاد مفهوم به وسیله یک اتفاق در محیط و نتایج آن)

هنر فرایندی (ارائه یک مفهوم با استفاده از مواد نا پایدار و ثبت آن با استفاده از فن عکاسی)

* ویدئو آرت: شاخه‌ایی از هنر مبنی بر تصاویر متحرک در یک مدیوم سمعی و بصری.

* دیجیتال آرت: هنر استفاده از ابزار‌های کامپیوتری و دیجیتال برای خلق آثار هنری‌ است . این هنر توسط کامپیوتر در قالب دیجیتال و با استفاده از نرم‌افزار های مختلف خلق می‌شود.

 بخش غیر رقابتی:

در این بخش آثار محیط‌بانان، صاحبان صنایع، سازمان‌های مردم نهاد و کودکان و نوجوانان پذیرفته می‌شود.

برای اطلاع از شرایط این بخش به آیین‌نامه مراجعه فرمایید.

 جوایز:

بخش فیلم:

در این بخش هیات داوران جوایز خود را به شرح زیر اهدا خواهد کرد:

داستانی

غزال زرین و مبلغ ۵۰۰۰ دلار جایزه بهترین فیلم بلند داستانی

غزال زرین و مبلغ ۳۰۰۰ دلار جایزه بهترین فیلم کوتاه داستانی

غزال زرین و مبلغ ۲۰۰۰ دلار جایزه ویژه با تصمیم هیأت داوران به یک اثر شاخص و تأثیرگذار ملی

 مستند

غزال زرین و مبلغ ۵۰۰۰ دلار جایزه بهترین فیلم بلند مستند

غزال زرین و مبلغ ۳۰۰۰ دلار جایزه بهترین فیلم کوتاه مستند

دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰۰۰ دلار جایزه ویژه با تصمیم هیأت داوران به بهترین اثر ملی

پویانمایی

غزال زرین و مبلغ ۳۰۰۰ دلار جایزه بهترین اثر پویانمایی

دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰۰۰ دلار جایزه ویژه با تصمیم هیأت داوران به بهترین اثر ملی

 سینمای تجربی

غزال زرین و مبلغ ۱۰۰۰ دلار جایزه بهترین اثر سینمای تجربی

 
بخش تجسمی:

هیات داوران به آفریننده بهترین اثر برگزیده در هر رشته، ۱۰۰۰ دلار به همراه تندیس غزال زرین جشنواره اهدا می‌کند.

در هر رشته هیأت داوران می‌توانند علاوه بر جایزه اصلی یک اثر ایرانی شاخص را با لوح تقدیر و ۱۱ سکه طلا مورد تشویق قرار دهند.

 زمان‌بندی و مقررات:

۱- ثبت‌نام در بخش رقابتی جشنواره پیش از ارسال آثار در کلیه بخش‌های رقابتی الزامی و تنها به صورت اینترنتی امکان‌پذیر است. لذا متقاضیان باید ابتدا با پر کردن فرم مخصوص در تارنمای جشنواره ثبت‌نام و کد رهگیری دریافت کنند. بدیهی است ثبت‌نام و ارسال اثر به منزله پذیرش تمامی مقررات و ضوابط مندرج در فراخوان و آیین‌نامه جشنواره است.

۲- آثار ارسالی بخش رقابت سینما و رشته «ویدئو‌آرت» بخش رقابت هنرهای تجسمی باید حداکثر تا تاریخ ۱۵ خرداد ماه ۱۳۹۶ معادل با ۵ ژوئن سال ۲۰۱۷ میلادی از طریق پست به دبیرخانه جشنواره به نشانی تهران، سعادت‌آباد، پل مدیریت، بلوار دریا، خیابان صراف‌ها، کوچه ۳۵ شرقی (صراف‌نژاد)، پلاک ۳۶، طبقه اول، دفتر ستاد اجرایی «جشنواره بین‌المللی فیلم سبز» ارسال شوند. درج کد رهگیری دریافتی به هنگام ثبت‌نام بر روی اثر ارسالی به نحوی که قابل رؤیت باشد الزامی است.

هزینه ارسال اثر و مسؤولیت آن پیش از دریافت توسط دبیرخانه جشنواره به‌عهده صاحب اثر خواهد بود.

۳- آثار خود را به پست‌الکترونیکی visualartsiigff@gmail.com ارسال کنید.

درج کد رهگیری دریافتی به هنگام ثبت‌نام در ایمیل ارسالی الزامی است.

هزینه ارسال اثر و مسؤولیت آن پیش از دریافت توسط دبیرخانه جشنواره به‌عهده صاحب اثر خواهد بود.

۴- نسخه اصل اثر ارسالی در بخش سینما و رشته «ویدئو‌آرت» بخش رقابت هنرهای تجسمی باید پس از اعلام نتایج بازبینی اولیه و در صورت پذیرش در این مرحله، تا تاریخ ۱ تیرماه به دبیرخانه جشنواره ارسال گردد.

توجه: آثاری که بعد از این تاریخ به دبیرخانه ارسال شوند در جشنواره شرکت داده نخواهند شد.

۵- در شرایط خاص تصمیم‌گیری در مورد پذیرش آثار و تغییرات احتمالی در بخش‌های جشنواره و جوایز اهدایی توسط دبیر جشنواره انجام گرفته و مخاطبان و شرکت‌کنندگان در جشنواره ملزم به پذیرش این تصمیم خواهند بود.

۶- شرح کامل مقررات جشنواره در آیین‌نامه جشنواره بر روی تارنمای جشنواره قابل مشاهده است.

۷- مراجعۀ حضوری به دبیرخانه جهت ارائه آثار به جشنواره تحت هیچ شرایطی پذیرفته نخواهد بود.

 اطلاعات تماس «جشنواره بین‌المللی فیلم و هنرهای تجسمی سبز ایران»

 وبسایت: www.iigff.org

پست الکترونیکی: info@iigff.org

تلفن: ۸۸۶۸۰۹۶۹ -۰۲۱

فکس: ۸۸۶۸۰۹۲۵ -۰۲۱

 ستاد اجرایی جشنواره آماده همکاری در زمینه‌های مختلف مربوط به برگزاری جشنواره با استادان، کارشناسان، علاقه‌مندان، هنرمندان، سازمان‌ها و نهادهای دولتی، خصوصی و صنفی، حامیان و دست اندرکاران عرصه‌های مختلف توسعه پایدار در سطح ملی و بین‌المللی است.

نیلوفر ثانی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» مراسم نکوداشت پرویز کلانتری
... دیدن متن »

 

مراسم نکوداشت پرویز کلانتری شنبه 30 اردیبشهت در خانه ی هنرمندان برگزار شد. در این مراسم جمع کثیری از هنرمندان و چهره های برجسته ی ادبیات، فرهنگ و هنر از جمله لیلی گلستان، علی مرادخانی، محمد سریر،آیدین آغداشلو،علیرضا سمیع آذر،اکبر عالمی، ایرج پارسی نژاد، احمد مسجدجامعی، نصرالله افجه ای، حسین محجوبی ،جمال الدین اکرمی، کامبیز درمبخش، ناصر فکوهی ، محمد اصلانی، غلامرضا امامی، حضور یافتند. در طی مراسم از جنبه های گوناگون آثار و شخصیت پرویز کلانتری سخن به میان آمد و هنرمندان و دوستان دیرینش از خاطرات حضور وی یاد کردند.


 


استاد محمد سریر آهنگساز و موسیقی دان و رییس شورای عالی خانه ی هنرمندان ایران با تاکید بر ماندگاری پرویز کلانتری و آثارش بیان داشت: امروز بیش از دو دهه است که با پرویز کلانتری دوست بوده و هنوز با او دوست هستم. وی همچنین اظهار داشت: راز ماندگاری آثار کویری پرویز کلانتری صداقت وجودش بود. محمد سریر صداقت پرویز کلانتری را ارج بسیار نهاد و افزود : " ای کاش صداقت پرویز کلانتری را مانند تابلوهایش در جایی نصب میکردند"

آیدین آغداشلو هنرمند شناخته شده ی  هنر نوگرا و معاصرایران  بیان داشت عمر دراز موهبتی است اما جریمه اش از دست دادن تک تک آدمهایی است که دوستشان داریم
وی افزود: من در دورانی زندگی کردم که پرویز کلانتری جزء عمده ای از این دوران بود چرا که هنر معاصر ایران از دهه ی چهل به بعد را بدون اشاره، یادآوری و ستایش پرویز کلانتری نمی توان نوشت. او همیشه حاضر بود و حضورش موثر و نافذ بود. آغداشلو در ادامه بیان کرد: حضور جذاب پرویز کلانتری با مجموعه ای از خصلت ها و آثارش پر رنگ تر میشد . نقاش بود ، نویسنده بود ، گرافیست بود اما نکته ی زیبا آنکه این بخشها مجزا نبودند و بر هم تاثیر میگذاشتند. " نویسنده ای نبود که نقاشی هم میکشید ، نقاشی نبود که کار گرافیک هم کرده بود "

آغداشلو سخنانش را با پرداختن به زیبایی جنبه ی انسانی پرویز کلانتری به پایان برد و متذکر شد " پرویز کلانتری یک فرشته بود. خالص ، پاک، درست و بی اَدا"دکترعلیرضا سمیع آذر پژوهشگرو منتقد برجسته ی هنر از روش ها و تکنیک های کار پرویز کلانتری سخن به میان آورد و توضیح داد: کلانتری از سبک مدرن هنر به عنوان فرصتی برای آشنایی زدایی از مکان استفاده میکرد. این آشنایی زدایی نسبت به کویر در کارهای او به چشم میخورد. سمیع آذر همچنین اضافه کرد: استاد انسانی آرمان گرا و خیال پرداز بود و فراخوانی آرمان شهر را در آثارش می بینیم. دکتر سمیع آذر از ماندگاری پرویز کلانتری نیز چنین سخن گفت: سری کارهای کویری یا کاهگل پرویز کلانتری همیشه در تاریخ هنر ما باقی می ماند و در آینده ی بسیار دور که هیچ یک از ما حضور نداریم میراث هنری و مجموعه ی کویری استاد پرویز کلانتری باقی خواهد ماند.


اکبرعالمی هنرمند برجسته ی سینما و یار دیرین پرویز کلانتری از خاطرات حضور پرویز کلانتری صحبت کرد و چنین بیان داشت که: "پرویز کلانتری 85 سال عمر کرد و حتی یک روز از زندگی او به هدر نرفت. " وی همچنین اضافه کرد: کلانتری سبک بسیار ویژه ای داشت. سبک کاهگلی او حالت برجسته و سه بعدی داشت . اکبر عالمی سخنانش را با شعری بسیار دلنشین و تامل برانگیز به پایان رساند :
خرم دل ِ آنکه از تبارش                        
ماند خلفی به یادگارش

در ادامه ی مراسم پربار نکوداشت پرویز کلانتری ناصر فکوهی از منظر یک جامعه شناس سخن راند و بر این موضوع تاکید کرد که: فرهنگ و هنر سلاح اقلیت ها و محرومان جهان است.  پرویز کلانتری برای تک تک ما به عنوان افراد جامعه و برای فرهنگ و هنر ما یک الگو است. فردی که از خطراتی که فرهنگ و هنر ما را تهدید میکند به سلامت عبور کرد .  ناصر فکوهی همچنی افزود : پرویز کلانتری همواره نفرت خود را از سیاست اعلام میکرد اما آشکارا بیان میکرد که این نفرت به معنی نفرت و جدایی از عدالت اجتماعی نیست.

جمال الدین اکرمی تصویر گر و شاعر ادبیات کودک و نوجوان ، بر جنبه ی نویسندگی پرویز کلانتری تاکید کرد و بیان داشت : "صحبت از پرویز کلانتری مانند جا دادن دریا در یک بطری است."  او همچنین افزود: همه ی ما فرزندان پرویز کلانتری و تصویرسازی هایش هستیم .


در ادامه ی مراسم، محمد رضا اصلانی، دکتر ایرج پارسی نژاد و غلامرضا امامی به بیان سخن پرداختند.

محمدرضا اصلانی، چهره ی سرشناس ادبیات و سینمای ایران به ذات هنر کلانتری اشاره کرد و بیان داشت: کلانتری در استفاده از بافت کاهگل در کارهایش به ذات آدم فکر میکرد( کلمه ی آدم به زبان عبری به معنی خاک و زمین است) و ذات انسانیت را در کارهایش متبلور میکرد.

دکتر ایرج پارسی نژاد بزرگ مرد ادبیات ایران تنها به توضیحی مختصر و صمیمی در مورد پرویز کلانتری اکتفا جست و چنین گفت: "پرویز کلانتری آدم دلتنگی بود،مانند رفیقش سهراب سپهری. او شعر میگفت و پرویز نقش میزد."

 در پایان غلامرضا امامی مترجم نام آشنای کودک و نوجوان  با تاکید بر وجه انسانی پرویز کلانتری بیان داشت: " در او کودکی بود که خط می کشید." آن کودک بزرگ همیشه در قلبش زنده بود . همچون کودکان شاد بود و زیبایی را برای همه میخواست. غلامرضا امامی همچنین توضیح داد: حضور پرویز کلانتری با کودکان و در کتابهای درسی شروع شد و در آن زمان  کدوی قلقله زن در 50 هزار نسخه منتشر شد. وی همچنین بیان داشت: "بسیار کسان هستند که زنده اند اما مرده اند و بسیار کسان هستند که گویی نیستند اما هستند و پرویز کلانتری از شمار آنان بود."

 

در این مراسم گرانبها هنرمندان برجسته و هنرآموزانی که استاد گرانقدر خود را از دست دادند به تجلیل و تکریم استاد پرویز کلانتری نشستند و از خانواده ی گرانقدر و صبور استاد پرویز کلانتری( فرحناز یوسفی همسر استاد و ترانه و نگار کلانتری دختران استاد)  قدردانی صورت گرفت.  همچنین سامان احتشامی آهنگساز و نوازنده ی مطرح پیانو با اجرای قطعاتی بسیار زیبا بر دلنشینی مراسم افزود.

یادش گرامی باد

 
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه هتل بوتیک
» نمایشگاه عکس شهباز زمان با عنوان هتل بوتیک در نیاوران
... دیدن متن »

شهباز زمان، هنرمند و عکاس معاصر، مجموعه ای از عکس های خود را در نمایشگاهی با نام «هتل بوتیک» جمعه ۵ خرداد ساعت ۱۷ در گالری شماره ۲ فرهنگسرای نیاوران در معرض دید علاقمندان به هنر خصوصاً معماری و عکاسی قرار می دهد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران، شهباز زمان در این نمایشگاه شصت اثر از آثار عکاسی خود را با محوریت چهار فصل در شهر های مختلف جمهوری چک همچون پراگ، کونتاهرا، کارلووی واری، پلزن، چسکی کروملوف و ... به نمایش می گذارد. 
هدف از برگزاری این نمایشگاه آشنایی ایرانیان با فرهنگ، آداب و رسوم و همچنین معماری شهر های گوناگون جمهوری چک و نیز لزوم پاسداری از بناهای تاریخی است. 
شهباز زمان نویسنده، تهیه کننده،‌ کارگردان، مجری و کارشناس رادیو و تلویزیون و پژوهشگر متولد ۱۳۵۵ در تهران و فارغ التحصیل دانشکده صدا و سیما است .زمان تاکنون سابقه برگزاری  نمایشگاه های انفرادی و حضور در نمایشگاه های  گروهی بسیاری را در کارنامه هنری خود دارد  که از آن جمله می توان به برپایی دو نمایشگاه شمع‌های تزئینی با بیش از پنج هزار مدل ، برپایی دو نمایشگاه مدرن نقاشی (رنگ برگ- سرخ و سیاه) و ... اشاره کرد . 
گفتنی است نمایشگاه «هتل بوتیک»که به آثار عکاسی شهباز زمان اختصاص دارد از ۵ خرداد تا ‍۱۳ خرداد در گالری شماره ۲ فرهنگسرای نیاوران دایر است. علاقمندان به دیدار از این نمایشگاه می توانند در روزهای عادی از ساعت ۱۰ الی ۲۱ و در روزهای تعطیل از ساعت ۱۴ تا ۲۱ به گالری شماره ۲ فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تصاویر تابلوها بسیار زیبا هستند و حتما بازدید خواهم کرد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه دیدن دوست
» نمایشگاه اسکیس بناهای تاریخی ایران در نیاوران
... دیدن متن »

نمایشگاه اسکیس بناهای تاریخی ایران  به منظور تشویق عموم به حفظ ارزش های تاریخی  شنبه  سی ام  اردیبهشت ماه  در گالری شماره ۲ فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود
به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران، در این نمایشگاه تعداد ۳۰ اسکیس از بناها و بافت های تاریخی ایران که طی سی سال گذشته به صورت زنده و در محل توسط محمد حسن کیا مومنی، آرشیتکت وفارغ التحصیل دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران ترسیم شده است در معرض دید علاقمندان قرار می گیرد. 
مجموعه این آثار توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ایران در کتابی با عنوان «دیدن دوست» در دست چاپ است.  گفتنی است این کتاب ماه آینده رونمایی می شود.
هدف کلی از برگزاری نمایشگاه  ونیز انتشار کتاب تشویق عموم به حفظ ارزش های تاریخی و نیز ترغیب دانشجویان معماری به برداشت زنده از بناهای تاریخی است. 
آیین گشایش این نمایشگاه شنبه ۳۰ اردیبهشت در گالری شماره ۲ فرهنگسرای نیاوران ساعت ۱۷ برگزار می شود. این نمایشگاه تا ۲ خرداد برقرار است و علاقمندان می توانند جهت دیدار از آن می توانند در روزهای عادی از ساعت ۱۰ الی ۲۱  و در روز های تعطیل ۱۴ الی ۲۱ به گالری شما  دوی  فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.

 

سید حامد حسینیان و مصطفی آذرکمان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه پیروزی سزان
«پیروزی سزان» در گالری آتبین
» دومین نمایشگاه نقاشی «رضا رزم» با عنوان «پیروزی سزان» از ۲۹ اردیبهشت تا نهم خرداد در گالری آتبین برپا می شود.
... دیدن متن »

رضا رزم گفت: پیروزی سزان عنوان دومین نمایشگاه نقاشی من است که دراین نمایشگاه ۲۰ نقاشی با تکنیک کاردک و رنگ پلاستیک به نمایش می گذارم. نقاشی های این مجموعه کاملا فیگوراتیو هستند  و شکل نویی از کادر بندی و پرسپکتیو را ارائه می دهند.
او افزود: البته باید بگویم که نقاشی این مجموعه به هیچ وجه هایپر رئال نیستند اما رئال هم نیستند چون همان گونه که گفتم  تناسب نسبت ها  و رنگ ها را در این مجموعه بهم زده ام و حتی بخشی از کار را نیز دفرمه کرده ام.
این هنرمند نقاش ادامه داد: من ۱۶ سال است که نقاشی می کنم اما هرگز نقاشی را به صورت آکادمیک فرا نگرفته ام و در این مدت هر چه که آموخته ام تجربی و با دیدن آثار بزرگان نقاشی بوده است و خودم را آزاد گذاشتم تا فارغ از هر گونه قید و بندی تنها نقاشی کنم.
این هنرمند نقاش درباره شیوه خلق نقاشی های این مجموعه گفت: من گاهی از روی مدل های زنده عکاسی می کنم و بعد سر فرصت از روی عکس نقاشی می کشم و گاهی نیز نه در لحظه طراحی می کنم و طراحی ها پایه اصلی نقاشی ها می شوند.
رزم درباره چرایی استفاده از رنگ پلاستیک در نقاشی هایش گفت: رسیدن به رنگ پلاستیک برایم یک کنکاش در مواد رنگی بود وقتی دیدم  رنگ پلاستیک کیفیت لازم  بهم می دهد از آن به بعد با رنگ پلاستیک نقاشی کردم. لایه گذاری رنگی، با رنگ های پلاستیک، بهتر انجام می شود، چون چندین لایه رنگ روی هم قرار می گیرند رنگ پلاستیک بهتر جواب می دهد.
رضا رزم متولد ۱۳۵۹ مسجد سلیمان و دانش آموخته کارشناسی ارشد تئاتر از دانشگاه تربیت مدرس است و سال هاست که به عنوان طراح صحنه و لباس در عرصه سینما و تئاتر فعال است.
نمایشگاه نقاشی رضا رزم با عنوان «پیروزی سزان» از ۲۹ اردیبهشت تا نهم خرداد در گالری آتبین برپاست.
 

مصطفی آذرکمان و نیلوفر ثانی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید

"خودنگاره های همگانی جهان بینی انسان بودگی"

در افق‌ی ِچند بعدی، منتشر در سویه های بسیار ؛ مواجهه با مجسمه هایی پرنده_انسان ، هنرمند دست ببینده را میگیرد به آشوب میبرد ...
داستان از سی مرغ ِمنطق الطیر به سیمرغ ِدرونی انسان میپیوندد و جهان را نه در عظمای ِتحولات ِعرفانی ،بلکه در گردش درون ِخویش وامیدارد ... آدمی که اگرچه در هیات مرغان ، بال و پری دارد اما در دایره ی ِوجودی ِخویش نمود بارزی از انسان بودگی ست ...وگرچه وسعتی نامتعین در ذهنیت ِتماشاگر نقش میگیرد آنچنان که از فرش تا عرش را محل جولان ِحضور وی میبیند اما درهر نگاره به عمق درونی "انسان" باز رجعت میکند ..همان انسان ِزمینی ... همان پای در خاک گره خورده ... همان دربند ِانسان بودگی ...
پرندگانی با سرهای انسانی و پنچه هایی که به شکل دست در زیباترین ایده طراحی و اجرا شده ست،فرم فیگوراتیو ... دیدن ادامه » تندیس ها و زاویه ی رخ ها ، همگی مجموعه ی شگرفی میسازد تا داستان ِانسان باشد ... انسان های وامانده ؛ رهرو ، فنا پذیر ...
چهره ها همگی حاضر وشاهد بر احوالی اند که میتوان تا کنه ِماوقع با انها همراه شد گویی هرکدام راوی ِداستانی ست حقیقی ، آشنا و دردمند ...هر کدام آئینه ای در برابر ِهر چشم ...
بندهای بر تن اسیر ، بازهایی پربسته ، سقوط هایی بر خاک ِحضیض ،همای بخت برگشته ، ندامتهای ِدرخویش فروخورده ، بوتیماری حسرت کِش ... و ساحت ِپیچ خوردگی در تندیس های دوازدگانه بعلاوه ی یک ... مرغ زرین ِراهبر ..و سیمرغی که جایگاهش رفعت ِانسانی خویش ست ..

هادی عرب نرمی ، بی اغراق هنر را در متعالی ترین وجه خود ، یعنی وانمایی ظرف ِذهنی خویش به نمایش میگذارد، خودنگاره هایی که جزئی از او اما انضمامی به کلیتی ست که شرح حال هر انسانی میتواند باشد ... آثار او امضای خاصش را به تمامی دارد ، و هویتی ست از هنراو و شناسنامه ای در سالهای پس از این ...
حیوان بودگی از بطن ِآدمی بیرون کشیده میشود و این بار با دست و هنر توانمند این هنرمند ، پرندگانی مجسم میشوند که تجانس نزدیکی با انسان چه در ادبیات ِکهن و چه در فلسفه ی وجودی دارد
با آرزوی موفقیت ِ بسیار و سپاس از وقت پرارزششان برای گفتگویی بسیار دلچسب و پربار پیرامون جهان فکری و آثارشان ...

نیلوفرثانی
28 اردیبهشت 96
ابرشیر و محسن قربانی این را خواندند
behrad rad و بامداد این را دوست دارند
بندهای بر تن اسیر ، بازهایی پربسته ، سقوط هایی بر خاک ِحضیض ،همای بخت برگشته ، ندامتهای ِدرخویش فروخورده ، بوتیماری حسرت کِش...

دوست ارجمندم سپاس که با قلم فرهیخته ات ما را با ادراک ژرف و جهان عمیق ات در مواجه با آثار هنری شریک می کنی. دستمریزاد
۳۱ اردیبهشت
نیلوفر عزیز آنچنان به واژه ها جان می دهی که حتی اگر نتوان در مسیر دیدن آثار گام برداشت گویی حضور جانانه ای در بین اشیا پیدا کرده ای امیدوارم که با انرزی بیشتر با قلم فاخر بر عرصه هنر بنوازی و به خواستاران این پهنه اندیشه ای دوباره برویانی
۰۱ خرداد
دوست ارجمندم بهراد گرامی ... چقدر احساس دلنشینی است داشتن دوستان ِاهل هنر و پیجویی چون شما و ابرشیر عزیز که با نظراتتون دلگرم کننده و همراهید .. درود بر شما دوست خوبم امیدوارم فرصت ِغور در آثار هنری را بیش از پیش داشته باشید که می دانم هنردوستید و تعالی ... دیدن ادامه » خواه
۰۱ خرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فضای گالری بسیار عالی و آثار هنرمندان از سطح بالایی برخورد بود
سپاس از برگزار کنندگان چنین نمایشگاهی در شهر کرج
آویسا این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آخ جون . شهرک بنفشه
الی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
درود و سپاس فراوان
دایر شدن چنین نگار خانه ای در کرج ، بسیار موجب خرسندی است. امید است تداوم برگزاری نمایشگاه در نگارخانه های کرج ، موجب ایجاد فضاهای فرهنگی مناسب برای هنرمندان و هنردوستان گردد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آیین افتتاح نمایشگاه آثار کودکان اوتیسم و کم‌توان ذهنی در فرهنگسرای نیاوران
»  " آفتابی در میان سایه ای "جان گرفت
... دیدن متن »

نمایشگاه نقاشی کودکان دارای اختلال طیف اتیسم و کم توانی ذهنی، با عنوان " آفتابی در میان سایه ای " در گالری شماره یک فرهنگسرای نیاوران با نمایش ۱۲۱ تابلوی نقاشی در حال برگزاری است .

حسین مفیدی، مسئول برگزاری نمایشگاه در همین زمینه گفت: ما با برگزاری این نمایشگاه، دو رویکرد اساسی را دنبال نموده ایم، نخست ایجاد فرصت مساوی با دیگر افراد و هنرمندان، برای حضور در عرصه اجتماع و معرفی هنر و توانمندی های خود در زمینه هنر نقاشی و دوم  الگوسازی برای تدوین شیوه های ارائه فاخر و در خور شأن آنان مانند دیگر افراد جامعه .

وی در ادامه افزود: این نمایشگاه تجربه متفاوتی از رویکردهای کاربردی هنر درمانی در حوزه هنرهای تجسمی  را برای بازدید کنندگان فراهم خواهد آورد . 121 تابلوی به نمایش در آمده در این نمایشگاه، آثاری هستند که دیدن آنها، شاید بتواند نگاه ما به دنیای این طیف از افراد جامعه را اصلاح نماید .

در مراسم افتتاحیه که با حضور علاقمندان، خانواده ها و خالقان کوچک و صادق این آثار برگزارشد؛ رضا غلامی، معاون دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور طی سخنان کوتاهی، فعالیت های انجام شده توسط سازمان بهزیستی در زمینه ارائه خدمات برای طیف اتیسم را تشریح نمود و از مسئولان برگزاری نمایشگاه تقدیر نمود. در ادامه شیوا اکبری معاونت توانبخشی استان البرز با اشاره به نقش و جایگاه هنر و هنر درمانی در توانبخشی، از فعالیت های انجام شده توسط موسسه روان پژوهان مفید در این زمینه قدر دانی نمود.

