آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال شعر و ادبیات
S3 : 19:22:02 | com/org
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
فراخوان سومین دوره جایزه ادبی «الوند» | عکس فراخوان سومین دوره جایزه ادبی «الوند»
دبیرخانه جایزه ادبی «الوند» (کتاب سال شعر الوند و جایزه ویژه انجمن علمی نقد ادبی ایران) در سومین دوره برگزاری، با تمهیدات مختص دوران شیوع ویروس کرونا، از شاعران و ناشران سراسر کشور دعوت کرد که در این رقابت ادبی حضور یابند.در این فراخوان از تمام شاعران و ناشرانی که در زمینه انتشار کتاب شعر فعالیت دارند، خواسته شده است با توجه به شرایط عمومی ناشی از همه گیری و ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی، فقط فایل پی‌دی‌اف کتاب‌ چاپ اول خود را که در سال ۱۳۹۸ خورشیدی در ایران منتشر شده (در شناسنامه اثر باید سال انتشار  ۱۳۹۸ درج شده باشد)، برای دبیرخانه این جایزه بفرستند. ...
دیدن ادامه ››

دبیرخانه جایزه ادبی «الوند» (کتاب سال شعر الوند و جایزه ویژه انجمن علمی نقد ادبی ایران) در سومین دوره برگزاری، با تمهیدات مختص دوران شیوع ویروس کرونا، از شاعران و ناشران سراسر کشور دعوت کرد که در این رقابت ادبی حضور یابند.
در این فراخوان از تمام شاعران و ناشرانی که در زمینه انتشار کتاب شعر فعالیت دارند، خواسته شده است با توجه به شرایط عمومی ناشی از همه گیری و ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی، فقط فایل پی‌دی‌اف کتاب‌ چاپ اول خود را که در سال ۱۳۹۸ خورشیدی در ایران منتشر شده (در شناسنامه اثر باید سال انتشار  ۱۳۹۸ درج شده باشد)، برای دبیرخانه این جایزه بفرستند.
دبیرخانه همچنین اعلام کرده که فرستادن فایل کتاب را به منزله علاقه‌مندی به شرکت در رقابت جایزه ادبی «الوند» تلقی کرده و البته تنها کتاب‌های فرستاده‌شده (فایل پی‌دی‌اف کتاب) در این رقابت شرکت داده خواهند شد.

پیرو این اطلاع‌رسانی عمومی، جایزه ادبی «الوند» با شرایط و قواعد زیر فراخوان سومین دوره را منتشر کرده است:

۱- جایزه ادبی الوند به صورت خصوصی برگزار می‌شود و با نهادهای فرهنگی همکاری می‌کند.
۳ – جایزه ادبی الوند در بخش قالب، سن، جنسیت، موضوع و… محدودیتی ندارد.
۴ - مهلت فرستادن آثار برای سومین دوره تا پایان آذر۱۳۹۹ خواهد بود.
۵ – جایزه الوند مانند ۲دورۀگذشته ۲تندیس به برگزیدگان اهداء خواهد کرد. یک تندیس به‌عنوان برگزیده «کتاب سال شعر الوند» و یک تندیس ویژۀ «انجمن علمی نقد ادبی ایران» خواهد بود.
۶ –کتاب منتخب در بخش تندیس ویژۀ «انجمن علمی نقد ادبی ایران» توسط داوران انجمن بررسی و اعلام خواهد شد.
۷ – شاعران و ناشران محترم می‌توانند به نشانی تلگرام @Ketabesaalealvandجایزه یا ایمیل jayezeyeadabiealvand@gmail.com کتاب‌ها را به دبیرخانه جایزه بفرستند.
۸ - در صورت طرح پرسش می‌توانید از طریق تلگرام با آدرس@Ketabesaalealvandارتباط برقرار کنید.
۹ - اخبار از طریق کانال تلگرامی جایزه به آدرس @jayezeyeadabiealvandاطلاع‌رسانی خواهد شد.
۱۰ – برگزاری آیین پایانی این دوره از جایزه به صورت غیر حضوری خواهد بود.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
آثار برگزیدگان جایزه شعر خبرنگاران کتاب شد | عکس آثار برگزیدگان جایزه شعر خبرنگاران کتاب شد
آثار برگزیدگان بخش ویژه شاعران بدون کتاب سیزدهمین دوره جایزه شعر خبرنگاران، در قالب یک کتاب منتشر شد.جایزه کتاب سال شعر ایران به انتخاب خبرنگاران، هر ساله در سه بخش «کتاب سال»، «ویژه» و «یک عمر فعالیت شعری» برگزار می‌شود.در بخش ویژه‌ این جایزه، شاعران فارسی‌زبان سراسر جهان که در ایران کتاب شعر منتشر نکرده اما دست‌کم به‌اندازه یک کتاب، شعر دارند، می‌توانند شرکت کنند.تاکنون در این بخش، علاوه بر شاعران ایرانی ساکن داخل و خارج از کشور، شاعرانی از افغانستان و تاجیکستان نیز شرکت کرده و بعضا برگزیده یا تقدیر شده‌اند.در سیزدهمین ...
دیدن ادامه ››

آثار برگزیدگان بخش ویژه شاعران بدون کتاب سیزدهمین دوره جایزه شعر خبرنگاران، در قالب یک کتاب منتشر شد.

جایزه کتاب سال شعر ایران به انتخاب خبرنگاران، هر ساله در سه بخش «کتاب سال»، «ویژه» و «یک عمر فعالیت شعری» برگزار می‌شود.
در بخش ویژه‌ این جایزه، شاعران فارسی‌زبان سراسر جهان که در ایران کتاب شعر منتشر نکرده اما دست‌کم به‌اندازه یک کتاب، شعر دارند، می‌توانند شرکت کنند.
تاکنون در این بخش، علاوه بر شاعران ایرانی ساکن داخل و خارج از کشور، شاعرانی از افغانستان و تاجیکستان نیز شرکت کرده و بعضا برگزیده یا تقدیر شده‌اند.

در سیزدهمین دوره این جایزه، نیلوفر بصری (بوشهر)، رضا عظیمی (قم)، نیلوفر شاطری (خوزستان) و بیتا علی‌اکبری (مشهد) به‌ترتیب، برگزیدگان بخش ویژه شاعران بدون کتاب این دوره از جایزه شدند.

«جای خالی عجیبش» که در قامت کتابی ۱۰۰صفحه‌ای، به‌بهای ۲۰هزار تومان ازسوی انتشارات آرادمان انتشار یافته، مجموعه‌ای است از گزیده شعرهای این شاعران برگزیده؛ به‌علاوه گزارش آیین پایانی این دوره از جایزه در شهر کتاب فرشته تهران که همراه بود با اعطای جایزه‌ یک عمر فعالیت شعری، به «فرزانه خجندی»، شاعر تاجیک و نیز متن سخنرانی دکتر «ابراهیم خدایار»، استاد دانشگاه تربیت مدرس و رایزن فرهنگی پیشین ایران در کشورهای تاجیکستان و ازبکستان.

طرح جلد این کتاب نیز از مرتضی فرج‌آبادی بوده است.

نمایشنامه «سنگی بر سنگ» را انتشارات افراز منتشر کرد  | عکس نمایشنامه «سنگی بر سنگ» را انتشارات افراز منتشر کرد
نمایشنامه «سنگی بر سنگ» برگزیده نهمین جشنواره بین المللی فجر به نویسندگی پرویز عرب توسط پس از سالها انتشارات افراز منتشر شد .پرویز عرب (۱۳۳۵_۱۳۸۲ش)، فیروزکوه. نویسنده و کارگران تئاتر. فعالیت هنری خود را از سال۵۷ آغاز و سه  بار در جشنواره ی فجر شرکت کرد. ابتدا با نمایش  «تلنگر» در سال ۶۵ موفق به اخذ جایزه اول بهترین متن شد. بار دیگر در سال ۶۹ با "پرپرواز" موفق شد لوح افتخار  و تقدیر از متن را از آن خود کند. و بازیگر کار (آقای عباس آمدی) نیز جایزه ی اول مرد جشنواره را به خود اختصاص داد. پس از آن طبق گفته ایشان در مصاحبه ای با عنوان "نویسنده  در ...
دیدن ادامه ››

نمایشنامه «سنگی بر سنگ» برگزیده نهمین جشنواره بین المللی فجر به نویسندگی پرویز عرب توسط پس از سالها انتشارات افراز منتشر شد .

پرویز عرب (۱۳۳۵_۱۳۸۲ش)، فیروزکوه. نویسنده و کارگران تئاتر. فعالیت هنری خود را از سال۵۷ آغاز و سه  بار در جشنواره ی فجر شرکت کرد.
ابتدا با نمایش  «تلنگر» در سال ۶۵ موفق به اخذ جایزه اول بهترین متن شد. بار دیگر در سال ۶۹ با "پرپرواز" موفق شد لوح افتخار  و تقدیر از متن را از آن خود کند. و بازیگر کار (آقای عباس آمدی) نیز جایزه ی اول مرد جشنواره را به خود اختصاص داد. پس از آن طبق گفته ایشان در مصاحبه ای با عنوان "نویسنده  در گذر از رنجها.." و ابراز ناخرسندی از شرایط حاکم مدت زیادی (حدود ۱۰سال) از کار کناره گرفت. وی بار دیگر در اواخر دهه ۷۰ به عرصه نمایش برگشته و نمایش‌هایی چون  «ملکوت» و «سنگی بر سنگ» را در تالار سنگلج و مولوی روی صحنه برد.

«پس کوچه‌ی یاد» عنوان آخرین اثر تالیفی وی است که نمایشنامه خوانی شده و فرصت اجرا نیافت. وی در تیرماه ۸۲ در سن ۴۷ سالگی به دلیل سکته مغزی از دنیا رفت.

نمایشنامه «سنگی بر سنگ» برگزیده نهمین جشنواره بین المللی فجر به نویسندگی پرویز عرب توسط پس از سالها انتشارات افراز منتشر شد .

آرزو نوری این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
پیام محمدرضا خردمند و دکتر میترا تقی نژاد دبیران هنری جشنواره ملی فرشتگان ماندگار منتشر شد | عکس پیام محمدرضا خردمند و دکتر میترا تقی نژاد دبیران هنری جشنواره ملی فرشتگان ماندگار منتشر شد
محمدرضا خردمند و دکتر میترا تقی نژاد طی حکمی از سوی سهیلا لطیفی به عنوان دبیران هنری نخستین جشنواره ملی هنری فرشتگان ماندگار منصوب شدند. محمدرضا خردمند دبیر هنری جشنواره در پیامی برای نخستین جشنواره ملی فرشتگان ماندگار نوشته است:با توجه به این دوران سخت کرونایی، بودن در دنیای هنر موهبتی است، اگر تاب ماندن در آن را نیز داشته باشیم. همیشه چالش‌ها فراوان بوده اند اما شمع هنر باید روشن و روشن تر شود.رویدادها و جشنواره های هنری از جمله جشنواره فرشتگان ماندگار فرصتی است تا شناختی از ظرفیت های هنرمندان و جوانان و اجرای آثارشان فراهم شود و گونه های مختلف هنری متناسب با سلایق متنوع کنار ...
دیدن ادامه ››

محمدرضا خردمند و دکتر میترا تقی نژاد طی حکمی از سوی سهیلا لطیفی به عنوان دبیران هنری نخستین جشنواره ملی هنری فرشتگان ماندگار منصوب شدند.

