آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال Shahab | دیوار
S3 : 19:10:20 | com/org
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
مصاحبه با باران کوثری ...


به گزارش سینماژورنال کوثری در این گفتگو که با مهدی میرمحمدی در "صدا" انجام شده به صراحت از به هم ریختن اوضاع مالی زندگیش بواسطه ممنوع الکاری حرف زده و اینکه در آن دوره مجبور شده از حامد بهداد پول قرض کند.

باران کوثری در گفته هایش گلایه های فراوانی را از مدیریت سابق سینمایی و البته شخص علیرضا سجادپور رییس وقت اداره نظارت بیان کرده اما کمترین گلایه ای را از سیستم سینمایی فعلی ارائه نکرده! آن هم در شرایطی که سیستم سینمایی دولت یازدهم علیرغم اختصاص مجوز نمایش به یکی از بهترین فیلمهای باران کوثری یعنی "عصبانی نیستم" شرایط اکران این فیلم را ... دیدن ادامه ›› فراهم نکرد.

سینماژورنال بخشهای خواندنی گفته های کوثری را ارائه می کند:

در سالهای اخیر فیلمهای خنثی رواج پیدا کردند

باران کوثری با اشاره به کیفیت پایین فیلمهای سالهای اخیر بیان می دارد: {در سالهای اخیر} فیلم های خنثی رواج پیدا کردند. حتی بعضی از فیلمسازانی که در سینمای اجتماعی کار میکردند فیلمهای خنثی ساختند که فیلم های بدی هم نیستند اما قلابشان به هیچ جا گیر نمی کند و به جایی ضربه نمیزنند. فکر می کنم این خیلی هدفمند اتفاق می افتد.

یکی از مدیران میگفت اصراری نداریم غیر ابوالقاسم طالبی بقیه فیلم بسازند

باران کوثری با اشاره به یکی از مدیران بیان می دارد: همزمان با جشنواره سال گذشته که بحث اکران "من عصبانی نیستم" و "قصه ها" مطرح بود یکی از مدیران می گفت ما اصلا اصراری نداریم غیر از عده معدودی بقیه فیلم بسازند. مسئول که می گویم منظورم مسئولان سینمایی نیست. از این هایی که مثل قارچ در می آیند و همیشه هم سر یک پست هایی هستند.این مسئول حتی اسم برد که ما به غیر آقای ابوالقاسم طالبی و فلان و فلان اصراری نداریم بقیه فیلم بسازند.

قرار نیست کار هنری کنیم، قرار است وارد جنگ شویم

بازیگر "گیلانه" درباره این برخوردها نظر مثبتی داشته و ادامه می دهد: این برخوردها اتفاقا خوب است، چون تکلیف آدم را روشن میکند. قرار نیست کار هنری بکنیم، قرار است وارد جنگی بشویم که همه امکانات برای طرف مقابل در نظر گرفته شده و ما فقط باید از خودمان دفاع کنیم و این سینما را سرپا نگه داریم.

جشنواره سی و سوم جشنواره ای خنثی بود

باران کوثری در توصیف جشنواره امسال می گوید: هر فیلمی که ممکن بود ذره ای تنش ایجاد کند کنارگذاشته شد. جشنواره ای آرام، آن هم نه در معنی خوبش برگزار شد. جشنواره ای بی تنش بود و جشنواره بی تنش یعنی جشنواره خنثی.

تا زمانی که تهدید میشویم وضعیت همین است

وی می افزاید: این جشنواره جشنواره ای است که باعث اتفاق هم نمی شود. تا زمانی که ما از جاهای غیر سینمایی تهدید می شویم که معمولا هم نمی بینیم چه کسی تهدید می کند و فقط صدای آن را می شنویم وضعیت همین خواهد بود و سینما، فیلم ها و جشنواره خنثی میشود.