محمدرضا اسدی معاون توانبخشی بهزیستی استان تهران و دکتر فاطمه فخری مسئول امور هنری معلولان سازمان بهزیستی، از دیگر مسئولانی بودند که با حضور خود در این نمایشگاه ضمن  بازدید از نمایشگاه؛ برگزاری چنین رویدادهایی را ارزشمند شمرده وبر تداوم چنین فعالیت هایی تاکید ورزیدند.

 

برگزاری کارگاه عملی آموزش نقاشی در آیین افتتاح نمایشگاه:

در طول برگزاری نمایشگاه و در گوشه ای زیبا از گالری شماره یک فرهنگسرای نیاوران، بچه ها مشغول نقاشی روی بوم های بزرگ هستند؛ جذابیت کار، طراحی های روان و راحت؛ تاش های رنگی آزاد و بی پروا و ... همه بازدید کنندگان را به سوی خود جلب نموده است .

به گفته مسئول برگزاری نمایشگاه: به طور طبیعی ،کسانی  که تابلوها و نقاشی های این بچه ها را می بینند، با نوعی از عدم باور نسبت به این توانمندیها روبرو هستند . آنچه که از ظاهر این کودکان می بینند، با آنچه که بر روی دیوارهای نمایشگاه نصب شده ، به نظرشان انطباق ندارد! هدف ما آشنا نمودن با شیوه های اجرائی و عملی به کار گرفته شده در طرح های آموزشی و نشان دادن توانمندی های بچه ها بود .

حسین مفیدی، افزود: همین تصور که، افراد از دیدن تابلوهای نقاشی نصب شده بر دیوارهای نمایشگاه شگفت زده می شوند و گاه، باور نمی کنند که این کار کودکی باشد که با حواس نامتمرکز در سالن نمایشگاه و کنارشان به این سو و آنسو می دود ؛ تاکید و تائیدی بر زیبا شناسی آثار ارائه شده در این نمایشگاه است.

 ما در کارگاه هائی که در طول برگزاری نمایشگاه داریم؛ تلاش نموده ایم که کمی این نگاه را باور پذیر تر نمائیم. ازسوئی دیگر حضور بچه ها در جمع و اجرای کار عملی در حضور این جمعیت کثیر، اثرات مثبتی بر روند درمانی و افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس آنان دارد . تشویق و توجه تماشاگران باعث خود باوری بیشتر در آنان می شود .

با هدف آشنا سازی با  کاربرد های آزمون طرح هما و روشهای اجرائی طرح ؛ چند کودک عادی بازدید کننده نیز مورد آزمون قرار گرفته و با روشهای کوتاه مدت آموزشی آثار بسیار زیبائی را در حضور جمع خلق نمودند.

این نمایشگاه تا ۲۴ اردیبهشت ما در گالری شماره یک فرهنگسرای نیاوران میزبان بازدید کنندگان خواهد بود.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
"رنگ در معنا ، هستی پدیدار "
شایداولین قدم، نام این مجموعه ی هنری ست که مخاطب را با معنا و رنگ به هستی پیوند میدهد .. میکشاندش به وسعتی که در آن ذره ای ست و منتشر میشود در تمام ِآن..
تابلوها یک به یک ، حال ِجاری ِهستی را در فضا منتشر میکنند ، از مرزها فراتر میروند و بر ذهن ِببینده فرو می پاشند
در تاریکی و سیالیت ِوهم گون ، نور و رنگ و حیات ،جان می بخشند ... و در جای جای ِهر آنچه از تهی خالی ست ، لبریزند..
دراین نقاشی ها ، لذت ِشگرف ِتاریکی و عشق به تیرگی ، مشهود ست ... آنقدر که درک بهتری از رنگ ها ،منتقل میشود ..از سویی بارش ِشور و سبزی و زندگی ، وازسویی دیگر فضای تیره ی نامنتاهی ِهستی که شدت عمق ،هماره مجهولیت خود راافشا میکند، ..نگاه ، بر بستری از رنگ های تیره، به مرز روشنی میرسد ، و با ضرباهنگ های قلم و بروز مذاب ِاحساس ،بی هیچ قاعده ی ِحساب شده ایی ... دیدن ادامه » ، نیروی شگفت انگیز ِرنگ را درخدمت ِتاثیر ِپیام ِخویش وا میدارد ...گاه چون آبشاری فرو میریزد گاه شعله میکشد ، گاه می شکفد ، گاه از درون می پاشد، سیاه چاله های کهکشانی ،مملو از نورهای حیات بخش ِهستی ست گویی در دل هر تاریکی ؛ هزار ذره ی نور پنهان ست ،کافیست این پوسته شکسته شود، کافی ست این پیله گشوده شود ... کافی ست عاشق کل شد تا زیبایی ها ،مکرر بیرون بریزد ...
مرزی بین آن دو نیست ؛ درهم فرو رفته و یکی شده اند ...
تجانس و انتخاب ِرنگ ها آنقدر همگون ست که ورای ساختگی به نظر میرسد وهمه جنسی از حقیقتی ست که اینبار در بوم و قلم ِهنرمند خلاق امیربختیار سنجابی نمایان میشود ...
هر اثر، راوی داستان ِعظیمی ست ... عظمتی به وسعت ِهستی ، و حرکتی به حدود جریان ِزندگی..
تماشاگر وسیع شدگی و محوبارگی را تجربه میکند و خود جزیی از جهان اثر و هستی میشود ..
امیدوارم ببینید و لذت ببرید تجربه ی شگفتی خواهید داشت
نیلوفرثانی
21اردیبهشت 96
هستی رنگین/امیر بختیار سنجابی /گالری شیرین
محسن قربانی این را خواند
ابرشیر ، مهدی حسین مردی ، شکوه حدادی و بامداد این را دوست دارند
ممنون نیلوفر ارجمند که با وسعت حسی و فکری جاری در قلم تان ما را به تماشای آثار هنرمندان ترغیب می کنید
حس های تابنده ی مواجه با نابی هنر ....
"تماشاگر وسیع شدگی و محوبارگی را تجربه میکند و خود جزیی از جهان اثر و هستی میشود.."

سپاس بسیار رفیق اندیشمندم
۲۳ اردیبهشت
سپاس از دوست فرهیخته و اندیشمندم که با مشغله کاری از پاسخ نمی مانداگرچه قسمتی از پاسخ به اندیشه من هم خطور کرده بود اما هنوز هم این گره کمی پیچیدگی خود را دارد امیدوارم و قطعا کتاب های که فرمودید راه حلی بر این پرسش خواهد بود
۲۳ اردیبهشت
خواهش میکنم ، حقیقت آنکه دریافت های حسی و تاثیرات آنها در پیدایش ِبینش و اندیشه ، انقدر میتواند شخصی و فردی باشد که کمتر قابلیت توضیح ِهمگانی را دارا باشد ... بخصوص هنر که ادراک ِویژه ی خود را دارد و در نتیجه تاثیر خودرا ، مانند علم و منطق مستقیم پیام ِخطی ... دیدن ادامه » و واضحی ندارد ... جهانی چند بعدی و با واسطه ای ست که برای هرکس در مواجه هایش متفاوت ست ... تلنگر ها و انگیزش ِفکری اش ،میتواند به تعداد مخاطبانش باشد .... یک اثر نقاشی وهنری میتواند برای کسی ایجاد حس زندگی و پویایی داشته باشد و همان اثر برای دیگری حس رخوت و مردگی .... چهارچوب ِقطعی و استانداردی ندارد که بتواند حکمی یکسان برای هر ببینده صادر کند ... بنابراین پاسخ ِ پرسش شما کاملا به برداشت و دریافت خود شما بستگی دارد ...و الزاما میتواند با برداشت من یا دیگری یکسان نباشد ..اینکه شما بخواهید چه تأویل و چه تعبیر و درکی از مواجه هایتان با آثار هنری داشته باشید ، کاملا به درون ، حس و اندوخته های ذهنی شما بستگی دارد ... که همین موجب تنوع ِتاثیر یک اثر هنری میشود ..
ممنون از حضور و گفتگوهای همیشه تامل برانگیزت بهراد گرامی ...
۲۴ اردیبهشت
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
هنرهای تجسمی تیوال در مسیر تحول
» آغاز فعالیت بخش هنرهای تجسمی تیوال
... دیدن متن »

دوستان و همراهان ِ هنرمند خانواده‌ی تیوال

در آغاز راهمان در سال ۹۶، با شادباش سال، اخباری خوش را به شما همراهان ِ همیشگی هنر نوید دادیم. زمان آن فرارسیده که بخشی از وعده‌ی خویش درباره پوشش جنبه‌های گوناگون هنر را جامه عمل پوشانیم. 

مفتخریم به اطلاع برسانیم گروه فرهنگی هنری تیوال در آستانه‌ی برداشتن گامی نوین در مسیر هنرهای تجسمی است.
در امتداد این سفر ِ هیجان انگیز شما اعضای جامعه‌ی هنر، همسفرانمان و حمایت و همراهیِ پرمهرتان، توشه‌ی راهمان خواهد بود.
باشد که با همیاری شما خوبان، به گونه‌ای در خور در خدمت هنرهای تجسمی باشیم.

هنر بر احوالتان مانا 

جهت آگاهی از جزییات فعالیت‌های پیش رو با ما همراه باشید.

» کانال تلگرام هنرهای تجسمی تیوال: artiwall@
» صفحه‌ی رسمی اینستاگرام هنرهای تجسمی تیوال: artiwall

 

با درود و سپاس
تقاضامندیم برنامه های بیشتری از گالری ها ونمایشگاه هارا پوشش بدید .. آثار بسیارمهم و ارزشمندی به معرض دید گذاشته میشوند اما در تیوال هیچ اثر و یا اطلاعی از انها نیست ...
۲۱ اردیبهشت
با سلام و عرض تبریک
حرکت بسیار خوبیه که گالری گردی و بازدید از آثار تجسمی به برنامه هفتگی مردم اضافه بشه و با آثار هنری تجسمی آشنایی پیدا کنن و از نزدیک آثار هنری رو بازدید کنن . در واقع اگر این فرهنگ سازی بشه که مردم در برنامه هفتگی خودشون بازدید از ... دیدن ادامه » گالری های هنری که اتفاقا هیچ هزینه ای هم نداره بگذارند کمک میکنه که هم سواد بصری جامعه بالا بره و اینقدر مردم و هنرمندان تجسمی و آثار تجسمی از هم دور نباشن و حتی شاید به مرور زمان فرهنگ سازی بشه که مردم به جای پوسترها، عکس ها ، مجسمه های بی محتوا و دور از فرهنگ ما و نقاشی های کپی و دست چندم که قیمتشون گاها به اندازه آثار هنری اوجینال هنرمندان جوان هست رو خریداری کنن . این یه بازی برد ، برد حساب میشه . هم اقتصاد هنرهای تجسمی رونق میگیره و هم مردم صاحب اثر هنری میشن که اورجینال و منحصر به فرد خواهد بود و چه بسا که ارزش افزوده هم داره و یه سرمایه گذاری به حساب میاد . اگر دوست داشتین من شاید بتونم تو این زمینه با شما همکاری کنم .. چه مشورتی و چه کمک برای تامین محتوا . اگر دوست داشتین سوابق من رو بدونین میتونین تو گوگل اسم من رو سرچ کنید .
۰۲ خرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه آفتابی در میان سایه ای
» نمایشگاه آثار نقاشی کودکان کم توان ذهنی و اتیسم در فرهنگسرای نیاوران
... دیدن متن »

نمایشگاه آثار نقاشی هنرمندان ۵ تا ۲۲ ساله کم توان ذهنی و دارای اختلال طیف اتیسم با عنوان «آفتابی در میان سایه ای» ۲۱ تا ۲۴ اردیبهشت ماه در در گالری شماره یک  فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران، در این نمایشگاه که به همت «موسسه روان پژوهان مفید» (در قالب روش-های تخصصی آموزشی طرح هما) برگزار می‎شود ۱۲۰ اثر نقاشی با تکنیک اکریلیک روی بوم و سبک های متنوعی چون امپرسیونیسم، اکسپرسیونیسم، فوویسم، پست امپرسیونیسم، کوبیسم و ... در معرض دید علاقمندان قرار خواهد گرفت. هدف از برگزاری این نمایشگاه جلب توجه جامعه به افرادی است که فارغ از نگاه محدود جامعه، توانمندی های متنوع و گاه پوشیده‎ای دارند که تنها با درک درست و آموزش های تخصصی امکان تحقق پیدا خواهند نمود و با خلق آثار هنری ارزشمند در زمینه نقاشی، توانایی‎های خود را در معرض دید عموم قرار می‎دهند. 
آثار ارائه شده در این نمایشگاه برخی بازآفرینی آثار بزرگان نقاشی ایران و جهان و برخی دیگر نیز نقاشی های خلاقانه از ذهنیت خود هنرمندان است. نمایش این آثار، علاوه بر ایجاد امید در خانواده‎ها می‎تواند بستر مناسبی را برای ایفای نقش اجتماعی موثر برای افراد کم توان ذهنی و نیز اختلال طیف اتیسم فراهم آورد و زمینه ساز حضور آنان در جامعه باشد.
گفتنی است آئین افتتاحیه نمایشگاه «آفتابی در میان سایه ای» ۲۱ اردیبهشت ماه ساعت ۱۷ در گالری شماره یک فرهنگسرای نیاوران برگزار می‎شود. علاقمندان می‎توانند جهت دیدن از آثار ارائه شده در این نمایشگاه در روزهای عادی از ساعت ۱۰ الی ۲۱ و در روز-های تعطیل از ساعت ۱۴ الی ۲۱ به فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
همیاری عزیز لطفا برگه ی این نمایشگاه را ایجاد بفرمایید با سپاس
اردشیر و سیندرلا
نقاشی هنرمند ارسیا مقدم / گالری هما

ماجرای اردشیر و سیندرلا آخرین مجموعه نقاشی ارسیا مقدم در گالری هما به نمایش درمی آید .چند سالی ست مجموعه داران بین المللی مجذوب نیروی بی پایان چشم اندازهای این هنرمند شده اند .نقاشی های شورانگیز او در کلکسیون های متعددی در پاریس ، لندن ، برلین ، لوزان ، لوس آنجلس و دبی نگهداری می شود .

زیمرمن هنرشناس و کلکسیونر انگلیسی درباره ی آثارش می نویسد : " آنچه او را در جریان هنر معاصر قابل معنا می کند ، ناکجایی نقاشی های اوست آنچه در این سرزمین اتفاق می افتد انگار متعلق به جغرافیای مشخصی نیست ، عاشق ها ، بوکسورها ، ولگردهایی که او نقاشی می کند از امپرسیونیسم تا امروز حضوری زنده در نقاشی دارند . " ارسیا امیدوارست تا از طریق این زندگی ... دیدن ادامه » موازی در نقاشی هایش بتواند درباره ی خودش حرف بزند ، درباره ی جهانی که هر چند شباهت بسیار با محیط واقعی دارد اما قطعا بخشی از رویای ارسیاست .

گالری هما از تاریخ 8 اردیبهشت تا 19 همین ماه پنجمین نمایش انفرادی ارسیا مقدم را میزبانی می کند .
*پست موقت ...*
محسن قربانی این را خواند
ذوق زده ، ابرشیر ، محمد عمروابادی ، مهدی حسین مردی و بامداد این را دوست دارند
درود بر شما
به بخش مربوطه ارجاع داده شد.
با سپاس
۱۸ اردیبهشت
درود ذوق زده جان ممنون از توجه و لطف همیشگیت ... چه جایی بهتر از تیوال و دوستان خوبی مثل شما که میشود ازشون یادگرفت و آموخت ...
سپاس بیکران دوست من
در اینستا مطالب گالری هارو با عکس هاشون میذارم اگه مایل بودی نگاهی بندازی niloofarsani
۱۹ تیر
به به! چه عالی! حتمن نیلوفر جان.
مخلصم
۱۹ تیر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ستاد هنرمندان دکتر حسن روحانی
» از سوی ستاد هنرمندان دکتر حسن روحانی اعلام شد؛ اهم سیاست‌ها و برنامه‌های دولت دوازدهم در عرصه فرهنگ و‌ هنر
... دیدن متن »

خبر ایران
کد خبر: ۲۱۳۲۳ 
تاریخ انتشار: پنج شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶،ساعت ۱۴:۰۳

سیاست‌ها و برنامه‌های کلی دولت دوازدهم در عرصه فرهنگ و هنر از سوی ستاد هنرمندان دکتر حسن روحانی اعلام شد.
 
به گزارش خبرایران از کمیته رسانه و اطلاع رسانی ستاد هنرمندان دکتر حسن روحانی، اهم برنامه های دولت دوازدهم در سه سیاست کلی و چهارده اقدام و برنامه مهم تدوین شده است.  سه سیاست کلی از جمله؛ ایجاد امنیت برای بیان آزادانه آفرینش‌های هنری و فضایی امن برای سرمایه‌گذران و کارآفرینان عرصه فرهنگ و هنر، همچنین حذف تصدی‌گری دولت و واگذاری فعالیت‌ها به انجمن‌های صنفی، موسسات فرهنگی-هنری و بخش خصوصی و در نهایت تمرکز بر توسعه زیر ساخت‌های فعالیت فرهنگی و هنری است. 
بنا بر این گزارش، ۱۴ برنامه و اقدام مهم دولت دوازدهم در عرصه فرهنگ و هنر به شرح زیر است: 
۱- جلوگیری از برخوردهای سلیقه‌ای و غیرقانونی در عرصه فرهنگ و هنر
۲- توزیع عادلانه و تمرکززدایی امکانات و فرصت‌های فرهنگی برای کلیه استان‌ها، شهرستان‌ها و اشخاص
۳-  جایگزینی نظام صنفی هنری به جای مناسبات موجود 
۴- صیانت از حقوق مخاطب برای دسترسی آزاد به فضاهای فرهنگی و توسعه زیر ساخت‌های فضای مجازی
۵-  توسعه زیر ساخت های نوین تولید، توزیع و نمایش نظیر
۶- VOD مشوق های مالی و مالیاتی برای سرمایه گذاری زیر ساخت های فرهنگی و هنری 
۷- معافیت حداکثری مالیاتی هنرمندان 
۸- بیمه سرمایه‌گذاری، بیکاری، بازنشستگی و از کارافتادگی 
۹- صندوق ملی و استانی حمایت از هنری‌های تجسمی، نمایشی، موسیقی و سینمایی
۱۰- مشوق‌های مالی و مالیاتی برای سرمایه‌گذاری و وام‌های کم بهره و کمک‌های بلا‌عوض 
۱۱- جبران خسارت‌های وارده به صاحبان حقوق که به رغم مجوزهای قانونی دچار مشکل اجرا شده‌اند 
۱۲- جایزه صادراتی محصولات فرهنگی
۱۳- احقاق حقوق رسانه‌ای و تبلیغی فعالیت‌های فرهنگی از رسانه ملی
۱۴- واگذاری مکان‌های فعالیت‌های فرهنگی هنری دولتی به مردم و موسسات صنفی 
انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری همزمان با انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و نخستین میان دوره‌ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز جمعه ۲۹ اردیبهشت ماه برگزار می‌شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه نقش خیال
نمایشگاه عکس گروهی «نقش خیال» در گالری رج
» نمایشگاه نقش خیال جمعه ۱۵ام اردیبهشت ماه سال جاری در گالری رج افتتاح خواهد شد.
... دیدن متن »

به گزارش بخش تجسمی آکادمی هنر، نسرین باقری نسب و آراسته معظمی هنرمندان این نمایشگاه عکس هستند که بر روی پرتره کار کرده‌اند. هر دو هنرمند گرافیست‌های فارغ التحصیل دانشگاه سوره هستند و در سال‌های گذشته در مقام عکاس با جشنواره فیلم و تیاتر فجر همکاری داشته اند. این دو گرافیست در کنار عکاسی هنری؛ دستی در عکاسی خبری نیز دارند و با چند خبرگزاری داخلی همکاری دارند. 
در بخشی از استیتمنت این نمایشگاه آمده است: «در این آثار هنرمندان سعی در به تصویر کشیدن احساس فراتر از چهره را داشته نقش های کاشی وغیره و یا حتی گاهی کلمات سایه بر چهره انداخته و سعی در معنا کردن احساسات آدمی دارد، چیزی فراتر از پوسته ی آدمیت، گویی افکارشان بر چهره آشکار شده است، و چیزی برای پنهان کردن از چهره ها وجود ندارد. و اتفاق نو و و ایده ی تازه ای که در این آثار به چشم میخورد این است که هردو هنرمند عکاس مدل یکدیگربوده اند و برگزاری آثارشان درکنارهم ارتباط شگرفی بین مخاطب و هنرمند ایجاد کرده است که مدل وعکاس درهم تنیده شده و هرکدام برای دیگری آیینه ای است، ذات آثارهنری رسیدن به فراتر و دوردست هاست.
باشد تا احساس هردو عکاس با حضور در عکسها به ریشه ی خیال مخاطب نفوذ کند
این نمایشگاه روز جمعه نیمه اردیبهشت ماه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ در مکان دائمی گالری رج واقع در خیابان بهشتی-خیابان پاکستان-کوچه حکیمی-پلاک چهار- واحد ۳ افتتاح خواهد شد. گفتنی است این نمایشگاه تا ۲۵ اردیبهشت ادامه دارد و علاقه مندان می توانند همه روزه از ساعت ۱۵ تا ۱۹ جز روزهای شانزدهم؛ بیست و دوم و بیست و سوم اردیبهشت رجوع کنند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه نقاشی مهدی علیزاده
همراه با موسیقی مهیار علیزاده /
» نمایشگاه نقاشی مهدی علیزاده در فرهنگسرای نیاوران
... دیدن متن »

تازه ترین آثار  مهدی علیزاده همراه با اجرای موسیقی توسط مهیار علیزاده ، روز جمعه ۱۵ اردیبهشت ماه در گالری شماره ۲ فرهنگسرای نیاوران در معرض دید عموم قرار می گیرد . 
به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران، مهدی علیزاده نقاش و مدرس رشته هنر‎های تجسمی در این نمایشگاه آثار نقاشی خود را با تکنیک اکریلیک و رنگ روغن و سبک مدرن در معرض دید مخاطبان قرار می دهد. همچنین در مراسم آئین افتتاحیه این نمایشگاه با خوانندگی هادی فیض آبادی دو قطعه کوئینتت زهی از ساخته های مهیار علیزاده و امیر حسین علی رضایی اجرا می‎شود. نوازندگان این قطعات امین غفاری ،بهاره فلسفی ،نیلوفر سهی،علی آقاجانی و سپیده خداوردی می‎باشند. نیوشا خطیب نیز نمایشگاه گردان این نمایشگاه است .
مهدی علیزاده در گفتگویی با اشاره به اتفاقاتی که در امروز در جهان روی می دهد در خصوص هدفش از برگزاری این نمایشگاه گفت:  دگرگونی‌ها و تحولاتی که امروز در جهان رخ می‌دهد برایم واقعا عجیب و شگفت‌انگیز است. از این رو هدفم از برگزاری این نمایشگاه تاثیراتی است که جهان معاصر بر روی آرامش  انسان می گذارد.
وی با بیان این مطلب که  در جدیدترین نمایشگاهش تلاش کرده تا  کشف زبانی تازه و نگاهی متفاوت نسبت به گذشته آثاری بدیع  و نو پدید آورد اظهار داشت: با پایان یک اثر، اشتیاقم جهت شروع کار بعدی بیشتر و بیشتر می‌شد. و این همان آنی است که همیشه در انتظارش هستم و از حضورش لذت می‌برم. 
مهدی علیزاده عضو انجمن هنرمندان نقاش ایران و مدرس هنرهای تجسمی، تاکنون پانزده نمایشگاه انفرادی برگزار کرده و در بیش از هشتاد نمایشگاه گروهی در داخل و خارج کشور حضور یافته است. وی تاکنون جوایز متعددی از جمله جایزه اولین نمایشگاه گل و طبیعت در آثار هنرمندان معاصر ایران ۱۳۷۱، دومین دوسالانه نقاشی معاصر ایران موزه هنرهای معاصر تهران ۱۳۷۲، پنجمین دوسالانه نقاشی معاصر ایران موزه هنرهای معاصر تهران ۱۳۷۹کسب کرده است. علیزاده در اولین دوره نمایشگاه فجرآفرینان تهران موزه صبا سال  ۱۳۸۷ نیز مقام نخست رشته نقاشی را به دست آورده است. 
گفتنی است آئین افتتاحیه نمایشگاه نقاشی مهدی علیزاده جمعه ۱۵ اردیبهشت ماه  ساعت ۱۷ در گالری شماره ۲ فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود.  این نمایشگاه تا  ۲۴  اردیبهشت  ماه در گالری شماره ۲ فرهنگسرای نیاوران برپاست. علاقمندان جهت  بازدید از این نمایشگاه می توانند همه روزه به جز روز های تعطیل از ساعت۱۰ الی ۲۱ به گالری شماره ۲ فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» نمایشگاه تصویرگری آثار کارگاههای داستانهای کودکانه و کتاب تصویری از الف تا ی به همت استودیو سین در فرهنگسرای ارسباران برگزار خواهد شد.
... دیدن متن »

نمایشگاه تصویرگری آثار کارگاههای داستانهای کودکانه و کتاب تصویری از الف تا ی از تاریخ ۱۵ تا ۲۵ اردیبهشت ۹۶، به همت استودیو سین  در گالری هنر شماره یک، فرهنگسرای ارسباران برگزار خواهد شد.
این نمایشگاه شامل آثار هنرجویان شرکت کننده در کارگاه کتاب تصویری از الف تای به سرپرستی کمال طباطبایی در سال ۹۴و کارگاه داستانهای کودکانه به سرپرستی بهزاد غریبپور در سال ۹۵ خواهد بود .
پس از برگزاری این دوکارگاه آثار هنرجویان جمع آوری و برای نمایشگاه انتخاب شد.
سمیه علیپور طراح ومدیر اجرایی کارگاه ها و دبیر نمایشگاه آثار کارگاههای  کتاب تصویری از الف تا ی و داستانهای کودکانه بوده است.
هنرمندان حاضر در نمایشگاه، شبنم صباغ، سارا یوسفی، مهلا سپاسی، معصومه رضایی، آرزو میرزایی، نرجس توانا، ساناز زمانی، ساقی ذاکر نژاد، لاله  ضیایی، نگین مصلحی، فاطمه کاوه، مونا کیانسا، لیلا علیزاده، نازلی نوروزی، امیر محمد نوری، وحیده فرجزاده، زهره فرخشاد، آذین رجاییان، صدف جازم، غزال فروتن خواهندبود.
افتتاحیه نمایشگاه روز جمعه ۱۵ اردیبهشت از ساعت ۱۶ تا ۲۰ خواهد بود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه نقاشی علیرضا اسماعیلی
» لیلی گلستان: درخت های اسماعیلی شاعرانه هستند
... دیدن متن »