محمدرضا خردمند دبیر هنری جشنواره در پیامی برای نخستین جشنواره ملی فرشتگان ماندگار نوشته است:
با توجه به این دوران سخت کرونایی، بودن در دنیای هنر موهبتی است، اگر تاب ماندن در آن را نیز داشته باشیم. همیشه چالش‌ها فراوان بوده اند اما شمع هنر باید روشن و روشن تر شود.
رویدادها و جشنواره های هنری از جمله جشنواره فرشتگان ماندگار فرصتی است تا شناختی از ظرفیت های هنرمندان و جوانان و اجرای آثارشان فراهم شود و گونه های مختلف هنری متناسب با سلایق متنوع کنار هم ارائه شود. جشنواره ملی فرشتگان ماندگار و حضور گروه های هنری متنوع بیانگر بالندگی و پویایی هنر است که در متن جامعه امروز ما جریان دارد و ضرورت دارد با شناخت نیازها و توانمندی های آن به آینده هنری ایران بیندیشیم.
جشنواره ملی هنری فرشتگان ماندگار رمز تداومِ بودن، ماندن و همت بالایی است برای حرکتی رو به جلو و تثبیت خواستن و رشد و تعالی فرهنگ و هنر که شکستی باشد برای ویروس منحوس کوید ۱۹ تا لبخند مداوم همگان پایدار شود.
جشنواره فرشتگان ماندگار به عنوان یک حرکت فرهنگی و هنری گامی موثر جهت تقدیر و تقدیس از جامعه پزشکان و پرستاران خواهد بود.

دکتر میترا تقی نژاد دیگر دبیر هنری جشنواره ملی هنری فرشتگان ماندگار جهت برگزاری این جشنواره در این دوران شیوع ویروس کرونا و درباره رویکرد این جشنواره هنری طی پیامی نوشت:
ضمن آرزوی عافیت برای اهالی رسانه و ادای احترام به مدافعان و شهدای سلامت تلاش داریم تا با تاسیس دبیرخانه دائمی جشنواره ملی هنری فرشتگان ماندگار نوید پویایی و رشد تئاتر در سراسر کشور باشیم و آموزش و پژوهش در دبیرخانه از اهم امور بوده و از تمام ظرفیت های علمی و هنری نظیر مدیران گروه های هنری سراسر کشور می توان استفاده نمود و راه اندازی بخش انتقادات و پیشنهادات گامی با هدف در افق و چشم انداز پیش رو است.
من باور دارم که اکنون هنر ایرانی فارغ از تعارفات معمول، سرافراز و سربلند است و با ایده ها و اندیشه‌های درخشان، چشم به قله ها دارد. فردای هنر ایرانی روشن‌تر از امروز خواهد بود.
هنر ایرانی گنجینه ای ارزشمند، ناب و ماندگار را از زمان های دور تا به امروز در خود جای داده و ما نیز جهت پویایی در این مسیر قدم بر می داریم.
از هنرمندان و هنردوستانی که در این جشنواره شرکت کرده اند سپاسگزارم و تشکری خاص از سرکار خانم سهیلا لطیفی به عنوان دبیر محترم جشنواره و همچنین از داوران و دبیران علمی و اجرایی جشنواره بابت زحماتشان تشکر می نمایم

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
اسامی برندگان سومین جشنواره داستان کوتاه بهاران | عکس اسامی برندگان سومین جشنواره داستان کوتاه بهاران
به گزارش دبیرخانه سومین جشنواره داستان کوتاه بهاران، هیات داوران جشنواره، با صدور بیانیه ای، برندگان نهایی جشنواره داستان کوتاه بهاران  (۱۳۹۹) را اعلام کردند. براساس بیانیه هیات داوران این جشنواره؛ متشکل از علی خدایی، سلمان باهنر، و نفیسه مرشد زاده، برندگان این دوره به شرح زیر  هستند:اسامی برندگان سومین جشنواره داستان کوتاه مدرسه مطالعات فرهنگی بهاران تهران پاییز ۱۳۹۹داستان های شایسته تقدیر:اهدای لوح تقدیر به داستان  مشکی تیره‌تر     نوشته    مریم محمدی کلهراهدای لوح تقدیر به داستان     جوزان              ...
دیدن ادامه ››

به گزارش دبیرخانه سومین جشنواره داستان کوتاه بهاران، هیات داوران جشنواره، با صدور بیانیه ای، برندگان نهایی جشنواره داستان کوتاه بهاران  (۱۳۹۹) را اعلام کردند. براساس بیانیه هیات داوران این جشنواره؛ متشکل از علی خدایی، سلمان باهنر، و نفیسه مرشد زاده، برندگان این دوره به شرح زیر  هستند:

اسامی برندگان سومین جشنواره داستان کوتاه مدرسه مطالعات فرهنگی بهاران تهران پاییز ۱۳۹۹

داستان های شایسته تقدیر:
اهدای لوح تقدیر به داستان  مشکی تیره‌تر     نوشته    مریم محمدی کلهر
اهدای لوح تقدیر به داستان     جوزان              نوشته       مریم عزیزخانی
اهدای لوح تقدیر به داستان     جاویدشاه        نوشته        طاهره ابوفاضلی
اهدای لوح تقدیر به داستان  پنج سال زودتر   نوشته        ایمان مسگرزاده

و برگزیدگان نهایی این دوره:
مقام سوم مشترک به داستان‌های نونی نوشته ابراهیم فصیحی هرندی و مورچه‌ی قرمز نوشته مجتبا هژبری
مقام دوم به داستان  باران مرداد   نوشته      میثم رمضانی

و سرانجام:
مقام اول، به داستان  رودهن نوشته نجمه سجادی

به تمام داستان نویسانی که برای بهاران نوشتند تبریک می گوییم. همیشه شاد و همواره سلامت باشید.

وحید عمرانی این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
 تحسین وطن‌دوستی جایزه‌های خصوصی | عکس در اختتامیه چهاردهمین جایزه شعر خبرنگاران انجام شد تحسین وطن‌دوستی جایزه‌های خصوصی
در آیین پایانی چهاردهمین دوره جایزه کتاب سال شعر ایران به انتخاب «خبرنگاران»، محمدعلی اسلامی ندوشن تجلیل شد، مجموعه شعر زنده‌یاد علی نجفی عنوان کتاب سال را به خود اختصاص داد و وطن‌دوستی جایزه‌های خصوصی تحسین شد.به گزارش دبیرخانه جایزه کتاب سال شعر ایران به انتخاب «خبرنگاران»، آیین پایانی چهاردهمین دوره‌ی این جایزه بعدازظهر دوشنبه پنجم آبان‌ماه جاری با حضور اعضای هیات داوران جایزه در مرکز فرهنگی شهر کتاب، به‌صورت برخط برگزار شد.در ابتدای این مراسم که سایه اقتصادی‌نیا، سمانه نائینی، پوریا سوری، محمد آسیابانی، مسعود شهریاری و مهرداد ...
دیدن ادامه ››

در آیین پایانی چهاردهمین دوره جایزه کتاب سال شعر ایران به انتخاب «خبرنگاران»، محمدعلی اسلامی ندوشن تجلیل شد، مجموعه شعر زنده‌یاد علی نجفی عنوان کتاب سال را به خود اختصاص داد و وطن‌دوستی جایزه‌های خصوصی تحسین شد.

به گزارش دبیرخانه جایزه کتاب سال شعر ایران به انتخاب «خبرنگاران»، آیین پایانی چهاردهمین دوره‌ی این جایزه بعدازظهر دوشنبه پنجم آبان‌ماه جاری با حضور اعضای هیات داوران جایزه در مرکز فرهنگی شهر کتاب، به‌صورت برخط برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که سایه اقتصادی‌نیا، سمانه نائینی، پوریا سوری، محمد آسیابانی، مسعود شهریاری و مهرداد اسکویی، از اعضای هیات داوران بخش‌های جایزه حضور داشتند، علیرضا بهرامی – دبیر جایزه – در سخنانی با اشاره به تاثیر شیوع ویروس کرونا در فعالیت‌های جمعی، گفت: اهالی فرهنگ و هنر، ازجمله جایزه‌های بخش خصوصی، با دغدغه‌های فرهنگی خود، وطن‌دوستانه‌ترین رفتار را در این شرایط از خود بروز داده‌اند.

او تاکید کرد: امیدوارم جایزه‌های بخش دولتی نیز در روزگار باقی‌مانده بتوانند رفتار وطن‌گرایانه‌ای از خود بروز دهند.

بهرامی در ادامه با تشکر از هیات داوران این جایزه که همواره بدون هیچ چشمداشتی و بدون آنکه هزینه‌ای بر جامعه و کشور تحمیل کنند، با نبض جامعه‌ی خود همراه بوده‌اند، گفت: در آستانه‌ی ۹۵سالگی دکتر «محمدعلی اسلامی ندوشن» این افتخار را داریم که در بخش "یک عمر فعالیت شعری و ادبی" از خدمات این استاد پرتلاش و خدوم تجلیل کنیم.

او سپس پیام دکتر «علی‌اصغر دادبه» را خواند که در آن آمده بود:

«استاد اسلامی ندوشن، بزرگ‌مردی است که اگر لحظاتی خود را از یاد برده باشد، هیچگاه ایران را از یاد نبرده است. استاد اسلامی ندوشن یک عمر برای ایران و برای اعتلای فرهنگ انسانی‌- الهی ایران صادقانه سخن گفت، نوشت و آموزش داد. اگر از ویژگی‌های روشنفکر، آینده‌نگری و پیش‌بینی است، استاد اسلامی ندوشن به گواه آثارش، روشنفکری روشن‌رای و آینده‌نگر است. از سخنان استاد اسلامی ندوشن است که گفته است: پس از آشنایی با آثار حماسی جهان، مثل ایلیاد و اودیسه، به ارزش شاهنامه بیشتر پی بردم و دانستم شاهنامه از هرجهت بر دیگر آثار همانندش برتری دارد».

در ادامه، سایه اقتصادی‌نیا بخش‌هایی از مقاله‌ی «کامیار عابدی» را که درباره‌ی اسلامی ندوشن شاعر نوشته شده و قرار است چندی دیگر در کتاب یادنامه‌ی استاد منتشر شود، برای حاضران و مخاطبان خواند.

