آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال علی ژیان | دیوار
S3 : 05:00:59 | com/org
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
جنبش و جوششِ تازه نفسان تئاتر ایران در نمایش "کوریولانوس" به کارگردانی مصطفی کوشکی

حکایت ملتهب خودکشی قهرمان پیش از آنکه با خصم بی‌خرد فرو بریزد
پوریا فرجی - بازیگر و منتقد تئاتر

شروع سمبلیک از یک نمایش، خود حکایت از یک قهرمان دارد که روزگاری مردم او را مانند یک کوزه گر فرم می‌دهند و می‌سازند و روز دیگر او را به زمین می‌زنند و می‌شکنند! آری قهرمان‌ها زاده اراده و خواست توده‌ها هستند اما چه بد روزگاری است روزگار قهرمان کُشی و چه بد رسمی‌ست رسم روگردانی و جفای توده‌ها به قهرمان اما لغزش و اراده و امیال قدرت طلب قهرمان در برابر عجوزهِ فتانهِ دنیا در این کارزار خود حکایت دیگری است.
"کوریولانوس" نمایشنامه‌ای نوشته ویلیام شکسپیر است که مصطفا کوشکی از دریچه کارگردانی تلاش کرده تا تلخی تراژیک متن را به موج ناآرامی‌های سیاسی- ... دیدن ادامه ›› اجتماعی جوامعی که بیشتر از ایندیشیدن، حرف می‌زنند و به عربده‌ها گوش می‌دهند تعمیم دهد. از ویژگی‌های تعمیم دهنده برخاسته از این تراژدی پیرامون دنیای بی‌فکری‌ها و نابخردی‌های زمانه حاضر، می‌توان روی صحنه و درباره جهانی که کوشکی از اندیشه شکسپیر استنباط کرده و به آن تعیّن بخشیده، دو جهت را در نظر گرفت.
از یک سو مردمی که غم نان آنها را آنچنان به سطح نشانده که انگار محتوای فکرشان نیز همچنین ته نشین شده است، اما مخاطب بیش از درد غم نان، در چهره تک تک این جمعیت حزب باد درد بی‌خردی در این عصر را مشاهده می‌کند. لازم به ذکر است که بهره‌گیری از بازیگران غیرچهره و تازه نفس در مسیر رشد صحنه‌ای و عمدتاً ریز جثه (نسبت به شخصیت قهرمان داستان) اما پرانرژی و نوجوان و جوان، به منظور تفکیک مفهومی و محتوایی از موجودات کوتوله و کوتاه فکر در جامعه‌ای این چنین پست و هیجان زده و سطحی مشهود است و به خوبی این ویژگی تفکیکی نمایان می‌شود. این جماعت دهان باز و فکر بسته گاهی خود هدایت‌گر تغییر و اصلاح هستند اما از آنجا که از عمق و اندیشه و دوراندیشی‌تهی‎‌اند، نمی‌دانند که صرفاً با عقل‌گریزی و سیاست‌زدگی و در ظاهر درد معیشت، بستر را برای قدرت طلبان و ماهی‌گیران از آب‌های گل آلود فراهم می‌کنند؛ خصوصاً اینکه پروپاگاندا و تبلیغات سیاسی با میزانسن‌های به‌جا و جان‌بخشی و نشانه‌گذاری روی صحنه از سوی کارگردان، اثر این کج روی از سوی توده‌های دم دمی مزاج و بی‌خرد جامعه را بهتر نمایان کرده است. این کنش موجود روی صحنه، به شکلی سمبلیک شامل بوق‌های تبلیغاتی مسموم و جارچی‌های مدرن دستگاه تحریفِ رویدادها و واقعیت‌های موجود جامعه با طنزی دلپذیر اما کمدی تلخ، هم راستا با فضای تراژیک نمایش بازنمایی شده است.