میزبان مجموعه جدیدی از نقاشی های علیرضا اسماعیلی با موضوع درخت شد. درخت هایی که به گفته لیلی گلستان برخلاف درخت های سایر نقاشانی که درخت کشیده اند بسیار شاعرانه هستند.
به گزارش روابط عمومی این نمایشگاه؛این دومین مجموعه از درخت های اسماعیلی است که در سال های اخیر در گالری گلستان در معرض دید علاقه مند گذاشته شده است. یکی از درخت های این مجموعه به عباس کیارستمی تقدیم شده است.اسماعیلی سال هاست که روی درخت کارمی کند ودرخت های مجموعه اخیر او برخلاف مجموعه پیشینش به سمت انتزاع بیش ق پیدا کرده اند و درپس زمینه برخی از این درخت بافت شهری نیز دیده می شود. برخی از این درخت ها نیز درفضای در کنار دریا یا جزیره ای تنها تک افتاده به تصویر کشیده اند و باد در میان شاخه هایشان چنان پیچیده که گویی گیسویی زنی در باد می رقصد.
در این مجموعه ۲۵ نقاشی در ابعاد مختلف به نمایش گذاشته شده اند. تعدادی از این درخت ها با پاستل بر روی مقوا و تعدادی از آن ها بر روی بوم خلق شده اند. اسماعیلی برای رنگ گذاری این نقاشی از رنگ های شفاف و شاد استفاده کرده است.
علیرضا اسماعیلی درباره میل و علاقه اش به درخت گفت: درخت  همواره در نقاشی های من حضور داشتند،حتی اگر مــن طبیعــت بیجان هم بکشــم این درختها در پس زمینه نقاشی ها به چشم می خورند؛اما در مجموعه جدیــد محیط پیرامونی که شامل طبیعت بکر، فضای شهر، دریا و کویر دیده می شود و باقی کارها تنها درخت هستند. از نظر من درخت زنده اســت، موســیقی و صدا دارد و در این مجموعه تلاش کرده ام مخاطب کارهایم صدا و موسیقی را بشنود.
این نقاش ادامه داد: درخت نماد هماهنگی زمین است و فرم آن نیز واقعا دوست‏‌داشتنی است. من معتقدم هر درختی در وزش باد صدای خاص خود را دارد و اگر مخاطب دقت کند صدای این موسیقی را در این نقاشی‌ها نیز می‏‌شنود.
او افزود: اما در پنج سال اخیر به شکل جدی درخت می کشم و درخت ها درابتدا با اتودهای کوچک پاستل و مداد رنگی روی مقوا آغاز شد. پس از این اتودها اثر بزرگتری را کار کردم که رنگ روغن و اکریلیک روی بوم هستند و مجموعه اخیرم نیز ابعاد آثارم بزرگ تر شده است.
این نقاش درباره تک درختی که در این نمایشگاه به عباس کیارستمی تقدیم شده است گفت: عباس کیارستمی از جمله هنرمندانی بود که درخت برایش اهمیت ویژه ای داشت و در آثارش همواره درختان حضور داشتند من در این مجموعه تک درختی را به یاد او کشیده ام درختی که در حالت پرواز است. کیارستمی از جمله هنرمندانی بود که آثارم را دنبال می کرد و در دومین نمایشگاهی که سال های دور در گالری گلستان برپا کردم دو نقاشی فیگوراتیو از  نمایشگاهی خرید.
او ادامه داد: به نظرمن هریــک ازهنرمندان تــلاش کرده اند که درخت را ازمنظر شــخصی خودشــان بکشند.مثال سهراب ســپهری فقط تنه درختان را کشیده،درخت های ابوالقاسم سعیدی، امدادیان و محجوبی هم هرکدام شخصیت خودشــان را دارند. من هم تلاش کرده ام، درخت هایم حال و هوای خودشــان را داشته باشــند و درعین حال که شاعرانه و تغزلی هستند اما انتزاعی محض نباشند.
لیلی گلستان درباره نمایشگاه اسماعیلی گفت: نمایشگاه اسماعیلی از جمله نمایشگاه های است که از یک سال پیش هیجان برگزاری آن را داشتم. اسماعیلی نقاشی است که من به شدت نقاشی و طراحی هایش را دوست دارم.
او افزود:نقاشی های او به شدت ایرانی است و حال و هوای مینیاتوری دارد. درخت های مینیاتوری که مدرن شده اند. فرم و فضای نقاشی های او بسیار شاعرانه هستند.
به گفته گلستان، اسماعیلی نقاشی است که دست بسیار قویی دارد و از نظر تکنیکی بسیار چیره دست است.
گلستان با مقاسیه مجموعه پیشین اسماعیلی با نمایشگاه اخیرش گفت: آثاری که از این هنرمند در نمایشگاه اخیرش شاهد هستیم نشان از این دارد که او هنرمندی تجربه گرا است و اصلا اهل درجا زدن و تکرار خود نیست از این رو در هر نمایشگاه از او انتظار می رود که آثار قدرتمندتری از او شاهد باشیم.
او درباره بافت ها و فضاهای شهری که در برخی از نقاشی های او شاهد هستیم گفت: اتفاقا من اینآثار او را بیشتر دوست دارم و در این آثار او به نوعی انتزاع را به دنیای واقع گرایی پیوند زده است.
گلستان گفت: درخت عضو جدانشدنی زندگی ما ایرانی ها است و در جای جای فرهنگ و هنر ایران ما شاهد درخت هستیم. هنرمندان بسیاری درخت کشیده اند اما درخت های اسماعیلی حال و هوای شاعرانه خاصی دارد که من این فرم ها و حال و هوا را دوست دارم.
علیرضا اسماعیلی نقاش و گرافیست، نویسنده و شاعر متولد ۱۳۳۶ تهران، دانش آموخته رشته گرافیک از دانشکده هنرهای تزیینی است. او نقاشی را به شکل جدی از دوران دانشکده و زیر نظر بهمن بروجنی آغاز کرد و درکنار نقاشی در رشته گرافیک فعالیت حرفه‌ای خود را دنبال کرده است. اسماعیلی یکی از نخستین هنرمندان گالری گلستان به شمار می رود که در سال ۱۳۶۹ از سوی این گالری به جامعه هنری معرفی شد و اتفاقا نمایشگاه او با اقبال خوبی از سوی جامعه هنری روبرو شد. اسماعیلی از فاصله سال های ۱۳۶۹ تا سال ۱۳۷۹ شش نمایشگاه انفرادی در گالری گلستان برپا کرده است و پس از آن نمایشگاه هایی در گالری آریا، سیحون و دی برپا کرده است. آثار این هنرمند در بیش از ۲۳ نمایشگاه گروهی و بینال‌های معتبر طراحی، نقاشی و گرافیک در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است..
گالری گلستان تا سیزدهم میزبان درخت های اسماعیلی می‌شود. گالری گلستان در دروس، خیابان کماسایی، شماره ۲۴ واقع شده است.

ابرشیر ، نیلوفر ثانی و شکوه حدادی این را دوست دارند
سبگ بسیار نزدیکی به آثار ِمرحوم داود امدادیان دارند که اینروزها در گالری هور برقرارست ..بسیارهم این درختها زیباهستند
۱۳ اردیبهشت
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
" حدگریزی فراسوی ِمرزها"

"بالاتر و فراتر" مجموعه ی درخشانی ست از ارتباط بی واسطه ی هنرتجسمی و طراحی با ادارک مخاطب.. آنجا که زبان در میماند ، تصویرومعنا ، جهان دیگری روبروی او میگشاید ..
هنرمند ، آدمی را فارغ از ظواهرو رنگ ها که القاء کننده ،فریبنده و گمراه کننده اند به تصویر میکشد... و بی پُرگویی و جنجال، چشمان و حواس ادارکی را به تن ِآدمی چنان پیوند میزند تا خود بخشی از طرح شود ..
بی مرزی ، تعالی ، و رهایی را به شگرفترین شیوه ی قلم زنی و طرح، تصویری میکند گویی آدمی شعله های آتشی ست که ازدرون خویش برمی خیزد ،مست میشود و بالا میرود ،و نقش های روی پارچه در بافت و تارو پود چنان در اهتزاز ست که گویی تن ، جایگاه ِنیروهایی ست که می رقصند و درپی رهایی اند ..شادی ِنهادی چیزی در درون ِخود اوست که چنین وجد و شیدایی به بار می آورد
کناره های طرح ها محوند ... دیدن ادامه » گویی هیچ ابتدا و انتهایی برایشان نمیشود متصور شد و همین بی مرزی راه را هماره باز میگذارد که آدمی نه در کالبد ِمحدود ِخویش بلکه امتداد یافته در شکست ِفراسوی مرزها ،میتواند تا بی نهایت ادامه داشته باشد ...
نقاط سیاهی که برجسته کننده ی تک تک ِحضور مادی ِوجسمی ست به سپید شدنی میرسد که امتزاج ِانسان با هستی ست ... او حذف نمیشود بلکه در بستری وسیع و نامتناهی ذوب میشود ،واین رخنه ، هویت ِدیگری از او و جهان پیرامون ست ... تلفیق ِیکدستی از سیالیت ِدو حضور زنده و هوشمند ...
تن نوشت ها طرح های ِکارتوگرافی شده ای ازتن آدمی ست که از منظری ِدیگر ،وچون سرزمینی ناشناخته ،ترسیم شده اند
اشکال لب ها ، میخواهد بگوید اما بی هیچ آوایی ، درسکوت ِمطلق ، رخدادی از جنس ِ توقف ِمتظاهرانه ی کلام ست .. رخدادی مملو از فراتر بودن از حرف ها و واژه ها ... و تاثیری بالاتر از گفتگوهای زبانی ...اما پراز نجوا در حلول ِروح ِخاک ،این ِهمیشه منشاءحیات و ریشه ی ِتمام ِبذرها ..
بناهای یادبود ِدهان ها در فرم های مختلف ، مکث ِقطعی تاریخ و جبر به درگذشتگی نیست ...روند ِمشتاقانه ی آدمی ست که در طول زمان از گذشته تا آینده در پی عصیانی ست که دیگر محدود نباشد ...
درتمام طرح ها و بناها ، حس ِحدگریزی و میل به رهایی را در ذهن و احساس هنرمند خانم نسترن صفایی دیدم و لذت بردم..
باآرزوی موفقیت برای این بانوی خلاق وهنرمند..

نیلوفرثانی
5 اردیبهشت 96
به به دوست عزیز و فرهیخته ام چقدر خوب که بعد از مدت ها در تیوال بیشتر می نویسی و تجربیات و شهود و ادراک عمیق تان را با ما به اشتراک می گذاری... شوق زیادی برای بازدید از این نمایشگاه در من ایجاد کردید ..درود بر تو دوست خوب و فرهیخته ام
۰۶ اردیبهشت
چه نقد خوب و محکمی ..
لذت بردم
۱۴ اردیبهشت
ارادات دارم بامداد عزیز و هنرمند ..
۱۶ اردیبهشت
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» چهارمین نمایشگاه عکس سلامت روان آغاز به کار کرد
... دیدن متن »

نمایشگاه عکس سلامت روان که شامل آثار برگزیده چهارمین جشنواره بین المللی عکس سلامت روان است سه شنبه ۵ اردیبهشت ماه در زنجان آغاز به کار کرد.
آیین افتتاح این نمایشگاه روز سه شنبه پس از پایان مراسم تقدیر از برگزیدگان چهارمین جشنواره بین المللی عکس سلامت روان با حضور دکترعلی اکبر سیاری معاون وزیر بهداشت، دکتر ثمین صدیق نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران، دکتر احمد حاجبی مدیرکل دفتر سلامت روانی وزارت بهداشت، سفرا  و نمایندگان کشورهای برگزیده در این رویداد و دیگر مهمانان در مرکز همایش های روزبه زنجان برگزار شد. 
دکتر محمدرضا صائینی، دبیر چهارمین جشنواره بین‌المللی عکس سلامت روان در این مراسم گفت: در چهارمین دوره این مسابقات که به صورت بین‌المللی برگزار شد، بیش از سه‌ هزار هنرمند از ۷۶ کشور شرکت کردند و ۱۶ هزار اثر با موضوع سلامت روان و بخش آزاد به دبیرخانه رسید که  توسط داوران ایرانی و بین‌المللی ۱۰ اثر برگزیده و ۱۰۰ اثر به جشنواره و کتاب راه پیدا کرد.
علاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید از این نمایشگاه به مدت دو روز از ساعت ۱۰ الی ۲۰ به کارخانه کبریت سابق در زنجان مراجعه کنند.
چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی عکس سلامت روان با هدف افزایش آگاهی سلامت روان جامعه با استفاده از هنر عکاسان ایران و جهان و به منظور بازآفرینی و ارائه موثر موضوعات روان‌شناختی، توسط دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان، با حمایت دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد و با همکاری کلوپ عکس فوکوس، نمایندگی فدراسیون بین‌المللی هنرعکاسی (فیاپ) در ایران و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گزارشی از نمایشگاه «انسان دشواری وظیفه است»
» آرش تنهایی: دوست داشتن مفهوم بسیار پیچیده ای است
... دیدن متن »

«توان دوست داشتن و دوست داشته شدن، انسان دشواری وظیفه است» عنوان نمایشگاه گروهی مولتی مدیا با گردآوری فرشید پارسی کیا است که از اول تا ۲۵ اردیبهشت ماه در گالری دنا برپا شده است. همان گونه که از عنوان این نمایشگاه بر می آید پارسی کیا شعر در آستانه احمد شاملو را دست مایه اصلی خلق اثر در این نمایشگاه گروهی گذاشته است.
به گزارش روابط عمومی گالری دنا، فرشید پارسی کیا گردآورنده نمایشگاه «انسان دشواری وظیفه است» گفت :انسان‌ها موجوداتی اجتماعی با روابط بسیار پیچیده هستند و نمی‌توانند تنها زندگی کنند. همه انسان‌ها به هم نیاز دارند و تنیده گی عجیب روابطشان مفاهیم مختلفی را در بینشان بوجود آورده که از مهمترین این مفاهیم، توان دوست داشتن و دوست داشته شدن است.
او افزود: اما رویکرد انسان درخصوص دوست داشتن و دوست داشته شدن متفاوت است و همین تفاوت ها گاه موجد اتفاقات متعددی در زندگی شخصی، خانوادگی، در سطح ملی و حتی بین المللی می شود. مثلا آمریکا زمانی که هیروشیما را بمباران کرد، دولت مردان این ابرقدرت عنوان کردند به دلیل علاقه ای که به مردم جهان داشتند از ترس گسترش قدرت دولت ژاپن  چنین کاری کردند تا منافع جهانیان به خطر نیفتد.
این هنرمند ادامه داد: با این که از عنوان نمایشگاه دوست داشتن استنباط می شود اما نوع رویکرد هنرمندان به این موضوع در بیشتر موارد تلخ و غم انگیز است  و گاه دوست داشتن تبدیل به مفهوم تنفر می شود.  در این نمایشگاه نیز به نوعی هر یک از هنرمندان این دو مفهوم را در تقابل با هم نشان داده اند.
پارسی کیا در بخش دیگر سخنانش گفت: تنها بخشی از آثار این نمایشگاه جنبه فروش دارند و باقی آثار چنین رویکردی ندارند موضوع این نمایشگاه از قابلیت بسیار بالایی برخوردار است و نمایشگاه آتی گالری دنا همچنان قصد دارد به این موضوع با دعوت از دیگر هنرمندان بپردازد..
فرشید پارسی کیا گردآونده «انسان دشواری وظیفه است»  در استیمنت این نمایشگاه نوشته است،«براساس مدارک  به‌دست‌آمده و پژوهش های انجام شده از دی‌ان‌ای انسان نشان می‌دهد که انسان خردمند حدود ۲۰۰ هزار سال پیش از آفریقا سرچشمه گرفته است، در حدود ۵۰ هزارسال پیش تغییرات زیادی در رفتار او پدید آمده و در همان زمان آغاز به مهاجرت کرده است. انسان خردمند با دیگر انسان تباران بچه دار شده‌اند و این باعث شده به رغم انقراض سه گونه دیگر انسان تبار  دی ان ای آنها همچنان در انسان خردمند موجود باشد. انسان خردمند حامل دی ان ای انسان‌تبار دنیسووا، انسان نئاندرتال و گونه‌ای دیگر که هنوز شناسایی نشده است است. افرادی که دارای تبار غیرآفریقایی هستند بین  دو تا  تا چهار درصد دی ان ای نئاندرتال‌ها را دارا هستند و سه تا چهار درصد دی ان ای بومیان ملانزی متعلق به انسان‌تبار دنیسووا است و دی ان ای گروهی از شکارچی-گردآورنده آفریقایی متعلق به گونه‌ای است که هنوز شناسایی نشده است. این انسان‌ها هوش بالا، توانایی تجزیه‌وتحلیل، زبان سخن گفتن، درون‌گرایی و احساسات داشتند. این استعدادها همراه با یک بدنِ راست‌قامت با توانایی راه رفتن و بازوان آزاد برای گرفتن اشیاء، انسان‌ها را به رفتن سفرهای طولانی (مانند مهاجرت) و استفاده از ابزارها توانا ساخته است. این انسان‌ها با مهاجرت تقریباّ در تمامی نقاط جهان به جز نواحی غیرقابل سکونت (مانند جنوبگان) ساکن شده‌اند. اما از قرن بیستم میلادی وسعت سکونت انسان‌ها به جنوبگان (توسط پایگاه‌های دائمی)، دریاها (توسط سکوها) و مدار زمین (توسط ایستگاه فضایی بین‌المللی) افزایش یافته است..
جمعیت انسان‌ها در زمین در سال ۲۰۱۱ میلادی به هفت میلیارد نفر رسید و هم‌اکنون نیز در حال افزایش است..
حمید جانی پور یکی از هنرمندان شرکت کننده در این نمایشگاه گفت: شعر «در آستانه شاملو » همواره برای من جذابیت خاصی داشته است و بارها و بارها آن را خوانده ام و حتی با شاگردانم در کلاس عکاسی روی این شعر کار کرده ایم از این رو زمانی که فرشید پارسی کیا گردآوردنده نمایشگاه «انسان دشواری وظیفه است» از من دعوت کرد که برای این نمایشگاه براساس بیانیه نمایشگاه اثری خلق کنم و در آن حضور داشته باشم استقبال کردم.
او افزود: به نظر من زمانی که نمایشگاهی براساس ادبیات گردآوری می شود بی شک باید منتظر اتفاق خوبی باشیم و ادبیات بستر بسیار خوبی برای من هنرمند بوجود می آورد که از امکانات آن بتواند تخیلش را به پرواز درآورد وبا قدرت تخیل بالا اثری را خلق کند.
این عکاس درباره نمایشگاه «انسان دشواری وظیفه است» گفت: خوشحالم که سایر هنرمندان شرکت کننده در این نمایشگاه نیز به خوبی توانستند از پس این موضوع برآیند و شاهد یک نمایشگاه قدرتمند هستیم و من از تماشای آثاری که در این نمایشگاه ارائه شده لذت بردم به ویژه از آثار هنرمندانی چون رحیم مولاییان، بابک حقی،آرش تنهایی و زروان..
جانی پوربا بیان این مطلب که تجربه کار گروهی در ایران موفق نیست گفت: به نظرم برای این که چنین نمایشگاه هایی به قوام برسد نباید ایده هایی چون «انسان دشواری وظیفه است» را صرفا برای گردآوری یک نمایشگاه در مدت زمان محدود خرج کرد بلکه باید این ایده را در سال های متمادی و با گروه هنرمندان مختلف پی گرفت و در هر نمایشگاه مجموعه ای از آثار یک گروه از هنرمندان را به نمایش گذاشت تا در گذر زمان بتوانیم از یک ایده جواب خوبی بگیریم.
او افزود: گالری دنا یکی از گالری های پیشرو و ایده پرداز است و تجربه نشان داده این گالری برخلاف بسیاری از گالری ها در پی این نیست که برای هر نمایشگاه تعدادی اثر از یک سری هنرمند که پیشتر کار کرده اند گردآوری کنند بلکه دراین گالری شاهد این اتفاق هستیم که برای برپایی هر نمایشگاه گروهی مدت ها ایده پردازی می شود و در نهایت پس از نوشته شدن بیانیه نمایشگاه یک سری هنرمند دعوت به همکاری می شوند و بعد شروع به کار می کنند.
فرزین عسگری کیا یکی دیگرازعکاسان شرکت کننده دراین نمایشگاه گفت: زمانی که فرشید پارسی کیا از من دعوت کرد که براساس شعر «در آستانه» یک اثری را برای حضور در نمایشگاه «انسان دشواری وظیفه است» خلق کنم مدت ها به این موضوع فکر کردم و بارها و بارها این شعر را خواندم . شعر در آستانه بار عاطفی و معنایی بالایی دارد و در این شعر شاهد جزییات بسیاری هستیم که ارتباط برقرار کردن به مفاهیمی که در این شعر مطرح می شود چیز دیگری است و تبدیل این مفاهیم به تصویر کار دیگری است.
او ادامه داد: به تصویر کشیدن این شعر برای من آن قدر کار دشواری بود که در مرحله ای تصمیم داشتم که انصراف بدهم اما در نهایت توانستم عکسی بگیرم که با این شعر ارتباط  داشسته باشد. از این رو به غیر از این شعر در کنار این عکس استیمنت اثر را نیز نوشته ام و کسی که می خواهد با این عکس ارتباط برقرار کند در ابتدا باید این شعر را بخواند و پس از خواندن استیمنت هنرمند به تماشای این عکس بیاستد تا بتواند حلقه ارتباطی اثر را کشف کند.
به گفته عسگری کیا، این نخستین تجربه این هنرمند است که براساس یک شعرعکاسی کرده است وعکاسی به این شیوه درواقع به نوعی سفارش به هنرمند می داند اما جنس این سفارش بی شک با سفارشی که برای تبلیغات به یک هنرمند داده می شود متفاوت است و چون ایده این شعر در ذهن خود هنرمند شکل نگرفته است و هنرمند در ابتدا با این ایده انس و الفت بگیرد و پس از آن باید بتواند براساس آن ایده اثری را خلق کند.
این عکاس دربخش پایانی سخنانش گفت: با این که این نخستین تجربه من برای خلق اثر بر اساس ادبیات و یک شعر است اما این کار آن قدر برای من جذابیت داشت که قصد دارم از این پس با این شیوه اقدام به خلق اثر هنری بکنم چون وقتی با این شیوه اثری خلق می کنید به نوعی دارید خودتان را در بوته آزمایش قرار می دهید و این تکاپوی ذهن برای خلق اثر هنری بسیار لذت بخش است.
بابک حقی دیگرعکاس شرکت کننده دراین نمایشگاه گفت: وقتی فرشید پارسی کیا سوژه نمایشگاه را با من در میان گذاشت با توجه به این که همواره در آثارم به موضوع انسان دوستی و دوست داشتن توجه می کنم، حضور در این نمایشگاه جذاب بود. چون در دنیای کنونی و زندگی مدرن انسان ها هر روز تنها تر می شوند و به مرور تکنولوژی جای انسان ها و روابط انسانی را می گیرد و همین موضوع حس بسیار دردناک و غمگینی به انسان می دهد. در چنین شرایطی کار کردن با موضوعات انسانی شاید کمک کند که انسان ها دوباره عمیق تر به موضوعاتی چون دوست داشتن توجه کنند.
او افزود: من عکاسی را با عکاسی تئاتر شروع کردم و بعدها به سمت فاین آرت گرایش پیدا کردم و دراین شیوه من برای تمام عکس هایم فضاسازی می کنم وعکس هایم را براساس ایده ایی که دارم یا مونتاژ می کنم و یا با چیدمانی که می سازم خلق می کنم.
حقی با بیان این مطلب که هنرمندان همواره از آثار هنری یکدیگر متاثر هستند گفت: یک هنرمند همواره متاثر از موسیقی، ادبیات، تئاتر و سینما است و زمانی که هنرمند آگاهانه تصمیم بگیرد که متاثر اثر خاصی باشد کار تا حدودی دشوار می شود چون باید این تاثیر پذیری را در اثری که خلق می کند نشان دهد.
احسان نصری دیگر هنرمند شرکت کننده در این نمایشگاه گفت: اثری که من در نمایشگاه «انسان دشواری وظیفه است» به نمایش گذاشتم از مجموعه «عشق خر» است که با تکنیک خودکار و رنگ روغن روی مقوا در ابعاد ۳۱ در ۳۱ خلق شده است و طراحی بسیار پرکاری است. این اثر سیاه سفید است و مرکز آن با رنگ روغن سفید کار شده و باقی اثر با خودکار مشکی کار شده است.
او افزود: در این اثر با یک حیوان مواجه می شویم که مادرش را از دست داده و یک انسان خودش را در مقام مادر او قرار داده و به این حیوان مهرورزی می کند و نقطه تمرکز این اثر انسان است.
به گفته نصری ایده نمایشگاه برای این هنرمند بسیار جذاب بوده و پس از این که شعرر در آستانه شاملو را بارها مطالعه کرده است تصمیم گرفته این اثر را خلق کند و همچون سایر آثار پیشین این هنرمند شاهد حضور و هم زیستی انسان و حیوان در این اثر او هستیم.
او افزود: زمانی که من برای خلق اثر در اختیار داشتم بسیار کم بود وگرنه دوست داشتم روی این موضوع در ابعاد بزرگتر کار کنم.
نصری در ادامه با اشاره به تفاوت گالری دنا با سایر گالری ها گفت: گالری دنا از جمله گالری های پیشرو است که بیش از هر چز ایده برایش اهمیت دارد و تمرکزش را روی آثار خلاقانه می گذارد و برخلاف بسیاری از گالری ها تمرکزش را بر روی آثار دکوراتیو نمی گذارد و نمایشگاه «انسان دشواری وظیفه است» یکی از موفق ترین نمایشگاه های این گالری است و در آن هر یک از هنرمندان از زاویه دید خود به موضوع دوست داشتن پرداختن پرداخته اند و آن را دستمایه خلق اثر خود قرار داده اند.
محسن ثقفی دیگر هنرمند شرکت کننده در این نمایشگاه گفت: اثری که از من در نمایشگاه «انسان دشواری وظیفه است» شاهد هستید یک چیدمان است با عنوان «صبح روز بعد» و در این چیدمان من خاطره جمعی تمام کسانی که درگیر مسائل عاطفی هستند را بازسازی کرده ام. بخشی از این ارتباطات به ازدواج و ادامه نسل منجر می شود و برخی نیز چنین پایانی ندارد.
او افزود: یکی از موضوعاتی که در این اثر به آن توجه کرده ام این بود که آیا انسان ها حاضرند زندگی خود را فدای فرزندانشان کنند یا نه آیا از انتخاب این دوست داشتن احساس رضایت می کنند یا خیر. در این چیدمان من به نوعی فضای خلاصه شده یک خانه را به نمایش گذاشته ام.
این هنرمند ادامه داد: زمانی که ایده برپایی این نمایشگاه از سوی فرشید پارسی کیا مطرح شد مقاومت کردم که در این نمایشگاه شرکت نکنم اما در نهایت جرقه ای در ذهنم خورد و تصمیم گرفتم که در این نمایشگاه شرکت کنم به نظر من دوست داشتن و مهر ورزی به دیگری آن قدر مفهوم بزرگی است که به تعداد افراد می توان بر اساس آن اثر هنری خلق کرد و این موضوع قابلیت این را دارد که دستمایه خلق چندین نمایشگاه دیگر نیز بشود.
آرش تنهایی دیگر هنرمند شرکت کننده در این نمایشگاه گفت:موضوع نمایشگاه «انسان دشواری وظیفه است» بسیار چالش برانگیز و خلاقانه است و من در این نمایشگاه یک اثر میکس مدیا کولاژ ارائه داده ام.  مدت هاست که در اتاق کارم یک نه که با تکنیک سیلک اسکرین خلق شده است زده ام این نه در واقع پاسخی است که من باید در مقاطع زندگی ام به برخی پیشنهادها و حتی خواسته های خودم بدهم.
او افزود: در اثری که در این نمایشگاه ارائه کرده ام من این نه را با تصویر مرلین مونرو تلفیق کرده ام و به نوعی به او پاسخ نه داده ام.
به گفته تنهایی، دوست داشتن موضوع بسیار عمیق و بزرگی است و پرسش این جاست که وقتی ما از عشق حرف می زنیم از چه چیزی حرف می زنیم. اگر تنها هشتک دوست داشتن را در صفحات مجازی جست وجو کنید با مجموعه ای از تصاویری  روبرو می شوید که در زندگی روزمره بارها با آن مواجه هستید اما این تصاویر هیچ یک آن گونه که باید معنای دوست داشتن را نمی دهند  و در اثری که ارائه کرده است نه بزرگ به یک پیشنهاد دوست داشتن داده است. پیشنهادی که بی شک اگر در عالم واقع داده می شد پاسخ دیگری داشت.
در این نمایشگاه شاهد نمایش آثاری از آرش تنهایی، محسن ثقفی ، حمید جانی پور،بابک حقی ، مصطفا دهقانیان، یاسمن رسولی ، فرشید شفیعی،زُروان ،فرشاد عسگری کیا، سارا کاوه، رحیم مولائیان ،  سیاوش مقیمیان،احسان نصری و با شعری از فرزین پارسی
اجرای پرفورمنس توسط الهام زارع، موسیقی توسط جمال سامری،رکاب زدنِ احمد شعبانی(رکورددار سه گانه و رکورد دار آبهای آزاد جهان)  برای لغو کار کودکان  و گفت وگوی بینارشته  ای فرزان سجودی، امیر علی نجومیان و شوکا حسینی از جمله برنامه های این نمایشگاه است.
گالری دنا در خیابان طالقانی، خیابان سپهبد قرنی، کوچه سوسن، پلاک چهار واقع شده است.