در بخش‌هایی از این مقاله، با بررسی سه دفتر شعر اسلامی ندوشن با نام‌های گناه (۱۳۲۹)، چشمه (۱۳۳۵) و بهار در پاییز (۱۳۸۴)، آمده است:

« شعرهای دو دفتر گناه و چشمه، نتیجه‌ی موقعیتی تاریخی در شعر فارسی است که در آن، سنت‌های ادبی، به شتاب، جای خود را به نشانه‌ها و شکل‌های نو می‌داد. در دو دفتر گناه و چشمه، سه بُن‌مایه‌ی اصلی حضوری گسترده دارد. نخستین بُن‌مایه، حضور جسمانی معشوق است. در این حضور جسمانی، تأثیر سنّت‌های ادبی اندک است. با توجه به تأثیر شعر فرنگی، به‌ویژه، سروده‌های شارل بودلر (۱۸۲۱ـ۱۸۶۷ م) تن‌ستایی و کام‌ستایی به جامه‌ی ایهام یا ایهام در نمی‌آید. این موضوع در دهه‌ی ۱۳۳۰ در شعرهای فروغ فرخزاد (۱۳۱۳ ـ ۱۳۴۵) و نصرت رحمانی (۱۳۰۶ ـ ۱۳۷۹) تداوم یافت و در دهه‌ی بعد، به سروده‌های یدالله رؤیایی هم کشیده شد. دومین بن‌مایه‌ی اصلی در شعرهای او، جز «گناه» نیست. زیرا حضور چیره‌ی سنت‌ها در ذهن یک عاشق بی‌پروا سبب می‌شود که به جای «عشق ورزیدن»، از «گناه کردن» یاد کند. سومین بن‌مایه‌ی محوری، به‌ویژه در دفتر گناه، «وداع» است. یعنی حاصل ذهنیتی که عشق را با گناه برابر می‌گیرد و می‌داند، جز بدرود نیست. حضور سه بُن‌مایه‌ی تن‌ستایی، گناه و وداع، حضور بُن‌مایه‌های دیگر را در سروده‌های آغازین اسلامی ندوشن کمرنگ می‌کند. با این‌همه، باید توجه داشت که در لابه‌لای شعرها، دو موقعیت اضطراب و استواری پابه‌پای هم پیش می‌آیند. در گناه و چشمه، شاعر گاه از عناصر کهن یا متروک زبانی بهره می‌برد. اما این نمونه‌ها گسترده نیست. در واقع، تکیه‌ی اصلی بر شکل‌های معتدل از زبان ادبی عصر است. گوینده در این راه، گاه حتی جانب فارسی‌گرایی و فارسی‌گرایان را می‌گیرد.

در قلمرو تصویر و خیال شعری نیز سروده‌های دو دفتر مورد اشاره، به نسبت زمان و حتی بعدها، جنبه‌ی نوآورانه‌ی خود را حفظ می‌کند. به لحاظ موسیقی هم بهره‌گیری عمده از وزن‌های آزموده در شعر کهن فارسی است.

در مجموع، توانایی ادبی و پی رنگ تاریخی، دو دفتر گناه و چشمه را به دفترهایی پرتمایز از بسیاری دفترهای گویندگان آن عصر تبدیل می‌کند و سطرها و شعرهایی از این دفترها را به ثبت در تاریخ ادبیات فارسی می‌سپارد.

اسلامی ندوشن پس از این دوره، از شعر گویی دور شد و به نثرنویسی پرداخت. او حتی این نکته را در یادداشتی اعلام کرد. در واقع، به نظر می‌آید که گوینده‌ی گناه، میان رومانتی‌سیسم شعر و واقع‌گرایی نثر، دامان این یک را گرفت و از آن یک صرف‌نظر کرد. اما وی، حدود نیم قرن بعد، پیمان خویش را شکست. حاصل این پیمان‌شکنی، هفتاد و هفت رباعی است. با این‌همه، شاعر در مقدمه‌ی مجموعه‌ی رباعی‌هایش، هنوز با نوعی دودلی به شعرگویی خود می‌نگرد.

در «بهار در پاییز» نیز سه بُن‌مایه‌ی محوری به چشم می‌آید. نخستین آن‌ها یاد میهن است. میهن در این رباعی‌ها هیئتی انسانی دارد و زنده است:‌ «دُخت پری‌وار» است و «به هزار جلوه در کار» می‌آید. در «زلف خویش تابی دارد» و در همان حال، در «نهاد خود، معمایی». با او چون یک معشوق می‌توان راز و نیاز کرد: «چون آب روان، رونده در جوی توام». بن‌مایه‌ی دوم، چون گذشته، نوسان میان اضطراب و استواری، یا بیم و امید است: یعنی در لحظه‌هایی، اعتقاد راوی آن است که «نجات نیست در ساحل پست» و حاصل تجربه‌های متعدد دوره‌ی خود را چنین بر می‌شمارد: «اندر طمع شکار در دام شدیم» و «هم چشم به در ماند و کس از ره نرسید». اما در همان حال، به خویش نهیب می‌زند که «کی گفت عروس مُلک، نازا باشد» و با تکیه بر امیدهایی اسطوره‌ای به آینده دیده می‌دوزد: «حکم است که روز دیگر آید روزی»، «تا آید آن‌که عالم آرا باشد» و «ناگاه کجا زِ نا کجایی برسد». بااین‌همه، در سومین بن‌مایه‌ی محوری، به تعبیر فردوسی، یاد «مُصیبت پیری و نیستی»، تومار سخن را در هم می‌پیچد و کلام را به فرجام می‌رساند: «پتیاره‌ی پیری از کران می‌آید»، «چون پیر شوی مخواه تا دیر شوی»، «هم خوب‌تر از مرگ، دل‌آویزی نیست».»

در ادامه‌ی آیین پایانی چهاردهمین دوره جایزه کتاب سال شعر ایران به انتخاب «خبرنگاران»، برگزیدگان دو بخش دیگر جایزه به شرح زیر معرفی شدند:

در بخش ویژه‌‌ی شاعران بدون کتاب، با داوری سایه اقتصادی‌نیا، سمانه نائینی، محمد آسیابانی، مجتبا هوشیارمحبوب و علیرضا بهرامی، «حسن جنت‌مکان»، «حمیدرضا ظرافت» (شیراز) و «مهران عزیزی» (زنجان) مقام‌های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.

دیگر نامزدهای این بخش عبارت بودند از: فاطمه بیرانوند، احمد پورنجاتی، پویان جمالی کاظمی، روح‌الله چراغ‌زاده و علی مشکات (از افغانستان).

در بخش کتاب سال شعر نیز با داوری مهرداد اسکویی، هادی حسینی‌نژاد، پوریا سوری، مسعود شهریاری و علیرضا بهرامی، مجموعه‌ی «هفتاد کشیش یخی» از زنده‌یاد علی نجفی به‌عنوان برگزیده معرفی شد.

«علی نجفی» شاعر اهل نیشابور بود که سال ۱۳۸۸ بر اثر ایست قلبی در ۴۵سالگی از دنیا رفت. «هفتاد کشیش یخی» نخستین کتاب شعر مستقل او بود که ۹ سال پس از درگذشتش، با گردآوری احسان گرایلی در نشر روزنه منتشر شد.

«به رنگ دانوب» / واهه آرمن، «پشیمانم کن» / عباس صفاری، «سه‌گانه‌ی خاورمیانه» / گروس عبدالملکیان و «و احتمال چاقوی ابراهیم» / سیدرضا ملکی، دیگر نامزدهای عنوان کتاب سال شعر بودند.

در پایان این مراسم، پس از خواندن شعر بلندی از علی نجفی، پوریا سوری و مهرداد اسکویی به‌نمایندگی از هیات داوران جایزه سخن گفتند.

پوریا سوری – مدیر مجله شعر «وزن دنیا» - در سخنانی گفت: جایزه شعر خبرنگاران برای من نماد مقاومت و استواری و استمرار است. یادم می‌آید یک دوره‌ از «محمدعلی سپانلو» و یک دوره‌ی دیگر که داور این جایزه بودم، از «سیمین بهبهانی» تجلیل شد. اگر اشتباه نکنم در همان دوره، مجموعه‌ی «پُتک» از بکتاش آبتین به‌عنوان کتاب سال شعر انتخاب شد. امیدوارم او از زندان آزاد شود و باز بتواند در وطنش شعرهایش را عرضه کند.

مهرداد اسکویی – مستندساز، عکاس و پژوهشگر – نیز در سخنانی گفت: همیشه در جشنواره‌های داخلی و خارجی حوزه‌ی سینما و عکس گفته‌ام که کسی از دنیای «شعر» نیز باید در امر داوری مشارکت داشته باشد؛ زیرا شعر، سیال‌ترین، تاثیرگذارترین و آزادترین اتفاق بشری است و شاعران، نمایندگان ویژه‌ی انسان‌ها هستند؛ برای عمق‌بخشی و معنابخشی به زیست انسانی.

در پایان این مراسم که به‌صورت برخط از صفحه‌‌ی اینستاگرام مجله‌ی «وزن دینا» پخش می‌شد، اعلام شد که فراخوان پانزدهمین دوره‌ی جایزه‌ی کتاب سال شعر به انتخاب «خبرنگاران»، در هفته‌ی آتی منتشر و تا پایان امسال برگزار خواهد شد.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
 « شازده کوچولو » به روایت محمدرضا ژاله منتشر شد. | عکس « شازده کوچولو » به روایت محمدرضا ژاله منتشر شد.
«شازده کوچولو » نوشته‌ی نویسنده فرانسوی آنتوان دوسنت اگزوپری با ترجمه‌ی ندا حسن زاده با صدا و روایت محمدرضا ژاله محصول نشر ۳۶۰ درجه منتشر شد .از دیگر عوامل می توان به آترین آدلان  آهنگساز)، علی سلطانی (ناظر ضبط)، حسین شکوهی (صداگذاری)، نسیم شجاعی (آوا و همخوان)، پریسا آبادی (ترانه سُرا)، ماهرخ سلیمانی پور (طراح لباس)، علیرضا چالوک (مدیر مارکتینگ)، گلاره رنجبر (مدیر روابط عمومی)، سارا حدادی (مشاور رسانه ای)، محمد صادق زرجویان (عکاس و موشن گرافی)، علی غیاثوند (جلوه های ویژه) و همراهی کمپانی لاویبل اشاره کرد.
دیدن ادامه ››

«شازده کوچولو » نوشته‌ی نویسنده فرانسوی آنتوان دوسنت اگزوپری با ترجمه‌ی ندا حسن زاده با صدا و روایت محمدرضا ژاله محصول نشر ۳۶۰ درجه منتشر شد .