از سوی دیگر و در مقابل توده‌های بی‌مغز و هیجان‌زده که در بستر جامعه میان تهی و خالی از اندیشه مانند یک درخت ناقص از ریشه کج رشد کرده است، قهرمان نمایش حضور دارد که فی‌نفسه و بی‌وقفه در پی رسیدن به آرمان‌شهر و هویت خود در افق‌های دور دست است که این تحرک از ابتدای کار تا میانه و تقریباً نزدیک به صحنه‌های پایانی با بهره‌برداری از تکنولوژی حرکتی و مکانیکی حاضر روی صحنه به نحو مطلوب و بدون گزاف‌گویی، گاهی معنای تلاش و تکاپو برای رسیدن به افق را عیان می کند و گاهی دیگر نیز جنگ و بدمستی قهرمان در مسیر شهوت قدرت و خودخواهی و خودمحوری و دیکتاتوری را نمایان ساخته تا هرچه بهتر وجوه نیلِ شخصیت قهرمانِ داستان به عرش و سقوط او به فرش را برای مخاطب بازنمایی و درونی کند. این قهرمان یک پیشِ رو دارد و یک پشتیبان که با جابجایی روی سازه متحرک مکانیکی (تردمیل) به خوبی و با حداقل حرکات روی صحنه، حداکثر انتقالِ مفهوم و در عین حال حفظ ریتم داستان و صحنه، مخاطب را با شخصیت‌های مقابل و پشتیبان آشنا می‌سازد. به درستی که قهرمان‌ها آبستن دو رویداداند: آنچه بر آنها گذشته و آنچه پیش روی‌شان قرار دارد. «پیشِ رو» مردم چشم در چشم قهرمان دوخته‌اند تا آنها را به آرزوها و خواسته‌هاشان برساند و در پشت سر، «پشتیبان» حضور دارد که قهرمان از او برخاسته و او است که شخصیت اصلی داستان را ترغیب می‌کند؛ البته که در ادامه بواسطه بازی بی‌رحم زندگی و مکافات بی‌خردی، توده‌های هیجان‌زده و خشمگین از خودکامگی و غرور قهرمان برآشفته‌اند و آنچنان رخ وی را به خاک و خون می‌کشند که دیگر نه برای او پیشِ رو معنا دارد و نه پشتیبانی که تهییج و تقویت کند. کوریولانوس در پایان آنچنان نقش بر زمین است که دیگر نه مشت دارد و نه پشت!
از دیگر ویژگی‌های این نمایش بهره برداری خلاقانه از موسیقی صحنه است که تلاش می‌کند تا در صحنه‌های رزم و پیکار توده‌های مردم با قهرمان سابق‌شان که اکنون سودای قدرت‌طلبی او را احاصه کرده است، از موسیقی نزدیک به موسیقی‌های رزمی در بستر هنر نمایشی ایرانی، "تعزیه" بهره ببرد. این مسئله در سازبندی و خصوصاً ریتم و کیفیت در ضرباهنگ در صحنه‌های رزم، مشهود و بعضا به تسهیل‌گر فضای صحنه است اما جای تعمیق بیشتر و یافتن نشانه‌های مشترک پیوند شرقی و غربی مفاهیم در فضا و موسیقی رزمی خالی به نظر می‌رسید. همچنین پیرامون تمنای وصال قهرمان با معشوقه‌اش که از کامیابی عشق زمینی تا رسیدن به افق‌های دوردستِ کمال و هویت گمشده گسترده است نیز هاله‌ای از فضای غزل، آواز و موسیقی ایرانی در فضای تلفیق مفاهیم عشق و قهرمانی و بازماندن از هویت و هدف غایی نمایان است. اما از آنجا که این یک پیوند میان دو پدیده از دو جهان متفاوت قرار دارد، مطلوب بود تمهیدهایی اتخاذ شود که وضعیت از منظر منطقی برای مخاطب نیز بیشتر عیان شود و عمق بیشتری پیدا کند.
«کوریولانس» مانند هر نمایش دیگری نه خالی از ضعف است و نه مملو و اشباع از حُسن، اما آنچه این نمایش را از اقتباس‌های دیگر نسبت به آثار شکسپیر در میان سایر آثار اجرا شده در ایران متمایز می‌کند بهره‌گیری و استفاده از توانمندی بازیگران جوان در بستر یک متن کامل و قدرتمند مانند «کوریولانوس» شکسپیر است. رویکردی که فضا و زمینه را در یک اجرای صحنه‌ای برای تجربه اندوزی و خودیابی نسل آینده هنر تئاتر ایران به بهترین نحو فراهم می‌کند، خصوصاً وقتی نمایش سعی می‌کند تا از نشانه‌ها و اِلمان‌های هنر نمایش قدیم و کهن ایرانی نیز وام گیرد و به طور عملی آن را در صحنه به دست تخیل و تحرک بازیگران به فعلِ عمل صرف کند.


برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خرید بلیت روزهای پایانی نمایش کوریولانوس به کارگردانی مصطفا کوشکی، با بازی توحید لواسانی، سحر مصباح، هانیه مقدم و ... هم‌اکنون آغاز شد.
آقامیلاد طیبی این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خرید بلیت روزهای پایانی نمایش «کوریولانوس» به کارگردانی مصطفا کوشکی، با بازی توحید لواسانی، سحر مصباح، هانیه مقدم و... هم‌اکنون آغاز شد.
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خرید بلیت روزهای پایانی نمایش «کوریولانوس» به کارگردانی مصطفا کوشکی با بازی هدیه بختیاری، یزدان دارابی، سحر سالک، شکیلا سماواتی... هم‌اکنون آغاز شد.
آقامیلاد طیبی این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
آگاهی.....

مردم: ما داریم از گرسنه‌گی می‌میریم
کوریولانوس: سَرِ شماست که گرسنه‌ست، اونجا رو باید سیر کرد.
⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩
۱۱ مرداد ۱۳۹۹
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
درود بر مخاطبین عزیز

دوستان سیستم سرمایش سالن برای چند ساعت خراب شد، و این اتفاق ممکنه هر جایی بیوفته و اصلا قابل پیش بینی نیست و هیچ ارتباطی به نمایش نداره... چه خوبه که بتونیم کمی شرایط رو درک کنیم.

قدردان حمایت شما عزیزان هستیم
باتشکر
درود بر شما
ظاهرا این خرابی فقط برای چند ساعت نبوده چون دوستان دیگه ای که شبهای قبلتر هم رفتن از سیستم سرمایشی شکایت دارند. سوال اینجاست که اصولا چرا این اتفاق نباید قابل پیش بینی باشه؟ مگه هر شب اونجا اجرانیست؟ چرا نباید سیستم از قبل چک بشه؟
اتفاقا همه ما شرایط و درک کردیم (یا حداقل عادت داریم) که تا انتهای نمایش دوام آوردیم در غیر اینصورت وسط اجرا سالن و ترک میکردیم. هر چند که بی مسئولیتی مسئولین نسبت به چک کردن تجهیزات سالن، نباید به درک تماشاچی ربط داده بشه!
۱۲ مرداد ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
علی ژیان (alizhian)
درباره نمایش سیزده i
اطلاعیه
به آگاهی می رسانیم با توجه به عدم حضور یکی از بازیگران، "مهدی کوشکی" در ۳ اجرای پایانیِ نمایش"سیزده" بروی صحنه می رود.
shirin jafarian، گروه جارچی، بهناز و میلاد طیبی این را خواندند
مسعود جعفریان و بهنام شایسته این را دوست دارند
واقعا مهدی کوشکی در همان نقش کوچک بسیار درخشید . کاش در دو تیاتر قبلی هم نقش محوری و نقش اصلی نداشت . به زرس قاطع معنقدم که نوان کارگردانی مهدی کوشکی از بازیگری او برتر است . .
۲۴ آذر ۱۳۹۷
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
علی ژیان (alizhian)
درباره نمایش سیزده i
به آگاهی می رسانیم خرید بلیت روزهای پایانی نمایش متفاوتِ "سیزده" به نویسندگی و کارگردانی "مهدی کوشکی" در تیوال آغاز شد و این نمایش تمدید نخواهد شد.