 

نیلوفر ثانی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه گروه هنری توما
» نمایشگاه گروهی با حضور ۴۴ هنرمند در خانه هنرمندان ایران افتتاح خواهد شد.
... دیدن متن »

نمایشگاه گروهی با حضور ۴۴ هنرمند با همکاری انجمن تصویرگران ایران در سالن بهار واقع در خانه هنرمندان ایران در هشتم اردیبهشت از ساعت ۱۸ الی ۲۱ افتتاح خواهد شد واز کتاب الکترونیکی نمایشگاه رونمایی خواهد شد.این نمایشگاه با موضوع خاص حیات وحش ایران برپا خواهد شد و درصدی از سود نمایشگاه برای بهبود حیات وحش ایران صرف خواهد شد.همچنین نمایشگاه تا ۱۵ اردیبهشت دایر است.
گروه هنری توما سعی دارد تا با همراه کردن هنرمندان در رشته های مختلف پیوندی دائمی میان هنر و طبیعت ایجاد کند وبستری را ایجاد کند تا با استفاده از زبان هنر اقشار مختلف جامعه را آگاهی بخشد و با آثار  هنری در قالب های مختلف ، راهکاری نو برای درمان مشکلات زیست محیطی پیدا کند.
گروه هنری توما با همکاری انجمن تصویرگران ایران  از مرداد ۱۳۹۵ آغاز به کار کرد وتا به امروز با بیش از صد هنرمند همکاری کرده است وپروژه های مختلفی را پیش برده است.لازم به ذکر است که تمامی پروژه های گروه توما به صورت خیریه انجام شده است ونیمی از درآمد حاصل از آن را صرف محیط زیست ایران کرده است ونیمی از آن را به هنرمندان پرداخت کرده است تا اینگونه رسالت خود را که پیوند میان هنرمند وطبیعت است را انجام دهد.

 

نیلوفر ثانی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
رویدادی بین‌المللی در حوزه عکاسی-زنجان
» زنجان میزبان رویدادی بین‌المللی در حوزه عکاسی خواهد بود
... دیدن متن »

ایسنا
چهارشنبه - ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۸
کد خبر: 96013013929
چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی عکس سلامت روان در حالی به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود که در دوره چهارم این رویداد، بیش از ۱۶ هزار عکس داوری شدند.
به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی این رویداد، ۱۶ هزار عکس از ۷۵ کشور دنیا به این جشنواره ارسال شدند و در معرض داوری قرار گرفتند. در مجموع، دو هزار و ۶۰۰ نفر آثار خود را در دو موضوع سلامت روان و آزاد به دبیرخانه ارسال کردند.  
به گفته دکتر محمدرضا صائینی - دبیر چهارمین جشنواره بین‌المللی عکس سلامت روان - افزایش آگاهی سلامت روان جامعه با استفاده از هنر عکاسان ایران و جهان هدف این جشنواره بین‌المللی است.  آثار رسیده به دبیرخانه چهارمین جشنواره بین‌المللی عکس سلامت روان، با حضور داورانی از ترکیه، عمان و ایران داوری و آثار برتر نیز برگزیده شدند.  چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی عکس سلامت روان با هدف افزایش آگاهی سلامت روان جامعه با استفاده از هنر عکاسان ایران و جهان و به منظور بازآفرینی و ارائه موثر موضوعات روان‌شناختی، توسط دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان، با حمایت دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد و با همکاری کلوپ عکس فوکوس، نمایندگی فدراسیون بین‌المللی هنرعکاسی (فیاپ) در ایران و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود.  
مراسم پایانی چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی عکس سلامت روان، پنجم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ همزمان با مبعث حضرت رسول اکرم (ص) با حضور وزیر بهداشت، هنرمندان و مسئولان در زنجان برگزار می‌شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه به رنگ طبیعت دو
با هدف کمک به بیماران سرطانی
» نمایشگاه آثار عکاسی ایمان اعتمادی فر در فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود
... دیدن متن »

آیین گشایش نمایشگاه انفرادی آثار عکاسی ایمان اعتمادی فر با عنوان " به رنگ طبیعت دو " جمعه  اول اردیبهشت ماه ساعت ۱۷ در گالری شماره ۲ فرهنگسرای نیاوران برگزار خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران، اعتمادی فر  در این نمایشگاه  بیست اثر عکاسی را در معرض دید عموم قرار می دهد . تمامی این آثار با سبک رئال و رنگی و در اندازه ۶۰ در ۹۰ سانتیمتر روی بوم چاپ شده اند. در این عکس ها مناطق بکری از استان های مازندران، اصفهان، لرستان، گیلان و خوزستان در معرض دید علاقمندان قرار می گیرد. این دوازدهمین نمایشگاه انفرادی این هنرمند در طول فعالیت های هنری اش می باشد 
ایمان اعتمادی فر دارای مدرک کارشناسی عکاسی و مدرس عکاسی و دبیر نخستین و تخصصی ترین کانون عکس و عکاسان جوان استان اصفهان (کانون پرتو آبی ) از سال ۱۳۸۶ تا کنون است. 
گفتنی است درآمد حاصل از فروش آثاراین نمایشگاه  صرف بیماران سرطانی می شود.
نمایشگاه عکاسی "  به رنگ طبیعت دو " از  اول تا دهم اردیبهشت ماه  در فرهنگسرای نیاوران برقرار است و علاقمندان جهت  بازدید از آن می توانند در روز های عادی از ساعت ۱۰ الی ۲۱ و در روز های تعطیل از ساعت ۱۴ الی ۲۱ به گالری شماره دوی فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه نوبت عاشقی
» نمایشگاه " تذهیب و نگارگری" گشایش می یابد
... دیدن متن »

همزمان با بزرگداشت سعدی نمایشگاه "تذهیب و نگارگری " با عنوان "نوبت عاشقی " با آثار ساناز سلیمانی جمعه یکم اردیبهشت در فرهنگ سرای ارسباران برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی فرهنگ سرای ارسباران، این نمایشگاه با ۳۰ اثر برگرفته از ادبیات و اشعار سعدی شیراز یکم تا دهم اردیبهشت از ساعت ۱۴ تا ۲۰ برای بازدید عموم برپاست . 
همچنین کارگاه یک روزه تذهیب ۷ اردیبهشت به سرپرستی ساناز سلیمانی از ساعت ۱۳ تا ۱۶ با ظرفیت ۱۵ نفر در گالری شماره یک ارسباران برای عموم برگزار می شود.
ساناز سلیمانی متولد ۱۳۵۹ است. وی نقاش مینیاتور و تذهیب از دانش آموختگان هنرهای زیبا ی دانشگاه تهران، سال ۱۳۸۰ عضو انجمن خوشنویسان ایران بوده و نفر برگزیده جشنواره شمسه در سال ۱۳۹۳ است. وی از محضر اساتید محمدطریقتی، امیرحسین آقامیری، محمد ترکمانی نیز بهره برده و ضمن آموختن مکتب اصفهان سعی دارد در این هنر بر روی ابداع طرح های نوین تلفیقی متمرکز شود. 
علاقه مندان برای بازدید از نمایشگاه می توانند به فرهنگسرای ارسباران به نشانی خیابان شریعتی، بالاتراز سیدخندان، خیابان جلفا مراجعه و یا با شماره های ۲۲۸۷۲۸۱-۲۰ تماس بگیرند.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه فراسوی نیک و بد
فراسوی نیک و بد
» شعر های عباس کیا رستمی در خط نگاره های مهدی راضی
... دیدن متن »

نمایشگاه آثار نقاشیخط مهدی راضی با عنوان (فراسوی نیک و بد) جمعه یکم اردیبهشت ۹۶ در نگارخانه آتشزاد گشایش می یابد.
مضمون آثار ارائه شده در این نمایشگاه، شعرهای عباس کیارستمی کارگردان فقید سینمای معاصر ایران است و مهدی راضی تلاش نموده در آفرینش آثار خود ، بخش دیگری از فضای ذهنی کیارستمی را با این باور که زاویه ی دیدش جهانی بود و فراسوی زمان و مکان می اندیشید و با تاکید بر اینکه سینمای (او) شعر اوست و شعرش سینمای (او)، به تصویر در بیاورد.
مهدی راضی متولد ۱۳۴۸، دارای مدرک کارشناسی گرافیک از دانشگاه هنر تهران است. وی عضو منتخبین جهان (۲۰۰۶ عمان)، بنیانگذار رشته ی آکادمیک نقاشیخط در ایران برای دوره ی کارشناسی نا پیوسته (۱۳۹۴)، طراح  کارشناسی ارشد رشته ی  نقاشیخط برای وزارت علوم (۱۳۹۴)، اولین نظریه پرداز رشته های هنر های قرآنی به دعوت وزارت علوم و همچنین داور چندین جشنواره بوده و تاکنون بیش از سی نمایشگاه گروهی و انفرادی در داخل و خارج کشور برگزار کرده است.
این نمایشگاه از ۳ تا ۱۰ اردیبهشت ماه، همه روزه از ساعت ۱۶ الی ۲۰ در نگارخانه ی آتشزاد واقع در خیابان عباسپور (توانیر) شمالی، نبش کوچه هومان، نرسیده به میدان ونک، شماره ۲۳ پذیرای علاقمندان خواهد بود.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گالری هنری سیب وارد سومین سال فعالیت خود شد
» کلکسیون کم نظیر چهار هزار عکس هنری از عکاسان ایرانی
... دیدن متن »

گالری اینترنتی Sib.ir که با هدف حمایت از حقوق عکاسان و  ترویج خرید تابلو های عکس با کپی رایت و رضایت حقوق مولف، از سال ۱۳۹۳ فعالیت رسمی خود را آغاز نموده است در حالی وارد سومین سال فعالیت خود می شود که در دو سال گذشته توانسته کلکسیونن کم نظیری از آثار عکاسان خوب ایرانی را  گردآوری نموده و توجه مخاطبان و هنر دوستان را به خود جلب نماید.
به گفته گردانندگان  این گالری اینترنتی ، طی دو سال گذشته هنرمندان زیادی از این پایگاه برای ارایه آثار خود استفاده نموده و در حال حاضر  بیش از ۴۰۰۰ عکس هنری  ممتاز در ژانرهای متنوع از حدود۲۵۰ هنرمند عکاس در این سایت در معرض نمایش و فروش بصورت تابلو های عکس  با شناسنامه در آمده است ، این در  حالی است که میزان تقاضای هنرمندان برای نمایش آثارشان در وب سایت Sib.ir چندین برابر این آمار بوده که به علت نداشتن معیارهای  هنری و تکنیکی مدنظر کارشناسان گالری سیب، مورد پذیرش قرار نگرفته اند.
با وجود نوپا بودن این سبک از نمایش و فروش آثار هنری، استقبال رو به رشدی از آثار عکاسان این گالری شده و هم اکنون بسیاری از ایرانیان داخل و خارج از کشور برای تزیین دکور منازل و محل کار خود ترجیح می دهند بجای خرید تابلو های عکس تکراری و بدون هویت، از آثاری متفاوت که با رضایت و رعایت حقوق هنرمند صاحب اثر توسط گالری سیب تولید می شود استفاده  نمایند. آثار چشم نوازی که پیش از این شاید بجز شبکه های اجتماعی مجال بیشتری برای نمایش و در معرض فروش قرار گرفتن نداشتند.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تیوال
» سال نو، خدمات نو!
... دیدن متن »

یک سال دیگه رو کنار هم در آسمون هنر گشتیم. افتخار بزرگیه برای تیوال که همراه خنده‌ها، اشک‌ها و اندیشه شماست در لحظه‌های ظریف نفس‌کشیدن در هوای هنر
در سال ۹۵ با معرفی، پوشش و تقدیم بلیت برترین و گسترده‌ترین طیف برنامه‌های هنری کنار شما بودیم و آنچه نیاز بوده در این چهار سال فراهم کردیم تا در سال ۹۶ مهمترین امکانات و خدمات تیوال را رونمایی کنیم...

منتظر خبرهای هیجان‌انگیز باشید و کبکتون خروس‌خون شه ایشالله

با سلام و عرض خسته نباشید بابت خدمات و فعالیت های خوبتان. اما چنانکه در این خبر قید شده است آنچه نیاز بوده در سایت فراهم نشده، بنا به قولی که داده بودید ابتدا در اردیبهشت 95 و بعد که صورت نگرفت در شهریور 95 قرار بود بخش کتاب در سایت تیوال راه اندازی شود که ... دیدن ادامه » این مهم انجام نپذیرفت. این بخش می تواند به یکی از مهم ترین بخش های تیوال تبدیل گردد چنانکه کتاب یک منبع اصلی و مورد نیاز برای همۀ هنرمندان است. پاسخ و توضیح دیگری هم مبنی بر راه اندازی این بخش به ما که مخاطب دائم سایت هستیم و طالب و خواستار راه اندازی این بخش بودیم داده نشد. البته ناگفته نماند در ذیل درخواست بنده زمانی که در سایت مطرح شد بسیاری از مخاطبان ثابت و اهل قلم تیوال نیز مُهر تأیید زدند و آنها نیز خواستار راه اندازی بخش کتاب بودند.
به هر حال امیدوارم این مهم در سال 96 انجام پذیرد و بخش کتاب نیز در کنار تئاتر، سینما، ادبیات و هنرهای تجسمی در سایت تیوال راه اندازی شود. این اقدام می تواند خون تازه ای را در رگ های این سایت فرهنگی به جریان اندازد و مباحث جدیدی را از قبیل نقد کتاب به راه اندازد که جریان های خوبی خواهد بود به علاوۀ اینکه هر کس یک آرشیو از نام و توضیحات کامل کتاب هایی که می خواند در سایت تیوال ویژۀ خود و با امکان رؤیت دیگران خواهد داشت مانند بخش تئاترها و فیلم های دیده شده اش.
۲۵ اسفند
درود بر شما
از دگرگونی زمان‌بندی بخش‌هایی از توسعه تیوال آگاهیم و امیدواریم آن‌را به دلیل پویایی ایده‌ها و گستردگی ابعاد پروژه بدانید... امیدواریم در ادامه بیش از پیش رضایت شما و کاربران عزیزمان را برآورده سازیم.
۰۱ فروردین
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» ورک شاپ نوروزی هنرجویان مدرسه سیلکر بورگ دانمارک در خانه هنرمندان ایران
... دیدن متن »

ورک شاپ نوروزی هنرجویان مدرسه سیلکر بورگ دانمارک با تدریس هدا حدادی در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.
به گزارش روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، ورک شاپ نوروزی هنرجویان مدرسه سیلکر بورگ دانمارک با تدریس هدا حدادی پنجشنبه ۲۶ اسفند در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.
ورک شاپ نوروزی هنرجویان مدرسه سیلکر بورگ دانمارک با هدف بهره مندی از دانش تصویرگری ایرانی و معرفی هنر تصویرگری در ایران با تدریس هدا حدادی و همکاری علی بوذری برگزار می‌شود.
«هدا حدادی» متولد ۱۳۵۶ در تهران و فارغ‌التحصیل رشته‌ی گرافیک از دانشکده‌ی هنر‌های زیباست. او سال‌هاست که برای بچه‌ها می‌نویسد و تصویرگری می‌کند. حدادی کار در حوزه‌ی تصویرگری را از سال ۱۳۷۶ و با نشریاتی مانند «کیهان بچه‌ها»، «سروش» و «دوچرخه» آغاز کرده و تا به حال تصویرگری نزدیک به ۴۰ کتاب را به عهده داشته است.
نخستین کتابی که «حدادی» تصویرگری کرده، بازنویسی «سیاست‌نامه» اثر «خواجه نظام‌الملک» وزیر «آلب ارسلان» و ملک‌شاه سلجوقی است. از دیگر آثار او می‌توان به تصویرگری کتاب‌های «غصه‌پرداز»، «کوپه‌ی ۱۱»، «شب‌های سوری»، «پسری که شمردن بلد بود»، «چشم‌های زمستانی»، «باز باران»، «چشمه ماه» و... اشاره کرد.
ورک شاپ نوروزی هنرجویان مدرسه سیلکر بورگ دانمارک پنجشنبه ۲۶ اسفند از ساعت ۹ تا ۱۷ در محل خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

مریم حسن نژاد و شمسه این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش روابط عمومی مسابقه عکاسی ماسار
» فراخوان اولین مسابقه عکاسی با موبایل ماسار منتشر شد
... دیدن متن »

فراخوان اولین مسابقه ملی عکاسی با موبایل ماسار با محوریت محیط زیست و بوم گردی منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی مسابقه عکاسی ماسار، اولین دوره از این مسابقه با مشارکت کانون دانشجویان و فارغ التحصیلان «قهرود» و کانون دانشجویی هنر و زیست بوم «دایره آبی» دانشگاه تهران و با هدف حفظ منابع طبیعی و میراث تاریخی کشور و همچنین در راستای فرهنگ بوم گردی پایدار؛ برگزار می شود.

این مسابقه در ۴ بخش، بوم‌گردی و طبیعت (کوه، دشت، چشمه و ...)، میراث تاریخی ایران و گردشگری، نوروز؛ آئین‌ها و رسوم و بخش ویژه مسابقه با موضوع  روستای قهرود از شرکت کنندگان آثار می پذیرد و شرکت در این مسابقه برای همه هنرمندان و علاقه مندان به عکاسی از سراسر کشور آزاد است.

جوایز این مسابقه شامل چهار دوربین عکاسی برای نفرات اول هر بخش و همچنین هدایای نقدی برای نفرات دوم و سوم هر بخش می شود. آثار نفرات اول تا ششم هر بخش نیز در نمایشگاه مسابقه به نمایش در خواهند آمد.

ارسال آثار به مسابقه صرفاً از طریق درگاه اینترنتی مسابقه به نشانی www.qohrood.ir  امکان پذیر است و مهلت پذیرش آثار شرکت کنندگان پایان اردیبهشت ماه سال ۹۶ می باشد. نمایشگاه و مراسم اهدای جوایز این مسابقه مهرماه سال ۱۳۹۶برگزار خواهد شد.

علاقه مندان می توانند برای دریافت متن کامل فراخوان و همچنین آئین نامه مسابقه ماسار به درگاه اینترنتی این مسابقه مراجعه نمایند.

اولین مسابقه ملی ماسار به دبیری مسعود مکاری و در دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

مریم حسن نژاد این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مجله شیوه
» انتشار دومین شماره مجله شیوه
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، شماره‌ی دوم (نوروزی) مجله‌ی شیوه (دوماهنامه تخصصی هنر) منتشر شد. 
پرونده سینمایی این شماره به نقد و بررسی آثار میشائیل هانکه کارگردان برجسته اتریشی اختصاص دارد. در بخش تئاتر، کارنامه تئاتر ایران در سالی که گذشت مورد بررسی قرار می‌گیرد. یادداشت فرزانه ابراهیمی با عنوان «حال همه‌ی ما خوب است، اما تو باور نکن»، یادداشت «می‌فروشم پس هستم» بابک احمدی، گفت‌وگو با حسن معجونی و میزگردی با حضور اصغر دشتی، امیررضا کوهستانی، مصطفی کوشکی و پریسا مقتدی درباره فعالیت سالن‌های خصوصی و خصوصی شدن تئاتر، پرونده تئاتر این شماره از مجله شیوه را تشکیل می‌دهند.  پرونده بخش تجسمی این شماره، به منتقد انگلیسی «جان برجر» اختصاص دارد. جان برجر منتقد هنری، فیلم‌نامه‌نویس، نویسنده، نقاش، رمان‌نویس و روزنامه‌نگار اهل بریتانیا بود. وی در سال ۱۹۷۲ به خاطر رمان جی برنده جایزه ادبی من بوکر شد. از ویژگی‌های اصلی آثار برجر می‌توان به رویکرد انتقادی و رادیکال وی در تحلیل آثار هنری، تاریخ و تمدن اشاره کرد که در طیف وسیعی از آفریده‌هایش از مقاله و داستان گرفته تا برنامه‌های تلویزیونی و مستند قابل مشاهده و پیگیری است. در سال ۲۰۱۵ براساس یک نظرسنجی که در روزنامه گاردین انتشار یافت، کتاب «درباره نگریستن» جان برجر به عنوان یکی از ۲۰ کتاب دانشگاهی که جهان را تغییر داده‌اند، انتخاب شد.  یک متن به مناسبت درگذشت برجر از نشریه ژاکوبن، ترجمه مقدمه کتاب مجموعه مقالات برجر نوشته جف دایر که بر روی جنبه های نویسندگی او تاکید می کند، یادداشت مجید اخگر به واسطه بررسی یک مستند درباره برجر از رویکرد یگانه او به هنر و زندگی، و سه مقاله از برجر در سه زمینه مختلف از بخش های پرونده تجسمی این شماره هستند.  پرونده موسیقی این شماره نیز به بهانه جایزه نوبل، به باب دیلان اختصاص دارد.  این دوماهنامه تخصصی در بخش‌های دیگری به حوزه‌های ادبیات و معماری نیز می‌پردازد و در ۲۳۱ صفحه تنظیم شده است. 
دوماهنامه تخصصی هنر (شیوه) با قیمت ۱۵ هزار تومان به اسفند ۹۶ و فروردین ۹۶ اختصاص دارد و مجید رجبی معمار مدیر مسئول و سیدعماد حسینی سردبیر آن است. علاقه‌مندان برای تهیه مجله «شیوه» می‌توانند به کیوسک‌ها و کتابفروشی‌های تهران مراجعه کنند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گالری آنلاین آرتبیشن برگزار می‌کند:
» فروش ویژۀ مجموعۀ آرتیبیشن در گالری دال
... دیدن متن »

 گالری آنلاین آرتیبیشن با همکاری گالری دال، در ساعت ۴ بعد از ظهرِ روز چهارشنبه هیجدهم اسفند ۱۳۹۵ فروش ویژه‌ای ارائه داده است.
گالری آنلاین آرتیبیشن با برپایی فروش سالانه و فوق العادۀ خود و با تمرکز بر قیمت آثار سعی‌کرده آثاری از نقاشیخط و نقاشی را جمع‌آوری و برای همگان به نمایش بگذارد.
این نمایشگاه نقاشی و نقاشیخط که از بهترین آثار دکوراتیوِ هنرمندانِ جوان آرتیبیشن هسته گرفته و از این جهت حائز اهمیت است که این آثار، با حداقل قیمت و تخفیف‌های ویژۀ هنرمندان آرتیبیشن، به مناسبت نوروز ۹۶ و فروش سالانه آرتیبیشن مواجه بوده است. در این شرایط بیشینۀ آثار نمایشگاه با قیمت‌های بسیار مناسبی ارائه شده است همچنین در این نمایشگاه شخصیت‌هایی هنری چون: حسن شیرازی، محیا طلوع کیان، میثم نژاد رسولی، سمیرا دریا، امیر شجاع شجاعی پور، پیمان ایروانی، نسرین نیک زاد، مسعود صفار، غلامحسین فرخ نسب، شهریار آریافر، نادر حیدری، امر الله محمدی، محسن کرمی، روجا علی نژاد، بابک کبود، حسین نخعی، بهنام قاسمی، حسین بهرامی، عارف امر االه زاده، علیرضا جوادی و ...  حضور خواهند داشت. هنردوستان گرامی برای شرکت در این رخداد هنری همه روزه از ساعت ۱۰ الی ۲۰ و تا روز ۲۷ اسفند به گالری دال واقع در خیابان ولیعصر(عج)، بالاتر از چهارراه پارک وی، روبروی رستوران لوکس طلایی، کوچه میرشریفی، پلاک ۹ و واحد۲، مراجعه کنند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» نمایشگاه گروهی " روبه نگاه من" با آثارتصویرگری گشایش می یابد
... دیدن متن »

نمایشگاه گروهی"رو به نگاه من"با آثارتصویرسازی به کوشش مهنّا فضلی درفرهنگسرای ارسباران گشایش می یابد.
به گزارش روابط عمومی فرهنگ سرای ارسباران، در این نمایشگاه ۳۳ اثر از مجموعه آثار شخصی مجتبی حیدرپناه ، پروین حیدری زاده، امیرحسین نوروزی، سعید عبدیزدان، هومان خیراندیش ، هماخسروی، محمد باباکوهی، سهراب بنی پور، پریسا عرب محقی، مهناز فضلی به نمایش در می آید.
نمایشگاه "روبه نگاه من" با جداسازی تصویرگری از منظر سفارش و تکیه برزاویه دید ونگاه شخصی هر تصویر ساز شکل گرفته است . این آثار شاید برگرفته از حس وحال نابی است که هر تصویرگر با تاکید دو چندان بر دغدغه های فردی وجهان بینی شخصی خویش به دور از هرگونه محدودیت زمانی و مکانی در گوشه ای از کارگاه اش به دست آورده است . 