از دیگر عوامل می توان به آترین آدلان  آهنگساز)، علی سلطانی (ناظر ضبط)، حسین شکوهی (صداگذاری)، نسیم شجاعی (آوا و همخوان)، پریسا آبادی (ترانه سُرا)، ماهرخ سلیمانی پور (طراح لباس)، علیرضا چالوک (مدیر مارکتینگ)، گلاره رنجبر (مدیر روابط عمومی)، سارا حدادی (مشاور رسانه ای)، محمد صادق زرجویان (عکاس و موشن گرافی)، علی غیاثوند (جلوه های ویژه) و همراهی کمپانی لاویبل اشاره کرد.

جعفر میراحمدی این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
«عناصر خودسر» راهی تماشاخانه سپند می‌شود | عکس «عناصر خودسر» راهی تماشاخانه سپند می‌شود
به گزارش روابط عمومی نمایش، «محمد میرعلی اکبری» نویسنده و کارگردان تئاتر «نمایش عناصر» خودسر را به تماشاخانه سپند می‌برد، نمایشنامه «عناصر خودسر» به قلم محمد میرعلی اکبری به تازگی از سوی انتشارات «نیو» به چاپ رسیده است. محمدرضا آزادفرد، علی نجفی، حسین کشفی اصل و امیر عدل پرور از جمله بازیگرانی هستند که در نمایش «عناصر خودسر» به ایفای نقش می‌پردازند. «عناصر خودسر» درامی اجتماعی است که به مقوله رانندگی‌های غیراصولی در سطح شهر و چالش‌هایی که این موضوع به وجود می‌آورد می‌پردازد. «شهاب ...
دیدن ادامه ››

به گزارش روابط عمومی نمایش، «محمد میرعلی اکبری» نویسنده و کارگردان تئاتر «نمایش عناصر» خودسر را به تماشاخانه سپند می‌برد، نمایشنامه «عناصر خودسر» به قلم محمد میرعلی اکبری به تازگی از سوی انتشارات «نیو» به چاپ رسیده است.

محمدرضا آزادفرد، علی نجفی، حسین کشفی اصل و امیر عدل پرور از جمله بازیگرانی هستند که در نمایش «عناصر خودسر» به ایفای نقش می‌پردازند.

«عناصر خودسر» درامی اجتماعی است که به مقوله رانندگی‌های غیراصولی در سطح شهر و چالش‌هایی که این موضوع به وجود می‌آورد می‌پردازد.

«شهاب شریفی» تهیه کنندگی عناصر خودسر را بر عهده داشته و موسسه بهار امید به عنوان مجری طرح در این پروژه حضور دارد، همچنین بابک پرهام در نمایش «عناصر خودسر» به عنوان مشاور کارگردان حضور خواهد داشت.

 

 

انتشار ۳۱ نمایشنامه جدید توسط انتشارات آماره‎ | عکس انتشار ۳۱ نمایشنامه جدید توسط انتشارات آماره‎
به گزارش روابط عمومی نشر آماره، این انتشارات قصد دارد در نیمه دوم سال جاری ۳۲ اثر نمایشی را در جهت حمایت از عرصه تالیف و ترجمه راهی بازار کتاب نماید. این ۳۲ کتاب از ۱۷ مولف در قالب نمایشنامه به مرور طی ماه‌های آتی رونمایی می‌شوند. هومن بنائی دبیر بخش ادبیات داستانی و نمایشی نشر آماره درباره چاپ مجموعه آثار نمایشی توسط این نشر گفت: انتشارات آماره از مهر ماه سال جاری هر دو هفته یک بار چهار اثر تازه نمایشی را رونمایی خواهد کرد. به امید خدا این رونمایی طی مذاکرات صورت گرفته در سالن مشاهیر مجموعه تئاترشهر رخ خواهد داد. وی در همین راستا ادامه داد: تصمیم داریم تا بتوانیم تا پایان ...
دیدن ادامه ››

به گزارش روابط عمومی نشر آماره، این انتشارات قصد دارد در نیمه دوم سال جاری ۳۲ اثر نمایشی را در جهت حمایت از عرصه تالیف و ترجمه راهی بازار کتاب نماید. این ۳۲ کتاب از ۱۷ مولف در قالب نمایشنامه به مرور طی ماه‌های آتی رونمایی می‌شوند.

هومن بنائی دبیر بخش ادبیات داستانی و نمایشی نشر آماره درباره چاپ مجموعه آثار نمایشی توسط این نشر گفت: انتشارات آماره از مهر ماه سال جاری هر دو هفته یک بار چهار اثر تازه نمایشی را رونمایی خواهد کرد. به امید خدا این رونمایی طی مذاکرات صورت گرفته در سالن مشاهیر مجموعه تئاترشهر رخ خواهد داد.

وی در همین راستا ادامه داد: تصمیم داریم تا بتوانیم تا پایان سال جاری تمامی آثار این مجموعه را رونمایی کنیم، طی پاییز و زمستان امسال در هر ماه هشت اثر از انتشارات آماره رونمایی می‌شود، تمامی این آثار در حوزه ادبیات نمایشی خواهد بود، البته در این میان در بخش داستانی نشر آماره شاهد انتشار یک اثر تازه خواهیم بود.

این نویسنده و بازیگر تئاتر افزود: مجموعه آثار نمایشی پیش رو طی سال گذشته توسط نشر آماره به ثبت رسیده و به امید خدا شاهد انتشار آثاری متنوع از نسل پیشکسوت و جوان تئاتر خواهیم بود. نشر آماره قصد دارد در همین راستا از استعداد‌های جوان عرصه نمایشنامه نویسی حمایت نماید، لذا این ابتدای راه نیست و آماره برنامه‌های بلند مدتی در زمینه حمایت از نسل جوان خواهد داشت.

عناوین آثار و نام صاحبان اثر به شرح زیر می‌باشد:

راهزنان - باد زرد/ نویسنده: وینسنت ونگوگ / مترجم: علیرضا کوشک جلالی

استخوان ماهی - بچه‌های دریا - راز پروانه‌ها – هاپچه- سه نمایشنامه کوتاه - علاء الدین و... / نویسنده: منوچهر اکبرلو

هینکه من / نویسنده: ارنست توللر / مترجم: ایرج زهری

رگ / نویسنده: ایوب آقاخانی

ماه رخ / نویسنده: ایرج افشاری اصل

صبا - ذبیح – مهری ناز / نویسنده: صبوره رنگرز / مقدمه: دکتر عطاالله کوپال

قند خون - کمیته نان / نویسنده: لیلی عاج

چند سال پیش / نویسنده: کهبد تاراج

سزارین – ژرژت مشکی / نویسنده: هومن بنائی / مقدمه: جهانگیر هدایت

مربع / نویسنده: علی صفری

والس با شمشیر – تبار منحوس – غبارروبی از خاطرات / نویسنده: مجید دیندار

لعنت آباد – هیله – هجده / نویسنده: محسن عظیمی

زائر افسون شده / نویسنده: شهرام احمدزاده

بزن بریم - تنها گریخته / نویسنده: کاریل چرچیل / مترجم: ترجمه پریسا سالاری

حُربن یزید ریاحی / نویسنده: عبدالرزاق عبدالواحد / مترجم: سید مهدی حسینی نژاد

تک گویی‌های مرگ / نویسنده: زهره یحیایی / مقدمه: افشین هاشمی

برفناک / نویسنده: علی مست علی

گفتنی نشر آماره پیش از این آثاری همچون مسافر اتاق شماره ۳۷، آشویتس زنان و تک گویی‌های مرگ را در عرصه نمایشنامه نویسی راهی بازار کتاب کرده است.

علی صفری این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
نمایشنامه «Hidden Role and The Sin» نوشته محمدرضا خردمند با ترجمه اسما مویسات از زبان فارسی به انگلیسی ترجمه و در کشور آلمان رونمایی شد. | عکس نمایشنامه «Hidden Role and The Sin» نوشته محمدرضا خردمند با ترجمه اسما مویسات از زبان فارسی به انگلیسی ترجمه و در کشور آلمان رونمایی شد.
این اثر که پیش از این در جشنواره های مختلف حضور چشم گیر داشته، طی مراسمی در Rupert Neudeck Schule شهر بوخوم کشور آلمان با حمایت موسسه تقی نژاد رونمایی شد. نمایشنامه «Hidden Role and The Sin» به نویسندگی محمدرضا خردمند و با ترجمه اسما مویسات پس از رونمایی مورد استقبال حاضرین و علاقه مندان آلمانی در مدرسه روبرت نودک شهر بوخوم قرار گرفت. طراحی جلد و پوستر این اثر بر عهده محسن حیدری بوده و علی نورعلی پور به عنوان روابط عمومی، شبنم صادقی به عنوان نماینده موسسه و دکتر میترا تقی نژاد به عنوان مدیر موسسه و ویراستار این کتاب معرفی شده اند. این اثر پس از مراسم رونمایی و نشر در کشور ...
دیدن ادامه ››

این اثر که پیش از این در جشنواره های مختلف حضور چشم گیر داشته، طی مراسمی در Rupert Neudeck Schule شهر بوخوم کشور آلمان با حمایت موسسه تقی نژاد رونمایی شد.

نمایشنامه «Hidden Role and The Sin» به نویسندگی محمدرضا خردمند و با ترجمه اسما مویسات پس از رونمایی مورد استقبال حاضرین و علاقه مندان آلمانی در مدرسه روبرت نودک شهر بوخوم قرار گرفت. طراحی جلد و پوستر این اثر بر عهده محسن حیدری بوده و علی نورعلی پور به عنوان روابط عمومی، شبنم صادقی به عنوان نماینده موسسه و دکتر میترا تقی نژاد به عنوان مدیر موسسه و ویراستار این کتاب معرفی شده اند.

این اثر پس از مراسم رونمایی و نشر در کشور آلمان در ایران نیز منتشر شد و پیش تر این نمایشنامه با نام «نقش پنهان و گناه» و ۱۷ کتاب دیگر به نویسندگی محمدرضا خردمند به زبان فارسی در ایران انتشار یافته است.