علی ژیان (alizhian)
درباره نمایش سیزده i
به آگاهی می رسانیم خرید بلیت روزهای پایانی نمایش متفاوتِ "سیزده" به نویسندگی و کارگردانی "مهدی کوشکی" در تیوال آغاز شد.

علی ژیان (alizhian)
درباره نمایش سیزده i
چقدر "تئاتر" قشنگه... مثل زندگی میمونه

و چقدر "قشنگ تر" میشه اگه بجای حاشیه درست کردن و نقد کردن بی دلیل از افراد و نوشته هاشون، به حمایت از اینجور نمایش هایی بپردازیم که بدون هیچ سلبریتی دارن تلاش می کنن که دیده بشن و به "تئاتر"ی که این روزها داره میمیره رونق بدن...

نقد خیلی خوبه، ما باید نقد کنیم، ولی وقتی که خودمون نمایش رو دیدیم...

یادمون باشه مااااا اینجاییم که از "تئاتر" حمایت کنیم، مااااا تعدادمون خیلی خیلی کمه...

از این "سیزده هااا" خیلی زیاده که دیده نمیشن، چون بیلبوردی، سلبریتی، هتلی... ندارن، ولی ما می تونیم بیلبوردشون باشیم
اصلا فکر نمی کردم کسانی این تفکر را داشته باشن که ما به عنوان خوبای تئاتر میشناسیمشون...
بهتره یک نمایش را ببینیم بعد نظرمونو مطرح کنیم
۲۳ آبان ۱۳۹۷
شما همیشه لطف دارین جناب لهاک عزیز
۲۴ آبان ۱۳۹۷
ارادت من به خواهر برادر بسیار بیشتر از این چند کلمه است
۲۴ آبان ۱۳۹۷
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
علی ژیان   (alizhian)
درباره نمایش شپش i
کوروش نریمانی با «شپش» به تئاتر باز می‌گردد.

کوروش نریمانی بعد از چند سال دوری از تئاتر با اجرای نمایش «شپش» به صحنه تئاتر بازمی‌گردد، این نمایش که تولید تازه "تئاتر مستقل تهران" است، بعد از گذشت ۱۰ ماه تمرین، از ۲۴ تیرماه در تئاتر مستقل تهران بروی صحنه می رود.

این نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر با بیان اینکه مراحل تمرین این نمایش به خوبی پیش می‌رود‌ و بزودی شاهد یک کمدی متفاوت خواهید بود، توضیح داد: کمدی « شپش »، قصه ی مردی مفلوک و کارمندی دون پایه است که قصد می کند در زندگی  پسر نابغه ی تازه بالغ اش، نقش مؤثر پدرانه داشته باشد، امّا سیر اتفاقات خیلی سطحی و کوچک، او را تا مرگ و نیستی پیش ... دیدن ادامه ›› می برد...

به گزارش روابط عمومی نمایش، کوروش نریمانی با نگارش و اجرای نمایش‌هایی همچون «والس مرده‌شوران‌»، «دن کامیلو»،‌ «شب‌های آوینیون»، «هتل پلازا»، «شوایک»، «هیپوفیز»، «جن‌گیر» و... یکی از هنرمندان موفق تئاتر در عرصه تئاتر کمدی است که تا کنون جوایز داخلی و خارجی گوناگونی را دریافت کرده است.

گفتنی است نمایش «شپش» به نویسندگی، طراحی و کارگردانی کوروش نریمانی از ۲۴ تیرماه۹۷ ساعت ۱۹ در "تئاتر مستقل تهران" بروی صحنه می رود و پیش فروش بلیت های این نمایش با تخفیف ویژه از روز شنبه، ۱۶ تیرماه ساعت ۱۲ ظهر در سایت تیوال آغاز می شود.
با توجه به استقبال و درخواست های مخاطبین عزیز، نمایش متفاوتِ "نامه های عاشقانه از خاورمیانه" فقط و فقط به مدت ۳ روز تمدید و دیگر تمدید نخواهد شد.