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» نمایشگاه نقاشی گروه هنری «کلبه شیشه ای» افتتاح شد
... دیدن متن »

نمایشگاه نقاشی گروه هنری «کلبه شیشه ای» روز جمعه ۱۳ اسفند ماه با حضور علاقمندان این هنر، در گالری سمرقند افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی گالری سمرقند، در این نمایشگاه ۲۰ اثر در دو سبک رئال و مدرن به نمایش درآمده است که آثار مدرن این نمایشگاه با شعار «زن نبض حیات و موسیقی زندگی است» به موضوع زن و موسیقی پرداخته و نگاهی تازه را در این مقوله ارائه داده است.
تکنیک آثار ارائه شده در این نمایشگاه رنگ روغن و ترکیب گواش- آبرنگ است و تکه هایی از کولاژ هم در برخی از آثار دیده می شود و تابلوها روایتگر دلهره، شادی و غم های زنان در قالب انواع اشکال هندسی و مینیاتوری هستند.
گفتنی است این نمایشگاه سی امین نمایشگاه گروه هنری «کلبه شیشه ای» است که در آن آثاری از فریبا خدابخش، رویا خدابخش، سمیه باقری، مونا نقش جواهری، نسیم سیداسماعیلی، پریسا مختاری و بهاره ناطقی به نمایش درآمده است.
علاقه‌مندان برای حضور در نمایشگاه نقاشی گروه هنری «کلبه شیشه ای» می‌توانند از  ۱۳ تا ۱۹ اسفند ماه از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ بعدازظهر به گالری سمرقند به نشانی جنت آباد جنوبی، مجتمع سمرقند، طبقه دوم مراجعه کنند.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» پروژه‌ی پوسترهای گالری طراحان آزاد در فستیوال طراحی گرافیک پاریس 2017
... دیدن متن »

از ۴ تا ۱۷ بهمن ماه ۱۳۹۵ چهارمین دوره نمایش پروژه پوسترهای گالری طراحان آزاد برای نخستین بار در موزه هنرهای دکوراتیو پاریس برگزار شد و در آن سی‌وچهار پوستر از بیست‌وچهار طراح به نمایش درآمد. پروژه پوسترهای گالری طراحان آزاد توسط رضا عابدینی طراحی شده و با مدیریت هنری آریا کسایی، همکاری استودیوکارگاه و مشارکت ۴۳ طراح از پاییز ۱۳۸۷ آغاز شده و ادامه دارد. این پروژه تا کنون در شهرهای تهران، برلین، رم، بیروت، وین و پاریس به نمایش در آمده است. برگزاری این رویداد در پاریس به کوشش سمیرا کاوه انجام گرفت. 
فهرست طراحان شرکت‌کننده در نمایشگاه: مجتبی ادیبی، گلناز اسماعیلی، رضا باباجانی، پیمان پورحسین، بهراد جوانبخت، شهرزاد چنگلوایی، محمد خداشناس، هما دلورای، ایمان راد، ساناز سلطانی، رضا عابدینی، کسری عابدینی، محمدرضا عبدالعلی، علیرضا عسکری فر، علی عسلی، مریم عنایتی، فرهاد فزونی، آریا کسایی، سام کشمیری، مسعود مرگان، علی میرعظیمی، لیلا میری، امید نعم الحبیب، رامبد والا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه جادوی جاودان
» نمایشگاه خوشنویسی "جادوی جاودان" در نیاوران
... دیدن متن »

نمایشگاه خوشنویسی سیدعلی فخاری و حمید نیرومند با عنوان "جادوی جاودان"  عصر جمعه ۶ اسفند ماه ،با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر و اساتید خوشنویسی  در فرهنگسرای نیاوران افتتاح می شود.
به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران، گالری شماره یک فرهنگسرای نیاوران در نمایشگاهی با عنوان "جادوی جاودان " میزبان بیش از ۱۲۰ تابلوی خط استان قزوین پایتخت خوشنویسی ایران می باشد.این آثار خوشنویسی حاصل سی سال فعالیت هنری این دوهنرمند خوشنویس با سبک شکسته نستعلیق و نستعلیق می باشد.آثار این نمایشگاه در ابعاد ٧٠ در١٠٠ و ٥٠ در٧٠ ارائه شده است.
سید علی فخاری که نزد اساتیدی چون ابوالحسن مستشاری و امیر حسین امیرخانی آموزش دیده در خصوص این نمایشگاه اظهارداشت:بنده تا کنون ۲۰ نمایشگاه انفرادی درایران و کشورهایی  همچون ترکیه ،فرانسه ،آلمان و..  داشته ام و این بیست و یکمین نمایشگاه من است که به همراه حمید نیرومند  برپا می شود.
حمید نیرومند که مقام اول رشته نستعلیق سال۱۳۷۰ را درکارنامه هنری خود دارد و تاکنون آثار وی در ۲۵ کشور جهان و درجشنواره هایی چون حلیه و ارسی کا ترکیه ،الیه دبی به نمایش درآمده است درخصوص این نمایشگاه عنوان داشت:خوشنویسی یک هنر سنت گرا است و ما سعی کردیم دراین نمایشگاه چه دربحث شیوه ،نوع نگارش و موضوع سنت های خوشنویسی ،چه درخط شکسته نستعلیق و چه درخط نستعلیق رعایت شود تا از نظر دید بصری یک ارتباط معنوی بین مخاطب و آثار ارائه شده ایجاد گردد.
گفتنی است نمایشگاه" جادوی جاودان  "عصر روز جمعه 6 اسفند ماه  ساعت ١۶در فرهنگسرای نیاوران گشایش خواهد یافت و تا ۱۴ اسفند ماه ، از ساعت ١٠ الی ۱۹ و جمعه‌ها از ساعت ۱۴ تا ۱۹ برپا خواهد بود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
همکاری تیوال و نماوا
» اشتراک رایگان یک ماهه نماوا برای تیوالی‌ها
... دیدن متن »

طی همکاری دو جانبه تیوال و نماوا اعضای خانواده محترم تیوال می‌توانند به مدت یکماه از خدمات سایت نماوا بصورت رایگان بهره‌مند شوند. اعضای تیوال می‌توانند از روز ۱۳۹۵/۱۲/۴ تا ۱۳۹۵/۱۲/۳۰، کلمه namava.ir به شماره ۱۰۰۰۷۲۰۷۷۷ ارسال نموده و کد هدیه اشتراک یکماهه خدمات سایت نماوا را دریافت نمایند.

معرفی وب سایت نماوا

 نماوا، یک وب سایت تماشای آنلاین فیلم و سریال با قابلیت تنظیم هوشمندانه کیفیت نمایش با سرعت اینترنت است که به همه کاربران با سرعت های مختلف اینترنت این امکان را می دهد تا از این وب سایت به راحتی فیلم تماشا کنند. کاربران نماوا می توانند در سریع‌ترین زمان ممکن با استفاده از تلفن همراه، کامپیوتر شخصی، تبلت و تلویزیون هوشمند از تماشای سریال‌ها و فیلم‌های مورد علاقه خود با حداکثر کیفیت ممکن لذت ببرند. در حال حاضر بیش از 1200 محتوا در سایت نماوا به صورت فیلم، مستند و سریال های روز دنیا به همراه دوبله اختصاصی در اختیار کاربران این سایت قرار گرفته است.

 
اپلیکیشن های نماوا:

  • همچنین کاربران نماوا با دریافت اپلیکیشن نماوا (اندروید) می توانند هر‌‌زمان و هرمکان و با هرسرعت اینترنت، از تماشای آنلاین فیلم و سریال بر روی گوشی موبایل یا تبلت اندرویدی خود لذت ببرند.
  • وب‌سایت نماوا با راه اندازی اپلیکیشن اندروید تی وی (Android TV)  این امکان را برای کاربران فراهم آورده است که دیگر برای تماشای آنلاین فیلم‌ها خود را محدود به نمایشگرهای کوچک موبایل، تبلت و لپ تاپ نکنند.  این اپلیکیشن بر روی تلویزیون هوشمند سونی قابل نصب می باشد.

نحوه استفاده از کد یک ماه اشتراک رایگان نماوا

  •  ابتدا در نماوا از طریق این لینک ثبت نام نمایید.
  • در بخش عضویت بر روی دکمه آبی رنگ «ثبت نام کاربرانی که از سرویس شاتل استفاده نمی کنند» کلیک نمایید
  • پس از ورود به سایت نماوا، فلش کنار نام کاربری مشترک را انتخاب نمایید
  • در کادر باز شده روی گزینه "کارت هدیه" کلیک کنید
  • در کادر نمایش داده شده کد تخفیف خود را وارد نمایید.
فیلم ها و سریال های خارجی دوبله هستن یا زبان اصلی؟
۰۹ اسفند
بعد از وارد کردن کد ایا نیاز به خرید اشتراک هست؟
۱۶ اسفند
خیلی ممنون بابت این هدیه.خوش بحال اونایی که سرعت اینترنتشون بالاست.بیشتر میتونن استفاده کنن و البته راحت تر..
۱۶ اسفند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه گذار از گدازه
» همدردی گالری «بن» و هنرمندان تجسمی با آتشنشان ها
... دیدن متن »

گالری «بن» با همکاری جمعی از هنرمندان تجسمی با برپایی نمایشگاه تجسمی گدازه که ۲۷ و ۲۸ و ۲۹ بهمن برگزار می شود از خانواده بازمانده آتشنشان ها حمایت می کند.
به گزارش روابط عمومی گالری بن، با گذشت ۲۷ روز از حادثه پلاسکو و شهادت جمعی از آتشنشان ها و کارگرانی که در این مکان فعالیت می کردند گالری بن و جمعی از هنرمندان تجسمی از خانواده های بازماندگان این حادثه با برپایی نمایشگاه گدازه حمایت و همدردی می کنند.
شبنم طلوع  و مونا زند مدیران گالری بن درباره برپایی نمایشگاه گدازه عنوان کردند: حادثه پلاسکو بسیار دردناک و جبران ناپذیر بود و در این حادثه  جمعی از آتشنشان ها به شهادت رسیدند و تنی چند از شهروندانی که در این ساختمان کار می کردند جان خود را از دست دادند پس از این حادثه در گالری بن تصمیم گرفتیم که به همراه هنرمندان تجسمی از بازماندگان این حادثه حمایت کنیم و همدردی خودمان را اعلام کنیم.
او افزود: از این رو تصمیم گرفتیم که در این فرصت کوتاه نمایشگاه خیریه ای به نفع بازماندگان آتشنشان ها برپا کنیم. هنرمندان تجسمی هم از ایده ما حمایت کردند و برخی متاثر از این حادثه اثر هنری خلق کردند و برخی نیز از آثاری که پیشتر خلق کرده بودند در اختیار ما گذاشتند.
به گفته طلوع این نمایشگاه خیریه است و تمام عواید این نمایشگاه تقدیم به خانواده آتشنشان ها و خانواده دو سریداری که زیر آوار و آتش ماندند تقدیم می شود و تنها چند هنرمند در صورت فروش درصد کمی از فروش اثر خود را از گالری دریافت خواهند کرد .
طلوع درباره آثاری که در این نمایشگاه در معرض فروش قرار خواهند گرفت گفت: در این نمایشگاه آثار متنوعی به نمایش گذاشته می شود و چون هدف مان بود که تمام آثار به فروش بروند هنرمندان قیمت آثار خود را پایین آورند و آثار این نمایشگاه از ۳۰۰ هزار تومان تا یک میلیون قیمت گذاری خواهد شد و در این نمایشگاه قصد نداریم همچون حراج آثار را چکش بزنیم و هر فردی که قیمت بیشتری پرداخت کرد اثر را خریداری کند.
مونا  زند مدیر گالری بن ادامه داد:تا زمان طراحی پوستر قریب به 150هنرمند اثر خود را به گالری تحویل دادند و با توجه به استقبال هنرمندان انتظار می رود تعداد هنرمندان حتی دوبار برابر شود.
او درپایان سخنانش گفت: هنرمندان جزیی از خانواده مردم ایران به شمار می روند و با برپایی این نمایشگاه قصد داریم ضمن ابراز همدردی با خانواده آتشناشان ها از بازماندگان آن ها دلجویی کنیم.
در این نمایشگاه آثاری از افسانه آخوندی، مریم آقایی، سمانه احمدی، مهناز احمدی، فرناز اخلاقی، بهار اربابی، ساره ارباب معروف، محمد اسحاقی، سیما امانی، رضا بانگیز، فرینا بیات، حمید پازوکی، نیما پتگر، پریا پیروی، نیلوفر ترابی، آرش تنهایی، طناز توسلی، هما توکلی، علیرضا جدی، سارا جمالی رئوفی، نرگس چالاک، نازنین چمنی، آهو حجازی، سهند حشمتی افشار، میترا خارستانی، یاسمین خرسندی، مهرداد خطایی، ملیحه خورسی، سودابه ذوالفقاری، سپیده راثی زاده، ندا راهی، الدوز رباطیان، پروانه رزاقی، حکمت رحمانی، اکرم رحیم تبریزی، مهشید رحیم تبریزی، رشا رهبر، غزل زارع زادگان، صبا زاهدی، مُنا زندکیانی، شهناز زهتاب، سعیده سروش، سعیده سعیدی، فائزه شاملو، سامیه شاه چراغی، آتش شاه کرمی، جمشید شهرابی، یاسمین شیرنگی، نگار صبوری، منیژه صحی، شیده ضرابی، شبنم طلوع، آناهیتا عابد، لی لی عامری، منوچهر عبدالله زاده، الهه علیرضایی، سروناز عمادی، یعقوب عمامه پیچ، محمد هادی فدوی، الهه فرجاد، هانیه فروتن، مهرداد فلاح، نیلوفر قادری نژاد، مرجان قدیری، گلاره کاخ ساز، بابک کبود، زینب کلاته، بهاره کمالی، طرلان لطفی زاده، میترا مبین زاده، میلاد محمودی، عظیم مرکباتچی، شیرین مسیح نیا، سروناز منزوی، رامین مهدی نژاد، مینا نادری، هانی نجم، کریم نصر، فرناز وکیلی، احمد وکیلی، زیبا ویشته، آتین هاشمی، الهام هاشمی، شبنم هدایت زاده، شهلا همایونی، فرشته یمینی شریف، شکیبا یوسف زاده  و نشر نظر و جمعی دیگر از هنرمندان آثارشان در معرض دید و فروش قرار می گیرد.
پوستر نمایشگاه نیز توسط آرش تنهایی طراحی شده است.
نمایشگاه گدازه ۲۷ تا ۲۹ بهمن ساعت ۱۶ تا  ۲۰ در گالری بن واقع در درکه، خیابان شهید احمد پور پلاک ۶۰ میزبان مخاطبان است.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه گلستان- نگارستان ایران
با آثار سهیل قنبرزاده ُگرگری مولف، مدرس ؛
» نمایشگاه عکس"گلستان- نگارستان ایران " گشایش می یابد
... دیدن متن »

نمایشگاه عکس" گلستان _ نگارستان ایران" با آثار سهیل قنبرزاده ُگرگری ۲۹ بهمن در فرهنگسرای ارسباران گشایش می یابد.
به گزارش روابط عمومی فرهنگ سرای ارسباران، این نمایشگاه با ۲۰ فریم با  موضوع طبیعت و اجتماعی تا ۸ اسفند ساعت ۱۴ تا ۲۰ برای بازید عموم در گالری یک فرهنگ سرای ارسباران به نمایش گذاشته می شود .
سهیل قنبرزاده گُرگری متولد سال ۱۳۶۰ شهر گرگان است . وی در فراگیری هنرعکاسی از اساتید ابوالقاسم قاسمی، مسعود امامی، افشین بختیار، داود عامری، مهدی تیرانی، کتایون قدس راد، بابک صدیقی، جاسم غضبانپور و حسن غفاری تاثیرگرفته است .
کسب مقام برتر رشته عکاسی سال ۹۳ در استان گلستان، تاسیس کانون عکس انجمن سینمای جوان گرگان، مسئولیت برگزاری بیش از ۲۰ نمایشگاه گروهی عکس و برگزاری تورهای تخصصی عکاسی در استان گلستان برخی از فعالیت این هنرمند و کتاب های عکاسی پایه، گردآوری کتاب چیدمان تجربه، دانشگاه آزاد به روایت تصویر، طبقه بندی گیاهان، صنایع دستی و هنرهای سنتی از تالیفات قنبرزاده گُرگری  به شمار می رود .
عکس های این نمایشگاه در کشور کانادا نیز به نمایش درآمده است.
علاقمندان برای بازدید از نمایشگاه می‌توانند به فرهنگسرای ارسباران به نشانی خیابان دکتر شریعتی، سیدخندان  خ جلفا مراجعه یا با شماره های ۲۰-۲۲۸۷۲۸۱۸ تماس بگیرند.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» هفتمین کنفرانس علمی - تخصصی طوبای زرین خوانش هنر امروز در جشنواره
... دیدن متن »

زمانیکه با واژه خوانش مواجه می‌شویم در واقع بدنبال یافتن راهی مشخص و مدون برای درک معانی و مفاهیم پیرامون خود هستیم. به همان میزان که یاد گرفتن الفبا در هر زبانی دسترسی به متون ادبی آن زبان را ممکن می‌سازد؛ در وادی هنر نیز نیاز به این امر محسوس است. دانشی که یادگیری و دستیابی به آن ما را در دریافت اثر هنری یاری می‌رساند. از نشانه شناسی تا جامعه شناسی و تحلیل گفتمان و سایر روش‌های متعددی که جهت فهم هرچه بیشتر اثر هنری به خصوص در دنیای امروز کمک رسان هستند، تا مخاطب اثر هنری هر چه بیشتر به فهم پیچیدگی‌های هنر معاصر دست یابد. لذا هفتمین کنفرانس علمی- تخصصی طوبای زرین یکی از اهداف مهم خود را در راستای هم اندیشی اندیشمندان عرصه‌های گوناگون قرار داده تا خوانش‌های متعدد از هنر امروز ایران را کنار هم قرار دهد و بدین طریق بتواند زبان هنرهای تجسمی را بهتر خوانده و به درک آن نائل آید.
این کنفرانس در سه بخش و سه روز ۲۵ تا ۲۷ بهمن ماه برگزار می‌گردد و هر بخش به بررسی فصول مختلفی از هنر امروز ایران می‌پردازد. در بخش اول خوانش هنر ایران در سه دهه بعد از انقلاب اسلامی مورد بررسی قرار می‌گیرد، رویکردهای مواجهه با این هنر، سیاست‌های شکل دهنده، مفاهیم زیبایی شناسی آثار و بطور کلی گفتمان هنر این دهه‌ها مورد نقد و بررسی قرار خواهد گرفت.
در بخش دوم بطور مشخص به خوانش هنر امروز پرداخته می‌شود. هدف بررسی و شناسایی روش‌ها و رویکردهایی است که ما را در مواجهه با آثار حال ایران یاری نماید. برآنیم تا به فصل مشترکی از تعاریف و تعابیر نسبت به آنچه که در عرصه هنرهای تجسمی امروز ایران است دست یابیم و با این هنر آنگونه که هست روبرو شویم.
بخش سوم کنفرانس رویکرد نوینی از علم را در عرصه هنر معرفی خواهد کرد. آینده پژوهی بعنوان یکی از روش‌های مطالعاتی نوین و موثر برای شناخت فضای موجود و چه خواهد شد‌های پیش رو در دنیای معاصر امروزه جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده‌است. در حقیقت آینده شناسی این امکان را به انسان می‌دهد که یک قدم بیشتر از حال گام بردارد. اطلاع نسبی از آنچه که ممکن است در آینده اتفاق بیافتد در جهان امروز که مرزهای جغرافیایی پایان یافته و تکنولوژی همه دنیا را به سمت یکپارچه سازی سوق می‌دهد اهمیت می‌یابد. در واقع آینده پژوهی هنر امروز ما را نسبت به اتفاق‌های هنری در حال وقوع آگاه‌تر ساخته و مواجهه و تصمیمات ضروری برای فرهنگ سازی هنر فردا را تاحدودی ممکن می‌سازد. لذا به عنوان مبحثی نو و قابل تعمق در بخش سوم کنفرانس و با هم اندیشان این عرصه مطرح خواهد شد.
امید است که دستاوردها و یافته‌های این همایش در تدوین و تدقیق رویه‌ها و رویکردهای اجرایی جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر موثر افتاده و همپای رونق مشارکت هنرمندان و نمایش آثار فاخر هنری، بنیان‌های نظری خوانش هنر که در نهایت و غایت خود ترویج این مفاهیم را در عرصه‌های تخصصی و عمومی هدف گرفته است محقق شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
رجبی‌معمار:
» نمایشگاه «برای آزادی» آغازی برای برپایی نمایشگاه بزرگ «مکتب هنر انقلاب» است
... دیدن متن »

مدیرعامل خانه هنرمندان ایران گفت: مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری ایده‌ای تحت عنوان برگزاری نمایشگاه بزرگ «مکتب هنر انقلاب» داشتند و نمایشگاه «برای آزادی» طلیعه و آغازی برای برپایی آن نمایشگاه است. 
مجید رجبی‌معمار، مدیرعامل خانه هنرمندان ایران، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری با بیان اینکه نمایشگاه آثار نقاشی «برای آزادی» در ایام دهه فجر به همت و همکاری حوزه هنری و خانه هنرمندان ایران برپا شده است، اظهار کرد: تعداد ۶۰ اثر از هنرمندان برجسته هنرهای تجسمی کشور در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفته است. این آثار عمدتا مربوط به سال‌های آخر دهه ۵۰ می‌شود.
وی افزود: بسیاری از این آثار مربوط به حس و حال هنرمندان دوره پیروزی انقلاب اسلامی است و در واقع بیانگر احساسی است که هنرمندان در ماه‌ها و سال‌های آخر حضور رژیم گذشته و ظلمی که به جامعه روا داشته اند، خلق شده است. مبحث آزادی مهم ترین ویژگی این آثار است و البته آثاری هم به روزهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره دارند.
رجبی‌معمار با تاکید بر اینکه مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری ایده‌ای تحت عنوان برگزاری نمایشگاه بزرگ «مکتب هنر انقلاب» داشتند و نمایشگاه «برای آزادی» طلیعه و آغازی برای برپایی آن نمایشگاه است. امیدوارم بتوانیم در دهه فجر سال آینده، نمایشگاه بزرگی با مشارکت حوزه هنری در خانه هنرمندان ایران برپا کنیم که تمام ظرفیت‌ها و سالن‌های این ارگان را در بر بگیرد.
مدیرعامل خانه هنرمندان ایران همچنین گفت: مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری با همکاری مسئولان خانه هنرمندان ایران، تعدادی از آثار قدیمی هنرمندان انقلاب را گردآوری کرده اند. بخشی از این آثار از گنجینه هنرهای تجسمی حوزه هنری انتخاب شده و بخشی دیگر نیز با تلاش تعدادی از همکارانمان، از هنرمندانی همچون بهزاد، اسماعیل و کوروش شیشه‌گران، کیومرث کیاست، عباس سارنج، مرتضی ممیز، مرتضی کاتوزیان، علی فرامرزی دریافت و در این نمایشگاه برپا شد. اثر نقاشی سیروس مقدم، کارگردان تلویزیون و سینمای کشور نیز که متعلق به سال ۵۶ است به همت حوزه هنری دریافت و ترمیم شده و در این نمایشگاه قابل مشاهده است.
وی ادامه داد: در نمایشگاه «برای آزادی» آثار دیگری از هنرمندان برجسته تجسمی انقلاب اسلامی همچون کاظم چلیپا، علی وزیریان، حسین خسروجردی، مصطفی گودرزی، ابوالفضل عالی و ... نیز حضور دارد. این نمایشگاه از ۱۷ تا ۲۷ بهمن ماه برپا است.
علاقه‌مندان برای حضور در نمایشگاه «برای آزادی (آثار منتخب هنر انقلاب)» می‌توانند از  ۱۷ تا ۲۲ بهمن ماه به خانه هنرمندان واقع در خیابان طالقانی، خیابان موسوی، باغ هنر مراجعه کنند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» نمایشگاه نقاشی «برای آزادی» افتتاح شد .
... دیدن متن »

نمایشگاه آثار منتخب هنر انقلاب با عنوان «برای آزادی» یک‌شنبه ۱۷ بهمن‌ماه با حضور مرتضی گودرزی (دیباج)، مجید رجبی معمار و جمعی از هنرمندان پیش‌کسوت عرصه هنرهای تجسمی در خانه هنرمندان ایران افتتاح شد. 
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، نمایشگاه آثار منتخب هنر انقلاب، با حضور مرتضی گودرزی (دیباج) مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری و مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ایران و جمعی از هنرمندان پیش‌کسوت انقلاب و با برپایی و نمایش بیش از ۶۰ اثر نقاشی ماندگار سال‌های پیروزی انقلاب اسلامی، یک‌شنبه ۱۷ بهمن ماه در خانه هنرمندان افتتاح شد.
در این نمایشگاه آثار هنرمندان پیش‌کسوتی همچون ابوالفضل عالی، حسین خسروجردی، حبیب‌الله صادقی، مصطفی گودرزی، کوروش شیشه‌گران، غلامعلی طاهری، مرتضی ممیز، عباس سارنج، علی وزیریان، مصطفی ندرلو، حجت الله شکیبا، هانیبال الخاص، سیروس مقدم، ایرج اسکندری، حمید قدیریان، ناصر پلنگی، حمید شریفی، مرتضی اسدی، محمد خزایی، اسماعیل شیشه‌گران، محمدعلی رجبی، مرتضی کاتوزیان، صدیقه سلمان، محمدعلی ترقی‌جاه، احمد آقاقلی‌زاده در معرض دید عموم قرار گرفته است.
در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه، مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ایران از همکاری‌های بیشتر این ارگان با حوزه هنری در برپایی نمایشگاه های گسترده آثار انقلاب در آینده خبر داد.
مرتضی گودرزی دیباج، مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، نیز بر لزوم معرفی هنرمندان پیش‌کسوت سال‌های انقلاب و آثار این هنرمندان به مخاطبان هنر و عموم مردم تاکید کرد و برپایی نمایشگاه «برای آزادی» را نیز یکی از اقدامات حوزه هنری و خانه هنرمندان در راستای رسیدن به این هدف عنوان کرد.
علاقه‌مندان برای حضور در نمایشگاه «برای آزادی (آثار منتخب هنر انقلاب)» می‌توانند از  ۱۷ تا ۲۲ بهمن ماه به خانه هنرمندان واقع در خیابان طالقانی، خیابان موسوی، باغ هنر مراجعه کنند.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فراخوان گالری «فام» برای نمایشگاه نقاشی خط «الف تا ی»
» فراخوان نگارخانه فام برای برگزاری نمایشگاه نقاشی خط «الف تا ی» در لندن منتشر شد.
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی گالری «فام»، هدف این نمایشگاه، معرفی توانمندی های هنری هنرمندان نوگرا در عرصه نقاشی خط و نمایش آثاری است که ریشه در فرهنگ و زبان فارسی دارد.
لازم به ذکر است هنرمندان علاقمند به شرکت در این نمایشگاه می بایست فرم شرکت در نمایشگاه را از طریق ایمیل faamgallery@gmail.com درخواست نموده و پس از تکمیل به همراه تصاویر آثار، به آدرس ایمیل فوق ارسال نمایند.
 ضمناً داوری این نمایشگاه را آقایان نصرالله افجه ای، عین الدین صادق زاده و خانم مرضیه رمضانی، مدیر نگارخانه فام، بر عهده دارند. به نفرات اول تا سوم، علاوه بر لوح تقدیر بترتیب، ۷۰۰ ، ۵۰۰ و ۳۰۰ پوند جایزه تعلق می‌گیرد.
این نمایشگاه که موضوع آن آزاد است، نیمه اول سال ۲۰۱۷ در گالری پسک (Posk Gallery) لندن برگزار می گردد.
یادآور می‌شود هنرمندان این نمایشگاه که می‌بایست حداقل 16 سال سن داشته باشند، هیچ محدودیتی در انتخاب متریال ندارند. فقط آثار ارائه شده توسط می بایست قابلیت رول شدن (لوله شدن) را داشته باشد.
خاطرنشان می‌شود آخرین ‌مهلت ارسال تصویر آثار ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ است. انتخاب و داوری آثار ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ بوده و زمان تحویل اصل آثار ۱۰ الی ۱۵ خرداد 1396 می‌باشد.
هنرمندان می توانند حداکثر پنج اثر را بصورت آنلاین ارسال نمایند و در نهایت، هر هنرمند حداکثر با دو اثر در نمایشگاه حضور پیدا خواهد کرد.
هنرمندان برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص شرایط شرکت در نمایشگاه، نحوه انتخاب و داوری و امتیازات و جوایز می توانند به سایت faamgallery.com یا کانال faamgalleryppc مراجعه نمایند.
خاطرنشان می‌گردد دبیرخانه نمایشگاه در تهران، خیابان دولت، خیابان شهید عین آبادی، کوچه سرخ، پلاک ۱،  نگارخانه فام  واقع است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» نمایش "نقاشی های ضدجنگ" در شرق تهران
... دیدن متن »

نمایشگاه انفرادی نقاشی رها شرفی عالی تا ۱۹ بهمن ماه در گالری «دید» تهران روی دیوار خواهد بود.
به گزارش روابط عمومی گالری دید، اولین نمایشگاه انفرادی رها شرفی‌عالی که هشتم بهمن‌ماه در گالری "دید" افتتاح شده تا ۱۹ بهمن ماه جاری پذیرای علاقه مندان به هنر خواهد بود.
رها شرفی‌عالی درباره ۲۲ اثر خود که در قالب نمایشگاه "آرایه‌های رنگی" برپا شده است، گفت: همیشه تمایل داشتم نشانه هایی از ضدجنگ را در نقاشی هایم خلق کنم زیرا به تصویرکشیدن رنج و ناراحتی ناشی از جنگ از دغدغه هایم بود.
وی ادامه داد:  دسته‌ای از آثارم گرم هستند و دسته‌ای دیگر سرد. آثار گرم نماد خون، درگیری و آثار جنگ هستند و آثاری که سرد هستند را در قاب تصویری از بازماندگان و آثار جنگ یاد می‌کند و گذری با غم، ناراحتی و سرگیجه از روی مسائل و مشکلات جنگ است.
شرفی‌عالی با تاکید براینکه یکی از آثارش را به شهدا تقدیم کرده است، گفت: همیشه دوست داشتم چه شهیدان کشورم و چه افرادی که بی‌گناه در کشورهای دیگر کشته می‌شوند را در یکی از این قاب‌ها به تصویر بکشم و امروز نام این افراد را در قابی از خاطره و در قالب یک کار آبستره تصویر کردم.
گالری «دید» در تهرانپارس، خیابان اتحاد، خیابان ۱۹ غربی، پلاک ۱۸ واقع شده است که ساعت بازدید گالری همه روزه از ساعت ۱۵ تا ۲۱ خواهد بود و گالری یکشنبه ها تعطیل است.