 

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
انتخاب داوران نخستین جشنواره مجازی هنر -۱۹ | عکس انتخاب داوران نخستین جشنواره مجازی هنر -۱۹
هیئت داوران نخستین جشنواره مجازی هنر –۱۹ دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز (هنر و معماری) جهت بررسی آثار رسیده به دبیر خانه معرفی شدندبه گزارش روابط عمومی جشنواره هیئت داروان نخستین جشنواره مجازی هنر- ۱۹ جهت  ارزیابی و انتخاب آثار رسیده در سه بخش بازیگری، نمایشنامه نویسی، و داستان نویسی به دبیرخانه انتخاب و معرفی شدند.- استاد امیردژاکام نویسنده، کارگردان و بازیگر عضو هیئت علمی دانشگاه آزاداسلامی واحد تهران مرکز- سیمین امیریان دکتری  تئاتر و از دانشگاه um مالزی  نمایش نامه نویس، کارگردان، مدرس تئاتر و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاداسلامی واحد تهران مرکز- مهرداد رایانی ...
دیدن ادامه ››

هیئت داوران نخستین جشنواره مجازی هنر –۱۹ دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز (هنر و معماری) جهت بررسی آثار رسیده به دبیر خانه معرفی شدند

به گزارش روابط عمومی جشنواره هیئت داروان نخستین جشنواره مجازی هنر- ۱۹ جهت  ارزیابی و انتخاب آثار رسیده در سه بخش بازیگری، نمایشنامه نویسی، و داستان نویسی به دبیرخانه انتخاب و معرفی شدند.

- استاد امیردژاکام نویسنده، کارگردان و بازیگر عضو هیئت علمی دانشگاه آزاداسلامی واحد تهران مرکز
- سیمین امیریان دکتری  تئاتر و از دانشگاه um مالزی  نمایش نامه نویس، کارگردان، مدرس تئاتر و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاداسلامی واحد تهران مرکز
- مهرداد رایانی مخصوص دکتری تئاتر از  دانشگاه منچستر انگلستان نویسنده، کارگردان و پژوهشگر تئاتر و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز 
- مهران امام بخش کارشناس ارشد تئاتر از دانشگاه هنر بازیگر و کارگردان عضو هیئت علمی دانشگاه آزاداسلامی واحد تهران مرکز و مدیر گروه نمایش دانشکده هنر واحد تهران مرکز
- رامتین خدا پناهی کارشناس ارشد تئاتر بازیگر سینما و تلویزیون، مدرس تئاتر و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز  

نخستین جشنواره دانشگاهی مجازی هنر -۱۹ به همت  معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی با همکاری دانشکده هنر این دانشگاه برای ایجاد انگیزه ی لازم در تولید و حمایت از  آثار هنری دانشجویان در روزهای شیوع بیماری کرونا جشنواره هنر -۱۹  را در سه بخش بازیگری، نمایشنامه نویسی، و داستان نویسی در مرداد ماه ۹۹ برگزار می شود.

علاقمندان می تواند برای تماشای اثر منتخب به صفحه اینستاگرام @honare۱۹ مراجعه فرمایند .و جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره واتساپ: ۰۹۰۱۵۰۷۳۴۲۳  و ایمیل : honare۱۹festival@gmail.com و  تلفن: ۷۳۶۸۱۲۰۰ ۰۲۱  دبیرخانه نخستین جشنواره هنر-۱۹ تماس حاصل فرمایند.

آقامیلاد طیبی این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
«هفت نامه به مرتضی کیوان» منتشر شد | عکس «هفت نامه به مرتضی کیوان» منتشر شد
دو کتاب ادبی از «سیدمحمد طباطبایی حسینی» به‌طور همزمان منتشر شد. در کتاب نخست که «هفت نامه به مرتضی کیوان» نام دارد، طباطبایی دغدغه‌های امروز و این دهه‌ها را در قالب نامه‌هایی به مرتضی کیوان، به نگارش درآورده است؛ متن‌هایی عاطفی، تاثیرگذار و اندیشه‌ورزانه؛ آن‌هم با مخاطب قرار دادن یکی از خاص‌ترین چهره‌های ادبیات معاصر که به‌دلیل اعدام سیاسی، به تبلور لازم نرسید.خود طباطبایی در مقدمه‌ این کتاب آورده است:«پاسخ به این سؤال که مرتضی کیوان کیست نه چندان آسان و نه خیلی سخت است؛ سهل ممتنع است، مثل خودش. می‌توان ...
دیدن ادامه ››

دو کتاب ادبی از «سیدمحمد طباطبایی حسینی» به‌طور همزمان منتشر شد.

در کتاب نخست که «هفت نامه به مرتضی کیوان» نام دارد، طباطبایی دغدغه‌های امروز و این دهه‌ها را در قالب نامه‌هایی به مرتضی کیوان، به نگارش درآورده است؛ متن‌هایی عاطفی، تاثیرگذار و اندیشه‌ورزانه؛ آن‌هم با مخاطب قرار دادن یکی از خاص‌ترین چهره‌های ادبیات معاصر که به‌دلیل اعدام سیاسی، به تبلور لازم نرسید.

خود طباطبایی در مقدمه‌ این کتاب آورده است:
«پاسخ به این سؤال که مرتضی کیوان کیست نه چندان آسان و نه خیلی سخت است؛ سهل ممتنع است، مثل خودش. می‌توان خیلی آسان و بی‌دغدغه در پاسخ به سوال مذکور گفت مرتضی کیوان یک شاعر و منتقد ادبی بود که در اوج جوانی در دهه ۳۰ شمسی توسط پهلوی دوم اعدام نظامی شد. اما از سویی دیگر نمی‌توان به سادگی با همین یک تعریف از معرفی او عبور کرد چه اینکه مرتضی کیوان در شعر فقط شاعر نبود، در مطبوعات فقط روزنامه‌نویس نبود، در ادبیات فقط منتقد ادبی نبود. کیوان این همه بود و بیش از این همه. و بسیار مهم‌تر اینکه او همسر پوراندخت سلطانی بود. نه تنها ناقص که حیف است اگر در معرفی کیوان به همسر پوراندخت سلطانی بودنش اشاره نشود، دور از عدالت، انصاف و حتی منطق است؛ چه اینکه بخش عمده‌ای از ماندگاری کیوان به دلیلِ ماندن پوری خانم سلطانی بر سر عشقی است که عاشق بر دار رفت و معشوق بر عشق ماند. آری، در معرفی کیوان در کنار همه عناوین باید گفت همسر پوراندخت سلطانی. چنان که در معرفی پوراندخت سلطانی هم گفته می‌شود، نویسنده، مترجم، کتابدار، استاد دانشگاه، مادر کتابداری نوین ایران و همسر مرتضی کیوان.»

 از شب اعدام، ادبیات، کافه، زندان قصر، شما نیست نمی‌شوی، از مهربانی؛ از شما، و از پوری، عنوان‌های هفت نامه مندرج در این کتاب است.
در پایان نیز شعرهایی از شاعران بنام هم‌روزگار، هوشنگ ابتهاج، مهدی اخوان ثالث، احمد شاملو و سیاوش کسرایی در رثای مرتضی کیوان آمده است.

«جسارت نباشد اگر...» عنوان دیگر کتاب سید محمد طباطبایی است که دفتری از شعرهای او را در بر می‌گیرد؛ شعرهایی در قالب‌های غزل و آزاد.

هر دو کتاب یادشده، با شمارگان ۵۰۰ نسخه و بهای ۱۵ هزار تومان، با طرح جلدهایی از حمیدرضا بیدقی، توسط انتشارات آرادمان منتشر و به بازار نشر عرضه شده‌اند.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
رونمایی ازکتاب« بازی با زیبا» نوشته و ترجمه‌ی «داوود آجرلو | عکس رونمایی ازکتاب« بازی با زیبا» نوشته و ترجمه‌ی «داوود آجرلو
کتاب «بازی با زیبا» نوشته و ترجمه‌ی «داوود آجرلو» با حضور نویسندگان، هنرمندان، دانشجویان و علاقه‌مندان هنر و فلسفه طی گفتگویی با نویسنده و مترجم در فضای مجازی بطور آنلاین رونمایی شد. کتاب جدید داوود آجرلو به زیباشناسی از دریچه‌ی نگاه ویتگنشتاین می‌پردازد و ترکیبی از تألیف و ترجمه است. این فیلسوف اتریشی نیمه‌ی اول قرن بیستم که در ایران علاقه‌مندان بسیاری دارد، اگر چه کتاب مستقلی درباره زیباشناسی ننوشته اما بطور پراکنده در سراسر زندگیش به هنر و زیباشناسی پرداخته و نیز درس‌گفتارهایی درباره‌ی زیباشناسی ارائه کرده که ترجمه‌ی ...
دیدن ادامه ››

کتاب «بازی با زیبا» نوشته و ترجمه‌ی «داوود آجرلو» با حضور نویسندگان، هنرمندان، دانشجویان و علاقه‌مندان هنر و فلسفه طی گفتگویی با نویسنده و مترجم در فضای مجازی بطور آنلاین رونمایی شد. کتاب جدید داوود آجرلو به زیباشناسی از دریچه‌ی نگاه ویتگنشتاین می‌پردازد و ترکیبی از تألیف و ترجمه است. این فیلسوف اتریشی نیمه‌ی اول قرن بیستم که در ایران علاقه‌مندان بسیاری دارد، اگر چه کتاب مستقلی درباره زیباشناسی ننوشته اما بطور پراکنده در سراسر زندگیش به هنر و زیباشناسی پرداخته و نیز درس‌گفتارهایی درباره‌ی زیباشناسی ارائه کرده که ترجمه‌ی آن محور این کتاب شده است.

   درس‌گفتارهای زیباشناسی ویتگنشتاین مجموعه‌ای از سخنرانی‌های این فیلسوف در سال 1938 برای تعداد اندکی از دانشجویان برجسته‌ی کمبریج است که با اعتراض شدید او به بدفهمی رایج در تاریخ زیباشناسی آغاز می‌شود. در ابتدای کتاب «بازی با زیبا» مروری بر زیباشناسی ویتگنشتاین به قلم نویسنده آمده و پس از ترجمه‌ی درس‌گفتارها، بخش دیگری هم به ترجمه‌ی یکی از معتبرترین شرح‌های زیباشناسی ویتگنشتاین اختصاص دارد که مدخل زیباشناسی ویتگنشتاین در دانش‌نامه‌ی استنفورد است. اما داوود آجرلو به همین میزان هم بسنده نکرده و برای این‌که خواننده‌ی کتاب مجموعه‌ی کاملی برای آشنایی با هنر از نظر ویتگنشتاین پیش رو داشته باشد در پایان کتاب، بخشی با عنوان «اقامتگاه خدایان» افزوده که تصاویری از خانه‌ی طراحی شده توسط خود ویتگنشتاین همراه با شرح مختصری بر این تصاویر است. کتاب «بازی با زیبا» در 150 صفحه توسط نشر علم منتشر شده و از ابتدای این هفته در بازار کتاب و تمامی درگاه‌های فروش آنلاین کتاب قابل تهیه است.

  گفتنی است، داوود آجرلو که عنوان کتاب خود را نیز با توجه به محتوای فلسفه‌‌ی ویتگنشتاین و با ترسیم یک بازی زبانی طراحی کرده دانشجوی دکتری فلسفه‌ی هنر است و علاوه بر تدریس در دانشکده‌های مختلف کشور به فیلم‌سازی در حوزه‌ی سینمای مستند و تجربی نیز اشتغال دارد. از این نویسنده، فیلمساز و مدرس دانشگاه پیش از این کتاب «چارگوش»، فیلم‌های «کیمیا شدن»، «صدای این فیلم واضح نیست»، «لبخند خاک» و مقالات متعددی در مطبوعات هنری و فلسفی منتشر شده است.  