آغاز خرید بلیت ۳ روزِ پایانی (از یکشنبه ۲ مهر تا سه شنبه ۴ مهرماه ۹۶) از فردا چهارشنبه، ساعت ۱۰ صبح
زنگ آیین افتتاح نمایش "داستان خرس های پاندا" توسط تماشاگران به صدا در می آید، بهمراه جشن امضای پوستر توسط تماشاگران

امروز، جمعه ۱۶ تیرماه، ساعت ۱۸:۳۰ - تماشاخانه پالیز
به آگاهی می رسد، پیش فروش بلیت نمایش "داستان خرس های پاندا" از فردا، شنبه ۳ تیرماه ساعت ۱۲ ظهر آغاز خواهد شد.
سلام روزتون به خیر من عکاس آزاد هستم و با هیچ ارگان یا جای خاصی فعالیت ندارم میخواستم بدونم میتونم برای عکاسی از تیاترتون بیام؟
۰۳ تیر ۱۳۹۶
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
سلام... از طرف گروه محترم نمایش"دوباره اون آهنگ رو بزن سَم" سانس ویژه‌ای برای آن دسته از تماشاگران عزیزی که در روزهای پنجشنبه و جمعه (٢۴ و ٢۵ تیر ماه که خانم بهاره رهنما در اجرا تشریف نداشتند) بلیت تهیه کرده بودند در نظر گرفته شده است.

این اجرا برای یکشنبه, ٣ مردادماه ساعت ۱٧:۰۰ برنامه‌ریزی شده‌ و برای شرکت و هماهنگی می‌توانید با شماره ۰٩٣٧۱۵٩۱۵٣۵ تماس بگیرید.

باتشکر
محمد لهاک این را خواند
مرجان رخـــشانی فـــر این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
با درود خدمت دوستان و تماشاگران گرامی

لازم به ذکر است خدمت به دوستان عزیزی که نظاره گر اجراهای پنجشنبه و جمعه این نمایش بودند که یکی از بازیگران اصلی این اثر بستری بود.

گروه اجرایی برای احترام به مخاطب نمایش رو کنسل نکرد و بدیهی است که تو ٢ ساعت قبل از اجرا بازیگر جایگزین نمیتونه متن رو حفظ کنه به همین دلیل کارگردان نمایش اول اجرا عذرخواهی کرد و توضیح داد که چرا بازیگر با متن ... که این بسیار اتفاق مرسومیه

در عین حال گروه اجرایی برای احترام به مخاطببن اجرای مجددی رو به این دوستان اختصاص دادن که به زودی اعلام خواهد شد.

چه خوبه یکم منطقی قضاوت کنیم, قضاوت شما به دور از انصافه

باتشکر
محمد لهاک این را خواند
مرجان رخـــشانی فـــر این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
به آگاهی می رسد پیش فروش بلیت نمایش کمدی "ناگهان پیت حلبی" از فردا، هفتم فروردین ماه برای ٣ روز نخست با تخفیف ویژه (ساعت ۱٢ ظهر) آغاز خواهد شد.

برای آگاهی از اخبار و همچنین نظرات تماشاگران از اجرای اول این نمایش به برگه نمایش "ناگهان پیت حلبی" مراجعه کنید.

سین.شین و محمد لهاک این را خواندند
غزاله کهن دل، علی ژیان و مرجان رخـــشانی فـــر این را دوست دارند
با سلام و احترام به بازیگران با انرژی، نویسنده خلاق، کارگردان با اخلاق، و باقی عوامل کمک کننده به اجرای زیبا و با مفهوم نمایش "ناگهان پیت حلبی". در روز افتتاحیه نمایش را دیدیم و بر خودم واجب میدانم که دیدن آنرا به هر بزرگواری که به دنبال مفهوم در متن میگردد توصیه کنم. ایده خوب نمایش ذهن هر بیننده ای را به تغییرات (بعضا زوال گونه) رخداده در فرهنگ و اب و هنر این سرزمین باز میکند.
در پناه خدا باشید...
۱۶ فروردین ۱۳۹۵
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
یادداشتی بر نمایش در بارانداز
به نویسنده و کارگردانی امیر کاوه آهنین جان
تالار حافظ ساعت ۱٨:٣۰
مجید قربانی