یک سالی میشود که فیسبوک و اینستاگرام ام را بسته ام

به گزارش سینماژورنال برنده سیمرغ بهترین بازیگری برای "خون بازی" درباره بی علاقگی اش به فضای شبکه های اجتماعی می گوید: من یک سالی می شود که صفحه فیسبوک و اینستاگرامم را بسته ام برای اینکه اتفاقاتی می افتد که ظرفیتش را نداشتم. به قول یکی از همکاران شما نوعی اوباش گری در حوزه رسانه اتفاق افتاده است. بد دهنی ها و هتاکی هایی اتفاق می افتد که خواندنشان آزارم می داد. از سر بی ظرفیتی یا هر چی یک سالی می شود در فضای مجازی حضور ندارم.

تا ۴۸ ساعت مانده به انتخابات تصمیم به رأی دادن نداشتم

باران کوثری که در سالهای اخیر بلحاظ سیاسی بیشتر به طیف اصلاح طلب تماییل داشته درباره انتخابات ۹۲ اظهار می دارد: دو سال پیش من تا ۴۸ ساعت مانده به انتخابات هنوز تصمیم به رای دادن نداشتم.حتی از ستاد آقای روحانی هم که تماس گرفتند،گفتم هنوز تصمیم نگرفته ام که رای بدهم یا نه. به این رسیدم که اگر رای ندهم چه می شود؛ اگر رای ندهم و به جای آن چه کنم. دو روز مانده به انتخابات تصمیم به رای دادن گرفتم و در آن ۲۴ ساعت هم هر چقدر می توانستم فعالیت کردم.

مسئول حراست گفت ممنوع الکاری اما من گفتم نامه اش را نشانم بده!

به گزارش سینماژورنال این بازیگر که چند سالی قبل دچار ممنوع الکاری شده بود در توصیف آن ماجرا روایت جالبی دارد. کوثری بیان می دارد: وسط اجرای نمایش هومن سیدی بودیم که من فهمیدم تهدید هایی وجود دارد. مثلا یکی دو تا از دوستان من که در حراست تئاتر شهر بودند بعد از پایان اجرا من را اسکورت می کردندبه پشت صحنه. گویا تهدید های شدیدی شده بود. تا اینکه از حراست مرکز هنرهای نمایش من را خواستند آقایی نشستند و گفتند من که شما را نمی شناسم . گفتم چه بد که شما مسئول جایی هستید که کسانی را که باید با آنها برخورد داشته باشید ، نمی شناسید. گفتند نامه ای آمده که شما نمی توانید روی صحنه بروید.گفتم می شود نامه را ببینم که گفتند من که به شما نامه نشان نمی دهم.من هم گفتم پس من هم می روم روی صحنه.

از من اصرار کردند که بازیگری دیگر را جایگزین کنم

کوثری می افزاید: نامه را هم هیچوقت ندیدم ولی از من خواستند که از گروه بخواهم که یک بازیگر جایگزین من کنند که گروه قبول نکردند باز من را صدا کردند و با لحن تهدید آمیز گفتند حتما راضی شان کنید ، که اجرا متوقف نشود و حاشیه ای پیش نیاید. که من هم گفتم کاری از دست من بر نمی آید. ماجرا از اینجا شروع شد.

سخت است واژه "آقا" را قبل از سجادپور استفاده کنم

باران کوثری درباره ممنوع الکاریش در سینما ادامه می دهد: در سینما می شنیدم که آدم ها می خواهند با من کار کنند ولی بعد زنگ می زدنند به من که به ما گفته اند نه. من هم زنگ میزدم آقای سجاد پور که سخت می توانم اسم آقا را قبل از اسم ایشان استفاده کنم و او می گفت : " نه خانم این حرف ها چیست و کی گفته" ولی باز یک کارگردان دیگر می گفت ما رفته ایم ارشاد و به ما گفته اند این کار را نکنید. بازی بدی با من راه انداختند...