 

 

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
کتاب و کتابخوانی با اپلیکیشن یار مهربان | عکس کتاب و کتابخوانی با اپلیکیشن یار مهربان
اپلیکیشن «یار مهربان» با محتوای موضوعی «بخون و جابذار» برای ایجاد اشتیاق و ترویج کتابخوانی، اشاعه فرهنگ تعهد، وفاداری و اشتراک گذاری کتاب در اختیار هموطنان قرار داده شده است.مهدی فخرائی، مدیر سایت و طراح اپلیکشن «یار مهربان» در این باره اظهار داشت: بمنظور اشاعه فرهنگ و ارتقاء سطح مطالعه و کتابخوانی در سراسر کشور ایران و دسترسی رایگان مردم عزیز کشورمان به کتاب، ایده ای اولیه با عنوان بخون و جابذار ارائه و با تبدیل این ایده به اپلیکیشنی به نام «یار مهربان» و راه اندازی سایت به آدرس www.yaremehrabanapp.ir و صفحه اینستاگرام به آدرس yaremehrabanapp ...
دیدن ادامه ››

اپلیکیشن «یار مهربان» با محتوای موضوعی «بخون و جابذار» برای ایجاد اشتیاق و ترویج کتابخوانی، اشاعه فرهنگ تعهد، وفاداری و اشتراک گذاری کتاب در اختیار هموطنان قرار داده شده است.
مهدی فخرائی، مدیر سایت و طراح اپلیکشن «یار مهربان» در این باره اظهار داشت: بمنظور اشاعه فرهنگ و ارتقاء سطح مطالعه و کتابخوانی در سراسر کشور ایران و دسترسی رایگان مردم عزیز کشورمان به کتاب، ایده ای اولیه با عنوان بخون و جابذار ارائه و با تبدیل این ایده به اپلیکیشنی به نام «یار مهربان» و راه اندازی سایت به آدرس www.yaremehrabanapp.ir و صفحه اینستاگرام به آدرس yaremehrabanapp برای اجرای سیستماتیک و هدفمند اقدام شده است.
این اپلیکیشن به گونه ای طراحی شده است که هموطنان می توانند با نصب آن بر روی تلفن های همراه و عضویت در صفحه اینستاگرام و وب سایت طراحی شده، زمان و مکان دستیابی به کتاب هایی را که در فضاها، اماکن و مناطق مختلف کشور به اشتراک گذاشته شده و به قولی کتاب هایی که مسافر گشته اند و یا هموطنان، خود به اشتراک گذاشته و مسافرشان نموده اند و همچنین نحوه رهاسازی مجدد کتاب ها را اعلام نمایند.
فرهنگسراها، علاقمندان به کتابخوانی، فعالان حوزه فرهنگ و ادب و حامیان ترویج فرهنگ کتابخوانی در سرتاسر کشور می توانند نقش مهم و بسزایی در دستیابی به هدف ارتقاء و اشاعه این فرهنگ ایفا نمایند. به امید آنکه مشارکت کنندگان در این طرح ملی فرهنگی، ضمن یاری به دست اندرکاران این طرح در به اشتراک گذاری کتاب، امکان دسترسی همه مردم عزیزمان به کتابهای محبوبشان را آسانتر نموده و بتوانیم مطالعه کتاب را به عنوان عادتی عمومی و همگانی تبدیل نمائیم.

انتشار میم عاشقی محسن حکیم معانی | عکس انتشار میم عاشقی محسن حکیم معانی
  این کتاب در ۱۲۰ صفحه، به شمارگان ۵۰۰ نسخه و بهای ۲۰ هزار تومان با طرح جلدی از حمیدرضا بیدقی، توسط انتشارات آرادمان منتشر و به بازار نشر عرضه شده است.   «میم عاشقی» از دو دفتر "دفتر نخست: از کدام سمت می‌وزانی‌ام" و "دفتر نخست تر: بی که بودنت" تشکیل شده است. از شعرهای محسن حکیم‌معانی، نویسنده، شاعر و برنامه‌ساز رادیو، در مجموعه تازه منتشر شده است: چنین ساکن روان که منم چون باد بر شنزار چون آب در حلقه چاهی در بیابان چون آتش در خرمن ملتی مغلوب  تو بگو دانه تا سر به درآورم تا آفتابگردان باشم دهانت را از کدام سمت می‌وزانی‌ام که ...
دیدن ادامه ››

 

این کتاب در ۱۲۰ صفحه، به شمارگان ۵۰۰ نسخه و بهای ۲۰ هزار تومان با طرح جلدی از حمیدرضا بیدقی، توسط انتشارات آرادمان منتشر و به بازار نشر عرضه شده است.

 

«میم عاشقی» از دو دفتر "دفتر نخست: از کدام سمت می‌وزانی‌ام" و "دفتر نخست تر: بی که بودنت" تشکیل شده است.

از شعرهای محسن حکیم‌معانی، نویسنده، شاعر و برنامه‌ساز رادیو، در مجموعه تازه منتشر شده است:

چنین ساکن روان که منم

چون باد بر شنزار

چون آب در حلقه چاهی در بیابان

چون آتش در خرمن ملتی مغلوب 

تو بگو دانه

تا سر به درآورم

تا آفتابگردان باشم

دهانت را

از کدام سمت می‌وزانی‌ام

که در شاخه‌ها نپیچم

عطش را به گلویت راه می‌برم

اما تو چه می‌دانی از آتشی در جان

وقتی سرستون‌های تخت جمشید را می‌عقابانیدی با دم شیر

هنگام که خورشید پشت کعبه زرتشت

با دم اژدها همبستر می‌شد

و آتش سرد می‌شد

آن‌سان که بر خلیل!

تمام درخت‌ها را به تو می‌بخشم

و تو حتی لبخندی نمی‌لبی.

پس اگر آب را بوزانم

و باد را فرمان دهم که جاری شود

و خاک سربکشد از زیر آتش

چگونه امید را مأمنی شوم در این تیره سهم جای؟

بگذار صریح بگویم

از استعاره مستعمره که بگذرم

تو از تخم لبخندی

بی آن که با خاک همبستر شده باشی

و باد آبی فشانیده باشد مر آتشی را

پس چگونه است که دل خون است

و گرد بابزن مرغ مسمن؟

هیچ عاشقی را دیده‌ای که بگوید:

به من اعتماد نکن؟

من می‌خواهم آفتابگردان شوم،

از کرک‌های بناگوشت بپرس.

امیرمسعود فدائی این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
آخرین مهلت شرکت در نخستین جشنواره ملی شعر دانشجویی + ویدیو دستوطرح | عکس آخرین مهلت شرکت در نخستین جشنواره ملی شعر دانشجویی + ویدیو دستوطرح
  دانشجویان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور تا پایان خردادماه جاری فرصت دارند که در نخستین جشنواره ملی «شعر دانشجویی» شرکت کنند. این جشنواره که در نخستین دوره‌ خود، در قالب‌های «کلاسیک، نیمایی، سپید و آزاد، ترانه، طنز و شعر ترجمه» برگزار می‌شود، از کلیه‌ دانشجویان مقطع‌های مختلف تحصیلی دعوت کرده است که در بخش رقابتی این جشنواره‌ ملی شرکت و برای به‌دست آوردن تندیس «رودکی» رقابت کنند.   علاقه‌مندان برای ثبت نام و شرکت در جشنواره که کلیه‌ مراحل آن به صورت الکترونیکی انجام می‌شود، به ...
دیدن ادامه ››

 

دانشجویان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور تا پایان خردادماه جاری فرصت دارند که در نخستین جشنواره ملی «شعر دانشجویی» شرکت کنند.

این جشنواره که در نخستین دوره‌ خود، در قالب‌های «کلاسیک، نیمایی، سپید و آزاد، ترانه، طنز و شعر ترجمه» برگزار می‌شود، از کلیه‌ دانشجویان مقطع‌های مختلف تحصیلی دعوت کرده است که در بخش رقابتی این جشنواره‌ ملی شرکت و برای به‌دست آوردن تندیس «رودکی» رقابت کنند.

 

علاقه‌مندان برای ثبت نام و شرکت در جشنواره که کلیه‌ مراحل آن به صورت الکترونیکی انجام می‌شود، به این سامانه‌های اینترنتی می‌توانند مراجعه کنند:

http://eventta.ir

http://sheredaneshjoei.ir

تنها شرط‌های شرکت در این جشنواره‌ سالیانه که با دبیری علمی علیرضا بهرامی و دبیری اجرایی فرزین پورمحبی، به‌همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی و با مشارکت دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور برگزار می‌شود، دانشجو بودن صاحب آثار و نیز حایز رتبه نبودن آثار ارسالی در دیگر جشنواره‌ها اعلام شده است.

هر شرکت‌کننده در هر یک از قالب‌ها، حداکثر با ۳ اثر و جمعا حداکثر با ۱۸ اثر در این جشنواره می‌تواند شرکت کند.

 

نقیضه‌نویسی ادبیات کهن، شعرخوانی معاصر، خوانش متون ادبی کهن و نقد و معرفی مجموعه اشعار از دیگر بخش‌های جنبی جشنواره است که شرکت‌کنندگان برای به‌دست آوردن حداکثر امتیاز، در این بخش‌ها نیز می‌توانند شرکت کنند و اثر بفرستند.

 

محفل‌های شعری نخستین دوره‌ جشنواره‌ ملی شعر دانشجویی از روز ملی شعر و ادب سال 1398 در معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه زنجان، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه گرگان و دانشگاه الزهرا (س) برگزار شد. در این رویدادها، علاوه بر برگزاری نشست‌های تخصصی و شعرخوانی دانشجویان و استادان دانشگاه، تجلیل و اهدای تندیس «رودکی» به محمدرضا شفیعی کدکنی، ساعد باقری، محمدعلی بهمنی، عبدالجبار کاکایی و ناصر فیض، از دیگر بخش‌های رویدادهای شاعرانه‌ جشنواره‌ ملی «شعر دانشجویی» بود که هر کدام زیر یک شاخه شعری برگزار شدند.

 

دانشگاه‌های استان‌های خراسان رضوی، اصفهان و گیلان مقصدهای بعدی کاروان جشنواره شعر دانشجویی در اسفند و فروردین گذشته بودند که به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، این محفل‌های شاعرانه لغو شدند. همچنین برگزاری اردوی بزرگ برگزیدگان جشنواره نیز قرار بود در تابستان پیش رو برگزار شود که به همین دلیل، برگزاری آن در دور نخست، به شکل مجازی و با رویکرد آموزش فرایندمدار پیش‌بینی شده است.