 

فاطیما جهانشاهی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» فراخوان آثار هنری نمایشگاه " پست - آپوکالیپتیک "‎
... دیدن متن »

• هر هنرمند میتواند در همه گروها شرکت کند.  
• کیفیت آثار ارسالی در مرحله اول باید با فرمت  JPG و با وضوح مناسب  باشد. 
• حجم فایل ارسالی هر اثر حداکثر تا ۲ مگابایت همراه با مشخصات کامل شامل نام و نام خانوادگی، سوابق هنری، عکس هنرمند و شماره تماس ( همراه و ثابت ) در یک ایمیل با عنوان: "ارسال اثر " به آدرس ایمیل گالری ایده پارسی  persianideagallery@gmail.com
• آثاری که فاقد کیفیت دیجیتالی فوق باشند در مرحله انتخاب بررسی نمی شوند .
• حفظ اصالت و رعایت کپی رایت در آثار ارائه شده می بایست توسط هنرمندان رعایت گردد. 
• تصویر آثار سه بعدی باید از چند زاویه که گویای حجم اثر باشد ارسال شوند. 
• گالری ایده پارسی ، تمامی آثار پذیرش شده را در سایت خود به نمایش عموم خواهد گذاشت.
• مهلت ارسال فایل آثار جهت بررسی برای انتخاب نهایی: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ می باشد. زمان برگزاری نمایشگاه سه هفته بعد از اعلام اسامی هنرمندان. 
• انتخاب آثار با نظر شورای هنری گالری و تعدادی از اساتید خواهد بود.
• اعلام نتایج نهایی از طریق وب سایت و اینستاگرام گالری ایده پارسی و همچنین اعلام از طریق ایمیل و پیامک به نفرات شرکت کننده خواهد بود.
• مهلت نهایی ارسال آثار بصورت حضوری یا پستی اعلام خواهد شد، و آثار ارسالی بصورت پستی باید با روش های درست صورت گیرد و گالری هیچ گونه مسئولیت در خصوص آسیب های احتمالی به آثار در مسیر ارسال را ندارد. 
• برای تمام شرکت کنندگان گواهی شرکت در نمایشگاه صادر می گردد.
• قیمت گذاری آثار با توجه به نظر شورای گالری و سوابق هنری هنرمند و کیفیت آثار خواهد بود. 
• هنرمندان و علاقه مندان به شرکت در فراخوان می توانند سوالات خود را از طریق ایمیل گالری و یا تلفن مطرح نمایند. ساعات تماس (۱۶-۲۰)

توضیحات تکمیلی:

پست آپوکالیپتک
دعــــوتی اســــــت از هنــــرمنــــدان بـرای ارائـه اثـــر و ایـــــده مکاشــــفه ای است بــــرای رمــــزگشــــایی از یـــک واقعه در آینـده  و پیـــش بینی اتفـاقـات بعــد از آن، مکاشــــفه ای میان رشتــه ای که معماران، نقاشان، عکاسان، طراحان صنعتی، طراحان مُد، مجسمه سازان و سـایر هنـرمندان، میتـوانـنـد در ایـن مکـاشـفه شرکت نمـاینـد.  
پست آپوکالیپتیک، نمایشگاهی است با نگاه به جهان پس از آینده و تغییرات آن، پست آپوکالیپتیک رویکردی است پس از تکنولوژی، آنجایی که همه دستاوردهای بشر تحت تاثیر اتفاقی نابودکننده قرار  گرفته و آنگاه جهان پس از آن شروع شده است که نه تکنوژیک است و نه عقب افتاده و ابتدایی. لذا  آثاری که هنرمندان خلق خواهند کرد واکنش هنرمند است، نسبت به بررسی و مکاشفه و کنجکاوی  جهانی که شاید اتفاق بیفتد، آثاری که برگرفته از خیال و نگاه هنرمند است نسبت به این واقعه.

 

مصطفی یوسفی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه چه دانم های بسیار
» افتتاح نمایشگاه "چه دانم های بسیار" در نیاوران
... دیدن متن »

نمایشگاه انفرادی نقاشی خط چه دانم های بسیار عصر جمعه ۱۵ بهمن ماه ساعت ۱۶ با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر و اساتید خوشنویسی  در فرهنگسرای نیاوران افتتاح می شود.
به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران، گالری شماره دوی فرهنگسرای نیاوران در نمایشگاهی با عنوان "چه دانم های بسیار " میزبان آثار منتخب نقاشی خط  فاطمه حسنی است ،که این آثار برای اولین بار به نمایش درخواهد آمد.این آثار که بصورت نقاشی خط اکرولیک و ترکیب مواد  رنگ و روغن هستند آثاری انتزاعی با دست مایه هنرمدرن به شمار رود. دراین نمایشگاه نقاشی خط بیش از ۲۵ اثر درابعاد ٧٠ در١٠٠ ، ۲۵ در۶۰ و ۲ متر در ۱۴۰ درمعرض دید علاقمندان قرارخواهد گرفت.
فاطمه حسنی درخصوص این نمایشگاه عنوان داشت: چرا ما گاهاً ترانه ها و یا اواز و موسیقی را به زبان های دیگر را میشنویم  و از آن لذت می بریم، بدون اینکه معنی و مفهوم آن را بدانیم؟ تاثیر فرم  مهم تر است یا معنا؟ بسیاری از این دست پرسش ها باید وجود داشته باشد تا حرکتی و تفکری زاییده شود. با توجه به اینکه بیست و چند سال با خوشنویسی زندگی کردم ، قدرت خارق العاده حروف و کلمات را دریافتم  که بخشی در صورت و بخشی در معنی نهفته است .
وی درادامه افزود: اینها پیوسته و توام با هم هستند، زیبایی خیره کننده ترکیبات نستعلیق با کرسی استوار وتناسبات دقیق و قوت و ضعف ها ی به جا، دورها و سطح ها ی بی نظیر، صعودها و نزول های آسمانی و زمینی، به کمک هنرمند ی که به صفا و شان رسیده  قابلیت این را دارد که بتواند در قالب های متفاوت تری با مخاطب خودش فراتر از معنای لفظی، ارتباط حسی و عمیق تری برقرار کند.
این هنرمند خوشنویس درادامه گفت: قالب های  نقاشی خط به شیوه های متفاوتی قابل اجرا و ارایه هست. دراین شیوه  با وفاداری به فرم ها در خوشنویسی، بخصوص نستعلیق سعی شده شیوه ی دیگری ارایه شود.امیدوارم در طول زمان نیز بتواند جایگاه خودش را حفظ کند. 
فاطمه حسنی متولد شاهرود می باشد، وی نزداساتیدی چون محمد تقی صفانیا، علی شیرازی، غلامحسین امیر خانی، مهدی فلاح و دکتر مهدی قان بیکی خوشنویسی را فرا گرفته است و ازسال ۱۳۷۰ تا ۱۳۹۰ مدرس رسمی انجمن خوشنویسان ایران  بود. وی در جشنواره خوشنویسی بزرگداشت "میر عماد" در استانبول و همچنین در نمایشگاه "حلیه" در ترکیه آثار خودش را ارائه داده است. این هنرمند طراحی نوشتار جلد کتاب شاهرود قاره کوچک را نیز به عهده داشته است.
گفتنی است نمایشگاه نقاشی خط "چه دانم های بسیار" ازپانزدهم  بهمن ماه لغایت بیست و سوم بهمن در فرهنگسرای نیاوران برپا خواهد بود. ساعت  بازدید برای علاقمندان ازساعت ١٠ الی ۲۰ درایام هفته و جمعه‌ها نیزاز ساعت ١٤ تا ۲۰ می باشد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه دچار آبی دریای بیکران
در آستانه افتتاح نمایشگاه عکس «آبی بیکران» در آرت سنتر باغ
» رضا کیانیان از نقش جدید خود خواهد گفت
... دیدن متن »

سال هاست مقوله مسولیت اجتماعی  ذهن مرا به طور جدی مشغول خود کرده است.
کار خیر در ایران سالیان سال است که توسط  همه مردم نسبت به توانایی مالی شان انجام می شود. مثل دستگیری از بینوایان، تهیه جهاز عروس های بی بضاعت، تامین مایحتاج مستمندان. کمک به کودکانی که می خواهند به مدرسه بروند و نمی توانند کتاب و کیف و لباس مدرسه را تهیه کنند. کمک به بیمارانی که درمانشان پر خرج است و...
اما این کار های خیر باید در خفا و بدون سر و صدا انجام شوند، چون باید آبروی کمک شونده یا به اصطلاح امروز، توان خواه حفظ شود.
این نوع کار خیر مانند ماهی رساندن به گرسنه ای می ماند. اما نوع کار خیر دیگری هست که مانند یاد دادن ماهیگیذی به گرسنگان است. تا به جای یک وعده کمک گرفتن برای سیر شدن! بتواند با توان خودش همیشه سیر باشد.
این کار خیر همان حوزه ی مسولیت اجتماعی ست.
من در مشاوره با شرکت های تجاری و تولیدی مسولیت اجتماعی را مطرح می کنم.
که چگونه می توانند کار آفرین باشند. چگونه می توانند کمک کنند تا روستاییان در همان روستا درآمد داشته باشند و مجبور به مهجرت نشوند. چگونه می توانند از مخترعین و نخبه های جوان ایران حمایت کنند تا از ایران نروند و همین جا بمانند. چگونه می توانند برای سیل فارغ التحصیلان بی کار کار ایجاد کنند. چگونه می توانند صنایعدستی ایران را دوباره به روز و کارآمد کنند. و با انجام این مسولیت ها، به سود بهتری برسند و هم چنین برای کالا هایشان اعتبار ایجاد کنند.
حالا این کار خیریست که نه تنها نباید مخفیانه انجام شود بلکه باید هر چه علنی تر شوند تا دیگران هم یاد بگیرند.
این حرکت سال هاست در ایران شروع شده اما فراگیر نشد.
اما این چند سال اخیر به  یکی از گفتمان های غالب تبدیل شده است.در نمایشگاه  عکس هایم در کنار توجه به مسله آب در کشورمان به گفتمان مسولیت اجتماعی هم پرداخته خواهد شد.
وچگونگی آنرا با افتتاح نمایشگاه توضیح خواهم داد.
رضا کیانیان
بهمن ۱۳۹۵

Prudence این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه ماکزیمال
» در مراسم اختتامییه نمایشگاه «ماکزیمال» در گالری «آس» تهران مطرح شد؛
... دیدن متن »

منصور طبیب‌زاده: اثر هنری مهمترین دستاورد و محصول بشری در طول تاریخ است
دکتر حمید پازوکی: بایستی از خدا تشکر کرد که موجودی را آفریده که خلق می‌کند

منصور جهانی ـ «منصور طبیب‌زاده» هنرمند مجسه‌ساز در مراسم اختتامییه نمایشگاه انفرادی مجسه‌های خود با عنوان «ماکزیمال» در گالری «آس» تهران گفت: اثر هنری مهمترین دستاورد و محصول بشری در طول تاریخ است.
نمایشگاه انفرادی مجسمه «منصور طبیب‌زاده» با عنوان «ماکزیمال» که با آثاری منحصر به فرد و با استفاده از انواع چوب‌هایی از اقلیم‌های مختلف ایران این هنرمند سرشناس حوزه هنرهای تجسمی، در گالری «آس» تهران برپا شد و اکثر مجسمه‌های این نمایشگاه با فروش قابل توجهی مواجه شد به طوری که از تعداد ۱۵ مجسمه از آثار فیگوراتیو چندین ساله اخیر این هنرمند، ۱۲ اثر آن به فروش رفت؛ مراسم اختتامیه این نمایشگاه با حضور هنرمندان سرشناس حوزه هنرهای تجسمی و تعدادی از شخصیت‌های فرهنگی از جمله؛ دکتر «حمید پازوکی» هنرمند نقاش و استاد دانشگاه، دکتر «کامران هروی» مدیر گالری «آس»، «محمد حسین عماد» هنرمند مجسمه‌ساز، دکتر «علیرضا کریمی صارمی» هنرمند و استاد عکاسی، «مونا زاهد» مدیر هنری گالری «آس»، «کتایون مقدم» هنرمند نقاش، «فرزاد توحیدی» مستندساز و همچنین تعدادی از علاقمندان به هنرهای تجسمی برگزار شد. 

بایستی از خدا تشکر کرد که موجودی را آفریده است که خلق می‌کند
دکتر «عبدالحمید پازوکی» هنرمند نقاش و استاد دانشگاه در مراسم اختتامییه نمایشگاه انفرادی «منصور طبیب‌زاده» با عنوان «ماکزیمال» گفت: در ارتباط با کارمان ما فکر می‌کنیم که صداقت داریم و زمانی که کار می‌کنیم بسیاز لذت می‌بریم؛ در واقع اثری که بوجود می‌آید یک موجود زنده خواهد بود و واقعاً بایستی از خدا تشکر کرد که موجودی را آفریده است که خلق می‌کند. و از این بابت من به قدرت خدا پی می‌برم. به عنوان مثال، وقتی در آتلیه‌ام نقاشی می‌کنم تا نیمه‌های شب کار می‌کنم و وقتی‌که فردا صبح برمی‌گردم و کارم را نگاه می‌کنم واقعاً تعجب می‌کنم و می‌بینم که اصلاً من تنها نیستم؛ من یک وسیله‌ام که در ارتباط با یک نیروی خلاق قرار می‌گیرم که نتیجه آن خلق یک اثر هنری است و شیوه نگاه و تصور من به یک اثر هنری این‌گونه است. 

کمتر شدن فاصله بین مخاطب و هنرمند
وی در مورد گالری «آس» تهران گفت: خیلی خوشحالم که این موقعیت را آقای دکتر «کامران هروی» و خانم «مونا زاهد» در اینجا بوجود آوردند که ما بتوانیم که این ارتباط را با مخاطب بوجود بیاوریم که فقط بحث آمدن و دیدن یک اثر هنری را نداشته باشیم و جنبه فرهنگی و آموزشی هم حائز اهمیت و فعال باشد و همه ما تلاش می‌کنیم که
این اتفاق بیافتد و نتیجه بسیار بسیار بهتری بدهد و از این زاویه و از این بخش هم مخاطب ما با هنرمندها هم بتوانند
ارتباط برقرار کنند و سؤالات خود را در مورد اثر هنری خلق شده مطرح بکنند و این فاصله کمتر و کمتر شود. 

داشتن هنر ناب در گالری «آس»
این استاد دانشگاه در پایان سخنانش تأکید کرد: فکر می‌کنم با وجود گالری‌هایی همچون گالری «آس»، می‌توانیم فضایی را ایجاد بکنیم که فقط جنبه گالری و یکسری احوالات خیلی سطحی نداشته باشد و به عمق قضیه توجه بشود؛ همچنین بحث آموزش و ارتباطی آن با مخاطب رویکرد اصلی ما است که امیدوارم نتیجه بدهد. کسانی که به عنوان هنرمند وارد گالری «آس» می‌شوند از صافی‌های زیادی باید بگذرند و بایستی هنر نابی داشته باشند تا برای هدفی که داریم بتوانند کمک کننده اصلی باشند و این هدف ماست که انشاءالله خداوند کمکمان خوهد کرد.    

نوسان بین بودن و نبودن و شدن و نشدن 
«منصور طبیب‌زاده» در مورد نمایشگاه انفرادی مجسمه‌های خود با عنوان «ماکزیمال» گفت: اثر هنری برای خود هنرمند به این شکل است که از زمانی‌که شروع به خلق اثر می‌کند تا زمانی که اثر تمام می‌شود برای هنرمند آن فاصله زمانی است که خیلی اهمیت دارد و از کارش لذت می‌برد؛ در این فاصله، کلنجار می‌رود بازی می‌کند، کشف می‌کند، می‌‌سازد و ...، بین بودن و نبودن و شدن و نشدن همین جوری این بازی نوسان دارد. در واقع هنرمند اینجوری نیست که یک فکر خیلی مشخص و تعیین شده‌ای را از ابتدا انتخاب بکند و طبق آن الگو و ماهیت آن نقشه‌ای که از قبل کشیده است، بیاید و آن را اجرا بکند. 

هنر معنای هستی و جهان در یک ساختار زیبایی‌شناسی است
وی همچنین گفت: هنر واقعی از دید من کشف این مرحله است؛ در این مرحله اتفاقاتی می‌افتد که هنرمند اصلاً به آن فکر نکرده است؛ این اکتشاف در اثر هنری یکجوری کشف خود هم هست. یعنی هنرمند از این طریق، خودش را هم کشف می‌کند و نگاهش به جهان و هستی را هم به نوعی کشف می‌کند. از نظر من، هنر معنای هستی و جهان در یک ساختار زیبایی‌شناسی است و تفاوتش با فلسفه این است که فلسفه یک بیان خیلی مشخصی از این ماهیت جهان می‌کند و هنر آن را در یک ساختار زیبایی‌شناسی ارائه می‌کند. منتهی اینکه می‌گوییم کل جهان؛ کل هستی نیست و ممکن است که یک زاویه خاص، یک نگاه خاص و یک گوشه خاصی از یک عنصری که در این هستی وجود دارد را مورد توجه قرار بدهد. این عنصر در واقع یک رابطه کل و جزء هست؛ انگار کل هستی را تبیین می‌کند. بنابراین این رابطه کشف و شهود در این مسیر که پیش می‌رود برای هنرمند هم به این ترتیب اهمیت دارد و ماهیتی را کشف
می‌کند که قبلاً ممکن است حتی به آن فکر نکرده باشد.

تصادف در اجرای هنری 
طبیب‌زاده در ادامه افزود: به لحاظ تکنیک و روش هم آن معنایی که پشت اثر در طی این پروسه و مسیر پیش می‌رود یک‌جوری امکانات تکنیکی را در اختیار هنرمند قرار می‌دهد که ممکن است به آن هم فکر نکرده باشد که ما در هنر اسم آن را یک نوع تصادف می‌گذاریم؛ تصادف در اجرای هنری پیش می‌آید که هنرمند به آن فکر نکرده است ولی هنرمند آگاه کسی است که آن تصادف را می‌فهمد و بعداً آگاهانه آن را در کارش به کار می‌گیرد و به جزئی از تکنیک وی تبدیل می‌شود.

بخشی از عمر و جانم را در آثارم ریخته‌ام
وی در ادامه تأکید کرد: در مورد کار من، همیشه بدین گونه بوده است؛ یعنی من از مرحله‌ای که شروع به کار کردم تا مرحله‌ای که اثر به پایان رسیده است با اثر خودم زندگی کرده‌ام. اصلاً هیچ فرضی نداشتم که این اثر به چی می‌رسد، نهایتاً به چه چیزی تبدیل می‌شود و چقدر زمان می‌برد. با توجه به اینکه خصوصیت آثار من به گونه‌ای است که آن تکنیک خاصی که پیش آمده است و در واقع ویژگی شخصیتی و سبک فردی من است در کنار این مسیر کشف شده است ماهیت کار من می‌طلبد که زمان بسیار زیادی را به آن اختصاص بدهم. این آثار براساس آن چیزی که از من می‌خواست و طلبیده حرکت کردم و می‌توانم بگویم بخشی از عمر و جانم را در این آثار ریخته‌ام.   

اثر هنری مهمترین دستاورد و محصول بشری در طول تاریخ است
این استاد دانشگاه در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: برای هنرمند این مرحله خیلی مهم است که با اثرش زندگی می‌کند وقتی که اثر ساخته می‌شود از هنرمند جدا می‌شود؛ این اثر یک زندگی مستقلی را شروع می‌کند، بعداً خود هنرمند، به مخاطب اثرش تبدیل می‌شود. من وقتی که کارم با اثر تمام می‌شود به عنوان مخاطب که به کار خودم نگاه می‌کنم چیزهایی را در آن کشف می‌کنم که قبلاً به آن اصلاً فکر نکرده بودم و خصوصیت یک اثر هنری و تمام زیبایی یک اثر هنری هم همین است، یعنی در واقع مهمترین دستاورد و محصول بشری در طول تاریخ تا به امروز؛ از زوایای مختلف و به لحاظ ارزش زیبایی‌شناختی، اثر هنری است. 

اثر هنری پیچیده‌ترین کالای جهان است
وی همچنین گفت: هر چند که ما در دورانی زندگی می‌کنم که همه چیز به کالا تبدیل شده است ولی اثر هنری حتی
به عنوان کالا هم یک کالای خیلی ویژه است یعنی از پارامترهای اقتصادی هم که به آن نگاه کنیم تمام اقتصاددان‌هایی که در زمینه اقتصاد هنر کار کرده‌اند معتقدند که اثر هنری پیچیده‌ترین کالای جهان است و کالایی است که اگر صرف کالا به آن نگاه بکنیم چیزی است که همیشه مسیر صعودی دارد؛ یک اثر هنری به لحاظ قیمت، هیچ وقت مسیر برعکس را ندارد و همیشه سیر صعودی دارد. اما برای هنرمند، در واقع آن نفس و ذات معنایی اثر مهم است که بعد از ساخت اثری، اثر خودش را کشف می‌کند.

هر مخاطبی می‌تواند رابطه خاص خودش را با یک اثر بوجود بیارود
طبیب‌زاده در ادامه اظهار داشت: ویژگی اثر هنری هم این است که هر مخاطبی می‌تواند رابطه خاص خودش را با یک اثر بوجود بیارود. شخصی ممکن است که جنبه ظاهری این آثار وی را خیلی جذب بکند؛ این لایه اولیه یک کار هنری است، ولی یک اثر، لایه‌های مختلفی دارد و کسی ممکن است وارد لایه دوم و سوم آن بشود. چیزهایی حتی کشف بکند که خوش هنرمند ممکن است در اثرش ندیده باشد و این در مورد آثار همه هنرمندان بزرگ جهان هم اتفاق افتاده است.

تکنیک هم یک ارتباطی با معنی دارد
وی در مورد تکنیک در خلق آثارش گفت: اورجینال بودن این کارها به دلیل همین تکنیکی است که در آن به کار رفته است و خود تکنیک هم یک ارتباطی با معنی دارد؛ بخصوص در این آثار تکنیک و ساختار کار، جزئی از معنای کار است، چرا که دارد به ما نشان می‌دهد که انگار یک فرمی از این قطعات در حال شکل گرفتن است و یکجایی انگار این احساس به مخاطب داده می‌شود که انگار یک فرمی در حال فروریختن است؛ بنابراین شاید یک حس تعلیق در این آثار بوجود بیاید.  

یک اثر هنری باید در جهان یکه باشد یعنی بدیلی نداشته باشد
این هنرمند مجسه‌ساز افزود:  یک نکته که در همه هنرها و بخصوص در هنرهای تجسمی و مجسمه‌سازی خیلی خیلی اهمیت دارد این است که ارزش نهایی یک اثر هنری با معیارهای عام زیبایی‌شناسی جهانی این است که این اثر یکه باشد یعنی بدیلی نداشته باشد، یک اثری باشد که دارای ویژگی‌هایی باشد که مثل آن در جهان وجود نداشته باشد. اگر اثری واجد این خصوصیات باشد دارای ارزشهای زیبایی‌شناسی خیلی والایی خواهد بود. هر هنرمندی در زندگی‌اش باید تلاش بکند که به این مرحله برسد؛ کارش به مرحله‌ای برسد که این ویژگی‌های فردی‌اش و ساختار
ویژه‌اش سبک فردی‌اش را ایجاد کند و در اثری که می‌سازد در واقع آن ویژگی اورجینالیته را ایجاد بکند. 

رسیدن به خودآگاهی و خودشناسی هنرمند 
وی همچنین گفت: این هم به این دلیل است اگر هر هنرمندی به این مرحله برسد و به یک خودآگاهی و خودشناسی برسد و بفهمد که خودش در این جهان موجودی است که مثل همه آدمهایی که در این کره زندگی می‌کند ولی خود این فرد خاص دارای این ویژگی‌هایی است که کل آدم‌هایی که در کره زمین وجود دارند مثل او نیستند. اگر هر هنرمندی بتواند آن عنصر فردی را شناسایی بکند و با آن درگیر بشود و روحش را در کارش انتقال بدهد حتماً در اثرش این ویژگی فردی و اورجینالیته اتفاق می‌افتد و این چیزی نیست که ما مصنوعی بتوانیم آن را ایجاد بکنیم. 

عریان شدن روح هنرمند 
«منصور طبیب‌زاده» هنرمند مجسه‌ساز و استاد دانگشاه در پایان تأکید کرد: به همین دلیل اگر ما بخواهیم آثاری را تشخیص بدهیم که این آثار به لحاظ سبک و ساختار آیا واقعی هستند یا هنرمند ادای مدرن بودن یا ویژگی که دارند را به اثر تعمیم بدهد این را از طریق ماهیت کارش و نوع تأثیر کارش می‌توان تشخیص داد. اگر این واقعی باشد در اثر هنری یک اتفاقی می‌افتد که انگار روح هنرمند را عریان می‌کند و روی مخاطب تأثیر می گذارد و این تأثیر واقعی خواهد بود و اگر واقعی و بنیادی نباشد فقط ساختاری است که ادای معاصربودن و مدرن بودن را در آن وجود دارد و پشت آن چیزی نیست و این مرحله‌ای است که هنرشناسان به راحتی می‌توانند آن را تشخیص بدهند.
گالری «آس» تهران به مدیریت دکتر «کامران هروی»، مدیر هنری «مونا زاهد» و همچنین مشاور هنری دکتر «عبدالحمید پازوکی» در خیابان شریعتی، بالا‌تر از قیطریه، جنب بانک پارسیان، پلاک ۱۸۳۱ واقع شده است. 