در دو سال ممنوع الکاری، حامد بهداد خرجم را می داد

گویا کوثری در دو یالی که ممنوع الکار بوده وضعیت مالی نامساعی را هم تجربه کرده. خودش درباره آن دوره می گوید: دو سال سخت را به لحاظ اقتصادی پشت سر گذاشتیم . دیگر از دوستانم پول قرض می گرفتم .مثلا حامد بهداد تقریبا خرج مرا می داد و هی تماس می گرفتم که حامد من پول ندارم. سال ها بود که از پدر مادر پول نگرفته بودم و برایم سخت بود که دوباره استقلال مالی ام را از دست بدهم.
فقط باید تاسف خورد
میترسم بیشتر حرف بزنم
۰۵ اسفند ۱۳۹۳
اوضاع تا حدودی بهتر شده ولی واقعا هنوز فضا بسته است نمونش همین جشنواره و فیلم هایی که پخش نشد و عدم پخش زنده مراسم و ...
۰۵ اسفند ۱۳۹۳
عجب!
۰۵ اسفند ۱۳۹۳
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
انتقاد از پوشش اختتامیه جشنواره فیلم فجر در صداوسیما
روزنامه مردمسالاری نوشت:
جشنواره فیلم فجر که عمری نزدیک به عمر انقلاب اسلامی دارد، آیینه تمام نمای سینمای ایران محسوب می‌شود. اما با این وجود، مراسم افتتاحیه و بویژه اختتامیه آن که بسیاری از مردم آن را پیگیری می‌کردند، در بین کانال‌های متعدد تلویزیونی سازمان عریض و طویل صدا‌و‌سیما، جایی در آنتن زنده پیدا نمی‌کند و این موضوع نه تنها در نوع خود عجیب، بلکه تاسف‌بار است.

مراسم اختتامیه با دو ساعت تاخیر از طریق یکی از کانال‌های فرعی سیما پخش می‌شود و شیوه پخش مراسم نیز، به نوعی قدم زدن روی اعصاب بینندگان تلویزیونی را تداعی می‌کند. تصاویر، گزینشی پخش می‌شود، چهره زنان هنرمند از نمایی بسیار دور پخش می‌شود؛ درست مانند آلات موسیقی که هنوز تکلیف مدیران سیما با آن روشن نیست که بالاخره آلات موسیقی را نمایش بدهند یا ندهند و این موضوع در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر و پخش آن از تلویزیون نیز صدق می‌کرد.

البته این نخستین بار نیست که چنین مراسم با اهمیتی برای عموم مردم، اینگونه با تاخیر و سانسور پخش می‌شود و حتی بخش‌هایی از صحبت‌های مطرح شده در مراسم سانسور ... دیدن ادامه ›› می‌شود. پخش رادیویی مراسم اختتامیه نیز که به طور زنده به روی آنتن دو شبکه رادیویی رفت، خیلی وضع بهتری نداشت؛ بویژه در رادیو سراسری که گزارشگر مربوطه موظف بود از ابتدا تا انتهای برنامه، به جای گزارش، نقد – بخوانید تخریب – کند و حتی شنوندگان رادیویی را از شنیدن برخی سخنانی که در مراسم انجام می‌شد محروم سازد. روش صدا‌و‌سیما در طول جشنواره نیز همین بود.
http://khabaronline.ir/detail/400090/culture/television

برخی فیلم‌های پرمخاطب، در برخی برنامه‌های تلویزیونی حتی معرفی ‌نشدند تا مبادا کسی فکر کند برخی فیلم‌ها اصلا در جشنواره حضور دارند. امسال در مورد فیلم‌هایی مثل «خانه دختر» این اتفاق افتاد و پارسال در مورد فیلم‌هایی مثل «عصبانی نیستم».

اینها مصادیقی روشن است برای اثبات این ادعا که در صدا‌و‌سیما، در بر همان پاشنه می‌چرخد و نمی‌توان انتظار اتفاق خاصی را در این سازمان داشت. صدا‌و‌سیما خود را موظف نمی‌داند که به سلایق مخاطبان احترام بگذارد و راهی که خودش دوست دارد در پیش می‌گیرد. حاصلش هم افزایش روزافزون مخاطبان شبکه‌های ماهواره‌ای است که البته گویی برای مسوولین مربوطه خیلی اهمیت ندارد و راهکارش را جمع‌آوری ماهواره می‌دانند.
آقا شهاب عزیز لطفا فیلم خانه دختر بافیلم عصبانی نیستم مقایسه نکنید
خانه دختر چه از نظر ساختار و چه از نظر موضوعی که احتمالا ممیزی می خوره اصلا با فیلم خوب و با کیفیت عصبانی نیستم قابل قیاس نیست.
اما کاملا در مورد پخش اختتامیه از صدا وسیما کاملا با شما موافقم.
۲۵ بهمن ۱۳۹۳
قطعا همینطوره آقای جعفریان.
البته این نوشته هم مقایسه نکرد فقط نوع برخورد مدنظرشه.
۲۵ بهمن ۱۳۹۳
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
یا رادیو عقبه یا سایت جشنواره جلوتر داره اخبار رو میگه !!!
سایت جشنواره زودتر اسم جلیلوند رو اعلام کرد ...
http://www.fajrfilmfestival.com/
اینقدری که فیلم فجر هیجان داره اختتامیه اش تئاتر نداره :|
۲۲ بهمن ۱۳۹۳
از قبل همه معلوم شده . بهترین بازیگر مرد رسیده به اقاخانی
۲۲ بهمن ۱۳۹۳
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
حالم خرابه ...
این همه وقت گذاشتیم و رفتیم فیلم های جشنواره رو دیدیم حالا هم دوست داریم اختتامیه رو زنده ببینیم با تمام سانسورهاش ...
چطور تلویزیون قرعه کشی جام جهانی رو با اون وضع فرناندو لیما نشون داد ...
اینا دردشون یه چیز دیگست ...
در صنعت سانسور پسرفت داشتیم دیگه. پارسال همین‌طوری زنده در لحظه سانسور می‌کردن ما هم می‌دیدیم به خدا به چه قشنگی...
۲۲ بهمن ۱۳۹۳
سلام
رایتلی ها آیا زنده می تونستن ببینن؟
۲۳ بهمن ۱۳۹۳
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
نظر شخصی خودم:
بیتا منصوری-رخ دیوانه (فیلم)
مصطفی کیایی-عصر یخبندان (کارگردانی)
بهرام توکلی-من دیه گو ... (فیلمنامه)
باران کوثری-کوچه بی نام (اول زن)
شهاب حسینی-دوران عاشقی (اول مرد)
سحر دولتشاهی-عصر یخبندان (مکمل زن)
هومن سیدی-من دیه گو ... (مکمل مرد)
علی جعفریان، کیمیا TAV و روشنک این را خواندند
علی ابراهیم، مرتضا و ساناز عشق تئاتر این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
یه دوستی دارم که باهاش هم تئاتر میرم هم سینما.
این دوست عزیز ما میگفت امسال هیات داوران این فیلم هارو گزینش کردن و فیلم آقای فرمان آرا و کاهانی رو رد کردن، پس حتما فیلم های خوبی هستن.
ما هم هر دو تا سودا رو میریم، سوای فیلم هایی که خوب ساخته شدن مثل فیلم اعترافات ذهن خطرناک من، و در سلیقه من نمیگنجه حضور فیلم "شرفناز" رو اصلا درک نمیکنم همین که فیلم شروع شد یه عده از سینتما رفتن بیرون و ما هم خواستیم بریم گفتیم نیم ساعت میبینیم اگه اتفاقی نیافتاد میریم که واقعا هم هیچ اتفاق خاص یا بازی خوب یا ... نیافتاد و ما اومدیم بیرون.
از دوستان اگر کسی این فیلم رو دیده بیاد بگه چرا باید یه همچین فیلمی در بخش سودا باشه؟؟؟