 

آیین پایانی نخستین دوره جشنواره ملی شعر دانشجویی نیز روز دهم تیرماه آتی به‌صورت مجازی برگزار خواهد شد.

 

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
کارگاه های مهرواره«جوان سوره» به صورت مجازی برگزار می شود | عکس کارگاه های مهرواره«جوان سوره» به صورت مجازی برگزار می شود
به دنبال ادامه یافتن مخاطرات کرونا و برای حفظ سلامت مخاطبان، بنا به تصمیم دبیرخانه هفدهمین مهرواره شعر و داستان «جوان سوره»، کارگاه های آموزشی این رویداد ادبی به صورت مجازی برگزار می شود.  به گزارش روابط عمومی سپهر سوره هنر، دبیرخانه هفدهمین مهرواره شعر و داستان «جوان سوره» اعلام کرد کارگاه های آموزشی این رویداد حوزه ادبیات به صورت مجازی برگزار می شود.در این تصمیم که به دنبال ادامه یافتن مخاطرات کرونا و برای حفظ سلامت مخاطبان اجرایی می شود، علاقه مندان سراسر کشور می توانند از نظرات و دیدگاه های اساتید شعر و داستان استفاده کنند.کارگاه های آموزشی هفدهمین مهرواره ...
دیدن ادامه ››

به دنبال ادامه یافتن مخاطرات کرونا و برای حفظ سلامت مخاطبان، بنا به تصمیم دبیرخانه هفدهمین مهرواره شعر و داستان «جوان سوره»، کارگاه های آموزشی این رویداد ادبی به صورت مجازی برگزار می شود. 

به گزارش روابط عمومی سپهر سوره هنر، دبیرخانه هفدهمین مهرواره شعر و داستان «جوان سوره» اعلام کرد کارگاه های آموزشی این رویداد حوزه ادبیات به صورت مجازی برگزار می شود.

در این تصمیم که به دنبال ادامه یافتن مخاطرات کرونا و برای حفظ سلامت مخاطبان اجرایی می شود، علاقه مندان سراسر کشور می توانند از نظرات و دیدگاه های اساتید شعر و داستان استفاده کنند.

کارگاه های آموزشی هفدهمین مهرواره شعر و داستان «جوان سوره» که مراحل انتخاب و داوری آن در حال حاضر به پایان رسیده و آیین معرفی برگزیدگان آن به دلیل شیوع ویروس کرونا چند ماه به تعویق افتاده است، از طریق آپارات موسسه سپهر سوره هنر، اینستاگرام این مجموعه به  شناسه @sepehrsoorehonar  و سایر فضاها در اختیار مخاطبان جشنواره قرار می گیرد.

این کارگاه های آموزشی با موضوع نقد و بررسی آثار راه یافته به مهرواره در بخش شعر نو توسط افسانه غیاثوند، علی داوودی در بخش شعر کلاسیک، منیژه آرمین و عذرا موسوی در بخش داستان و رمان تدریس می شوند. زمان انتشار این برنامه های تولیدی از کارگاه ها متعاقبا اطلاع رسانی می شود.

هفدهمین مهرواره شعر و داستان «جوان سوره» به همت مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری و موسسه سپهر سوره هنر در حال برگزاری است.

جعفر میراحمدی این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
کتاب جدید نویسنده «هنر شفاف اندیشیدن» منتشر شد | عکس با عنوان «هنر بی‌خبر زیستن»کتاب جدید نویسنده «هنر شفاف اندیشیدن» منتشر شد
کتاب جدید «رولف دوبلی» با نام «هنر بی‌خبر زیستن» و با عنوان فرعی " خط مشی برای زندگی شاد، آرام و عقلانی"  به فارسی ترجمه و منتشر شد.این کتاب درواقع اثر جدید نویسنده کتاب‌های پرمخاطب «هنر شفاف اندیشیدن» و «هنر خوب زیستن» است که با ترجمه فاطمه قره‌باقی و حمیدرضا رنجبریان، توسط انتشارات آرادمان به بازار نشر ایران عرضه شده است.رولف دوبلی، متولد سال ۱۹۶۶، نویسنده و کارآفرین اهل سوییس است. او دانش‌آموخته ام‌بی‌آی و دکتری فلسفهٔ اقتصاد است.دوبلی از مؤسسان بزرگ‌ترین مؤسسه فراهم آورندهٔ خلاصهٔ کتاب است. او ...
دیدن ادامه ››

کتاب جدید «رولف دوبلی» با نام «هنر بی‌خبر زیستن» و با عنوان فرعی " خط مشی برای زندگی شاد، آرام و عقلانی"  به فارسی ترجمه و منتشر شد.

این کتاب درواقع اثر جدید نویسنده کتاب‌های پرمخاطب «هنر شفاف اندیشیدن» و «هنر خوب زیستن» است که با ترجمه فاطمه قره‌باقی و حمیدرضا رنجبریان، توسط انتشارات آرادمان به بازار نشر ایران عرضه شده است.

رولف دوبلی، متولد سال ۱۹۶۶، نویسنده و کارآفرین اهل سوییس است. او دانش‌آموخته ام‌بی‌آی و دکتری فلسفهٔ اقتصاد است.

دوبلی از مؤسسان بزرگ‌ترین مؤسسه فراهم آورندهٔ خلاصهٔ کتاب است. او به‌خاطر تألیف کتاب «هنر شفاف اندیشیدن» به شهرت بالایی دست یافت. «هنر چگونه زیستن» دیگر کتاب مشهور اوست.

آثار دوبلی تاکنون به ده‌ها زبان دنیا، ازجمله فارسی، منتشر شده‌اند.

 
این نویسنده سرشناس در کتاب جدید خود به این مهم پرداخته که در تسخیر اخبار روزانه قرار گرفتن، چگونه وجود انسانی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد و از زایش و خلاقیت باز می‌دارد. او همچنین در این کتاب، نوعی نسخه عملی برای برون‌رفت از وضعیتِ در تسخیر اخبار عمدتا بد روزانه بودن، و درواقع زندگی بهتر داشتن، ارایه کرده است.

دوبلی در این کتاب این‌گونه سخن گفته است:

"سلام، اسم من رولف است و من معتاد به اخبار هستم"

اگر در گروه‌های خوددرمانی اعتیاد به اخبار، مثل گروه‌های مشابه برای ترک الکل می‌خواستم خودم را معرفی کنم، با عبارت بالا شروع می‌کردم. این داستان به 10 سال پیش برمی‌گردد.

من تا زمانی که ده‌ها هزار ساعت از عمرم را صرف خواندن اخبار کردم، به این موضوع پی نبرده بودم. از خودم دو سؤال پرسیدم: "آیا اکنون جهان را بهتر از قبل می‌شناسی؟" و اینکه "آیا الآن می‌توانی تصمیم‌های بهتری بگیری؟" جواب هر دو منفی بود... طی دوره‌های زندگی‌ام کتاب‌های بی‌شماری درباره مدیریت زمان خوانده‌ام و بیش از ده مورد از پیشنهادهای خوبشان را در زندگی‌ام اعمال کرده‌ام و امروز به این نتیجه رسیده‌ام که حذف اخبار از زندگی بهترین روش ذخیره زمان است.

به‌زودی برای تولید اخبار جعلی نیازی به انسانها نخواهیم داشت. برنامه‌های کامپیوتری هوشمند می‌توانند خودشان آن‌ها را بنویسند. در آینده این مقاله‌های تولیدشده متناسب با سلیقه مصرف‌کنندگان خبری ساخته و پرداخته می‌شوند. مقاومت در برابر آن تقریبا غیرممکن است، حتی برای موارد حساس. اینکه این مقاله‌ها با واقعیت تطابق دارند یا نه، موضوعی ثانویه است. آنچه اهمیت دارد، تعداد کلیک‌ها و درآمد تبلیغاتی حاصل از آن است، یا اینکه بتوانند نظرات ما را به این سو و آن سو ببرند یا ما را به خرید چیزی ترغیب کنند.

نصیحتی برایتان دارم؛ سعی نکنید مسائل نامفهوم و بی‌معنای دنیا را پاکسازی کنید، موفق نخواهید شد. جهان می‌تواند بیشتر از آنکه شما بتوانید دیوانه بمانید، غیرمنطقی باقی بماند. قانون استورجن را در ذهن داشته باشید و آن را پرهیزکارانه بپذیرید، آن‌وقت زندگی بهتری خواهید داشت.

 
کتاب «هنر بی‌خبر زیستن» را آرادمان در ۱۲۰ صفحه به‌ بهای ۲۲ هزار تومان منتشر کرده است. 

 

 

امیر مسعود این را خواند
جعفر میراحمدی این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
اسامی برگزیدگان نخستین فستیوال بین المللی شادواره رنگی منتشر شد  | عکس اسامی برگزیدگان نخستین فستیوال بین المللی شادواره رنگی منتشر شد
به گزارش رسانه نخستین فستیوال بین المللی شادواره رنگی، هیات داوران این فستیوال طی بیانیه ای اسامی برگزیدگان را اعلام کردند .این بیانیه به شرح ذیل می باشد: بشر با هنر در خیلی ادوارِ توان‌فرسای تاریخی جان خود و هم‌نوعان خود را نجات بخشیده است.این راز هنر است که زنده می‌کند و زندگی می‌بخشد.تاریخ بشر با هنر کلمه و کلماتی تابناک و درخشان چنان حک شده است که منشور کوروش گواه آن می‌باشد.آیا اینها همه از هنر نشأت گرفته است؟!طی اعصار، دوستی و رفاقت دیرینة انسان با هنر تعاملی نجات‌بخش به‌خود گرفته است.جمایت و پشتیبانی هنر از انسان که دست‌آورد خود اوست، ...
دیدن ادامه ››

به گزارش رسانه نخستین فستیوال بین المللی شادواره رنگی، هیات داوران این فستیوال طی بیانیه ای اسامی برگزیدگان را اعلام کردند .
این بیانیه به شرح ذیل می باشد:
 