این خون آشام های آشنا

یافتن زبان ارتباط بین هنرمند و مخاطب همواره جزء دغدغه های هنرمندان تمامی رشته های هنری است و هنر نمایش هم از این قاعده مستثنا نیست.
بحث کلی بر روی این ... دیدن ادامه ›› موضوع است که برای برقراری ارتباط بین اثر هنری و مخاطب آیا این هنرمند است که باید اثر خود را تا سطح فهم مخاطب خود پایین بیاورد یا این مخاطب است که باید خود را تا سطح درک اثر هنری بالا بکشد؟
ایستادن هر کدام از طرفهای این بحث بر جای خود باعث به وجود آمدن دو نوع اثر هنری می شود، از سویی آثار هنری خاص که معمولا مخاطبان آن یا خود هنرمندان هستند یا قشر خاص و محدود که امکان برقراری ارتباط با آن اثر خاص را دارند و از سوی دیگر منجر به تولید آثار دم دستی ، نازل و سطحی می شود که مخاطب گسترده تری را در بر می گیرد.
البته شیوه سومی هم وجود دارد که هنرمند تلاش می کند تا کمی خود را به زبان ارتباطی مخاطب نزدیک کند و از آن سو مخاطب هم در تلاش است تا خود را با زبان اثر آشنا کند تا وفاقی ایده آل صورت گیرد.
نمایش در بارانداز در این تقسیم بندی تقریبا به گونه اول نزدیک است. چرا که از طرفی با تمامی ویژگی های خاص نمایشنامه و شیوه خاص اجرایی، نمایش در درون خود یک قصه دارد که این عنصر، خود از فاکتور های اصلی برقراری ارتباط با تماشاگر عام است که البته این قصه به شکل کلیشه ای روایت نمی شود و از طرفی سبک بازی بازیگران و کارگردانی و همچنین طراحی صحنه ، لباس ، گریم و موسیقی نیز به طور کامل از فضای ریالیسم فاصله می گیرد و به شیوه ای غیر واقعه گرایانه ارایه می شود.
همین سبک غیرواقعه گرایانه نیاز به شناخت و تجربه از سوی مخاطب دارد تا ارتباط کامل بین او و اثر برقرار شود. گرچه اجرای نمایش با این سبک و سیاق بسیار مخاطره آمیز است و نیاز به تمرینات مستمر و پر فشار دارد اما خروجی مثبت آن هم بستگی به عوامل مختلفی دارد.
(امیر کاوه آهنین جان به عنوان نویسنده و کارگردان نمایش توانسته با گروهی بازیگر جوان اثری یک دست را به روی صحنه ببرد)

همانطور که از نام نمایش پیداست نمایش در بارانداز قصه آدمهایی است که بر روی یک بارانداز کار می کنند. باراندازی در ناکجا آباد یا نیویورک یا لندن دهه 60 میلادی یا هر جای دیگر، آنها از سوی شخصی به نام جانی تحت سلطه و استعمار هستند . به اصطلاح کسی بدون اجازه جانی که در قواره یک خون آشام ظاهر می شود اجازه نفس کشیدن ندارد ، رابطه بین آدم ها بی روح و در فضایی سرشار از بی اعتمادی قرار دارد و کوچک ترین عمل هر شخص تحت نظارت جانی و آدم های خون آشامش است . در این بین روکا یکی از اهالی این بارانداز به دلایل مختلف و از جمله بخاطر رسیدن به معشوقه اش مقابل جانی قرار می گیرد و این رویارویی منجر به یک فاجعه می شود.
امیر کاوه آهنین جان به عنوان نویسنده و کارگردان نمایش توانسته با گروهی بازیگر جوان اثری یک دست را به روی صحنه ببرد و از آسیب های معمول این گونه نمایش ها که معمولا دچارعدم توانایی در برقراری ارتباط و چند دستگی در سبک اجرایی در عناصر مختلف می شوند گریخته است.
(اجرای نمایش در بارانداز کار سختی است و از عهده هر بازیگر ، کارگردان و گروه اجرایی ساخته نیست)
به طور کلی می توان گفت نمایش در بارانداز نمایش معمول این روزهای تئاتر کشور نیست و نمایش متفاوتی است.
نمایش با هجوم حدود سی بازیگر در شمایل سی خون آشام بر روی صحنه که مدام در حال دویدن و حرکت های آکروباتیک و پر تنش هستند و موسیقی تند غربی و نور پردازی پر تحرکی آنها را همراهی می کند آغاز می شود و بعد از چند لحظه ، این فعل و انفعالات صحنه را به یک میدان مشت زنی تبدیل می کند.
تمامی بازیگران نمایش از آمادگی بدنی فوق العاده ای برخوردارند که نشان از تمرینات سخت و مستمر گروه تئاتر سولو دارد و تاییدی بر اشاره کارگردان در بروشور نمایش دارد که یاآور می شود که از حدود 15 ماه پیش عزم این سفر را کرده و تشکیل گروه سولو دغدغه یک دهه زندگی اوست.
به بیانی دیگر اجرای نمایش در بارانداز کار سختی است و از عهده هر بازیگر ، کارگردان و گروه اجرایی ساخته نیست و مستلزم توانایی های ویژه ای است اما در پایان باز به بحث آغازین اشاره می شود که عنصر ارتباط و بهره بردن مخاطب در این نمایش چه وضعیتی دارد؟ و تماشاگر این نمایش هنگام خروج از سالن به خوبی با نمایش ارتباط برقرار کرده و آیا تمایل دارد دوباره به دیدن این نمایش بنشیند یا دیدن این نمایش را به کسی پیشنهاد کند یا نه؟ گرچه پیش از این هم اشاره شد که پاسخ این سوال بستگی به سطح اطلاع و دانسته ها و علایق تماشاگر برمی گردد اما تصور می شود کاوه آهنین جان توانسته به بخش زیادی از این سوال ها پاسخ مثبت بدهد و سربلند بیرون بیاید اما همچنان این دغدغه باقیست که چگونه می توان مخاطب عام جامعه را هم از این نمایش بهرمند کرد که البته کار دشوار و بعیدی است و در پایان به این باور قدیمی می رسیم که شاید براستی هنر تئاتر مختص مخاطب خاص است و تلاش برای رسیدن به شعارهایی مانند تئاتر برای همه در حد همان شعار باقی می ماند.
ممنون از اینکه این نقد رو اینجا گذاشتید. بسیار آموزنده و دقیق و موشکافانه بود. ای کاش باز هم از این دست مطالب بگذارید. من سوالات زیادی در مورد این نمایش دارم که بخشی از جواب هایم رو توی همین نوشته پیدا کردم. دستتون درد نکنه
۱۵ دی ۱۳۹۴
علی جان نوشته هاتم مث خودت خاصه داداش!
۱۶ دی ۱۳۹۴
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
اجرای پایانی نمایش "در بارانداز" فردا یک شنبه، ۱۳دی ماه ساعت ۶ با حضور رضا یزدانی و علی اوجی در سالن حافظ برگزار می شود.

گفتنی است فردا آخرین فرصت برای دیدار با خون آشام های در بارانداز می باشد و دیگر تمدید نخواهد شد.
هنرمندان تئاتر و سینما در ٢ اجرای پایانی نمایش "در بارانداز" در روزهای شنبه و یکشنبه ( دوازدهم و سیزدهم دی ماه) میزبان تماشاگران عزیز در سالن حافظ می شوند.


گفتنی است این آخرین فرصت برای دیدار با خون آشام های در بارانداز می باشد و دیگر تمدید نخواهد شد.