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» گفتگو با «الهام میرزاخانی»، گردآورنده، ایده پرداز و مدیر نمایشگاه سی و پنج سال پوستر جشنواره بین المللی تئاتر فجر
... دیدن متن »

این نمایشگاه جنبه پژوهشی و مستندنگاری دارد؟
جشنواره بین المللی تئاتر فجر در این دوره، علاوه بر برگزاری بخش های پوستر و هویت بصری، در همین زمینه اقدام به برگزاری نمایشگاهی از پوسترهای سی و پنج دوره جشنواره تئاتر فجرنیز نموده است. که درحین گذر از راهروهای طبقه سوم مجموعه تئاتر شهر، در واقع می توان  گذری بر این نمایشگاه شامل روند پوسترهای ۳۵ ساله جشنواره تئاتر فجر داشت. این نمایشگاه در واقع  با ارائه  پوسترهای ۳۵ دوره  جشنواره از اولین دوره یعنی از سال ۶۱ تا امروز، گذری دیداری بر سیرو روند طراحی پوستر در جشنواره تئاتر فجر است. این نمایشگاه به همت الهام میرزاخانی  برپا شده است که در ادامه به گفتگو با  می پردازیم.

برگزاری این نمایشگاه چه تاثیری می تواند بر فرهنگ بصری جامعه داشته باشد؟
ارائه این پوسترها در یک مجموعه  و درکنار هم قرار دادن این آثار در قالب یک نمایشگاه چندین نکته در خود دارد. از جمله اینکه این نمایشگاه  بر آگاهی بخشی بیشتر علاقمندان و مخاطبان هنر پوسترو گرافیک می تواند اثرگذار باشد و دیگر اینکه برای برخی از مخاطبان می تواند یک حس نوستالژیک ایجاد نماید. این نمایشگاه حتی می تواند جنبه پژوهشی نیز داشته باشد واز سویی  نشان دهنده سلایق و دیدگاه افرادی است  که در دوره  های مختلف جشنواره تئاتر فجر در یک مجموعه گرد آمده و با دیدگاههای متفاوت در کنار یکدیگر دست به انتخاب زده و برای پوستر جشنواره تصمیم گیری نموده اند.همانطور که گفتم این نمایشگاه جنبه آگاهی بخشی دارد زیرا در واقع تاریخ شفاهی جشنواره تئاترفجر در سالهای گذشته را به صورت مکتوب در اختیار مخاطب قرار می دهد و می تواند ابهامات و اطلاعات فراموش شده دوره های مختلف جشنواره تئاتر فجر را که به مرور و در طول سالها در گرد و غبار تاریخ پنهان شده را آشکار نموده و  بخشی از تاریخ گمشده تئاتر را بصورت مکتوب و مستند به علاقمندان و آیندگان ارائه کند.این پوسترها برگ هایی اندک از این رویداد ۳۵ ساله  تئاتر ایران است. 

برپایی نمایشگاه پوستر جشنواره های تئاتر فجر چه هدفی را دنبال می کند؟
درابتدا  برگزاری این نمایشگاه بیشتر در حد یک ایده مطرح بود و بیشتر قصد جمع آوری این پوسترها را داشتم که خوشبختانه ایده برگزاری نمایشگاه  و ارائه  پوسترهای ۳۵ دوره جشنواره تئاتر فجر از سوی دبیرمحترم جشنواره مورد استقبال و حمایت قرار گرفت و لذا کار جمع آوری پوسترها بصورت جدی آغاز شد.
به عنوان یک طراح گرافیک فکر کردم که ایده برپایی یک نمایشگاه شامل پوسترهای ۳۵ دوره جشنواره بین المللی تئاتر فجر از آغاز تا امروز که یکی از مهم ترین و بزرگترین رویدادهای فرهنگی و نمایشی ما محسوب می شود، می تواند علاوه بر مباحث و ابعاد پژوهشی پیرامون سیر طراحی این نشان جشنواره، می تواند به عنوان سندی ماندگار ازاین  جشنواره تئاتری هم جلوه گر باشد و از سویی نشانگر دیدگاههای متفاوت افراد متعدد به فرم و محتوا در روند طراحی ها و نوع ترکیب بندیها باشد. نمایشگاه پوسترکلیه دوره های جشنواره ی تئاتر فجر در بسیاری از این سالها،  جای خالی اش همیشه حس می شد و وقتی ایده برگزاری آن را با دبیر جشنواره فجر، آقای دکتر اسدی  مطرح کردم، با استقبال و حمایت ایشان کار جمع آوری پوسترها آغاز شد. این نمایشگاه برای نسل های جوانتر هم می تواند تاثیرگذار و مطلوب باشد زیرا از طریق این پوسترها بخشی از ماهیت و هویت جشنواره و برگزار کنندگان آن برای نسل نو به نمایش گذاشته می شود.

آیا قرار است این مجموعه پوسترها در قالب کتاب منتشر شود؟
این آثار در بخشی از کتاب مسابقه پوستر این دوره از جشنواره منتشر شده اما قرار است در آینده ای نزدیک پوستر کلیه دوره های جشنواره های هنری از جمله تئاتر، فیلم، تجسمی و موسیقی نیز جمع آوری شده و در قالب یک کتاب نفیس منتشر شود که البته حمایت و همکاری نهادها و مدیران مربوطه را طلب می کند زیرا بدون همکاری نهادهای مربوطه امکان پذیر نخواهد بود.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گفت و گو با هادی سیف در خصوص نقاشی قهوه خانه ای
» هنری که قابل احیا نیست
... دیدن متن »

هادی سیف، پژوهشگر پیشکسوت و پرکار هنرهای سنتی ایران واز بانیان طرح برگزاری ورک شاپ خلق آثار نقاشی قهوه خانه ای در فرهنگسرای نیاوران، معتقد است این هنر به دلایل متعدد قابل احیا در روزگار معاصر نیست.
به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران اخیرا با توجه به گنجینه ارزشمند فرهنگسرای نیاوران در حوزه نقاشی قهوه خانه ای، آیین رونمایی از سه کتاب نفیس در این حوزه همچنین نمایش تابلوهای نقاشی قهوه خانه ای و یک ورک شاپ جالب توجه به منظور آشنایی بیشتر با این هنر اصیل آیینی و سنتی برگزار گردید.
هادی سیف نویسنده کتاب ازقهوه خانه تا فرهنگسرای نیاوران یکی از عوامل اصلی در اجرای این رویداد توسط بنیاد آفرینش های هنری نیاوران بود. وی بابیان اینکه زندگی‌های جدید باعث بی‌توجهی ما به هنرهای سنتی ایرانی شده است ولی ما به‌ هیچ عنوان اجازه نداریم به سادگی هویت هنری‌مان را از دست بدهیم گفت: نقاشی قهوه خانه ای، نقاشی مردمی بوده که درشرایط اجتماعی و موقعیت زمانی گردهم آمده بودند، اگرتهران رادرسال ۱۳۰۰ درنظر بگیرید، ۹۵ سال پیش قهوه خانه ها سرپا بودند ومردم مشغله ای جز رفتن به قهوه خانه نداشتند واین نقاشی ها نیز پاسخگوی نیاز مردم بودند.
وی افزود: نقاشان قهوه خانه ای تابلوها و پرده ها را به سفارش از نقال ها می کشیدند وارائه می دادند. بعد از تغییر بافت شهری و بزرگ شدن شهرها تغییر زندگی مردم وتبدیل شدن قهوه خانه ها به کافی شاپ این نقاشان پراکنده شدن و جانشیان این نقاش ها و نقال ها اقبال خود را بین مردم از دست دادند. نقاشی قهوه خانه ای نیزهمراه آن ارتباط فرهنگی که بین مردم کوچه وبازار درسال های دور رواج داشت، به پایان رسید.
این پژوهشگر هنرهای سنتی افزود: تاکنون شش جلد کتاب درباره نقاشی قهوه‌خانه‌ای ایران نوشته ام ولی نباید انتظار داشت این نقاشی احیاشود. این هنر مانند هنرهایی چون نقاشی برشیشه، نقاشی روی دیوار وهنرهای سنتی دیگر  به دست فراموشی سپرده شده است. دیگر این نوع نقاشی را باید درموزه ها دید.نقاشی قهوه خانه ای مضامین شاهنامه ای و مذهبی دارد. فرزند مینیاتور ایران است، نقاشی قهوه خانه ای جسارت نقاشی مینیاتوری ایران است، ولی مهمترین مسئله درنقاشی قهوه خانه ای انتقال و فهماندن پیام به مخاطبان است.
وی درخصوص نمایشگاه" قهوه خانه تا فرهنگسرای نیاوران" وآثار ارائه شده درآن اظهار داشت: ۵۲ اثری که دراین نمایشگاه ارائه شد درسال ۱۳۷۴ به دستور مرحوم دکتر حسین حبیبی که معاون اول رئیس جمهور وقت بودند، زیرنظر مهندس کاظمی معاون هنری وزارت ارشاد شکل گرفت. قرارشد به همراه یک گروه پژوهشی، برنامه مدت‌داری را در فرهنگسرای نیاوران با عنوان «بازماندگان نقاشان قهوه‌خانه» برگزار کنیم و این کار باعث جمع‌آوری خاطرات عباس بلوکی‌فر، محمد فراهانی، فتح الله قوللر آغاسی و محمد حمیدی و خلق این آثارشد.
وی افزود: کارگاه تا سال ۱۳۷۸ نیز ادامه داشته است ولی دیگر مشتری برای این نوع نقاشی وجود نداشت، البته عجیب این است پس از فوت این طلایه داران نقاشی خیال ساز، اقبال جامعه برای این نوع نقاشی زیاد شد.
هادی سیف درادامه اظهار داشت: چندین بار آثار به خارج ازکشور فرستاده شده و مورد استقبال نیزقرارگرفت است، ولی باید بگویم فرهنگسرای نیاوران بزرگترین کار را برای هنر نقاشی قهوه خانه ای انجام داده است. چه آن زمان که این استاد دان را گرد هم آورد و همه هزینه ها را پرداخت کرد و این اساتید را در آن زمان سرپا نگهداشت و چه اکنون که این آثار را درمعرض دید عموم گذاشته شده است. 
هادی سیف درمورد ضرورت پژوهش درباره مکتب نقاشی قهوه‌خانه‌ای و زندگی هنرمندان این مکتب گفت: تا زمانی که قلم از دستم نیفتد، به پژوهش درباره هنرهای سنتی ایرانی ادامه خواهم داد. این پژوهش‌ها تاکنون باعث شده که نام هفت هزار هنرمند گمنام ایرانی، دوباره زنده شده و به تاریخ هنر ایران اضافه شود. 
هادی سیف، متولد ۱۳۲۶ در شیراز، یکی از پرکارترین پژوهشگران در حوزه هنرهای سنتی ایرانی است. از وی به عنوان نخستین نویسنده و مورخی نام می‌برند که به پژوهش و نگارش کتاب درباره نقاشی قهوه‌خانه‌ای ایران اقدام کرد.
گفتنی است آیین رونمایی از ۳ کتاب نقاشی قهوه خانه ای و نمایشگاه نقاشی های قهوه خانه ای ۴ بهمن در فرهنگسرای نیاوران برگزار گردید و این نمایشگاه تا ۸ بهمن در گالری اصلی این فرهنگسرا  پذیرای علاقمندان بود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه دچار آبی دریای بیکران
» رضا کیانیان نمایشگاه عکس «دچار آبی بیکران» را برپا می‌کند
... دیدن متن »

رضا کیانیان سومین نمایشگاه عکس انفرادی خود را با نام «دچار آبی بیکران» از ۱۵ تا ۲۵ بهمن ماه برگزار می‌کند.
او که پیش از این دو نمایشگاه انفرادی عکس را در فرهنگسرای نیاوران و گالری ماه مهر برگزار کرده بود، بعد از شش سال ، سومین نمایشگاه انفرادی عکس خود را در آرت سنتر برگزار می‌کند.
آیین گشایش این نمایشگاه روز جمعه ۱۵ بهمن ماه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ برگزار می‌شود و بازدید عمومی از عکس‌های آن از تاریخ ۱۶ تا ۲۵ بهمن ماه انجام خواهد شد. 
نام این نمایشگاه برگرفته از شعر «مسافر» سهراب سپهری است و در این نمایشگاه دوازده عکس از مرداب انزلی و دوازده عکس از کهکشان بر دیوار گالری آرت سنتر قرار می‌‌گیرد.  
جمعه پانزدهم بهمن ماه نود و پنج در آرت سنتر باغ، خیابان اندرزگو، سلیمی شمالی، شماره ۱۴۵. باغ انجمن خوش نویسان، از ساعت ۴ تا ۸.
و بقیه روزها از ساعت ۱۲ تا ۸»
گفتنی است این هنرمند از تاریخ ۱۷ بهمن ماه نیز نمایش خود را با نام «حرفه‌ای» در سالن پالیز به صحنه می‌برد. کیانیان در این نمایش همراه با هدایت هاشمی و بهاره رهنما روی صحنه خواهد رفت. در حال حاضر فروش بلیت این نمایش در سایت تیوال آغاز شده است.

Prudence این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه ماکزیمال
» اکثر مجسمه‌های نمایشگاه «منصور طبیب‌زاده» در گالری «آس» تهران به فروش رفت
... دیدن متن »

منصور جهانی ـ اکثر مجسمه‌های نمایشگاه انفرادی «منصور طبیب‌زاده» با عنوان «ماکزیمال» در گالری «آس» تهران به فروش رفت. 
نمایشگاه انفرادی مجسمه «منصور طبیب‌زاده» با عنوان «ماکزیمال» که با آثاری منحصر به فرد و با استفاده از انواع چوب‌هایی از اقلیم‌های مختلف ایران این هنرمند سرشناس حوزه هنرهای تجسمی، روز ۲۶ آذر ماه امسال در گالری «آس» تهران افتتاح شده بود؛ به دلیل استقبال زیاد هنرشناسان، مخاطبان و علاقمندان به هنرهای تجسمی طی دو مرحله تا روزهای ۲۴ دی ماه و همچنین ۸ بهمن ماه جاری تمدید شد و اکثر مجسمه‌های این نمایشگاه با فروش قابل توجهی مواجه شد به طوری که از تعداد ۱۵ مجسمه از آثار فیگوراتیو چندین ساله اخیر این هنرمند، ۱۲ اثر آن به فروش رفت.
این هنرمند باتجربه و صاحب‌نام حوزه هنرهای تجسمی کشور، با تکنیکی ویژه و با استفاده از روش معرق اما با شکل و بیانی نوین و معاصر و با بهره‌گیری از ترکیبی پیچیده از کثیری از قطعات متنوع چوب آن‌ها را خلق کرده است.
مراسم اختتامییه نمایشگاه انفرادی «منصور طبیب‌زاده» با عنوان «ماکزیمال» با حضور هنرمندان سرشناس حوزه هنرهای تجسمی کشور و علاقمندان به هنر، در ساعت ۶ بعدازظهر روز جمعه ۸ بهمن ماه جاری در محل گالری «آس» تهران برگزار می‌شود و تعدادی از هنرمندان نام‌آشنای هنرهای تجسمی به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت.  
این هنرمند مجسمه‌ساز و مدرس دانشگاه در مورد استقبال مردم از نمایشگاه «ماکزیمال» گفت: استقبال از این نمایشگاه بسیار خوب بود و گالری «آس» فضای ایده‌آلی را برای ارائه آثارم فراهم کرد و اقدام شایسته مسئولین آن در تمدید نمایشگاه برای دو بار، برای من بسیار ارزشمند بود و بازخورد خیلی خوبی از نمایشگاه «ماکزیمال» گرفتم.
وی در ادامه افزود: تصورم این است که گالری «آس» تهران، ظرفیت این را دارد که پایگاه خوبی برای هنرمندان اصیل و تأثیرگذار کشور باشد.
«منصور طبیب‌زاده» از هنرمندان سرشناس کشور، متولد ۱۳۳۳ و فارغ التحصیل دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و مدرس هنرهای تجسمی در دانشکده‌های هنر کشور است. این هنرمند، سابقه برگزاری چهارده نمایشگاه انفرادی و بیش از ۴۰ نمایشگاه گروهی داخلی و خارجی و همچنین شرکت در چندین بینال و سمپوزیوم مجسمه داخلی و بین‌المللی را در کارنامه کاری خود دارد.
گالری «آس» تهران به مدیریت دکتر «کامران هروی»، مدیر هنری «مونا زاهد» و همچنین مشاور هنری دکتر «عبدالحمید پازوکی» در خیابان شریعتی، بالا‌تر از قیطریه، جنب بانک پارسیان، پلاک ۱۸۳۱ واقع شده است.
عکس‌ها: منصور جهانی

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه گُل‌خانم
در نخستین نمایشگاه انفرادی الناز حجارزاده؛
» عکس‌های «گُل‌خانم» از ۷ بهمن روی دیوار فرهنگسرای اشراق می‌رود
... دیدن متن »

الناز حجارزاده در نخستین نمایشگاه عکس انفرادی خود با عنوان «گُل‌خانم»، عکس‌هایی از زندگی و شخصیت مادربزرگش را روی دیوار گالری فرهنگسرای اشراق می‌فرستد.
به گزارش روابط‌عمومی این رویداد، نمایشگاه عکس «گُل‌خانم» با عکس‌هایی از الناز حجارزاده ـ عکاس و گرافیست جوان ـ روز پنجشنبه ۷ بهمن، ساعت ۱۷ در نگارخانه «نقش آفرینش» فرهنگسرای اشراق گشایش خواهد یافت. این نمایشگاه تا روز ۱۰ بهمن ادامه دارد.حجارزاده در توضیح کوتاهی گفته است:«در مراسم افتتاح این نمایشگاه،که به مناسبت تولد ۹۰ سالگی مادربزرگم «گُل‌خانم» و با حضور خود او در نگارخانه دایر شده، از مدعوین و تماشاگران خواهش کردیم با یک شاخه گلِ رز به بازدید از نمایشگاه و دیدار با گُل‌خانم تشریف بیاورند».
در نمایشگاه آثار عکاسی حجارزاده، تابلوعکس‌هایی از زندگی و شخصیت «گُل‌خانم» ـ پیرزنی اهل روستای «خورهه» از توابع شهرستان محلات ـ به نمایش درخواهد آمد.
گفتنی است الناز حجارزاده، فارغ‌التحصیل رشته گرافیک است. او عکاسی را به صورت تجربی از سال ۸۵ شروع کرده و پیش از این به عنوان عکاس تئاتر و کنسرت فعالیت‌هایی داشته است. این هنرمند جوان هم‌اکنون به عنوان گرافیست و صفحه‌آرا، در مطبوعات فعالیت دارد.
پوستر این نمایشگاه را مسلم باصری طراحی کرده است.
علاقه‌مندان به تماشای عکس‌های این عکاس در نمایشگاه «گُل‌خانم»، می‌توانند در روزهای ۷ تا ۱۰ بهمن‌ماه از ساعت ۹ صبح تا ۱۹ به نشانی تهرانپارس، انتهای خیابان جشنواره، روبه‌روی ایستگاه مترو، فرهنگسرای اشراق، نگارخانه نقش آفرینش مراجعه بکنند. همچنین دوستداران هنر عکاسی برای کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانند با شماره ۷۷۷۸۲۲۱۱ تماس بگیرند.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» آغاز ورک شاپ نقاشی قهوه‎خانه‎ای در نیاوران
... دیدن متن »

ورک شاپ دو هنرمند خراسانی نقاشی قهوه خانه ای از ظهر امروز چهارم بهمن ماه در نگارخانه اصلی فرهنگسرای نیاوران آغاز شده است.
به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران هم اکنون محمد رضا حمیدی و مصطفی حمیدی از استان خراسان با حضور در گالری اصلی فرهنگسرای نیاوران در حال طراحی دو اثر قهوه خانه ای پیش از آغاز آیین رونمایی از ۳ کتاب ارزشمند این هنر ارزشمند و اصیل ایرانی می باشند.
آیین رونمایی ازسه کتاب مکتب نقاشی قهوه خانه ای، ساعت ١٨ با حضور اهالی فرهنگ و هنر همچنین علاقمندان به این سبک از نقاشی اصیل ایرانی و اسلامی همینطور اصحاب رسانه در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‎شود.
همچنین ۵۲ اثر نقاشی قهوه‎خانه‎ای در این رویداد برای نخستین بار در گالری اصلی فرهنگسرای نیاوران به نمایش گذاشته شده است.
گفتنی است این نمایشگاه در گالری اصلی فرهنگسرای نیاوران تا هشتم بهمن ماه پذیرای علاقمندان خواهد بود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه ریشه‌ها
گالری بن با هدف حمایت از هنرمندان تجسمی افتتاح شد
» گالری «بن» با برپایی نمایشگاه «ریشه ها» آغاز به کار کرد
... دیدن متن »

گالری «بن» با برپایی نمایشگاه گروهی طراحی با عنوان «ریشه ها» با گردآوری کریم نصر فعالیت خود را آغاز کرد. این نمایشگاه قرار است به مدت یک ماه در این گالری برپا باشد.
به گزارش روابط عمومی گالری بن، این گالری که قصد دارد تمرکزش را روی هنر جدی بگذارد، در نخستین گام نمایشگاه خود را به طراحی اختصاص داد و در این نمایشگاه که نخستین نمایشگاه طراحی گردآوری شده توسط کریم نصر  است مجموعه ای از طراحی های دیده نشده بهمن بروجنی، حمید پازوکی، علیرضا جدی، مهرداد ختایی، رضا درخشانی، یعقوب عمامه پیچ، معصومه مظفری، کریم نصر و احمد وکیلی  در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.
در کنار اهمیت طراحی یکی از دلایلی که موجب اهمیت و جذابیت این نمایشگاه می شود، دیده نشدن آثار این مجموعه است چون امروز برخی از هنرمندان این مجموعه را ما با نقاشی های آبستره ، فیگوراتیو و انتزاعی می شناسیم و کمتر شاهد آثار طراحی این هنرمندان در نمایشگاه هایی که برپا می شود هستیم.
در این نمایشگاه ۳۸ طراحی از ۹ هنرمند در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است و طراحی های این مجموعه از یک میلیون ۸۰۰ هزار تومان تا هشت میلیون قیمت گذاری شده است.
کریم نصر طراح و گردآورنده نمایشگاه ریشه ها گفت: برای برپایی نمایشگاه ریشه ها من از تعدادی از هنرمندان شناخته شده رشته تجسمی که کارهای پایه ای کرده اند دعوت کردم تا با برپایی این نمایشگاه ضمن دیده شدن آثار این هنرمندان شرایطی نیز برای آموزش نسل جدید هنرمندان فراهم کنیم.
او افزود: با تماشای آثار هنرمندان شرکت کننده در نمایشگاه ریشه ها مخاطب  متوجه خواهد شد که هنرمندان این نمایشگاه  در کارشان جهش ناگهانی نداشته اند و با گذر زمان  و مداومت در کار مسیرشان را مشخص کرده اند.
شبنم طللوع  یکی از مدیران گالری بن گفت: هدف من و همکارم مونا زند این است که در گالری بن به موضوعات مهم و ریشه ای هنرهای تجسمی بپردازیم و از این رو تصمیم گرفتیم که نخستین نمایشگاه این گالری را به طراحی اختصاص بدهیم. با برپایی نمایشگاه ریشه ها هدف ما این است که روند کاری این هنرمندان نشان داده شود برای این که هر یک از این هنرمندان در ادامه راه مسیر دیگری را انتخاب کرده اند و از منظر بسیاری از مخاطبان هنرهای تجسمی طراحی های آن ها کمتر و یا حتی دیده نشده است.
او افزود: با راه اندازی گالری بن قصد داریم که به عنوان حامی هنرمندان جوان و پیشکسوت وارد عرصه تجسمی شویم و امکانی را برای ارائه و دیده شدن آثار آن ها فراهم کنیم. متاسفانه امروز با هنرمندان بسیاری مواجه می شویم که آثارشان تنها در آتلیه شخصی خودشان مانده و فرصت دیده شدن پیدا نمی کنند یکی از مهم ترین اهداف گالری بن فراهم کردن فرصت دیده شدن آثار این گروه از هنرمندان است.
طلوع با اشاره به فضای گالری بن گفت: این گالری با ۱۶۰ متر مربع فضای نمایشگاهی در دو سالن راه اندازی شده است که سالن کوچکتر به صورت دائمی میزبان آثار کاربردی هنرمندان هنرهای تجسمی است و در سالن بزرگتر نیز آثار نمایشگاهی هنرمندان تجسمی را به نمایش خواهیم گذاشت.
او ادامه داد: با توجه به این که هدف ما دیده شدن نمایشگاه های هنرمندان است قصد داریم نمایشگاه ها را یک ماهه برگزار کنیم و در گالری بن به روی همه هنرمندان باز است چون در گالری بن قصد نداریم که همانند برخی گالری ها تنها با تعدادی هنرمند محدود کار کنیم.
مونا زند یکی دیگر از مدیران گالری بن گفت: گالری داری کاری است که به عشق و صبر نیاز دارد و من و شبنم طلوع با عشق و علاقه ای که به هنرهای تجسمی داریم تصمیم گرفتیم که گالری بن را با هدف حمایت از هنرو هنرمندان تجسمی راه اندازی کنیم و گالری بن یک شبه راه اندازی نشده است و پشت آن سال ها تجربه و فکر وجود دارد.
او افزود: یکی از هدف های عمده ما در گالری بن حمایت از پیشکسوتان و هنرمندانی است که در سایر گالری ها امکانی برای نمایش آثارشان وجود ندارد. پیشکسوتان هنرهای تجسمی سهم بزرگی به گردن همه ما دارند و ما قصد داریم در طول سال میزبان نمایشگاه های متعددی از آثار آن ها باشیم و زوایای پنهان آثار آن ها را در قالب نمایشگاه به نمایش بگذاریم.
مدیر گالری بن درباره چرایی آغاز به فعالیت این گالری با طراحی گفت: امروز در کشور ما به طراحی در مقایسه با سایر شاخه های هنرهای تجسمی کمتر بهاء می دهند و بیشتر گالری ها  فعالیت خود را با برپایی نمایشگاه آغاز می کنند و ما در گالری بن چون قصد داریم به ریشه ها توجه کنیم تصمیم گرفتیم که بخشی از تمرکزمان را بر روی طراحی بگذاریم و در نخستین نمایشگاه گالری بن نیز مجموعه ای از طراحی های هنرمندان برجسته و صاحب سبک را در معرض دید علاقه مندان گذاشتیم.
طراحی از مناقشه آمیز ترین مفاهیم هنرهای تجسمی است. هر چند ادراک متفاوت هنرمندان از مفهومی واحد شکل های متفاوتی از هنر را پیش روی مخاطب قرار می دهد اما برای همه هنرمندان تقریبا بدون استثنا شکل گیری این ادراک از مسیر مشترکی می گذرد. در این مسیر نخست مطالعه اشیای قابل رویت و سپس به آهستگی تبدیل این تجربه به بیان ویژه هنرهای تجسمی یعنی ترجمه آن به خطوط و سطوح نقشی کلیدی ایفا می کند.
کریم نصر در استیمنت این نمایشگاه نوشته است: «نمایشگاه حاضر بخش مهمی از مسیر طی شده تعدادی از هنرمندان شناخته شده ایرانی را پیش روی بازدیدکنندگان قرار می دهد تعدادی از این هنرمندان در حال حاضر با درکی متفاوت از آن چه در این نمایشگاه ارائه کرده اند به فعالیت هنری خود ادامه می دهند اما آن چه که سخاوت مندانه ارائه کرده اند از این جهتارزشمند است که مسیر طی شده جست و جوی هنری آنان را در مقابل دیدگان  ما قرار می دهد در نتیجه آن چه که مخاطبان این مجموعه با آن روبرو می شوند گاه شاخه های گسترده بافته های هنری این هنرمندان و گاه نمایانگر ریشه های عمیق کاوش های تجسمی آنان است.»
شبنم طلوع دانش آموخته رشته طراحی صنعتی و معماری است او معمار، عکاس و نقاش و از اعضای انجمن نقاشان ایران، انجمن نقاشان آمریکا و کانادا است.
مونا زند فارغ اتحصیل رشته گرافیک نقاشی است وعضو انجمن نقاشان ایران است و تاکنون نمایشگاه های متعددی در ایران و خارج از کشور داشته است.
گالری بن در خیابان احمد پور پلاک ۶۰ واقع شده است و علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره ۲۲۴۳۲۱۷۹ تماس بگیرند.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» رونمایی از سه کتاب نقاشی قهوه‎خانه‎ای در فرهنگسرای نیاوران
... دیدن متن »

آیین رونمایی از سه کتاب مکتب نقاشی خیالی ساز شهره به قهوه‎خانه ای عصر دوشنبه چهارم بهمن ماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‎شود.
به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران طی سال های ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۸ فرهنگسرای نیاوران با دعوت از بازماندگان نقاشان قهوه‎خانه‎ای از جمله آقایان احمد خلیلی، حسین همدانی، عباس بلوکی فر، محمد فراهانی، محمد حمیدی، علی اکبر لرنی و حسن اسماعیل‎زاده با در اختیار گزاردن مکان و تجهیزات اقدام به تولید ۵۲ اثر می‎کند که این آثار هم‎اکنون در گنجینه فرهنگسرای نیاوران نگهداری می‎شود. 
بنیاد آفرینش های هنری نیاوران با توجه به این پیشینه، ضمن دعوت از استاد هادی سیف که خود از بانیان این طرح بود کتاب "از قهوه‎خانه تا فرهنگسرای نیاوران" که شامل تصاویر و شرح آثار و همچنین دو کتاب سرگذشت "محمد مدبر" و "حسین قولر آغاسی" را به طبع تالیف ایشان و انتشار درآورده است.
آیین رونمایی از این ۳ کتاب به همراه نمایش ۵۲ اثر نقاشی قهوه‎خانه‎ای در روز دوشنبه ۴ بهمن ماه ساعت ۱۸ در گالری اصلی فرهنگسرای نیاوران برگزار می‎شود.
در این آیین ضمن حضور هنرمندان و صاحب‎سخنان این مکتب، برادران حمیدی از بازماندگان این هنر برای اجرای ورک‎شاپ نقاشی قهوه‎خانه‎ای حضور خواهند داشت.
گفتنی است این نمایشگاه در گالری اصلی مجموعه تا هشتم بهمن ماه پذیرای علاقمندان خواهد بود.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» سیمرغ های هنرمند مطرح کشور ترکیه روی دیوار شرق تهران رفت
... دیدن متن »

نمایشگاه انفرادی نقاشی "حوا مارتا" هنرمند صاحب نام کشور ترکیه تا پنجم بهمن ماه در گالری دید تهران روی دیوار خواهد بود.
به گزارش روابط عمومی گالری دید، "حوا مارتا" نقاش مطرح کشور ترکیه این روزها مجموعه نقاشی های خود را در قالب دو مجموعه مجزا "سیمرغ" و "عنکبوت" به ایران آورده و تا پنجم بهمن ماه در گالری دید در معرض دید علاقه مندان به هنرهای تجسمی قرار خواهد داد.
حوا مارتا که پیش از این مجموعه نقاشی های "سیمرغ" خود را در کشورهای مختلف جهان از جمله فرانسه، یونان به نمایش درآورده بود در خصوص این مجموعه  نقاشی ها گفت: برای مجموعه نقاشی های "سیمرغ" بیش از ۹ سال در زمینه متون ادبیات فارسی تحقیق کرده ام تا بتوانم  اثاری فاخر در این زمینه خلق کنم.
وی ادامه داد: این مسئله برایم بسیار هیجان انگیر است که از یک سو مجموعه نقاشی های "سیمرغ" را در زادگاه سیمرغ به نمایش گذاشته ام و از سویی دیگر در کشوری کهن و شرقی هستم که طلوع تمدن از این کشور سرچشمه میگیرد.
گفتنی است، “گالری دید” در تهرانپارس، خیابان اتحاد، خیابان ۱۹ غربی، پلاک ۱۸ واقع شده است که ساعت بازدید گالری همه روزه از ساعت ۱۵ تا ۲۱ خواهد بود و گالری یکشنبه ها تعطیل است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» نمایشگاهی از آثار زنده یاد محمد رفیع ضیایی در خانه هنرمندان ایران
... دیدن متن »

نمایشگاه گزیده ای از آثار زنده یاد محمد رفیع ضیایی پنجشنبه ۳۰ دی ساعت ۱۷ در خانه هنرمندان ایران افتتاح می‌شود.
به گزارش روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، نمایشگاه گزیده‌ای از آثار زنده‌یاد محمد رفیع ضیایی، به همراه عکس‌ها و اسنادی از او، به عنوان بخش جنبی شصتمین نشست پژوهشی هنر از ۳۰ دی تا ۸ بهمن-  زادروز او - در نگارخانه تابستان خانه هنرمندان ایران برپاست.
در این نمایشگاه طرح ها، کاریکاتورهای او، نقاشی‌ها، عکس‌ها و اسنادی از کار و زندگی او برای مخاطبان به نمایش در آمده است.
محمدرفیع ضیایی، کاریکاتوریست، پژوهشگر، نویسنده و طنز پرداز متولد هشتم بهمن سال ۱۳۲۷ در اَوَز لارستان استان فارس از سال ۱۳۶۰ همکاری خود را با نشریات طنز و فکاهی آغاز کرد. از جمله ی این نشریات می توان به: کارتون، هزارقصه، فکاهیون، خورجین، گل آقا، کیهان کاریکاتور اشاره کرد. کاریکاتورهای او برای دوستداران نشریات طنز و فکاهی آشناست. ضیایی در برگزاری مسابقات و نمایشگاه ها و همایشهای بین المللی و داخلی کاریکاتور در ایران همکاری داشت. وی مقالات فراوانی در زمینه تحلیل و تاریخ کاریکاتور ایران و جهان برای نشریات نگاشت و نیز کتاب ارزشمند دوجلدی او؛ "پرونده کاریکاتور" که در انتشارات حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی به چاپ رسید در بردارنده مجموعه ای کم نظیر از تعاریف، تاریخچه و تحلیل کاریکاتور ایران و جهان است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه کودکی
انجمن هنرمندان سفالگر با همکاری خانه هنرمندان ایران برگزار می‌کند:
» نمایشگاه گروهی سرامیک «کودکی»
... دیدن متن »

نمایشگاه گروهی انجمن سفالگران ایران با عنوان «کودکی» در خانه هنرمندان ایران برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، نمایشگاه گروهی انجمن سفالگران ایران با عنوان «کودکی» با همکاری خانه هنرمندان ایران ۱ تا ۱۰ بهمن در محل این خانه برگزار می شود.
در این نمایشگاه ۵۲ اثر با تکنیک سرامیک از سوی هنرمندانی هم چون: کوروش آریش، بهزاد اژدری، محمدرضا افشار طوس، الناز ایرانپاک، صادق باقری، مژگان باوکی، ریحانه جهان سوز، علی زمانی، فرزاد فرجی، شبنم عمانی، فرنوش فروغی، حسین قاسمی، مریم کوهستانی، مهدی مساح، پگاه میرزایی و ... برای مخاطبان به نمایش درمی آید.
مراسم افتتاح نمایشگاه گروهی سرامیک «کودکی» جمعه ۱ بهمن ساعت ۱۷ در محل نگارخانه های خانه هنرمندان ایران برگزار می شود.
لازم به ذکر است این نمایشگاه تا ۱۰ بهمن میزبان علاقه‌مندان است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه از کابل تاجاکارتا
» نمایشگاه عکس" از کابل تاجاکارتا" با حضور سفیر اندونزی و رایزن فرهنگی افغانستان جمعه یکم بهمن درفرهنگ سرای ارسباران گشایش می یابد.
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی فرهنگ سرای ارسباران، این نمایشگاه با عکس هایی از شهرتاریخی کابل با قدمت دو هزارساله با آثار فاطیما حسینی و عکس هایی از جاکارتا شهر قلعه ای و پایتخت کشور اندونزی با فریم هایی از اردیپا ویرن جوریت یکم تا دهم بهمن ساعت ۱۶ تا ۲۰ برای بازدید عموم  در فرهنگ سرای ارسباران به نمایش در می آید .
فاطیما حسینی و اردیپا ویرن جوریت هردو در جایی دور از کشورشان زندگی کردند. آثار ارایه شده در این نمایشگاه برداشت و نشانه های مشترک بین این دو پایتخت از نگاه این دو عکاس در گذر خیابانی از پایتخت کشورشان است .
فاطیما حسینی دانشجوی هنر در رشته عکاسی  و اردیپا ویرن جوریت دانشجوی علوم سیاسی دانشگاه تهران است . تهران جایی است که بیش از هرشهر دیگری در آن زندگی کردند و فارسی زبان مشترک تبادل این دو هنرمند به شمار می رود..
علاقه مندان برای بازدید از این نمایشگاه می توانند به فرهنگ سرای ارسباران به نشانی خ شریعتی بالاتراز پل سیدخندان خ جلفا مراجعه کنند.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» معرفی برگزیدگان نخستین جشنواره ایران ساخت
... دیدن متن »

آئین اختتامیه نخستین جشنواره ملی، فرهنگی و هنری ایران ساخت با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و سورنا ستاری معاون علمی فناوری رئیس جمهور در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار شد. 
انتخاب و داوری آثار ارسال شده به نخستین جشنواره ملی، فرهنگی و هنری ایران ساخت که از ۱۶ تا ۱۸ دی ماه در بخش های ادبیات، رسانه های شنیداری، دیداری، دیجیتال و هنرهای تجسمی برگزار شد، از سوی یک گروه ۵ نفره تخصصی در هر بخش انجام و درمرحله دوم، سه نفر اول تا سوم در دو سطح حرفه ای و مردمی توسط هیات داوران به عنوان برگزیدگان جشنواره در هر بخش معرفی شدند.

بخش کاریکاتور:

تقدیر:
لوح تقدیر و جایزه نقدی/ سعید صادقی/کارتون با عنوان خط تولید اتومبیل
لوح تقدیر و جایزه نقدی/ پویا عبدلی/کارتون با عنوان صفحه ابزارکار
لوح تقدیر و جایزه نقدی/ محسن اسدی/کارتون با عنوان خط تولید ظرف

رتبه سوم:
لوح تقدیر و جایزه نقدی و حمایت از تولید اثر جدید در آینده مسعود ضیایی/ کارتون بدون شرح

رتبه دوم:
لوح تقدیر و جایزه نقدی و حمایت از تولید اثر جدید در آینده 
محمدعلی خلج/ کارتون با عنوان کالای ایرانی، کالای چینی

رتبه اول:
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی حمایت از تولید اثر
جدید در آینده/مهناز یزدانی/ کارتون با عنوان واردات بی رویه

بخش هنرهای تجسمی

رشته پوستر:
هیات داوران در این بخش از یک مجموعه اثر تقدیر کردند.

تقدیر حرفه ای
لوح تقدیر و جایزه نقدی و حمایت از تولید اثر جدید در آینده / پویا سرابی/مجموعه آثار تولید ملی – اقتصاد مقاومتی

رشته عکاسی:
هیات داوران در این بخش از ۶ اثر تقدیر کردند.

تقدیر حرفه ای
لوح تقدیر و جایزه نقدی و حمایت از تولید اثر جدید در آینده حسین اسماعیلی/مجموعه آثار زعفران - آزمایشگاه
لوح تقدیر و جایزه نقدی/ بهار نیک پور/عکس با عنوان داروساز
لوح تقدیر و جایزه نقدی/ حامد نیرومند/ عکس با عنوان کارشیرین
لوح تقدیر و جایزه نقدی/ داود ایزدپناه/ عکس با عنوان سوخت سالم

تقدیر مردمی
لوح تقدیر و جایزه نقدی/ فرناز قاسم زاده/ عکس با عنوان پل طبیعت
لوح تقدیر و جایزه نقدی/ محمدمهدی محدپور/ عکس با عنوان پیرمرد

رشته تصویرسازی:
هیات داوران در این بخش از یک مجموعه اثر تقدیر کردند.

تقدیر حرفه ای
لوح تقدیر و جایزه نقدی / محمدعلی حلیمی/مجموعه آثار کسب و کار ایرانی-کاالی ایرانی

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه ماکزیمال
منصور طبیب‌زاده: روح زیست بوم ایرانی در مجسمه‌هایم دمیده شده است
» امیدوارم گالری «آس» برای هنرمندان اصیل کشور به یک پایگاه اساسی فرهنگی تبدیل بشود
... دیدن متن »

منصور جهانی ـ «منصور طبیب‌زاده» در مورد نمایشگاه انفرادی مجسمه‌های خود در گالری «آس» تهران گفت: روح زیست بوم ایرانی از طریق استفاده از انواع چوبهای اقلیم‌های مختلف ایران در مجسمه‌هایم دمیده شده است.  
نمایشگاه انفرادی مجسمه «منصور طبیب‌زاده» با عنوان «ماکزیمال» با آثاری منحصر به فرد و با استفاده از انواع چوب‌هایی از اقلیم‌های مختلف ایران هم اکنون در گالری «آس» تهران برپاست، این هنرمند با تکنیکی ویژه و با استفاده از روش معرق اما با شکل و بیانی نوین و معاصر و با بهره‌گیری از ترکیبی پیچیده از کثیری از قطعات متنوع چوب آن‌ها را خلق کرده است.
«منصور طبیب‌زاده» از هنرمندان سرشناس کشور، متولد ۱۳۳۳ و فارغ التحصیل دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و مدرس هنرهای تجسمی در دانشکده‌های هنر کشور است. این هنرمند، سابقه برگزاری چهارده نمایشگاه انفرادی و بیش از ۴۰ نمایشگاه گروهی داخلی و خارجی و همچنین شرکت در چندین بینال و سمپوزیوم مجسمه داخلی و بین‌المللی را در کارنامه خود دارد.

شاید اتفاقات خاصی بیافتد که در نوع خودش منحصر بفرد است
این هنرمند مجسه‌ساز در مورد نمایشگاه «ماکزیمال» در گالری «آس» تهران گفت: خوشحالم بعد از مدتی نمایشگاهی را در گالری «آس» گذاشتم؛ چون فضای آن مناسب است و بخصوص برای کارهای من ایده‌آل بود استفاده بهینه‌ای شده است و امیدوارم که مخاطبینی که مایل هستند بتوانند از نزدیک این آثار را ببینند. شاید به قضاوت من اتفاقی در این نمایشگاه افتاده باشد که در نوع خودش خاص باشد. در این نمایشگاه، تعداد ۱۵ اثر را به نمایش گذاشته‌ام که محصول حدود ۴ الی ۵ سال اخیر کاری من است. با توجه به اینکه کارهای من هم به لحاظ نوع تکنیک و هم نوع ساختار از ویژگی‌هایی برخوردار است که بسیار کاربر و زمان‌بر است؛ بنابراین دوره‌های طولانی زمان می‌برد تا مجموعه‌ای برای یک نمایشگاه فراهم شود. به همین دلیل، بین نمایشگاه‌های من یک مقدار فاصله‌ها طولانی می‌شود. ولی خُب از لحاظ کیفی شاید اتفاقات خاصی بیافتد که در نوع خودش منحصر بفرد است. 

شکل دادن سبک فردی
وی در مورد سبک فردی در خلق مجسمه‌های نمایشگاه «ماکزیمال» گفت: به هر حال کسانی که آثار من را می‌شناسند در طول زمان، با کار مداوم و تجاربی که در زمینه تکنیک و همچنین مطالعاتی که داشتم آرام آرام سبک فردی کار خودم را شکل دادم. که این هم به نظرم هر هنرمند واقعی باید در طول مسیر کارش به این مرحله برسد که بتواند آن استایل و سبک فردی‌اش را شکل بدهد. به همین دلیل در مسیر کار من، آن ساختار و سبک فردی را که شکل دادم دارای ویژگی‌هایی است و آن این است که کار ترکیبی از مجموعه قطعات متنوع چوب است که اینها با همدیگر چفت و جور و بخیه می‌شوند و درواقع فرم را می‌سازند. 

استفاده از دو یا سه هزار قطعه چوب در یک مجسمه
«منصور طبیب‌زاده» در ادامه اظهار داشت: به طور مثال ممکن است در یک اثر من چیزی درحدود دو یا سه هزار قطعه چوب وجود داشته باشد که مثل پازل البته با تکنیک ویژه‌ای با همدیگر چفت و جور می شوند؛ بنابرای اتفاقی که می‌افتد هم بافت ویژه‌ای ایجاد می‌شود که آن بافت در ارتباط با معنای کار من درواقع تأثیرگذار می‌شود؛ یعنی رابطه‌ای بین تکنیک و معنا وجود دارد و هم اینکه برای اولین بار شاید رنگ و تنوع رنگی وارد مجسه می‌شود، رنگی که به عنوان یک عنصر ثانوی معمولاً در نقاشی مطرح می‌شود اینبار در اشکال حجمی و در مجسمه و درواقع یک واریاسیون و تونالیتهای رنگی خاصی را ایجاد کرده است. 

تکنیک معرق را به این شیوه، برای اولین بار وارد حجم کردم
وی افزود: ما در اینجا با دو ویژگی مواجه هستیم؛ یکی بحث بافت ویژه کار و دیگری بحث عنصر رنگ است و یک نکته دیگر که در نوع خودش کاملاً تازه‌گی داشته باشد استفاده از آن چیزی است که در تاریخ هنرهای تجمسی ما وجود داشته و آن تکنیک معرق است، ما در فرهنگ تجسمی‌‌مان در طول تاریخ تکنیک معرق را به شکل خیلی متعالی آن، هنرمندانمان بیشتر در سطوح دو بعدی و به شکل تزئینی از آن استفاده کرده‌اند؛ درواقع من تکنیک معرق را به این شیوه برای اولین بار وارد حجم کردم؛ منتهی در شکل و با بیان معاصر آن، دیگر آن ویژگی‌های سنتی معرق که ویژگی انتزاعی داشت در این آثار نیست برای اینکه بیان آن کاملاً نوین و معاصر است. بنابراین شما با آثاری مواجه می‌شوید که هر کدام به لحاظ کیفی و ساختاری زمان زیادی برده است، مثلاً در این نمایشگاه اثری وجود دارد که شاید حدود نزدیک به یکسال روی آن کار کرده‌ام.         
استفاده از چوبهای مربوط به اقلیم‌های مختلف ایران 
این هنرمند در مورد انتخاب چوبها برای خلق آثارش گفت: نکته مهم این است که چوبهایی که در کارهای این نمایشگاه و کلاً در آثار من وجود دارد، چوبهایی است که مربوط به اقلیم‌های مختلف جغرافیای ایران است، بنابراین می توانم بگویم از تمام گونه‌های چوبی که از تمام اقلیم‌های مختلف ایران وجود دارد به نوعی استفاده کرده‌ام؛ هم به لحاظ رنگ و تونالیتهای رنگی که دارند و هم به لحاظ کیفیت و بافتی که در این چوبها وجود دارد. بنابراین شاید اتفاق خاص دیگری که در آثار من افتاده این است که از نظر خودم یکجوری بود که روح زیست بوم ایرانی از طریق استفاده از انواع چوب‌هایی که در اقلیم‌های ایران است هم در کارم دمیده شده است.

عنصر رنگ را با گونه‌های مختلف چوب وارد کار کردم
وی افزود: چون در طبیعت گونه‌های مختلف چوب درختها هر کدام رنگ ویژه‌ای دارند؛ بنابراین طیف رنگی که در گونه‌های مختلف درختانی که در جغرافیای کلاً کره زمین وجود دارد اینقدر گسترده است که شاید هیچ کسی تصور نکند که ما تمام رنگهایی که می‌توانیم تصورش را داشته باشیم در یک گونه خاصی از چوب ممکن است یکی از آنها وجود داشته باشد. من بدین شیوه عنصر رنگ را با این گونه چوب وارد کار کردم برای اینکه این رنگها را با همدیگر کار بکنم و آن بافت رنگی را ایجاد بکنم. 

پهلوزدن به فضای اسطوره  
طبیب‌زاده در مورد فیگور آثار خود در نمایشگاه «ماکزیمال» در گالری «آس» گفت: اصولاً من هنرمند فیگوراتیو هستم ولی نوع کاری که انجام داده‌ام ساختار کار من مشحون فضاهای انتراعی است و در جزئیات کارهای من انواع پتانسیل‌های انتراعی وجود دارد ولی من ترجیح دادم که اینها در یک قالب آشنا و بیشتر در قالب فرمهای انسانی و حیوان ارائه بشوند. منتها اینها به‌طور مشخص برای نمونه آدمها آدمهای خاصی نیستند و آدمهای نوعی هستند و یا حیوانات همینطور و به نوعی به لحاظ معنایی شاید به فضای اسطوره پهلو می‌زند. یعنی حسی که بیننده از کار به وی دست می‌زند احساس می‌کند که به یکجور هویت تاریخی وصل می‌شود. بنابراین بار اسطوره‌ای دارند، به نوعی موقعیت دوگانه و متافوریک دارند، هم خوانش روانشناسی و هم خوانش زیبایی‌شناسی دارند. حالا در حوزه خوانش معنایی و روانشناختی یک وجه مهم آن از نظر خود من، آن نقبی است که به اسطوره زده می‌شود، حسی است که از اسطوره به بیننده انتقال می‌دهد. 

فیگور اسب برای من جنبه سمبلیک دارد
در مورد فیگور اسب در این نمایشگاه گفت: اسب یک گونه حیوانی است که من بسیار به لحاظ فرم، آن را دوست دارم و فرم بسیار زیبایی دارد و خصوصیت این حیوان هم در طول تاریخ رابطه آن با انسان زنده و ارگانیکی بوده است و برای من جنبه سمبلیک دارد؛ در عین حال اینکه اسب از نظر فرمی هم خیلی فرم‌های زیبایی دارد برای همین انتخاب اسب، یکی از ژانرهای کاری من است. من در چندین ژانر کار کردم و یکی از ژانرهای کاری‌ام استفاده از اسب است.

امیدوارم گالری «آس به یک پایگاه اساسی فرهنگی تبدیل بشود
در مورد برپایی جدیدترین آثارش در گالری «آس» تهران گفت: در وهله اول به نظرم می‌آید که این گالری به لحاظ فضا و ساختار، یک ساختار استاندارد دارد؛ ابعاد نمایشگاه و فضای نمایشگاه مناسب است و ما کمتر نمایشگاهی را می‌‌شناسیم که به لحاظ ساختاری چنین کیفیتی داشته باشند و بخصوص برای کارهای حجمی این فضا خیلی مساعد است. در وهله دوم با توجه با ارتباطی که با مسئولین گالری پیدا کردیم متوجه شدیم که خیلی مایل هستند که حیطه فرهنگی کار خودشان را گسترش بدهند و به آن عمق ببخشند و فقط مسئله گالری که یکسری کار را به نمایش می‌گذارند و آثار را به فروش می‌گذارند؛ مطرح نیست بلکه بحث فرهنگ، عمق فرهنگی و اینکه چه جور کاری در گالری گذاشته بشود هم برایشان مطرح است. با توجه به همه این موراد؛ در نهایت به این نتیجه رسیدم که خُب یک تجربه‌ای را با گالری «آس» داشته باشیم و تاکنون که آثار به نمایش گذاشته شده بسیار مطلوب بوده است و کارهای من در این فضا خوب نشسته است و هم اینکه ارتباطهای خیلی خوبی برقرار کرده‌ایم و امیدوارم که این گالری با توجه به پتانسل، امکانات، ابعاد و ویژگی‌هایی که دارد برای هنرمندان اصیل این کشور که کارشان دارای ارزشهای ویژه‌ای است به یک پایگاه اساسی فرهنگی تبدیل بشود.
«منصور طبیب‌زاده» در پایان اظهار داشت: در اینجا لازم می‌دانم که از هنرمندان، هنرشناسان و بخصوص مدیران فرهنگی دعوت کنم که بیایند و این نمایشگاه را ببینند؛ شاید در این نمایشگاه، اتفاق خاصی افتاده باشد که در نمایشگاه‌های دیگر ندیده باشند.
گالری «آس» تهران به مدیریت دکتر «کامران هروی»، مدیر هنری «مونا زاهد» و همچنین مشاور هنری دکتر «عبدالحمید پازوکی» در خیابان شریعتی، بالا‌تر از قیطریه، جنب بانک پارسیان، پلاک ۱۸۳۱ واقع شده است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه رنگ دلتنگی
به میزبانی نگارخانه مهر فرهنگسرای انقلاب اسلامی برگزار می شود؛
» «رنگ دلتنگی»؛ موضوعات رئال با رنگ هایی شفاف
... دیدن متن »

«رنگ دلتنگی» با آ ثار نقاشی معصومه صابر در نگارخانه مهر فرهنگسرای انقلاب اسلامی گشایش می یابد. 
به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای انقلاب اسلامی، در این نمایشگاه که آیین افتتاح  آن چهارشنبه پانزدهم دی ماه برگزار می شود،۳۰ تابلوی نقاشی با تکنیک  آکرلیک و آبرنگ که درآنها به هنر پتینه توجه خاصی شده به نمایش در می آید. موضوع این آثار رئال بوده ولی در اجرای آنها به شفافیت رنگ ها توجه ویژه ای شده است. این هنرمند در مدت کمتر از یک ماه این ۳۰ تابلو را خلق کرده است. صابر در میان تکنیک های نقاشی بیش از همه به سیاه قلم و مدادرنگی پرداخته است. 
این هنرمند نقاش ۱۵ سال است به صورت حرفه ای در عرصه نقاشی فعالیت می کند و به تدریس در این زمینه مشغول است. نمایشگاه «رنگ دلتنگی» تا ۲۸ دی ماه از ساعت ۹ تا ۱۹ میزبان علاقمندان به هنر خواهد بود. 
نگارخانه مهر فرهنگسرای انقلاب اسلامی در بزرگراه شهید نواب صفوی، تقاطع پل کمیل، ابتدای کمیل شرقی واقع شده است. 

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
درود
میشه یه توضیحی درباره این نمایشگاه بدید؟
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه تا ناکجا
با برداشتی از اندیشه سهروردی فیلسوف ایرانی ؛
» نمایشگاه نقاشی"تا ناکجا" درارسباران گشایش می یابد