بشر با هنر در خیلی ادوارِ توان‌فرسای تاریخی جان خود و هم‌نوعان خود را نجات بخشیده است.
این راز هنر است که زنده می‌کند و زندگی می‌بخشد.
تاریخ بشر با هنر کلمه و کلماتی تابناک و درخشان چنان حک شده است که منشور کوروش گواه آن می‌باشد.
آیا اینها همه از هنر نشأت گرفته است؟!
طی اعصار، دوستی و رفاقت دیرینة انسان با هنر تعاملی نجات‌بخش به‌خود گرفته است.
جمایت و پشتیبانی هنر از انسان که دست‌آورد خود اوست، درجة امید زندگی را به سرحدِ مسرور بودن وشادمان بودن می‌رساند.
در تاریخ بهمن ماه ۱۳۹۸ جهان با ورود ویروسی دگرگون شد، زمین را سکوت حزن‌آلودی فراگرفت، در خانه حبس شدیم. هنر پادرمیانی نمود؛ حامی شد، ناجی شد، امید بخشید، شادی و نشاط تقدیم کرد و راهی تازه برای زندگی جدید با شرایط اکنون پیش آورد.
انگیزة زندگی را دوباره نمایان ساخت که انسان برخیز، بخوان، برقص، یاری کن، بساز و به جنبش درآورد همان‌جا که هستی. در محدوده و چهارچوب خانه و خانواده. این‌گونه شد جهانِ تغییر یافته از ویروس. انسان معاصر امروز که تمام دانش‌های بشری برایش به‌پا خاسته بودند تا آرامش را به او هدیه دهند، از تعامل گروهی اجتماع منع شد. آیا هنر و ادبیات رفیقان انحصار بهترین انتخاب نمی‌باشد.
جشنوارة بین‌المللی شادوارة دنیای رنگی از دل ایران زمین، با فرهنگ غنی زندگی همراه امید آغاز شد. در زمانی‌که جهان بی‌مرز گشته و انسان به خانه و خانواده پناه آورده است، باز هم در این دوران بهترین امید و انگیزه برای ما انسان‌ها برای بازگشت به هنروادبیات و سکوت می‌باشد. در هنروادبیات، سکوت، خانه و خانواده به دور از طبیعت و جمع که جزئی از روح آدمی‌ست، خود را مرور می‌کنیم تا راهی تازه برای زندگی شاد و پر از امید بیابیم. در همین راستا ما نیز قدمی برداشتیم  برای همه، حتا خودمان. رقابت را از بخش کودک برداشتیم تا ریشة کودکانمان بدون دغدغه با آرامش در این‌روزها قوت بگیرد. شاد باشد، تفریح کند و لذت ببرد. برای تعدادی از جوانان و بزرگ‌ترها هدیه‌ای درنظر گرفته شد که هزینة هنر شود.
گروه داوران این شادواره پیشنهاد می‌کند:
در همة دوره‌های برگزاری محوریت اصلی خانواده باشد.
مورد دوم؛ تا برگزاری جشنوارة بعدی تعاملی دوطرفه بین شرکت‌کنندگان و دبیرخانه برنامه‌ریزی شود.
سومین مورد؛ کودکان، نوجوانان، جوانان و خانواده را با هنر و ادبیات غنی ایران آشتی دهیم.
و چهارمین مورد؛ صفحه مجازی شادواره، مکانی برای ارائه آثار هنری درطول سال باشد.

اعلام نتایج اولین فستیوال شادواره دنیای رنگی
اسفند-اردیبهشت
۱۳۹۹_۱۳۹۸

در بخش
۱- اولین اثر
بردیا بهمئی از شهرستان امیدیه

۲-آرا مردمی:
محمد رضاکارگر قزوین

۳-خلاقیت خانواده:
امیر فاضل و دخترشان ناز رو فاضل از تهران
هانیه کسایی و دخترشان باران نجاتیان از تهران

۴_فیلم:
سرزمین جوراب های گمشده خانم حمیده حقدل شیراز

۵-نقاشی:
ژیلاقوامی  سنندج

۶-خانه رنگی شهر رنگی:
احمد مرتضوی امیدیه
محمد حسین شریفی امیدیه

۷-موسیقی:
پالین از لس آنجلس
ابی دریایی تهران

۸- نگاه به موضوع جشنواره:
علی اکبر پشم فروشان اهواز

۹-مفاهیم انسانی (صلح و دوستی)
روشا میر آفتاب تهران

۱۰_خلاقیت هنری :
زهرا سحر امیدیه

۱۱-دابسمش: کارگروهی (آتنا، فاطمه، سحر، راز و آرزو) تهران

۱۲-حرفه ای ها :
علی یدالهی تهران
بهرام بهبهانی تهران

در بخش استند آپ کمدی داوران با تشکر از شرکت کنندگان در این بخش انتخابی نداشتند.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
جشنواره شعر و داستان انقلاب ادای دین ادبیات به حافظه تاریخی ماست | عکس علی محمد مودب:جشنواره شعر و داستان انقلاب ادای دین ادبیات به حافظه تاریخی ماست
دبیر بخش شعر دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب معتقد است انقلاب اسلامی ایران مهم ترین تجربه انسان ایرانی در۱۰۰ سال اخیر است؛ تجربه زیسته معاصری که گوشه های کشف ناشده و گنج های پنهان بسیاری دارد. برگزاری جشنواره ای ادبی ویژه این موضوع، مایه خیر و برکت است و ما را قادر می کند که حافظه تاریخی مان را تقویت کنیمبه گزارش روابط عمومی سپهر سوره هنر، علی محمد مودب دبیر بخش شعر دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب با اشاره به اهمیت ادغام این دو بخش و برگزاری در یک جشنواره بیان کرد: به نظرم همنشینی شعر و داستان در جشنواره شعر و داستان انقلاب اتفاق مبارکی است و من به شخصه از حضور در جشنواره ...
دیدن ادامه ››

دبیر بخش شعر دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب معتقد است انقلاب اسلامی ایران مهم ترین تجربه انسان ایرانی در۱۰۰ سال اخیر است؛ تجربه زیسته معاصری که گوشه های کشف ناشده و گنج های پنهان بسیاری دارد. برگزاری جشنواره ای ادبی ویژه این موضوع، مایه خیر و برکت است و ما را قادر می کند که حافظه تاریخی مان را تقویت کنیم

به گزارش روابط عمومی سپهر سوره هنر، علی محمد مودب دبیر بخش شعر دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب با اشاره به اهمیت ادغام این دو بخش و برگزاری در یک جشنواره بیان کرد: به نظرم همنشینی شعر و داستان در جشنواره شعر و داستان انقلاب اتفاق مبارکی است و من به شخصه از حضور در جشنواره های شعر و داستان خاطرات خوبی دارم. به نظرم حتی نباید این همنشینی را صرفا در یک رویداد مثل جشنواره تعریف کرد و باید آن را گسترش داد. وقتی یک شاعر یا نویسنده به جشنواره ای راه می یابد با پویندگان و جستجوگران آن حوزه ارتباط می گیرد که این تعامل در سرنوشت و آینده شعر و داستان ایرانی موثر است.

وی افزود: نگاه داستان نویسان و شاعران به جهان جور دیگری است و این دو بخش بر یکدیگر تاثیر متقابل می‌گذارند. بنده شاهد بودم که دوستی هایی در جشنواره های شعر و داستان ۲۰ سال قبل شکل گرفت که تا امروز برای ادبیات ایران مایه برکت است و شاعران و داستان نویسان توانسته اند چه از لحاظ نگرشی و فنی و چه  در عرصه اجرایی و بعد عملیاتی و اداری فعالیت های ادبی به هم کمک کنند و این اتفاق در مجموع ادبیات امروز ایران را رنگین تر کرده است.

مودب با اشاره به لزوم همنشینی و ارتباط حوزه های مختلف هنر با ادبیات و با یکدیگر عنوان کرد: تعامل میان هنرها و همنشینی هنرمندان رشته های مختلف خلق هنر را رشد می دهد و کیفی تر می کند. همچنین تعامل‌هایی را که منجر به این هدف می شود، در کوتاه مدت ممکن می‌کند. برای مثال دوستی هایی میان هنرمندان رشته های مختلف که ممکن است در شرایط عادی ۲۰ سال طول زمان ببرد، در فرصت یک جشنواره به راحتی شکل می گیرد.

وی ادامه داد: در تضارب با سایر هنرها نیز رشد هنرمند تصاعدی خواهد بود و اتفاق های تازه ای در حوزه کار خلاقه شکل می گیرد که بدون این تعامل ممکن نخواهد بود.

دبیر بخش شعر جشنواره شعر و داستان انقلاب درباره این رویداد نیز توضیح داد: انقلاب اسلامی ایران مهم ترین تجربه انسان ایرانی در۱۰۰ سال اخیر است؛ تجربه زیسته معاصری که گوشه های کشف ناشده و گنج های پنهان بسیاری دارد. برگزاری جشنواره ای ادبی ویژه این موضوع، مایه خیر و برکت است و ما را قادر می کند که حافظه تاریخی مان را تقویت کنیم. سال گذشته در برخی حوادث شعارهایی شنیده شد که نشان می دهد جامعه ما بسیار بیشتر باید موضوع حافظه تاریخی فکر کند و مدیران ما باید حافظه تاریخی را جدی بگیرند.

وی خاطر نشان کرد: جشنواره انقلاب، ادای دین ادبیات به حافظه تاریخی ماست. جشنواره های موضوعی باعث می شود هنرمندان موقف خود را بهتر بشناسند. در حالیکه بدون مواجهه شدن با یک موضوع خاص ممکن است تجربه هایی صرفا فنی را برای شاعران و نویسندگان در یک جشنواره رقم بزند.

مودب همچنین عنوان کرد: برای خود من تجربه حضور در جشنواره های «سوختگان وصل» نهاد مقام معظم رهبری که به موضوع مفقودالاثرها می پرداخت، یک تجربه جذاب بود و من برخی از بهترین شعرهایم را در آن رویداد سرودم. موضوعی بودن لزوما به معنای سفارش نیست و اگر هم باشد، جنس آن، سفارشی به جان هنرمند است نه یک سفارش اداری و از طریق طراحی های دقیق در تعامل هنرمند با موضوع صورت می گیرد.

این شاعر و کارشناس ادامه داد: مقدمات هر جشنواره ای باید به گونه ای پیش برود که هنرمند به موقف خود آگاه شود هر اتفاق ادبی خوب باید بتواند در این مسیر و در این سیر به هنرمند کمک کند. یک جشنواره وقتی موفق است که پس از جشنواره، مثل بازی دومینو، ارتباط با آن موضوع و موضوعات مشابه، تا آخرین لحظه حیات هنری شاعر را درگیر موضوع کند.

وی با اشاره به چگونگی گذراندن اوقات خود در قرنطینه بیان کرد: قرنطینه علی رغم گرفتاری هایی که دارد از لحاظی برای اهل قلم یک فرصت است و من در این دوران کتاب خواندم و برخی کارهایم را جمع بندی کردم. البته بسیار بیشتر از قبل توانستم به خانواده ام برسم که از این نظر برای من برکت بسیاری داشت.

دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب تا ۳۱ اردیبهشت ماه پذیرای آثار شاعران و نویسندگان است. دبیری این رویداد را در بخش داستان حسینعلی جعفری برعهده دارد و به همت مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری و موسسه سپهر سوره هنر برگزار می شود. جزییات این رویداد در سایت جشنواره درج شده است.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید